VOOR POPERINGE EN IEPER 12 28 Van Petrus, de Visser, naar Pius XII Z Wervik huldigde geestdriftig de Grote Gezinnen De Traditionele Ommegang MELI's nieuw Wonderpark Het neerhalen door Sovjet-Jagers van een Zweeds vliegtuig Triomfantelijke Ommegang van de H. Bloedprocessie te Voormezele Hoe tienduizend mannen gespijzigd O. L. Vrouw van St Jan KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: PRIJS 3 Prank ZATERDAG JUNI 1952 Is dat geen mysterie? WERELDGEBEURTENISSEN Verdwenen Zweedse Dakota zou ook neergeschoten zijn Duizende Bedevaarders kwamen hef 7* Eeuwfeest met godsvrucht meevieren Het 24e Congres van de B. V. K. G. kwam tot een waardige ontplooiing in de Leiestad HET PETROLEUM- GESCHIL MET IRAN DE OORLOG IN KOREA 6 Juli 1952 Poperinge't gloriedag ter ere van De Westkust ten bate Een topprestatie voor onze Westkust, heden Zaterdag te Adinkerke plechtig geopend Afwisselende bloembedden en wafervakken, onder parelend® fonteinen, bieden, in een zee van licht, een toverachtige aanblik Miraculeuze gene zing te Lourcles Vrpuw plotseling van fo( ziekte en tering genezen. HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48> JAAR. N' 26. BUda&bft POSTABONNEMENT 1952: Belgis (tot eind» 19S2) 80 fr. BelgiS (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p.week V er antwoorden jke Vitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge IJ die met het H. Jaar naar Rome in bedevaart gingen, kunnen niet ver geten. Nog altijd ligt Ro me hun... opperst. Zij ge raken niet uitgepraat over de Heilige Stad en de Paus. Wij, die thuis bleven, luisterden meer dan eens naar de stem van Pius XII; op die heugelijke dag, waar Zijne Heiligheid zich in onze eigen taal richtte tot onze Kajot- ters en Kajotsters; op die grote dag waar de Paus de paternoster voorbad en wij thuis meebaden en ons zo innig, zo intiem verbonden gevoelden met.., Vader! Wij lazen vele van de... oneindig vele redevoeringen en aanspraken van Pius XII, aan arbeiders, aan boeren, aan onderwijzers en pro fessors, aan ziekenverpleegsters en geneesheren, aan advokaten en rechtsgeleerden, aan sportmannen eri aan de bazen van de weten schap. Een universele geest die Paüs! Hij richtte zich tot die toe hoorders in nagenoeg alle Europese talen. Dan heb ijc en gij ook wel gedacht aan dat wonder van Sink sen. Petrus sprak tot duizenden mensen die van Oost en West naar Jeruzalem waren gekomen op dat jaarfeest. Velen hadden sedert lang hun moedertaal verleerd en toch verstonden zij allen Petrus; alleen verstonden zij niet hoe dat moge lijk was! Dat was t werk van de H. Geest. Wij weten dat. En van dien Sink sendag tot in 1952en al moest men 10952 of 100952 schrijven, dan nog moest ieder gedoopte mens weten en indachtig blijven dat die H. Geest van Sinksen nog immer die Kerk richt en stuurt. Dat is het voortdurend mirakel, het blij vend mirakel. Maar we zijn er zo aan gewoon en gewend geraakt, dat we 't veelal niet meer bemer ken. Vooral in de laatste eeuw wa ren de Pausen, Pius IX, Leo XIII, Zalige Pius X, Benedictus XV, Pius XI en Pius XII van zulk for maat, ook menselijk gesproken, dat we Zouden vergeten dat die Geest de Pausen kiest en die Pausen... richt! Morgen St-Pieters- en St-Pau- welsdag! St Pieter! De ruwe, hertelijke... visser. Een man vit het volk, als honderden anderen uit zijn volk, een eenvoudige ongeleerde Jood, een knappe visser, kortgekeerd, on stuimig maar rechtgeaard, open, diep godsdienstig. Hij liep al Sint Jan de doper na wanneer hij over de Christus hoorde en boot en net ten in de brand liet om de Meester te volgen, 't Was meer dan vol gen... hij hing aan de Meester met hert en ziel en hij kon het niet verhelpen, maar als er een van de apostels naar voor kwam, dan was het Simon, tot op dien dag waar de Heer hem zijn nieuwe naam en zijn nieuwe functie gaf: Simon, ik geef U een nieuwe naam. Gij zijt een «rots». Rots is uw naam, Pe trus, want op die rots zal ik mijn kerk bouwen. Petrus zelf zou eerst later verstaan wat