Geestigheid is een scherp wapen JotlS jg zeep, Wereldgebeurtenissen (SUNLIGHT twee ultra-moderne Jongenspatronaat te Poperinge plechtig ingehuldigd Het Huis AU RENARD BLEU ffieuwsjesin'tkort Geheel nieuwe uitvoering 2.500.000 Ton kolen worden dit jaar nog ingevoerd Landbouwerszoon uit Roeselare doer steigerend paard neergeslagen Alles beproefd... En dat is mijn gedacht... DE JAARBEURS VAN MIDDEN-VLAANDEREN TE ROESELARE maar ik verkies Sunlight zij maakt het linnen écht natuurlijk wit «het wekelijks NIEUWS» s- Zaterdag 29 Sept'. 1951. Bladz. 7. De oorlog In Korea De Iraanse Pefroleumkwestle De godsdienstvervolging in communistische icsnden WERELDNIEUWS IN T KORT Ie zeep voor alle gebruik 44 9929 &F[, SAYPNNERJÉS LEVER FRJRÊS Officiële Dealers: m PMMWE Garage Royal. J. VAN HOLLEBEKE, Duinkerkelaan 47-49 - Tel. 481 BEPER Garage National, Michel VAN DER BAUWHEDE, d'Hondstraat 29 - Tel. 430 AU RENARD BLEU 83 - RIJSELSTRAAT -MENEN Xj^^^ S. P.R.L. Telefoon 565 LanSSSR. breder, aaotrekkeftfk gestroomlijnd... raïme zitplaats voor 5 personen... buitenge wone wegvastheid... en de traditionele VauxhaB- zufoigheid. De nieuwe Vataxhalh, Vek>x en Wyvesa, geven U alle voordelen van een grote wagen.» voor minder aan schaffing»- en bedrijfskosten. Hun afwerking is bijzonder verzorgd, bun stijl zeer mo dern zonder overdaad, bun U hebt keuze uit de YELOX 6 cyl. de WYVERN 4 eyl. 2 1/4 liter 1 1/2 liter ANTWERPSE FIRMA ONDERWORPEN AAN U.S.A.-SANCTIE Niets ls zo vervelend of lange tijd ln een kompagnie te moeten zitten waar er geen enkele kluchtlgaardbij ls. In 't begin gaat het nogal. De ene vertelt Iets, de andere komt met een vers nleuwsje voor de dag, maar... hoe lang duurt het voor aleer een mens uitgepraat en ten einde zijn latljn ls? Op elkaar zitten kijken doet geeuwen en slapen. Om er de muren van op te rijden! G' hebt gelukkig van die mensen ze zijn lijk van de hemel gezonden die een gezelschap uten kunnen bezighouden zonder dat het tegensteekt. Echte geestlgaards. Het ene kluchtje achter het andere rolt utt hun koker. Ge hebt de tijd niet om uit te lachen of ze zijn daar al met een tweede zet. Fijne mensen! Op alles vinden ze 't gepaste antwoord. Ze mogen gelijk wat zien, ze hebben er een opmerking over die daakt. Er zijn er zo maar weinig, kerels die het leven weten te krulden zonder dat er iemand aan stoot kan aan nemen of dat ze een mens zeer doen. I Van de laatste soort komt g' er meer tegen. Dat zijn er die zich met hun kluchten aan niets of niemand storen en al doen I wat ze kunnen om overal de helden van de dag te zijn. Ze kennen I er Inderdaad iets van om Iemand op zijn plaats te zetten op een manier die doet schaterlachen. Er moet er maar één uit den hoop zijn neus een beetje in de wind steken of luidop zijn gedacht zeg gen opdat Jan Plezier er aanstonds zou bij zijn lijk vliegen bij de l siroop. Zulke mensen geren we niet, want na een tijdeke voelt ge dat ze gereed zitten om te pas en te onpas alles ln 't belachelijke i te trekken. Een beetje kan zijn! Zodra ge echter gewaar wordt dat I het succes hen aanspoort om met hun radde tong het slachtoffer maar gedurig meer ln 't nauw te brengen zonder rekening te hou den met zijn gemoed ls het uit en amen. Ze kennen de scherpte van hun wapen niet. 1 Dat kan een onverkwikkelijke historie worden met triestige l gevolgen. Nog zoiets meegemaakt? 