Aiover drie Werelddelen Weldra ©veraf verkrijgbaar het nieuwe Lewer product van alle wasproducten frobeer het an geeft Wereldgebeurtenissen Reusachtige brand te Oostrozebeke AUTO-UNION Maurice LENOIR Bergplaats met 250 000 kg, vlas in vlammen opgegaan Stort 39 fr. Franse beul gestorven n de Sovjets immers te verhin- Z'~ yerv°ig hiernevens PC 454 Belgische Korea-vrljwSISigers terug thuis De oorlog in Korea Naar een herziening van het vredesverdrag voor Italië WERELDNIEUWS SN T KORT fr. fr. LIMOUSINES 75.000 CABRIOLET, grote Luxe 89.000 Alle modellen van CAMIONNETTEN laadvermogen 750 kg. vanaf 69.900 fr GARAGE ÏPRIANA 120. Maarschalk Haigiaan. IEPER - Tel. 412 Het aanbod van Grotewohl tot hel houden van verkiezingen In gehee Duitsland De Iraanse Petroleurnkwesfle Bij d© o cs si staande verkiezingen In Engeland Opstand verijdeld in Argentinië SCHUIF «HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 6 Oct'. 1951. Bladz. 7. ÊËto Sfci (VERVOLG) generaals, nl. Arturo Rawson en Benjamin Menendez zijn uit hun schuilhoek gekomen om de leiding mn de opstand te nemen, en hoe kort het spel ook duurde, er kwa men vliegtuigen en tanks bij te pas. De enige misrekening van de op standelingen schijnt geweest te zijn dat het leger en de volksmassa zich niet aan hun kant hebben ge schaard. De strooibiljetten die op de Plaza de Uayo door vliegers werden uit gestrooid, beloofden dat normale politieke voorwaarden zouden ge schapen worden en dat de open- Ure rust zou hersteld woerden. Diezelfde vliegers, die nadien te Montevideo zijn geland, menen dat er op het laatste ogenblik zekere neiewerking die beloofd was, of mcarop men in elk geval gerekend Ui, moest ontbroken hebben. Over de oorzaken nu van dé op stand kan men tot in het oneindige epllogeren. Peron zelf smijt de steen naar dhr Braden, gewezen U. S. A.- ambassadeur te Buenos Aires. Washington noemt dit een té belachelijke beschuldiging om er o< te antwoorden.. Amerikaanse in vloeden zijn nochtans wellicht niet volledig uitgesloten, want de be trekkingen tussen beide landen zijn sliert jaren nogal lastig. Anderzijds is het ook voor de hand liggend dat alle oppositiepar tijen sterk anti-Peronnistisch z seals de intellectuelen over 't. alge- men en, naar beweerd wordt, het leger ook reeds in zekere mate. Wat er nu ook juist van zij. een ittak is zekerr Peron zal moeten op rijn spel letten als hij het als lictatór wil uithouden. ABADAN, HET DUINKERKE VAN IRAN? De Veiligheidsraad is dus de dis- msle begonnen van de Britse klacht inzake de Petroleummoeilijk- iiien met Iran. Dat nieuws brengen ons de kran ten in grote blokletters. En daar mee zién wij minder de kleinere nieuwsjes waartussen wij het be richt vinden van de aftocht van je overblijvende technici in Perzië Zij vertrekken er met de Britse kruiser Mauritius maar dit oor logsschip zelf mag niet in Perzische mteren komen en het is aan boord m Iraanse vedetten dat zij van uit Abadan naar de kruiser ge bracht worden. De conclusie is gemakkelijk te trekken: Engeland heeft het pleit, mier de vorm van krachtproef, te gen Iran en Dr Mossadegh verlo ren Om dit negatief resultaat te verdoezelen wordt de zaak bij de Veiligheidsraad aanhangig gemaakt, waar men de zaak een beetje zal laten hangen terwijl men in de coulissen zal trachten een aan vaardbaar compromis te bereiken. En wanneer men zich afvraagt waarom de Engelse conservatieve bladen thans terecht over een nieuw Duinkerke kunnenspreken, dan is de reden hiervan ook voor ie hand