Vigor De Jeugdolympiade ii. Vlaanderen B X MÉÉ mm ■BnKaÉHH DE WEEK IN ONS LANt de zeep W e Roeselare op 8 Juni e. k ^chitfere^/ meest f het*""*! X OUDE GAZETTEN Onderlinge Steun van de Postagenten van het 4* Gewest-Brugge OFFICIËLE TREKKINGS- LIJST VAN DE MONSTER TOMBOLA van 1 Mei 1952. REISBUREAU VERLEYE: Legeraüeuws 3£antoormacUinebedryl SCHRIJF. REKEN- AFDRUKMACHINES VOOR ALLE TRACTORS üurwer&enjuwëlen GOUDsZILVERWAREN n 0 0 do/vt. fflL GEVESTIGDE.' KLEINHANDELAARS In uw straat, in uw gemeente, overal in duizenden en duizenden woningen, bewijst Vigor dag na dag dat hij het beste .zeeppoeder is dat bestaat. Bekijk uw met Vigor gewassen linnen, het is werkelijk witter dan nieuw. Ook de kleuren zijn levendiger dan ooit tevoren. Alleen Vigor, die Lunium bevat, kan U zo'n prachtig resultaat bezorgen Gebruik dus altijd Vigor, zijn reusachtig succes is het bewijs van zijn kwaliteit. Vigor doet h«t «matwerk schitteren. t>ruitte VG 35 - 0922 8Ft IAVONNERIES L£VER FRÊR13. ORüSSIl 19 maal V rond de aarde.. Indien de hoeveelheden Vigor die verleden jaar werden verkocht enkel voor het wassen van hemden hadden gediend, dan zouden deze hemden, naast elkaar gelegd, een afstand dekken gelijk aan 29 maal de omtrek der aarde !!a1s een voorzichtig vuurtje begint !ï'.t rond te lopen: op 8 Juni a. s. te Jbeselare, Provinciale Jeugdolym- if ide voor alle Vrije Vakscholen. jl.Door de bescheiden poort in de 'feanstraat ben ik terecht gekomen het enorme gebouwencomplex der li«'ije Vakschool van Roeselare. Op jlpn eerste vraagje: Wat er daar al- i maal geleerd wordt? krijg ik al- j, ,st een ellenlang antwoord: kleer makerij, weverij, schrijn- en meubel- jlferk.' garnierders, electriciteit, me- [Uniek, middelbare werktuigkunde, j|Cor.atie-, hout- en. marmerschilde- «fti. Wat een rijkdom van afdelin- n, klassen en modern uitgeruste f .srwerkhuizen verduikt die Leen- :,raat achter haar sobere huizen- liiien. j'jAls ik de vriendelijke Eerwaarde de mij rondleidt laat opmerken dat ,i: kwam om wat nieuws te verne- ?ten over de aanstaande Jeugdolvm- ?8ade; steekt hij al dadelijk van wal: .:,2In twaalf steden onzer Provin- e is er op dit ogenblik een training m®t de vooruitzichten zelf? selectie van jonge athleten aan En welk is uw opzet bij het in richten van dit feest, Eerwaarde. Ha! Daar grijpt U naar de kern van de zaak! Wel, me dunkt dat er nog te weinig mensen zijn die be seffen wat al rijke beloften de muren onzer Vakscholen omsloten houden. Deze Olympiade wil een tipie oplich ten van het" gordijn waarachter dit rijke leven verborgen ligt; zeker de opleiding in de Vakschool is in de eerste plaats een technische bekwa ming. Maar de verkeerde opvatting dat de Vakschooljeugd haar deel niet zou krijgen in een stijlvolle al gemeen-menselijke vorming moet uit de weg worden geruimd! Ons opzet is dat elke bezoeker de overtuiging zou meedragen dat geen jeugd zo voornaam en evenwichtig naar ziel en lichaam gevormd wordt als deze waarover onze Vrije Vakscholen zorg hebben. U voert voorwaar een mooie wimpel op de mast! En hoe staat het - ocicbtic v au. juiige a-luaac octa o/clia. Wng. Alle Vrije Vakscholen der Pro- 1 1 ncie spitsen sinds maanden hun :|ndacht op 8 Juni e. k. om er met kruim van hun school een top- v estatië van athletiek ten beste te r ven: voor een dergelijke Sportcom- J'titie geen betere naam dan: Jeugd- "ifiymplade. :i A;Van wie ging de gedachte uit 'i :tjn een Jeugdolympiade voor de -rije Vakscholen in te richten? :-LHet opzet van een Provinciaal '^ortfeest leeft reeds enige tijd bij o.|L j Inspectie van het Technisch On- j tie welwillendheid" van Hunne Excel- -rwijs in ons Bisdom. Nu heeft het I lenties de Ministers van Volksge- ,ste vorm gekregen en, daar Roe- zondheid en van Koloniën, die onze f; lare het centrum der Provincie is. j olympiade en meteen de stad Roe- srd het bestuur van onze schooi selare op 8 Juni a. s. met hun be- Lreerd en belast met de opdracht zoek zullen vereren. Wij danken U lljji grote Athletiekcompetitie, waar- 0ok om uw medewerking en wij wen- i g,n alie Vakscholen van het Bis- sen niets meer dan dat deze pres- .