'k Heb zo eens een eendagsreis gedaan per autocar. We troffen 't niet met het weer want het regende dat het goot. Als er Iets ls dat meer tegensteekt ken ik er niets van We hebben gelukkig Louis mee,zelden de mensen. Lowle zat heel langs achter met een paar kameraden. Een Jonge pronte kerel met een tong die snijdt langs alle kanten. Geen dom- merlk, ter contrarie. Zijn grote fout ls niet dat hij het weet, maar dat hij het bil ledereen wil doen uitkomen. De kerel werd langs alle kanten lastig gevallen, 't Was al van Lowle! langs hier l en «Lowle! langs ginder, maar Lowle zweeg lijk vermoord. Tot hij al met eens uit zijn schelp kwam. Hij had zijn slachtoffer gevon den. Geèstig? Dat was het, ge moogt me geloven De meeste mensen f lachten dat ze schudden. Hoe dat het Juist kwam, weet lk niet, i maar hij had het op een van zijn kameraden gemunt. De domste f histories werden bovengehaald, de onnozelste manieren op een per- Ifecte wijze nagedaan. In het begin lachte de Jongen mee en ver weerde zich over wat het gipg. HIJ kon het echter niet halen, op verre na niet. Hoe rapper hij antwoordde, hoe rapper hij een ant- I woord kreeg en, gelijk het ln zulke omstandigheden gewoonlijk gaat, er was niemand die lette op wat hij zei, maar ledereen ver- i wachtte telkens, de mond gereed tot gieren, de tegenzet van Lowle. Een tijdeke kan gaan, maar blijven duren ls een andere kwestie I Lowle's maat gaf het weldra op. Het begon hem tegen te steken. Zijn lach werd groener en groener. Ik bemerkte dat hij er zeer van had, maar de andere ging maar altijd verder. Hij werd f J van langs om scherper naarmate hij gewaar werd dat de mensen I met hem waren. Het liep uit op een razende ruzie en... de reis l lag ln 't water. Humor getuigt van scherpzinnigheid, maar als er hovaardij bij te pas komt, wordt het een zwaard dat vreselijk kan snijden en verwonden. Die twee dingen samen maken een mens wreed en lelijk. 't Is zulk een geestig klndi zeggen vader en moeder soms. Ze beboffen hun kleine langs alle kanten. Iedereen moet het horen hoe wel hij ter tale ls als het er op aankomt Iemand te antwoor den. Gelijk waar ze er mep gaan staat Jantje of Poltje ln 't mid denpunt van de belangstelling en mag het zijn woord placeren tussen dat van de grote mensen. Ze lachen er ferm mee en moedi gen hem aan. Allé, Jongen, geef het hem maar Steek hun kind een mes ln de hand en de ouders zullen moord en brand schreeu wen. Is er minder reden om benauwd te zijn van een opgroeiend kind dat zo scherp van tong is. Alleen evenwichtige mensen kun nen humoristen zijn, zonder gevaar voor de anderen. Wanneer de goedheid en de naastenliefde niet ln dezelfde mate aangekweekt worden, de simpelheid die niet zoekt overal de eerste en de laatste te zijn en op elk moment de hoogste noot te zingen, de fijnvoe lendheid die weet: zover mag ik gaan en daar moet lk ophouden, dan zal er later wel met hun geestigheid gelachen worden, maar steeds zal er lets of iemand het schaap zijn van 't spel. I Met geestigheid ls er veel te doen. Wie deze gave heeft ls sterker dan Iemand die fijnzinnig weet te redeneren want met één I raak antwoord overtuigt men soms meer mensen en onttroont men meer tegenstanders dan met een ellenlange discussie. Maar... men I geeft geen wapens ln handen van kinderen en van gekken. KWAPENNINCK. I OPENING OP