VOOR POPERINGE EN IEPER 12 Met Hoop en Vertrouwen W BLOSKM BE WEEK II 0IS LAND Tragisch Moto-ongeval te Geiuwe De Gouwdegen van het Algemeen Westvlaams Toneelverbond te De Panne OA £0 Diepsondering in de Bedevaartweide Hofstede met volledige inboedel door nachtelijke brand vernield -rl VONTVntN Motorijder uit Kruiseke op slag gedood behaalden een verheugend succes KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG PRIJS APRIL 1952 Nauwkeurig bodemonderzoek voor het grondvesten von de nieuwe Uzertoren NUMMERPLATEN VAN AUTO'S WORDEN DE EERSTKOMENDE TWEE JAREN VERVANGEN DETECTIVE tiET WtKHUKS NÏEUW6 Zijn makker met zware schedelbreuk in ziekenhuis opgenomen De versiïelïrag ¥csn de IJzerforera De rode haan kraaide te Westvleteren HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523! leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER RECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Dlksmuide en randgemeenten). 48* JAAR. Nr 17. Bladzijden 3 Frank POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 102 fr. België (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge dat ooit TE heeft beleefd? De grote banen konden met moeite de auto's, motor- en bromfietsen slikken; en alwie... be nen had, was op gang en in gevaar! Want de fameuse claxonsde trompen van de auto's sneden door de lucht en door uw lijf op hun dolle ritten naar de kust of in de verkeerde richting. Wie toch thuis gebleven was, kon in de bladen le zen dat het aan de kust niet... zwart zag van het volk, maar wemelde van alle zomerkleuren. Hebt ge 't onthouden hoe verleden jaar met Pasen een treur- en rouwzang op ging aan onze kust? Nu was het één triomfzang... gouden zaken ge daan aan de zeë! Ja, 't was deze keer een hemels Paasweertje! Ver ben ik niet gelopen... Ik zat immers in 't paradijs! Tweede Pasen 's morgens op gang in de streek. Een heerlijk zonnetje, geen wind, warm! Ge zaagt waarachtig dat, wijl niemand aan 't werk was, alles rondom u in volle bedrijvigheid was. Al wat groeien kon, alles wat naar boven wilde, haastte zich om de kop uit te steken, om los te ko men en los te slaan. Ge zaagt, ge hoordet bijna die groei. Jong groen in de zon! Zon op de weiden, zon op' het koren, zon op dat effen ta pijt van vlas, zon op de jonge bloe men, op de knoppen van kerselaars, pruimelaars, perelaars en appelaars. Zon op de jonge bladjes van de hoge populieren, zon op liet zilve ren water van de beken. Een echt zomerfeest. En 's anderendaags was 't reeds gebeurd. Al die bloemknop pen op de bomen waren openge gaan, bloemen, niets dan bloemen, hagelblank, rozerood, wit en rood, de hoven één bloem, een ruiker; en daar In de grotere of kleinere bloemparken de frisse jonge bloe men in alle kleuren! Neen, dat be kijkt ge niet in auto, daar moet ge van genieten al wandelen, daar moet ge uw ogen kunnen de kost gevep; door een dreve kunnen gaan, een vergezicht kunnen zoeken, het spel van zon en schaduw kunnen nagaan. Onze buiten? De grote Paaskuis ls erover gegaan in enkele dagen. Wat nog stijf en hard lag, kleur loos en dof, is alles leven geworden, uitbundig leven geworden. Dat heeft de zon... getoverd in die enkele da gen. Die dat meeleefde, beleefde er danig veel genot aan! Jawel, ik be grijp best dat de stadsmensen naar de zee of naar de Ardennen storm den; dat de auto's en moto's over de bah en snelden, het motorleven in dat ontluikend leven van boom en vrucht. Maar nooit heb ik zo diep aangevoeld hoe men op den buiten die wisseling van 't jaargetij, die levensopwekkin- kan meeleven en er van genieten. Daar kunt ge in ademen, daar groeit ge in mee. Zulk heerlijk Paasweder heb ik nooit gekend. Gij wel? Is ons... humeur ook niet heel anders geworden? Ook op ons gemoed ligt er zon, die leven wekt en warmte. De loom heid is ontdooid, we zien leven en werk en vol leven pakken wij het werk aan. De groei van wat buiten staat, wekt ons tot arbeid op. 