Poperinge-leper 12 3 Ddtmoest nog eens herhaald worden DUITSLAND Vlaanderen viert Guldensporenfeest SPANJE Het Tornooi tussen de Gemeenten der Arrondissementen Veurne en Diksmuide Poperinge nodigt Waalse Gemeente Vaux-sous-Chèvremont uit tot prachtige plechtigheden op Zondag 4 Mei 1952 1 176 Officieren en Matrozen om het leven gekomen I. - Wel en wee in 't oude Vlaanderen Wees Gegroet Maria Amerikaans Torpedojager "Hobson,, na aanvaring met Vliegdekschip "Wasp,, gezonken KATHOLIEK WEEKBLAD ONZE 3 UITGAVEN: ZATERDAG PRIJS MEI 3 Frank 1952 Zó het dorp, ié het land Inlichtingsvergadering te Diksmuide en ondertekening van het Gulden Boek dat aan de Koning wordt overhandigd Uit grote nood ontstonden stevige vriendschapsbanden Definitief programma der feestelijkheden HET KRONINGS JUBILEUM TE DADIZELE 1 HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuiestr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsuastraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuerastraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers HET WEKELIJKS POPEKXNGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Dlksmuide en randgemeenten). 48' JAAR. N' 18. Bladzijden POSTABONNEMENT 1952: Belg: (tot einde 1952) 91 fr. België (6 maand) 70 fr, Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge DAT imoest nog eens her haald worden. En 't was Kardinaal Van Roey die er voor zorgde. Iedereen in den lande weet bovendien dat, wanneer de Kardinaal spreekt, hij er aan houdt klaar en duidelijk te zijn. Er werd een congres gehouden van het Vrij Middelbaar Onderwijs. Op dat congres waren aanwezig een kleine 500 bestuurders, direc teurs, principaals en superiors. We hebben immers in ons land gezorgd en gepijnd voor ons vrij onderwijs! Op dat congres waren ook aanwe zig, de Kardinaal en Minister Har mei. Minister Harmei voerde ook het woord en wees op de grote verdien ste van het Vrij Middelbaar Onder wijs, dat vroeger geen cent subsidie had gekregen en, wanneer ge maar de... geldkant bekijkt, aan 't land miljarden heeft bespaard. Maar, zei de Minister, hoe langer hoe meer wordt ook het middelbaar onderwijs kosteloos en moet de staat, al was het maar om de bewe zen diensten, het Vrij Middelbaar Onderwijs steunen, of subsidiëren! Dan echter kwam de Kardinaal aan het woord. Hetis eenvoudig een zaak van rechtvaardigheid, zei hij, dat het Vrij Middelbaar Onderwijs subsi die geniet. Het kind behoort aan de ouders toe en niet aan de staat. Het is maai- billijk dat de ouders zelf het onderwijs kiezen voor hun kin- ei er ep. en daar moet de staat reke ning mee houden. Alle Belgen zijn immers gelijk voor de wet». Dan moet de staat ook tussenkomen voor het onderwijs dat door de ouders gewenst en gevraagd wordt in de vrije scholen. Niet te verwonderen dat de Kar dinaal die heren onder het mes nam, die vinden dat alleen het «neutraal» onderwijs, staatsonder wijs is, voor allen... moet goed zijn en alleen door de staat onderhou den moet worden. We zullen wel horen dat de Kar dinaal aan... politiek heeft gedaan! Moesten onze blauwe en rode po litiekers doen als hun partijgeno ten in Holland, dan zou de Kardi naal die... schoolpolitiek niet moe- tein vernoemd hebben. Socialisten en vrijzinnigen in Holland hebben sedert jaren dit recht van gelovige ouders erkend. Maar... ge weet wel! We horen nog bij ons die oude dwaasheden vertellen, oud als de strate en te doan om verteerd te ge raken. De ouders zijn vrij, ze kun nen en mogen hun kinderen naar vrije scholen sturen, maar moeten dan zelf 't onderwijs betalen. Pre cies dezelfde redenering uit de goe liberale tijd, wanneer ook de werklieden vrij waren. Vrij te wer ken aan 15 centiemen per uur of... van honger om te komen. Ze waren toch vrij! Wat een spel