)e Provinciale Kultuurdagen te Roeselare DE WEEK IN ONS LAND SUNLIGHT Fiscale Bijdrage. Fl. Vandevoorde De Provinciale Studiedagen van het C. 0. V. te Roeselare prachtig geslaagd AANBESTEDINGEN es beproefd... maar ik verkies Sunlight Peisen en P elsmantels ln IN DE KAMER E@n Zaligverkla ring te Rome de zeep voor alle gebruik De oudste firma met de jongste modellen IMMER AAN DE SPITS voor Kwaliteit Zwierigheid Flinke afwerking Uitslagen Ruim 2400 leerkrachten kwamen in Studiedag bijeen t HET WEKELIJKS NIEUWS i"~ ZSfèRïg 16 Nol1. 1051. - Blftfig. 8. (Vervolg van 1* blad) Hoofdzaak ls dus het esthetisch not dat maar kan bereikt wor- n door lezen, herlezen en nog rlezen. De opwerping, dat, zo- ende de leerlingen niet veel stof 1 Hen zien worden eenvoudig ge- 1 geerd, daar ze genoeg zien in an- re vakken. (Opwerping van ons: en wat doen ït de examens, waarvoor men :h om zekere quantiteit stof moet rorberd hebben?) Als slot bracht E. H. Verhelle en- le passende gedichten ten gehore, 1 er de Jeugd, van Bertin Roden- ch, dé ontltuimige, Bertus Aafjes, soldateske Marsman, de kem- htige Tahore en Vildrac. De Hr Storme dankte de bevoeg- 1 1 spreker voor zi.in sprankelende 1ordracht en de uitnemende wijze 1 iarop hi) er zich'van gekweten d. De- bespreking die na deze twee 1 :iferaten volgde, was kort. gezien t gevorderde uur. Het was vooral E. H. Berquein, Directeur der jiormaalschool te Torhout die de tactische vraag opwierp: «Wat :i nnen wij doen?» dit in verband i ït het referaat van E. H. Stock, isze stond hem dan ook te woord ït enkele practische wenken, ter- jl Z. E. Kan. Verhamme het de- i lijk herdrukte boekje van Z.E.H. ii irquein zelf Westvlaamse uit- 1 raakfouten en hun verbetering li irm aanbevool. De Hr Storme vatte de besluiten tnsn en oordeelde dat het wel achtbaar zou zijn. indien de pro- ïcie in alle middelbare onder- m isgestichten een. prijs zou schen- n' n voor de moedertaal in aanmer- ïg nemende de kennis en de uit- 1 raak. Verdere werd nog door een sore- ,1 r gewag gemaakt van toneeltor- hoien in de colleges waaruit de I nclusie getrokken werd dat er 1 naar een bevredigende formule Mn gezocht worden. I Namiddagzitting, i eferaat door de Heer S. Bulcke. \j (n de namiddag hield de Hr Sil- in Bulcke, licenciaat in de Ro- j lanse Filologie en leraar aan het minklijk Atheneum te leper, op 1 'I npathieke manier, een zeer dege- te voordracht over het onder- Irp: «Literaire vorming en be- laafde omgangstaal bij de stude- j! ïde jeugd». Dit onderwerp was j ;ds aangeraakt in de ochtendzit- ,j ig.De Hr Bulcke heeft zich van se moeilijke taak zeer goed ge- 'eten en op een wijze die hem eer strekt. Hij begon met een anecdote over filosoof William James, die de .arheid zocht en de liefde be- j( lende op zijn manier, als de I i ïwige onvoldane zoeker en stre- 1 naar waarheid en schoonheids- j ine, wat ook in de letterkunde uiting komt. 1 3ezien het in die korte tijdspan- onmogelijk, was alle aspecten II n dit moeilijk vraagstuk te be- Jhten, beperkte de spreker zich een van de drie kernen die als 'I gangspunt dienen, nl. de adoles- it of aankomende jongen of tisje. Met gezag behandelde de Heer !cke dit ernstig probleem van de :,hkomende, die meer objectief J briënteerd een meester is in zijn 'en wereld vol idealen en die zich '-langt uit te drukken, ook in de 1terkunde. Het is de leeftijd waar- 1dichters en zangers geboren |rden. Welnu, de literatuur vormt, i ;er nog dan gelijk welke weten- 1 aap, want ze vormt In de schoon- id de harmonische ontwikkeling, l't genot van het klaar denken en t moreel gevoel, en verschaft ge- I agen en redenen om te handelen te beminnen. /at moet aangeleerd aan, en ke vorm de adolescent verkiest, ke auteurs zijn voorkeur heb ei werd op bevattelijke wijze uit- hgezet. Hierna handelde spreker over de fechaafde omgangstaal, die als jx sociale noodzakelijkheid zich arstelt. Voor uitdrukking van f1 lotie echter is het dialect wel- lit beter te gebruiken, en dus int de gewesttaai zeker niet weg- jijferd te worden. Doch voor ver- .ndelijke redenering, of voor de igang met mensen uit een andere ovincle of gewest is het A. B. een Odzakelijkheid. De overgang tus- i beide is niet zo zwaar, maar (,h zwaar genoeg dat men duide- de grens aanvoelt. Er is reeds ji zekere vooruitgang. De grootste jtor is echter het A. B. spreken, 'beginnen in de school. Het be- iSteren ls eveneens zeer stimule- jd, zo. b. v. b. in radio-uitzendin- ii, schoolradio, toneel, enz., alsook t lezen van bladen en degelijke dschriften. /erders kan nog een week van t Nederlands ingericht worden ds in Nederland, en wedstrildpn welsprekendheid. Doch hierin kuilt een zeker gevaar van aan .ordkramerij te doen. Wedstrij- .1 in voordragen zijn nog beter. - resultaten van dit alles zouden ?er niet uitblijven: een verrijkte ordenschat, minder provincialis- n en zeker minder fouten, en in algemeen een veredelde spreek- :Vjd. II /an de adolescent verwacht, men üjs dat hij gevormd weze, op de ■:i.jède manier een boek kan lezen, it i zioh behoorlijk in het A. B. kan 'drukken. it! i» Bespreking. jJDe Hr Storme dankte de spreker, i zich van deze moeilijke op- jicht die er eigenlijk een dubbele lij' •b c t zo goed te hebben gekweten, en jlt aan de vergadering voor, de 1 spreking van 's voormiddags voort j 'zetten in verband met het vraag- ï.jjjk: dialect - algemeen beschaafd. ,1 kele opwerpingen werden dien- iingaand nog naar voor gebracht op bepaalde ogenblikken was de breking zeer levendig. I pot besluit kondigde de Hr Stor- i'fff aan, dat een comité zal opge- !'mt worden, bestaande uit enkele pecteurs en leraars, dat rich met verschillende punten en sugges- '1s zal bezig houden. :*i Hierna bracht Mevrouw Vrielinck i'tele declamaties ten gehore op i uitzonderlijk kunstige wijze, nl. «ver Literatuur» door Lodewijk n Deysel, «Moederschap», uit 1 :t Engels vertaald door Antoon rib Duinkerke, en «Brief over de ■ri rewachtersdoor K. Van de jestijne, en las tot slot een paar i' igmenten voor uit Streuvels' iibschaard en Prutske. 