Belangrijke Vergadering van de Partijraad der C.V.P.te Brussel Het Brits-Egytisch geschil Fiscale Bijdrage. BATTAILLE BAÏTAILLE Bij de benoeming van Z.E.H. D'Hoore tot Pastoor-Deken te Gistei L Kindje te verbrand Dikkebus in emmer water dodelijk kokend 1888 1952 D* uitbouw der plaatselijke afdelingen en de gemeenteverkiezingen op het voorplan A D B 01) W 3 U 0 N 6R00Ï PALEIS (V 6) RECBTERAAHT STAND N' 23 VAN 17 TOT 24 FEBRUARI 1952 TOEKCT VANDEHBERGH - VOEDERS RECORD - LEUVEN Ondanks de beste zorgen en bloedtransfusie aan opgelopen brandwondrn bezweken NIEUWE KIOSK TE POPERINGE Nieuwsjes in 't korf In (fit Jaar bracht Battaïlle, dc vooraanstaande mesrsröï"- en superfosfaat-fabrikant met 20-jarige ervaring, zija „volledige^ meststoffen in dc handel onder de benaming:^ VOLLEDIGE MESTSTOFFEN Méér dan 60 jaar zijn sedertdien verlopen Wat vroeger een volledige meststof was is het thans niet meer I Om volledig te zijn moet een meststof een dubbele uitwerking bezitten. iDank zij FERTICILINE 'k VOLLEDIGE MESTSTOFFEN VOLLEDIGE MESTSTOFFEN MET DUBBELE WERKING Ze geven de bodem nieuw leven en houden hem vruchtbaar, Kerkelijk Nieuws DODELIJKE VAL VAN FIETSER TE TORHOUT Veldwachter van Watou op heterdaad BB als dief betrapt UITGESTREKTE WILDERNISBRANDEN IN AUSTRALIË 44 MEXIKANEN LEVEND VERBRAND IN AUTOBUS Verdienstelijk toneelspeler gelwldigd te üenlngeist HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 2 Februari 1952 Bladz. 5 Zondag jl. ging in de Aegidium- zaal te Brussel een uitgebreide partijraad der C.V.P. door, dit in het kader van de aanstaande ge meenteverkiezingen. Dhr J. De- schuyffeleer zat de Vlaamse sectie dezer vergadering voor. Inleidend gaf dhr Tanghe een overzicht van de toestand der C.V.P. en wees op de grote leem ten die er nog zijn inzake orga nisatie, dat er nl. nog een 600-tal gemeenten zijn waar geen plaat- seliike afdeling bestaat. Hij wees ook op het gebrek aa.n politieke vorming der leden. Na verslagen uit verschillende arrondissementen, waaronder wij de tussenkomst aanstippen van dhr Herreman, namens het arron dissement leper, waarin werd aan gedrongen op een nauwer kon- takt tussen de gemeenteraad en de partijraad, hoorde de vergade ring een belangrijke uiteenzetting van dhr Van Elslande, volksver tegenwoordiger en burgemeester te Lot, over de aanstaande ge meenteverkiezingen. Spreker legde er de nadruk on dat ook in de kleinste gemeenten het bestuur moet rekening houden met het partijprogramma, met de nolitieke, sociale en economische leer der C.V.P. Alhoewel de toe standen van gemeente tot ge meente verschillen, moeten toch de algemene richtliinen der C.V.P. voor het klesplatform gevolgd worden. De verslaggever vraagt vervol- vraagstuk, voor het uitvoeren van openbare werken en voor de bouwpolitiek en geeft hierbij practische richtlijnen die tot nut tige verwezenlijkingen kunnen lei den. Na gewezen te hebben op de vooruitstrevende onderwijspoli tiek die dient gevolgd te worden, handelt spreker over de gemeen- tefinanciën waar overdreven spaarzucht de gemeentebesturen nog altijd doet terugschrikken geld te ontlenen voor het uitvoe ren van broodnodige openbare werken. Ten slotte dringt dhr Van Elslande aan dat de verkie zingscampagne, ook in de kleinste gemeenten, niet zou ontaarden in een scheldpartij of een laster campagne. Door dhr Vrints werd vervol gens ook het vraagstuk der gemeenteverkiezingen behandeld, maar ditmaal op het plan der grote steden. Na de bespreking der verslagen werd de slotrede uitgesproken door de Hr Lefevre, Nationaal Voorzitter der C.V.P. Hij wees op het grote belang der aanstaan de gemeenteverkiezingen en be klemtoonde dat een diepere uit bouw noodzakelijk is van de plaatselijke afdelingen. Na een hulde gebracht te hebben aan de Hr Van Houtte, Eerste Minister, gaf dhr Lefevre ten slotte een overzicht van de algemene politiek en wees hierbij op het belang der internationale akkoorden die bin- gens de aandacht voor het gezins- nen kort zullen afgesloten worden. VOMIIK 50 Doden bij veldslag te Ismaïlia. Kaïro in vuur en vlam: meerdere doden. Koning Farouk stelt nieuwe regering aan. Einde vorige week