Z.E.H. Geldof op luister rijke wijze aangesteld F}) DE WEEK IN ONS LAND U kunt een Traktor POEDER MULLIE» de radder dep ZWIJNEN! Geheimzinnige overval te Dilbeek winnen Luyssaert Lucien KrJn Vv>G> tot Pastoor-Deken te Poperinge NORMA9 15 P.K. MELKKOE en Mond- ktauwzeer Nieuwsjes in 't kort Stort 125 fr. Karn-Kneder FRIDA Taxichauffeur uit Kortrijk in zijn wagen vermoord Landbouwers opgeletBelangrijk mits deelname aan onze GRATIS TOMBOLA Voorbaarden lep@rstr«aat 5 LOK ER Rendez-v©* met de Lei DE FRANSE GIFTMENG- STER MARIE RESNARD VOOR HET ASSISENHOF VAN POITIERS Belgische Hypotheekmaatschappij en Spaarkas Door gasuifwase- mingen bijna ver stikt te Emelgem Knaap door auto gegrepen te RfleuSebeke iÉÉllÉl '"Wm~ HET WEKELIJKS NIEUWSZaterdag 23 Febr. 1952 Blz. 5. De aloude St-Bertinuskerk te Poperinge mocht Zaterdagavond. 16 Februari, zelf de feestelijkheden aankondigen der plechtige aan stelling van haar nieuwe Pastoor-Deken Z. E. H. Geldof. Haar wit-grijze stenen flanken tekenden zich in zuivere lijnen te gen de donkere lucht af. Niemand had kunnen vermoeden dat er zoveel schoons verborgen zat in dit monumentaal bouwwerk. Sterke reflecto ren gaven er een ontleding van, tot in de minste bijzonderheden. Ook de schrijnende oorlogswonden werden duidelijker uitgetekend. Frisse beiaardmuzick weerklonk uit gunstig geplaatste luidsprekers, dit ver hoogde nog het feestelijk karakter van het geheel. Het twijfelachtig weder had de versiering enigszins beperkt, maar toch wapperde 's Zondags overal de feestvlag, ten teken dat Poperinge jubelde om zijn nieuwe Deken. UNISTERIE VAN LANDBOUW Dringende oproep aan alle veehouders. Een tweede epidemie van mond- n klauwzeer, veroorzaakt door het irus type C., dreigt ernstig het anse land te overweldigen. Dit nieuw type tast zowel de die- en aan die reeds deze ziekte door- emaakt hebben als deze die on- ings ingeënt werden tegen andere ypen van dezelfde ziekte. De aandacht van de landbouwers rordt bijzonder gevestigd op het elt dat bijna alle haarden voor- comen na aankoop. Kwekers en landbouwers, koopt lus geen vee tot nader order. Doet reen enkele ruiling. Weest op uw loede voor vervoer per camion. Het bezoeken van prijskampen of mdere verzamelingen van dieren >iedt eveneens groot gevaar voor >esmetting. Geen vreemde persoon dient de stallen of de weiden te betreden. 3een enkele dierenwagen zal noch np het bedrijf, noch tot de weiden roegelaten worden. Het dagelijks ontsmetten van de stalgangen is ten zeerste aanbevo len (gebruik ener oplossing van 2% bijtende soda in water). Er wordt stelselmatig overgegaan tot de inenting rond de haarden, doch de medewerking van iedere kweker is onontbeerlijk om de uit breiding van deze vorm van mond en klauwzeer te stuiten. Bij het eerste teken hetwelk mond- en klauwzeer laat vermoe den, moet u zich schikken naar de ter zake van kracht zijnde regle mentering. De verdeling werd ingezet van de erfenis van de overleden filmstar Maria Montez, echtgenote van de Franse acteur Jean-Pierre Aumont. Het erfdeel zou 10 millioen fr. be dragen. Een half millioen wordt be stemd voor haar moeder, pelzen en kleedjes gaan naar haar zusters, wijl ook deze, samen met de broeders, nog een belangrijk bedrag mogen delen. De rest van haar bezittingen gaan naar haar echtgenoot en haar 5-jarig kindje. 