De Zaak Rinchard r Wereldgebeurtenissen Mgr Leo De Smedt overleden in China Gaat ook deze voorname Westvlaamse Nijverheid hopeloos ten onder Lucienne Burion krijgt last van haar getuigen ten ontlaste Meubelindustrie POPERINQE Onze Schoennijverheid in het nauw Krachtig - heerlijk - volledig... dus klaar om op te dienen. Opgelegde prijs19,50 F de doos ven 400 gen i 2,- F de doos van 200 g. Ernstig verkeers ongeval te Beyeren-Roes. ten ieder /oper /da 'ctvamen a, lien L Lj. Je IH ALLE APOTHEKEN TE VERKRIJGEN auto rijdt in groep ste-ceciliavierders te eke I MALSE ZEEP 1 scaldiTwerken IN DE* Ü.N.O. De oorlog In Korea De Iraanse pefroleummoeilijkheden Het Brits-Egyptisch geschil In de Raad van Europa WERELDNIEUWS 3N 'T KORT HET WEKELIJKS NIETJWS i Zaterdag 15 Dee. 1951. Bladz. 0. Het ls niet zonder een gevoel van angst dat wij momenteel de ongun stige evolutie gadeslaan van een on zer voornaamste Westvlaamse tak ken van bedrijvigheid: de schoen industrie. Zullen wij, die al zo lang roepen op nieuwe werkgelegenheid ten einde dit wanhopig probleem van de werkloosheid in onze gewes ten te kunnen opheffen; zullen wij, die een aloud clchoreibedrijf onder onze ogen machteloos hebben zien wegsterven, nu ook getuige moeten zijn van een hulpeloos ten onder gaan onzer schoenindustrie? Wi.i hebben reeds terloops gewezen op de aanhoudende vreemde import, op bepaalde aanbestedingen voor het leger waarvan de gegadigden boven de Moerdijk zijn gevestigd, terwijl wij onze bedrijven zien slui ten, ten onder gaan of op zijn min ste zien worstelen tegen het nood lot. Het zou ons een heel kapittel kos ten als wij al de oorzaken hiervan moesten onder ogen nemen en be handelen. Ze zijn inderdaad veel vuldig. Hét klimaat is er, geduren de de voorbije Zomer niet naar ge weest om de afzet van zomerpro- ducten in de hand te werken. En de Herfst was zeer mild integen deel, met het zelfde effect vcor de afzet. Overigens teren nog vele ge zinnen op de vroeger opgedane voorraad. Of verzaken aan een nieuwkoop, wegens budgetaire om standigheden voedingsproducten gaan voor en die zijn in de jongste periode het sterkst gestegen. En dan hebben wij ook, lijk wij reeds zeiden: de buitenlandse concurren tie. Van de zijde vain Nederland is die zelfs spreekwoordelijk geworden. Wij kunnen er niet tegenop Het verschil in de lonen is te groot. Het is de grote vraag of onze schoenfabrikanten die gaping zul len kunnen overbruggen. De stand van de idex der kleinhandelsprij zen heeft hen zoéven nog verplicht een nieuwe loonsverhoging toe te staan. De fabrikanten hebben ove rigens ook belangrijke toegevingen gedaan op gebied van de prijzen. Rekening houdend met de huidige stand van de kleinhandelsprijzen, is het zeker dat de schoenen beter koop geworden zijn bij verleden jaar. Althans wat de courante ar tikelen betreft. Voor luxusproduc- ten is de vergelijking altijd zeer moeilijk. Het is spijtig dat het pu bliek zich hiervan geen rekenschap geeft en dat deze toegeving van wege de schoenindustrie zo goed als ongemerkt is voorbijgegaan. Ook in de verkoopcijfers wordt er niets van gemerkt. De prijzen van de grondstoffen evoluren voortdurend en zullen niet zo spoedig meer dermate dalen dat een nieuwe aanmerkelijke prijzen- vermindering mogelijk wordt. De moeilijkheden van onze schoenin dustrie zijn des te ernstiger daar wij thans belangrijke bestellingen voor de overheid hebben uit te voe ren, wat