Wereldgebeurtenissen De zetelreklame is ten 1.850 fr. POOTPLAAG Het Poeder MULLIE De Hopteelt 1951 voor de streek een echte ramp Kamer schenkt vertrouwen aan nieuwe Regering met 103 stemmen tegen 97 en bij 2 onthoudingen MEUBELINDUSTRIE I egen 21 m II 1 W///11 dat ik Moor melk M eer koter geef 4 Toch blijven onze betalingsvoor waarden steeds even gemak kelijk Gasthuisstraat, 18 POPERINQE SCHUBF MINISTER DEQUAE IN VERKEERSONGEVAL BETROKKEN TE KORTRIJK Britten treden op met zware wagens In Egyptische Kanaalzone PIWTECTORISEER MIJ VERGELIJK HET RESULTAAT General IVBotors op het 35e Autosalon XV p dan dp hp~nv'U5-~ Toch blijft onze voorraad steeds eyjen groot Toch blijven onze prijzen steeds even laag Toch blijven onze modellen steeds even móói 4 Toch blijft onze waarborg steeds even waar 4 Toch blijven onze wagens steeds even vlug leveren Wilt U deze mooie clubzetel in echt KunstBeder hij kost slechts DE WEEK IN ONS LAND of 176 fr. per maand Het aantal zetels, die wij aan deze gunstvoorwaarden aanbieden, is beperkt SNEEUW IN HOGE VENEN VAN 20 CM. TOT 1 M. DIK ZIEKE JONGEN DOOR GAS VERSTIKT TE BREDENE Hef vredesverdrag voor Oostenrijk Amerikaanse begroting in het teken der herbewapening Kleine borstel- fabriek uitgebrand te Izegem Bezoekt de ledereen uit Poperinge, die werkloos is, en die 'n oude, ingeleverde zetel wenst, mag deze gratis komen uitkiezen en meenemen MORVA elixir ASEPTA poeder De oorlog In Korea PERELAARS IN BLOEI IN STREEK VAN CALAIS WERELDNIEUWS IN 'T KORT Wilt U tijdig uw zwijnen redden van deze plaag, GEBRUIKT DAN REGELMATIG IN ALLE GOEDÉ APOTHEKEN. 30 jaar bestaan 30 jaar beroemd Stort 136 fr. HET WEKELIJKS NIEUWS i Zaterdag 26 Januari 1952 Bladz. 9. (Vervolg van blz. 1) AU de hop één jaar goede afzet en renderende prijzen biedt, wor- den het volgend jaar de manne lijke planten vermenigvuldigd om logezegd de geuAchtsopbrengst der teelt op te drijven en de winst te verhogen. Dat deze redenering falikant uit valt wordt thans meer dan ooit aan den lijve ondervonden. Waar het gewicht met 10 verhoogd werd ten nadele der kwaliteit, zijn de prijzen tot 50 en soms tot 75 gedaald en wordt het verlies een ware ramp Tot vervelens toe werd op ver gaderingen en langs de pers ge waarschuwd tegen deze verkeerde en onverstandige manier van han delen Er werd met nadruk gewe zen op de gevaren voor de opnieuw verworven faam onzer Poperingse hopteelt, en de planters werden haast gesmeekt, hun misdadige en onwettelijke praktijken té laten varen Helaas, één groot deel der plan ters meende deze raadgevingen en waarschuwingen ongestraft te kun nen in de Wind slaan, doch het zaad zit thans in de hop en spijtig genoeg voor de telers van manne lijke planten, werden de machines nog niet uitgevonden om het zaad uit de bellen te verwijderen. Heren Planters, bij de teelt der mannelijk» hopplanten staat of valt de welvaart onzer hopteelt! 1! Twee voorbeelden uit onze nabij heid staven deze thesis onaan vechtbaar. De streek van Aalst- Asse, voortbrengster van zaadloze hop is totaal uitverkocht sinds maanden, voor het overgrote deel aam prijzen van 4.000 tot 5.000 fr. Noord-Frankrijk, bekend om zijn zaadhoudende teelt ligt bedolven onder de volledig bevruchte oogst van 1950 en onder het zaadgewicht der hop van 1951, die, in onze munt omgerekend, aan de bespot telijke prïjs van 700 fr. verkocht wordt. Gelukkig voor de welvaart onzer streek en de faam onzer hop heb ben de grote helft der hoppliahters het kamp der telers van manne lijke planten verlaten en produce ren ae gevraagde variëteiten met de gewenste hoedanigheid die ze dan ook in kalme jaren als 1951 kunnen verkopen aan 3.000 tot 5.000 fr. Het besluit ligt voor de hand: Diegene of die werking, die de mannelijke hopplanten totaal kan weren uit het Poperlngse zal de hopteelt voor immer hebben gered in de Westhoek, en zal de streek begiftigd hebben met een rijke rente die jaarlijks aan planter, handelaar, neringdoener en werk man een zekere welstand zal ver zekeren. AAN WIE DE SCHULD? Vele jaren werd gezocht naar net middel om de teelt dezer ver derfelijke planten in de wortel te vernietigen. Velen hebben ter goe der trouw geijverd doch werden gesaboteerd door nalatigheid en kwaadwilligheid. Negentig ten honderd der belang hebbenden in de hopteelt bevesti gen dat deze kwaal