VOOR POPERINGE EN IEPER 16 ZALIG NIEUWJAAR Wereldgebeurtenissen Het spoorwegverkeer in onze Provincie opnieuw bedreigd Kerstboodschap IS 1951 VOORBIJ Westvlaamse lectriciteitsproblemen l Laffe Moordaanslag bij Brugge te Oostkerke Ons Wandkalender 1332 ''iiitHiiiiiiiiiEimiiiiiHaiiiir Vier C.V. P.-Ministers ontvingen hoge Kerkelijk onderscheidingen Tragisch Kerstfeest ie Mexico oo Gebed voor het Nseuw/e Jaar De sluipmoordenaars aangehouden Nfeuwjcrarnummer KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG Bladzijden PRIJS DECEMBER 3 Frank 1951 .lillüHIllülISiiEiSIiinili, De oorlog in üorea Wordt de lijn 74 Diksmuide-Mieuwpoort het volgend slachtoffer van een verkeerd toegepaste bezuinigingspolitiek? Hef Brits-Egyptisch geschil Kersfngis te BetfoSefoem fgeiser van de H. Vader Zonder God kon geen ware Yrcde worden opgebouwd 's Racists zender iicihf rijden 41 personen gedood 1 onder brandende Kerstboom Goedkeuring nieuwe statuten Inelgas het vooruitzicht in HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. leut poort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POI'EKINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met izegem Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 47® JAAR Nr 52 mmW POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 136 fr. België (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Samen. Gasthuiestraat 19. Poperinge. NAAR oude Vlaamse tra ditie: Zalig Nieuwjaar! Jaar voor jaar doen we dat; jaar voor jaar, onder familie, onder vrienden. Dét Nieuwjaar wensen? Neen, dat is geen ijdele klank, geen versleten formule, waarachtig niet - ZALIG NIEUWJAAR! Zijn de duizenden Lezers van Het Wekelijks Nieuwsgeen soort familie? Een gemeenschap die houdt aan de Vlaamse, aan de Westvlaamse gebruiken en geplo genheden? Een familie, een echte, die in haar blad dat wekelijks fa milienieuws ontvangt, in de arti kels haar eigen overtuiging verde digd vindt, haar eigen wensen be sproken; en ten slotte zich vermei en kan in de humor van 't Man neke uit de MaanDe kleinste gemeente evenals de steeds groei ende steden van onze streek vinden er week na week het nieuws dat de... buren reeds aan mekaar hebben meegedeeld en dat nu gemeenschappelijk familienieuws wordt. Hebt ge dat gevoelen niet, als ge op de komst van de bode wacht om uw blad te ontvangen en ver laan of niet seffens open te slaan om althans vluchtig naar het nieuws te zoeken? Dat is het be wijs dat Het Wekelijks Nieuws een familieblad is, van die grote familie, 't Westen en 't Midden van Westvlaanderen. 't Is me of ik nu die duizenden familieleden zie; met wie ik week na week spreken kan. 't Zijn me allen als goed bekenden, wier taand ik nu grijpen en schudden kan: Zalig Nieuwjaar oprecht ge meend: «Zalig Nieuwjaar»! Ligt in die wens niet alles beslo ten? Ligt in die wens niet dat grote, maar zo noodzakelijk vertrouwen in de Voorzienigheid! Wij kunnen slechts wensen; meer kunnen we niet, wij staan voor de toekomst met ijdele handen, maar Hij die al les wikt en schikt, Hij kan, en Hij alleen kan onze wensen werkelijk heid doen worden. «Zalig Nieuwjaar! Aan Hem la ten we over wat aan ons en ande ren werkelijk goed is. Die wens heeft in onze dagen meer betekenis dan ooit, nu zovelen ook hun eigen verderf, ondergang en teleurgang als «geluk» najagen. Het oude jaar was ook eens nieuw. Het nieuwe jaar wordt dag na dag oud en ouder tot het ook zal bijgezet worden... En toch, al spreekt die opeenvol ging van jaren op... vergankelijk heid, toch brengt het ons vreugde en blij verwachten; een bewijs dat, diep in ons, vertrouwen en hoop geankerd zitten. Pé, ge... filosofeert en dan nog met Nieuwjaar? Dat gebeurt met U ook. Met het einde van het jaar kijkt ge, als van op een hoogte naar de vlakte, naar al wat in 't voorbije jaar vreugde bracht of kommer en zorg, naar al de muizenesten die in uw... kop zaten. En als van zelf 't ouderlijk nest uitvlogen, naar 't oude huis, naar de oude t'huis, waar het dien dag zo goed, zo warm, zodanig huiselijk is, zo zon nig, zelfs in 't putje van de Winter. Dan ontmoeten we de vrienden Zalig Nieuwjaar het ga U goed, goed in 't gezin, goed in de zaken. Kom! Ook aan de vrienden geven we dat vertrouwen meê: Slaat