ATERDAG 29 SEPTEMBER Cto Zaterdag aA., 20 September 16 uur, gaat de plechtige ope- ing door van de 2' Jaarbeurs van liciden-Vlaanderen in de Foor hal- s te Roeselare. Onmiddellijk daar- p zal het publiek toegelaten wor- en tot het bezoeken van de Jaar- eurs. De algemene schikkingen zijn de olgende: De weekdagen is de jaarbeurs pengesteld van 14 tot 21 uur. De Zondagen van 10 tot 21 uur. Er wordt een gratis vervoerdienst Igeschakeld die in de week om de 0 min. het traject: Station, Markt, ïoorhalle aflegt. De Zondag is deze it om de 20 minuten voorzien. ;De jaarbeurs zelf zal prachtig Ijn: men is nu volop aan het op- laan der standen begonnen. De aakvoerder van de Foorhalle, de ympathieke Mijnheer Thoen heeft as zopas medegedeeld dat de Foor- ialle eivol bezet is. Tal van stand- jouders zijn op het laatst de kleine Zie vervolg hiernevens PST* Nationale productie van 10 tot 17 September bedroeg 600.568 ton. Volgens goed ingelichte kringen verwacht men dat de leveringen van huisbrandkolen de volgende zullen zijn: in September 600.000 ton, in October 700.000 ton, in No vember 600.000 ton en in Decem ber 600.000 ton. Gedurende de week van 10 tot 17 September was de eteenkolenpro- ductie als volgt: Maandag 81.185 ton, Dinsdag 97.539, Woensdag 100,060, Donderdag 99.209, Vrijdag 102.741 en Zaterdag 99.834 ton. hoekjes en kantjes die nog vrij wa ren, komen bezetten. Alles laat voorzien dat wij een zeer sterke jaarbeurs tegemoetgaan. Te oor delen naar het gehalte der deel nemende firma's, het .feit van de talrijke demonstratiestands en dé- gustatiestands welke het publiek het bezoek zullen aangenaam maken. Ik heb al die nieuwe wasproducten gepro beerd, maar er gaat niets boven Sunlight. Alleen Sunlight maakt mijn linnen natuurlijk wit, want het is volstrekt zuivere zeep. Voor de grote was, de fijne was én voor al wat thuis gewassen wordt ik gebruik Sunlight. Verbindingsofficieren bespreken hervatting der bestands- onderhan delingen. Op een verzoek der Communisti sche overheden, Inhoudend een voorstel tot een hervatting der be standsbesprekingen, heeft Generaal Ridgway bevestigend geantwoord, zodat verbindingsofficieren vap bei de partijen bijeen zijn gekomen aan de brug van Pan Moendj communistische controlepost in het Oostelijke gedeelte van de neutrale zone Kaesong. Bij de eerste bijeenkomst van de verbindingsofficieren werd van ge allieerde zijde opgemerkt, dat Kae song als ongeschikt dient geacht als besprekingsoord. Op de tweede ver gadering hebben de Communisten brutaal geweigerd elke andere ver gaderplaats te aanvaarden en woe dend hebben zij de bijeenkomst verlaten toen de woordvoerder der geallieerde verbindingsofficieren voorstelde te onderhandelen over een wapenbestand zelf. De roden betoogden dat zij niets anders te bespreken hadden dan de vaststel ling van datum en uur der confe rentie van hun meerderen. Woensdag jl. kwamen de verbin dingsofficieren andermaal bijeen en naar werd vernomen zou een ak koord bereikt zijn over een. bijeen komst van de hogere commissies, belast met de feitelijke besprekin gen over een wapenbestand. Wat de strijd op de frontlijn be treft, hebben de geallieerden een aanval met pantsers ingezet in de zogezegde IJzeren Driehoek, maar na de beoogde doelen te hebben be reikt, werd de aanval stilgelegd en de spits die Pjongjang nabij was, trok zich