AAKBESTEDIiGEi Voor U, Mevrouw m m m m m N m _M SCHUIF N.C.SV1.V .-Berichten VROUWENHOEKJE DE LEUGEN BIJ HET KIND ZAK-HOEDEN HOOGLED E|§ S 0 0 KlfA L EK B A 0 S E EfÜL EBEN S T HE V E NHI D |AfDE uÉkBA SKI|IDEAAL A K E R$$$E L P§iE MERE L|K OEN EREN DffH LEER ÜH EIS E R OiHA T GEBEDEN IN DE AMERIKAANSE RADIO- EN TELEVISIE- UITZENDINGEN DE EUROPESE BEVOLKING RADIO KORTRIJK Stort 125 fr. Té9é-Rijs@I EMELE RECEPTEN <HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 2 Februari 1952 Bladz. 12.! TOEN IK VANMORGEN m'n neus aan het venster stak, schrok ik me haast dood. Al sneeuw wat ik zag. Wel twintig centimeter dik! Dat er nu niemand meer gaat be weren dat de seizoenen uit elkaar gerukt zijn. Allemaal larie! Want dat is nu werkelijk de winter op z'n best en op z'n mooist. Het is wel niet erg plezant, maar het is toch mooi: een sneeuwlandschap. Dat is het enigste in het leven dat niet plezant en toch prachtig is. Als er iets in het leven niet plezant is, is het gewoonlijk ook niet prach tig te noemen. Met de sneeuw is dat wat anders. Is het voor de grote mensenkin deren niet erg aanlokkelijk door een karrevracht sneeuiw te bagge ren, voor de kleine kinderen is het dan eerst feest! De sneeuwballen snorren door de lucht en... pats!., op een juffrouwken haren hoed spetst ze uiteen tot groot jolijt van de sneeuwbalgooier. Overal ziet men de sneeuwmannen uit de sneeuw oprijzen. Ja, kinderpret is er dan genoeg, MAAR WEET U waar er ook pret wordt gemaakt, da's op de Hogeschool. De oudste jongen van mijn broer, die studeert voor pil lendraaier, vertelde me nog een van hun laatste toeren op de Univer siteit: Ze hadden les in Natuurkunde. Op een zeker ogenblik moest de professor voor een momentje de leszaal uit. Een van de studenten profiteerde van deze afwezigheid, liep naar het bord en schreef er op «Onze professor is een ezel! Het ganse gezelschap wachtte in spanning op de terugkomst van de professor. De professor trad bin nen, zag de zin op het bord, viel niet slinks, nam het krijt op en schreef naast ezel het woord «drij ver Met ontgoochelde gezichten lazen de belhamels: «Onze profes sor is een ezeldrijver»! Dat moet voorzeker een professor naar hun hart zijn geweest. Hij heeft tenminste dat bereikt dat ze nooit meer iets dergelijks op het bord hebben geschreven. MEN VRAAGT ZICH SOMS AF: Wat hapert er tegenwoordig aan vele huwelijken? De ene zegt: die vent drinkt tegen de sterren op. Een ander orakelt: die vrouw ver teert al wat ze ziet en ze is nooit in haar huis. Weer een derde: niet te verwonderen dat het daar niet botert, hij ziet liever een andere dan zijn eigen vrouw. Ja, allemaal gevalletjes, die wel oorzaak van een mislukt huwelijk kramen zijn. Maar ik denk dat de diepe oorzaak dikwijls elders ligt. De orde in het gezin wordt op z'n hop gezet. In plaats dat vader, het hoofd van het gezin, het grote en laatste woord voert en zou moeten hebben, is het moeder, die de baas speelt. Man en vrouw moeten «samen» de gezinsproblemen oplossen en de opvoeding hunner kinderen ter harte nemen, maar vader blijft het hoofd, het opperste gezag in huis. En waar dat wordt genegeerd, waar dót gezag wordt overgenomen door de vrouw moet de orde in wanorde herschapen worden. Ik zag eens ergens op een kip penhok een haan geschilderd met deze woorden er onder: In deze woning Ben ik de koning. Maar als ik er niet ben. Dan regeert hier de hen! Dat is raak en juist! Maar bij de mensen is het ook wel eens anders. De twee kinderen van naast mijn deur, spelen altijd met de mijne. Meestal zijn ze zoetjes. Maar kort geleden hoorde ik m'n dochtertje het jongetje van mijn gebuur on meedogend uitschelden. Toen de scheldpartij niet ophield en er ook geen