VOOR POPERINGE EN IEPER 12 O Die danig lange brug komt er Komt er oorlog met Rusland Regionale Vergadering Muziekbond J/estvlaanderen Zuid-Westvlaanderen het meest door werkloosheid getroffen Bestrijding Werkloosheid De Economisch-Sociale politiek van de nieuwe Regering SNEEUWMEDITATIE DE ZOVEELSTE.. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: ZATERDAG Bladzijden n PRIJS 3 Frank FEBRUARI 1952 De plechtige aanstellingen van ZZ. EE. HH. Dekens en Pastoors VOOR DE BELGISCHE GRENSARBEIDERS IN FRANKRIJK BUITENLANDS OVERZICHT NA EEN BEWOGEN VLUCHT Burgemeester van Oostende overleden Een praktisch voorstel voor de Nieuw spoorweg station te Kortrijk Hr Gruwez uit leper, secretaris gen. der kleine en middelmatige ondernemingen der Handelskamer van België, brengt de ziens wijze van zijn organisme naar voor DE COLLIER TROPEE HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. C. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervlk en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 48' JAAR. N' 5. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 125 fr. België (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: I J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge ER moet nu nog een nieuwe brug worden gebouwd of gelegd. Zijn er misschien nog geen bruggen genoeg in ons landje? Tel ze maar eens te Gent of te Brugge. En toch, zij komt er, die nieuwe brug, ze komt er! Al is 't een danig lange brug; danig lang! Nooit werd er over bruggen ge sproken als in onze tijd. Bruggen en noodbruggen; dat kennen we bij ondervinding. Er zijn ook bruggen-hoofden. Zo vertellen ze dat het eiland Formo sa een soort bruggen-hoofd is, dat zelfs Spanje een bruggen-hoofd is, van waar de Amerikanen Europa zouden kunnen weer bevrijden, moest het ooit in de handen val len van de Russen. Er zijn nu ook lucht-bruggen. Hebt gij het onthouden, hoe, wan neer de Russen de toegang tot West-Berlijn afsloten, de Amerika nen met vliegtuigen West-Berlijn bevoorraadden? En op 't ogenblik schijnen de Engelsen van uit het eiland Cyprus, met vliegtuigen, En gelsen uit Egypte weg te vliegen en soldaten en munitie Egypte bin nen te vliegen. Geen nood aan bruggen waar achtig En toch! 't Gebeurt u wel eens nu precies niet, 't weder is er niet naar langs de vaart te gaan of te rijden en te ondervinden dat het spijtig is dat er geen biug ligt om eens aan de overkant te ge raken! De nieuwe brug waarover wij het hebben, is min of meer van die aard; een verbindingsbrug, maar een danig lange brug, meer dan driehonder kilometer lang! Stel u gerust; 't is er een zonder steiger, zonder fondatie, een soort- luchtbrug. Hebt gij het nog niet... geraden? Ik heb nog gehoord hoeveel wa ter er stroomde, over vijftig jaar, als een jongen naar de troep moest. Nagenoeg heel de familie liep meê tot aan de statie; ze waren allen of schenen ten minste allen 't herte in te zijn. 't Was een enig dingen! De sukkelaar moest naar Brugge, Gent of Oostende, wel eens naar Doornik... en veertien dagen later kwam hij al, geleersd en gespoord in... congé en had al, in volle glorie, met openstaande kapote, zijn «foto» meê! Piotten, jagers, carabiniers, lanciers, kanonniers in vol ornaat! Maar nu is het anders! 'k Ga onze jongens van 1914-18 niet te na komen. Zij maakten zich zelf tot soldaten onder de oorlog... prachtkerels, maar dat hadden ze aan zichzelf te danken. Zij weten, meer dan gelijk wie, wat het is (nu vertellen zij wat het... was) vier jaar verstoken te blijven van alle contact met eigen huis en land. We gaan nog niet spreken over de tribulaties en miseries van onze «Vlaamse jongens» aan de IJzer! Nu hebben we echter 'n leger en veruit het grootste deel van onze jongens «zit» nu ergens in Duits land. 