VOOR POPERINGE EN IEPER 10 'k Gelove dat Fiel gelijk heeft Met onze Seizoenarbeiders naar Frankrijk Gouden Kroningsjubileum te Dadizele Dakota stort neer op het strand te Middelkerke Herinnering aan Westvlaamse gastvrijheid dankbaar vereeuwigd öe Vaux-sous-Chèmwiiiitstraat te Poperinge plechtig ingehuldigd KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: 48* JAAR. 12 Bladzijden ZATERDAG PRIJS MEI 3 Frank 1952 BUITENLANDS OVERZICHT Het bietenseizoen, inzet van het harde trimardsleven Geestdriftige belijdenis van Vlaanderens diepe geloofszin en Mariadevotie MET GEZINSVACANTIEGELD VOOR 195? Zes inzittenden gekwetst waarvan 2 zeer erg DE TROUWE KAMERAAD Tentoonstelling te Roeselare HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9, - Postcheckr. 47,63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: j. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusst.raat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS - POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). - ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) N' 19. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 91 fr. België (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge ALLO!... Dadizele! Uit alle hoeken van Westvlaa1-deren klinkt en davert liet: Proficiat, Da dizele! En... verdiend! Wie zou nog durven spreken van «landse» dorpen? Dat betekende nog voor enkele jaren een verach- terd dorp, een... boers dorp, waar men zin noch goesting had, geen weg wist met kleuren en versiering, lompe bloemen vasthechtte aan koorden zo dik als bloedworsten... lappen en gescheurde vaantjes uit de ramen zag hangen, kom een beetje op zijn Breugels of De Brou wers! Bezie me dat, zei Fiel; 't is om een grote stad te beschamen. Dui zenden mensen hebben de plaats bewonderd voor de kez-k, waar die heerlijke kroon hing. 'k Zou moeten erover zeggen zoals ieder dagblad nu dagelijks schrijft, zowel over feestversiering, feestviering en ju belfeesten, als over een voetbal match of een wielerwedstrijd... «effenaf prachtig». Maar omdat het nu eens effenaf prachtig was, zeg ik eenvoudig dat het toch zó heerlijk was, zó heerlijk. Kom, zei Fiel, eerst een ritje door de straten, want dat moeten we meehebben en meedragen, in her innering ten minste, als we naar huis gaan. En we zagen die frisse versiering', die triomfbogen, die beel den van de Lieve Vrouw, die uit beeldingen van het Wees Ge groet», dat alles zo smaakvol, zo kunstig. We kwamen er niet van thuis. Dadizele is toch maar een gewoon dorp. Maar de mensen van Dadizele hebben mekaar ver staan, ze hebben saamgewerkt, ze hebben zich heel gegeven voor het jubelfeest van hun Lieve Vrouwe. Enig was die versiering en er zat lijn en smaak in. Vroeger konden de mensen wel «pinten», maar zo dikwijls smakeloos. Nu was er niet gepint maar versierd. Allo, Dadizele, Proficiat! We waren daar, op 1 Mei, wij en duizenden bedevaarders en de zon die buitengewoon meewilde en mee deed die dag. We vonden, gelukhig op tijd, een plaatske in 't midden van de kerk. Ik kom altijd onder de indruk van die kerk, wanneer vooraan in het koor dat lieve Lieve Vrouwebeeld je is uitgesteld in die zee van licht en witte bloem:n. Ik kom altijd onder de indruk wanneer een Hoog mis wordt opgedragen aan dat me ter-hoge, hoog altaar; en nu was het met pontificale assistentie van Mgr Catry. Die kerk, het koor van St Vedastus van Menen, die cere monies van die Hoogmis, dat pakt U, mij en Fiel en de duizenden in de kerk; want 't voll. knielde, stond recht, tot op de trappen naar het hoogaltaar! Dat pak U... die glans van de