VOOR POPERINGE EN IEPER 12 Zeker, heel zeker aan dié Jeugd I H Het geheim der Amerikaanse productiviteit Bliksem stichtte brand te Stuivekenskerke Nachtelijk Verkeersongeval te Vlamertinge Guldensporenfeesten te Kortrijk plechtig ingezet Zomerfeest Westhoek 12 GROOTSE JUBELVIERIN6 De Middenstanders Prins Albert en Kardinaal Van Rocy te Kortrijk Amerikaans rapport besluit dat Russen schuld hebben in massamoord van Katyn Briek Schotte wint in Wereldkampioenstijl de Beroeps, ennetskoers te Poperinge KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN Bladzijden PRIJS ZATERDAG JULI 3 Frank 1952 BÜITENLANDS OVERZICHT Heer Deboutte uit Roeselare, die voor enkele maanden op studiereis naar Amerika heentrok, belicht de Sociale en Economische problemen in de V. S. A. Nq Tropische hitte... Tropische onweders... Gemeenteschool en Klooster der Zusters totaal uitgebrand OP ZONDAG 20 JULI Motorijder uit Proven botst op de muur van het Gemeentehuis en wordt op slag gedood O. L, Vrouw van Groeninghe door Monseigneur Cento gekroond van de Middenstanders, uw piaafs is daar! HOOFDBUREEL en REDACTIE: poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roe8elare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leieatraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten "bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER '(met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK .(Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48' JAAR. N' 28. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 70 fr. Andere landen 4 fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J, Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge OE dikwijls hoorden we, als we... jongens waren, herhalen De toekomst hoort de jeugd En we... geloofden het, soms wel met een heilige overtuiging; im mers, we waren zelf een stuk van die jeugd en dat woord maakte ons overmoedig. We waren er zeker van dat men met ons zou moeten reke ning houden, later. Men zou wel eens zien wat wij vermochten. Of er... later iets van in huis kwam weet ik niet; het werkelijk leven maakte veel begoochelingen en dro men kapot. Hoe denken we nu over die jeugd, de onze? En hoe denken wij, die de jeugd achter de rug hebben, over de jeugd van nu? Ge verwacht, 'k worde het ge waar, dat ik 's uit de schole zou klappen en 't... mijne er over zeg gen. Kijk, Zondag 20 Juli komt de Boerenjeugd saam te Roeselare. «Die» jeugd viert. Ze viert het 25-jarig bestaan van Boeren- en Boerinnenjeugd. Te Leuven ging op tweede Sinksendag de grote brok door. Daar waren... duize-den bij een en bij die... jongens waren ker kelijke en officiële overheden; daar sprak Mgr Cruysberghs, daar was een mis in open lucht en daar werd in de namiddag een massaspel op gevoerd door leden van Boeren- en Boerinnenjeugd. De dagbladen ga ven verslagen en foto's over dat heerlijk feest. Dat was de landsviering. Maar sedert werd te Halle voor Brabant en te Tongeren voor Limburg de provinciale viering gehouden Ook daar waren... duizenden aanwezig. Westvlaanderen komt nu aan de beurt. En wel te Roeselare, op 20 Juli. Ook daar wordt door een vijfhon derd leden van Boeren- en Boe rinnenjeugd een massaspel opge voerd; en ook daar zullen... duizen den aanwezig zijn, meeleven, toe juichen. Ge zegt me: jamaar dat is... or ganisatiewerk. Precies! Denkt ge dat iemand, vijf en twintig jaar geleden vijf honderd jonge boeren en boerinnen had kunnen saam brengen? Dat iemand die had kun nen saambrengen om te herhalen en een... massaspel uit te voeren? En welke schaterlach ging er op gaan? Hoe ging dat jong volk er uitzien? Wat een taaltje gingen ze brabbelen en hoe stijf en hoekig ging dat alles zijn. Daar was geen peinzen op, in die tijd. Maar nu wel! En alles zal tot in de puntjes verzorgd zijn op 20 Juli. Organisatiewerk? Alleszins! Laten we maar zeggen heerlijk oi-ganigatiewerk. De hele vorming van de Boerenjeugd» werd daar aangepakt... de verstandelijke, de zedelijke vorming in de eerste plaats, maar er werd niets verwaar loosd. Men vormt een mens op zijn geheel of er is van vorming geen spraak. Er zijn misschien nog wel... «pummels» maar die staan... bui ten de organisatie, die zullen er al tijd zijn, die... moeten er zijn, al was het maar om aan anderen de gelegenheid te geven het... verschil te zien. 