Provinciale Cultuurdagen Ontploffingspolitiek ZofiflaosermoBnte De Sociale moeilijkheden land in ons G. BOUCKAERT DAG KLAPPER RAT noch MUIS II I, Ze houden hun kinderen klein e voorwaardelijke Vaderlands- »fde van het O. F. tn dat is mijn gedacht... rlef uit Brussel Benzine wordt duurder in Frankrijk ontsnapt aan het onweerstaanbare ROEIT ZE UIT TOGLIATTI KREEG EEN RUSSISCHE KOE TOT GESCHENK in Wesfvlaanderen etaa Auto loopt op muur te Menen Twee motorrijders ernstig door auto gewond te Menen Bevallig - Mooi - Elegant Warm - Onverslijtbaar GROTE REKLAME VAN MOOIE ASTRACAN MANTELS OP MAAT VANAF 12.000 FR. PELSWARENFABRIEK Kapellestraat - Tel-245 - Meulebeke Stort 27 fr. Man valt van lad der te Menen BEKOrMER U NIET OM HET VERLEDEN! KOLONIALE LOTERIJ Auto rijdt tegen g*' vel te Wervik «HET WEKELIJKS NIETTWS5 «- Zaterdag 27 Oef. 1051. Bladz. 2. De eerste mens waar er niets op te zeggen valt moet voor zeker nog geboren worden. Iedereen heeft zijn gaven en zijn fouten. Het grootste gebrek echter, ons allemaal eigen, is dat we meest en liefst de kleine kanten zien en zo weinig onze ogen voor de schone gaven opendoen. Hoe hoger iemand boven ons staat hoe strenger we zijn. We eisen alles van hem, vergeten dat hij nog mens is en oordelen onverbiddelijk. Het is bekrompen van onzentwege. We breken de schroom af die we tegenover die per soon moeten hebben; de eerbied en het ontzag verwateren. In sommige gevallen maken we hem zijn positie onmogelijk. Een onderwijzer, een priester, ze mogen nog onze naaste geburen zijn en een lastig karakter hebben, moeten onbesproken blijven. In de veronderstelling dat al die mensen met enig gezag bekleed niet opzettelijk bun eigen ruiten insmijten maar eer lijk en gemeend hun zending trachten te volbrengen, dan moeten wij, ofschoon we weten dat ze beter kunnen, hoger opkijken en de rol indachtig zijn die ze vervullen. Ze dragen een zware ver antwoordelijkheid al is het soms op een beperkt en ogenschijnlijk onbenullig gebied. Waax heel de wereld een bende roddelaars en krltlkeurs wordt, leven we woldra in een wanordelijke boel. We barrlkaderen ons zelve de weg naar t geluk doordat we de mensen die er ons moeten heen helpen, uit het zadel lichten. Wie zal er ons lelden als er niemand ls die deugt? Het ls af en toe nogal een spektakel ln sommige huizen, 't Meisje is al schreien thuisgekomen uit school. De Zuster heeft haar gestraft omdat ze babbelde. Het ware een gelegenheid voor moeder om haar dochter te zeggen dat ze Inderdaad gemist heeft. Een verstandig kind weet op tijd en stond te zwijgen en te ge hoorzamen. Maar moeder ziet alleen da traantjes van het kind; ze luistert enkel naar zijn vertelllngske dat het in open klas terecht gewezen werd en z'ls er door gekrenkt. WatI Zwijg me van die non nen ook! Geen verstand van met kinders om te gaan. «Kom hier, meisje, ge moet daarom niet schreien.Zuster Martha, die met het beste inzicht van de wereld zich ganse dagen afslooft om do leerlingen zachtjesaan mens te leren worden, krijgt hier de volle lading. Mariatje heeft gelijk. Als ze morgen weerom op haar bank zal zitten zal ze met min eerbied n ontzag naar Zuster opkijken, minder ontvankelijk zijn voor haar woord want... Zuster ls maar dit en dat. De Jongen heeft gevochten op de speelplaats. Jongens vech ten voor een niet. Maar die niet s> vindt zijn oorzaak ln de ont kiemende hovaardigheid die zo gauw op haar tenen getrapt is, ln de hebzucht of ln de jaloezie, in 1 kwaadspreken of de oneerlijk heid. Ervaren meesters hebben dat gauw in de gaten. Waar stren ge woorden niet altijd baten en straffen niets uithaalt kan een klets rond de oren wel eens een afdoende remedie zijn om de Jon gens ln toom te houden. Maar 's anderendaags ls vader mee naar school. Tlens! GIJ zoudt mijn Jongen slaan. De meester wordt nogal zijn zaligheld gezegd. Hij heeft het spel verloren en voortaan voelt de zoon vaders beschermende hr-id boven zijn hoofd. Die hand zal echter beletten dat hij omhoog groeit in eerbied voor het gezag, in plooibaarheid voor een goede wenk. Het zal een klein bekrom pen ventje blijven, Wat vertelt men al niet 's avonds in de huiskring. We sprin gen van de hak op de tak... tot er een het onderwerp gevonden heeft. De pastoor ls toch een lastige vent. Ge zoudt het ontzien om naar een vergadering te gaan waar hij i 'J is. Hij verstaat geen redenen, enz. enz... De kleine kinders zijn daar bij. Tot nog toe was Meneer Pastoor een halve god ln hun ogen, de persoon die hen elke week voorbereidde op de grote dag van hun eerste of plechtige communie; voor wie ze een heilige eerbied hebben. Ze komen nu plots tot de brutale ontdekking dat hij ook maar een mens ls en... welk een mens. Het 16 alsof er een schone droom kapotgeslagen wordt. De opkomende zoons en dochters, die, zoals alle Jonge mensen, gaarne op eigen benen staan en hun eigen gedacht hebben en uit werken, vinden ln zulke gesprekken hun gading. Deze moedigen hen aan om voortaan veel onafhankelijker te denken en te hande len, losser van diegene die boven hen staan. Hun woorden zijn toch ook maar menselijk. Ge moogt er van pakken wat ge wilt. Zonder dat we 't vermoeden doen we dikwijls ons eigen werk te niet. We dromen schone dromen over onze kinders. Het beste dat we in hun leven kunnen aankweken, nar t c' goesting om hun man te staan en vooruit te komen in de wereld, ls de schroom oor de mensen met gezag bekleed die hen willen helpen en waken over hun welzijn. De eerbied aan stukken slaan ls de poort openzetteh voor domme eigenzinnigheid; de ontvankelljkhe!