terug. In het luchtruim werden deze laatste dagen meerdere luchtge vechten geleverd tussen groepen straalvliegtuigen van beide partijen. Bij een treffen tussen 80 Mïg's van Russisch maaksel en een 3(Mal Amerikaanse Sabre'szouden 5 Mig's zijn neergeschoten en 5 an dere beschadigd, wijl al de Sa bre's naar hun basis zouden zijn teruggekeerd. De slag duurde 35 minuten. Woensdag hadi dan de grootste luchtslag plaats van de ganse Korea-oorlog. Britse technici uit het land gewezen.Petroleumschepen in beslag genomen. Binnen kort nieuwe verkiezingen. Naar gewapende tussenkomst? Het Brits-Iraans geschil inzake de petroleum en raffinaderijen van Abadan is in de loop der laatste week bijzonder verscherpt. Zo werd halverwege vorige week door de Iraanse overheden overge gaan tot de inbeslagname van 20 Britse tankschepen, die voor anker lagen te Abadan. Dit gebeurde na dat een Britse sleepboot een tank schip uit de Iraanse wateren naar de haven van Basra had gesleept. Door de Britse regering werd dan einde vorige week het Iraanse voor stel tot een hervatting van de be sprekingen verworpen, daar het voorstel niets nieuws bracht en Hr Mossadegh zijn houding eveneens ten genen dele had gewijzigd, wat elke hervatting nutteloos amakte. Als weerwraak op de negatieve houding van Londen heeft de Iraanse regering dan besloten het nog te Abadan overblijvend Brits personeel uit te wijzen en de 300 technici die nog overbleven kregen 10 dagen tijd, ril. tot 4 Oktober, om het land te verlaten. Te Teheran zelf kon Dr Mossa degh nog steeds geen goedkeuring voor zijn politiek verkrijgen, van de Maljis. Tijdens een zitting van het Parlement verklaarden meerdere leden van de oppositie, zulks met tranen in de ogen, dat zij dreig brieven hadden ontvangen en dat terroristen hen medegedeeld had den dat zij zouden worden ver moord zo zij de regering niet wil den steunen. Leden der oppositie verklaarden in het Parlement te blijven vertoeven, gezien in het openbaar hun leven bedreigd was. Alle transportdiensten van de Brits-Iraanse petroleumcompagnie werden eveneens aangeslagen. Ondertussen is er eveneens spraak van onderhandelingen inge zet tussen Teheran en Moskou. Naar verluidt zouden de Russen zekere politieke voorwaarden heb ben gesteld, waarvan zekere reeds zouden zijn ingewilligd. Binnen enkele weken moeten nieuwe verkiezingen doorgaan in Iran; deze zullen nu moeten uit maken in hoeverre het land de po litiek van de premier Mossadegh steunt. Woensdag had de toestand zich bijzonder scherp toegespitst. Van Britse zijde werd een scherp protest aangetekend tegen de uitwijzing van de Britse technici uit Abadan. De Britse Regering hield Woens dagavond een heel belangrijke ver gadering om te beraadslagen over de Iraanse kwestie. Er werd voorzien dat op deze vergadering zou beslist worden zo Engeland al dan niet troepen aan wal zou zetten op Iraans gebied om er de Britten te beschermen. Lui- dens berichten uit de gebieden van het Suez-kanaal staan aldaar Brit se troepen paraat om naar Abadan te vertrekken en liggen er niet minder dan 7 Britse oorlogsbodems in het zicht van de betwiste raffi naderijen. De vraag werd dan weer gesteld: zal Rusland tussenkomen en troe pen zenden naar Iran zo de Britten er machten ingrijpen. Nog op Woensdag werd ander maal zo van Britse als van Iraanse zijde beroep gedaan, op de