werd in de bladen niet gemaakt om die 300 millioen die dit jaar aan het Vrij Middel baar Onderwijs gegeven werden. Er gaan nog geen weken voorbij of de rode bladen protesteren tegen die subsidie. Maar, hebt ge niet gelezen hoe verleden week enige van de grote rode bazen bij Minister Van Houtte zijn geweest? Weet ge waarom? De socialistische ziekenkassen zijn er nog al schurdig doorgegaan. Ter wijl de Landsbond van de Christe lijke Mutualiteiten een propere spaarpot heeft, zijn de socialisten tot over hun oren in de schulden geraakt, 't Is inderdaad geen prul! Een tekort van ongeveer 900 mil lioen. Spreek dat maar uit in een asem: 900 millioeru En nu zouden de socialisten natuurlijk begeren dat de regering dat gebroken potje vermaakt of dat potje...uitlikt! Hun bladen zullen daar niet te veel over vertellen ge ziet dat van hier maar dat verandert niets aan de zaak. "t Is zo laat met hun zieken kassen. Die kas is zelf... doodziek! 't Schoonste is nu wel d..t de so cialisten doodgeren een cadeau zou den krijgen van 400 millioen om die gapende put te vullen die ze zelf gedolven hebben, maar zullen blij ven roepen en tieren omdat er 300 millioen als subsidie wordt ge schonken aan het Vrij Middelbaar Onderwijs. Ge moet maar durven! Keren we nu terug op de rede Tan de Kardinaal! Zijne Eminentie had het niet al leen over het recht van het vrij onderwijs. Er is niet alleen spraak van on derwijs, er is vooral spraak van... opvoeding. Dan betoogde hij de noodzakelijkheid van een christe lijke "oeding. Dat kan inderdaad niet genoeg herhaald. Hoe dikwijls hebben wij zelf in ons blad daarop gewezen? Onderwijs is nodig, opvoeding is even nodig. Onderwijs maakt ver standiger, soms ook... slimme men sen. Opvoeding moet goede bur gers vormen. Onderwijs? Noem nu maar alle vakken op: van aardrijkskunde en talen tot wiskunde en scheikunde, men kan daarin... rap zijn en toch niet... deugen! Er moet daar opvoeding bijko men, die mensen vormt. En die op voeding moet op iets steunen. Op de wetten van 't land, die iedere dag- kunnen veranderen, op gewoonten, die kunnen afslijten en nagelaten worden? Of op de onveranderlijke christelijke zedeleer! En van die christelijke levensopvatting' moet heel het onderwijs doortrokken zijn. Men ondervindt voor 't ogenblik niet alleen in Frankrijk, maar ook in Amerika, waar men gekomen is met het onderwijs en met de neu trale opvoeding! t Was maar goed dat de Kardi naal op dat congres van het Vrij Middelbaar Onderwijs nog eens klaar en duidelijk, niet alleen op de rechten wees v: u het vrij onder wijs, maar de volle nadruk legde op de noodzakelijkheid van de chris telijke opvoeding! PÊ VXiAMYNCK. HET DIALOOG MET MOSKOU De wisseling van nota's tussen het Kremlin en dc Westmachten gaat dus verder. In zeker opzicht is de toestand op de spits gekomen. Het gaat er inderdaad om te weten of er verder zal gewerkt worden aan de integratie van West-Duitsland in een West-Europees geheel, zon der zich te bekommeren om de uitslag der aan de gang zijnde onderhandelingen met Rusland ofwel of men eerst zal afwachten of Rusland werkelijk bereid is Duitsland zich opnieuw te laten verenigen in aanvaardbare voor waarden. De vraag kan dus als volgt ge steld worden: wat verdient er de voorkeur: eerst een verenigd West-Europa of eerst een verenigd Duitsland. Vanzelf sprekend bestaan er in dit opzicht twee stromingen. De ene zeggen: eerst kijken nu of Duitsland kan verenigd worden en dus met dc integratie tijdelijk wachten, want zo men voortdoet met de integratie en met het con tractweel vredesverdragdan kan Rusland zeggen: nu gaat het niet meer en de fout ligt bij het Wes ten dat moedwillig een Europees Korea heeft geschapen. Dit is dé stelling van de West-Duitse oppo sitiepartijen