VOOR POPERINGE EN IEPER Z.E. Heer Deken J. Destrooper V Het Nationaal C.Y. P.-Congres te Gent Aan onze Postabonnenten Rustend Missionaris door auto doodgereden te Middelkerke 'PEEGIE Vrije Muziekacademie van Roeselare 12 |C ld Postbode Z. E. Heer J. Destrooper Deken van Tielt, tengevolge van auto-ongeval overleden 1.800.000 Psigrins te Lcurdes op 7 maanden tijd 1921 Jubileumviering der 195 Kunstvolle en prachtig geslaagde feestelijkheder KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG Bladzijden PRIJS DECEMBER 3 Frank 1951 In Memoriam BUITENLANDS OVERZICHT Dhr Teo Lefèvre opnieuw tot Voorzitter verkozen Het jaar loopt ten einde en deze week komt de Legt uw geld klaar, want Hij komt slechts éénmaal Aan de nieuwe Ahenné's Buscfirijvlngshulletijn 1 Mond- en klauwzeer iüerstcSesg! j Nieuwjaar! ONS KERSTVERHAAL 1951 HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. -,Tel. 445. üeui poort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGA VEI.': POPERINGE en 1EPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 47" JAAR Nr 50 POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 136 fr. België (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Vltgever. J. Sansen. Gasthuisstraat lil, Poperinge. ■RIJDAGMORGEN 7 De cember vernam ik het overlijden van de Deken van Tielt. Pastoor Verriest, in zijn Twintig Vlaamse Koppen, verhaalt, dat wanneer naar Vlaan deren de mare kwam, dat Pater Vyncke overleden was in Kongo, niemand het geloven wilde. Er zijn inderdaad mensen aan wier bedrij vigheid geen einde schijnt te kun nen komen. Was Deken Destrooper op rust geweest, was hij lang ziek geweest, we hadden ons misschien wel er aan verwacht dat de een of andere dag een rouwmare zou rond gaan, maar nu, nog in volle bedrij vigheid. 't Is waar, met Deken Destrooper verdwijnt andermaal een van de grote werkers van het... eerste uur; een van die «proosten» uit de pe riode vóór de eerste oorlog I Ik heb Deken Destrooper best ge kend, en velen met mij, waarneer hij nog te Roeselare aan de Gil de» was. Zo zeiden wij dat: aan de Gilde! Zijn er geen eeuwen vervlogen sedert die dagen? Het is een groot stuk «Historie van Roeselare»! en we moeten nu reeds de heel-ouden te rade gaan om de gebeurtenissen uit die dagen te kennen en te begrijpen. In 1905 kwam, van de Hogeschool te Leuven, op "t Klein Seminarie, een jonge professor toe: E. H. De strooper. Hij v, as geboortig van Sta- vele, maar ik kan niet meer achter halen op welk College hij gestu deerd had. Te Roeselare was neg die geest wakker van E. H. Vanlerberghe, Lauwers en Devaere, die niet alleen eens Rerum Novarumgelezen hadden, maar van mening waren dat er rüet langer mocht gewacht worden om... aan te pakken. E. H. Bittremieux, nu nog Pas toor te Oostnieuwkerke, was dan de proost van de Gilde, maar kreeg weldra, waar 't nodig was, hulp van die jonge professor van 't Klein Se minarie... Ge moet de oude Roese- laarnaars nog horen vertellen over die harde Gildejaren wanneer, niet alleen de «bakkerij», maar wanneer de eerste syndikaten wer den gesticht en maandelijks dat Gildebladje verscheen. Was het «De Vrije Werkman» niet? Ge moet die oude Roeselaarnaars ho ren vertellen over die beruchte Lock-outDe bazen sloten hun fabrieken, honderden arbeiders stonden op straat, 't Was in die da gen dat zaliger Deken Desaegher van geen feestelijke installatie wil de weten. Hij wilde geen feest wijl zoveel nood geleden werd. 