zijn nieuwe naam betekende. En die rots, men zou het zelf ervaren dat hij uit zijn eigen geen rots was, maar dat een ander hem tot echte rots zou uitbouwen, de H. Geest. Want Pe trus verloochende zijn Meester; de spijt en berouw droeg hij zijn le ven lang mêe. De Meester maakte alles weer effen en goed, maar de man van de rots wist nu maar al te goed wie hem, die rots, kracht gaf. Waarom precies Petrus tot hoofd van de Kerk? Waarom Joannes niet, de... be minde leerling, de meer ontwikkel de, de meer gevoelige, de veel «fijner» Joannes die toch voor de Lieve Vrouw zou zorgen? Kon hij dat ook niet voor de Kerk? Waar om de oudere Jacobus niet, die toch de eerste bisschop van Jeru zalem zou zijn? Mysterie! Spijts die verlooche ning! Wilde de Heer ons daarmede tonen dat, spijts alle menselijke fouten in de Kerk en haai- hoof den, Hij zelf het hoofd blijft, zo dat de H. Geest, niettegenstaande ai het gewoon en zwak-menselijke, de Kerk tot het einde der eeuwen in de «goede vaart» beweegt en stuurt? Sinksen is. voorbij! De visser gaat... en waar de vis ser Petrus gaat, daar is de... Kerk: eerst in Antiochië waar men voor het eerst de volgelingen van die nieuwe leer «christenen» zal noe men. Petrus gaat naar Rome! stad Rome komt op zekere dag een visser aan, Petrus. Hij heeft de zee overgestoken en is dan te voet langs de keizerlijke banen naar de Stad getrokken. Petrus moet Rome veroveren en winnen voor zijn Meester! Alles wat hij wint is een Kruis, Dat kreeg de Meester, dat krijgt de eerste plaatsvervanger van de Meester. Uit en... amen met cüe nieuwe godsdienst? Met die arme stakkers die komen... knagen aan Rome en de Roomse beschaving, dat hands vol slaven die weigeren wierook te branden voor tempelgoden of Kei zer? Uit en amen? Tientallen Pausen volgen .Petrus op; tientallen Pausen sterven mar telaar, de Pausen verdwijnen, nieu we besturen de Kerk die groeit in kruis en bloed. De Keizers verdwijnen, de Pau sen niet en Rome wordt de Stad der Pausen, Rome wordt de Stad van de Rots... Petrus-Stad; en is het nog. De stad werd belegerd en ingenomen, Pausen werden ver jaagd, gevangen genomen, verban nen. Dat is geschiedenis, maar de Rots begaf niet, dat is ook geschie denis. De geschiedenis van de stormaanvallen kunnen we nagaan en volgen, de geschiedenis van de Rots valt moeilijker uit te leggen of is met mensenmaat niet uit te leggen; niet meer dan dit orkaan en die stormwind op Sinksen. Niet meer dan de geschiedenis van die visser Simon die Petrus werd en Rome wilde overwinnen. Het Kruis van Petrus is het erfdeel van al zijn opvolgers; geen enkele Paus die het Kruis niet kende... Kijk maar naar ketterijen en scheurin gen, kijk maar naar het... ijzeren gordijn, naar de leugen en laster tegen de Kerk. luister maar naar het... imperialisme van de Kerk, naar 't verband Vatikaan-Amerika. Amerika dat zelfs geen gezant bij de H. Stoel kan dulden. Spijts Kruis en laster... staat de rots... rotsvast, onvergankelijk! «Ik zal met U zijn tot het einde der eeuwen». Dat is de belofte van de Meester aan Petrus. Kijk maar, de belofte blijft! En de Geest, de Geest van Sink sen richt en stuurt die Kerk. Is er één mens, één gedoopte, die dat alles niet inziet, wanneer hij op St-Pietersdag aan die Rots denkt en aan de Kerk? O Kerk van twintig eeuwen!... Kerk van alle eeuwen! PÉ VLAMYNCK. In Zweden werd bekend gemaakt dat het onderzoek, ingesteld naai de oorzaak van de ramp met het Dakota-tcest-el dat eerst als ver mist werd aangegeven, uitgewezen heeft dat het rubbervlot dat be hoorde tot dit vliegtuig en aange troffen werd op zee, doorschoten was en dat dit moet gebeurd zijn wijl het vlot zich nog geplooid in het vliegtuig' bevond. Hieruit werd besloten dat ook deze Dakota neer- gekogeld werd door Sovjet-jagers. Niettemin bleven de Sovjets alle Zweedse protesten af te wijzen en beweren dat de Catalinahet Russisch gebied had overvlogen, geweigerd had in te gaan op elk bevel tot landen en het vuur had geopend op de Russische