antwoord kwam van het slachtoffer, kwam ik tussenbeide: Als ge niet kunt spelen zon der ruzie, dan moet ge maar niet meer samen spelen. Waarop mijn vierjarig dochtertje doodkalm ant woordde Wij maken geen ruzie, vader. We spelen huisje en ik ben de moeder! Dat was onschuldig kinderspel, maar dat typeert zo wonderwel het leven! Dat leven is zó geworden omdat men zich te veel zorgen maakt over materiële dingen en het bizonderste vergeet: dat er nog altijd een He mel en een Hel bestaat en steeds zal blijven bestaan. Men schakelt God niet straffeloos uit in z'n leven. In haar zorg over Links en Rechts is de wereld vergeten dat er ook nog een Boven en een On der is. Bovendien heerst er een reuze- plaag: het wordt een echt vrouwe lijke wereld. Wanneer een man ge boren wordt, vragen de mensen: Hoe maakt de moeder het? Als hij gaat trouwen, zeggen ze: Wat een lief bruidje? En als hij sterft, informeren ze: Hoeveel heeft hij haar na gelaten? Nee, dit alles loopt falikant uit! De vrouw op haar plaats en ner gens anders! Maar dat de man dan asjeblief ook als man zijn volle plicht doet. En de rest komt vanzelf. We moeten thuis allemaal zes stoelen hebben: één voor de een zaamheid; twee voor de vriend schap en drie voor de gezelligheid. Die stoelen kunt U nergens gaan kopen, hoor, beste vrienden, U maakt die stoelen zelf. Vader op zijn plaats, moeder op haar plaats, de kinderen op de hunne, de zes stoelen in hun bezit en het wordt een hemelhuis. Wie het niet gelooft, moet het maar eens proberen! EEN ZEKERE BURGER te Mos kou stond zo goed met de partij dat hij zelfs een bewijs kreeg, waardoor hij een voorkeur-beurt kreeg als hij een spoorkaartje moest kopen in een station. Het was dus uit met nog langer in de rij te moeten wachten. Zekere dag ging hij naar het station en toon de zijn bewijs. U moet daar in die rij wach ten! zei men hem. Maar, kijk hier, protesteerde hij met klem, met dit bewijs kan ik een ticket krijgen zonder te wachten! Goed, kameraad, dat is zo, knikte de bediende, maar daar is juist de rij van de mensen, die een bewijs hebben waardoor ze niet in de rij hoeven te staan! Van voorkeurrechten gesproken! TWEE VRIENDEN ontmoeten elkaar in de sneeuw. Slaan, spijts het gure weertje, toch maar een gezellig babbeltje. Zegt de eerste vriend tot de tweede: In alle vriendschap gezegd maar U rookt toch te veel. Dat eeuwig roken zal uw gezondheid voorzeker benadelen. Kom, kom, al praatjes, zegt de tweede. Ik heb een oom, die de gehele dag rookt en hij is nu al tachtig jaar oud. Dat is mogelijk, zegt de eerste, maar als hij niet zoveel gerookt had, was hij er misschien reeds negentig!!! U HEBT VOORZEKER al dik wijls horen spreken van relativi teit Men zegt soms: alles is re latief in het leven. Maar weet U wat dat feitelijk zeggen wil. Marenta weet het ook niet. Ze las overlaatst in een boek en verstond er de knoppen van. Wel om Marenta en U allen plezier te doen, ziehier wat relati viteit eigenlijk betekent: Op een dag wandel ik met een blinde man en maak de opmerking dat ik zin heb in een glas melk. Wat is melk? vraagt de'blinde. Een witte vloeistof! Vloeistof ken ik. Maar wat is wit? De kleur van zwaneveren. Veren ken ik. Maar wat is een zwaan? Een vogel met gebogen hals. Ik weet wat een hals is, maar wat is gebogen? Ik neem de arm van de blinde, strek hem en buig hem om aan te tonen wat gebogen betekent. O. zegt de blinde, nu weet ik wat melk is! En nu weet ge voorzeker ook wat relativiteit is IK EINDIG! Ik ga nu een par tijtje kaart spelen bij m'n gebuur, want die man zou dag en nacht kaarten en gezien we onze naaste moeten beminnen als ons zelf, zal ik hem maar dat pleziertje gaan gunnen. Ja, het Evangelie gebiedt ons onze