't Was in die dagen dat E. H. Destrooper reu- zewerk verrichtte in het Comité om de arbeiders te steunen. Dan werd er inderdaad... gegeven en tegen over hartvochtigheid haalde de Christelijke Naastenliefde'het pleit. Er werd gegeven, heel 't Vlaamse land door; en bij die vinnige en harde strijd had E. H. Destrooper getoond dat hij niet alleen aan de zijde stond van de arbeiders, maar een buitengewoon flinke organisator was. Na de oorlog 14-18 is Roeselare een hoop puin. E. H. Destrooper, die in Frankrijk de handen vol had gekregen, komt naar Roeselare terug, onderpastoor van Sint Michiel en proost van de Gilde. De GildeDie verandert van aan schijn en... wezen. Stilaan groeit het Algemeen Christelijk Werkers- verbond tot een machtige organisa tie. Syndikaten, Mutualiteit, K.A.V., K.A.J. en V.K.A.J. De gilde bloeit, de gilde bouwt! De bezieler, de or ganisator? E. H. Destrooper. En nu is het niet meer de gildeproost maar het is de tijd waar de orga nisatie per arrondissement wordt ingedeeld. Als arrondissements- proost moet hij heel 't Roeselaarse organiseren! En *t gebeurt! Zal iemand wel kunnein vermoeden wat bergen werk Werden verzet? Vergaderingen op vergaderingen; van de «plaatselij ke vergaderingen van de kleinste afdelingen tot die van 't hoofdbe stuur van 't arrondissements-Wer- kersverbond. Wat al spreekbeurten voor iedere tak van die organisatie. En 't arrondissement... floreerde! Peerdewerk! Maar dat peerde- werk werd verricht en met harte! Vraagt het maar aan de... oude! 't V/as nog niet genoeg. E. H. Courdault, pastoor te Bei- tem, was de stichter van de Vak school maar die was nog in de kinderschoenen als de oorlog 14-18 uitbrak. Wi,e dacht er in die tijd wel aan beroepsscholen? E. H. Destrooper werd «bestuur der van de Vakschool. Hij had reeds aan de vroegere leerlingen, als professor van mathesis, lessen gegeven van perspectif-tekenen Dan reeds had hij getoond dat hij wel inzag hoe noodzakelijk het be roepsonderwijs was. Als bestuurder der school zou hij er zijn volle be drijvigheid aan geven. De kinder schoenen werden in de hoek gezet, de school groeide... breed en diep. 't Was een werk van jaren... en daar bleef nog immer, zwaarder met de dag, de last van de Arrondisse- ments-proost van het Chr. Werkers kers, die, neen, die schijnen niet te mogen heengaan. Nu is Roeselare trots op zijn Vak school, die, na E. H. Destrooper, on der Z. E. H. Vanhauwer, thans pas toor te Marke, uitgebouwd werd tot een der schoonste en degelijkste der provincie 29 Jaar te Roeselare! In 1934 wordt Z. E. H. Destrooper deken te Tielt; maar liet een deel van zijn hart te Roeselare! Tieltenaars spreken over het or ganisatie-talent van hun Deken, maar ik moet het aan anderen overlaten te schrijven over zijn be drijvigheid aldaar; ik ken te goed zijn Roeselaarse periode en te wei nig de andere. Een grote voortrekker is heenge gaan... veel te vroeg! Een van die Vlaamse priesters, die de noden aanvoelde van zijn volk en zijn volk heeft... gediend. De arbeiders in de verbond. We kunnen ons niet meer eerste plaats blijven hem dankbaar. indenken dat één mens dat alles kan begaan! Maar hij was inder daad een van de eerste voortrek- En hij diende zijn volk om zijn Meester! De Keer belone hem. PÉ VLAMYNCK. Rand de pot draaien HET GESLACHT DER ENGELEN De overleveringen vertellen ons over de Byzantijnen die, o-p het ogenblik dat de Romeinen op het punt stonden geheel hun rijk te overspoelen, zich verdiepten en passioneerden in en voor deze vrdag: van welk geslacht de enge len wel konden zijn. Onnodig te zeggen dat zij uit de geschiedenis werden weggevaagd en dat zij tot het einde der tijden het voorbeeld zullen blijven van de lichtzinnigheid die, ten over staan van een werkelijke levens kwestie, wegvluchten in steriele discussies over onbenullige onder werpen. Welnu diezelfde indruk doet men thans op wanneer men de vele be sprekingen en conferenties volgt die thans gevoerd worden en door gaan in verband met het Europees leger. Wij hebben hier voor korte tijd nog geschreven over de N.A.T.O.