3e Voorzitter betitelde dit optre- ..jti als een waardig slot voor deze iHtuurdag, dankte de vele toe- ji orders om hun talrijke aanwe- J, held en hun levendige belang- j •rilling, en nodigde allen uit, tot ironing van deze studiedag de j «delvertoning van het Jeugd- j ;ater in de zaal Patria te gaan wonen, van De Klucht van ri,jester Patelin» en «De Duivel ijde Smid ZONDAG 4 NOVEMBER der i. dtuurdag voor de leiders Jeugdorganisaties. ri' 3p initiatief van het Provinciaal ,'i >uvernement van Westvlaanderen rd op Zondag 4 November, te «eselare een kuituurdag georga- j/ïeerd voor de leidsters en leiders iw r Jeugdorganisaties. Deze dag stond, zoals trouwens 'ij'c de kuituurdag voor het onder- .['js, in het teken van de Moeder- j.ril: Algemeen Beschaafde Om- .pgstaal en Literatuur. re 10 uur begon de dag met een eiding van de Hr Storme, Be- ndig Afgevaardigde, die in een -t betoog doel en opvatting van kuituurdag uiteenzette. Ons doel is niet, aldus de Hr arme, een indringen in uw eigen je werking, maar wel uw aan- eht vestigen op kuituurvorming kuituurverspreiding, hier in het zonder de taaikuituur. Gezien de >is van alle opbouwende arbeid bij de jeugd ligt, hebben wij dan ook kultuurdagen voorzien voor hen, die voor een groot deel de kui tuurvorming van de jeugd in han den hebben, nl.: de leden van het onderwijzend personeel en dejeugd- leid(st)ers. Wij vatten deze dag op als een dag van gedachtenwlsseling en wij vragen U dan ook, na de Inleiding door de sprekers, zelf het woord te nemen voor allerlei opmerkingen, suggesties en initiatieven. Letterkunde in de Jeugdbeweging. Door de letterkundige, de Hr An- dré Demecits, werd dan op zeer eenvoudige, doch zeer concrete wij ze de waarde en het belang uiteen gezet van de literatuur in het le ven van de mens en speciaal In de vorming van de jonge mens. De letterkunde ls een voornaam opvoedingsmiddel bij het vormen van de persoonlijkheid. Daarom is het wenselijk de belangstelling van de jeugd voor de literatuur op te wekken en te leiden, niet alleen in de school, maai- ook in de jeugd beweging en dit op een voor de jeugdbeweging aangepaste manier. Dat is mogelijk, indien men ge regeld de aandacht op de letter kunde vestigt. In de bladen voor de jeugd zou een vaste rubriek kun nen voorkomen, waarin telkens één belangrijk werk op een ver standige en menselijke manier be sproken wordt. Veel vergaderingen zouden meer vrucht opleveren, indien er mieer zorg aan de keuze van de declama ties werd besteed; ook indien nu en dan een letterkundig werk van formaat samengevat en bij hoofd- passages voorgelezen werd. Het spreekt vanzelf dat zulkda- nige leiding en inwijding slechts kan gebeuren door iemand die iets van letterkunde kent en er iets voor voelt. Als slot van zijn referaat gaf A. Demedts een lijst van aanbevolen boeken op voor jongens en meisjes onder en boven de 18 jaar. Na deze zeer boeiende inleiding volgde een vruchtbare en gemoe delijke bespreking, waarin vooral tot uiting kwam: de nood aan onderlegde leiding op dat gebied: de samenwerking met vak »- mensen, zoals bibliothecarissen, letterkundigen, enz.; aanmoedigen van de begaafden, door het houden van prijskam pen in de beweging zelf, met steun van het provinciaal be stuur. Voor een Beschaafde Omgangstaal bij de Jeugd. 's Namiddags sprak E. H. Van Elslander, leraar bij de Normaal school te Torhout over: De gespro ken taal. Beschaafde omgangstaal bij de jeugd. De Eerw. Spreker behandelde in een boeiende voordracht het zo nij pende vraagstuk van de nood aan een beschaafde omgangstaal. Na eerst het probleem gesitueerd te hebben als een zaak voor weten schap en school, stelt de spreker ook de toestand vast vain het alge meen beschaafd Nederlands in de verschillende milieus: openbare be sturen, leger, sociale standen. Hij toont het onlogische, enerzijds van het romantische taalparticularis me, anderzijds van een dom na praten van al wat Noord - Hol lands ls. Het doel van onze aktie voor het A. B. N. moet zijn: niet een ver dringen van het dialect, niet ver hollandsen maar: een verzorgd Nederlands tot een zo ruim moge lijk volksbezit te maken. Dit moe ten wij trachten te bekomen, om dat een zuivere taal in de eerste plaats een algemene kultuureis is; omdat het zuiver Nederlands de enige schuts is tegen verfransing en een veilige dekking voor de dia lecten zelf, omdat een zuivere taal. de algemene beschaving van ons «ruw» volk bevordert: omdat een beschaafde taal de weg ls naar staatsambten en bezetting van de posten in dienst van het volk. Dan stelde de spreker voor, sa men met de aanwezigen, een aktie- plan te