Het succes van Pianist-virtuoos Frans Brouw Brussel - Tel. 1756! in de Koningin Elisabeth wedstrijd te Brussel Voor een volmaakte afroming Kleine oorlog te Mariakerke Knaap krijgt pijl in het been. UITSTEKENDE FRANSE KOSTSCHOOL VOOR VLAAMSE MEISJES EERSTE INLANDSE BISSCHOP VAN ROEANDA GEWIJD PECQ (bij Doornik) ITALIË Gouden Priesterjubileum te Ardooie WERELDNIEUWS m T KORT Gewestelijke Agent: R. MYL.EVILLE-TOP, Gasthuisstraat 65, POPERINGE. Special aaHfcépnst voor hèt .bèVg'éii'- van v.oedsel in dc .koelkast. HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 7 Juni 1952 Blz. 7. Na de bloedige Brugse Goevrijdag ofte Brugse Metten, schiet Filip le Bel in een ware Franse coleire. Groot is overal de wraaklust in het koninkrijk. DOORRIJDEN EN DOORBREKEN Een vrouw kan vurig beminnen, ze kan ook hartsgrondig haten. De haat tegen al wat Vlaams en Vla ming is. riekt men uit de woorden der Franse koningin tot Chatillon: Ende dat hij vindt boven de eerde dat hij 't al levere ten zweerde. Zo vertelt van Velthem, en ver der klinkt het antwoord van Cha tillon: Dit belooft hij in heur hand dat hij zoude al Vlaanderland zou doorrijden en doorbreken, dat men er geen Diets meer zoude spreken. Deze woorden tekenen treffend de geest van wraak die het Franse hof bezielt. Het blijft niet bij ge voelens. Filip le Bel zoekt zijn rid derschap op. Duizenden rukken naar Lens op, waar zij zich scharen onder het bevelhebberschap van de ervaren Robert d'Artois, die reeds een vijftal veldslagen had gewon nen. Wel komt, bij afwezigheid des konings, de opperbegeleiding toe aan de conincstavel Raoul de Nesle. Maar d'Artois was de favoriet van Johanna de Navarra... En... ce que femme veut... Begin Juli rukt hij op naar Rij- sel en wil verder op naar Kortrijk, waar het Franse garnizoen in het castrum vast zit. Willem van Gulik Vercruysse, Vermander en Juffrouw M.-M. Coussement! Later volgde hij dan de leergang van piano bij wijlen dhr Maas aan het Conser vatorium te Brussel, waar hij be nevens de virtuositeitsprijs, ook onderscheidingen behaalde in har monie en contrapunt. En nu staat de belovende toe komst voor bem open! Als laureaat van de internationale Koningin- Elisabeth - wedstrijd zal hij van fallen kante aanbiedingen krijgen voor het geven van Concerten en Recitals en dit aan interessante voorwaarden. Dinsdag 3 Juni trad hij op met het Radio-Omroepor kest in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel, vervolgens werd hij ook gevraagd te Luik en in het Casino te Knokke. 1 Wij voegen onze zeer hartelijke gelukwensen bij al deze welke de laureaat reeds mocht in ontvangst nemenook Het Wekelijks Nieuwsis fier en gelukkig zijn wensen daar bij te voegen. We wensen ook de ouders hartelijk ge luk, die thans enigszins beloond worden voor hun moeite en hun opofferingen en betrekken ook in onze gelukwensen al de personen leraars en leraressen die hun aandeel hebben in de vorming, het onderwijs en de opvoeding van deze schitterende laureaat. Het is een eer voor de muziekacademie te Roeselare en voor 'het Conservato rium te Brussel! De dagbladen van verleden week brachten ens uitgebreide verslagen over deze beruchte wedstrijd, waar in onze streekgenoot. Frans Brouw, de welgekende Izegemse pianist- virtucos. een buitengewoon ver dienstelijke 4* plaats bekwam on der de sterkste pianisten van de ganse wereld. Wij willen dan voor de'lezers van <Het Wekelijks Nieuws» enige in drukken samenvatten over deze muzikale gebeurtenis. Deze wedstrijd is open te Brussel, nu eens voor de violisten, dan voor de pianisten, die de ouderdom van 30 jaar niet overschreden heb ben. Elk land wordt dan uitgeno digd enige van zijn beste instru- mentisten naar Brussel te zenden voor deelname aan dit tornooi. Het ligt nog in ieders geheugen, hoe verleden jaar het tornooi was dan voorbehouden aan de violisten de Russische virtuozen een ver pletterend meesterschap vertoon den: 4 Russen waren onder de eer ste zeven geklasseerd. Dit jaar was de wedstrijd voor behouden aan de pianisten. Zes en zeventig virtuozen, tussen 16 en 29 jaar oud, hadden zich laten in schrijven: onder hen bevonden zich verschillende Belgen, doch dit maal geen enkele