1951 - 365 DAGEN OP EEN BLADZIJDE - 1952 Januari Februari IVSaarf HEER MOSSADEGH HEER V1SJINSKI April IV! ei Juni r WINSTON CHURCHILL Dr ADENAUER Juli Augustus September November October December HEER PLEVEN Maarschalk MANNERHEIM Generaal MAC ARTHUR Generaal EISENHOWER f- HET WEKELIJKS NIEUWS W- Zaïerdag 29 Dec. 1951. Bladz. 9. POLITIEK JAAROVERZICHT 1-Nieuwjaarsnacht: Groot offensief der communisten in Korea. 7-Generaal Eisenhower te Parijs aangekomen voor een be zoek aan Europa als opperbevelhebber der Atlantische Strijdkrachten. 9 - Besprekingen van Eisenhower te Brussel. -Onderhandelingen over herbewapening van West-Duits- land te Bonn ingezet. - President Truman drukt in radioboodschap aan de Ameri kaanse Natie zijn verlangen uit tot eerlijke regeling der hangende kwesties met de Sovjet-Unie. - Commonwealthconlerentie te Londen behandelt verdediging van het Midden-Oosten*. 13-Truman dient recordbegroting in ten bedrage van 71 milliard dollar. 23 - Nederlandse regering neemt ontslag. 27 - Maarschalk Mannerheim, de bevrijder van Finland, over leden. -Franse premier Pleven naar Washington voor besprekin gen met Truman. 30 - Politieke commissie van U.N.O. beschuldigt Communistisch China van agressie in Korea. 31 - Belgisch vrijwilligerbataljon in Korea aangekomen. 5 - Eisenhower brengt aan het Amerikaans Congres verslag uit over zijn omreis in Europa en stelt de oprichting van Europees leger met 40 divisies in het vooruitzicht. 6-Politieke moeilijkheden in Tsjecho- Slowakije: Clementis op de vlucht; premier Gottwald onder politietoezicht. 16-In een Interview aan de Pravda-correspondent doet Stalin een scherpe aanval op Attlee en bestempelt de U.N.O. als een Amerikaans aanvalsmiddel. 19 - Visjinskl bevestigt zijn wil tot een conferentie der Grote Vier over te gaan. 21 - Eisenhower vervoegt zijn nieuw hoofdkwartier in Europa 22 - In de Italiaans communistische partij hebben talrijke desertaties plaats. 25 - Betogingen te Parijs ten gunste van Pétain bij gelegen heid van de 35* herdenking van de slag van Verdun. 27 - Eerste - Minister Pholien wijst op de verplichtingen van ons land tijdens zijn openingsrede tot het kamerdebat over de herbewapening. 28 - De Franse regering Pleven struikelt over de kieskwestie en is verplicht af te treden. 5-De plaatsvervangers beginnen te Parijs te beraadslagen over een eventuele conferentie der Grote Vier. 6-De nieuwe militiewet, die 24 maanden dienst voorziet, met 103 tegen 87 stemmen goedgekeurd. 7 - Generaal Razmara, Eerste-Minister van Iran, in een Mos kee te Téhéran vermoord. 9 - Bevin in Groot-Brittannië afgetreden als Minister van Buitenlandse Zaken en opgevolgd door Morrison. 10-Nieuwe regering gevormd in Frankrijk met Minister Queille als premier. -Mgr Béran in Tsjecho-Slowakije gedeporteerd. -Houssein Ala volgt in Iran de vermoorde Razmara op als Eerste-Minister. 12 - Staking in Barcelona als protest tegen stijging der levensduurte. 21-Dhr Drees vormt nieuwe Nederlandse regering. 30-De Franse President Vincent Auriol begeeft zich naar de Verenigde Staten voor een officieel bezoek. 9 - Eerste-Minister Pholien te gast bij dhr Trygve Lie in het U.N.O. - hoofdkwartier. 10 - Ernstige incidenten tussen Syrië en Israël, het geschi door beide landen bij de U.N.O. aanhangig gemaakt. 11 - Generaal Carmona, President van Portugal, overleden or 83-jarige ouderdom. 18 - Het Schuman-plan te Parijs ondertekend door de Mi nisters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg. - Onlusten in Iran. Ernstig geschil tussen Iran en Angk Iranian Oil Company. 20 - Belangrijke sociale maatregelen door de Belgische regering goedgekeurd, gezinsvergoedingen met 10 verhoogd. 22 - Communistisch lente-offensief losgebroken op het Ko- reaans front. Belgisch vrijwilligerbataljon gedurende 2t uren omsingeld. 23 - Twee Ministers der Britse Labour-regering nemen ontslag en worden vervangen zonder dat er een regeringscrisis ontstaat. - Generaal Mac Arthur teruggeroepen uit Kórea, in de Verenigde Staten geestdriftig ontvangen. 6 - Graaf Carton de Wiart, een der grootste politieke figuren uit or,s land, te Brussel op 82-jarige ouderdom overleden 14 - Syrië en Israël bereid het vuren te Staken na tussen komst van de Veiligheidsraad. 15 - Bekrachtiging van het Schuman-plan gevraagd door de Europese Consultatieve vergadering. - Ophitsende demonstraties tegen de Britten in Téhéran. 