£»m zullen deelnemen, uit te wer- tatie het vertrouwen in onze Vak- T|n. Daarmee ging voor ons de wa- j scholen zou verstevigen en doen groeien. Waar duizendtallen volks- jongens aan onze Inrichtingen wor- 1.'Als inzet van de namiddag '1 den toevertrouwd, kennen wij slechts Ronduit gezegd zijn we uiterst tevreden over de verstandhouding en het enthousiasme waarmede allé Vakscholen aan het werk zijn geto gen voor het welslagen der Olvm- piade. Bovendien hebben wij bij alle officiële instanties, waarmede wij tot nog toe in aanraking zijn gekomen, een verrassende belangstelling ont moet. In het bijzonder danken wij het Stadsbestuur van Roeselare en de Bestendige Deputatie der Provin cie om hun bereidwillige medewer king. Ook zijn wij zeer gevoelig voor I,n aan het rollen. En liet programma? 1 "Allen duizenden jonge kerels uit |éé*i leuze: «Alles voor de Jeugd!» Westvlaamse ambachtswereld in i Met een dankwoord ben ik door de j^ortuniform door Roeselare marche- j nederige poort der Vakschool al pein- ?!n; op het Sportstadion 't Motje* - zend in de Leenstraat terechtgelco- tordt te 2.30 u. de Olympiade ge- men. Waarlijk, in de Vrije Vakscho- .Uend met een rhythmische uitbeel- len onzer Provincie leeft de verbe %ng van O Kruise den Vlaming 'l-i>or 450 uitvoerders en een paar 'Ibdeluitvoeringen van rhythmische j mnastiek. Daarop volgt de compe- i ;ie in snelheids- en afstandlopen t i In hoog- en verspringen van de fjaaif deelnemende Vakscholen, in onderscheiden categorieën scho- :ren, kadetten en juniors, met tus- nin attractienummers en lenig- 'glieids exhibities. Tot slot van de 'ympiade zal een rhythmische oefe- --'ng door een selectie uit alle deel- praende Vakscholen worden uitge- Tuerd. En natuurlijk! De hulde aan jonge overwinnaars en de uitrel- ng der schalen en eretekens za! i; In de namiddag bekronen. ten wil om onze volksjeugd te ver heffen. En die Jeugdolympiade van 8 Juni a. s. verliezen wij zeker niet uit het oog! F. K. «HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 10 Mei 1952 1302 - 1952 Blz. 8. VOOR UW VERPAKKING gebruikt Per grotere hoeveelheid aan speciale prijzen te verkrijgen ter drukkerij van het blad. We kennen allemaal graaf Bou- dewijn van Konstantinopel, al was het maar door de sage van de valse Boudewijn, die zelfs de dramatur gen van deze eeuw nog ken beko ren. Hij liet twee onmondige doch ters na, die 60 jaar de graafschap pen Vlaanderen en Henegouwen moesten besturen. Eerst Johanna, dan Margareta. Deze Margareta is tweemaal gehuwd geweest, eerst met een Avesnes, daarna met een edelman uit Champagne, Willem van Dampierre. Ze lieten twee soorten kinderen na, d;e Avesnes' en de Dampierre's. Deze vliegen elkaar in 't haar om 't ouderlijk besterf. Laten we de hemel danken voor de goede mijnhere Sinte Lodewijk, in leven Lodewijk IX, koning van Frankrijk, die als scheidsrechter ■optreedt en eerlijk deelt: Henegou wen voor de Avesnes', Vlaanderen voor de Dampierre's. Had hij meer naar de aandrang van zijn Cape- tinger bloed geluisterd, en minder naar zijn rechtvaardigheid, dan had hij spelenderwijs Vlaanderen als een edelsteen aan zijn. kroon kunnen hechten. Want alles was hier zwakheid en verdeeldheid. DE LASTIGE REGERING VAN GWIJDE VAN DAMPIERRE Vlaanderen krijgt aldus om streeks 1260, Gwijde van Dampierre als heer en graaf. De jeugd van deze graaf is nog bekleed met de luister van een rein en vroom rid derschap. Hij toog mede ter kruis vaart, zoals de vroegere graven van Vlaanderen, de grote Fries, Ro brccht van Jeruzalem, Dirk en Fiiip van den Elzas hadden gedaan. Hij zeilde met de Vlaamse Zwinvlciot ■uit. Hij zag de grote koning Lode wijk IX bezwijken aan de pest te Tunis, en kon veilig met zijn vloot de Siciliaanse kust bereiken. Hij zelf keerde over Italië naar 't graaf schap terug. Deze avontuurlijke jeugd drukt een stempel op een heel leven. Tot in zijn oude dagen blijft Gwijde durvend en kamp vaardig. Zijn huiselijke en gelde lijke zorgen hebben later zijn idealisme sterk aangevreten. Tot hij op zeer late leeftijd met de zwier van een pasgeslagen ridder het zwaard trekt tegen Filip le Bel. Het leven van de graaf is geen lolletje geweest. Het werd verkom merd door huiselijke zorg: en po litieke strijd tegen een vijand van binnen en tegen de grote vijand van buiten. Gwijde van Dampierre kon zich alleszins verheugen in een aarts vaderlijk kroost. Hij had 19 kinde ren: acht uit zijn eerste en elf uit zijn tweede huwelijk. Vele dagen en nachten heeft hij zich het hoofd gebreken over de toekomst en de uitzet van deze kinderen. Een graaf kan toch zijn dochters met geen boer of brouwer laten trouwen. Herhaaldelijk hield hij op het Wijnendaalse gravenslot jacht en festijn, waarop heren en prin sen van alle makelij werden uit genodigd. Elke prins voerde toen een sluwe huwelijkspolitiek om zijn macht en grond te zien aan