't Zal meer dan de moeite lonen op die 20 Juli-Zondag te zien hoe die jeugd evolueerde; te zien welke belofte die gevormde jeugd draagt voor de toekomst. En dan die andere jeugd, onze Arbeidersjeugd! Kajotters en Ka- jotsters Er is geen dorp in Vlaanderen waar men niet in de weer is, nu, vooral in deze dagen. Want die jeugd gaat op bede vaart; en die bedevaart wordt een gebeurtenis. Meent ge misschien dat ik overdrijf? Af en toe horen we van... grote bedevaarten naar Lourdes, naar Rome. Ook de Kajot ters en Kajotsters gingen reeds op bedevaart. Maar nooit als nu. Ook nu gaan ze naar Lourdes... maar prent nu die cijfers 's goed in uw kop. Negen duizend Kajotters, elf duizend Kajotsters. Dat is een bedevaart van twintig duizend jon ge mensen, arbeiders en arbeidsters! Wij gingen eens met drie honderd naar Oostakker en al de gemeenten uit het omliggende waren er dagen mee bezig! t Is geen uitstap... 't is geen reis van... toeristen; 't is een bedevaart. Daar worden K.A.J, en V.K.A.J. aan Onze Lieve Vrouw toegewijd! Voor zulke cijfers staat ge ver baasd. Maar ge staat nog wel meer ver baasd als ge u afvraagt en onder zoekt hoe die werkjongens en werk meisjes aan het nodige geld geraak ten... Ge weet misschim wel dat er op de parochie een... papierslag werd geleverd, dat er toneelavon den of cabaretavonden werden ge geven; dat kwam wel min of meer het Lourdesfonds spijzen, maar...! Dan staat ge... verstomd als ge ziet wat offers dat gekost heeft. Een jaar lang niet roken, een jaar lang niets verteren, een jaar lang niet snoepen, elke slag buiten-labeurkes aanvaarden, van alles uitvinden en uitftneren om toch aan dat geld te geraken. Hier en daar deden vader en moeder mee, in sommige families deden broers en zusters ook al hun duit in 't zakje. Resultaat: twintig duizend bedevaarders! Duizenden en duizenden gezinnen waar nu met spanning einde Juli wordt verwacht; duizenden gezin nen waar 's avonds wordt gebeden voor die bedevaart. Duizenden ge zinnen van de geburen waar men meebidt; want die twintig duizend vertegenwoordigen de hele arbei dersjeugd van ons land. Er is spanning! Avond aan avond bidt men, avond aan avond her haalt men de Maria-liederen die ginder verre zullen klinken e-n da veren, avond aan avond wordt nog in beslag genomen om alles gereed en in orde te brengen voor die tocht, voor die enige bedevaart. Organisatiewerk? Natuurlijk! Hoe zou het wel anders? En hoe zou on ze jeugd in onze tijd er wel uitge zien hebben, hoe zou die er wel uit zien zonder jeugdbeweging? Denkt maar K.A.J. en V.K.A.J. weg; denkt maar B.J.B. en V.B.J.B. weg... al hebt ge misschien eens de schouders opgetrokken en kwaad gedacht of gezegd over die... kinderachtige jeugdbeweging. Zoudt ge geloven dat de schoonste mensen voor morgen uit die bewe gingen, uit die organisaties zullen groeien? Zoudt ge wel geloven, net als ik, dat inderdaad de toekomst aan die jeugd behoort! Zijt gij er niet, net als ik, preuts en fier op? PÉ VLAMYNCK. Duitsland tussen Oost en West Vandaag begint in het federaal parlement te Bonn een zeer ge wichtig debat. Het gaat er om een discussie in eerste lezing over de twee verdragen waardoor West- Duitsland enerzijds opnieuw een quasi-onafhankelijkheid verwerft, en waardoor het in het Europees verdedigingssysteem wordt inge schakeld. De belcrachting van die verdra gen moet niet vóór de herfst ver wacht worden. In afwachting nochtans heeft het debat, waar mee vandaag begonnen wordt, een zeer grote betekenis, zowel voor Europa als voor Duitsland zelf. Sedert de ondertekening van het verdrag over het Europees leger in Mei jl., heerst er een tamelijk verwarde atmosfeer. Honderd vier en veertig afgevaardigden die meest allen tot de sociaal-demo cratische partij behoren, hebben aam het opperste gerechtshof de vraag gesteld of het oprichten van een Duits leger niet in strijd is met de Basiswet (d. i. 