't Wordt aangenaam, 't wordt ple zierig als alles leeft en groeit ook uit uw eigen arbeid iets te zien le ven en groeien. We weten wat het is: de hoop en het vertrouwen zijn weergekeerd. De arbeid op land en veld was niet vergeefs gedaan, de grond ls dankbaar. Zo in de natuur, zo met onze arbeid. Wie arbeid ver richt heeft nu vertrouwen, alle ar beid brengt vrucht voort, ook de arbeid in huis, ook de fabrieks arbeid! We weten wel, 't zal nog buisen en stuiven, maar de hoop herleefde, we kunnen nu tegen een duw... Zomeren zal 'tl Zo treedt dees jaar de Meimaand in 't land. Over fris groen, in een weelde van bloemen, wijl merel en vink en leeuwerk voor... 't muzikaal gedeel te zorgen! Bloeimaand noemen we de Meimaand. Dses jaar is 't waar heid Meimaand, de jeugdmaand, de maand van 't jonge leven. We zijn er op voorbereid en halen die maand in zoals 't nooit gebeurde. Wat we van die maand verwachtten kunnen we reeds bieden. Het geurt en riekt reeds naar de Mei. Meimaand 1Mariamaand De schoonste maand van 't jaar werd toegewijd aan haar die de schoonste is van alle schepselen, de heerlijkste bloem is uit Gods gaar de. Haar beeld zal, in kerk en huis, midden licht en bloemen staan. De... oneindig vele kapellekes langs onze wegen, de vele Lieve Vrouw-beeldekes aan hof of boom. aan hoeken van straat of grintweg zullen versierd worden en gepint. Naar aloude Vlaamse traditie. Och ja, wie denkt er aan om langs de nieuwe nationale autostrade, die door Westvlaanderen snijdt, een Lieve Vrouw-kapelleke te bouwen? Zou het mogen dat al die vreemde lingen door onze provincie snor ren alsof ze in een... heidens land voorbijreden? Hoe de... aangelan den dat aan boord moeten leggen om van die opperheer de Staat die vergunning te krijgen, weet ik niet. Maar 't ware een ware schan de zo, langs die kilometerlange baan, niets wijzen zou op onze Vlaamse Maria-verering! Noemt die Lieve Vrouw de O. L. Vr. van de snelle weg, O. L. Vr. van de razen de vlucht, of eend-er hoe, maar to nen -moeten we dat de Lieve Vrouw thuis is en blijft in Vlaanderen. Meimaand!... Mariamaand! Nooit werd de Lieve Vrouw zo feestelijk onthaald als nu... él groen en bloemen! Dat is 't. werk van de zon! Werk van de zon! Is het ook geen zonnewerk dat de Lieve Vrouw verricht? Is zij niet de Troosteres der be drukten? Is zij niet de Behoedenis dei- kranken? Is zij niet de Moeder van goede raad? Is dat alles geen zonnewerk? Zon laten lichten waar het duister is. dof en zwart. Zonnewerk? Warm doen worden wat koud en kil en hard is? Licht en warmte brengen, leven brengen, hoop en vertrouwen brengen waar nood is en miserie. Meimaand! En zo de zon op en kele dagen een lustwarande tover de, een paradijs, zo moge dit jaar Maria met 't begin van de Maria maand in alle harten een paradijs toveren van rust en vreugde en vrede! Zo gaan we haar maand in, met hoop, vertrouwen en liefde. Zo knielen we voor haar beeld in huis en kerk; zo reiken we onze handen en ons hart tot haar:... Moeder, bid voor ons. PÉ VLAMYNCK. Het reusachtig toestel waarmede de diepsondering uitgevoerd werd. Wij bemerken van links naar rechts: dhr Henkart der firma Pieux Franki die de diepsondering uitvoerde; dhr Ing. Monthaye, dhr Van Averbeke, dhr E. Clotlens, secretaris van het Bedevaartcomité, en de heren Van Kerckhove en Clauw, leden van het Bedevaartcomita. Op uitnodiging van het Bede vaartcomité waren wij Donderdag 17 dezer getuige van zeer merk waardige voorbereidingswerken in de Bedevaartweide te Kaaskerke op de plaats waar de nieuwe Uzerto ren zal verrijzen. Bouwmeesters gaan niet roeke loos te werk en alhoewel wij gerust mogen zeggen dat ook bij vroegere bouwwerken niets aan het toeval werd overgelaten, toch moeten wij er dan bijvoegen dat de techniek iedere dag een stapje vooruit gaat en het zeker geraadzaam is van de ze