Feestelijke Aanstelling van Z. E. H. Denorme te Loker Succesvolle Handelsfoor te Diksmuide bij prachtig Lenteweder ELNA, 47 Grote Markt, Kortrijk Ze zijn er wel mee Gouden Bruiloft op luisterrijke wijze gevierd te Passendale En dat is mijn gedacht... Reservisten bij territoriale wacht Tombola ten bate der teringlijders Trekking verdaagd Het Wonder van Konnersreuth ¥©or wie reisduiven houdt Let op de wettelijke bepalingen Theresia Neumann bloedde weer uit stigmata. A.W.T.- Gouwdag 1952 te De Pcsnsie BARCO KLERKEN I.Q RADIO ELECTRIC Dorpstraat 259 VAN RADIO TOT TELEVISIE Benzineprijs met 1 fr» verhoogd 25 Leerlingen- piloten naar de V.S. Het Westvlaamse heuvelland ontving geestdriftig zijn nieuwe Herder V-2 IN NETTEN VAN ZEEBRUGSE VISSER (DRAAGBARE SCHRIJFMACHINE met TABULATEUR kost 5.400 frank SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat 15 POPERINGE. - Tel. 430. MET HAAR FIJNE CONSERVEN STAR staat de FIRMA TALPE KORTEMARK aan de spits, want het merk «STAR» betekent voor ieder huis moeder een waarborg. STAR »-producten Davidsfondsleven 'm Westvlaanderen LENTEGOUWDAG TE ROESELARE OP ZONDAG 11 MEI 1952 Nieuwsjes lm 'f korf Tlens! Wie we daar hebben! Kamiel I Spijtig dat ge preclee vijf minuten te laat zljt. Moest ge een paar momentjes vroeger binnengekomen zijn, ge zoudt hier nogal 't een en 't ander geleerd hebben. Verstraet's kerel ls hier geweest. Pol zou bij ons moe ten komen!» pleitte hij. Bij de massa der socialistische jon geren.» «Hoeveel duizenden mannen zljt ge wel sterk?» vroeg ik. Zijn er overal zoveel als bij ons hier? Hij liet die stok op zijn vijftien apostels bezijds liggen en ratplda maar door Wij vechten voor de vrijheid van ds arbeider! Voor de broederlijkheid! Tegen de uitbuiting! Voor de verhe 'ing! «WIJ colt,merkte lk droogweg op, als hij gedaan had. «Go s.reekt alsof wij daar niet zouden tegen zijn. We spelen bovend en nog veel zekerder dan gij. Wij hebben een fond ender onze voeten, zodanig dat we sterk staan, terwijl gij alle fundamenten onder U v/eg- gestampt hebt en in 't ijle hangt te wartalen.» Toen smeet hij dat stuk gazet hl-r voor mijn neus. «Lees dan en klap dan!» zei hij. 'k Zal bij gelegenheid eens terugkeren. Ge zult zien dat ge ongelijk hebt van niet toe te geven. Kamiel en lk, w'hebbsn samen dat artikel overlopen. L:n jnan'- fest van de internationale der socialistische jongeren. /rmtierig! 't Was al hetgene we er op konden zeggen. In de gekwelde en verontruste wereld is alleen het geloof in het 'socialisme bij machte aan c)e komende geslachten de hoop op een hetere toekomst te schenken... Vrijheid! In dat woord ligt heel hun geloof begrepen. Vrijheid van al wat de mensen bindt. Eens dat iedereen zich volledig zal vrijgevochten hebben, zal het veel beter gaan. Wanneer iedereen evenveel te zeggen heeft. Moesten de kinderen zo spreken, we zouden het hen nog vergeven, maar... grote mensen, die voor serieus willen doorgaan... Dat ze de verdrukking uit de wereld willen wegvegen en de miserie. Waarom niet? Maar peinzen dat dit ooit zal lukken wan neer de mens volledig aan zichzelf overgelaten ls en alle freins warden uitgeschakeld??? Een beetje kennis van zaken volstaat om te we'ten dat de wetten die diepst ln het socialistisch vel snijden, langs de kant van de religie liggen. Daar nijpt het schoentje 't meest. God en zijn gebod werden allang over boord geworpen en al de rest met een... Maar wat schiet er dan ln 's hemels naam nog over van vaste 'grond onder de voeten? Zal er Iemand het. .In, zijn hoofd steken, een wereld op te bouwen waar vrede en geluk heersen met mensen die geen andere bestaansreden meer aanvaarden dan zoveel mogelijk genot te zwelgen binst de korte tijd dat ze hier zijn? Als er niemand meer met waar gezag heel die massa kan bevelen en ln de veronderstelling dat we ontlastzijn van de heilige vrees voor hetgeen volgt... eens dat we onze ogen voor goed toegedaan hebben, wordt me dat hier en ferme socialistische soep! De mannen van de vrijheid trachten met alle mogelijke mid delen het krlstelijk geweten van hun volgelingen uit te roeien. Ge denkt toch zeker niet van een andere reden te vinden voor hun hardnekkige propaganda ten -bate van de neutrale school? Ofwel ge zljt naiefü! Leest' een paar weken lang hun gazetten en revue's. Ge zult ongetwijfeld het besluit moeten trekken dat er hen niets meer heiligs ls. Zedelijkheid ls een verouderd begrip, Iets voor kerkpilaren. Onmogelijk de dag