bespreken. In hoofdzaak werden volgende punten naar voor gebracht scholing der leiders (eigen stu die, cursussen); belangstelling opwekken bij lei ders en leden, rekening houdend met recreatieve aspect, dat altijd een jeugdbeweging eigen is; stichten van kernen. Declamatie door Antoon Van der Plaetse. Na de bespreking werden een paar fragmenten uit Streuvels' werk, op waarlijk kunstige wijze voorgedragen door Juffrouwen uit de B.J.B. en de K.B.M.J.. Tot slot kwam niemand minder dan Antoon Van der Plaetse, de gevierde declamator, aan de hand van enkele meesterlijk voorgedra gen gedichten, bewijzen, dat om wille van de lokale kleur of om wille van het typeren van bepaalde karakters, het niet nodig is het A. B. N. te verlaten en zijn toe vlucht te nemen tot het dialect. Dat mimiek, gebaar en vooral het aangepaste gebruik van het stem orgaan dat kunnen met het Alge meen Beschaafd Nederlands heeft Antoon Van der Plaetse op schit terende wijze bewezen. De enthousiaste toejuichingen, die hem te beurt vielen, bewezen zulks ten volle. Toneelvoorstelling in Schouwburg' Patria Te 17 uur werd deze belangrijke en leerrijke kuituurdag besloten met een toneelvoorstelling in de Schouwburg Patria, door het School jeugdtheater Onder rui me belangstelling brachten zij voor 't voetlicht; «De Klucht van Mees ter Patelinen de middeleeuwse cluyte Nu Noch En of deze kunstige opvoering in de smaak viel!... REGERINGSBELEID VERDEDIGD DOOR EERSTE-MINISTER PHOLÏEN Socialistische en Liberale interpellaties. De leden van de Kamer kwamen Dinsdag jl., na een langdurige ver lofperiode, weerom in parlements- zitting bijeen, onder voorzitterschap van de Hr Frans Van Cauwelaert. Vooreerst werd een rouwhulde gebracht aan het overleden Kamer lid Hr Pierard, Socialist, die gedu rende 32 jaar in de Kamer heeft gezeteld. Hr Pholien, Eerst-Minister. zette dan het debat in met een rede ter verdediging van het Regeringsbe leid, zulks als antwoord op de kri tiek die in de loop der laatste we ken uitgebracht werd tegen de Re gering. Het doel der regering, be toogde hij, was aan onzé bevolking een hoogst mogelijke levenststan- daard te verzekeren, die verenig baar was met het maximum aan bewapeningsinspanning'. Hierin is de regering geslaagd. De regering had wel een economische politiek, maar deze was niet gevestigd op een systematisch plan. Inzake veiligheid heeft België zijn aandeel genomen in het pro gramma der vrije naties en wil de aangegane verbintenissen vervullen. Kosten hiervan zullen voor 1952, 23 milliard bedragen. De regering, ging spreker verder, heeft niet gewild dat hierdoor ge raakt werd aan de levensstandaard. Sedert een jaar steeg onze produc tie met 23 tegen 5 in Frankrijk, enz. De lonen werden gekoppeld aan de indexprijzen. In ons land steeg deze index sedert het uitbre ken van de oorlog in Korea, maar ook was het zo in andere landen. De koopkracht der lonen is geste gen in het land. Het Indexcijfer der kleinhandels prijzen blijft een juiste weergave van de prijsevolutie. Het princiep der huishuurwet zal gehandhaafd worden. Omtrent de gebeurtenissen der laatste weken, verklaarde de Heer Pholien dat de sociale toestand bui ten de loonsovereenkomsten een bijzondere compensatie noodzake lijk maakten en dat, gezien de pro ductieverhoging, dergelijke verbe tering zonder gevaar mogelijk was. De bijeenkomst van de Algemene Paritaire Raad was een gelegen heid voor de regering om een reeks sociale maatregelen af te kondigen welke tevoren In principe waren aangenomen. De regering zal vra gen aan het parlement om de over dreven winsten te belasten. Hr Pholien weidde vervolgens uit over de internationale financiële kwesties en de houding van België tegenover de Europese betalings unie, om vervolgens af te kondigen dat de regering zinnens is de pro ductie in eigen land met alle mo gelijke middelen aan te moedigen, een verbeterde mobiliteit van de werkkrachten tot stand te brengen, de werkloosheid te doen verminde ren door een politiek van grote werken en industrialisatie, de structuurhervormingen door te voe ren, het stelsel der Maatschappe lijke Zekerheid te verbeteren, de misbruiken uit te -schakelen, en on ze munt gaaf te houden. De rede van de Hr Pholien werd door de C.V.P.-leden goedgekeurd. Na de Hr Pholien werden de in- telpellaties aanhoord van de Hr Van Acker, Socialist, en de HH. Liebaert en Van Glabbeke, Liberalen, die de regeringspolitiek laakten. Hr Van Acker betoogde o.m. dat de politiek der regering de waarde van onze munt zou kunnen bedrei gen, wat een terechtzetting tot ge volg had vanwege de Hr Van Hout- te, Minister van Financies, die pro test aantekende tegen het feit dat de Hr Van Acker het vertrouwen in onze frank heeft aangetast, maar dat er niet het minste, gevaar van devaluatie bestaat. Zo er in ternationaal gezien financiële moei lijkheden zijn gerezen, dan is het juist omdat men in het buitenland al te veel belang stelt in onze munt. KONING LEOPOLD 50 JAAR Zaterdag, 3 November jl., was het de 50" verjaardag van Koning Leo pold III. Zijne Majesteit Koning Leopold III, Philip, Karei, Albert, Meinrad, Hubert, Marie, Miguel werd te Brussel op 3 November 1901 gebo- z-en. Ter dier gelegenheid werd de Na tionale Vlag gehesen aan de open bare gebouwen op 3 November jl. GEEN VISUM MEER VOOR REIZEN NAAR OOSTENRIJK Van 15 