naaste te beminnen en ook van onze vijanden lief te hebben. Waarschijnlijk is dat zo, omdat het in de regel dezelfde mensen zijn. Denkt U het ook niet? Het Manneke uit de Maan. na lezing, ons blad in de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. ZITDAGEN OVER DE PROVINCIE WEEK VAN 4 TOT 9 FEBR. Maandag 4 Februari: Voormiddag: Veurne Diksmulde leper Menen Tlelt Roese- lare Poperinge. Namiddag: Kortrijk Koolskamp Izegem Torhout Speciale zitdag door Heer Volksvertegenwoordiger A. Dc. Gryse, H. Horriestraat 45, te Roeselare, van 14 tot 16 uur. Dinsdag 5 Februari: Voormiddag: Nieuwpoort Oost ende Veurne Diksmuide Pope ringe Menen Tielt Roeselare. Namiddag: De Panne Lo Lange- mark Poelkapelle Roeselare. Woensdag 6 Februari: Voormiddag: Veurne Diksmuide Menen Tielt Roeselare. Namiddag: Kortemark Kemmel Meulebeke Pittem Izegem. Donderdag 7 Februari: Voormiddag: Oostende Veurne Diksmuide Poperinge leper Menen Tielt Roeselare. Namiddag: Middelkerke Moorslede Staden. Vrijdag 8 Februari: Voormiddag: Torhout Poperinge Wervik Menen Tlelt Roe selare Oostrozebeke. Namiddag: Ardooie Ingelmunster. Zaterdag 9 Februari: Voormiddag: leper Menen Ize gem Poperinge Roeselare. UITSLAG KRUISWOORDRAADSEL Nr 16. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Een der kindergebreken waar mee de ouders doorgaans minst van al weg weten, en bijgevolg dikwijls meest van al last hebben, is de leugenachtigheid. Het is ook een delikaat gebrek, hetwelk met veel takt dient, bestreden, en niet minder met kennis van zaken, want «liegen» en «liegen» is twee. Laat ik in deze bijdrage trachten de moeders en vaders wier Janne- man of Grietje de waarheid al te gemakkelijk geweld aandoet, even voor te lichten en wegwijs te ma ken ln de bestrijding en de gene zing van dit gebrek. Ik weet niet waarom uw kleine lieveling zo gemakkelijk liegt. Is het slechts uit onwetendheid of onbedachtzaamheid, dan is dat he lemaal niet erg. Met een beetje oplettendheid 'van onzentwege zal hij dat langzamerhand wel afle ren. Een kind van drie, vier, vilf laar en ouder kan toch niet alles weten, kan toch niet alles begrij pen van wat het rondom zich hoort en ziet. en voelt? Bij zulke leu gens uit onwetendheidis het eenvoudig aan ons om Jantje of Grlette duidelHk t.e maken dat een bepaalde zaak niet is zoals hij (zij) denkt en zegt, maar wel zó en zó... Meer valt er niet t.e doen. Uw klein- t1e zal. na de ontvangen uitleg, fier zitn dat het weeral zoveel meer weet. en zal geen tweede maal de zelfde onwaarheid vertellen, want een leugenis dat niet eens te noemen. Zelfs wanneer uw kleine zou lie gen omdat zFn verbeeldin soms wat te sterk werkt, moet ge u nog niet dadeliik ongerust maken Straft vooral niet te gauw om een fantasie-leugen. Dit wil natuurlijk niet zeeaen dat ge zijn kinderlüke verbeelding zo maar vrije teugel moet laten. Een sterke fantasie is een gave, op voorwaarde dat ze in de goede richting wordt geleid, anders wordt ze een gevaarlijk ge brek. Tracht, deze gave dan op een goede manier te ontwikkelen door aangepaste lektuvr (goede kinder verhalen en snrookjes). doch voor al door zelf-aktieve bezigheden als tekenen, knutselen, muziek, zan» zelf-gefantaseerde toneelsnelletfes met broertjes en zustes en kame- GAS- EN WATERLEIDINGEN 6 Febr. KOKSIJDE. Te 11 u., op de Dienst der Militaire Gebouwen- Luchtmacht, Géruzetkazerne, Gen. Jac- queslaan, Etterbeek, aanleggen van een waterleiding naar nieuwe loodsen op het Vliegveld te Koksijde. Bestek: 396.000 fr. GRONDWERKEN 13 Febr. ROESELARE. Te 11 u., ln 't Hoofdgebouw van Telegraaf en Telefoon, 42, Falelzenstraat, Brussel (4e verd., lok. 20), leggen van onder grondse telefoonkabels te Roeselare. WEGENBOUW- EN RICOLWERKEN 7 Febr. WEVELGEM. Te 11 u., ten gemeentehuize te Wevelgem, lar- macbedekklng in weg Nr 1. Bestek- 326.615 fr. VERSCHILLENDE 12 Febr. Te 11 u., op de geweste lijke directie der Posterijen, Vrijdag markt 12, te Brugge, vervoerdienst van postzakken en postcolli met autowagen tussen KORTRIJK en RENINGELST. ICriiis«i»fflrMi$§i Ir 17 123456789 10 i m i m m «ras d&BBT i m Ml! Mi m 'MS M M i gemeente ln Oostvlaanderen. 