van vandaag! Iedereen zijn goesting ls allemans weelde! Trouw in het huwelijk? Een Juk dat niet meer te dragen ls. Vroeger namen de mensen dat zonder pruttelen aan.' Ze waren ook achterlijk en stonden onder klerikale tyrannle. Waarom zou men heel zijn leven, die ketting aan zijn been moeten slepen? Omdat men zich één keer vergist heeft??? Elk trekke zijn plan en bepale voor zichzelf hoe hij zich door de wereld zal slaan. Een ander heeft zich daarmee niet te be moeien. Prettig, hé, dat socialistisch geloof! Beeldt U nu een paar ogenblikken ln dat ze er in slagen al de miseries en de verknechting met één trek weg te vegen, zodanig dat we van voor af aan kunnen herbeginnen. Hoeveel tijd zal er verlopen, vooraleer de wereld nog een grotere vuilgoot is dan nu? We zijn vrij! Wie zal er mij dus beletten Jaloers te zijn en mijn gebuur te bedriegen of te bestelen; hem te vermoorden desnoods? Waarom niet, als hij mijn welstand, mijn groter geluk ln de weg staat? Met God of zijn gebod moet lk geen rekening meer houden. Dat ls «lui»! Zal er mij nog Iemand kunnen van afhou den te leven al» een beest? In de eerste acht dagen draait de boel zot en staat de wereld op haar kop. "k Heb dat eens simpel en eenvoudig horen uiteendoen door Haeghedoren's oude herder. Een wijze vent! Dat al de grote man nen, die veel over de vrede praten, eens één dag besteedden om op de 10 geboden te peinzen en t ware allemaal effen. Ze zouden klaar zien. Overloop ze maar eens één voor één, die gebodekens. Ge kunt er geen speldeke tussensteken. Er zijn grote gebeurtenissen ln 't voorultzloht. Met de paas dagen komen, de Rode Valken te Brussel ln congres bijeen. Hun opzet ls het de socialistische toekomst uit te bouwen. Ze zijn dwaradoor bezield van dat geloof, dat volgens hen de enige uit weg biedt naar schonere dagen. Dwaze dutsen 1 Zet daar maar eens onze Kajotters tegen, onze boerenjongens en de leden van al onze Jeugdbewegingen. Dat weegt nogal wat zwaarder! We zijn niet enkel groter ln aantal, maar hebben ook zoveel meer levensinzicht en levenskracht. We weten en erkennen dat de grootste hefboom voor een schone toekomst Juist het ge loof ls dat ons leert ln gebondenheid aan een hogere macht «menswaardig» te leven. Vergeleken bij die mannen zijn de Rode Valken toch maar magere kereltjes. Dan nog beet dat er niet teveel zulke zijn. Van waar zouden ze ook kamen? De socialistische vaders en moeders horen altijd maar van vrlj-zljnen dat gaat moeilijk als het gezin te groot wordt. Dat die propagandist maar gerust terugkomt. Ik zal hem zijn stuk gazet teruggeven en zoggen dat hij bedankt ls. «Ze zijn er wel mee, met zulk een geloof!» schuddekopt Kamiel. KWAPENNINCK. HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 19 April 1952 s— Blz. 7. tegen de Jaarlijkse herhaling er van. De techniek evolueert noch tans zo snel dat liet meer dan nodig De nlecht'ge opening der Handelsfoor op het Stadhuis te Diksmuide, De foto werd genomen tijdens de toespraak van dhr Burgemeester; links bemerkt men Z. E. H. Kan. Vanden Abeele, in het midden dhr Burgemeester en rechts dhr Demueienaere uit Kortemark, voorzitter van het N.C.M.V. gewest Diksmuide. Van klassen 1948 en volgende Bij minlstrieel besluit dd. 11 April 1952 worden de reservisten van de klassen 1948 en volgende, die krachtens artikel 57 van de wetten op de dienstplicht van ac tieve dienst zijn vrijgesteld, inge lijfd bij de territoriale wacht voor luchtafweer. Dit besluit betreft ongeveer 22.000 jonge lieden. Een eerste contingent, onge veer 1.000 man, zal binnenkort worden opgeroepen door het wtr- vings- en selectiecentrum om in de loop van de maand Mél bij een eenheid van deze wacht te worden ingedeeld. Ingevolge de grote vraag naar tombolabiljetten de laatste da gen, ziet' het Bestuur van de Landsbond der Christelijke Mu tualiteiten zich verplicht de trek king, voorzien voor Paasmaan dag, uit te stellen tot 1 Mei 1952. Taalkundig bekeken hebben een kermisfoor en een handelsfoor iets gemeens met elkaar. Te Diksmuide lieeft men dit in een werkelijke overeenkomst omgezet en ter gele genheid van de Paaskermis ook een Faashandelsfoor laten doorgaan. De bezoekers konden gerieflijk van het een naar het ander gaan, want de Boterhalle, waar het N.C.M.V. zijn handelsfoor organiseerde, geeft precies uit op de Grote Markt, waar de kermisattracties op volle toeren draaiden. Al is het waar dat zakenmensen niet met gevoelsargumenten als mooi lenteweer