vooruitgang gebruik te maken, vobral wanneer het gaat om wer ken van een omvang als de opbouw van een nieuwe IJzertoren. Nu de opbouwwerken van dit mo nument vóór de deur staan, werd dan ook beroep gedaan op de laat ste aanwinst inzake bodemonder zoek, namelijk de diepsondering, ten einde na te gaan hoe diep de betonnen heipalen, die het grote monument zullen schragen, in de grond dienen gedreven te worden alvorens op vaste draagbodem te rusten. DIEPSONDERING Hetgeen de Nederlanders ge noemd hebben diepsondering en aldus in alle talen onvertaald bur gerrecht kreeg, maakt deel uit van een nog jonge wetenschap die in 1936 haar eerste Congres hield te Cambridge en die men roemt de Prof. Terzaghi reeds merkwaardige studies hierover gemaakt en gepu bliceerd in 1925, maar het waren toch de Nederlanders Prof. Buis mans en Ing. Huizirga die zich aan de Technische Hogeschool van Delft bijzonder op dit probleem toe legden: zij specialiseerden zich in de diepsondering en ontwierpen het eerste tcsstel voor dit soort bodem onderzoek. In cr.s land was het Ing. De Béér, bestuurder van het Laboratorium vcor grondmechaui- ka der Universiteit te Gent. die zich vooral met dit vraagstuk bezig hield. Diepsondering is niets anders dan het onderzoek naar de hardheid en het weerstandsvermogen van de aardbodem in zijn verschillende la gen. Het nut hiervan zal men dadelijk inzien wanneer men weet dat in de moderne bouwtechniek veelvul dig gebruik gemaakt werdt van fce- tennen heipalen die tot een bepaal de diepte in de bodem gedreven worden tot zij op een grondlaag lusten die voldoende weerstand biedt om het voorgenomen bouw werk te kunnen schragen. Vroeger kon men deze diepte bepalen naar de geologische gegevens waarover men beschikte, maar positieve ze kerheid of de voldoend harde laag bereikt werd, had men niet en daarom was men genoodzaakt om zekerheidshalve dieper te gaan dan' volgens de berekeningen nodig bleek. De diepsondering heeft hieraan verholpen. Een conische punt met een basisoppervlak van 10 cm2 wordt onder drukking in de grond gedreven. Ieder ogenblik kan men cp drukmeters aflezen hoe groot de weerstand i.s die de grond biedt aan de indringing van de punt. Te Kaaskerke zagen wij dit toe stel, dat nog enig is in ons land, aan het werk. Telkens de conische punt. die op een as van 15 mm ge vestigd is. welke op haar beurt in gesloten is door een buis van 35 mm Voortaan twee letters en vier cijfers. grondmechanika. In Duitsland had izte vervolg biz. a.> Plaat aan voorkant van de wagen afgeschaft. De nummerplaten van de auto's zijn thans het getal 900.000 voorbij. Sedert geruime tijd is er dan ook sprake van een an "ere immatricu- latie toe te passen. Straks is men over het millioen en het gaat niet op zeven cijfers op een nummer plaats te zetten. Het dagblad La Cité deeil me de dat alle platen tijdens de eerst komende twee jaren vervangen zou den worden. Elke wagen word;; voor zien van een plaat met 2 letters en 4 cijfers; ook van een speciaal identiteits- en nummerplaatboekje. De' nieuwe platen zullen de stan daardafmetingen hebben aangeno men door de Conventie van Gene ve (nl. 27,5 cm. lang en 21 cm. breed) en bestaan uit vier cijfers van 1.000 tot 9.999 met daarbij twee létters. Men onderzoekt de moge lijkheid om de °el?kte nlaten die gemakkelijk beschadigd worden, te vervangen door platen in plastic of geverfd aluminium. Indien de Minister van Openbare Werken zijn goedkeuring hecht aan deze hervormingen, dan zal het nieuw syste°m eerst, en vooral toe gepast worden on de af te ieveren nieuwe nlaten. on de nummerplaten boven de 500.009 en vervolgens op de andere. MOTORFIETSEN De combinatie van letters en cij fers zou eveneens gebruikt worden voor de nummerplaten van motor fietsen, terwijl de afschaffing van nummerplaten van voren overwo gen wordt. Wat de bromfietsen van minder dan 50 cc