VOOR POPERINGE EN IEPER Er was een Congres D De Tabak Het Mannenverbond voor K. A. uit Westvlaandoren heeft zijn nieuwe Voorzitter De Provinciale Cultuurdagen te Kortrijk Zondag a.s. sluiten deze Rinchard bankske sn zijn trawanten op het 12 Waaghals komt met ontvreemde auto in diepe gracht terecht te Poperinge OM ém&m Weldra een Legerdepot te leper Voor 40 millioen fr. bouw werken in aanbesteding De Onbekende Zouaai gehuldigd te KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: ZATERDAG Bladzijden PRIJS 3 Frank NOVEMBER 1951 schonk de streek van Wervik naam en faam Heer MEDARD HERREMAN uit Poperinge door Mgr tot dit leidersambt verheven BUITENLANDS OVERZICHT Ook dat is werkverschaffing Waarheen met het toneel in Westvlaanderen Cultuurdagen te Brugge Het avontuur liep verkeerd at Een voorbeeld van zelfopoffering uit de Oorlog 14-18, door Overheden en Strijd makkers herdacht Negen beschuldigden staan voor het Assisenhof van Brabant terecht AAN ONZE ABONNENTEN Inschrijvingsbullefijn HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9 Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper; P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare; J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 47» JAAR Nr 47 POSTABONNEMENT 1951: België (tot einde 1951) 15 fr. Andere landen 4fr. p.week Verantwoordelijke Uitgever J. Sansen. Gasthuisstraat 19. Poperinge. E Socialisten hebben hun groot Congres gehouden. Het Is hun recht, we leven immers In een land waar de vrijheid geen lolleke is; waar men vrij uit zijn mening zeggen mag, of het nu ook verstandige praat of onzin is. Hebt ge ooit anders geweten of, op een congres of grote bespreking zijn er altijd drie soorten mensen en meningen: de radikalen of ex tremisten, de gematigden of geza- pigen en een middenslag die tussen die twee uiteinden slingeren! Ge woonlijk wordt het tussen die drie soorten uitgevochten; er valt wel soms een hard woord, als 't een beetje heftig gaat, maar in onze beschaafde Westerwereld blijft het bij harde woorden. Of er harde woorden vielen, we ten we niet. We weten wel dat de heren op 't Congres niet akkoord gingen over de buitenlandse poli tiek. De herbewapening van Duits land was een fameuse stronkeisteen. Tlelemans van Leuven en Payat van Brussel waren geweldig gekant tegen die herbewapening, zelfs te gen de herbewapening van ons eigen landje en wanneer Spaak een andere klok liet horen, haalde de grote man geen succes. Wat hij nu te Straatsburg, als voorzitter van de Raad van Europa, over de vei ligheid van het Westen vertellen zal, wordt een raadsel. Of is het hem toegelaten in 't buitenland het standpunt van zijn partij te verloo chenen?... Paling-politiek? In die zaak bleef het laatste woord aan de extremisten. En na hun eerste succes slaagden de ex tremisten er in ook over de andere punten van de dagorde het laken heel en al naar hun kant te trek ken. Zo was het eveneens waar het ging om 's lands economie. Zo pas zijn de mannen van de Labour- partlj in Engeland uit de regering verdwenen. Zij hadden ongetwijfeld veel gedaan voor de sociale veilig heid, maar zij faalden erbarmelijk waar zij tot de nationalisatie over gingen van het verkeer en van ver schillende nijverheden. De slotsom was dat de buikriem tot 't einde toe moest gespannen worden en dat Engeland aan de rand van de af grond staat. Nu nam Mr Buset, de voorzitter der partij het op zich, de politiek van de Engelsen over te nemen. Na de oorlog waren in West- Europa de Socialisten overal lid van de regering, in verschillende landen zelfs ook met Communisten. Denk maar aan ons land, aan Frankrijk en Italië. Nu beweerden de Lahour- mannen dat alleen het Socialisme kans had het Communisme te ver drijven en heel Europa dus Socia listisch diende te worden. Dat heeft echter nooit belet dat die mannen van de Internationalezodanig