en dergelijke uit pakken, dan ls het toch even waar dat het hun plannen gediend heeft en dat het prachtig weer der Paas dagen het aantal bezoekers met honderdtallen wist op te drijven, zodat de kans op koonlustigen daar mede gevoelig steeg. Zo is de Diks- muidse Handelsfoor bij heerlijk lenteweer tot een waar sukses uit gegroeid. DE PLECHTIGE OPENING Paaszaterdag, 13 April, was dus de grote dag voor het N.C.M.V. Diksmuide. Gans de dag waren wij in de Boterhallen getuige van het naarstig gedoe der exposanten, die de laatste hand legden aan hun stand. Alles 'was er op berekend om met geen half werk voor de dag te komen en wij mogen het gerust als een erepunt aanstippen voor in richters en deelnemers dat alles tot in de puntjes in orde was toen de officiële opening moest beginnen. Wij maakten het mede bij andere handelsforen dat er nog duchtig getimmerd en gehamerd werd op het ogenblik dat de personaliteiten reeds met hun rondgang begonnen, maar dat was te Diksmuide het geval niet. Met een lustige march zette de Fanfare van de Katholieke Bur gerskring de feestelijkheden in te 18 u. toen de genodigden aan het N.CM.V.-secretariaat op de Bor- tierlaan waren samengekomen en vandaar stoetsgewijze naar het Stadhuis opstapten. Burgemeester Messiaen wachtte zijn gasten af op de pui van het Stadhuis en leidde ze naar de stemmige feestzaal, waar de openingsplechtigheid moest door gaan. Onder d.e aanwezigen bemerkten wij Z. E. H. Kan. Vanden Abeele, Deken te Diksmuide; E. H. Van Gansbeke, proost van het N.C.M.V. gewest Oostende-Veurne; dhr Se nator Sobry en de heren Volksver tegenwoordigers Develter en Piers; dhr Smissaert, bestendig afgevaar digde; de heren Karei Van den Bussche en Decloedt, provincie raadsleden, alsmede het Diksmuid- se stadsmagistraat. Van N.C.M.V.-zijde bemerkten we dhr Orner De Cuvpere, provinciaal voorzitter van hét N.C.M.V.; dhr André Demueienaere, voorzitter van het gewest Diksmuide: dhr La- ridon, plaatselijk voorzitter; dhr Slosse, ondervoorzitter; dhr Jos. Debruyne, propagandaleider van het gewest Diksmuide en tevens or ganisator en bezieler der Handels foor en talrijke leden van het Ar rondissementeel Bestuur uit het ge west Veurne-Diksmuide-Oostende. Nadat dhr Burgemeester zijn ge nodigden verwelkomde en zi.in dank uitsprak tegenover de leiding van het N.C.M.V. met deze handelsfoor mede te werken tot de bloei van Diksmuide, sprak dh. Demueienae re de feestrede uit. Spreker dankte de burgerlijke en geestelijke overheden voor hun steun, zowel materiële als morele, bij het inrichten van deze handels foor. Hij verontschuldigde E. H. Gyselen, proost van het Diksmuid- se N.CM.V, die door de Paasdrukte in de kerk weerhouden werd hier aanwezig te zijn. Handelend over het verleden van deze doelmatige handelsmanifesta tie bracht spreker de figuur van wijlen dhr Florizoone, de betreurde voorzitter van het N.C.M.V., in her innering. en onderlijnde hoe deze nionier twee .iaar geleden de grond legger was der N.C.M.V.-Handels- foor. In korte woorden schetste spre ker vervolgens hoe een verzoenen de oplossing kon gevonden worden tussen N.C.M.V. en Handelskamer om beurtelings om het jaar als in richters van een Handelsfoor on te treden. Dhr Demueienaere, vervolgens handelend over de actualiteit der Handelsforen, gaf grif toe dat er soms opwerpingen gemaakt worden P pret foor een gepaste gelegenheid. Ooit op gebied van organisatie der Mid denstandsbeweging is deze gebeur tenis onontbeerlijk, het verstevigt de band tussen de leden. Tenslotte dankte spreker de heren Larldon en Slosse en de propagan dist. dhr Debruyne, voor hun on baatzuchtige werking en na de ex posanten goede zaken toegewenst te hebben, verklaarde hij de Handels- fonr voor geopend. Tot besluit van deze openings plechtigheid bood dhr Burgemees ter zijn gasten de erewijn aan. NAAR DE HANDELSFOOR Terwijl de exposanten zich naar hun respectievelijke standen bege ven hadden, volgden de personali teiten en genodigden om een eerste bezoek te brengen aan de handels foor. De overdekte Boterhallen van Diksmuide, rechtover het Stadhuis geleg:n, vertonen van buiten uit een zeer bescheiden aanblik, maar de binnenruimte is des te belang rijker. Netjes gedrappeerd en ver sierd bood het geheel een feestelijk uitzicht. Als blad van de streek had ook «Het Wekelijks Nieuws» een stand bij de ingang van de zaal waar de bezoekers het eens rustig konden afkijken hoe ons blad tot hen komt. Verder was er