cylinderinhoud betreft deze laatste zouden gelnksesteld worden met de fietsen en aan de zelfde reglementering onderworpen. Vé/oo&I voor fiet j'Dye volhe VCUI heef wJat ^onolohPunge IAN U kunt die volgen vanaf a.s .wee, m ons blad. I Schema van het diepsondcringstoe- stel. Duidelijk bemerkt men onder aan de conische punt die in de grond dringt. Langs de midden- stang wordt de weerstand, die de punt ondervindt, via een oliebad overgezet op de drukkingsmeters, die men links bemerkt. De totale druk wordt aangetekend op de drukkingsmeters van rechts. Een verschrikkelijk verkeersongeval kracht Zondagnamiddag de stille gemeente Geluwc in beroering. Vlak bij de ingang van het Ge meentehuis deed zich het ongeval voor, waarbij twee jonge mannen uit het naburige Kruiseke betrokken werden en waardoor een van hen het leven inschoot en de andere zwaar gewond naar het ziekenhuis dien de overgebracht. Marcel De Rruyne, geboren te Kruiseke op 11 November 1930, en Rijkswachter ingelijfd bij het schoolescadron te Elsene, bracht twee verlofdagen in familie door en had van de gelegenheid gebruik ge maakt om de moto van zijn broer Roger eens te beproeven. Op de duo-zitting had zijn vriend, de 23-jarige André Carrein, wonende aan de Koekuit te Menen, en oudste uit een gezin van 7 kinderen, plaats genomen. Na een rondrit over Wervik zouden zij de moto terug naar Roger brengen en in de beste stemming waren zij langs de baan leper - Menen vertrokken. GEVAARLIJKE BAAN De grote baan leper-Menen door het is aanleggen der waterlei ding erg toegetakeld en zelfs een werkelijk gevaar geworden voor het verkeer. Dit is 'bijzonder het geval in de dorpskom van Geiuwe zelf. Zo is er op de plaats te Geiuwe, recht voor de ingang van het ge meentehuis een tweedubbele put gemaakt, eerst door het wegnemen van de kasseien en in het mid den daarvan is er nog een diepere put voor het aanleggen van een deksel op de vergaring van de wa terleiding. Dit gevaarlijk punt is gewoonlijk door een zekerheidsafsludting af geschermd zodat het geen gevaar biedt voor het verkeer. Zondagna middag was evenwel die afsluiting 8$ «kaffer Marcel De gn'y»5 verwijderd en het onderzoek zal dienen uit te wijzen wie daarvoor aansprakelijk dient gesteld. DE TRAGISCHE BOTSING Omtrent kwart voor vier kwamen beide motorijders de plaats opge reden, volgens ooggetuigen aan ma tige snelheid. Marcel De Bruyne nam zijn zwenking cm de plaats op te rijden doch kon niet vermoeden dat er zich een hindernis op zijn weg bevond. Naar achteraf bleek stond de motor, die vier versnellin gen heeft, in derde geschakeld. Met een schok kwam het voer tuig' in de put terecht. De geleider, die op het laatste nippertje het ge vaar bemerkte en nog trachtte uit te zwenken, trok het stuur naar links over. Vermoedelijk door de schok, sprong de voorband van het wiel en werd de moto volslagen on bestuurbaar. Hij joeg evenwel nog links een twintigtal meters ver de straat over, dwarste het linker voetpad, om dan tegen de omhei ning van het park rond de kerk aan te botsen. De ijzeren baar dei- afsluiting werd doorgereden en de moto kantelde ten slotte cp het grasplein. De ongelukkige Marcel De Bruyne lag levenloos boven op zijn voertuig. Zijn makker was dooi de schok van de duo-zitting tegen de omheining geslingerd en lag. he vig bloedend, op het voetpad. HULP AAN DE SLACHTOFFERS Schier onmiddellijk na de ramp snelde E. H. Vanheipe. onderpas toor. die daar vlak bij woont, de ongelukkigen ter hul]) en diende hen het H. Oliesel tos. Ook werd dadelijk geneeskundigs hulp gebo den. Bij Marcel Ds Bruyne kon de geneesheer alleen de dood vaststel len, de ongelukkige was de schede! verbrijzeld en de borstkas inge drukt. Hoewel bewusteloos en hevig bloedend uit neus. mond en oren, was André Carrein nog in leven. Hij ontving ter plaatse de eerste zorgen en werd vervolgens naar de St-Jozefkliniek te