V. S. van Amerika, ten bate van een nieuwe bemiddeling. Veroordelingen en uitdrijvingen. zijn. De meesten hunner werden Te Loodz, Polen, werden 5 Paters Jezuïten veroordeeld tot meerdere Jaren gevang, zogezegd wegens spionnage, propaganda, instructies uit het Vatikaan in zelfde zin, enz. In China wordt het slechter om slechter. De Franse Aartsbisschop van Tsjoenking, Mgr Louis Gabriël Xavier Jantzen, werd uitgewezen, samen met een andere Pater. Naar een bladuit Shanghai meldt werdén van Mei tot Augustus 113 «Imperialistische elementen» bij de christelijke hervormings beweging ontmaskerd. Het blad voegt eraan toe dat de meerderheid dezer personen katholieke priesters SOVJET-RUSLAND WELDRA WATERSTOFBOM Volgens het Britse blad «Intel ligence Digestdat gewoonlijk goed ingelicht is, zouden de Sovjets erin geslaagd zijn, met de hulp van de Britse geleerde Pontecorvo die en kele maanden geleden naar Rus land trok, de waterstofbom te ma ken en zouden zij-zinnens zijn in de volgende Zomer er een proefont- ploffing mede te houden. uitgewezen, anderen tot gevange nisstraffen veroordeeld. Omtrent wat gebeurt in China, wordt nog vernomen dat op één maand tijds in de Provincie Kan ton alleen 30.000 mensen werden te rechtgesteld en daarbij nog 53.000 partisanenbuiten gevecht ge steld. In totaal zouden 89.701 men sen" Mjn aangehouden. Te Hongkong kwamen een uit gewezen bisschop en vijf paters toe: volgens hen vertoeven 12 ka tholieke bisschoppen en 100 pries ters in rode gevangenissen. Dat er in de Ieperse vesting nog flinke brokken zitten, bewijst bo venstaande foto. Maurits Lessens, uit leper, haalde een snoek van 6,650 kg. boven uit het water van de vesting bij de Menenpoort. Het beestje is maar eventjes 1 meter lang. Zijn makkers Henri Dekeers- maeker en Jules Yseux moesten bij de karwei een handje toesteken. NEDERLAND. 80.000 Uitluih kingenSedert de oorlog zijn reeds 80.000 Nederlanders hun land uitgeweken. Hoofdzakelijk naar Ca nada (35.000); Australië (20.000); U.S.A. (13.000); Zuid-Afrika 18.000), FRANKRIJK. Loneji gebonden aan "prijzen. Bij wetsontwerp goedgekeurd door de Nationale Ver gadering, niettegenstaande tegen stand van de Regering, worden de Franse lonen gebonden aan de prijzen. OOST-BERLIJN. 15 Maand gevang om kritiek, op de Regering. Een 56-jarige vrouw van Oosl- Berlijn, die kritiek had uitgeoefend in het openbaar op de Oost-Duitse Regering, werd hierom verwezen tot 15 maand gevang. ZWEDENMatroos luilde ont vluchten. Een Poolse matroos van een Pools schip dat te Stock holm was binnengevaren, poogde het schip te ontvluchten, maar andere matrozen zaten hem na op de kade en sleepten hem terug naar het schip, waar hij deerlijk geslagen werd. De Zweedse politie trad evenwel op en stelde een on derzoek in op het schip, waar de ongelukkige zeeman bloedend en bewusteloos werd aangetroffen; de gewonde werd daarop door de po litie naar een kliniek overgebracht. DUITSLAND. De Bevrij dingte Weimar. In West-Ber- lijn is een beambte van het kerk hof van Weimar, Oost-Duitsland, toegekomen om er om asyl te ver zoeken. Volgens deze beambte wer den te Weimar alleen reeds sedert het einde van de oorlog 58 perso nen door de Russen vermoord. De laatste slachtoffers waren volgens de vluchteling een politieman en een meisje, die samen op een bank in het park zaten. AUSTRALIË. Communistische