nationalistisch voelden en handel den, dat van de fameuse eenmaking van Europa maar niemendal in huis het onderwijs van die kinders die naar de andere scholen gaan? Waar is dan de vrijheid van de ouders? En dan komt men ons zeggen: Die scholen mogen blijven bestaan, 't zijn maar de Communisten die alleen Staatsscholen dulden. Nu spreken de Socialisten net als die oude Liberale patroons: Zo ge niet wilt werker aan dat loon dat wij U willen geven, dan kunt gij het af trappen... ge zijt vrij! Vrij van te aanvaarden of de zoete hongerdood te sterven. Dat is dus het besluit van dat Congres: de open oorlog om de bete brood voor de Vrije Middelbare Scholen. Zo ver gaat het interna tionalisme van de Socialisten dat zij in 't eigen land de landgenoten pesten! Geen wonder dat het Congres eindigde met de Internationale PÉ VLAMYNCK. Het Tabaksinstituut te Wer vik, dat zich de bevordering van deze nijverheidscultuur tot taak stelde, heeft Zater dag 17 November en de twee volgende dagen, een belang rijke tabakstentoonstelling ge houden. Verslag over deze tentoon stelling en wetenswaardighe den over de Tabak vinden onze lezers op blz. 12 van dit nummer waar een WEEK-END REPORTAGE dit onderwerp behandelt. op 23 Juni 1911 te Kuurne gebo ren. Bij het eindoffensief in 1913 werd er weggetrokken uit de streek en kwam de familie Herreman zich te Haringe vestigen. Daar liep hij ter school. Na de dorpsschool riep hem reeds het werkelijk leven, maar zijn gebrek aan schoolgele genheid zou hij vergoeden door een intensieve zelfstudie wat hem op de maatschappelijke ladder zeer hoog zou brengen. Reeds vóór de oorlog stond hij in de Poperingse K. A. als plaat selijke Militantenleider. Van toen reeds bestond te Poperinge een sterke kerngroep onder de leiding van Z.E.H. Veys, thans Pastoor te Kortemark. Tot die groep behoorde ook wijlen Lucien Deschodt. Na de oorlog werd hij kernleider op de Sint-Jansparochie te Poperinge. In 1949 werd hij diocesaan leider van Zedenadel en lid van het Nationaal Bestuurscomité van Zedenadel. Ook op ander gebied toonde hij zich een zeer nuttige kracht. Na de bevrijding werd hij met dhr Lucien Deschodt medestichter van de Christelijke Volkspartij in het Arrondissement leper, en vanaf de oprichting tot in September 1950 wist hij door een niet afgevende ijver ais Arrondissementssecretaris aller bewondering af te dwingen. De uitbouw van organisatie in het Arrondissement mag zeker Tijdens de slotvergadering der Tesch^en°worden In hit studiedagen van het Mannenver- conS-es dat berin ban dit laar te kwam. We^weten niet of.Churchill bond.voor Katho^eke Actie, dieiepe|'gehouden "werd, wer'd dhr IT- ï?aI Herreman als Ondervoorzitter van HEER MEDARD HERREMAN ONTWAPENING minder nationalistisch en meer in ternationaal voelt, maar die loopt toch niet rond met de Internatio nale». Buset ging verder verklaren dat de Socialisten vast besloten waren niet alleen de aktie-comité's in leven te houden, waar het wemelt van... Communisten in Wallonië, niet alleen tot het uiterste de C.V.P.-regering te bestoken, maar nooit deel te willen uitmaken van een regering met C.V.P.-collega's! Buset is echter gewoon van uit zijn hoogte zware verklaringen af te geven, 't Was immers dezelfde Buset die vóór drie jaar, wanneer de «Volksfrontregering» Van Acker aan 't bewind kwam, plechtig en prach tig afdonderde dat de C.V.P. in de eerste honderd jaar buiten de rege ring zou dompelen! Een verklaring als die van Hitler over het duizend jarig derde Duitse Rijk. Buset vond het immers een schan de dat de huidige regering het Schoolvraagstuk zou oplossen en aan de Vrije Middelbare Scholen een... gering deel gaf van de sub sidies die door de regering aan het onderwijs werden geschonken. Zo de Kerk in ons land naar de onder gang gaat, dan zal het haar eigen schuld zijn en de schuld van de pastoors die toelagen eisen