ontaardden de gebeurtenissen ln de zone van het Suez-kanaal tot een kleine oorlog, o.m. te Ismaïlia op Vrijdag 25 Ja nuari 11. Het begon toen een 1.500 Britten, met tanks en zware wapens, te Ismaïlia de wijk binnenrukten, waar het gouvernementsgebouw was gelegen ln hetwelk de Egypti sche hulppolitie gelegerd was. Het gebouw werd omsingeld en via luidsprekers werd de hulppolitie aangemaand de wapens neer te leggen. De politie wilde zich slechts overgeven met haar wapens. Er werd voort onderhandeld toen uit een naburig gebouw gevuurd werd op de Britse soldaten. Deze beant woordden het vuur met hun tanks en zware wapens. Het gevecht hield aap gedurende zes uur tot de Egyp- tenaren zich moesten overgeven. 800 Egyptische politiemannen wer den aangehouden. Dit gevecht kostte het leven aan een 50-tal mensen, waaronder 3 Britten en de overigen Egyptenaren. Velen wer den daarbij gewond. Deze gebeurtenissen verwekten een grote beroering in gans.Egyp te, inzonderlijk te Kaïro en Alexan- drië, wijl de Regering van Kaïro in spoedvergadering bijeenkwam en de verbreking der diplomatieke betrekkingen met Engeland, in overweging nam. In beide voormel de steden werd de noodtoestand afgekondigd. Zaterdag kwam te Kaïro een op gehitste menigte op straat en kon niet worden ingetoomd door de Egyptische politie. Het gepeupel, wel 3.000 man sterk, rukte op naar bekende buitenlandse inrichtingen in het centrum van de stad, plun derde die en stak ze dan in brand. De bekende Badia dancing Club kwam het eerst aan de beurt. Daarna moest de «Rivoli-bioscoop» het ontgelden, dan de Amerikaanse bioscoop Metrode showroom van Fordde Britse Turf Club enz. Niet min dan 25 cine ma's en andere inrichtingen wer den aldus in vuur en vlam gezet. In de Turf Club kwamen enkele Britten om het leven. Toen de politie de menigte wilde bestrijden met brandspuiten, wer den de slangen doorgesneden. Ten slotte moest het leger bijspringen en werd er hardhandig opgetreden, wijl een dichte rookwolk zich over de stad verspreidde. De menigte was als razend. Bij deze onlusten vielen niet min dan 62 slachtoffers, waarvan meer heden gearresteerd. De genomen maatregelen brachten intussen op nieuw een betrekkelijke rust tot stand. Wegens overtredingen van de speruren vielen reeds 3 doden en 6 gewonden. Maandag stelde Koning Faroek de Regering van Nahas Pasha af en benoemde Aly Maher Pasha tot nieuwe Eerste-Minister. Deze stel de al spoedig een nieuwe regering samen. Maher Pasha is een ver trouweling van Koning Faroek. Ka mer en Senaat schonken hun ver trouwen aan de nieuwe Regering. De nieuwe Eerste-Minister ver klaarde dat zijn politiek beoogt de ontruiming van de Nijldelta door de Britse troepen en de eenmaking van de Nijl. Hem wordt het inzicht toegezegd het Parlement te ontbin den. Dit is intussen voor een paar weken op verlof gegaan. De slui ting van de zetel der Socialistische partij werd bevolen. Over de betekenis van het aan stellen van Aly Maher Pasha wordt in dit blad uitgeweid in de bijdra ge van onze medewerker Wester- linck Voor het Lagerhuis te Londen verklaarde Minister Eden intussen dat Engeland steeds tot besprekin gen met Egypte is bereid en elke oplossing aanvaarden wil dat vol doet aan de nationale aspiraties der Egyptenaren, maar die de vei ligheid van de vrije wereld niet in gevaar brengt. Te Kaïro is het thans weer kalm. Woensdag jl. verklaarde Eerste- Minister Aly Maher- Pasha in een persinterview dat zijn regering be reid was besprekingen te openen over een defensie-commando in het Zie vervolg hiernevens Dinsdagvoormiddag, 29 Januari, werd het gezin Maurlts Hooghe te Dikkebus door een verschrikkelijk ongeval getroffen. Vrouw Hooghe, die pas thuis is uit de kliniek, had voor haar huishoudelijk werk een emmer kokend water gereed gezet. Voorzichtigheidshalve had zij het gevaarlijk goedje op de tafel gezet daar de 3-jarige Jenny in de keu ken aan het spelen was. Terwijl de vrouw zich enkele ogenblikken van de tafel had afge wend voor andere bezigheden, hoor de zij plots nen gil van de kleine Jenny. Deze was toch bij het ko kend water geraakt en er ongeluk kigerwijze in gevallen. Het oudste