'n soort grondwet in afwachting dat er een nieuwe grondwet kan gemaakt worden voor geheel het Rijk). Indien op die vraag bevestigd geantwoord wordt, dan zal het verdrag met de 2/5 van de stem men moeten goedgekeurd worden, wat betekent dat er geen bekrach tiging zou volgen aangezien de regeringsmeerderheid zo breed niet is en dat die meerderheid de enige groep is die Adenauer in zijn ver drag enpolitiek steunt. Ook de federale president, dhr Heuss, heeft aan het opperste ge rechtshof dezelfde vraag gesteld aangezien hij moet weten of hij hel verdrag, na stemming in het parlement al dan niet mag on dertekenen. Het opperste gerechtshof heeft tot nu toe niet geantwoord. Het eigenlijk debat kan dan ook nog niet beginnen. Onder die formalistische opwer pingen en procedurevormen schuilt echter een vraag die in tamelijk brede kringen in Duitsland, met een zekere angst, gesteld wordt. En die vraag is de volgende: zal de bekrachtiging van de onderte kende verdragen niet de dood be tekenen van alle hoop op de her eniging van het Rijk? Toen in Februari jl. daarover een debat geopend werd in het In het rooksalon van de Queen Elisabeth tijdens de overvaart. Wij bemerken van links naar rechts dhr Bougnet, dhr Smeets, dhr Meuris- se, dhr Plumier en dhr A. Deboutte, allen leden der bijzondere zending. In de ruime conferentiezaal van het Gasthof Patria te Roese lare, kwam een select samen, om cr dhr A. Deboutte te beluisteren in een zeer belangrijke causerie over de social- en eet smische problemen van de Verenigde Sta ten van Amerika. Deze voordracht ging door onder de auspiciën en op uitnodiging van de Roeselaarse afdelingen van het V.E.V. en het A.C.V.W. Namens beide verenigingen had den de HH. Burgerr. ter De Nolf en nijveraar Jos. Laga aan de be stuurstafel plaats genorr. n. Na een korte verwelkomir»' en voorstelling van de spreker door dhr Burgemeester De Nolf, hield dhr A. Deboutte gedurende ruim 2 uren een zeer goed gedocumen teerde en uiterst aangenaam te vol gen causerie tijdens dewelke hij zijn toehoorders een beeld ophing van het huidig Amerika, zoals hij dat zag tijdens c twee-maanden reis ais lid der Belgische missie voor bestudering der Amerikaanse productiviteit. Inleidend waarschuwde spreker zijn toehoorders dat zijn bevindin gen over Amerika enkel doelen op het Oostelijk gebied der Ver enigde Staten, dat alleen het werk terrein was der missie. Vervolgens onderlijnde hij dat men Amerika niet volledig kan kennen, vermits het een complexiteit is, die zelfs na tientallen jaren stud: schier ondoorgrondbaar is en ten slotte waarschuwde spreker zijn publiek voor het misschien al te gunstig beeld dat hij zou ophangen van Amerika, vermits de lede;.: der mis sie een voorbereid terrein betraden, waar zij overal hartelijk onthaald werden en waar zij ten slotte niet voor de bete broods moesten vech ten, zoals de doorsnêe Amerikaan het moet doen. Deze omstandigheden ten spijt, wist dhr Deboutte toch een raak beeld te schetsen van de industriële huishouding in Amerika en men draagt na deze causerie de over tuiging mede dat hij met de nuch tere blik van de zakenman de wer kelijke ondergrond der Amerikaan se productiviteit wist te peilen, wanneer hij tot besluit, niet de verfijnde of de reusachtige ma chine, maar de geest zelf van de Amerikaan als vertrekpunt dezer steeds groeiende productiviteit aan stipte. PROSPECTIEREIS NAAR AMERIKA In ons blad van 15 Maart jl. schetsten wij, aan de hand der ge gevens van een vraaggesprek met dhr Deboutte, het doel van de pros- pectiereis der uit negen personen samengestelde commissie. Na een zorgvuldige voorbereiding vertrok deze zending op 15 Maart van uit Cherbourg, om in Amerika zelf het geheim van de productivi teit der Amerikaanse nijverheid te onderzoeken. PROF. THEODOOR HEUSS de Federale President van West- Duitsland, Het was te verwachten dat er op de tropische hitte der jongste dagen, toen de thermometer maar