VOOR POPERINGE EN IEPER 12 10 Voor Rome en voor ons! Z Ie Werkloosheid Na het overlijden van Koning George VI van Engeland Belangrijke Economische Voorlichtingsdag te Roeselare Gaat onze Cichoreiteelt te niet Tragische herbergtwist msi dodelijk gevolg te Roeselare Inwoner uit Komen te Wijtschate gedood door obusontplo'fing 08 dadar, b3schuldi|d van onvrijwillige doodslag, aanhouden KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG Bladzijden PRIJS FEBRUARI 3 Frank 1952 De IJzertoren wordt in zijn vroegere vorm herbouwd BUITENLANDS OVERZICHT Reörientering van exporthandel en fiskaa! regime der nieuwe bedrijven onderzocht Minister Dequae verwacht voor dit jaar economische stabilisatie En altijd dat oorlogstuig WÊÊ Ho de oogst van '11 blijven wij. als gevolg van de uitheemse ir o@r8 met 12 millioen kgr. bonen zitten Landbouwers zullen verstandig handelen de cichoreiteelt te vervangen door graangewassen HOOFDBUREEL, en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR. Lelestr. 11. - Tel. Komen 491. Vaurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPEK (met Wervik en randgemeenten). ROESELAKE (met lzegem Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 48' JAAR. Nr 7. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 125 fr. België (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge IJNE Heiligheid de Paus sprak tot het volk van de stad Rome. Hij is een groot redenaar, dat weet ieder een. Maar 't gaat bij Hem niet alleen om letterkunde, allerminst wel om letterkunde: 't gaat er om de leer van de Kerk, om dewaarheid. Zo velen hebben die stem gehoord, zo velen kwamen diep onder de indruk van zijn woord gedurende het H. Jaar. Honderden keren heeft Hij ge sproken, gesproken tot alle soort mensen, gewone bedevaarders, in tellectuelen, mannen van weten schap, geneesheren, rechtsgeleerden die, ter gelegenheid van een Con gres een audiëntie hadden ge vraagd. Moet het ons, eenvoudige mensen dan verwonderen, wanneer een van die hooggeleerde mensen, na zulke audiëntie verklaarde: «Nu geloof ik aan het wonder van Sinksen; die zelfde H. Geest spreekt nu door de mond van Pius XII Die geleerde kwa-r tot de overtui ging dat geen mens ter wereld met zo groot gezag en zo grote wijsheid over plicht en plichtsbesef spreken kan, zo klaar aan iedereen de weg wijzen kan van waarheid en... deugd. Niemand van ons twijfelt er aan dat de Paus, Hij die inderdaad de plaatsvervanger is van O. L. Heer, ons iets te zeggen heeft, ons onzeg lijk veel te zeggen heeft; vooral in onze tijd. En, meer dan iemand ter wereld, kent Pius XII onze tijd. Hij is immers de grote waker en wachterop de heuvel '-an het Vatikaan, op die hoge onverganke lijke rots, waartegen de stormach tige zee van ongeloof, bederf en kwaad te pletter slaat. Kalm ziet Hij toe, omdat de Kerk de belofte van onvergankelijkheid ontving. Maar met weemoed, met hartzeer ziet Hij de noden van de wereld, met gebroken hart ziet Hij hoe zijn kinderen ondergaan in de storm, hoe heel de wereld haar verderf te gemoet snelt. Hij ziet, Hij lijdt,... Hij spreekt. Hij sprak tot zijn volk. Romein, geboren immers te Rome, sprak Hij tot de Romeinen, de inwoners van Rome. Over het volk van de stad Rome sprak Hij echter ook tot ons. Zou de Paus zien hoe de wereld er voor staat? Lees maar: Gij moet u bewust worden dat de gevaren die op het ogenblik ons bedreigen veel algemener en ge vaarlijker zijn dan besmettelijke ziekten, dan de... pest of natuur rampen. En toch laten die voort durende bedreigingen de naties on gevoelig en lusteloos. Elk ogenblik kan het in de wereld tot een ont ploffing, tot een uitbarsting komen. De eerste oorzaak is de godsdien stige lauwheid van zovelen, ligt in het lage zedelijke peil van openbaar en persoonlijk leven, in de syste matische pogingen om eenvoudige mensen te vergiftigen met dwaal leer. Wij, gelovigen, moeten wakker worden. De wereld moet een nieu we wereld worden; dat is het werk van de Kerk. Millioenen mensen zien op naar de Kerk als naar de enige gids, die de leiding van die hernieuwing op zich nemen kan. Haar leiding wordt gevraagd