ceremonies van de Mis ziet ge alleen op zulke dagen in een grote weidse kerk. En het... midden doet er ook iets aan; daar baden de mensen; ze waren niet gekomen uit gewoonte, niet uit nieuwsgierigheid, maar ze waren naar... Moeders ge komen! Die naar Moeders gaat doet het uit kinderlijke genegenheid of uit... nood. Op zulke keren zoudt ge, als ge 't nog niet kunt, leren bidden, 'k Moet U niet vertellen wat een ware stroom bedevaarders ter zegening ging. Met Fiel naar de processie en naar 't lof in de namiddag! We stonden dicht bij de kerk; cr ston den daar nog rijen op rijen! Luister, zei Fiel, dat moeten wij hebben; dat moeten ze op iedere parochie hebben, luister toch, en die bonkige Fiel veegt waarachtig een paar tranen wc;. Maar 't was waarachtig schoon. on.roerend schoon en toch doodeenvoudig: Liefde gaf U duizend namen, maar gespeeld door ik weet niet welke harmonie! 'k Heb er velen gezien die deden lijk Fiel. Ge zult zeggen... voor een sim pel lied?'Maar 't bracht er waarlijk de echte stemming in... de Maria- stemming. Fiel heeft gelijk! Geen schoner processie-marsch voor al onze muzieken op 15 Oogst. Muzi kanten onthoudt het! Dadizele haalt °r van zijn pro cessie. Maar die sprekende rollen zullen nog enkele keren naar de H. Bloedprocessie moeter gaan en stem en gebaar oefenen, zei Fiel, dat komt in geen dag. 'k Gelove dat; Fiel gelijk had als hij die opmer king ten beste gaf. Maar Dadizele haalt ere van haar processie, die zo jonge prooessie, die nog wel... groei en zal! 't Slot van dien dag was het lof in open lucht! Voor de kerk zag het zwart van 't volk. Hoevee1 duizen den? Die duizenden zongen mee, die duizenden zwegen... muisstil als Hoogeerwaarde Heer Quaegebeur die toewijding aan de Lieve Vrouw verklaarde en die nieuwe toewij ding voorbad. Met zon en... zegen zijn ik en Fiel en de duizenden bede-aarders naar huis gegaan! Zondag 4 Mei! Nog meer volk ver namen we. Maar de zon bleef weg en in de namiddag kwam de regen als spelbreker alles bederven! En toch, zei Fiel, O. L. Vrouwke heeft nog de zwaarste brokken te gengehouden; die vielen Maandag namiddag uit! Te Dadizele wacht O. L. Vrouwke op ons! 1 Mei! Die dag waarop die toe wijding van ons bisdom werd ver nieuwd; die dag zou ieder jaar een bedevaartdag moeten worden! Die dag werken we toch niet, 't is een burgerlijke feestdag! Dat is precies de dag om Moeders maand te Moe ders te vieren en in te zetten! Dat zei "Uel mij gisteravond! Hij was nog vol van... Dadizele! Wat zouden we beter kunnen doen? Fiel heeft gelijk en Ons Lieve Vrouwke verlangt het misschien meer dan we zelf wel denken. Die dag wordt veel gesproken over vrede zelfs daar waar soldaten- parades worden gehouden en ka nonnen en stormwagens door de straten donderen! Waar zouden we beter kunnen gaan dan naar de Koningin van den Vrede! Was het daarom niet dat er zo veel zon en warmte was op 1 Mei? Ja, 'k gelove dat Fiel gelijk heeft. Ik vind© dat gedacht van Fiel... effenaf prachtig! PÉ VLAMYNCK. Duitse en Japanse Strubbelingen DE WOELINGEN TE TOKIO De ernstige incidenten die zicli c.p 1 Mei in de straten van Tokio hebben voorgedaan, zijn voor elk een die de internationale politiek volgt een zeer ernstige waarschu wing geweest. Tijdens de laatste .jaren waren wel sporadisch anti - Amerikaanse aanslagen voorgekomen en tijdens de laatste maanden had men wel afzonderlijk georganiseerde mani festaties bijgewoond tegen het af gesloten vredesverdrag', maar in geen van beide had men ooit mas sa's in beweging gezien zoals het geval geweest is- bij de 1 Mei-beto gingen en incidenten te Tokio en