10. Luipaard. Horizontaal: 1. Geboorte plaats van Hugo Verriest.; in sect. 2. Tros; rivier ln Frankrijk. 3. Geboortestreek van Abraham; persoonlijk voornw.; keukengereedschap. 4. Ieder mens. - 5. Soort hert; vergoeding voor verricht werk. 6. Eerste vrouw; pers. eoornw.; rein. 7. Achter; kermistent. 8. Voorgespan nen trekdieren; roofdier. 9. Voedsel gebruiken; hard clie- renvet. 10. Koninkrijk ln Europa; zoon van Noë. Vertikaal: 1. Naar regen staan; laag water. 2. Ier land; niet vloeibare. 3. Loofboom; zohaastj hoofd schilfer. 4. Oceaan; in angst verkerend. Orgeldraaier. 6. Bevroren water; bijwoord. 7. Echte Vlaming; grove wollen stof. 8. Boterbloe men. 9. Bezië; tweeklank: Radio en televisie hebben in de Ver. Staten grote uitbreiding geno men. In het Bisdom San Francisco groepeert het uurtje van de Rozen krans meer dan 150.000 luisteraars. Om de beurt gaat een delegatie der verschillende parochies in het stu dio de rozenkrans bidden. Bij de eerste verjaring van dit uurtje van de Rozenkrans, is de aartsbisschop van San Francisco de Rozenkrans gaan voorbidden in aanwezigheid van 216 gelovigen uit de 216 parochies van het bisdom. Van 10 tot 16 Februari werd een Week van de Bijbelingericht, waaraan 50 televisiestations zullen deelnemen. E. P. Murphy, S.J., van de Universiteit te Sint Louis, leidt deze programma's. Zonder rekening te houden met de Sovjet-Unie, telt Europa thans ongeveer 400 millioen inwoners. Groot - Brittannië bekleedt de eerste plaats met 51 millioen in woners. Vervolgens komt West- Duitsland met 48 millioen. (Oost- Duitsland telt er ongeveer 19 mill.) Italië en Frankrijk hebben on derscheidenlijk een bevolking van 47 en 43 millioen inwoners. België bezet de veertiende plaats met 8,7 millioen inwoners en Ne derland gaat België vooraf met 10,3 millioen. Vroeger had België een talrijker bevolking dan Nederland. Thans verwacht men dat de bevolking van Nederland deze van België over '25 jaar met 2 millioen zal overtreffen. In de streek van Rijsel heerst, naar verluidt een epidemie van kinderc.holera; drie wichtjes zouden er reeds aan gestorven zijn en 17 andere zijn ernstig ziek. Tijdens een sneeuwstorm is het Antwerps schip Elgovan 203 ton gezpnken in Nederlandse wateren. Schipper en helper kon den worden gered. WEEK VAN 3 TOT EN MET 9 FEBRUARI 1952 Zondag 3 Februari 1952. 10.03: Plechtige H. Mis, met het St- Arnoldusknapenkoor. 11.00: Boeken schouw. 11.10: Zondagmorgen zon der zorgen. Maandag 4 Februari. 12.00: Het musette-orkest Albert De Hollander. 12.15: Eerste bedrijf uit Aïda Gulseppe Verdl. 12.55In- time barmuzlek, Potpourri. Heinz Neu- brand, hammondorgel. 13.15: Cyclus de meesterwerken der symfonische muziek; de symfonieën v. Ludwlg von Beethoven. 13.45: Gezongen sambas. Dinsdag 5 Februari. 16.00: In ons operettentheater. 17.00: Nieuwe geluiden. 17.30: Kin deruurtje. 18.15Frank Sinastra zingt. 18.30: Wcstvlaamse Wetens waardigheden, dhr H. Stalpaert: Kautwerkstersfolklore 18.40Sul- te voor strijkers, Henry Purceil, bew. Sarbirolli. 18.15: Eigen mededelin gen. 18.57: In het mystlsch Egypte. A. W. Ketelbey. Woensdag 6 Februari. 19.15: Victor Cornelius speelt zijn potpourri nr 8. 19.20: Voetbalsport- praatje. 19.30: Het bonte fonoalbum. 20.00: Onze bonte Woensdagavond. 