November e.k. af mogen de Oostenrijkse ingezetenen, die een geldig paspoort bezitten, naar België reizen en er gedurende ma ximum twee opeenvolgende maan den verblijven zonder een vooraf gaand reisvisum te moeten vragen. De Oostenrijkse ingezetenen die wensen zich in België te vestigen of er gedurende meer dan twee op eenvolgende maanden te verblijven, Van stichster der kloosterge- meente van het Cenakel. De eerbiedwaardige Marie-Thé- rèse Couderc, stichtster van de Zusters van O. L. V. van het Ce nakel werd in de St-Pietersibasiliek te Rome zalig verklaard in tegen woordigheid van verscheidene leden van het Frans episcopaat. Marie-Thérèse Couderc werd op 1 Februari 1805 te Mas de Satoliers geboren. Haar grote godsvrucht viel ten zeerste op en in 1826 trad zij tot de kleine kloostergemeenschap van Aps toe. Na vier jaar werd zij met de leiding van de gemeenschap belast. In 1836 keurde Mgr Ponnel het statuut van de nieuwe door haar gestichte Congregatie van het Cenakel goed. dienen het voorlopig verblijfsvisum voor België aan te vragen bij de bevoegde diplomatieke of consulai re overheden, voor hun intrede in het land. Dit visum wordt gratis toegekend. Dezelfde voordelen worden toe gekend aan de Belgen die naar Oostenrijk wensen te gaan. DE WERKLOOSHEID In de loop van de week van 21 tot 27 October zijn gemiddeld per dag 140.769 volledige werklozen, alsook 52.369 gedeeltelijke en toe vallige werklozen geregistreerd, d.i. een totaal van 193.138. Vergeleken bij de vorige week is een toeneming met 1.400 volledig en 638 gedeeltelijke en toevallige werk lozen waar te nemen. AMERIKAANS INGENIEUR KRIJGT LUIKSE KOLENMIJN TER BESCHIKKING Enkele maanden geleden werd door een Amerikaanse missie, ge leid door de Amerikaanse mijninge nieur Robinson, een onderzoek in gesteld omtrent de exbratiemetho- des toegepast in België. Het besluit van de Hr Robinson en zijn mede werkers was, dat door toepassing van het Amerikaans systeem de kolendelving in België sterk zou kunnen worden opgevoerd. Om de Hr Robinson nu de ge legenheid te geven zijn beweringen te staven, werd hem in het Luikse kolenbekken een mi.in ter beschik king gesteld om er zijn svsteem uit te werken en uit te maken of hij hst werkelijk beter kan. VERSCHAEVEHERDENKING TE DIKSMUIDE Op 8 November (sterfdag) wordt in de hoofdkerk te Diksmuide te 10.30 u. een plechtige Mis opgedra gen, met kanselrede en Libera, ter vrome nagedachtenis van Priester Cyriel Verschaeve. Daarna gezamenlijke optocht naar de Krypte, en kroonneerleg- ging op de eerste steen, door Cyriel Verschaeve geplaatst. TEKST VAN BENELUXVERDRAG KLAAR Naar verluidt is de tekst van het Benelux-verdrag volledig klaar, wanneer het zal worden onderte kend, is nog niet bekend. 500 MILLIOEN FRANK VOOR WONINGENBOUW De Nationale Maatschappij voor Goedkope Woningen wordt ertoe gemachtigd, per tranche onder staatswaarborg en tegen de voor waarden die door de Minister van Financiën zullen goedgekeurd wor den, een lening uit te schrijven voor een werkelijk bedrag van 500.160.000 fr. RANTSOENERINGSKAART VOOR IEDER INWONER Door de regering werden instruc ties verstrekt aan de gemeentebe sturen om vóór 31 December e.k. een raaitsoeneringskaart op te ma ken voor ieder inwoner. De kaarten zelf zi.in reeds voorhanden. Voorlopig zullen de kaarten bij gehouden worden in de gemeente besturen. Bij elke geboorte zal een kaart op de nieuwe burger moeten worden ingevuld. Dit betekent geenszins dat de re gering zinnens is de rantsoenering terug van kracht te doen worden, staat evenmin in verband met een verscherping van de internationale toestand, maar is slechts een gewo ne administratieve maatregel, los van elke militaire noch economi sche betekenis. ZAL KAMP VAN BEVERLO VERHUIZEN Naar zekere geruchten zou het best mogelijk zijn dat het kamp van Beverlo in de eerstkomende ja ren overgebracht zal worden naar de omgeving van Stokkem, om toe te laten op het grondgebied van Leopoldsburg een nieuwe kolenmijn op te richten. HET ZWIN WORDT VOGELRESERVAAT Van toekomende zomer af wordt het Zwin, bij Knokke, een uitge strekt vogelreservaat. Anderdeels zal het beluik van de gewezen ko ningsvilla ingericht worden als tea room. Zo zal het Zwin een aantrek- kingspunt te meer worden voor de Oostkust. Spreek me niet van die nieuwe wasproducten Ik heb ze alle geprobeerd maar er gaat niets boven Sunlight. Met Sunlight kunt ge volkomen gerust zijn want het is volstrekt zuivere zeep die geen enkel schadelijk bestanddeel bevat. Sunlight maakt het linnen natuurlijk wit zoals alleen zuivere zeep dat doen kan. EEN LEVER PRODUCT S.3 -0920 BFL SAVONNERIES LEVER FRÊRES, BRUSSEL (1) INLEIDING Wanneer wij wensen in een reeks bijdragen wat klaarheid te bren gen in onze fiscale wetgeving, ach ten wij het eerst nodig een inzicht te geven over de belasting in het algemeen, te wijzen op haar nood zakelijkheid en enigszins ons ver der werkplan te belichten. DE BELASTING IS NOODZAKELIJK De Staat deze gemeenschap die alle burgers van een bepaald land omvat speelt in ons leven een rol die wij vaak onderschatten. Niet alleen verlangen wij dat hij, benevens de nationale integriteit, onze personen en onze goederen zou beschermen en verdedigen, maar ook is hij geroepen en thans meer dan ooit, tussen te komen en hulp te verlenen in bijna alle sectoren van de menselijke activi teit en zeker niet het minst op economisch en sociaal gebied. De geweldige uitgaven die hieruit voortvloeien zijn slechts mogelijk, wanneer zij gedekt kunnen worden door evenredige ontvangsten waar van de voornaamste bron spruit uit de belasting. Zo gezien als vergelding voor bewezen diensten kan niemand de rechtvaardigheid ALGEMENE BOUWWERKEN 13 Nov. LOMBARDSUDE. Te 11 u„ op de Dienst der Militaire Ge bouwen, Meistraat 19, Antwerpen, bou wen van 10 logeerblolcken, een bureel- blok, 2 W.C.