Menen overge bracht. waar een heelkündige be werking werd toegepast. Dï Rijkswacht van Wcrah act na korte tijd ter plaatse en deed het eerste onderzoek. Zij liet het stoffelijk overschot van Marcel De Bruyne naar het dodenhuisje over brengen voor lijkschouwing door de wetsgeneesheer van het Parket. ONVERANTWOORDELIJKE NALATIGHEID Op de plaats der ramp troppelde een talrijke menigte samen en men besprak natuurlijk druk het ge beurde. Iedereen uitte zijn veront waardiging over de schromelijke nalatigheid dat van dergelijke ge vaarlijke punten de afbakeningen zo maar zonder meer verwijderd worden. De motorijder hield inder daad de uiterst rechtse kant dei- baan zoals het verkeersreglement voorschrijft. Het onderzoek naar de verantwoordelijkheid zal dan ook dienen uit te maken wie voor de verwijdering der veiligheidsafslui ting dient verantwoordelijk gesteld. Te Kruiseke verwekte het ver schrikkelijk ongeval begrijpelijker wijze veel opschudding. De sym pathieke Marcel De Bruyne, zoon uit de plaatselijke Coöperatief, was er van iedereen graag gezien. Naar wij Dinsdag vernamen is de toestand van André Carrein stilaan verbeterd en bestaat er veel kans hem te kunnen redden. Het Wekelijks Nieuwsbiedt aan de familie De Bruyne de betui ging van haar kristelijke deelne ming bij het smartelijk verlies dat haar treft. GEMO. Dat Vlaanderen nog een keur bende van schone mannen en vrou wen in de Katholieke toneelwereld bezit, waarin de jeugd geroepen wordt de toon aan te geven, heb ben we tijdens die twee dagen ge zien, bijzonder gedurende de grote optocht waar ze bewust en fier met het kenteken op de borst opstapten, aan de toeschouwers het bewustzijn tonende van hun roeping. Deze gouwdagen, die voor de eerste maal in de vorm van twee daagse werden gehouden, begon nen de Zaterdagavond met het houden van een studievergadering in de zaal Patria Het was rond 17.30 uur toen deze geopend werd door de Voorzitter van het Inrich tend Comjteit, Heer Devos, in de tegenwoordigheid van een 100-tal opgekomen leiders van Vlaamse verenigingen. Daarna kwam Bur gemeester Gevaert op het podium om aan allen een welkomsgroet te richten met de hoop dat ze deze twee dagen hier in zijn kuststadje een aangenaam verblijf zouden kennen en ook om te verkondigen dat het Stadsbestuur het als een plicht aanschouwde om het toneel, dat een kunst is waarvan ons Vlaamse volk zoveel houdt, met alles wat in zijn macht is, te steu nen. Daarna kwam de oude vriend, de gekende schrijver Jos. Jans- sens, voor het voetlicht om te spre ken over de verhouding tussen de Vlaamse toneelschrijvers en de Vlaamse toneelmaatschappijen. Uit zijn referaat konden we vol gende noteren, dat spreker een bijzondere lans brak voor het spe len van eigen stukken. «Waarom», riep hij uit, moet er gezocht wor den naar vreemde menu's, wan neer uit eigen keuken het beste gerecht kan opgediend worden. Vervolgens hoorden we de ta lentvolle regisseur Hr Van Duyn die sprak over de wisselwerking tussen acteur en toehoorder. Daar in legde spreker ons de gevoelens bloot van de acteur tegenover het publiek en deed een beroep op de speler om de dank van het pu bliek met het grootste genoegen te aanvaarden. Beide referaten werden geest driftig toegejuicht. Te 20 uur ging dan de avond door van kunst en gezelligheid, waarvoor de zaal stormenderhand werd ingenomen, want geen enkel plekje bleef onbezet. Deze avond werd geopend met een kunstconcert, uitgevoerd dooi de symphonic Pro Arte onder de leiding van Gilbert Swynge- douw. Er werden stukken ten gehore gebracht van Schubert, Brahms, e. a. Na ieder stuk werd er daverend toegeiuicht. Daarna kwam Remi Van Duyn op het podium die ons de kunst toonde van de declama tie. Het was waarlijk voor ieder toeschouwer een verrassing die grote kunstenaar aan het werk te zien. Tot slot trad het zangkoor Richten uit leper, op met zijn 