21.00: Een programma door en voor onze soldaten bij gelegenheid van De Week van de Soldaat». 22.00: Popu laire symfonische muziek. 22.45: Wij spelen ten dans. Donderdag 7 Februari. 16.00: Het ensemble Marcel Dumou- lin. 16.30: Cellöconcerto opus 104 in b klein, Antonin Dvorak. 17.10: De vrolijke golf. 17.45: Vioolrecital. 18.25. Walsen door Wenen. I. Geiger. 18.30: Sociaal economische proble men in Westvlaanderen. Lezing door Ig. J.-M. L. Do Meyere. 18.40: The Sentimentalists. 18.57: Castanet, Willy Richartz. Vrijdag 8 Februari. 10.03: Afscneidssonate opus 81 A ln es groot, Ludwlg von Beethoven. 10.15: Uit Tannhauwer, Richard Wag ner. 11.00: Zlekenhalfuur. 11.30: Ons refrslntjesalbum. Zaterdag 9 Februari. 16.00: Ons verzoekplatenprogramma. 16.55: Eigen mededelingen. 17.00: Eerste concert Ingericht door jeugd en muziek,afdeling Kortrijk. 17.30: Vraaggesprek met Antoon Vanderplaet- se, regisseur en algemeen leider van het Gfoeningespel të Kortrijk. 18.30: Marlahalf uurtje. Deze modellen zijn inderdaad hoeden die op reis gemakkelijk kunnen meegenomen worden en zonder hinder een plaatsje vinden in reiskoffer of tas. Zij vormen een handige combinatie van stof en breigoed. op postcheckrekening 4763.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt ons blad tot einde 1952. Hierboven een model van da mes-pyjama uit gestreepte flanel. Onder een rokje waarvoor ge streepte taft gebruikt wordt. Het is dusdanig gr sneden dat het sier lijk doorhangt. Zondag 3 Februari: 11.00: Hoogmis. 20.35Zichten van het Noorden. Dinsdag 5 Februari: 20.50: Reis naar de U.S.A. 21.00: Toneel. Woensdag 6 Februari: 20.50: Voor de vrouw. 21.10: «La Légende de St Procope», film Donderdag 7 Februari: 21.10: Rood Krulsultzcndlng. Vrijdag 8 Februari: 20.50: Reis naar Engeland. 21.00: Mandrin(film 2o deel). Zaterdag 9 Februari: 15.15: Kwartuur der vrouw. 21.30: Het Noorden zingt. raadjes (b.v. het uitbeelden o! spelen van vertellingen of ver halen uit de gewijde geschiede' i), poppenspel, enz.). Hier treedt ook het belang van het kindorspeal- goed op de voorgrond. Bez rgt uw kinderen hoofdzakelijk Sf co'.goed waarmee ze Iets kunnen schep pen», waarmee ze iets kunnen in mekaar steken, waarmee zo vorm en gestalte kunnen geven ran hun fantasie (b.v. bouwdozen, log-pviz- le's, tekengerief, winkel- en huis- houdgerei, lapjes voor poppenklcod- jes, naaibenodigdheden, enz.). Érger ls het geval als uw ltind zou liegen uit eigenbelang, (b.v. Uit vrees voor verdiende straf, om voordeel te halen uit een zaak ten nadele van een ander), om iets laakbaars te verstoppen, uit Ja loersheid, om door laster een an der schade te doen... Bij dit alles is kwaad opzet in het spel, en is het nodig dat ge er uw bijzondere aandacht aan besteedt Om te beginnen: doet uw kind het zedelijk kwaad inzien van de leugen, liegen is zonde; telkens het liegt, is zijn zielke minder schoon; door te liegen maakt het zich lelijk in de ogen van God en van de mensen. Wakkert ook de waarheidsliefde aan bij uw kind. Prijst het als het hem eens moeite kostte om de waarheid te zeggen kinderen dienen véél aangemoe digd, (zonder hen evenwel ijdel te maken); bestraft het. eens niet als het wat mispeuterde, doch open hartig bekende; stelt het zijn broertje of zusje dat de waarheid spreekt tot voorbeeld. Let er voor al op, schrikt niet, moeders en vaders! dat uw kind niet leert liegen... van u! Zeker, ik weet wel dat gij zo iets niet opzettelijk zult doen. Maar, voorbeelden trekken, en hebt ge nog nooit in het bijzijn van uw kinderen zoge naamde onschuldige leugensbe gaan? Is het nog nooit voorgeval len dat ge uw kind voor een paar jaren jonger liet doorgaan dan het in werkelijkheid was, om b.v. maar halve prijs t.e moeten betalen op