te Kioto. Sedert 1 Mei 1946 had men trou wens ook nooit meer in Japan een dergelijk machtsvertoon op touw gezet en het is dan ook duidelijk dat het geen louter toeval is dat de gebeurtenissen van de jongste eerste Mei voorvielen samen met liet nieuw begin van de Japanse onafhankelijkheid. De ooggetuigen van die woelingen die tijdens de afgelopen week hun relaas in verschillende kranten hebben gepubliceerd, getuigen eens gezind dat men moest getroffen zijn door de tactische zin van de oproerlingen en door de perfecte organisatie van de anti-Amerikaan se manifestatie. Het lijdt volgens hen geen twijfel dat dé woelingen sedert geruime tijd voorbereid wer den door de communistische agi tators die sedert de practische ver volging' van de communistische partij (officieel werd ze niet bui ten de wet gesteld) in de clandes tiniteit aan 't werken zijn. Mede plichtigen in die anti-Amerikaanse opstootjes zijn zonder twijfel ook de agenten van de belangrijke Ko reaanse kolonie die in Japan leeft en die Syngman Rhee vijandig ge zind is. BOVEN: Alvorens te Roeselare in dc autocars te stappen, nog even poseren voor de fotograaf. ONDER: Links de controle aan de Franse douane ti Halewijn. Zal 't lukken of niet om de tolbeambte te doen geloven dct alles in orde is? Rechts: het trio dat het Maandag niet gemakkelijk had namelijk E. H. De Jaeger, de onvermoeibare en steeds glimlachende «Pastoor van de Fransmans»; Jos. Verledens uit Roeselare, de ploegbaas van 65 seizoenarbeiders en Leon Bruggeman, propagandist der seizoenarbeiders. Maandag 5 Mei begon dc jaar lijkse grote trek naar Frankrijk, de trek van ongeveer 6.000 sei zoenarbeiders die met de ver moeiende 6 - wekencampagne dc inzet doen van het harde tri mardsleven. Op initiatief van hef A.C.V. vertrokken twee autobus- I sen uit Roeselare met 65 arbci- Toen wij op dio stralende Don derdag 1 Mei naar Dadizele trok ken, om er getuige te zijn van de feestelijkheden ter gelegenheid van het Gouden Kroningsjubileum van 0. L. Vrouw van Dadizele, kregen wij al dadelijk het tastbaar betvijs dat het diepgelovig Westvlaande- ren afspraak gemaakt had om Ma ria's jubileum éénparig en met luis ter te gaan vieren. Groepen bede vaarders trokken biddend op langs de baan met het eeuwenoud een voudig gebed op do lippen: Wees gegroet, Maria... Zo moet het ook geweest zijn tijdens die gloriejaren van Dadi zele, in 1814, 1839, 186Jt en 1889. Zo is het zeker geweest op de gedenk waardige 20 April 1902 toen, na voltooiing der Basiliek, het mi- rakuleus beeld van Vlaanderens Schutsvrouwe gekroond werd. Van generatie tot generatic is de vro me Maria-devotie in Vlaanderen bewaard gebleven en iedereen die eens dit genadeoord van Dadizele bezocht keert er weer. Maar op deze 1 Mai was het de massale toeloop van vrome Maria-vereer- ders die met hun vreugden en hun smarten deze dag speciaal bij Haar ivilden zijn die hen nog nooit met ledige handen naar huis zond. En telkens als bedevaarders dreigden te vertragen golfde het innige lied over Vlaan derens weelderige velden: Liefde gaf U duizend namen... BIJ SPARREGROEN EN BLOEMENTOVER Het nette Dadizele behoeft geen bloemenkrans om er bekoorlijk uit te zien, want alles is er het jaar door kraakzindelijk onderhouden. Maar het gezegde indachtig dat adel verplicht hadden de bewo ners zich eendrachtig ingespannen om van hun stille gemeente een juweeltje te maken. De straten waren afgeboord met rijzige spar ren en het warme dennegroen was opgefrist met papieren rozen in blauw en wit, de kleuren der Lieve Vrouw. In stemmige triomfbogen prijkten de adeltitels van