-paviljoenen, waterleidin gen en wegen ln het Kamp van Lom- bardsljde. Bestek: 15.500.000 Ir. 14 Nov. NIEUWPOORT. Te 11 uur, op de Dienst der Militaire Gebou wen-Luchtmacht, Géruzet-kazerne, G. Jacqueslaan, Etterbeek, herstellingswer ken aan de bestaande kazernering van de L.Z.R.D. te Nleuwpoort-Vlotkom. Bestek' 95 000 fr. 14 Nov IEPER. Te 11 u., ten stadhuize te leper, herbouwen van het Nieuwwerckder Lakenhalle (ruw bouw). Bestek 6.866.241,13 fr. 14 Nov. IEPER. Te U u., ter, stadhuize te leper, verschillende af werkingen aan de Oostervleugel der Lakenhalle. Bestek 1.446.827 fr. 20 Nov. WEVELGEM. TeH'IU U„ op de Dienst der Militaire Gebouwen- Luchtmacht, Géruzet-kazerne, Gen. Jacqueslaan. Etterbeek, bouwen van een vllegtuigloods op het Vliegveld te Wevelgem. Bestek: 20.000.000 fr. p. v. b. a. Boterstraat 31, IEPER (d-1.3428) 1 CENTRALE VERWARMING 21 Nov. RUMBEKE. Te 11 u., ten gemeentehuize, aanleggen van een nieuwe centrale verwarmlngslnstallatle in de gemeenteschool, Hoogstraat. Be stek (Jan. 1951): 117.000 fr. LOOD- EN ZINKWERKEN 16. Nov. HANDZAME. Te 11 u., op de Dienst der Gebouwen 34, Lange Rel, Brugge, vernieuwing van het zink der dakgoten van de Rijkswacht kazerne. VERKOPINGEN 23 Nov. WESTROZEBEKE. Te 14 u., ter Café Beigete Westroze- beko, door de Ontvanger der Domeinen te Hooglede, verkoop bij Inschrijving van materialen ln het Vernielings centrum van Oorlogstuig te Westroze- beke-Vijfwegen, zijnde: 150 ton uit gebrande bommen, 77 ton obusscher- ven, 15 ton kanonnen, 5 ton mitrail leuses, 10 ton plaatijzer (dozen, hul zen, enz...), 3.600 kg. messing (g.ebran- de lnfanterlehulzen), 1.000 kg. rood koper, 150 kg. zwaar geel koper (obus koppen), 550 kg. pinnen in koper (uitgesmolten infanterlekogels), 4.100 kg. zink (doosjes), 2.800 kg. lood. VERSCHILLENDE 22 Nov. WEVELGEM. Te 11 U., op de Dienst der Militaire Gebouwen- Luchtmacht, Géruzet-kazerne, Gener, Jacqueslaan, Etterbeek, bouwen van een zulverlngsinstelllng voor afval waters ln de kazernering van het Vliegveld te Wevelgem. Bestek: 500.000 frank. BRUG- EN WATERBOUW WERKEN 16 Nov. KOKSIJDE. Te 11 u„ op de Dienst der Kust 69, Langestrnat, Oostende, beschermen van de zeedijk te Koksljde. WEGENBOUW- EN RIOOLWERKEN 16 Nov. I'ROV. WESTVLAANDE REN. Te 11 u., op de Dienst der Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, her- bcstedlng der onderhoudswerken aan de rijkswegen ln de prov. Westvlaan deren (8° perceel). f.9 Nov. ROESELARE. Te 11 U„ ten stadhuize, aanleggen van een toe gangsweg tot het Gesticht der Broe ders van Liefde. Bestek: 316.379,80 fr. ALGEMENE BOUWWERKEN 23 Oct. NIEUWPOORT. Te 17 u., ten stadhuize, bouwen van 10 goed kope woningen ln 2 blokken van 5 woongelegenheden, op het terrein ten Zuiden der Witte Brigadelaan. VANLERBERGHE J., Pcrvljze, fr. 1.044.672,96; Staelens G., Schore, fr. 1.055.228,86: Covemaeker C., Klerken, 1.096.290,24; Deplcker en Peel, Zarren, 1.099.678,64; Kerckhof B., Esen, fr. 1.106.042,85; Cornells F., Wulpen, fr. 1.118.343,54; Pauwels en Vereecke, Mid- delkerke, 1.144.382; Rooms Fr., Nleuw- poort, 1.173.376,40. 24 Oct. BEERST. Te 9.30 U„ ten gemeentehuize, ombouwen van de gemeentelijke jongensschool. Bestek: 352.445.67 fr. DEVISCH Ch., Schoolstraat 3. Beerst, fr. 348.091,25: Dehaemers en Boutens, Vladslo, 350.181,30; Robaey J., Gistel, 354,259,38; Strubbe C., Leffinge, fr. 355.979,35; Degrande Fr.. Lcfïiugc, 411.075,43. van een belasting betwisten. Wij weten het, men kan de noodzake lijkheid van bepaalde staatsuitga ven betwisten, doch, een volmaakte menselijke gemeenschap bestaat niet. De geschiedenis is daar om ons te leren dat de mensen nooit met buitengewone geestdrift hun belastingen betaald hebben, en dat er hier altijd een dankbaar terrein werd gevonden om oppositie tegen het Staatsbestuur te voeren. DE WET, VERDEDIGINGSMIDDEL Dit alles wil echter niet zeggen dat er van de burgers van een land belastingen naar willekeur mogen geëist worden. Al te veel worden onze belastingswetten beschouwd als een duister geheel wat ze inderdaad zijn dat aan de aan- gestelden van de fiscus moet toe laten van de mensen zoveel te eisen als ze maar kunnen loskrijgen. De ze opvatting is verkeerd. De wet moet, omdat ze de plichten van de belastingplichtigen zeer nauwkeu rig omschrijft, als een doeltreffend verdedigingsmiddel worden aange wend, dat toelaat te bepalen in welke mate, in ieder afzonderlijk geval, er werkelijk belasting al dan niet verschuldigd is. Daarom is echter een minimale kennis van de wet vereist. Uit ondervinding weten wij trouwens dat veel van de moei lijkheden die zioh met de fiscus voordoen, hun oorsprong vinden in de onwetendheid van onze mensen; vaak wordt er te goeder trouw een plicht verzuimd of een wetsbepa ling verkeerd toegepast, hetgeen bijna altijd onaangename gevolgen na zich sleept