65 uitvoerders, en dit onder de lei ding van J. Van Overbeke. Deze brachten on3 verschillende werken van Vlaamse meesters, zoals Ce cilia van J. Mortelmans, en Als Moeder Zongvan Lode Devocht. De tweede dag werd, als naar gewoonte, ingezet met een plech tige H. Mis in de O. L. Vrouwkerk ter Zee, opgedragen door de Gouw- proost Eerw. Heer Maertens en die een bezielende kanselrede hield. De gewijde spreker wees er op hoe gans de schepping samen hangt en hoe al de schepselen daarin hun rol te vervullen heb ben. «Ieder schepsel heeft zijn persoonlijke talenten gekregen, maar ieder heeft ook als plicht er op te waken dat zijn talenten niet in zich blijven, maar wel dat ze voor de gemeenschap worden aan gewend. Iedereen is dan ook ver plicht te arbeiden in de ootmoed, ook gij, kristelijke toneelspelers, omdat ge geroepen zijt op die ma nier de apostel te worden van uw volk! Na deze H. Mis, die door de tal rijke aanwezigen werd medegezon gen, ging dan onder de leiding der Koninklijke Harmonie Sinte Ce cilia een grootscheepse optocht door in de bijzonderste lanen van De Panne, waaraan niet minder dan een duizendtal leden deelna men. Deze massale optocht werd door menig toeschouwer en ver lofganger met de grootste bewon dering nagekeken. In de feestzaal van Patria ging dan de academische zitting door, die door vele personaliteiten werd bijgewoond. Op het met vaandels versierde podium hadden plaats genomen: Z. E. H. Kan. Verzeele, afgevaardigde van Mon seigneur Lamiroy; Hr K. Jonck- heere, afgevaardigde van het Mi nisterie van Opvoeding; Voorzitter J. Sercu; E. H. Maertens, proost; de feestredenaar Paul Rubens; Burgemeester Gevaert, die de stad vertegenwoordigde; Declerck, se- clerck, secretaris van het A.W.T.; Hr Storme, bestendig afgevaardig de. Het welkomwoord werd uitge sproken door Hr Sercu, voorzitter, die eerst en vooral de afgevaar digden uit de andere provincies, uit Oostvlaanderen, Limburg en Antwerpen groette en een bijzon der dankwoord stuurde tot de al gemene leider van de Vlaanderens, dhr Carlos Van Lanckere. Na de Heer Sercu, kwam dan de feestredenaar dhr Paul Rubens aan het. woord, die ons sprak over jeugd en theater en bijzonder aan prees meer toneelboeken en toneel werken te lezen. Na deze gloedvolle rede werd dan door Eerw. Heer - Waelkens, van de Jury, de uitslag bekend gemaakt van het Collegetornooi van de provincie, dat voor de eer- Foto genomen van het Gouwbestuur en het inrichtend Gouwdagcomité. Wij herkennen o.m. Z. E. II. Kanunnik Verzeele, E, H. Maertens, Alg. Proos', Burgemeester Gevaert van De Panne, dlir Jozef Van- denberglie, Ere Voorzitter, dhr Jozef Storme, Bestendig Afgevaardigde, <lhr Sercu. Voorzitter, de heer •Tonckheere, afgevaardigde van de Minister van Onderwijs, dhr Runi?s, Ri ikstaalinspecteur, dhr Kaf. Dccock, A.W.T.-Secretaris, de HH. Dcvos en Detaellcnaere, Voorzitter en Secretaris van het Gouwdag- Ci'ISitc £11 V.£ïÜ£ï tijtjmLSlCÜfJI van de deelnemende toneelkringen van Westvlaanderen. ste maal ingericht werd en dit met volle goedkeuring van Mon seigneur zelf en waarbij we hoor den dat het Klein-Seminarie van Roeselare zich eerste heeft weten te klasseren met het stuk Schip per naast God Daarna kwam Secretaris De clerck, van het Gouwcomiteit, het jaarverslag voorlezen, waarbij we hoorden dat het Vlaams toneelver bond bezig is zich snel naar om hoog te werken en zelfs alle ver wachtingen heeft overtroffen. Vervolgens hoorden we door de Secretaris der Jury het verslag met de uitslagen der categorie- indeling, waarbij als eerste en in eerste categorie geklasseerd wer den Ooostrozebeke met «Huarez en Hooglede met De Stroom en dit onder leiding van regisseur Van Duyn. Daarna werden een zestal leden op het podium geroepen om opge nomen te worden in St.