meisje uit het gezin, dat bezig was met naaien snelde samen met moe der het ongelukkig kindje ter hulp, dat over gans het onderlijf vrese lijke brandwonden had opgelopen. De bijgeroepen geneesheer bracht het slachtoffertje dadelijk naar de kliniek der Zwarte Zusters te leper. Vader en moeder van het ongeluk kig kind leenden zich tot een bloed transfusie en waar aanvankelijk gehoopt werd de kleine te kunnen redden, verergerde de toestand Dinsdagnamiddag en bezweek het kindje nog dezelfde dag 's avonds. Het tragisch ongeval verwekte veel opschudding te Dikkebus Vrij dag had de plechtige begrafenis van het slachtoffertje plaats. Plet Wekelijks Nieuwsbiedt de familie Hooghe zijn kristelijke deelneming bij dit smartelijk over lijden. (8) In onz.e vorige bijdragen hebben wij meermaals gesproken over fa- milielast, hetzij om vast te stellen in welke mate een inkomen van be lasting is vrijgesteld, hetzij om de toepasselijke verminderingen te be rekenen. Rechtstreeks aansluitend met on ze bijdrage van verleden week, zul len wij vandaag nagaan, ten eerste wie beschouwd kan worden als zijn de ten laste van een belasting plichtige, en ten tweede, onder wel ke voorwaarden de wet deze perso nen als ten laste aanneemt. I. - WORDEN BESCHOUWD ALS TEN LASTE VAN BELASTINGPLICHTIGE 1. - De echtgenote. De echtgenote zal altijd be schouwd worden als ten laste van de belastingplichtige, vermits in zake belastingen de inkomsten van man en vrouw steeds gecumuleerd worden om de aanslagen te bere kenen, welke ook het huwelijksstel- sel dat hun goederen regelt weze, en ook onafgezien van het feit dat de echtgenote handel zou drijven voor eigen rekening. Dit zou zelfs waar zijn wanneer de echtgenote alleen inkomsten zou genieten. De ze inkomsten worden in hoofde van de echtgenoot getaxeerd en de vrouw wordt als ten laste be schouwd. Hier moeten wij er eveneens op wijzen dat de vooroverleden echt genoot of 'echtgenote eveneens als ten laste opgenomen wordt, onder voorwaarde dat de langstlevende nog kinderen ten laste heeft en niet is hertrouwd. 2. - De bloedverwanten ln de opgaande linie van de belas tingplichtige en van zijn echt genoot. De wet bedoelt hiermede de ouders, grootouders en verder op gaande bloedverwanten, zowel van de belastingplichtige als van zijn echtgenoot. 3. - De afstammelingen tot de tweede graad inbegrepen, en de bloedverwanten in de zijlinie eveneens tot in de tweede graad. Deze bepaling die toepasselijk is op die familieleden zowel van de be lastingplichtige zelf als van zijn echtgenote, door haar beperking tot de tweede graad omvat in feite al leen volgende categorieën personen: A. - Als afstammelingen: a: de kinders. Benevens de wettige kinders zijn eveneens als kinders te beschouwen hen die aan genomen werden overeenkomstig de bepalingen van de Burgerlijke Wet. Wordt eveneens als ten laste be schouwd, het kind dat als militair overleden of verdwenen is tijdens de oorlogen 1914-18 en 1940-45. Een natuurlijk kind is eveneens ten laste van zijn moeder. b: de kleinkinders. B. - Als bloedverwanten in de zijlinie, zijn slechts de broeders en zusters te vernoemen. 4. - De opgenomen weeskinclers. Het gaat in deze bepaling over weeskinderen van vader en moeder. Alzo zou het opgenomen weeskind van wie slechts een der ouders over leden is niet als ten laste van zijn pleegouders kunnen beschouwd wor den. II. - ONDER WELKE VOORWAARDEN BESCHOUWT DE WET DE OPGESOMDE CATEGORIEËN PERSONEN ALS TEN LASTE Deze voorwaarden zijn tweeërlei: 1. - De personen ten laste moeten cleel uitmaken van het huishouden van de belastingplichtige. Met an dere woorden, tot zijn gezin beho ren en met hem samenwonen. Deze kwestie dient natuurlijk in feite te worden beoordeeld. Alzo zal hieraan een zelfs langdurige afwezigheid van het gemeenschappelijk domi cilie geen afbreuk maken. Deze zou gemotiveerd worden door studies, door een noodzakelijk verblijf in een gezondheidsoord en door nog tal Midden-Oosten, collectieve veilig heid te aanvaarden en bereid te zi.in met de vier mogendheden te onder handelen over defensieplan. Hij be loofde de Britten in Egypte te be schermen. Maher Pasha ontmoette ook reeds de ambassadeurs van U.S.A., Groot-Brittanje, Frankrijk, en Turkije. Er bleek dan ook heel wat opklaring in de spanning te zijn Ingetreden. Anderzijds hebben de Britten geen verdere versterkingen in de Kanaalzone aangevoerd en te Is maïlia is de plaatselijke politie weer baas. 3<CaHtoórmachinebeeirül mtmm 00%, oosts r ka A T. K B mi woese la-r* ;K B^ WKt jvr U t r o o,N, -i 2'U s- zie* XlJKE keus SC H RïJ F- REKEN- 8, AFDRU KMACH IN ES KANT00RM0BIIAIR18FN0DIG0HEDEN - VERHURING«ONDERHOUD HERSTEUING V iïkivff;l .vHt 't'.iï' v.