VOOR POPERINGE EN IEPER 12 1 Ze zwijgen als vermoord De N. M. B. S. bezuinigt weer De Vastenbrief 1952 Droevig geval te Langemark Jaarverslag der Boerengilden van het Arrondissement leper Mgr LAMIROY BERECHT Zwaar verkeersongeval te Oostduinkerke Vrachtwagen en tram na botsing uitgebrand KATHOIIEK WEEKBLAD VSÜR POPERINGE IEPEK - WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG ft Bladzijden PRIJS MAART 3 Frank 1952 Belgisch Kongo heeft zijn eerste Inlandse Bisschop Minder belasting voor nieuwe ondernemingen BUITENLANDS OVERZICHT Uitgebreid onderzoek der landbouwbelangen in verband met de algemene Economie Westvlaanderen andermaal de dupe daar de afschaffing van Groep Brugge Bisdom Brugge Zes personen gekwetst HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuiestr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 4S* JAAR. Nr 9. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 114 fr. België (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge HERINNERT gij U de Jo den-vervolging? De gruwelen van die vervolging liggen nog vers in ons geheugen. De gas-kamers, de concentratie kampen, de wilde jacht op die mensen die 't ongeluk hadden Jood te zijn. Het anti-Semitisme vierde dan hoogtij; al was het dan lijk vroeger een schande en een vlek op de menselijke persoonlijkheid. Na de bestrijding vooral werd het anti-Semitisme een onhebbe lijkheid genoemd, een barbaarse houding tegenover dat dolend volk. En de... linkse bladen vooral wa ren er ieder maal onmiddellijk bij als er ievers spraak kan zijn van anti-Semitisme. Alsof wij Katholieken daar schuld aan hadden! Want, te Rome in het' Vatikaan was een groot Rab bijn verborgen. Rabbijnen zijn de Joodse priesters! We moeten zelf niet verder gaan dan ons eigen land. Was het niet vooral in kloos ters dat de Joden en de Joodse kinders een onderkomen, een toe vluchtsoord en schuilplaats vonden. Waren het vooral de Jezuïeten niet die dat gevaarlijk bedrijf op zich genomen hadden saam met de Luikse advokaat Vandenberghe. Die advokaat werd aangehouden en naar Vucht overgebracht in Neder land, en keerde niet terug! Een van de vele slachtoffers van dat berucht kamp. Na de bevrijding hebben de Jo den Paus Pius XII bedankt en hem openbaar hulde gebracht. Maar, hebt ge in een links blad gezien of gelezen wat uit Jeruzalem werd geseind op 17 Februari 1952? De Joden hebben nu hun eigen staat: Israël. Ze hehben een eigen regering. Hoe zij met de Arabieren gehandeld hebben weten we maar al te wel. Er waren echter ook nog Katho lieken in het land en die zouden met rust worden gelaten, uit... dankbaarheid! Nu bleek uit dat bericht van 17 Februari: Meer dan vijfhonderd inwoners van het Katholiek dorp IKRIT in het Noorden van Israël, behorend tot de Malkitlsche ritus, zwerven sinds Kerstmis van dorp tot dorp, nadat de huizen van Ikrit door Joodse militaire autoriteiten zijn verwoest. De bewoners van het na bijgelegen BASSA zijn, nadat ook in hun dorp verwoestingen aan kerk en school waren aangericht, naar Nasraa op de grens van de Libanon geëvacueerd. Al deze Ka tholieken mogen niet naar hun dorpen terugkeren. Is er een enkel links blad dat dit bericht mededeelde? Is er een enkel? Misschien dat er sommige van die bladen nog wel zullen gespro ken hebben over de Jodenvervol ging in Romenië, waar de com munisten de baas zijn en de be ruchte Anna Pauker zelf een Jodin is. Misschien dat die linkse bladen nu zullen laten weten dat ook in Hongarije, in de laatste dagen, moeilijkheden worden gezocht en de Joden last wordt aangedaan, zodat er enkele Joden werden aan gehouden en verbod tot emigreren werd uitgevaardigd. Maar over Ikrit en Bassa?... geen woord! Vindt ge dat, op zijn minst niet... eigenaardig? Moeten we 't niet anders zeggen? Moeten we niet, met recht, be weren dat de vervolging van Ka tholieken met plezier wordt... dood gezwegen en met plezier... bekeken. Met recht beweren? Kom; we hebben allen de ver- Jaagde Kudde gelezen of we heb ben Pater van Straaten horen ver tellen over de eindeloze nood van die zes millioen Katholieken die uit Oost-Duitsland werden verdre ven, wijl er bij die jachtdrie millioen omkwamen. Daarover ooit iets gelezen in die... linkse bladen? Hebt ge ooit iets gelezen in die zelfde bladen over de Bisschoppen, De Sociëteit der Witte Paters van Afrika deelt mede: Uit Rome wordt gemeld dat de inlandse priester Louis Bigirumwami