60 op postcheckrekening 4763.6 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en u ontvangt ons blad tot einde 19s2. Te Parijs was een haarkapper verliefd geworden op een jong meisje dat 22 Jaar jonger was dan hij. Hij had nimmer zijn liefde durven ver klaren. Enkele dagen geleden Is de man gestorven en bij testament maakte hij gans zijn vermogen, zijnde 280.000 rr., over aan het jonge meisje, dat deze som nu heeft over gemaakt aan een liefdadig werk. Een Brits-Noors-Zweedse expe ditie is teruggekeerd van het Zuid poolgebied. Van het Koningin Maud- elland hebben zij een soort motten meegebracht, behorende tot de groep der schorpioenen en onder de stenen leven, maar tevens dé enige dieren zijn welke op voormeld eiland leven. De beestjes werden daarbij nu aan gevoerd in een koelkast. Te St Omaars bevonden zich twee IJzeren schepen met een zware lading in het sas aan de Ecluse des Plandrestoen plots de sluis deuren begaven en de twee schepen meegesleurd werden door de stroom andere haken aanbeukend." Hierdoor werden drie haken tot zinken ge bracht. Een kindje dat in de hut van een der gezonken haken bevond, kon tijdig maar op een nippertje worden gered. FRIDAY agenten: POPERIN GE -IEPER TIMPERMAN ALBERT, Casselstraat 15 Poperinge Tel. 358. VEURNE BOUQUILLON A., Ooststraat 55 Veurne Tel. 98. MENEN: JOHN BRUTIN a Wervikstraat 70 Menen, jg KARNT DE ROOM IN 4 MIN. VRAAGT EEN DEMONSTRATIE Dinsdagavond werd de Rijks wacht te Dilbeek, bij Brussel, ervan verwittigd dat men een verlaten auto had aangetroffen in een een zame veldweg. Bij nader onderzoek ontdekte men ln deze wagen bloed vlekken en glasscherven, en alles wees erop aat hier vermoedelijk moord in het spel was. Bij verder onderzoek ontdekte men op 20 minuten afstand van de wagen, het lijk van de taxichauf feur Leon Lambert, wonende Brug se Steenweg 25, te Kuume, bij KortrUk. Uit gegevens, die door de gerech telijke politie te Kortrijk konden ingewonnen worden, blijkt dat, Lambert Dinsdagmorgen te 7 uur aan het station te Kortrijk had past gevat. Hij werd er aangespro ken door een man van ongeveer 30 jaar, die vroeg om naar Brussel vervoerd te worden, daar hij defect had aan zijn eigen wagen. Een an der taxichauffeur verklaarde na derhand dat hij diezelfde dag Lam bert ontmoette op de weg Kortrijk- Gent, met drie personen in zijn wagen. Men vermoedt dat de khënt van Lambert zijn reiskosten niet kon betalen en daarom de chauffeur eenvoudig van kant maakte. De misdaad zou gepleegd zijn met een bierfles. Na zijn misdaad heeft de moordenaar 't li.ik van het slacht offer uit de wagen geworpen en heeft hij getracht met de auto op de vlucht te slaan, wat mislukte, daar hij in een eenzame veldstraat vastreed. Bij de ontdekking van de ongelukkige taxichauffeur, droeg deze nog zijn geldtas bij zich met een kleine som geld in. 1. Landbouwer zijn. 2. Bezoek brengen aan onze Stand Nr 27 Paleis 4, op het 32e Landbouwsalon te Brussel Hier ontvangt U een genum merd formulier voor gratis deel name aan de tombola. Geen kosten. Geen oplossing te zoeken. - - Het lot kan U dit maal gunstig zijn. Vergeet dus niet uw formulier af te halen op onze stand Gewestelijke Verdeler U (5771) BOVEN: Een der treffendste ogenblikken der plechtige aan stelling van Z. E. H. Deken Geldof. Met de hand over de kelk uit gestrekt, wordt de nieuwe herder in bezit gesteld van.de gewijde vaten. ONDER: Z. E. H. Deken Geldof tijdens zijn toespraak aan tafel. Rechts bemerkt men Hoogeerw. Heer Vicaris-generaal Mahieu en dhr A. Geldof, vader van de nieuwe Herder. Links op de voorgrond dhr G. Verstraete, burgemeester te Rumbeke, vanwaar Z. E. H. Deken afkomstig is. In de inzet: de plechtige overhandiging van de symbo lische herdersstaf. WELKOM IN DE PURPERSTEDE Te 14.30 u. stond Zondag 17 Fe bruari de feeststoet klaar in de aanpalende straten der Berten- plaats. Aan de ingang van het St-Sta- nislascollege prijkten sierlijke la- tijnse jaarschriften om de nieuwe Herder te verwelkomen: baCULo pastoraLI grege-M seCUre atqUe sUaVIter DUCas In VIIs VIrtUtls. (In vertaling: Mocht Gij met de herdersstaf de kudde veilig en minzaam in de wegen der deugd leiden). pla preCatUr JUVenta Ut zeLUs tUUs saCerDotaLIs gratlls Coro net UberrlMIs. (De godsdienstige jeugd bidt opdat uw Priesterijver met overvloedige genaden bekroond worde). Een eerbiedige stilte viel in toen te 14.40 u. de wagen voorreed met de Eerwaarde Heren Geestelijken. Wij bemerkten Hoogeerw. Hr