met woorden, nog meer door de tranen die geschreid wor den, door de wonden die nog pijn doen, door de eindeloze kerkhoven die de georganiseerde en de strijd bare haat heeft verspreid over de werelddelen Kunt gij, zonder ontroering ,die Woorden lezen? En dat zijn er maar enkele uit die rede. Staan we in derdaad niet zo ver dat iedere dag de wereld in brand vliegen kan... de derde en... laatste wereldoorlog, want dan is er van het Westen geen spraak meer! Is het niet juist gezien dat het de... georganiseerde haat is, die kerkhoven schiep. Dat is inderdaad het enige wat haat scheppen kan. Heeft de Paus daar niet luidop, voor de hele wereld, verklaard wat ieder rechtgeaard en rechtschapen mens denkt. Maar 't is niet voldoende de vin ger op de wonde te leggen, 't is niet voldoende het kwaad te ontmaske ren. Wat vooral nodig is zal wel zijn de... remedie aan te duiden; en even nodig of nog nodiger zal het zijn dat wij dit geneesmid- Plicht is het te ontwaken. Plicht voor de geestelijkheid en de gelovigen, oor de gezagdragers, voor de gezinnen, de verenigingen. Plicht: de vernieuwing van het christelijk leven, de verdediging der zedelijke waarden, de verwezenlij king van de sociale rechtvaardig heid, de heropbouw van de christe lijke orde, zodanig dat het uiterlijk gelaat van de stad Rome spoedig moge stralen van heiligheid en schoonheid. Maar niet meer zoeken of praten Wat zou het baten te studeren zo wij in de praktijk de weg van het verderf zouden kiezen? Wat zou het baten te weten dat alle mensen Gods kinderen zijn zo God uit het openbaar of persoonlijk leven ge bannen wordt. Wat zou het baten te praten over rechtvaardigheid, naastenliefde en vrede indien we reeds besloten alle offer te vluchten indien het hart in ijzige eenzaam heid blijft en niemand de eerste durft zijn om door de barriere van scheidende haat door te breken en een ware omhelzing mogelijk te maken! 't Is niet meer de onwetendheid omtrent de eeuwige bestemming die de oorzaak is van het kwaad. Veeleer is het de verlamming van de geest, de zwakheid van de wil en de koude en kilte van het hart. Het is nodig de wil weer in actie te krij gen. Moge de actie, waartoe wij geestelijkheid en gelovigen oproe pen, verlichtend zijn, verenigend, edelmoedig en gedragen door de liefde. De Paus sprak voor Rome en zal daar de vernieuwingsactie doen in zetten. Maar zijn woorden eerst, die actie later, gaan over de hele wereld. Ik herlas een paar maal die rede, waar we dat vaderhart voelen kloppen van angst en verdriet bij die ver volgingen, bij de ellende van vluch telingenkampen, bij de gruwel van concentratiekampen, waar millioe nen mensen... ontmenst worden door anderen die sedert lang... on mensen zijn. En de wereld... berust daarin Vader is hij, die 't voor zijn kin deren en alle mensenkinderen op neemt! Laten wij echter als trouwe kinderen ingaan op Vaders vermaan en Vaders oproep! PÉ VLAMYNCK. Het Bedevaartcomité vraagt alle polemieken stop te zetten. Het IJzerbedevaartcomité is op 9 Februari bijeengekomen ten einde een beslissing te nemen inzake de wederopbouw van het IJzermonu ment. Het Comité houdt er vooraf aan zijn oprechte dank uit te spreken aan al degenen die, bekommerd cm de wederopbouw van Vlaanderens IJzermonument, door wenken, raad gevingen, ingezonden schetsen en overwegingen, er toe hebben bijge dragen om het comité bij die be langrijke en kiese taak voor te lichten. Het Comité deelt mede dat het de volgende beslissing getroffen heeft: Het IJzermonument zal werden herbouwd in de vorm van de vroe gere IJzertoren met de nodige ge bleken technische wijzigingen, die nochtans de traditionele silhouet ten van de toren niet zullen veran deren. De IJzertoren zal herrijzen, mooier en hoger dan hij vroeger geweest is. Nog in de loep van dit jaar zal met de werken een aan vang worden gemaakt. Het Comité spreekt met aan drang de wens uit dat met deze definitieve beslissing alle polemie ken rondom bepaalde wederop- bouwplannen zouden stilgelegd en dat thans alle Vlamingen, in volle samenwerking en eensgezind naar hetzelfde doel strevende, de handen in elkaar zouden leggen onder de eendrachtige leuzen: Vlaanderen herbouwt zijn toren Een volk zal niet vergaan Tijdens de week van 27 Januari tot 2 Februari werden er per dag gemiddeld 205.238 volledig werklo zen, evenals 140.280 gedeeltelijk en toevallig werklozen of in totaal 348.108 werklozen gecontroleerd. Tegenover de vorige week wordt een vermeerdering waargenomen met 3.080 volledig werklozen en met 47.920 gedeeltelijk en toevallig werklozen. GRENZEN VAN HET TONEEL FRANKR1JK-DUITSLAND De N.A.T.O.