toestellen. Alle leugens bleven zij dus hand haven. Intussen blijkt dat het Zweeds grondgebied geschonden werd tot driemaal toe door vliegtuigen van onbekende nationaliteit. Nog werd voorgehouden dat Rus sische oorlogsschepen gezien wer- Boven: de tribune vanwaar de geestelijke en burgerlijke overlieden de processie in ogenschouw hamen. Vooraan bemerkt men Z. Etc. Mgr Oatry (links) en in het midden Dom Delcye, abt van St Sixtusabdij te Westvleteren. Onder links: een der prachtige wagens uit de processie,, de verering van het H. Bloed met in de achtergrond het sober kruisbeeld. Midden: Mgr Catry geeft de menigte de zegen met het Aller heiligste; rechts: Z. E. II. Callens, pastoor te Voormezele, brengt na de processie de kostbare relikwie van het II. Bloed terug naar de kerk. (Zie verslag blz, 2) Wij zullen niet beweren dat er te Wervik betere weerprofeten zitten dan elders, maar wij moeten toch toegeven dat men het er Zondag 22 Juni zeer rustig opnam, toen dreigende wolken over de stad trokken en de zon op huisarrest stelde. Zij had nochtans zo graag eens komen kijken naar al die. weelde van vlaggen, naar die kleu- rige stoet en vooral naar die ge- Te Rome troonde de Keizer, de lukkige vaders van kroostrijke ge- COddelijke Keizer! Rome was het zinnen die te Wervik waren samen hert van de wereld in die tijd; njaar ook het hert van het heiden dom! De Romeinse legioenen had den de bekende wereld van die tijd Veroverd en dienstplichtigge maakt. Rome ging ..groot op dich ters, redenaars, en .kunstenaars... Nu nég herinneren het Coliseum, de zegebogen van de keizers; nu nog herinneren ons tal van monu mentale kunstgebouwen aan dat Rome van de Keizers! "In die verfijnde, in die keizer- gekomen om er hun 24° provinciaal Congres te houden der Westvlaam- se afdeling van. de Bond der Kroostrijke Gezinnen. Rond 4 uur had de Zon zich toch door de weer spannige wolken heengevochten en kwam zich enkele ogenblikken spie gelen in de kleurenweelde van de stoet der moederhulde. Zo is Wervik dan ren schone dag rijker geworden. Onwillekeurig dachten wij aan de 11. Ha rtfeesten van verleden jaar en weer moesten wij bekennen dat men in de Leie stad het kostbaar recept van een- Roven: de bestuurstafel lijdrns bol Congres. Wij bemerken v.I.n.r. de lieren: Yandonbril, directeur van bet V.C.C.: Ballet, oud-directeur van hol V.C.C.; Decock, die. hel jaarverslag voordraagt; Senator Alhwaert; Ydvokaai Van Lauwe, landelijk ondervoorzitter; C'amoen, secretaris van het V.C.C. cn Ing. Demeycr. voorzitter van hot Woi ïgfnnds. On der links: een blik in de zaal. Vooraan bemerkt men v.I.n.r. dhr Sena tor Feryn, dhr Burgemeester Deleu, dhr De Taeye, minister van Volks gezondheid en liet Gezin. Hoogeerwaarde lieer Kan. Mahicii. Vicaris Oapilularis, Z. Exc. Riddri Pierre Van Outryve d'YdewalIe, gouverneur der Provincie en dhr De Man, oud-minister. Rechts: de bloemenhulde door dhr Rulckaert bij het monument der gesneuvelden. In de inzet: dhr Advokaat Arts uit Antwerpen tijdens zijn feestrede. drachtig samenwerken bezit en dat strekt het stadsmagistraat en de bevolking tot eer. Reeds de Zaterdagavond hadden de Wervikanen de feestelijkheden geopend met een ballonstoet voor de kinderen en met een concert door het trompetterskorps Jeanne d;Arc uit Wervik-Fr. ONTVANGST TEN STADHUIZE EN HOOGMIS De feestelijkheden van Zondag 22 Juni werden ingezet met de ver welkoming van de congressisten aan de statie te Wervik door het flinke muziekkorps van St-Henri- cuscollege te Komen. Met muziek op kop ging het stadhuiswaarts, aar Burgemeester Deleu om ringd door de Schepenen, zijn gasten verwelkomde. Dhr Burge meester begroette de congressisten als mensen die in de werkelijkheid van het leven staan, die niet uit zijn op complimentjes en bloempjes maar die naar hun Congres kwa men om er over practische kwes ties te beraadslagen. Tot besluit van deze ontvangst werd aan de aanwezigen de erewijn aangeboden. Van het stadhuis toog men naai de St-Medarduskerk