groeien. Doch het kost vader Gwijde stuk ken van mensen. De Italiaanse geldschieters durven hem alleen nog tegen degelijke borgen crediet geven.. Greeden en moeren, turf landen en hoven werden dan al- dioor verkocht. Ze vinden grage ko pers onder de rijke 'handelslui, die hun geld uit de handel terugtrek ken. De bestendige verarming van de graaf door de fatale uitverkoop van zijn domein, doet hem reik halzen naar de assisen en tolllen der steden. Daar botst hij echter op het trotse patriciaat, dat alle winstgevende postjes binnen en buiten de stedelijke schepenbank had opgeslorpt- Eerst tracht Gwijde de partij te kiezen van het ver drukkende patriciaat. Hij ziet te laat dat het niet opbrengt, en steunt daarop de verdrukte. Beide partijen zijn niet erg op de graaf gesteld. Ze beroepen zich aldoor op de tussenkomst van de leenheer, de Franse koning. Deze ziet met wel gevallen. aan hoe de Vlamingen, trouw blijven aan hun diepste ka raktertrek: mekaar verscheuren. Hij speelt de stokebrand. Zijn legisten zullen het hem voorspeld hebben: Divide ut impera! Verdeel en heers. DE CAPETINGERS ALS TEGENSPELER Toen deze Filip le Bel in 1286 koning' werd (hij was toen 18 jaar oud) kreeg hij de erenaam «de Schoneom aldus zijn grootheid en zijn majesteit te beduiden. Zijn rechtsgeleerden of legisten wilden een Gesar van hem maken, een onbeperkt heerser, zoals eenmaal Lodewijk XIV zal heersen: Que veut le rol, ce veut la lol». Frank rijk was toen groot en schoon, echt le beau pays de Francezijn steden, zijn geleerden, zijn scholen, zijn hemelse kathedralen dwongen eerbied af. Een eerbied die nog steeds de onze is. Want veel heeft onze en heel de Europese bescha ving te danken aan de oudste doch ter der Kerk. Filip le Bel is een der grootste Capetingiers die er alles op zet om Frankrijk weer één te maken, en niet langer meer een suzerein of leenheer te zijn, doch weer op en top souverein te worden, vorst, heer en meester. Het enigste der lenen dat als bij mirakel aan de inlij ving ontsnapt is, is Vlaanderen. Het verdere verhaal toont hoe de koning er alles op gezet heeft. Filip le Bel treedt openlijk tegen zijn leenman op. als deze hals ever kop in veten en gevechten zit. De Avesnes laten nog niet af. Holland ook niet. Gwijde moet zijn zoon, die prinsbisschop is te Luik, bijstaan, en in het Zwin en voor de kusten is het bestendig vechten op zee tegen de Engelse lianzeaten. De edelen en de patriciërs treden ook tegen graaf Gwijde in het krijt. Twee geslachten ver zijn ze, met de gravin Johanna en Mar gareta, de slippedragers geweest van 's konings hof. De vijf goede steden, Gent, Brugge, leper, Rijsel en Dowaai, die trouw aan 's graven zijde moeten staan, keren zich uit eigen belang tegen hem. Ten min ste, de magistraat dezer steden. Deze willen immers het stadsbe stuur erfelijk maken. Om dit te vermijden zijn de ambachten be reid zich dood te vechten. Van het ogenblik af dat de feudale heren en de parvenuo van het stadspatriciaat heulen met Fi lip le Bel, reikt Gwijde de hand aan het Gemeen, dat hij eerst heeft miskend. Noem het politiek, eigen belang of wat ook, het feit is er. En dit feit doet het tij van de volkse weerstand tegen de vreemde landsvijand en de dicta tors van het stadsbestuur geweldig stijgen. Zeker, dit alles is niet in één handomdraai geschied. Een kort relaas der gebeurtenissen die het jaar 1302 voorafgaan, moge het bewijzen. In 1214 had Vlaanderen samen met Engeland en de Duitse keizer de slag bij Bouvines verloren tegen de Franse koning. Tot in 1227 zat de graaf gevangen te Parijs, nadat hij het verdrag van Melun had be zegeld. Dit verdrag bepaalde o. m„ dat de graaf en gravin de koning trouw zullen dienen, de Zuiderves tingen tegen Frankrijk zullen slo pen, de steden desnoods naast de koning tegen de graaf zulllen strij den, dat de Vlamingen de paus zullen smeken een bulle uit te vairdigen waarbij Vlaanderen door het interdict wordt getroffen tel kens het tegen de koning opstaat. Alle graven moeten achtereenvol gens dit verdrag bekrachtigen. Gra vin Johanna en haar gemaal Tho mas van Savooie in 1237. gravin Margareta in 1244, Gwijde van Dampierre in 1275 en tal van ste den zweren op het H. Evangelie dit verdrag te goeder trouw, stand vastig en getrouw te zullen nale ven, zo hard en zo slavelijk lag Vlaanderen, ongeveer een halve eeuw lang, aan de kroon vast. .De vijanden van de graaf in Vlaanderen weten het. Ze zijn niet bang voor hun graaf. Ze zullen de koning inroepen tegen de