VOOR POPERINGE EN IEPER Dat Volk van "dulle,, werkers! H Mgr LAMIBOY aan de beterhand DE WEEK IN ONS LAND 12 O De Jaarlijkse Triduumplechtigheden van het Mirakel van O. L Vrouw van St Jan te Poperinge Autobus tegen woning te Geluwe Een woordje geschiedenis Botsing tussen kar en autorail te Boezinge Frans lijnvliegtuig te Nizza neergestort 11-12 en 13 Maart KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG ft Bladzijden PRIJS MAART 3 Frank 1852 tsm Bij onze seizoen arbeiders der bietencampagne in Frankrijk BUITENLANDS OVERZICHT PLECHTIG TRIDUÜM 1952 Paardengeleider zwaar gekwetst Eesi geredde 37 doden Tien arbeiders licht gekwetst HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roe8elare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPEKIN GE en IEPEK (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 48' JAAR. N" 10. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 114 fr. België (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge ET is en blijft de grote vraag van de dag: de grote werkloosheid in Westvlaanderen. En we weten noch tans dat onze werklieden de dul ste» werkers zijn van de wereld. We weten even goed dat onze boe ren voor geen anderen moeten on derdoen, dat onze zelfstandige vakmannen in hun kleine bedrij ven de onvermoeibare wroeters zijn. Kort gezeid: werken zit ons in het bloed en precies in onze streek ontbreekt werk. Of er daarover nu geschreven en geprakkizeerd werd! In 't oneindige bijna, en de enige vraag is toch: zal het veranderen? Ge verwacht toch niet van mij, Pé Vlamynck, dat ik daar de op lossing brengen zal; maar ik doe lijk vele anderen, lezen wat daar over geschreven wordt en daar ne- keer uw kop op zetten. t Zal wel waar zijn dat voor 't ogenblik het buitenland geen textielgoederen nodig heeft, of ze niet binnen laat. Engeland en Frankrijk vooral sluiten de deur en intussen wordt er danig veel ge roepen en geschreeuwd dat West- Europa één moet worden, 't Zal wel waar zijn dat de grote bekom mernis nu gaat naar de bewape ning en 't is ook waar dat ge wat anders nodig hebt dan een broek en een klak om de vijand te ver drijven. Maar die manschappen moeten toch ook in de kleren zit ten. Denkt ge t ook niet? 't Gaat met de schoenen en de borstels Izegemse industrie lijk met de textiel. In de oude tijd, zo liet ik me wijs maken, werden tot in Constantinopel toe Izegemse schoenen verkocht en de schoen fabrikanten hadden dan zin voor spot en geestigheid zo zeiden de Izegemse! schoenmakersWie te Constantinopel een paar schoenen koopt, krijgt nog gratis een schoen borstel toe... een Izegemse borstel! En toch, we hebben de dulste werkers. We hebben nu tal van degelijke vakscholen met duizenden leerlin gen en... bekwame meesters en leerlingen. We hebben zelf een beetje schuld. Vlamingen zijn hokvast, 't Is maar als het heel slecht gaat dat onze mensen uitwijken. Zo hebben wij Noord-Frankrijk bevolkt, zo kenden we de boeren-uitwijking naar Amerika en Canada. Waar we echter niet ten achter bleven, was in het uitzenden van zende lingen... over heel de wereld zitten er vooralWestvlaamse zende lingen. We hebben, met onze talloze kleine bedrijven, ook wel iets an ders verwaarloosd. De zonen van onze middenstanders liepen wel en kele jaren naar een middelbare school om Frans, Engels, Duits en... commercie! te leren, maar bleven halverwege hun studies thuis en voor goed thuis. We verzuimden de hogere studies voor ingenieur bijvoorbeeld. Kijk 's rond op uw dorp of ip stad hoe weinig inge nieurs er zijn en die staan dan nog meest in officiële dienst: van Staat, provincie of gemeente. Maar de schuld ligt ook elders. Het eeuwig Vlaams vraagstuk. Hoe vele gezanten en consuls uit ons land kenden Vlaams? Ze wa ren veelal niet alleen zonder enige kennis van de taal, maar kenden 't Vlaamse land helemaal niét, noch 't volk, noch zijn industrie. De banken? Jaren lang werd het geld van de Vlaamse mensen door de banken naar Wallonië gedrai neerd. Nu hebben een aantal van die banken een... kolossale inspan ning gewaagd: een tweetalig naam bord of zelfs uitsluitend Vlaams in onze streken, maar nog altijd even volksvreemd, zo duurt het boeren bedrog voort. En... onze provincie deed wat ze kon. Maar hoe dikwijls hoort ge nog niet de naam vernoemen van die Vlaamse minister, die, niet heel lang, aan openbare werken... Vlaan deren niet vergat. Hij zelf doopte die baan niet, maar ons volk gaf zijn naam aan die baan... ge kent