Kan. Mahieu, vicaris-generaal, die de plechtige aanstelling zou verrich ten; Z. E. H. Deken Geldof en zijn twee getuigen Z. E. H. Deken Vro- man uit Menen en E. H. Adolf Spruytte, onderpastoor te Lichter- velde en neef van Z. E. H. Geldof. Nadat de priesters zich met de kerkelijke gewaden bekleed hadden werd aan Z. E. H. Geldof de sym bolische herdersstaf aangeboden door de jonge heer Antoon Laleeu- we, een der knappe misdienaars van St Bertinus. Vervolgens sprak dhr van Merris, Vrederechter en Voor zitter der Kerkfabriek, de nieuwe Deken een zeer hartelijk welkom woord toe namens de Kerkfabriek van St Bertinus. Hij herinnerde aan het oud volkslied dat over Poperinge zegt: Een stadje fris en blij te moe, Zijn volk is vroom en blij en goed, Het leven is er toch zo zoet Na gewezen te hebben op de toe gewijde medewerking die de nieuwe Herdér mag verwachten van de le den der Kerkfabriek in het beheer van het kerkelijk patrimonium, wees spreker op het schone verle den van Z. E. H. Geldof dat borg staat voor een toekomstig' vrucht baar en gezegend apostolaat. Ik geloof aldus dhr van Mer ris, dat Gij maar een soort men sen kunt teleurstellen, namelijk degenen die niet genoeg van U ver wachten Toen sprak de Voorzitter der Kerkfabriek zijn dank uit jegens Z. Exc. Mgr Lamiroy, die niemand minder tot deze plechtige aanstel ling gezonden heeft dan de Hoog eerwaarde Heer Kanunnik Mahieu, vicaris-generaal, echte Poperinge- naar met hart én ziel én taal. MET DE FEESTSTOET KERKEWAARTS Van op de trappen van het Sint- Stanislascollege namen de persona liteiten vervolgens de feeststoet in ogenschouw. Onder de geestelijke overheden bemerkten wij Hoogeerwaarde Va der Abt der Abdij van Westvlete- ren; Z. E. H. Boone, principaal, en de leraren van het St-Stanislascol- lege te Poperinge; Z. E. H. Supply, principaal van het St-Amandscol- lege te Kortrijk; Z. E. H. Quartier, principaal van O. L. Vrouwcollege te Veurne en oud-leraar van het St-Amandscollege te Kortrijk: de Z. E. Heren pastoors der Dekenij Poperinge, de EE. HH. priesters, af komstig van St - Bertmusparochie, de EE. HH. onderpastoors van Po peringe. Wij bemerkten ook Z E. H. Dumon, Ere - Legeraalmoezenier; Z. E. H. Denys, pastoor, én E. H. Vandermarliere, onderpastoor te Rumbeke. Van parlementaire zijde waren aanwezig dhr Senator Feryn; de Volksvertegenwoordigers Lefere en Süibbe; Provincieraadslid Mevrouw Adv. Van Moerkercke-Devos. Bij de wereldlijke overheden be merkten wij de Leden der Kerk fabriek, het Poperings stadsma gistraat, onder leiding van dhr Burgemeester Dr Van Walleghem, dhr Politiekommissaris T'Joens. dhr Vlassenbroeck, Bevelhebber der Rijkswacht, en talrijke vooraan staanden. In gezelschap van dhr G- Verstraete. burgemeester te Rumbeke, bemerkten wij aan een der vensters van het College dhr A. Geldof, uit Rumbeke, vader van Z. E. H. Deken, die. ondanks zijn 85 jaren, het gure weder trotseer de om bij deze plechtige aanstelling van zijn zoon aanwezig te zijn. Ook talrijke familieleden van de nieuwe Deken waren aanwezig. Al de katholieke verenigingen en I scholen van Poperinge hebben door hun talrijke opkomst medegewerkt om de feeststoet alle luister bij te brengen. Het dreigend weder, dat bij 't einde de stoet in een drui- perlge regen zou veranderen, had niemand n'veschrikt aan deze op tocht, deel te nemen. Op het ereplein vóór het college, waar het borstbeeld prijkt van wij len Burgemeester Lucien Deschodt, werden achtereenvolgens door de schoolkinderen en door de Kajot- sters sierlijke dansen uitgevoerd. Een talrijke afvaardiging van Menen stapte mee in de feeststoet. Onder de aanwezige Menenaars be merkten wij de Heren Benoit Pype - - - - dhi en Paul Isebaert, schepenen Marcel Develtere, stadssecretaris de leden der Kerkfabriek van St Franciscus en dhr Jules Casier, be stuurslid der St Vincentiusvereni- ging van St Franciscus. De Koninklijke Harmonie Ste