Vigor de meePvafL hetland! Stellingen in Botsing Bedrijvige Valsmuntersbende ontmaskerd te Wervik 20(0)30% AFSLAG Onze grote Constant Lievens wordt gevierd Zoutarm DAGKLAPPER PATEXV£RNiniGT DotMNi8Mt/^ Het 35e Internationaal Eucharistisch Congres gehouden te Barcelona Lamme Goedzak weert U 1 OP DE PRIJS VAN DE BATTERIJEN eer. 842 Seminaristen tot Priester gewijd Stort 80 fr. Sociale Kroniek ANTWERPSE BEDIENDE GING OP ZWIER MET HALF MILLIOEN Brief èlt Brussel NOODWEER IN NEDER LAND TIJDENS DE PINKSTERDAGEN Erg werkongeval te Oosfrozebeke VRAAGT HET RODE TARIEF Zwaar moto-omgeval te Kmokke-EVloen Overlijden van M. Hs A. Aeby HET WEKELIJKS NIEUWSZaterdag 1 Juni 1962 Blz. 2. WEEK VAN 7 TOT 13 JUNI >e dagen lengen met 6 minuten. WEERSPREUK Als men 's avonds over welden n stroom mist ziet, kómt er mooi ZATERDAG 7 'JUNI Quatertemperdag - iH. Robert, Godoald, Valentijn van Tongeren. on op te 3.50 u.,' onder te 19.49 u. 715: Geboorte van de Nederlandse hellenist Lodewijk Valcke- naer. 839: Geboorte van de Engelse staatsman lord Halifax. 340: Geboorte van keizerin Char* lotte, dochter van koning Leopold I, gemalin van Fer dinand van Oostenrijk, die als Maximiliaan keizer van Mexico werd. 861: Geboorte van de Indische dichter en wijsgeer Rabtn- dranath Tagore. ZONDAG 8 JUNI H. Drievuldigheid. Medard, Candidus, Godaard, Clodulf. Ion op té 3.50 u., onder te 19.50 u. Volle maan te 5.07 u. 771: Geboorte van de Engelse j werktuigkundige Georges Ste- t phenson, bouwer van de eer-. f, ste locomotief. 810: Geboorte van de Duitse dich ter Robert Sohumann. 800: Geboorte van de Vlaamse ro man- en toneelschrijver Wil lem Putman. MAANDAG 9 JUNI IH. Pelagie, Feliclaan, Primus, Z. Hendrik de Goede, ion op te 3.49 u., onder te 19.50 u. 580: Geboorte van de Nederlandse taalkundige en dichter Da niël Heinsius, de eerste schrijver van Nederlandse emblemata. ■843: Geboorte Van de Oostenrijkse schrijfster Bertha von Sutt- ner die met haar roman De Wapens neer» de Nobelprijs won' in 1906. '870: Overlijden van de Engelse romanschrijver Charles Di< kens. Overlijden van de Vlaamse schilder en etser Albert Baertsoen. ;ih. *922: DINSDAG 10 JUNI IH. Margareta, Koningin van Schotland; Maurin, Edgar, Ma- xim. Non op te 3.49 u„ onder te 19.51 u. 1191:.Dood van de Duitse keizer uit het geslacht der Hohen- staufen Frederik Barbarossa. '580: Dood van de Portugese dich- ter Luis de Camoës dichter van Os Lusiades '934: Dood van de Vlaamse pries ter Edward Poppe. j WOENSDAG 11 JUNI (EH. Barnabas, apostel; Rembreclit, Rosalina, Aleydis, -,ion op te 3:49 tu onder te 19.52 u. 573.: Geboorte van de Engelse to- neelschrijver en toneelspeler j Ben Johnson. 838Geboorte van de Vlaamse I landschap- en marineschil- r der Adriaan Heymans. (859: Overlijden van de Oostenrijk- se diplomaat Clemens Met- ternich. 3 364Geboorte_van de Duitse, cooi- ponist Richard Strauss, auteur van Der Rosencava- Iier en Salomé DONDERDAG 12 JUNI H. Sacramentsdag jtH. Jan van Sahagun, Odolph'van j Aarsohot, Cyrien, Nabor. 'ion op te 3.49 u., onder te 19.52 u. '819: Geboorte van de Engelse ro- .manschrijver Charles Kings- ley. '323: Geboorte van de Vlaamse missionaris Theophiel Ver bist, stichter van de Congre gatie van het Onbevlekt Hart van Maria te Scheut. 876: Geboorte van de Vlaamse filoloog Pater Geerebaert. VRIJDAG 1? JUNI <EH. Antonlus van Padua, de grote i wonderdoener. ;;on op te 3.48 u., onder te 19.53 u. «532: Geboorte van.' Frankische ko- t ning Karei de Kale, .,913: Overlijden van de Frans- i Belgische letterkundige Ca- mille Lemonier. >:J32: Overlijden van de Vlaamse s priester - dichter en proza- J schrijver Jan Hammenecker. WEERSPREUK Ik sliep en ik droomde Dat leven was vreugde, i Ik ontwaakte en zag dat leven was plicht. Ik handelde en zie i Mijn plicht werd mijn vreugde. DE WINNAARS VAN DE \V SCHIJF 1952 VAN DE KOLONIALE LOTERIJ i GETROKKEN TE GEEL OP 17 MEI 1952 3 a Tot op heden, 29 Mei, werden crotè loten van 100.000 fr. tot twee a een half millioen, hetzij geheel, etzij in tienden uitbetaald aan jinnaars komende uit: Angleur, ntwerpen. Borgerhout, Brussel, labecq, Charleroi, Eksaarde, En- ïls, Eupen, Fieurus, La Louvière. Buitendien werden loten van 13.000 tot 40.000 frank geïnd door ïndère winnaars wonende te Ant- 'erpen, Borgerhout, Brussel, Es- nnens, Gent, Luik, Zonhoven, t Verscheidene loten werden door anken gèïnd. I Het gróót lot van twee en een alf millioen werd op het toneel 'an Ciné Malpost getrokken door enator Vanloenhout, Burgemees- <sr van Geel. Zo werden ook de 