Wereldgebeurtenissen Royco (E>. mem NESTOR MARTIN De Waternood SHELL-BUTAANGAS in Veurne-Ambacht ■fijne ROYCO, 'nfèsbjn.Jneenooqwehkklaar pern m Koersultslagen Ongevcal tijdens metecross te Woumen OUDE GAZETTEN SPORTMEUWSJES BANK VAN ROESELARE Belgische Hypotheekmmtschappij en Spaarkas n.v Valeer OLLIVIER wint te Diksmuide ONVERDIEND Auto tegen boom te Wervik SVI ca rikt prijzen Generaal Eisenhower op afscheidsbezoek te Brussel waarmede de Verdrag tussen Groot«Briftannlë en de Europese VerdediglRgsgemeenschap Opstand In Bollvlë De Duitse Kwestie De aanstaande Presidents verkiezingen In de V.S. van Amerika De Tunesische Kwestie De Politieke Moeilijkheden in Egypte Conferentie Saïazar-Frcanc© De Oorlog in Korea fCËUKlNAPPARATEK uitgerust ziin. n m TE KOOP IN AL DE GESPECIALISEERDE MUIZEN WERELDNIEUWS BN T KORT Dodelijk moto- ongeval te Komen Koloniale Loterij TREKKINGEN Vrije Goud- en Deviezenmarkt HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 19 April 19S2 Blz. 9. \y CHICKEN heerlijk SOUP komt altijd van pas zorg dus steeds 'n paar pakjes in voorraad te hebben. Overal - zodra Royco op tafel wordt gezet - is iedereen dadelijk bekoord door die heerlijke geur zelfs de meest kieskeurige fijnproever komt het water In de mond. Dat komt doordat ROYCO CHICKEN SOUP met zijn appetijtelijke klppensmaak en z'n malse noedels éven fijn Is als de beste eigengetrok ken kippensoep. En Royco Is in 'n oogwenk klaarzo kunt U vlug en op elk ogenblik van de dag uw huisgenoten of bezoekers iets fijns en hartigs vóórzetten. t tt 01420 BR HARTOG'5 VOEDINGSPRODUCTEN N.V., MERKSEM-ANTWERPEN Beroepsrenners DE RONDE VAN MAROKKO 1» RIT: 1. Dré Declerak; 2. Gagge- ro; S. Blomme; 4. Renaud; 6. Piazza; 6. Zelaeco; 14. Devos B.; Bayens en Gallens. iRit: 1. Piazza; 2. Zaaf; 8. Longo; 4. Blomme; 5. Kakdar; 13. Declerck A.;. 15. Devos B. Na twee ritten leildt Blomme voor Piazza en Bongo. Dré Declerok ls 8' en B. Devos 13". Liefhebbers DESSELGEM. 1. De Knijpt; 2. Orlans; 3. Van Tleghem; 4. Heyvaert; 5. Van RIJsel; 6. Neyt; 7. Maert-sns; 8. Verbeke. POPERINGE. 1. Eebry Gaston; 2. Vander Heyden D.; 8. Gblsqulère; 4. Jacob W.; 5. Devogbel; 6. Meersse- man; 7. Noyeüe; 8. Deloz. BENDELEDE. 1, Parmentler J.; 2. Victor L.; 8. Defevere; 4. Duian; 5, Wyokstandt; 6. Van RIJsel; 7. De- cock; 8. Pennlnck. RONDE VAN WESTVXAANDEREN 1* Rit: Brugge-Eernegem 1. Meskens Louis 2. Van Bossel C.; 3. Vangompel; 4. Detour; 5. Dlerickx; 10. Vandevoorde Alb.; 12. Monohy; 14. ïndervuyst; 18. Van Bteohelman; 68. Van Clooster en Messeyne. 2" Rit; Eernegem-Woumen. 1. Plantaz (Ned.); 2. Dewael; 8. De- srnedt; 6. Vandevoorde Alb.; 7. Van- ;!ewlele Pr.; 8. Monchy; 16. Verbeke R. (Geluveld); 86. Joseph Roger; 41. Messeyne; 47. ïndervuyst; Tl. Van Clooster. 3" Rit: ffonmen Biankenberge. 1. Plantaz; 2. Van Looy; 3. Van IJolsbeke; 4. Planckaert; 5. Vanihul- le; 9, Kerckhove; 10. Defour; 12. ge lijk: Messeyne, ïndervuyst, Monohy, Vandevoorde33. Joseph Roger; 34. Van Clooster; 52. Verbeke R. Na drie ritten leidt Van Looy voor De Wael, Vandevoorde Albert en Monohy. Verbeke Is 15\ Joseph Ro ger 20', ïndervuyst 22", Defour 27", Messeyne 40" en Van Clooster 46". Nieuwelingen IZBGBM. 1. Rosseel L. (Meule- Renner rijdt op toeschouwers Tijdens de motocross te Woumen bij Diksmuide, die Maandag plaats had, slipte de motorenner René Bruneel uit Klerken en kwam in de menigte terecht. Hij werd aan de knie gewond. Vier toeschouwers zijn eveneens gewond, onder wie 3 licht: Mej. Madeleine Heughebaert uit Woumen liep een linkerbeen- breuk: op. VOOR UW VERPAKKING gebruikt Per grotere hoeveelheid aan speciale prijzen te verkrijgen ter drukkerij van het blad. beke); 2. Demulder; 8. Planckaert 4. Vantmiyne; der; 7. Verhelle. e; 6. Bostoen; 8. DeleersnlJ- verhelle. HOOGLEDE. 1 W. (Rumbeke); 2. Lamote C.; 3. Degry- se (Beveren); 4. Volckaert; 5. Be- iieydt; 8. Deblauwe; 7. Van. Comper- lofle. MOORSLEDE. 1. Noli Werner; 2. Hespeel; 3. Durnez; 4. Crabbe; 5. Bryon; 6. Aelvoet; 7. Bebruyne. KOOLSKAMP. 