VOOR POPERINGE EN IEPER 12 Moeder, we met en zullen er zijn Duizenden Motorijder op slag gedood te Gits De Paasdagen waren Half=0ogst dagen aan de Kust DE WEEK IN ONS LAND fO iy De 22® leperse Handelsfoor een weergaloos kende succes O.L. Vrouw van Groeninge wordt te Kortrijk gekroond op 6 Juli e.k. De IJzertoren zal herrijzen ff. Bloedprocessie te Brugge KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN In de duisternis op stilstaande auto gebotst Zacht Lenteweder bracht vervroegde Zomerdrukte Een verbazingwek kende oudheidkun dige vondst I Twee schone plechtigheden De dog van het Leger en de Frans-Belgische dag Posen te iVSoskeu Een millioen Parijzenaars verlieten hun stad Antwerpen beleef de een invasie van toeristen Talrijke Verkeers ongevallen Liefste Lieve Vrouw van Vlaanderen.,. HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten tij het Verbond der Belgische Periodieke Pers ET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 48* JAAR. N' 16. ZATERDAG Bladzijden PRIJS APRIL 3 Frank 1952 POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 102 fr. België (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: I J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge BI IK was dan nog een... droeve jongen! Ik en de anderen thuis mochten meê naar Dadizele... in de dagen! Te voet langs krinkelende kronkelende wegelkes. dwars door de stukkenEn als de weg stilaan in onze benen begon te wegen, waren we te... Slijps. Kijk, zei vader, nog een sprong en we zijn er. Inderdaad, voor ons rees die grote kerk van Dadizele. 't Docht me dat ik niet zo moê meer was... die grote kerk wachtte op mij en de anderen van thuis! Was me dat een kerk! Eerst die trappen op en dan die eindelijk- grote ruimte! Wat was onze paro chiekerk daar een arm... beestje bij; en nochtans «onze» parochie kerk, dat was, in mijn ogen toen, een onbermertig-groot gebouw, want heel de parochie kon er in, zei va der. Maar Dadizele? Om uw ogen uit te kijken! We gingen met moe der mee om de offerkeers te kopen en die te laten branden bij die vuurzee van was. We gingen te ze genen en ik keek met nog altijd stijgende verwondering naar dit al taar, daar boven al die trappen; en naar 't beeld van O L. Vrouw van Dadizele. Vader had verteld dat het een oud, een zeer oud beeld was en danig schoon. Maar ik vond, niet dat de kerk te groot was voor dat beeld, maar dat beeld veel te klein voor de kerk. Dat zult ge ver staan als ge twintig jaar ouder zijt, zei vader... Daar zegt ge niets meer op. Dan haalden we de «pater-nos- ter» boven. Wij, ik en de anderen van thuis, keken nu en dan eens naar de vele bedevaarders die in en uitgingen en kregen dan een duw van vader of moeder, die onver stoorbaar baden. Och ja... zij wis ten waarom ze voor hun grote bende naar de Lieve Vrouwe van Dadizele kwamen, wij zouden het Inderdaad eerst later begrijpen, waarom voor dat kleine beeld die grote kerk werd gebouwd! Dan begon de bede-gang naar de kapellekes. Mijn tong hing bijna uit mijn mond als we weer aan de kerk kwamen. Maar wat ik droeve jongen best van al bekeken had, was het kasteel. Neen, dat hadden we ook niet bij ons. Daar had ik respekt voor. Alles wat de meester verteld had over... vaderlandse ge schiedenis was, in mijn kopke al thans, gebeurd in of dichtbij dat kasteel van Dadizele. Die-kerk en dat kasteel! Dat was genóeg om Dadizele nooit meer te vergeten!... Och! waarom zou ik meer vertellen over die eer-ste... grote reis? En toch, waarom niet? Sedertdien immers, is Dadizele me zo dierbaar gebleven! Buiten huis eten!... in een herberg dan nog, waar de mensen ons zo vrien delijk bedienden, al moesten ze ons maar een tas koffie bestellen; moe der immers haalde de boterham men boven uit haar net-zak Wat keek ik naar de tafe':, waar héren en dames heel wat anders aten dan wij. Maar ja, 't waren toch niet alleen werkmensen en kleine boertjes die O. L. Vrouw nodig had den. Dat zag ik daar en onthield het. 