liggend: Attlee heeft gepro beerd de Amerikaanse goedkeuring en steun te krijgen voor een gewa pende tussenkomst in Iran, maar er kwam uit de U. S. A. niets an ders dan een nieuwe oproep om het conflict door onderhandelingen bij te leggen. De leiders van het Witte Huis. het State-Departement en het Pen- tagoon zijn dus niet zinnens de Iraanse petroleum In brand te ste ken. Dat is een te gevaarlijk goedje en te dicht bij Rusland gelegen. Daarvoor zijn ze nog niet gereed. En als men aan de druiven niet can kan, dan is het maar best te doen zoals de vos en te zeggen dat M nog niet rijp zijn. Haar we kunnen daarmee ook voortien wat zo ongeveer het be sluit tal kunnen zijn van de Vei ligheidsraad, of liever wat het niet tal kunnen zijn. Hadden de Verenigde Staten het wenselijk en mogelijk geacht En geland te steunen in een gebeur lijke geweldactie tegen Iran. dan zou de Veiligheidsraad ongetwijfeld maar bijeengekomen zijn nadat de eerste schoten gevallen waren. Nu de Britse parachutisten echter OP de grond gebleven zijn en dat de Engelse vloot geen schot gelost heeft en geen man aan wal heeft met, nu bestaat er ook geen waar schijnlijkheid meer dat de Veilig heidsraad zich zou uitspreken over een aanvaller of een militaire actie zou in gang zetten tegen Iran-de- vredestoordér. Inmiddels is het gebeuren met de Anglo-Iranian wel de gelegenheid om zich even over een paar din gen te bezinnen. Inderdaad: waaruit zijn al die moeilijkheden thans voortgespro tenHet ware te gemakkelijk er een formalistisch en in de tijd be perkt antwoord op te geven en te Seht tioneel nieuws Met krachtigste zeggen: omdat Iran zich niet meer wil houden aan de verdragen en contracten die hetzelf heeft onder tekend, of omdat de Perzische na- tionalisten de bovenhand hebben gekregen. De ondergrond van de hele moei lijkheid, zit enerzijds in het natio nalistisch egoisme zowel van Enge land als van Iran en anderzijds in ie slechte verdeling van de grond stoffen over de volkeren der aarde. wereldrijken zoals het Brits im perium hebben een periode van op bouw gekend door veroveringen en kolonisaties, maar ze kennen fataal een periode van afbouw wanneer ie mensen die het Kernland behe ren niet tijdig inzien welk een po litiek op lange termijn er moet ge voerd worden. Van de conservatieven moest men niet al te veel op dat stuk ver wachten. Reeds in 1917 hadden zij Indië de onafhankelijkheid beloofd, maar ze wilden die in 1946 toch nog altijd verhinderen De Attlee-Regering heeft die ge geven. En ook aan Ceylon. En vroeger gebeurde heizelfde m.et Zuid-Afrika en Canada. En al die landen bleven leden van de Britisch CommniBealth of Nations en tel kens Engeland in gevaar verkeerde zijn al die andere landen vrijwillig bijgesprongen. Waarom hebben ze dan niet ge recht naar een gelijkaardige op lossing met Iran? Iran was zeker veen oude kolonie, maar in feite merd de rijkdom van het oude Per- eië. langs petroleumpipelinies, in Britse zakken overgeheveld Dat kan een tijd duren maar dat blijft niet duren. Dat hadden ze moeten weten en '>idig een andere vorm van exploi tatie voorstellen of een intrede van han in de Commonwealth. Dan zou men nooit voor de eco nomische en politieke ramp ge- Maan hebben waarvoor men nu staat. Dien Jupiter verdelgen wil. dien Maat hij met blindheid, zegden de °ude Romeinen. En het is werkelijk wanneer men blind is voor de wkomsteisen en de ontwikkeling "tn landen en volkeren, dan loopt nen in zijn verderf. Engeland moet '!f( thans weer