-conferentie is dus op dit ogenblik te Lissabon aan 't werk. Daar moet dus nu, vol gens alle voorzieningen en afspra ken, een definitieve beslissing val len in verband met het Europees leger, zijn oprichting, zijn sterkte en tegen wanneer het juist zal tot stand gebracht, worden. In alle landen die er bij betrok ken zijn wekt het ontwerp pan het Europees leger ernstige en diepgaande discussie, want zoals dhr Van Zeeland het onlangs zegde en zoals generaal Montsa- bert het gister nog in de Franse Assemblée Nationale herhaalde het gaat hier niet meer om onze kolen of ons staal (Schumanplan) doch om ons vlees. De pantomine die de vriend Spaak verleden week in de Bel gische Kamer in dat verband op voerde, was dan ook potsierlijk. Het was kunstmatige rook en mist die er moest toe leiden de ver werping van de begroting van Buitenlandse Zaken door de so cialisten te motiveren. De gedach ten hernemend die wii verleden week in ons artikel De Laatste Kansomtrent Duitsland naar voor hadden gebracht, trok hi* daaruit de enorme conclusie dat men een Europees leger had moe ten oprichten waarvan het opper commando zou afgehangen heb ben van een gezag dat. tegenover geen enkel Parlement verantwoor delijk. was! Zelfs de Brusselse Soirdie steeds haar beste wierookvaten voor dhr Spaak gereed staan heeft, durfd.e het niet aan hem openlijk aelijk te geven en schreef alleen dat het niet meer mogelijk was er nog klaar in te zien, nu Spaak en Van Zeeland naast mekaar aan 't vraten waren. Voor wie niet tot de Spaakiaan- se politieke legioenen of tot de redactie van genoemde krant be hoort, is dat niet zo moeilijk: Van Zeeland redeneerde nuchter en Snaak speelde toneel. Maar deze, keer overschreed hij eens te meer de grenzen van het toneel en ver viel hij in de pantomine. Maar genoeg over België. La ten wii terugkeren tot Frankriil- en Duitsland, tussen wie de groot- speciaal het Vlaams Economisch Verbond en de Handels- en Nij verheidskamer van Roeselare en omliggende, niet hij de pakken wensen te blijven zitten, werd be wezen op de voorlichtingsdag, die te Roeselare doorging, Zaterdag, 9 Februari, op initiatief van voor melde organisaties. Dhr Jos. Laga, voorzitter van het V.E.V., afdeling Roeselare, mocht In zijn openingstoespraak der ver gadering, die te 15.30 u. in de grote zaal van het Stadhuis doorging, een zeer talrijke schaar aanwezigen begroeten, zowel op het bestuurlijk en parlementair plan als uit de nij verheids- en financiële middens. Naast dhr Laga bemerkten wij aan de bestuurstafel dhr Zeghers, secretaris-generaal van het V.E.V.; dhr Carlier, voorzitter der Roese- laarse Handels- en Nijverheidska mer en de beide voordrachtgevers- dhr Vander Aa, adjunct-directeur bij de Belgische Dienst van Buiten landse Handel, en dhr Dr Jurist A. Tiberghien, directeur van het In stituut voor Financie- en Belas tingswezen. Onder de vooraanstaanden in de zaal bemerkten wij de heren Sena toren Mullier en Allewaert, de Volksvertegenwoordigers Degryse, Gilles de Pélichy en Sercu, dhr De Nolf, burgemeester te Roeselare, de - - heren Deboutte, Camerlynrk en del gebruiken, want daar komt het Coussement van het V.E.V. Eoesc- op aan. lare, de heren Delvoye en Declercq Dat de verantwoordelijke in- der Handels- en Nijverheidskamer, stanties uit de handels- en nijver- dhr J. Soubry, voorzitter der C.V.P. heidskringen, wij vernoemen hier Roeselare, dhr L. Bekaert alsmede talrijke andere Westvlaamse Nij- veraars en Economisten. VOOR REÖRIENTERING VAN DE EXPORTHANDEL Na van werken door voorbeelden die van het privaat initiatief uitgingen en haalde