het spoor? Hebt ge uw kleine nog nooit naar school gezonden, na een dagje afwezigheid, met een briefje waarop ge de Eerwaarde Zustér» of de «Geachte Meester» de eer had mede te delen dat uw Grietje of uw Jantje zo'n erge tand- of buikpijn had gehad, ter wijl de afwezigheid aan een heel andere oorzaak was gelegen? Hebt ge nog nooit...? Och. er zijn zo vele gelegenheden waarbij tl te gemakkelijk een leugen om be- terswil wordt begaan. Is dat dan werkelijk zó erg? zult ge vragen. Voor de gewetens vorming van uw kind: JA! 0! denkt ge ook niet dat het vertrou wen van uw kind ln u een lelijke deuk zal krijgen, als het herhaal- .delijk moest vaststellen dat ge op zettelijk onwaarheid zegt? Mis schien merkt ge op: Ik kan toch vlakaf en ronduit over blies en nog wat niet de waarheid gaan zeggen aan mijn kinderen. Dat is niet nodig en dat werd ook niet bedoeld. Laat uw kinderen b.v. op hun tijd maar genieten van het schone wonderder Paaskiok- ken en van de milddadigheid van St Niklaas. Tracht hen echter ook op dit gebied in te lichten vooral eer ze de ware toedracht der za ken vernemen van kameraadjes, in zover zulks mogelifk is ten minste. Hetzelfde geldt voor de geheimen van het leven. Met dit verschil evenwel dat hier titdlge voorlich ting vanwege de ouders (of geeste lijke leiders) geboden is. In al de gevallen dat de naekte waarheid niet kón gezegd worden, moet bij zonder ot> «relet dat we geen ach terdocht of ever-nis verwekken bi' de kinderen. Want, het is niet door het verzwijgen van de waarheid doch wel door de pchderóooht of de ergernis det. wij in <Ue gevallen verv-rerri zouden bandelen. Nadruk verboden.i MHH J. F. ROUT BOUTS, lie. pa ei. ROOMSOEP «CHAMPIGNONS» De inhoud van een doos Room soep Liebig Champignons voor zichtig in een weinig koud water oplossen. Een hoeveelheid water bijvoegen, gelijk aan het volumf van de doos, ten einde 4 teljoren te bekomen. Aan de kook brengen en opdienen. EIEREN MET SARDINES Laat eieren hard koken, ontdoe ze van de schalen, snijd ze in de lengte door. Verwijder de dooiers. Plet deze dooiers met een dessert lepeltje Oxo Bouillon. Voeg de in houd van een doosje sardines bij. waarvan graten en velletje verwij derd werden. Plet ze goed samen met het eerste preparaat, voeg een weinig olie, azijn, zout en peper en mostaard, bij, indien gewenst. Vul de eieren met dit meng»- maak gelijk dien op, na in het midden van elk ei een gefruit broodkorstje te hebben gestoken, VARKENSGEBRAAD Zout 1 kg. varkensfilet, -cotelet- ten of -schouder, leg in een pan met 6 peperbollen, 1 4 van een lau rierblad, een korst brood en 1 ui Begiet met kokend water en plaats in een warme oven. Gebruik veel water gedurende het braden (dtiui tot 1 uur), opdat het vlees goe» sappig weze. Voeg een weinig ko kend water bij indien het vet K bruin wordt (nooit op het vlees, sn- ders wordt de korst week), Neen het vlees uit de oven, plaats de pan op 't vuur, voeg 1 soeplepel bloed bij op de rand van de pan, mets goed met het vet, laat bruinen, git' er kokend water bij, kruid en vos! er een mespunt Liebig Vleesextrad aan toe. Doe de saus door teems, en ontvet ze indien nodig. 34 KORTE INHOUD: Jean Pierre Grosser, oud-piloot, ls thans werkloos. Op zekere dag ont moet hij Renée, een meisje waarvoor hij veel belangstelling koestert, maar zij kan nem niet uitstaan. BIJ haar thuis wordt er een feestje gegeven Een baron vraagt haar hand. doch zij zegt reeds verloofd te zijn niet zekere Jean Pierre, die ze ln Engeland leerde kennen. Tot overmaat van ramp kom: de oud-piloot, die ook Jean Pierre heet, die avond bij haar aankloppen En ledereen denkt dat hij de echte verloofde ls. Renée doet. M het bij zijn van de gasten, zeer verliefd, maar