'vee grote loten van een millioen Aangeduid door M. Janssens, Sche ien van Feestelijkheden en van Onderwijs en door M. Dierckx, 'chepen van Openbare Werken, i Beroep of stand opgegeven door "eze door het lot begunstigden: ar- riders, bankwerker, bediende, café- ouder, haarkapper, handelsverte- 1 enwoordiger, industrieel, koster, t ïélkverkoper, metselaar, mijnwer- fer, mijnwerkersweduwe, 6chrijn- t'erker, uurwerkmaker, jie 9' schijf 1952 zal getrokken orden op Donderdag 26 Juni e.k. Let op het nieuw adres: LOUIZALAAN 194, BRUSSEL TeL 47.98.30. (8120) wwwwwwvwwwwwww >e Volksheilige van de week: H. MEDARDUS jwijd. maar wegens de invallen der eidense Rlpuarlërs, bracht Medar- •c Medardus, rond 457 te Salency In icardlë geboren, leidde als jonge- ,C ng een heilig leven en was zo edel- noedlg dat hij eens op straat zijn 'j ovenkleed uittrok en het een arme '(ifionk. Toen hj reeds een grijsaard ïworden was, werd hij door de H. emlgtus tot Bisschop van Vermand j i'us zijn zetèl naar het veiliger gele- ';n Noyon over. Later moest hij ook og het bisdom Doornik aannemen. 1 Gedurende de vijftien jaren zijner lissohoppelljke bediening .won Me- ardus de harten der armen door jultengewone mildadigheld, en be- eerde vele heidenen. Hij bezat de jeest van voorzegging en verrichte jele wonderen. Toen Medardus een ,oge ouderdom bereikt had, orn- raaide hem een zichtbaar hemels 'ebt. Hij stierf ln 535 en werd ln de jathedraal van Doornik begraven, 'oen een gedeelte zijner relikwieën Jaar Soisson werd overgebracht iraeg koning Lotharlus zelf de re likwieschrijn op zijn schouder. St Medardus ls de patroon van ê'denaken en Rossem (Wolvertem). ij ls de beschermheilige der para- il1'makers en wordt aanroepen voor at terugvinden van gestolen goed, .it het afweren van veenlagen en te- in tandpijn. Te Geldenaken be- ,,i"rt men het kaaksbeen van de eijizr en hij wordt er gediend tegen j-'-rtséftde koorts, St-Medg£dU»|.- 'aoru. genoemd, I In uw straat, in uw gemeente, overal in duizenden en duizenden woningen, bewijst Vigor dag na dag dat hij bet beste zeeppoeder is dat bestaat. Bekijk uw met Vigor gewassen linnen, het is werkelijk witter dan nieuw. Ook de kleuren zijn levendiger dan ooit tevoren. Alleen Vigor, die Lunium bevat, kan U zo'n prachtig resultaat bezorgen Gebruik dus altijd Vigor, zijn reusachtig succes is het bewijs van zijn kwaliteit. Vigor doet vaatwerk ichltteren. IAVONNERICS LEVER RRÊRES. SRUUIV 29 maal rond de aardc~. Indien de hoeveelheden Vigor die verleden jaar mrdm verkocht enkel voor het wassen van hemden hadden gediend dan souden deze hemdennaast elkaar gelegd, een afstand dekken gelijk aan 2$ maal de omtrek der aarde (Vervolg van blz. 1) Door Sinksen en 2" Sinksendag heen, werd. ijverig doorgezocht, want de aangehoudenen die toch iets moesten verteilen tijdens de kruisverhoren die zij ondergingen, gaven van langs om meer aandui dingen. Zo bleek het dat Robert Zèi ijy bijzit, Haecke uit leper, ook in het com plot betrokken waren. Ook André Verhack, garagist te Baezinge, zat tussen dat gevaarlijk spel, doch zo wel Robert Zègres als Verhack ble ken lont geroken te hebben en had den de plaat gepoetst. Een telefoontje dat Robert Zègres Dinsdag 11. had met een persoon uit Wervik was hem evenwel nood lottig en hij, evenals Verhack, kon den in de omgeving van leper door de politie opgepikt worden. Roger Zègres wordt momenteel als hoofd van de bende beschouwd, tenminste voor de streek van leper. Hij schafte zich de valse briefjes aan bij zekere Detroch uit Dender leeuw, tegen 50 van de nominale waarde. TALRIJKE SLACHTOFFERS Alhoewel alles pas uitlekte toen de bom zo onverwacht barstte, schijnen de valsmunters toch al een aardig aantal slachtoffers ge maakt te hebben. Het staat vast dat talrijke personen uit leper, Wijtschate,, Ploegsteert, Komen en Wervik zich lieten vangen en on bewust goede kliënten waren van de valsmunters. Wij citeren alleen twee typische gevallen. Bij landbouwer Henri D'Hoine uit Wijtschate, betaalde Robert Zègres 20.000 fr. voor de levering van een paard, van de 20 briefjes waren er echter 17 valse. De goede briefjes zullen wel boven op het kostbaar hoopje gelegen hebben. Roger Zègres deed zijner zijds landbouwer Marcel Bossant, in de Paddevijverstraat te leper, in de doeken met 3 valse briefjes. UIT FRANKRIJK HERKOMSTIG Onnodig te zeggen dat het on derzoek in deze erge valsmunters zaak met zorg wordt voortgezet. Onder de aangehoudenen bevinden zich mensen die al vroeger met moedér Justitia in aanraking kwa men. Het