en ook van de En gelse socialisten. Daartegenover staan echter de drie Westerse regeringen en de West-Duitse kanselier die zeggen: eerst integratie, of liever: in elk geval voort doen met ons con tractueel vredesverdrag en de in tegratie van West-Duitsland en voor dc restzullen we zien. Voorlopig is het deze laatste MATHEW B. RIDGWAY die de taak van Eisenhower overneemt. wat. Rusland door zijn voorstellen tot hereniging van Duitsland wil de verhinderen. De grote vraag is dan: zal dal dan leiden tot een definitieve splitsing van Duitsland, tot een verstijving van de Sovjethouding en tot een totale opslorping van Oost-Duitsland in dc Sovjetzone. Sommigen vrezen dat en denken daarom dat alle integratiepogin gen daarom voorlopig zouden moe ien stopgezet worden. Persoonlijk geloven wij dat dit een vkrkeer.de opvatting is en dat t I men integendeel met. de integratie stdlmg. dte tet htuilt,Umt moet voortdoen om alcUlSt ofwci voorzien dat vóór einde Mei de integratie van West-Duitsland zal gebeurd zijn, dus juist datgene 1302 - 1952 de Russische manoeuvres te ont zenuwen, ofwel des te zekerder een verstandhouding inzake Duits- De traditionele 11-JulivieringVlaanderens Guldensporenfeest, is dit jaar ver boven de jaarlijkse herdenkingen uitgegroeid. Sedert 1S02 zijn immers zeven eeuwen en half heen gegaan en werd evenveel geschiedenis geschreven waarin Vlaanderen hoogten en laagten kende. In het kader van deze herdenking en als voorbereiding ervan bieden wij onze lezers een reeks artikelen aan uit de pen van F. R. Boschvogel. Het zijn historische bijdragen die ons beter Vlaanderens verleden zullen leren kennen. Vlaanderen, viert Guldensporen feest. Het Wekelijks Nieuws viert mee. Niet alleen met holle zangen en wegwaaiende woorden. Doch met een volkse en vaste stu die over de Guldensporen tijd en zijn hoogtepunt: de dag van 11 Juli 1302. Opdat gij zoudt begrijpen hoe die tijd is geweest: zo hard en zo schoon. Opdat de heugenis van dit grote epos U preuts make. Dit is: fier op wat de onzen deden, trouw aan 't eigen erf, trouw aan eigen volk en vaderland, die beide in deze grote stonden werden gered. We beginnen met een blik op land en volk van 't oude Vlaande ren, waar de boer zaait en 't ge- touwe klabakt... VLAANDEREN, EEN RIJKE MARKT Reeds in Cesarstijd is dit volk van het Westland bekend om zijn vaardigheid in het weven en ver ven van wollen stoffen. Duizend jaar later ontstaan de steden. De Vlaamse pagus bereikt spoedig gro te welvaart. Eerst door de handel, daarna door de nijverheid. De eerste stedelingen b. v. te Brugge, die zich aan de voet van de gra- venburcht of castrum komen neer zetten, dicht bij de Roya die over de Sincfaal of Zwin een weg op zee verleent zijn kooplui. Hun woonplaats of portus is een han delsplaats. En zij krijgen een eeuw later reeds eigen stadsrecht. De handel floreert vroeg. De Vlaamse steden hebben de fijne Engelse wol nodig voor hun wereldberoemd laken, en de aangroeiende stede lijke bevolking heeft graan nodig, want brood is de hoofdspijs. Om te zwijgen, over de luxeartikelen voor de rijken. Daarnaast is de goede ligging van Vlaanderen, het Halfweeghuis tussen Spanje ener zijds en de Noorse en Baltische kusten anderzijds, terminus van de landwegen uit Italië over Cham pagne, uit Keulen over Brabant. Vooral Brugge is reeds vroeg een bekende haven. Ik lig hier met een lijst van goederen voor me, enkele jaren voor de Guldensporenslag naar Brugge aangevoerd. Een we reldmarkt! Wijn uit alle Zuider- landen, zout uit Bourneuf om ha ringen in te leggen, honing uit Bayonne, Spanjaarden en Portuge zen brengen wijn, olie, honig, ijzer, huiden, leder, Engeland met wol, steenkolen, metaal, enz., Noorwegen met hout, Rusland met pels en graan... Er komt