wanneer ze later samen is met Jean Pierre, zegt ze hem dat alles maar huichelarij ls. Toch vraagt Renée op dat Jean Pierre op het kasteel zou blij ven, totdat de baron vertrekt. Op ze kere dag worden zij bij een tante uitgenodigd en trekken er met het yacht heen. Hij stond met moeite op, en schudde het hoofd. Er was niets aan te doen,zei hij. «Het moet een geweldige kerel geweest zijn... Honderd kiïo... Min stens... Spijtig van de roede... Ze was niet te houden.» Als je er graag van eet, vil hem dan dadelijk,zei Renée. Anders moet je hem teruggooien. Hij zal rotten in de zon. Jean Pierre keek haar verwon derd aan, en het duurde heel wat, eer hij haar begreep. Hij keek on derzoekend rond, en zag dan op het dek naast de cabine een jong to- nijntje van een kilo of tien liggen. Het lag vredig op zijn zij, en zijn kieuwen gingen rustig open en toe, precies of het lag te herkauwen. Vlak ernaast lag de roede. De lijn was netjes opgerold. Jean Pierre stond er lang naar te kijken, en vroeg dan: Heb jij hem bovengehaald? «Je moet de kleine visjes water bijgeven,zei Renée. Ik heb de bokaal omgestoten.» Jean Pierre keek naar de bokaal, en zag, dat ze half leeg was. De visjes waren er nog in, maar ze za ten veel te dicht bijeen. Jean Pierre keek weer naar de tonijn. En hij dacht eraan, dat hij verzot was op gebakken tonijn. Maar van daag zei het hem niets. Hij nam de vis bij zijn kieuwen, zwalpte hem overboord, en zag, hoe hij eerst een tijdje met zijn witte buik omhoog lag, en zich dan lui om wentelde, en langzaam wegzwom, de diepte in. Dan nam hij de bokaal en de roede, en ging er mee naar bene den. In het voorbijgaan trok hij de foto van Esther Williams van de motorkast, frommelde ze op, en gooide ze in het water. De roede borg hij op achter het luik, de bo kaal hield hij even onder een van de kranen in de kajuit, en zette ze dan ook weg. En dan -ging hij op zijn rug op een van de rustbedden liggen, met de handen achter het hoofd. TIENDE HOOFDSTUK Renée voni hem, toen ze een uur later het yacht weer stillegde, en naar de kajuit ging om te eten. Ze liep hem zwijgend voorbij, en haal de alles wat zij moest hebben uit het vooronder. Zij kwam ook met een electrisch vuur voor de dag en zette koffie. Terwijl de kan sputter de, zette ze de fazanten op tafel en het gebraad en sandwiches en bo ter. Eet je? vroeg ze zonder omkij ken aan Jean Pierre. Neen,zei deze, ook zonder omkijken. Renée haalde één tinnen bord en een tas en een vork en een mes uit de kast, goot dan het kokende wa ter in de koffiepot, schonk zich een tas, smeerde een sandwich op, trok eeni hammetje uit een van de fa zanten en begon te eten. Jean Pierre bleef koppig voor zich uit liggen kijken. Hij had de indruk dat Renée er heel wat be ter uitzag sinds het gebeuren met de tonijn en dat was niet van aard om er zijn humeur op te verbeteren. Hij hoorde haar eten en de geur van de koffie kriebelde in zijn neus en het duurde geen twee minuten of zijn maag begon te rommelen. MENGELWERKHET WEKELIJKS NIEUWS Maar hij stond niet op. En hij liet Renée eten tot ze gedaan had. Maar toen Renée de beentjes over boord was gaan werpen en alles weer opgeborgen had, en weer be gon te varen, hoorde zij allerlei geruchten beneden in de kajuit en ze glimlachte. En kort daarop kwam Jean Pierre naar boven en hij deed zo onverschillig mogelijk om te to nen dat hij niets gedaan hkd, maar zijn maag stiet op toen hij op het dek stapte en er hing jus van de fazanten aan zijn kaak. Rer.