toch wel de... Sap-baan? Nu wordt geschreven, nu wordt onderhandeld! Komt er iets van? We hopen het, wat men doet voor Westvlaanderen, dat doet men niet vruchteloos; 't is de streek van de dulste werkers. Maar we moeten nog 's naar de overzijde kijken! De... Socialistische partij in ons land is een... Waalse partij en is wel gerust in de belangen van de Vlaamse arbeiders. In Wallonië zijn er handen te kort... dus gaat alles goed; en is er al eens een mijn die niet verder kan uitgebaat omdat ze... droog staat, dan is er herrie van belang. Nu echter dat... Vlaams pro bleem zo nijpend werd, nam ook het bestuur van het rode syndikaat dat vraagstuk ter bespreking. Naar werd voorgesteld zes studiecommis sies op te richten. Wanneer die commissies zullen... afgestudeerd zijn, is een andere kwestie. Dat is een... op flessen trekken an be lang. Er kwamen echter nog een paar beschouwingen bij. Die twee dwaas heden hadden we... verwacht. 1. De 300 millioen aan de vrije scholen. Ik kan even goed beweren de honderden millioenen voor de nutteloze nieuwe middelbare scho len. 2. Het bevolkingsvraagstuk. Te veel kinderen in Westvlaanderen. Dat denkt en zegt ook Mr Mis- siaen... natuurlijk. Wél jammer, maar in de twee laatste jaren was het procent ge boorten in Westvlaander n lager dan in... Frankrijk. Zo even wordt door de Russische bladen medegedeeld dat het aan tal geboorten in Rusland voor het jaar 1951... drie millioen bedroeg. Ginder veel... in Europa weinig... trek zelf het besluit. We willen dan niet verder vragen waarom al die scholen nodig zouden zijn als het aantal kinderen voortdurend nog moet afnemen?... Socialisti sche lokalen van maken? Neen, van mij verwachtte gij niet dat ik als... economist of... zakenman dat beroerd vraagstuk zou aanpakken. Schoenmaker, blijf bij uw leest! Maar we moeten al len begaan en bekommerd zijn met ons volk, met dat volk van dulle werkers. Er zijn mensen voor wie dat «plicht» is. Er zijn instanties voor wie dat «plicht» is. Er zijn Vlamingen, wie dat pro bleem aan 't hert ligt. Te beter; wie 't zijne bijbrengen kan en doet, verdient onze dank. Want dat volk van dulle wer kers is... 't onze! PÉ VLAMYNCK. Sedert wij verleden week het be richt doorgaven dat Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge, zwaar ziek is, mochten wij vanaf Zaterdag reeds meer hoopgevende berichten ontvangen. Naar wij vernamen is er een gestadige verbetering inge treden en Maandag werd ons ver zekerd dat Zijne Excellentie mo menteel buiten stervensgevaar is. Gans het bisdom bidt vurig voor de definitieve genezing van onze dierbare Kerkvoogd. Loon gebracht op 2.400 fr. per Ha. Te Parijs werd op 29 Februari jl. het Frans-Belgisch protokol on- deretekend betreffende de aanwer ving van Belgische seizoenarbei ders voor de bietencampagne in Frankrijk. In tegenstelling met de vorige jaren is de vraag naar Belgische arbeidskrachten in aanzienlijke mate toegenomen. Het aantal ge vraagde arbeiders schommelt tus sen de 5.500 en 6.000 man. De Bel gische vakbondafgevaardigden en officiële vertegenwoordigers op de besprekingen te Parijs vroegen een loon van 2.480 fr. per Ha. voor het bietenseizoen, tijdens de campagne van dit jaar, evenals huisvesting en voeding. Zij vertrokken van het standpunt dat de Nationale Pari taire Commissie van de Landbouw in België verleden jaar het loon had vastgesteld op 2.250 fr. per Ha., rekening houdend met het index cijfer 400. De Franse afgevaardigden kon den op dit voorstel niet ingaan en er werd een definitieve overeen komst gesloten, waarbij een loon van 2.400 Belgische franks per Ha. verzekerd wordt, iets wat bevredi ging gaf, gezien de verhoging van het aantal gevraagde arbeiders. Huisvesting en voeding worden kosteloos bekomen. La France a sauvé DE HEER REYNAUD slaagde er niet in een nieuwe regering bij elkaar te krijgen. FRANKRIJK IN DE PUT Wat wij verleden week voorza gen is reeds gedeeltelijk gebeurd. De regering Faure heeft het niet gehaald. Frankrijk staat eens te meer zonder regering. En de meest beangstigende vraag is: wanneer komt er een nieuwe Pleven moest het bijltje er bij neerleggen omdat de Commissie van Financiën weigerde de belas tingen met 10 op te voeren; vandaar regeringscrisis. En intus sen ging er kostbare tijd verloren, en nergens meer dan in het staats leven betekent tijd geld. Toen Faure het' spelletje tracht te op te knappen was het al pro blematisch of de door Pleven ge vraagde 10 nog