ondervinden zo ne Nederland het trouwens na de ondervonden heeft men In- tonesië, Dat ware allemaal nog zo erg niet de petroleum geen strategisch woduet van aller eerste rang en f as Iran niet zo vlak aan de Sov- wtgrens gelegen. urijt illustreert dan ook weer cats begrijpelijk het is dat de Vcr- jjodc Staten Griekenland en Tur- IiZ.udleii opnemen in het Atlan- p1 Pact ie- 'l °°k dit: waarom Amerika niet 'Uilit ingeland te steunen bü c het ac^e in ^ran vooraleer in Zee 9°sten van de Middellandse de zaken onder militair (00 f0riCTi Zkü***. en zuiverste was van alle GOUDEN BRUILOFT TE ELVERDINGE Te Elverdinge vierden de echte lingen Emiel Covemaecker - Marie Vanthuyne, wonende Veurnesteen- weg, de 50" verjaardag van hun huwelijk. De jubilarissen traden in het huwelijk te Zillebeke in het jaar 1901, doch zijn sedert vele ja ren woonachtig te Elverdinge. Dit huwelijk werd met 12 kinderen ge zegend, waarvan thans nog zeven In leven. zijn. Verder hebben de ju bilarissen reeds 28 kleinkinderen. Dit gouden jubileumfeest werd met veel luister in familiale kring tot in de late uurtjes gevierd. Gezien de gevierden wegens hun gezond heidstoestand, maar moeilijk de verplaatsing konden doen naar het gemeentehuis, moest van de plech tige ontvangst afgezien worden. De gemeentelijke overheid bracht dan ook de jubilarissen ten huize een bezoek en overhandigde hen een prachtgeschenk. Aan de gelukkige oudjes en hun familie bieden wij onze hartelijke gelukwensen. Woensdag, omstreeks 17 uur, ont stond te Oostrozebeke een reusach tige brand. Men voorzag zelfs dat hij nog lang in de nacht zou kun nen duren en dat hulp van ver schillende brandweerkorpsen zou moeten ingeroepen worden om de pompiers van Ingelmunster bij te staan. op postcheckrekening Nr 4763.60 der Drukkerij Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. De echtelingen Fmiel Covemaecker- Marie Vanthuyne die met veel luister de 50" verjaardag van hun huwelijk vierden. Laatste uit de familie Deibier. De Frans beul, Jules Desfour- neaux is op 74-jarige leeftijd aan de gevolgen van een hartcrisis overleden. Hij was de laatste beul van de familie Deibier. Jules Desfourneaux. was in 1939, zijn oom, Anatole Deibier, wiens helper hij sedert 1909 was, opge volgd. In strijd met wat werd verteld, is tic beul, zoals zijn voorgangers, arm gestorven. Tot zijn 74-jarige leeftijd heeft h'j «gewerkt», daar hij geen pen sioen van ds staat ontving. hunt oog- 0- ln orde zijn. deren gebruik te maken van een Engelse actie tegen Abadan, is het nodig dat het Kremlin weet dat er voldoende middelen aanwezig zijn om de zaak tot een goed einde te leiden. 2-10-51, ,V. WESTERLLNCK. 18 gesneuvelden, 2 vermisten. Op 18 December 1950 vertrokken 670 Belgische vrijwilligers voor het Belgisch-Luxemburgs Korea-Batal- jon, aan boord van de Kamina Sedertdien sneuvelden 18 hunner en werden er 2 als vermist aange geven. Bij een eerste repatriëring kwamen er reeds 70 naar huis. Een tweede repatriëring aan boord van een schip dat naar Rotterdam voer bracht er andermaal 454 huis waarts. 