is anderzijds niet uitge sloten dat er nog aanhoudingen zullen volgen. Intussen is het wel geboden zeer waakzaam te zijn, want vermoedelijk zijn er nog van die gevaarlijke briefjes in omloop. Raadjpleeg nog eens goed de aan- plakhilletten die in de post- en bankkantoren uithangen en waai de kentekens der valse billetten duidelijk staan aangegeven. Deze valsmunterszaak blijkt on dertussen wel een kluifje te worden voor de internationale politie, want meer en meer wint het vermoeden veld dat de drukkers zelf van deze valse munt ergens in Frankrijk hun tenten hebben opgeslagen. irizondèrheid dhr Schmidt, politie' commissaris te Wervik, die het ijzer smeedde terwijl het heet was, verdienen zeker gelukgewenst om hun kordaat optreden. GEMO. (Vervolg van 1* blad) Franse stempel zou kunnen druk ken op het Europees groeiproces en dat men na korte tijd alles van Straatsburg naar Parijs zou over brengen. Wat daar nu allemaal van ge dacht f Wel in do eerste, plaats dat de historie van de Europese wetge vende vergadering die de Hoge Autoriteiten zou controleren, in plaats van de Raad der Ministers ook genoemd wordt het Plan SpaakEn nu is wel niet alles a priori te mijden wat dhr Spaak voorstelt, maar zijn gedachte is klaarblijkelijk de volgende: in de meeste betrokken landen zijn de socialisten thans buiten de rege ringen; ze hebben dus niets in de pap te brokken. Als tve echter een Europese wetgevende of grondivot- gevende vergadering krijgen dan zijn de socialisten daar een zeer sterke groep en, wie weet, mis schien wel de sterkste. En zo ko men zij op het voorplan. Dat dit nu in het voordeel der socialisten zou uitvallen, is echter nog geen reden om het voorstel te verwerpen. Persoonlijk voelen wij er zelfs veel voor, maar of men daarvoor al rijp genoeg is? Wij geloven eerder dat men een periode moet laten voorbijgaan waarin de speciale plannen en hun Hoge Autoriteiten leven en wer ken, Dan zal men, op grond van die ondervinding, weten wat men juist zou moeten doen. In afwachting is het echter dui delijk dat de verschillende uitvoe ringsorganen best op één en de zelfde plaats zouden geconcen treerd worden in plaa,ts van de ene te Luik te willen vestigen, de andere te FontaAneb'lau of te Straatsburg en een derde te Luxemburg of te Keulen. Die instellingen zijn toch praefi- guraties van toekomstige Euro pese Ministeries en wanneer men later tot een volledige regering wil komen, begint men niet met de verschillende departementen naar de vier windstreken uiteen te gooien. Er is van die wijsheid, van die vrees, en van die natio nale trots die op de duur dwaas heid wordt. TAFT EN EISENHOWER Zijn de Europeanen het niet eens over de te volgen Europapo- litiek, de grote Republikeinse kan didaten voor het presidentschap van de Verenigde Staten zijn het evenmin eens over de politiek die de States tegenover Europa m,oet voeren. Wij lezen sedert weken de uit slagen van de voorverkiezingen die de grands électeurs moeten aanduiden en daarbij dan de cij fers: zoveel voor Taft, zoveel voor Eisenhower. Hu is men daar zodanig aan ge woon geraakt dat veel mensen al overtuigd zijn dat de een of de andere president zal worden. La ten wij ons niet vergaloperen. Er bestaat ook nog een Democra tische partij, waartoe Truman be hoort, en de keuze zal uiteindelijk niet gaan tussen Taft of Eisenho wer, maar tussen een Republikein se of een Democratische kandidaat. Wat echter op dit ogenblik aan gang is in de Republikeinse partij heeft nochtans zijn zwaarwichtige betekenis, vooral voor ons Euro peanen. Het zou voor ons inderdaad een heel verschil maken indien Taft t%ls Republikeinse kandidaat zou. gbkozen worden en nog meer in dien hij later als president, zou verkozen worden. Tegenover de Europapolitiek im mers van Eisenhower, die het op dat stuk met Truman volledig Halverwege vorige week werd het 35° Internationaal Eucharis tisch Congres te Barcelona ge opend met een H. Mis, tijdens dewelke duizend kinderen dier Spaanse stad voor het eerst ter H. Tafel naderden. Een massa fa milieleden dier kinderen woonden eveneens de plechtigheid bij, die bijzonder diepe indruk verwekte. Op Woensdag 28 Mei werd dan op het onmetelijke voorplein van Barcelona, genoemd naar Paus Bius XII, de eerste massabetoging gehouden van het Congres. Vele tienduizenden gelovigen namen er aan deel. Tijdens deze plechtig heid werd hulde gebracht aan het Gezin. Binst de dagen van het Congres zouden telkens honderduizénden naar de kerken te Barcelona toe stromen om er de predicaties te