voor zeer veel af wisseling gezorgd en kan men zeg gen dat de Diksmuidse Handelsfoor op zeer brede basis werd opgevat om het handelsleven van gans het gewest te vertegenwoordigen. Alles wat binnenhuis het leven comfort bijbrengt was er in een rijke keus tentoongesteld. Ook aan het land bouwbedrijf was gedacht en de mo derne techniek stelde er haar rijke keuze van werktuigen tentoon. FLINK BEZOCHT Zoals wij reeds hoger deden op merken, was het weder over heel de lijn van de partij. Dat lokte de bezoekers in groten getalle naar Diksmuide. Oud en jong was te been en de Diksmuidse kermis en Han delsfoor deelden broederlijk het kliënteel en deden beide goede za ken. Ten bewijze dat het nubliek de inspanning van de handelaars naar waarde wist te schatten, mag gel den dat ruim 2000 ingangskaarten méér verkocht werden voor de Handelsfoor dan twee jaar geleden. Dit alleen is reeds een snrekend bewijs. Deze drie tentoonstellings- dagen zijn dan ook drie hoogdagen geweest in het handelsleven, deze 13, 14 en 15 April zullen voor de deelnemers aan de Handelsfoor een aangename herinnering blijven. Het N.C.M.V. van het gewest Diksmuide bewees zijn levenskracht en dient er om geluk gewenst. GEMO. Op Goede Vrijdag jl. zijn de stig mata op het gelaat en het lichaam van Thérèse Neumann te Konners reuth, die thans 54 jaar oud is, op nieuw verschenen. Dit zoals nu sedert 26 jaar op een jaar na namelijk vorig jaar telkens op zelfde dag gebeurt. De bloeding greep voor het eerst plaats op Goede Vrijdag 1926. Toen meldde Theresia dat zij een visioen had van de neergeknielde Christus op een berghelling. Op dat ogen blik voelde zij hoe het bloed haar uit het hart vloeide en iets later uit handen en voeten. Het jaar er op bloedde zij eveneens uit wonden aan het hoofd, op de plaatsen waar Christus gekwetst werd door de doornenkroon. Omstreeks drie uur 's namiddags ontwaakt Theresia ieder jaar uit de coma, tegen Zaterdagavond is zij: weer helemaal hersteld en de Zondag woont zij de Paasmis bij. De geburen van Theresia ver klaren dat zij sinds 26 jaar uit sluitend gevoed wordt door de H. Hostie, die zij iedere dag bij de communie krijgt. Van verschillende zijden worden klachten gedaan van personen die bekeurd werden wegens het hou den van duiven in een kooi of in een rudimentair duivenhok. Het merendeel van deze brave lui kweken deze duiven alleen met het oog op het verbruik. Deze mensen weten overigens niet tot welke soort de duiven, die ze houden, behoren en sedert de wet van 24 Juli 1923 op de bescher ming van de militaire duiven be staat, werden ze nooit lastig ge vallen. Thans wordt de wet op de reis duiven streng toegepast. Dus, let op! Vallen onder de toepassing van de wet van 24 Juli 1923; a) Alle duiven van het ras dei- reisduiven, onderworpen of niet onderworpen aan een training; b) De duiven die niet behoren tot het ras der reisduiven maar onderworpen zijn of bestemd zijn om onderworpen te worden aan een training. Vallen niet onder de toepassing van voornoemde wet: de duiven van alle andere categorieën, dit wil zeggen de duiven die niet behoren tot het ras der reisduiven en niet onderworpen zijn of bestemd zijn om onderworpen te worden aan een training. Tijdens de Handelsfoor werd de geluidsversterking, zo voor het gesproken woord als voor de muzikale opluistering, verzorgd door Elcfi «iet de kinderen beiig houden, met hen spelen, welk een vreugde voor een moeder Maar men moet tijd hebben r Voor mij is dit vraagstuk opgelost einds ik een ELNA naaimachine heb! Zij laat mij toe gemakkelijk klederen te maken... ze onberispelijk te her stellen I... En de gaten in de sokken stop ik zonder bijbehorigheden, dank zijde vrije arm van mijn ELNA. V/at besparingen tdet haar sierlijk gebreveteerd kof fertje, omvormbaar in een ruime werktafel, is ELNA werkelijk de volmaaktheid op gebied van elec- trische draagbare naaimachines. Ik veraoek U me, t«n NAAM. huize en zonder verbin tenis, een kosteloze de- aORFS q p-» monstracio vin de ELNA te jeven. w J}uu.£ brochure M L^i w. J, a o iHM i i a a Van in de prachtige stand RADIO BARCOleidde dhr Raes André deze versterking en stelde er tevens, zoals men op boven staande foto kan bemerken, gans de reeks «BARCO«-toestellen ten toon De bezoekers konden zich tijdens de Handelsfoor zelf overtui gen van de degelijkheid der BARCO «-toestellen, zowel wat Ra dio als Televisie betreft. (7218) OP 19 EN 20 APRIL Voor het eerst gaat de A.W.T.