Maria, zoals zij voorkomen in haar lof litanie, maar het schoonste van deze versiering troffen wij aan op het plein, vlak vóór de kerk, waar een reusachtige kroon van rozen alles overkoepelde, terwijl guir landes van deze kroon neerdaal den tot aan de kerk en de omlig gende huizen. Duizende bloemen waren in dit prachtstuk verwerkt dat op zichzelf het symbool was der heerlijke jubelviering. Terwijl uit alle richtingen im mer bedevaarders toestroomden en aanschoven in de Basiliek werd bij het inkomen der gemeente een strenge ordedienst ingericht. Par keren in de dorpskom zelf was voor de auto's verboden om iedere opstropping te vermijden. DE PLECHTIGE HOOGMIS Te 10 uur begon de plechtige Hoogmis, de Jubelmis, die als in zet diende voor deze gi-ootse plech tigheid. Deze plechtige H. Mis werd opgedragen door Z. E. H. Vroman, deken te Menen, met Pontificale Assistentie door Mgr Catry, rus tend missiebisschop van Lahore. In het koor bemerkten wij nog Hoogeerw. Heer Vicaris-Generaal Quaegebeur; Z. E. H. Kan. Ver- venne, deken van Roeselare; Z. E. H. Daweer, pastoor te Dadizele, en talrijke Priesters uit het Bisdom. Het koor schitterde van licht. Het ruime schip der Basiliek was (Zie vervolg biz. 2.1 LINKS: Een der mooie praalwagens uit de processie te Dadizele. dc Kruisiging op Calvarie. RECHTS BOVEN: Tijdens de toespraak door Hoogeerw. Vicaris Generaal Quaegebcar; wij benier- 'inks Mgr Catry cn Z. E. II. Beweer. konpECHTs ONDER: Door de rri.sacbtige gi-hla'' Les heen was een prachtig uitzicht op de duizend- "8c lnenigtc die aandachtig het plechtig Lof in open lucht volgde. ders, waarvan 60 mannen en 5 vrouwen om via Tourcoing, van waar met de trein werd verder gereisd, hun bestemming Cler mont-Ferrand in de l'uy de Dörne te bereiken. De gelegenheid die ons gebo den werd om bij de inzet van het wizoen eens nader kennis te ma ken met onze seizoenarbeiders, hebben wij graag aanvaard en zo vertrokken wij te 8 uur 's mor gens uit de Rcdenbachstede. De reis stond onder de zeer knappe leiding van Z. E. H. De Jaeger, de sympathieke pastoor van de Fransmansen dhr Leon Brug geman, propagandist der seizoen arbeiders.. NAAR FRANKRIJK Te oordelen naar de stemming die er heerste, kon men al vlug de anciens en de nieuwelingen af zonderlijk uit de hoop pikken. Voor de mannen die hun' speren reeds verdienden op de Franse bietenvel den was het eenvoudigweg de zo veelste trim die begon en velen moesten zelfs al eens goed naden ken toen wij hen de vraag' stelden voor de hoeveelste keer zij nu reeds naar de campagne trokken. De deken van de eampagnelui dié deze reis medemaakte, is zonder tvijfel de 59-jarige Thecflel Plets uit Lichtervelde, die sedert 1911 re gelmatig naar Frankrijk trekt, dat is dus sedert 41 jaar. 't Is- veel veranderd bij vroeger, antwoordde hij ons. Tegenwoordig weet de seizoenarbeider waar hij naartoe trekt, hij heeft 'n contract op zak, hij reist in beter voor waarden en is ook beter gehuisvest en gevoed. Want alhoewel het werk even hard blijft, toch zijn er een hele hcop verbeteringen gekomen, die alles wat menselijker maken. De seizoenarbeiders die met de campagne van begin Mei beginnen en allen voor ongeveer 6 weken van huis zullen weg zijn, gaan nu eigenlijk niets anders doen dan de Franse bietenvelden in orde bren gen. (Zie vervolg blz. 8.) Wat echter nog meer treffend is, is het feit dat op 1 Mei jl. werke lijke massa's in beweging kwamen, dan wanneer drie dagen vroeger, het verwerven van een nieuwe on afhankelijkheid midden de grootste onverschilligheid doorging. Die twee feiten tegenover elkaa; geplaatst