Cecilia van Poperinge omlijstte de feeststoet met flinke marchen. Langs de weg van de kleine Om megang ging het kerkewaarts. In* tussen luidden de feestklokken uit. de drie kerken der stad. Langs de doortocht werden aan Z. E. H. Deken menig bloemtuil aangeboden. Aan de voet van het Standbeeld der Gesneuvelden werden door Z. E. H. Deken bloe men neergelegd en een kort gebed gestort. DE PLECHTIGE AANSTELLING Bij de kerkdeur bood de jonge juffer Marie-Marguerite van Mer ris de vergulde kerksleutel aan de nieuwe Herder, die vervolgens de kerkdeur opende. St-Bertinuskerk bood bij het bin nentreden der priesters een feeste lijke aanblik. De grote middenbeuk was afgezet door een erewacht van vlaggendragers. Guirlandes van in elkaar gevlochten laurierbladeren reikten van kolom tot kolom. De voorname houten lambrisering was rondom versierd met rijkelijk bloei ende cyclamen. Tot zelfs onder de mooie gebeeldhouwde predikstoel was het een tapijt van bloemen. Dit alles werd overheerst door sierlijke draperieën die van de gewelven neerhingen; rijke versiering door het gekende Huis Lerouge van Ooigem. Met het Veni Creator begon deze plechtige aanstelling die door een talrijke schaar gelovigen aandach tig gevolgd werd. St Bertinus leek werkelijk te klein en kende de volkstoeloop der grote feestdagen. Tijdens zijn toespraak tot de ge lovigen wees Hoogeerwaarde Heer Kan. Mahieu op de schone roeping van de mens tot het Kristelijk leven en wees hierbij op de taak die de priester in dat leven vervult als Herder, die zijn schapen tot zich roept. Met het Te Deum en een plechtig lof werd deze kerkelijke plechtig heid besloten. AAN DE FEESTDIS Een lunch werd door Z. E. H. Deken Geldof aan tal van genodig den aangeboden in de feestzaal van de Katholieke Kringaan de opgediende gerechten, verzorgd dooi de lokaalhouder dhr Albert Devos, deed elk eer aan: het smaakte heerlijk en lekker. Tussenin werden gelegenheids aanspraken gehouden: door Z. E. H. Kan. Mahieu, Vicaris-Generaal, die in zijn ge wone pittige taal Z. E. H. Deken te Poperinge verwelkomde en de Poperingenaren om deze benoeming gelukwenste; door Z. E. H. Vroman, Deken te Menen, die zijn spijt uitdrukte over het heengaan van Z. E. H. Geldof als Pastoor van St-Francis- cus te Menen en zijn vreugde om zijn promotie als Deken van Po peringe; door Z. E. H- Vervaecke, Pas toor op O. L. Vrouw te Poperinge, die Z. E. H. Deken Geldof zijn gelukwensen en welkom aanbood in naam der Zeer Eerw. Heren Pas toors der Dekenij Poperinge; door Z. E. H. Denys, Pastoor te Rumbeke, geboorteplaats van Z. E. H. Deken Geldof; door Weled. Heer Burgemees ter Dr j. Van Walleghem, die de nieuwe Z. E. H. Deken verwelkom de in naam der plaatselijke over heid en hem beloofde dat hij steeds op hun hulp en steun mocht re kenen: door dhr Lefere, Volksverte genwoordiger, in naam der Parle mentairen; door Eerw. Heer Foulon, On derpastoor op St-Franciscus te Me nen, die zijn spijt uitdrukte, die goede Pastoor te zien vertrekken en Poperinge met hem gelukwenste. Tussenin werden door E. H. Van- denberghe, Onderpastoor op Sint- Bertinus, talrijke toegekomen tele grammen met gelukwensen voor gelezen. Op zijn bellet nam Z. E. H. Geldof het woord. «Ik heb de Heer bedankt in het Te Deum zegde hij, en hier wilde hij alle aanwezigen bedanken om hun blijk van hulde en genegenheid. Eerst: Z. E. H. Groot-Vicaris Mahieu. Dan: de Z. E- H. Priesters der stad; Z. E. H. Deken Vroman en E. H. Spruytte, zijn getuigen; zijn ge liefde 84-jarige Vader en Familie leden hier aanwezig; de Heren E'astoor en Burgemeester van Rum beke; de aanwezige vrienden van Kortrijk, waar hij 25 Vz jaar verbleven had; de zo talrijke aanwezige vrienden van Menen: zijn dierbaar en schoon Menen; de Eerw. Heren Onderpastoors van Menen; het Kerkpersoneel; de Heren van de Kerkraad; de Heer Stadssecretaris van Menen. de Heer Ing. Pycke; de Heren