't Laatste bedrijf was aan de... kraamkes! Voor mij en de anderen van thuis was dat ook al een be devaart weerd! Bij ons, met de kermis, waren er ook kraamkes, maar niet zoveel, bij lange niet en daar was ook niet zoveel te zien, 't was alles bijlange niet zo schoon. Maar dat was wel voor de kinders van de... rijke mensen. Moeder kocht voor ons... mentebollen en we war-en in de hemel. Dan ja, waarachtig, al rook spuwend en blazend lijk iemand die geen adem heeft, kwam stenend het... tramke af. Wat stapte er nog volk af, alle maal namiddagbedevaarders! Er scheen geen einde aan te komen. Vader besliste: wij gaan met de tram terug. Kijk! dat had ik nooit kunnen dromen! Naar huis gevoerd «iet de tram... dat heerlijk ding dat bp een half uur van t'onzent op die blinkende sporen door 't dorp kron kelde! Wie zou dat ooit vergeten? Zo fris staat Dadizele nog voor mij, «1 op die dag! Sedert? Sedert Verdween de tram, verdween de mazouten deed de autobus zijn intrede te Dadizele. Maar... sédert jaren ga ik twee maal naar Dadizele, per flets, met Fiel... Ge moogt het weten, eens in de Meimaand en, natuurlijk, dan in de Dézele-dagen Dadizele is me dierbaar gebleven, me steeds meer dierbaar geworden. Mij niet alleen! Maar aan tiendui zenden in Vlaanderen. Hoe lang wordt de Lieve Vrouwe daar reeds vereerd? Jawel dat schoon, dat prachtig Lieve Vrouwe- beeldeken, dat, God weet, hoeveel honderden jaren oud is; en hon derden jaren in Vlaanderen 't ver trouwen wekte van cns volk! Dadizele... de Basiliek met het gekroonde Lieve Vrouwbeeld. De Paus kwam er tussen om aan onze Vlaamse kleine mensen dat dubbel geschenk te geven. Een beeld dat gekroond wordt en een kerk die tot basiliek wordt verhfven! En dat in een eenvoudig dorp! Ge hebt ge lezen als ik dat Mgr Malou die ba siliek deed bouwen, kort nadat in 1854 Paus Pius IX de Onbevlekte Ontvangenis van Maria tot geloofs punt had verklaard. Gij hebt ge lezen, als ik, dat in 1902 door Mgr Wafïelaert het beeld van O. L. Vr. werd gekroond. Zwijg me van die... simpele Vlaamse Lieve Vrouwkes! O. L. Vr. van Dadizele heeft er voorzeker haar deel in. Ge weet dat op 6 Juli te Kortrijk het beeldje gekroond wordt van O- L. Vr. van Groeninge te Tlortrijk, ge weet wel dat Lieve Vrouwtje dat zo ruim zijn deel had in de overwinning van de Vlamin gen op 11 Juli 1302... 650 jaar ge leden! 't Zal daar die dag te Kort rijk Vlamingen regeren uit heel het land. Maar op Donderdag 1 Mei en Zondag 4 Mei zal het West-Vlamin gen regenen te Dadizele, waar ge jubeld wordt! 50 jaar immers is het geleden dat O. L. Vr. van Da dizele werd gekroond; en alwie nog bij 'ons van Moederhoudt, ju belt meê, viert meê en komt Moe der... goên dag zeggen te Dadizele. Die kerk, dat dorp trekt aan als zeilsteen! Het ligt daar ook precies in 't hert van Westvlaanderen, aan- zijds de baan van Roeselare naar Menen, tussen Kortrijk en leper, in die heerlijke... vlasstreek. Maar nooit zal die... zeilsteen aantrekken als dees jaar! Dadizele is ons dierbaar! De Lieve Vrouwe van Dadizele was eeuwen lang de zorgzame Vlaamse Moeder, die zo genegen luisterde naar haar kinders, zo min zaam luisterde en zo gere.i haar kinders... verhoorde. Afgronddiep zit in ons volk, onverwoestbaar zit in ons volk de liefde tot die Moeder. Onze mensen gaan zo zot- geren op bedevaart naar Oostakker, naar Lourdes; maar komen toch nog als van zelf naar Moeder bij ons thuis, naar die eendelijk-grote kerk van Dadizele, bij Moeders klein beeld. Dat zult ge meemaken, dat zult ge zien op 1 en 4 Mei. Dadizele staat sedert maanden onder hoog spanning. Ge kunt wel denken wat een glorieus feest van dit jubelfeest wordt gemaakt. Dat was eenvoudig... plicht! Maar we verheugen er ons om... 't is toch ook schoon uw plicht niet alleen te begrijpen! O. L. Vrouwke van Dadizele no digt ons allen speciaal uit op 1 en 4 Mei! Moeder, we zullen er zijn!... Met duizenden! PÉ VLAMYNGK. Op de plaats van het ongeval enkele ogenblikken na de botsing. Men bemerkt het wrak van bet vernielde motorijtuig. Langs de grote baan Roeselare- Brugge, ter hoogte van de herberg De Sportman deed zich Zater dagavond rond 21.30 uur, op grond gebied Gits, een verschrikkelijk verkeersongeval voor. Dhr Populier, wonende in de Koolskampstraat te Lichtervelde, kwam rond voornoemd uur per moto huiswaarts gereden. In volle duisternis en mogelijks verblind door een tegenligger, bemerkte de motorijder niet dat een auto met aanhangwagen langs de rechter kant van de baan geparkeerd stond. Met volle geweld botste de moto rijder tegen de aanhangwagen aan. Dhr Roelens uit Oostende, 'eigenaar van de aangereden auto, was een der eersten op het gerucht der botsing naar buiten gespron gen. Zieltogend vond hij de onge lukkige motorijder in het midden der baan uitgestrekt en hevig bloe dend uit zware hoofdwonden. Priester