voor die scholen Want de Socialisten zijn tegen de godsdienst niet! Waar achtig niet! En 't Congres juichte Buset toe. Was het nochtans Spaak niet die ook al eens verklaarde zwijg me van al die verklaringen van grote Jannen dat het schoolvraagstuk vriendschappelijk diende opgelost? Was Soudan ook niet van die me ning? Ja, dat eeuwig schoolvraagstuk. De vrije scholen mogen be staan»... dat is volgens de grond wet! Maar ze moeten een zoete dood sterven; immers de officiële scholen zijn, de school van iedereen, de vrije scholen zijn de scholen van een partijDat is de laatste slogan. Gelovigen en partij dat is bij die heren één en 't zelfde! Inderdaad, de gelovigen bouwden niet alleen kerken, maar bouwden zelf eeuwen lang scholen, hospitalen, wezenhui zen en betaalden die veelal zelf. Hoeveel scholen en wezenhuizen, enz., hebben de Socialisten tot nog toe uit hun... eigen zak betaald? De Vrije Middelbare Scholen moeten een zoete dood sterven. Hoe- vele mensen want ook de een voudige werkman heeft toch dat ber te Roeselare doorgingen, werd dhr Medard Herreman, Stadsont vanger te Poperinge, bij monde van de Hr Vicaris Generaal Quaghe- beur, door Z. Exc. de Bisschop van Brugge, tot Provinciaal Leider van het Mannenverbond voor Katholie ke Actie, aangesteld. Dit ter ver vanging van dhr Jos. Laga, uit Roeselare, welke ontslaggevend was. Deze benoeming is in de K. A.- middens en ook er buiten met veel enthousiasme begroet geworden. Dhr Herreman staat immers be kend als een buitengewoon werker, die aan een kordaat optreden een nuchtere kijk en helder doorzicht paart. Hij is de aangewezen man om van het M.V.K.A. werkelijk een handelende beweging te maken. Als derde jongste uit een gezin van zestien kinderen, waarvan er nog dertien in leven zijn, werd hij de C.V.P. van het Arrondissement verkozen. Wij zouden verder nog kunnen wijzen op zijn vele verdiensten als lid van het Winterhulpcomité ge durende de oorlog; als lid van de Urbanisatiecommissie, van het Sint-Vincentiusgenootschap, enz. Deze grote activiteit op vele ge bied staat er voor borg dat Zijn Exc. Mgr de Bisschop een zeer goede en weldoordachte keuze heeft gedaan. Monseigneur vraagt dat zijn leken zouden werken en hij heeft een eerste werker ais leider aangesteld. Aan dhr Medard Herreman biedt Het Wekelijks Nieuws zijn beste wensen aan om deze vererende benoeming. Moge het Mannenver bond onder zijn leiding een onge kende bloei tegemoet gaan. HET ONMOGELIJKE VOORSTEL VISJINSKI De grote vraag die iedereen thans, niet alleen op de U.N.O. U Parijs, maar in de gehele werelu bezig houdt, is ongetwijfeld te we ten of men er zal in slagen de be wapeningswedloop stop te zetten door tot een akkoord te komen in zake de ontwapening. Bij de aanvang van de huidige zittijd van de Organisatie der Ver enigde Volkeren, woonden wij het grote steekspel bij van de Vrije Volkeren tegen de Sovjetkolos. De drie Wester sen hadden hun voor stel gedaan en het werd welspre kend verdedigd door de meest ge zagvolle Westerse diplomaten, de huidige Britse minister van Buiten landse Zaken, dhr Eden Dit plan kwam hierop neer: geer, commissies meer in de U.N.O en geen onderscheid meer tussen klassieke bewapeningen atoom wapens.maar een algemene, ver mindering van alle wapens en een internationale controle - commissie over het geheel der bewapeningen Daarop nam Visjinski het woord en het was eenvoudig weg om te zeggen dat de Sovjet-Unie van dit project niet wilde weten In een voria artikel hebben wij uiteengezet viaarom ons dit geens zins verwonderde, integendeel, dat een dergelijke reactie normaal te verwachten was Officieel gaf men de hoop echter niet op. want kijk, Visjinski had zich opnieuw laten inschrijven om een tweede maal het woord te ne men. En de optimisten moeten we zeggen de utopisten? fluis terden reeds: deze keer zal de Sov jet-minister een