VOOR POPERINGE EN IEPER 29 BAMISSE, B De aap komt uit de mouw Amelia nam de Earhart stuurknuppel in handen Gangsterstreken in Westvlaander Dodelijke ontploffing te Beselare te Brugge en Menen gehuldigd 12 Zomer in de Herfst Het Sanatorium De Loviejubileert Juwelendiefstal te Brugge Heer Ingenieur Stijn Streuvels 80 jaar KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG SEPTEMBER 1951 BUITENLANDS OVERZICHT Als een vrouw aan lachtvliegen mat doen Het geheim van haar onvoltooide wereldreis... Dieven aan de haal met gestolen auto va Heer uit Roeselare Vader van 4 kinderen draaide obuskoppen af en werd door ontploffende obus vreselijk verminkt Ook te Oostende werd uitstalraam ingeworpen Hemdmagazijn geplundet directeur der B. M. G. E. als onverpoosd pionier gedurende 25 jaar in dienst van Gazelec HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.69. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten hij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpcort-Diksmuide en randgemeenten). 47» JAAR Nr 3E POSTABONNEMENT 1961: België (tot einde 1951) 39 fr Belgisch Congo 4 fr. p. wee) Frankrijk Holland 4fr. p. wee) Andere landen 6fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge AMISSE! Bamisse is, meer nog dan Nieuwjaar, een 1 ar- punt in het jaar. De oogst is binnen, er wordt reeds gedacht en... ge- werk': aan de oogst voor 't komend jaar; in najaar en winterrust wordt de hele bedrijvigheid voor 't toeko mende jaar voorbereid en... kiemt het graan Li de grote rustperiode. Thuis verandert het leven. We leefden bulten, gingen op reis, de den uitstappen, zaten 's avonds te praten met de buren tot de nacht inviel en vonden het zo hartelijk, in de deerns'; :rnis ergens aan de gevel of onder de bomen, de avond te zien vallen. Dat is voorbij. Bamisse leidt ons 't huis binnen in de genoeglijkheid, in de intimiteit van het gezinsleven. Het licht brandt, de kachel wordt weer de grote goede vriend; en we zoeken alreeds ons eigen plaatsje... rond den heerd! ...'t Was zo lang geleden dat ik Fiel niet meer gezien had. Kon het ook anders? Tabak en... patatten geven u werk in September en de dagen, al zijn ze gekort, geven u te meer rust, als ge alles zorgvuldig en met Inzicht wilt verrichten. De zorg is ook voorbij, zei Fiel, de laatste zonnedagen hebben mijn tabak zijn gouden kleur gegeven, nu hangt hij buiten wind en regen, alleen nog «menotten» en dat is voor... later. Bamisse! en we waren alle twee in Bamis-stemming, najaarsstem ming. Wat wilt ge! er hangt ook wat narigheid aan die tijd. De bla deren verbleken, vallen stilaan af, in uw neus hangt reeds een najaars reuk, de geur van 't stervende land. «Flauwe Zomer achter de rug», zei Fiel; 'k weet niet, maar het trekt lijk alles op mekaar; 't ziet er alles flauw en derf uit; de tijd en de mensen, 'k Word het dag na dag meer en meer gewaar. In de Zomer hebben we onze kommer trachten te vergeten en... weg te reizen; die kommer weg te reizen, maar die is toch met ons teruggekeerd en weegt nu nog enige ponden meer. Flauw seizoen, flauwe tijd met groeiende werkloosheid voor ons, waait wij, in onze streek, werken niet voor de herbewapening; en die herbewape ningskwestie brengt angst en zorg bij ons volk. Zullen al die kanon nen blijven zwijgen? Zullen al die bommen niet van zelf uit de lucht vallen? Ik bezag Fiel. Was hij nu al op eens zo zwartgallig geworden? Hij, Fiel, die altijd welgezind is? Bamisse en Bamis-overweging, Pé, zei Fiel. Hij had me begrepen. We moeten 't niet erger maken dan 't is, Pé, maar we moeten ook geen laag vernis leggen op de dingen om ze, schoner te maken dan ze zijn. Buiten het weder, waar wij niets over weten, en maar een klein beetje min als 't weerbericht en het weerinstituut van Ukkel, maar het zijn toch de... mensen van nu die de tijd van vandaag maken. Dat is nu precies niet dat ik en gij daar veel aan te zeggen en te maken hebben, maar we hebben toch ook ons klein deel. We spreken, we