196 der eerst vertrokkenen zijn er dus gebleven. Sedert begin 1951 zijn herhaaldelijk nieuw» contingenten vertrokken, en op 8 October vertrekken andermaal 100 man, zodat het Belgisch Korea- bataljon bij hun aankomst 736 man sterk zal zijn. Maandag jl. nu kwam de boot General J. H. Mc Raemet de terugkerende 454 Belgische vrij willigers toe te Rotterdam. Talrijke hoge personaliteiten waren aanwe zig om de mannen een gulle ont vangst te behouden, o.m. Staats minister Van Cauwelaert, Eerste- Minister Phollen, Minister De Greef, Kolonel Cool, de nieuwe be velhebber van het Belgisch Korea- bataljon. Ook Nederlandse en Luxemburg se vrijwilligers keerden terug. Meerdere toespraken werden ge houden en eretekens uitgereikt, o. m. aan soldaat A. C. Van Hove uit De Panne. De mannen verklaarden allen blij te zijn terug naar huis te kunnen keren. Per autocar werden zij dan van Rotterdam naar België overgebracht. PRESIDENTIËLE CITATIE VOOR BELGISCH BALTALJON Generaal van Fleet, commandant van het 8" leger, heeft «The Presi dential Unit Citationverleend aan '4 Belgisch baltaljou in Korea- De oorzaak kon nog niet vast be paald worden, maar men meent dat het door kortsluiting was dat het vuur ln de vlasbergplaats van handelaar Medard De Clerck ont stond. Deze bergplaats is gelegen op de steenweg naar Ingelmunster, waar de handelaar woont. Er waren ruim 250.000 kg. ruw vlas opgesta peld en men begrijpt dat dit een gretig voedsel vormde voor de vlammen die weldra hoog opsloe gen en een fantastisch maar tra gisch schouwspel boden in de val lende duisternis. De brand werd vrij vlug opge merkt. Dadelijk werd de brandweer van Ingelmunster verwittigd, die spoedig ter plaatse verscheen. Niet tegenstaande dit vlug optreden, had het vuur reeds een aanzienlijke uitbreiding genomen. De ene hoop vlas na de andere werd door de vlammen aangetast en spoedig stond gans de bergplaats in lich telaaie. De brandweermannen deden hun uiterste best. Aan blussen viel schijnbaar niet te denken. Toch deden zij wat mogelijk was. De vrijwaring van de aanpalende ge bouwen was een netelig probleem. Men voorzag dat de brand nog geruime tijd kon duren. De stoffelijke schade is aanzien lijk. Zij bedraagt millioenen frank. Generaal Ridgway weigert verdere onderhandelingen te Kaesong. Generaal Ridgway heeft officieel geweigerd de onderhandelingen voor een wapenbestand te doen herne men te Kaesong en heeft gevraagd dat zulks geschieden zou te Songh- jon. Songhjon is gelegen op 13 Km. van Kaesong, halverwege de fron ten, in het niemandsland De communisten hebben gewei gerd te onderhandelen in een an dere co-nferentieplaats dan Kae song, zodat de wapenbestandson- derhandehngen andermaal op het dode punt zijn gelopen. Donderdagmorgen jl. werd ge meld dat de verbindingsofficieren een nieuwe ontmoeting hadden ge had en dat de Communisten een boodschap hadden overhandigd, be stemd voor Generaal Ridgway. Over de inhoud dezer boodschap is nog niets bekend. Op het front is de koude weer ingetreden, zielfs tot het vriespunt in de bergen. De U.N.O.-troepen hebben dan ook weerom het win- teruniform aangetrokken. Zo te land als in de lucht werden harde gevechten geleverd, die op de front lijn de winst van enkele strategisch belangrijke heuveltoppen voor de U.N.O.-solaaten betekenden. Generaal Bradley trok naar To kio om besprekingen te voeren met Generaal Ridgway. Zonder naar veto te kijken. De Italiaanse premier, Heer de Gasperi maakte een reis naar de U.S.A. en tijdens een persconferen tie, die hij er hield, stelde hij de mogelijkheid in het vooruitzicht van een herziening van het vre desverdrag voor Italië. Ds Westerse mogen 'heden zou den namelijk bereid zijn de be- V. S. VAN AMERIKA. Actie te gen Nylon-Monopolie. De Ameri- D.K.W Alleenverdeler voor het arrondissement leper (3555) 1 palingen van het bestaande verdrag op gevoelige wijze te milderen en naar een vermoedelijk Sovjet-veto zouden de Westersen dan