uit Ruanda tot apostolisch vicaris van Nyundo werd benoemd met de titel van Bisschop van Garriana. Dit is de eerste inlandse Bisschop van Bel gisch Kongo en de Sociëteit der Witte Paters van Afrika heeft hier door reeds drie harer missiegebie den aan de door haar gevormde in landse geestelijkheid afgestaan. Het bloeienae vicariaat Ruanda dat 72 missieposten telt, waarvan 22 onder de hoede staan der in landse geestelijken, houdt hierme de op te bestaan in zijn oude vorm en grenzen. Ruanda wordt thans gesplitst in het vicariaat Kabgaye (nieuwe benaming van Ruanda) met aan het hoofd Mgr Deprimoz en het nieuwe vicariaat Nyundo dat aan de zopas benoemde inlandse Bisschop werd toevertrouwd. Priesters en gelovigen uit de Bal- tische staten? Ooit iets gelezen over de Bis schoppen van Roemenië? Ze zijn allen verdwenen, gestorven in con centratiekampen, of als arbeiders naar de... mijnen gesleept. Zuid-Slavië, Hongarije en Tsjecho- Slowakije! Mgr Stepinac, Kard. Mindzenty, Mgr Beran. Over die drie kerk voogden werd wel geschreven, maar hoe? Werd in Le Peupleniet gewezen op de koppigheid en on handelbaarheid van die Bisschop pen, die door dun en dik met het Vatikaan... heulden? Ooit iets gelezen over die kloos ters in Tsjecho-Slowakije! Kloos ters van Paters, kloosters van Zus ters,' waar in de nacht autocamions stopten en al de kloosterlingen werden, weggevoerd? Kunt gij me zeggen waarom die bladen tranen met tuiten wenen als er over... Spanje wordt ge schreven, waar niemand om zijn geloof wordt vervolgd. Waarom zo hard van stapel werd gelopen tegen het anti-Semitisme, wanneer over vervolging van Katholieken in alle talen wordt gezwegen? Wij waren, wij zijn geer Joden vervolgers. Wij deden voor de Joden onder de oorlog meer dan De bestrijding van de werkloosheid 300 millioen voor weder- uitrusfing van kolenmijnen Het Ministerieel Comité voor Eco nomische Samenordening heeft ver schillende maatregelen van fiscale aard vastgelegd van aard om de oprichting van nieuwe nijverheids ondernemingen aan te moedigen. Het heeft, aldus de mededeling die na afloop werd verstrekt, een verruiming vastgelegd voor de tus senkomst van de Dienst voor Eco nomische Recuperatie voor de prae- financiering van de beleggingen voor de wederuitrustingen van de Kolenmijnen. Het comité heeft ook het plan opgemaakt voor het toekennen van vergunningen voor de uitvoer tij dens de maand Maart en de toe stand van de handelsbetrekkingen onderzocht met een zeker aantal landen, die niet tot de Europese Betalingsunie behoren. ENKELE BIJZONDERHEDEN Naar wij vernemen betreffen de fiscale maatregelen de nieuwe on dernemingen, die zouden worden opgericht in de streken waar de werkloosheid het grootst is. De voorgenomen maatregelen zouden aan deze nieuwe ondernemingen toelaten de bij de oprichting gele den verliezen terug te winnen over een tijdspanne van 5 jaar, wat vol- onze plicht. In vele kloosters, ook gens de huidige voorschriften in in „onze provincie, zijn er angstige uren geweest wanneer bezoek werd gevreesd en... verwacht van de Gestapo. Maar zo we nu de vervolging laken in Israël tegen die schamele moet het toch van het hert dat Katholieken van Ikrit en Bassa, NOOIT in de linkse bladen ge schreven wordt, en nog veel min der geprotesteerd, tegen de ver volging en verdrukking van Katho lieken Spreek me dan nog van zuiver... men 'ijkheid in die zogezeid wel ingelichte bladen! Is het dan waar dat het bloed kruipt waar 't niet lopen kan? PE VLAMYNCK. zake inkomstenbelasting niet mo gelijk is. Bovendien zou aan deze nieuwe ondernemingen toegelaten worden in kortere tijd dan voor de andere hun nieuwe beleggingen aan te zui veren. Wat betreft de uitrusting van de mijnen, zou aan de Dienst voor Economische Recuperatie toegela ten worden 300 millioen frank kre diet te verschaffen voor de weder- uitrusting van de kolenmijnen. Honderd millioen hiervan zouden onmiddellijk ter beschikking ge steld worden, waarvan 75 millioen voor aankoop van uitrustingsmate- rieel in de landen van de Europese Eetalingsunie en 25 millioen in België. De Europese smeltkroes VIJFTIG DIVISIES EN 4.000 VLIEGTUIGEN De N.A.T.O -conferentie heeft dus te Lissabon plaats gehad. Men had er bij voorbaat zeer veel over geschreven en het o.m. voorgesteld alsof het de laatste hoop was voor Europa en voor het Westen. En pessimisten hadden voorspeld dat het waarschijnlijk