Burgemeester. Schepen, Katholieke Gemeenteraadsleden van Poperinge; de Leden der Kerkfabriek; de Eerw. Heren Onderpastoors van St-Bertinus. aan wie hij een bij zonder dankwoord toestuurde om het welslagen van de stoet en de feestelijkheden van heden en waar voor zij gezorgd hadden, er bij voe dend: «Het was een vrome instal- atie naar mijn zin de Z. E. H. Principaal van het St-Stanislascol- lege; de HH. Senator, Volksver tegenwoordigers en Provincieraads lid. Tot de Heren Député's richtte hij een woordje om hun hulp in te roepen om spoedig St-Bertinuskerk van de oorlogsteisteringen te kun nen genezen en om spoedig te kun nen overgaan tot het aanwerven en plaatsen der twee nieuwe klok ken, die zouden gedoopt worden onder de naam van Octavia (ter nagedachtenis van wijlen Z. E. H. Deken Hanssens) en Luciana (ter nagedachtenis van wijlen Heer Burgemeester Lucien Deschodt). Z. E. H. Deken deed nog een op roep tot het bijwonen der H. Dank mis, die hij de Maandagmorgen te 7 uur in St-Bertinuskerk zou op dragen en eindigde met nog allen te bedanken die hij niet zou ver noemd hebben. De feestelijkheden sloten met nog een hartelijk woord van E. H. Van- denberghe, Onderpastoor op Sint- tertinus. Zeer Eerw. Heer Geldof, we wen sen U welkom als Deken te Pope ringe. We hadden een goede Deken; iedereen die U kent, ver zekerde ons Zondag dat we weer een goede Deken hebben. Het feit aat zoveel Menenaars hier op uw aanstelling aanwezig waren, was ons het beste bewijs dat Menen aan U hield en dat wij hier met U zullen welvaren. Poperinge ook roept U welkom als Priester en Z. E. H- Deken, en uw parochianen weten reeds dat zij op U mogen rekenen. Goed heil en God zegene uw werk in onze stad. Nooit mag een zwijnemoer jongen zonder acht dagen te voren haar bloed en afgang gezuiverd te hebben met een doos Poeder Mullie (groen blikken dozen) LANDBOUWERSWaarom nog slechte zwijnen kweken Hun redding is verzekerd door het Poeder Mullie tegen: verstoptheid, geen eetlust, het vuur, pokken, afloop, maagziekten, jacht, vliegende kole en alle ziekten en plagen. BEVORDERT DE GROEI EN HET VETTEN. 30 Jaar beroemd I In alle Apotheken. De doos 35 frank. MINISTER VAN JUSTITIE KONDIGT MAATREGELEN AAN INZAKE REPRESSIE Ter Senaatszïtting van 14 Fe bruari jl. en tijdens de bespreking over de Begroting van het Minis terie van Justitie, werd andermaal gehandeld over de talrijke onrecht vaardigheden gepleegd inzake re pressie. Senator Custers wees er op dat de gevolgen van de repressie zich prangend doen gevoelen op moreel en sociaal gebied. Aan duizende mensen is nagenoeg alle bestaans mogelijkheid ontnomen. Een nieu we klasse van paria's werd in het leven geroepen. Dhr Custers somde de oorzaken op van de gepleegde onrechtvaardigheden, drong bij de Hr Minister aan op een regulari seren van de straffen en betoogde dat er slechts een middel is om definitief de onrechtvaardigheden van de repressie op te doeken, nl. een amnestie-wetgeving. Dhr Pholien, Minister van Jus titie, verklaarde zich volledig eens met de zienswijze van dhr Custers voor wat betreft de onmenselijke gevolgen van de zuivering. Maar na zeven jaar moet men meer ernstige maatregelen kunnen treffen. Wat de misdadigers betreft die rechtstreeks, beschermd door de vijand, deel hebben genomen aan een actie die de dood van landgenoten voor gevolg heeft ge had: die zal ik nooit in vrijheid stellen, aldus Minister Pholien. Voor degenen die thans nog ge vangen zijn, zo zei dhr Pholien nog, kan de wet Lejeune optreden. Volgende week zal bovendien ln het Staatsblad de wet verschijnen die door het Parlement werd ge stemd, waardoor talrijke personen, na een vonnis, weer al hun rech ten zullen kunnen verwerven. Voor de Commissie van Justitie is bovendien op dit ogenblik aan hangig, een ontwerp waardoor be- In de maand Februari. ia, gezeten vóór een teljoor Soig Soep Kervel, bereid met de verse kervel