IPlanten en Dieren3 Kruiswoordraadsel Nr M P Mevrouw r?r is vU 5CH0NE MEUBEIÖ Firma fiovckaert Vam-olleahtm Öoatïti- UI-KS |^„ielart «.dykcndtf» TEKENVERHAAL HET WEKELIJKS NIEUWS Nr 22. KONIJN MET TOMATEN EN ROOM RADIO KORTRIJK ENKELE RECEPTEN GEFRUITE SCHORSENEREN Yélé-RijseS 30 dat het zou knallen, en terwijl de ('t Vervolgt.) laat de toestellen OP halve kracht in zee lo ven. Zover mogevj'k zo- DrT men ze Si/ esse «aas! I NiET KPN ZiEN daar goot m'jn ui rviND/NG Moer zowaar ik Nun neet; ik zal er andere bouwen ener ve ganse wereld gggjj ~i mee overheersen r— R53iXS&Bli*.: En u heren, geue- ve in de vracht wagen ra stappen /w'j kunnen vertrekken Geranduez Mün mannen laven hethoogstnodige MATERIAAL in de VRACHTWA- Gens De vliegtuigen zal ik( zee laten rvd en. «TTft WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 5 Jan. 1952. Bladz. 10=ss Onder de vele dingen, die per abuis geopend worden, behoort ook de mond! EEN EXENTRIEKE GELEERDE, die tevens een goed buikspreker is, adverteerde eens om een stevige jongen, die hem in zijn laborato rium moest assisteren. Er kwamen vele sollicitanten op dagen, doch nadat zij tot de ge leerde waren toegelaten, kwamer, ze even later bleek en bevend weer uit zijn kamer en vertrokken zon der een woord te zeggen. Eindelijk kwam de beurt aan een handige krantenjongen. Ik zoek een jongen, die voor niets of niemand bang is en moet; bezit. Best! antwoordde de kranten jongen. Lijkt me een baan voor mij! Mooi! antwoordde de geleerde, terwijl hij hem een lepel en een gloeiend heet bord pap in zijn han den gaf Nu open je daar die kast en je geeft mijn grootvader zijn lunch. Dat is dan een van je dagelijkse bezigheden! De jongen stapte op de kast ai, deed de deur open en stond vlak voor een geraamte, dat van een plank tegen de achterwand van de kast hing. Zonder blikken of blo zen schepte de iongen een lepel pap op en wrong die tussen de kaken van het geraamte. Veel te heet! klaagde het ge raamte, terwijl het met zijn hak ken tegen de wand trommelde. Blaas dan ook, ouwe sufferd! antwoordde de krantenjongen. - Dat is genoeg, grinnikte de dokter, jij bent aangenomen! TOEN GOD ADAM EN EVA uit het paradijs joeg met de vreselijke strafVan nu af aan zult ge uw brood verdienen in het zweet uws aanschijns! zal vader Adam voor zeker niet gedacht hebben aan de ontelbare zweetdruppels, die sedert dien door het mensengeslacht zou den uitgezweet worden. Nu, hij had voorzeker genoeg aan zijn eigen zweetdruppels. Moesten de zweetdruppels kun nen vertellen, ze zouden heel zeker ons veel, zeer veel kuinnen vertel len. Zo zou zweetdruppel nummer één ons verhalen: Ik was een van de zweetdrup pels van een argeloos kind. Het kind lag nog in de wieg en het zweette mij uit, toen het begon te schreien tijdens de grote hitte. De moeder trachtte haar baby te sus sen en zei almaardoor: «Schrei toch niet zo, mijn lievelingske, ge zweet nu al zo hard, wat zal het straks worden. Toe, zwijg alstu blieft. Want met al dat zweet zoudt ge nog een plaag opdoen.Van die plaag is gelukkig voor het kind niks terecht gekomen. Want ik droogde door de hitte zeer snel op en ver zwond als de weerlicht, nadat de moeder mij in een zacht doekje van het baby-voorhoofd had weg gevaagd. Ik was de zweetdruppel van een fanatieke danser, aldus num mer twee, de man leek wel stapel zot, want zelfs in het heetste van de zomer kon hij het niet laten met een meisje over de dansvloer te springen. Hij danste nota bene dan nog enkele van die dwaze, moderne dansen, die, geloof ik, om niets an ders uitgedacht zijn dan om de dansers op te jagen en te doen zweten. Ik kroop uit de huid van mijn danser, juist onder het haar op zijn voorhoofd en rolde naar beneden op z'n neus. Maar toen zwikte de kerel zo heftig met zijn hoofd dat ik van zijn neus weg vloog en op het gepoederd aange zicht terechtkwam van het meisje, waarmee hij op dat ogenblik rond zwierde. Dat meisje nam mij on middellijk voor een groot affront omdat ik met een hele streep van haar poeder ging lopen en