voldoende zou den zijn om de put te vullen. Na een degelijke berekening bleek het van niet, en moest er 15 ge vraagd worden. HEEL POPERINGE VIERT 14 MAART HET MIRAKEL VAN 1479 Wie te Poperinge en zelfs in de hommelstreke zou de geschiedenis niet kennen van de wondere ge beurtenis op 14 Maart 1479: de mi raculeuze opwekking van het dood geboren kind van Rasoen Van Hove en Jocomyne Bayaert, gevolgd door het doopsel onder de naam van Jacques. Niemand die de bewijsstukken gelezen heeft zou durven menen ernstige opwerpingen te kunnen naar voor brengen om dat wondere feit in twijfel te trekken. Het ker kelijk onderzoek daarover steunde op 37 bëeedigde getuigen en op de uitspraken van natuurkundigen, godgeleerden en rechtsgeleerden. Daarom kon de afgevaardigde van de Apostolische Stoel (Rome), Jo hannes Monysaert, Aartsdiaken en Vicaris Generaal van de kerk van Terenburg of Terouane (onder welk Bisdom Poperinge toen lag), In zijn Bulle van 12 Juni 1481 (bewaard in de Pastorie), gerust de volgende besluiten schrijven die wij geven in samenvatting uit de zeer lange latijnse verklaring: Door de gewone macht van de Hoogwaardige Vader in Christus, Zijne Doorluchtigheid de Bisschop van Terenburg, in wiens afwezig heid deze macht ons door de Apos tolische Stoel is toevertrouwd, DINSDAG II MAART; *s Avonds te 7 uur: Rozen krans. - Plechtig Lof en Ope ningssermoen. WOENSDAG 12 MAART: Solmenele Missen te 6 u., 7 u-, 8 u. en te 10 u. Sermoen onder de H. Mis te 8 uur. 's Avonds te 7 uur: Rozen- krans,, Lof en Sermoen. DONDERDAG 13 MAART: Zoals Woensdag. VRIJDAG 14 MAART: Verjaardag van het GROOT MIRAKEL. Plechtige Missen te 6 u., 7u. (Pausmis), 8 u., 10 u. 's Avonds te 7 u,: Plechtig Lof met Sluitingssermoen en TE DEUM. Na de diensten zegening met de Relikwie van O. L. Vrouw. Al de Sermoenen zullen ge predikt worden door Eerw. Pater Koenraad de Witte van de Norbertijner-Abdij te Ton- gerlo. Het Mirakelbeeld van O. L. Vrouw van St Jan te Poperinge. dag 12.45 uur, deed zich aan de over weg Het Verzette Boezinge een zware aanrijding voor tussen de autorail Kortemark-Ieper en het paardengespan van de 59-jarige ïjzerhandelaqr Jules Delameilleure- Couvreur, woonachtig te Boezinge in de Bikschotestraat (wijk Pfl- kem-Kazerne). De autorail, die uit de richting Kortemark kwam, gaf, volgens oog getuigen, de gewone fluitsignalen ?an de onbewaakte overweg. Niet temin scheen Delameilleure niets bemerkt te hebben en reed de spoorweg over. De slag der aanrij ding was geweldig. Het verschrikte paard rukte zich los en sloeg op de vlucht. De kar werd door de autorail meegesleurd en de onge lukkige voerder werd ten gronde geslingerd. Ooggetuigen snelden ter hulp dadelijk, werden priester, ge neesheer. rijkswacht en veldwach ter verwittigd. De toegesnelde geneesheer dien de het slachtoffer, dat zeer erg ge kwetst was, ter plaats de eerste zorgen toe en deed de ongelukkige naar het hospitaal te leper over brengen. Naar wij naderhand vernamen, werd Delameilleure zeer zwaar ge kwetst. Zijn bekken langs de rech terkant werd ingedrukt en is ge broken, eveneens zijn linkerbeen. Aan het aangezicht en aan armen en handen vertoont hij diepe en lelijke wonden. Zijn toestand, is zeer bedenkelijk, temeer dat hij nog een zware hersenschudding op liep. Hij werd, naar men ons verder mededeelde, een 15-tal meter dooi de autorail medegesleurd. Vrijdagmorgen was zijn toestand onveranderd gebleven. Ook zijn gespan werd gans ver brijzeld. tot lof van den Almachtigen God en van zijn glorieuze Moeder, de Maagd Maria, hebben wij deze genoemde feiten, alle samen en elk afzonderlijk onderzocht, als mirakel verklaard en bekrachtigd en goed gekeurd, wij willen dan ook dat dit kome ter kennis van de nako melingen en strekken tot glorie van God en van de H. Maagd Ma ria, en tot vermeerdering van de goddelijke eredienst in dezelfde kerk van St Jan- DE EERSTE 300 JAREN Uit die Bulle blijkt dat de bijzondere Poperingse verering voor O. L. Vrouw in St-Janskerk reeds vroeger bestond, waar we mogen vermoeden dat zij, na er door het mirakel van 14-3-1479, een hoge bloei heeft bereikt. Over een jaarlijkse herdenking van 14 Maart in de eerste jaren na 1479 spreekt Opdendring niet, en het feit van vermeerdering van de eredienst mag niet verward worden met de bepaalde herdenking op 14 Maart. Het valt op dat in het slot van de kerkelijke Bulle uitdrukkelijk toelating gegeven wordt, op aan vraag van de Stadsproost, de Bur gemeester en de Schepenen, om ter eeuwige gedachtenisse van de gebeurtenisseeen jaarlijkse so lemnele processie te houden op de Zondag na het feest van O. L. V.