geen einde aan. Tientallen landen staan daar ver meld: van Noorwegen tot Bulgarije, Tunis en Fez, Jeruzalem, Egypte en Tartarije. Ze brachten een bon te bazar van waren aan. Ze keer den terug met hetgene wij pro duceerden, op de eerste plaats ons laken: Brugge, Gent. leper, Po peringe, Rijsel, Kassei, St Omaars, enz. staan vermeld op een toltarief der koopwaren die enkele jaren vóór de Guldensporentijd te Pa rijs werden verkocht. Kan het mis sen dat dit rijke en nijvere Brugge de eerste handelsbeurs zag ont staan (het oude Beursgebouw werd op de Schouwburgplaats herbouwd en is nu de Bank van Roeselare.) Zoals Venetië het kruispunt was van de handel met de Levant en met Indië, zo was Brugge het tref punt der meersemannen uit alle gewesten. Naast zijn vele titels: Gezellestad, Breydelstad, Zwinstad, voert het ook deze: Venetië van het Noorden. En een titel is het niet alleen, het oude Brugge bleef leven (Bruges la Morte!) Want bet oude stadsbeeld ver steende en vereeuwigde, wijl ar moede niet toeliet het oude door nieuw te vervangen. De handel heeft anderhalve eeuw de durvers en aanpakkers te Brugge en elders rijk gemaakt. Engeland is reeds vroeg een slimme commerpant ge weest. Het vaardigt in 1270 een economisch boycot uit. De Ooster lingen of Duitse Hanzeaten. wer den meester ter zee en over de ka ravaanwegen. de Italianen braken naar het Noorden door, met hun monopolium over de Oosterse spe cerijen met hun geldmacht. Ge volg: de Vlaamse handelaar krijgt het met de dag moeilijker in de In ieder hart zingt thans de blijde Mei. in ieder gezin troont Maria op dc ereplaats en over al langs Vlaanderens we gen ivcrdcn de vcldka- pellctjes versierd en op gefrist. c.Wccs gegroet. Maria», bidt jong cn oud. inni ger dan ooitwant dc Mcimaand is Maria's maand. Voor haar geu ren dbloemenvoor haar schittert dc zon en voor haar is het hart der mensen nu goed en danlcbaar. «Wees gegroet Maria schenk ons uw glimlach, want wij houden van V, vreemde, zodat ongeveer 1270 de Vlaamse actieve handel te niet gaat, de Brugse handelsvloot slinkt en vermijtert, en het rijke han- delspatriciaat gedwongen wordt de actieve- voor passieve handel op te geven. DE HANDELAAR WORDT D RAPIER Ze kijken scherp cm zich heen, zoeken naar een nieuw geldbeleg. Ze trekken immers hun geld uit de handel, lenen het uit tegen hoge intrest aan graven en abdijen en dwingen aldus voorrechten af: een tol over een stad, de muntensla- gerij, het innen der belastingen, enz. Ze hebben veel te zeggen want geld maakt slim wat dom is, maakt recht wat krom is. dicht Pater Poirters. Zoals het bankkapitaal thans veel te zeggen heeft in de nationale en interna tionale politiek, zo had de geld- (Zie vervolg blz. 6.) land met het Kremlin te bereiken. Inderdaad: ofwel wil Stalin wer kelijk een herenigd en neutraal Duits Rijk zien tot stand komen, ofwel is het gehele spel maar een manoeuvre om de Westerse ver dediging in de war te sturen. Is de laatste veronderstelling dc juiste, dan mag men er zeker niet naar om zien. Is het hen echter werkelijk ernst, dan bestaat er nog geen reden om 'n tijd met de handen in de schoot te zitten, want dan zal de integratie van West-Duitsland dc Russen er niet van weerhouden te trachten hun doel te bereiken. Wij menen nu dat het werkelijk de bedoeling van Rusland is Duits land te neutraliseren. In vorige kronieken hebben wij geschreven dathet Westen er verkeerd zou aan doen, dit idee zo maar van kant te schuiven op voorwaarde dat men dc nodige waarborgen had dat het vierde Rijk niet door een putsch in de Sovjetsfeer zou betrokken worden. Dit neemt ech ter niet weg dat de mogelijkheden tot een zó voldoening gevende op lossing als maar kan, in verhou ding staan tot de sterkte van het Westen in zijn geheel