- ««Ui,- HANDELSb,RUKKERIJ. K PIÉERD l,E N§T dere Britten, die in de Egyptische hoofdstad verbleven. Daarvan zouden er 12 vermoord zijn geworden in de «(Barclay's Bank Naderhand werd gezegd aat het aantal doden niet zo hoog was, «gss» maar onbetwistbaar werden min- I mm stens 9 k 10 Britten op gruwelijke wijze vermoord; naar verluidt wer- WW»"* den zji vooraf gemarteld, weieens de ingewanden uitgesneden of door de straten gesleurd en lijken van i, i» 4 tot 10 Britten werden in vreugde- I 'A, ifirmTTffliriiT vuren geworpen zodat zij er ver- I kooiden. In Kaïro bleef geen enkele ver- maaklnrlohting gespaard. Intussen warden Britse troepen ln het Midden-Oosten ln alarm toestand gebracht en moesten zich gereed houden om naar Egypte te vertrekken. In de kanaalzone zelf werd het Britse leger paraat ge steld om naar Kaïro op te rukken zo de levens en de eigendommen der aldaar verblijvende Britten verder moesten bedreigd worden. Door Eerste-Minister Nahas Pa sha werd dan het standgerecht af gekondigd en het uitgangsverbod uitgevaardigd in de grote «steden, van 13 uur tot 6 uur. Soldaten hiel den de wacht en patroeilleerden in Kaïro en hadden bevel te schieten op al'wie op straat kwam binst de uren van het uitgangsverbod. Op eden aid van andere oorzaken. In elk geval zal het niet moeilijk zijn uit te ma ken zo de afwezige persoon nog tot het gemeenschappelijk huishouden behoort ofwel een afzonderlijk do micilie heeft verkozen. 2. Om beschouwd te worden als zijnde ten laste mogen de hierboven vermelde personen waarvan de in komsten als basis dienen om de be lasting te vestigen, niet beschikken over hetzij van bedrijf, hetzij ande re inkomsten die 6.000, 7.000 of 9.000 frank overtreffen naar gelang zij behoren tot een gemeente van ca tegorie I (min dan 5.000 inwoners!, categorie II (5.000 tot 30.000 inwo ners) of categorie III (30.000 inwo ners en meer). Op dit beginsel dient volgende uitzondering vermeld: Worden toch als ten laste beschouwd, zij wiens inkomen gevoegd wordt bij dit van belastingplichtige om de verschul digde belastingen te bepalen. Dit is het geval zoals wij het hierboven hebben gezien voor de gehuwde vrouw en ook voor de kinderen die de ouderdom van 18 jaar niet heb ben bereikt, daar het wettelijk ge not van hun inkomsten tot op deze ouderdom, aan hun ouders behoort. In verband met hetgene wij hier boven geschreven hebben, moeten wij nog doen opmerken datode wet uitdrukkelijk heeft voorzien dat iemand die zijn militaire dienst plicht volbrengt op 1 Januari van bet dienstjaar van aanslag, toch als zijnde ten laste kan worden be schouwd wanneer zijn inkomsten andere dan bedrijfsinkomsten het bedrag van 9.000, 7.000 of 6.000 frank niet overtreffen naar gelang de categorieën van gemeenten. Deze uitzondering dient te worden ver meld, daar, theoretisch althans, iemand die zijn militaire dienst vol brengt kan beschouwd worden als niet ten laste van het gezin te zijn. Vooraleer deze bijdrage te sluiten moeten wij onze lezers attent ma ken op drie naar onze mening be langrijke opmerkingen: 1) Er wordt ons veel gevraagd, vooral wat de kinderen ten laste betreft, zo de ouderdom een rol speelt. Wij antwoorden hierop ont kennend. Een zoon van 25 jaar die studeert of geen eigen inkomsten heeft, is ten laste van zijn ouders in zover de hierboven vermelde voorwaarden vervuld zijn. De wet heeft aangaande de ouderdom geen enkele beperking gesteld. 