- Gouwdag door over 2 dagen. Het is het werkzame kunststadje De Pan ne dat alle aangesloten leden en liefhebbers oproept op Zaterdag 19 en Zondag 20 April 1952. Interes sante dagen zullen het alleszins worden, daarvoor staat het degelijk en welgevuld programma borg. Het plaatselijk gouwdagconjité, dat bestaat uit ijverige en bekwa me mannen zal er voor zorgen dat alles vlot en naar wens verloopt en dat aan de deelnemers alle gemak en service wordt geboden. Tot besluit van deze gouwdag '52 krijgen wij door de gewaardeerde toneelgroep Kink-Kank-Hoorn uit De Panne een prachtige creatie van MAGELLAANhistorisch spel in 5 bedrijven van de Westvla ming' Ferdinand Verconcke te zien. Het geheel staat onder leiding van de Heer Remi Van Duyn. 'Hier volgt dan het VOLLEDIG PROGRAMMA: Zaterdag 19 April 1952 17.00 u.: Studievergadering in de zaal Patria Koninklijke Baan 7, De Panne. Referaten: 1. Jas. Janssen over: «De ver houding tussen de Vlaamse to neelschrijvers en de Vlaams- toneelmaatschappijen 2. Remi Van Duyn over De wisselwerking tussen acteur en toehoorder. Bespreking na elk referaat. 20.00 u.: Avond Kunst en gezellig heid Symphonie Pro Arte De Panne. Voordracht: Remi Van Duyn Zangkoor Richten leper. Gratis aangeboden avond aan alle A.W.T.-leden die ter gelegenheid van de Gouwdag in De Panne ver blijven. Zondag 20 Aoril 1952 9.00 u.: H. Mis, gezongen door de aanwezigen, in de Onze Lieve Vrouwkerk, De Panne. Kanselrede door E. H. Maerten, proost A.W.T. 10.00 u.: Optocht, met de harmonie Ste Cecilia, De Panne, gevolgd door de kringen, hun vlaggen vooraan. 10.30 u.: Academische zitting in de zaal PatriaWelkomwoord door Hr M. Sercu, -oorzitter van A.W.T. Jaarverslag. Feestrede door P. Rumes over; «Jeugd en theater». Uitslag van het College-tornooi Westvlaanderen. Uitslag van de Categorie-indeling. Opname in het St. Genesiusgild. Slotwoord door E. H. Proost van A.W.T. 12.00 u.: Ontvangst op het Gemeen tehuis (voor de leden van het gouwbestuur en het gouwdagco- mité). 12.30 u.: Banket in de «Patria» of andere hotels. 14.30 u.: Toneelopyoering Magel- laan Prijzen der plaatsen: 35, 30 en 25 fr. AW.T.-leden: 30, 25 en 20 fr. mits de kaarten vooraf te bestellen op het gouwdagsecretariaat. Besluit vanaf heden van kracht. In het staatsblad van Woensdag 16 April zijn twee besluiten betref fende het fiscaal regime van de minerale oliën gepubliceerd, welke vanaf heden van kracht worden. De accijns op petroleum essence wordt van 2,19 op 3,20 fr. per liter gebracht en een aanvullende ac cijns van 1,01 fr. per liter wordt geheven op de stocks van meer dan 1.000 liter voor handen op 16 April 's morgens. Die aanvullende accijns is evenwel slechts verschuldigd door de petroleumraffinadeurs en importeurs, alsmede door de gros siers en halfgrossiers. Zaterdag is de 10" promotie van Beigische leerling-piloten per vlieg tuig uit Meisbroek naar de V. S. ver-rokken. De leerlingen zullen in negen scholen worden overgebracht waar zij gedurende 57 weken de lessen zullen volgen. Zij genieten dezelfde opleiding als de Amerikaanse leer ling-piloten. Onder deze leerling-piloten be vinden zich o.m. Cattaert uit De Panne; Vermeire uit Oostende; Van de Kerckhove uit Ingelmun- ster; Kersterman uit Stene; De Coster uit Oostende; Kinaert uit Oostende; Carpels uit Roeselare. De Zeebrugse sloep Z. 432 Con stant van dhr Jan De Waele, is in Zeebrugge binnengekomen met een V-2 aan boord, die op 45 mijl van Zeebrugge is opgevist. De mijnruimingsdienst van de kust heeft het tuig onschadelijk ge il Rheinmetall en telt onder de beste en sterkste schrijfmachines. Te verkrijgen bij: Boven; de geestelijke overheid na het overhandigen van de herders staf aan de nieuwe Herder. Wij bemerken v. 1. n. r.: E. H. Decous- semaeker, onderpastoor te Wêstouter, Z. E. H. Rousseré, pastoor te Beveren, Z .E. H. Denorme, en Z. E. H. Vanneste. Onder: links de bloemenhulde door Z. E. H. Denorme bij het gedenkteken der ge sneuvelden; midden de overhandiging van de kerksleutell en rechts de prachtige praalwagen van St Petrus. iP«i i® ''- AA: ,;V. P;il Op de Diksmuidse Handelsfoor stonden de dan ook In het midden der belangstelling en de personaliteiten, die wij hierboven bij deze stand opmerken, waren vol belangstelling voor hetgeen docu- deze eerstc-rangflnna gepresteerd wordtr (7217) Zoekt g'iets f'iurcn o] te kopen. Zoekt, ge 'n meid, 'n plaats of wat? Wacht niet langer, ilaats nog lieden 'n Kleine ZLEKI'Vt in ons hl ad! We