de voldoening van de par ticuliere behoeften dus zou moeten hinderen. En toch heerst de werk loosheid in volle scherpte en wor den vele poorten gesloten Als men er niet toe bésluit een zeker voorkeurrecht te verlenen aan de eigen bedrijven, zullen de aanbestedingen voor het leger voor het merendeel naar het buitenland gaan Men zou daar momenteel érnstig aan denken, ofschoon hier door weerom de netelige kwestie van de gelijkberechtiging van de ondernemers op de Beneluxmarkt ter sprake komt. Deze preferentiële maatregel zal echter niet alle be drijven redden die thans slagzij maken. Want het gaat hier om een bepaalde specialiteit, waarvoor zich niet alle bedrijven kunnen interes seren. Ten slotte ligt de oorzaak ook bij de contingenteringen en beperkin gen, door de vroegere beste buiten landse cliënten in het leven geroe pen. Wanneer wij daar eens zul len van verlost geraken is minder dan ooit duidelijk. Wij waren begin van dit jaar goed op weg. Doch se dertdien zijn de verschillende na tionale economieën op ons conti nent, door de bewapeningsprogram ma's zo ernstig in het nauw ge bracht dat al de oude lapmiddelen die men had opgeborgen, weerom moesten ongepoetst worden en voor de dag gebracht. Én op dat gebied is elke voorspelling onmogelijk. De behandeling der zaak Rin chard voor het Assisenhof van Bra bant wordt meer en meer een saaie boel, Het publiek neemt zienderogen iedere dag af want Maandag was het de vierde week die ingezet werd en nog altijd schuiven de getuigen aan inzake de moord op Deberghe. Rinchard kreeg het Maandag hard te verduren toén de contro leur der belastingen, dhr Limet, kwam vertellen hoe Rinchard hem, tijdens een onderhoud over een aangifte van de belastingen, met een fles op het hoofd sloeg en hem met een mes bedreigde. Het was slechts dank aan de tussenkomst van de echtgenote van Rinchard dat Limet het er levend vanaf bracht. Wanneer de getuigen ten onlaste worden opgeroepen gaat het vooral om het alibi van Lucienne Burion te staven volgens hetwelk zij op de avond dat Deberghe vermoord werd niet bij haar thuis zou geweest zijn en dus Wauthier geen opdracht kon gegeven hebben tot de moord, De getuige Bomal die tijdens het onderzoek verklaard had dat Lu cienne Burion die avond bij hem aan huis was geweest komt thans ter zitting verklaren dat zulks niet waar was en dat hij deze verklaring destijds slechts aflegde om Lucien ne Burion genoegen te doen. Het blijkt wel een harde klap voor de beschuldigde te zijn die bij deze ver klaring zeer zenuwachtig wordt. Verzetsmannen uit La Louvière komen vervolgens getuigen dat Bu rion die avond in hun lokaal Arts et Métiers was, doch het schijnt wel dat hun getuigenis weinig betrouw baar is en dat het veeleer gaat om Burion te redden. De betrokken ge- tulgen kwamen trouwens met deze versie van zaken slechts voor de dag In het. begin van 1951, dus lange tijd na de feiten. Lucienne Burion heeft werkelijk geen geluk met haar getuigen, het rijn er meer dan 60, waarvan er wel enkele komen zeggen, dat zij een goede resistante was, maar waarvan de hoofdgetuigen lelijk door de mand vallen. De verdediging had aldus grote verwachtingen gebouwd op de ge tuigenis van aavokaat Demay uit La Louvière. Deze komt inderdaad vêrklaren dat Lucienne Burion zeer actief was als gemeenteraadslid te La Louvière en dat zij niets tegen Deberghe had, maar op het einde van zijn getuigenis, verklaart hij evenwel