begon tegen haar partner te kijven. Ze liet hem onmiddellijk staan en be weerde bij hoog en bij laag nooit meer met hem te zullen dansen. Waarop de kerel tot mijn grote verbazing zo kwaad werd dan hij van slaan en zelfs van moorden be gon te spreken. Wat er terecht Is gekomen van zijn geweldige bedrei gingen, heb ik niet meer kunnen nagaan, want in de zakdoek van het meisje was ik, tengevolge van de grote hoeveelheid eau de Colog ne, die zij er in uitstortte, te gauw in damp opgelost en naar hier vertrokken. Nummer drie zag er uit als volgt: Ik kwam uit de huid van een huismoeder, in het gezelschap van ontelbare andere zweetdruppels. Het was beneden op aarde onnoe melijk heet, maar de vrouw wilde van geen rusten weten en werkte door. Met twintig andere zweet druppels kwam ik, plots op de lip- r pen van de moeder terecht en werd ik ineens met de tong naar binnen gehaald. De vrouw zei geen eens dat wij naar zout smaakten, doch sloofde voort. Wij hebben, na die lippen en die tong, een weinig aan gename reis moeten maken aleer wij weer in staat waren naar hier te vertrekken. Ik kan zulke reis. zelfs niet aan mijn allergrootste vijand, toewensen! DE DOKTER zegt aan Mijnheer Spillebeen: II Uw vrouw heeft een stofwis selingsziekte Dat dacht ik wel, zei Mijn heer, iedere maand wil ze een nieuw kleed hebben! M'N BESTE LEZERESJES, onze moeders zijn doorgaans goede vrouwen, eenvoudig omdat ze moe der zijn. Wat is een moeder anders dan hart en medelijden, goedheid en liefde: Hij sprak en zeide In 't zael zich wendend: Vaarwel, o, moeder, Nooit keer ik weer... En door de lanen Zag zij hem gaan en Sprak geen vervloeking, maarween- [de zeer. Sprak geen vervloeking... Doch, bijna blijde, Beval de meiden: Laat immermee De zetels staan en De lampen aan en De poort geopend, de slotbrug neer. Maar toen, na jaren, Melaats, een zwerver Ter poorte klaagde: Uw zoon keert weer.,. Zag zij hem aan en Vond geen tranen, Voor zoveel vreugde geen tranen [meer!!! Het Manneke uit de Maan. Nesm een grote pot. Smelt daarin 60 gr. gezouten boter op flink vuur en braad in de dampende boter de stuk ken tam konijn of... wild konijn dat ook alzo kan bereid worden. Laat de stukken vlees schoon doreren. Vergeet niet dat ze gedurende 24 uren gema- rineeid hebben. Voeg de marinade bij de boter, uien en toefje kruiden inbe grepen. Laat doreren. Nadat het vlees gedurende een uur zachtjes gesmoord heeft, voeg er een doos dubbel gecon centreerde tomaten Liebig bij en vijf minuten later 150 gr. stijfgeklopte MAAND JANUARI BLOEMENTUIN Teelt in open Lucht: De tempe ratuur, de staat van de bodem, laat niet toe nu reeds het zaad van de bloemen uit te strooien. Indien vroeger de nodige kunst mest nog niet werd uitgestrooid, tussen de vaste planten en heesters, dan wordt dit nu gedaan; en daar na wordt de grond ondiep omge spit. Op de grasperken wordt er nu Thomasphosphaat (4 kgr. per are), en potassulfaat (2 kgr. per are) uitgestrooid. De stekplanting begint. De bloembollen worden op het einde van de maand geplant. De omboordsels en randen wor den hervormd, en de borduren worden omgespit. In de serren worden de planten voor de zorr-rgarndturen gepoot: begonia's, anthemus, coleus, fuch sias, enz. De weggelegde dahlia's, canna's, enz... worden onderzocht, om te zien of ze nog altijd goed droog liggen en in goede staat verkeren. Ingeval ze schimmeltekens verto nen, worden ze in een drogere plaats gebracht, die echter niet warmer moet zijn. De paden worden hermaakt. Bij slecht weder herstellen we de gereedschappen en kijken alle mate.laai na; stromatten worden voo.be.eid, alsook geverfde stokken voor dahlia's, rozen en andere bloe men te ondersteunen. MOESTUIN A. - Teelt onder Raam: Onder raam kunnen nu reeds de volgende vroegtijdige zaaiingen gebeuren: Aardappelen <zeer vroegtijdige) Maart-April. Aardbeien (ver warmd) Maart-April. Bieslook ,(jong - verwarmd) Jan.-Maart. Bloemkolen (vroegtijdige) Juni-Ju- 'li. Bonen (vroege) Maart-April. Cichorei (plant - fijn gekrulde) April-Mei. Dragonplant (ver warmd) Februari-April. Erwten (vroegtijdige) April-Juni. Kervel (middelmatige en gekrulde) Febr.