graaf, de graaf bij zijn leenheer aan klagen. HET SPEL VAN KAT EN MUIS Gaan klagen bij de koning! Het was nooit gebeurd. Het waren de XXXIX van Gent die er mede be gonnen, toen de moeder van graaf Gwijde, gravin Margareta, nog de schepter zwaaide. Ge kunt denken hoe graag le bon roi de France deze 39 zag komen. Volgens leen roerig gebruik moesten ze vóór huns gelijken verschijnen, d. i. vóór de schepenbanken der vier andere grote steden, maar in Frankrijk werd nu zo goed als alles verhandeld vóór het Parle ment, de Hoge Raad van het Hof, die 's konings spreekhuis was. Hun oud privilegie werd wettig erkend in 1277, maar zeven schepenen moesten vervangen worden. Even later komt Gwijde aan 't bewind. Hij benoemt zeven gezworenen, die de rekeningen moeten nazien, en enkele jaren later een energieke baljuw, Willem van Boenhem. Het stond de 39 niet aan. Ze liepen al door naar de koning. Tot de koning Filip zelf zijn man zendt naar Gent. Zodat Gent In 1789 Franse ruwaards kreeg (sergeanten, kom- missarissen, garden, toezieners), en weldra ook de andere grote steden. Dit is de eerste grote aanslag op de souvereiniteit van Vlaanderen en van de graaf. Het schenden van Gwijdes eerste souvereine recht: de rechtspraak, zou weldra gevolgd worden door een tweedede schending der munt. Hier ligt de eerste grote stap tot de komende strijd, een strijd om de souvereine macht. Wie louter in sociale geschillen de oorzaak van de strijd Vlaande- ren-Frankrijk zocht, slaat de bal er naast. Het is vooreerst een po litieke strijd Op 'fc Gentse schepenhuis hangt de koninklijke lelievaan uit. Gwijde voelt zich zo geweldig in 't nauw gedreven dat hij steun zoekt bij Edward I, de koning van Engeland, die nu in oorlog is met Frankrijk. Dit brengt geld in de kas, wol voor de wever, en hoop op een machtige bondgenoot. In 1294 wordt 's graven dochter Filippina met de Engelse kroon prins verloofd. Gwijde wordt daar op naar Parijs geroepen om voor het Koninklijk Gerecht te ver schijnen. Tegen de beruchte legis ten is Gwijde niet opgewassen. Hij verstrikt telkens in de advocaten- streken van het hof. Gwijde wordt zolang op brood en water gezet t'ot hij toestemt de toekomstige bruid uit te leveren. Een romantisch ge geven. Filippina wordt naar Parijs gebracht, met de Franse princes- sen opgevoed, waar zij in 1306 sterft. Rodenbach heeft er één van zijn blakende historiespelen van gemaakt. Een tijd gaat het weer goed' tus sen vazal en souverein. Tot Gwijde zich opnieuw bedlot voelt. De Aves nes' worden bevoordeeld; Valencyn wordt ontfutseld; bij 't heffen van de 50» penning tot oorlogsschatting wordt hij in het ongelijk gesteld en financieel benadeeld, en door nieuwe vijanden wordt hij omringd, die 's konings steun genieten, na melijk de Leliaerts. In Augustus 1206 klaagt de Brug se magistraat Gwijde aan bij de koning. De graaf wordt gedaagd. Te Parijs wordt hij vernederd in 't bij zijn van zijn 5 goede steden Deze 5 worden hem ontnomen. Hij kan ze slechts terugkrijgen, Gent uitgezonderd, als hij de Franse agenten en ruwaards verder wil dulden. Gebroken, komt de oude graaf naar zijn land terug. Doch zoveel slagen moest hij krijgen eer hij ondervindt dat geen schippe ren meer helpt. GWIJDE BIJT VAN ZICH AF Hij kan noch mag- er verder over tobben. Gwijde weigert de uit spraak van het Parlement na te leven. Hij wordt vc«r de zoveelste maal naar Parijs geroepen om vóór het Parlement te verschijnen. Hij bedankt feestelijk en gaat plots vierkant zijn eigen weg. Van de feadale heren en patriciërs moet hij niets meer verwachten. Dezen zijn met huid en haar aan de ko ning verkocht. Daarom kiest Gwij de nu beslist de partij van de am bachtsman, Hij stelt een onderzoek in tegen de XXXIX, stelt ze af, bant ze en schenkt Brugge de vrij heden terug die in 1280 weerhou den waren. De Leliaerts patriciërs in de ste den worden afgezet en gevangen genomen. Hun bezit wordt aange slagen en onder graaf en Klauwaart verdeeld. Gent en Dowaai zijn ge keerd als een zak. De democratie zegeviert overal. Filip le Bel is furieus als hij het hoort. Dit is de oorlog tussen de moe- getergde leenman en zijn sterke leenheer. Gwijde zet alles op het spel. Het gaat om de male of' de mantel. Om het bestaan van Vlaan deren zelf. VLAANDREN, DIERBAAR LAND Vlaanderen! Eerst was het een burcht op de marken van het ko ninkrijk, klein doch kloek. Zijn graven hadden het wijd en zijd uitgebreid, afgebeten van het Fran se kroondomein langs de rivieren, die nu nietige waterloopjes