't Is geen bezetting zoals in 1919, zo, met de bezettingsgevaren uit die tijd. Neen, onze jongens staan daar zowel om Duitsland als om ons zelf te verdedigen, maar ze staan, of... liggen daar toch twee-, driehonderd kilometer van huis en de congé'sworden schaars, zeer schaars, met... kind jesmondjes-maat uitgedeeld. En beeld je nu maar in dat ge ginder ligt, niet voor een maand op vacantie, maar voor twee jaar! Laat nu nog de kostuitste kend zijn, laat nu nog de «trai ning» (de oude... exercities) niet te zwaar zijn, laat nu nog dat de jongens beleefd behandeld worden door de officieren en de onder officieren. ...Twee jaar weg van huis! Ja een schaarse congé, waarna ge weer aan het aftellen gaat. Twee jaar, 't is een halve eeuwigheid, 't Moet, er is niets aan te doen. 't Moet en wij kunnen die tijd niet verkorten, maar we kunnen hem... verzachten en dragelijker maken. Hoe dikwijls moet het moreel bij die jongens in hun... schoenen zitten, moeten zij er uitzien als een... platte band en dan is er gevaar; het gevaar dat in alle plaatsen dreigt waar garni zoenen liggen. Nutteloos ze te hoe- men... 't zijn maar de blinden die niet zien! Die jongens moeten ons verdedi gen; en we zien aan de gang en allure van de verlofgangers dat ze inderdaad gang en houding heb ben; 't zijn soldaten! Maar wij moeten onze jongens verdedigen tegen... verwateren, te gen die... frousse, tegen alle inzin king, vooral tegen zedelijke inzin king! Het verdedigingsmiddel hebben we in hand: deze brug! De MILAC, de Militianenactie bouwt die brug. Hebt ge die affiches niet gezien: «Wij slaan de brug»? Jonge mannen zijn het, die zelf de soldatendienst pas achter de rug hebben, deze flinke krijgs-aalmoe- zeniers zijn 't, onze jeugdgrpepe- ringen zijn 't die zich teweerstellen. Hebt ge die foto bekeken in Het Wekelijks Nieuwsvoor veertien dagen? Drie soldaten die ergens in Duitsland Het Wekelijks Nieuws lezen? Weet ge dat Milac een Solda- tenblad uitgeeftMarsch Dat Milac-afdelingen op verschillende gemeenten wekelijks naar al de soldaten ons blad sturen? Lezing voor... dagen, want 't blad doet de ronde, de ronde van heel de kamer! Weet ge dat de mannen van Mi lac regelmatig... schrijven naar de soldaten? Zo gevoelen de jongens zich niet vereenzaamd. Weten zij dat uit der ogen deze keer NIET is «uit der herten»!» Zo wordt het moreeler in gehouden; zo vin den ze hun weg en zien aan de overkant van de brug, hoe lang ze ook zij, hun parochiekerk, hun huis, hun vrienden... hun volk! Zij slaan de brug! Zij, de man- ren van Milac. Gaan wij alleen staan.ga pen, met de handen in de broek zakken? Dat zien we dikwijls als er hier of daar grof en zwaar open baar werk wordt verricht! Gaan we... kritikeren? Bij de openbare werken horen we soms van dat... broekzakvolk: «Waar om doen ze dat alzo? Waarom niet anders? Ik zou...»! Of gaan we meêdoen, aan die «Week van de Soldaat»? Hebt ge iets over voor die jon gens, die twee jaar dienen, twee jaar... ons dienen? Ons?' Na tuurlijk! Wie verdedigen zij wel? Hebt ge iets over voor die jonge, kranige mannen van de Milac, die schrijven, schooien, verzenden... hun eigen tijd en beurs over heb ben voor onze jongens? Kom! Zij slaan de brug. Wij leveren het materiaal. Zo helpen we onze jongens, ons zelf en het land verdedigen! Die danig lange brug komt er! PÉ VLAMYNCK. Wij ontvingen enkele gegevens over de plechtige aanstellingen van de ZZ. EE. HH. Dekens en Pas toors, die op 23 Jan. jl. door Z. Exc. Mgr Lamiroy in het Bisdom Brugge benoemd werden. Op 10 Febr. worden Z. E. H. Bu- taye, te Oostende, en Z. E. H. D'Hoore, te Gistel, als