- Maart. Kolen (vroegtijdige) Mei- Juni. Komkommers (in potten) April-Mei. Latuw (men mag in deze maand de vroeg ontwikkelde plantjes verpoten welke in Sept.- October werden gezaaid) Maart- Mei. Meloen (in potten) April- Juni. Paddestoelen (Witte - in kelder) April-Mei. Penen (vroeg tijdige) Maart-April. Prei (gro ve) April-Juni. Radijzen (te for ceren) Febr.-Maart. Rapen (te forceren) Maart-April. Spinazie (vroege) Febr.-Maart. Tomaten, Mei-Juni. Uien (vroegtijdige wit te) April-Mei. Voortbrenging in de aangeduide maanden. B. - Teelt in open Lucht: In open lucht kunnen, bij gunstige omstan digheden reeds de volgende zaaiin gen, in de moestuin gebeuren: Bieslook, Mei-Zomer. Bonen (vroegtijdige) Juni-Juli. Erwten (vroegtijdige) Juni-Juli. Knol- look. Juni-Juli. Pastinaak (vroeg tijdige, ronde) Juni-Nov. Penen (rode vroegtijdige - beschutten) Mei-Juni. Peterselie, Mei-Herfst. Prei, Juni-Juli. Uien (bij goede ligging) Juni-Aug. Voortbrenging in de aangeduide maanden. Het omspitten van de moestuin vervolgen. Overal het onkruid uithalen, vooral tussen de stammen der haagplanten. De nodige meststoffen en kom post aanbrengen en uitspreiden. Beschikt men in de moestuin over een muur of een dichte haag, waar de middagzon tegen schijnt, dan kan men bij mooi weder, en indien de grond voldoende droog is, een klein erwtenbed aanleggen. Zo de haag dreigt te dik te wor den kapt men nu de buitenwaartse takken tot op de stam af. Zorgen voor de erwtrijs en boon staken. We schaffen ons nu reeds de no dige zaden aan, om ze terstond te kunnen gebruiken, wanneer het tijdstip der zaaiing aanbreekt. BOOMGAARDEN Zaaien: Men legt laagsgewijze of men zaait, indien de tijd het toelaat, de pitten, de eikels en gra nen met harde scheul van bonen en heesters die lang in de aarde moeten rusten aleer te kiemen; als ook de andere zaden, die niet lang buiten de grond kunnen goed blij ven. Ander werk: Bij gunstig weder appelaars en perelaars snoeien. De plantingen in droge grond beginnen. Met de spade de voet der bomen omspitten, en eromheen de nodige meststoffen uitspreiden. De stammen van de grote fruit bomen afkrabben, reinigen en be strijken met een mengsel van ge bluste kalk en ijzer- en kopersul faat. Het dode hout en nutteloze hout uit de bomen verwijderen. Zorgen voor de gewenste enten. De bomen palissaderen en de no dige steunsels geven, na de oude staken te hebben gepunt. Waar het nodig is de bindsels aan de jonge bomen vernieuwen. De wijngaardstokken kuisen en ontlasten. Het latwerk voorbereiden en plaatsen. OP HET VELD De stenen uit de grond verwij deren. De mest en de wijzigingen op de bebouwde gronden aanbrengen. De gronden, die in de lente moe ten bezaaid worden, nu omspitten of beploegen. De sloten, greppels, grachten, rio lering, enz... van de omheining en de afvloei uitbagge.en, ruimen en schoonmaken. Kompost voorbereiden van st-al- strooi, bladeren, heidekruid, we- genmodder, enz... enz... De wegen herstellen. De graanvelden rollen na de vorst. De nodige nieuwe drainering maken, de oude herstellen. De hagen kort snoeien en fat soeneren. Biezen en braamstruiken uit trekken. Bij slecht weder, het graan dor sen, het overvloedige fruit distil leren, en het gereedschap her stellen. Een Inventaris en een budget van alles opmaken. Men kan in deze maand de graangewassen en het veevoeder niet voordelig mee zaaien. Daarcm is het wenselijk zo het mogelijk is het nu verder uit te stellen tot einde van de winter. DE DUIVEN De duiven worden bij voorkeur gescheiden gehouden. Immers de scheiding houdt de duiven rustiger, vergemakkelijkt de overparingen en laat toe in gepaste mate te voeden. Men verlieze niet uit het oog, dat de duiven, vooral als het weder zacht blijft nogal gauw te zwaar zitten en eigenlijk wat lichter in de hand mogen zijn. Immers, bij de koude dagen krijgen ze gemakke lijk een schepje eten meer; daar komt bij dat hun vrijheid werd be perkt, daar