positief antwoord geven ov het voorstel der drie, zo danig dat het mogelijk zou worden zich aan tafel te zetten en een soort ontwapeningsconferentie bij een te roepen. Maar de tweede rede van dlv>- Visjinski was al even ontgoochelend als de eerste, en diegene die er zich aan verwacht hadden dat Sovjet-Rusland een stap zou ge- F Y'*--ï HR ANTHONY EDEN Britse Minister van Buitenlandse Zaken. daan hebben op de weg van de toenadering, kwamen bedrogen uit. Inderdaad: het voorstel, door Visjinski ontwikkeld in zijn tweede redevoering kwam hierop neer: ab soluut verbod van het gebruik van de atoombom en bijgevolg vernie tiging van alle atoombommen, en anderzijds vermindering met 1/3 van alle klassieke wapens. Indien beide partijen nu over ge lijke wapens beschikten in beide sectoren dan konden wij onmid dellijk zeggen: akkoord Maar dat is nu juist het geval niet, en daar om kan het Russisch voorstel in geen geval aangenomen worden. Dit blijkt onmiddellijk uit vol gende gegevens: men mag aanne men dat de Verenigde Staten twin tig maal meer atoombommen be zitten dan de Sovjet-Unie. terwijl anderzijds de Westmachten be schikken over 20 divisies klassieke wapens terwijl het Oosters blok er 400 heeft. In elk van beide secto ren is er dus een verhouding van een tot twintig. Indien men nu het voorstel van Visjinski mocht aannemen dan zou dit betekenen dat de Sovjet- Unie onmiddellijk de gehele wereld baas kan, want Amerika zou over geen enkele atoombom meer be schikken en zou met 14 divisies staan tegen 268. Het is dus overduidelijk dat het Westen dit voorstel niet kan aan- nemen zonder zijn eigen doodvon nis te tekenen. En het is dan ook meteen duide lijk dat de Sovjet-Unie absoluut niet bereid is de weg der ernstige en eerlijke ontwapening op te gaan. Persoonlijk menen wij dat dit ook niet mocht verwacht worden. Het Kremlin hoopt nog steeds zijn atoomachterstand in te halen en dus op elk gebied het Westen te overtroeven. Is een. Verder vergt zijn systeem, uitgebreid tot geheel Centraal Europa en China het on derhouden van een zeer sterk leger, daar waar andere landen met een zeer gewone politiemacht het kun nen 'stellen. En ten slotte blijft er altijd iets waar van hun schrik dat anderen ook van buiten uit hun systeem zouden trachten om ver te gooien zoals het in de jaren 1920 gepoogd werd. De conclusie is dan. naar ons oordeel, ook voor de hand liggend: Sovjet-Rusland zal alleen tot ont wapening bereid zijn wanneer het in een minderwaardige positie zou staan. Voorlopig moet men er dan ook naar ons inzicht niet op rekenen dat er een ontwapeningsconferen tie zou kunnen bijeengeroepen wor den met enige kans op succes. En er is nog meer. De Sovjet-Unie wil voorlopig het pad der ontwapening niet opgaan omdat het er op rekent dat de ge weldige bewapeningsinspanning die thans door het Westen geleverd wordt, in onze landen niet alleen tot een, economisch en financieel bankroet zal leiden, maar eveneens tot sociale woelingen en moeilijkhe den. Zodanig dat liet Kremlin er Na de cultuurdagen voor de jeugd, te Roeselare, heeft de provin cie Westvlaanderen, in het kader van haar letterkundige prijskamp, een tweede reeks cultuurdagen gewijd aan de vraagstukken van het toneel. Nagenoeg vijfhonderd afgevaardigden uit de Westvlaamse to neelwereld kwamen op Zaterdag 17 en Zondag 18 November 11., met dit doei bijeen in het stadhuis te Kortrijk. Hierboven foto der «vier» die een referaat hielden onder het mot to: WAT VERWACHT IK VAN HET TONEELVan 1. naar r. HH. Willem Putman, de auteur; J. Storme, bestendig afgevaardigde, die de debatten leidde; Antoon Van der Plaetse, de acteur; Rred En- geien, de regisseur en Ir Jos. De Meester, de toeschouwer DE EERSTE DAG De zitting op Zaterdagnamiddag werd vereerd met de tegenwoordig heid van dhr Ridder P. van Outry- ve d'Ydewalle, gouverneur der pro vincie, en