Deken ge ïnstalleerd. De Zondag daarop, zijnde 17 Fe bruari, heeft de installatie plaats van Z. E. H. Geldof als Deken te Poperinge en van Z. E. H. Brys als Deken te Tielt. Eveneens op 17 Febr. worden de ZZ. EE. HH. Pastoors Demeester en Staelens, respectievelijk te Koeke- lare en te Heestert geïnstalleerd. De Zondag nadien, dus 24 Febr., wordt Z. E. H. Decadt plechtig aan gesteld tot Pastoor van St Francis- cus te Menen. Op 2 Maart zal Komen zijn nieuwe Herder, Z. E. H. Vanneste, installeren en die dag zal ook Izen- berge in feest zijn om er Z. E. H. Vanhaverbeke te verwelkomen. Op zelfde datum wordt ook Z. E. H Sinnesael op de St Jozefsparochie te Oostrozebeke geïnstalleerd. Van de datum der installatie te Izenberge konden wij evenwel nog geen bevestiging bekomen. Te Mesen heeft op 9 Maart de installatie plaats van Z. E. H. Ma- sureel en op 17 Maart wordt Z. E. H. Muylle op St Jozef te Oostende ver welkomd. TEGENSTRIJDIGHEDEN In het kader der Frans-Belgische grensarbeiderskwestie zal de Franse Kas voor Sociale Veiligheid vanaf 1 Februari een kontroledienst in richten voor de zieke Belgische grensarbeiders. Deze dienst zal waargenomen worden door een kon- troleur van het Rijksfonds voor Verzekering tegen Ziekte en Inva liditeit (R. V. Z. I.) Men doet opmerken dat zij hun werkonbekwaamheid binnen de 48 uren aan hun mutualiteit moeten laten kennen en dat zij alsdan hun woonplaats slelchts mogen verlaten van 10 tot 15 uur (tenzij bij toe lating door de geneesheer-adviseur van de Franse Kas) op voorwaarde dat hun behandelende geneesheer A. 3 inschrijft in de vierde kolom van hun ziekteblad. Onze lezers herinneren zich hoe op 11 Sept. 1951 twee Tsjechische spoorwegbeambten, de machinist en de stoker van Fraag-Asch express, hun trein naar de Amerikaanse zone in Duitsland loodsten. Hun be wogen vlucht veroorzaakte toen heel wat opschudding in de wereld. Beide mannen met hun gezin konden door toedoen der Internatio nale Vluchtelingenorganisatie naar de Verenigde Staten overgebracht worden waar zij een werkkring vonden in een fabriek voor speel goedtreintjes van Lionel Corporation. Op de foto: de beide spoorwegbeambten met hun gezin in gesprek met Lawrence Cowen (links) der Lionel Corporation. KONING FAROEK VAN EGYPTE die met zijn onverwachte en dicta toriale beslissing, de Anglo-Egyp- tische spanning kwam te milderen. KOLONIALISME, KLEURLINGEN EN COMMUNISME Het bracht een hele opluchting over de wereld toen Zondagavond werd bekend gemaakt dat Koning Faroek van Egypte zijn Eerste- Minister Nahas Pacha had afge zet en als diens opvolger Maher Pacha had aangeduid. Na de bloedige incidenten te Is- maïla en vooral te Kairo kon men inderdaad vrezen dat Egypte, mee gesleept door de thans heersende nationalistische stroming, de be trekkingen met Engeland zou ver breken en dat het tot een soort open of gecamoufleerde oorlog tus sen de twee zou komen. Over de nieuwe Egyptische Pre mier vertelt de grote Westerse pers zeer veel goeds: een 100 Egyptenaar, gewonnen voor de na tionalistische zaak en de vereni ging van het gehele Nijldelta on der Egyptische vlag, maar tezelf- dertijde goed bevriend en zeer ge acht in Westerse milieu's. Indien dat allemaal waar is. dan mag er gehoopt worden dat het thans tot een bestand en tot een compromis zal komen. Maar is de Egyptische kwestie daarmee van de lucht I Wij geloven het niet. Koning Faroek heeft vroeger al eens Nahas Pacha als eerste-mi- nister ontslagen en als opvolger de broer van Maher Pacha aan geduid, maar met de eerste daar opvolgende verkiezingen behaalde de "Wafdpartij een overrompelen de meerderheid en Nahas Pacha kwam terug. En hij bleef. En de huidige