waar Z.E. H. Pastoor Desmedt de plechtige Hoog mis celebreerde voor de afgestor ven leden van de Bond. Intussen wa~, ook dhr Gouverneur. Ridder Pierre van Outryve d'YdewalIe toe gekomen die in het koor der kerk plaats nam. De middenbeuk der prachtige kerk was afgelijnd dooi de prachtige bondsvlaggen. Na het Evangelie beklom Z.E.H. Camerlynck de kansel voor het ge legenheidssermoen dat als motto had: «Waar twee mensen verenigd zijn in Mijn Naam, daar ben Ik bij hen De gewijde spreker maak te de lof van het kroostrijk gezin, het meesterwerk van Gods schep ping waar de echtelijke den in de buurt van de plaats waar het wrak van de Dakota liggen moet. De Zweedse marine kreeg bevel om, indien zij wordt aangevallen, het vuur te beantwoorden. De Zweedse Regering maakte bekend dat Zweden vast besloten is zijn internationale rechten te verdedi gen. Tanker met Iraanse petroleum weerhouden te Aden Dhr Mossadegh, de premier van Iran, die te Den Haag zittingen van het Internationale Gerechts hof heeft bijgewoond wijl het Iraa'ns petroieumgeschil er behan deld werd, is thans te Teheran te ruggekeerd waar hem een geest driftige begroeting te beurt viel. Te Aden intussen werd de tank boot Rose-Marydie 1.000 ton Perzische petroleum aan boord heeft en op weg was naar Italië voer rekening van een nieuwe maatschappij die petroleum in Iran heeft aangekocht, onder se kwester gesteld, dit bij beslissing van een Brits Hof. Het schip moet er in ieder geval bllijven tot 16 Juli e.k. Electrische centrales in Noord- Korea gebombardeerd. Deel van Mandsjoerije zonder stroom Een 500-tal toestellen- der ge allieerden, nl. marinevliegtuigen van drie vliegdekschepen en lichte bommenwerpers van het leger, hebben Maandag jl. een zwaai bombardement uitgevoerd op de electrische centrales gelegen in N. Korea, langs de Jaloe-stroom, dus heel dichtbij de Mandsjoerijse grens. Dit ter vernieling van dam men en generatorcomplexen dier installaties. Dinsdag jl. werden die luchtaan vallen op die hydro - electrische centrales voortgezet en naar ver luidt vier grote installaties, die ge heel Ncord-Korea en een deel van Mandsjoerije van electrische stroom voorzien, onklaar gemaakt. De gevechtstoestellen der com munisten zouden niet gepoogd heb ben de aanvallende toestellen terug te drijven. Woensdagmorgen werd opgemerkt dat dichte rookwolken nog bleven hangen over de be stookte doelen. Door deze bombardementen zou den geheel Noord-Korea en een accl van Mandsjoerije zonder elec trische stroom zijn gezet en meer dere fabrieken zoudenhet werk hierdoor hebben moeten stilleggen. Alhoewel de oorlog in Korea se dert 25 Juni twee jaar duurt, werd tot nog toe door de geallieerden nog nimmer een aanval uitgevoerd op deze centrales van Ncord-Korea, omdat de Britten niet wensten hun betrekkingen met communistisch China te verslechten en uit uit breiding van het geschil vreesden. Nu echter dat deze doelen van gro te betekenis toch werden bestookt, vraagt men in vele middens zich af welke de reactie van Peking zal zijn. De aanvallen werden uitgevoerd in volle dag. In verband met het bombarde ment op de electrische centrales aan de Jaloe, hebben de communis tische onderhandelaars te Pan Moendjon verklaard niet aan hun houding wijzigen zou. Van beide zijden werden beschuldigingen ge uit vóór 2 jaar oorlog te hebben ontketend. Anderzijds hebben de batterijen van meerdere geallieerde schepen h.t kustgebied van Noord-Korea bestookt. Op het front te lande valt een toenemende patrouillebe drijvigheid, gevolgd van enkele verhittere gevechten, te melden. Wat betreft de bestandsonder handelingen te Pan Moendsjon. staat men steeds even ver. Ter zit ting van Woensdag jl. hebben de geallieerde afgevaardigden de com munisten gewezen op zekere tegen strijdige verklaringen door hen af gelegd nu enkele maanden geleden, nl. betreffende de krijgsgevangenen. Anderzijds is de politieke crisis x. ,r in Zuid-Korea nog steeds niet op- Na de Mis werden door de Vooi- gelost. Te Poesan