dat Lucienne Burion de enige was die Deberghe lasterde op de dag der begrafenis met de woor den: «Meneer Demay, Deberghe was niet de man die gij denkt». De advokaat-generaal onderlijnt nog de betekenis hiervan met te zeggen: «En daarna, Lucienne Bu rion, zd.it gij in m lijkstoet gegaan en, hebt zelfs liet baarkleed gehou den Voor de beschuldigden Delval en Lefebvre was door de verdediging een verzoek tot voorlopige iiivrij- heidsstelling ingediend. Het Hof is op dit verzoek niet ingegaan. Man uit Ardooie ernstig gekwetst. Ter hoogte der hoeve Declercq V. botste de vrachtwagen der firma Debevere, handel in bouwstoffen te Roeselare, op de auto van de Hr Depickere, uit Ardooie. De per sonenwagen werd totaal verbrijzeld en de Hr Depickere diende, met be- hulp van een breekijzer, van tus sen het verwrongen tuig gehaald te worden. In bewustlozen toestand en hevig bloedend aan het hoofd werd hij bij de Hr Declercq bin nengeleid, waar geneeskundige zor gen verleend werden. Hij werd ver volgens naar een heelkundig ge sticht te Roeselare Overgebracht. De politie zoekt ijverig een vrouw op die de straat overliep en de autokamion van de Hr Debevere deed uitwijken met het gekend ge volg. Je urat ieJer on&er /clanten (veel Jan open (4477) Tegen tuberculose zou een nieuw geneesmiddel zijn gevonden door de Franse dokter Prof. Risler. Het heet Flavarizine Een Amerikaans vliegtuig C-47 is nabij Marseille op een berg te pletter gevlogen. De tien inzitten den kwamen om het leven. PRIESTERBENOEMINGEN Zijne Hoogwaardig® Excellentie Mgr Lamiroy heeft benoemd tot Principaal aan het St-Aloysiuscol- lege te Menen, E. H. Albrecht Lam- brecht, econoom aan hetzelfde college. Een laconisch bericht van het telegraafkantoor... zakelijk koud, zoals er honderden dagelijks voor bijschuiven: «Mgr Leo De Smedt overleden ziekenhuis Kalgan 24 No vember 1951. Wie hem kende voelt een rilling door zich gaan,... denkt een ogen blik na over het vele dat achter die weinige woorden verscholen ligt,... en schouwt naar de hemel in een eerbiedige bewonderende begroeting Op 8 April 1948, dertien dagen vooraleer terug naar zijn geliefde en beproefde missie in China, het heerlijke Bisdom Siwantze, per vliegtuig terug te gaan, sprak de kranige 67-jarige ouderling de deel nemers toe op de Congresdag voor Parochiale Missieactie te Roeselare, Met onwankelbare beslistheid, maar met van ontroering bevende stem, begon hij met de woorden van St Paulus: «Ziet, nu ben ik vast be sloten naar Jeruzalem te gaan. Ik weet niet wat mij daar zal overko men: maar wel, dat de H. Geest van stad tot stad mij betuigt, dat mij boeien en verdrukkingen wach ten. Maar zelf hecht ik aan mijn leven geen waarde... Toen is Monseigneur vertrokken om de stelselmatige vernietiging van honderd jaar moeizame missie- arbeid door een sluwe meedogen loze kerkvervolging te zien voltrek ken, om getuige te zijn van al het heldhaftige lijden en de onbuig zame trouw van zijn medebroeders, zijn Chinese priesters en arme christenen, om al dit leed in zijn vaderlijk, doorgoed hart, op te ne men en mee te voelen. Dit hart moest aan zoveel onrecht, aan zo veel pijn ten onder gaan! Dat is waarschijnlijk ook hetgeen ge beurd is. Op 24 Mei 11. had Monseigneur De Smedt neg het geluk zijn Chi nese opvolger tot Bisschop te wij den. Het ging er eenvoudig toe, rider medehulp van enig ander Bisschop. Maar de toekomst scheen weer voor een tijdje