- cohférentie te Rome en haar ge deeltelijke mislukking. Iedereen weet dat over 'n zestal weken de besprekingen te Lissabon zullen worden voortgezet en dat daar De leden van het bureau met uiterst links de Nationale Voorzitter, de Hr Lefèvre, die de openings toespraak houdt. Cliché De Standaard Onder buitengewone belangstel ling is Zaterdag 8 en Zondag 9 De cember te Gent het 7° Congres der Christelijke Volkspartij doorgegaan. Zonder de andere politieke proble men uit het oog te verliezen, ging het programma der voordrachten en der debatten hoofdzakelijk over de sociale problemen en de onder wijskwestie. Na een welkomwc-ord door dhr Lefèvre, Nationaal Voorzitter, hield dhr Gaby Van de Putte het eerste referaat over DE SOCIALE VEILIGHEID DER ZELFSTANDIGE ARBEIDERS Onder zelfstandige arbeiders dient verstaan: de ambachtslieden, de handelaars, de nijveraars, de land bouwers en alle vrije beroepen. De brandende problemen zijn hier de kinderbijslagen, de verzekering te gen ouderdom en vroegtijdig over lijden en de verzekering tegen ziekte en invaliditeit. Voor de kin derbijslagen bestaat reeds een stel sel gevestigd cp het beginsel van de algemene verplichting. Het is nu het ogenblik om de verzekering tegen ouderdom in te voeren. In zake verzekering dient het stelsel der gesubsidieerde vrijheid onder houden. Er mag niet afgeweken worden naar etatisatie en daarom is een financiële autonomie nodig van de sociale veiligheid. DE MAATSCHAPPELIJKE ZEKERHEID VOOR DE HANDARBEIDERS Volksvertegenwoordiger De Paepe houdt dit referaat. Spreker ver klaart dat Minister Behogne de eerste was om de hervorming van de sociale veiligheid aan te pakken. De studie door de HH. Fuss en Leen bracht licht in de hiaten van het bestaande stelsel en gaf richt- Zondagavond, 2 December jl., rond 19.30 u„ werd de auto, waarin Z. E. H. Deken Destrooper en zijn familie was gezeten, aangereden door een auto die in volle vaart wilde voorsteken. De auto van Z. E. H. Deken werd in de gracht ge slingerd zonder dat de inzittenden evenwel zwaar gekwetst werden. De schok echter en het verschot waren zeer nadelig voor Z. E. H. Destrooper, die seffens een zo zwa re inzinking kreeg, dat men het nodig oordeelde hem per ambulance naar de St-Andrieskllniek te Tielt over te brengen. Geleidelijk, in de drie eerste da gen, verbeterde zijn toestand, toen zich Donderdag, 6 December, plots een totale ommekeer in zijn ge- zondheidstoestand voordeed. Deze verergerde zodanig dat men ieder ogenblik het meest ernstige vrees de, wat dan ook zelfde avond rond 10.15 u. gebeurde. Z. E. H. Destrooper, Pastoor-De ken van Tielt, was overleden. Deken Jozef Destrooper was ge boren op 11 Maart 1880 te Sta vele. Hij studeerde aan het St-Stanislas- college te Poperinge, volgde daarna wijsbegeerte te Roeselare en Brug ge, en werd in 1903 tot priester ge wijd. Seffens na zijn wijding stu deerde hij aan de Universiteit te Leuven tot in 1905. Daarna werd hij leraar benoemd aan het Klein Seminarie te Roese lare, taak die hij vervulde tot in 1913 om daarna in dezelfde stad als onderpastoor benoemd te wor den cp Sint Michiel. Hij was er proost van talrijke maatschappelij ke werken en. meteen bestuurder «er stedelijke Vrije VakschcoL Z. E. H. JOS. DESTROOPER Pastoor-Deken te Tielt. Gedurende de oorlog 1914-18 was hij aalmoezenier van een Vlaamse kolonie in Frankrijk. Na de oorlog keerde hij in zijn vroegere functie naar Roeselare terug om verier, in 1930, docr Mgr ber.o:md te worden tot Inspecteur in het Vakonderwijs. In 1934, in de maand April, werd hij tenslotte tot Pastoor-Deken van Tielt benoemd. Hij was Ridder in de Leopolds orde. Woensdag. 12 December jl., had te Tielt, onder machtige toeloop, zijn teraardebestelling plaats. lijnen voor de toekomst. Het prin cipe van de sociale veiligheid kan op twee leesten geschoeid: ofwel alles aan de Staat overlaten, ofwel plaats ruimen aan de eerbied voor de menselijke persoonlijkheid. Wij verkiezen het tweede. De hervor ming moet volgende oogmerken dragen 1. - Er moet meer aandacht be steed aan de zware dan aan de kleine risico's. 2. - Het stelsel moet financieel gezond gemaakt worden. 