1. Van Vjmckt; 3. Minne; 3. Rosselle; 4. Van Moef- fert; 5. Parret; 6. Sabbe; 7. Pintelon. MERKEM. 1. Horelbeke G.; 2. Knookaert; 8. Brouwers; 4. Muyse; 5. Pesmeptier; 6. Deboodt; 7. Deceu- 1 ntnck. POPERINGE. 1. Deiooek P.; 2. Dewulf; 3. Lamalre; 4. Devoe; 5. Scholier: 6. Reynaert; 7. Vandamme. I Te Gullegem won de lokale bokser Vicky eerder gemakkelijk met de punten op Joe Dax. De doórtocht van Koksijde, In gericht door de U. S. Westkust, gaf volgende uitslag: 1. Hermes Oostende, 4.450 m. in 11'22" 1/5; 2. Tourcoing I, op 10 meter; 3. Tourcoing II; 4. Hermes Oostende II; 5. U. S. Westkust I; 6. A. C. Brugge; 7. Tourcoing III; 8. Hermes Oostende III; 9. Hout- land A. C.; 10. U. S. Westkust II. De Waregemnaar Korber werd te Marseille op punten geslagen door de coming-man Chaix. Milo deed zijn heroptreden met een zege te Oudenaarde op de Waal Martina. Noordstraat 38, Roeselare Agentschappen: IEPER, Diksmuldestraat 22. VEURNE, Noordstraat 24. BRUGGE, Vlamingstraat 35. Alle Bank-, Beurs- en Wissel verrichtingen. Voordelige voorwaarden. AGENTSCHAPPEN Alveringem Phlllbert Ballleul, Dorp 2. Beltem-Rnmbeke: Alb. Vanelslander, Kerkhofstr. 134. Beveren-Roesbr.: Robert Lepé», Hondschootestr. 91. blismnlde: tl" G. Van Nevele- Melre, IJzerlaan 4. Hooglede: Marle-L. Pleters, Roeselarestr. 8. 'eper; Aug. Hendrickx, hikkebusstwg ISO. Ingelmunster: &trMtTSr' LANGE NIEUWSTRAAT 40 ANTWERPEN Izegem: Pi4v»t« ondarn«mlrtfl b«b«erd rfoo» b«4 Koninklijk BoiluH v»n 15 Docembar 1934 ■j TS—3 Rafael Parret, St-Crlspljnstraat 19. Kemmel: Leo Duplacle, Renlngelststraat 63. Koekelare: Mr Jozef Bulcke. Ichtegemstraat 12. Krombeke: Mej. Maria Denys, Dorpplaats. Leke: Mr A. Denolf, koster, Nieuwstraat 21. Loker: W" L. Dousy-Mortreu, Dorp 52. Mesen Hector Vercruysse, Ketelstraat 10. Moorslede: Achiel Goemaere, Dadizelestraat 32. Nleuwpoort; Mr Alfons Depelchin, Kokstraat 24. Oostvleteren: Mej. V. Van Houtte, Henrl Deberghstr. 6. Poelkapellé: M» W» M. De Sutter- De Wilde. Ploegsteert: Victor Menet, r. d'Armentières 110. Proven Mej. Noëlla Prlnzle Statiestraat, 55. Poperlnge: Paul Devos, Provens teenweg 54., Michel Maes, Westvleterenstw. 25. Rentnge: Er. Van Eecke-Deleu, Zwartestraat 4. Roeselare: Amdré Gillis, Germ. Hoetstraat 12. Roes brugge: Gerard Delplace, Gemieentsecretaris, Haringe. St-Pieterskapellc- Leke: Mr Andrê Provoost, Dorp 12. Veurne: Bureel Plnson, Sporkijnstraat 23. tel. 168 Warneton; Pierre De Simpel. Wervik: Valère Verfalllte, Molenstraat 49. IVcstvlcteren: Mej. A. Quaghebeur, Poperlngestraat 71. Woumen: Mevr. E. Barbier- Vercruysse, Langemarkstr. 341a. Wulverlngem Michel Duron, Goudenhoofcl 38, Vlnkem. Zlllebeke; Mevr, Germ. Coudrori- Vanüamme, Dorp 46. 2^X8TIQE PERSONEN Kl'NNUN' EEN AG MN I'SIII Al' A A N V R M i KV Valeer Ollivier heeft de eerste kermiskoers dan ook maar liefst tewonnen. Hij steekt in prima kon- itie en dat was hem te Diksmuide wel aan te zien. Hij was het die na een vuurwerk van ontsnappingen de beslissende faze inzette, Valeer Lowie, Van Kerckhoven en Mathys waren van de partij, en hoe de an deren zich ook inspanden, dit vier tal bleef gestadig veld winnen. Ter aankomst bedroeg de afscheiding op de achtervolgers dan ook meer dan 3 minuten. Ollivier zou zich evenwel niet vergenoegen met in de spurt te zegevieren, hij demarreer de nog voor het spandoek in het zicht was en kwam netjes afge scheiden toe, na zich de beste ge toond te hebben van de 67 vertrek- ker5 DE UITSLAG 1. Ollivier Valeer (Roeselare), de 160 km. In 4 u. 53 min.; 2. Mathys Lucien, op 15 sec.; 3. Van Kerckhoven Rik, op 2 lengt.; 4. Lowie Valeer: 5. Taillieu Daniël, op 3 m. 10 sec.; 6. Jonckheere Rafael; 7. Plovie Ju- lien; 8. Geus Jacques; 9. Vander Veken Emiel; 10. Maelbrancke An- dré; 11. Lambert Albert; 12. Close Alex; 13. Sleghers Frans; 14. Her mie Michel; 15. Voorting Gerrit, op 3 m. 30; 16. Ardeyns Julien, op 3 m. 40 sec.; 17. Oreel René; 18. Huwel Omer, op 7 m. 10 sec.; 19. Terryn Karei; 20. Bylle André; 21. Deman Lucien; 22. Janssens Flander; 23. Depoorter Lucien. Zwaluwen 