bewijzen dat men niet al te veel belang hecht aan een on afhankelijkheid die niet gepaard ging' met het terugtrekken van de Amerikaanse troepen, terwijl het e.yeneens laat uitkomen dat er een diepste stroming van anti - Ameri kaanse gevoelens spontaan aanwe zig is of in elk geval zeer gemakke lijk kan opgeroepen worden. Zelfs zonder aanslagen op Ame rikaanse burgers zou die betekenis zonneklaar geweest zijn. Feit is ook dat die beweging des te gemakkelijker 'n voedingsbodem vindt omdat ze zich voordoet in een zeer gespannen sociale atmos feer, zoals bleek uit verschillende kleinere werkstakingen en uit de algemene werkstaking van 18 April jongstleden. Die sociale spanning is ontstaan naar aanleiding van een stel wets ontwerpen die door de regering bij het parlement werden neergelegd betreffende het onderdrukken van opstandige bewegingen en drijve rijen. Alhoewel het opzet daarvan is de communistische agitatie en orga nisaties te kunnen treffen, maar de syndicale milieu's zien er een po ging in om de syndicale vrijheid te kortwieken. Het komt inderdaad voor dat de regering zal gedwongen worden de syndicale activiteiten van- dichterbij te controleren en te gaan aan epu- ratie doen indien zij aan de ar- beidersdruk wil weerstaan. En het is ongeveer zeker dat dergelijke methodes tenslotte gunstig zouden werken voor diegenen tegen wie ze gebruikt werden. Het bloed der martelaren is altijd het zaad van nieuwe aanhangers. Het grote gevaar schuilt dus hier in: het is duidelijk dat de Sovjet- Unie. die zich ten slotte neergelegd heeft bij het vredesverdrag van San Francisco zonder het te willen erkennen, niet bij de pakken blijft zitten en dat zii. langs haar com munistische organisaties, de svndi- caten zal trachten in handen te krijgen of ten minste mede te sleu ren in haar zog. Daardoor zou Japan dan een politieke constella tie kunnen krijgen, die haast offi ciéél anti-Amerikaans is. Ofwel zijn de Amerikaanse troepen dan nog ter plaatse en dan wordt het een latent conflict van alle dagen en een practische bezetting. Ofwel zijn de U.S.A.-troepen verdwenen en dan verdwijnt Japan uit de Westerse combinatie. Doch zri'fs indien de communis ten hun doel niet bereiken, dan kan mén tot een gelijkaardige toestand komen langs een totaal andere weg, nl. die der Japanse nijverheid en handel, die nog steeds en zeer natuurlijk hun ogen gericht hou den op continentaal China, dat hun natuurlijk afzetgebied is. Op het ogenblik is het Rijk van Mao Tse Tung voor hen een verboden vrucht, maar hoe ouder de Japanse onaf hankelijkheid zal worden des te sterker zal een drukking in die richting op regering, en politieke partijen worden uitgeoefend. Alhoewel de Japanse kwestie dus op het papier geregeld is, toch is ze dus, in de practijk. ver van afge handeld en tot een rustpunt geko men. VERDRAGEN, CONTRACTEN EN ONDERHANDELINGEN Zaterdag, 3' Mei, was de dag die vastgesteld was voor de onderteke ning van het verdrag betreffende het Europees Leger. Die plechtig heid werd tot later uitgesteld. Mis schien deze week, misschien de vol gende. Op zichzelf is dat niet zo erg, maar het is toch een bewijs dat de Westmachten werkelijk zeer grote moeilijkheden te overwinnen heb ben om het eens te geraken over de laatste problemen die onopgelost bleven en dat alBus de onderteke ning van het verdrag over het Euro pees Leger en het contractueel vre desverdrag met West-Duitsland moet worden uitgesteld. We hebben verleden week, meen ik, met enige woorden gesproken over de moeilijkheden waarin Ade nauer verkeert, tengevolge van de dubbele keuze die thans voor