van dihr Coussens, burge meester van de stad Kortrijk. Dhr Jos. Storme, lid van de Be stendige Deputatie, sprak de ope ningsrede uit en wees op de dub bele bedoeling van de cultuurdagen voor toneel. De provincie, aldus spreker, wil zich geenszins in de plaats stellen van de bestaande to neelverbonden, doch hen integen deel aanmoedigen en betrekken in de zorg van de volksopleiding. Het eerste referaat over de he dendaagse strekkingen op toneel gebied, werd gehouden door dhr F. Mortier, directeur van de K.N.S. van Antwerpen. Aan de hand van de toneelge schiedenis, toonde dhr Mortier aan dat het toneel, als de gemeen schapskunst bij uitstek, sinds na genoeg vier eeuiwen onmiskenbaar Onder de rubriek der «Aanbeste dingen» van dit nummer vinden onze lezers de vermelding dat op 10 December e. k, tot aanbesteding zal overgegaan worden, van het bouwen van 4 goederenloodsen en het aanleggen van toegangswegen op de militaire terreinen te leper. Het bestek voorziet 40 millioen voor de uitvoering hiervan. Dat is dus de eerste stap naar de verwezenlijking van het plan vol gens hetwelk te leper troepen zul len gelegerd worden. In 1919 kreeg leper een kazerne toegezegd. Zelfs rees in de De Montstraat een gebouw uit de grond dat met dit doel werd opge trokken; het zou een piottenkar zerne worden doch verder dan de muren geraakte het niet en zonder dak bleef het logge gebouw als een vraagteken staan In de jaren 1930 werd de knoop doorgehakt in deze zin, dat de laatste illusies vernie tigd werden ooit troepen naar leper te zien komen en het reeds opgetrokken gebouw werd tot de grond afgebroken. Op dezelfde plaats werd een Rijkswachtkazerne opgetrokken. Latere pogingen om de wagen te- EEN AUTO IN DE GRACHT Zondagmorgen, 18 dezer, deed te Poperinge het gerucht de ronde, dat een mooie personenauto op de Provensteenweg, even voorbij de melkerij, in een gracht was terecht gekomen. Gekwetsten of gewonden waren er niet te betreuren en zo scheen het een van die alledaagse gevalletjes te zijn van auto's die wel eens van het rechte pad af wijken en met min of meer zware averij langs de weg verzeilen. Dhr Julien Suffys, die vlak naast de plaats woont waar het ongeval gebeurde, wist aan de onderzoeken de Rijkswachters een eigenaardige geschiedenis te vertellen. AUTOMOBILIST IN NOOD Tijdens de nacht van Zaterdag op Zondag werd dhr Suffys plots te 2.10 u. gewekt door het gierend geluid van een auto die in een draal van de baan scheen weg te slippen. De man hoorde de auto voorbii ziin woning razen en dan plots met een geweldige slag tegen iets aanbotsen. In minder dan geen tijd was iedereen in de woning te been want recht? kunnen nog die onkosten men vermoedde een zwaar ongeval, dragen? Zij betalen toch reeds voor 1 Toen dhr Suffys licht ontstak en buiten kwam, bemerkte hij rechts Zo vond men Zondagmorgen de wegen van dhr J. Masselus terug met de kop vooruit in een diepe gracht. van zijn woning een auto die met de kop voorop in de diepe gracht stak. Enkele stappen verder zag hij een persoon die haastig wegliep. Hé daar, wat gebeurt er? De vluchtende man bleef staan en kwam dan op zijn stappen terug. Hij klauterde terug in de wagen, waarvan de lampen nog brandden. 'k Heb stuurbreuk gehad en 'k ga een depannage-wagen zoe ken vertelde de vreemdeling toen hij terug uit de wagen kroop. is er hier dichtbij misschien een te lefoon? Toen dhr Suffys hem een woning aanwees waar telefoon voor handen was, scheen de autobestuurder te aarzelen en opperde de mening dat het nu toch te laat was om die mensen lastig te vallen. Kon hij misschien een fiets lenen om een garagist te gaan opzoeken Dhr Suffys stemde geredelijk toe om de man te helpen en bood hem een rijwiel aan. Intussen was de dochter van dhr Suffys ook even komen kijken wat er buiten gebeurde. Ah, 't is Frans Debaene. die daar isDe automobilist scheen heel verwonderd en bezag het meis je ongelovig. Cij vergist U, Juffrouw, ik ben Frans Debaene niet, misschien ge lijk ik er wel aan Inmiddels was vader Suffys met de fiets buiten gekomen. Alvorens weg te rijden, keek de vreemdeling nog even naar de wagen en vroeg aan dhr Suffys dat: hij bij de autö zou blijven tot hij terugkeerde. 