partij niet verboden. In Austra lië werd een volksstemming gehou den om te beslissen of de Commu nistische partij al dan niet diende verboden. Met een lichte meerder heid werd het voorstel verworpen, zodat de voormelde partij diensvol gens niet wordt verboden. GRIEKENLAND. Regerings crisis. De Regering Sofokles Ve- nizelós heeft ontslag genomen, Het Staatshoofd heeft reeds onder handelingen ingezet die leiden moe ten naar de vorming van een nieuw kabinet. FRANKRIJK. Sabotage op spoorlijn. Op de spoorlijn Mar- seille-Lyon werd sabotage gepleegd, met het gevolg dat een trein met gewonden uit Indo-China 10 uur vertraging opliep. WEST-DUITSLAND. Na de vlucht met de Tsjechische trein. De machinist en 31 passagiers van de trein die het IJzeren Gordijn doorboorde op weg naar de vrijheid in West-Duitsland, kregen toelating om naar Canada te gaan. Dit, al hoewel de Tsjechische regering hun uitlevering had geëist. TSJECHO-SLOW AKIJEAlles op cle bon. De aardappelen, de laatste van de niet gerantsoeneerde levensmiddelen in Tsjecho-Slowa- kije, werden thans ook gerant soeneerd. JAPAN. De bevolking. Ja pan telde op 1 October 1950, volgens de voorlopige statistiek van do volkstelling, die op die datum plaats had, 82.200.000 inwoners. Er waren toen 40.790.000 mannen en 42.410.00f) vrouwen. Bovendien werden 640.000 yreemflelingen EEN LEVER PRODUCT BRUSSEL rfjkwahteften zijn subliem. De nlcu wil VnuxhaB- modeüen zijn berekend op ruime zttaccommodatte voor vijf personen, voldoende zelfs voor zes. Bijzonder ruime bagagekoffer. Geheel nieuwe voor- en achtervering waarborgen luxueus rif- comfort en voortreffelijke wegÜgging, zelfs bij hoog rijtempo. De gebogen voorruit uit één stuk en grote vensters geven in alle richtingen ruim uitzicht. Raadpleeg de officiële dealer omtrent levering en voorwaarden. Na de inhuldiging van het Jongenspatronaat dankte de E. H. Froost de overheden. Wij bemerken hier van links naar rechts: E: H. De leye, Z. E. H. Pastoor Duyvewaardt, dhr Jozef Delbaere, voorzitter van de C. O. O., dhr Burgemeester Van Walleghem, dhr Achiel Pat- tyn, gemeenteraadslid, dhr schepen A. Denys en dhr Bouckenooghe, lid van de C. O. O. Toen Zondagavond 23 September het nieuwe Jongenspatronaat te Poperinge ingehuldigd werd, in een daartoe op initiatief van de C.O.O. ingericht lokaal van het oud Moederhuis, werd meteen een periode van tien jaar afgesloten tijdens dewelke het Jongenspatro naat geen bepaald onderkomen meer had. Tijdens de oorlogsdagen van 1940 werd de zaal van het Congris in de Boeschepestraat, die in 1903 door E. H. Onderpastoor Blomme met de opbrengst van een tombola gebouwd werd op een terrein van de C.O.O., ten gronde vernield. Leegstaande schuren, garagen, schoollokalen deden tijdelijk dienst om de jongens hun Zondagnamid- dagverzet te gunnen, maar toen ook in 1949 de oude kapel der Zus ters Paulinen moest verlaten wor den wegens verbouwingen, zag het er bedenkelijk uit. Gelukkig kwam de C.O.O., met haar ijverige voor zitter dhr Jozef Delbaere, tussen beide en werd in het gewezen Moe derhuis van de Bruggestraat een mooie zaal ingericht door de oude kapel, de eetzaal en de keuken der Zusters in een zeer geschikt lokaal om te vormen. DE PLECHTIGE INHULDIGING Zondag laatst werd tijdens een intieme plechtigheid deze speelzaal gewijd en ingehuldigd. Onder de aanwezigen