vernemen dat het West vlaamse Davidsfonds, met zijn méér dan 20.000 aangesloten gezin nen, zijn jaarlijkse Lentegouwdag houdt te Roeselare op Zondag li Mei e.k. en dat deze dag een ver wijderde voorbereiding wil zijn, tot de grootse Guldensporenherdenking van 1952. Inderdaad, te 10 uur wordt deze dag ingezet met een plechtige Mis in de Paterskerk voor wijlen Dr A. I. Delva, overleden Gouwvoorzitter. waaronder een kruimige kanselrede. Te 11.15 uur algemene vergade ring der Afgevaardigden met be spreking van hét belangrijk punt: Het Davidsfonds, kuituurcentrum op de gemeentebespreking, in te leiden door dhr R. Braeckevelt, gouwsekretaris. Te 12.30 u. geza menlijk noenmaal bij inschrijving. Te 14.30 u. grote feestvergade- ring, met voordracht door F. R. Bosch vogel overDe glans dei- Gulden Sporenen optreden van het flinke Davidsfonds-koor Ste Lutgardisuit Reningelst-West- outer, o. 1. v. E. H. Jos. Decousse- maecker. De afdelingsbesturen zullen graag 11 Mei vrij houden voor deze veel belovende Lentesouwdas, Te La Louvière werden aard schokken waargenomen. Oorzaak van het verschijnsel, 't zij aardbe ving of grondverzakking, blijkt nog niet helemaal uitgemaakt. In Mexico, nabij Acapulco, reed een autobus tegen een paal. Door de schok ontplofte de motor, zodat de wagen weldra in een laaiende vlam stond. Slechts 7 van de 27 reizigers konden uit de bus springen; de overige 20 werden ver koold. Te Galan, Frankrijk, werd een 67-jarige vrouw aangehouden, on der beschuldiging van vergiftigings zaken. Enkele priesters van wie ze huishoudster was, en ook ouderlin gen, verzorgd in een gesticht waar zij verpleegster werd, stierven op verdachte wijze. Naar haar verkla ringen zag zij gaarne mensen ster ven. Nabij Oldenburg, West-Duits- land, zijn vier kinderen van 7 13 jaar om het leven, gekomen bij de ontploffing van een granaat die zij hadden gevonden; een vijfde kind werd daarbij nog zwaar gewond. Te Kampen, in Nederland, brandde, een woning af bij nacht. Het vuur, vermoedelijk veroorzaakt door de kachel die men aangelaten had, verraste de bewoners in volle slaap, zodat vader, moeder en zes kinderen erin verkoeld werden; alleen een 12-jarige jongen had redding kunnen vinden langs het dak. In een kamp van verplaatste personen, gelegen in West-Duits- land, werd een ganse bende vals munters opgerold en 2 millioen bezettingsdollarsin beslag ge nomen. De zeekapitein Carlsen heeft in de haven van Mobile, U.S.A., het bevel genomen over de nieuwe Flying Entreprise IIen vertrok ermede recht naar Frankrijk. Te Tignes, het Franse Alpen dorpje dat weldra zal verdwijnen in de wateren van een stuw, werd met Pasen een laatste H. Mis op gedragen in de parochiale kerk welke reeds gedeeltelijk was afge broken. Daarna luidae de doods klok en verlieten de bewoners voor het laatst het dorpje. Te Pomport, Frankrijk, heeft de adjunct-burgemeester, in een vlaag van waanzin, rijn vrouw en kina om het leven gebracht. Te Gouy, Henegouwen, waren jonge lieden op mussenjacht uitge trokken in de nabijheid van een bos. Plots werden zij verrast door een jachtopziener. Spijts de aan maningen van de jachtwachter gingen de mussen jagers op de vlucht. De jachtwachter vuurde op hen en trof een hunner, die gedood werd- De dader werd daarna bijna gelyncht door de bevolking en ten slotte aangehouden. Te Lencloitre, Frankrijk, werd een postkaart verzonden uit Duits land, ontvangen van een gewezen Frans soldaat van wie men sedert 1S44 geen nieuws meer had verno men en wier dood officieel was be kend gemaakt; zijn naam stond zelfs reeds gebeiteld in het plaat selijk monument van de gesneuvel den. Intussen was zijn weduwe her trouwd en hadden zekere erfenis regelingen plaats gehad. De herre- zene wordt door de overheden te vens nu aanzien als vaandelvluch- tige. Zijn briefje heeft begrijpelij kerwijze het ganse dorp op stelten gezet en een pijnlijke toestand ge schapen voor de vrouw en haar tweede echtgenoot. Te Parijs, in volle stad, heb ben drie bandieten een vrachtwa gen van een bank overvallen en Konden er vandoor trekken met 48 kgr. goud ter waarde van 25 mil lioen fr. en voor 2 millioen aan speciën. Vijf vissers, die enkele maan den geieden van Urk, Neder.ar.a, naar Argentinië waren getrokken met g-ede hoop op een oeter be staan, zijn thans, naar verluidt, ontgoocheld en op terugreis. Te Ricme zijn 36 personen, die deelgenomen hadden aan een feest maal gegeven ter gelegenheid van een huwelijk en