altijd hoger wilde, een ander tro pisch verschijnsel zou volgen met donder en bliksem om er de bibber van op 't lijf te krijgen. Terwijl Woensdag het somber overtrokken weder liet verhopen dat de over gang rustig zou voorbij gaan, brak Donderdagnamiddag de furie plots los. Stormwind en bliksem joegen door de lucht, hier en daar gepaard met zware neerslagbuien. Ook het Diksmuidse kreeg zijn deel en over de wijde vlakten joeg Boven: een luchtfoto van het vernielde gebouwencomplex. Links: de nog overblijvende muren der school. Rechts: het klooster waar van een gedeelte van het dak overbleef doch dat voor het overige kngs binnen gans is uitgebrand. Onder: de uitgebrande gebouwen zijdelings gezien. de storm en ratelde de donder. Stuivekenskerke, dat schuchter zijn kop uitsteekt boven de eenzame vlakte, zou er de tol betalen. Een korte bliksemschicht stak er het vuur aan het dak der Gemeente school, de storm stak het noodlot een hand toe en joeg het vuur naar het Klooster. Alleen de stortvlagen, die toen goed werk hadden kunnen verrichten, bleven uit en kwamen slechts opdagen toen de mensen zelf het vuur bedwongen hadden. BLIKSEMINSLAG OP HET SCHOOLGEBOUW Zonder zich te verontrusten, hoorden de mensen van Stuive kenskerke Donderdag rond 17 uur, de stormwind over hun dorpje ja gen met tussenin de snel op elkaar volgende bliksemschichten en don derslagen. In de Gemeenteschool was de dagtaak voor de leerlingen reeds sedert een uur ten einde en Moeder Camilla, overste van het klooster der Zusters van St Vin- centius van Emelgem, die met drie medezusters voor het onderwijs van meisjes en jongens in de ge meenteschool zorgt, was in haar klaslokaal bezig met een en ander werk op te knappen. Plots hoorde de zuster een verdacht gekraak dat van de zolder scheen te komen. Zij had wel meer dan eens zware don derslagen opgemerkt, maar zij schreef het gekraak, dat zij hoorde, toe aan de hevig jagende wind. En kele ogenblikken later, het was rond 17.40 u., hoorde de zuster het ver schrikt hulpgeroep van een vrouw. Het was vrouw Helena Maene, die een vijftiental meter verder woont en die zware rookwolken uit het dak der school had zien opstijgen. In een oogwenk waren de zusters en de omwonenden gealarmeerd. HOPELOZE BLUSSINGSWERKEN Zonder zich te bedenken had iedereen zich naar de plaats dei- ramp gespoed, gewapend met em mer? pin het onheil te bekampen. IZip vervels Ma. 2). De zeereis verliep rustig. In Arhe- rika wachtte hen een omreis van circa 5.850 km., over een periode van twee maanden. Bij hun ontscheping werden de reizigers begroet door afgevaardig den der M.S.A., de Mutual Securi ty Agency, die de taak van het Marshall-plan overnam, en met een extra-identiteitskaart, een ver zekeringspolis, .een uitgebreid reis programma en 2 tolken der Franse Ambassade de Belgische Ambas sade kon geen personeel missen begon de kennismaking met Ame rika. Kenschetsend en echt Ameri kaans waren de aanbevelingen die de leden der missie van bij het begin ontvingen. Wij stippen hier onder aan: weest net op ov rhemd, halsboord en schoenen (een vlek op het overige van de kledij wordt niet zo nauw genomen); past op voor de briefjes van 1 en van 100 dollar, zij zijn even groot en van dezelfde kleur; een diner kan 50 ct of 50 dollar kosten; drinkt veel; zet uw schoenen nooit buiten aan de kamerdeur van uw hotel, want dan meent de kellner dat u ze moe zijt en ze -oor de vuilnis bak bestemt; toont uw geld nooit, vooral niet in Chicago, en haalt slechts boven wat nodig is voor een betaling; wee ctipt; koopt nooit iets dadelijk, elders vindt u het zeker voordeliger; weert waak zaam voor zenuwinzinkingen, want reizen is vermoeiend, vooral een prospectiereis. AMERIKAANSE STEDEN New-York, met zijn natuurlijke haven, de grootste ter wereld in dit genre, gaf niet de indruk een scho ne stad te zijn. Trouwens Amerika is geen land om het als toerist te bezoeken. Washington was de eerste pleis terplaats der reizigers, die er ge durende 10 dagen ssen ontvingen als voorbereiding voor hu verdere reis. Van