dient uitge roeid te worden, zus of zo, maar we blijven zonder oplossing. Ettelijke jaren en zelfs op heden nog trachtte men in sommige krin gen de schuld der mannelijke hop planten op de rug der handelaars té schuiven... omdat zij de zaad- hop aankopen». Dergelijke bewe ring is onrechtvaardig en leugen. Moeët de handel geen derge lijke hop afnemen, dan zouden de planters van zelfs betere kwaliteit voortbrengen», wordt alsdan ge zegd. Dit kan waar schijnen doch is utopisch voor wat de uitvoering betreft Waar een handelaar min derwaardige hop gevraagd wordt tegen lagere prijzen, daar zou hij een slechte handelaar worden, moest hij dergelijke kliënt niet die nen en een mogelijke en eerlijke winst verwerpen Er blijft immers nog een 2eker procent brouwerijen bestaan die vooral, volgens de bövengistingsmethoden, tafelbieren brouwt waarbij variëteit en kwali teit niet zozeer van invloed zijn Dat de minderwaardige hop soms aan even hoge prijzen werd afge nomen als de goede hop is even eens waar, doch in de meeste ge vallen te danken aan toevallige voordelige schommelingen óp de wereldmarkt of gebeurtenissen in het economisch leven der staten. Wanneer toenmaals de bezitters van minderwaardige hop een red ding vonden, was dit niet, dank aan de slechte kwaliteit doch uit sluitend aan een gunstige samen loop van omstandigheden. De schuld van het voortbestaan der mannelijke hopplanten is niet toe te schrijven aan de handel. Het sprekende bewijs: In de streek van Aalst kopen ae handelaars geen laad volle hop, omdat de boeren er geen voortbrengen. En meteen worden hier, hoe hard en onaangenaam het ook moge klinken, de ware schuldigen aan- mlllloen franken voor de streek den geslagen van dreigen verloren te gaan? noemde comn Ais het serum der goede wil geen vruchten afwerpt, dan kan. alleen door strenge wetgeving de kwaal litgeroeid worden Hoe deze maatregelen dienen uit gewerkt te worden, valt niet ln onze bevoegdheid. Hoe deze wet geving echter ook uitgevaardigd worde, ze moet ais doel bereiken dat geen planter zich nog durft wagen aan dergelijke verboden teelt. Kan dit wellicht bekomen wor den door de boeten tot het vrees wekkende op te drijven? Of moet aan de overtreders verboden wor den gedurende eëh zekere tijd nog hop te telen? In Amerika heeft men dit Jaar de hopplanters ver plicht ongeveer 1/4 hunner hop niet te plukken, om de prijzen op peil te houden... en Amerika is toch het democratisch-vrije land bij uitstek! Heren Volksvertegenwoordigers der streek, er is een grootse taak voor U weggelegd. Ge hebt een deel der welvaart, onzer streek in handen en uw daden zullen we naar waarde weten te schatten! WAT VALT ER TE DOEN! Wé Weten niet ln hoever de hui dige toestand kan gesatineerd wor den en wat nog kan gered worden. Hét ware te hopen dat de hop, die wegens haar betrekkelijk geringe graad van bevruchtiging, een ho- :ere brouwwaarde bezit, bij voor- :eur en tegen rendabele prijzen worde afgenomen Volgens het standpunt der Brou werij-afgevaardigden, zetelend in de Subcommissie voor Invoer van Hop bij het Ministerie van Landbouw, kan slechts met moeite de 9/10 der nog onverkochte hop voor het brou wen met ondergistingsmethode aan gewend worden. Er is echter hop tekort in het land en door genoem de afgevaardigden, werd een invoer van 1.600.000 pond hop van goede kwaliteit aangevraagd Een klaar bewijs dat in ons land nog geen gevaar bestaat voor overproductie waar het gaat om de gepaste va riëteit en kwaliteit Hadden wij op dit ogenblik over een dergelijk gewas beschikt, dan zou voorrang voor de inlandse teelt kunnen geëist worden. Thans wer den door de planters van manne lijke platen alle wapens uit de han- na lezing, ons blad ln de handen van een riend of gebuur die het nog niet heeft, bewijst er ons een dienst mee. Dank. Kort na 22 u. deed zich ter hoogte van Groeningebrug een verkeers ongeval voor, waarbij de autotrac tor met aanhangwagen der firma Vuylsteke-Nollet uit Menen, in aan rijding kwam met de personenwa gen waarin Minister Dequae zich bevond, De .schok was nogal hevig en vooral de wagen van dé Minis ter werd erg beschadigd. De Minis ter Zelf bleef gelukkig ongedeerd. l die in ge- commissie de belangen der plantere dienen te verdedigen. Wellicht kan een eventuele uit voer nog een volledige ramp