-' voor goede raad en de honger naar leiding dempen. We steken de gezonde lucht bulten en sluiten de kinderen op ln de benepen 1 -mer van zelf genoegzaamheid waar re versohr-mpelen tot domme krltlkeurs, bestweters, die van alles en iedereen de kleine kanten zien en naar niemand meer opkijken met betrouwen. Ze zijn allemaal maar dit en dat... We hemden de kinderen klein. KWAPENNINCK. (VERVOLG) HET ZWALPEI len weet dat het beruchte nité voor Actie en Waakzaam- i, tn de wandeling ook genoemd bende van Ros met zijn rode nuiten, indertijd alle verzets- anisaties opgevorderd had om loyauteitsverklaring af te leg- :i ten opzichte van België. Dit i reden had zich, na heel wat oorvoetende aarzelingen voor ge in ettelijke maanden nadat de 'ïmunisten zowel in den lande in het buitenland opmerkelijke klaringen hadden afgelegd. Hier- egden zij vlakaf de wapens nooit 'zullen opnemen tegen Rusland. >aarover was heel wat herrie ont- an en voormeld comité had dus e loyauteitsverklaring gevraagd vervolgens al de verzefeorganl- ies welke ze aflegden kwijtschel- g te kunnen verlenen van hun ivaderlandse zonden en te her- i.len in de volmaakte staat van i alleenzaligmakende vaderlands- de. •Ittelijke verzetsorganisaties heb- deze verklaring afgelegd. *ok het onafhankelijkheidsfront ft in deze zin een poging gedaan. ,j; is echter een publiek geheim het O. F. een communistische anisatie is en het verwondert •t ook niemand dat deze verkla- i.? een geforceerd ei is om niet te ■gen een zwalpei. EEN OOSTERS BEUKJE [et Comité voor Actie en Waak- 1 mheid had namelijk gemakshal- zelf een zogenaamde loyautelts- klaring opgesteld en deze rond- tuurd ter goedkeuring aan di- )se verzetsgroepen. Het O. F. kan t de onbewimpelde termen dezer i klaring natuurlijk geen vrede 1 nen en heeft daarom zijn vader- l:dsliefde geformuleerd in be ndingen waarin iedereen tussen regels leest welke voorwaarden j traan verbonden zijn. Het O. F. immers het vaderland alleen dedigen wanneer het hiervoor ii t tevens de wapens moet opne- n tegen Rusland. >e communisten trekken dus n woord terug van hun vroegere klaringen waarin zij hun com- nisme stelden boven de vader- dsliefde en Rusland boven Bel- Hun voorwaardelijke loyau- sverklaring ten opzichte van i gië heeft bijgevolg een heel erg üters reukje. HET SALOMONSOORDEEL ii iet toeval wil nu dat het O. F. te 'ïssel congresseren moest om een uw bestuur te verkiezen. Bij deze •rgenheld hebben de communis- 1 geprobeerd om kameraad De ny uit het zadel te lichten. De in zit sedert jaar en dag in het tuur van het O. F. maar de me sden van dat communistisch be- |ur bezien hem met scheve ogen ds hij uit de communistische tij is getreden. Hun scheve ogen hun heimelijke bemoeiingen 1 iden vooralsnog geen succes. De ny hield voet bij stek en wist ,i opnieuw te doen verkiezen in bestuur. •ommigen hadden zich alreeds ischt afgevraagd waarom de ex- amunist zo hardnekkig vasthield t een bestuurspos-tj e in deze com- 1 nistische organisatie. Maar voor 1 iele dagen kwam de aap uit de iuw. >emany is niet de eerste de bes- en was tot het inzicht gekomen hij zijn vroegere vrienden bij genade van Stalin en van het F. heel wat meer kon pesten dan ir er uit te trekken, zonder meer. hij heeft deze kans niet laten i glippen. Door toe te stemmen in i herkiezing van Demany in het i tuur van het O. F. hebben de ie Vaantjes blijkbaar de indruk i verzoeningsgezindheid te wil- wekken en van ruimdenkende ■attingen. Maar Demany, hun legere spitsbroeder, gunt hun de- kans niet om ln het gevlei te ko- ,n bij Jan Publiek. Enkele dagen zijn herkiezing in het O. F. ft Demany publiek ontslag uit het bestuur en hij zorgt ervoor deze demarche met d'e nodige publiciteit te omringen. Hij kan daar best voor zorgen want hij was vroeger immers een tijd lang journalist op «Le Solr Met deze nieuwe stap beoogt De many blijkbaar een dubbel doel en hij heeft veel kans om dit te be reiken. Vooreerst heeft hij ontslag willen nemen uit eigen beweging om rede nen die hij in het openbaar bekend maakt en die zijn vroegere com munistische vrienden zo onaange naam mogelijk moeten zijn. Na het persoonlijk succes ener herkiezing ln het O. F. neemt hij ontslag en verklaart in zijn openbare ontslag brief dat het O. F. een gedwee in strument is ten dienste van een po litiek die vreemd is aan de betrach ting van de overgrote meerderheid van het Belgische volk. «De Rode Vaantjes zullen deze persoonsbe schrijving zeker niet erg op prijs stellen en er zal allicht menig O. F.-er bij zich zelf denken: Nu, als Demany het al te bar vindt dan moet er toch zeker iets niet in de haak zijn Demany had echter nog een an der doel. Hij heeft met dit ontslag de aan dacht van de openbare mening ge vestigd op de dubbelzinnige loyau teitsverklaring van het O. F. en hiermede het Comité voor Actie en Waakzaamheid voor zijn verant woordelijkheid gesteld. Om logisch te zijn met zichzelf moet dit laatste nu onvermijdelijk de banvloek uit spelen over het O. F. en het als een onvaderlandse beweging brandmer ken. De belevenissen van Demany zijn voor ons hierbij van geen tel: aan dat triestige personnage besteden wij liefst zo weinig mogelijk aan dacht. Maar zij illustreren een ken merkende episode in het bestaan van de onvaderlandse zogenaamde verzetsbewegingen en hun conflict met de scherprechters van het hoe ra patriotisme uit.het Comité voor Actie en Waakzaamheid. Wij wachten nu op het