en geneesheer werden bij de stervende geroepen die na korte tijd de geest gaf. Dhr Populier was vader van drie kinderen. Omzichtig werden zijn huisgenoten van het droevig gebeu ren op de hoogte gebracht. Nog dezelfde avond werd door de Rijkswacht een onderzoek ingesteld, naar de verantwoordelijkheid. De lentezon was met de Paasdagen opperbest geluimd, polaire luchtstromingen, cyclonen en andere weerkundige boemannen waren uit het luchtruim verdwenen en de zon heerste samen met een zacht lentebriesje over het ontwakende land. De toeristen voelden van slag hun bloed sneller stromen en met alle slag van voertuigen togen zij de baan op om gedurende twee dagen een flinke voorraad lentelucht in te zamelen. HET BADSEIZOEN GEOPEND Als een gunstig voorteken begon de grote trek reeds Zaterdag uit de Brusselse stations. Ingekomen sta tistieken spreken van 75.000 reizi gers die met de Paasdagen uit deze stations afreisden. Onze kust kreeg daarvan een flink aandeel en on de koop toe kwamen nog circa 3.500 Engelse toeristen naar Oostende. Met dat alles werd het aan de kust al spoedig volle bak en zij op voorhand hun plaatsen bespra ken toen er nog sneeuw lag (en dat is nog maar een paar weken geleden) zagen hun optimisme goed beloond. Pasen was dus terecht de opening van het badseizoen. en zeker de voornaamste van de 17°eeuw was de ontdekking op 27 Mei 1653 bij de St-Brixiuskerk te Doornik van het graf van Chil- derik, Frankische koning van het geslacht der Merowingen, gestor ven in zijn residentie Doornik in 479 of 480. In dit graf vond men een hele reeks gouden sieraden, toiletvoor- werpen en gespen. Het gebruik der gelijke bijgaven in de graven te leggen was overgenomen van de Romeinen. Men ontdekte er even eens een verzameling wapens, een gebruik dat waarschijnlijk ontstaan is onder Germaanse invloed. Eigenaardig is het wel dat dit koningsgraf meer dan 300 gouden bijen bevatte, waarvan er nu nog twee bewaard zijn in het Kabinet der Medailles van de Nationale Bibliotheek te Parijs. Gouden bijen! Waarom werd juist dit diertje in goud vereeuwigd? Waarom niet gouden vlinders of waterjuffers met hun rijkdom van kleuren? Of waren ook de oude volkeren reeds gefascineerd door de rusteloze werkzaamheid der bijen, hun wonderbare bewerktuiging, de volmaakt geregelde arbeidsverde ling in hun bijenstaat, hun gezel lig samenzijn en het wonder na- tuurvoedsel, de honig, heimelijk in de korven opgestapeld. In deze natüurgave zal wel de verklaring liggen van de verering der bijen. De oude volkeren ver bruikten enkel natuurvoedsel en dus zal de onovertroffen voedings waarde en grote geneeskracht van de bijenhonig voor hen geen ge heim gebleven zijn. Natuurkost maakte hen tot krach tige volkeren. Men zegt dat de moderne mens moet terugkeren tot rauwkost en natuurlijke voeding. Eet natuurhonig en blijft gezond. Natuurhonig: het elixir dei- eeuwige jeugd. Natuurhonig van De Werken de Bie te Poperingehet probate middel om lang te leven zonder oud te worden. Aangeboden door een firma die U de volste zekerheid geeft van zuiverheid en natuurlijkheid. Een firma op Vrijdag 11 April II. bekroond met het kunstdiploma in de Wedstrijd voor Modelinrichtin gen uitgeschreven door het Provin ciaal Comité voor Veiligheid, Hy giëne en Verfraaiing van de werk huizen te Brugge. Onthoudt dit teken: «De Wer kende Bie». (Med.) (Zie verder blz. 2) De leperse Handelsfoor heeft in de Westhoek een benijdenswaardige faam verworven. Telkenjare wordt de Hallestede overstroomd met gro te massa's kijklustigen uit de om liggende gemeenten, die er in en om de ruime zalen der hallen zich komen verdringen, kijklustigen en kopers, die zich aan de weelde der tentoongestelde producten komen te goed doen. Dit jaar werden de Paasdagen nog met een flink zomerweertje be gunstigd en het zal dan ook nie mand verwonderen dat het een wa re overrompeling geworde r is. Er werd geduwd en gewrongen om toch maar binnen of buiten te geraken. Het was een sukses zonder weerga. De traditionele opening geschied de op Witten Donderdag. Minister De Taeye was het die het symbo lisch lint doorknipte en na het ope- De personaliteiten bij de opening cl-r Irnerse Ilantleisfoor. Wii bemer ken van links naar rechts: dhr Gaston F'eys, secretaris van de ïlandcls- kamer; dhr Gltssoux, voorzitter der leperse Handclskamer; dhr Burge meester Vanclcr Ghote; dhr André