en toch in veel ge vallen had kunnen vermeden wor den. Welnu, hierin ligt ons doel be sloten: onze lezers met de voor naamste beginselen van de belas tingswetten vertrouwd maken. RECHTSTREEKSE EN ON RECHTSTREEKSE BELASTINGEN Een eerste oorzaak van verwar ring ligt besloten in het feit dat er vaak geen voldoende onderscheid gemaakt wordt tussen de verschei dene belastingen die geheven wor den. Wij zullen dan, ook de voor naamste belastingen opsommen. Het spreekt van zelf dat wij ons tot het voornaamste zullen beper ken. De eerste grote vertakking is de ze der rechtstreekse belastingen. Deze treffen in hoofdzaak een in komen. Hieronder hebben wij de grondbelasting gevestigd op het in komen van onroerende goederen, de mobiliënbelasting op de inkom sten van roerende goederen en roerende kapitalen, de bedrijfsbe lasting die practisch iedereen treft, daar ze op de bedrijfs- of beroeps winsten gevestigd is, en de aan- vullende personele belasting die het globaal jaarlijks inkomen van elke burger treft. De tweede grote vertakking is de ze der onrechtstreekse belastingen. Hieronder noemen wij in de eerste plaats de met het zegel gelijkge stelde taxes, alzo geheten, omdat zij door middel van takszegels ge kweten worden: alzo de over- drachttaxe op de roerende over gangen en al haar varianten: fac- tuurtaxe, weeldetaxe, forfaitaire taxes, enz.... Verder de taxe voor aanplakking, de taxe op de verze keringscontracten, de taxe op de roerende verhuringen, enz... Bij de onrechtstreekse belastin gen vermelden wij nog: de regis tratierechten op onroerende over gangen, pachten enz..., de successie rechten op overgangen bij overlij den en de douanerechten geheven ter gelegenheid van een invoer uit het buitenland. De rechtstreekse belastingen en de met het zegel gelijkgestelde ta xes zijn de voornaamste bronnen van inkomen van de staatskas, die jaarlijks voor een bijna gelijkwaar dig bedrag erdoor gespijzigd wordt. In onze volgende bijdragen zullen wij op het bijzonder karakter van al deze belastingen, in de mate zulks nuttig en practisch kan zijn, uitvoerig schrijven. Wij zullen on derwerpen behandelen, hetzij van algemeen belang voor alle belas tingplichtigen, hetzij meer bepaald voor deze of gene vertakking van het bedrijfsleven, ten einde bij zonder te kunnen wijzen op de moeilijkheden die haar eigen zijn. VRAGENBUS Onze lezers staat het mogélijlt schriftelijk vrac/en over fiscale aan- aelec/enheden ie stellen. Deze sul len langs het blad of zo nodig per brief beantwoord wordenHei vol staat, de vraag aan de Redactie van liet blad te sturen met bijvoe ging van een briefje van 20 fr. Aan genaam ivare het ons, moest er van deze mogelijkheid ruim gebruik wor den gemaakt, omdat wij ook hier een aanwijzing hopen te vinden no pens de onderiverpen en vraagstuk ken waar de meeste moeilijkheden schuilen en bijgevolg ook met de meeste vrucht zouden kunnen be- hadeld wordenR, h. iDoor het Provinciaal Bestuur van het Christen Onderwijzersver- bond (C.O.V.) en het Provinciaal Bestuur der Studiekringen van het C.O.V. werd op Allerzielendag een provinciale Studiedag ingericht, ten einde de banden van korpsver- bondenheid en vriendschap te ver sterken ear zich te wijden aan be- roepsvervolmaking. Zo immers for muleerde het de technische leider, de Heer D'Haene ln zijn OPENINGSREDE ibij de aanvang van de pleno- vergadering die 's voormiddags ge houden werd in de zaal Patria. Verders bracht de kernachtige vlotte spreker hulde en dank aan de schare opzieners die op deze studiedag zouden optreden, alsme de aan het Stadsbestuur van Roe selare, vertegenwoordigd door de Hr Schepen Desmet, die als Sche pen van Openbaar Onderwijs de Heer Burgemeester De Nolf, die belet was, verving. Dank werd ook verzekerd aan de Heer J. Storme, Bestendig Afge vaardigde, niet alleen om zijn ver erende en aanmoedigende tegen woordigheid, maar tevens om de daadwerkelijke steun die hij ver leende tot het welslagen van deze studiedag. Ook aan de HH. Hoofdinspec teurs en Kantonnale Inspecteurs aanwezig, die daardoor het bewijs leveren dat ze het C.O.V. naar waarde schatten, en aan alle me dewerkers aan de opbouw en de uitbouw van deze studiedag, ln- zonder de HH. Ver ra es en Lamber- sy, aan de exposanten en adver teerders, aan de besturen van de onderscheidene lokalen voor de vergaderingen werd dank gezegd. Openbaar werd vervolgens een speciale hulde van erkentelijkheid, liefde en dank gebracht aan de ziel van deze studiedag, de pro vinciale Studiekringleider, de Heer André Deslere uit Wevelgem, die ongelukkig door ziekte belet was tegenwoordig te zijn, en aan wie een telegram van sympathie zou gestuurd worden. Na het laatste dankwoord, nl. aan de meer dan 2.400 collega's, die hij een rijke, vruchtbare dag toe wenste, verklaarde de Hr D'Haene de studiedag voor geopend. PLENO-VERGADERING IN PATRIA De ruime zaal was tot barstens toe gevuld om de pleno-vergade- ring bij te wonen. Een uitgelezen schaar leerkrachten, Dames en Juffrouwen, Broeders en Heren, had tot de kleinste hoekjes toe be zet. Veel stoelen waren bijgeplaatst doch velen waren verplicht recht staande de vergadering mee te ma ken. Intussen gingen de sectieverga deringen voor de E. Z. elders door, alsook deze voor het Kleuteronder wijs, daar anders onmogelijk al de deelnemers al te samen konden vergaderen. Onder de personaliteiten die de pleno - vergadering bijwoonden, werden opgemerkt: de Hr A. Van- denberghe, Volksvertegenwoordiger en Algemeen Voorzitter van het C.O.V., Z. E. H. Kanunnik Dr A. Decoene, Diocesaan Hoofdinspec teur van het Bisdom, E. H. Van- develde, diocesaan Inspecteur, de Hr Hoofdinspecteur E. Desmet. de Hr Ere-hoofdinspecteur F. D'Hey- gere, de Hr Schepen Desmet, de Hr inspecteur Decock, de HH. in specteurs M. Bulcke, M. Verhalle, en nog meer inspecteurs en voor aanstaande figuren uit het C.O.V. en de C.O.V.