ver- mijden, wat we ten zeerste hopen, hoewel ook daar de moeilijkheden niet uit de lucht zijn De hopplanters dienen voor de toekomst volgende stelregel in acht te nemen: de soorter en de kwali teit van hop telen die door de in landse brouwerij gevraagd worden. Onzinnig nog langer wollen kousen te fabriceren, waar slechts nylons gevraagd worden. Op dit ogenblik, als wij goed in gelicht zijn, gebruikt de brouwerij in ons land voor 80 de ondergis tingsmethode en voor 20 deze der bovengisting. Voor ondergisting ko men omzeggens slechts de edele hopvariëteiten in aanmerking, zo als: Tettnang, Hallërtau, Saaz, No- thern Brewer, enz. Vergeten we niet dat de Fuggles hoofdzakelijk paar de bovengis- tingsbedrijven of naar de uitvoer dient, verwezen. Doch ook zonder uitvoer moeten we kunnen winst gevende hop voortbrengen Daarom licht he>t voor de hand dat, voor wat de variëteit aangaat, we ver der de weg der édele hopsoorten dienen te volgen. Wat de kwaliteit betreft, hoeft geen verdere toelichting: Hop tèlen zonder zaad! De mannelijke planten dienen niet alleen verminderd want half genezen blijft nog ziek doch totaal uitgeroeid Waar goedewil niet baat, die nen de bevoegde diensten in te grijpen ter aanmoediging der goe de planters en tot heil der ganse hoppestreek. NIEUW GEVAAR? We lezen heden in Le Petit Journal du Brasseur», dd. ll-l-'52, dat bij de vernieuwing van het Frans-Belgisch handelsakkoord mo gelijkheid zou kunnen geschapen worden Franse hop in ons land in te voeren. Hoezeer dit van Franse zijde ook gewenst wordt, kan dergelijke in voer voor onze hopteelt slechts een nieuw en groter gevaar betekenen. Dergelijke invoer toelaten ware op dit ogenblik een niet te verant woorden handelwijze vanwege de bevoegde overheid Bedenken we één ogenblik dat de hop van het Frans-Noorden onze resterende teelt in minderwaardig heid. verre overtreft. De aldaar gangbare prijzen zijn bespottelijk, laag en schommelen rond de 700 fr. In onze munt Waar de brouwerij onze eigen minderwaardige teelt niet kan ge bruiken, waarom dan nog slechtere Invoeren? Als de prijzen onzer hop markt onredelijk laag gezonken zijn, waarom ze door waardeloze waar volledig in de afgrond stor ten? Wanneer de mindere kwaliteit kan verdedigd worden, dan vragen we eerst bescherming voor de eigen teelt en dan voor de vreemde slech tere hop. Waarom ten slotte een drenke ling die van wal is geraakt al was het nog door eigen fout nog verder de put instoten! Hopen we dat onze verantwoor delijk» besturen een open en waak zaam oog houden voor deze kwestie. H. H. Katholieke kloosterzuster gedood. DAN EN 0e 'Bpoti van het Succes fs in 91w bepeik, Qrlaap stel vooral niet langer uit.... PROTECTOR VOEDERS - 222 BlRMiNGHAMSTRAAT BRUSSEL" DE MOLENS VAN DEINZE TE DEINZE Landbouwsalon Brussel Heysel, Paleis 2 - Stand 34. Met een prachtige keuze van -11E gewezen: de hopplanters zelf, die "Hg dergellj! hun velden aanplanten. Ziende- moed willis dergelijke planten l aanplanten. Zie blind is hij die het niet ziet! TE NEMEN MAATREGELEN De schade, aangebracht door de teelt van mannelijke planten ware niet zo rampzalig, moest ze kun nen beperkt blijven tot de Hopvel den waar ze geteeld worden. In dit geval zouden de bewuste planters oogsten van wat zij gezaaid of ge plant hebben: zaad, minderwaar dige liop en geldelijk verlies. Ze zouden hun fout aanvoelen, wel licht inzien, en bij voldoende door zicht het roer omwerpen. Hebben die mensen reeds één ogenblik hun verantwoordelijkheid overwogen? Weten ae dat ae door huri kwaad willige en het Is niet te sterk uitgedrukt hun misdadige teelt de hopvelden van hun medeplan- ters grotelijks schaden en de hoe danigheid der omstaande teelt ver woesten. Hoeveel schadevergoeding zullen ze uitbetalen aan de goed menende hoptelers-geburen, die ze voor 50.000 en soms tot 100.000 fr. per ha. schade berokkend hebben? Onze Wetgeving (K B. dd. 26 Ju ni 1935) heeft de teelt van manne lijke en wilde hopplanten verboden. Als wij goed ingelicht zijn. be draagt de thans aangepaste boete voor overtreding ongeveer 150 fr., zoals men beboet wordt voor een fiets zonder bel. Kan men nalaten mannelijke plahten te telen wan neer. 3 of 4 ponden hop volstaan om deze boete te betalen waar één ha. zaadhoop 5.000 tot 6.000 pon den oplevert. Zo redeneren déze planters en