ée liet hem geloven dat zij niets gemerkt had, keek naar het kio-mpas om te zien of zil de goede riching had, gaf een paar duwtjes aan het stuurrad en voer verder. Het bleef de ganse dag prachtig weer. De hemel was zuiver en blauw, de zon stond er midden in als een vurige gouden bal en de zee glinsterde als puur turkoois. Kort na vijf uur echter verscheen er in het Westen een wolkje. Het was een mooi wit, krullend wolkje. Jean Pierre zag het eerst. En hij wist wat het betekende. En er be gon iets te blinken in zijn ogen. Hij keek naar Renée en vroeg zo onver schillig mogelijk: «Je wilt niet dat ik het stuur overneem, nietwaar? «Neen, dank je,» zei Renée. Je kan het alleen, nietwaar? Ja. Jean Pierre knikte en hij loerde tevreden glimlachend naar het wolkje. Renée vroeg belangstellend: Verveel je je? «Neen, neen!» zei Jean Pierre. Je kon anders eens een echte haai proberen te vangen. Ginder dat kleine eilandje heet het haalen- eiland. Als je wilt, zal ik er eens langs varen. Het krioelt er van de haaien. Ze keek lachend naar Jean Pier re om zijn woedend gezicht te zien. Maar zijn gezicht was niet woe dend. Hij stond glimlachend op zijn hielen te wiegen en in zijn blik lag ieta dat haar schielijk achterdoch tig maakte. Zij keek hem onderzoe kend aan, goed wetend dat hij iets achter de mouw had en toen zag ze opeens het wolkje. En ze werd he vig ongerust. Ze keek naar Jean Pierre en dan weer naar het wolkje en dan weer naar Jean Pierre. En ze begreep waarom hij op zijn hie len stond te wiegen. En haar lippen werden dun. En toen het wolkje groter werd en langzaam lichtgrijs werd en dan grauwgrijs en dan donkergrijs, kroop er over haar gelaat een ang stige uitdrukking. En ze had lust om haastig te zeggen: Ja het is goed, neem het stuur Jean Pierre stak een sigaret <h maar. Maar zij zag zijn glinsterende, triomferende ogen en ze draaide koppig het hoofd van hem weg en zei niets. Alle tien seconden keek ze tersluiks naar de wolk en iedere keer dat ze keek was de wolk groter geworden. En dan verscheen er links een nieuwe wolk en rechts ook een en een beetje verder nog een en twee minuten later zag heel het Westen grijs. En dat grijs werd ieder ogenblik grauwer en onheil spellender en het schoof langzaam, langzaam vooruit en er stak een fluitende wind op en dan was op eens de zon weg en het werd koud en de zee werd ook grijs, zwaar grijs, als lood en de golven werden groter, breder, majestueuzer. Renée keek een beetje zenuw achtig om naar Jean Pierre, die fluitend met zijn handen in zijn broekzakken naar de lucht stond te kijken, maar ze durfde niet zeggen dat ze bang was en ze dreef de mo to? op tot hij op volle toerental draaide. Tien minuten later hing het wol- kenpak al vlak boven hun hoofden en de zwaarste wolken waren zwart geworden. Ze staken luguber af op het matte grijs van de andere wol ken en ze namen schrikwekkende monsterachtige vormen aan. en zei: We krijgen een buitje. Hij zei het op luchtige, onve-" schilli-ge toon, precies of het in liet minste belang had. Maar W née hoorde de tevredenheid in ir stem en ze werd woedend. Ze ïtti naar het Westen en zag dat c' lucht en de zee er reeds ineen#' smolten waren tot een natte, gra'J' we mist en aan de andere ka" verdwenen de laatste stukjes blau' onder de geleidelijk toeschuivend wolken. Het werd donkerder en donken der. Weldra honden ze nerje1' nog de horizont onderscheidt1 Overal waar ze keken zagen logge, grijze nevels over het W1'; komen aanschuiven. En de V'- nam in hevigheid toe en de begon woelig te bruisen. Dan kwam er een heftige vin' stoot en het yacht ging vervaari»! schuin- liggen. Renée bonsde tef' de wand van de stuurkabine maar met een snelle zwaai aan rad, legde ze het yaoht weer rw*| Dan begon het te regenen. Gr"; pletsende druppels, die blaasi' maakten op het water. ja «Haal de jekkers,,» riep R*"' Gauw. ft Vervotf,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 12