Salomons- oordeel der bende van Ros ein zijn stamineepatriotten. BINNEN DE 48 UUR Een gewezen Koreastrijder heeft te Brussel een bom laten ontploffen voor het communistisch lokaal op de Stalingraadlaan. Daar is heel wat schade aangericht. De dader werd gevat binnen de 48 uur. Een dader en één enkel bomme tje. Voor enkele jaren werd te Diks- mulde de IJzertoren gedynamiteerd door stielkenners en met een klei ne karrevracht ontploffingsstoffen. Maar de daders zijn nog altijd niet bekend: parti en stoemelinckx Laat de pandoers ofte agenten van Jefke van de Meulebroeck zich daarmede maar eens belasten en 't zal rap gebakken zijn. De kas- sastoempersvan de Brusselse markt en de veeze numero's zo als de agenten Jan Trompet, Jef Moustache en Zonder Oêsem zul len de loebassen en de ambras- moêkers» rap te stekken hebben, ne slag op hunne compteur ge ven en ze allemoêsito, subito, presto in den amigo steken. PAS. Zoekt g'ieta t'huren o/ te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaale of wat? Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKERin on hl ad! Verhoging met 10 fr. per liter. Luidens een communiqué van het Franse Ministerie van Financiën, is de prijs van de benzine met 10,40 fr. en die van de superbenzine met 10,50 fr. per liter verhoogd. Te Parijs zal een liter gewone benzine dus 64 Ir. kosten. Op Zaterdagmorgen kwam de Al gemene Paritaire Raad opnieuw bijeen. Het bleek alsdan dat 8 pun ten op de 9 geregeld waren, gezien die in de eerste plaats de arbeiders en de regering betroffen. Het punt waarop geen akkoord kon worden bereikt, was dit betref fende een loonsverhoging. De werk gevers bleven hierop hun weigering handhaven, waarop door de Heer Minister Van den Daele verklaard werd dat de Regering alsdan de verantwoordelijkheid op zich zou nemen om de laatste hinderpalen van ambtwege uit de weg te ruimen. Ter gemeenschappelijke vergade ring zette de Heer Minister dan uitvoerig de plannen der Regering uiteen, waarna iedere partij haar respectievelijk standpunt uiteenzet te. De verklaring der Vakbonden werd door deze gemeenschappelijk gedaan. Daarna werd een resolutie commissie aangesteld om de reso lutie zelf op te maken. De Heer Minister drukte alsdan zijn voldoening uit over de door de Raad genomen beslissingen welke, zegde hij, zeer belangrijk zijn. DE SLOTVERKLARING VAN DE ALGEMENE PARITAIRE RAAD Wat de resolutie voorziet. Na verloop van de bijeenkomst van de Algemene Paritaire Raad werd dan door de Heer Minister mededeling gegeven aan de pers van de door de Raad opgestelde slotverklaring. In deze wordt o. m. aangestippeld: De Heer Minister heeft gewezen op de sociale inspanning gedaan sedert een jaar door de huidige Re gering, welke reeds jaarlijks geza menlijk 2 670.000 frank vertegen woordigt. De Heer Minister heeft herin nerd aan de beslissing van de Re gering om de uitzonderlijke winsten te belasten en bij het hervatten der werkzaamheden van het Parlement zal een wetsontwerp in die zin wor den ingediend In afwachting van deze wet zal een differentiële taks op de uitvoer worden geheven. De Heer Minister heeft verklaard dat de Regering besloten heeft een krachtdadige politiek van prijsbe- heersing te voeren. Verschillende maatregelen werden van nu af reeds genomen en andere zullen volgen, o. m. behoud van de suiker prijs, geen verhoging van het rei zigerstarief op het spoor, verlaging van de prijs van de margarine, nieuw onderzoek over winstmarge der maalderijen, vergemakkelijking van de invoer van sommige vruch ten en groenten, enz. Een fonds zal opgericht worden ter verlening van kredieten aan de nijverheden die moeten wederuit- rusten. uitbreiden of opgericht wor den. Werken van openbaar nut zul len worden doorgevoerd. De Regering zal de mogelijkheid onderzoeken tot het instellen van een scheidingspremie voor de arbei ders die niet dagelijks huiswaarts kunnen keren van hun werk. Het regiem der ouderdomspen sioenen zal herzien worden, reke ning houdend met de loopbaan van de betrokkene en naar een percen tage van zijn loon. Het. zal met de levensduurte schommelen en zal als vertrekbasis hebben het bedrag van 26.000 fr. per jaar voor het echtpaar Intussen zal dergeliik pensioen op 25.000 fr. worden uit gekeerd. De Regering zal een wetsont werp indienen tot verlenging van de huishuurwet De Heer Minister verklaarde zich bereid heb vraagstuk van het ge waarborgd weekloon te bestuderen en de verwezenlijking ervan te overwegen door de herziening van het arbeidscontract. Regeling zal nagestreefd worden inzake bijkomende vacantiedagen om die te veralgemenen, mits op name ervan in het regiem van het jaarlijks verlof in het kader van de sociale zekerheid Akte wordt genomen van de be spreking over een loonsverhoging van 0,50 fr. per uur voor de arbei ders en van 100 fr. per maand voor de bedienden. Verder wordt aange nomen dat de werkgevers die voor stellen van de hand hebben gewe zen. De Minister hoopt dat zij hun weigering zullen herzien. De Pari taire Commissies zullen hierover uitspraak moeten doen. De Regering steunt evenwel dit transactioneel voorstel en geeft de verzekering dat het in ieder geval van 1 November 1951 zal worden toegepast. Verbeteringen zullen onderzocht worden ten voordele der beambten van de openbare diensten met be scheiden inkomen. Vanwege de Vakbonden werd de inhoud dezer resolutie goedgekeurd en het A.B.V.V. trok het stakings vooropzeg in. De syndikale verte genwoordigers steunden erop dat de gemeenschap voordeel moet halen uit de vermeerdering van het na tionaal inkomen, nl. door een ver betering van het geheel der sociale voordelen. EERSTE-MINISTER PHOLIEN VERKLAART AAN LEIDING VAN A.C.V. DAT RESOLUTIE INTEGRAAL ZAL WORDEN TOEGEPAST Door de Eerste-Minister Pholien werd Woensdag jl. een afvaardiging ontvangen van het A.C.V.