Stevens; Dhr Volksvertegenwoordi ger Stubbe; dhr Ollivier, bestendig afgevaardigde; dhr Minister De Taeye; dhr Storme. bestendig afgevaardigde; (lhr Gouverneur der Provincie; dhr De Man, senator en oud-minister; dhr Schepen Robyn en dhr Gruwez, voorzitter van het Comité der Hantlelskamer, die zijn toespraak houdt. ningswoord van de Heer Gruwez zich tot de aanwezigen richtte en de inrichters loofde om het geno men initiatief. Tevens was hij ver heugd te kunnen aankondigen dat zopas een besluit werd aangenomen waarbij de credietverschaffing aan de handelaar en nijveraar van twee tot drie milliard werd opgedreven. Vooraleer de rondgang een aan vang nam, legde de Minister een kroop neder aan het monument der gesneuvelden. Daarna werd de Handelsfoor bezocht en werd op het Stadhuis de erewijn geschonken. DE DAG VAN HET LEGER Zaterdag 12 April werd geken merkt door een buitengewone plech tigheid te leper. Ter gelegenheid van de 22° Handelsfoor werd een dag van het leger belegd. De plech tigheid werd geopend met een ont vangst ten stadhuize door Burge meester en Schepenen. We bemerk ten er o.m. Senators Feryn en Mis- siaen; Volksvertegenwoordigers Le- fere, Stubbe en Lahaye; Z. E. H. Deken Verhaeghe; Z. Exc. Minister Kolonel Degreef; Commodor Tim mermans; Generaal Jacoby van het Groot Hertogdom Luxemburg; Ge neraal Deboch van het vlieg wezen; Kolonel Carlier, Kolonel Ducha- teau, Kolonel Materne, Comman dant Morel, allen van de Lucht macht. Verders tal van luitenanten; Heer Burgemeester Vanderghote, Schepenen Dehem, Muiier en Ro byn, de gemeenteraadsleden, de le den van het Bestuur der Handels foor met aan het hoofd dhr Aimé Gruwez. enz. Dhr Burgemeester verwelkomde de aanwezigen en gaf een overzicht van de lijdensweg van leper op mi litair gebied, t.t.z. over al hetgeen leper werd ontnomen vanwege het leger. Hij dankte de Regering om dat ze ingegaan is op de wens hier rond leper een stapelplaats in te richten voor het luchtleger. In zijn antwoord dankte dhr Mi nister Kolonel Degreef in het Ne derlands om de gulle ontvangst en stak de Ieperlingen een hart onder de riem met te verklaren dat hij al zou doen wat in zijn macht lag om rond leper een tweede, ja, zelfs misschien een derde basis op te richten. Ondertussen speelde de muziek kapel aan de voet van het Stadhuis op de Grote Markt militaire mu ziek, wijl een detachement van het luchtleger en van de rijkswacht er was opgesteld. De erewijn werd er aangeboden, waarna de genodigden de prachtige raadszaal verlieten om zich naar de werken te begeven die op de Kemmelsteenweg zijn gelegen. Bij het buitenkomen werd de militaire eer bewezen door de rijkswacht, wijl de muziekkapel speelde. De auto's schoven aan en weg was de stoet naar de Kemmelsteenweg, waar overgegaan werd tot de eer ste steenlegging door Z. Exc. Minis ter Degreef in tegenwoordigheid van alle vroegere opgesomde nota belen, terwijl een detachement van de luchtmacht de militaire eer be wees. Hierna werd in de mess en kele uitleg verstrekt nopens de wer ken. We konden er een grondplan bewonderen, waarop gemerkt staat dat er niet min dan acht stapel plaatsen komen benevens een aan zienlijke bergplaats voor auto's en middenin het hoofdgebouw voor de officieren, benevens links en rechts nog enkele andere gebouwen voor de wacht, enz. Hierna werd een lek ker glaasje aangeboden, waarna de karavaan vertrok terug naar leper, waar aan het gedenkteken der leperse gesneuvelden halt werd ge houden en Z. Exc. de Minister een prachtige bloemengarve deposeerde, wijl de rijkswacht de eer bewees en de muziekkapel het Vaderlands Lied speelde. Daarna werd de Han delsfoor bezocht en te 18 uur gaf de muziekkapel *van de Zeemacht in de Stadsschouwburg een prachtig concert ten beste. De dag werd be sloten met een beiaardconcert door de Heer Geo Clement, stadsbeiaar- dier van Bergen en Doornik. FRANS-BELGISCHE DAG Op tweede Paasdag had er ter gelegenheid van de 22" Handelsfoor een Frans-Belgische dae plaats- Voorzien was dat deze plechtigheid zou aanvangen ongeveer rond 10.15 uur op het Stadhuis te leper. Maar gezien de vertraagde staking aan de grens was het rond 11 uur. voor aleer deze plechtigheid een aanvang kon nemen. Vooraf werd te Kem- mel door de Franse afvaardiging i (Zie vervolg blz. 6.J BLOEMENMARKT TE KOKSIJDE De grote lentedrukte begon te Koksijde reeds c Paaszaterdag. In aanwezighe'd van de HH. Devriendt