Duits land openligt: ofwel integratie van West-Duitsland in West-Europa in de eerste plaats, ofwel de Duitse eenheid op basis van onderhande lingen, waartoe de Russen het ini tiatief hebben genomen. In die omstandigheden is het vanzelfsprekend dat de Duitsers er alles trachten uit te persen wat maar kan. Tegenover de Russische voorstellen spreken zij sterk over hun wil in het Westen hun plaats in te nemen, maar tegenover de West machten zeggen zijen we moeten nog dat en dat hebben om onze plaats in de Westerse gemeenschap te willen innemen, want anders kunnen wij het tegenover de bevol king niet verantwoorden dat. wij het Russisch aanbod van hereni ging van het rijk practisch hebben afgewezen. (Zie vervolg blz. 2.) In het Staatsblad van 4 Mei verscheen een Kon. Besluit waarbij het gezinsvacantiegeld voor 1952 wordt geregeld. De arbeiders, bedoeld bij artikel 1 der wetten betreffende het jaarlijks verlof der loonarbeiders, samengeordend de 9 Maart 1951, genieten, voor het jaar 1952, een bijkomend vaeantiegeld, genaamd gezinsvacantiegeld onder voorwaarde dat zij: 1) in 1952 recht hebben op een vacantie; 2) in 1951 de kinderbijslag bekomen hebben in uitvoering vah de samengeordende wetten betreffende de kinderbijslag oor loonarbeiders. Het bedrag van het gezinsvacantiegeld wordt vastgesteld in verhouding' tot het aantal dagen die, voor ieder kind, in 1951 aanleiding hebben gegeven tot de toekenning van de kinderbijslag iri uitvoering van voormelde geordende wetten. Dit bedrag is, per dag' welke aanleiding heeft gegeven tot de toekenning van de kinderbijslag, gelijk aan: 1 fr. 5 c. voor het eerste kind: 1 fr. 5 c. voor het tweede kind; 1 fr. 40 c. voor het derde kind; 1 fr. 75 c. voor het vierde kind 2 fr. 30 c. van het vijfde kind af. Wanneer de dagelijkse kinderbijslag evenwel, voor een be paalde maand, door een maandelijkse forfaitaire bijslag ver vangen werd, is het bedrag van het gezinsvacantiegeld dat met deze maand overeenstemt, gelijk "aan: 26 fr. 25 c. voor het eerste kind: 26 fr. 25 c. voor het tweede kind; 35 fr. 75 c. voor het derde kind; 43 fr. 75 c. voor het vierde kind; 58 fr. van het vijfde kind af. Cliché Dc Gazet van Antwerpen Na zijn gevaarlijke landing kwam het vliegtuig op het strand te Middelkerke terecht. Rijkswachters houden de wacht terwijl officieren van dc luchtmacht liet wrak onderzoeken. Zoals men op de foto be merkt werden de vleugcis totaal vernield, terwijl de romp omzeggens onbeschadigd bleef. Links be merkt men een der schroeven die losgerukt werd en half boven water uitsteekt. Verleden Zaterdag, rond 1.15 uur 's middags, meldde een in aantocht zijnde vliegtuig' aan het vliegveld te Raversijde bij Oostende, dat het zich in moeilijkheden bevond, en dat een motor was stilgevallen. De landing zou gevaarlijk zijn. De Brandweerdiensten van Mid delkerke en Oostende werden voor zichtigheidshalve opgeroepen en hielden zich klaar aan het vliegveld, gelegen achter het prinselijk do mein te Middelkerke, tegenaan de wijk Raversijde. Pas waren de brandweerkorpsen verschenen of het vliegtuig' cirkelde boven het vliegveld en maakte zich gereed om te landen. De poging mislukte omdat het toestel te ho-og was en zeker bui ten het vliegveld zou zijn terecht gekomen. De piloot deed het onmo gelijke om weer hoogte te winnen, hetgeen heel moeilijk ging, draaide boven zee en kwam terug naar het vliegveld al dalend. Doch nog boven zee stuikte het logge tuig naar be neden, scheerde een vijftigtal meter over het zand het was gelukkig- lijk laag water en zou zeker te pletter gevlogen zijn tegen de zee