nationalistische politiek is er het gevolg van. Mag er dan ook niet terecht verondersteld worden dat dat his torietje zou kunnen herhaald wor denZonder dat Maher Pqcha vermoord wordt zoals met zijn broeder gebeurde zou het wel kunnen dat de opzijzetting van Nahas Pacha aan de Wafdpartij nog een veel klinkerder succes zou bezorgen, zodanig dat de af gezette premier zou terugkomen en dan moreel en politiek zou ver plicht zijn, zijn onderbroken abso lute onafhankelijkheidspolitiek met nog meer passie door te zetten. Alles wat men dan gewonnen heeft is tijd. En tijd is in de po litiek natuurliik zeer veel op voor waarde dat men intussen tot dui delijke toestanden kome en tot bevredigende oplossingen voor bei de partijen. Een gelijkaardig geval doet zich trouwens voor in Tunesië waar de Neo-Destoer nationalistische par tij) ook heel wat wanordelijkhe den heeft verwekt met het doel de Franse overheersing ook vol ledia af te schudden. Thans is ook daar. na bloedige onlusten, weer wat kalmte geko men. méér, zo verklaarde de par tijleider. ten gevolge van de op roep tot kalmte van de Franse Hoge Commissaris, Graaf de Hau- tecloque, in verstandhouding met de Bey, dan dank zij de Franse karabijnen. Maar er werd onmiddellijk aan toegevoegd dat het woord nu aan Frankrijk is en dat de wanorde lijkheden nog veel erger zouden herbeginnen indien Frankrijk niet in de eerste dagen met aanneme lijke voorstellen afkwam. Er wordt in dat verband trou wens, uit Tunesische bron. een niet oninteressante vergeliikino gemaakt. Dybië liat. inderdaad vlak naast Tunesië. Dat was vroe ger een Italiaanse kolonie. Doch sedert. 19/,'. hielden de Engelsen dit onder de, hand. Nu hebben die Engelsen het daar op zes jaar tijd zo ver nebracht. dat de Lubiërs bekwaam geworden zijn zich zelf te, besturen en dat de onafhanke lijkheid van het nieuw koninkrijk werd uitgeroepen. En Tunesië, dat sedert tachtig jaar de weldaden van de Franse cultuur en kolonisatie ondergaat. De Hr Serruys, burgemeester van Oostende, is Vrijdag 25 Jan. jl. overleden. De lijkplechtigheden hadden Woensdag 20 Jan. te 11 uur plaats in de St-Jozefskerk. Het College van Schepenen heeft een laatste groet gebracht aan het stoffelijk overschot van de burge meester, wiens dodenmasker Zater dagmiddag door de beeldhouwer Jozef Cantré werd gegoten. Op Zondag 3 Februari wordt in de Feestzaal van het Stadhuis te Roeselare, te 15 uur, een Regionale Vergadering gehouden van de Mu ziekbond Westvlaanderen, provin ciale afdeling van het Muziekver- bond van België. Afgevaardigden van de 160 aan gesloten muziekmaatschappijen en zangverenigingen van de provincie worden er verwacht. Ook wordt bij de nog niet aangesloten maatschap - pijen aangedrongen om een af vaardiging te zenden, ten einde na der kennis te maken met het Muziekverbond. DAGORDE: 1. Toespraak door de Heer L. La- gassa, voorzitter. 2. De werking van de Muziekbond Westvlaanderen, door E. Benoot, '•ecretaris. i-Ioe ver staat het met het Mu ziekverbond van België, door de Heer R. Patfoort, secretaris generaal. Over de deelname aan wedstrij den, door de Heer A. Vermander, kunstadviseur bij het Verbond. De kas voor onderlinge steunver lening bij overlijden, door de Heer J. Wynsberghe, schatbe waarder. Uitreiking van partitures van mooie stukken aan de verte genwoordigers der aangesloten maatschappijen. De afgevaardigden vragen, wij antwoorden. Allerlei. NAHAS PASHA de voortvarende Egyptische Eerste- Minister, die door koning Faroek aan de dijk werd gezet. zou nog steeds niet in staat zijn zich zelf te besturen? De vraag is inderdaad nogal pertinent en bijtend. Tunesië telt 'n drie millioen in woners, waaronder een 