en Vanbuggenhout, burgemeesters van Blankenberge en Koksijde, werd op Paaszaterdag een bloemen- jaarmarkt geopend welke een flink succes kende. Deze bloemenmarkt had plaats aan het rondpunt van de Zeelaan en werd door de toeris ten druk bezocht, 's Avonds had op de Hogen Blekker een groots vuur werk plaats. Deze hoge duin was als het ware in een vulkaan her schapen. Het zeer mooie weder lokte Zondag en Maandag veel toeristen. Het Guido Gezelleplein was vol bezet met auto's terwijl in de Zeelaan een lange sliert auto's opgesteld was. De Zeedijk zag zwart van het volk, terwijl het op het strand wemelde van badgasten. De terrassen van alle drankinrichtin gen waren druk bezet; de minia- tuurgolfs en tennisvelden kenden vele bezoekers. De hotels en pen sions waren overbezet en vele van deze inrichtingen moesten toeristen weigeren. Kortom, Pasen is tenvolle meegevallen, de handelaars zijn op timistisch gestemd en alles laat voorzien dat Koksijde een goed seizoen tegemoet gaat. GULDEN PAASWEEK TE DE PANNE Ook De Panne vaarde best met het prachtig Paasweer. Het strand had een zomers uitzicht gekregen en zelfs de kleurige badkabienen waren ér opgesteld. In pensions en hotels was het de drukte van de grote zomerse dagen, zodat plaatsen moesten geweigerd worden. Als inzet van het seizoen kan dit voorzeker al tellen. De prachtige wandelplaatsen, zo langs het strand als in de bosjes, kenden ontelbare bezoekers. Het was op vallend dat met de traditie enigs zins afbreuk werd gedaan als zou De Panne zo wat het kuststadje zijn der Franse toeristen, want dit jaar werd de inzet van het seizoen in ieder geval door onze eigen Vlaamse mensen gedaan, die er in grote drommen naar toe kwamen. OOSTDTJINKERKE EN NIEUWPOORT ONTWAAKTEN Het lenteweder kwam zo onver wacht ook te Oostduinkerke en te Nieuwpoort. De propagandasyndi- caten hadden er zich op voorzien dat de Paasdrukte wel eens over weldigend kon zijn en zo kwam het ook uit. Met dergelijke seizoen opening, die eerder deed denken aan Half-Oogst, kan voor de kust het beste verwacht worden. DRUKTE AAN HET IJZERMONUMENT Bij onze Vlaamse toeristen is het traditie dat zij die per auto of fiets op tocht zijn naar de kust, even een halt maken bij de puinen van het IJzergedenkteken en er een be zoek brengen aan de Pax-poort en aan het museum dat daar is onder gebracht. Ook hier was het met de Paasdagen een echte zomerdrukte, bij zoverre dat ruim 2.000 bezoekers even halt maakten en een bezoek brachten aan Vlaanderens helden- gedenkteken. Twee H. Missen Enkele duizenden katholieken te Moskou hebben Pasen kunnen vie ren door het bijwonen van een H. Mis, opgedragen door de Poolse Pater Jozef Boetorivitsj, in de St Louis »-kerk, terwijl de Amerikaan se Pater Jean Brassard, Zaterdag avond voor de katholieke leden van het corps diplomatieke, een consu laire nachtmis heeft opgedragen in de salons van het Spaso House, de Amerikaanse residentie. Niet alleen in België, maar ook in de vreemde werd het een massa uittocht van toeristen die de Paas dagen in een of ander toeristisch oord willen doorbrengen. Tijdens de 10 dagen die Pasen stad verlaten, bij voorkeur naar het Zuid-Oosten. Daarentegen werd het eveneens een toestroming van plat telandsbewoners en van buitenlan ders naar Parijs zelf, zodat de drukte er niet minder om werd. De Britten werden er bijzonderlijk in groot getal opgemerkt. Te Londen was het een drukte van belang om per spoor of vlieg tuig de stad t- verlaten, verder het land of het buitenland in. De toe loop in de strandplaats Brighton was zo groot dat niet min dan 300 toeristen de nacht moesten door brengen in hun auto. Luxemburg' werd eveneens over rompeld, bijzonder dor Belgen, Ne derlanders en Fransen. De hotels staken er stampvol. In Nederland werd het eveneens een uit- en intocht van belang. Antwerpen, de stad bij uitstek voor het eendags-toerisme. kende een echte invasie van toeristen. Zo hebben tijdens de Paasdagen niet min dan 30.000 lieden de Dieren tuin bezocht, de Flandriaboten ver voerden niet min dan 15.000 lief hebbers van een boottochtje op de Schelde of door de haven, wijl het torengebouw op 2° Paasdag alleen niet min dan 1.250 bezoeken kende. De grote tunnel gaf op Paasdag doorgang aan niet min dan 12.703 auto's, de dag daarop aan 13.700. Meermalen bleven er wagens in steken bij een of ander defect, zo dat er meermalen een verkeersop stopping ontstond. Een keerzijde: Meerdere doden. Drie chauffeurs, die ongeval veroorzaakten, aangehouden. De drukte der Paasdagen kende ook een keerzijde, nl. 