U door 't nieuwe jaar, even goed, be ter nog als 't kan, dan in het ver lopen jaar! Mekaar aanmoedigen, die atmosfeer van vertrouwen scheppen, is zo goed, zo vriende lijk, en weieens nodig! Ook een be wijs van naastenliefde. wordt a.s. week in het nummer van 5 Januari, aan ons blad toegevoegd. We doen dit, omdat dan eerst de langs de post om ingeschreven nieuiue abon nementen hun blad voor de eerste maal zullen toe bedeeld krijgen. Zo genieten ook en te recht alle nieuwe abon- nés van ons wandkalender En we kunnen inderdaad zo vele wensen: dat ieder van ons en ons landje gespaard blijve van rampen en van oorlog. Och, zouden we de Voorzienigheid niet moeten bedan ken, wanneer we horen of lezen hoe 't elders ging, hoe 't elders gaat? Mogen we niet wensen dat er nog meer hertelijkheid kome, meer wa re vriendschap, meer betoog van onderlinge hulp? 'k Zou zo verder kunnen gaan. Maar in die zaken kunnen we zelf eigenlijk veel meer dan louter wen sen. We kunnen daar ieder zelf een brok van 't onzetoe bij dragen. Mogen we niet wensen dat ons eigen Vlaamse Volk ook dit jaar vordere op zijn baan naar meer stoffelijke en zedelijke welvaart! Dat het Kruis in den IJzer, boven de graven onzer jongens weer. zegenend rijze; dat de geest van vroomheid en godsdienstigheid nog dieper dringe in het hart van ons volk. Wordt het immers daardoor niet schoon en groot? Kijk, 'k moet eindigen, al ben ik niet... uitgewenst! 't Is of ik van de duizenden le zers de hand mocht grijpen, hard schudden en 'n Zalig Nieuwjaar wensen PÉ VLAMYNCK. Wapenbestand blijft steeds uit. Moeilijkheden wat betreft de krijgsgevangenen. De onderhandelingen te Pan Moendjon hebben nog steeds niet geleid tot een wapenbestand, niet tegenstaande in de loop dezer week de tijd verstreek, dat zou vastge-: houden worden bij het sluiten van een wapenstilstand aan een wel bepaalde demarcatielijn, waarover een maand geleden een overeen komst werd bereikt. Donderdag, 27 dezer, dag waarop het akkoord over de demarcatielijn moest vervallen, werd bekend ge maakt dat U.N.O.-afgevaardigden machtiging kregen om een verlen ging van 30 dagen van dat akkoord goed te keuren en desgevallend zelf voor te stellen. De kwestie der krijgsgevang ;nen blijft een grote moeilijkheid daar de lijsten door de Communisten meegedeeld op verre na niet het aantal gevangenen vermelden wel ke als vermist bekend staan. Aan de Communisten werd o.m. ook het verwijt gericht dat de lijsten vele honderden namen niet mededelen, alhoewel voorheen reeds langs Ra dio Peking die namen werden ver meld als zijnde van krijgsgevange nen Zo werd hen gevraagd wat ge beurd was met i.000 Amerikanen, wier namen werden opgegeven door Radio Peking, maar niet op de in gediende lijsten voorkwamen. De Roden hebben hier nu op geant woord dat sedertdien 571 dier man nen waren overleden, 1555 waren gevlucht (geen enkele kwam even- wel in eigen linies terug), en voor de overigen verklaarden zij een on derzoek te zullen instellen. De Communisten hadden even eens geweigerd afgevaardigden van het internationale Rood Kruis tot hun gevangenenkampen toe te la ten om er een zekere controle toe te passen; tenslotte verklaarden zij zich akkoord over het feit dat een controlecommissie bestaande uit le den van het Internationaal Rood Kruis en van het Communistisch Rood Kruis na het sluiten van een bestand tot voormelde kampen toe gang zou krijgen. Aan de Communisten werd ook het verwijt gestuurd dat zij ge vangenen naar China hebben over gebracht. Men koestert tevens vrees voor tienduizenden Zuid - Koreanen die vermist worden maar niet op de lijsten der gevangenen voorkomen. Zo meent men o.m. dat 40.000 dier mannen verplicht werden dienst te nemen in het Noord-Koreaarse le ger. Ben geallieerd voorstel om on middellijk over te gaan tot de uit wisseling van zieke of gewonde krijgsgevangenen werd door de Roden van de hand gewezen. Daar entegen hebben zij toegelaten dat de gevangenen brieven naar de overzijde zouden mogen sturen, mits wederkerigheid. Over de overige punten welke ter conferentie worden behandeld zijn nog geen vorderingen gemaakt. Op het front was er betrekkelijk weinig activiteit. De geallieerde troepen hebben er Kerstfeest ge vierd en de