-Genesius- gild, dit uit dank voor hun 25 ja ren toneelspelen. Tussen deze zes oude standaarddragers, waren er vier van «Kink-Kank-Hoorn» zelf: Voorzitter Jerome Bruneel, oud leider Edmond Laverge, de Heer Achiel Degruyter en de Hr Lionel. (Zie vervolg blz. 2.1 DE SOCIALE TOEST \ND NAAR STAKINGEN MET 5 MEI E.K.? Sedert wij onze Brief uit Brus sel ontvingen, hel ben zich c en- wel nieuwe feiten \oorgedaan wat betreft de gespannen sociale toe stand in ons land. De Hr Van Houtte, Eerste-Minis- ter, die zich on de hoogte houdt van het verloop van het sociaal conflikt, had nl. een onderhoud met vertegenwoordigers van A.C.V. en AB.V.V. (Christelijke en Socialis tische Vakbonden) en zocht Dins dagmorgen in contact tc treden met de patroons. Vermoedelijk zocht de Hr Eerste-Minister met beide par tijen de mogelijkheid na te sporen welke tot een oplossing zou kun nen leiden. Logischerwijre moet hieruit een nieuw contact ontstaan tussen werkgevers en werknemers, zodat dan ook voorzien werd dat wellicht de Aigemene Paritaire Raad andermaal zou kunnen bij eengeroepen worden. Ds Raad van het A.C.V. verga derde anderzijds om de toestand te onderzoeken. Het besluit werd ei- getroffen de ingezette actie onver minderd door te zetten. Hij keurde de maatregelen goed door het bestuur, in samenwerking met de Centrales genomen, om een oplossing in. het huidige conflict te brengen. Hij gaf volmacht aan het bestuur om de getroffen schikkingen op het gepaste ogenblik in uitvoering te brengen. Het Nationaal Comité van het A.B.V.V. kwam eveneens Dinsdag morgen bijeen. Op deze bijeenkom sten werden de gestelde eisen ge handhaafd, de wil bevestigd om de ingezetet actie met alle middelen ter beschikking door te voeren en gaf het Bureau volmacht om alle nodige uitvoeringsmaatregelen te treffen. Na het Nationaal Comité kwam het Bureau van het A.B.V.V. bij een en een resolutie werd aangeno men waarbij de voor de toekom stige werking getroffen schikkin gen goedgekeurd werden. Naar Le Peuple voorzien deze schikkingen het uitroepen van sta kingen van 5. 6 en 7 Mei e.k. af, nl. te Gent, in Limburg, de Borinage, Luik, Charleroi, het Centrum, Ant werpen, Brussel en Westvlaanderen. Instemming werd tevens betuigd met het vormen van een financiële poolvoor de uitkering van de stakingsvergoedingen. In politieke krirgen werd uit deze bijeenkomsten besloten dat beide Vakbonden, de twee belangriiksté van het land, eepzelfde houding aannemen. In regeringskringen meende men tevens dat het stakingsbesluit van het A.B.V.V., wellicht gevolgd door het A.C.V., de sleutelbedrijveh zou betreffen, zonder een algemene staking uit te lokken. Dat 100.000 arbeiders dier bedrij ven, bv. mijnen, metaalbedrijven, havens, enz... het werk neerleggen, zou tot gevolg kunnen hebben dat het werk dient te worden stilgelegd in menige andere bedrijven, wegens gebrek aan grondstoffen, opdat een 500.000 arbeiders erdoor werkloos zouden worden en te laste vallen van de Staat. j Met spanning wordt het verder verloop van dit sociaal conflict, nu verbeid. I DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 6 tot 12 April j werden per dag gemiddeld 184.599 volledig' werklozen, evenals 69.162 f1 gedeeltelijk en toevallig werklozen j, of in het geheel 253.761 werklozen: gecontroleerd. Tegenover de vorige week wordt- 1 een vermeerdering waargenomen' met 304 volledig werklozen en een i vermindering met 7.533 gedeeltelijk en toevallig' werklozen. DE INDEX BENEDEN DE 417 PUNTEN? Volgens betrouwbare inlichtingen 1 zou Het. indexcijfer van de l.'.ein- I' handelsprijzen voor de maand April, iets beneden 417 punten liggen, te-El gen 420,5 punten voor Maart. 