bemerkten wij Z. E. H. Pastoor Duyvewaardt van St Jansparochie met zijn bei de onderpastoors E. H. Deleye, proost van het Jongenspatronaat en E. H. Onderpastoor Caignie. Z. E, H. Deken Butaye was belet aanwezig te zijn. Verder waren nog aanwezig: dhr Burgemeester Van Walleghem. dhr Denys. eerste sche pen en vertegenwoordiger van het stadsbestuur in de C.O.O., dhr A. Pattyn, lid van de gemeenteraad en lid van de C.O.O. Vanwege de C.O.O. bemerkten wij dhr Jozef Delbaere, voorzitter, dhr Georges Vandenbroucke, secretaris, dhr D. Dupont. ontvanger en de leden van het bestum; de HH. Beucken- ooghe en Langouche. De HH. Ba- taille en Fache hadden zich laten verontschuldigen. De kleineren, die zich reeds gans de namiddag goed vermaakt had den, legden het spel stil toen te 19 uur de personaliteiten de zaal binnentraden voor de inhuldigings plechtigheid. De groteren, die te 19 uur voor de aflossing zorgen en dan hun avond hebben voor ont spanning, waren ook reeds op post. Z. E. H. Pastoor Duyvewaardt wijdde de zaal en het beeldje van O. L. Vrouw van St Jan, de veilige schutsvrouwe van het jongenspa tronaat. Twee jongens van het pa tronaat, Roger Verfaillie wegens de jongeren en Lucien Verhaeghe van wege de groteren, dankten in een voudige woorden om deze mooie zaal die aan de jeugd ter beschik king gesteld werd voor een deugd doend Zondagsvermaak. Vervolgens sprak E. H. Deleye, proost van het Jongenspatronaat, de aanwezigen toe en wees er op hoe eindelijk de van ouds en lang gekende Congris terug van wal kan steken. Hij dankte het Stadsbe stuur en het bestuur van de C.O.O. voor hun bereidwillige medewer king om hier een gezonde ontspan ning voor de jeugd tot stand te brengen en definitief terug aan te knopen met een schone traditie. Ten slotte sprak Z. E. H. Pas toor Duyvewaardt nog een hartelijk woord en drukte zijn fierheid en tevredenheid uit dat St Jansparo chie de eer heeft dit jongenspatro naat binnen zijn grenzen te heb ben. Onder luide toejuiching van de jongens kondigde Z. E. H. Pas toor aan dat volgende Zondag deze inhuldiging nog een staartje zou krijgen onder de vorm van een aangename verrassing voor de aan wezige jongens. Zo liep een korte maar stemmige plechtigheid ten einde en terwijl de genodigden nog even een rond gang deden in de zaal, gingen de jongens aan de slag. Biljart, ping pong en de hele rij van spelen werden druk bezet. Voor ieders Zie vervolg hiernevens De Antwerpse firma St. die stra tegisch materiaal, nl. calcium molybdaatnaar Tsjecho-Slowa- kije heeft uitgevoerd niettegen staande dergelijk product niet mocht wederuitgevoerd worden naar de landen achter het IJzeren Gordijn, werd getroffen vanwege de U.S.A. door opschorsingsmaat- regel inzake levering van soortge lijk product. goesting en aanleg is er iets voor zien. Werkelijk, onkosten werden er niet gespaard om de jeugd hier een gezonde ontspanning te bezorgen. Alles berust hier in goede handen die degelijk werk verricht hebben en nog verrichten. Dat alleen reeds is een belofte voor de toekomst. Ter inlichting delen wij hier nog graag mede dat het Jongenspatro naat elke Zondag open is van 16.30 tot 19 uur voor de jongens van 10 tot 15 jaar en van 19 uur af voor de jongens boven de 15 jaar. Jon gens van de Chirojeugd die nog geen 10 jaar zijn, worden ook toe gelaten in het patronaat van de kleineren. PASPOORT