aanhoren over de Eucharistie, De derde dag van het Congres bleek Barcelona volgestroomd te zijn. Met alle mogelijke middelen van verkeer waren de pelgrims toegekomen in de Catalaanse hoofdstad; hun aantal werd ge schat op 300.000, waaronder min stens 1.000 Belgen en 4 Belgische Bisschoppen, deze van Namen, Luik, Gent en Doornik. Op die derde dag werd de H. Communie gedragen naar alle zieken. Zaterdag 31 Mei bracht een on vergetelijke plechtigheid in het grote stadion van Montjuich, tij dens dewelke 21 Bisschoppen uit verschillende landen, de H. Pries terwijding oplegden aan niet min dan 842 Seminaristen afkomstig ut Frankrijk, Italië, Mexico, Peru, Portugal, Argentinië, China, Cuba en Spanje. Pinksteren bracht het hoogte punt in dit Congres. Waren aan wezig die dag: 9 Kardinalen, 350 Bisschoppen, duizenden Priesters en een half millioen gelovigen. Door Kardinaal Tedeschini, de Pauselijke Legaat, werd de Hoog mis opgedragen en Generaal Fran co wijdde Spanje toe aan de H. Eucharistie. Na deze plechtigheid werd het Congres geslóten. eens «s, zegt Taft dat hij geheel andere wegen zou opgaan. Volgens hem is elke effectieve verdediging van West-Europa nog voor jaren denkbeeldig. Dus zegt. hij; komt het er op aan de Rus sen er van te overtuigen dat zij wel Wgst-Europa kunnen verove ren maar niet do oorlog kunnen winnen die daaruit voortvloeit. En om dat te bereiken zegt hij, heb ben wij twee dingen nodig: een alles overtreffende luchtvloot c.n een onoverwhibare en zeer be weeglijke zeemacht. Al de rest is geld verloren. Dus: eerst ons zelf die twee noodzake lijke wapens verschaffen en intus sen 6 divisies in Europa laten tot de 220 millioen West-Europeanen zelf hun verdedigingsapparaat heb ben opgebouwd. Dat is dus volledig in de zin van het neo Isolationisme van oud president Hoover. En Taft voelt dat. Daarom zegt hij <Lit hij geen isolationist is maar een Monroër leer voor Europa wil afkondigen, t.t.z.: Russen als gij aan West- Europa durft komen, dan hebt gij het met ons aan de stok. De tegenstelling Taft-Eisenho- wer is dus ten slotte minder diep dan sommigen vrezen. Uiteindelijk willen zij hetzelfde, doch langs an dere toegen. Maar wij herhalen nogmaals: er zijn in de States ook nog Demo craten en die zouden het wel nog eens kunnen halen. PINAY EN DE ANDEREN Die tot voor kort onbekende Pinay heeft het als Frans Eerste- Minister al zeer ver gebracht. Hij gaf een zekere stabiliteit aan de regering en aan de munt. Hij deed de belastingen stemmen en een goudlening onderschrijven. En nu neemt hij het nog ernstig op tegen de communisten. Dat is nu weer eens Frankrijk op zijn best. Het leeft in een zogezegde eco nomische anarchie, maar het komt in de Europese Betalingsunie weer boven water, daar waar Engeland met zijn zes jaar plan-economie van langs om dieper in de put ge raakte. Het kent maandenlange poli tieke zeeziekte, zodanig dat terecht mag gevreesd worden dat op een goeie dag het communisme de murwe vrucht zal plukken of het volk zal roepen om een sterke man en daar duikt plots een on bekend man op die zegt niet aan politiek te willen doen maar het land te willen dienen, en die be wijst dat er geen sterke man nodig is om de orde te handha ven en de communistische agita tors er achter te draaien als ze het wat al te bont beginnen te maken. Pinay heeft geen stellingen ver kondigd maar zijn politiek botst op de stellingen van de R.P.F. en dreigt het aureool van de Gaulle als sterke mante doen ver bleken. Het is nog wel te vroeg, veel te vroeg, om te zeggen dat Frank rijk zijn lotsbestemming weer vast in handen neemt, maar de expe rience Pinayis toch, sedert de bevrijding, de eerste werkelijk ver heugende noot. 4-6-52. V. WESTERLINCK. op postcheckrekenïng 4763.60 van «Het Wekelijks Nieuws» j Poperinge, en U ontvangt ons blad tot einde 1952. De aanvullende anciënniteitsvacantie. De wet op de aanvullende an ciënniteitsvacantie die in het Staatsblad van 30 Mei werd gepu bliceerd is toepasselijk op de arbei ders die aan volgende voorwaarden voldoen: recht hebben op verlof, 21 jaar oud geworden zijn op 31 De cember 1951 en op het einde van hetzelfde jaar de vereiste anelënnL telt bezitten. De duur van de aanvullend© an ciënniteitsvacantie is, gelijk aan het geheel, aan twee derde of aan één derde van de duur van de ge wone vacantie waarop de arbeider recht heeft naargelang deze arbei der vijftien jaar arbeidsanciënni- teit telt gedurende de twintig jaar die het verlopen verlofdienstjaar voorafgaan: tien jaar arbeidsan- ciënniteit