maar niet kijken, zoals voor Japan werd gedaan. Tevens werd een oplossing van de Triëst-kwestie in het vooruitzicht gesteld. kaanse regering overweegt thans een actie tegen zekere nijverheidsmono polies, o.m. tegen de nylon-monopo lie van het concern Dupont de Ne mours, die naar verluidt de anti- trustwet zouden overtreden hebben. Dit kan mogelijks tot gevolg hebben dat ook andere bedrijven nylon en andere produkten in kwestie zullen mogen produceren. FRANKRIJK. Ook naar vereen voudigde spelling? Naar verluidt wordt thans ln Frankrijk ook een vereenvoudiging van de spelling der Franse taal overwogen. JAPAN. Het akkoord met de U.S.A. Thans ls bekend geworden dat naar het akkoord dat tussen de U.S.A. en Japan werd gesloten, het aan de U.S.A. toegelaten ls zoveel sol daten in Japan te legeren als het wil maar dat deze troepen geen exter- ritavlaliteit genieten en Invoerrech ten en indirecte belastingen moeten betalen. GRIEKENLAND. Nieuwe rege ring. Een nieuwe Liberale progrep- sistlsche regering werd gevormd, met Generaal Piastiras als eerste-mlnister. Beide partijen beschikken 6amen over 128 zetels op de 250 van het parle ment. Generaal Papagos, leider van de sterkste partij van Griekenland, weigerde tot de coalitie toe te treden. V. S. VAN AMERIKA. 8 milliard dollar voor militaire constructies. President Truman heeft een wet on dertekend waarbij omtrent 8 mil liard dollar voorzien wordt voor mi litaire constructies in de U.S.A. HONGARIJE. Groot. Sovjet vlieg veld aangelegd. Er wordt verno men dat de Sovjets een reusachtig vliegveld aanleggen te Kummadaras, Hongarije, met een startbaan van 8 km. Straaljagers zouden er reeds zijn aangekomen. DENEMARKEN. Bladen verdwij nen. Wegens de steeds stijgende van het dagbladpapier werden weer om drie Deense bladen verplicht hun bedrijvigheid te stoken. West-Duit# Parlement aanvaardt voor#teI maar stelt voorwaarden. Waarborg moet worden gegeven dat zij werkelijk «vrij» zijn Vóór een drietal weken herhaal de de Oost-Duitse Premier, Heer Grotewohl een aanbod, gericht tot de West-Duitse Bondsregering en inhoudende een voorstel tot het houden van verkiezingen in geheel Duitsland, om tot een eenheidsre gering te komen. Dit nieuwe aan bod van Hr Grotewohl was niet zo strak als toen het enkele maan den geleden reeds een eerste maal werd geformuleerd. Het antwoord op dit aanbod te geven, werd behandeld in 't West- Duits Parlement, waar Dr Ade nauer, de West-Duitse Bondskanse lier, betoogde dat dergelijke vrije verkiezingen slechts konden gehou den worden onder controle van neutrale mogendheden en onder waarborg dat de geheimhouding zou zijn verzekerd. Zo las hij te vens een verklaring voor waarin 14 voorwaarden vervat werden, die volgens hem dienden gesteld voor aleer vrije verkiezingen voor geheel het land zouden kunnen gehouden worden. Met algemene stemmen, op de oppositie van de communisten na, heeft het West-Duitse Parlement het door Dr Adenauer voorgestelde antwoord aan Hr Grotewohl goed gekeurd. Dit antwoord behelst nl. dat de West-Duitse Regering bereid is in te gaan op het gedane aanbod tot het houden van verkiezingen in ge heel Duitsland mits het vervullen van 14 voorwaarden. Deze 14 voorwaarden kunnen wij als volgt samenvatten: 1. - Dat elke partij kandidaten voor geheel Duitsland zou mogen voordragen; 2. - Dat de vrijheid van politieke actie voor en tijdens de verkiezin gen zou verzekerd zijn; 3. - Dat alle beperkingen betref fende personenverkeer tussen beide zones zouden geheven