VOOR ITALIË Door het Italiaanse departement van Binnenlandse Zaken is aan de grenspolitie het bevel verstrekt de Franse, Zwitserse, Belgische en Luxemburgse toeristen binnenkomst te verlenen op voorlegging van een paspoort waarvan de geldigheids duur niet langer dan vijf jaar ver streken is. Deze maatregel geldt enkel voor korte verblijven in toeristencentra in de grensgebieden. De specialisten van het mooie pelswerk Indien gij een mooie en schone pels begeert, wend U in volle vertrouwen tot het Huis «AU RENARD BLEU» Het bijzonderste pelshuis der streek. Al onze artike len worden steeds ten huize gemaakt met bonten van eerste keus. Mededinging onmogelijk aan gelij ke kwaliteit. HERSTELLINGEN - VERANDERINGEN VAN MANTELS en PELSEN VAN ALLE AFKOMSTEN. Maximum kwaliteit aan de laagste prijzen. verkoopt in volle vertrouwen en waarborgt de nieuwste modellen. Teruggave van 10 aan Oudstrijders, Oor logsinvaliden en Staatsagenten. REISKOSTEN VERGOED BIJ AANKOOP. BEZOEKT ONS ZONDER VERBINTENIS. Magazijnen open gans de Zondag Gemak van betaling Goedkoper dan in Frankrijk ADRES GOED OPMERKEN' (327C In ziekenhuis overleden. Donderdagavond 20 September 11. Iwas de 23-jarige landbouwerszoon Urbain Pecceu, wonende Hooglede steenweg 355, te Roeselare, met zijn gespan op het veld aan de arbeid. Op een bepaald ogenblik werd het paard schichtig en begon het te steigeren. De jongeling wilde het dier intomen doch kreeg een geweldige hoefslag en werd in de buik en hals getroffen. Hij zeeg ten gronde en zijn medearbeiders droe gen de ongelukkige gekwetste naar zijn woning binnen, terwijl een ge neesheer inderhaast werd opgebeld. Waar zijn toestand aanvankelijk niet van erge aard werd geacht, verergerde deze en Vrijdagavond diende de jongeling inderhaast naar de H. Hartkliniek overge bracht te worden, waar men tot een heelkundige bewerking over ging. Niettegenstaande de beste zorgen is de jongeling enkele uren na zijn aankomst in het ziekenhuis, Za terdag omstreeks 2 uur in de mor gen, aan de gevolgen van zijn ver jongingen overleden. Het slachtoffer Urbain Pecceu. De Amerikaanse geleerde Dr. A. L. Soresi. uit Broocklyn, heeft op het anaesfhesistencongres te Pa rijs verklaard, dat inspuitingen met pertowijn het beste verdovingsmid del is om een patiënt, die een heel kundige bewerking moet ondergaan, te doen slapen. Voor. noch tijdens, noch na de operatie zou dergelijke verdoving nadelig zijn voor de pa tiënt. De Duitse acrobaat Alfred Kaiser, is tijdens een voorsteüig welke bijgewoond werd door 2.500 toeschouwers, gevallen van een hoogte van 14 m. en werd zeer erg verwond en gekneusd. Zijn twee mede-acrobaten wisten zich te red den door het tijdig grijpen van ka bel of draad. Te Weelde viel een 8-jarige kleine fietser onder de wielen van een zware vrachtwagen en werd aldus het hoofd verpletterd. In Sicilië werd een klooster zuster geschaakt door een vroegere verloofde. De zuster had 7 j. gele den aan het huwelijk verzaakt om in het klooster te treden, maar de gewezen verloofde moet haar blijk baar niet hebben kunnen vergeten. Te Cmec, in Opper-Adige, heeft een waanzinnig geworden moeder haar twee kindies, resp. 14 maand en 40 dagen oud, met een broodmes de hals overgesneden, waarna zij dan zelffijooid plagde. FLINKE VANGST TE IEPER

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 7