300.000 Fransen... die het land besturen. Het is dan ook duidelijk dat daar grondige wijzigingen moeten komen of dat het systeem van de France d'Outre-mer zal kraken zoals de oude koloniën van de British Empire zich tot leden van de Commonwealth hebben opge werkt. Wanneer men nu bedenkt dat een stuk van het kolonialisme (Zie vervolg blz. 2.) Wij weten dat ons land als klei ne mogendheid in de huidige we reldpolitiek slechts een derde - rangsrol speelt. De vraag Oorlog of Vrede? zal niet door België, en zelfs niet door de grotere West- Europese beantwoord worden mot beslissende draagwijdte. De grote woordvoerders in dezen zijn Rus land en Amerika. Daarom is het nuttig eens te luisteren naar de mening in deze kwestie, van een der bijzonderste Amerikaanse publicisten, Demarec Bess, die niet alleen als een der besten op de hoogte is van de Amerikaanse politiek, doch wegens zijn jarenlang verblijf in de Sov jet-Unie, ook in de Russische po litiek is ingewijd. In onderstaande bijdrage werpt hij vooral een oog slag op de huidige mentaliteit in de Verenigde Staten. De hoge politiek te Washington kent momenteel' twee strekkingen, die rechtstreeks tegenover elkaar staan: er zijn partijgangers van het idee dat de oorlog het enige middel is om de wereld opnieuw in zijn voegen te krijgen; en anderen me nen dat de huidige wereldontred- dering kan opgelost worden, langs de politieke weg, zonder de wapens. Beide partijen debatteren tegen el kaar, en trachten wederzijds hun mening op te dringen. Het dient gezegd, dat de eersten, de mannen van de oorlog, heel wat aanhang hebben bijgewonnen, sedert de Chinese communisten zich in de strijd op Korea zijn gaan mengen. Buiten deze meningen-oorlog zijn er enkele feiten die de bij zondere aandacht trekken. De publieke opinie in Amerika is op dit moment rijp voor de oorlog. Dit wil zeggen, dat het Amerikaans volk er zich niet eens zou over ver bazen, moest er morgen een oorlog uitbreken met de Sovjets. Let op, ik zeg niet dat het Amerikaans volk een oorlog wil of wenst! Vem van daar! Maar het zou een ge wapend conflict aanzien als het na tuurlijk gevolg van de spanning welke thans heerst, zelfs als eer noodzakelijk kwaad. Het bewijs hiervan kan aangewezen in het feit dat een senator, Mc Carran, als het ware een persoonlijke oorlogs verklaring kan afleggen aan Rus land, weike verklaring noch vanwege de bevolking, noch vanwege de re gering protest uitlokte. De senator zei nl.: «De Verenigde Staten moe ten er de wereld van overtuigen, met woord en daad, dat zij de Sov jet - dictatuur willen omverwerpen, en dat ze daartoe alle middelen zullen gebruiken die in hun macht liggen. Nu, vermits de middelen door de Verenigde Staten tot nu toe aan gewend tot dat doel, zonder resul taat zijn gebleven, kan alleen oor log de oplossing brengen. Ten minste als de bewering van senator Carran volkomen overeenstemt met de mening van het Amerikaanse staatsbeleid. Anders moet er ge zocht worden naar de voorwaarden die zouden toelaten dat de twee tegenover elkaar staande kampen, Rusland en Amerika, in vrede naast elkaar kunnen voortleven. (Zie vervolg blz. 2.) Te Kortrijk wordt de bouw van een nieuw spoorwegstation overwo gen. De kosten worden op 10 mil lioen fr. geschat. Het nieuw station zal verrijzen op de plaats waar het oude stond, dat in 1944 is vernield. De werken zullen op 1 April aan vangen. Werkloosheid, werkmogelijkhe- den en productie is een probleem dat ongetwijfeld het ganse land betreft, doch dat, vooral in Zuid- Westvlaanderen, zich scherp en beangstigend stelt. Zonder uitstel dient er voor deze streek een op lossing gevonden, zoniet is het onmogelijk de algemene, huidige