3. - De misbruiken moeten tot een minimum herleid. Spreker is er voor dat de bijdrage een. afhouding zou blijven van het locn, dat de vergoedingen in ver houding zouden zijn tot het loon of de toongroep en dat elke tak der sociale vergoedingen niet alleen zou moeten instaan voor de hoofd vergoeding, maar tevens de kinder bijslagen er aan verbonden, zou uit betalen. Tevens meet ook de vrije keus van het verzekeringsorganis me gewaarborgd blijven. Spreker eindigt zijn spreekbeurt met de woordenWij kennen de wonden der sociale verzekeringen; zij zijn levensgevaarlijk. Laten wij de meed hebben ons in te spannen voor hun genezing. Daarop werd de bespreking dezer beide referaten aangevat en na de middag voortgezet. Eerste Minister Pholien, Oud - Minister Duvieusart en Minister De Taeye zijn aanwe zig. Minister Behogne pleit voor het behoud van de premie voor moeder aan de haard. De resoluties werden -aangenomen. Te 18.20 uur werd dan de ver gadering hervat. ONDERWIJSPROBLEMEN EN GEZONDHEIDSPOLITIEK Dhr Du Bus de Warnaffe, Voor zitter van de C.V.P. - kamergreep, brengt het referaat over de gezond heidspolitiek. Hij gaat uit van het standpunt dat burgers het recht hebben zich te wijden aan onder wijs en gezondheidszorgen en daar toe instellingen mogen oprichten. De Staat heeft het recht op con trole voor zover het de hoedanig heid der diensten betreft. Openbare besturen mogen instellingen op richten waai- het privaat initiatief te kort schiet of leemten laat, doch zij mogen partij kiezen noch voor de ene noch voor de andere ideolo gie, waartussen de burgers, tot wie zij zich richten, verdeeld zijn. Wanneer de openbare instellin gen kosteloze prestaties leveren, dient ook het privaat initiatief met i toelagen bedeeld. Deze toelagen moeten zowel de gebruikers als de leerkrachten ten goede komen. Het is nodig om he: bestaan van het personeel bekom merd te zijn. De C.V.P. stelt verplicht onder wijs tot 16 jaar voor. Daarcm moe ten aangepaste leergangen Inge schakeld. De C.V.P. hecht daarom grcot belang aan de verbetering van het technisch onderwijs dat in handen hoort van het vrij initia tief, en dat degelijk dient gesubsi dieerd. Er moet gestreefd naar ge lijkschakeling inzake bezoldiging van alle leerkrachten van het vrij als van het staatsonderwijs. Volksvertegenwoordiger G i 1 s o n heeft het speciaal over de Voorbe hoedende Geneeskunde en de Ge zondheidscentra. De gemeenten dragen de kosten van de geneeskundige schoolinspec tie voor de ouders die recht hebben op kosteloosheid. Ook de leerlingen der aanneembare scholen hebben daarop recht en de kostprijs dient door de betrokken openbare bestu ren gedragen. De leefbaarheid van de gezondheidscentra hangt af van de vergoeding voor de geleverde diensten. In de avond van deze eerste congresdag werden de politieke personaliteiten alsmede de Arron- dissementsvoorzitters en secretaris sen ten Stadhuize van Gent. door de Hr Burgemeester en gemeente bestuur, ontvangen. Dhr Burge meester Claeys en ook dhr Pholien, Eerste Minister en de hr Lefèvre, Nationaal Voorzitter, namen er het woord. Zondag, 9 dezer, werd de be spreking van de referaten van daags voordien aangevat. Dhr Van den Berghe, Voorzitter van het Christen Onderwijzersver- bond is de eerste interpellant in de bespreking over de beide spreek beurten van Zaterdagavond. Hij brengt lof aan dhr Harmei, de eer ste Minister die de Katholieke on derwijzer als mens behandelt. Dhr Minister haalt alle eer van zijn werk. Er is echter nog iets te doen: nl. het laten beëindigen van de strijd tussen het gemeentelijk, aan genomen, aanneembaar Frosbel en Lager Onderwijs en de zogenaamde voorbereidende afdelingen van de Rijksmiddelbare scholen. In de sector Technisch Onderwijs wordt gevraagd: 1. - Integrale en rechtstreekse subsidiëring en gelijkschakeling met het rijkspersoneel. 