't groot aan tal verkeersongevallen. Ontelbaar immers waren op die dagen de auto's aanwezig op alle banen. (Zie vervolg öiz. 2.) LEERLINGEN-PILOTEN NAAR AMERIKA Zaterdag is de tiende promotie van Belgische leerling-piloten te 21 uur per vliegtuig uit Meisbroek naar de V. S. vertrokken. De leerlingen zullen in negen scholen worden overgebracht waar zij gedurende 57 weken de lessen zullen volgen. Zij genieten dezelfde opleiding als de Amerikaanse leer ling-piloten. Onder deze afreizenden bevin den zich o.m. volgende streekgeno ten: Cattaert, uit De Panne; Ver- meire, uit Oostende; Van de Kerk- hove, uit Ingelmunster; Kester- man uit Stene; De Coster, -:t Oost ende; Kintaert, uit Oostende; Car pels, uit Roeselare. NIEUWE MILITAIRE ERETEKENS Twee koninklijke besluiten heb ben de medaille van de oorlogsvrij williger en de medaille van de oor- logsvrijwilliger-strijder ingesteld. De eerste medaille is door een ring gevestigd on een hemelsblauw lint met acht rode strepen en kan toegekend worden aan Belgische en vreemde burgers, die in Belgi sche strijdkrachten een Vrijwillige dienstneming hebben aangegaan voor de duur van de oorlog of die een vrijwillige dienstneming heb ben aangegaan bij de Belgische strijdkrachten belast met de uit voering van door de Veiligheids raad der Ver. Naties getroffen maatregelen. De tweede medaille kan aan de zelfde personen worden toegekend op voorwaarde dat ze werkelijk aan de strijd hebben deelgenomen in de voorwaarden door de Minister van Landsverdediging bepaald. De juwelen worden niet door de regering afgeleverd. De twee ere tekens kunnen ten posthumen titel verleend worden. DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 30 Maart tot 5 April werden er per dag gemid deld 184.295 volledig werklozen en 76.695 gedeeltelijk en toevallig werklozen of in het geheel 260.990 werklozen gecontroleerd. Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen met 145 volledig werklozen en een ver meerdering met 2359 gedeeltelijk en toevallig werklozen. BELGISCHE RUNDVEESTAPEL TELT 2.127.000 KOPPEN Uit de telling van het vee, gehou den op 1 Januari jl. blijkt dat de Belgische veestapel met begin van dit jaar in totaal 2.127.000 koppen jaar stelt de toestand, vastgesteld op 1 Januari 1952, volgende ver schillen voor: Paarden (totaal land- bouwpaarden en ande re paarden) 12.903 Runderen 106.714 waaronder: de uitslui tend melkkoeien 14.034 de melk- en trekkoei- en 6.247 Varkens 192.605 Schapen 7.874 Geiten 3.230 Er zijn 216.000 paarden, een ver mindering van ongeveer 11.000 stuks, hetzij 4 90 De rundveestapel telt 2.127.000 koppen, tezjj een aanwinst van ongeveer 107.000 stuks of 5,3 De ze aangroei geldt voor al de runde ren met uitzondering van de kal veren van minder dan drie maand en de trekossen. De vaarzen van minder dan twee jaar vermeerderen met 30.700 stuks en deze van meer dan twee jaar met 21.000 stuks. Bij de uitsluitend melkkoeien bedraagt de aangroei 14.000 stuks 1,6 en bij de melk- en trekkoeien 6.250 stuks 16,1 Het totaal van beide categorieën vermeerdert met 20.300 eenheden, hetzij 2,2 Dit jaar boekte de varkenstapel een aangroei van 192.650 stuks of 15,6 Het aantal geiten vermindert met 3.200 eenheden of 5,8 Het aantal schapen vermeerdert met 7.900 stuka of 6,7 UITGAVEN AAN WERKLOOSHEIDSVERGOEDING IN 1951. Het maandelijks statistisch be richt van de Rijksdienst voor Ar beidsbemiddeling en Werkloosheid publiceerde een tabel van de uitga ven aan werkloosheidsvergoedingen waaruit wij volgende cijfers aanha len: 1951 Vergoedbare Uitgaven dagen fr. 24 412.232.000 24 24 30 24 24 Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December Totaal 30 24 30 24 24 30 331.465.000 301.284.000 368.736.000 305.064.000 307.607.000 399.145.000 324.938.000 394.824.000 314.161.000 362.588.000 575.120.000' 312 4.937.164.001, De uitgaven voor November December en bijgevolg ook het'1 taal, behelzen slechts voorlop' cijfers. Het daggemiddelde v- gans het jaar 1951 bedraagt de só:; telde. In vergelijking met het vorig van 14.093.000 fr. Het Wekelijks Nieuws dat al tijd met het vieren en rouwen van zijn volk één is, heeft mij gevraagd enkele bijdragen te wijden aan de zo boeiende en belangwekkende Guidensporentijd. Dit