-bestuur, nl. zelfde personen die deze orga nisatie hadden vertegenwoordigd op de Algemene Paritaire Raad. Na deze bijeenkomst werd door de Hr Cool, leider der A.C.V.-af- vaardiging verklaard, dat de Eerste- Minister hen bevestigd had, dat in tegenstrijd met sommige geruchten geheel de Regering solidair is met Minister Van den Daele en dat hij tevens heeft beloofd dat de over eenkomst integraal zal worden toe gepast. Nog, dat de loonsverhogin gen moeten worden bevestigd in de Paritaire Commissies en dat zo de ze niet tot akkoord geraken, de Regering zelf zal tussenkomen. Eveneens heeft de Heer Eerste- Minister op Woensdag jl. een af vaardiging ontvangen van de Werk gevers, die de Hr Pholien kwamen wijzen op de reactie in de werkge verskringen teweeggebracht door de besluiten van de Algemene Paritai re Raad. De Heer Eerste-Minister beloofde de Werkgevers dat de Re gering binnenkort haar houding zal uiteenzetten en bepalen voor het Parlement. Anderzijds werd door Hr Lefèvre, voorzitter van de C.V.P., en in ver band met zijn verklaringen afge legd over de bijeenkomst van de Algemene Paritaire Raad, verklaard dat de geruchten over 'n regerings wijziging ong?grond zijn en dat spreken over tactische fouten niet betekent dat de Regering zich moet terugtrekken. De Regering zal al leen vallen voor de Kamers en niet voor de beslissingen van een of ander oomité. PARLFMENT BIJEENGEROEPEN VOOR DE 6 NOVEMBER Het bureau van de Kamer heeft besloten met eenparigheid min een stem tegen en een onthouding, de Regering voor te stellen de Kamer bijeen te roepen voor 6 November e.k., met op de agenda een rege ringsverklaring over de sociale toe stand en het aanhoren van inter pellaties van de HH. Spaak en Van Acker, met een daaropvolgend debat. REACTIES VAN VERSCHILLENDE AARD De bijeenroeping van de Alge- mene Paritaire Raad en het be sluit van de Regering dat hierov volgde, hebben veel stof opgejaagd en wanneer men de reacties na gaat die hierov ontstonden van wege het Verbond der Belgische Nijverheid; Federatie der Katho lieke Werkgevers van België en vanwege het Nationaal Christen Middenstandsverbond om slechts deze drie organen te noemen blijkt wel dat Minister Van den Daele nog niet aan het einde van zijn sociale tribulatles gekomen is. Natuurlijk is het moeilijk om bij een conflict een oplossing te vinden die al de partijen bevre digt. vooral wanneer het om sociale conflicten gaat, doch in het onder havig geval spruit de ontstane reactie niet alleen voort uit de oplossing zelf, in casu de loonsver hoging, enz..., doch veeleer uit de manier waarop de zaken hun ver loop namen en uit de wijze waar op de Regering zich liet manoeu vreren buiten de constitutionele geplogenheden om. Het VERBOND DER BELGI SCHE NIJVERHEID wijst erop dat de Algemene Paritaire Raad geen enkele beslissing trof, doch enkel kennis nam van de plannen der RegeringHet Verbond weigerde in te stemmen met de voorstellen der Regering, aangezien de loonsverho gingen geregeld worden door col lectieve overeenkomsten waarbij zij aan de schommelingen van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen gekoppeld worden. Tevens werd ge wezen op de lasten die tegenwoor dig op de nijverheid drukken en de moeilijkheden die zij heeft aan de buitenlandse concurrentie het hoofd te kunnen bieden De nij verheid ziet in de getroffen beslis singen een gevaar van stijging der werkloosheid. Tijdens de jaarvergadering van het WESTVLAAMSE ALGEMEEN CHRISTELIJK VERBOND VAN WERKGEVERS werd door dhr Be- kaert scherpe kritiek uitgebracht op de getroffen maatregelen. In deze kritiek werd vooral gewezen op het politiek karakter van de agitatie dat de bijeenkomst van de Paritaire Raad vooraf ging Over het hoofd van de Paritaire Raad heen, en zonder acht te slaan op de bestaande collectieve overeen komsten; besloot de Regering eigen machtig een loonsverhoging toe te passen. Dhr Bekaert. ziet ten slotte een tegenstrijdigheid in de plan nen tot oprichting van nieuwe nij verheden en de getroffen maatre gelen vermits aan de bestaande nijverheid de gelegenheid en het geld ontnomen wordt zich aan te passen en nieuwe werkgelegenhe den te scheppen. Men kan zich terecht, met dhr Gaby Vandeputte, nationaal secre taris van HET N. C. M. V., afvra gen wat voor zin het nog heeft collectieve akkoorden af te sluiten wanneer deze toch eenzijdig ver broken worden De middenstand werd echter op de koop toe nog buiten de zaak gelaten en bij de besprekingen niet eens geraad pleegd. De tienduizende kleine be drijven van ons land tellen dus niet mee wanneer de heren te Brus sel confereren. Men krijgt de in druk dat er in ons land nog alleen een groot anomyniem kapitaal be staat met daartegenover een klasse van loontrekkenden. Dat er tussen die twee lagen nog honderd duizen den middenstanders vechten om hun bestaan, schijnt men eens te meer vergeten te hébben. WAAROM GEEN SAMENWERKING? De voorbije gebeurtenissen wer pen een schril licht op het feit dat de samenwerking in de schoot der C.V.P. njet is zoals zij zou moe ten zijn. Men kan zich de vraag stellen of het A.C.V. niet overijld te werk ging door de zaken derge lijke wending te laten nemenBe