denken, we hun keren naar vrede en welstand. Wie zou anders zijn, tenzij men sen die hun gezond verstand verlo ren hebben? We spreken er over, wij en mlllloenen anderen, op het werk, op reis, thuis, overal. We kun nen er over praten met hele monds- vollen, we kunnen er over horen sakkeren. Wat haalt dat alles uit? Niets, tenzij dat de ene de andere nog angstiger maakt of dat velen bij slot van rekening menen dat... als de lucht Invalt, wij er allen on der zitten en onverschillig worden aan alles, aan alles! En we kunnen wel iets doen, Pé! Ik en gij, al onze buren, al de Vlaamse gezinnen, alle mensen die 't goed menen, al diegenen die we ten dat zo de mensen de tijd maken zoals hij nu is, er nog Iemand an ders is, die dat mensenwerk bekijkt lijk wij een mierenhoop bekijken. Is t zo niet, Pé? Ge weet wat wij doen kunnen met dien mierenhoop. Dat kan die Iemand met dat men senwerk. Bamisse, Pé!... Octobermaaoid, Rozenkransmaand! Ik was te Scherpenheuvel op de bedevaart van de Ziekenbonden. 'k Heb dat van mijn leven nooit gehoord... Duizenden mannen die luidop de paternoster baden. Dat was een... donder, Pé, en nochtans O. L. Vrouwke is niet doofMaar onze doofheid kreeg daar een deuk. Wij zelf waren er van overdonderd en hoe langer hoe meer baden we lui der en luider. Daar kregen wij die vaste overtuiging, dat O. L. Vrouw ons hoorde en... verhoorde! Ge moest daar geweest zijn, Pé, ge moest dat gehoord en beleefd heb ben! Daar hadden wij die diepe over tuiging dat O. L. Vrouw ons ver hoorde! Die overtuiging heb ik nog, Pé gij ook, 'k weet het; duizen den anderen, millioenen anderen nog. We moeten die overtuiging bele ven. 'k Dacht, 'k denk bij me zelf: waarom praten we zoveel over de tijd? Woorden in de wind, water op een eende! Rozenkransmaand Kijk, de Paus zelf vraagt dat we de rozenkrans zouden bidden voor al die geloofsbroeders die gevangen zijn, of vervolgd worden, voor al die honderdduizenden die uit hun land gedreven werden, sukkelen, have noch huis bezitten. ...Dat is ook mensenwerk,Pé... vervolgen en verdrijven. Wat elders kan, kan hier gebeuren! Voor al de werklozen in ons eigen land. En waarom zouden de werk lozen zelf dat werk niet aanpakken in Octobermaand? Werk in de kerk, de mis 's morgens, de rozenkrans thuis 's avonds, of in het lof In de kerk. In de kerk gaan... doppen bij O. L. Vrouw, daar hebt ge geen stempelkaart nodig, alleen uw... paternost- Of durven die... man nen niet? Wat is dan wel man zijn? In de kerk, zo we kunnen, thuis alleszins de paternoster, iedere dag, gedurende die maand. Voor al die intenties, voc ons eigen gezin, voor den... vrede! Peinst ge niet dat O. L. Vrouwke ons -ou horen en... verhoren? Jawel, daar bekeek ik weer Fiel, Fiel op zijn best! Ik had er deugd van. Neen, dat zou onze Pastoor niet beter kunnen zeggen. Fiel, zei ik... daarover schrijf ik deze week, zij gerust. Ik zal er bijvoegen dat de schoonste rozen te Bamisse bloeien, de rozen van onze rozen krans die wij in de kerk of thuis aan Moeders voeten neerleggen. Zij zal ons horen, we zullen Moeder pramen ons te verhoren. Zij kan ons de vrede, zij kan ons rust en welstand bekomen. Zij kan maken dat de Zomer van vrede ook te Ba misse en te Winter komt. ...Haal uw rozenkrans boven! Ieder huis worde een kleine maar stemmigeRozenkranskerk. PÉ VLAMYNCK. Zij gaan dus Zondag 30 Septem ber samen manifesteren te Brus sel. Zii hieronder dienen ver staan de Liberalen, Socialisten en Communisten samen: blauw, rood en vuurrood, met hamer en sikkel. Waarom en tegen wat? Omdat een minister in functie, een C.V.P.