ze door te korte en te mistige dagen niet konden uitvlie gen. Aldus worden de duiven ge makkelijk te vet en... vet zijn is een vijand voor de sport. Er dient daarenboven over ge waakt te worden dat het hok waar de duiven nu veel meer tijd op vertoeven goed verlucht zou zijn. In de regel heeft de duif geen hinder van de koude, doch wel van luchttrok! Mogen we ten slotte de duiven- liefhebbers nog op hun hoede stel len tegen te late kweek! Past op geen jongen meer op het hok. Waakt ook op het volledig ver- pluimen van uw duiven. De laatste pen «traineert» soms... maar zo de duiven gezond zijn en in orde, dan is het ook zeker dat de laat ste pen eveneens nog verwisselen INSECTENWERELD Bij zacht weder komt de winter- vlinder weer uit de grond en gaat aan de knoppen der bomen eieren leggen. Het verdient aanbeveling eens na te gaan, hoe de mannetjes in de schemering vliegen en hoe de wijfjes bijna vleugelloos zijn en te gen de boomstammen opkruipen. Ter bestrijding der insecten wor den de boomstammen met vrucht- boomcarbolineum bespoten ofwel met petroleum emulsie (ovamort). Ook de rupsennesten van 't geaderd witje en van de bastaardsatijn- vlinder worden nu nog vernield, evenals de eierhoopjes van de rin- gelrupsvlinder en de zonderling. Bij goed weer laat de imker zijn bijen uit. DIERENWERELD Bij zacht weer worden weer reeds veel spreeuwen gezien. En kele blijven de gehele winter hier, evenals merels en. grauwe lijsters. De stand- en zwerfvogels laten zich, op hun insectenjacht goed waarnemen. VOOR DE JEUGD Voor de maand Januari worden door de bekende Nederlandse na tuurvriend P. Tennissen Jr., vol gende werkzaamheden aanbevolen: 1. - Bestudeer de bloemen van de hazelaar. Snijd er een paar takjes af en zet die thuis in water. Je kunt dan 't stuiven en het te voor schijn treden der rode stempels zien. 2. - Verzamel takken met katjes van hazelaar, els en berk, en tracht de verschillen op te sporen. 3. - Loop eens een moestuin op en noteer welke planten buiten staan en welke in d>e bakken. 4. - Tracht eens wintervlinders te vangen. Zo je een zaklantaarn bezit, zal die je goede diensten be wijzen. 5. - Ga bij mooi weer uit en no teer welke vogels je ziet. 6. - Loop, nog eens langs wilgen, wellicht vindt je wilgenroosjes en eierhoopjes. Bezie goed en enkele bladen, die op ongewone wijze aan de bomen zitten. 7. - Noteer welke bloemen in de winkels ten verkoop worden aange boden. 8. - Voeder de vogeltjes. 9. - Hang nestkastjes op voor insecten-etende vogeltjes. UITSLAG KRUISWOORDRAADSEL Nr 13. 23456789 10 Horizontaal. 1. Niet vast staan. 2. Ontevreden brom men. 3. Reeds; gemeente in Westvlaanderen; voorvoeg sel voor tweemaal. 4. Woud: twee klinkers; zwaard vis. 5 Aanminnig. 6. Tijdrekening; eertijds rech ter in Drente. 7. Gebar sten: voegwoord omgekeerd: zandheuvel. 8. Voegwoord; Chinese rekenmunt;, persoon lijk voornw. 9. Speelt viool. 10. In het water levend dier: klein gebouw tot tijdelijk verblijf. Vertikaal. 1. Met zachte golfjes tegen de oever klotsen. 2. Gluren. 3. Voedster; harde val; muzieknoot. 4. Bonkige verhevenheid in een weiland; soort tekening. 5. Een zacht klagend geluid maken. 6. Dankbaar voor bewezen diensten. 7. Heng sel: autoverkenletters van Egypte; Eisenhower. 8. Voegwoord; ge meente In Antwerpen; voorzetsel. 9. Dikke pap; rondom. 10. Moei zaam gaan. NIEUWJAAR IS VOORBIJ! We zitten zelfs een week ver in het nieuwe jaar. Ik hoop dat U alle maal een leuke Nieuwjaarsdag hebt gehad. Ik hoop tevens dat U Nieuw jaar goed hebt ingezet, want een slechte start is dikwijls niet hoop gevend. Mijn Marenta wenst aan al de Lezeresjes maar één ding: dat ze binst het nieuwe jaar goede vrou wen» zouden mogen worden. Ja, vrouwen worden in onze moderne wereld te veel beschouwd als een speelpop, een dienstmeid, een zoe tigheid je in het leven der mannen, weet U wel dat we een schrijnend tekort hebben aan goede vrou wen?! Wereld, U bent mis! U bent gek! Als U dat zegt, weet U in de verste verte niks af van goede vrouwen. Ik heb de pretentie