2) Voor alles wat de familielasten betreft dient er rekening gehouden met de gezinstoestand op 1 Januari van het dienstjaar dus van het jaar van aanslag of met andere woorden' het jaar dat volgt op dit waarvan de inkomsten als grondslag voor de heffing van de belastingen dienen. Bij voorbeeld: Deinstjaar 1951, be treft inkomsten van 1950. Er wordt rekening gehouden met de familie- last op 1 Januari 1951. 3) Om te genieten van de ver mindering wegens gezinslasten is de belastingplichtige er toe gehouden zijn aangifte in te dienen met ver melding van de vereiste gegevens. In geval van ambtshalve aanslag bij gebrek aan aangifte zal geen vermindering toegepast worden. Het is dus van groot belang op tijd en stond de jaarlijkse aangifte in te dienen. MILITIEVRAGENBUS 3. L., Lo. Vraag. Zou mijn zoon van dienst kunnen ontslagen worden, indien hij naar Kongo wilde gaan? Atw. Volgens de nieuwe militie - wet kunnen zekere categorieën mili ciens ter beschikking van de Minister van Koloniën gesteld worden: de zen delingen buiten Europa; de houders van een diploma van doctor in de ge neeskunde of de veeartsenijkunde, of de ingeschrevene, die sedert ten min ste TWEE JAAR zijn WERKELIJKE en GEWONE verblijfplaats in Congo heeft bij het indienen van zijn aan vraag. Dit kan slechts indien zij een vrijwillige dienstneming in de reserve kaders der Weermacht of in een over heidsdienst der Kolonie aangaan. Uw zoon zal derhalve niet in de voorwaarden verkeren. een nacht werden aldus wel 800 De nieuwe kiosk, door het Foperingse Stadsbestuur aangekocht, was Zaterdagmorgen 26 Januari in het brandpunt van de belangstelling. Het praetlseh steld, dat op een wagen gemonteerd en toegevouwen ge makkelijk kan verplaatst, werd door de stadswerklieden, onder toe zicht van de leveranciers voor de eerste maal gemonteerd. Hierbo ven de nieuwe kiosk die met haar achtkantige vloer van 8 Hl. door snede, plaats biedt veor 80 muzikanten. Drie Belgische soldaten ver blijvend ln DuitSiand werden aan gehouden wegens moord op een makker die zij in de Rijn zouden hebben geworpen. Een motorschip de «Kassos», dat uit Cyprus was vertrokken met bestemming Griekenland, kreeg een gebroken schroef en dreef stuurloos rond zodat het schip door de bemanning werd verlaten. Aan boord bleven alleen nog 200 ezels welke er mede vervoerd werden. Het schip zou op sleeptouw zijn genomen door een andere boot. De Belgische geneesheer, Dr R. Haentges, uit Brussel, is naar de U. S. A. afgereisd om er genees kundige zorgen toe te dienen aan het 6-jarig meisje Sue Ford dat lijdt aan een hersengezwel. Het kleintje werd reeds door andere ge neesheren geopereerd en naar deze had het slechts nog een paar maanden te leven. Dr Haentges wil echter een verpleging toepassen op basis van dieet en inspuitingen. Economaten van Rijselse zie kenhuizen ontvingen monsterflesjes welke naar het etiket ingezonden werden door een handelsfirma en aperitief bleken in te houden. In een ziekenhuis werd dergelijk fles je docr de Bestuurder en genodig den aangesproken, maar wie er van proefde werd ongesteld en vertoon de alle tekenen van vergiftiging. De betrokkenen werden de nodige zorgen toegediend zodat elk gevaar kon geweerd worden, en meteen werd de politie verwittigd. Aldus werd vermeden dat ln andere zie kenhuizen ook personen zouden zijn vergiftigd. De handelsfirma wier naam door onbekende ver zenders werd misbruikt staat vol ledig buiten elke schuld. De snode verzenders worden thans opgezocht. Te Derry, Ierland, zijn zes leden van eenzelfde familie ver dronken. Twee kinderen van dat gezin waren aan het rijden met een slede op het ijs toen zij er doorzakten. Hun grootouders, een oom en een tante, die hen wilden redden, verdwenen op hun beurt onder het ijs zodat alle zes om kwamen. Te Londen, ingevolge staking in twee zuivelcooperatieven, wer den 200.000 gezinnen zonder melk gesteld. Te Bierbeek ls een drie-jarig kindje in een ketel kokend water gevallen en werd zo deerlijk ver wend flat hgt kort aafllgn overleed, Gedurende meer dan een halve eeuw hééft elké hectare grónd millioenea kilo oogst (graangewassen, bieten, enz.) voortgebracht. Intussen is de benaming.,,volledige meststoffen" een algemeen bekend begrip geworden. Maar de wetenschapsmensen slaken een alarmkreet én waarschuwen deze 60 jaren intensieve