-minister wel te ver staan, de moed gehad heeft de vrijheid van onderwijs, die tot nog toe alleen op papier bestond, in een werkelijke vrijheid om te zet ten, ten minste gedeeltelijk. De Liberalen en Socialisten doen hun best om op het internationaal platform zich van hun communis tische vrienden te desolidariseren, want hun liefdesverklaringen te gen hun vrienden met hamer en sikkel, die tijdens de eerste na oorlogse jaren schering en inslag waren, zijn omwille van het inter nationaal fatsoen in de vergeet hoek geduwd. Nu is plots de oude liefde weer boven gekomen. De Loge, waar over wij de laatste weken weer hoorden spreken, heeft de drie ge liefden weer samengebracht en heeft voor de gelegenheid de Com munisten zelfs een driekleurige sjerp aangedaan. De Loge heeft het spel goed in mekaar gestoken, want tegen de godsdienst en tegen het vrij onder wijs zal het zogezegd niet gaan, er zal alleen met tranen en tuiten om hulp gesmeekt worden voor de, och arme, zo verwaarloosde Staats school. Ter illustratie hiervan een paar officiële cijfers. In het straat arme» officieel middelbaar onder wijs kost ieder leerling 17.500 fr. aan de Staat en wij spreken hier nog niet van die arme Ceria waarvan de bekendheid in den lande doordrong met een salvo van pistoolschoten, en waar ieder leer ling 100.000 fr. kost. Daartegenover staat het rijkevrij middelbaar onderwijs, waar ieder leerling in de toekomst vandaar hun pro test als alles goed gaat per jaar 4.500 fr. zal kosten. Financieel bekeken heeft die be toging dus geen zin. Op gebied van opinievorming is zij echter zeer merkwaardig, want iedereen heeft daarmede het onomstotelijk bewijs dat de Liberalen, Socialisten en Communisten nog altijd in het zelfde gareel lopen, waar de Loge de teugels vasthoudt en voor die bekentenis mogen wij de heren be togers dankbaar zijn. Het kan nog van pas komen. Stemming en ontstemming NIEUWE VERKIEZINGEN IN ENGELAND Eigenlijk is het geen verrassing. Iedereen verwachtte er zich aan. want niemand heejt de uitslagen van de jongste parlementaire her kiezingen in Engeland bevredigend gevonden. De meerderheid van de Labour was te klein om nog zeer stabiel te kunnen regeren. Anderzijds heerst er in de schoot van de Labourmeerderheid zelf een grote onvastheid sedert het ontslaa van Bevan en een paar van zijn collega's. Daar gedeeltelijke verkiezingen nu niet uitgewezen hebben dat La bour sedert de laatste algemene verkiezingen het verloren terrein heeft teruggewonnen, was het wel licht wijs de beslissing te nemen die Attlee genomen heeft: vervroeg de verkiezingen in October. In feite zijn het echter andere overwegingen die ongetwijfeld tot die beslissing hebben geleid. Enge land staat voor zware beslissingen: wederbeivapening van Duitland, de petroleumstrijd met Iran, het Schu- manplan, enz... en de verantwoor delijkheid daarvoor zal zwaar we gen. Attlee wil nu weten of Labour daarvoor mandaat zal krijgen, of wel Churchill. Want dat is het typische van de Engelse politiek: of het Labour of Tory is. het Fo reign Office blijft en de buiten landse politiek van Groot Brittan- nië blijft essentieel dezelfde. Zodanig zelfs dat, toen Bevin DE HEER GROTEWOHL De Oost - Duitse Eerste - Minister welke thans voorstelt algemene verkiezingen te houden in gans Duitsland. afgewachtzoals de uitslag van de stemming zelf. OQK IN DUITSLAND? Inmiddels gaat het debat in Duitsland door tussen Oost en West. Komen er verkiezingen voor ge- minister van Buitenlandse Zaken heel Duitsland met het oog op het ivas, hij vaak harder loerd toege juicht door de Conservatieven dan door zijn eigen partij. Intussen gaan de pronostieken natuurlijk hun gang. Zo zijn de Conservatieven zo zeker van hun overwinning dat ze reeds een rege ring hébben gevormd, waarvan Churchill eens te meer. als partij voorzitter, de leiding zou nemen. Of het nu wel zó zal aflopen moeten worden afgewacht. En iedereen denlct bij dergelijke profe- tiën aan de Amerikaanse waarzeg ger die ook bij voorbaat de ne derlaag van Truman hadden uit gebazuind. Dat onze socialisten ons de levie ten zullen willen lezen staat zo goed als vast: weest zo wijs als Labour en ontbindt de kamers want uw meerderheid is ook te klein. Waf ze zullen zeggen na een gebeurlijke nederlaag van Labour moet worden Op 2 Juli jl. was het veertien jaar geleden dat de beroemde Amerikaanse