't Is van Lahaye uit Sint Jan wist hij op vertrouwelijke toon te vertellen. en ge zult goed voor uw moeite beloond worden ONTVREEMDE WAGEN Gans de nacht hield dhr Suffys de wacht bij de auto. maar noch automobilist noch garagist daagde op. 's Morgens werd de man dan toch hst wachten beu en verwittig de voorzichtigheidshalve de Rijks wacht. De zaak begon vlug te rollen. Men maakte uit dat de wagen in kwestie toebehoorde aan dhr Julien Masselus uit de Ieperstraat te Po peringe. Dhr Masselus was 's Za terdags laat thuis gekomen en had zijn wagen gegareerd in zijn berg plaats op de koer van het lokaal «Ons Huis» in de Ieperstraat. De eigenaar van de wagen was niet weinig verwonderd toen hij zijn auto zo aantrof- Het stond huiten twijfel dat de wagen in de nacht van Zaterdag op Zondag ontvreemd werd en men kon uitmaken dat de dief er onge veer 12 kim. mede afgelegd had. Volgens de nagelaten sporen stond het vast dat de wagen, op het ogenblik van het ongeval, in de richting van Poperinge reed en dus reeds op de terugweg was van een kort plezierreisje. GEKNIPT In Ons Huishad Zaterdag avond een bal plaats gehad van de «Liberale Jonge Wachten». Mis schien had een der feestvierders zich aan een autorit gewaagd? In ieder geval was het verhaal van dhr Suffys en zijn dochter reeds een aanduiding. Op het aangeduide spoor werd ernstig voortgezocht. Van de aanwezigen op het bal kon men vrij spoedig een min of meer volledige lijst aanleggen en op die lijst kwam ook zekere André De baene uit Reningelst voor die de avond had doorgebracht in gezel schap van renner Pierre Rycke- waert uit Proven. Maandagmorgen werd aan Pierre Ryckewaert een bezoek gebracht door de Rijkswacht. Ja, hij was (Zie vervolg blz. 2.) rug aan het rollen te krijgen mis lukten. ©p„het laatste van 1949 werden stappen gedaan door invloedrijke personen uit het stadsbestuur en werd andermaal getracht troepen naar leper te krijgen De zaak kwam er door, leper zou een leger- opslagplaats der Luchtmacht krij gen. Het bleef niet bij een belofte en niet bij vage plannen. Opmetin- gen werden gedaan en tevens de no dige onteigeningen. Op verschillen de terreinen langs de steenweg op Kemmel kan men sedert maanden de borden zien met het opschrift: Militair terrein Thans zijn de eerste gebouwen in aanbesteding; 10 December e. k. zal de toewijzing gebeuren. Vier goede renloodsen vormen het eerste punt van het programma, deze loodsen meten eik 40 op 60 meter en zijn bestemd als legerdepot voor het vliegwezen. Kledingstukken der manschappen, voedingswaren, uit rustingsstukken zullen er onderge bracht wórden. Men heeft het ge rucht verspreid dat het hier ging om een munitiedepot Volgens in lichtingen van zeer bevoegde zijde kunnen wij deze geruchten formeel logenstraffen. Trouwens een muni tiedepot wordt nooit aangelegd in de onmiddellijke nabiiheid van een of ander centrum, daarvoor wor den bij voorkeur bossen en derge lijke eenzame plaatsen opgezocht, zoals dit b. v. het geval is te West- rozebeke Het complex met toegangswegen zoals in deze eerste aanbesteding voorzien is. zal een oppervlakte van 1 Ha. beslaan. Dit is echter nog maar een begin want vermoedelijk in de loop van volgend jaar zal ook de opbouw van de kazerne in aan besteding komen Voorlopig zullen de manschappen ondergebracht worden in de lokalen der muziek academie. Voor de stad en de streek is deze gebeurtenis van groot belang. Bui ten de gewone manschappen van het leger zullen zich eveneens nog een groot getal beroepsmilitairen te leper komen