zal weldra gebeuren. Doch als inzet wil ik U vandaag' vooraf iets uit deze tijd vertellen dat mij, dat U, dat ons allemaal het nauwst aan het hart ligt: hoe Onze Lieve Vrouwke van Groeninge de Vlaming heeft bijgestaan op 11 Juli 1302. Pater De Clippele, S. J., was hier op bezoek. Hij was er vol van, welke heerlijke dag het worden zal op Zondag 6 Juli e. k.. als het Lieve Vrouwke van Groeninge zal ge kroond worden. De Mariacongre- gaties, de studentinnen, de Vlaam se en vrome genootschappen en duizenden afzonderlijken zullen op die dag te Kortrijk zijn, om het genadebeeld, dat ons zo dierbaar is, te kronen. Dit naar de wens van de Paus zelf, die in een bulle, die zingt als een prefatie, en die wij hier vooraf geven: PIUS XII PAUS TEE TOEKOMENDE GEDACHTENIS VAN ONDERHAVIG BESLUIT Het beeldje van de Zalige Maagd Maria, Troosteres der bedrukten, klein van afmetingen, maar groot om de bij zondere verering onder de christen gelovigen en de overvloed van hemelse gunsten, strekt tot uitzonderlijke roem en sieraad van de kerk van de Heilige Aartsengel Michael te Kortrijk. Nu ongeveer 650 jaar geleden werd op voorspraak van deze Lieve Vrouw, naar verhaald wordt, een roemruchte overwinning behaald, die de stad Kort rijk, zoals wij hebben vernomen, bin nenkort plechtig gaat herdenken. Opdat derhalve bij die gelegenheid de godsvrucht tot de milde Moeder Gods tot nog grotere luister zou uitbloeien, voorafgingen hebben aldus niet min werd het verzoek tot Ons gericht, dat dan 1 millioen Parijzenaars hun Wij bovengenoemd beeld in Onze naam Hierboven een zicht op de werken. Links ziet men goed hoe de Pax- poort, liet puin en de nieuwe IJzertoren zich op één lijn zullen bevin den. De leeuwenvlag duidt liet punt aan waar de IJzertoren zal oprij zen. De donkere lijn duidt de gracht aan die overwelfd wordt. Rechts een duidelijk beeld der ovcrwelvingswcrken. De eerste voorbereidende werken hebben dus eindelijk een aanvang genomen voor de wederopbouw van Vlaanderen's IJzergedenkteken. Reeds vanaf 5 April is men hier mede begonnen, doch spoedig bleek dat de bedevaartweids nog te zachtlag om met zwaar tuig over te rijden. Daarom werd op le moei lijkste plaatsen de weg verhard met puinstukkep. Daar de treden van dc trap, die naar de IJzertoren zullen leiden gedeeltelijk over de trekgracht ko men, die het water der weide af voert naar de Vlavaart, diende men over een lengte van 75 m. deze gracht te overwelven. Voor dit werk werden van de zwaarste rioolbuizen gebezigd die elk ongeveer 1.000 kgr. wegen. met een gouden diadeem zouden laten tooien. Deze wens, nog gewaarborgd door de aanbeveling van Onze geliefde zoon, de Algemene Procuartor van de Sociëteit van Jezus, aan wie dit heiligdom is toe vertrouwd, hebben Wij volgaarne be sloten in te willigen. Na aan de Bisschop van Brugge de opdracht te hebben gegeven in Zijn naam, dit beeldje met een gouden kroon te sieren, gaat de Paus verder: Wij van Onze kant koesteren niet de minste twijfel, of deze heilige plechtigheid zal veel bijdragen tot het heil van de godsdienst en het geeste lijk voordeel van het volk; en tevens vertrouwen Wij. dat de christenen van die plaats er een krachtige aansporing in zullen vinden om de Moeder Gods steeds meer en meer te beminnen en te vereren. Niettegenstaande alles wat ermede in strijd zou zijn. Gegeven te Castel Gandolfo, met des Vissers ring, de 13e Juli van het jaar 1951, het dertiende van Ons Pon tificaat. Gij moet er Pater De Clippele over gehoord hebben, hij de mo derne apostel, de heraut van Onze Lieve Vrouwke van Groeninge: Zij is onze «Jeanne d'Arc». Zoals Jeanne Frankrijk eenmaal heeft gered, zo heeft Maria Vlaan deren gered. Maria, die hoog ver heven is boven alle heiligen. Ik heb me dadelijk na 't vertrek van de pater aan 't lezen gezet van zijn merkwaardig boekje On ze Lieve Vrouw van Groeninghe Ik heb er veel in geleerd. Veel puntjes die me vroeger niet klaar waren, staan nu als een kleurraam m zonnelicht vóór mijn oog. Laat ik U dan vertellen over het Lieve Vrouwke van Groeninge. HET BEGINT ALS EEN ROMAN Het begint met een middeleeuw se roman: over Beatrijs van Bra bant. Deze prinses was van vorste lijke afkomst, tevens uit een fa milie van heiligen. Op 22 jaar is zij weduwe. Niet lang. Zij huwt op nieuw, thans met Willem van Dam- pierre, graaf van Vlaanderen. Zo wordt zij gravin Beatrijs. Pas een jaar gehuwd verliest