van de maand Juni. 10 Fr. de doos van 200 gr. voor 1 liter vol ledige soep met fijne smaak. Voor zien van chromopunten. hlëihhfh humhoibt beutz aghö1.h LANDBOUWERS, U die eraan denkt, een land bouwtraktor aan te kopen, volgt het voorbeeld van de grote meerder heid uwer collega's en schaft U een Diesel DEUTZ Traktor aan. Waarom? OMDAT U van een dubbele waai borg geniet, deze van de ge kende Fabrieken Deutz, de oudst gespecialiseerde Fabriek in het bou wen van Dieselmotoren, deze van de Firma Stevens Gebroeders, Alge meen vertegenwoordigers voor de streek, de Firma die reeds lang uw vertrouwen geniet. OMDAT deze traktor werkt met luchtverkoeiing, hetgeen U 100 meer veiligheid biedt op gebied van slijtage, dan gelijk welk met water afgekoelde motor. De Fabrieken Deutz, die reeds in 1942 motoren bouwden met lucht verkoeiing, hebben zich volledig ge specialiseerd in de fabrikage aezer type motoren, om de grote voorde len die eraan verbonden zijn, niet alleen door het uitschakelen van alle kosten die er kunnen voorko men door het springen van culas- sen, cylinders en radioteur zoals dit zich voordoet met waterverkoelde motoren, maar ook door het gebruik van antigel en herstellingen of ver nieuwing van waterpomp. OMDAT U bij de honderd land bouwers, bezitters van Deutz trak tor in deze streek, de beste referen ties zult bekomen. OMDAT de Firma STEVENS Ge broeders, die gespecialiseerde vak lieden in haar dienst heeft, altijd alle nodige vervangstukken in ma gazijn heeft, zodanig dat U in de toekomst, bij eventueel defect, on middellijk zult geholpen worden. Landbouwers, overweegt goed de ze verschillende punten, vraagt in lichtingen bij de bezitters van DEUTZ-traktoren en denkt eraan dat de Firma STEVENS Gebroe ders, leper-Poperinge, altijd volle dig ten uwen dienste staat. (5588) toe de bepalingen op de wettelijke interdictie te milderen. Andere maatregelen worden nog overwogen. Er is nog het wetsvoorstel De Gry- se. Alle initiatieven die rechtvaar dig en humaan zijn zal ik steunen, aldus besluit de Minister. DE BELGISCHE KOLENPRODUCTIE De kolenproductie tijdens de week van 4 tot 9 Februari, bedroeg gemiddeld 105.817 ton. De dage lijkse productie beliep op 4 Fe bruari 99.457 ton, op 5 Febr. 105.686 ton, op 6 Febr. 108.667 ton, op 7 Febr. 107.237 ton en op 9 Februari 106.044 ton. LIBERALEN STELLEN NIEUWE NATIONALE FEESTDAG VOOR In het Parlement hebben enkele Liberalen voorgesteld om 8 MaS, (de verjaring van de Duitse capi tulatie), tot Nationale Feestdag uit te roepen in plaats van 21 Juli. DUUR VAN DE MILITAIRE VERPLICHTING De militieklassen van 1927 tot 1937 zijn definitief afgedankt en de tot deze klassen behorende mili ciens zijn van alle militaire ver plichtingen vrij, als gevolg van de van kracht wording der nieuwe militiewet. Dit geldt ook voor de miliciens geboren vóór 1914, beho rend tot de klassen 1938 en volgen de. Inderdaad is de duur van de militaire verplichtingen op 15 jaar beperkt, daar de 10 jaren in het territoriale leger afgeschaft zijn. Thans mag bedoelde duur met meer verlengd worden over 31 De cember van het jaar waarin de milicien 38 jaar is geworden. NAAR AFSCHAFFING VAN JAARLIJKSE TAKS OP DRANKGELEGENHEDEN Dhr J. Van Houtte, Eerste-Mi- nister, heeft medegedeeld dat hij er persoonlijk aan gehouden heeft dat de kwestie van de herziening van de openingstaks op de drank gelegenheden m de regeringsver klaring zou voorkomen. Hij heeft bij zijn opvolger, dhr A.