vliegenierster Amelia Earhart haar laatste vlucht deed en... spoorloos verdween. Zo ontstond het Earhart-mysterie. Deze vrouw heeft van 1928 tot 1937 de wereld in spanning ge houden door prestaties op gebied van luchtvaart, die menig man nelijk piloot haar benijdde. Zij was geen 20-jarige snobb of dandy, die tuk was op de charme der publieke belangstelling of op dolle avonturen, want toen zij zich aanmeldde als vliegenierster, was zij reeds 30 jaar oud. Toen zij spoorloos verdween was zij 39 doch in die beperkte tijdruimte had zij haar land onschatbare diensten bewezen. AMELIA EARHART DE WILDZANG UIT KANSAS In 1898 werd Amelia Earhart geboren in de Amerikaanse staat Kansas. Haar vader, Edwin Ear hart, was advocaat. Het dient vermeld dat zij van jongsaf veel aan sport deed. Zij kreeg een ver zorgde opvoeding, werd maat schappelijke assistente en ver pleegster, zodat men haar in de jaren '17 en '18 werkzaam zag in het hospitaal van Toronto, waar zij de menselijke ellende, veroor zaakt door de eerste wereldoorlog, hielp lenigen. Eens de oorlog voorbij, voelde zij er niets voor, in het gewone leven te verdwijnen, zij wilde nu eenmaal een buitengewoon be roep, tot nog toe alleen door man nen beoefend, tot het hare maken. Zij beproefde het eerst in de pu bliciteitsfotografie; zij bekwaam de zich zelfs in de mekaniek, tot zij onverwacht, in 1920, de eerste stap zou zetten naar de voor haar bestemde levensrichting. tn het Sanatorium voor mannen, De Loviete Poperinge, wordt lieden Zaterdag 29 Sept. het 25-jarig bestaan der inrichting her dacht tijdens een herdenkingsplechtigheid die te 15 uur aanvangt, in aanwezigheid van Z. Exc. de Minister van Volksgezondheid en Gezin. Wij zien hierboven het hoofdgebouw van het Sanato- ""hb "iet rechts een gedeelte van een der talrijke paviljoenen die »eiert de stichting van het Sanatorium werden mSBSte HAAR LUCHTDOOP Samen met haar vader woonde zij in de Zomer van dat jaar 1920 een vliegmeeting bij. Reeds toen behoorde de luchtdoop tot het pro gramma van dergelijk spektakel. Voor de duizenden die toen deze meetings bijwoonden, was het vliegtuig nog een onbekende en de piloot Frank Hawks had uit voor zorg een tweede piloot mede aan boord, om te beletten dat de kleine zou over boord vallen Maar men hoefde zich geen zor gen te maken over de jeugdige passagierster. Zij genoot er van, toen zij de begane grond zag weg schuiven. Jaren later herinnerde zij zelf aan deze eerste luchtreis en hoe de muziek van de motoren haar vanaf die luchtdoop is bij gebleven en haar begeesterde. On bewust had Amelia Earhart in een prettig avontuur haar toekomst- weg ontdekt. Bij deze luchtdoop bleef het niet voor Amelia Earhart. De goe de maatschappelijke toestand van haar vader liet toe dat zij zich op het vliegen kon toeleggen uit louter sportieve drang. In 1923 behaalde zij haar brevet bij de Internationale Luchtvaart federatie. Als eerste vrouw steeg zij boven de hoogte van 4.000 m.; nog vóór haar mannelijke collega'6 deed zij proeven met vliegtuig motoren die werkten met lucht- afkoeling. De belangstelling was in die ja ren echter nog te gering voor wat luchtvaart betrof en in deze nog jonge industrie stond men vol argwaan tegenover vrouwelijke in menging. Haar financiële middelen lieten anderzijds niet toe om lou ter een liefhebberij te maken van het vliegen. Amelia Earhart zeg de in 1926 haar geliefkoosde sport vaarwel en ging te Boston terug in betrekking als maatschappelijke assistente. Zij hield het er gedu rende twee jaar uit, tot zij on verwacht terug in de wereld dei- ronkende motoren verplaatst werd. OVER DE OCEAAN Het is een dikwijls voorkomend verschijnsel dat de impulsieve Amerikaan vaak zijn levensrich ting bepaald ziet door een een voudig telefoontje. Zo'n onver wachte telefonische oproep zou Amelia Earhart al met eens terug brengen in de voor haar reeds ver trouwde wereld van de oneindige ruimte, waar de horizont zijn grenzen verliest. Op een mooie dag