bodemproductie heeft de grond onevenwichtig gemaakt en verarmd, omdat de toevoer van sporeëlementen verwaarloosd werd. (organische stof, rijk aan sporeëlementen) Mogen de meststoffen Battaille nog altijd terecht VOLLEDIGE MESTSTOFFEN BATTAILLE genoemd worden, want ze zijn VOLLEDIG IN H O O F D 3 E S T A N D D E L E M maar ook VOLLEDIG IN SPOREËLEMENTEN JVfET F ERTI CI LINE r, zijn f STERFGEVAL E. H. ALPHONSE GALLANT OVERLEDEN TE AVELGEM In da nacht van Dinsdag op Woensdag overleed te Avelgem Ei. H. Alphonse Gallant, rustend Brlester van het bisdom Brugge, i de gezegende leeftijd van 88 J. E. H. Gallant werd geboren te Wfsrvik op 21 April 1864. BIJ zijn priesterwijding werd hij achter eenvolgens leraar te Veurne en te Brugge Sint Leo, waarna hij be stuurder werd van de Wezenschool te Ste-Kruis-Brugge. Latpr werd hij onderpastoor benoemd te Sint- Denijs-Helkijn en vervolgens pas toor te Bossult, belde ln de Deke nij Avelgem. In Juli 1939 ging E. H. Gallant op rust als pastoor en kwam zich te Avelgem vestigen waar hij zich nog verdienstelijk maakte in het klooster St Vincentius k Paulo, en het moederhuis en plaatselijke kli niek. Zijne Exc. Mgr Lamiroy heeft in ge moet zeggen». En waarlijk: O. de persoon van Z. E. H. D'Hoore, L. Heer staat steeds achter hem. ongetwijfeld een priester naar het Hart van O. L. Heertot pastoor- deken van Gistel benoemd. Z. E. H. D'Hoore verbleef bijna een kwart eeuw te Poperinge. Als leraar aan het St-Stanislascollege viel reedg de bijzondere zorg op, waarmede hij elke hem toever trouwde taak ten. uitvoer bracht. Reeds toen scheen hij als levens regel te hebben aangenomen wat ge doet, doe het goed! Maar vooral als onderpastoor op St Jan kon hij zich inzetten met de volle overvloed van zijn vele rijke gaven: wanneer men even gaat terugblikken over zijn werking aldaar, dan ondervindt men inder daad de moeilijkheid, die er in ge legen is een greep te doen uit het vele dat zich cristalliseert in het leven van deze aan deugden zo rijke priester. De talrijke organisaties, waaraan hij zich moest wijden, verdiepten en verhoogden de intensiviteit van hun werking al spoedig onder zijn bovennatuurlijk-bezielde leiding. In de B.J.B., de Missiekring, het Zang koor, de St-Raphaëisgilde, het St- Vincentiusgenootschap, de Militan- tengroep van het M.V.K.A., de H. Hartebond, E.K.O. en V.E.K.O. wist hij door zijn stichtend woord, en vooral door het voorbeeld van zijn leven, de geest hoger-op te voe ren, terwijl activiteit en apostolaat naar buiten een zegenrijke blbei kenden. Zijn bovennatuurlijke op vatting liet hem steeds het juiste middel zien en de juiste weg kiezen. Hij was mild onder alle opzich ten: op een uitzonderlijke wijze onthecht, ging al wat hij ontving, voor zover een gedeelte niet werd opgeslorpt door allerlei vormen van apostolaat, naar de armen. De ar men van St-Jansparochie, en ook veel anderen, hebben nog steeds Z. E. H. D'Hoore niet vergeten... Maar niet alleen zijn geld gaf hij, maar ook zichzelf het alles voor allen zijnbelevende. Terwijl hij zich aan alles wat zijn zorg vrceg op een bijzondere wijze toewijdde en physisch schijnbaar onvermoei baar, tenger maar taai, behield hij voor zich zelf, maai- dan ook nut beslistheid, slechts deze tijd over, die hij, in een ernstige levensregel als noodzakelijkheid had vastgelegd voor zijn eigen gebeds- en zlele- leven: zeven uur slaap per nacht waren (en zijn nog steedsj een ma ximum hierbij... Tijdens de bange Meidagen van 1940 leverde hij hst bewijs dat ock levensgevaar hem niet kon weerhouden... Evangelisch eenvoudig als een kind met een nederigheid die hem zichzelf deed beschouwen ais cie minst verdienstelijke van de pries ters van Gods Kerk, schrijft hij de behaalde resultaten steeds toe aan Gods zegen en de medewer king van de anderen, zichzelf tel lende als de onnuttige dienaar Zo is het te begrijpen dat hij, die steeds liever had te mogen gehoor zamen dan te moeten bevelen, zelf wel het meest van allen verbaasd zal hebben gestaan bij deze onver moede en vererende benoeming, zichzelf onbekwaam achtende, maai de opdracht aanvaardende met de woorden van O. L. Heer in het