dijk, moest de piloot niet in een laatste krachtinspanning er in ge slaagd zijn het toestel te doen draaien. Door die draaiende beweging kwam de vleugel tegen de zeedijk terecht, deed het toestel een halve draai maken, waarna het neerstort te op het strand. Terstond werd hulp geboden. Van de vijf en twintig passagier- aan boord, waren de meesten om z te zeggen ongedeerd. Het was een Amerikaans legervliegtuig, dat in de morgen in Engeland was opge stegen en op weg was naar Wies- baden in Duitsland. De ongedeer- den haalden de gekwetsten uit het vliegtuig. Drie zwaargewonden wer den terstond naar de H. Hartkliniek te Oostende overgebracht: een had een schedelbreuk opgelopen, een tweede een erge kwetsuur aan mond en hoofd en eeii derde, Mevrouw Cl. Stucker, die 's morgens voor de afreis met dhr Paul Stucker in het huwelijk was getreden, had een zware bekkenbreuk. Momenteel zijn de drie zwaarge wonden buiten gevaar en kunnen de lichtgewonden het militair hos pitaal, waar ze werden overge bracht, verlaten. Het is een echt geluk te noemen, dat de 25 inzittenden ér zo goed- i koop zijn van af gekomen en de eerste schok, veroorzaakt door de vleugel tegen de zeedijk en de zwa re schok, veroorzaakt door het neer storten op het zand heel gemilderd werden. Sedert Zaterdag is er een grote toeloop van volk, die naar het wrak komt kijken. Het wordt regelmatig door de zee overspoeld bij hcog water. Het schijnt dat het ongeluk te wijten is aan hoogteverliesbij het tweede dalingsmarceuver. Bij het 1« Carabiniers Prins Boudewijn, ergens in Duitsland, is Het Wekelijks Nieuwseen trouwe kameraad, die iedere week de laatste nieuwsjes uit de streek brengt. Onze twee vrienden van de Zware WapensA. Keijngnaert uit Westouter en M. Vandenbussche uit Watou, vinden het helemaal naar hun gading. Van 24 Mei ^pt 8 Juni gaat in de Foorhalle van Roeselare, een Ko loniale Tentoonstelling door. die zeer zeker de alge! ele belangstel ling van het Westvlaams" publiek zal gaande maken. Deze tentoonstelling wordt inge richt door de documentatie cn voorlichtingsdienst van RuancL - Urundi en Belgisch Congo onder de auspiciën van het Ministerie van Koloniën. Er bestaat niet de minste Uvi.ife' dat de vele en prachtige standen die deze tentoonstelling "ormen, de moeilijksten uit het weetgierig publiek door hun afwisseling en hun gehalte zullen evredigm. Uit alle hoeken van Westviaan- deren worden er dan ook vtel be zoekers verwacht en ook de school hoofden zullen voorzeker niet na laten deze enige kans aan te grij- nen om hun leerlingen deze leer zame tentoonstelling te doen be zoeken. De Koloniale Tentoonstelling zal toegankelijk zijn, alle dagen van 10 tot 20 uur. BOVEN LINKS: Silvère Bailyn, dc «burgemeester» der Vaux-sous-Chèvremontstraat, plaatst het ewijde beeldje van O. L. Vrouw in de nis. MIDDEN: Het bestuur van het Feestcomité der straat; van links naar rechts bemerken wij: Georges Roosebekc, Gerard Degraevc, Georges Keijngnaert, Silvère Bailyn, Bouvc Loeien, Denys fa milie en Hernaert Oscar. RECHTS: De wijding van het O. L. Vrouwbeeldje door Z. E. Deken Geldof, bijgestaan door E. H. Onderpastoor Vandenberghe. ONDER LINKS: Dhr Darding, Burgemeester van Vaux-sous-Chèvremont, overhandigt aan dhr J. Van Wallegliem, Burgemeester van Poperinge, het diploma van ere-burgerschap van Vaux. MIDDEN: Met een vriendelijk gebaar knipt dhr Darding het lint door, ten teken van irh-ldiging der nieuwe straat. RECHTS: De bloemenhulde door de Heren Burgemeesters bij liet Gedenkteken der c. -t (Zie Verslag ulz '2)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1