worden ge durende minstens 3 maanden voor de verkiezingen; 4. - Dat aan ieder kandidaat een waarborg zou gegeven worden voor zijn persoonlijke vrijheid, tegen el ke aanhouding of verlies van be trekking en verlof zou krijgen ge durende de verkiezingscampagne; 5. - Dat niemand mag aangehou den noch vervolgd, noch ontzet noch gestraft worden om zijn po litiek gedrag voor, tijdens of na de verkiezingen; 6. - Dat de vrijheid van bijeen komst geëerbiedigd weze; 7. - Dat de verkoop van dagbla den en tijdschriften, evenals de ontvangst van radio - uitzendingen niet belemmerd worden; 8. - Dat de verkiezingen wel de gelijk geheim zouden zijn; 9. - Dat de stembilletten alle lijk zouden, zijn,, zonder enig ken. teken, en dat de stemming geheln en in een gesloten lokaal moet ge houden worden; 10. - Dat iedere inbreuk op voor melde voorwaarden de kiezing li het betrokken district ongeblV zou maken; 11. - Dat de uitgebrachte stem men in het openbaar en ia aan wezigheid van vertegenwoordigen van de verschillende partijen zou den worden geteld; 12. - Internationale controle et bescherming; 13. - Dat de Duitse oonfc chamen zich overal zouden ken naar de internationale con trole; 14. - Dat ieder Duitser het rechi zou hebben door voormelde oontro- lelichamen te worden gehooid er zijn vrijheid zou zijn gewaarborgd Dr Adenauer besloot met te ver klaren dat deze voorstellen aan d< U.N.O. en aan de vier bezettings- mogendheden zullen medegedeeld worden en dat het doel van d< West-Duitse Regering steeds blijf! de eenheid van Duitsland, in een vrij en verenigd Europa te her stellen. Over de betekenis van het aan bod van communist Grotewohl werd reeds in ons voorgaand nummei uitgeweid, in het artikel vah onze medewerker Westeriinck Te Berlijn zelf heeft de Ooat- Duitse politie, naar verluidt op be vel der Sovjets, alle straatversper ringen weggenomen en het commu nistisch gemeentebestuur zou voor stellen gedaan hebben tot samen werking tussen beide politiekorpsen ter bestrijding van smokkel en misdaad. Anderzijds hebben gedu rende de maand September niet min dan 141 Oost-Duitse politie agenten om asyl verzocht in ,de West-sectoren en hebben de Sovjets heel wat goederen bestemd voor West-Duitsland naar West-Berlijn teruggestuurd, onder eis van een nieuw medegaand formulier. Op Woensdagavond jl. drongen een 3.000 communistische jongeren de Franse sector binnen en verwek ten zeer ernstige onlusten, bij de welke zowel politiemannen als com munisten verwond werden. Wat de Duitse kwestie betreft, kunnen evenwel nog geruchten aangehaald worden als zouden de Sovjets het inzicht koesteren nieu we voorstellen te doen inzake Duitsland, o.m. het houden van een conferentie der Grote Vier over Duitsland, welke Stalin in persoon zou gaan bijwonen. Afwachten blijft intussen daaromtrent de boodschap. Britten verlieten Abadan. Engeland brengt geschil voor de Veiligheidsraad. Nadat de Iraanse Regering ge weigerd had in te gaan op een be roep van President Truman om het uitwijzingsbevel voor die Britse technici te Abadan in te trekken, heeft de Britse Regering besloten het petroleumgesehil voor de Vei ligheidsraad te brengen. Ingevolge dit beroep kwam de Veiligheidsraad in spoedzitting bij een op Maandag jl. Met negen stemmen tegen twee (Ruslanden Yougo-Slavië) besloot de veilig heidsraad de Britse klacht tegen Iran te behandelen. Met eenparig heid van stemmen werd de Iraanse afgevaardigde als lid zonder stem recht tot de debatten toegelaten. Van Iraanse zijde