op dat ogenblik geven ze blijk van een zekere dosis com merciële aanleg! Sommige planters zwereh soms de mannelijke planten bij de ge- buren zelf te paan uitroeien of de overtreding bi.l de overheid té ver- klikkeh,.. doch onmiddellijk voegen Ze éraari toe dat men daarvoor toc.h niet ln onmih kan leven ihet een gebuur. Hét is Ver van onze bedoeling hierbij adviézen t'e geven. Het blijft echter lastig en ongezond als men slechts de goede betrek kingen in de geburën kan verze- j keren mits ëéii zwaar .jaarlijks gel delijk verlies. Met wat ddti dezfe rhistoeStandèh verhelpen? Slechts één middel: deze kwaad willigheid der .telers van ma'.ne- lljkc: planten krachtdadig beletten door aangepaste maatregelen, te hemen door de bevoegde overheid. 1, Is de besmettelijke ziekte van moed- en klauwzeer dan zoveel er ror year de streek, dat men door Rtreni' ingrijpen de/c ziekte be ta mpt. pr uitroeit? NochHns boe ren Wcinic bedrijven door deze ?iekte. schadeposten van 50.000 fr ici"1 meer J*Pr l"" ■*r*r'S 9-1 itVo fgft l")!"1'. iirv"" 'v/.rtTj i» «pdi» als hierdoor op één jaar 20 tot 30 nieuwe modellen is General Motors vertegenwoordigd op het XXXV" Autosalon te Brussel. In een keurige brochure, die bij deze gelegenheid werd uitgegeven, heeft General Motors, de bijzon derste gegevens over de nieuwe wa gens gepubliceerd samen met een keurige verzameling foto's. Voor 1952 zal de indrukwekkendè serie General Motors personenwa gens beschikbaar zijn in een uitge breide serie kleuren. Ook de inte rieurs vallen op door hun zorgvul dige afwerking. Bekleding èn in strumentenbord zijn in sommige gevallen aangepast aan de kleur van het koetswerk. Sommige mo dellen worden zelfs met dubbelto- nige bekleding, deels stof, deels le der, geleverd. Onider de technische verbeterin gen dient vermeld de nieuwe mo torophanging gelijk bij de Buick- motor, nieuwe schokbrekers en een geperfectionneerdcarburatiesysteem dat de brandstoftoevoer bij sta- tionnair draaien en hoog motortoe- renaantal beter regelt. Naast de Chevrolet Special en De Luxe treffen wij de zeer variërende gamma aan van personenwagens, die elk iets nieuws brengen: de Pontiac, Oldsmobile, Bulck, Cadil lac, Vauxhall, Wyvern en Opel. Daar zijn dan nog de bedrijfswa gens met aan het hoofd de Che vrolet, met niet minder dan 14 ver schillende chassistypen, de 5 ver schillende G. M. C. - modellen, de Bedfort met 8 chassistypen en ten slotte de Opel met twee chassis typen. Het is een rijke keus van deugde lijke wagens, waar voor iedere noodwendigheid iets te yindeni is, In de Hoge Venen ln België heeft het fel gesneeuwd, in zoverre dat op vele plaatsen de sneeuw is blijven liggen ter dikte van 20 cm, tot één meter. In meerdere plaatsen kon den de liefhebbers van de ski duch tig hun wintergenoegens smaken. In andere plaatsen van het land gingen de rivieren andermaal aan het wassen en te Menen trad de Leie voor de derde maal buiten haar oevers, tot schade van de oeverbewoners nabij de Leiebrug. In Italië en Spanje heerst thans een koudegolf en op meerdere plaatsen viel sneeuw. Op de flank van de Vesuvius kón worden gedaan aan ski. In de bergen van. Sila, in Calabrië, ligt de sneeuw 4 meter dik. Te Bredene was de 14-jarige Al- bert Loy ziek geworden en moest ln een verwarmd vertrek blijven ver nachten. Voor hem had men diens- völgèns een slaapgelegenheid gereed gemaakt in een plaats op de gelijk vloers, vertrek welke werd warm gehouden bij middel van een klein gasvuurtje. Tijdens een nacht is het gasvuur tje om onbekende reden evenwel uitgegaan en het gas stroomde ver der het vertrek en het huis binnen, in zoverre dat de kleine verstikt werd. 's Morgens werd de ongeluk kige jongen dood gevonden in zijn bed. DE REGERING VOOR KAMER EN SENAAT Kamer en Senaat zijn Dinsdag jl. opnieuw bijeengekomen en in beide Kamers werd door de Eerste-Mi- nister Van Houtte de Regerings verklaring voorgelezen. Hierover wordt o,m. gehandeld in de bijdrage van onze medewer ker PASverschijnend op een andere plaats in dit blad. Ter toevoeging aan deze bijdrage willen wij hier evenwel nog enkele andere belangrijke punten uit de regeringsverklaring aanstippen, hl.: De gebeurlijkheid van een in flatie kan in geen enkele omstan digheid overwogen worden. Instelling van Commissie voor Europese Unie. Uitbreiding van