en van West-Duitsland in liet bizonder. Voor de Westmachten zal de po sitie veel gemakkelijker zijn wan neer zij West-Duitsland zijn vrij heid terugaeschonken hebben en wanneer West-Duitsland dus in eigen naam met de Sovjets zal kunnen mee onderhandelen en ge beurlijk neen zeggen. Anderzijds is het spel van Ade nauer er klaarblijkelijk op bere kend eerst vast te zitten in de Westerse sfeer en aldus de West- mgrhten contractueel achter zich te hebben, wanneer hij zelf aan Rusland bepaalde voorwaarden voor dc hereniging van het Rijk zou stellen. Zo lijdt het geen twijfel dat de wens en de wil van alle Duitsers is. de Duitse grenzen van 1939 her steld te zien. Men mag er zich dan ook aan verwachten dat West- Duitsland van geen hereniging zal willen weten zo Rusland niet be reid is de door Polen en Rusland zelf geannexeerde gebieden op nieuw aan Duitsland af te staan. De Westmachten kunnen die voorwaarde moeilijk stellen ge zien hun akkoorden van Potsdam. Maar Duitsland icas te Potsdam niet vertegenwoordigd, en is dus ook niet gebonden. Aldus zou Rusland door de wil van West-Duiislgnd zelf voor de volgende vraag komen te staan: ofwel de Oostgebieden aan Duitsland teruggeven, ofwel af zien van de neutralisatie van Duitsland; dobl dat zij door hun geweldige koerswijziging hebben iMlen bereiken. Dat Duitsland hierdoor gevaar loopt nog voor langere tijd ge splitst te blijven (want men ziet moeilijk in dat Stalin zal bereid zijn de Oostgebieden terug te ge ven), schijnt Adenauer niet al te zeer te bekommeren. Hij is er grondig van overtuigd dat de eenheid van Duitsland in functie staat van de machtsver houdingen Oost-West en dat die machtsverhouding maar gunstig kan zijn voor Duitsland als de integratie voorlopig doorgaat. (Zie vervolg blz. 2.) I» BOVEN: De aanwezige personaliteiten poseerden na de vergadering vóór het Dlksmuidse stadhuis. Vooraan in het midden dhr Van Elslande, Arrondissementscommissaris. ONDER LINKS: Het was een historisch ogenblik dat zeker diende vereeuwigd te worden met een foto toen dhr Pollet, Burgemeester te Bovekerke, als eerste Burgemeester zijn handtekening plaatste op het Gulden Boek dat aan Koning Boudewijn zal worden aangeboden. ONDER RECHTS: De bestuurstafel tijdens de toespraak van dhr Van Elslande, Arrondissements commissaris. Donderdag 21/ Aprilte 14.30 u., had in de stemmige feestzaal van het Diksmuidse Stadhuis de aan gekondigde inlichtingsvergadering plaats betreffende het tornooi tus sen de 56 landelijke gemeenten der arrondissementen Veurne en Diks muide. Op een paar zeldzame uit zonderingen waren uit iedere ge meente Burgemeester, Gemeente secretaris en Schoolhoofd aanwe zig. De Heren Burgemeesters van Diksmuide, Nieuwpoort cn Koksij- de hadden zich laten verontschul digen. Op initiatief der Nationale Maat schappij voor de Kleine Land eigendom werd besloten voor 1952 een tornooi tussen de landelijke gemeenten der arrondissementen Veurne en Diksmuide in te rich ten en het mag zeker als een goed voorteken beschomvd worden dat de gemeenten zo talrijk gevolg ge geven hebben aan de oproep van de Hr Arrondissementscommissaris Van Elslande, zodat de vergader zaal werkelijk te klein was en de De beroerde Meidagen 1940. De Duitsers bedreigden onze Ooster- grens en de verschrikte bevolking zocht haar heil in het Westen van het land. De Waalse gemeente Vaux-sous-Chèvremont (niet ver van Chaudfontaine af), kreeg de Stad Poperinge als toevluchtsoord toegewezen. Wij zien ze nu nog toe komen in de statie te Poperinge, die volle treinen vluchtelingen, oud en jong doorheen, beladen met het hoogstnodige gerief in valies of reispak. Hun blik sprak van ver twijfeling en van hoop, hoop dat zijn nu toch na dit vele tjolen, hier te Poperinge vaste grond zouden