zijn in Frans-Vlaanderen, de Aa, de Leie en de Scarpe. Ja, zo verre strekte het rijk van graaf Gwijde. Van Velthem be rijmt het in zijn Spieghel Histo- riael ...te Nieuwendycke [ryeke. scheiden Vlaendren ende Frarik- Iii de lijn der grote Boudewijns lag de verovering van het Waas land, de Vier Ambachten en de Zeeuwse eilanden ten Noorden der Schelde, ook het land van Aalst ten Oosten der Schelde dat een leen was van de keizer. Met zijn Kroon Vlaanderen en zijn Keizerlijk Vlaanderen zat het op de tweesprong tussen twee grote rijken. Zijn lot zal een noodlot zijn. Ofwel opgeslorpt te worden door één der machtige buren, ofwel zich zelf blijven, ten koste van veel bloed en veel tranen. Vlaanderen verkoos het tweede lot. Het mag ons tot fierheid stemmen. Door zijn veroverde kracht, die koning noch keizer vreesde, dooi de schittering van zijn gravenge slacht, door zijn heiligen en ab dijen, door zijn dapperheid in de kruisvaarten, vooral door zijn han del en door zijn draperie in rijk dom gestegen, stond Vlaanderen alom in ere aangeschreven. Het werd geacht in de vreemde, en het werd bemind door zijn kinderen. Dit bewijst het hoóggestemde loflied van Petrus Pictor, in het begin der 13® eeuw, dat in een plechtig latijn werd gesteld: Flandria, dulce solum, super omnes terra ibeatra... O Vlaanderen, zoete grond het zaligste van alle landen. Onder de 22 strofen van dit lied, kommen er werkelijk treffende voor. Even citeren: O Vlaanderen, - Uw voorspoed maakt ui va derland der vaderlanden, beheerd door deugd en a- del van uw burgerstanden. - Gegroet, trouw Vlaanderen, land waar eer en trouw steeds schijnen U blijf mijn groet verpand mijn Vlaanderen, land der mijnen. Dit gedicht een eeuw vóór de Guldensporentijd, nog vóór Jaoob van Maerlant zijn Vlaamse belij denis aflegde, bewijst dat de va derlandsliefde van die tijd, geen uitvinding is van het negentien- eeuwse romantisme. Het bewijst meteen dat Vlaanderen een zeer begeerbaar bezit moet geweest zijn voor de energieke Filip le Bel, die het ogenblik gekomen acht om het rijkste leen voor eeuwig bij Frank rijk in te lijven. Dit ligt helemaal in de lijn van zijn imperialis- sche politiek. De verwaten legisten, waaraan graaf Gwijde een gruwe lijke hekel had, willen de koning verlenen het hoogste gezag over de landen op de linkeroever van de Rijn» om het oude Frankenrijk te herstellen. Zoals een andere tijdge noot zegt: «Tussen de Loire en de Rijn, zo- li ver deze reikt placht men het land dus Frank- [rijk te noemen. Terwijl Filip le Bel stelselmatig Vlaanderen ontreddert en ontkracht om het straks de genadeslag toe te brengen, speelt hij ook in andere vorstendommen der Lagie Landen een listig spel, dat moet «dtlopen op de inpalming van. de Lage Lan den tot de Rijn toe. De Leliaerts van allerlei allooi, bewust of onbe wust, waren een sterke troef in deze kaart. Ware 't opzet van de machtige Filip le Bel gelukt ge weest, dan zou voor eeuwig een streep gehaald zijn door Vlaande ren en het Vlaamse volk, dan zou er nooit sprake geweest zijn van een Belgisch vaderland. Daarom is deze tragische strijd tussen de graaf en zijn feudale heer die weldra zal uitgroeien tot een strijd tussen de graaf en zijn volk. De strijd om het volks- en landbestaan, de strijd op leven en dood. F. R. BOSCHVOGEL. Van links naar rechts: 209016 227355 113758 274554 283766 220401 281538 191282 140015 175491 159047 234379 111690 265900 245892 180667 134269 126687 175630 255931 131656 196745 269550 233397 175438 222810 222966 164585 140025 185299 226299 149070 193584 226256 182134 291818 172476 137339 145055 227626 113048 121865 153293 183065 160504 111588 221707 178860 163347 155807 244327 161986 246879 167822 163328 104034 178216 100630 256586 138081 106143 249508 154961 262319 154865 272702 248874 261155 129746 227831 149655 174529 246997 189432 162104 244788 224043 160663 254603 162525 155848 239694 202286 185338 243690 253823 133278 254304 127558 252231 241148 174655 113419 295191 155234 272835 165651 206560 162465 161958 132272 246171 156141 123772 173719 147496 168168 272660 284486 184421 135482 119410 275894 133670 183772 159936 140956 253226 142543 186443 295268 122784 282471 170016 133459 297269 286755 184282 224559 174104 174709 276738 133187 231549 133227 149893 159570 117135 130496 220281 137181 180611 233557 166456 279839 106799 292760 271709 193839 115526 114700 289550 108594 236899 185205 253212 206955 209825 118955 234570 118598 178724 220542 119099 296106 