- Bezoeking (2 Juli). Het lijkt er naar of daarmee bedoeld werd de jaarlijkse herdenking van het mi rakel te verschuiven naar de Zo mer. Die gissingen brengen ons echter niet verder. 'Wat de omme gang zelf betreft, wij vinden er ge tuigenissen van vanaf het midden van de 16" eeuw, o.a. in dc verorde ningen van het schepencollege van 7 Juni 1545. Wat de 14" Maartvie ring aangaat, we vinden een zeld zame keer een vermelding, die ons de viering van de verjaardag van het mirakel, ten minste voor dót jaar doet vermoeden. Namelijk in de stadsrekeningen van 1584-1585 staat er: Betaelt over de leveryn- ghe van roeten keersen ende was sen voor den dienst te Ste Jans»... De kerkelijke plechtigheid, waar van hier spraak is, greep plaats op 14 Maart, verjaardag van het mi rakel (naar Opdendrinck: Pope ringe en omstreken gedurende de geuzentijd. Blz. 24). Hieruit mogen we nog niet besluiten tot het be staan van een jaarlijkse plechtig heid. NA DE JUBELJAREN 1778 EN 1779 De eerste uitdrukkelijke vermel ding, nopens de viering van de ver jaardag van het mirakel is deze van 14 Maart 1779. Op 5 Juli 1778 had men met over weldigende luister het jubileum, de driehonderdjarige herdenking van het mirakel gevierd (feitelijk een jaar vroeger dan 300 jaar). Dat jubileumfeest, schrijft Opdendring, beurde niet alleen de dankbaarheid op tot O. L. V. van St Jan, maar vuurde voor lange jaren de gene genheid aan voor het mirakelbeeld. De jaarlijkse toeloop naar St-Jans- kerk bij de Ommegang steeg voort durend. Om die ijver tot Maria's eredienst, door het jubeljaar ver sterkt, werkdadig te houden, kwam de geestelijkheid in 1779 tot het besluit 14 Maart van dat jaar op een voorname wijze te herden ken. Uit de contekst kunnen wij nergens besluiten dat het de be doeling was er een jaarlijkse tra ditie van te maken. Maar we kun nen wel veronderstellen dat de niet vernoemde bedoeling a.an de grond lag de gedachte van op de feitelijke 300" verjaardag iets bijzonders te doen, daar het driehonderdjarig ju bileum eigenlijk vóór het emde van het 300" jaar plaats had, op 5 Juli van het vorig jaar. Die 14-Maart-viering viel op de Zondag van Halfvasten, 's Morgens werd een bijzondere plechtige Vo- tiefmis gezongen te 9 uur. 's Na middags was er te 2 uur Vesper met gelegenheidssermoen, gevolgd door een bidprocessie rond Pamel in de stad (St-Janskruisstraat, Brugge- straat, Valkestraat, Ieperstraat, te rug St-Janskruisstraat). Al de re likwieën, het Mirakelbeeld en het Allerheiligste Sacrament werden meegedragen; de geestelijkheid van de drie parochies en een menigte met waslicht stapte door de straten die bestrooid waren met bloemen en groen en versierd met tooisels, emblernen en jaarschriften uit de jubelviering van vorig jaar, ja er waren zelfs enige nieuwe jaar schriften bij. Indien dit waarlijk de eerste 14-Maart-viering was dan was het zeker een flinke inzet. We weten niet of die viering de eerst volgende jaren plaats greep. Het staat echter vast dat kort daarop de noodlottige tijdsomstandigheden een gevoelige verzwakking brachten in de eredienst tot het wonder beeld. In 1786 verbood de Keizer- koster Jozef II bijna alle godsdien stige stoeten en het uitdragen van heiligenbeelden. Wat later kwam de Franse Revolutie onze gewesten overspoelen. Die zogezegde beloken tijd bracht de sluiting mee van alle kerken te Poperinge tussen (Zie vervolg blz. 3.) Maar de partijen en parlements leden die zo gemakkelijk te vinden geweest zijn om milliarden uit gaven te stemmen, waren weer eens in de minderheid wanneer het er op aankwam te zorgen dat de nodige inkomsten er waren. En zo had dhr Faure het, na drie weken regering, ook al liggen. Vanaf dat ogenblik kwam het er op aan een andere regering te vormen die wel een meerderheid zou vinden om de nodige belastin gen te stemmen en de slechte financiële toestand te saneren. Aangezien het nu vooral de ge matigde partijen waren die zich tegen de belastingverhoging ge keerd hadden, was het normaal dat aan mensen uit dat milieu gevraagd werd te trachten een re gering samen te stellen. Het oog van President Auriol viel dan op een oude glorie (t) nl. dhr Paul Reynaud die in de troebele dagen 191f0 minister-pre sident was en die sedertdien een treurige vermaardheid verworven heeft, zowel door zijn nog steeds