het in uw dwaas, afgezakt gezicht te slinge ren en indien U nog eerlijk bent en kunt zijn met U zelf, zult U moe ten bekennen dat ik de waarheid schrijf. De goede vrouw is de ideale op voedster in het gezin! Zij is de steunpilaar der maatschappij. Zij is het hart der wereld! De vrouw is de gezellin van de man. Zij is de bloem op het altaar van de familie. Een slechte vrouiw is de grijns lach van de duivel, die schaterlacht om de gebroken levens, waarvan zij de schuld draagt. Een slechte vrouw is een ramp, een ontzettende ramp, voor wie er mee te doen heeft. Ze slaat ongenadig mooie levens stuk, vermoordt kinderen en is oorzaak van veel lijden en miserie. Een beminnelijke vrouw aspi reert een man, een briljante inte resseert hem. een mooie fascineert hem, doch de goede vrouw krijgt hem. Een goede vrouw is Gods vrien delijkste glimlach uit de Hemel!!! EEN CIPIER uit een gevangenis had zich laten omkopen door een gevangene, 's Anderendaags vraagt hij aan de bewoner van cel 9: Hebt ge gemerkt dat er giste ren in het brood een beitel, een eind touw en een vijl verstopt zaten? Daarom kon ik het haast niet naar binnen krijgen! antwoordde de gevangene. KINDEREN ZIJN geboren van dalen! Al wat ze onder de handen krijgen, trekken ze aan stukken. Ze kennen geen onderscheid tussen dingen van waarde en prullen. Kranten gaan er even lustig aan als boeken, die geld hebben gekast. Een strooibriefje, dat in de brie venbus terecht kwam, niet minder dan een brief van grootmoeder of het aanslagbiljet van de belasting ontvanger. Scheuren is voor kinde ren een lust en hoe harder het pa pier kraakt en in hoe meer stuk ken ze het kunnen trekken, hoe plezieriger ze het vinden. Wat moeten we daartegen begin nen? vragen vele vaders en moe ders zich af. Wij, die thuis misschien een bi bliotheek hebben staan vol kost bare werken? Een bibliotheek, waar aan geen deuren zijn om ze te be schutten en die op de koop toe doorgaans nog tot tegen de grond reikt, zodat de kleine er gemakke lijk aan kan! Kom, geven wij hem te scheuren wat hij scheuren mag en wij hou den hem verder goed in de gaten. Waagt hij zich op verboden ter rein, aan verboden vruchten, dan ma r wij er hem dadelijk attent op, een wijze, die hij aan voelt». Het hoeft daarom nog niet onmiddellijk een klap te zijn. Wij herhalen, die strenge vermaningen telkens met dezelfde kracht. En ge zult het zien: kleine baas zal in het vervolg nooit meer bij de bi bliotheek komen zonder zelf te waarschuwen. Zelfs de grotere broertjes en zusjes zullen van hen aldra de vermaning te horen krij gen. Probeer U maar een deze methode, hoor, en de resultaten zullen niet uitblijven! MEN HOORT IN HET LEVEN dagelijks opmerkingen van vriend of gebuur. Dikwijls opmerkingen, die ongegrond zijn en gegeven wor den uit jaloezie en naijver. Zulke opmerkingen zijn nooit interessant omdat ze niks bevatten, waarvan men werkelijk leren kan. Mag ik U allen eens wat pittige opmerkingen meegeven voor het nieuwe jaar, waaruit ge veel nut kunt trekken voor de toekomst: Sommige mensen menen dat ze heel wat waard zijn, alleen van wege het feit dat ze veel geld bezitten! t, Geluk is het enige in het leven dat zich vermenigvuldigt wan neer het wordt gedeeld! Iedere keer wanneer een man een nieuw idee verwezenlijkt, ontmoet hij tien mannen, die ook hetzelfde gedacht hebben vóór hem, doch zij hebben er alleen maar aan gedacht! Het moeilijkste van de poging om de top van een ladder te be reiken is: zich door de massa heen te wringen, die aan de voet er van staat. Succes noch mislukking zijn de finitief. Slechts op durf komt het op aan. Niemand is ooit zoveel bedrogen door een ander als door hem zelf! Fantasie is aan een mens gege ven als een vergoeding voor het geen hij niet is; en een gevoel van humor om hem te troosten voor hetgeen hij wel is! n angstige spanning volgt men stralen bundels Doch weldra vsrwu- derzi het poltt/e- schip z/ch Programma van 6 tot en met 12 Januari 1952. ZONDAG 6 JANUARI 1952. 10.05: Plechtige H. Mis, met het St- Arrioldusknapenkoor. 