2. - Definitieve regeling van het pensioenprobleem op basis van het Officieel Middelbaar Onderwijs. 3. - Een statuut van rechten en plichten voor het personeel. Na een discussie over de recht streekse of onrechtstreekse uitbeta lingen haalt ae stelling van de hr Van den Berghe (rechtstreeks) de meerderheid. TOT VOORZITTER HERKOZEN DHR LEFÈVRE Dhr Houben. nationaal secretaris, geeft kennis van de uitslag van de stemming voor de nationale voor zitter. Dhr Lefèvre wordt met 362 stemmen tegen 7 bij 8 onthoudin gen herkozen. (Zie vervolg blz. 2.) de beslissing moet bekendgemaakt worden clie intussen dus moet ge nomen worden. ledereen weet ook dat Amerika van in de beginne gewenst heeft dat er een Verenigd Europa zou tot stand komen. En toen het bleek dat dit zo maar niet in een hand omdraai te verwezenlijken was, dan hebben de States zich daar vanzelfsprekend bij neergelegd en uit volle kracht de beperkte ini tiatieven gesteund die in het Schu- manplan en het Plevenplan ge stalte hadden gekregen. Men kan nu natuurlijk zeggen dat Amerika daar niets in te zien heeft. Goed, maar ook in Europa zei men overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van een eenma king van Europa en men heeft er zelfs heel veel over gesproken om dat de rijke Uncle Sam daar nu eenmaal op verzot was en dat, men met dat sprookje gemakkelijker de duiten uit zijn zak kreeg. Want inderdaad: men krijgt hoe langer hoe meer de indruk dat zeer weinig mensen het ernstig ge meend hebben met het Verenigd Europa waarover zij zoveel spraken en dat ze 't alleen gébruikt heb ben als een sprookje. Nu de tijd van de realisaties aanbreekt blijft men eenvoudig rond de pot draaien en men komt geen stap vooruit. Te Straatsburg leutert men zo danig zelfs dat Spaak, die een eerste klas parlassanter is. het beu geworden is en zijn ontslag als voorzitter heeft gegeven. In het comité der ministers blijft men vitten en bedillen. En waarover gaat het? Over het prijsgeven van een stukje souve- reiniteit. Als het over tonnen kolen en staal gaat, zegde minister Van Zeeland, dan kan men dat nog overlaten aan een Hoog Gezag dat onafhankelijk optreedt, maar wan neer het over mensenlevens gaat, gdat dat niet meer. En zijn for mule is: het Europees leger moet afhangen van een comité van mi nisters dat voor de gewichtige za ken eenparig beslissen en voor minder gewichtige, met een welbe paalde meerderheid. De Franse minister Schuman daarentegen wil een afstand van souver eihiteit. Hoe geraakt men daaruit? Naar onze mening geraakt men daar niet uit. Om er uit te geraken zou men moeten akkoord komen op een algemeen voorstel betref fende de leiding van de Europese zaken. Men zou moeten komen tot een werkelijke wetgevende en politieke macht van een parlement van de landen van het Europees leger Be neluxFrankrijk. Italië en F its- land) en een werkelijke uitvoeren de macht op datzelfde gebied. Van zelfsprekend zou dan voorafgaan delijk moeten overeengekomen wor den over welke zaken die wetge vende en uitvoerende macht loopt. Zolang men de zaken zo niet regelt, zien wij geen andere op lossing dan die door dhr Van Zee land voorgesteld. Maar dat is dan geen Verenigd Europa? Inderdaad. Maar dat moet men ons niet aanwrijven maar vooral Frankrijk, dat schrik heeft voor een werkelijk Verenigd Europa waarin Duitsland en Italië mach tiger zouden zijn dan Frankrijk, en am Engeland dat nog altijd voort zijn schuitje van kant steekt. Intussen zien wij echter niet in waarom dit zo erg zou zijn. Als er dat algemeen akkoord niet komt, dan is het toch van onder geschikt belana of er nu één Euro pees leger is of 'n stel nationale legers, die onder één commando staan en alle gebonden zijn door de Atlantische verdragen. Het enige wat daar ka.