levensstandaard te handhaven in ons gewest. Het aangesneden probleem trekt, de laatste tijden, ook in hogere kringen, de ruime aandacht op zich. Het is dan "Bk voor allen van belang dit vagstuk eens nader te beschouw i. Langs hare wot dvoerders om, (o. m. te Brugge, in Januari 1952) wijst de Regering èr herhaalde lijk op, dat de oplossing der werkloosheid gelegen is in het oprichten van nieuwe industrieën, dewelke echter zouden moeten ontstaan door privaat initiatief en met private kapitalen. Theoretisch en principieel kan deze voorge stelde oplossing zeker zéér luist blijken, doch het valt onmiddel lijk on. dat ze absoluut niet te verwezenliiken is in de praktische omstandigheden der huidige tiids- coniunctuur. Inderdaad, is tegen woordig het fiscaal regime zó drukkend en de administratieve haarklieverij zo heiemmerend, dat het privaat kaoitaal verkiest te p-aan schuilen in gunstiger gebie den. Daarom dient de atmosfeer eerst gezuiverd en verruimd, en Als kanttekening bij het gedeel te van de regeringsverklaring van het nieuwe cabinet Van Houtte, waar gehandeld wordt over de be strijding van de werkloosheid; lijkt het belangwekkend te wijzen op een practisch voorstel, dat voor en kele dagen in De Nieuwe Gids gepubliceerd werd door een bekena economisch publicist. De regeringsverklaring brengt in derdaad voortreffelijke algemene beschouwingen over de oplossing- van het probleem der structurele werkloosheid in de Vlaamse gewes ten. De ervaring leert echter dat in zake b. v. de oprichting van nieuwe nijverheden zowel van regerings als van private zijde meestal uit- De Collier Tropee, die jaarlijks toegekend wordt voor de grootste prestatie in de Amerikaanse luchtvaart, werd onlangs door President Truman uitgereikt.Hierboven: de President feliciteert Dr Sikorsky ea besprak te dier gelegenheid de grote bijdragen van het schroef v4ieKtuiK.tot.de 4^. ds,Aö3aika»»^lpj;iitinrLcJ.it. stekende algemene overwegingen ten beste gegeven worden, maar dat het aantal practische voorstellen beperkt blijft. Feit is natuurlijk dat een veelzij dige actie op fiscaal, financieel, psychologisch en regionaal plan nodig is om het vraagstuk volledig op te lossen. Ondertussen zouden echter reeds enkele practische maatregelen on middellijk kunnen uitgewerkt wor den. Het voorstel van dhr van Wa terschoot in De Nieuwe Gids be hoort er toe! TIJDELIJK EN GELOCALISEERD GOEDKOOP G..i> De regering Pholien heeft op fi nancieel gebied tijdens de laatste dagen van haar bewind nog een in teressante beslissing genomen: tot. een bepaald plafond werd de rente voet van de kredieten van de Na tionale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid verleend tot in voer van investeringsgoederen uit de landen der Europese Betalings unie, gebracht van 6% op 4%, De Schatkist zal het verschil van 2 voor haar rekening nemen. Niemand zal de gepastheid van die maatregel in twijfel trekken op grond van onze overdreven credi teurspositie in de E. B. U. en de al gemene noodzaak van investerings politiek in het land. Maar dergelijke algemene maat regel zal uit het oogpunt van de regionale structurele werkloosheid waarschijnlijk geen investeringen teweegbrengen in de streken waar ze nodig zijn, waar een bestendig tekort aan werkgelegenheid heerst. De vraag kan gesteld worden of men geen stap verder moet gaan. De Nationale Maatschappij voor j Krediet aan de Nijverheid zou op- dracht kunnen krijgen aldus het voorstel in kwestie, krediet te ver- lenen aan een zeer lage rentevoet, b.v. 2 voor nieuwe investeringen in die streken die structurele werk loosheid kennen. De Schatkist zou liet verschil van eventueel 4 dra gen tussen de gewone rentevoet