werd een Parle- zitter van het Provinciaal Verbond, j mentszltting gehouden, maar de dhr Kwvaf.m- Allewap* clsmprte cppositic v|rli|t de zaal toen een het gebeurde een opgezet spel is. Nabij Sagari 'hebben guerillero's anderzijds een agnslag gepleegd op een trein waarin zowèl Zuid-Ko- reaanse soldaten, politieagenten en burgers zaten evenals Amerikaanse soldaten. De trein ontspoorde na de ontploffing' Van een lading dy namiet. De aanranders deden dan nog 8 wagens springen, vernielden een deel van de spoorweg en na men 80 burgers als gevangenen mede. Van de treinbeztting werden 48 man gedood, waaronder een Amerikaans soldaat. In Japan werden tevens anti- Amerikaanse betogingen gehouden, o.m. nabij Osaka. Bij de inciden ten welke volgden werden 39 poli tieagenten gewond en vele betogers aangehouden. Naar de auto van Generaal Clarke werd een fles zwavelzuur geworpen en werd de Amerikaanse officier er door ge wond. Te Londen bracht het bombarde ment van de Jaloe-centrales intus sen enige beroering en dhr Attlee noemde het een fout. Dhr Eden zijnerzijds verklaarde te betreuren dat zulks was gebeurd zonder raadpleging met Groot-Brittannië, wijl dhr Churchill dhr Acheson reeds zou hebben gewezen op het n ogelijk gevaar dat dergelijke bombardementen tot gevolg zouden kunnen hebben wat betreft een uitbreiding van het conflict. Van Amerikaanse zijde verklaart men dat de kwestie een zuivere militai re aanglegenheid is. (Vervolg blz. 9) BETEKENIS VAN (HET WOORD) cessie-generaelVan die aard wa- OMMEGANG De Zondag na de 2" Juli begint Poperinge's Ommegang met zijn luisterrijke processie ter ere van O. L. Vrouw van St Jan. Voor de duizenden vereerders die ieder jaar komen en de velen die zoeken naar stichtende schoonheid, zal het aan genaam zijn iets te vernemen over de geschiedenis van deze Omme gang. De benaming «Ommegang» wordt te Poperinge in verscheidene van mekaar afhangende betekenissen gebruikt. In de meest algemene zin beduidt men daarmee de noveen na de grote Ommegangprocessie en de kermis die ter dezer gelegen heid gehouden wordt. Met de eigen lijke Ommegang wordt betekend de grote processie die omgaat rond om de stad op Zondag na 2 Juli, als dank voor het mirakel van 1479! en als smeking om verdere genade en bijstand. Bij de honderdjarige herdenkin gen werden er op die dag Jubel ommegangen gehouden. Sedert on-:, heugelijke tijd is er op Zaterdag na de processie Donkere-Omme- gang, waaraan duizenden bede vaarders deelnemen. De inwoners van de stad doen ieder jaar op de tweede Maandag, laatste dag van de noveen, hun Pamele-Ommegang, ook Pameltje genoemd. Verschei dene malen in de loop der tijden werden ook bijzondere massa-om megangen gehouden om reden van dank- of smeekgelegenhe-id. Vroe ger noemde men dat soms Pro- Moest ik U vragen of ge Meli kent, ge zoudt m'n vraag' mis schien schokschouderend beant woorden met... «maar ik ken Meli beter dan gij!...» Dat kan best hoor.! Er gaat in de zomermaanden geen uur per dag voorbij, wij zijn neg nooit over de mooie baan Adinkerke - De Panne gereden, of er staan autobussen geparkeerd aan de Meli en terwijl de nonnekes of de jonge professoren met hun onderwijzeres even uitblazen in die rustige, gezellige atmosfeer, spelen en ravotten jonge studenten of meisjes in de prachtige, leerrijke lusttuin van Meli dat het een ple zier is. Ze lopen niet dik aan onze Westkust, de mensen die met klaar doorzicht het propagandistische aan het commerciële hebben weten te koppelen ten bate van onze Westkust van bachten de Kupe». Als we kleine kinderen waren leerde meester ons op school over de Belgische Zeekust. We werden ingepompt dat Oostende de Konin gin der badsteden was en dat we boven Oostende, Blankenberge, Heist en Knokke hadden met zijn elite-plage «Het Zoute». Onder Oostende liep te Nieuwpoort de ÏJzermonding in zee... en de kust was 67 km. lang. Dit was alles... tot ve eens met eigen benen bij een toevallig bezoek ondervonden, vele jaren later, dat er Zuidwaarts