11.00: Boeken schouw. 11.10: Zondagmorgen zon der zorgen. MAANDAG 7 JANUARI. 12.00: Derde bedrijf en epiloog uit Hoffmanns VertellingenJ. Offen bach. 12.15: Lionel Hampton speelt. 13.15: Cyclus: De meesterwerken der symfonische muziek, de concerto's en symfonieën van W. A. Mozart. 13.40: De vrolijke golf. DINSDAG 8 JANUARI. 16.00: In ons operetten theater. 17.00: Nieuwe geluiden. 17.30: Kin deruurtje. 18.15: Het Londens con certorkest. 18.30: Westvlaamse we tenswaardigheden, Dr J. Demey: West vlaamse spreekwoorden en zegswijzen over vrouw, liefde en huwelijk 18.40: Haffnersymfonie nr 35 in d groot van W. A. Mozart. WOENSDAG 9 JANUARI. 19.10: Het regent-Classic orkest. 19.20: Voetbalpraatje. 19.40: Rhythm- club. 20.00: Onze bonte Woensdag avond. 21.00: Rond den Heerd, hoor spel Obseccie 22.00: Romantisch Casinoconcert. DONDERDAG 10 JANUARI. 16.00: Het ensemble Roger Danneels met zang door Bert Marylair. 16.30: Casinoconcert. 17.15: De Vrolijke Golf. 17.45: Zangrecital door de so praan Henriette Mandel. 18.25: Or kest. 18.30: Sociaal economische pro blemen in Westvlaanderen. 18.40: Rhythmische klavieropnamen. VRIJDAG 11 JANUARI. 10.05: Kwintet In G klein K. V. 516 van W. A. Mozart. 10.30: Helnrich Schlusnuss zingt liederen van Pranz Schubert. 10.45: Het orkest Joe Loss. 11.00: Ons radio-ziekenbezoek. 11.30: Ons refrelntjesalbum. ZATERDAG 12 JANUARI. 16.00: Ons verzoekplatenprogramma. 17.30: Met de micro door Westvlaan deren. 17.45: Het Bonte Fonoalbum. 18.30: Mariahalfuurtje. [zou het mogel'jk zon dat men op de hoogte is van onze j \landlng hier. i Bah neen, dat z On poli Tie boten die het ïpp smokkelaars ge kmunt hebben. t zou \echter Veiliger zon 1 zo gauw mogel'jk r van hier te ver- j 1 trekken, I NUN. i VROUWENHOEKJE m VoorU, ta Ö\n der tussen yrjden de twee over Gebleven Vliegtuigen over het strand en Worden weldra Door de Golven omspoeld E KLEINE KARAVAAN ZET ZtCH iN beweging En R'/dtlang zaam door nar hooggebergte. fu'j hebben bevel I [Gekregen ure S blinddoeken room. Laat even opborrelen en dien op, met gekookte aardappelen. Schrap de schorseneren zorgvuldig, leg ze ogenblikkelijk in water met een scheutje azijn, laat afdruipen. Snijd ze in stukken van 6 7 cm. lang. Laat ze koken op deze wijze: «Los in het water 2 soeplepels tarwebloem op en voeg er aan toe: 15 gr. zout, 1 soep lepel azijn, een bosje peterselie, een klein takje tijm en een half laurier blad je. Breng het water aan de kook al roerende. Het is geraadzaam aan het water 60 gr. vet toe te voegen terzelf- dertijd als de groenten. Laat goed uitlekken. Schep in een diepe schotel; begiet ze met citroen sap, voeg er een weinig zout en peper bij, besprenkel met olie en bestrooid met 2 vingergrepen gehakte peterselie. Laat gedurende 25 k 30 minuten ma rineren, er tevens zorg voor dragend, ze nu en dan te wentelen. Haal ze uit de marinade. Laat de groenten uit lekken. Dompel ze in bakdeeg en laat ze in zeer warm vet fruiten tot ze schoon gedoreerd en knappend zijn. Strooi er fijn zout of Liebig-Selde- rijzout op en dien zeer warm op. ZONDAG 6 JANUARI 11.00: Hoogmis. 21.10:Pirates de Malaisies», film. MAANDAG 7 JANUARI 14.50: Reis door de Ver. Staten. 21.10: Chansons de Paris», operette. WOENSDAG 9 JANUARI 21.10: Brigade criminelle», film. DONDERDAG 10 JANUARI 21.10: Uitzending verzorgd door het Rode Kruis van België. VRIJDAG 11 JANUARI 21.00: «De Zwarte Arend», film. ZATERDAG 12 JANUARI 15.15: Het kwartuur voor de vrouw. 