o.m. gevallen aan die sprekend zijn voor de doelmatig heid. van deze werkmethode. Tot slot kondigde spreker aan dat eerstdaags een afvaardiging uit België naar Venezuela en Mexico een welkomwoord van dhr vertrekt voor dergelijke prospectie ua61, ^orzTtter van he^ viv W Pf t?r illustratie de Roeselare, die er on wees dat deze vergadering een heraanknoping is met een schone traditie uit het verleden en die de noodzaak onder lijnde van verantwoordelijkheids gevoel en voorlichting bij het pa tronaat, hoorde de vergadering een zeer goed gedocumenteerde uiteen zetting van dhr Vander Aa over de reöriëntering van onze Exporthan del. Spreker begon met er op te wij zen dat een zware malaise onze ex porthandel drukt. Deze toestand spruit voort uit de moeilijkheden die wij ondervonden met de E.B.U.; onze uitvoer naar de Europese landen, die niet kun nen betalen, stijgt terwijl deze naar de rijke dollarzone afneemt. Sedert 1948 werd de strijd inge zet om onze uitvoer naar de dollar- zone te doen stijgen. De Belgische Dienst voor Buitenlandse Handel nam hierin Interessante initiatie ven, o.m. door prospectie der Ame rikaanss markt en door het inrich ten van tentoonstellingen in Ame rika zelf, waar op deze wijze het publiek in kennis gesteld werd met onze productie. Spreker illustreerde deze wijze Het baat werkelijk niet dat de mensen altijd maar opnieuw voorbeelden zien van dodelijke ongevallen die 't gevolg zijn van roe keloze onvoorzichtigheid. Voor een handsvol geld, wagen iedere dag onvoorzichtigen hun leven en men zou werkelijk gaan geloven dat een onweerstaanbare drang hen er toe brengt aan gevaarlijk oor logstuig te prutsen, het te ontladen om 't dan als oud metaal aan de man te brengen. Het zoveelste geval met dodelijke, afloop deed zich te Wijt schate voor, Zaterdag 9 Februari. Niemand heeft iets zien gebeu ren en alleen een doffe slag en een rookwolk verhaalden het onheil. Zaterdagnamiddag was de 62- ongeval was voorgevallen, bemerk- jarige E. Desreumaux, wonende te ten zij op een 300-tal meter afstand Komen ln de rue du Coin de Terre, nog een rookwolk die opsteeg van naar de wijk De Vier Koningen achter enkele struiken, te Wijtschate getrokken om er De landbouwwerklieden Jerome naar oud ijzer te gaan zoeken. De Lemaire en Maurits Delbecque man, die sedert lange tijd werk loos is, zocht op deze wijze een stuiver bij te verdienen. Op een 300-tal meter der hofstede van Achilles Goudezeune had Des reumaux in de Broeken een plaats je gezocht achter een groepje hees ters, waar hij, door geen nieuws gierige blikken gestoord, ongehin derd naar oud ijzer kon zoeken. Hij moet er een paar oude Duit se obussen ontdekt hebben en daar het ontladen van deze tuigen voor hem geen geheimen meer scheen te hebben, begon hij rustig de kop pen los te vijzen om er vervolgens de gevaarlijke springstof uit te ver wijderen. Koper was er wel niet aan deze obussen, maar het ijzer kon toch nog altijd iets opbrengen per kilo. Het ontladen van de -eerste obus was goed verlopen en reeds had Desreumaux de tweede obus onder handen genomen. Hij zat er ge knield bij om het gevaarlijk werk te verrichten. Plots scheurde een zware slag door de luoht. De bewoners der hof stede Goudezeune werden in hun bezigheden opgeschrikt en toen zij naar buiten liepen met angstig ver moeden dat in hun nabijheid een snelden dadelijk in die richting uit en daar trof hen een verschrikke lijk schouwspel. I E. DESREUMAUX Half over de struiken geslingerd bemerkten zij een man levenloos uitgestrekt. Hij was werkeiijk ver anderd in een vormeloze massa en alleen aan de benen, die vrijwel gaaf gebleven waren, kon men op maken dat men werkelijk met een menselijk wezen te doen had. Overal in het ronde lagen li chaamsdelen rondgeslingerd, tot zelfs de knieschijf van het rechter been was een 10-tal meter weg geslingerd. In de grond vond men schier geen sporen van deze gruwelijke ontploffing, alleen maar een klein putje, verder wat verschroeide grond. De onderdelen van de eerste obus, die door het slachtoffer reeds ontladen was, lagen er onaange roerd. De Rijkswacht van Waasten, die