5-3 Rode Duivels Onze landgenoten hebben onver diend de nederlaag moeten dulden tegen het Zwaluwenelftal, dat aldus te Amsterdam de revanche van de 33 wedstrijd te Gent op Vasten avond, won. Territoriaal waren on ze landgenoten het meest in meer derheid maar de Hollanders speel den heel wat directer. Beste spelers bij de Belgen waren Van Steelandt en Glvard, die onder hun beidjes voor de doelpunten zorgden, buiten speler Van Gestel en back Van Brandt. Bij de Hollanders viel voor al stopper Hendrickx op en Van Pottelberghe kreeg niet veel bewe gingsvrijheid. Anderzijds viel Masyn bepaald tegen. Het was dank zij een overrompe lende 10 minuten na de rust dat de Hollanders voorsprong wisten te ne men. Naderhand trokken zij zich in verdediging en wisten de cijfers te behouden. Mevr. Ghistelinck Marie, uit Gent, reed met haar auto van Ge- luwe naar leper, toen zij plots door een andere auto aangebeukt werd, die de vlucht nam. De auto vat mevr. Ghistelinck botste ech ter tegen een boom en werd het voorste gedeelte ingedrukt. Mevr. Ghistelinck liep verwondingen op alsmede twee ribbenbreuken en werd naar een kliniek te Menen overgebracht. Drie andere inzitten den van de auto, Olga Hoornaert, Jerome Blieck en Ghistelinck Achille werden gekwetst, terwijl Olga Hoornaert een armbreuk op liep. Een onderzoek werd geopend. IEPER. Boter 755 kg., 80-90 fr. ANDERLECHT. Varkens 1.905 st„ hetzij 592 minder dan vorige week. Markt dalend. Varkens: magere 24- 25 fr.; half vette 21-23 fr.; vette 19- 20,50 fr. het kg. KORTRIJK 84 Koeien, 18-24 fr. het kg.; 63 vaarzeh, 28-30 fr.; 24 os sen, 27-29 fr.; 12 stieren, 24-26 fr.; 3 kalveren, 40-42 fr.; 27 varkens, 20-24 fr.; 4 paarden, 14-18 fr.; 2 schapen, 13-18 fr. het kg. VEURNE. Boter 1851 kg., 83-85 fr.; eieren 1870 stuks, 1,75-1,80 fr. het stuk. KORTRIJK. Tarwe 490-500 fr.; spelt 400-410 fr.; rogge 445-455 fr.; ha ver 430-440 fr.; wlntergerst voor brou werij 420-430 fr.; zomergerst voor brou werij 460-475 fr.; erwten anders dan groen geoogst 500-515 fr.; witte boneu 650-675 fr.; paardenbonen 440-450 fr.; voederbleten 28-30 fr.; aardappelen: Bintje 220-230 fr.'; Ideale 220-230 fr.; Industries 215-218 fr.; Voran 215-218 fr.; Alpha 210-215 fr.; Rode Star 230- 235 fr.; aardappelen voor veevoeding 65-75 fr. Ctchoreibonen oude oogst 300-305 fr.; nieuwe oogst 300-305 fr. Vlasprijz'en; lijnzaad 640-655 fr.: ruw vlas, strovlas, ongedorst 300-400 fr.; vlas geroot op de grond 600-700 fr.; vlas geroot in putten 900-1200 fr.; stro met machine gedorst: tarwestro geperst 500-550 fr.; roggestro, haver- stro en gerstestro 475-500 fr.: tarwe stro ln bussels 600-675 fr.; haverstro en gerstestro 550-600 fr.; roggestro met vlegel gedorst 750-800 fr.; weldehool 1250-1300 fr.; klaverhool 1500-1600 fr.; Luzernehool 1700-1800 fr. Zuivelpro ducten: 1100 kg. boter, 80-82 fr.; 1200 eieren, 1,70-1,75 fr.; gegiste kaas, 55 fr. LO, 17 April. Aangevoerde hoeveel heid boter, 280 kg.; verkocht aan 83- 84 fr, het kg. Gelukwensen om 24-maanden dienstplicht. Generaal Eisenhower, opperbe velhebber der Noord-Atlantische Strijdkrachten, die met 1 Juni e.k. op non-activiteit gaat in verband met de verkiezingscampagne voor het Presidentschap wijl hij zijn kandidatuur stellen wil, heeft in West-Europa een reeks afscheids bezoeken aan de verschillende hoofdsteden ingezet. Zijn eerste bezoek gold Brussel waar hij Woensdag jl. per vliegtuig toekwam, een bezoek bracht aan de Amerikaanse Ambassade, een onderhoud met leden van de Re gering en in audiëntie ontvangen werd door Koning Boudewijn. Nog bracht hij een hulde aan het Graf van de Onbekende Soldaat. Tijdens een conferentie verklaar de hij dan nog o.m.: Binnenkort zal ik het Atlantisch hoofdkwartier verlaten en vooraf wil ik een bezoek brengen, aan de hoofdsteden van alle landen, die met ons meewerken. Het eerst van al kom ik naar België, en daartoe bestaan verscheidene redenen. In de eerste plaats omdat België de dienstplicht van 24 maanden heeft Ingevoerd. In ieder land ontmoet men staatslieden