-studiekringen. Ook de provinciale C.O.V.-Voorzitter van Oostvlaanderen, Frans Declerck, de Hr inspecteur Dr G. Keppen en twee studiekringers van studiekring Aalst waren aanwezig. VOORDRACHT DOOR INSPECTEUR M. BULCKE Voor deze bomvolle zaal uitgele zen onderwijsmensen, hield de Hr Inspecteur M. Bulcke, een uiterst belangrijke en psychologisch ver antwoorde voordracht over het leesonderricht op de lagere school en de gezonde vernieuwing ervan. De flink onderlegde spreker, begón met te betogen dat het over een zeer zwaar, uitgebreid en veelom vattend onderwerp ging en dat hij zich noodgedwongen alleen tot de hoofdzaken moest beperken, en en kel de coördinatie voor deze dag wilde bepalen, een principiële stel- lingname, en een aanduiding van de werkzaamheden van de ver schillende secties, het afbakenen van het terrein, het bepalen dei- standpunten door de secties inge nomen bij de behandeling van de afzonderlijke problemen en as pecten. Vervolgens ging hij over tot het bepalen en situeren van zijn ont werp. Uit de verschillends definities over het lezen, die alle een stuk waarheid bevatten, maar te een zijdig blijken, bepaalt de bevoegde voordrachtgever zijn standpunt als volgt: lezen is de volledige ziels- inhoud halen uit de tekst, het meer doen leven van wat de auteur er in legde. En, die bepaling drukt tegelijkertijd het dqel van het le zen uit. Door een scherp weten schappelijk psychologisch uitge werkt schema, situeert hij vervol gens het lezen in het gehele taai- complex. Lezen staat tegenover geschreven taal, zoals luisteren te genover het spreken, technische klankvorm- als uitdrukking van zielsinhoud die taal is ais geeste lijk element in het sociaal instinct. De theoretische beschouwingen werden steeds op de voet gevolgd door algemene practische gevolg trekkingen voor liet leesonderricht, die de aandachtig volgende toe hoorders uiterst boeiden. Zo werd o.m. gestemd op het levende leven van de taal, zodat het taalonder richt moet aansluiten bij het echte levende leven, dat het programma noodzakelijkerwijze een moeder- taalprogramma moet zijn, dat het taalonderricht een van de con stanten van een goede school is, enzovoort. Vervolgens werd gehandeld over het lezen en de zielkunde, nl. het leesproces en de leerling-lezer. Uit de verschillende opvattingen en dus ook de verschillende methoden worden telkens het standpunt ge haald en de algemene practische gevolgtrekkingen getrokken met de nuttige wenken. Het stillezen eist zijn aandeel op, zonder dat het luidop lezen mag verwaarloosd wor den. Een eerste vereiste is de lees- techniek verwerven, niet alleen in het aanvankelijk leesonderricht, maar ook door goede gewoonten van uitspraak, toon, rhythme, enz. Wat dus de formele waarde van het lezen naast de materiële daar- 'stelt. Ook voor de inhoud op te nemen. Dienen goede leesgewoon ten aangekweekt: lezen, nadenken, critisch lezen, esthetisch en het kweken van gezonde leeslust. Daar tegenover staan tal van slechte ge woonten die moeten uitgeroeid worden: Het doel moet zijn: de leerlingen vaardig maken voor la tere zelfstandige ontwikkeling. Hierop volgde een kort overzicht van het lezen in de vier graden van de lagere school: het karakte ristieke van elke graad. De hoofd opdracht in dc eerste graad met zijn aanvankelijk lezen, is het ver werven van de leestechniek die kan geschieden door verschillende me thodes, doch waarvan de uitslag grotendeels van de persoonlijkheid van de onderwijzer afhangt. Toch volgt uit de voorgaande uiteenzet ting het primordiale van de glo- baalleesmetliodes. De beste hand leidingen en methodes kunnen echter nooit de stielvastheid en de vakkennis vervangen. De tweede graad is de overgangs periode naar de leesvaardigheid en het vloeiend lezen, terwijl in de 3" graad het lezen als studeerka- rakter een dienende rol vervult en in de vierde graad het lezen hoofd zakelijk productief is, het critisch e en scheppend lezen. In vlug tempo werden dan nog even enkele bijzondere problemen en aspecten aangeraakt, zoals het brandend vraagstuk van de kleine school, het lezen in verband met milieustudie, het luidop- en stil lezen, het leesboek en de biblio theek, telkens gevolgd door lees- schouwingen en practische gevolg trekkingen en wenken, die gefor muleerd werden als volgt: Hoe oud is het nieuwe I Hoe nieuw is het oudel Op het einde van deze plenc- vengadering werd nog het woord gevoerd door de Hr Bestendig Af gevaardigde Storme, die bevestigde dat de nadruk van de culture 1? werking moest gelegd worden op de litteraire vorming en de gron dige taalkennis, wat vooral zal be licht worden op de cultuurdaden van Zaterdag en Zondag. De leer krachten werden aangemaand zc- veel mogelijk deel te nemen, hetz'i aan deze van Zaterdag voor het middelbaar onderwijs, op