hart: wees dan niet- bezorgd, hoe of wat ge zeggen zult: het zal U in die ure gegeven worden; de H. Geest zal U leren in da) uur wat Met zijn fijn-besnaard edel ge moed, staat hij als de poverello van Assissie tegenover de wonderen van Gods natuur. Als een botani cus zal hij U de namen geven en de hoedanigheden opsommen van bloemen, planten, vruchten en bo men, doch niet als de geleerde, maar als de dichter mij spreekt de blom een tale... zi-et hij in dat schone, waarom hij zich verheugt., slechts de afglans van de eeuwige schoonheid van God, die hij looft bij middel van zijn schepsels. Blij moedig, met die bijzondere blij moedigheid, die het kenmerk is der kindexen Gods, aanvaardt hij elke dag, elke taak, elke blcem, elke last als een gave van O. L. Heer, als een gave van de hemelse Vader, die met een liefdevolle bezorgdheid het beste uitzoekt voor zijn kind, voor zijn priester. Hij zoekt zielen, overal waar hij die vinden kan. Zo kan hij waar lijk in volle rechtzinnigheid getui gen ik jeun mij het meest, en ik ben het liefst daar waar het mijn plicht is te zijn en waar mijn taak gelegen is» zijn taak: de zielen nader te brengen tot God, tot Christus, tot de Kerk. Dat mochten de vele honderden zieken, alsmede zusters en personeel, te Sljsele, dat mochten oc-k zijn parochianen van Koekelare allen ervaren. Voor Z. E. H. D'Hoore betekent het ongetwijfeld een nieuwe faze in zijn reeds rijkgevuld priester schap thans te worden geroepen tot pastoor-deken van Gistel: wij zijn ervan overtuisd dat ock daar O. L. Heer zijn bovennatuurlijk- bezielde dienaar een rijke cogst van. zielen zal laten binnenhalen. De Maharadja van Jodhpoer, India, kwam om het leven bij een vliegtuig ongeval. In Jodhpoer be staat nu het gebruik dat ten teken van - rouw de mannen zich het hoofdhaar laten afscheren bij over lijden van een Maharadja. De kap pers van Jodhpoer hebben nu ook volle drukte gehad en hebben zo maar e?n 40.000 schedels moeten kaal knippen. René Beke was te Torhout om streeks 6 uur 's avond met zijn fiets weggereden. Twee uren later werd hij door voorbijgangers ge vonden langs de weg, die de Oost- endesteenweg verbindt, op de plaats geheten: de Konijnenberg. Beke lag midden een plas bloed en met een vreselijke hoofdwonde. Op enkele stappen van hem vond men zijn fiets, waarvan de rem gebroken was, zodat men veron derstelt dat de ongelukkige bij het afrijden van de helling en door het breken van de rem, moet gevallen zijn. Het slachtoffer werd naar de St-Hembertuskliniek overgebracht, waar een schedelbreuk werd vast gesteld. Zonder tot het bewustziin terug te keren, is Beke aan de ge volgen van de verwondingen be zweken. Hij had 23 jaren dienst. Aan de Belgisch-Franse grens te Callicanes (Steenvoorde) op de weg Abele-Steenvoorde, hoeft men en kel de linkerkant der baan te hou den om over de schrevete zijn. Aldus kan men gemakkelijk een Franse lafenis zoeken in een glaas je sterke drank, wat bij koud win terweer zeker niet te versmaden valt. Zo was begin der verleden week. veldwachter Leopold Geldhof uit Watou, op de wijk Callicanes even binnengelopen om er in de Franse Debit de Boissons van Mevr. A. Mazereeuw een deugdelijk glaasje te drinken. Terwijl de vrouw de herbergbe zoeker even alleen liet, bemerkte haar dochtertje, dat toevallig door het kijkvenstertje van uit de keu ken in de gelagkamer gleurde, hoe de bezoeker de geldlade opentrok en zich een handsvol bankbiljetten toeëigende. De vrouw, die door haar dochter tje verwittigd werd, deed ijlings de deur van de gelagkamer open en bemerkte nog hoe de dief haastig het geld in zijn zak wegmoffelde. Een flinke oorveeg volstond om de dief dadelijk tot restitutie te verplichten. Natuurlijk bleef de sanctie niet uit en veldwachter Geldhof, die 23 jaren dienst heeft, werd voorlopig buiten dienst gesteld. De veldwach ter van Roesbrugge vervangt hem thans enkele namiddagen per week. 100.000 schapen en 30.000 run deren omgekomen. Australië kent thans een snik hete Zomer die alle gewassen over uitgestrekte vlakten, Inzonderlijk in Zuid - Oost - Australië, verdord hebben, wat tot gevolg had dat uit gestrekte en onstuitbare