die overtuigd- zijn dat een militaire opleiding van twee jaar tegenwoordig noodzakelijk is. Vele landen hebben met moeilijk heden te kampen om hun dienst tijd te verlengen. In België bestaan diezelfde moeilijkheden, maar toch heeft men hier niet geaarzeld deze maatregel in te voeren, en daartoe hebt gij hier prachtige soldaten. Ieder staatsman en ieder deskun dige moet erkennen dat een land, indien het eerlijk wil zijn tegenover zich zelf en tegenover zijn jeugd, verplicht is de dienst van twee jaar in te. voeren. België doet op dat ge bied volledig zijn plicht. Door een flinke organisatie zullen wij de vrede bewaren hier, op de plaats waar wij leven, en nergens anders. Dat is trouwens ons enig doel. Onze veiligheid hangt af van een militair evenwicht in de wereld. Ik keer weldra terug naar de Verenigde Staten, en ik zal mijn plicht blijven doen. Zolang ik leef en waar ik ook ben, ik zal altijd overtuigd ^blijven dat wij vrede, vrijheid en veiligheid kunnen be waren door een samenwerking der vrije volkeren. Dat is onze leus. Ik ben verheugd omdat ik het Belgisch volk heb ontmoet. Ik wens u veel geluk en goed heil. Voor wederzijdse hulp bij aanval in Europa. In de loop van het laatste Jaar kwamen de Ministers van België, Nederland, Luxemburg, West-Duits- land, Frankrijk en Italië herhaal delijk bijeen voor de oprichting van een Europese Verdedigingsgemeen schap. Groot-Brittannië werd daar omtrent eveneens gepolst, maar deelde mede dat het niet deelnemen zou aan die gemeenschap, maar zich toch ten nauwste zou verbin den met de Europese strijdkrach ten. Deze besprekingen en onderhan delingen. hebben thans geleid tot het opstellen van een verdrag te sluiten tussen 't Vepenigd Konink rijk en de zes West-Euronese lan den, die 'n Europese Verdedigings gemeenschap hebben gevormd. De inhoud ervan werd officieel bekend gemaakt. Dit verdrag houdt wederzijdse verbindingen in. Het bepaalt dat bijaldien op een of ander ogenblik, dan wanneer het Verenigd Koninkrijk partij is bij het Noord-Atlantisch Pact, een van de tot het verdrag over de Europese Verdedigingsgemeenschap toegetre den staten of de Europese verdedi gingsstrijdkrachten zelf het voor werp van een gewapende aanval in Europa mochten worden, het Ver enigd Koninkrijk met al de te zij nen dienste staande militaire of andere middelen aan deze aldus aangevallen staat resp. Europese verdedlgingsstrijdkrachten hulp en bijstand zal verlenen. Anderzijds komen de tot het ver drag over de Europese Verdedi gingsgemeenschap toegetreden sta ten overeen dat bijaldien het Ver enigd Koninkrijk of zijn strijd krachten gedurende dezelfde perio de het voorwerp van een gewapen de aanval in Europa mochten wor den, deze zelfde staten en de Euro pese verdedigingsstrijdkrachten aan het Verenigd Koninkrijk of aan zijn strijdkrachten met al de te hunnen dienste staande middelen, militaire zowel als andere, hulp en bijstand zullen verlenen. Het sluiten van dit verdrag werd met grote voldoening vernomen in de verschillende landen erbij be trokken. Regering omvergeworpen. 3.000 Slachtoffers. Halverwege vorige week is op stand uitgebroken in Bolivië en ge vechten werden geleverd tussen re bellen en troepen, die de Regering trouw waren gebleven. Tenslotte bleef de bovenhand aan de opstandelingen, die hun leider Hr Victor Paz Esteusoro, hoofd van de Boliviaanse Nationale Revolu- tionnaire Beweging, naar het land hebben teruggeroepen om er het beleid ln handen te nemen. Men schat dat 3.000 slachtoffers zijn gevallen bij deze opstand; al leen te La Paz reeds werden 868 lijken van gevallenen geborgen. Moskou weigert U.N.O-toezicht op vrije verkiezingen in heel Duitsland. Door Moskou werd geantwoord aan de Westerse grote mogendhe den op dezer laatste nota inzake de Duitse kwestie. In dit antwoord weigert de Sovjet-Unie andermaal een U.N.O.