leugenachtige beschuldigingen aan het adres van het Belgisch leger en Koning Leopold III, als door zijn opgeschroefde en bombasti sche boeken als «La France a sauvé l'Europe Wat wij nu ook tegen die man hebben, in deze politieke aange legenheid moeten we hem toch een klein saluutje geven. In de eerste plaats heeft hij gepoogd in spoedtempo een rege ring samen te stellen. En in de tweede plaats heeft hij een waar heid als een koe in de Franse politieke kikkerpoel geworpen. Hij heeft nl. gezegd dat er nu einde lijk eens een regering zou komen die in het parlement over een meerderheid beschikt. Ophouden dus met die regeringen zoals de laatste er allemaal waren, wier leven afhangt van een politieke groep die niet bij de regering be trokken is. Dat is al iets. Maar dhr Reynaud had er nog iets anders moeten aan toevoegen, nl. dat de partijen die een toe komstige regering zouden helpen vormendergelijke verplichtingen zouden op zich nemen dat die re gering zeker is vcm haar meer derheid, ten minste wanneer er essentiële punten als die van de staatsinkomsten, op de dagorde voorkomen. En dat is nu juist met de rege ring Faure niet het geval geweest. Had men op de steun van al de leden van al de regeringspartijen kunnen rekenen, dan was de be lastingverhoging goedgekeurd. Het is dus niet zozeer op een partijensamenstelling dat het aan komt, maar op een minimum po litieke moed en doorzicht vanwege de regeringspartijen en hun leden. Of men het in Frankrijk zover zal krijgen is een andere vraag. Tweemaal sedert de jongste oor log heeft men in Frankrijk een houding aangenomen alsof men de vooroorlogse politieke chaos zou opklaren en een einde zou stellen aan het systeem der dertig veertig dwergpartijtjes, maar twee keren achtereen is men gedevieerd. De eerste keer gebeurde het bij de fabricatie van de nieuwe grond wet en daaraan draagt in grote mate generaal de Gaulle zelf schuld. En een tweede maal leefde de hoop op bij de herziening van de kiesivetgeving in 1950, toen men de indruk kreeg dat snipperpar- tijtjes zouden van kant gescho ven worden. Alhoewel die idee aan de basis lag, toch werd ze weer vervalst en ondoelmatig gemaakt door de mogelijkheid van gecom bineerd opkomen te voorzien. Daarmee blijft in Frankrijk het individualisme hoogtij vieren en zal men het steeds psychologisch buitengewoon moeilijk hebben om een vaste en vastberaden rege ringsmeerderheid te vinden. R. P. F. EN SOCIALISTEN Nadat Reynaud er het bijltje bij neergelegd had en dat 'n aan tal andere mensen voor de eer en het genoegen bedankt hebben, heeft dhr Pinay de opdracht aan vaard een regering te vormen. De vraag of hij zal slagen of een ander na hem hangt niet zozeer af van dc persoonlijke be kwaamheid of geschiktheid van de aangeduide formateur, dan wel van de opinies en conclusies van de S.F.I.O. en van de R.P.F. Tot nu toe ziet die er zo uit: nadat de R.P.F. eerst gezegd had dat zij bereid waren mee te wer ken aan een regering van Natio nale Unie op voorwaarde dat die Unie gebeurde rond de persoon van de Gaulle, (zie ons artikel van verleden week) daar hebben zij nu tot grote verwondering van velen die laatste voorwaarde laten vallen, maar in de plaats daarvan nauwkeurig bepaald dat de socialisten tot die Nationale Unie moesten behoren. Dat brengt de socialisten vooral in een zeer lastig parket. Geven ze toe, dan zullen zij in die rege ring enigszins de gevangenen zijn van sterkere, meer rechtse elemen ten, en dan zullen zij in elk geval Schier onmiddellijk na het op stijgen is een Languedoc-toestel dei- Air France, Maandagmorgen op 1 km. afstand van Nizza (Z.-Fr.) te pletter gestort. Het toestel, dat neerstortte in een olijfgaard, vatte onmiddellijk vuur. Landbouwers die in de omgeving bezig waren met het oogsten van salade snelden ter hulp en slaagden er in nog één persoon te redden, Mevr. M. Delpy, van Franse na tionaliteit. Met zware brandwonden en kwetsuren aan de ruggegraat werd deze persoon naar het zieken huis overgebracht. Ooggetuigen menen vastgesteld te hebben dat bij het stijgen één dei- motoren stilviel, waardoor het toe stel uit zijn evenwicht gebracht werd en wentelend naar beneden stortte. Onder de 37 personen die bij deze ramp het leven inschoten bevinden zich twee Belgen, dhr Matchaaou- rian en Mevr. Oissirian, beide uit Brussel, de overige slachtoffers zijn Fransen, Britten en één Italiaan. Drie toneelkunstenaressen, de da mes Verly, Lise Topart en Harriet