u Januari Februari IVlaart April Mei Juni Juli Augustus September October November December «HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 29 Dec. 1951, Bladz. 11. j-h> *Mbtjgg rj ET oude jaar zieltoogt, nog enkele dagen en 1951 J heeft af gedaan. Na de twaalfde klokslag van 31 De cember te middernacht zal het onderzinken in het verleden. Op datzelfde ogenblik wordt het nieuwe jaar ge boren, het boorlingske dat van meetafaan de houding aanneemt van een volgroeide kerel en dadelijk het spoor volgt van zijn voorganger. De dagen rijgen zich weer aan elkaar tot een keten van 366 schakels want 1952 brengt ons een schrikkeljaar. Het wordt een bonte schilderij waar heldere en donkere plekken in soms ruwe tegenstellingen uitgebeeld staan. Politieke gebeurtenissen kunnen in een schema tische voorstelling vastgelegd worden. Rampen en onge lukken zijn donkere vlekken uit het leven van een jaar, het sportgebeuren loopt er als een deugdelijke ontspan ningsketen doorheen. In een afzonderlijk overzicht werd dit alles reeds behand Doch daar zijn van die gebeurtenissen die zich in geen enkel keurslijf laten vastzetten. Noem hen varia of 'hoe dan ook zij zijn hoogte- en laagtepunten uit het leven naar gelang zij iets goed of iets slecht bijbrachten in het leven. Al deze grote en k'eine feiten laten wij hier in een bonte kaleidoscoop volgen. LOSSE GREPEN uit het OUDE JAAR 8 - Atruggelaar gaf te Brugge een valse check uit ten bedrage van 93.000 fr. en ging met het ge ïncasseerde geld aan de haal. -Ouderlinge te Belle (N.-Frank- rijk) door roofmoordenaar ge wurgd. 11-De eeuwelinge van Izegem, En gels Louise, op 102-jarige leef tijd overleden, 13-De deur van het H. Jaar defi nitief toegemetseld in Sint-Pie tersbasiliek te Rome. 14-De Franse romanschrijver Ma- xence Van der Meersch overle den. 15 - Marcel Baert, die zelf de ge veinsde postoverval te Herzeeuw uitvoerde, tot 3 jaar hechtenis verwezen. 12-Adhémar Bruneel, de vader moordenaar uit Schuiferskapel- le, tot 10 opsluiting veroordeeld. 13-Japanse notabelen brachten te Wevelgem hulde aan Constant Huybrecht, die aan Japan het vlas leerde kennen. 15 - Hedwige Van Tilcke en André Van de Walle, de giftmengers van Gijverinkhove, door het Assisenhof van Brugge tot le venslange dwangarbeid veroor deeld. 22-Jenny Tetaert, uit St-Andries, tot levenslange dwangarbeid en haar medéoli-hilge vader tot 15 jaar veroor 'd wegens drie voudige kindermoord. 9-De Duitse Generaals vón Fal- kenhausen en Reeder tót i2 jaar, en Bertram tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld door de Krijgsraad te Brussel. 10 - Tentoonstelling Gezellig W-- nengeopend in de Foorhalle te Roeselare. -De grootse Peter Benoit-hulde ingezet te Harelbeke. 14-Aardschok in West-Europa, die ook in België gevoeld werd, doch geen noemenswaardige schade aanrichtte 22-De 21" Handelsfoor in de leper- se Lakenhalle plechtig geonend in aanwez!gheid van Minister Dèpuae. 1 -Z. E H. Pastoor Moncarey vier de te Hooglede zijn gouden priesterjubileum. 3 - Het Landbouwcomice en de af deling der Paardcnverzekering te Diksmuide vierden hun gou den jubileum in aanwezigheid van Minister De Boodt 21-Oonieuw treinen ingelegd door de N.M.B.S op dè spoorlijn Ieper-Róeselare. 25 - Z Erh. Kard. Van Roey vierde zijn zilveren bisschopsjubileum. 26-Yvonne Flou, de brandstióht- ster uit Beselare, onverantwoor delijk verklaard en tot 10 jaar internering verwezen. 27 - Het 50-jarig bestaan der Han del- en Nijverheidskamer té Veurne herdacht met een groot se handelsfoor. 