-toezicht op vrije verkie zingen te houden in geheel Duits land en stelt voor dit te laten doen door een vier-landencornmissie. Al le andere vorige voorstellen door de Russen gedaan, nl. omtrent Oder- Nelssegrens en oprichting van Duits nationaal leger, worden andermaal bevestigd. Ontslag van Generaal Eisenhower op 1 Juni als Opperbevelhebber der Atlantische Strijdkrachten. Door het Witte Huls werd offi cieel medegedeeld dat President Truman het goed heeft gevonden Generaal Eisenhower met I Juni e.k. te ontlasten van zijn functies van opperbevelhebber der Atlanti sche strijdkrachten in Europa om hem toe te laten in de U.S.A. aan wezig te zijn en zijn kansen te ver dedigen voor de bileenkomst van de Republikeinse partij, doorgaande op 7 Juli e.k., in verband met zijn kan didatuur voor het Presidentschap, opdat die partij hem hiervoor zou steunen. Tevens werden de brieven van Generaal Eisenhower bekend ge maakt, waarin hij om dit ontslag verzoekt. In het hoofdkwartier van de ge allieerde strijdkrachten heeft de Generaal zijnerzijds een Perscon ferentie gehouden om uit te weiden over zijn ontslagneming. Aldus ver klaarde hij dat, zo hij de kandidaat der Republikeinse partij zou wor den, hij dan volledig ontslag nemen zou uit het leger om vrij te zijn en te kunnen spreken als elk ander burger. Aan de politieke strijd zelf wil hij evenwel niet deelnemen vooraleer officieel republikeins kan didaat te zijn. Over de taak welke hij deze laat ste maanden ter harte nam meent hij dat hij die grotendeels heeft vervuld. Omtrent zijn opvolger ls nog niets bepaalds bekend. AANSTAANDE PRESIDENTS VERKIEZINGEN IN U.S.A. Bij nieuwe voorverkiezingen in New Jersey is Generaal Eisenhower afgetekende overwinnaar geworden en streefde zijn naaste Republi keinse concurrent Senator van ver voorbij. Nieuwe Regering gevormd. Kwestie niet voor de Veiligheidsraad. Eindelijk is de Hr Bakkoesje erin 'geslaagd een nieuw kabinet samen {e stellen en heeft het aan de Bey voorgesteld. Ais antwoord heeft de Franse Resident-Generaal enkele maatre gelen ingetrokken. Zo werden 190 der aangehouden personen vrijge laten, de controle op het wegenver- keer werd geheven, liet telefoonver keer werd weer vrij, alsmede het versturen van telegrammen. Anderzijds heeft de Veiligheids raad van de Verenigde Naties ge- Verkiezingen worden uitgesteld- weigerd de klacht, ingediend door de Aziatisch-Afrikaanse naties over de gebeurtenissèn in Tunis gericht tegen het Frans beleid, in aanmer king te nemen.. Het is de eerste maal dat de Veiligheidsraad tot dergelijke weigering besluit, Eb- wa ren sléchts 5 stemmen voor tegen twee en bij vier onthoudingen. Om een klacht op de agenda te Plaat sen moeten er 7 stemmen voor zijn. Frankrijk en Groot-Britta.nnjë stemden tegen, U.S.A., Griekenland en Nederland onthielden zich. Door de Egyptische Regering werd een besluit uitgevaardigd om de parlementsverkiezingen die bin nenkort moesten gehouden worden, voor onbepaalde tijd uit te stellen. Verder werd alle verkiezingsactivi teit afgelast. Ontbinding van de Se naat wordt eveneens verwacht. De Regering is ook zinnens de kieswetten te wijzigen. Betreffende de onderhandelingen met Engeland, blijkt het andermaal niet te vlotten. De zienswijze dei- Britten omtrent de toekomst van Soedan zou de steen des aanstoots zijn. De Egyptische ambassadeur te Londen, dhr Amr Pasja, die zopas In de Britse hoofdstad toekwam, verklaarde dat die onderhandelin gen evenwel steeds aan gang wa ren en hoop op een akkoord be stond. Naar verluidt zou de Egyp tische Regering het volgende voor stellen: in ruil voor de ontruiming door de Britten van de Kanaalzone zou Egypte bereid zijn aan de ge zamenlijke verdediging van het Midden - Oosten deel te nemen en een grote inspanning hiervor doen; de Soedanezen zou vrijheid gelaten worden om over hun lot te bepalen maar vooraf evenwel zouden zij Koning Faroek als Koning van Soedan moeten herkennen. Over mogelijkheid van bondgenootschap met U.S.A.? Maandag en Dinsdag Jl, niet ver van Salamanca,had een ontmoe ting plaats van de Hr de Salazar, de Portugese Eerste-Minister,. en van Generaal Franco, het Spaans Staatshoofd. De juiste plaats dei- conferentie van beide staatshoof den was Ciudad Rodrigo, een Spaans stadje. Naar verluidt zou er de mogelijk heid zijn besproken van het sluiten van een bondgenootschap U.S.A.