21.10: «Le Cabaret sous les Etoiles», music-hall-voorstelling. (mic-srusiks\2.2- Dit wollen kleed met afgeronde col, verlengd tot op het borststuk, is uiterst voordelig voor slanlce vrouwen. Let er op hoe soepele plooien de breedte van de rok langs voor houden. KORTE INHOUD: Jean-Plere Grossar, oud-piloot, ls thans werkloos. Op zekere dag ont moet hij Renée, een meisje waarvoor hij veel belangstelling koestert, maar zij kan nem niet uitstaan. BIJ hadr thuis wordt er een feestje gegeven Een baron vraagt haar hand. doch zij zegt reeds verloofd te zijn met zekere Jean-Pierre, die ze ln Engeland leerde kennen. Tot overmaat van ramp kom: de oud-piloot, die ook Jean-Plerre heet, die avond bij haar aankloppen En ledereen denkt dat hij de echte verloofde ls Renée doet, ln het bij zijn van de gasten, zeer verliefd, maar wanneer ze later samen Is met Jean Pierre, zegt ze hem dat alles maar huichelarij ls. Toch vraagt Renée op dat Jean Pierre op het kasteel zou blij ven, totdat de baron vertrekt. Hij wordt samen met Renée uitgenodigd op een thee-partijtje, waar hij tevens bokst en wint. Ze brengen dan verder een namiddag door. Hij keek rond, om te zien of er tekens in de zee waren, die mis schien de richting aanduidden, maar huiten de eilandjes zag hij niets dan een paar rode, dobberen de boeien, en hij dacht wel, dat dat niet voor de schepen, maar voor de zwemmers was. Hij ging terug naar de achtersteven, en keek naar Renée. Hij had lust om te vragen, of ze er gerust op was, dat ze met niets dan een kompas op Corsica zou geraken. Maar die lust stuitte af opt haar strakke onbeweeglijkheid. Ze was anders verrukkelijk, dacht hij, in die lan ge broek, en dat loshangend vestje. en die tulband. Ze had Iets Oosters over zich, zo iets haremachtigs, van de kaliefen. Hij besloot nog maar eens in de kajuit te gaan. Maar toen hij op de trap was, keerde hij zich om, en hij vroeg schuchter: «Ais je hoofdpijn hebt... ik kan iets maken dat daar goed voor is. Als enig antwoord gaf zij een ruk aan een hefboom, de motor sloeg luider, tn aan het lawaai van de golven achteraan het yacht hoerde Jean Pierre, dat ze sneller voeren. Hij wachtte nog even, maar toen er niets kwam, ging hij maar voort naar beneden. Hij kroop in het vooronder, en daar zag hij de ijskast. Hij mor relde er een tijdje aan, en kreeg ze ten slotte open. Hij zag van aller lei lekkere dingen staan: twee ge braden fazanten op een schotel, een groot stuk gebraad, een berg sandwiches, een cake, taartjes met room, een stuk ham, een mandje eieren... Dat is gevaarlijk, dacht hij, als de boot slingert, vliegen de eieren kapot. Maar dan zag hij, dat het mandje hing, en dat het lichtjes heen en weer schommelde, en er waren veren aan opzij, en als het ergens tegenaan kwam, veerde het zachtjes terug, zonder dat een van de eieren ook maar bewoog. Jean Pierre schudde het hoofd, en dacht: wat ze allemaal niet uit vinden. Maar dan zag hij weer de taartjes met room, en hij keek eens of Renée niet beneden kwam, en toen hij niets zag, nam hij er voor zichtig een uit de kast. Maar juist op dat ogenblik, riep Renée: Open de patrijspoorten. Jean Pierre schrok, liet snel het taartje los, en wou rechtstaan, om te laten zien, dat hij niets gedaan had, maar het vooronder was te laag, en hij bonkte met zijn kop tegen de zoldering. Zijn mond was open, om aute zeggen, maar hij dacht, dat hij zich niet moest verraden, en bepaalde er zich toe een pijnlijke grimas te maken, ter wijl hij met zijn hand over zijn hoofd wreef. Hij kroop terug in de kajuit. Hij zag, dat de patrijspoorten boven de rustbedden waren. Hij ging er met zijn knieën opzitten, bestu deerde het slot van de patrijspoor ten, draaide dan aan twee hand vatten, en trok. Een stroom frisse lucht waaide hem tegemoet. Hij stak zijn kop door een van de ronde openingen, om te zien, hoe hoog hij boven het water was, en juist als hij het zag, zwalpte er een golf hoog op, en het volgende ogenblik stond hij terug in de ka juit, kletsnat, met zijn ogen, en zijn neus, en zijn mend vol zout zeewater. Hij wreef zich in de ogen, maar kreeg het water er niet uit. Dan tastte hij met dicht toegekne pen ogen naar iets, waarmee hij zich kon afdrogen, en zijn handen vonden iets op tafel. Hij wreef zich de ogen uit, en de oren, en droogde zijn gezicht, en zijn haren, en ont dekte dan, dat hij het mooie ge bloemde tafelkleedje gebruikt had, en dat het nu helemaal verkreukt was. Hij draaide het om, en zag, dat het er dwars door was. Hij keek rond, en zag een kastje, en in het kastje lagen servetten. Hij vouwde er een open, en