237040 120954 226267 254924 264212 152775 250518 219165 169101 165762 224752 134201 179907 156040 212945 228287 280366 169189 284020 212940 280200 104695 195523 237554 252818 137518 294529 260408 173177 233003 168418 150181 113179 269336 243479 OMSLAGEN: 28927 18172 21174 13841 28199 27832 11234 10560 18073 10886 29764 20551 16527 22851 19045 13982 16942 20883 26111 20823 13281 15632 28661 12794 25457 Belangrijke opmerkingen: De prijzen dienen afgehaald uiterlijk op 31 Juli. Na deze datum komen ze ten goede aan de ver eniging. Zij zijn te verkrijgen in het café 't Putje 't Zand 28, Brugge a) Tot 15 Mei 1952 op de werkda gen van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur; b) Van 16 tot 31 Mei 1952 op Dinsdag en Vrijdag van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur. m OOSTENDE, Vlaanderenstraat 7, tel. 745.18. INGELMUNSTER, Kortrijkstraat, tel. 353. GROEPREIZEN NAAR: Lourdes - Italië - Spanje - Portugal - Marocco - Zwitserland - Haute Savoie - Nice - Balearen - Rijn - Tirol - Scandinavië. Vraag ons programma. BILJETTEN VOOR SPOOR-, LUCHT- EN ZEELIJNEN. Individuele reizen. (7464) r.SHEï3Ksa:ss Vrijgestelden der klassen 1948 en later weldra bij de territoriale luchtwacht. Geen enkele milicien van actieve dienst vrijgesteld," heeft tot op he den een aanwijzing ontvangen voor de territoriale luchtwacht en dien tengevolge heeft nog geen enkele prestatie verricht. Het ministerieel besluit van 11 April 1952. genomen in uitvoering van het koninklijk besluit van 20 Mei 1939, voorziet de aanwijzing voor de territoriale luchtwacht van de In geschrevenen in de werfreserve, be horende tot de klassen 1948 en vol gende en die van actieve dienst vrij gesteld werden krachtens artikel 57 van de militlewetten, samengeordend dooi- het koninklijk besluit van 15 Februari 1937. Dit ministerieel besluit zal eerlang in het Belgisch Staatsblad verschij nen en belanghebbenden zullen, met het oog op de eerste te leveren pres taties. in de loop van de maand Mei opgeroepen worden in het Werf- en Selectiecentrum. Een ontwerp van koninklijk be sluit, thans in voorbereiding, zal bet bezoldlgingsstelsel toepasselijk op de belanghebbenden vaststellen dit stelsel heeft als basis het regime van bet soldijtrekkend personeel van de strijdkrachten. Voor elke onderrtch- tings- en trainingsoefening zullen zij genieten van een toelage gelijk aan bet bedrag van de dagelijkse soldij (10 fr. voor de soldaat) toege kend aan de militairen onder de wa pens van dezelfde graad. Zij zullen bovendien recht hebben op de terug betaling van de werkelijk uitgegeven vervoerkosten om zich van hun woonplaats naar de zetel van hun eenheid begeven, en vice versa. I Soldaten mogen auto-stop doen. Dhr Nothomb vroeg aan de Minis ter van Landsverdediging uitleg over het verbod langs de wegen te lif ten». Dit ingevolge het optreden van de korpsoversten of provinciecom mandanten die zulk verbod uitge vaardigd hebben, dit door natroeljes doen naleven en de overtredingen bestraffen met sancties die een weer slag hebben op het militair leven van degenen die, om -hun haardste den vlugger te bereiken, die onder richtingen niet in acht genomen hebben. De minister antwoordde formeel Het verbod auto-stop te doen, uit gevaardigd door sommige territoriale eenheden, werd opgeheven GIJ HEBT TIJD TOT 15 JUNI a.s. Ga naar een postbu- reel en koop de mooie reeks Postzegels van de Nationale Basiliek van Koekelberg. Een schacht van een mijn te Lens (Frans-Vlaanderen), liep Maan dag ónder water. Een mijnwerker vonci hierbij de dood. terwijl een andere tijdig kon worden bevrijd. - Te C ad zand werden twaalf wit te vlotten uitgeworpen, ter bestude ring van de zeestromingen aldaar. Het doel biervan is middelen te zoe ken om de ontzanding van de kust aldaar te keer te kunnen gaan. OOSTSTRA AT, 119 TEGCFO.ON i2 6 5 ZEI* RIJKE KEUS' KANT0QRM0BILAIR - BENODIGDHEDEN VERHURING - ONDERHOUD HERSTELLING HANDELSDRUKKERIJ KOPIEERDIEN ST TOMBOLA TEN BATE VAN DE TERINGLIJDERS Lijst der winnende nummers. Zoals men weet, bad de Lands bond der Christelijke Mutualitei ten een tombola Ingericht, ten bate van de teringlijders. Hier volgt de lijst der winnende nummers: 3 Auto's: 1 auto van 128.000 fr.: Serie A, n' 148.526; 1 auto van 90.000 fr.: Serie A, n' 161.095; 1 auto van 60.000 fr.: Serie A, n' 399.914. 5 Slaapkamers: B 132.223 - B 138.324 - B 597.822 - A 588.593 - A 583.502. 