van het voor jaar 1928 kreeg de maatschappe lijke assistente Earhart een tele- foonoproep uit New York om zich daar op een bepaald adres aan te melden in verband met luchtvaart plannen. De stem aan de telefoon had daarbij te vraag gesteld of ze misschien zin had voor een ge vaarlijke opdracht. Dat alleen vol stond om haar nieuwsgierigheid te prikkelen en reeds enkele uren later stond zij op het bureau in kwestie, waar iemand haar met trage stem de voorwaarden voor las die van de gezochte kandidate geëist werden: moed... koelbloe digheid, ook in doodsgevaar... een aangenaam voorkomen hebben en een geheim kunnen bewaren. Georges Palmer Putnam, schrij- (Zie vervolg blz. 6.) herstellen van de Rijkseenheid? Grotewohl, de communist, zou ze willen. Elke dag komt hij er op terug, ofwel voor de radio, ofwel in een persconferentie, ofwel in een rede In het Westen zou men vanzelf sprekend die eenheid ook wel graag terugzien, maar men heeft er niet de minste lust om in communisti sche valstrikken te lopen. Daarom zei Adenauer wijselijk dat de Duit se eenheid een kwestie is die in de eerste plaats door de vier groten ernstig en eensgezind moet gewenst en gewild worden. Én het West-Duits parlement, en de West-Duitse regering vinden dat men in de Oostzóne dan eerst zou kunnen beginnen met een beetje werkelijke vrijheid in te voeren met bv. alle West-Duitse kranten vrij te laten binnenkomen en verkopen, de politieke gevangenen los te laten en de partijen zich vrij te laten organiseren. 'Men zou dus even goed kunnen zeggen: wij zijn akkoord als r communisten op voorhand bereid zijt uw heerschappij te laten vallen. En dat zijn ze natuurlijk niet. Waarom gaat het dan? Wel, u>e hebben het verleden week al geschreven en Grotewohl heeft het nu uitdrukkelijk erkend: het gaat er om West-Duitsland buiten de W est-Europese gemeen schap en buiten het Atlantisch Pact te houden. Op de vraag im mers van een A.F.P.-correspondent of dat opnieuw het Verenigde Duitsland vrij zou zijn te kiezen tussen Oost en West, antwoordde de communistische ministerpresi dent dat dit nieuw Duitsland zich niet naar het Westen zou kunnen keren, want dat bet feit van die verkiezingen op zich zelf al zou be wijzen dat het Duitse volk tegen stander is van het Westers stelsel. Als ge dat duidelijk unit lezen dan kan dit alleen het volgende betekenen: wij spreken van nieu we verkiezingen voor geheel Duits land, maar één van de voorwaar den door de Sovjet-Unie gesteld, opdat er opnieuw een Verenigd Rijk zou tot stand komen, is dat dit Rijk in geen geval tot de Wes terse allianties zou behoren Nu kan men daaruit het volgende rapen: Groteiuohl spreekt in naam van het Kremlin over de hoofden der West-Duitsers heen tot de lei ders der drie Westerse mogendhe den. De tweespraak door tussenper sonen moet dan als volgt begrepen worden: wij, Sovjets, zijn misschien wel bereid enig water in onze wijn te doen als gij maar afziet van de incorporatie van West-Duitsland Wij zouden dus te vinden zijn voor een Duitse eenheid on voorwaarde Wijding en open lucht, wildheid van bomen en de strenge lijn van het Lijsternestte Ingooigem: het oude lierenhof die paart met de lieftalligheden van daken en deuren... en de oude Streuvels in de blijde lentebloesem van zijn dochters Isa en Dina (Prutske). Naast deze beide kinderen heeft Streuvels nog een zoon en een dochter. Al rasechte Lateurs! Ter gelegenheid van de verjaardag van ónze grote Vlaamse letterkundige heeft F. R. Boschvogel ons vereerd mét een uitstekende Weelo-End Reportage over onze 80-jarige. We druk- keil ge af in dit nummer 03? onze imtsie bladzijde. dat Duitsland een neutrale zone. zou worden. Dit schijnt nu te kaderen in de defensieve politiek die bepaalde Amerikaanse experten menen te Moskou te kunnen ontdekken. Want inderdaad: indien het Wes ten er van zou afzien West-Duits land in het Atlantisch Pact op te nemen, en Duitsland zou weer één laorden dan zou ook de Sovjetin- Hoedsfeer tot