Toby bevinden zich onder de slachtoffers. Henriet Toby maakte deel uit der baletten van de Mar kies van Cuevas en moest eerlang te Brussel en te Antwerpen optre den. Aanvankelijk meende men dat er 38 slachtoffers te betreuren waren en dat er zelfs sprake was van een blinde passagier. Dit bleek achteraf onjuist en officieel werd het aantal slachtoffers op 37 gebracht. Uit het onderzoek is gebleken dat de bemanning geen schuld treft en dat de ramp te wijten is aan het stilvallen van een der motoren. DE HEER E. FAURE wiens regering in de Assemblée over de belastingsverhogingen struikelde. gevaarlijk de flank bieden aan communistische demagogie. Horen ze echter niet op dat oor en voorlopig is het zo dan zullen zij door een groot deel van de publieke opinie aanzien wor den als kleinzielige politikasters die het landsbelang niet boven het partijbelang weten te stellen. Het communiqué dat ze gister uitgaven om hun weigering, met de R.P.F. samen te werken, te motiveren klonk dan ook zeer vals. Ze kunnen zogezegd niet ge loven in de goede democratische trouw van de Gaullisten, aange zien de Gaulle reeds zoveel anti democratische verklaringen heeft afgelegd. Voorlopig is er dus nog geen regeringsmeerderheid. En toch geloven wij dat die zal gevonden worden, en zijn wij bij gevolg minder pessimistisch dan verleden week. Als de R.P.F. afstand gedaan heeft van de pretentie in elk ge val de Gaulle weer minister-presi dent te maken (hij was niet zo fameus en niets voorspelt dus dat hij het nu fameus zou doendan bestaat er een ernstige kans om tot een oplossing te komen. Onze vooruitzichten kunnen na tuurlijk beschaamd worden, maar wij menen dat het ten slotte zo zal verlopen: de socialisten zullen blijven weigeren (vrees voor com munistisch opbod) en de R.P.F. zal ten slotte bereid gevonden worden mee te werken aan een regering de centre droite Die oplossing zou voor hen niet slecht zijn. Door eerst aan te dringen op medewerking van de socialisten zouden zij zichzelf ont daan hebben van reactionnaire in zichten. Maar door dan in een re gering te treden waarin geen so cialisten zetelen, en waarin zij veruit de sterkste groep zouden zijn, zou hen wellicht toelaten in hoge mate een R.P.F.-politiek te volgen, en, slagen zij in ernstige mate, dan zou de toekomst voor hen rooskleurig zijn. Laten wij hopen dat de periode der tactische operaties niet al te lang zal duren. FRANKRIJK BRENGT EUROPA IN GEVAAR In tegenstelling met de bombas tische taal van Paul Reynaud die beweert dat het Frankrijk is dat Europa heeft gered, bewijst dc huidige politieke toestand bij onze Zuiderburen eens te meer dat Frankrijk Europa in gevaar brengt. Voorlopig willen we dat hier kort aantonen op een dubbel plan. We hebben al gezegd dat elke regeringscrisis voor elk land een financiële aderlating betekent. De aftredende ministers behandelen (Zie vervolg blz. 2.V wetenschappelijk KONING BOUDEWIJN OP REIS NAAR ZWITSERLAND Koning Boudewijn Is Maandag jl. incognito toegekomen te Gstaad, in Zwitserland, met sportpak en rugzak, om er aan skysport te doen. De Koning was vergezeld van zijn zuster Prinses Josephine- Charlotte en van zijn twee broe ders. Tijdens het oponthoud te Bern werd de Koning herkend door een groep jonge lieden die hem hebben toegejuicht. De hoge bezoekers zullen er eni ge dagen vertoeven in het gebergte. KONING LEOPOLD AFGEVAREN NAAR DE NEDERLANDSE AN TILLEN EN MIDDEN - AMERIKA Koning Leopold, vergezeld van zijn echtgenote Prinses de Retie, zijn Vrijdag 29 Februari jl. per vliegtuig vertrokken uit Brussel naar Lissabon, om er in te schepen aan boord van de boot Almdijk met bestemming van de Nederland se Antillen en Midden-Amerika. De Vorst en zijn gade reizen als gewone burgers. Zij zullen zes a zeven weken wegblijven. De reis zou een zuiver karakter hebben. LASTERPRAAT OVER KONING BOUDEWIJN In bepaalde Britse bladen, o.m. in de Sunday Pictoralzijn naar aanleiding van de begrafenisplech tigheden van King George VI, lasterlijke artikels verschenen over Koning Boudewijn en werd hij er o.m. bij bezwadderd omtrent zijn privaat leven. Een der artikels droeg o.a. als titel: «Het Probleem van een Knaap-Koning, die de meisjes schuwt». Andere Engelse bladen hielden er evenwel een heel andere mening op na en wezen erop dat er voor de Britten geen enkele aanleiding toe bestond om kritiek te voeren ten overstaan van de Belgische Koning en dat het Belgisch Ko ningshuis zekerlijk geen reden had