- Spanje-Portugal, wat een aanslui ting zou betekenen met de Wester se verdediging. Nog werd gezegd dat ook het sluiten van een Middel lands zeepact zou zijn onder ogen genomen. Generaal Van Fleet koestert goede hoop op wapenbestand. De meeste bijeenkomsten van de onderhandelaars van de Wapenbe standscommissie waren telkens van heel korte duur en veel is er ook niet over uitgelekt. Laatst werd evenwel voorgehouden dat bij ge heime besprekingen kans zou zijn ontstaan omtrent een compromis over de kwestie der krijgsgevange nen. Generaal Van Fleet, opperbevel hebber der geallieerde landstrijd krachten in Korea, verklaarde zij nerzijds op een persconferentie, dat hij goede hoop koesterde op een eervol bestand in Korea. Over de vijandelijke verliezen in Korea zei hijGedurende het af gelopen jaar heeft het 8" leger aan de vijand de volgende verliezen toe gebracht: 314.171 doden, 188.588 ge wonden en 27.937 gevangenen. Het heeft 9.508 zware en lichte mitrail leurs, 12.679 mitrailleurgeweren, en 57.738 geweren, 6890 stuks geschut en 766 pantser- en andere Voertui gen in beslag genomen of vernield Van het front werd een actie ge meld van een 60-tal geallieerde tanks, verder hevige luchtgevech ten en een heftig bombardement door het Amerikaanse pantserschip Iowa op de Communistische bat terijen van Wonsan. Knappende frletjeï dank zij NESTOR HARTIN gaar vlees dank zij NESTOR MARTIN Smakelijke soep dank NESTOR HARTIN *1 OlVCH BEZOtR ONTZE ZALEN VOOR TENTOONSTELLING E N DEMONSTRATIE BRUSSEL, 110, Adolphe Maxlaan ANTWERPEN, 18. Meif Als gevolg op een artikel onder bovenstaande hoofding verschenen in ons nummer van 29 Maart jl. ontvingen wij een schrijven dat wii hier in zijn geheel afdrukken. Het is' een heel andere zienswijze voor die bepaalde toestand in het Veur- ne-Ambachtse en wij menen dat het al onze landbouwers-lezers uit die streek zal Interesseren. Hier volgt dan dit schrijven: Waarde Heer Uitgever, Als lid der regie der Noordwate ring en als grootste voorstaander voor de laagtrekking van het water der Be'verdijk, heb ik met veel be langstelling het artikel Water- nood ln Veurne-Ambacht» gelezen. Ook ware het mij aangenaam mijn zienswijze in uw geëerd blad te mo gen laten kennen. Het hoofddoel van de watering is ieder grondbezitter van zijn over tollig water zoveel en zo rap moge lijk te ontlasten. Daarom is het dat hij moet betalen. Spijzen van wa ter in de zomer is een bijzaak. Dat zulks zo is en zo moet zijn is geheel gegrond, want deze die te veel wa ter hebben zijn in de mogelijkheid niet van het water weg te krijgen, terwijl deze die er mogelijks zouden te kort hebben met wat goede wil en zonder schade aan hun mede burgers te berokkenen, zulks ge makkelijk kunnen verwezenlijken, met bijvoorbeeld een kant hunner weide diep te bedelven en mogelijks nog een diep put er bij te maken. Zulks is tegenwoordig met behulp van baggermachines gemakkelijk en goedkoop te verrichten, met dan op eik einde een dam zo hoog als V. S. VAN AMERIKA. De overname van de staalindustrie. Na het besluit, getroffen door President Truman, om de staal industrie op te vorderen, in ver band met de dreigende staking, zijn de staalarbeider3 aan het werk gebleven. Een gerechtelijke aqtie door de staalbedrijven inge steld, werd verworpen en het pre- sidentsbesluit wettig verklaard. Dit heeft evenwel een voorlopig karakter tot het geschil, gerezen tussen vakbond en staalbedrijven, kan worden geregeld. DUITSLAND. J,.5iS Ontvluch tingen uit Hovjet-zone in één maand. In de loop van de maand Maart jl. alleen zijn 4.516 lieden Sovjet-Duitsland ontvlucht, om asyl te vragen in West-Duits- land. 1.745 Personen kregen asyl en 654 jongelingen werden overge bracht naar het kamp van Pop- penhagen. TSJECHO-SLOWAKIJE. Bis schop in arrest. Uit. Vatikaan- stad werd vernomen dat de Bis schop van Budejovice, Mgr J. Hlouch, onder arrest werd ge steld, wegens negatieve houding tegen de republiek»! SOVJET-UNIE. Vloot telt 1,00 moderne onderzeeërs. Naar ho gere Amerikaanse marine-officie- ren, beschikt, de Sovjet-Unie thans over 400 moderne onderzeeërs, tijdens de jongste oorlog beschik ten de Duitsers nooit meer dan over 100 dergelijke boten, waar van vele kunnen doorvaren tot. in de wateren van Midden-Amerika. INDIE. 