slecht zou af lopen, want dat men in Europa niet zou akkoord geraken over het Europees leger, dat bijgevolg de Amerikanen Europa zouden laten vallen en alleen nog zouden gaan steunen ofwel op randgebieden (Engeland, Spanje en Noord-Afri- ka de strategie der peripherie) ofwel op Duitse divisies alleen. Welnu van die ramp is niets te bespeuren. En toch is het Euro pees leger er niet door. Hoe gaat dat dan allemaalWel in de politiek, zowel in de inter nationale als in de nationale, is er nog altijd iets mogelijk wan neer er niets meer mogelijk is. (Als bewijs hiervan, kijk maar naar Egypte waar men, na al de baldadigheden die er gebeurd zijn. toch teruggaat naar een defensie akkoord o.m. met Engeland.) Is dat daarom een oneerlijk of bedriegelijk spelMaar neen, dat wil alleen zeggen dat, wanneer men iets geprobeerd heeft en er zelfs alles op gezet heeft om het te verwezenlijken, maar dat dit doel onverwezenlijkbaar blijkt, dat men dan naar andere mogelijkhe den zoekt misschien slechtere, misschien betere. Zo vergaat het thans ook met het Europees leger en de Euro pese eenmaking. Maar laten wij met de zakelijk heden en met de vaststellingen be ginnen. Te Lissabon werd dus van alles beslist. Er komen tijdens dit jaar 1952 vijftig divisies tot stand waar van de helft onmiddellijk beschik baar en de andere helft mobiliseer- baar binnen de drie dagen. Daar naast komen er nog lf.000 vlieg tuigen. De velden beginnen stilaan te ontwaken, hun winterroes is uitge slapen. Voor de boer is er weinig rust geweest, want terwijl buiten de natuur zijn klassieke wintergril- len uitspeelde, werd op iedere hof stede zelf de winterrust verbroken door de vreselijke plaag, het mond en klauwzeer. Een zorgeloze winter was het dus niet en nu de Lente zich van heel verre aankondigt, moet er toch weer gedacht worden aan al het werk op de akkers, want het leven gaat verder en duld geen enkele aarzeling. Men kan dus zeer juist de tra ditionele jaarvergadering der Boe rengilden van het arrondissement leper, die Zondag 24 Februari, in de Stadsschouwburg te leper door ging, als de inzet beschouwen van het nieuwe werkjaar dat zich aan kondigt. Gezamenlijk, en onder lei ding van de meest bevoegde in stanties, werd een rondgang gedaan in het boerenbedrijf en alle bijzon derheden werden er aan de werke lijke toestanden getoetst. HET JAARVERSLAG De vergadering begon te 14 uur stipt in de Stadsschouwburg, waar geen plaatsje onbezet bleef. De laatkomers moesten het achter in de zaal met een staanplaats stellen. Op het podium bemerkten wij aan de bestuurstafel: Z. E. H. Ver- haeghe, Deken te leper; Z. E. H. Mombaers, Proost van de Belgische Boerenbond; Z. E. H. Delanote, Ar rondissementeel Proost der Boeren- filden; de Hr Mullie, Senator en 'oorzitter van de Belgische Boe renbond: de Hr G. Feryn, Senator; de Hr G. Brutsaert, Arrondisse menteel Voorzitter; de Hr Jules In gelbeen, Ere-voorzitter van het Ver bond; de HH. Talpe en Douchy, Ondervoorzitters, en de Hr A. Boon, Secretaris van het Verbond en Op ziener bij de Belgische Boerenbond. In zijn welkomwoord begroette de Hr Brutsaert de aanwezigen op deze belangrijke jaarvergadering en dankte de vooraanstaande persona liteiten om hum belangstelling. Hij begroette voornamelijk de Hr Ing. Simoens, Landbouwconsulent, en ae Hr Jan Verhoyen, Voorzitter van het Verbond Kortrijk. De Voorzitter verzocht vervolgens de Hr Boon het jaarverslag voor te dragen. De Hr Boon stipte aan dat de economische crisis nog steeds op de landbouw drukt en stipte samen vattend als oorzaken hiervoor aan: de verhoging der productie en de daarmee gepaard gaande moeilijk heden van afzet der overschotten ln het buitenland tengevolge van de aldaar gevoerde bezuinigingspo- litiek, de miskende positie van onze landbouw ln de nationale samen leving en de economische politiek die gevoerd wordt. Na een overzicht van hetgeen door organisatie verkregen werd, zo op gebied van richtingsprijzen als voor wat betreft de remming van overtollige invoer en op sociaal en fiscaal gebied, deed spreker een op roep tot de aanwezigen, opdat allen zouden aansluiten om daardoor de kracht der vereniging te verhogen. Van 2.361 leden in 1951, steeg dit meer dan een symbool toen de Hr André Van Haverbeke uit Roese lare, Provinciaal Leider der B.J.B., naar voor trad, om aan de verga dering de groet te brengen van de B.J.B. en met fierheid aan te