- uit voortvloeien is, dat Amerika naar niets meer omziet en Duitsland herbewapent buiten het kader van een gemeenschappelijk Europees le ger. Dat heeft Frankrijk willen 'vermijden. En het komt er onver mijdelijk van als men voortdoet zoals men thans bezig is. Dat men dus ophoude met sprookjes te vertellen en de oplos sing Van Zeeland aanneme en in tussen het algemeen akkoord waar over hierboven sprake, tracht te verwezenlijken. HETZELFDE IN ANDERE WOORDEN Het is niet alleen in verband met de Europese eenmaking dat er rond de pot wordt gedraaid, maar ook op de subcommissie der Vier Groten, die zich, onder voor zitterschap van dhr Nervo, bezig gehouden hébben met het' probleem der ontwapening Sommige naïeve mensen hebben zich misschien voor de zoveelste maal laten gaan in de zalige hoop dat het deze keer gekomen was. De vier waren inderdaad nogal vlug akkoord om de besprekingen te beginnen. En men mocht dus al veronderstellen dat zij werkelijk allemaal, ernstig, oprecht en ge meend, een algemene ontwapening wilden doorvoeren. De eerste berichten waren trou wens ook nogal optimistisch. De vier hadden besloten niet te blij ven knagen aan beentjes waarvan het vléés blijkbaar te hard was. Zij hadden besloten heen te stap pen over de punten waarover zij niet akkoord waren om eerst en vooral te zien waarover en in hoe ver zij akkoord waren. En ten slotte verscheen er gis teren een communiqué van de drie Westmachten waarin die ministers hun voldoening erover uitdrukten dat de vier het al zover gebracht hadden. En als ae wilt, ze hebben het al ver gebracht. (Zie vervolg blz. 2.) Sedert enkele dagen zijn de briefdragers volop bezig aan hun ronde om het abonnementsgeld voor 1952 De prijs voor 1952 het ganse jaar werd vastgesteld op 136 fr., wat maakt dat de briefdrager dus in de eerste dagen bij onze Abonnenten aan huis zal komen om dit bedrag te innen. Bemerkt wel dat de briefdrager om het abonnement te ver nieuwen slechts daar komt waar de lezer op een postabonne ment ingeschreven was en is. Iedereen drage er zorg voor van nu reeds dit bedrag van 136 fr. (voor het ganse jaar 1952) klaar te leggen tegen dat de Postbode komt, WANT HIJ KOMT U SLECHTS EENMAAL VRAGEN OM UW ABONNEMENT OP «HET WEKELIJKS NIEUWS» VOOR 1952 TE VERNIEUWEN. Wilt hem tevens melden welke uitgave U wenst: ofwel Het Wekelijks Nieuws Roeselare-Izegem-Menen, Het Wekelijks Nieuws Kuststreek, Het Wekelijks Nieuws Poperinge-Ieper-Wervik. Wie nog nooit ons blad met de post kreeg, en dit than- wel wenst, dient heel eenvoudig onderstaand inschrijvingsbu! letijn in te vullen en het onder open omslag (met zegel 0,20 fr.i op te sturen naar onze drukkerij, Gasthuisstraat 19, Popering Enkele dagen daarop krijgt U dan het bezoek van de briei drager die komt om te ontvangen (jaarabonnement 136 fr.) Wij zorgen er dan verder voor dat U regelmatig om c"; week de door U begeerde uitgave ontvangt. 'ji! Ondergetekende begeert een postabonnement op HET WEKELIJKS NIEUWS voor het ganse jaar 1952, aan 136 fr. Uitgave(1) NAAM ADRES GEMEENTE (STAD) (Handtekening') Vergeet niet de uitgave te vermelden: (I) Poperinge - leper of Roeselare - Izegem - Menen of Veurne - Nieuwpoort - Diksmuide. WIE NU HET BEDRAG VAN HET JAARABONNEMENT, hetzij 136 fr., stort op Postcheck 4763.60 van «Het Wekelijks Nieuws te Poperinge, ontvangt ons blad per post tot einde '52. Ons blad is natuurlijk ook wekelijks te verkrijgen bij al onze lokale verkopers op de onderscheidene gemeenten. ...teistert de veestapel van gans het land en vooral West- vlaanderen is er thans het ergst aan toe. In een WEEK-END REPOR TAGE, die in ons blad van volgende week verschijnt, wordt dit onderwerp behandeld. Wetenschappelijke gegevens en een historisch overzicht zullen U nuttige aanduidingen over deze, door de landbou wers zo gevreesde plaag, ver schaffen. 