van de N.M.K.N. en de gunsttarief Len voordele van de depressed area». Indien men een plafond voorziet van 500 millioen fr. per i.aax, •tó2«vX20»oedelijke opbrengst tSiA UUVOiSb U een vertrouwengevend klimaat ge schapen, waarin het privaat initia tief zeker is vruchtbaar te kun nen, en te zullen gedijen. We ko men daarop verder terug. Onze Ministers zijn ook de me ning toegedaan dat een econo- mischverbonden Europa het pro bleem der werkloosheid in gun stige zin zal beïnvloeden. Indien de eerste uitslagen der Benelux- ondervinding deze hoop moet sta ven, dan ware het ons toegela ten zeer sceptisch te staan tegen over deze ministries vooruitzich ten! De internationale maatrege len, die spijts alles eerstdaags zullen genomen worden, bevatten ongetwijfeld de oplossing van vele noden, maar men mag toch niet vergeten dat de economische, so ciale en culturele factoren in ver scheidene landen zo verschillend zijn, dat het zeker jaren duren zai vooraleer praktische resultaten zullen bereikt worden. En gedurende die jaren zal de wantoestand in Zuid-Westvlaan» dex-en er zeker niet op vooruit gaan; integendeel. Dat men niet teveel verhope van maatregelen op internationale schaal, maar wel, onmiddellijk voor vlugge re sultaten op nationaal en nog meer op regionaal gebied een op lossing zoeke. Onlangs verklaarde de Heer Eyskens zeer juist: De Regering heeft gelijk, die kredieten (gedeeltelijk van Euro- pese Betalingsunie en N.A.T.O.) ondertussen te gebruiken voor binnenlandse expansie, waardoor tevens een oplossing wordt ge- geven aan de werkloosheid, die voor 3/5 in Vlaanderen heerst. De politiek van investeringen, door de Regering beloofd, kan dit vraagstuk oplossen en zijn de eerste concrete maatregelen in dit verband overwogen. Zi- zal resultaten opleveren, vooral (Zie vervolg blz. 2 Zondagmorgen lagen steden en dorpen rustig onder de sneeuw te slapen. De aflijningen van daken en toren versmolten in een witte symphonie waar slechts enkele zwarte aflijningen die witte eentonigheid nog beter deden uitkomen. Hierboven een opname van O. L. Vrouwkerk te Poperinge. De ranke toren naald, slechts hier en daar met sneeuw bedekt, prijkte eentonig boven de huizen uit die alle in een dik ke vacht gehuld waren. Zonder sneeuw is de Winter geen Winter meer en wij verlangden er allemaal eens naar de natuur in een dikke vacht geduffeld te zien. Als wij er dan vijf minuten moes ten doorploeteren, verwensten wij die blanke schoonheid wel, omdat' zij ons natte en koude voeten bezorg de en misschien wel een sneeuwbal vanwege een straatbengel. De vogeltjes vonden het niet ple zierig dat er de Zondagmorgen niets te verdienen viel voor hun hongerige maag en op de takjes van de kerselaar hielden de mus sen krijgsraad om te weten of het wel geraadzaam zou zijn van de toogfltoueifia «lö-enfiü, dig huisvrouw op een schoon gekeerde plek had uitgestrooid. Zat daar geen valstrik onder? Intussen trokken de kinderen hun waterdichte laarsjes aan om buiten van de sneeuwpret te genie ten. Vader was reeds op weg het tuinpad rond en duwde zuchtend een grote sneeuwbal vóór zich uit. het lijf van de sneeuwman die, als symbool van deze winterse pracht de bezem draagt, tot de zon en de westerwind hem doen ineen schrom pelen. Buiten op straat keerde ieder voor eigen deur het voetpad vrij da vnorhSigggggrs. licgs. eec veilig padje hun bestemming kon den bereiken. De laatslapers' wei den ditmaal bevoordeligd want wie naar de vroegmis ging moest zelf zijn weg banen of moest het langs een autospoor wagen. Voor de fietsers en de automobi listen was het een kwade dag en dat verergerde nog toen Maandag avond sneeuw en regen om hét meesterschap