kon- aantal op 2.385 met de inzet van digen dat deze organisatie dit jaar 1952. Van groot belang was in het afgelopen jaar de werking dei- plaatselijke afdelingen, de zitdagen die ingericht werden, kenden veel belangstelling, hetgeen een verheu gend feit mag genoemd worden. Na mededeling gegeven te heb ben over de samenstelling van het nieuw Arrondissementeel Bestuur, waar de Hr G. Brutsaert uit Watou, de leiding in handen neemt, bracht de Hr Boon een welverdiende hulde aan de Hr Ingelbeen, Ere-voorzitter, die gedurende tientallen jaren, hetzij als bestuurslid hetzij als voorzitter, bezieling schonk aan het Verbond. Na de voorlezing van het verslag, kwam Z. E. H. Delanote, Proost van het Verbond, aan het woord. Hij bracht op zijn beurt een warme hulde aan de Hr Ingelbeen en aan de Hr Brutsaert, de nieuwe voor zitter. Uit erkentelijkheid werd vervol gens door de Hr Brutsaert, in naam van het Verbond, een prachtig schilderij aangeboden aan de Heer Ingelbeen. DE B.J.B. JUBILEERT Iedere organisatie heeft jong bloed nodig wil zij tenminste leef baar zijn, en het was werkelijk het zilveren jubileum van haar be staan viert. De aankomende boer wordt immers in de B.J.B. gevormd tot zijn latere taak in het bedrijf en in de organisatie. Zeer terecht vroeg de Hr Van Haverbeke dan ook de steun der ouderen voor dit vormingswerk. Hij kondigde tevens aan dat de B.J.B. op 20 Juli van dit jaar te Roeselare, met een massadag, waar ook Internationale contactname voorzien werd, haar 25-jarig be staan zal herdenken. HOE HET BEDRIJF DRAAIT Voor een zeer aandachtig publiek bracht dan de Hr Senator Mullie, Voorzitter van de Belgische Boe renbond, zijn traditioneel geworden en toch altijd even graag beluis terd overzicht van het landbouw bedrijf, getoetst aan de huidige economische toestanden. Zakelijk en klaar was zijn overzicht, dat punt voor punt iedere tak van het landbouwbedrijf nauwkeurig ont leedde. Inzake tarweteelten kwam spre ker tot het besluit dat voor tarwe in het komend jaar een vaste prijs te verwachten is met zelfs een mei- LESTER PEARSON Minister van Buitenlandse Zaken van Canada, Voorzitter van de At lantische Raad, die deelnam aan de Conferentie van Lissabon. ging naar hoger. In 1951 was een (Zie vervolg blz. 9.) pese Betalingsunie), maar daar is En het is opmerkenswaardig hoeveel belang men thans weer speciaal hecht aan het luchtiva- pen. Staat dit in verband met les sen uit KoreaMet vorderingen in de atoomwapenproductie? Wie zal het zeggen. In elk geval drong Amerika overal aan op vlieghavens. Een ander feit dat het noteren waard is, is dat Noorwegen aan nam wat het tot nu toe steeds ge weigerd had, nl. het aanleggen van zeven vliegvelden. Daar is nog wel de voorwaarde bij dat die niet voor Amerikaanse toestellen in ge bruik zullen genomen worden ten zij in geval van werkelijk gevaar, maar het beduidt toch duidelijk dat Noorwegens schrik voor Rus land is afgenomen. Dit schijnt trouwens een alge meen gevoelen geweest te zijn op de conferentie te Lissabon. Gedeeltelijk zal het ook wel daaraan te wijten zijn dat men er beslist heeft dat er geen Duitse soldaten zullen opgeroepen worden vóór 195/f. Gedeeltelijk zeggen wij, want, naar onze overtuigingzal het wel hoofdzakelijk té wijten zijn aan het feit dat men practisch moest vaststellen dat al de pogingen om nu onmiddellijk een Europees le ger tot stand te brengen voorlopig mislukt zijn. Officieel zegt men dit niet en theoretisch zal men het verder op richten. Maar indien men werke lijk akkoord ware, waarom zou men dan nog twee jaar wachten van Duitse soldaten op te roepen? DE PRIMAUTEIT VAN HET POLITIEKE De waarheid en het drama in verband met het Europees le ger is deze: dat men te rap is wil len te werk gaan en dat men eerst zaken heeft willen verwezenlijken die normaal slechts het uitvloeisel kunnen zijn van andere zaken die voorlopig nog niet gerealiseerd zijn. Om het duidelijk te zeggen: men heeft een Europees leger wil len tot stand brengen vooraleer er een Europese politiek bestaat. Welnu, dat gaat niet. Men mag dat nu draaien en ke ren hoe men wil, daar is niets aan te doen. En men mag honderd keren zeggen die domme, dwaze politiekerswij zullen evenveel keren moeten antwoorden: dat is de schuld niet van de politiekers maar van iedereen. Kijk maar eens uit uw ogen. Men heeft in de jaren 1810-'80 de absolute vrijhandel willen invoe ren. Maar