telt gedurende de der tien jaar die het verlopen verlof dienstjaar voorafgaan; vijf jaar ar- beidsanciënniteit telt gedurende de zes jaar die het verlopen verlof- dienstjaar voorafgaan. Het bedrag van het gezinsvacan- tiegeld is ten minste gelijk aan het bedrag dat overeenstemt met een volledig maandbedrag van de kin derbijslag. Komen in aanmerking voor het gezinsvacantiegeld, dezelfde recht hebbende kinderen die de voordelen genieten der wetgeving op de kin derbijslag voor loonarbeiders. Behorend tot zijn patroons. Het Parket van Antwerpen moet zich thans bezig houden met het onderzoek over een zonderlinge zaak, en wel volgende: Een bediende van een expidi- teursflrma, zekere Martin Forsuit, kreeg opdracht van zijn patroons een som van 485.000 fr. te gaan innen op de Bank. De man ging' het geld halen, maar keerde niet naar zijn patroons terug en ging op zwier, 's Avonds werd Forsuit stomdronken aangetroffen, zonder nog een cent in zijn aktentas. De man beweerde dat hij met het geld op zwier was gegaan en veel gelukkigen had gemaakt met nl. liet hem toevertrouwd geld met he le pakjes aan vele onbekende lie den te hebben uitgedeeld. Uit het onderzoek zou verder blijken dat hij inderdaad briefjes van 1.000 fr. zo maar had weggege ven, zelfs in ruil voor reclame- briefjes. Het gerecht tracht thans de per sonen óp te sporen die van Forsuit geld zouden gekregen hebben, om hen dit te doen teruggeven, opdat de benadeelde firma zoveel moge lijk terug in het bezit zou kunnen gesteld worden van haar bezit. Met spanning wordt te Antwer pen deze zaak gevolgd. ANTIEKE VLIEGTUIGEN Men weet dat de nieuwe an tennemasten voor de Franse uit zendingen van het N.I.R. eerlang opgericht worden te Tombeek. Hiervoor werd een terrein geko zen dat. bij nader toezicht niet de ideale plek is. Do grond ligt na melijk niet zo ver af van het vliegveld van Bevekom. Het gevaar ia niet zo erg wan neer de antennemasten opgericht worden bulten het bereik van de heersende winden die van belang zijn voor de landing der vliegtui gen. Maar dat is juist niet het ge val, Zodat de piloten van onze luchtmacht wel een dubbele uile- bril mogen opzetten om in de baan te vliegen en koers te houden. Het grondpersoneel zal zich hierbij vanzelfsprekend niet erg lekker voelen. Het is ook geen prettig vooruitzicht dat de «kisten» steeds weer gevaar lopen gehavend of helemaal niet thuis te komen. En van kisten gespróken. Men heeft daar vérleden week nog een boekje over open gedaan ip het parlement. Volksvertegen woordiger Van den Boeynants was niet mals voor onze eerbiedwaar dige Spitfires 14, die blijkbaar uit het antiquariaat van de Engelse luchtmacht komen. Er zijn met dit verouderd type reeds verschil lende ernstige ongelukken ge beurd. Van diverse zijden wordt dan ook gevraagd om dit vlieg tuigtype uit ons luchtleger te we ren en voortaan alleen reactie vliegtuigen aan te kopen. vor» Noodweer, dat meerdere slacht offers heeft gemaakt, heeft gewoed tijdens de Pinksterdagen over Ne derland. Zo heeft een windhoos in Noord- Brabant meerdere boerderijen be schadigd, bomen ontworteld. Een boer werd door een neervallende muur getroffen en enkele ribben gebroken. Bij Hilversum, op de Loosdrecht- se plassen, was een jong gezin, be staande uit vader en moeder en 2 kinderen, varen gegaan. Door een plotse rukwind werd een der kin deren, een jongentje van 5 jaar, over boord geslagen. De vader sprong te water om zijn kind te redden, maar verdronk evenals zijn kleintje. Op het Snekermeer werd een bootje, bemand met 2 jonge lieden, omgeslagen door de wind. Een dei- opvarenden verdronk, de tweede kon zich zwemmend redden. Tijdens een onweer op Pinkste rendag geraakte tussen Breda en Gorkum een Belgische auto, waar in 7 personen zaten, in een fort gracht. Twee der inzittenden, een echtpaar uit Borgerhout, zijn aldus verdronken; de 5 anderen konden worden gered. Einde 1951 bezaten da Verenig de Staten het recordaantal van 211.680 geneesheren. Ten opzichte van 1950 ls er een stijging van 2.640. Arbeider door drijfriem ge; In de vlasfirma Gebr. Lagache, gelegen nabij de Palingstraat, had een ernstig werkongeval plaats. Toen Gerard Lagache, woonachtig te Marialoop, Meulebeke, aan de arbeid was, werd hij door het ma ken van een verkeerde beweging gegrepen door een zware drijfriem. De arbeider werd met geweld te gen de muur geslingerd, wijl een stuk ijzer van de aan stukken ge sprongen as op zijn arm terecht kwam. Een dokter deed het slacht offer na de eerste zorgen toege diend te hebben, naar