-E. Janssen, aangedrongen opdat dit probleem zonder uitstel zou worden be handeld. WERKLOOSHEID Tijdens de week van 3 tot 9 Fe bruari werden er per dag gemiddeld 208.301 volledig werklozen, evenals 113.153 gedeeltelijk en toevallig werklozen, of in het geheel 321.454 werklozen gecontroleerd. Tegenover de vorige week wordt een vermeerdering waargenomen met 3.013 volledig werklozen en een vermindering met 27.667 gedeelte lijk en toevallig werklozen. In December jl. werd in totaal 551 millioen besteed aan vergoe dingen voor werkloosheid. NIEUWE FISCALE ZEGELS Met ingang van 1 April a.s., zul len nieuwe fiscale plakzegels in omloop gebracht worden, voor de waarden van meer dan 20 fr. De andere waarden zullen later te koop gesteld worden. De vroeger uitgegeven zegels van meer dan 20 fr. kunnen slechts tot 30 Juni 1952 geldig gebruikt wor den. HET BROODVERBRUIK DAALT Het is bekend dat het broodver- bruik sterk daalt. Vóór 1914 werd in België 550 gr. brood per man en per dag verbruikt, in 1940 nog 450 gr., en thans ongeveer 275 gr. Deze evolutie is kenschetsend voor de verhoogde levensstandaard van de bevolking, waarbij het broodver- bruik evolueert in omgekeerd even redige zin met het algemeen ni veau van de consumptie. Terwij] België vóór de oorlog ruim 1.100.000 ton tarwe per jaar verbruikte, viel de consumptie in de oogstjaren 1949-1950 en 1950-'51 op resp. 982.599 ton en 1.002.808 ton. waarvan resp. 433.708 ton en 272 duizend 689 ton door de Belgische productie werd geleverd. Het saldo werd ingevoerd. ROUWMIS VAN KONING ALBERT I Ter gelegenheid van de 18® ver jaardag van het overlijden van Ko ning Albert, werd Maandagvoor middag te 11 uur in de kerk van St Jacobus op CO'Udenberg te Brus sel, een plechtige zieledienst opge dragen. Koning: Boudewijn, Koning Leo pold, Prins Albert en de kleine Prins Alexander woonden van uit de Koninklijke Kapel, die uitgeeft op het koor en die onzichtbaar is voor het publiek, de rouwmis mee. In het koor van de kerk zelf hadden, talrijke hoge personalitei ten van het land plaats genomen. Te Marche-lez-Dames werd op. Maandag jl. eveneens een ziele dienst opgedragen. VERKEERSONGEVALLEN 3® KWARTAAL 1951 Tijdens het derde kwartaal 1951 hadden op de openbare weg 21.285 verkeersongevallen plaats, waarvan 3.126 met belangrijke materiële schade, 17.036 met lichte materiële schade en 1.123 zonder materiële schade. Bij deze ongelukken werden 188 personen ter plaatse gedood, L343 zwaar gewond en 6.773 licht, ge wond. TOELAGEN VOOR VLAAMSE LETTEREN In de Kamercommissie voor Openbaar Onderwijs werd dhr Mi nister Harmei geïnterpreteerd door de C. V. P. - Volksvertegenwoordiger Hr Eeneman, over het feit dat in de begroting voor Openbaar Onder wijs een krediet is voorzien ten belope van 100.000 fr. aan de «Waalse Letterkunde», wijl een amendement van dhr Van Elslande beogend de toelagen voorzien voor de «Vlaamse Letteren,», met 100 duizeid frank te verhogen, om ge lijkheid te bekomen, verworpen werd. Dit verwerpen gebeurde onder voorwendsel dat er geen dlalectlet- terkunde in Vlaanderen zou be staan,. Voordien had de houding van de Minister een afkeuring on dergaan vanwege de Vlaamse C.V.P.-Kamerleden. Thans heeft dhr Harmei beloofd het evenwicht te herstellen en een aanvullend krediet te voorzien voor de Vlaamse Letteren. DE KUST EN HET ENGELS TOERISME Heden Woensdag zullen zich rid der P. Van Outryve d'Ydewalle, gouverneur van Westvlaanderen, senator Devriendt, Burgemeester van Blankenberg» en Vroome, dd. Burgemeester van Oostende, naar Brussel begeven, ten einde eb met dhr Segers, Minister van Verkeers wezen, besprekingen te vc/feren in gevolge de Engelse devie£enbeper« kingen, die aan de kusj» een zeer ongunstige Indruk hebib/én gemaakt. TELLING VAN MOTORRIJ TUIGEN, AANHANGWAGENS EN MECHANISCHE, TUIGEN In het staatsblad verscheen een Ministerieel besluip tot vaststelling van de merken, types en bouwja ren van de matórrij tuigen, aan hangwagens er», mechanische tui gen, die geteld, moeten worden met het oog op hun aanwijzing voor eventuele opëising ten behoeve van de krijgsmacht. Verder Verschijnt een koninklijk besluit tot vaststelling van het re glement voor deze telling. WINKELIER wanneer gij HOLLANDSE KAAS koopt, koop dan van de beste. Koop van het merk de dan hebt gij eerste klas kaas. Eens geproefd, steeds