5 Eetkamers: A 202.861 - A 272.701 - A 515.213 - B 225.305 - B 286.272 5 Keukens: A 295.920 - B 148.153 - B 157.561 - A 495.776 - B 515.357 10 Cuisinières-bnffet: A 386.782 - B 175.137 - B 249.101 - A 359.848 - A 304.340 - A 376.768 - A 558.405 - B 218.296 - B 336.835 - A 460.748. 10 Gas vuren (3 bekken): B 150.678 - B 369.889 - A 439.105 - B 352.903 - B 310.779 - A 373.757 - B 381.475 - A 191.221 - B 403.056 - A 186.535. 5 Electrise,lie naaimachines: B 202.780 - B 442.710 - A 413.836 - B 186.080 - B 558.241. 5 Electrische wasmachines: B 152.868 - A 192.592 - B 111.712 - A 302.971 - B 198.681 20 Bromfietsen: B 464.786 - A 244.503 - A 204.761 - B 199.228 - A 505.543 - A 266.098 - B 458.641 - A 344.000 - A 451.369 - A 135.613 - B 467.730 - A 252.433 - B 571.486 - B 100.762 - B 497.812 - B 133.137 - A 345.286 - B 572.714 - A 577.778 - A 567.302. 100 Fietsen: De nummers in Serie A en B ein digend op: 33.302 - 20.572 - 99.395 - 36.148 - 93.488 - 30.591 - 49.366 - 28.488 - 63.305 - 62.664. 100 Lourdesreizen De nummers in Serie A en B ein digend op: 75.342 - 60.000 - 80.265 - 37.615 - 20.450 - 44.142 - 09.783 - 24.147 - 79.890 - 15.591. 40 Radio's: 1 Symfonie: A 541.149; 2 Empire: B 533.173 - B 323.416; 2 Vesta: A 508.310 - A 409.438; 2 Atlas: B 121.624 - A 458.001; 8 Triumf: B 555.170 - A 102.158 - A 127.932; 10 Faust: de nummers in Serie A en B eindigend op: 52.917; 10 Mon ty: de nummers in Serie A en B eindigend op: 93.151; 10 Cadet: de nummers in Serie A en B eindigend op: 70.161. 100 Dekens: De nummers in Serie A en B ein digend op: 38.221 - 59.120 - 08.005 - 24.935 - 09.183 - 64.587 - 90.921 - 78.232' - 09.909 - 26.009. 10 Stofzuigers: De nummers in Serie A en B ein digend op: 34.475. 50 Westminster-uurwerken De nummers in Serie A en B ein digend op: 88.235 - 20.779 - 35.163 - 17.721 07.496. 50 Reeksen alum, kookketets: De nummers in Serie A en B ein digend op: 56.110 - 72.438 - 62.452 - 65.660 - 58.613. 30 Electrische strijkijzers: De nummers in Serie A en B ein dlgend op: 69.929 - 63.718 - 74.485. 20 Electrische wafelijzers: De nummers in Serie A en p ein digend op: 44.796 - 50.551. 20 Gevaert Foto-apparaten: De nummers in Serie A en B ein digend op: 32.198 - 53.120. 100 Lederen Boekentassen: De nummeïs in Serie A en B ein digend op: 92.260 - 93.711 - 49.715 - 90.648 - 25.940 - 43.207 - 03.976 - 14.248 - 47.834 - 66.011. 100 Paar Lakens: De nummers ln Serie A en B ein digend op: 99.275 - 07.276 - 20.479 - 85.982 - 04.652 - 97.736 - 22.589 - 54.897 - 71.216 - 43.694. 20 Toiletkastjes-apotheek De nummers ln Serie A en B ein digend op: 821154 - 45.137. PRIJZEN VOOR DE OMSEAGNI VIMERS 50 Lourdesreizen: De nummers der omslagbladzijden A en B eindigend op: 2.763 - 4.707 Ell N": A 22.716 - B 35.973 - B 47.770 - A 56.170 - B 39.415 - B 54.131 - A 32.055 - A 48.768 - A 39.158 - B 59.983 75 Fietsen: De nummers der omslagbladzijden A en B eindigend op: 0.699 - 0.252 - 7.230. En de nummers: A 51.375 - B 56.522 - B 59.761 - II 32.800 - A 52.648 - A 12.101 - A 10.837 - B 44.563 - A 32.889 - B 17.949 - A 41.754 - A 53.991 - B 45.645 - A 85.317 - B 36.034. 100 Lederen Boekentassen: De nummers der omslagbladzijden A en B eindigend op: 8.325 - 8.521 - 6.402 - 1.901 - 7.943. De personen in het bezit van een winnend nummer, dienen naam en volledig adres, samen met het win nend tombolabiljet, per aangetekend schrijven te sturen naar de Lands bond der Christelijke Mutualiteiten, Dienst Tombola, Wetsr. 127, Brus sel. Aan de belanghebbenden zal dan medegedeeld worden op welke wijze zij in het bezit zullen gesteld wór den van de gewonnen prijs. De win naars kunnen zich melden tot en ■net 30 Juni 1952. Van die datum af worden de niet opgevorderde prij zen eigendom van het Nieuwjaar <ier Teringlijders halfgedragen, met rechtstreekse koppeling, brengt de definitieve oplossing wat betreft de opvatting van de ideale maalmachlne met tractor. In het domein der Instrumenten bestemd voor het land bouwbedrijf mag zij aanzien worden als een der beste realis tische verwezenlijklngën. Zij biedt een grote eenvoudigheid, is zeer licht voor he» slepen, gemakkelijk te besturen, zeer sterk, en kan aangepast worden binnen 5 minuten aan alle tractoren met aandrijving. Zij is de maaimachine voor de moderne uitbatingen, waarop ae diep ingestudeerde principes van de mekanische landbouw- uitbating worden toegepast. Het beste wat ter markt gebracht wordt. (7813) DE VERNIEUWING DER IDENTITEITSKAARTEN Ter kabinetsraad van Vrijdag 2 Md jl. werd. naar wordt gemeld, besloten dat de vernieuwing van de identiteitskaarten spoedig