het zieken huis te Izegem overbrengen. Vast gesteld werd dat de arbeider naast kwetsuren aan de schouder, ook nog een dubbele breuk aan de arm had opgelopen. Tevens kloeg hij van inwendig letsel in de rugstreek. De werkman zal ten minste drie maanden werkonbekwaam zijn. Een dode, u drie licht gekwetsten. Maandagnamiddag 2 Juni, te 17 uur, kwam de Hr Jacobs Th., uit Halle (Br.), met zijn motorrijwiel met zijspan, waarop zijn echtge note op de duozitting en zijn twee kinderen in hét zijspan hadden plaats genomen, van een plêzier- tochtje uit Oostende terug. Gekó- men aan de vaartbrug te Knokke, grondgebied Moen, kwam hij met geweld op de borstwering van de vaartbrug terecht. De Hr Jacobs bleek zwaar gewond, terwijl de vrouw en beide kinderen lichte kwetsuren opliepen. Een in der haast bijgeroepen geneesheer liet de Hr Jacobs naar een kliniek te Kortrijk overbrengen, waar het, slachtoffer bij zijn aankomst al daar reeds overleed. Hi.1 bleek een dubbele schedelbreuk te hebben opgelopen. De rijkswacht uit Sint Denijs kwam ter plaats en stelde een eerste onderzoek in. Dit zal nog wel niet voor mor. gen zijn. Méar als het er komt wordt het op bet. vliegveld van Bevekom nog een veel gezel liger boel, want dan liggen er tus sen de nieuwe antennemasten van het N.I.R. te Waver-Tombeek am per 30 seeonden vluoht voor een renctieviiegtuig. STEEDS DEZELFDE CAPITULATIE Bij de bespreking van de begro, ting van landsverdediging wardan in de Kamer weer fraaie staaitjei van engelengeduld en Vlaamss platbroekerlj tentoongespreid. Het wordt hoog tijd dat men ergens in den lande eens een goed gedocumenteerde tentoonstel, ling houdt over de geschiedenis der Vlaamse beweging in de jong. ste jaren en over haar voor- en tegenspoeden in deze hachelijke tijden. Men kan zelfs een proteat- betoging inrichten terzelfder tijd van onzichtbaar gemaakte Lam. me Goedzakken, binnensmonds protesterend en vuisten ballend in de vestzakken en blnneniki. mers op tafel slaande van 't. en zal. Het is altijd weer dezelfde on voorwaardelijke capitulatie, Een paar volksvertegenwoordi. gers maken wat lelijke gezichten tegen Minister De Greef en pre velen wat schuchtere dreigemen ten met de punt van hun tong Maar zij haasten, zich om aan hu» wel geconfijte en gewatteerde pms lementairc woede de noffcllf*» verklaring te verbinden dat zij ds begroting van de Minister toch zullen goedkeuren. Het spreekt toch vanzelf dat Minister zich in dit geval Hl breuk lacht wanneer hij te doe» heeft met zo 'n bende onnowl» halzen die zichzelf in de heelt drukken. Daar is een tijd geweest waarin Van Zeeland gesproken heeft v?a het edelmoedig begrijpen en an. dere zogenaamde Vlaamse minis, ters aan dito stroopsmeerderij ge daan hebben. Wij weten en zie* nu hoever wij met leze baker- praatjes komen.u en vooral wl die dagelijks in de Vlaams andlge kringen verkeren van openbare besturen waar wij op onze tenen moeten laten stampan Omdat de Vlaamse politiekers het vertikken Vlaamse belangen te behartigen maar alleen hun eigen kiesbelang zien. De parlementairen keursn it begrotingen goed van de mtnli- ters omdat het volk hen veris> zen heeft. ZIJ kunnen de begro ting ook verwerpen en zelfs Mi nister Pholien ten val brengen, Als zij het liever niet doen dan zullen de Vlamingen, die de par lementairen verkozen, er eeps er» stig over denken wat de zin de betekenis is van de eerstvoi. gende verkiezing. FAS. Voorzitter van de Compagnie Liebig N. V. M. H. A. Aeby, Voorzitter van dl Beheerraad der Compagnie Liebïr is -op Zaterdag 8* Mei 1952 schielijS overleden. De afgestorvene, geboren te Ant werpen op 21 Juli 1870, beheerder van verscheidene vennootschappen en drager van verschillende eervol le onderscheidingen, namelijk: Of ficier in de Leopoldsorde, Officier ,in de Kroonorde,: Commandeur in ;d<? Orde,.vap de Zwarte Ster, van, spijts zijn hoge ouderdom, zeer ac tief gebleven, ;r Gedurende meer dan- een halvi eeuw was hij de onvermoeibare bê> zieler van de Cie Liebig. Opklim- mend langs al de rangen, eindigda hij op de levensavond zijp loop: baan als Voorzitter van de Beheer raad. M. H. A. Aeby stierf terwijl hij steeds werkzaam was ia deze bloelende nationale industrie welke meer dan 400 bedienden eri werk lieden telt. Hij was een recht schapen man, promotor, in rijn ón derneming van vele verwezenlijkln- §en op sociaal gebied. Daardoor lijft, spijts het groeiend aantal le den van het personeel, in de schoot der Compagnie een gezonde en har monische familie - atmosfeer heer sen waaraan wederzijds