verzekerd. In de eerste helft van October werd medegedeeld dat Monseigneur door de communisten gevangen ezet was. Anderhalve maand heeft tij het kunnen uithouden. Dan heeft men hem in een hospitaal la ten sterven! In de hemel zult U het beter hebben, Monseigneur! In 1900 stierf Pater Segers van St Niklaas als martelaar van de Bokseropstand in China. Na veel folteringen, levend begraven. In St Niklaas werd een lijkdienst tot zielelafenis opgedragen. Zijn .jonge stadsgenoot, pas een jaar te Scheut binnengetreden, was er aanwezig. En heel zijn leven heeft Monseig- EEN DODE Te Eke is Zondagavond jl. een auto terechtgekomen in een groep personen die Ste Cecilia de pa trones der muzikanten, vierden. Een der feestvierders, dhr Van Tie- ghem uit Tielt, vertegenwoordiger van de brouwerij Ide uit Eke, wérd hierbij op slag gedood, wijl een andere persoon een beenbreuk op liep. De schuldige automobilist be kommerde zich om niets en reed maar door. Cliché De Standaard i>. MONSEIGNEUR DE SMEDT^ neur De Smedt de herinnering aan die dag meegedragen en meege deeld.' «Toen de offerande begon en al de aanwezigen langzaam voortschreden, zette de organist in machtige tonen ineens een heer lijke triomfmars in die dreunend door de gewelven galmde. En dèfc was het, wat er komen moest; Een triomflied was op zijn plaats bij het lijk van een martelaar! Monseigneur, ook bij uw ster ven, past hèt! SOVJET-RUSLAND ATOOMSPECIALIST GEVLUCHT NAAR HET WESTEN Uit Hamburg werd vernomen dat de Russische atoomspecialist Kolo nel Astachov, lid van de Generale Staf der Sovjet-Unie en Stalin's leraar in de kernwetenschap, in Wcst-Berlijn is toegekomen, zijn land ontvlucht zijnde. Kolonel Astachov is enige tijd geleden- onderscheiden met de Sta- hnprijs. Hij ontving deze Sovjet- Russische tegenwaarde van de No belprijs voor zijn studie in de atcomwetenschap. Astachov ont snapte toen hij, tijdens een van zijn talrijke inspectiereizen door Oost-Duitslar.d Berlijn aandeed. Het schijnt dat hij daags vóór zijn vlucht was teruggekeerd van een tocht naar de wismuth-ura- niummijnen in Saksen en Tsjecho- Slowakije. Hij controleerde nauw keurig de productie van deze staatsbedrijven en spoorde de ar beiders aan tot harder werken. Kolonel Astachov, directeur van de afdeling voor geleide atomische kracht», had waarschijnlijk de be langrijkste sleutelpositie in de Russische atoomindustrie. OOST - DUITSLAND. Steden ontruimd. Naar 'n West-Berlijns blad werden de bewoners van de Oost-Duitse steden Saalfeld en Rudolstadt, tellende samen 43.000 inwoners, verplicht hun steden te verlaten om plaats te maken voor 200.000 arbeiders die moeten arbei den in uraniummijnen. Rijke uraanlagen zouden nl. aldaar zijn ontdekt door de Sovjets. 1 van zuivere lijnolie. RUIEN 1 (3216) Het Comité der Vier bracht verslag uit over ontwapening*- vraagstuk. Oost en West akkoord over oprichting van U. N. O. - Commissie, maar de U. S. S. R. eist verbod van atoomwapens en verwerpt bestendige controle. De Subcommissie der Grote Vier, voorgezeten door de Heer Nervo, Voorzitter van de U.N.O., welke be last werd met het onderzoek van het voorstel tot ontwapening der Westerse mogendheden en de daar op ingediende Sovjet-amendemen ten, heeft op de gestelde dag, zijn de 10 December jl., verslag uitge bracht. Uit het Ingediend verslag blijkt dat zo West als Oost zich akkoord hebben verklaard over de oprich ting van een U.N.O.