Koreaanse kinderen werden hierbij flink medegedeeld. Mgr Spellmann was met de Kerst dagen in Korea en heeft er de H. Mis gecelebreerd voor vele hon derden katholieke soldaten. BELGISCH BALTALJON LEED VERLIEZEN IN KOREA Een gesneuvelde en vijf gekwetsten De laatste uit Korea toegekomen berichten melden dat het Belgische bataljon enige verliezen geleden heeft tijdens de gevechten van 14 en 17 December in de omgeving van Nalgandong. Op 14 December: twee gekwet sten: adjudant Gaëtan De Buck, uit Alsemberg; soldaat Frans De Veylder uit Aalst. Op 17 December: een gesneuvel de: sergeant Alfred Bircn, uit Mar- che-en-Famenr.es. Drie gekwetsten: soldaat Rcger van der Heyden, uit Brussel (E'sene)soldaat Victor Lorez uit Mechelen en soldaat Jo zef Dory uit Schaarbeek. Toch naar een akkoord? Regeringsmoeilijkheden verwacht in Egypte. Naar het Egyptisch blad Mokattanzou het tot enkel Ontstellende geruchten bereiken ons, dat de N.M.B.S. binnenkort het reizigersverkeer tussen Diks- muide en Nieuwpoort zal verzeke ren met autobussen. Opnieuw worden de belangen van onze Provincie over het huoïd sezien en zal een nieuw stuk ge knipt worden uit het ons reeds zo schaars toebedeeld spoorwegnet; ditmaal een lijn die de enige rechtstreekse verbinding is met een badplaats aan de Zuid-Westkust. Reeds lang bestonden plannen voor het vervangen van de treinen op deze lijn door autobussen. De uitvoering er van moest samenval len met ae vereenvoudiging der lij nen leper-Roeselare en Menen- Roeselare. Daar waar deze laatste lijnen dadelijk uitgebaat werden door een privaat ondernemer voor rekening der Spoorwegmaatschappij, werd de verwezenlijking der vereenvoudi ging voor de lijn Diksmuide-Nieuw- poort uitgesteld. Onze lezers zullen zich de actie van ons blad herinneren en de in voering van de autobusdiensten tussen Menen en leper enerzijds en Roeselare anderzijds. We hebben destijds de geschapen mistoestan den aangeklaagd en ten slotte heeft het Bestuur der Spoorwegen inge zien dat zekere fouten werden ge maakt en vier stoomtreinen wer den terug ingelegd. De voorgenomen afschaffing tus- tt TT._j. sen Diksmuide en Nieuwpoort lokte vraaöt 0e U af. wat zal het m vanwege de betrokken stadsbestu- 1952 zijn? Waar zullen we ons moe- ron hevige en gegronde klachten jjo uit> We gaven destijds de inhoud van een schrijven weer van de Heer Gheeraert, Burgemeester van ten doorslaan of doorworstelen? Vertrouwen! En daarom: Zalig Nieuwjaar! Heel dat jaar door ver trouwen bewaren. Met Nieuwjaar zullen wij de hele Wekelijks-Nieuws-familie beginnen met Hem een Nieuwjaar te wensen, die ons dagen en jaren schenkt, maar er zelf geen kent... eeuwigheid is het immers bij Hem. Bij Hem zullen we dat vertrouwen zoeken en vinden. Of is dat ook geen oud Vlaams spreekwoord «Wat God bewaart is wel be waard»! En dan kunnen we eerst goed Nieuwjaxen! Dan gaan de kleinen hun... Nieuwjaarrijmpje stamelen, de... kleine geerne grootdeftig en plechtig hun Nieuwjaarbrief afle zen, de groteren hun Nieuwjaar geschenk aanbieden aan Vader en Moeder. Dan trekken de vogels die Nieuwpoort, en gericht aan de Heer Directeur-Generaal der Spoorwe gen. Het is dank zij deze scherpe pro testen dat totnogtoe het spoorweg verkeer kon behouden worden. We zagen deze Zomer overvolle treintjes tussen Diksmuide en Nieuwpoort; want de badplaats Nieuwpoort-Bad kende, spijts de ongunstige weersgesteldheid, een succes; zodanig zelfs dat aan som mige treintjes volk moest worden geweigerd. Het stadsbestuur van Nieuwpoort richtte een nieuw verzoek tot het Spoorwegbeheer om betere aanslui tingen te verkrijgen; zelfs een rechtstreekse trein naar Brussel. Het bleek immers dat de treinrege- ling niet aangepast was aan de eisen van het publiek. Veel reizi gers die er tegen opzagen een 3-tal uren rechtstaande te reizen, ver kozen de weg langs Oostende, spijts de grotere uitgaven die daaruit voortvloeiden. De Spoorweg bleek niet bij mach te een betere uurregeling en rui mere treinen ter beschikking te stellen en de reizigers moesten het stellen met beloften. Het is dan ook met verwondering dat vernomen wordt dat de N. M. B. S. zinnens is dit spoorwegver keer af te schaffen. De politiek van besparing wordt ingeroepen om deze maatregel te rechtvaardigen. We achten het onze plicht de aandacht van de betrokken perso nen te vestigen op de misrekening die ook hier aan afschaffing van het treinverkeer zou medebrengen. Zo nodig zullen we verder op dit onderwerp ingaan en onze lezers inlichten hoe de belangen van de gebruikers Jn het algemeen en de ze van onze handelaars en nijve- raars over het hoofd worden gezien. We zijn er anderzijds van over tuigd dat de Heren Senatoren en Volksvertegenwoordigers van ons gewest eensgezind in de bres jsïT.