27 - Prachtige overwinning der Christelijke democraten in Italië bij gelegenheid van de gemeenteverkiezingen. - De socialist -Koerner tót President van de Oostenrijkst republiek verkozen. 28 - Ultimatum door de Iraanse regering aan de A.I.O.C. ge zonden om de likwidatie der maatschappij te eisen. 29 - De Westerse afgevaardigden op de conferentie der plaats vervangers te Parijs, besluiten beroep te doen op Moskoi om uit het slop te gerjj&en bij de vastgelopen onder handelingen. 31 - Moskou akkoord voor Conferentie van Grote Vier, indien het Atlantisch Pact en de overzeese U.S.A.-bases op de agenda geplaatst worden. 4 - De U.N.O.-troepen op alle punten weer over de 38" breedte graad in Korea. 5 - Boodschap van President Truman aan Attlee en Mossa degh om tot een vergelijk te komen in het Iraansi. Petroleumconflict. 7 - De verdwijning van de twee Engelse diplomaten Burgee en Mac Lean bekend gemaakt. 11-De nationalisatie van de Iraanse petroleumvelden be vestigd, de Iraanse vlag gehesen boven de installatie; der A.I.O.C. 12 - Rusland stelt conferentie voor tot sluiting van vredesvei drag met Japan. 17 - Centrumpartijen behouden meerderheid bij Parlementsver kiezingen in Frankrijk. Sterke R.P.F.-partij tot stand ge komen. 21 - De Conferentie der plaatsvervangers te Parijs na 75 zit tingen op een mislukking uitgelopen. 23 - Wapenbestand op de 38" breedtegraad in Korea voorgestelt door de Sovjet - afgevaardigde Malik bij -de U.N.O. 26 - Alle tankschepen der A.I.O.C. uit Abadan teruggeroepen Britse oorlogsschepen ter plaatse. :7 - Mislukte 24-uren staking in ons land bij Post, Telegraaf en Telefoon. De staking werd door het A.B.V.V. op touw gezet. 1 - Communistische legerbevelhebbers in Korea verklaren zich bereid om bestandsonderhandelingen in te zetten te Kaesong. 2 - De Hongaarse Aartsbisschop Mgr Grocsz door de commu nisten tot 15 jaar hechtenis veroordeeld. J - Beraadslagingen te Kaesong begonnen tussen U.N.O.- afgevaardigden en Communisten. - Mossadegh verklaart zich akkoord om besprekingen met Harriman te voeren, inzake het conflict met de A.I.O.C. doch weigert de uitspraak van het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag te aanvaarden. 16 - Troonsafstand van Koning Leopold III te Brussel. 17 - De jonge Vorst Boudewijn I legt de grondwettelijke eed af en brengt een ontroerende hulde aan zijn vader Koning Leopold III. - Dhr Petche, die na de Franse verkiezingen opdracht kreeg de nieuwe regering te vormen, over de schoolkwestie ge struikeld. 20 - Kroonprins Wilhelm van Duitsland overleden. - Koning Abdoellah van Jordanië in Moskee te Jeruzalem neergeschoten. 23 - Maarschalk Pétain op verbanningseiland. Yeu overleden. 4 - Bestandsbesprekingen te Kaesong voorlc-pig stilgelegd. 6 - Oproep van de Russische regering tot President Truman tot het sluiten van een Pact der Vijf Mogendheden. - Britse onderhandelingen met de Iraanse regering over het petroleumgeschil onder leiding van Minister Stokes ingezet. - Massa-deportaties in Hongarije door de U.S.A. - staatsse cretaris Dean Acheson aangeklaagd. 9 - Na het festival der communistische jeugd in Oost-Berlijn verzochten; 3.000 - leden der communistische Oost-Duitse jeugd om ssyl te West-Berlijn. j2 - Onderhandelingen over de petroleumkwestie te Téhéran afgesprongen. 24 - Grote werkloosheid in Iran ten gevolge van het stilleggen der olieraffinaderijen te Abadan. 25 - Egyptische betogers eisen van de regering dat zij het verdrag van 1936 met Engeland zou opzeggen. 26 - U.N.O. - strijdkrachten door de Communisten beschuldigd van schending der neutrale zo-ne te Kaesong. 1 - De Pauselijke Nuntius in China uitgewezen door de Communisten. - Emir Talal, de erfprins van Jordanië naar zijn land terug gekeerd van uit Genève. De moordenaars van Koning Ab doellah terechtgesteld. - Vredesverdrag met Japan te San Francisco door 48 lander ondertekend. De communistische landen bleven afzijdig. -Veiligheidsverdrag afgesloten tussen U.S.A. en Japan. - Toelagen aan het Vrij Onderwijs goedgekeurd doer c Franse Nationale Vergadering. De Franse oud - minister Petche te Parijs overleden. - Akkoord bereikt tussen Verenigde Staten, Frankrijk er Engeland tot inschakeling van Duitsland in de Westers verdediging. 3 - De opname van Turkije en Griekenland in het Atlantisch Pact door Acheson voorgesteld. -9 - Nieuwe verkiezingen aangekondigd in Engeland voor 25 October. 