na enkele jaren kwam men terug tot licenties en contin- genteringen. Men wilde na deze oorlog ge leidelijk weer overgaan tot vrij handel (langs het kader der Euro- Zoals wij reeds gemeld hebben, heeft de bezuinigingswoede de He ren der N.M.B.S. weer aangegrepen, 12 millioen werden van het debet afgeschreven door de afschaffing der groepen Brugge en Aarlen, dit bij beslissing van de Beheerraad der maatschappij, dd. 25 Januari jl. Het zou verkeerd zijn te beweren dat deze beslissing Westvlaanderen en Nijverheid heeft dit op zeer krachtdadige wijze gedaan in een schrijven aan dhr Minister van Verkeerswezen, dd. 12 Februari '52. Deze maatregel brengt opper vlakkig bekeken, geen verandering in het spoorwegverkeer zelf, want de treintjes die er nu rijden zullen dat nog wel mogen doen. Maar op het breder plan der exploitatie be- Juist op 't ogenblik dat onze havens, havenbelangen, en bas sins, textiel-, vlas-, tapijt- en visserij-industrie en handel, als mede littoral en toerisme, alles in 't werk moeten stellen om het in er in elk geval al Frankrijk dat een hele reeks vrijgegeven pro ducten weer aan in- en uitvoerver gunningen onderwerpt. Sedert lllfl) spreken wij altijd maar voort over Benelux en na acht jaar zijn we er nog altijd niet. Hoe komt dat allemaal? Eenvoudig-weg hierdoor: dat de wetten en de economische feiten in al die landen telkens zo ver schillend zijn dat er telkens maar twee mogelijkheden open staan: ofwel de staatsgrenzen helemaal opheffen ofwel ze helemaal neer laten. Ze helemaal opheffen wil echter niet alleen zeggen de douanebar- rieres wegdoen en de toltarieven afschaffen, maar ook: een gelijke, dezelfde sociale, economische en financiële politiek voeren. Doet men dat niet dan blijven er kunst matige prijsverschillen bestaan en de getroffen sectoren in het ene en in het andere land roepen om bescherming. En het spelletje met de grenzen sluiten herbegint. Denk maar een ogenblik aan de boter- en kaashistories in het Be- neluxkader. Om het in één woord dus sa men te vatten kan het aldus ge formuleerd worden: elke eenma king op een ander plan moet voor afgegaan worden door een abso lute politieke verstandhouding en verregaande eenmaking. Practisch toegepast op de huidi ge West-Europese toestand bete kent dit dat er eerst een politieke overeenkomst tussen Duitsland en Frankrijk zal moeten tot stand komen vooraleer men er ernstig zal kunnen aan denken een Euro pees leger op de been te brengen waarvan de spil onvermijdelijk uit Duits-Era.nse troepen zal bestaan. Al de discussies waarvan wij ge tuige geweest zijn, zowel te Parijs als te Bonn. en al de voorwaarden die zowel door de. Franse als door de Duitse Kamer werden gefor muleerd, komen ten slotte hierop neer. (Zie vervolg blz. 2.) Hierboven een recente foto van onze Kerkprelaat. Duidelijk draagt Monseigneur reeds de sporen van zijn thans verergerde gezondheids toestand. Maandagmorgen kwam ons het bericht toe dat Mgr Lamiroy, Bis schop van Brugge, door Z. E, H. Kanunnik J. Mahieu, Vicaris-Ge neraal, Zondagavond 24 Februari jl. rond 20.30 u., het H. Oliesel werd toegediend. Zonder te mogen gewagen dat Mgr Lamiroy, die 69 jaar oud is, momenteel in stervensgevaar ver keert, wordt van hogerhand toch op zijn zeer ernstige toestand ge wezen. Mgr Lamiroy. wien het ver der onmogelijk was te verzorgen in het Bisschoppelijk Paleis, werd, einde vorige week, overgebracht naar de St-Jozefskliniek te Brugge. Mgr zou verder ten prooi zijn aar een totale lichamelijke uitputting Dinsdagnamiddag ontving Hij het bezoek van Z. Exc. Kardinaal Var Roey en van Mgr Cento, Apostolisch Nuntius. Beide bleven enkele minu ten bij het ziekbed. Sedertdien werd geen enkel be zoek meer toegelaten bij Mgr La miroy, die erg uitgeput is. In alle Kerken van het bisdort werden aan de gelovigen gebeder gevraagd voor het herstel van dl dierbare Kerkvoogd. Communie, missen ter Zijner intentie werdet zeer talrijk bijgewoond. Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge, heeft aan de Geeste lijken en Gelovigen van zijn bisdom volgende vastenbrief gericht: Zeer Lieve Broeders, In zijn laatste Radio-boodschap van 24 December 1951, sprak Onze H. Vader de Paus over de H. Kerk met betrekking tot de, vrede, waar alle harten naar trachten. Confe renties volgen elkaar op: maar men vergeet het woord van de H. Geest, dat vóór vele eeuwen geschreven werd en eeuwig waar zal blijven: Indien de Heer de stede niet op bouwt, zal men vruchteloos aan de opbouw ervan werkenAan deze woorden herinnert de H. Vader waar hij zegt: geen vrede zal er ooit komen zolang deze niet op christelijke orde wordt gegrondvest. Christelijke Orde alleen kan nog de wereld redden en stevige waar borg bieden voor duurzame vrede tussen de volkeren, alsmede tussen de enkelingen en huisgezinnen. Het is hoog tijd, zegde Onze H. Vader nog vóór enkele dagen, in een bood schap aan de gelovigen van zijn eigen bisdom Rome, terug te komen tot meer actief christelijk leven, en in te zien dat door godsdienstige lauwheid de ganse wereld onver mijdelijk naar de afgrond gaat. Vroeger hebben Wij U, in een van onze Vastenbrieven, gesproken over het christelijk gezin dat Paus PIUS XII de levenscelnoemde van elk volk, en zeer onlangs om schreef onze H. Vader nog eens zeer duidelijk de wetten en de zending der familie, die het mense lijk leven moet voortplanten. Deze wetten kunnen in bepaalde geval len angstwekkende toestanden scheppen en schijnbaar onoverko melijke moeilijkheden bijbrengen, doch aan de wet Gods valt niet te tornen. Reeds PIUS XI schreef in zijn Encykliek over het huwelijks leven: elk gebruik van het huwe lijk, welke het ook weze, waarbij dit door menselijk toedoen beroofd wordt van zijn natuurlijke kracht om het leven voort te zetten, maakt inbreuk op de wet van God en van de natuur. Goddank worden bij ons regel matig alle kinderen gedoopt en ontvangen zij het H. Vormsel op tijd en stond; het aantal H. Com munies, dank grotendeels aan onze H. Hartebonden, blijft over het al gemeen onveranderd. Wat het ont vangen der HH. Sacramenten be treft, stellen wij vast dat vele goede christenen die nochtans regelmatig ter H. Tafel naderen, het gebruik der H. Biecht verwaarlozen. Som als een koud bad verrast heeft, tekent dit tenslotte niets anders want wij zijn het sedert jaar en dag reeds gewoon geworden ezel stampen en kaakslagen te krijgen, zodat dergelijke dingen geen nieuw tje meer zijn. Wij zoeken dus al vast een plekje op onze kaken uit waar wij nog geen duwtje kregen en houden het liefst gereed tegen de volgende keer. Langs alle zijden is tegen deze maatregel geprotesteerd en de Westvlaamse Kamer van Handel De bestuurstafel tijdens de toespraak van 7.. E. H. Delanote. Men bemerkt van links naar rechts: de HH. Thukl Douchy m IflfjUwent E, H. Mombaers; dhr Brutsaert; Senator Mulie en vooraan 4 II. DeljüWt* dan een brutale achteruitstelling van onze provincie. Stelt U even voor dat men mor gen het Prov. Bestuur te Brugge opdoekt en dat al onze belangen voortaan zouden moeten geregeld worden door de Gouverneur van Oostvlaanderen. Westvlaanderen zou dan voorze ker niet veel meer in de pap te brokken hebben en als een verloren achterbuurt behandeld worden. De N.M.B.S. heeft de zaken op haar terrein dusdanig beloop laten nemen. Pas in 1948 werd de directie Brugge opgericht, alhoewel 't plan daartoe reeds bestond in 1939, maar zijn uitvoering miste omwille van de oorlogsomstandigheden. Toen het ln 1948 tot een oprich ting kwam dan werd het wel ge daan om de uitbating van het net in Westvlaanderen doelmatiger en nancieel voordeliger te maken. Sta tistieken bewijzen trouwens dat de voordelen door deze oprichting te weeggebracht, aanzienlijk waren en de amper 4 jaren praktijk gaven aanleiding tot hoger rendement en besparingen. Er wordt gesproken over een be sparing van 12 millioen, waarvan de afschaffing van de directie Brugge er ongeveer 6 voor haar rekening neemt, ln schijn een besparing van belang. Maar is daarmee alles af gedaan? Het personeel blijft ten slotte toch in dienst en zal eenvou dig naar Gent overgeplant worden, dus op verplaatsing moeten gaan werken. Zeer terecht doet de Brugse Han dels- en Nijverheidskamer dan ook opn}§rkea in haar schrijven; 't leven geVoenen «MtentieeT» te ml2en schijnen te denken dat de voeden en vruchten te doen af biecht enkel werd ingesteld om ver- wernen achten de Handelskamcrs B'iffenis te bekomen van de doo-d- werpen, acnien ae jxanaeisaamers ,1r rtQtr0mirc<v -7 n7-1(-■ onzer Provincie 't zeer ongunstig gekomen, nu een maatregel te nemen waarvan de onmiddellijke terugslag op het verkeer en be drijfsleven van invloed zal zijn. Dat de uitbating in Westvlaande ren zal lijden onder deze maatregel, schijnt de N.M.B.S. geen zorgen te baren als dat og-enverblindend