vochten en een koude nachtvorst de knoop doorhakte en ons Dinsdagmorgen een extra- gladde ijsbaan bezorgde. De pret was er nu af en de sneeuwmiserie begon voorgc :d met afwisselend dooi en vorst, 't Kan Yrt'fcTLn, Bredero, NUCHTER REALISME Er werd algemeen voorspeld dat de nieuwe homogene regering, dank zij de figuren van de Eerste Mi nister. de nieuwe Minister van Financiën en de nieuwe Minister van Economische Zaken op econo misch gebied een ruime versterking zou betekenen t.o.v. de regering Pholien. Al bevat een regeringsverklaring nog geen verwezenlijkingen, toch kan ze reeds de kijk op de proble men en de weg waar de oplossingen zullen gezocht worden doen uit schijnen en aldus het karakter van het kabinet doen uitkomen. En een ding is zeker, de regeringsverkla ring van dhr Van Houtte boezemt vertrouwen in. Onmiddellijk valt op de wijze waarop hier de financiële en economische problemen worden beheerst, waarop ze nuchter weg met hun ware naam genoemd wor den, zonder er vaag over heen te gaan, of ze onder algemene for mules te verdoezelen. Wie de pro blemen zo in het oog durft nemen, heeft reeds grote troeven in han den om ze op te lossen. Een bijzon der klaar voorbeeld van deze rea listische en grondige kijk op de za ken kregen wij in de tussenkomst van Minister A. E. Janssen, die door haar oprechtheid bij iedereen bijzondere indruk maakte. Dat de financieel-economische tosstand weinig rooskleurig is, zal niemand betwijfelen. Dit is trou wens niet alleen het geval in Bel gië, maar in alle Atlantische lan den. die de zware lasten van de herbewapening, zo kort na een ver woestende oorlog, hebben moeten opnemen. Verschillende landen zo als Engeland, hebben getracht door nieuwe experimenten aan die toe stand het hoofd te bieden. Zoals uit de nederlaag van de Labour- regering gebleken is heeft het volk dié experimenten als mislukt be schouwd. Anderzijds is het een feit dat ook een liberale economie die toestand niet kan overwinnen, zo als we uit de politiek van de rege ring Pholien hebben kunnen op merken. FINANCIËLE ORTHODOXIE Welk is nu de houding die de nieuwe regering zal aannemen? In de regeringsverklaring wordt duidelijk gezegd dat men op finan cieel gebied de weg van de ortho doxie niet zal verlaten. In ieder ge val dient het evenwicht tussen staatsinkomsten en uitgaven ge handhaafd. Even beslist zal elke politiek vermeden worden waardoor inflatie tot stand kan. komen. De stabiliteit van onze munt zal tegen alle schommelingen verdedigd wor den. Bij deze orthodoxie op finan cieel gebied zal de nieuwe regering nochtans niet aarzelen in te grij pen op alle "■ebieden waar zulks nodig kan zijn. Ze belooft een zeer strenge bezuiningspolitiek in 's lands bestuur o.m. door een scherpe controle op de parastatalen. In de kwestie van de E.B.U., waar mede het evenwicht van onze beta lingsbalans samenhangt, wordt ook niet enkel aangekondigd dat België op internationale bijeenkomsten een billijke oplossing voor dit pro bleem zal eisen dè medewerking van het buitenland winnen), maar eveneens dat het mogelijke zal ge daan worden om de ruilhandel te reoriënteren, voornamelijk de ex port naar de dollarzone uit te brei den. Verdere maatregelen zullen beno men worden om de expansie var de buitenlandse economie te bevor deren o.m. door fiscale vrijstelling voor winsten die voor nuttige in vesteringen zullen worden gebruik' (Zie vervolg blz. Heer EDGAR FAURE de nieuwe Minister-president van Frankrijk, die in de Kamer het ver trouwen kreeg en thans het Frans bestuursschip zal trachten door de troebele wateren te sturen. Hoe lang zal hij het volhouden?

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1