staat er dan in de C.V.P. niet vol doende samenhorigheid om de ver schillende sociale lagen samen te brengen rond de groene tafel? Moest het A.C.V. onmiddellijk in het linkse spoor meelopen? Op politiek terrein werd ander maal afbreuk gedaan met de demo cratische tradities, het was de twee de uitgave die men beleefde van bedreiging met geweld. Voor het eerst kon men dit beleven toen die laatste faze van de Koningskwestie zich afspeelde. Ook toen werd alles buiten het parlement om geregeld en dit was nu andermaal het geval. Overal Mist Opgepast! Mist is 't begin van vele nennenplagen. Daarvoor beter voorkomen dan genezen. Landbouwers Kiekenkwekers Geeft vanaf nu MOUVA ELIXIR in 't drinkpotje en ASEPTA poeder in 't eten, en uwe hennen, hanen, duiven en kiekens zullen gezond blijven. U zult zo de grote plagen vermijden. ALLE APOTHEKEN en Laboratoria Mullie, Halle. (3770) Togliatti, de Communistische lei der in Italië, kreeg als cadeau een koe uit Rusland. Melden wij nog dat Togliatti, samen met zijn se cretaresse, woont in een villa welke door een hoge muur van de buiten wereld ls afgezonderd en die door twee mannen, vermoedelijk Russen, bewaakt wordt. Dit jaar gewijd aan de letterkunde. Als bekroning van de vijfjaarlijk se prijs voor Schone Kunsten wordt in de loop van de maand Novem ber een drievoudige cyclus van cul turele week-ends ingericht. De eerste reeks dezer studieda gen gaat door te Roeselare op 3 en 4 November, met als thema de vor ming der jeugd voor wat betreft eigen taal en letteren. Zaterdag 3 November zal het probleem der schoolgaande jeugd behandeld wor den «n Zondag 4 November zullen de naschoolse problemen aan de beurt komen Het programma van dit eerste week-end, dat naderhand nog in detail zal medegedeeld worden, voorziet o.m. de opvoering van twee toneelstukken door het bekende schooltheater van Piet Savenbergh, nl. De Duivel in de Smiden De Klucht van Meester Patelin in de moderne bewerking van Lin demans Zaterdag 17 en Zondag 18 No vember gaat het tweede week-end door te Kortrijk, dat gewijd zal zijn aan het toneel. Bij deze gele genheid heeft ook de prijsuitdeling plaats van het provinciaal toneel- torr.ooi en is de opvoering voorzien van Goethe's Iphigeneia in Tau- ris», door de K.N.S. Antwerpen, en van Putman's Christine Lafon- taine», door de geprimeerde groep Kunst en Eendracht uit Ware- gem, onder regie van Fred Engelen. Tot besluit gaan Zaterdag 24 en Zondag 25 November te Brugge luisterrijke academische zittingen door waar het Westvlaams litterair leven zal behandeld worden met' op Zondag 25 November een Stijn Streuvels hulde. Hier zal tevens de uitslag bekend gemaakt worden van de letterkun dige prijskamp voor de roman en het jeugdboek, en van de bijzon dere prijskamp voor het beste Streu- vels-gedicht, waarvoor ongeveer 40 inzendingen binnen kwamen Met de Westvlaamse onderwijs instellingen werd van overheidswe ge overleg gepleegd om tijdens de laatste week van November de aan dacht der schoolgaande jeugd te vestigen op deze gebeurtenissen en dit te bekronen met een hulde aan de Westvlaamse schrijvers en aan Stijn Streuvels in het bijzonder. IK HEB DUS HET RECHT DE GEVRAAGDE TE EISEN Ik ken er de goede hoedanigheden van VERVOLG VAN 1» BLAD En indien ze mekaar konden overtuigen dat ze even sterk zijn. dan zou er misschien een modus Vivendi tot stand komen die een beetje stabieler is dan de huidige. Dat is het nu wat Rusland zoekt met zijn atoomontploffingen en dat is het ivat Amerika wil bereiken door zijn tactische atoomwapens. DE POLITIEKE ONTPLOFFIN GEN IN HET NABIJE OOSTEN Intussen gaan de politieke ont ploffingen 'in het Nabije Oosten verder. Mossadegh heeft zijn zaak gepleit voor de Veiligheidsraad, en zeer goed gepleit. Iedereen heeft het 'aangevoeld dat, er h&el wat stak in 'de volgende vraag die hij tot de leden van dit hoog college richt te: Waarom hebben de Britse na tionalisaties niet even goed als de Iraanse de wereldvrede in gevaar gebracht Inderdaad, zolana men niet komt tot een soort internationale eigen dom of beheer van bepaalde grond stoffen, zolang moet men de thesis huldigen die thans geldend is, nl. dat het land dat grondstoffen in zijn bodem vindt er ook eigenaar van is en ze bijgevolg op een be paald ogenblik kan nationaliseren. Dat de vroegere privaateigenaars nu eigen landgenoten zijn of vreem delingen verandert niets aan de zaak. Maar daarom gaat het nu pre cies niet in de eerste plaats Waar de hond gebonden ligt. is dat Engeland de zekerheid wil dat de Iraanse petroleum voor zijn ge bruik bestemd is en dat hij er de verdeling kan van doen Welnu die zekerheid is maar zekerheid ivanneer zij het spel zelf in han den hebben. Eerst hadden ze gedacht het met parachutisten en kruisers toch in handen te houden, maar de Ver enigde Staten waren voor die me thode niet te vinden. E11 zo kwam de zaak voor de Veiligheidsraad, zonder dat er in Iran bommen ontploften Maar uitgesteld is niet verloren. Mossadegh zal het te Flushing Meadous gedaan krijgen dat de Britse resolutie niet gestemd ge stemd geraakt. Doch dit is slechts een negatief succes Inderdaad: intussen ligt de Anglo Iranian stil, en al heeft Iran er nu theoretisch de volledige opbrengst van. practisch brengt het niks op. Mossadegh kan nu wel allerhan de vreemde specialisten engageren, maar dat zal toch steeds meer dan een tijdje duren. En in die tussen periode zal Iran, dat in zeer slechte papieren zit, geld nodig hebben. En van waar zal het dit halen? Iran