sommetje, maar kan in rekening gebracht worden. Precies acht dagen voordien werd te Brugge een Congres belegd om de werkverschaffing in Westvlaan deren te bevorderen, een Congres waar men zich de haren uit het hoofd dacht om toch maar iets te vinden dat nieuw bloed zou geven aan onze nijverheden en acht da gen later komt dan die flinke ader lating met averechts uitwerksel. Men hoeft geen groot econumist te zijn om deze tegenstrijdigheid te vatten. Ware er voor het ogenblik in ons land een coalitieregering aan het bewind, dan zou men dit alles een dwaas kunnen noemen, en men zou nog kunnen aannemen dat de Minister met verschillende politie ke opinies wel eens eikaars ruiten ingooien. In de huidige omstandig heden dat de Minister Coppé, De- quae en De Taeye, die te Brugge het Congres bijwoonden op 20 Ja nuari. cp Ministerieel maar ook op politiek gebied, collega's zijn van Ministers Segers, die met zijn gezag de daad van 27 Januari dekte, blijken 20 en 27 Januari een onop losbare ongerijmdheid. Misschien krijgt een of ander moedig volks vertegenwoordiger wel eens een antwoord op dit raadseltje langs bet bulletijn van vragen en ant woorden, ten minste als hij eerst i da vraag stelt. zonde en dat de dagelijkse zonde een zo klein kwaad is, dat niemand er zich om moet bekommeren of er zich over verontrusten. De dagelijkse zonde is een over treding van Gods heilige wet; on eindig minder zwaar dan de dood zonde die ons het leven der genade en de vriendschap met God ont neemt; dit leven ontneemt de da gelijkse zonde niet, zelfs al werden deze jaren lang opeengestapeld. Maar de dagelijkse zonde is en blijft een opstand tegen God, die ons in Zijn liefde doet verflauwen en ons onvermijdelijk brengt tot diepere val. In een van zijn wereldbrieven spreekt Paus PIUS XII een stren ge afkeuring uit over hen die het aandurven de biecht van de dage lijkse zonde voor te stellen als min der noodzakelijk of die beweren dat de dagelijkse communie ont slaat van de menigvuldige biecht. De biecht zuivert het geweten; sterkt de wil; het is een heilzaam middel voor de zieleleiding en door de kracht van dit sacrament wordt in ons de heiligmakende genade vermeerderd Troostend is het nochtans te mo gen vaststellen dat wij nog zo vele kroostrijke gezinnen hebben, die overal, zowel op stoffelijk als gees telijk gebied, op onze parochies een voorbeeld zijn van eer en deugd, waaruit de beste mannen en vrou wen opgroeien, zowel voor onze kloosters, als vcor onze diocesane geestelijkheid en voor de verre Missielanden. In het album dat Wij de eer hadden aan onze H. Vader, bij ge legenheid van de diocesane Bede vaart van het H. Jaar aan te bie den, stonden de namen opgetekend van niet minder dan 2.075 missio narissen uit ons Bisdom, die in verre Missielanden thans hun beste krachten offeren voor het heil der zielen. Dat de ouders er altijd fier over blijven en gelukkig zijn, wanneer het God belieft uit hun gezin een priester, een kloosterling of een kloosterlinge uit te kiezen. Alle roeping komt ongetwijfeld van God, maar de ouders kunnen zoveel doen om die roepingen te steunen en te bevorderen; wij moeten nochtans in opzicht van roepingen ongelukkiglijk vaststellen dat wij hier in het Bisdom nog veel kloos terzusters te kort hebben in het onderwijs, in de ziekendienst, en ook in de slotkloosters, die als zo vele bliksemafleiders zijn tegen het kwaad dat in de wereld gebeurt. Met betrekking tot de roepingen vragen wij ook aan de ouders te waken over hun kinderen; dat zij van jongs af worden ingelijfd it E. K. en K. A. en dat men 's avond: het oude gebruik van het gezamen- lijk gebed zou bewaren. Wat het schoolprobleem aangaat waarover zelfs katholieke bladei soms verkeerde uiteenzettingen ge ven, moeten Wij U nogmaals her. inneren aan de lering van Z. H Paus PIUS XI: Alleen die schoo waar alles van christelijke geesi doordrongen is, zowel programmE als leerboeken, en waar ook de leer. krachten het voorbeeld geven var echt christelijk leven, passen voo: kinderen van onze christelijke ge zinnen. De vrijheid van ons chris telijk onderwijs is niet te koop volstrekte vrijheid opeisen is niet zegt de Paus zelf, een kwestie var politiek, maar een zware gewetens-! zaak. De Vasten is een tijd van gebed; en dit zult gij in deze dagen bes- doen met nu en dan de Kruisweg te gaan en de meditatie over hei bitter lijden van Jezus-Christus