-commissie ter bestudering van het ontwapenings- vraagstuk en belast met de voorbe reiding van een vermindering der bewapeningen en de organisatie Besprekingen te Pan Moendsjon vlotten weer niet. Het tweede punt van de agenda der besprekingen van de wapenbe- standscommisie, zetelend te Pan Moendsjon, nl. de uit te voeren controle over het toepassen van een mogelijk wapenbestand, bleef ver der onopgelost niettegenstaande de herhaalde bijeenkomsten der com missie. Elk bleef op eigen stand punt. De U.N.O.-gedelegeerden, nl. dat de controle effectief zijn moet over het gehele Korea-gebied, dat ook geen vliegvelden mogen aange legd worden en de troepen mogen worden afgelost, wijl de Commu nisten hunnerzijds de controle wil len beperken tot de «invoerhavens», verder vliegvelden willen bouwen en van geen aflossing der in Korea gelegerde troepen willen horen. Dinsdagmorgen meende men dat de Communisten bereid waren tot enige mildering van hun zienswij ze, maar in de namiddag bleek die hoop ijdel. Over de kwestie der krijgsgevangenen wilden de Com munisten aanvankelijk ook niet onderhandelen, zolang de andere punten van de agenda niet werden geregeld. Hen werd het verwijt toe gestuurd de krijgsgevangenen als gijzelaars te willen gebruiken. Uit eindelijk gaven zij toe om ook dit punt in subcommissie te bespreken, maar weigerden inlichtingen over de krijgsgevangenen te verstrekken. Wóensaag Jl. hebben de U.N.O.- afgevaardigden, nieuwe voorstellen enkele toi óevatten. Zij hebben hierbij aan vaard dat neutrale inspectie zou uitgevoerd worden in het achter land, en stelden de ontruiming van de eilanden in de territoriale N. Koreaanse wateren in het vooruit zicht. Daarentegen eisen zij dat de Communisten de aflossing der troe pen zouden toelaten en geen vlieg velden zouden mogen aanleggen. Inzake de krijgsgevangenen hebben zij gevraagd dat het Rood Kruis toegang zou krijgen tot de gevan genenkampen Naar verluidt bevinden zich hon derd duizend Noord - Koreanen en 20.000 Chinezen in gevangenschap bij de U.N.O.-legers, wijl het ge allieerde commando verklaarde dat 70 k 80.000 Zuid-Koreanen zijn ver mist, alsook 10.000 Amerikanen, 1.500 van het Commonwaelth en 1.000 vaii anriere naties. Wat de Strijd met de wapens be treft, beperkte deze zich hoofdza kelijk tot activiteit in de lucht, wijl in het binnenland van Zuid- Korea de actie tegen de Commun- nistisehe guerilla succesvol werd beëindigd. Zeer ernstige incidenten te Teheran. Gevecht in het Parlement. x P' bronnen en installaties, die naar de mening van de Iraanse Nationalis ten de rijkdom en de welvaart van hun land moest verzekeren, blijft integendeel het land in ellende en narigheid houden. Daarbij blijft de productie van de kostbare olie bij na nul sedert de Britten er ver trokken zijn. Te Téhéran nu had vooreerst einde vorige week een opstand plaats. Studenten, jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar, van Communistische gezindheid, over rompelden de politie voor de Mal jis. Anderzijds kwam het tot erge botsingen tussen aanhangers van de Regering en Communisten. Har de slagen vielen en een communis tisch lokaal werd in brand gesto ken. Talrijke gewonden moesten naar ziekenhuizen worden overge bracht. Dinsdag jl. kwam het nu tot ern stige gevechten in het Parlement, de Maljis geheten, zelf. Voor- en tegenstanders van Premier Mossa degh geraakten slaags in de tribu nes en bestormden vervolgens de