èh springen om deze belangen te ver dedigen. T* Al enkele be sluiten gekomen zijn bij het on derhoud dat dhr Eden, Brits Mi nister van Buitenlandse Zaken, te Parijs had met de Egyptische Mi nister van Buitenlandse Zaken, de hr Mohammed Salah el Din Pasja. Beide regeringen zouden thans de ze besluiten onderzoeken. In deze zou zijn voorzien dat zo Egypte er zich toe zou verbinden mede te werken aan de verdedi ging van het Midden - Oosten, de Britten bereid zouden zijn de ka naalzone te verlaten en een nieuwe basis aan te leggen nabij Gaza. Hiervoor zou evenwel 2 jaar tijd moeten toegezegd worden en Brit se adviseurs zouden, moeten worden gevoegd bij het Egyptisch leger. Aan de So-edanezen zou het recht verleend worden zieh uit te spre ken over hun lot. In geval van oorlog zouden de Britse legers dan terug toegang tot het Egyptisch ge bied moeten krijgen. Te Kaïro zelf hebben zich intus sen politieke moeilijkheden voorge daan en een twistpunt is gerezen tussen het Koninklijk Hof en de Regering. In het Koninklijk Hof werden namelijk twee hoge benoe mingen gedaan van Egyptenaren, bekend voor hun Westerse gezind heid. Zo heeft Koning Farouk de ban kier Hafez Afifi Pasia, een der on dertekenaars van het Brits-Egyp tisch verdrag van 1936 en die ge waarschuwd had tegen het opzeg gen van dit verdrag, benoemd tot hoofd van zijn kabinet. De tweede benoeming was deze van Amir Pas ja, de teruggeroepen ambassadeur te Londen, die steeds geijverd had voor nauwere samenwerking tussen beide landen, die aangesteld werd tot speciale raadgever voor bui tenlandse zaken». Het bericht over deze aanstellingen verwekte heel wat beroering in Egypte en zelfs werd gezegd dat de Regering ont slag nemen zou, bericht dat nader hand gelogenstraft werd. (Zie vervolg blz. 7.) 2.580 bedevaarders Uit alle hoeken van de wereld kwam-en andermaal dit jaar hon derden pelgrims toe te Bethlehem om er het Kerstfeest te vieren. In totaal waren er 2.500 Pelgrims uit 30 verschillende landen. Zij bega ven zich langs de versperringen door de stad Jerusalem over de Olijfberg naar Bethanië en dan naar de Kerk van de Geboorte, waar priesters in prachtige gewa den de geboorte van de Heiland herdachten volgens de aloude ritus. En, juist zoals de allereerste pel grims, de herders en de wijzen uit het Oosten, vonden zij dezelfde koepelvormige daken en de nauwe, bochtige straatjes van Bethlehem, doch heden deed de vrieskoude het Heilig Land zijn strengste Winter sedert jaren beleven. e&eró-, Zo heeft dan weer een jaar zijn maanden, weken en dagen naar de eeuwigheid gesleept; maar achter de zware poort staat reeds het volgend jaar te wachten om op zijn beurt in de geschiedenis te treden en als toneel te dienen voor de gebeurtenissen van iedere dag. Iedere week bracht ons blad U een zo getrouw moge lijk beeld van alles wat er zich in eigen streek, in eigen land en ook daarbuiten afspeelde. Die 52 uitgaven vormen het levensboek van 1951. Elders in dit nummer vindt V er een bondige samenvatting van. Buiten dit alles gaf ons blad U leiding waar het paste en ook ontspanhings- en ontwikkeling slectuur. De oude latijnse spreuk indachtig: «age quod agis wat best kan verdietst worden als doe goed wat ge doet hebben wij ieder week betracht U iets beters te schenken. In deze inspanningen werden wij gesterkt door het medeleven van de lezers, voor wie ons blad hun blad is. Die band met de tienduizenden getrouwen van Het We kelijks Nieuws doet ons deugd aan 't hart. Daarom, beste lezers, voelen wij het aan als een eerste plicht, U vandaag onze beste wensen voor het jaar 1952 aan te bieden. Voor U zelf, voor uw familie en vrienden, wensen wij dat 1952 zalig en voorspoedig xoeze. Samen met U wensen wij