van de bruiloft taart hadden gegeten, onpasselijk geworden wegens vergiftiging. Zij moesten allen ter verzorging wor den opgenomen in een hospitaal. Te Monceau-sur-Sambre is een twee en een half jarig kindje in een kom kokend water gevallen en liep zo erge brandwonden op, dat het weldra de geest gaf. Een hevige ontploffing schud de de voetbaltribune van K. S. V. Oudenaarde door elkaar en ver wekte er grote schade. Ophoping vau ga« »ou er owzaak van rijn- Als wij St Pieter de traditione le taak van «weermaker» mogen opdragen, dan ls het zeker geen toeval dat het Paasmaandag, toen Z. E. H. Denorme tot pastoor van Loker werd aangesteld, zo'n prachtig weertje was. St Pieter is immers de schutsheilige van Loker. Toen de muzikanten van Lo- ker-Dranouter te 15 uur het te ken gaven om met de feestelijk heden te beginnen en met een flinke mars begonnen, toen was heel Loker in feeststemming die nog verhoogd werd door het stra lend lenteweer. WELKOM IN HET HEUVELLAND Aan. de Hoekskenswerd het eerste welkomwoord gewisseld tus sen de burgerlijke overheid en de geestelijke overheid, die er precies te 15 uur tokwam. De feeststoet stond klaar en stoetsgewijze trok men dorpswaarts. Aan de eerste huizen der dorpskom werd halt ge houden voor de officiële verwelko ming. Z. E. H. Denorme moest niet eens vragen waar hij zich bevond, want boven de deur van de woning waar de priesters de kerkelijke ge waden aantrokken stond het klaar en duidelijk: Welkom Meneer Pastoor, Uw koster woont hier Er is geen concurrent Dus... wees met mij content. Z. E. H. Denorme was vergezeld van Z. E. H. Geldof, Deken te Po- peringe en van zijn twee getuigen, Z. E. H. Rousseré, Pastoor te Be- veren-bij-Roeselare en Z. E. H. Vanneste, Pastoor van St Rochus te Kortrijk. Met een passend versje overhan digde de jonge Heer Frans Lema- hieu de versierde herdersstaf waar na dhr Jos. Leeuws, burgemeester van Loker, namens de gemeente verwelkomde. De burgemeester, fijn zinspelend op de naam van Z. E. H. Denorme, besloot zeer gevat: «Wij wensen dat alles normaal gaat te Loker en daarom zulien wij ons schikken naar Uw normen De stralende zon nodigde uit tot een wandeling én daarom werd er maar niet langer gedraald om Z. E. H. eens rond te leiden door het schilderachtige Loker, omkaderd door de prachtige Westvlaamse ber gen. Eens terug op de baan naar Dranouter bleef de stoet staan en kwamen de personaliteiten naar voor om zich naar de tribune te be geven die op de plaats was opge timmerd. Daar wachtte Z. E. H. Denorme nog een flinke ovatie vanwege zijn gewezen parochianen uit Beveren, want zij waren zeer talrijk meege komen naar Loker om een laatste afscheid. Fier en gelukkig nam Mevr. We duwe Denorme, Moeder van de nieuwe Herder, naast haar zoon plaats op de tribune om getuige te zijn van deze triomfantelijke ont vangst. DE FEESTSTOET Zoek in 'n grote stad geen feest stoet zoals dat men dat te Loker in elkaar steekt. Moeite noch onkosten waren gespaard om er iets prach tig van. te maken. Naar overlading was niet gezocht, maar naar iets kunstvol. Prachtig uitgedoste ruiters zor gen voor de inleiding en werden gevolgd door de muziekmaatschap pij van Loker-Dranouter. St Pe trus, patroon der parochie, had de eer van de eerste wagen, strenge Romeinse soldaten, de apostel martelaar, het houten Petrus-kruis en daarachter als een grote ver schijning St-Pietersbasiliek te Ro me. In de groep der verheerlijking van Karei de Goede en Walter van Loker, werd het oude verleden op geroepen. Dan volgde de Boeren wagen, opgevat naar oude Vlaamse traditie. Schilderachtig en allen om ter schoonst volgden de wagens der toneelgilde, O. L. Vrouw van den IJzer, de Heerlijkheden van Loker, en dan de mooie Lentefeede sober gehouden maar kunstige wa gen die zo goed paste bij het jaar getijde. Voor de tribune werd door de volgende groep een reidans ten bes te gegeven die veel bijval genoot. Het A.C.W. beeldde een zieken kamer uit op een zeer stijlvolle wa gen. De kleuters hadden zich al evenmin onbetuigd gelaten en had den al hun poppen en trottinetten- materiaal gemobiliseerd. Als laatste wagen kwam, na de groep van de H. Caesar met Keizer Theododerik, de duivenliefhebbers van de Bergduifmet een uit beelding van hun geliefkoosde sport. Vóór de tribune werd heel de klad duiven, gelest. Een echter wilde niet mee en bleef koppig' op de duiven slag zitten toen de verzorger het diertje onder de nek kittelde... het was een opgevulde. De