ook daar prachtige duinen iagen met een wijde zee erachter. En de Na tionale Maatschappij der Spoorwe gen schijnt ook met ons school ge lopen te hebben, want alles werd op de Noorder kust afgestemd. Gelukkig dat Duinkerkenin Frankrijk ligt en het prestige der internationale verbindingen eiste, dus ook een .spoorlijn door onze steppen van de Westkust, alover Veurne en Adinkerke... Maar Staatsadministratie en inl- dhr Senator Allewaert, alsmede door dhr Bulckaert, bloemen neer gelegd bij het monument der ge sneuvelden alsmede bij liet H. Haltebeeld. Stoetsgewijze trok men vervol gens door de bevlagde stad naar de vergaderzaal St Pol voor de Con gresvergadering. CONGRESVERGADERING Senator Allewaert opende dé ver gadering met een welkom tot de aanwezigen. Inzender verwelkomde spreker de Hoögeerw. Heer Vicaris- Ca.pitularis Mahieu, thans het hoog ste Kerkelijk Gezag in ons bis dom; Z. Exc. Ridder Pierre van Outryve d'YdewalIe; Z. Exc, dhr De Taeye, Minister van Volksgezond heid en Gezin; Oud-Minister Ro bert De MaU; de Senatoren Feryn en Wallaeys; Volksvertegenwoordi ger Stubbe; Bestendig Afgevaardig de Storme; het Magistraat van Wervik de en talrijke Bondsafge- vaardigden. (Zie vervolg blz. 6) compromisvoorstelmoest wor den behandeld. Nog blijken twee tegenstrevers van Rhce, onder wie een tegenkandidaat voor het presi dentschap, te zijn verdwenen. Door President Synghman R.hee werd een ere-vermelding toegekend aan het Belgisch bataljon, wegens buitengewone heldenmoed. Tweede verjaardag van oorlog gekenmerkt door incidenten in Korea en Japan 25 Juni, de tweede verjaardag va:, de inzet van de Koreaanse oorlog, werd gekenmerkt door incidenten en dramatische gebeurtenissen, zo in Korea zelf als in Japan. Zo werd in Zuid-Korea, tijdens een meeting op dewelke President Synghman Rhec het woord voerde, een aanslag op hem gepleegd. De revolver van de aanslagpleger ging evenwel niet af; de man wérd door de politie gevat en opgesloten. Synghman Rhee liep geen letsel op. De oppositie houdt voor dat tiatief gaan nu eenmaal niet sa men... Dat hebben die mensen, die wat meer dan zakenbloed in de aderen hebben, ingezien en met de taaie Westvlaamse koppigheid hun eigen, hebben ze niet luidruchtig geprotesteerd tegen, dat twee-mar ten-twee-gewichtengedöê, maar ze zijn aan het werk getogen, stil en kalm, maar koppig en taai... Hun geboortestreek was hen te lief om ze te laten teloor gaan. Dan maar zelf aangepakt. Een dier pioniers van de West kust hebben we Maandag jl. aan getroffen in de persoon van dhr Florizoone tijdens een persconfe rentie op Meli belegd. U Mijnheer Florizoone voorstel len? Kom, moeilijk is dat niet, West- vlamingen kennen mekaar rap, ze hoeven enkel eens goed in de ogen te kijken, daar zit het venijn, de werkkracht, de taaiheid, de gulhar tigheid en... de vriendelijke een voud. Hoog boven die gezonde man nelijke brede schouders stak toren hoog het modern opgevatte complex van Meli uit, zijn werk, zijn kom mer en zorg, zijn fierheid. En met reden. HET OUDE MELI We wensen hier niet in een saaie opsomming te vervallen. Trouwens, de buitenstaander, die in Meli aankomt, vergeet in dit rustoord nog aan werken te denken. En U Meli beschrijven? Als ge het wer kelijk weten wilt, doe dan een Zondagnamiddag de verplaatsing en ge valt er binnen als nummer 1001 in die duizendkoppige massa die er zich thuis gevoelt. Hebt ge kinderen die schoollopen. vraag het dan aan hen, zij kennen Meli tot op de draad, want ik ge- of niet dat er één school in onze ganse provincie kan gevonden wor den waar bij uitstap de pic-nick (Zie vervolg blz. 7) groeide tot verering en waar een dam wordt opgeworpen tegen de moderne zedeloosheid. Op deze burcht wappert de vlag van het op timisme en men weet er dat op iedere angstige vraag die men er zich stelt een antwoord gegeven wordt door de Goddelijke Voorzie nigheid. «God leeft die 't al geeft», is de leuze van het kroostrijk gezin. God beloont de ouders voor hun offers met Goddelijke