aan de Oder-Neisse- inie worden teruggetrokken. Maar het probleem zó voorstellen is natuurlijk te simplistisch en daarom laten de Russen Grotewohl aan het woord want als de een heid er ooit kan komen, dan komt er meer achter de hoek kijken: grenzen, statuut van het nieuwe rijk, internationale waarborgen, aanwezigheid van vreemde legers, enz... Welnu daar steekt de vos ook al zijn oren door, want Grotewohl kondigt ook af dat de communisten slechts een hereniging in één rijk kunnen aannemen ivanneer de vreemde troepen onmiddellijk het Duits grondgebied verlaten of hoog stens binnen de 90 dagen zoals in het vredesverdrag met Italië voor zien werd. en niet na één jaar zo als de Westmachten destijds eens voorgesteld hebben. Op dit stuk hangt dav, alles af van de politieke en militaire mo- (Zie vervolg blz. 2.) Voor de juwelierswinkel van Hr Michel De Graer, Geldmuntstraat nr 22, Brugge, hield Zaterdag 22 September jl. rond 23.10 u. een Volkswagenstil. Hr De Graer, die in zijn werkkamer een groot uurwerk aan het monteren was, hoorde een steen door zijn uitstal raam rinkelen en toen hij naar buiten liep zag hij twee kerels de vlucht nemen met de voormelde Volkswagen De kerels waren er intussen in geslaagd een en ander uit de uitstalling te stelen. In zijn haast heeft een der schurken dan nog een gouden armbanduurwerk laten vallen, dat terechtkwam on der een andere auto en er nader hand werd teruggevonden. De steen was op een Zwitserse hangklok te rechtgekomen en neergeploft op kostbare stenen. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd wijl terzelvertijd het bericht bij de politie binnenkwam dat een auto Volkswagenwas gestolen, toebehorend aan de Hr Lesage -Jozef, Cichoreistraat uit Donderdag 27 September jl., in offer deze wellicht had moeten ge- de vooravond rond 17.30 u., heeft zich te Beselare in een oogwenk tijds andermaal een drama afge speeld dat deels uit onvoorzichtig heid, dan toch hoofdzakelijk te wij ten is aan de oorlog met zijn na sleep van ellende en gevaren. Maurice Van de Vyvere, 33 jaar oud, wonende te Beselare in de Spil- straat, gehuwd met Leontine Bou- ckaert en vader van 4 kinderen, was aan het ijzerrapen gegaan en had zijn geringe buit verzameld in een weide op de Keibergdeel uitmakende van het huurland der landbouwers Vandamme en Van- nieuwenhuyse. Het was uit die richting dat de landbouwers rond 17.30 u. plots een geweldige knal hoorden. Onmiddel lijk werd er naar die weide opge trokken. Daar gekomen zag men op de grond het vreselijk verminkt lijk van een man liggen. De schedel en het hoofd waren vreselijk toegeta keld, borstkas en buik volledig open gereten, de beide handen waren af. In de grond was een klein putje ge slagen en een hamer en een bijtel, in de onmiddellijke nabijheid ge vonden, getuigden dat het slacht- bruiken om een al te vastzittende obuskop wat los te kloppen... met het bekende gevolg. Kort daarop, tpen de eerste toe schouwers en nieuwsgierigen zich ter plaatse verdrongen, kon uitge maakt worden dat het Maurice Van de Vyver was die deze onvoor zichtigheid begaan had. In aller haast werd een priester, geneesheer en de rijkswacht ontbo den. Voor de geneesheer was de zaak reeds afgehandeld: de dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. De priester gaf nog in extremis het H. Oliesel en de rijkswacht van Zonnebeke opende het onderzoek. Zo wordt andermaal een huishou den in de rouw gedompeld en treu ren vrouw en vier weesjes om het vreselijk tvegvallen van hun echt genoot en vader. Maar hoe is het mogelijk dat men werkelijk nog niet opgeleerd is met dat obuskopoen afdraaien! Hoevelen zijn niet reeds zelfde weg opgegaan en nog steeds doen zich dergelijke ongelukken van een niet te verantwoorden onvoorzich tigheid voor. Roeselare. Hieruit werd veronde! steld dat de schurken hun die! stal gepleegd hadden met dei auto, wat naderhand als bewaa, heid bleek. Naderhand werd gemeld dat tw|; gouden armbanden en een goud<? ring, alles