'S In verband met het strafonder zoek tegen dhr De Cuyper, pro cureur des Konings, en tegen dhr Onderzoeksrechter Delaere uit Veurne, wordt ons bevestigd dat dit onderzoek op 28 Maart 1952 wel degelijk afgesloten werd en dat als gevolg hiervan deze magis traten buiten vervolging gesteld werden. EERSTE ZEGEL MET BEELTENIS:: VAN KONING BOUDEWIJN IN OMLOOP MET 14 MEI E.K. i Binnenkort zal de eerste postze-'') gel verschijnen met de beeltenis',; van Koning Boudewijn, in profiel en zonder bril: Men heeft er lange tijd officieel,; over geredetwist of de Vorst met of;! zonder bril diende te worden afge-'1 beeld. De eerste zegel met een waarde- van 50 frank, zal verschijnen bij1 gelegenheid van de opening van het j congres van de Internation: 'x Post-'.; uniê, dat van 14 Mei tot 10 Juli injj Brussel zal worden gehouden. Aan'! het congres zullen ongeveer 92 lan-;! den deelnemen. INDUSTRIËLEN VRAGEN 1 OPHEFFING DER EXPORTBEPERKINGEN r Bij schrijven, gericht aan de Eerste-Minister, heeft het Verbond der Belgische Ni; vheid gevraagd dat de getroffen exportbeperkingen zouden worden eheven, aangezien de crediteurpositie van België op het ogenblik minder sterk is gewor den dan vroeger en dat voor de lopende maand niet eens de gre-nsl zou worden bereikt voor e"; doorf goudbetalingen voorziene grensbt-i dragen. (Zie vervolg blz. 2.) Tijdens dc nacht van 21 op 22 hem en daar er momenteel een April weerklonk te Poperinge brand alarm. Gejaagd loeide dc sirene op en neer en door de donkere nacht heen haastten zich de pompiers naar hun kazerne om hulp te bieden waar de plicht hen riep. Het was twintig minuten na middernacht. Terwijl dc pompiers hun mate riaal buiten brachten begaven wij ons naar de plaats van het onheil met als enige aanduiding dat brand woedde langs de baan Poperinge- Krombeke, op grondgebied der ge meente Westvleteren. BRAND BIJ SNIJDENDE WIND Pas waren wij buiten stad of wij konden ons richten op de vurige gleed die de hemel verlichtte, in de richting van Krombske-Westvle- teren. Het was een hels schouwspel en naarmate wij naderden zagen wij duidelijker de vlammen opslaan tussen het donker geraamte van het gebinte. De omtrek was spookachtig ver licht en tussen de gloed door be merkten wij donkere gestalten die haastig over en weer snelden om te helpen en te redden... Wanhopig was de strijd want een felle Zuid-Westerwind joeg snij dend doji' de brand heen en slin gerde venken en vlammen rond over alles wat maar brandbaar was. Pas waren wij enkele ogenblik ken ter plaatse of de Vrijwillige Brandweer van Poperinge kwam ock aan. Gelukkig konden de man nen vrij spoedig water trekken uit een put in de weide bij de hofstede en met al de lansen werd de vuur poel aangevallen. Aan doelmatig blussingswerk viel er niet meer te denken want het vuur had zo snel om zich heen ge grepen dat woonhuis, stallingen, Schuur en wagenkot, kortcm, dat alles in lichte laaie stond. HOE DE BRAND BEGON Landbouwer Arthur Nollet, die de hofstede gelegen Kooiaartstraat 9. Westvleteren (wijk Leeuwerk) met zijn zes kinderen bewoont, en in huur heeft van een Franse eige naar, was Maandag in de namid dag afgereisd naar zijn zuster te Passendale, om daar Dinsdag te genwoordig te zijn in een familie- mis. Eeu der kinderen vergezelde zoon bij het leger is, bleven er nog vier kinderen op de hofstede ach ter. Als naar gewoonte hadden de kinderen zich 's avonds ter ruste begeven, zonder iets abnormaals te bemerken, toen plotseling rond middernacht de oudste dochter. Suzanne wakker werd en een ster ke brandlucht gewaar werd. Zij stond op om haar 16-jarige broer te verwittigen, doch de rook! belette haar reeds door de keuken te gaan en zodoende moest zij een vensterraam openen om langs daar buiten te geraken. Haar broer, in de mening dat er enkel brand ont staan was op de zolder, haastte zich naar boven met een emmer water doch bemerkte plots dat er reeds een hele opening uitgebrand was in; de zoldering van het voorport" der woning'. (Zie vervolg blz Troosteloze aanblik van de keuken der hofstede waar niels nvcei overbleef dan de stool', Al liet overige is grondig uitgebrand.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1