dat het nieuwe jaar rust, en vrede over de wereld brenge; mochte 1952 getekend worden door vrede en iveïvaart. Ook voor ons zelf hebben wij een wens en wel deze: dat ons blad U in het nieuwe jaar meer en meer voldoe ning schenke. Wij zullen in het nieuwe jaar werken ge lijk in het oude om ons blad steeds hoger op te voeren God tot eer en ons volk ten bate. Zalig Nieuwjaar, beste lezers, dat wensen wij U van harte. Q)e CÏ L en, Je- actie? I' Daags voor Kerstdag werd door Z H. de Paus een Kerstboodschap gericht tot gans de wereld. De uit zending der boodschap ad plaats over Radio Vaticaan De kerngedachte van deze bood schap is. dat de vrede in de wereld niet kan gevestigd worden indien God niet heerst in de wereldorde. Evenals Jezus in de kribbe van Bethlehem heeft de Kerk tot taak de vrede tussen God en de men sen tussen de volkeren onderling te doen heersen. De H Vader beklemtoonde dat de Kerk geen afstand kan doen van haar nolitieke neutraliteit om de eenvoudige reden dat zij zich niet kan ten dienste stellen van louter politieke belangen Dit belet evenwel niet dat de Kerk deelt in de zorgen die op de volkeren druk- Hoog over de wereld de nacht... En wij beiden die, zwijgendin deemoed, het uur verbeiden. Straks wislen in den verhulden schoot van den middernacht, geboorte en dood. Dit is een einde en een beginnen; dit is een nacht van diep bezinnen. De luiken neer; de deuren dicht, onze ogen star op den haard gericht, en daarbinnen dat hart, het leed-bezwaarde, als een zwellende vrucht tussen hemel en aarde; maar handen en denken geklemd in elkaar, zo wachten, we, duldend, de komst van het jaar. En toch is er droefnis in ons gemoed, nu het oude jaar van ons scheiden moet, want hoe kommer den trots onzer wanen verteerde en 't geluk in vertwijfelde zorg verkeerde, nog danken we in zorg en ziekte en verdriet, daar de Heer ons te zamen dit dragen liet. Als door een koe7e. benauwende schacht zo schrijdt ds tijd naar den middernacht. In stilte is elk geluid gevangen; nu nadert het uur, en ons hart is bevangen. Nog een korte wijl het vertrouwde gelaat van het oude jaar dat ziersluieren gaat; dan nog eenmaal de hoofden ten afscheid zoende en de reis vangt aan naar het onbekende. Maar. Heer, wat uio verre Verborgenheid ons ook toebedacht, ivij zijn bereid: wij zullen de hoofden dieper neigen, wij zullen bidden, dulden en zwijgen; wij vragen één gunst maar en één geluk sla den band om dit dubbel hart niet stuk. Dinsdag 18 December jl. reikte Z. Exc. Kardinaal Van Roey, Aarts bisschop van Mechelen, bijgestaan door Mgr Cento, Apostolisch Nun tius, aan vier C.V.P.-Ministers het ereteken uit van het Groot-Kruis van het Orde van St Gregorius. Op de foto (v. 1. n. r.) dhr De0uae, Minister van Koloniën; dhr Pholien, Eerste-Minister; Z. Exc. Kar dinaal Van Roey; Mgr Cento, Apostolisch Nuntius; dhr Van Zeeland, Minister van Buitenlandse Zaken, en dhr Wigny, Oud-Minister van Koloniën. St Silvester hangt weer in de luchteen fletse winterdag, die nau- 1 welijks open en toeslaat. Zo wen- telt het jaar naar z|jn einde. De mensen zeggen: «Weeral is er eentje voorbij! Voorbij? Jawel, en we mogen er aan toevoegen dat voorbije jaren geen keer hebben. Als ik me scheer, zie ik dat er hier en daar een rimpel of groefje begint te krinkelen, waar vroeger mijn kaken bolrond en glad waren, en een priesterkruin moet ik me sinds jaren niet meer laten zetten: ze is vanzelf op de top van mijn hoofd komen staan. Lezer, gij lacht, maar vait niet te lachen. Bekijk u zelf maar eens in de spiegel. Vroeger was uw haar zo zwart als roet of zo blond als een korenveld; nu is het peper en zout, in zover ge het nog niet kwijt zijt. En beteren zal het niet, het wordt mettertijd erger: «Het nieu we jaar zei Guido Gezelle, maakt oude mensen De tijd die voorbij is, is onherroe pelijk weg. Aan onze horloges kun- In die duisternis met vier kegels in de rug ness-gesclraters Zaterdagavond rond 21 uur had te Oostkerke bij Brugge een even weerzinwekkende als geheimzinnige moord plaats. De 27-jarige Camiel Bil werd in de duisternis met vier kogels in de rug geschoten op het ogenblik dat hij zich naar huis be gaf met een kannetje melk voor zijn jongste kind. Een brutale moord die door