onze binnen landse economie door fiscale en kredietmaatregelen. (Versoepeling uitzonderlijke winsten). Werkverschaffing voor nieuwe investeringen. Herziening pensioenstelsel der loontrekkenden; aanpassing der be diendenpensioenen; ontwerp voor pensioenen der zelfstandige arbei ders; aanpassing dec. mijnwerkers. Einde van het voorlopig regi me der tramwegen. Instelling van speciaal en tij delijk wegenfonds. Opvoering van bedrag der mi litaire en herstelpensioenen. Verlenging van schoolplicht en ontwikkeling van technisch onder wijs. Actieve landbouwpolitiek. Maatregelen tot afschaffing van het verval van burgerrechten en van nationaliteit, voor in rech ten herstelde getroffenen der ad ministratieve epuratie. Gelijkstelling van officieel en vrij onderwijs wat betreft het ver eiste aantal leerlingen tot het op richten van nieuwe klassen. Regeling voor de bij verstek veroordeelden die wederom de Bel gische nationaliteit zullen kunnen verwerven. Ook steun aan de katholieke missies die een zo grote bijdrage hebben geleverd bij het door België in Congo gesteld beschavingswerk. Na de voorlezing van de rege ringsverklaring werd in de Kamer onmiddellijk het debat er over in gesteld. De eerste spreker was dhr Spinoy die geen genade vond, noch voor de regeringsverklaring, noch voor de homogene regering, noch voor de C.V.P. Dhr du Bus de Warnaffe was de tweede spreker, die de nieuwe regering verdedigde, waar na de eerste Kamerzitting geheven werd. Woensdag Jl. werd het een lange en eerder kleurloze bespreking, waarbij o.m. tussenkwamen in het debat: de HH. Lefebvre (Lib.), Eyskens (C. V .P.), Spaak (Soc.), Tielemans (Soc.), Janssen, minis ter, Liebaert (Lib.), Spaak ander maal, ten slotte de Ministers Har- mei en Eerste-Minister Van Houtte. Daarop werd tot de stemming overgegaan over de ingediende mo tie het vertrouwen in de regering inhoudende, welke werd goedge keurd met 103 stemmen tegen 97 en bij 2 onthoudingen (wegens paireren) In de Senaat zal nu eenzelfde debat worden gehouden. De Suez-kanaal-zone in Egypte blijft een gebied van verbeten on dergrondse strijd van de Egyptena- ren tegen de Britse troepen, ale het gebied bezetten en bewaken. Te Fort-Saïd kwam het om. tot een treffen van 3 urn, waarbij Egyptische terroristen een Brits kamp bestookten en de Britten het spoorwegstation onder vuur namen met hun 7,5 cm. mortieren, tot de Egyptenaren de plaats moesten rui men. Anderzijds werd de Egyptische Politie-Generaal Mohammed Ab- doellah Raoef, die te El Harnada was aangehouden, door de Britten in vrijheid gesteld. Zaterdag 19 Januari Jl. bezetten Egyptische studenten een katholiek nonnenklooster te Lsmailia om van op het dak ervan de Engelsen te kunnen beschieten. De Zusters rie pen de hulp in der Britten zodat een gevecht ontstond tussen beide partijen. Britse centurion-tanks gre pen in en omsingelden en ontzetten het Frans klooster, maar Zuster Anthonia, een Amerikaanse, was er gedood geworden. Volgens de Brit ten werd zij vermoord door de Egyptische terroristen, volgens de Egyptenaren werd zij gedood door een Britse kogel. De Eerwaarde Zus ter werd op zeer plechtige wijze ten grave gedragen. Door de Ameri kaanse ambassadeur te Kafro werd een onderzoek bevolen om uit te maken wie de zuster doodde. Een Franse, een Egyptische en twee Britse artsen werden met het on derzoek belast, maar hun beslissing is nog niet gekend. lsmailia zelf werd omsingeld en al de huizen werden doorzocht. De in- terse heerschappij Sovjets eisen evenwel vooraf regeling over Triest. wooers zelf werden naar verzamel, plaatsen gedreven en aan onder, vraging onderworpen. Er werd lp het bijzonder gezocht naar jong» aanhangers van de be vrij dings- commando's Op het kerkhof van lsmailia werd eveneens een gevecht geleverd en ir een graf werd een belangrijke wa penopslagplaats ontdekt. Bij dit ge vecht werden 4 Egyptenaren gedood en een Britse officie, zwaar gewond. Daags nadien had een nieuw» actie op het kerkhof plaats, daal er reeds 20 ton wapens waren ont dekt, alsmede huiszoekingen in an dere sectoren. Te Kaïro hebben vrouwen, behorend tot de groep Dochters van de Nijlde Bar clay's Bank bezet en alle beweging in de bank belet, tot de politie nen kwam verdrijven. Het Egyptisch blad «Al Goem- hoer el Masriheeft een beloning van 1.000 pond sterling