vestigen. Dit alleen zal reeds een aangroei der bevol king met zich brengen. Een gehuw de beroepsmilitair vestigt zich door gaans met zijn gezin daar waar hij zijn werkkring heeft. Waar de bevolking aangroeit, komt er meer nering en weistand Wij vernoemen hier ook nog de werkgelegenheid die dergelijke le- geropslagplaatsen altijd met zich meebrengen. Voor werkzoekenden zullen er zeker nog schone toe komstmogelijkheden zijn in deze verwezen lij k ing. Zo dikwijls wordt er over indus trialisatie gesproken om de werk loosheid op te lossen. Ook dit is een uitstekende vorm van indus trialisatie waarvan er veel goeds te verwachten is. Wij vernamen dat ook te Kem mel onteigeningen gedaan werden met het oog op de uitvoering militaire werken Er komt dus eir delijk beroering in de Westhoek. nog op speculeert dat de bewape- ter^ wi rkahdrgrotrmlSa zo- ^^esTud"gescMeddein^.e Griek- rf&SSS leS mirakelspel. °f h6t middeleeuws Slotsom: persoonlijk hébben wij Spreker citeerde in dit verband in de huidige omstandigheden, niet de opvattingen van Goethe, Dide- de minste hoop op een ontwape- rot en Galbriël Marcel, en was van nincisconferentie, en. moest zij er toch komen dan zijn wij bij voor baat zeker dat ze zou mislukken. oordeel dat het hoftoneel uit de Renaissance nog steeds dat soort van psychisch nomansland laat (zie vervolg blz. 2.) gapen tussen de spelers en het pu ff ■sf x^iiWKI*» M \M uv ii! r vr mi! i! j Zondag, 18 dezer, werd te Noordschote de gedenkplaat onthuld ter herinnering aan de Onbekende Zo-iaaf Men ziet hier dhr Bur gemeester van Merkem tijdens zijn toespraak. Boven rechts bemerkt men de pas onthulde gedenkplaat. Tussen de bloemen, die voor de gedenkplaat werden neergelegd, staat het kunstwerk dat door de Zouaven van Koks'Me werd aangeboden en dat de «Onbekende Zouaafvoorstelt terwijl hij roept: «Maar schiet dan toch...». (Zie verslag blz. 2) bliek, ook al hebben tientallen ex perimenten sindsdien getracht dit te verhelpen, zonder evenwel het to neel als zodanig te vernieuwen. Waar de schouwburgzaal het pu bliek' noodzakelijk indeelt in cate gorieën, meende dhr Mortier het openluchtspel te mogen begroeten als dé hefboom tot waarachtige veredeling van het volk, dat aldus bij elk groot gebeuren zijn eigen Festspiele zou kunnen opvoeren. HET HEDENDAAGS TONEEL Hetzelfde onderwerp werd onder een ander gezichtshoek onderzocht door dhr André Demedts, directeur van de B. N. R. O. Kortrijk, in zijn referaat over enige aspecten van het hedendaags toneel. Dhr Demedts trok allereerst een treffend parallel tussen de inhoud van de welsprekendheid en van het toneel. Hij ging na, hoe alle wijs gerige stromingen, ook op het to neel, vanaf Ibsen tot J. P. Sartre en Camus, gezocht hebben naar een verklaring van het menselijk pro bleem, en hoe de toneelspeelkunst uiteindelijk, na een parenthesis van 25 eeuwen, thans teruggekeerd is naar de essentiële bestaansreden van het klassiek toneel: de mens. Spreker wees erop dat hetgeen waar is voor de inhoud, ook zijn toepassing kan vinden in de speel stijl, waar alle aandacht moet gaan naar de speler en niet naar de ac cidenten, en ook in de reacties van het publiek dat met hem meeleeft. Dhr Demedts was van oordeel dat de toneelkringen niet te veel mogen offeren aan het uiterlijke, maar dat zij hun hoge taak begrij pen en volbrengen wanner zij, hoe gebrekkig ook, de nadruk leggen op de scheppende vértolkende, of op de meeluisterende, medescheppende, niet-jjassieve persoonlijkheid. Tijdens, de bespreking die op de ze beide referaten volgde, werd vastgesteld dat het werk van eigen toneelkunstenaars zo zelden op de affiche komt (dhr Van der Plaetse), dat het massatoneel hoge eisen stelt (dhr Storme), dat een groot publiek wellicht de vervlakking van het gepresteerde medebrengt (dhr Maertens), en dat de intellectuelen slechts weinig achting koesteren