telefonisch gewaarschuwd werd, kwam kort nadien ter plaatse cm de nodige vaststellingen te doen. Het lijk van de ongelukkige Des reumaux werd tegen de avond naar het gesticht te Wijtschate overgebracht. Het ongeval verwekte een hele opschudding in de streek. Destijds waren dergelijke ongevallen er een I alledaags gebeuren geworden, doch men scneen allengerhand zich van het gevaarlijk oorlogstuig af te houden. In de akkers van gans de streek zitten nog duizende obussen waarvan er ieder jaar weer een ..ieuw aantal naar beven komen. Naar men ons in de streek vertelde wordt daaraan van overheidswege te weinig belang gehecht en vinden de ijzerzoekers nog altijd links en rechts hun gading in dit gevaarlijk tuig. «Mij zal er niets overkomen», beweren ze altijd opnieuw, en toch worden ze elk op hun beurt door het noodlot gevangen en wegge- 1 aiaald. GEMO. met deze methode wist te boeken en zijn uitvoer naar Venezuela in enkele jaren tijds wist op te voeren van 6.000 bolivars tot 65 millioen. HET FISCAAL REGIME DER NIEUWE BEDRIJVEN Handelend over het. veel behan deld probleem der nieuwe bedrij ven, belichtte dhr Tiberghien, di recteur van het I ïstituut voor Fi nancie- en' Belastingswezen, het fiscaal aspect dezer kwestie. Na er op gewezen te hebben dat men tegenwoordig al te gemakke lijk en te avontuurlijk spreekt over de oprichting van nieuwe indus trieën, wat ten slotte toch bergen geld zou kosten, bracht spreker de gedachte naar voor dat het zeker doelmatiger zou zijn de uitbreiding der bestaande nijverheden aan te moedigen en ter harte te nemen. Alhoewel het initiatief hiertoe moet uitgaan van de private sector, moet de Staat hier nochtans hel pend bijspringen. Deze hulp van de Staat kan ofwel bestaan in te ge ven ofwel in het zich afzijdig hou den van geld af te persen van de ondernemingen die de zaak willen uitbreiden. De rol van de Staat kan zich be perken tot het verlenen van goed kope kredieten en tot fiscale vrij stellingen. Hier dient dan enerzijds het sys teem der afschrijvingen versoepeld te worden, terwijl een einde dient gesteld aan het belasten van fictie ve winsten. Dhr Tiberghien onderstreepte hierbij dat de administratie der (Zie vervolg blz. 'Z.j st,e moeilijkheden bestaan die de definitieve oprichting van het zo genaamd Europees leger in de weg staan. Wé schreven hier verleden week over en duidden de oorzaken aan van de Duitse pretenties alsmede de motieven van de Franse hou ding. Dat er' van weerskanten toneel wordt ge.speeld li*dt geen twijfel. Dat is trouwens diplomatie. Frankrijk speelt om de Euro pese eerste viool en Duitsland om zo rap mogelijk weer in de eerste loge te zitten. Dat is allemaal goed en wel, maar het toneelspel moet ook zijn grenzen hebben wil het geen tragi- cgmedie worden. Inderdaad: wij spreken wel van Atlantische ver dediging en van Europees leger maar we rekenen er on dat de States ons daarvoor de nodige ivapens zullen geven. En nu moeten we overschakelen naar het Amerikaans toneel. Daar is de regering Truman. Die heeft een bepaalde buitenlandse, politiek en een van de elementen van die politiek is de Atlantische verde diging en het Europees lener. Om dat te bolwerken stelt Truman een Mutual Security Program wederzijds veiligheidsprogramma) voor dat het volgende betekent: een müliardendans voor Amerika en voor Europa: bepaalde engage menten nemen tegen bepaalde data. o. to. de oprichting van een geünificeerd Europees leger. Nu zou men natuurlijk kunnen zeggen: wat trekken wij ons daar van aan. Goed. Mg,ar antwoordt eerst op de volgende vraag: wil len ivii ons verdedigen zo we aan gevallen worden. Indien ia, dan moeten wij ook wapens hebben. Welnu we hebben altijd luidkeels geroepen dat wij zelf te arm wa ren om die te maken of te kopen. Dus moeten wii sommige zaken wel voor lief nemen. Als Dean Acheson dan te Lissa bon ook vraagt nu het toneelspe len stov te zetten en het op een akkoordje te gooien, zodanig dat positieve zaken kunnen worden aangekondigd, dan spelen wij niet mee in een Amerikaans st.uk, maar dan dienen wij op nuchtere wijze onze belangen. Vergeten ivij im- m,ers niet dat rond half Maart het N.S.A.