vergaderzaal. De vergadering werd geschorst en intussen sloeg de po litie los op de beide vechtende partijen. Buiten het Parlement stond een grote menigte aanhan gers van de Premier en de politie had dan nog de handen vol om ook die van het Parlementsgebouw weg te houden. Tot driemaal toe wisten aanhangers van de regering over het hekken te springen om de leden van de oppositie te gaan aan vallen in het Maljisgebouw zelf, maar telkens werden zij hardhan dig teruggeslagen. Toen de zitting van de Maljis werd heropend moest Premier Mos sadegh gehoor geven aan een zware aanval van de oppositie. Er werd geroepen Ga heen, Mossa degh en deze kon lange tijd zelf niet het woord nemen. Met gesloten deuren werd dan voortgezeteld en toen kon Mossa degh het woord voeren. Tranen kwamen er weer in overvloed bij te pas, maar deze maal viel hij uit tegen de U.S.A. omdat deze hem niet volledig hadden gesteund tegen de Britten. Britten ruimen dorp weg om nieuwe weg aan te leggen. Naar diplomatieke breuk? Geweldige onweders op Donder dag 6 December jl. brachten afkoe ling na de zeer zware incidenten en vechtpartijen welke, zich had den afgespeeld in de Kanaalzone tussen Britten en Egyptenaren. Sedertdien bleven incidenten toch wel nog aan de orde van de dag, maar niet meer op zo erge wijze als begin vorige week. Van groot belang voor de Britse troepen aan het Suez-kanaal is de voorziening van zoet- en drinkbaar water. De bestaande filtreer-instal laties bevonden zich op een halve km. van een Engels kamp en tus senin lag het dorpje El Banaien, bestaande uit een 70-tal lemen hutten van inlanders. Het dorpje was ook een uitgelezen schuilplaats geworden voor de Egyptische vrij schutters die aanslagen pleegden op de Britten. Deze hebben dan be sloten een weg aan te leggen naar de filtreer-installaties en met be hulp van tanks en bull-dozers hebben zij het dorpje dan maar gelijk gemaakt met de grond, na vooraf de inwoners bevel te heb ben gegeven hun huizen te ontrui men. De Egyptische politie had medegedeeld dat zij zich hiertegen zou verzetten, maar de Britse ka nonnen hielden haar op afstand en weldra was de weg aangelegd. De Egyptische Regering heeft intussen een nieuw scherp protest laten geworden aan de Britse Re gering, is zinnens de kwestie voor de U.N.O. te brengen en zou te vens het verbreken van de diplo matieke betrekkingen met Enge land onderzoeken. en paramilitaire strijdkrach- 271 A Een reeks die U moet horen Geïllustreerde catalogus op aanvraag SOLURA N. V. 30, Oude Graanmarkt, Brussel Heer Spaak nam ontslag als Voorzitter der Raadgevende Vergadering. Tijdens de bijeenkomst van de Raad van Europa, op Dinsdag Jl. gehouden, kwam onverwachts een verklaring van de Hr Spaak, waar bij hij mededeelde ontslag te ne men als Voorzitter van de Raad gevende Vergadering. Als reden gaf hij aan dat het hem speet als voorzitter geen ac tiever deel aan de werkzaamheden van de Raad te kunnen neiqrn, en hiervoor zijn vrijheid wilde terug nemen. Op bittere wijze wees hij op het weinige dat tot dusver voor de verwezenlijking van een Ver enigd Europa in de Raad was tot stand gebracht, en had hierbij scherpe woorden voor de Britten. Wij gaan ten onder aan onze wijsheidbetoogde hij, die een moorddadige wijsheid is In de voorafgaande zittingen van de Raadgevende Raad hadden o.m. de Italiaanse Premier, Hr de Gas- perri, de Belgische Minister van Buitenlandse Zaken, Hr Van Zee