krijgen. En ze kregen die, daarvoor zorgden de gastvrije hoppestede- lingen. Iedere gyoep kreeg een leidsman mede en in min tijd dan men het zou verwacht hebben had. iedereen een onderkomen gevon den. Pot, keuken en slaapsteden werden broederlijk gedeeld en wel dra voelde iedereen zich in zijn nieuwe thuis op zijn gemak. Twaalf jaren gingen sedertdien heen. De Waalse vluchtelingen trokken naar huis, er kwam vrede en de jaren gingen voorbij. Deze waren echter niet bij machte om bij onze Waalse vrienden de in drukken uit te wissen die zij te Poperinge hadden opgedaan. Al heel spoedig zochten de gemeente vaderen van Vaux contact met het Stadsbestuur te Poperinge. .Delega ties werden uitgenodigd om aan wederzijdse plechtigheden deel te nemen, er werd eën luchtbrug van vriendschapsbanden gesmeed en onderhouden. Het kwam echter ook nog tot meer zichtbare banden. Voor een paar jaar werd te Vaux op plech tige wijze de Rue de Poperinghe ingehuldigd, nadat er reeds aan het stadhuis te Poperinge een herden kingsplaat was aangebracht gewor den. Een andere was van meer sportieve aard: de inrichting van de beroepsrennerskoers tussen de beide steden, met om het iaar ver trek uit een dezer. Verleden jaar werd hiermede een aanvang genomen. Poperinge wil de echter nog meer. Toen er een naam diende gegeven te worden aan de nieuwe volkswijk, gelegen tussen de Pesel- en Doornstraat, werd er dan ook niet geaarzeld om deze als Vaux-sous-Chèvremont- straatte dopen. Zo zal ook voor de dagelijkse omgang cn voor de toekomst de herinnering aan dit Waals dorpje bewaard blijven. GROOTSE PLECHTIGHEDEN Op Zondag 4 Mei wordt de be roepsrennerskoers Vaux-Poperinge verreden. Het Stadsbestuur van Poperinge heeft echter aan die sportieve gebeurtenis andere in drukwekkende plechtigheden 'ge koppeld. Een bijzondere afvaardi ging van Vaux wordt ten stadhuize ontvangen en na een plechtige H. Mis en bloemennederlegging aan het standbeeld wordt door de Heer Darding, Burgemeester van Vaux, de nieuwe Vaux-sous-Chèvremont- straat plechtig geopend, waarna Z. E. Pater Prior van het Klooster van Chèvremont het beeld van O. L. Vrouw van Chèvremont. dat in de nieuwe straat zal prijken, zal inzegenen. In de namiddag wordt een prach tige liefhebberskoers verreden in afwachting van de van stad tot stad waarna muziekconcert op de markt, volksbal op de ingehuldigde wijk en prachtig vuurwerk deze mooie dag afsluiten. - Het lijdt geen twijfel of deze ge zamenlijke feestelijkheden zullen een enorm medeleven en sukses kennen. Het wordt een der schoon ste dagen in de annalen van de Purperstede, waarvan, de Waalse gasten een zeer prettige indi-uk zullen bewaren. Daaraan zal iedere Poperingenaar willen medewerken. Te 9.30 uur: Officiële ontvangst op het Stadhuis van de afvaardi ging van het Gemeentebestuur van Vaux-sous-Chèvremont. Të 9.45 uur: Optocht, begeleid dooi de Koninklijke Katholieke Har monie Sinte Cecilia haar de St-Bertinuskerk. Te 10 uur: Solemnele H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der bevolking van Vaux-sous- Chèvremont en Poperinge. Te 11.10 uur: Neerlegging van bloe men aan het Standbeeld der Ge sneuvelden, waarna optocht langs de Gasthuisstraat, Pottestraat en Peseistraat. Te 11.30 uur: Plechtige inhuldiging van de Vaux-sous-Chèvremont- straat door de Heer Darding, Burgemeester dier gemeente. Wijding van een beeld der O. L. Vrouw van Chèvremont, door Z. E. Pater Prior van het Klooster van Chèvremont. Van 14 tot 17 uur: Grote Koers voor Liefhebbers B.W.B.; 8.000 fr. prijzen en premiën. Vertrek en aankomst op de Grote Markt. Wegwijzer: Grote Markt - Gui- do Gezellestraat. - Bruggestr. - Elvërdingesteenweg - Beleëdstr. - Iepei-steenweg - Ieperstr. - Rek- hofstraat - Deken Dë Bolaan - Boeschepëst.r.' - Keer