Washington kan gezegd wor den dat het de enige mooie stad van Amerika is. Onder de bijzonderste steden die bezocht werden, stippen wij aan: Philadelphia, met zijn centrum van wolkenkrabbers; Boston, de stad die zeker het meest doordrenkt is van de Engelse beschaving; Cleve land, de enorme industriestad, die men zou kunnen noemen e:n Char leroi in 't groot; N >-oit, de stad met, evenveel autowinkels als hier café's; Chicago, dat 's nachts prach tig verlicht is, maar voor dr rest erg vuil is en waar een metro, die op stellages door J. straat kruist, het stadsbeeld bederft. RESTAURANTS. °UWTRANT EN VERKEERSWEZEN Het is een publiek geheim dat de Vlaming graag lekker eet en dat is precies in Amerika bijzaak. Er zijn wel zeer comf ,rtah- a hotels, waar men het er eens lustig kan van nemen, maar het populaire cafétaria, met zijn aanschuivende gerechten aan de lopende band, heeft toch de voorkeu.- van de Ame rikaan, die niet graag veel tijd ver liest aan eten. Van c'e lopende band (Zie vervolg blz. 6) parlement te Bonn kon nog wei nig gezegd worden, aangezien de tekst van de verdragen niet ge kend was, en dat de Sovjetnota betreffende de voorwaarden tot hereniging van Duitsland aan de Westmachten nog niet ter hand ivas gesteld. Sedertdien echter heeft de Sov jetnotamet de notawisseling die er op volgde, niet nagelaten een ernstige indruk te maken op de Duitse bevolking. Kanselier Adenauer verklaart in dit verband echter met klem dat de bekrachtiging van de ver dragen met het Westen verre van de hereniging van het Rijk in de weg te staan, integendeel Duits land de macht zal geven die nood zakelijk is indien men het Sovjet blok tot zekere toegevingen loil zien besluiten. Dat wil dus zeggen: een hereni ging van Duitsland op lange ter mijn. En dat is het wat veel Duit sers zenuwachtig maakt. Maar an derzijds moet iedereen toch vast stellen dat er op dit ogenblik geen werkelijke kans voor handen is om het éne Rijk weer op te rich ten in voorwaarden die mede Sov jet-Rusland en de Westmachten aannemelijk voorkomen. Die vast stelling mag dan ook wel worden aangezien als de oorzaak van het feit dat de Westmachten er nu zo veel tijd hebben laten overgaan vooraleer op de jongste nota uit Mgskou te antwoorden. 'jfiiS£dr cr is ook nog een ticeede oorzaak, ril. het bezoek dat Ade nauer bracht aan do drie hoge commissarissen en dat precies met dat antwoord in verband stond. Over de inhoud van die besprekin gen is niet veel uitgelekt, tenzij dat er beslist werd het antwoord aan het Kremlin uit te stellen tot na het debat dat vandaag begint. Dit is een goede zaak, zowel voor Adenauer als voor de West machten. De kanselier zal inderdaad dit element in het debat kunnen wer pen en het te zijnen voordele kun nen gebruiken. Inderdaad: niet lang geleden eisten de sociaal-de mocraten dat de West-Duitse re gering haar woord zou mee te spreken hebben in dn besprekin gen tussen Oost en West inzake Duitsland. Nu zal Adenauer kun nen zeggen dat hij dat heeft be reikt en dat er dus geen vierlan- denakkoord op de rug van Duits land zal afgesloten worden. Aan de andere kant zal Ade nauer ook het voordeel hebben dat het antwoord aan Moskou nog niet bekend is. Hij zal er dus niet kunnen over aangepakt wor den en het niet moeten verdedigen. De Westmachten van hun kant zullen intussen het volgende voor deel hebben: dat het huidig debat klaarheid zal brengen over de ge voelens van de Duitsers zelf icat voor hen niet zonder belang is bii het definitief vastleggen van de tekst van het antwoord. Men mag ten slotte ook niet uit het oog verliezen dat in de jongste weken van Russische zijde eigen- aardi"e beioijzen geleverd werden van de wil tot hereniging van Duitsland, ril. het neerlaten van een echt stalen gordijn tussen Oost en West en rondom West- Berlijn. Adenauer zal ongetwijfeld ook niet nalaten dat element aan te halen tot staving van zijn thesis die hij onlangs voor zijn partij genoten aldus formuleerdeIn dien wij het Westen afwijzen, dan blijft er ons niets anders over dan mee f< doen met het Oosten of passief de voltrekking van ons noodlot af te ivachten, t.t.z. onze opslorping in de Sovjetsfeer. Dat is het grondthema van het debat dat thans te Bonn aan pan- is. Wij wachten dan ook met spanning op de uitslag ervan. 