ter waarde van ongevei 23.000 fr. werden gestolen, wijl c veroorzaakte schade in de uitsta' ling ongeveer 37.000 fr beloopt.! Zondagnamiddag werd de gestj len auto van de Hr Lesage uit Ro selare in de St Trudostraat i Brugge teruggevonden. De dieven hadden vooraf op h' Simon Stevinplein de ruit van Volkswagenuitgenomen, w- hun toeliet de deur te openen. Do middel van een schroevendraai' konden ze dan het contact aanle,: gen en met de wagen wegrijdet Het werd uitgemaakt dat de au; in de St Trudostraat omstreejt 11.15 u. werd achtergelaten. Ei motor is blijven draaien tot j batterij was opgebruikt De au werd naar het politiebureau di bracht en Maandagvoormiddag i de Hr Lesage zijn auto komen tj: rughalen. Acht dagen geleden wl: hij samen met zijn echtgenote mi deze auto naar Lourdes geweest Ji waren Zaterdagavond voor de ee ste maal de nachtfeestverlichtiii te Brugge komen bewonderen. F uitgesneden ruit lag in de auto. De dieven hebben ook de han tas van Mevr. Lesage, die in i' wagen lag, onaangeroerd gelaten.! i Op Maandagmorgen 24 Sept. j rond 4.30 uur wierpen twee keri het uitstalraam stuk van de ha« delszaak Herly, óp de hoek van i Kapellestraat en Ooststraat Oostende. Ook hier werd een ha steen in de ruit geworpen, nadat dieven vruchteloos gepoogd haddi1 een stuk uit de ruit te snijden. Het ijzeren rolluik van de ha delszaak was voor eenmaal nl. neergelaten geworden wegens defec De dieven trokken ervan do met een grote hoeveelheid uitgests de waren van het voor hun dié stal uitverkoren hemdenmagazijj naar verluidt voor een waarde va 100.000 fr .1 De politie stelde een streng oij derzoek in en beide plundering' zaken' van Brugge en Oostenc! werden in nauw verband gebracht? DE DADERS AANGEHOUDEN; We verwijzen de lezer naar om laatste berichten, blz. 4, waar hi vernemen zal hoe de daders we) den aangehouden. Te Brugge in de lokalen der Bel gische Maatschappij voor Gas- en Electriciteitsbedrijf in Westvlaande- ren, werd Zaterdag, 23 September, te 11 uur, een intieme hulde ge bracht aan dhr Ingenieur R. Pycke, directeur der B. M. E. G., wegens zijn 25 jaren trouwe en voorbeel dige dienst. Onder de aanwezigen bemerkten wij: de gewezen minister, senator Robert De Man, voorzitter van de Beheerraad; Jonkheer Yves de Brouwer, beheerder alsmede afge vaardigde en Directeur van GAZE LEC, Mevr. de Brouwer; dhr. Wil liam Claikens, beheerder-afgevaar digde; Baron Gillis de Pelichy, de hh. J. van der Plancke en F. Trys- tram, beheerders; dhr. A. Mus schoot, voorzitter van het college der commissarissen; de heren Ch. Bayart en J. C. de Brouwer, com missarissen; dhr. Marechal, alge meen voorzitter van de vrienden kring van GAZELEC en talrijke in genieurs en personeelsleden. Jonkheer Yves de Brouwer gaf tijdens zijn toespraak een over zicht van de rijkgevulde loopbaan van de gevierde. Na zijn in dienst- treding in 1926 bij de Societé Bei ge de Distribution Electrique werd dhr. Pycke in 1930 benoemd tot in genieur te Menen. Na 5 jaar van harde training volgde de benoe ming tot de zeer verantwoordelijke post van ingenieur-directeur te Ronse. Bij de aanvang van de bezetting werd hij naar Menen teruggeroe pen om er als hoofdingenieur de technische leiding van de groep Westvlaanderen op zich te nemen. In deze moeilijke oorlogsomstan digheden kweet hij zich op een schitterende wijze van zijn zware taak, en gelijktijdig legde hij ook een grote bekommernis aan de dag voor het personeel, dat hij moreel als materieel hielp en steunde waar zulks nodig bleek. Op het einde van de oorlog: stelde de bezetter een einde aan zijn activiteit door hem te verdenken van anti-Duitse wer king en hem hiervoor op te sluiten in de gevangenis te Gent. In October 1944 werd dhr. Pycke benoemd tot hoofd van de groep Westvlaanderen om in jl tenslotte benoemd te worden tot directeur der Belgische Maatschappij voor Gas- en Electriciteitsbedrijf in Westvlaanderen. Spreker wees hier cp de voorna me taak die in de