dankbaar te zijn tegenover Enge land in verband met dezes houding tijdens de anti-Koningsgezinde campagne destijds gevoerd tegen Koning Leopold. In België zijn er dan ook talrij ke stemmen opgegaan om protest aan te tekenen tegen de houding- van de Sunday Pictoralo.m., en te eisen dat de Britse bladen die onze Koning bezwadderden, in ons land zouden verboden worden. Wat nog maar rechtvaardig zou zijn en slechts een voorbeeld zou zijn van wat Engeland deed tegen over een Deens blad, dat zich oor- loofde onfatsoenlijk te schrijven over Prinses Margaret. GEGEVENS OVER ONS LEGER In de Senaat heeft Kolonel De Greef, Minister van Landsverdedi ging, enkele cijfers verstrekt over ons Belgisch Leger en onze bewa pening. Volgens de Minister heeft België, in het kader van het At lantisch Pact, de verbintenis aan gegaan om tegen 1 Juli 1952 klaar te hebben: een Infanterie-divisie 100 een pantserdivisie 100 een infanteriedivisie 75 en en kele andere legereenheden. In 1952 zal dus reeds op dat gebied België tot de maximuminspanning zijn gekomen. Ook binnenlandse strijdkrachten moeten worden samengesteld. Ein de 1954 zal onze luchtmacht uit 32 gevechtsescadrilles bestaan. En on ze zeemacht zal einde 1954 moeten klaar komen met de samenstelling van de ontmijningseenheden voor de Schelde en de Zeekust. Om dit programma te verwezen lijken zijn nodig voor de land macht: 80.616 soldaten; voor de luchtmacht: 4.500 soldaten en kor poraals; voor de zeemacht: nage noeg 1.200. En wat geeft de oproeping van een militieklas? Voor 1951: 66.884 jonge lieden. De klassen van 1951 tot 1956 zullen ongeveer 251.000 dienstplichtigen opleveren, gemid deld ongeveer 50.000 per jaar. Ver mits de diensttijd 2 jaar is zullen dus 100.000 dienstplichtigen onder de wapens verblijven. Zonder te willen vooruitlopen op de beslissingen in de andere lan den, aldus de minister, vestig ik toch uw aandacht op het feit dat de diensttijd, in het kader van de Europese verdediging, zal gelijk gemaakt worden voor alle landen. Indien de diensttijd minder dan twee jaar moet bedragen, dan zal Vrijdagmorgen, 29 Februari om streeks 4 uur, kwam de autobus, volgeladen met Belgische grensar beiders en bestuurd door Van de Maele Andrë, rijdende voor reke ning der firma Lenoir, Menensteen weg te Zillebeke, uit de richting leper naar de grens toegereden. Aan de gevaarlijke bocht in de Menenstraat te Geluwe, was de linkervoorband van de bus defect en in volle vaart kwam de bus eerst tegen een telefoonpaal en vervol gens tegen de muur van de garage der woning A. Waignein terecht, waar hij een grote bres in maakte. De schok was geweldig en bene vens de geleider werden een tiental grensarbeiders, allen uit Woesten, gekwetst. De auto en de gevel van het huis werden zwaar beschadigd. *"v tl- Op de foto: boven de zwaar beschadigde autobus na het ongeval. Onder: een zicht op de aangerichte schade. Links de ingebeukte muur van de hof van het bijhuis van de Bank van Roeselare te Geluwe. Verder de afgereden dubbele telefoonpaal en rechts de ingebeukte ga rage van dhr Waignein. Zoals men ziet diende het metselwerk met balken gestut te worden. dit ook ln ons land het geval zijn, maar dan zouden ook onze Inter nationale verplichtingen moeten verminderd worden. Hierop geeft minister De Greef enkele bijzonderheden over de taal toestanden in het leger. Het aantal Nederlandstalige dienstplichtigen bedraagt ongeveer 2/3 van het geheel der dienstplich tigen van de landmacht. Officieren en gegradueerden zijn in volgend aantal: voor de actieve kaders: 1.098 officieren met grondige ken nis van het Nederlands; 4.198 offi cieren met grondige kennis van het Frans. 5.238 onderofficieren zijn Neder landstalig en 6.498 Franstalig. 20 BELGISCHE PILOTEN NAAR U.S.A. Donderdag der vorige week zijn uit Meisbroek 20 Belgische jonge piloten vertrokken met bestemming van de U.S.A. om er verder te wor den opgeleid. Onder hen bevindt zich J. Raspoet uit leper. WERKLOOSHEID Tijdens de week van 17 tot 23 Februari werden per dag gemiddeld 203.959 volledig werklozen, evenals 95.767 gedeeltelijk of toevallige werklozen gecontroleerd. Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen van 3.195 volledig werklozen en van 23.200 gedeeltelijk en toevallig werklozen. WAT DE WERKLOOSHEID KOST Als antwoord op een vraag van een volksvertegenwoordiger, be treffende de kosten als gevolg van de werkloosheid, verklaart de Mi nister van Arbeid, dat de totale uitgave voor werkloosheidsvergoe dingen voor 1948 2.087 millioen frank bedroeg, voor 1949 4.803 mil lioen, voor 1950 4.824 millioen en voor 1951 4.425 millioen (schatting), Het getal vergoede werkloosheids- dagen bedraagt: in 1948 39.207.000, in 1949 71.724.000, in 1950 68.946.000, in 1951 62.587.000, KINDERTOESLAG VOOR WERK- GEVERS EN ZELFSTANDIGE ARBEIDERS VERHOOGD Op verzoek van de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, heeft de ministerraad een ontwerp van Koninklijk Besluit onderzocht tot wijziging van het stelsel der kin derbijslagen voor werkgevers en zelfstandige arbeiders, ten einde met terugwerkende kracht van 1 Januari 1952 de volgende verbete ringen te kunnen aanbrengen: al gemene verhoging met 10 t. h. van de bijslag, handhaving van de bij slag in beginsel tot de leeftijd van 21 jaar en toekenning van bijsla gen aan de wezen. RADIOLUISTERAARS Naar blijkt uit het antwoord van de Minister van Verkeerswezen op een parlementaire vraag, bedroeg op 31 December 1950 het aantal in geschreven houders van een radio- electrisch ontvangtoestel 1.548.203, In dit totaal zijn 26.208 posten be grepen waarvoor vrijstelling van de radiotaxe werd verleend. Per provincie werden volgende aantallen genoteerd: Brabant 329 duizend 120; Luik 235.030; Luxem burg 34.997; Namen 68.407; Hene gouwen 236.592; Westvlaanderen 168.510; Oostvlaanderen 203.759; Antwerpen 208.619; Limburg 63.171. Op 3i December 1951 bereikt, het totaal geboekte radiohouders bij benadering ongeveer 1.633.000. Hierin zijn 22.968 van de taxe vrijgestelde toestellen begrepen. ONGELETTERDE MILICIENS Op de 61.574 miliciens in het jaar 1951 ingelijfd, bedraagt het aantal ongeletterdjen 1.723, hetzij 2,80 Ingevolge de wettelijke schikkin gen moet elk ongeletterde verplich tend, gedurende de ganse duur van zijn militaire dienst, de lessen voor ongeletterden volgen die in de ver schillende eenheden worden inge richt. BOUW VAN 22.000 WONINGEN IN 1952 Tijdens een vergadering van het A.C.W. te Kortrijk heeft Minister De Taeye er het woord gevoerd en o.m. verklaard dat in de loop van het jaar 1952 de uitbetaling voor zien wordt van 12.000 premies voor woningbouw, 3.000 premies voer aankoop, wijl belangrijke credieten ter beschikking zuüen worden ge steld van de bouwmaatschappijen, zodat in totaal staatstussenkomst zal worden verleend voor het bou wen van 22.000 woningen. HET AANTAL VERMINKTEN Hier volgen, naar het procent der invaliditeit ingedeeld, de cijfers van het aantal begunstigden van het Fonds der Gebrekkigen en Ver minkten 30% 4,003; 35% 1,921; 40% 5,236; 45% 2,461; 50% 4,213; 55% 1,687; 60% 2,839; 65% 2,187; 70% 2,342; 75% 2,219; 80% 1,780; 85% 1,223; 90 2,159; 95 2,497; 100 4,922 begunstigden. GENTSE TEXTIELFABRIEKEN SLOTEN HUN DEUREN Ingevolge een genomen beslissing waarcij bepaald werd dat de tex tielfabrieken voor een duur van 8 dagen hun deuren zouden sluiten, hebben Maandag jl. de Gentse textielfabrieken effectievelijk het werk stop gezet voor een week, alsook de katoenspinnerijen. Het leger der werklozen zal hierdoor met 20.000 aangroeien. TEGEN HET OPKOPEN VAN NIKKELEN MUNT Aan alle openbare besturen wer den onderrichtingen gestuurd om de nikkelen muntstukken van 10, 25 en 50 ct„ alsmede van 1 fr. met de leeuw, in te houden. Binnenkort zullen daarentegen nieuwe munt stukjes van 10, 20 en 50 et. in brons, in omloop gebracht worden. HET WEGENNET IN WESTVLAANDEREN Volgens Ingenieur Jos. De Meyere, specialist wat betreft het wegennet in Westvlaanderen, zullen in deze provincie drie autostraden worden aangelegd: een eerste van Oostende langs Loppem naar Brussel; een tweede van Oostende langs Veurne naar Noord-Frankrijk, alwaar langs Duinkerke naar Kales; een derde is voorzien van Antwerpen langs Gent, Kortrijk, Moeskroen naar Rijsel. Deze laatste autostrade zal ten Oosten van Deinze haar kruis punt hebben voor verbinding naar Antwerpen en Brussel. De zeven banen van groot ver keer, welke moeten hersteld wor den, zijn deze van Doornik, Kort rijk en Brugge (met toegang te Loppem tot de aan te leggen auto baan) Ronse, Kerkhove, Deerlijk, Harelbeke. Kuurne (waardoor Ron se 'n belangrijk knooppunt worden zal)Deinze, Tielt, Diksmuide, Kok- sijde; Deinze, Kortrijk, Menen, leper, Veurne. Koksijde; Ronse, Oudenaarde, Deinze, Maldegem, Knokke; Aalst, Gent, Maldegem, Brugge, Blankenberge; en van De Panne langs Oostende naar Knok ke,.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1