bi; te wonen. Dit zal U wellicht ooli een goede versterving bezorgen; op de sportterreinen is er volk genoeg zonder U en zoals onze H. Vade: nog zeer onlangs zegde: «De H; Kerk is volstrekt niet tegen sport; maar ze mag niet toelaten en kar. niet dulden dat sport een scorl nieuwe afgoderij wordt, die met d( rechten van God geen de minste rekening houdt Op bepaalde dagen van het jaai en in de Vasten wordt U een kleint versterving gevraagd, zo klein dal mensen van jaren zeggenEr ij geen Vasten meerDit weinige kan iedereen onderhouden met een weinig goede wil en een greintje liefde voor de gekruisigde Zaligma ker. En wie zelfs dit niet zou kun nen onderhouden, kan toch gemak kelijk onder de dag, zich een en ander klein genet ontzeggen,- en in elk geval kan iedereen met meer stiptheid zijn dagelijkse plichten vervullen en bijzonderlijk het grote gebod der christelijke naastenlief-1 de door te bidden voor de bekend- der zondaars. De dichte mist was Maandag morgen, 25 Februari, te Oostduin kerke oorzaak van een zwaar ver keersongeval. Rond 8 uur kwam een vracht wagen der aannemers Catrysse-De Groote, uit Oostende, ter hoogte van Groenen Dijk langs de Ko ninklijke Baan van uit de richting Oostende. Rechtover het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn moest de Woensdagavond 27 Febr. werd de stille gemeente Langemark in be roering gebracht door een tragisch voorval. Toen de 27-jarige Frans Warnez, wonende Bikschotesteenweg 52, te Langemark en schrijnwerker van beroep, rond 18.30 u. naar huis kwam, vond hij de voordeur der ouderlijke woning op slot. Een kreunend geluid trof hem toen hij aan de voordeur luisterde. Bij mid del van een tweede sleutel, die aan de achterzijde van het huis gebor gen was, wist hij zich toegang tot de woning te verschaffen. Een ver schrikkelijk schouwspel wachtte hem bij het binnentreden. In een bloedplas vond hij zijn vader op de vloer uitgestrekt met naast zich een groot mes. De ongelukkige had een grote wonde aan de keel. Priester e» geneesheer werden inderhaast verwittigd en ?5. E. H. Pastoor Corneillie diende ce onge- de eerste zorgen verstrekte. Met de ambulantiewagen werd de sterven de naar de kliniek te leper overge bracht, waar men vaststelde dat de luchtpijpen schier gans doorge sneden waren. De beste zorgen konden evenwel niet meer helpen en Donderdagmorgen overleed de man. Odiel Warnez, geboren te Ardooie op 11 September 1895, verloor op 27 Januari 1951 zijn echtgenote Vanrobaeys Marguerite. Hijzelf had zijn vrouw gedurende 9 maanden verzorgd na een zware heelkundige operatie die zij onderging. Het overlijden van zijn echtge note bracht de ïr-ia in een zwaar moedige stemming waar hij siri) niet kon ovtr neen brengen. ongelukkige gaf de laatste tijd herhaaldelii.k tekenen van zinsver bijstering. Odiel Warnez, die gedurende 25 jaar als stoker werkzaam was lukkige het H. Oliesel toe, terwijl j in de melkerij te Langemark, was ^de dokter de nog kreunende man al§ jen stipt werkman geacht. vrachtwagen de tramlijnen dwar- sen. Precies op het ogenblik dat de vrachtwagen over de tramsporen reed bemerkte de voerder vlak bij zich de electrische tram die uit de richting van De Panne kwam aan rijden. Met een geweldige schok bootste de tram tegen de vracht wagen en sleurde deze een 30-tal meter ver mede, waar de wagen tussen de tram en een paal dei electrische leiding van de tram- maatschappij gekneld bleef. Tot overmaat van ramp brak de-, ze paal middendoor zodat de elec trische leiding op beide voertuigen: neerstortte. Sterke electrische ontladingen veroorzaakten geweldige vonkei.i waardoor tram en vrachtwagei schier ogenblikkelijk in lichte laait1 stonden. Gelukkig daagde onmiddellijk hulp op. De tramreizigers en de in zittenden van de vrachtwagen kon-1 den uit hun netelige toestand be-; vrijd worden en kregen ter plaatst! een eerste verzorging. De brandweer van Oostduinkerkr die onmiddellijk uitgerukt was slaagde er in de brand spoedig tc bedwingen. Van de zes gekwetsten konden ei vier na verzorging huiswaarts ke ren, slechter was het gesteld mei William Janssens en Aimé Strubbe die in de H. Hartkilnlek te Oosten de dienden opgenomen. Beide voertuigen liepsn aanzien lijke schade op. Door politie en rijksdienst werd een eerste onder zoek ingesteld en nog dezelfde dag kwam het parket van Veurne ter UiaAt&s.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1