huidige omstan digheden voor de nieuwbenoemde directeur weggelegd is. Na herinnerd te hebben aan het feit dat dhr. Pycke onlangs vereerd werd met het hem door Frankrijk verleende Kruis van Ridder van het Sociaal Dienstbetoon, als dank voor zijn hulp bij het plaatsen van Franse kinders van oorlogsslacht offers, onderlijnde Jonkheer Yves de Brouwer de hoge karaktereigen schappen van de gevierde die in moeilijke omstandigheden steeds een trouwe vriend was. Tot slot k&fuList spreker aae dat een inzameling gedaan werd onder de leden van het personeel tot aan koop van een geschenk voor dhr. Pycke. Van dit bedrag bleef er ech ter een som over die groot genoeg is om een Richard Pyckefonds te stichten dat jaarlijks en dit ge durende 25 jaar 'n bedrag van 5.000 fr. zal uitleveren aan een verdien stelijk Westvlaming die zich cp een of ander gebied, hetzij letterkunde, wetenschap, kunst of sport, onder scheiden heeft. Het reglement van dit Fonds zal door dhr. Pycke in samenwerking met de leden der di rectie opgemaakt worden. Namens de Vriendenkring van GAZELEC werd vervolgens het woord gevoerd door dhr. Maréchal, die dhr. Pycke voornamelijk dankte en huldigde als sociaal voelend mens. Hij bood de gevierde een ge schilderd portret aan dat van de hand is van de Brugse kunstschil der José Storie. Spreker bracht ook hulde aan Mevr. Pycke voor de genegenheid en zorg die zij steeds het personeel betoont. Aan Mevrouw Pycke evenals aan Mevr. de Brouwer werden bloemen aangeboden. Nadat dhr. Hendrickx als hoofd van het personeel de voorbeeldige ambtenaar een verdiende hulde bracht, sprak dhr. L. Ostyn namens de ondernemingsraad der maat schappij waar dhr. Pycke steeds de sympathie der arbeiders wist te ver werven. Na een hartelijk slotwoord door Senator De Man, voorzitter van de Beheerraad, die ook een zeer loven de kritiek uitbracht over het kunst werk van dhr. Storie, dankte dhr. Pycke met ontroerde stem voor gebrachte hulde. i Hij dankte allen om al deze blij ken van sympathie en genegenheij en verklaarde zich ten zeerste 1?' genomen met het oprichten vs het Richard Pyckefondsd; hem in de gelegenheid zal stelle de verdienstelijke Westvlaminge] op te zoeken en beter te doen kei nen. In de hulde aan Mevr. Pycke g| bracht, betrok hij al de vrouwe van het personeel, want ook i hebben haar aandeel in de blo! van de maatschappij door de morj le steun die zij aan hun echtgenJ ten in hun vaak lastige, moeilijl taak, verlenen. Een erewijn besloot deze plecï tigheid waaronder lezing werd gl geven van talrijke huldetelegrarij men, waaronder een uit de Antille waarin de Bisschoppen Z. E\ Morris en Z. Exc. Demets de ji bilaris hun beste gelukwensen aai boden. In een lunch werd dit inn vriendenfeest en hulde aan ee verdienstelijk leider gesloten. Het Wekelijks Nieuwsvoef zich bij de talrijke vrienden vq dhr Ir. Pycke, om hem, bij des welverdiende hulde, ook zijn haf telijke gelukwensen aan te biede: VERWELKOMD TE MENEN J Bij zijn terugkeer te Menen wei1 dhr. Pycke aangenaam verrast dot een nulde hem gebracht door gar! het personeel van Menen. Met mi ziek aan het hoofd werd dhr. Pyc4 een prachtige serenade bezorgd. Ook dhr. Burgemeester Red Onderpastoor Franciscus, hielden er ook aan hu' gelukwensen aan de jubilaris aa te bieden. Mevrouw Pycke werd eveneen bedacht: 8 prachtige bloemenkorve werden haar aangeboden door vriendenkringen, van Menen, Roe selare, leper, Nieuwpoort, De Pad ne, Gistel, Blankenberge en Rors Het personeel, geschat op 250 pe' sonen, werd zoals naar gewoor gulhartig door Mevr. Pycke ontv gen en de feestelijke ontvangst digde in de beste stemming. Van links naar rechts hemerkt men: dhr Trystran, Jonkheer Yves d Brouwer, Mevrouw Pycke, Mevrouw Yves de Brouwer, dhr Pycke ei Senator De Man. In de inzet onder links: dhr Pycke poseerd; even bij het prachtige schilderij dat hem werd aangeboden; recht bemerkt men fte kunstschilder José Storie.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1