vreugde en met de dankbaarheid der kinderen voor wie de eeuwigheid niet lang genoeg is om vader en moeder te danken, De vraag van vóór 2.000 jaar in Palestina, wordt weer actueel: «Hoe zullen wij 5.000 of liever 10.000 mannen spijzigen, die op het Groe- ningeveld vanuit alle hoeken van Vlaanderen worden verwacht om samen onder de Communiemis van 7 u. de vrome daad van de krijgers van 1302 te gedenken die op die- liefde zelfde plaats vóór de slag te com munie gingen Eli toch zal dit geschieden op tien minuten. Al de mannen wor den op rijen van 60 geplaatst. Twee rijen vormen één blok, die genum merd wordt. Elke blok wordt door een lichte ijzerdraad van de andere gescheiden. Terloops gezegd: niet minder dan 5 kilometer draad zul len daartoe nodig zijn. Deze wor den voorzien van kleine tekens wel ke zullen toelaten 't aantal van elke rij gemakkelijk to controleren, in verband met het aantal HH. Hos ties. Ook zullen minstens 300 ijze ren staven nodig zijn. De hulp van een aantal veloclubs werd aange vraagd en gemakkelijk \cikregen. Voor elke blok van 120 ma;:, is een priester met misdienaar en ci borie voorzien. Deze zal tegelijker tijd als de priester aan het altaar zijn toegewezen aantal mannen gaan bedienen. De mannen ontvangen dus de H. Communie op hun plaats. Hel Groeningheveld zal op 6 Juii iets vertonen van de aanblik in 1302: mannen in 't gelid, die vroom de H. Communie ontvangen. Geen wonder dat nog immer de aanvragen binnenstromen. Wie aan die enig schone beto ging wil deelnemen, voorziet zich van het nodige deelnemersboekje, te verkrijgen bij de plaatselijke B ndsbestuurder, of op het Sekre- tariaat van de H. Hartbonden, H. Geeststraat 2, Kortrijk. Het boekje kost slechts 2 fr. te storten op pestrek. 105.505 Sekrctariaat Kort rijk. Boven: een ziclit op liet ontworpen Këslaurantgebouw met de 2 zij gebouwen. Midden links, io het midden, dhr Florizoone, eigenaar van Meli, met rechts van hem dhr Decoussemakër, de architect van dit machtig' geheel. Links van dhr Florizoone dhr Noordzij, ornitholoog en Mevrouw Florizoone. De overige Heren zijn uit de landelijke nersmid- dens. Midden: een algemeen overzicht op het nieuwaangclegde Meii- wonderpark, met gebouwen, vijvers en grasperken. Onder: een paar zuiltjes uit de Dierentuin. Links: een kandon, rechts een groepje flamingo's. ren de Boete-ommegangen met het Mirakelbeeld op Goede Vrijdag avond, zoals we die in de laatste jaren gekend hebben. Ten slotte is er nog wat de particuliere bede vaarders noemen den ommegang gaan»; daarmee bedoelen zij: 'al biddend de weg afleggen waar de processie op Ommegang-Zondag voorbijtrekt. Dat gebeurt het heie jaar door. Van al die gebruiken die hier thans Ommegang genoemd wor den, is in de processie de oot sprong' te zoeken. Over deze .willen wij handelen. OORSPRONG Op 14 Maart 1479 gebeurde het groot mirakel door tussenkomst van O. L. Vrouw, waarbij het doodgebo ren kind van Rassoen V.anhove én Jacobijne Bayaert, na vier dagen, tot het leven werd heropgewekt, Na twee jaar kerkelijk onderzoek ver scheen op 12 Juni 1481 het verzegeld pereamenten document daarover, dat thans nog bewaard is in de Pas torie. Dit stuk, de Pauselijke Bulle genoemd, eindigt metde toelating tot het houden van een jaarlijkse dankprocessie. Zo staat er in het Latijn geschreven: «En opdat voor zo grote weldaad de Allerheiligste Maagd Maria geloofd en gedankt worde, ook ter eeuwige gedachtenis van de gebeurtenis zelf, hebben wij, op het dringend verzoek van .de vernoemde Proost, Baljuw en Sche penen van de stad, en door de macht ons toevertrouwd (van de Apostolische Stoel) zoals boven ge zegd werd, vastgesteld én toege staan: 1) dat er jaarlijks, op -de Zondag na het feest van O. L. Vr. Bezoeking, solemnele processie ge daan en gevierd worde; 2) en djit zij, op die Zondag vóór de hoogmis, in de gemelde stad Poperinge éen sermoen doen prediken en het mi rakel, zoals liet hierboven verhaald is, doen uitleggen door een bekwa me man, die het hun