deze van Zondag voor het naschoolonder- wljs... SECTIEVERGADERINGEN In de loop van de namiddag werden de deelnemers vergast op vier sectievergaderingen. De sectie eerste graad, gehouden in de Beroepsschool, handelde over het aanvankelijk leien. Het was Inspecteur J. Deroo, dii zeer bevoegd deze voordracht gaf. Vooreerst werd klaar beklem toond, dat het wezenlijk doel vaa het aanvankelijk lezen er in be staat een techniek te verwervea om zo in de mogelijkheid gesteld te worden de betekenis van de tekst door de schrijver bedoeld, tï achterhalen. Dat het aanvankelijk lezen dient Ingebed te worden in het geheel van het taalonderwijs, dat op zijn beurt ln nauw verband moet staan met de kinderlijke be leving, daarom een systematisch plan niet uitsluit, staat vast. De vroegere methodes hebben thans de baan moeten ruimen voor- normaal woorden of globale methodes. Toch hebben deze laat ste niet altijd gewenste uitslag. De Heer Deroo zet dan uiteen waaraan de mislukkingen zijn toe te schrijven en hoe men het kan aanleggen resultaten te bekomen zowel voor het technisch als het geestesaspect. In de sectievergadering voor d1 tweede graad, belichtte Inspecteur' R. Vermander, het lezen in zijn verschillende aspecten. Hij be handelde achtereenvolgens de spe ciale doeleinden en de aanver wante problemen. Onder speciale doeleinden gin;" het eerst over de voltooiing van de leestechniek, die quantitatief en qualitief tot de practische verwe zenlijking moet leiden. Verders ging het over het aan kweken van goede leesgewoonten, zo psychische als physische, en cc'; ove.r het aankweken van gezonde leeslust. I-n de aanverwante pro blemen kwamen aan de beurt: stil lezen en luidop; stillezen en zi.in controle-oefeningen, en tenslotte Over de wisselwerking tussen lezen en milieustudie. Ook deze vergadering ging don" in de Beroepsschool, en evenals in voorgaande, volgden telkens prac tische besluiten op de theoretische uiteenzettingen. In het Klein Seminarie werd <ri sectievergadering voor de 3' graad gehouden. Hier was het Inspecter" A. Vermeulen, die het probleem luidop- en stillezen behandeld^ Ook hier werden zeer inslaan'" beschouwingen naar voor gebracht en dergelijke besluiten voor Öj practijk getrokken. In de sectievergadering voor d 4" graad, gehouden in de feestz" vari de Burgersschool, was het specteur R. Turf, die de leerkracii,-" ten van 7" en 8' studiejaar ondr- hield over het thema: lezen a's alzijdig cultuurinstrument. D??" •spreker definieerde het lezen aIs het actueel maken van vroege"' belevenissen, en noemde het een persoonlijk verwerken van een tekst. Het critisch lezen, het doen aan voelen van wat achter de tck1-' schuilgaat, wat natuurlijk het Ir- heersen van de techniek verondrv- stelt. Hij belichtte ook de versclri- lende leesvormen, schetste dc re' van leesboek en klasbibliotheek, en wees op een tekort in de reglemen tering van ons bibliotheekweze". Het leeshalfuurtje, en het gebrv": van tijdschriften en kinderencycio- pedieën., raadde hij sterk aan, schetste een schema van didacti sche aanwending en besloot met dc zware voorwaarden die aan een onderwijzer gesteld worden te be klemtonen. als daar zijn een ster1' ontwikkeld taalgevoel, en een zui vere uitspraak. Al deze verschillende sectieverga deringen werden zeer talrijk bijge woond en vruchtbare besprekin gen vloeiden er uit voort. Ook de sectie voor Directeurs en Schoolhoofden, waar Ere-Hoofdir- specteur B. H. Dochy de pedagogi sche taak der schoolhoofden Ir- handelde. kende flinke belangstel ling. Achtereenvolgens ging lift over: historiek, wezenheid van bei schoolhoofd, pedagogische taak de" schoolhoofden in 't algemeen en in 't bijzonder, typen van schoolhoof den en directeurs, leidende figure'1 en gedachten voor een chef, en referentiën. Voor de leerkrachten van het kleuteronderwijs behandelde de in- spectrice Mej. M. C. Schouwenaars, het probleem van de overbevolkt? kleuterklassen en de moderne op voedingsmethoden. Het ging er o.i. over een doelmatige materiële ui'- rusting van lokalen en speelplaat een degelijk inzicht in de spelacti viteit en een soepele aanpassing o" gebied van leermethode en tuebf ln een psychologisch verantwoord opvoedingssysteem Verders werden de bewaarschool- leerkrachten vergast op een voor- dracht en demonstratie van han<J- poppenspel op de kleuterschool door Hr M. Bruynlnckx. LEERMIDDELEN- TENTOONSTELLING EN ONTSPANNINGSVERTONINGEN In de loop van de dag, tussen de verschillende vergaderingen, had de leermiddelententoonstelling door de onderscheidene exposanten in gericht, druk bezoek. Het was een leerzame afwisseling voor de vele deelnemers van deze uiterst ge slaagde studiedag. 's Avonds was er gezorgd voor ontspanning. In de zaal Patria gli p een opvoering door van «De Bre mermuzikanten» door het Jeugd theater; in de zaal van het Klein Seminarie een ontspanningsavond door het gezelschap Geeroli en in de feestzaal van het gesticht de;1 Grauwe Zusters, een poppenspel theater «Pats». Al deze vertonin gen werden druk bijgewoond en oogstten welverdiend succes. De Provinciale Studiedag var' Allerzielen 1951, is over gans d" lijn uitgegroeid tot 'n echte triomf en het is niet zonder reden dri het hoofdbestuur van het C.O.V het betitelt als «Het Mirakel van Roeselare

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 6