v. d. Om megang -'Cassëlst'r. - Gasthuis straat - 'Markt (12 ronden) Rond 17.30 uur: Aankomst van de grote Beroepsrennerskoers Vaux- sous-Chèvremont Poperinge: 40.000 fr prijzen en premiën. Te 19.30 uur: Op de Grote Markt: Groot Muziekconcert door de Ko ninklijke Phüharmonie. Van 21 tot 24 uur: Volksbal op de wijk Pesel- en Vaux-sous-Chè- vremontstraat, geleid door het Accordeon muziek van Meester Ghybe's Gilde». Te 23 uur wordt liet bal onderbro ken voor het afschieten van een prachtig vuurwerk. Aldus vastgesteld in zitting van de Feestcommissie op 4-4-1952. Wij. doen een oproep tot alle me deburgers. opdat zij hun huizen zouden bevlaggen op Zondag 4 Mei, als blijk van sympathie tegenover het Gemeentebestuur van Vaux- sous-Chèvremont. Namens het Schepencollege: De Secretaris, De Burgemeester, G. Verstraete. Dl- J. Van Walleghem. Een mooi zicht op de nieuwe Vaux-sous-Chèvremontstraat te Pope ringe. Op deze nieuwe wijk rezen reeds 36 huizen uit de grond, wij) men nog met aanbouw van twee nieuwe huizenblokken bezig is. Een enig mooie bestrating, aanleg van gaanpaden en beplanting, hebben van dit werk een pareltje van moderne nieuwbouw en we genaanleg gemaakt, waarop het Stadsbestuur van Poperinge ten vol le fier mag gaan. latekomers met een plaatsje in de gang moesten vrede nemen. ONTSTAAN VAN HET TORNOOI Te 14.30 uur verwelkomde de Heer Arrondissementscommissaris de aanwezigen. Aan de bestuurs tafel bemerkten wij verder nog Mevr. Karei Jonckheere, uit Kok- sijde, lid van het Provinciaal Co mité voor de Opschik van Volks woningen; dhr Hemeleers, inspec teur voör Westvlaartderen bij de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom; dhr Wou ters, directeur-generaal bij de Bond der Belgische Steden en Gemeenten: dhr Collet, secretaris van deze Bond, en dhr De Ridder, redactiechef van de Bond. Verder bemerkten wij nog dhr Turf, uit Koksijde, kantonaal schoolopzie ner bij het Lager Onderwijs; dhr Simoens, provinciaal directeur bij het Ministerie van Landbouw, als mede talrijke vooraanstaanden die deel uitmaken van het Bescher mingscomité en Uitvoerend Co mité van het Tornooi. Nadat dhr Van .Elslande de aan wezigen verwelkomd had belichtte hij in korte trekken de betekenis van deze inlichtingsvergadering. Zo het dorp, zo het land was de kernspreuk die wijlen dhr Paul De Vuyst, .ere-directeür-generaal vari het Ministerie van Landbouw en voorzitter-stichter van de Na tionale Commissie tot Verfraaiing van het Landleven, tot, de zijne koos, toen hij reeds vóór de jong ste wereldoorlog een werking in zette tot verbetering van de le vensstandaard der landelijke be volking. Onder de titel van Zo het dorp. zo het landliet deze onvermoeibare werker in Maart 1940 een brochure verschijnen waarin hij wees op de voorname rol die de landelijke gemeentebe sturen te vervullen hebben bij het verwezenlijken van het program ma van de Nationale Commissie tot Verfraaiing van het Landle ven. Terzelfdertijd prees dhr D Vuyst het inrichten aan van prijs kampen tussen de dorpen. Dhr De Vuyst overleed op 87 jarige ouderdom in September 1950 op het ogenblik dat de eerste tor nooien doorgingen. Dé arrondisse menten Leuven en Aarlen-Virton waren als eersten aan de beurt. Thans is '1952 "kent dit tornooi eè'ri tweed,uitgave en in het. Vlaarrise" landsgedeelte zijn. het Dendermonde-St:Niklaas en Veur- në-Diksniuide die; aan. de eer zijn. DOEL EN WERKMETHODE Onze landelijke dorpen zijn me- rendeels nog onbekenden voor het groot, publiek, daarom is een dei- eerste doelstellingen van deze wed strijd de levensvoorwaarden van onze mensen jte laten kennen en de gemeente bekend te maken gans het land door. Daar is ook een economische factor aan ver bonden, de bevordering van de- welvaart, met