land, de Franse Minister van Bui tenlandse Zaken, Hr Schuman en de kanselier van de West-Duitse Bondsstaat, de Heer Adenauer, de zienswijze van hun respectievelijke landen uiteengezet over het Euro pees Leger en het plan Schuman. De Zes Ministers der West-Euro- pese landen pleegden overleg te Straatsburg. Enkele vorderingen zouden zijn gemaakt inzake het politiek gezag. Op 27 December zullen zij besprekingen voortzetten te Parijs. Inzake de Europese politiek voe gen wij hierbij nog dat er nage noeg zekerheid bestaat dat de Franse Kamer het Plan Schuman goedkeuren zaL van de controle en inspectie ervan. De punten waarbij de belde par tijen het met elkaar eens zijn ge worden, zijn de volgende: 1. - De commissie voor de ont wapening zal de vermindering van alle wapens bestuderen, met inbe grip van de atoomwapens, de po litie- ten; 2. - Volledige telling van de wa pens en van de strijdkrachten; 3. - Een waarborgsysteem voor het houden van toezicht op de toe passing van het ontwapeningspro gramma; 4. - Een wereldconferentie voor de ontwapening: 5. - Instelling van een systeem voor controle en Inspectie. Alhoewel van beide zijden de noodzakelijkheid werd aangenomen van een controle en een Inspectie op het antwap weigerde dhr Visjinski, de Sovjet- Minister van Buitenlandse Zaken, de aanwezigheid van vaste contro leurs in militaire- en atoomcentra aan te nemen. Van Westerse zijde wordt er evenwel aan gehouden dat ledei ogenblik een controle mag gedaan worden, alhoewel die niet besten dig zou moeten zijn. Een punt van groot meningsver schil is de eis van dhr Visjinski op een onvoorwaardelijk verbod van atoomwapens en nog dat de thans bestaande wapens in een jaar tijd? met een derde zouden worden ver minderd. In een Westelijke drielandenver- klaring wordt nog gewezen op het feit dat de gevoerde besprekingen nuttigzijn geweest, dat er nog fundamentele meningsverschil len blijven bestaan maar dat. toch enige vooruitgang werd bereikt. KWESTIE VAN VERKIEZINGEN IN GEHEEL DUITSLAND WORDT AANGESNEDEN ZO WEST- ALS OOST-DUITSE AFVAARDIGINGEN AANWEZIG Het voorstel inhoudend verkie zingen in gans Duitsland te doen doorgaan, onder de auspiciën van de U.N.O., werd deze laatste dagen aangesneden in de politieke com missie der Organisatie der Verenig- de Volkeren. Zoals reeds gemeld, werden zowel West- als Oost-Dultsland Uitgeno digd de besprekingen te komen bij wonen en him zienswijze voor de commissie te komen uiteenzetten. Oost-Dudtsland had eerst gewei gerd, maar is naderhand van zienswijze veranderd en stuurde dan toch een afvaardiging. Beide afvaardigingen werden reeds gehoord. Namens de West-Duitse afvaar diging werd betoogd dat in Odst- Duitsland thans 40.000 lieden in de gevangenissen werden gestopt, dat er 4.500 agenten en 50.000 spionnen werkzaam zijn om mensen te ver klikken en aan te Houden en dat er geën enkele vrijheid geëerbie digd wordt. Nog drukten zij erop dat een reconstructie van een ver enigd Duitsland eenvitale nood zakelijkheid is. dat daartoe waar lijk vrije verkiezingen in geheel het land moeten worden gehouden, maar dat hiertoe evenwel de nodige voorwaarden dienen aanwezig te zijn, onder toezicht van een inter nationale controle. Dinsdag jl. werden de Oost-Duit se afgevaardigden gehoord. Zij weigerden verkiezingen te laten in richten bij de hulp van de U.N.O.: Duitsers onder elkaar kunnen al leen 't vraagstuk oplossen, betoog-' den zij, maar