zal wor den doorgevoerd. Waar zich taal moeilijkheden mochten voordoen o. m. op de taalgrens en bet Brusselse, kan de Minister van Binnenlandse Zaken deze vernieuwing voorlopig schorsen. DE AMERIKAANSE BESTELLINGEN VOOR BEWAPENING De Heer William Draper, de bijzondere afgevaardigde van Pre- sidient Truman in Europa voor de N.A.T.O. en de wederzijdse beveili ging, heeft te Brussel verklaard dat België het eerste land van het con tinent is dat integraal zijn verbin tenissen inzake de gemeenschappe lijke verdediging is nagekomen. Verder zegde hij dat de bestellin gen voor de herbewapening welke de U.S.A. in België zullen plaatsen, de 25 30 millioen dollar zullen bedragen, en dat die nog hoger zouden lopen indien de prijzen hier miïider hoog waren. D ft A R 'm N DT U, Bf RO E. P-S K EN N IS. WAARB0RGEjl,lUlST.E pRUj:Eii£KHOE|)Af|lCHE)P - PRINSES VAN RETIE TERUG De Prinses van Retle is Woens dagmorgen jl. aan boord van een Nederlandse boot uit Zuid-Amerika teruggekeerd. Koning Leopold Is evenwel nog in Zuid-Amerika ge bleven en zal slechts binnen enkele weken in België terugkeren. VERHOGING VAN BENZINE PRIJS ZAL DE STAAT ÉÉN MILLIARD PER JAAR OPBRENGEN In 1951 -heeft de benzine-accijns 2.395 millioen frank opgebracht. Op basis van het verbruik van 1951, zal de accijnsverhoging een jaarlijkse vermeerdering van ont vangsten ten gevolge hebben van 1.100.000.000 fr. Tevens zal zij een terugslag hebben op de opbrengst van de o-verdrachttaxe. zodat van die zijde ongeveer 120 millioen mag worden verwacht. De belasting van dc stocks zal bovendien zowat 50 millioen ople veren. Deze meeropbrengst zal worden gebruikt als bijdrage voor onze ver dediging en militaire lasten. DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 20 tot April werden per dag gemiddel 177.972 volledige, 71.780 gedeeltelij ke en toevallige of in het geha 249.752 werklozen gecontroleerd. Tegenover de vorige week won een vermindering waargenome met 3.377 volledige werklozen e met 214 gedeeltelijke en toevallig werklozen. BELGISCH NATIONAAL INKOMEN GERAAMD OP 296 MILLIARD F1 IN 1951 Naar Professor Baudhuln, die m dert meerdere jaren het national inkomen in België berekent, ste« dit in 1951 tot 296 milliard fran tegen 265 milliard in 1950. De or derverdeling hiervan is volger hem: lonen 92,3 milliard tegen 83 milliard: wedden der bediende 34,8 tegen 30,8 milliard; wedde der ambtenaren 33,9 tegen 31 mi: liard; vrije beroepen 6.3 tegen 5 milliard; pensioenen 13,2 tegen 10 milliard; industrie 30 tegen 26 mil liard; handel en ambachten 42 te gen 35 milliardlandbouw onveran derd op 24 milliard. De inkomsten van onroerend goederen bedroegen 18 tegen 1 milliard; van effecten en kapitas 16 tegen 14,5 milliard, terwijl d reserven van de naamloze vennooi schappen van 3,5 milliard frant stegen op 4,5 milliard. Men kom aldus op e-en bruto nationaal inkc men van 315 milliard waarvan d belastingen dienen afgetrokken i worden ten belope van 19 müliari Het aandeel van de arbeiders i het nationaal inkomen is gestege tot op 32 t. h. tegen 31,6 t. h. i 1950, waaruit afgeleid wordt dat e geen vermindering is geweest va de koopkracht van deze klasse d( bevolking. Per December 1951 bedroeg d index der lonen 486, de index df detailprijzen 422. De werkelijke lc nen waren dus op index 109. Over het verbruik in België, ver strekte Prof. Baudhuin belangwek kende gegevens: zo is het vleesver bruik, dat met 16.000 ton is toege nomen, tot 331.000 ton gestegen. E is een lichte verhoging van be bi-er- en alcoholverbruik. Wat d wijnen betreft, stelt men sedert en kele jaren een geleidelijke verho ging vast. Van 44 millioen liter i de invoer in 1951 gestegen tot 4 millioen liter, waarbij men no: 2.418 millioen liter Luxemburgs wijnen dient te voegen. Wat d. smaak van de verbruiker betreft, i er een verschuiving naar de Portu gese wijnen. Vóór de oorlog was c een invoer van gemiddeld 2.5 mil lioen liter per jaar en in 1951 val 10 millioen liter. Koffie is ongevet het enige artikel dat gedaald is. J: 1949 bedroeg de invoer 90.000 to waarvan echter waarschijnlijk ee; groot deel naar de buurlanden wen uitgevoerdIn 1951 was de in voer 55.000 ton. Van 95.000 ton is di invoer van sinaasappelen gestegen op 116.000 ton. DE KOLENPRODUCTIE In de week van 21 tot 26 Aori werden 612.479 ton kolen gedolven wat overeenstemt, met een dagge- middelde van 102.080 ton. De kolen- voorraden stegen van 613.232 ton ot 673.223 ton.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 6