werd aangedron gen op een uitstel om de speciale vertegenwoordiger van Iran, naar verluidt zal het de Hr Mossadegh zelf zijn, toe te laten op de ver gaderingen aanwezig te zijn. zodat uitstel besloten werd tot ten laatste op II October e.k. Vertegenwoordigers van de U.S.A. bij de U.N.O. zouden ook reeds overleg hebben gepleegd met an dere leden van ae Veiligheidsraad om een nieuwe poging in te stellen voor een vergelijk, daar men meent dat de Britse resolutie weinig kans heeft aangenomen te worden. De U.S.A. zouden dan aan de Veilig heidsraad voorstellen een U.N.O.- bemiddelaar te zenden naar Te heran. Anderzijds, om een uitdrijving te voorkomen, heeft de Britse Rege ring aan haar onderhorigen te Abadan bevel gegeven deze plaats te evacueren en aan boord te gaan van de Britse kruiser Mauritius die voor Abadan in Iraakse wate ren geankerd ligt. Van Iraanse zijde werd de krui ser zelf geen verlof gegeven om de Britten aan de kade van Abadan op te laden, zodat de Britten dan aan boord van barkassen, naar hun eigen verklaringen beschaamd er, vernederdnaar de oorlogsbodem hebben moeten varen. De evacuatie verliep zonder in cidenten. De Directeur van de Raf finaderij, Hr Ross. met nog 8 man, bleef nog aan de kade, om per auto te vertrekken Donderdag jl. De Britse kruiser, waar de muziek speelde, vaarde na opneming van de Britten af naar Bassorah, om er de geëvacueerden aan land te zetten, vanwaar zij dan per vlieg tuig de reis naar Engeland zullen vervolgen. Te Téhéran zelf, waar de Heer Mossadegh vorige week nog geen meerderheid in de Maljis kon be komen en voor het parlementsge bouw de bevolking toesprak onder een vloed van tranen, is sedert Engeland besloot de kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen, de oppositie nu bijgedraaid en beloof de steun aan de Eerste-Minister. De Iraanse Regering liet tevens weten dat zij de uitspraken van de Veiligheidsraad niet zou aanvaar den, aannemend dat de petroleum- kwestie een binnenlandse aangele genheid was, vallende buiten de bevoegdheid van de U.N.O. Verder werd vernomen dat de Britten zinnens zijn een blokkade te houden voor de Iraanse havens om te beletten dat schepen met pe troleum zouden afvaren. Abadan zelf is intussen een dode stad geworden, staande onder lè- gertoezicht. Nog slechts enkele tanks of auto's rollen er door de straten en van de vroegere bedrij vigheid is er niets meer te bespeu ren. De Perzen legden ook beslag op de winkels van de A.I.O.C. en de Britten kregen er zelfs geen toe gang meer. In de raffinaderijen worden talrijke diefstallen van ko per, tin, machinewerktuigen en ander kostbaar materiaal gepleegd, zodat het maanden vergen zou vooraleer het grote bedrijf terug volledig in werking zou kunnen treden, moest de toestand zulks mogelijk maken. Linkervleugel overwint bij bestuursverkiezingen van Labourpartij. Te Scarborough hield de Labour partij haar jaarlijks congres en tot grote verwondering, zo van het binnen- als van liet buitenland wist de linkervleugel onder aanvoe ring van zogezegde rebel Aneurin Bevan, gewezen Minister, een grote overwinning te behalen op de ge matigde stromingen, dit bij de ver kiezingen gehouden ter aanstelling van het Bestuurlijk Comité dei- Partij. Deze partijverkiezingen be zorgden namelijk aan de groep Be- van niet min dan 4 zetels van de 7. Vier ministers in functie werden verdrongen door rebellen, zijnde Bevan, Mej. Barbara Castlen. Torn Driberg en Ian Mikardo. Onder de ministers die uit het partijbestuur