voor de inspanningen van de lief hebbers-groepen (dhr Bourdon). Op suggestie van dhr Gouver neur, stelde dhr Storme tenslotte ook nog de vraag of het gemis aan bezoekers niet moet gezocht worden in het feit dat het cerebraal uit zicht van zekere kunst een breuk geslagen heeft tussen de scheppen de kunstenaar en zijn publiek en omgekeerd. DE TWEEDE DAG De tweede zitting, op Zondag ochtend werd besteed aan de vraag: Wat verwachten auteur, regisseur, speler en toeschouwer van het to neel? Deze vergadering, die o. m. ook bijgewoond werd door de hh. Gillon en Bossuyt, leden van de Bestendige Deputatie, mocht zich verheugen in een ongemeen grote belangstelling. Dhr Storme leidde bondig het onderwerp in en verleende aller-' eerst het woord aan dhr Willem Putman, ook bekend onder het pseudoniem Jean du Pare. Op de vraag wat een toneel schrijver verwacht van het toneel, antwoordde dhr Putman dat de auteur méér verwacht dan auteurs rechten! Spreker zegde dat het to- (Zie vervolg blz. 7.) Maandag 19 November is het binnengeleid werd de jury samen- doek opgegaan ter behandeling van gesteld. Onder hen telt men drie Diegenen die van nu reeds begeren hun abonnement te betalen voor het ganse jaar 1952. gelieven nota te nemen dat de abonnementsprijs voor het volle jaar 1952: 136 fr. bedraagt. Ondergetekende begeert een postabonnement op HET WEKELIJKS NIEUWS voor het ganse jaar 1952, aan 136 fr. Uitgave NAAM ADRES (1) GEMEENTE (STAD) (Handtekening) Vergeet niet de uitgave te vermelden: (1) Poperinge - leper of Roeselare - Izegem - Menen of Veurne - Nieuwpoort - Diksmuide. de zaak Rinchard voor het Assisen hof van Brabant. De openingszitting van dit proces, dat nu reeds betiteld wordt als de grootste Assiscnzaak dezer eeuw, had veel weg van een première in een of andere schouwburg. Toen de acteurs, de negen beschuldigden, in het bankje kwamen plaats nemen en niet minder dan drie rijen, vlak voor hen, bezet werden door hun advocaten, trokken niet minder dan een vijftigtal persfotografen ten aanval met hun blitz-toestellen om alles te vereeuwigen. Op de pers- banken scherpten meer dan 100 journalisten, waaronder verschil lende buitenlanders, hun pen om maar geen woord van de debatten te verliezen. En toch is het een Assisenzaak gelijk een andere. De voorzitter is gekleed in rode toga want de be schuldigden deden bloed vloeien, hetzij als uitvoerders, aanhitsers of medeplichtigen. Ontdaan van alle romantisme en van alle eretekens, waarvan Lucienne Burion er ter zitting zelf zeven op de borst draagt, blijft het tofch een vulgaire moordzaak. GEEN WRAKING VAN DE VOORZITTER Men vreesde dat de behandeling van de zaak Rinchard zou beginnen met een remmend incident en dat de verdediging de voorzitter van het Hof. raadsheer Mineur, zou wraken omdat hij destijds tegen Rinchard een advies had uitgebracht in de zaak Lebrun. De verdediging heeft dit niet gedaan en de zaak haar verloop gelaten. Nadat de beschuldigden waren industriëlen, vier ingenieurs, een handelsingenieur, een bediende, een candidaat-notaris, een architect, een officier op rust, een expert- boekhouder. DE AKTE VAN BESCHULDIGING Vooraan in "de zaal was in drie houten kisten het bewijsmateriaal tegen Rinchard en zijn trawanten, aangebracht. Het is een keuze van revolvers, mitrailletten, granaten, mijnen en ander moordtuig. Ook de fles met vitriool, die ontdekt werd in. de wagen van Rinchard bij de aanslag op Dr Patte te Nijvel, staat er bij. De eerste zittingsdag werd schier helemaal in beslag genomen door het voorlezen van de óeschuldi- gingsakte. We gaven in ons vorig (Zie vervolg blz. 6j De 11 Maart 1949 werd er te Nijvel overgegaan tot de hersamen- stelling van de aanslag op Dr Patte. Op de foto zien toij Dr Rinchard die fel bewaakt op de plaats van de aanslag wordt gebracht

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1