beloofd voor het hoofd van de Britse bevelheb ber Generaal Erskine, wijl 'n Egyp tisch volksvertegenwoordiger mede deelde, een vierde van zijn parle mentaire vergoeding af te staan, ten voordele van Egyptenaren dié Britse officieren zouden vermoor den. In het blad «El Misri» wordt anderzijds een interview opgeno men, dat zijn correspondent te Pa rijs heeft gehad met de Heer Vis- iinski. Hierbij zou de Russische Minister de sympathie der Sovjets hebben betuigd aan alle volkeren van het Midden-Oosten, die zich wensen vrij te maken van de Wes- Het vredesverdrag voor Oosten rijk, waarover vorig Jaar gedurende zoveel maanden gepalaberd werd door de plaatsvervangers der Grote Vier, kwam terug aan de orde van de dag daar de Westerse drie grote mogendheden aan Sovjet-Rusland hadden voorgesteld de besprekingen over dit verdrag heraan te vatten. De Sovjets hebben evenwel ge antwoord dat een hervatting over Oostenrijk onderschikt was aan het houden van besprekingen over Triëst. Moskou beschuldigde tevens de Westersert een militaire basis te maken van Oostenrijk, beschuldi ging welke verworpen werd door da Westersen. 60% der uitgaven bestemd voor de strijdkrachten. 5 milliard dollar voor fantastische wapens Woensdagmorgen 23 Jan. jl. brak brand uit in de borstelfabriek van dhr Christiaens, wijk Nieuwe We reld te Izegem. Alhoewel de brandweer spoedig ter plaats was, kon er niets meer gered worden en wprdéii allé hiateriadl en Werktüi gén volledig vernield. T M It T verlamdheid, tchic, blaüwe kam, wormen, 't gapen, 't treuren, slij men, 't geel enz... der hemien, dui ven en kiekens, gebruikt IN T DRINKWATER IN 'T ETEN. Twee wonderprodükten die van zich doen spreken in do streek. 30 JAAR BESTAAN! EIST ZE! TE BEKOMEN IN ALLE GOEDE APOTHEKEN. (4725) 'I KONING BOUDEWIJN NAAR CONGO IN JULI Door het te Leopolds tad uitge geven weekblad De Week wordt voorgehouden dat Koning Boude- wijn in Juli e.k. een reis zou ma ken naar Belgisch Congo, en dat ook Koning Leopold vacantie zou némen ln Kivu. DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 6 op 12 Ja nuari werden er per dag gemiddeld 204.109 volledige werklozen, evenais 8 4.186 gedeeltelijk en toevallig Werklozen of in het geheel 288.295 werklozen gecontroleerd. Tegenover de vorige week wordt een vermeerdering waargenomen met 5.039 volledig werklozen en een vermindering met 51.352 gedeelte lijk en toevallig werklozen. ONZE MILITAIRE INSPANNINGEN In 1954 zal België 530.000 man kunnen mobliseren Uit verklaringen afgelegd door Kolonel De Greef, Minister van van Landverdediging, aan Ameri kaanse journalisten op doorreis te Brussel, zal België in 1954 een to taal van 530.000 man kunnen mo biliseren, hetgeen 42 van de mannelijke bevolking van 19 tot 40 jaar uitmaakt. De Minister vestigde er tenslotte de aandacht op dat de Belgische inspanning om financieel oogpunt, in 1952 driemaal zo hoog is als in 1949. HET AUTOSALON TE BRUSSEL Op Zaterdag 19 Januari jl. werd te Brussel, in dé Eeuwfeeëtpaleizen, het 35" auto- motor- en rijwiel- salon geopend. Enkele cijfers geven, beter dan woorden, onmiddellijk een gedacht van de inhoud van de Eeuwfeest- paleizen: vier en tachtig automer ken, w. o. 26 Engelse, 20 Ameri kaanse, 14 Duitse en 12 Franse, be slaan 184 stands. Drie en vijftig merken, 17 Duitse, 13 Amerikaanse, 12 Engelse en 11 Franse leggen verder nog beslag op 66 stands, waar al de onderdelen, de aanhangwagens, enz., worden ten toongesteld, zodat het geheel wer kelijk volledig is. Motors en rij wielen zijn minstens even sterk vertegenwoordigd, 't Aantal stands groeide inderdaad van 96 tot 120, terwijl er 318 stands aangevraagd werden voor onder-delen en bijibe- horigheden. Dit salon is dam ook een groot succes geworden. NIEUWE BELGISCHE AMBASSADEUR TE MOSKOU Dr Arthur Wadters, gewezen di recteur van Le Peuple.» ep. So cialistisch Volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Hoei- Borgworm, werd bbnoemd tot nieuwe Belgische ambdssadeuir te Moskou. Hij zal rhet Maart e.k. af reizen. KONINKLIJK BESLUIT TER INRICHTING VAN TELEVISIE- RADIOUITZENDINGEN De tëlevisie-rddiouitzendlngen in België, moeten volgens 'n Konink lijk Besluit dat in het Staatsblad is verschenen, geschieden overeen komstig de vblgehde vormen: 1. - De breedte der zendkanalen zal 7 megaperioden pér séconde zijn. 2. - Het totaal getal der lijnen per beeld zal 625 zijn voor de Uit zendingen in dé Nederlandse tad! en 819 voor de uitzehdingen in de Franse tadl. Nochtans zal, voor de heruitzen ding van in het buitenland verwe zenlijkte prógratnffta's of voor het uitzenden van programma's, die terzelfdertijd voor béide tadlstreken van liet land. dienen, het totaal ge tal lijneh per beeld 625 mogen zijn voor de uitzendingen in de Franse taal en 819 voor de uitzendingen in de Nederlandse taal. 3. - Voor de uitzending van het beeld zal de positieve modulatie ge- gebëzlgd worden. 