zag, dat ze groot genoeg was voor het tafeltje. Hij legde ze erop, frommelde het ta felkleedje ineen, stopte het diep weg in een hoek van het kastje, en sloot het deurtje weer dicht. En dan stelde hij met schrik vast, dat hij zijn. kepi verloren was. Hij wachtte bangelijk, of Renée ze op het water zou zien drijven, maar hij hoorde niets. Hij besloot er dan ook maar niets van te zeggen. Hij kamde zijn haar, en trok de andere patrijspoort open. En dan stond hij weer midden in de kajuit, en hij had niets te doen. Hij aarzelde een beetje, en kroop dan terug in het vooronder. Hij bleef wat zitten, en zag onder de ijskast een tweede kastje. Hij open de het, en zag met verrassing een tiental flessen staan, of liever han gen. De flessen hingen in rubber zakjes en als ze tegeneen botsten, hoorde je niets. En naast de flessen zaten glazen, ook in rubberzakjes. Jean Pierre keurde de flessen. Er was wijn, twee flessen witte, twee flessen rode, drie flessen rode, van achter zat er nog een. Er was een fles cognac, een fles gin, een fles whisky, een fles port, en een fles martini. Jean Pierre keek peinzend naar de flessen, en deed ze met zijn vinger heen en weer bengelen. Dan keek hij op zijn horloge. Het was nog niet helemaal half negen. Eigenlijk te vroeg, dacht hij. Maar als je de avond te voren veel ge dronken hebt? Niets zo goed om weer op te kikkeren als een paar borrels. Een paar borrels in een tas koffie. Een tas straffe koffie, goed heet, met twee borrels cognac er in, niets beter om weer fris te worden. Maar koffie maken was lastig op een schip. Koffie maken ging praktisch niet op een yacht. Zonder koffie dan maar? Hij keek behoedzaam in de ka juit, en toen hij geen onraad zag, haalde hij voorzichtig de fles cog nac uit het zakje. Of zou hij gin nemen? Gin was eigenlijk beter 's morgens. Zuiverder. Frisser. Ideaal om een frisse mond te krijgen. Gin. Hij stak de cognac- fles terug, en nam de fles gin. Een kurketrekker. Hij keek rond, en zag ergens een schuifje. Er za ten dobbers in om mee te vissen. Hij duwde het terug toe. Hij keek onder en naast de flessen. Hij keek ook achter het luik, waar dozen conserven zaten, maar hij vond geen kurketrekker. En dan Jachte hij. Hij had geen kurketrekker no dig. Hij kon het even goed zonder kurketrekker. Beter zelfs. Want een kurketrekker maakt lawaai, als het een lange stop is. Hij trok het loden hulsel van de hals, en stak dan de fles onderste boven tussen zijn knieën. Hij wik kelde een zakdoek rond zijn vlakke hand, en gaf er een harde korte slag mee op de bodem van de fles. Hij keek, en was tevreden. De stop stak reeds een paar millimeter uit de hals. Nog drie klappen, en dan kon hij het verder met zijn vingers. Hij had dat bij het leger geleerd. Het was heel praktisch, als je ergens in een verlaten huis flessen vond, en geen kurketrekker. Hij trok behoedzaam aan de stop, en toen hij hem bijna had, stak hij zijn pennemes tussen de stop en de hals, om te verhinderen, lucht langs de gleuf in de fles gleed, haalde hij de stop geluidloos uit ie hals. De stop was niet eens bescha digd. Het was een meesterstuk. Hij rook aan de fles, en sloot de ogen. Dan nam hij een glas, er schonk in. Maar juist op dat ogen blik hoorde hij Renée de kajuittr&P afkomen. Haastig moffelde hij fles en glas in het kastje, sloot het kastje, en toen Renée haar hooid binnenstak, zat hij met de benen overeen op het bankje fluitend naar de zoldering te kijken. Renée, die haar zonnebril in de kajuit was komen halen, keek hem wantrouwig aan. Wat zit je daar te doen? vroeg ze. Jean Pierre deed of hij haar nu pas zag, en zei: O, hallo. Renée Het zich niet van de wij» brengen. Ze trok het kastje open en zag de ontkurkte fles en het glas, dat halfvol was. Dan keek zf naar Jean Pierre. Het is voor de maag,zei Jean Pierre. Niets is beter vooi de maag als gin, als je gedronken hebt de avond te voren. En voor het hoofd is het ook goed. Als it jou was, zou ik nu een borrel drinken.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 10