-congres de milliarden, no dig voor de Mutual Security Pro gram zal moeten stemmen en dat ze daar niet veel lust sullen toe voelen als wij niet precies en vooraf nezegd hebben wat het met ons wordt. OOSTERS TONEEL Inmiddels zou 'n mens bijna ver geten dat' er in Koréa nog gevoch ten wordt, of omgekeerd dat men daar nog steeds spreekt over wap enstilstand. Af en toe brengen de kranten daar een berichtje over. Afwisse lend klinkt de toon optimistisch, of. luidt het dat men op een dood punt gekomen is, zodat elk er zich dan aan verwacht dat men het toneel zal schoon vegen en dat men het woord weer uitsluitend aan de kano'nnen zal laten. De laatste tijd scheen er ech ter weer wat schot in te komen. Er was een nieuw bedri'f begon nen waarin men begon te spreken over een politieke conferentie drie maanden na het afsluiten van een wapenstilstand. En daar werden de Chinezen gevangen in hun eigen spel. Zij vroegen mee aan die conferentie tafel aan te zitten aangezien zij toch mee vechten. Ja maar, kwam de Amerikaanse repliek, het zijn toch alleen vrijwilligers. Zo hebt "ii altijd op alle toontjes gezongen. Toen vroegen de Korcanen dat die conferentie ook zou lopen over Formosa, Indochina, China en Ja pan. En dan antwoordde de Ame rikaanse tegenspeler: wat hebt giilic daarmee te zien Weer paf. Buiten het stukje. Maar moest men dat stukje nu schrijven, dan zou de auteur heel dikwijls tussen haakjes zetten ter zijdeen dan iets in deze zin: we weten wel dat China vecht. We weten wel dat het om meer dan Korea gaat, enz... maar... En dan zou de dialoog voort gaan. Daar zit het hem. In Oost-Azië wil men het toneel beperken tot de voorscène en men weigert te spreken over het drama dat op het eigenlijk toneel achter het gordijn wordt opgevoerd. En intussen speelt men andere toneeltjes. Zo b.v. met de 10.000 Chinese nationalisten van gene raal Li Mi. een vriend van Tsjang- Kai-Tsjek die in Thailand tegen de grenzen van Junnan een beetje de Oosterse heer van de oorlog speelt. Amerika beweert van niets te weten en Engeland vraagt een onderzoek door een U.N.O.-com- missie. In feite weet elk van beiden zeer goed wat er gebeurt, maar het spel vraagt dat er op scène wat misbaar zou gemaakt worden. Ook daar wordt het echter tijd dat men van het toneel eens zou afkomen of dat men in elk geval het doek zou ophalen om tot een nuchtere organisatie van de ge hele Oost-Aziatische wereld te ko men. (Zie vervolg blz. 2.i Hier een beeld uit de tijd dat de koninklijke familie nog voltallig was. Voor drie jaar werd de kleine Prins Charles (thans kroonprins) ten doop gehouden. Prinses Elisabeth met de boreling in de armen wordt hier omringd door haar vader, de thans overleden Koning, haar gemaal Philip de Mountbatten en haar moeder, Koningin Eli sabeth. Alleen Prinses Margaret-Rosc ontbreekt aan dit huiselijk tafereeltje. (Zie voor verdere berichtgeving ons 2blad.) IS DE CICHOREITEELT NOG LO-.END? Het jaar 1951 was voor onze Vlaamse cichoreinij verheid een hardnekkige en bijna wanhopige strijd om het voortbestaan. EEN STAP ACHTERUIT Reeds in November 1950 werden door de Syndikale Kamer van Ci- choreidrogers, onder de leiding van Senator Desmedt en de bestuurs leden der Kamer, hardnekkige po gingen gedaan bij de bevoegde mi nisteriële diensten om de irvoer van vreemde bonen te stoppen in geval de richtingsprijs, gebaseerd op 375 frank, niet werd bereikt. Deze rich- gunningen uitgereikt. Herhaalde aanklachten bleven zonder gevolg; deze werden gesmoord door het op treden der fabrikanten, die beweer den dat het noodzakelijk was dc cichoreibonen te kopen aan de prijzen van de buitenlandse markt, ten einde met de gefabriceerde ci chorei te kunnen concurreren in het buitenland. Het ministerie stond dus voor een tegenstrijdige eis: enerzijds de fabrikanten welke invoer eisten; anderzijds de telers en drogers die de stopzetting van de invoer voorstonden. In Februari 1951 werd een oproep gedaan tot alle parlementsleden uit tingsprijs werd voorlopig vastge- de provincie Westvlaanderen, tot steld, in afwachting