1 Tandarts voor 70.000 inwoners. Op de Universiteit van Bombay werd medegedeeld dat er in Xndië slechts 1 tandarts is per 70.000 inwoners. U.S.A. Nagenoeg 2.000 televi siezenders. ln de U.S.A. wordt verwacht dat er aldaar binnen kort niet min dan 2.000 televisie zenders zullen functioneren. VENEZUELA. Complot ont dekt. In Venezuela heeft de veiligheidspolitie een complot ont dekt, dat moord op een minister en het verdrijven van de huidige regering beoogde. NEDERLAND. Westerling aangehouden. Westerling, de Nederlandse Officier die een grote rol speelde in Indonesië, werd te Laagkeppel, op 20 kilometer van Arnhem, door de Nederlandse po litie aangehouden. Hii was sedert twee dagen in Nederland aange komen. zij begeren om het water op te hou den. Als zij dan nog vrezen, zoals het artikel het zelf zegt, dat hun vee zou omkomen ln het slijk zou ik hun aanraden de andere grach ten ook te delven, dit ware beter dan pinnekensdraad, want de wa tering kan toch hun persoonlijke grachten niet delven en ook ware het volgens mijn mening zeer goed om alzo hun weide in het voorjaar zelf zo droog mogelijk te kunnen houden om alzo de gevolgen van een koude, natte weide zoveel mo gelijk te kunnen ontgaan. Want als men het water ophoudt en de eer ste warme zonnestralen verplicht het overtollig water, dat zou moe ten weglopen, op te drogen, en al zo door die verdamping koude in de grond brengt,zijn die zonne stralen al verloren om het gras te doen groeien. Waarom zijn de ene weiden zo veel vroeger aan dan de andere? De zon schijnt toch overal gelijk, maar ja, de ene zijn veel natter dan de andere en de droogste zijn de vroegste en de beste en daarbij is het gras er minst in stukken ge stampt. Om al die redenen denk ik dat het zelf in hun eigen voordeel ware de andere grachten ook te delven om de weide zo droog mogelijk te hebben tot dat de tijd er is dat het water overal mag opgehouden wor den zonder aan iemand schade te veroorzaken. Deze tijd is in mijn oordeel dan als alles gezaaid is, maar niet vroeger, want de schade veroorzaakt door de natte aan zaai land, alhoewel misschien min zicht baar, is zeer groot- Immers enkele dagen vroeger en goed droog kun nen zaaien is soms voldoende om een goede of slechte oogst te heb ben. Daarom is het dat de belan gen der zaailanden ver deze der weiden overtreffen. Tussen haakjes beweer ik altijd dat de weiden ook geen kwaad hebben in de lente droog te zijn. Nu is er tweemaal zo veel zaailand als weiden en het is niet wenselijk dat er meer weiden in de streek zouden gemaakt wor den om verscheidene redenen (nu men zoveel spreekt van Overproduc tie van vlees en vee) als men denkt aan het algemeen belang en aan het groot verschil tussen de geza menlijke waardeopbrengst van zelfs het slechtste land tegenover de bes te vette weiden. Ik wil wel, er is veel werk aan, maar moesten het al vette weiden zijn er zouden nog tienmaal meer werklozen te onder houden zijn, daarom is het verkeerd de grasmaking ln onze streek aan te moedigen, maar integendeel de lage zaailanden moeten zo goed mogelijk behandeld worden en aan gemoedigd en de voorkeur in de behandeling genieten. Daarom is het, zolang men mij niet kan overtuigen door aanneem baarder gegevens dan deze van het artikel van waternood, dat ik denk dat in een streek zoals de onze het water van in het begin van het betenseizoen tot in het voorjaar, als alles gezaaid is, al het water dat kan weglopen, zou moeten weglo pen. Die het willen vroeger ophou den kunnen dit zelf zoals ik hoger zegde en het heeft reeds veel te lang geduurd dat, om enkele ver keerde opvattingen, (bijvoorbeeld dat welden