vertrouwen en achting ten grondslag liggen. Overeenkomstig de wens van de overledene heeft de begrafenis ln alle eenvoud plaats gehad. Op Zaterdag 7 en Zondag 8 Juni, wordt Lievens gevierd te Leuven. Niet alleen een èerbewijs aan zijn stoffelijk over schot, doch aan de ziel en de grootsheid van zijn missiewerk wordt ere gebracht. Het gewijde Lievensvuur wordt uit het Roeselaars Klein Seminarie naar Hever- lee gebracht. Vuur dat eerst door Mgr Kujur, de eerste Indische bisschop wordt gewijd. Onze dappere zouaven uit Roeselare stappen aan. Westvlaanderen stapt mee. Moorslede, Roeselare, heel Westvlaande ren. Voor de grote taaie Westvlaming, Con- HERAUT VAN GOD i Hoort ge het hem zeggen met zijn stant Lievens, wiens levensbeeld we hier Westvlaamse wilskracht? in enige penseeltrekken willen borstelen, Honderdduizend vóór ik sterf! aan de hand van het boek «Heraut van Honderdduizend frank? Bijlange niet. God». Honderdduizend zielen! onverschilligen niet beschaamd maken? En dit heldenoffer? Ja, want de tering doet haar werk. Hij moet naar België terug. Op een Indisch assenwagentje zit hij, T. Moorslede! Constat ketste b.rre- p, taflhm» «ten.hom St'Slitf het lichaam van Pater Constant Lievens terug te vinden en zulks door de neef van de gróte missionaris, Pater Camiel Lievens maar pas in Juli 1951 werd met voorbereiding en wetenschappelijke nauwkeurigheid doorgezet. Of het gezagvol getuigenis van éón van de twee nog levende ooggetuigen van de begrafenis in 1893, werd op de bewuste plaats gezocht. Dra vond men een zeer goed bewaarde mooie zwarthouten kist, met een zinken er in. Bij het voorzichtig openen, lag daarl vretig, een Pater met het hoofd op de* ook die goede volksmens, zal boeien en rechterslaap gekeerd, met mooj bruin- met missievuur verwarmen, is gedragen op een golf van bewondering en trots. zwart haar. Het gebit was gaaf. De lin kerhand lag schuin over zijn topg. Een voets langs de landwegen, at roggebrood, de hielen, en was 't niét van rijn Zere- roofde vogels en hoedde de koeien achter loper, zijn bliksemsnel paard, hij was Ferdinand Verbistrijk en kunstrijk geïllustreerd door de grote L149. De zegent. In volle scharen komen ze achter jaegher. «Lied en Vlam» (Ratte Vyncke) en houten kruisje en een stuk paternoster m J? evenals zijn twee voorgangers ernaast. Wat zink en wit lijnwaad kleef de elzenhagen. Maar hij was een rappe kop. De on derpastoor komt daar voorbij: Zoudt gij niet voort studeren, Con stant? Gaarne, 0, zo gaarne! vaak een vogel voor de kat geweest. Hij doet het werk niet van een mens, maar van een reus. Toch is hij ook maar een mens. Hij zit gebroken vóór de dok ter. Gij hebt tering. Pater, zegt deze, nog slechts een paar jaartjes te leven! Maar hem aangelopen, zingend, schreiend: Lic hen Saheb, Lieben Saheb! In Zieltjesmaand 1893 sterft hij te Leu ven. Zeven jaar missieleven. Zes en der tig jaar oud. Het is een geknipt prijsboek, een boek voor de volks- en klassebibliotheek! den aan de klederen. Geen naam echter in een flesje zoals dikwijls gedaan werd. De nummerplaatjes bestonden nog niet. Geen initialen op boven- of onderkle deren, alle in uitstekende staat. Wit en Mocht de schone ijver van de goede roosbruin verkalkte leden. Was hij het, vriend Louis Sourie er velen ontsteken I11 een Addendum spreekt de bevoegde Pater Constant Lievens staat in zijn schrijver over de zin en het voorwerp der Pater Lievens, onder die 62 Jezuïeten? Foto's moesten de beslissing brengen. Met de loupe en nauwkeurigste meet- Hij doet het. Hij studeert samen met rusjen rusten nu' 0m'het nog wat 'te geboortedorp, Moorslede, gestandbeeld. huidige Lievensvererlng, namelijk het instrumenten werden ze onderzocht en Ihrofit. RodanWh in dn wonderkind ru£Len' rus[en nu- om noS wat Hlj At op zijn Zerelop8r, heft het kruis stoffelijk overschot van de missionaris. vergeleken met het gevonden lichaam. Albrecht Rodenbach in de wonderklas van Hugo Verriest. Enkele jaren later zit hij als Jezuïet in Indië, wordt er priester, wordt advo caat. Ja, de advocaat der armen 'en ver trekken. Rusten! Hij wipt weer het vinnige ros en een Indiër buigt dankbaar neer. op en als een ontembare cow-boy-Gods, standi3eeId' dtaten aanhalen: scheert hij over vlakten en step- Vlaamse mensen, salueert 1 Laat ik hier een paar merkwaardige Vier maanden onbaatzuchtige als waar- schopten, der paria's. Tegen de rijke Pen. Morgen of overmorgen zal hij er De duizenden vereerders van de West- heidslievende onderzoekingen leidden ein delijk tot de uitspraak van de