van een nauw keurige kostprijsberekening, op te maken door landbouwers, telers en drogers. In Januari 1951 werd deze bere kening opgemaakt, goedgekeurd en voorgelegd aan de ministeriële diensten. eendrachtige medewerking en ver dediging van onze bedreigde cicho reiteelt- en nijverheid. Senator De smedt schetste de noodtoestand van onze cichoreinijverheid, geschapen door de massale invoer van Poolse bonen, dewelke op de markt wer den gebracht tegen de dumpings- Intussen werden nieuwe ver- prijs van 3 fr. Antwerpen in vér Niemand had kunnen vermoeden dit een vechtpartij, die zich Za terdag 2 Februari voordeed in de herberg De Leerze Gitsstraat, te Roeselare, dergelijke zware ge volgen zou kennen. De politie was niet eens verwittigd geworden tot men dan toch het slachtoffer naar de kliniek brengen moest en zijn toestand zod nig zag verergeren dat zelfs de dood er mee gemoeid werd. Toen veranderde alles van uit zicht en de vechtpartij werd een doodslag, zodat politie en ook het parket ingrepen. RUZIE BIJ HET KAARTEN Bewuste Zaterdagavond, 2 Fe bruari, was de 30-jarige Emiel -ihoven dhr ML'.ler Deo e (Ij'ins ?:jn aanspre-k. In de in zet: onderaan links, dhr Tiber ghieu; rechts, dhr Vuurt er Aa. Muylle, wonende in de volkswijk Do Marokken aan het uiteinde van de Gitsstraat, met een paar geburen naar de herberg De Leerzeaan het begin van dé SLraat, gegaan om er een partijtje te kaarten. Een vierde herbergge- bruiker had aan de kaarterstafel plaats genomen en weldra ging ieder ten volle op in het spel dat tussen pot en pint zijn gewoon verloop kende met, de gebruikelij ke kleine ruzies en betwistingen over het spel. Zekere Camiel Lefevere had zich als toeschouwer bij het viertal ge voegd en volgde het spel. Op zeker ogenblik kwam het tot een nogal scherpe woordenwisse ling tussen Emiel Muylle en een der medespelers, het ging over een bedrag van 10 fr. dat Muylle be weerde te goed te hebben van de anderen. Lefevere mengde zich in rle ru zie en stelde Muylle in het onge lijk. Van scheldwoorden kwam het zelfs tot handtastelijkheden en in een oogwenk waren Lefevere en Muylle in een vechtpartij gewik keld. Teen de veel sterkere Lefevere, die bekend staat als een vechters- bras, moest Muylle het onderspit delven. Lefevere liet het evenwel n'et bil dit me stersehap en dien de zün slachtoffer nog een drietri h- -de stampen toe in het onderliff Kermend zakte Muylle in elkaar en sukkelde vervolgens, schier on handen en voeten kruipend, huis waarts. Iedereen scheen het on te ne men als een gewone vcohtnarf: en de -optie werd niet eens ge waarschuwd. ERGE GEVOLGEN De verwondingen die het slacht offer had opgelopen schenen van zeer ernstige aard te ziin alhoewel men uitwendig niets abnormaals vaststelde, 's Zondags beterde het ni.t en 's Maandags werd Muylle naar het stedeliik hospitaal over gebracht voor onderzoek en ver zorging. Pas op dat ogenblik werd do politie bii het geval betrokken en werd Lefevere aan een streng verhoor onderworpen. Voorlopi' werd hij daarna terug in vrijheid gesteld. Zienderoge verergerde de toe stand van het slachtoffer, een heel kundig ingrijpen werd noodzake lijk daar men zeer ernstige inwen dige kwetsuren aan maag en in gewanden had vastgesteld. De beste zorgen konden ten i slotte niet meer helpen en Don Het slachtoffer E. Muylle. derdagavond, 7 Februari, te 20.10 uur, overleed Muylle in de hevig ste pijnen. De 39-jarige Em. Muylle was se dert verscheidene maanden werk loos. HM woonde in bij zijn moe der, Wed. Muylle-Van Craynest, samen met twee jongere zusters. Zijn vader stierf drie jaar geleden. DE DADER AANGEHOUDEN Na dit zo tragisch verloop is het parket ter plaatse afgestapt. Ca miel Lefevere werd in zijn woning aangehouden en opgeleid. Hij werd na ondervraging onder aanhou dingsmandaat geplaatst en gevan- keli.k naar Kortrijk overgebracht. De 37-iarige Lefevere, gehuwd en vader van vijf minderjarige kinderen, was reeds sedert maan den werkloos. In gezelschap van het slachtoffer begaf hii zich iede re dag, samen met een paar ge- buren, naar het stempellokaal. Lefevere werd in zijn omgeving