hoopte het van Amerika te krijgen. Maar als hij het niet krijgt, wat dan? Dan zouden de bommen ginder aan 't ontploffen kunnen 'gaan. De Tudéh partij (communis ten) zou het vuur aan de lont kun nen steken en dan zou Mossadegh nationalistde grote Westerlingen misschien om hulp moeten verzoe ken. Hulp die hem wel niet zou geweigerd worden, maar die zou moeten betaald worden... in pe troleum. Helemaal anders gaat het er in Egypte aan toe Daar aarzelt Enge land niet troepen rond het Suez- kanaal aan land te zetten en bom metjes te laten snrlngen Erivvt.e heeft immers geen gemeenschap pelijke grens met Rusland zoals dit met. Iran het geval is. Amerika zal dan ook niet gezegd hebben dat zij er tenen waren. Nuhash Pasha en Koning Faroek mogen dan ook nog zo luid fanfaro- neren. er bestaat alle kans dat zii ten slotte toch het compromis rul len moeten aanvaarden dat. door Amerika en Ennelnnd, samen met Frankrijk en Turkse werd voorge steld. nl. in te treden in een ae- meenschaweelijk pact voor de ver- dèdimna van het Nahiie nosten. Tenware d.gi de aan de aan" zijnde ontnloff'nnev er zo la na zouden duren of z.o'n omvana zou den nemen dat elk» v;"nme AngJo- Eauvtische samenwerking ln de toekomst psychologisch onmogelijk zou zijn... DE BOM DER ENGELSE VERKIEZINGEN In de wereldpers worden aller hande gissingen en voorspellingen gedaan omtrent -de uitslag van de 'Engelse verkiezingen die Donder dag doorgaan. Bommen in de echte zin van het woord zullen daar niet ontploffen, dat weten we, maar de bommen die in het buitenland ontploft zijn, zouden een sterke invloed op het verloop van de verkiezingen kun nen hebben. En anderzijds zou de uitslag t.ocli als een bom kunnen ontplof fen... Wij houden er echter niet van in dit verband voorspellingen te doen. Zelfs de Gallup^peilingen vallen volledig verkeerd uit. We zullen dus wachten tot aan staande week vooraleer het over die verkiezlngsontploffing en haar uitwerkselen 'te hebben. 24-10-51» V. WESTERLINCK. Twee gekwetsten. In de nacht van Zondag 21 op Maandag 22 October jl., deed zich opnieuw een ernstig verkeersongeval voor aan de gevaarlijke bocht, die de Kortrljkstraat maakt ter hoogte der Sabbestraat. Uit de richting Kortrijk kwam een personenwagen aangereden, toe behorende aan dhr Dobbeis André, wonende St Alfonsusstraat te Roe selare. Deze wagen was gestuurd door Naessens Mariette, wonende Kerkstraat te Kuiurne. Door een onbekende oorzaak reed de auto in volle geweld te pletter tegen het hoekhuis aan de Sabbe straat. De gevel werd beschadigd evenals de auto, doch erger was het met de beide inzittenden, Dobbeis en Naessens, die over het ganse li chaam werden gekwetst. Zij werden bij hoogdringendheid overgebracht naar de kliniek der Zwarte Zusters, Grote Markt, te Menen. De politie opende een onderzoek. Zondagnamiddag, 21 Oct., even na 13 u., deed zich in de Ieper straat, ter hoogte der G. G-ezelle- laan, een ernstige botsing voor tus sen de auto van de hr André De Vylder, wonende Brusselse laan 107 te Erembodegem, en een motorrij wiel gestuurd door Rommens Henrl, wonende Hoge Helrweg 29 te Ruien. Deze motorrijder liep een rechter beenbreuk op en een sleutelbeen breuk. De schoonbroeder van deze laatste, zekere Albert Deman, 35 jaar oud, landbouwer, wonende Wa terhoek te Avelgem, die op de duo zitting had plaats genomen-, liep een beenbreuk en een hieibreuk op, alsmede verwondingen over het ganse lichaam. De slachtoffers wer den naar de kliniek St Joris, Rijsel- straat, overgebracht. Het Parket van Kortrijk werd op de hoogte gebracht en stapte ter plaatse af. Na een onderzoek werd tot de aanhouding overgegaan van 'de autogeleider De Vylder, die ter beschikking van de gerechtelijke diensten wordt gehouden. Al deze eigenschappen heeft een pelsmantel, onmisbaar bij iedere moderne vrouw Verders overgrote keus in: CASTORETTE LOUTRE CHEVRETTE AGNEAU TOSCANE AGNEAU DU PÉROU AGNEAU DE VATILI MURMEL AGNEAU DES INDES BRUN - GRIS PAT- TES D'ASTRACAN PHOQUE RAT-MUSQUÉ MAR- MOTTE ASTRACAN PETIT GRIS PETIT GRIS LUSTRÊ SILVERBISAM REGONDIN VISON, enz... alles aan onvergelijkbare prijzen en kwaliteit. VAN FABRIKANT TOT VERBRUIKER Vraagt onze katalogus met de nieuwste modellencreaties. WAARBORG. GRATIS BEWARING. Geschenk aan iedere koper bij voorlegging dezer aankondiging. De fabriek is gemakkelijk te bereiken met de autobuslijn Kortrijk-Tielt tot Meulebeke-Plaats. Depositarissen, kunnende waarborg geven, worden gevraagd. Reiskosten worden terugbetaald aan ieder koper bij een aan koop van minstens 1.000 fr De magazijnen zijn open alle dagen der week, ook de Zondag gans de dag. BIJHUIZEN TE: DIKSMUIDE: Mr Desmet Cyriel, Vaartstraat, 60. RUMBEKE: Mevr. Vermandere, Plaats, 88. STADEN: Mej. Nouwynck, Statiestraat, 28. POELKAPELLE: Mevr. Vandeputte, Nieuwplaats, 15. (3766) GEBOREN BOLSJEVISTEX! Elk kind komt als een soort kleine bolsjevist ter wereld. Zie maar hoe die kleine revolutionnair tegenspar telt in de wieg en op moeders schoot: hoe hij kan huilen en tieren; hoe hij onbarmhartig zijn kwaadheid al sto tend en stampend en vernietigend kan uitwerken, vooral dè,n wanneer zijn kleine onredelijke, maar tiran- nische kindereisen niet aanstonds worden ingewilligd. Heeft nu die kleuter de jaren van verstand bereikt, dan is de kommu- nist op verre na niet dood in dat kind. Het is soms voldoende iets te verbieden opdat het verbodene zeker zou uitgevochten worden. De men selijke natuur ls meestal toch zo dwars! Veel heeft ze nog overgehou den van het