22 - Britse technici uit het petroleumgebied door Iraanse re gering uitgewezen. 23 - Samenkomst der verbindingsofficieren in Kaesong om voorwaarden tot hervatting der onderhandelingen te be spreken. 33 - Betoging te Brussel ten voordele van de Staatsschool door Socialisten, Communisten en Liberalen tot een open be kentenis van anticlericalisme uitgegroeid. Se Koninklijke tragedie In ons land kreeg haar oniknoping bij de Troonsafstand van Koning Leopold III. In de Troonzaal van het Koninklijk Paleis te Brussel ging deze plechtigheid door op 16 Juli. En kele Ogenblikken later (zie inzet) stelde Koning Leopold III met een breed gebaar Zijn Zoon en Opvol ger, Koning Boudewijn I, aan de menigte voor. Dlnsdag Ï7 Juli luidden de feestklokken over het land. Een jonge vorst, Koning Boudewijn I, trad aan en legde de grondwettelijke eed af in aanwezigheid van 's Lands hoogste gezagbekleders. Tijdens zijn toespraak tot de Natie maakte de jonge Vorst de lof van Koning Leopold III. 6 - Zesde U.N.O. - zittijd geopend te Parijs. Internationaal ontwapeningsplan door Westerse mogendheden voorgesteld. 7 - Churchill maakt regeringsprogramma bekend en voert drastische financiële maatregelen in. - Nieuwe incidenten rond het Suez - kanaal. De Verenigde Staten en Frankrijk steunen Engeland. Egypte zoekt toe nadering tot Moskou. - Grotewchl aanvaardt de 14 punten van Bonn, doch weigert U.N.O. - controle bij verkiezingen. 13-Nahas Pasja roept de bevolking in Egypte tot vastbe radenheid en strijdvaardigheid tegen Engeland. - Grote Westerse Drie en Turkije besluiten de verdediging van het Midden - Oosten door te drijven. 16 - Nieuw vredesplan in vijf punten door Visjinski in de U.N.O. voorgesteld; dit plan is gesteund op het buiten de wet- stelien van de atoombom. 24 - Reeks amendementen op het Westers ontwapeningsplan door Visjinski bij de U.N.O. ingediend. 25 - Akkoord tussen de Grote Drie en Adenauer bereikt voor een vredescontract met West - Duitsland. - Vergadering van de Atlantische Raad te Rome, er werd besloten met 40 divisies klaar te zijn vpor 1952. 26 - Engeland verklaart te Straatsburg niet onvoorwaardelijk te zullen deelnemen aan het Europees 'leger. 1 - Het Brits - Iraans geschil door Engeland voor de Veilig heidsraad gebracht. - Opstand tegen het Peron - bewind ln Argentinië verijdeld. 2 - Tegenvoorstel van 14 punten door het West - Duitse parlement opgesteld in antwoord op het voorstel van Grotewohl tot het houden van algemene verkiezingen in gans Duitsland. 8 - Egypte verbreekt verdrag met Engeland en wil Soedan onder de kroon van Koning Farouk brengen. 9 - Mossadegh te New - York aangekomen om zelf de Iraanse belangen voor de Veiligheidsraad te verdedigen. 10 - Beide partijen in Korea akkoord om bestandsonderhande lingen terug aan te knopen te Pan Moendjon. 16 - Onlusten in Egypte en bijzonder in de zone van het Suez - kanaal. Soedanese partijen eisen onafhankelijkheid. - Liagnat Ali Khan, Premier van Pakistan, te Rwalpindi neergekogeld. 25 - Bestandsbesprekingen in Korea te Pan Moendjon hervat. - Zone van het Suez - kanaal door Britse troepen bezet. -Overwinning der Conservatieven bij Engelse verkiezingen met 18 zetels meerderheid. Churchill vormt nieuwe regering. 3 - Bloedige incidenten te Suez. De stad door de Britten om singeld. - Staatsgreep in Siam, de regering gewijzigd. De commu nistische partij verboden. 4 - Staatsgreep in Syrië. Het bewind üoóf militairen in handen genomen. 3-9 VII® Nationaal Congres der C.V.P. te Gent. Dhr Theo Lefèvre tot Voorzitter der partij gekozen. .19-Oost en West akkoord voor oprichting van U.N.O.-commis sie betreffende de ontwapening, maar de U.S.S.R. eist ver bod der atoomwapens en verwerpt de bestendige controle. - Ernstige incidenten in het Iraans parlement, voor- en te genstanders van premier Mossadegh met elkaar slaags. - Egyptisch dorp door de Britten vernield om een nieuwe weg aan te leggen. I - Merkelijke verhoging der militaire uitgaven gevraagd door de afgevaardigden der Grote Drie bij de Atlantische Raad. - Frans-Brits overleg te Parijs, tussen Schuman-Pleven ener zijds en Churchill-Eden anderzijds. i8 - Lijsten der krijgsgevangenen te Pan Moendjon tussen U.N.O. en Communisten uitgewisseld. - Egyptisch ambassadeur te Londen teruggeroepen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 9