gevraagd. Vraag het aan uw leverancier. Het zal uw verkoop helpen. (4193) Onder beschuldiging van twaalf moorden, staat thans de 58-jarige Marie Besnard terecht voor het Assisenhof van Poitiers (Frankr.). Zij wordt er van verdacht gans haar familie en nog twee geburen te hebben uitgeroeid bij middel van arsenic. Deze moordzaken, waarvan de behandeling Dinsdag jl. begon, lopen over een tijdperk van 22 ja ren en de beschuldigde wist ach aldus een fortuin, ten bedrage van meer dan 10 millioen Franse fr., toe te eigenen en nog talrijke on roerende goederen. Marie Besnard zelf neemt gans het proces niet tragisch op en heeft glimlachend plaats genomen op de bank der beschuldigden. Zij houdt haar onschuld staande. i agentschappen Alveringem: Philibert Bailleul, Dorp 2. Beitem-Rumbeke: Alb. Vanelslander, Kerkhofstr. 134. j Bevereu-Rocsbr.: Robert Lepée, Hondsohootestr. 91. Diksmuide: I M° G. Van Nevele- Meire, IJzerlaan 4. Hooglede: Marie-L. Pleters. Roeselarestr. 8. leper: Aug. Hendrickx, j Dikkebusstwg 150. Ingelmunster: Mare. Ampoorter, Weststraat 13. Izegem Rafaël Parret, St-Crispijnstraat 19. Kemniel: Leo Duplacie, j Reningelststraat. 63. Koekelare: Mr Jozef Bulcke. Ichtegemstraat 12. Krombeke: MeJ. Maria Denys, Dorpplaats. Leke: Mr A. Denolf, koster, Nieuwstraat 21. Loker: W® L. Dousy-Mortreu, Dorp 52. Mesen: Hector Vercruysse, Ketelstraat 10. Moorslede: Achiel Goemaere, Dadizelestraat 32. Nieuwpoorf Mr Alfons Depelchin, Kokstraat 24. PrlvèU Of>d«rr»»mlrtg b«h««fd doot h«t Koninklijk Besluit van 15 December W3'4 LANGE NIEUWSTRAAT 40 ANTWERPEN Oostvleteren Mej. Y. Van Houtte, Henri Deberghstr. 6. Poelkapelle: Mw W® M. De Sutter- De Wilde. Ploegsteert: Vlotor Menet, r. d'Armentières 110. Proven MeJ. Noëlla Prinzie Statiestraat, 55. Poperinge: Paul Devos, Provensteenweg 54. Michel Maes, Westvleterenstw. 25. Reninge: Er. Van Eecke-Deleu, Zwartestraat 4. Roeselare: André Gillis, Germ. Hoetstraat 12. Roesbrugge: Gerard Delplace, Gemeen tsecretaris, Haringe. St-Pietcrskapclle- Leke Mr André Provoost. Dorp 12. Veurne: Bureel Pinson, Sporkijnstraat 23, tel. 168. Vlamertingc: Mevr. C. Duran- Debruyne. Poperingestraat 7. Warneton: Pierre De Simpel. VVcrvik: Valère Verfaillie, Molenstraat 49. Westvlcteren Mej. A. Quaghebeur, Poperingestraat 71. Woumen: Mevr. E. Barbier- Vercruysse, Langemarkstr. 341a. IVulveringem: Michel Duron. Goudenhoofd 38, Vlnkem. Zillebeke: Mevr. Germ. Coudron- Vandamme, Dorp 46. ERNSTIGE PERSONEN KUNNEN EE N AGENTSCHAP AANVRAGEN. In de schoenfabriek Callens, Gui- do Gezellestraat te Emelgem, werd lederafval in de kachel van de ver warmingsleiding geworpen. Na en kele tijd begon deze in plaats van volledig op te branden, een gasuit- wasemmg te verspreiden in de fa briek. Een zevental arbeidsleden werden ongesteld. Vermeersch Clau- dette, wonende Baertshof, Izegem, viel in bezwijming, maar kon spoe dig terug bij kennis gebracht wor den. Erger was het met de 15-jarige Luc Ballegeer, Plaats Emelgem, want bijna een uur moest de kunst matige ademhaling toegepast wor den door Doctor Debever uit Ize gem, vooraleer de jongen het be wustzijn terug kreeg, om dan naar zijn woning gebracht te worden. Na eqn volledige rustperiode is de jon geling terug heropgeknapt. Slachtoffer loopt schedelbreuk op. Maandagvoormiddag kwam de jarige knaap Arn. Bossuyt, woner -- ke de Pittemstraat, Meulebeke, van c school huiswaarts. Ter hoogte va de herberg De Nijverheid voornoemde straat, werd hij gegrf pen door 'n personenauto kemene uit de richting van Pittem en be sfcuurd door Erna Muyllaert, woor achtig te Emelgem. Het knaapje, dat spelende wa kwam met het hoofd tegen ee koplicht terecht en werd tegen c straatstenen geslingerd, In Dewu: teloze toestand werd het naar c kliniek te Tielt overgebracht, a waar een schedelbreuk werd vas' gesteld. i nVm iifm h>*i rilUftit-1

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 5