haar omstandighe den aan de oorlogs- en bevrijd ings- jaren herinnert en waarvan de da der totnogtoe onbekend bleef. Camiel Bil, de 27-jarige glassnij der uit de glasfabriek te Zeebrugge, was een graag gezien man. Pas se dert zes maanden woor.de hij te Oostkerke bij Brugge. Hij was in 1945 gehuwd met een Duitse vrouw die hij tijdens de bezetting in Duitsland had leren kennen. Uit dit huwelijk waren twee kinderen geboren. Zaterdagmorgen was Bil op het werk in de glasfabriek aan de rechterhand gekwetst geworden en had hij zich na verzorging huis waarts begeven, 's Avonds rond 18.30 uur ontmoette hij vrienden in een herberg op de Damse steen weg, hij was pas bij een iandbouwer o:n melk geweest voor zijn jongste kind, doch speelde nog een paar partijtjes vogelpik alvorens zich per fiets naar huis te begeven. Te 21 uur was hij de laatste verbrui ker die de herberg verliet. Buiten ontmoette hij een buurvrouw met wie hij een goeien avond wissel de en verdween dan in de duister nis. SCHOTEN IN DE NACHT Enkele ogenblikken later weer klonken vier schoten in de nacht. De landbouwerszoon Camiel Stor- me, die zich te voet huiswaarts be gaf en in de omgeving woont, had een fietslicht over de baan zien voorbij schuiven. Hij hoorde plots de vier schoten weerkliken en zag terzelfdertijd het fietslicht plots verdwijnen. Verentrust klopte hij aan bij ge- buren, allen hadden de schoten ge hoord doch niemand waagde het buiten te komen, men vermoedde een moord en men vreesde weer- I wraak. Toen een auto kwam opdagen voelde men zich al heel wat sterker en de bereidwillige autovoerder be-1 gon dadelijk met zijn koplampen de baan af te zoeken. Het duurde niet lang of op de weg zag mee een fiets liggen. In dolle vaart reed de wagen naar Koolkerke. vanwaar de rijkswacht te Brugge en het parket verwittigd werden. Het ge- rechterlijk apparaat trad dadelijk in actie met een aanzienlijke bezet ting van B. O. B. en speurders der gerechterlijke politie. Dicht bij de fiets, maar zijdelings van de baan ontdekte men een mannenlijk dat door de omstaanders ais dit van Camiel Bil herkend werd. Vier kogels hadden de man dodelijk in de harts.reek getroffen. Het bleek dat het slachtoffer in de rug ge schoten was. BIL WIST TE VEEL Gans de nacht werd het onder zoek voortgezet. Op de plaats van de moord ontdekte men vier hulzen afkomstig van een revolver. Dit was de enige materiële aanduiding waarover men beschikte. De echt genote van de vermoorde alsmede de geburen en de verbruikers die met het slachtoffer gesproken had den werden langdurig ondervraagd. Preciese aanduidingen konden vooralsnog geen bepaalde pers oor: onder verdenking plaatsen, doen men heeft wel de indruk dat de ongelukkige Bil uit de weg geruimd werd cmdat hi.i te veel wist van sommige personen. Hau Bil mis schien gedreigd onthullingen te doen? In verband met deze geheim zinnige moord dient vermeld dat bijna op dezelfde plaats in 1943 een identieke moordaanslag ge pleegd werd op zekere Julien Claeys. Toen leverde het onderzoek geen resultaten op en de zaak werd geclasseerd als terechtstelling daar men het slachtoffer verdacht van verklikking. Het gerecht staat hier voor een zware taak en het zal lastig zijn de dader van deze laffe moord te entmaskeren. DE DADERS AANGEHOUDEN Onder leiding van onderzoeks rechter De Saegher werd onver poosd gezocht. Sfilaan kwam men te weten, dat Bil een en ander af wist over de gedragingen der ge broeders Vermaut uit Lissewege, waarvan de ene in een slachthuis te Zeebrugge werkte en de andere veehandelaar is. Bil wist evenwel van hen dat zij zich cok druk bezig hielden met diefstallen van auto banden en Bil had zelfs in een drankgelegenheid zinspelingen ge maakt over hun praktijken. Zo kwam het gerecht er toe een net te spannen rond de gebroeders Vermaut die reeds op Kerstdag duchtig ondervraagd werden en ten slotte dcor de mand vielen en be kentenissen aflegden. Om de man die te veel wist uit de weg te ruimen had de 37- jarige Alfons Vermaut geld gegeven aan zijn 26-jarige broer Désiré, die met dit geld een zware revolver kocht. De jongste broer nam het ook op zich de laffe moord ten uitvoer te brengen. Hij wist dat Bil iedere avond melk ging halen op een bepaalde hofstede, hij