1.832.000 pelgrims hebben Lourdes bezocht gedurende de periode tus sen 13 Maart en 23 October 1951 In 1950 bezochten tijdens dezelfde periode 1.600.000 peigrims het ge nadeoord. 416 speciale treinen kwamen in het station te Lourdes toe, tegen over 332 vorig jaar. Een blik in de zaal tijdens de uilvoering. In de achtergrond, midden het orkest, links en rechts op het podium, de zangkoren. Verders een blik in de zaal, genomen van op het balkon. Men kan duidelijk be merken dat de ruime Patriazaal nokvol was gelopen voor dit niet alledaags cultureel gebeuren in de Rodenbachstedc. E. P. VAN DE VYVERE Zaterdagavond, 8 December, rond 17.50 uur werd E. P. Van de Vyvere te Middelkerke. door de wagen be stuurd door dhr Desmyter. drukker en schepen van de stad Diksmuide, aangereden en. op slag gedood. In de auto zaten nog dhr K. Van den Bussche. provinciaal raadslid en advokaat te Diksmuide. en nog twee familieleden van dhr Desmytei. Het ongeval deed zich voor ln de Koninginnelaan, een paar meter voor de Vandenheuveistraat. Zowel de Pater als dhr Desmyter ridsn in de richting Oostende- Nieuwpoort en het is moeilijk uit te maken hoe het ongeval gebeurd is. In de avond kwam het parket uit Veurne met dhr Van? Jter on derzoeksrechter, ter plaatse. Zoals elke Zaterdag had Pater Van de Vyve'e na het lof oog de krant gelezen in de zaai Concordia en was daarna teruggereden naar het gesticht St Julien. Het zou zijn laatste fietsrit z'jn. Dondtrdag a-s. zal hij te Ander- lecht, in het klooster der Paters Scheutisten worden begraven. Een nadiers: zal later te Mid delkerke plaats hebben. Hij werd gebortn te Brugge in 1887, ging in het Noviciaat der Pa ters Scheutisten en vertrok in 1910 naar de missie van Slwantze in China. Daar zou hij tien jaar ver blijven. In 1929 kwam hij met een ge knakte gezondheid terug naar Bel gië. Hij verbleef een tijdje ais on derpastoor te Schilde en vertrok ir: 1930 naar Engeland, waar hij pas toor werd. In 1938 kwam hij voer goed naar België terug en vestigde zich in het gesticht Pierre-Julien voor rusten de priesters. Hij werd tot bestuur der van dit gesticht aangesteld en was sindsdien als sympathieke fi guur te Middelkerke gekend. Uit het onderzoek van de wets dokter bleek dat de dood toe te schrijven is aan een inwendige bloedstorting. Uitwendig vertoont hij om zo te zeggen geen letsel, hij werd letter lijk de linkerzijde ingedrukt. De dood was ogenblikkelijk. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Vrije Muziekacademie te Roeselare, werd een grootse Ju bileumviering op touw gezet op 8 en 9 December, onder de hoge be scherming van Z. Hoogw. Exc. Monseigneur Lamiroy, en Hunne Excellenties de Ministers Harmei, De Taeye en Dequae. Het inrichtend comité van deze grootscheepse hulde bestond uit: Z. E. H Kan A. Vervenne, Pas toor-Deken; E. H. M. Willaert, Be- stuuider der Sociale Werken; de HH. R. De Man, oud-Minister en Senator, J. Billiau, G.-J. De Mees ter, H. Desmet en R. Bagein, Sche penen; de Heer Stadssecretaris G. Desmet en Mevr. J. Camerlynck- Vanneste. Het hoogtepunt van deze feest viering was, benevens de hulde aan de Jubilarissen van het Bestuurs- comité en het Leraarskorps, de uit voering van J. Haydn's machtig oratorium De Scheppingdoor het sterke gemengd kocv der Roe- relaarce Kunstcorcerten met me dewerking van de solisten Mevr. EEN IDEAAL GESCHENK IS I. - Z'n ape jaren. II. - Zijn triem door 't leven. UITGEVERIJ SANSEN Gasthuisstraat 19 POPERINGE Per deel: Genaaid: 92 fr. Gebonden: 126 fr. OOK BIJ ALLE GOEDE BOEKHANDELAARS. De Ronne-Deloof, sopraan, de Heer Franz Mertens, tenor, en de Heer Tony Van der Heyden, bas. alsook volledig orkest. Plet geheel stond onder de kundige leiding van de Heer Joz. Hanoulle, directeur der Muziekacademie. Zaterdag 8 December. De feestelijkheden werden reeds op Zaterdag 8 December ingezet. 