opstandige der erfzonde, en de schijn van de verboden vruchc is nog immer bekoorlijk! De gehoorzaamheid is dus een las tige deugd, om onze aangeboren eigenliefde en eigenzinnigheid; las tiger wellicht voor de jeugd, om haar neiging tot valse onafhankelijkheid en tot kritiekzucht; lastiger om het eigenwijs vasthouden aan eigen oordeel en aan eigen zienswijze, niettegenstaande haast volkomen ge brek aan ervaring! Gehoorzamen is zijn wil plooien naar de wil van een wettig gezagheb ber: het ls de wettige bevelen van het wettig gezag volbrengen. Is dat niet altijd gemakkelijk, het is volstrekt noodzakelijk! De mens is een maatschappelijk wezen, bestemd om in gemeenschap te leven, wat op onze dagen meer dan ooit tot uiting komt in alle soort bonden, verenigingen, maatschappij en, syndlkaten. Verenigd streven de mensen doelmatiger naar de verdedi ging van hun rechten en naar de vervulling van hun plichten. Zonder gehoorzaamheid aan een wettig ge zag, zonder het gedwee involgen van de gegeven leiding, zijn orde en sa menwerking glad onmogelijk. In plaats van eenheid en orde. heerst er twist, verdeeldheid, tegenwerking. Veel krachten gaan verloren en veel moeite ls vergeefs. Eendracht baart macht, maar gebrek aan eenheid baart zwakheid. In de gehoorzaamheid mogen wij nochtans geen beperking zien van onze vrijheid, maar een krachtig en onmisbaar middel om alles te beteu gelen wat onze vrijheid enigszins aan banden zou kunnen leggen, nl. onze gebreken en onze ongeregelde hartstochten. Zo worden stromen en rivieren ingedijkt om vernielende overstromingen te voorkomen; zo krijgt het paard een toom aan. opdat het veiliger geleld worde en veiliger lelde; zo worden vele planten: bv. hop. staakbonen, wingerdranken gesteund en opgebonden, om groei en vruch- tenvoortbrengst te bevorderen. Vrijheid en afhankelijkheid gaan hand in hand: door het stellen van een vrije daad van kristelljke gehoor zaamheid tonen wij onze afhanke lijkheid van God langs hen die ons in Gods plaats besturen. EnkeJ valse onafhankelijkheid en losbandigheid kunnen onmogelijk met gehoorzaamheid samenwonen. Meer nog dan volwassenen, dient de on ervaren Jeugd zich nederig te laten leiden, wil ze niet ellendig afdwalen van de weg van eer en deugd. Indien haar wilsvorming en haar kristelljke opleiding niet gevestigd worden op de stevige grondslag van kristelljke nederigheid langs de krlstelilke ge hoorzaamheid, gaat ze veel zlels- ellende tegemoet... die Jonge mensen blijven geboren bolsjevlsten! E. G. op postcheckrekening Nr 4763.60 der Drukkerij Sansen, Foperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. Toen dhr Julien Verbeke, 54 jaar oud, wonende Grondwetstraat te Menen, aan zijne woning herstel lingswerken aan het uitvoeren was Vrijdag Jl., 19 Oct., bevond hij zich op een ladder toen deze opeens brak. Dhr Verbeke welke zwaar ten gronde plofte, werd met ribbreuken opgenomen. Waar de gemeenten wel eens zouden mogen op letten. De gemeente is verplicht de vei ligheid van het verkeer te verze keren in alle straten van haar grondgebied. Een uitspraak van de rechtbank van Dendermonde beves tigt thans dat de gemeente gehou den is de noodzakelijke baansigna- len aan te brengen om de wegge bruikers te verwittigen dat de uit voering van werken het verkeer be moeilijkt. Doet ze dit niet, dan kan haar burgerlijke verantwoordelijk heid worden ingeroepen. De tram heeft altijd gelijk! In een ongeval verwikkeld ge raken met een tramrijtuig is de schrik van alle weggebruikers Tracht maar eens een proces te winnen tegen de tram Die logee dingen hebben ook zóvele voorrech ten op de baan: er is er nog een bijgekomen Het Verbrekings hof heeft bevestigd dat het door snijden van een colonne marsjeren- de militairen, wat aan alle wegge bruikers verboden is, aan «de tram» is toegelaten. En drinken maar, dappere Belgen. Tijdens de zes eerste maanden van dit jaar heeft België uit Frank rijk 850.000 flessen champagne in gevoerd, voor een waarde van 375 millioen Franse franken Dat bete kent één fles champagne minstens per tien Belgen, zuigelingen en grij saards inbegrepen. Het betekent ook dat het toch nog niet zo vreselijk slecht gaat in ons land., of zou het eerder een gevolg zijn van de opslag van de melk. Administratieve vertaling! Vóór enkele dagen publiceerde het Staatsblad een lijst van voorwerpen in de treinen gevonden, die open baar zouden worden verkocht. Die lijst was blijkbaar in het Frans on gesteld en dat geeft ons schitteren de staaltjes van vertaling, waarvan we er ongelukkiglijk slechts enkele kunnen aanhalen; 10 voorschoten met voorwerpen en lege; 62 zakdoeken, kollen en cravat- ten; 31 pakken onder toile cirees en lege; 72 paternosters waarvan 44 in buisjes; 17 muziekstukken waarvan 1 viool en 1 phonographe 1 kinderbrei en 2 breien voor volwassene Saccoches worden in 't Vlaams «zadeltassen» en «brochures» wor de «troken» Zonder verder commentaar! Anticlericaal tot in het belachelijke. Het rode schepencollege van Bon celles, ln Wallonië, heeft de hoofd vogel afgeschoten inzake antl-cle- ricalismc. Die heren hebben beslo ten, geen rode cent meer toe te kennen aan de kerkfabriek, zolang de Staat geen subsidies verleent voor de gemeentescholen, 't Is toch wel straf dat een gewone buiten parochie verantwoordelijk wordt ge steld of ten minste de gevolgen mort dragen van een vermeend in gebreke bliiven van de staats-admi- nistratie Voor fanatieke antielcri- calen is er niets belachelijk zolang het in hun kraam past Onnodig te zegtren dat die beslis sing bij Koninklijk Besluit werd verwezen waar ze thuishoort: in de vuilnisbelt van de vernietigde be sluiten. WEEK VAN 27 OCTOBER TOT 3 NOVEMBER De dagen korten met 19 minuten. WEERSPREUK Is Simon en Judas voorbij, Dan is de winter kort nabij, ZATERDAG 27 OCTOBER HH. Sabina, Albaan, FlorentU, Frument. 