gezagheb- landheren, die de paria's uitzuigen gelijk bloedzuigers doen. Vader Lievens, zeggen ze tegen hem. Lieben Saheb! Als een zonnestraal schiet het over Indië: hij is de man die allen helpt. Een hele Indische provincie spreekt Iover hem, heel Chota-Nagpur. Hij doet ook wat anders. Hij onderwijst, hij ge neest, hij doopt. Vlaamse zendeling die naar het kerkhof ^el.'lde specialist: «Met menselijke zeker- - - - van Heverlee gingen, sinds de tientallen men zeggen dat dit het li- Ik zou u meer, veel meer over Constant jaren- dat Pater Lievens daar was be- chaam is van Pater Lievens Lievens kunnen vertellen. Want ik heb graven, kregen op hun vraag naar de pre- Ter ere van deze Lievens, te zijner ze- pas het enthousiaste boek gelezen van ciese Plaats, steeds van grafmaker of toe- genrijke gedachtenis gaan de Lievens- bij vallen. Heden moet hij, zal hij nog het onmogelijke doen. Vandaag heb. ik er 1.557 gedoopt, schrijft hij naar huis. Na zeven jaar missieleven mag hij op MHHVPI zijn boekje zetten: 50.000 christenen in Louis Sourie over Constant Lievens vallig daar biddende jonge pater als ant- feesten door. 800 dorpen; 2.400 kinderen in 77 scholen. («Heraut van God», door Louis Sourie, woord: «Zijn naam staat de tiende op Zoudt ge geen kippenvlees krijgen? En Missiewerken, Kastanjeboomstraat 16, te de zerk. waar hij juist ligt weet niemand wij die peinzen dat we ook al iets voor Brugge, 30 fr.). Dat boek, dat niet alleen meer. de oude kruisjes verdwenen», de missies doen? Zouden die cijfers de de jeugd, die nog vol idealen steekt, doch Driemaal werden pogingen gedaan om Wij buigen mede het hoofd. In liefde, in eerbied, in piëteit. F. R. BOSCHVOGEL. RIJKDOM IS EEN GEVAAR Er stonden eens twee reiziger!, twee goede vrienden, op de top van de Vesuvius, de grote vuurberg van Italië. Zij bewonderden onoekom- merd de grootse omgéving, de azuur blauwe hemel en de lachende zonne schijn. Zij dachten er hoegenaamd niet aan, dat ónder hun vóeteii, in de verholen diepte d.er aarde, gloei end© lava ziedt en woelt, en dat de rode vlammen élk ogenblik de dun»8 aardlaag kunnen breken, Hoeveel mensen, die op dit ogen blik 'n zelfzuchtig leventje leiden, en er op uit zijn hun leventje luxueus en rijkelijk ln te richten (de miserie van vêel anderen verge tend). verkeren ln datzelfde gevaar. Do rijkdom schijnt hun schoon, heerlijk en gelukbrengend, en toch ls hij als een vuurberg die hen voort durend bedreigt met ondergang. Als christenmens L het niet vol doende nooit te stelen of te be driegen maar ook de gevaren tot onrechtvaardigheid, ook een egoïsti sche bezittlngsdrang moeten ver meden. Het geld maakt ons zo gemakke lijk hajteloos, liefdeloos, wreed841' dig tegenover ons zelf, en Jammer genoeg ook tegenover anderen. Geld is een dwingeland Ziet de ongedurige, eeuwig wantrouwige, schatrijke gierigaard, die zijn nach ten slapeloos doorbrengt en voort durend gekweld wordt door d' gedachte dat men hem van zijn sohatten. zou kunnen beroven. Ziet de gepantserde zalen der grote ban ken, de reusachtige zware deuren, de electrische beschermlhgstoeatellen. alarmklokken, enz... «Geld baart kommer! Geld maakt bezeten. Bekijkt da spelers aan de speeltafels in de casino's van sommige steden, de za kenlui in de beurs, de kooplui op de markten... dlepgespannen gezich ten .strakke ogen, zenuwachtige b«- wegingeh... spanning om veel geld weg te kapen, ook al moest er een ander onder lijden en benadeeld Wor den. Hoeveel christen mensen, dia dagelijks of wekelijks communice ren, 'zijn in hun zakenleven echt» Joden Rijkdom maakt zo gemakkelijk onsociaal. Voor sommige mensen ja geld alles, rieken ze geld, dan heeft de rest geen tel. Ze vergeten ziel en eer, geboden van God en de H. Kerk, gegeven woord, waarheid, pliolit en medelijden, vriend, familie en ge boortegrond... alles. Om geld wordt men een leugenaar en pleegt men meineed. Om wille van het geld offert mén de eer van zijn famj'1®' de toekomst van zijn kinderen. CM wille van het geld ls men onverschil lig aan de mlzerie van anderen, wenst men oorlog en misdaad... Wo kennen' allen huisgezljiuan, bloedverwanten, die in de beste ver standhouding leefden zolang er van geen geld sprake was. Maar zodra er een kleine erfenis moest verdeel# worden, kregen de beste vrienden, ouders en kinderen ruzie, broers en zusters werden doodsvijanden. Met geld kan men veel goed doen, maar ook veel' kwaad, 'n Onrijw moét het geld gebruiken om Ooa flteaea en aiet alotfwU.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 2