Rus! Deze kan didaten werden onderworpen aan twee schiftingsproeven. Voor de eerste proef moest elke deelnemer een sonata spelen van Mozart en een groot werk van J. S. Bach. Na deze uitvoering bleven nog een 25- tal uitverkorenen over, die zich dan mochten aanbieden voor de tweede schifting. Voor deze tweede proef moesten zij een repertorium aanbieden van een 12-tal roman tische en moderne werken, welke zij van buiten dienden te kennen en uit de welke de jury er een 3- tal verkoos. Deze proef was dus reeds heel wat moeilijker dan de eerste. Na deze tweede proef ble ven nog twaalf kandidaten over, de zogenoemde finalisten, die dus in de publieke wedstrijd in het Paleis van schone kunsten zouden optreden om de eindpalm te be twisten. Onder deze twaalf virtuozen be vonden zich twee Belgen, Juffrouw Jeannine Kinet en Frans Brouw uit Izegem. Verleden jaar bevond zich geen enkele Belg onder de finalis ten. Deze twaalf finalisten moesten nu in afzondering in acht dagen tijd een onuitgegeven Concerto in studeren, dat voor deze gelegenheid gecomponeerd werd en ook gepri meerd geweest was in een wed strijd van compositie. Dit was een Concerto van Ray mond Chevreuille, een eigenaardig werk, vol moeilijkheden van tech nische aard en modern van opvat ting en uitwerking. We hebben dit werk ten minste de eerste twee delen nu twaalf maal gehoord en vinden het nog steeds even eigenaardig; mooie melodie moet men er niet in zoeken; 't Is cere brale muziek, met veel virtuoze trekken, schilderachtig van or- chestratie, doch dat niet charmeert door melodische lijn. Benevens dit Concerto moest door elke mededinger nog 'n twee- Ie Concerto, ook met orkestbegelei ding, uit het geheugen gespeeld te worden. Deze uiteindelijke proeven hadden plaats te Brussel in de gro te zaal van het Paleis van Schone Kunsten, op Maandag 26 Mei, Dinsdag 27 en Woensdag 28 Mei, telkens te 15 uur en te 16 uur. Koningin Elisabeth woonde al de uitvoeringen bij en moedigde de virtuozen aan door haar vererende aanwezigheid en handgeklap. Het Nationaal Orkest van België onder leiding van Frans André, begeleid de- de solisten. Zo speelden op Maandag 26 Meit Hans Graf Oostenrijker. Lamar Crowson Amerikaan. Leon Fleisker Amerikaan. Philippe Entremont Fransman. Op Dinsdag 27 Mei: Jacques Coulaud Fransman. Laurence Davis Australiër. Jeannine Kinet Belg. Karl Engel Zwitser. Op Woensdag 28 Mei: Maria Tlpo Italiaanse. Theodoor Lettvin Amerikaan. Jury Boukoff Bulgaar. Frans Brouw Belg. (Vlaming uit Iaegem). Er werd dus voor elke auditie in gezet met het moderne Concerto van Chevreuille, waarvan enkel het eerste en het tweede deel moesten uitgevoerd worden en dan speelde de mededinger een klassiek Con certo gans van buiten, telkens met orkestbegeleiding, zodat het optre den van elke kandidaat ongeveer één uur en 10 minuten in toeslag nam. Zo hoorden we in deze twaalf audities vier maal het Concerto van Brahms, een Concerto van Rachmaninoff, van Chopin, van Ravel, van Schumann, van Saint- Saens, van Liszt, twee van Beet hoven (mi-groot en sol-groot). Fr. Brouw had het Concerto in sol ge kozen van Beethoven. Om in een dergelijke wedstrijd figuur tè maken moet men niet al leen een fameus piano-virtuoos zijn maar men. moet daarbij beschik ken over een sterk gestel, een ge zondheid die tegen een duw kan, ijzersterke zenuwen en een onver stoorbare kalmte. Wij hebben dat ondervonden, bij voorbeeld, hoe Juffr. Kinet slechts door boven menselijke pogingen een. totale in eenstorting van het zenuwstelsel hom te boven komen en hoe haar spel dan ook daaronder leed. De Zwitser Karl Engel en de Italiaan se Juffr. Maria Top maakten er de grootste indruk, alhoewel toch de Amerikaan Leon Fleisher was, die de eindprijs wegkaapte. Frans Brouw, die de laatste moest optreden,, gereserveerd, doch in hoge mate zelfzeker met glim lachend gezicht groette hij de aan wezigen, nam dadelijk plaats en begon! Met zuiverheid en fijnge voeligheid, zonder spectaculaire ge baren speelde hij het opgelegde werk Met artistiek Inzicht en door zicht en met scrupuleuze inacht neming der nuances werd dit moei lijk werk vertolkt. Sommige der kandidaten hebben er wel meer forsigheid ingelegd: anderen heb ben méér molenwiekende gebaren gemaakt, doch weinigen hebben zo diep dichterlijk dit concerto tot zijn recht laten komen. Frans Brouw had na dit stuk reeds stor menderhand zijn publiek veroverd. En wat gezegd van zijn keuzecch- certo van Beethoven! Wij wisten op voorhand, dat hij dit werk goed in de vingers en in het geheugen had, doch we keken toch ven-ast op, als we die parelfijne interpre tatie hoorden, die als door gevleu gelde vingeren in de zaal geslingerd werd. De geweldigste ovatie van geheel de wedstrijd viel Frans Brouw ten deel; eenieder voelde, dat deze jonge man de eer van ons land en Van de Vlaamse artisten had hoog gehouden en zelfs gered. Een pianoleraar zegde ons 'Frans heeft alleman verbluft, hi.i zal in de eerste ctrle geklasseerd zijn!» Waarop ik antwoordde: «Toch alleszins in de eerste vijf! En de uitspraak van de jury, die uit vijftien beroemdheden bestond Uit de internationale pianisten- Wereld luidde: 1. Fleisher: 2. En gel; 3. Maria Tipo; 4. Frans Brouw. Het is met fierheid en trots dat ée aanwezige Westvlamingen deze uitspraak toejuichten. Zaterdag laatst werd Fr. Brouw Ontvangen op het stadhuis te Ize- ?em, feestelijk ingehuldigd en geluk «wenst. Driedubbel verdiend! Wij Dc begaafde pianist, de lir Frans Brouw, aan het klavier. waren niet aanwezig op dit hulde betoon, doch wij vragen ons af, indien de redenaars op deze ont vangst aangestipt hebben, dat Frans zijn muzikaal onderwijs ge noot in de muziekacademie te Roe selare, waar onder de leiding van dhr Directeur Hanoulle de jonge Frans les kreeg in de Notenleer en de theorie, in de muziekgeschiede nis en in de piano door de Heren \\XWN IbiHinNk I oa»u«»5» '«HIRBgm ^ÏSSSSS •■■■ai am* ■«■«■Maim !«2SSSS geeft U voof slechts 3 weken bij fede: aankoop van efcn frigfdalre koelkast Fiigidaire, gebouwd dooi General Motors, wordt allctf» verkocht bt\ Stevens Gebr„ Vartden Pexieboo'mplaats 7, fepë» (Tel 249) Stevens Gcbfepcrstraat S. Pópciingc (Tel. 94) Stevens Gcbr„ Óoststraat 37. RocseJare (Tel 362) Contort Electric, Boterstraat 48, leper (Tel 249) Frig/not, fopeflestraat 93, Oostende (Tel. 741.19) Toen Quaghebeur Maurice, zoon van notaris Quaghebeur, wonende Leopoldlaan, en de zoon van apo theker Caenen, in de duinen te Mariakerke planten aan het ver zamelen waren voor hun planten boek, werden ze lastig gevallen door een groep jongens uit de ge- buren. Het eindigde op een vecht partij, waarbij Quaghebeur plots in het been getroffen werd door een pijl. Zijn speelmakker Caenen ging hulp halen. Het slachtoffer zal een drietal weken moeten het huis houden. De politie heeft een ernstig onderzoek ingesteld en spoort de jongen op, die de pijl heeft afgeschoten. Middelbaar en lager onderwijs. Beroepsschoolhuishoudkunde, confectie, muziek. Handelsschool: steno, dactylo. Het onderwijs wordt uitsluitend in de Franse taal gegeven. Een prachtige ligging op de bui ten. Een degelijke opvoeding. Een versterkende voeding. ZUSTERS VAN DE GODDEL. VOORZIENIGHEID Gesticht St Jozef (7465) Te Kabkaje hebben grote feeste lijkheden plaats gehad ter gelegen heid van de wijdinir van Mgr Bigi- roemwami, de eerste inlandse bis schop van Roeanda, die benoemd is tot apostolisch vicaris van Nioendo, juist 52 jaren na de aankomst der Witte Paters van Afrika in Kongo. Tien andere bisschoppen, zestig grote stamhoofden, vele burgerlijke personaliteiten woonden de plech tigheid bij. Uit buitenland en moe derland werden talrijke telegram men van gelukwensen aan Mgr Bi- giroenwami gestuurd. NA DE GEMEENTEVERKIEZINGEN In meer dan de helft hebben de Christen-Demokraten, samen met andere rechtse partijen, de meer derheid in meer dan de helft der Italiaanse Gemeenten, behaald. Niettemin verloren de centrum partijen stemmen tegenover vorige verkiezingen, wijl de Communisten er bijwonnen, maar van bijzondere betekenis zijn de resultaten behaald door de uiterste rechtse partijen, nl. de Neo-Fascisten en de monar chisten. Deze wonnen te Rome al leen 120.000 stemmen. Modellen voor de hand en met de motor. Capaciteit: 67 a 610 liter per uur. Boulevard l)e hoogste graad A FROMING tot op lieden bereikt.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 7