zij ook deze iweede man: als hij thuiskomt van de kruisvaart, waar hij naast Sint Lodewijk streed, wordt hij in een steekspel verraderlijk neergestoken. Langs zo vele omwegen, wees Gods vinger kennelijk aan gravinne Beatrijs haar eigen weg. Zeven en dertig' jaar zou zijn voortaan als «Borehtvrouwe van Kortrike» door brengen in de Leiestad, en er een rol spelen, die voor eeuwen en eeuwen een zegen zal zijn voor deze stad, voor heel Vlaanderen. Het is in de tijd dat op enkele jaren 59 vrouwenkloosters worden gesticht in Vlaanderen. Daar is Rodenborch op de Pottelberg (Mar- ke), daar is De Guldenberg te Moorsele, daar is Marquette bij Rijsèl. Een krans van legenden ligt om de:,e stiften gevlochten. Op een goeie dag staat cte dochter van Wouter van Kortrijk. Agnes is haar naam. zich gracieus te spiegelen in een klare waterplas... doch ziet op de bodem het beeld der Lieve Vrouwe Maria. Daar werd dan ook de abdij O. L. Vrouw ter Speghele gesticht. Naar deze abdij trok Beatrijs elke week op beêvaart wullins en baervoets (in wollen boetepij en op blote voeten). De abdij lag daar zeer afgelegen in die onveilige tijd. Beatrijs bracht haar over in een stift op de Groe- ningekouter, onder de beschutten de muren der stad Kortrijk. Zij begiftigde de abdij met een kasui- vel van Sint Thomas van Kantel berg en een wonderkaars uit Atrecht, relikwieën die nu nog in de Kortrijkse St-Michielskerk wor den bewaard. DE KOSTELIJKE SCHAT Beatrijs gaat ook naar Rome op pelgrimage. En ontvangt er van Paus Honorius IV in 1285 een groot en heilig geschenk: een Maria beeld je door dezes voorgangers, Paus IV ontdekt. Dit beeldje werd gevonden in een bos, en omstuurd door een zeer melodieuze zang. De Paus heeft zelve in eigen persoon, geaccompagneerd van diverse Kar dinalen en Bisschoppen hetzelfde beeld vandaar gehaald. Ik denk aan de vreugde van de kruisvaarders die 't Heilig Bloed naar Brugge brachten, als ik aan de terugkeer van Beatrijs denk. Zij brengt de grote schat naar Vlaanderen, naar Kortrijk, naar haar zielsgeliefde abdij. Dat schone beeldeke. Klein maar fijn. Nog geen 20 cm. hoog, uit ivoor gesneden, en destijds veel kleurig beschilderd. Het moet uit de eerste helft van de 13" eeuw stammen, uit de Gothische tijd, die ons zulke sublieme en serene beeldensculptuur heeft geschonken: een hemel op aarde. Moeder Ma ria! Zo roept ge uit bij nader toe kijken. Hoe gelukkig, hoe trots Zij is op dit lieve, lieve kind Jezus! Zwier en luister, beide zitten in eengestrengeld. Het gebaar van de dragende arm plooit haar brede keizerinnemantel tot vorstelijke drapering, zodat het goddelijk Kind als op een majesteitelijke troon ge zeteld zit. Schroomvol buigt de moeder achterover, terwijl het wichtje zijn rechterarm rond moe ders hals slaat en met de linker hand een appel aanbiedt (of is het de wereldbol?) die Maria aarze lend aanvaardt» (P. De Cl.). Twee jaar later sterft Beatrijs, en wordt naast Willem van Dam- pierre begraven te Marquette. WEES VOOR VLAANDEREN MOEDERMILD In verdere bijdragen zullen wij u spreken over de Guldensporen slag. Deze slag heeft in een paar uren beslist over het al dan niet bestaan van het Vlaamse volk. (Zie vervolg blz. 2.) Vanwege de Stedelijke Dienst voor Toerisme te Brugge ontvingen wij volgende mededeling: We herinneren eraan dat de H. Bloed-Processie, die algemeen als een der oudste en meest prach tige Processies van het vasteland wordt beschouwd, op Maandag 5 Mei a.s. te 10.30 u. zal uitgaan. Deze Processie bevat een gods dienstig en een historisch gedeelte. De godsdienstige groepen geven op volledige wijze, in woord en beeld, al de taferelen van het Oud en van het Nieuw Testament weer. vanaf Adam en Eva uit het Aard:-: Paradijs verdreven, tot de kruis dood op Golgotha, Het tweede gedeelte toont ons df pracht van het middeleeuwse Brug ge, dat in 1150 het zegevie rend kruisvaardersleger triomfan telijk onthaalt. Enkele duizenden zitplaatsen op de doortocht van de Processie zijn voorzien. Men kan deze laten voor behouden door storting van de som van 25 fr. per plaats op Postcheck- rekenlng 197.33 Gemeentebestuur van Brugge». Voor alle verder verlangde in lichtingen, wende men zich tot de Stedelijke Dienst voor Toerisme, Markt, Brugge. Tel. 333.87. Voor wat de speciale treinen be treft, raadplege men de plakbrie ven in de stations.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1