ontwikkelen dei- openbare en. private hygiëne, het doelmatig indelen en uitrusten van de dorpen en de woningen, het oordeelkundig regelen van de landarbeid, het ruilverkavelen der percelen en het organiseren der seizoenontspanningen, folkloristi sche feesten, enz. Er is tegenwoordig een strijd aan te binden tegen ontvolking, tegen hetgeen men kan noemen de landvlucht. Voor elke gemeente worden er aldus vraagstukken,, gesteld die slechts kunnen" opgelost worden door een nauwgezette studie van de plaatselijke toestanden en mits een oordeelkundig samenbrengen van al de nuttige gegevens door personen die hun omgeving gron dig kennen. Dergelijke monogra fie, die zich zowel richt tot het heden als tot het verleden en uit nauwkeurig feitenmateriaal is op gebouwd, is onontbeerlijk indien men verbetering wil aanbrengen in de bestaande toestanden. Zon der in historische bespiegelingen te verzeilen kan men zich bij deze studie beperken tot de jongste 50 jaren on de vraag beantwoorden: Wat. gebeurde er in de laatste 50 jaren .en wat kan er nog ge daan worden Dhr Arrondissementscommissa ris sneed dan enkele praktische punten aan over de inrichting van het tornooi. Bij deze heruitgave werd de taak der deelnemers reeds aan zienlijk vergemakkelijkt, want de Nat. Maatschappij voor de Klei ne Landeigendom heeft er zorg voor gedragen de ingezonden ver slagen van de vorige prijskamp te bundelen en uit te geven in een merkwaardig werk: «Het Leven op het Dorp Het is dc ervaring die opgedaan werd in 1950 ter ge legenheid van de wedstrijden tus sen 102 dorpen der Arrondisse menten Leuven en Aarlen-Virton. Ook werd door de Nationale Com missie voor Verfraaiing van het Landelijk Leven een zeer prac tise)! Vade-Mecum uitgegeven dat volledige en uitgebreide richtlij nen bevat. Dit Vade-Mecum werd aan ieder der aanwezige burge meesters ter hand gesteld, ter- wiil dhr Arrondissementscommis saris er sterk op aandrong dat de gemeentebesturen zich het ver slagboek «Het Leven op het Dorp» zouden aanschaffen. (Zie vervolg blz 2.J Ter gelegenheid van het Kroningsjubileum van O. L. Vrouw van Dadizele, togen Donderdag 1 Mei auizende Be devaarders naar Vlaanderens Mariaoord. Over deze- plechtigheden brengen wij volgende week een uitgebreid verslag met foto's. In de nacht van Zaterdag 26 op Zondag 27 April werd de Ameri kaanse marine door een verschrik kelijke ramp getroffen. Op 1.200 km. van de Azoren hield een belangrijke groep een heden der marine, de zogenaamde Task groupdie op weg was naar de Middellandse Zee, nachte lijke oefeningen. Op zeker ogenblik moest het vliegdekschip Waspmetende 27.000 ton, een zwenkende bewe ging uitvoeren om in de goede windrichting te komen ten einde vliegtuigen, die van een nachte lijke verkenningsoefening terug keerden, aan boord te nemen. De «Wasp» had op dat ogenblik een snelheid van 20 tot 25 knopen. On verwacht kwam het vliegdekschip door deze zwenking in botsing mot de torpedojager Hobsonmet 237 man aan boord. De Hobson werd aan stuurboord geraakt en zonk schier onmiddellijk. De Waspzelf werd openge scheurd ter hoogte van de water lijn over een lengte van 15 meter. Dank zij de afgrendeling der vei ligheidsluiken kon het vliegdek schip evenwel drijvend gehouden worden. De reddingsoperaties, die onmid dellijk door andere eenheden in gezet. werden, ondervonden grote hinder vanwege de duisternis en het. slechte weder. De toegesnelde reddingsboten konden slechts 61 man in veilig heid brengen. Onder de zeven vermiste officie ren bevindt zich de 31-jarige Wil liam Thierney, bevelhebber van de Hobsontevens worden 169 manschappen vermist. Het is de grootste rarnp die dc Amerikaanse marine ooit getrof fen heeft in vredestijd.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1