29 - Zaligverklaring in Sint-Pieters basiliek te Rome van 25 mar telaren uit Tonking (Indo- China) 30-De in Hongarije reeds 14 maan den gevangen gehouden Ame rikaan Vogeler. die onder be schuldiging van soionnage ver oordeeld werd, wordt vrijgela ten. 6-Het 450-jarig bestaan der Lan- ghoirs Victorinen te Poperinge plechtig herdacht. 18 - Nieuwe Knokke-brug te Mer- kem Ingehuldigd 19 - Nieuw station te Koksljde in gehuldigd. 20-Grootse plechtigheden in «Ter Duinen te Koksljde, waar re likwieën van overleden monni ken in de krypte werden bij gezet. 23 - Wereldmissietentoonstelling in de Foorhalle te Roeselare, ge opend door Z. Ex. Mgr La- miroy. 2 - Beschuldigden der dvnamitering van de IJzertoren buiten ver volging gesteld. 3-Luisterrijke H. Hartfeesten te Wervlk. De toewijding van Westvlaanderen aan het Heilig Hart en het reusachtig massa spel waren hoogtepunten van deze dag. - Paus Plus X in de St-Pieters- kerk te Rome zalig verklaard. 12 - Heiligschehnende baldadighe den aan de Lourdesgrot te Wingene. 17-Het 100-jarig bestaan der dui- vengilde De Verbroedering te Poperinge herdacht. 18-47 Vissers te De Panne door Minister Segers vereremerkt. 24 - Peter Benoit - gedenkteken te Harelbeke onthuld. 29-Het 25-jarig bestaan der Diks- muidse diamantnijverheid plech tig gevierd Mannen van het eerste uur vereremerkt, 1-Gouden priesterjubileum van Z. E. H. Pastoor Caeseas te Nleuwpoort. 2-Voorziening in verbreking van Bedevaartcomité, inzake vrijla ting der dynamiteurs van de IJzertoren, door het Hof van Cassatie verworpen. 6-Verschrikkelijk gezinsdrama te Adinkerke. De 36-jarige schil der Kamiel Van Nieuwenhuyze sloeg zijn vrouw en 3 kinder tjes neer met een hamer. De echtgenote aan de verwondin gen bezweken. 18-Z E. H. Kan. Decoene, dioce saan hoofdinspecteur voor West vlaanderen, bij zijn 70" ver jaardag gehuldigd te Roeselare 12 - Monument der geallieerde vlie gers door Minister Segers ont huld te Koksijde. -Luisterrijk garnaalfeest te Oostr dulnkerke. 14 - Pierre Chevalier, burgemeester en volksvertegenwoordiger te Orléana, door zijn echtgenote neer gekogeld. 15 - Heillgschendende ontering la de kerk te Langemark. 19 Ter gelegenheid van de 24" Ijzer bedevaart werd de eerste paal van de nieuwe IJzertoren inge heid. 26 - Geslaagde ziekendag der Chris telijke Mutualiteiten te Pope ringe. 5 - Mgr Dugardijn, oud-hoofd-aal- moeaenier van het Belgisch le ger, op 74-jarige leeftijd over leden. 9-Plechtige viering van het eeuw feest van het Bisschoppelijk College te Veurne. 12-Drie personen neergeschoten in de Provinciale Raad van Bra bant door de genaturaliseerde Rus Tchetveroukine, die daar na zelfmoord pleegde. 14 - 15 - 16 - Belangrijke studiedagen van het N.C.M.V te Oostende 16 - Z. H. Kan. Brys. algemeen proost van het A.C.W., tot ge heim kamerheer van Z. H. de Paus benoemd. 17-WéreldenCycliek van Z. H. de Paus Waarin met aandrang ge vraagd wordt dat het Rozen hoedje zou gebeden worden tot het bekomen van betere tijden 23-Tijdens een heelkundig ingrij pen werd een long gedeeltelijk wegeenomen bij Koning Geor ge VI van Engeland 29. - Zilveren jubileum van het Sa natorium De Lovie plechtig gevierd. -Jaarbeurs van Midden-Vlaande- ren geopend in de Roeselaarse Foorhalle. 7 - Herfstgcuwdag van het West- vlaamse Davidsfonds te Diks muide. 8 - Moderne overlaadmachine voor suikerbieten in het station der N.M.B.S. te Poperinge in ge bruik genomen. 9 -10 - Practische punten tot be strijding der werkloosheid door de Gouverneur van Westvlaan deren op vergaderingen in de verschillende Arrondissementen. 14-De Nationale Basiliek van het H. Hart te Koekelberge plech tig geconsacreerd door Z. Em. Kard. Van Roey. -Afschuwelijke moord te Pittem: landbouwster door haar broer gewurgd. 