's Namiddags had te 3 uur een eerste uitvoering van De Schep ping plaats, die eigenlijk een al gemene herhaling was, voor een tot barstens toe gevulde Patriazaal. Voor deze herhaling-uitvoering wa ren nl. de grotere leerlingen der onderwijsinrichtingen geïnviteerd. 's Avonds te 8 u. was de schouw burg Patria weerom tot in de nok ken gevuld met een select publiek dat zeer aandachtig en fel geïnte resseerd deze twee prachtig ge slaagde uitvoering beluisterde. Schouwburg Patria was voor de ze gelegenheid sober maar stem mig opgesmukt. Eenvoudig-mooie planten waren opgesteld op de zij kanten van het podium, achteraan en op de radiateurs in de zaal. Pas sende chronogrammen prijkten bo ven en weerskanten bezijden de scènte en gaven een treffende in druk over de aard der feestviering De grote foto van wijlen E. H. Du- mortier. eerste stichter, en de mooie lijst met het portret van J. Haydn. waren opgehangen op stemmige draperieën als achter grond. Gans het podium was benomen door het orkest. De koren hadden plaats genomen op het verhoog er voor en, de dames in witte bloes en zwarte rok er. de Heren in deftig zwart, boden een voorname indruk. Zondag 9 Dccem'ier. Deze dag werd ingezet met een Plechtige Hoogmis in de St-Mi- ehielskerk. opgedragen door Z. E. H. Kan. Vervenne, tot welzijn van de overledene en levende stichters van de Muziekacademie, bestuurs leden. leraars en leerlingen. In het hoogkoor hadden de ver schillende personaliteiten plaats ge nomen, nl. de Heren stichters, de Heren Jubilarissen en inrichtend- en actiecomité van de jubileumvie ring. Het was E. H. Willaert die in het gelegenheidssermoen uiting gaf aan zijn vreugde, dank en katholieke fierheid, om wat de Muziekacade mie sinds 30 jaar onder Gods zegen mocht presteren. De dienst werd opgeluisterd door het knapenkoor van het Klein Se minarie onder leiding van E. H. St Martin, alsmede door de aanwezi gen onder leiding van E. H. Paul Hanoulle. Gala-uilvoering en Academische Zitting. Te 3 uur had de gala-uitvoerinj van «De Schepping» plaats, ei,J het programma der feestelijkhedei ervoor een korteacademisch zitting, met hulde aan de Jubila rissen. Het was de Heer G.-J. De Mees ter, Schepen, die als voorzitter va: het actiecomité hulde bracht aai lij de medestichters van voor 30 jaai.i] nl. de Heren J. De Nolf, M. Rom 1 mens, J. Hanoulle en K. Veranne 0 man, alsmede aan de jubilerend leraars, de Heren A. De Vlaémineb,| J. Tourlamain, Ad. Vermander, G Verdonek, aan Mevr. De Ronne ei de hulpsecretaris de Heer P. Gril Iet. Hierna kwam de afgevaardigd van de Minister van Openbaar On derwijs aan het woord, die zici aansloot bij het huldebetoon aai de Vrije Muziekacademie namen de regering en uitweidde over hc muziekonderwijs in 't algemeen. Hi betoogde verder dat het muziekon derwijs nog moest bijwinnen aai gehalte en uitstraling, kondigd aan dat de staatstussenkomrt vai 30 op 50 procent zou gebracht wor dep en brak een lans voor de volks' muziek naast de klassieke. w De Heer Burgemeester sprrk hei slotwoord uit namens de Jubilaris, sen, verheugde zich voor de belooi de 50 procent en vernoemde de H Jos. Vandenberghe als de persooi'1 die voor 30 jaar E. H. Dumortier ii (Zie vervolg blz 7. FRANS RAMON (iemand minder dan onze ge- ierde Vlaamse Volksschrijver F. R. Boschvogel (Frans Ra mon) vergast ondermaal de lezers van ons blad dit jaar op EEN PRACHTIGE KERSTNOVELLE lie, prachtig geïllustreerd, a.s. eek, in ons Kerstnummer. erschijnen zal. De titel er van luidt: DE KERSTDAG VAN MARLEEN en KRISTIEN

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1