1856: Geboorte van de Vlaamse dichter en voorman Albrecht Rodenbach. 1858: Geboorte van Theodore Roo- sevelt, de 25" president der Verenigde Staten. 1941: Overlijden van de Vlaamse bisschop van Namen, Mon seigneur Heylen. ZONDAG 28 OCTOBER Feest van Christus Koning HH. Simon en Judas, Egbert, Si- monne. Zon op te 6.31 u., onder te 16.37 u, 1466: Geboorte van de Nederland- se humanist Erasmus. 1585: Geboorte van de Nederlandse godgeleerde Jansenius wiens werk Augustlnusaanlei ding gaf tot het ontstaan van het Jansenisme. Hij werd bisschop van leper en stier! er in 1638 aan de pest. 1912: Overlijden van de Vlaamse toonkunstenaar Edgaxd Tinei. 1922: Overlijden van de Vlaamse letterkundige Hugo Verriest, MAANDAG 29 OCTOBER HH. Ermelinde v. Leuven, Narde, Hyacinth. Zon op te 6.33 u„ onder te 16.36 u. 1795: Geboorte van de Engelse dichter John Keats. 1837: Geboorte van de Nederlandse staatsman Abraham Kuyper. DINSDAG 30 OCTOBER HH. Zenobia, Alfons, Rodriguez. Zon op te 6.34 u., onder te 16.34 u. Nieuwe maan te 13.54 u. 1762: Geboorte van de Franse dich ter André Ohénder. 1821: Geboorte van Russische ro manschrijver Dostojefskl. 1923: Overlijden van de Engelse staatsman Andrew Bonard Law, bekamper der Ierse eisen. 1922: Rome door Mussolini beset, deze laatste door de koning aangesteld om de regering te vormen. WOENSDAG 31 OCTOBER HH. Wolfgang, Quintien, Lucllia. Zon op te 6.36 u., onder te 16.32 u. 1632: Geboorte van de Nederlandse schilder Vermeer van Delft. 1825: Geboorte van Mgr Lavigerie, stichter der missiecongrega tie der Witte Paters van Af rik £i 1835: Geboorte van de Duitse schei kundige Adolf von Bayer. 1858: Geboorte van de Vlaamse schrijfster Hilda Ram, DONDERDAG 1 NOVEMBER Hoogdag van Allerheiligen Zon op te 6.38 u., onder te 16.31 u. 1881: Dood van Nederlandse dich ter Jacques Perk. 1903: Overlijden van de Duitse ge schiedschrijver T. Mommsen. 1941: Overlijden van de Frans- Vlaamse schrijver Camiile Melloy. VRIJDAG 2 NOVEMBER Allerzielen Zon op te 6.39 u., onder te 16.29 u, 1605: Geboorte van de Nederlandse letterkundige en volkspredi kant Pater Poirters. 1858: Geboorte van de Zweedse schrijfster Selma Lagerlöf. 1871: Geboorte van de Nederlandse letterkundige Albertine Steen- hoff-SmuIders. 1910: Overlijden van de Vlaamse voorman Edward Coremans. WEEKSPREUK Goede mening zonder daad, Dcet aan niemand erge baat. Hoop op een betere toekomst door deel te nemen aan de Zij biedt U de beste kansen om uw lang gekoesterde dromen in een oogwenk te verwezenlijken. TREKKING OP: ZATERDAG 17 NOVEMBER TE DEERLIJK. •De supergrote loten: twee van een millioen elk, een van 2 en een half millioen. (3844) De Volksheilige van de week: H. QUINTINUS De H. Quintinus was de zoem m de Romeinse raadsheer Zenon, en officier ln het Romeinse leger. Hij bekeerde zich tot het Christendom en gaf zijn ontslag als soldaat. Rond 245 kwam hij, vergezeld van de H. Luclanus, naar Galllë, waar hij, met een apostolische ijver bezield, het geloof predikte, voornamelijk te Amiens. Hij drong ook door tot ln België en bekeerde er vele heidenen. In die tijd woedden de kerkvervol gingen van Diocletiaan en Maxi- miaan; d.e toenmalige prefect Ricto- varus (of Rictus-Varus) was een de: wreedste christenhaters van Galllf, Toen hij de ontelbare bekeringen vernam, liet hij Quintinus gevangen nemen; doch wanneer deze afstand weigerde te doen van zijn gelooi, lief hij hem geselen. Noch de schoonste beloften, noch alle bedreigingen kon den Iets baten. Dan werd Quintinu.' door de beulen met ijzeren pinnen gegeseld; zij sloegen hem spijkers on der de nagels van handen en voeten, gpten kokende olie en pek over tijr- lichaam en verbrandden hem me' toortsen. De standvastigheid van Quintinus overwon evenwel al de folteringen door de rechter uitge dacht. Ten einde raad liet dese hem onthoofden. Het was op 31 Oct. 28" Het lijk werd ln de Somme ge worpen, doch door de Christenen uit het water gehaald en in een kapel he graven. Later werd op die plaats een kerk gebouwd en ontstond de stad St-Quentln in Frankrijk. De H. Quintinus ls de patroon vsn Hasselt, Impde (Wolverteml, Leuven (St-Quintenskerk). Linden, St-Kwln- tens Lennik en Wommersom. HU wordt er vereerd tegen watcrsuctit. rhumatisme, hoofdpijn en kinder ziekten, evenals te Hees ln Limburg- Te Brugge en te Kortrijk, la de ka pel van het hospitaal, wordt hl) aa"' roeoen tegen maagpijn, nierziekten' waterzucht en kinkhoest. Te Bei tem (Rumbeke) gaat men Quintinus die nen tegen Inwendige ziekten, tof» plane. Twee gekwetsten. Zaterdag jl., 20 October, iff f. namiddag, fietste de jonge M°n'(r Lacante. 14 jaar, uit Wervik, d<* de Barreelstraat. Een auto, Sev°fl. door dhr Gaston Verdonck, wonen do te Moeskroen, wilde haar ou wijken doch kwam door een keerde beweging met volle ge** e terecht tegen de gsvel der 8'"- Debergh. De gevel der garage werd vout" ingebeukt, terwijl de gelelder v d-e gehavende auto er met de vanaf kwam. Zijn zuster, naast hem had plaats werd erg gekwetst aan de si j De jonge Lacante, welke teen - omvergeworpen, werd armen en benen. Een ona"** werd geopend.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2