24-Z. E H. Kan. Oamerlynck te Passehdale Overleden. 25-Het grensverkeer tussen Frank rijk en België verlamd door nauwkeurgheidsstaking van de Franse tolbeambten. 13 - Sylvie Geeraert bracht te Brug ge haar man door gasverstik- king om het leven 17 - Provinciale Cultuurdagen van Westvlaanderen te Roeselare ingezet. 19-Rinchard en zijn trawanten voor het Assisenhof van Bra bant. 23 - Kunstschilder Jules Boudry, uit Poperinge, schielijk overleden. 25-Grootse hulde aan Stijn Streu- vels bij het slot der Provinciale Cultuurdagen te Brugge. 9-Het 30-jarig bestaan der Roe selaarse Vrije Muziekacademie tijdens grootse feestelijkheden herdacht. 15 - Merkwaardige tentoonstelling van Westvlaamse kunst ge opend te Brugge. 16-Tentoonstelling van stemmige Kerststallekens wordt geopend te leper. 19-Z. Exc. Mgr Lamiroy 20 jaar bisschop van Brugge. -Z. E. H Kan. Desmet, deken te Oostende, overleden. Het 25-jarig bestaan van het Sanatorium «De Loviete Poperinge werd op 29 September plechtig herdacht in aar - c beid van ohr De Xaeye, Minf ster van Volksgezondheid en van het Gezin, en dhr Gouverneur van Westvlaanderen. De Franse geleerde Foucault bewees honderd Jaar geleden met zijn slingerproef de draaiende beweging der aarde. Te Brussel In het Justitiepaleis werd als herdenking hiervan dezelfde proef herhaald bij middel van een stalen slinger. Eindelijk verscheen de beruchte Rinchard mei zijn trawanten voor het Assisenhof van Brabant, Maandag 19 November. Rinchard ver scheen met een trotse blik voor zijn rechters, terwijl het aanzienlijk b ijsmateriaal dat In verschillende kisten opgestapeld lag, voldoen de aantoonde dat Rinchard nog andere beslommeringen kende dan het voorschrijven van geneeskundige recepten. Nieuwe lokalen werden ingehuldigd in de Vrije Vakschool te Menen. Foto's bewijzen het gunstig kontrast tussen oud en nieuw. De nieuwe lokalen werden gewijd door Z. Exc. Mgr. Lamiroy, die nadien de tentoonstelling bezocht in gezelschap van Minister De Taye en de Gouverneur der Provincie. Zo werd er feest gevierd te Wervik toen op 3 Juni Westvlaanderen opnieuw werd toegewijd aan het H. Hart. Het reusachtig podium, waar de vlaggen rond het beeld van het H. Hart geschaard stonden, bood een feestelijke aanblik. Nieuwpoort vierde feest toen op 1 JuH het gouden priesterjubileum herdacht werd van Z. E. H. Pastoof Caesens. Van wege de bevolking en het stadsbestuur mocht de jubilaris prachtige geschenken in ontvangst nemen als blijk van hoge waardering. Hedwige Van Tilcke stond met haar medeplichtige André Van de Walle terecht voor het Ass' enhoi van Westvlar dei .We 1 kwam de vrouw, die haar man in koelen bloede vergiftigde, voor haar rech ters. Beide giftmengers werden tot levenslange hechtenis verwezen. Te Passendale overleed op 24 October Z. E. H. Kan. Camerlynck, wiens heilig priesterwerk een zagen was voor Westvlar 'eren. Om ringd door al degenen die zijn aandenken in ere houden, werd deze voorbeeldige priester ten grave gedragen. Te Koekelberg werd op 14 October de Nationale Basiliek van het H. Hart plechtig geer use reerd. Z. Em. Kardinaal Van Roey leidde de plechtigheden die het verheven kar kter hadden van een natio naal huldebetoon aan het II. Hart. Op de Wereldmissietentoonstelling, die op 23 Mei door Mgr Lamiroy In de Roeselaarse Foorhalle geopend v,erd, was ook een f' ^galese vrouw met haar twee kinderen aanwezig. Eerbiedig knielde de vrouw voor de kerkvoogd en vroeg om zijn zegen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 11