4. - Voor de udtzfendirg van liet geluid zal de amplitude-mcdül&tle gebezigd woredn. 5. - De synchrónis&tiesignalen van liet beeld zijn van lifet type, be schreven in 'het bescheid 7" - C.A.R. Genève van 10 October 1950. MOND- EN KLAUWZEER NEEMT AF Naar öe bevoegde kringen neemt het, mond- en klauwzeer grotelijks af in ons land. Men hoopt dat te gen einde Februari alle haarden van Infectie zullen verdwenen zijn. Het aantal aangetaste runderen werd op 700.000 geschat. INDEXCIJFER VOOR JANUARI Naar wordt voorzien zal het In dexcijfer voor de kleinhandelsprij zen een. nieuwe lichte stijging ver tonen voor Januari, hoofdzakelijk te wijten aan de verhoging dér prijzen van aardappelen, boter en andere voedingswaren. DE BOUWPREMIES IN 1950 '51 De premiebouw ls gedurende het verlopen jaar merkelijk gedaald te genover het vorige. Voor gans het jaar 1951 werden ongeveer 10.000 premies minder toegekend dan in 1950. De toegekende premies be droegen per maand: President Truman heeft Maandag bij het Congres een begroting inge diend, die hij in het teken van de landsverdediging heeft geplaatst en die de hoogste cijfers van de Ame rikaanse geschiedenis inhoudt, de oorlogsjaren 1939-1945 uitgezonderd. Het presidentieel ontwerp voor het belastingjaar, dat loopt van 1 Juli 1952 tot 30 Juni 1953, raamt de uitgaven op 85 milliard 400 mil- lioen dollar en de inkomsten op 71 milliard dollar, zodat er een tekort van 14 milliard 400 milliben dollar zou zijn. Meer dan 3/4 van de geraamde uitgaven zal rechtstreeks of indi rect aan de herbewapening gewijd zijn. Deze uitgaven worden onge veer als volgt verdeeld: strijdkrach ten: 60% (54.200 millioen dollar), uitgaven in het buitenland 13 (8.200 millioen), burgerlijke federa le uitgaven 15 (14.300 millioen), renten op schulden 7 (6.300 mil lioen), oudstrijders 5% (4.200 mil lioen) President Truman deelde verder möde dat hij binnenkort om een krediet van 7.900 millioen dollar zou verzoeken voor wederzijdse veilig heid en van 546 milliard om het nieuw programma van «fantasti sche wapens in vijf Jaren te finan cieren. Door het Amerikaans staatshoofd werd verder verklaard dat hij ver wacht dat na 1954 de uitgaven voor bewapening zullen verminderen,zo zich geen nieuwe oorzaken van In ternationale spanning voordoen. Hl,1 liet verder opmerken dat de U.SA,. sedert 18 maanden hun strijdkrach ten hebben verdubbeld. De Amerikaanse begroting van 85 milliard 444 imdllioen, die door President Truman bi.i het Congres p6T De Amerikaanse regering zal lij het belastingjaar 1952-53 zoveel uit geven als tijdens de 136 eerste jaren van het bestaan der Amerikaanss republiek, d. i. van 1789 tot 1925. Zo de dollars van de begroting naast elkaar zouden liggen, dan zou men een band bekomen van 13 mil lioen kilometer lengte of 240 maal de wereldomtrek. Ten slotte zou een persoon 11.416 jaar nodig hebben am die dollars të tellen, in het tempo van ;een dollar per seconde gedurende 8 uur pér dag en 40 uur per week. 1950 1951 Januari 1.511 1.292 Februari 1.407 1.429 Maart 2.003 1.545 April 2.008 1.368 Mei 2.229 1.489 Juni 2.460 962 Juli 2.328 1.105 Augustus 1.995 1.193 September October 2.606 2.374 1.044 926 November 1.700 970 December 1.046 880 23.667 14.203 VERGOEDING VOOR WERKLOOSHEID De, vergoeding voor werkloosheid bedraagt thans ongeveer 75 fr. per dag, inbegrepen de speciale en voorlopige vergoeding van 4 fr. per dag. Voor de oorlog was het slechts 18.50 fr. De vergoeding slaat dus hagenoeg terug op de Index 400, op grond van de periode 1936-1938 100. Tegen 75 fr. per dag is er meer dan 5 milliard fr. per jaar nodig om gemiddeld aan 200.000 werklozen de vergoeding uit te keren. OUDERDOMSPENSIOENEN Volgens de Jongste statistieken ontvangen 517 