legde zich in hinderlaag en wachtte er koribloedig zijn slachtoffer af. Beide moordenaars werden in de gevangenis te Brugge opgesloten. nen we draaien zoveel als we willen, maar mens noch engel kan de zon newijzer ook maar een duimbreed achteruitkruien. En toch, als ik er goed op na peins, de tijd die voorbij is, is nooit helemaal voorbij... Er schiet immer iets van over. Neen, niet IETS, maar VEEL! Evenmin als ik de tijd kan doen stilvallen of doen weerkeren, kan ik, wat ik gedaan heb, ongedaan maken. Goed en kwaad, het werkt allemaal na en soms lang... eeuwig! Wat de mens zaait, dat maait hij, tarwe of onkruid... Dat vraagt niet om veel uitleg. Het is zo simpel als het groot is, maar we zouden er meer moeten aan denken. Hoeveel mensen begaan dwaas heden, die ze later moeten bezuren! Soms is gans een leven niet lang genoeg om voor één lichtzinnigheid te boeten. Zoek gijzelf, lézer, naar een of ander voorbeeld: misschien kunt ge er een vinden, dicht bij u. Allo hier is er een... Truitje wil trouwen, ze wil en... ze zalIk moet er uit.zegt ze tot haar moeder, al moest ik door de schouwpijp naar buiten krui pen. Ten slotte krijgt ze haar zin en ze vertrekt door de... deur. Maar amper een jaar later ligt ze ziek. terwijl haar man op de zwier is, waar weet ze zelf niet. En ze snikt' Kon ik maar terug naar huis, al moest ik door de schouwpijp bin nenkruipen. Neen, dit voorbeeld is meer dan een fantasietje. Dergelijke gevallen kan ieder van u aanwijzen. Dingen die nawerken, een leven lang. Denkt even, vaders en moe ders, aan de opvoeding die gij aan uw kinderen geeft. Schoon is de .jonkheid, ze keert niet weer. In derdaad, ze gaat voorbij. Maar de vorming die gij geeft aan uw jon gens en meisjes, die gaat n' :t voor bij. Ze blijft. Klinkende munt, waarvan ze op hun pantoffels kun nen rentenieren, kunt ge hun niet nalaten; dat hoeft ook niet. Maar honderdmaal liever een geestelijk kapitaal, een stevige, diepe opvoe ding: dat is een schat voor gans het leven. Het is een zegen voor vader en moeder dat zi.1 goede kin deren hebben, ouders kunnen niet rijker gezegend worden dan in hun hinderen, maar het is een nog groter zegen voor de kinderen, dat zij een goede vader en een goe de moeder hebben. Zulke kinderen kunnen een misstap begaan, maar ze zijn nooit reddeloos verloren; ze blijven tot in hun steenharde boos heid vatbaar voor beterschap Te genover een mens, die het spoor bijster geraakt is, blijft de vraag immer of hij een brave vader en een brave moeder gehad heeft. In onze jonge tijd zongen de liedjeszangers: Er is crebeurd bij de pastoor van Nijlen Een wrede moord, een wrede slachterij.. Die pastoor heette Pieter de Groof. Hij was geboren te Kontich. In 1822 was hij pastoor geworden te Nijlen. Hij werd er op zijn pas torij overvallen en met een bijl vermoord op de tweede Nieuwjaars dag 1842. De dader was een man van dertig jaar, een bandiet en een zwerver van Westmalle. Hij had te Brussel en te Luik gewoond, en vooraleer hij de pastoor neersloeg, had hij nog gepoogd te stelen op de pastorijen te Vlimmeren, te Eindhout en te Pulderbos. De Nij- lenaars zetten hem na en wigten hem te pakken. Op 11 Mei 1842 werd hij in de Pailieterstad een kopke kleiner gemaakt. Toen die onverlaat achttien jaar oud was, kon hi.i reeds stelen als de raven, geld en uurwer ken. Arme doortrapte schurk: hij had geen goede moeder gehad! De mens wordt op de hiel gevolgd door zijn werken... en zowaar door die van zijn ouders. Lezers, ik geloof dat gij hierover lang genoeg kunt prakkezeren. De tijd gaat niet gans voorbij. Uit de zaadkorrel groeit de volle aar, uit de hardheid van het herfstwerk de vreugde van de oogst. In 't ver leden ligt het heden: in het nu wat worden zal. Onze werken volgen ons. en niet alleen tot op de boord van het graf. maar tot op de overzijde en tot voor de troon van God. Op het einde van elk leven staat de rechter met zijn loon of zijn straf. Zalig de doden die in de Heer sterven, voortaan zullen ze rust vinden na volbrachte arbeid, want hun werken zullen hen vol gen. Ook de hemelvreugde is de oogst van wat de mens hier bene den bij storm en tranen gezaaid heeft. Zo weet gij. lezer, wat ik bedoel, als ik U een ZALIG NIEUWJAAR wens: uit het jaar dat komt en gaan zal. een toekomst en een eeuwigheid als een rijpe, rijke oogst! Mgr K. CRUYSBERGHS. Naar verluidt heeft het Franse leger een infra-rode verlichting uit gevonden, waardoor militaire voer tuigen 's nachts zonder licht kun nen rijden. De uitvinding van het legerlabo- ratorium zou ook toegepast worden voor een vizier, waardoor infante risten in staat zijn hun wapens dag en nacht te gebruiken. Dank zij bijzondere brillen kun nen de autobfstuurders en de in fanteristen met beide uitvindingen 's nachts even goed zien als over dag. ken en dat zij alles in het werk stelt om ware vrede mogelijk te} maken. Z H. de Paus betreurde dat dfl wereld, die wel over vrede spreekif maar deze niet bezit, de zendingi van de Kerk en haar macht alg vrede-stichtster niet wil erkennen. De Paus keurde de moderne mon sterbewapening af en zegt dat het) verkeerd is te betrouwen op het be staan of het verdwijnen van de wapens Ware vrede is alleen te bekomen! wanneer God weer de eerste plaats1 bekleedt, alleen de Christelijke ordel kan als basis dienen voor duurzaJ me en wezenlijke vrede Deze Christelijke orde kan even wel niet bestaan zonder vrijheid, In dit verband oefende de H Va der scherpe kritiek uit op de be staansvoorwaarden, zowel in de we-1 reld die zich zo graag de vrije' wereldnoemt als in het andere kamp. In de vrije wereld zijn ,del mensen slechts raderen geworden in de verschillende sociale organi-i satie terwijl de oproep van de Kerk) aan de andere zijde van de wereld, nog minder gehoor vindt In zijn slotwoord stelde Z H dei Paus vast dat de despotische wille keur zich de symbolen van vrijheid! en vrede wederreehterl'ik heeft toe-i geëigend en dat de gelovigen in de: bnmogeliikheid gesteld wordei hun Christelijke invloed aan te wendeni voor de zede'ffke vrHhei'd en vrede.h De H Vacter besloot ziin Kerst-1 hoocterbap met de bede: Gorï Oi'e Heer, schenk vrede e-- onze tijd.J. In de Mexicaanse stad Tijuana,' hau Zondag 23 December een groot heidadigneidsfeest plaats. waaraa.i 400 volwassenen en kinderen deel namen. Vlak bij de ingang van de> zaal stond een reusachtige kerst- boor. opgesteld die door honderder. kaarsjes verlicht was. De toeloop van toeschouwers was groter dan de inrichters verwacht' hadden en aan de ingang ontstond' plots een geweldig gedrang. toen> tientallen personen nog de zaal wilden binnen komen zonder toe-; gangsbewijs In het algemeen gedrang werden; plots enkele personen tegen dej kerstboom gedrumd met het onge-, lukkig gevolg dat de boom kantel de en als een vuurtoorts in de over- volle zaal viel Met ontzettende snelheid greep1 het vuur om zich heen. De nood-1 uitgangen bleken gesloten te z; zodat het publiek in radeloze an»s,|, op de enige uitgang aanstormde i De brandvieer kon slechts met ge-! brekkig materiaal ingrijpen zodatf gans de zaal uitbrandde j Tot nog toe zijn bij deze rartr^ 41 doden te betreuren. 88 perso-- nen werden met erge brandwon-' in het ziekenhuis opgenomen 32! onder hen verkeren in doodsgevaar.' Na de vinnige interpellaties en de drukke besprekingen in de ver schillende zittingen van de Provin ciale Raad van Westvlaanderen be gin October 11., kwam er een be trekkelijke kalmte op het electrici- teitsfront in onze gouw. Het was ons evenwel bekend dat de besprekingen tussen Gazelec- B.M.G.E. en de provinciale diensten hernomen werden. We vernemen thans van een on zer correspondenten uit de hoofd stad dat de statuten «Inelgas» ge wijzigd en aangepast nog voor ein de dit jaar zouden ter goedkeuring aan de Bestendige Deputatie van Westvla&aderea voorgelegd worden. Belangrijke wijzigingen werdeni aangebracht... Laat ons verhopeni in het belang der verbruikers We' wensen en ongetwijfeld al onzei lezers met ons dat onze verantp woordelijke mandatarissen reke-, ning zullen gehouden hebben met. de talrijke bezwaren, en niet denk-, beeldige gevaren: we komen hier', niet meer op terug daar dit alles, breedvoerig werd behandeld in de. talrijke bijdragen over de Electric!-' teitsproblemen die in ons blad ver schenen zijn. Wij zijn ii. afwachtin-j var het resultaat der thans in (*->-'<- zijnde definitieve onderhandelingen WESTFLANDER.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1