vallen, bevindt zich Hr Shinwell, Minister van Landsverdediging en intiem vriend van de Hr Attlee. De Hr Bevan haalde zelfs het grootste aantal stemmen, zijnde 858.000 en na hem volgden nog eerst twee van zijn volgelingen. Na mens de linkervleugel werd ver klaard dat zij niet tegen de her bewapening zijn, maar wel dat deze de voorrang krijgt op al het andere en de woordvoerder, R. Crossman, richtte hierbij een vinnige aanval op de door hem genoemde Ame rikaanse druk De gematigde vleugel van de Labour vreest nu dat deze partij - verkiezingen een ongunstige indruk zullen verwekken ten overstaan der aanstaande verkiezingen en de vlottende massa kiezers drijven, zal naar de conservatieven. Het is in ieder geval zeker dat deze laatste de stemming in de Labourpartij tot eigen profijt zullen pogen te benutten. In verband met de aanstaande verkiezingen kan nog worden aan gehaald dat de Bisschap van Leeds, Mgr Heenan, verklaard heeft dat er geen reden is waarom een ka tholiek niet de Labourpartij zou steunen, maar hij waarschuwde evenwel uitdrukkelijk tegen de linkse rebellen, zijnde groep Bevan, waarvan enkele Marxisten zijn en waarvan ook de meesten weinig of geen belang hechten aan de chris telijke beginselen. Peron wist meteen de oppositie uit te schakelen. Op Vrijdag 28 September jl. heette het dat een militaire op stand tegen het dictatoriale echt paar Peron was uitgebroken en meteen werd van officiële zijde be richt dat de opstand zelfde dag reeds was gedempt en mislukt. Terloops weze gezegd dat niet alles in kani:>:n en kruiken was tussen het leger en het echtpaar Peron en dat de Generaals on langs nog hadden kunnen verhin deren dat Mevrouw Peron zou zijn verkozen tot vice-presidente van het Rijk. Anderzijds staat de syn dicale beweging in het land onder de hoge leiding van Evita Peron zelf. Eerst Zaterdag konden nadere gegevens verkregen worden over de verijdelde opstand. Hieruit bleek de rebellie uit te gaan van uit het Campo de Mayo, nabij Buenos- Ayres, en van waaruit een 30-tal tanks naar de hoofdstad moesten oprukken, en van uit de luchtbasis der marine te El Palomar. Na een luchtbombardement gaven de re bellen van beide kampen zich al spoedig over, zonder veel potten, gebroken te hebben, en een 50-tal officieren vluchtten aan boord van vliegtuigen naar Uruguay waar zij geïnterneerd werden. Generaal Me nendez, een gepensionneerd officier, werd aangehouden ais leider van de opstand. Een aantal officieren van leger en luchtmacht werden eveneens gearresteerd. Van officiële zijde werden de opstandelingen ais verraders betiteld en hen werd de doodstraf beloofd. Eerst werd gemeld dat Generaal Rawson er eveneens bij betrokken was, bericht dat naderhand werd gelogenstraft. In het geheel zou een dode te be treuren zijn geweest en vier ge wonden. Bij het nekken van de opstand werden ook een 100-tal politieke personaliteiten aangehouden, o.m. leiders van socialistische, conserva tieve en radikale partijen. Woens dag jl. evenwel werden de meeste gearresteerde Argentijnse politie kers terug in vrijheid gesteld en officieel werd uitgelegd dat deze maatregel getroffen werd opdat de verkiezingen wel degelijk vrij zou den zijn. Op 11 November worden nieuwe verkiezingen gehouden, die natuur lijk een overweldigende meerder heid voor de Peron's brengen zullen. na lezing, ons blad in de Kanden van een vriend of gebunr die het nog niet heeft. U bewijst er on* een diqpst met,.— Dank,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 7