wildernis- branden zijn ontstaan. Het vuur dat veroorzaakt werd door de zon of door mensenhanden ingevolge onvoorzichtigheden, heeft hele vlakten geteisterd; mensen en die ren tot slachtoffers makend. In totaal kwamen 8 mensen om het leven bij deze branden, o.m. twee meisjes die gemeend hadden aan het vuur te ontsnappen door op hun paarden te springen en de vlucht te nemen, maar het vuur was sneller dan haarzelf, ook drie mannén die poogden het vuur te blussen. Langs de Zuidkust alleen kwa men 100.000 schapen en 30.000 run deren ln de vlammen om. Tussen de stad Pueblo en het dorp Atlixco, Mexiko, beging de chauffeur van een autobus waarin 50 mensen hadden plaats genomen, de onvoorzichtigheid een branden de lucifer weg te werpen op de vloer van de bus, in de nabijheid van een bus beifzine, welke lek was. De benzine vatte onmiddellijk vuur, de chauffeur sprong uit de wagen, zodat deze tegen een boom aan reed. Daarop ontplofte het voer tuig. Behalve de chauffeur, konden zich nog 6 medereizenden redden, maar de 44 overigen, waaronder 3 kinderen, werden verkoold in de wagen. De chauffeur nam de vlucht en wordt opgezocht. De lijken kon men niet meer vereenzelvigen. Verleden Zondag 27 Januari was hulde die hem gebracht werden, de toneelkring De Vlaamse Vrien- bedankte de Hr Jozef Six vervol den in feest, ter gelegenheid der huldiging van een harer verdien stelijkste spelers, nl. de Hr Jef Six, die reeds 25 jaar spelend lid en 20 jaar voorzitter is bij de to- neelgilde. Te 13.30 uur vergaderden al de leden der toneelgilde en de afge vaardigden van het Gouwbestuur en het Gewestelijk bestuur van het A.W.T. in de herberg De Rozen- daal Stoetsgewijze, met de mu ziekmaatschappij van Westouter op kop, werd de jubilaris ten huize afgehaald. In stoet ging het dan naar het gemeentehuis, waar de plechtige ontvangst plaats had. Het welkomwoord werd uitgesproken door de Hr Burgemeester Vandela- notte. Daarna bracht de Heer Li- brecht. als landelijk voorzitter van het St-Genesiusgild hulde aan de gevierde jubilaris. Bij het einde van zijn toespraak overhandigde hij aan de Hr Jozef Six het diplo ma van 25 jaar toneelspeler. Vervolgens kregen we de zeer aandoenlijke rede ten gehore van E. H. Maertens, Algemeen Proost van het A.W.T. voor de provincie Westvlaanderen, die op een bijzon dere manier handelde over de to neelloopbaan van de gevierde jubi laris. Namens het Gouwbestuur werd aan de jubilaris dan een prachtig boek overhandigd, dit als een blijvende herinnering van deze heuglijke dag. Zeer ontroerd voor al de lof en gens de gemeentelijke overheid en al de aanwezigen. De erewijn werd vervolgens aan de jubilaris en ge nodigden aangeboden. Na deze plechtige ontvangst, ging men in stoet naar het gedenkteken der ge sneuvelden, waar door de jubilaris een prachtige bloemengarve werd neergelegd. Te 16 ii. werd dan. in de Familie- zaai de jubelopvoering gegeven van het mooi Kerstspel En waar de ster bleef stille staandit onder regie van Meester Staf Bruggen, met in de hoofdrollen de jubilaris, als Pietje Vogel, en zijn twee trou we vrienden. Marcel Waignéin, als Suskewiet, en Robert Bafcop, als Schrobberbeeck. Deze opvoering kende een machtig succes. Alle spelers verdienen een pluimpje om hun prachtige vertolking met een bijzondere vermelding voor Pietje Vogel, Suskewiet, Schrobberbeeck en de Duivel. Na de opvoering viel er voor de jubilaris een aangename verrassing te beurt. In naam van al de to neelspelers der toneelkring «De Vlaamse Vriendenoverhandigde de Hr Robert Bafcop een mooie schilderij, waarop de drie hoofd figuren van het opgevoerde Kerst spel staan afgebeeld in de sneeuw. Deze jubelviering werd besloten met een groot feestmaal aangebo den aan de jubilaris, genodigden en leden van de toneelgilde De Vlaamse Vrienden Foto genomen na de plechtige ontvangst op het gemeentehuls. Wij bemerken er de gevleide jubilaris Jozef Six, omringd door de gemeentelijke en kerkelijke overheid, de afgevaardigden van 't gouwbestuur en het gewestelijk bestuur va» het A.W.T. dfl leden van dfi fomeèltal»s nJQS .YteMMfi Vrienden

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 5