muzikanten van Beveren slo ten deze optocht en toen ze voor de tribune een laatste serenade ten gehore brachten, maakte zich van Z. E. H. Denorme een diepe ont roering meester. Bij het verlaten der tribune wer den bloemen aangeboden aan de nieuwe herder die zich dadelijk met het prachtig bloemenstuk naar het gedenkteken der gesneuvelden be gaf om er hulde te brengen aan hen die vielen voor Volk en Land. De muziekmaatschappij van Beveren voerde er het vaderlands lied uit. DE PLECHTIGE AANSTELLING Na de feestelijkheden begaven de geestelijke overheden zich kerke- waarts voor de plechtige aanstel ling, Bij de kerkdeur overhandigde de jonge juffer Maria Verhaeghe de vergulde kerksleutel. In de rijk versierde kerk van Lo ker, die sooedig volliep met gelo vigen, ging Z. E. H. Deken Geldof over tot de kerkelijke aanstelling. Aandachtig volgden de gelovigen deze ceremonie. Z. E. H. Deken Geldof richtte zich van op de kansel tot de ge lovigen er herinnerde aan de woor den der leerlingen van Emmaüs; Blijf bij ons Heer Ook gans Lo ker sprak heden deze woorden uit toen het zijn nieuwe Herder zo geestdriftig verwelkomde. Een plechtig Lof en Te Deum besloot deze aanstellingsplechtig- heid. Loker kreeg een nieuwe Herder. Een week lang deed E. H. Decous- semaecker, onderpastoor te West- outer, er de kerkelijke diensten. In een pittig opschrift had iemand het afscheid en het welkom samen al dus onder woorden gebracht: 'n Westouters kapelaan heeft hier [gedaan U zijt pas gearriveerd, Reeds geïnstalleerd 't Zal gaan! Ja, 't zal zeker gaan te Loker, want de hartelijkheid van de ont vangst die wij mochten meemaken staat er borg voor. Welkom, Z. E. II. Denorme in de gulle Westvlaam se bergstreek. GEMO. Te Passendale vierden de echte lingen Cyriel Samyn-Marie Santy ter gelegenheid van het Paasfeest de vijftigste verjaardag van hun huwelijk. Dhr Cyriel Samyn werd cp 17-11-1880 te Passendale gebo ren, terwijl zijn echtgenote Marie Santy het levenslicht zag te Pas sendale op 27 October 1881. De ju bilarissen traden in het huwelijk te Passendale op 13 April 1902, dus waren zij op de feestviering juist vijftig' jaar getrouwd. Hun huwelijk werd met een talrijke kroost geze gend: 13 kinderen werden geboren, waarvan heden nog negen in leven zijn. Thans tellen de feestelingen reeds 14 kleinkinderen en een ach terkleinkind. Sedert hun huwelijk hebben de jubilarissen altijd te Passendale verbleven. Dit gouden bruiloftsfeest werd dan ook op luis terrijke wijze gevierd. Alle huizen waren dan ook feestelijk bevlagd en aan het huis der gevierden werd een prachtige praalbcog geplaatst. Te 9.30 uur werden de jubilaris sen ten huize in de Canadalaan per auto afgehaald en stoetsgewijze met de muziekmaatschappij Ste Ceciliavan Passendale op kop, ging het naar de parochiekerk, waar om 10 uur een plechtige H. Mis van dankzegging door E. H. Cannière, leraar aan de St-Jozefs Vrije Beroepsschool te leper, werd opgedragen. Tijdens de H. Mis werd door E. H. Martens onderpastoor der parochie, een gelegenheidsser- moen gehouden, waarin hij hulde bracht aan de .gevierde jubilarissen. Na de H. Mis werd het Te Deum Laudanms» ter hunner eer gezon gen. Bij het verlaten der kerk werden de gevierden door hun familieleden in de bloemen gezet. In stoet ging men dan naar het gemeentehuis waar de plechtige ontvangst plaats had. Dhr Burgemeester Noyez Ca- miel had zich laten verontschuldi gen en moest wegens ziekte belet geven om op deze plechtigheid aanwezig te rijn. Het was dhr Remy Laroy, eerste schepen, die het welkomwoord toe sprak en een welverdiende hulde bracht aan de jubilarissen. Door enkele kleinkinderen van de gevier den werden vervolgens mooie ge dichten en huldebrieven opgedra gen. Daarna mochten de jubilaris sen vanwege het gemeentebestuur elk een prachtige zetel in ontvangst nemen. Vervolgens werd de erewijn aan de gelukkige oudjes en familie leden aangeboden. Na deze plechtigheid op het ge meentehuis werden de gelukkige jubilarissen terug huiswaarts ge voerd. Daar werd deze gouden brui loftviering' met veel luister in fami liale kring tot in de late uurtjes gevierd. Aan de jubilarissen en fa milieleden bieden wij onze hartelij ke gelukwensen en mochten wij binnen 10 jaar hun diamanter bruiloft vieren. .o.' •j (§!!!|lfl De gevierde jubilarissen Cyriel Samyn-Santy te Passendale, omringd door hun kinders, kleinkdn<lejs en faimlieledcn.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 7