nooit te veel water kunnen hebben om goed te zijnl enkele bevoorrechte landbouwers, die bij gedoogz.aamheid hun wed dingen in de waterlopen hebbende, denken dat zij het voorrecht heb ben die weddingen op hun persoon lijk te kiezen peil doen houden en dit ten nadele van gans da streek. Dat vissers protesteren tegen de laaigwaterstahd zou nog aanneem baar zijn, alhoewel ik niet over tuigd ben dat de hoeveelheid vis in evenredigheid is met de hoeveel heid water. Ik zou eerder denken dat de staat van bedelving en het vernieuwen van het water er meer in verband mede staan, maar aan gezien de visopbrengst maar 2 fr. per Ha. bedraagt en de landbou wers 60 fr. per Ha. moeten betalen, is de gevolgtrekking gemakkelijk. Ik beken gaarne dat alles in de watering niet perfect is, maar ik denk dat het laaghouden van het water een verbetering mag ge noemd worden. Een andere, mijns inziens, mogelijke verbetering ware van zo dicht mogelijk bij Nieuw- poort, op het einde der Beverdijk, een grote reservoir te maken. Deze zou kunnen zonder grote kosten gemaakt worden met gronden op een grote diepte uit de delven. Dan zou elk laagwatergetij deze reser voir gans droog maken en binst het hoogwatergetij weer kunnen vol lopen. Alzo zou het water uit Veur ne-Ambacht veel rapper weg zijn en mogelijks zou men dan kunnen van als het water laag genoeg is in Veurne-Ambacht een gedeelte van het water van het Wovunenbroek en de Blankaert met behulp van een siphon onder de IJzer langs de Beverdijk en de reservoir laten in de zee lopen. Zo zou een groot ge deelte van het nu beslist zijnde uit te pompen water uit het Woumen- broek op een natuurlijke wijze en zonder pompen naar de zee kun nen gebracht worden. Natuurlijk zou de Noordwatering eisen dat zij ln de zomermaanden een gedeelte van het goed, schoon water van de Blankaert zouden mogen bezigen om Veurne-Ambacht te spijzen met drinkwater. Aan het kruispunt der Hurlupin- en Gambettastraat te Komen deed zich 's avonds een dodelijk moto ongeval voor. Een velomotor, be stuurd door dhr André Bouxon, 31 jaar, wonende "Stationwijk te Ko men, kantelde plots om. Dhr Gas ton Villers, 37 jaar, lithograaf, wo nende Armentierse Baan te Ko men, welke op de duozitting had plaats genomen, stuikte zwaar ten gronde en liep een schedelbreuk op. Hij werd bij hoogdringendheid naar het hospitaal van Komen overgebracht, doch overleed er kort nadien aan zijn erge verwondin gen. Uitslag van schijf van de Winnen 200 fr. de Trekking der V* Koloniale Loterij: de nummers eindigend op 5 500 fr. 65 1.000 fr. 332 432 113 676 114 5.000 fr. 5240 8386 3951 7882 0039 10.000 fr. 6439 7562 5633 3315 3637 20.000 fr. 5880 0193 50.000 fr. 3045 100.000 fr. 50203 51707 11564 49194 06603 57840 250.000 fr. 48840 1.000.000 fr. 332951 412352 413002 102389 392708 2.000.000 fr. 467673 426702 5.000.000 fr. 438358 Verwoeste Gewesten 1922 Trekking van 10 April 1952 Wint 250.000 fr.: Reeks 166.735 nr 12 Wint 100.000 fr.: Reeks 192.377 nr 20 697 reeksen zijn terugbetaalbaar met 312,50 fr. of met 300 fr. volgens dat ze al of niet omgezet werden krachtens 't K. B. van II Mei 1935. LENING VOOR WEDEROPBOUW Eerste Schijf. 228" trekking van 12-4-1952. Wint 1.000.000 fr.: Reeks 2923 Nr 591 Tweede Schijf. 167* Trekking van 16 April 1952. Wint 1 millioen frank: Reeks 4873 Nr 472. Wint 500.000 frank: Reeks 5736 Nr 047. Derde Schijf. 102" trekking van 15-4-1952. Wint 1.000.000 fr.: Reeks 9769 Nr 330 Wint 500.000 fr.: Reeks 7269 Nr 597 De andere obligaties dezer reek sen zijn terugbetaalbaar ad. 1-000 frank. BRUSSEL 16 APRIL 1952 GOUD: Pond sterling 645,— 642,* Napoleon 535,- Louis 503,75 506,25 Dollar 128,— 128,60 PAPIER: Dollar 54,35 Gulden 13,20 Zwitserse frank 12,50 Franse frank 13,525 Pond sterling 134,50 Mark 11,60 Peseta 1,15 84,25 12,65 13,60 135,50 11,70 1,17 SCHONE VENSTERBEklEEDING Firmm ïjouckt Vanroltecjlï Ooytstr utiv5.- |\oe5elcLre j 1 \Z„.r 5CHONE MEUBE15 Firma fioi/cKaert Vanrolleoliem o«t.u uu«<"drk",dim

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 9