believen zal te verkiezen, mits hij nochtans aan de Bisschop van Térenburg voorge steld en door hem aanvaard 'en goedgekeurd worde. Déze predi kant mag. door de macht van ge noemde Bisschop van Terenbürg of van zijn Vicaris, een aflaat van veertig dagen verlenen op 'de gewo ne voorwaarden Sedert die vergunning ging die processie ieder jaar uit, tenzij in enkele gevallen van onmogelijkheid zoals we later zullen vermelden. In.haar uiterlijk vertoon is die pro cessie niet altijd gelijk gebleven:, ze heeft zich aangepast aan de, tijd. DE EERSTE PROCESSIE-OMMEGANGEN. NA 1481 De toelating verscheen op 12 Ju ni 1481. Daar de processie, hier 'zo als elders, niet het uiterlijk vertoon had dat we later kennen ér daar om ook in de korte tijd van een maand kon geregeld worden, zal de eerste uitgang al mógelijx geweest zijn in hetzelfde jaar 1481 op Zon dag na 2 Juli. Volgens berekening viel 2 Juli van dat jaar op Maandag en de volgende Zondag dus op 8 Juli. Hoe zal die eerste Processie er uitgezien hebben? Hier moeten wij ons meer steu nen op vergelijkingen en veronder stellingen en dus op redenering dan op plaatselijke geschiedenis. Wat cie aanwezigheid betreft mogen we we! een overgrote toeloop van volk. ver onderstellen. Wat de uiterlijke praal aangaat, kan deze, in de-veronder stelling dat ze na, een maand uit ging, zeer eenvoudig geweest zijn, Maar het is ook mogelijk dat men voor de eerste uitgang of voor liet. volgende jaar er een. uitzonderlijks praal aan gaf, om reden van de grote vreugde over het mirakel en over de grote vergunning i an een eigen stedelijke processie. Ook in geval van praal zal alles gebeurd zijn in het kader van die tijd. We mogen ons een processie van die ja ren niet voorstellen met het huidig begrip dat wij er over hebben. Merken wij vooral op dat het woord processie komt van pro-cedere met de betekenis van voortschrij den. gaan, uitgaan. Wanneer in. de eerste eeuwen van het Christendom ts. Rome bijeengekomen gelovigen met de geestelijken uit een verza melplaats, bv. een kerk, naar een ancjere kerk trokken om er het Mis offer op te dragen, dat noemde men reeds processie. In 't algemeen le ken de oorspronkelijke processies uit onze streken ook me°r op onze nog bestaande fcidpr.Qcess'es zoals de Kruisprocessie en de Pnlmpro- cessie, dan op onze huidige, feeste lijke processies met "um spiekend!' eri zingende groepen. De eerste Ommegangen .an O. L Vrouw te Poperinge zullen vermoe delijk ook zo geweest zijn. 'In die tijd zal men ook nog de neem niet ■gebruikt, hebben van O. I. Vrouw van St Jan. Later, spreien we een?, over de-ontwikkeling-vgn die.naam'. Die oorspronkelijke ommt-yangeij zullen vooral de plechtige uitgang gewéést, zij li van hét,. Mifakélbaéir! op, de scliouders gedragen ooraf- gegaan of gevoled door do Weste lijken. de burgerlijke 'OVérhv.deiT en de biddende gelovigen, al ri niet, in groepen volgens de bestaande rrrop- peringen van ambachten i-ri rilden 'Zie Ve'rvo'g. blz. 2' Een plotselinge genezing die jl'l 1947 onder wetenschappelijk onver klaarbare omstandigheden heef) plaats gehad, maakt thans het on derwerp uit van een verordening van de Aartsbisschop van Mar seille. Het betreft het geval van. Mei Marie-Thérèse Canin, uit Marscil le, die lijdend was aan de. pol ziekte, welke de rug- en lenden wervels had aangetast, alsook aar ingewands- en buikvliestering. Dé zieke, die in zeer ernstige tor stand te Lourdes aankwam, gena» aldaar op 10 Oktober 1947. Daar de kerkelijke autoriteiten van oordeel zijn dat déze genezini voldoende beantwoordt aan de door het kerkelijk wetboek ge stelde eisen om als wonderdadii te worden beschouwd, is zij aan een kerkelijke commissie voor on derzoek voorgelegd. Deze stelt vast dat «geen enkel natuurlijk of wetenschappelijke verklaring voor deze genezing gc vonden isen dat zij derhalve moet worden toegeschreven aan een bijzondere tussenkomst van de Onbevlekte Maagd Maria, Moe der

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1