personen in België op 310.000, een ouderdomspensioen. Er zouden daarvan 50 gepefl- sionneerden zijn in het Vlaamse land, 40,38 in Wallonië en 9,05 in Bxiussel. Zie vervolg hiernevens TW Roden willen steeds vliegvelden en weigeren vrijheid van repatriëring der krijgsgevangenen. Herhaaldelijk kwamen de ver schillende sub-commissies van de wapenstilstandsconferentie te Pan Moendjon bijeen, maar. zonder eni ge vooruitgang te kunnen boeken. Door de geallieerden werd ten slotte aangeboden het communistisch voorstel inzake toezicht op een eventueel wapenbestand aan te ne men zo de Communisten hun eis inzake aanleggen van vliegvelden wilden laten wegvallen, maar ook Ingevolge de buitengewoon zachte Winter, staan in de boomgaarden der streek van Calais reeds pere laars in bloei. Indien het nu moest beginnen te vriezen, dan zou grote schade worden aangericht. EEN MILLIARDLENING VOLTEKEND De lening van een milliard frank van de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid is voltekend. Op het kabinet van de Minister van Financiën wordt gezegd dat de laatste inschrijvingen zelfs zullen Worden verminderd. INDEXCIJFER VOOR JANUARI OP 424 PUNTEN Het indexcijfer der kleinhandels prijzen voor Januari zou 424 bedra gen, wat een verhoging van 1,6 punten betekent tegenover Decem ber jl. Deze stijging zou hoofdzake lijk te wijten zijn aan de verhoging der prijzen van het vlèeS, boter, bonen, erwten eh andere voedings waren. dit aanbod werd door de commu nistische onderhandelaars onmid dellijk van de hand gewezen. An derzijds bleven zii bij de els dat allé krijgsgevangenen gedwongen zou den moeten worden gerepatrieerd en hen geen keus zou worden gela ten om in het andere kamp te blij ven, wat door de geallieerden niet kon worden bijgetreden. Van het front zelf werd weinig gemeld. V. S. VAN AMERIKA HEER CHURCHILL VOOR U.S.A.-PARLEMENT Voor het U.S.A.-Parlement hield de Hr Churchill een rede om een Uiteenzetting te geven over de rede nen van zijn reis naar de U.S.A. en de besprekingen welke hij gevoerd had met President Truman. Zo verklaarde hij o.m. dat hij en de Hr Truman akkoord waren ge raakt over een onmiddellijk en kordaat antwoord zo de onderlian- delingen over de wapenstilstand in Korea zouden mislukken; nog dat hij niet gekomen ,was óm goud te vragen, maar wel om staal en uit rusting, en dat Engeland hulp no dig had. INDO-CHINA FRANS OFFENSIEF INGEZET In de delta van de Rode Rivier hebben de Frans-Vietnamese troe pen een. offensief ingezet tegen de Vietminh-opstandelingen, waarvan er 13.000 zouden .zi.in samengetrok ken rond Nam-Dinh. Bij Tiiiet Binh werd anderzijds een Franse post aangevallen. Zware gevechten werden reeds geleverd. (groen blikken dozen) (5078) OOSTENRIJK. Inbeslagne ming. Alhoewel de Sovjets d« persvrijheid hadden gewaarborgd in de zone Welke zij van Oosten rijk bezetten, hébben zij de inbe slagneming bevolen van het ka tholiek weekblad «Der Volksbote», RUSLAND. Beperkingen voor Diplomaten. Door de Sovjet overheden werd de bewegingsvrij heid van dë in Moskou geaccredi teerde buitenlandse diplomaten an dermaal Ingekort, zodanig dat stemmen zijn opgegaan in de U.S.A. om eenzelfde maatregel te treffen tegen de te New-Vork ge accrediteerde communistische di plomaten. INDONESIË. Bchepen besteld in België. Naar verluidt zou de Regering van Indonesië zinnens zi.in 10 schepen te bestellen in Béi- gië, nl. kustvaarders. Duitsland én Italië zouden ook dergelijlte be stellingen ontvangen. DUITSLAND. Helgoland te rug Duits. Door het Foreign Office te Londen werd medege deeld dat het eiland Helgoland met 3 Maart e.k. terug ter beschikking vap West-Duitsland zal worden ge steld. Ih ruil zal aan de Britteri een uitgestrekt gebied van zand banken nabij Cuxhaven ter be schikking van de R.A.F. worden gesteld. INDO-CHINA. Ontploffende fietsen. De Indo-Chinese terro risten hebben er thans Iets nieuws op gevonden om aanslagen te ple gen. Kleine tijdbommen van plas.tic plaatsen zij in onderdelen van fiet sen: deze fietsen werden dan hier of daar achtergelaten en op het gestelde uur deed er zich dan een ontploffing voor. Aldus werden reeds 30 persöhen gewond. op postcheckrckening 4763.69 van Het Wekelijks Nieuws blad tot einde 1952. Poperinge, en U ontvangt ons

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 9