zeer gevreesd om zijn brutaal ka rakter, en zelfs in ziin gezin kwam het dikwijls tot heftige tonelen en vechtpartijen. De vrouw van Lefevere was ver plicht te gaan leuren om in het onderhoud van haar kinderen te voorzien. Deze noodlottige vechtpartij met dodelijk gevolg heeft veel beroe ring verwekt bij de geburen; het slachtoffer werd er als een goede jongen aanzien die wel graag een pintje dronk maar verder aan nie mand kwaad berokkende. loren zakken, hetzij circa 2,60 fr. los. Na herhaald aandringen van de Syndikale Kamer der drogers werd eindelijk een onderhoud toegestaan bij het Ministerie van Economische Zaken, dat de verzekering gaf zijn diensten te gelasten met de studie der te nemen maatregelen. DISCUSSIE OVER DE KOSTPRIJS Einde Maart werd een delegatie van drogers op het Ministerie van Economische Zaken ontboden. Na bespreking van de toestand en dis cussie over de kostprijs, werd door het Ministerie toegegeven op de kostprijs van 340 fr., in afwachting van de herziening der berekening der teelt- en droogkosten en goed keuring door het Ministerie van Landbouw. Opnieuw werd de berekening in de schoot der Syndikale Kamer der drogers aan een herziening onder worpen en aan het Ministerie voor gelegd. Intussen brokkelden de prijzen steeds af, als gevolg van het bui tenlands aanbod van bonen en het uitreiken van invoervergunningen voer circa 6 millioen kg. cichorei bonen, welke onze binnenlandse voorraad steeds meer deden aan groeien. Onze aanklachten werden in snel ler tempo gericht tot de betrokken Ministers, tot parlementsleden en partijleiding. Wekelijks oi.tving de Minister van Economische Zaken protesttelegrammen, tot eindelijk een vergadering werd bijeengeroe pen op het Ministerie van Land bouw, onder de leiding van de HH. Mostin (Min. van Landbouw) en Decramer (Min. v. Econ. Zaken! waar fabrikanten, uitvoerders, te lers en drogers van cichorei hun standpunt verdedigden. De fabrikanten vroegen invoer van vreemde bonen om cichorei- poeder te fabriceren bestemd voor de uitvoer; de uitvoerders vroegen de stop zetting van alle invoer en kloe- gen over de oneerlijke concur rentie ons aangedaan door lan den welke niet een sociale po litiek voerden als ons land. Zij schetsten de noodlottige toe stand van de handel in cicho reibonen. Vroegen de afschaffing van de uitvoertaxe en vrijstel ling van deviezenblokkering op de uitvoer van cichoreibonen. de dregers eisten stopzetting van alle invoer, gezien de laaggeval- len prijzen van cichoreibonen in het land. zelfs deze van Poolse oorsprong; - de telers eisten eveneens stop zetting van alle invoer van bo nen, en legden de nadruk op het belang van de cichoreiteelt in de landbouw in Westvlaan deren als wisselteelt, als bror van werkverschaffing in de fa miliebedrijven en aan de sei zoenarbeiders, enz. Na een bewogen bespreking werd dnor de Hr Mostin een voorstel ge daan dat aan de Minister zou me degedeeld worden. Dit voorstel be paalde dat geen vergunningen meer zouden uitgereikt worden vóór zo lang de prijs op de binnenlandse markt niet de 3.80 fr. zou bereik; hebben voor de v bonen bestemc voor het binnenlands verbruik, er vervolgens nieuwe besprekingen te voeren. Anderzijds vergunning te verlenen voor het invoeren var vreemde bonen uitsluitend bestemi om na fabricatie in poeder terui uitgevoerd te worden, mits streng, en nauwkeurige controle. Intussen werden op de mlniste ries voorstellen gedaan tot het ge zondmaken van de markt door mid del van een compensatiestelsel oi de cichoreibonen verwerkt voor he' binnenland, basis 3,75 fr. die al: compensatie zou dienen tot onder steuning van de uitvoer, hetzij ir poeder of in bonen. Ook dit voor stel werd door de fabrikanten op d< ministeries van de hand gewezen. Einde September werd opnieuw aangedrongen bij» het Ministerie, ingevolge het steeds lager zinken der marktprijzen, en gewezen op het gevaar van overproductie bij het beschikbaar worden van de nieuwe oogst 1951 die ruim 30 mil lioen kgr. cichoreibonen op de markt zou brengen. (Zie vervolg blz. 9.)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1