alleen onder toezicht van de vier bezettende mogendhe den. De Oost-Duitse woordvoerder, Hr Bolz, vaarde vervolgens uit te gen de Hr -Adenauer, eiste de te rugtrekking van alle bezettings troepen, het plan Schuman heette hij een comploten een «bedreiging» tegen de vrede. Steeds volgens hem bestaan in Oost-Duits- land geen concentratiekampen. In de algemene vergadering van de U.N.O. zelf sprak zich een grote meerderheid uit voor de toelating van Italië tot de U.N.O., maar weerde andermaal het Communis tisch China. In de Veiligheidsraad, waar drie nieuwe landen dienden aangeduid, om drie vrijgekomen zetels te be zetten, kon slechts een akkoord be reikt worden over de aanduiding van Chili en Pakistan. Voor de derde zetel werden twee kandida ten voorgesteld, nl. Wit-Rusland en Griekenland, respectievelijk door de U.S.S.R. en de U.S.A. voorge staan, maar tot een beslissing ge raakte men maar niet. SOVJET-UNIE. Oudste zoon van Stalin stierf tijdens krijgsge vangenschap. Thans zou met zekerheid zijn uitgemaakt dat de oudste zoon van Stalin, Jakob Doe- gatsjivilli, gestorven is in Octobei 1944, in het Duite krijgsgevangen kamp van Lamsdorf TSJECHO -SLOWAKIJE. Slansky wilde vluchten. Door de Tsj echo - Slowaakse president Gottwaid werd medegedeeld dat Slansky, de gewezen vice - premier en communistisch leider, aange houden werd omdat hij poogde naar het Westen te vluchten. In totaal zouden 15.000 personen zijn aangehouden in het land, o.m. meerdere vooraanstaande commu nisten. ENGELAND. Dr Adenauer door de Britse Koning ontvangen. Dr Adenauer, de Eerste-Minister van de West-Duitse Bondsstaat, werd tijdens zijn bezoek aan Lon den ontvangen door Koning Geor ges Vi. Met de Britse Regering zou hij tevens met wellukken on derhandeld hebben over politieke kwesties. 65 Straaljagers neergestort to 6 maanden tijd. Uit Engeland wordt vernomen dat van Juni tot November jl. niet min dan 65 straaljagers van de R.A.F. zijn- neergestort. Zou 600 millioen dollar vragen aan de U.S.A. Naar verluidt heeft Engeland om 'n economischf hulp van 600 millioen dollar ver zocht bij de U.S.A. Men meent echter dat het slechts de helft hiervan, krijgen zal. V. S. VAN AMERIKA. Zon dagsbladen die 2 kgr. wegen! Het Amerikaans Zondagsblad New-York Times» is op Zondag jl. verschenen op 384 pagina's en woog 2 kgr. Een andere New-Yorks weekblad, de New-York Herald Tribune» bevatte laatst 254 pagi na's en woog 1.400 gram. WEST - DUITSLAND. Drie Staten worden één. Bij Volks stemming heeft de grote meerder heid van de bevolking der Sta ten Wuertenburg-Baden, Baden en Wuertenburg - Hohenzoilern zich uitgesproken voor het éénmaker, van deze drie staten. Het staat nog niet bekend welke de naam zijn zal van deze nieuwe West-Duitse Staat Aldus telt West-Duitsland nu nog slechts 9 staten in plaats van elf. Stuttgart wordt vermoedelijk de hoofdstad van de nieuwe staat. Briefbommen Bij middel van postzendingen werden aansla gen gepleegd tegen dagbladredac ties. In die postzendingen waren springstoffen aanwezig, zodat men ze «briefbommen» noemde. Drie leden, waaronder een Hongaar, werden in verband hiermede aan gehouden. Te München anderzijds zou een samenzwering van rechtse elementen zijn ontdekt welke het plan zou hebben opgevat het par lementsgebouw in de lucht te doen vliegen. De politie heeft bedoela gebouw dan ook volledie bezet en afgezet.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 9