8-7-52. V. WESTERLINCK. milium STAD POPERINGE Koninklijke Katholieke Harmonie Sinte Cecilia Deelname van 17 belangrijke Muziekmaatschappijen. HOUDT DIE DAG VRIJ! Het slachtoffer Robert Degros. Tijdens de nacht van Dinsdag 8 op Woensdag 9 Juli deed zich te Vlamertinge een dodelijk verkeers ongeval voor. Het was 5 minuten na middernacht toen veldwachter Allays, die te Vlamertinge vlak naast het gemeentehuis woont, plots het gebrom hoorde van een moto die uit de richting van leper scheen te komen. Oordelend naar het geronk van de motor scheen het voertuig aan een matige snel heid te rijden. Plots hoorde de veldwachter dat de snelheid verhoogd werd en on middellijk daarachter nam hij een zware slag waar die er scheen op te wijzen dat de motovoerder er gens was tegen aan gereden. Ogenblikkelijk snelde de veld wachter naar buiten om te zien wat er gebeurd was. Tegen de rechterkant van de in gang van het Gemeentehuis lag een in elkaar gestuikt motorrij wiel waarvan voorwiel en vork totaal vernield waren. Naast het voertuig lag de motorrijder, hevig bloedend uit neus, mond en oren. De ongelukkige ademde nog lichtjes, doch wanneer dokter en priester een paar ogenblikken la ter ter plaatse kwamen had de ongelukkige reeds de geest gege ven. Vastgesteld werd dat de val helm langs de rechter zijde inge beukt was e.i dat de schedel van het slachtoffer verbrijzeld werd. Uit het onderzoek blijkt dat. het slachtoffer de 40-jarige Robert De- gros is, uit Proven. Hijwerd te Proven geboren op 9 Febr. 1912 en woonde aldaar in de Klijtte- straat Nr 1. Hij oefende op De Loviehet beroep uit van bos- werker en boswachter. Het slacht offer, weduwnaar van Margriet en Martha Decaestecker, laat drie minderjarige kinderen echter, res pectievelijk 11, 7 en 4 jaar oud. Naar blijkt uit de vaststellingen ter plaatse gedaan heeft het slachtoffer geen enkel manoeuvre gedaan om de scherpe draai naar links te nemen bij de kerk te Vla mertinge, om de weg naar Pope ringe te volgen. Hij reed integen deel van aan de kerk rechtdoor tussen de handwijzer en de Calva rieberg in. Daar hij op dat punt met zijn voertuig de tamelijk lage borduur over reed heeft hij, ver moedelijk zonder het te willen en alleen door de schok, de gashan- dle verder opengedraaid waardoor men kan uitleggen dat de snel heid van de moto zo plots ver hoogde. Het lijk van de ongelukkige werd naar het dodenhuis van het Ouderlingengesticht te Vlamertin ge overgebracht. Zondag 6 Juli werden de Gulden sporenfeesten te Kortrijk op geest driftige wijze ingezet. Reeds in de vroege morgen stap ten dichte rijen bedevaartgangers de stad Kortrijk binnen op weg naar de Groeninghekouter, waar om ze ven uur 'n algemene communiemis plaats greep, onder het motto; Wij communiceren zoals deze van 1302 Een tienduizend leden van de H. Hartebonden uit alle hoeken van het land waren op het Groeninghe- plein verzameld toen te zeven uur de Hoogeerwaarde Vicaris Generaal Quaegebeur het H. Misoffer cele breerde. Niet minder dan 05 *-"ies- ters, elk vergezeld van een soldaat, die een flambeeuw droeg, deelden de H. Communie uit aan de over grote massa. Op de eerste rij werden opge merkt hunne Excellenties de Mi nisters De Taeye en Dequae, de Burgemeester Heer J. Coussens, het Schepencollege van de stad en meerdere personaliteiten evenals volksvertegenwoordigers, senatoren en provinciale raadsleden. De Z. E. H. Pater Declippele, S. J., hield een zeer treffend gelegenheidssermoen. Te tien uur had de Pontificale hoogmis plaats, opgedragen door Mgr Cento, pauselijk nuntius, in open lucht, eveneens op de Groenin ghekouter nabij 't prachtige stand- vieren op 21 Juli, te Kemmel, hun Cabaret - Attracties - Volksspelen - Muziek Het reusachtig- podium tijdens de opvoering van het Gulden Sporen- spel. Bemerk de prachtige groepen spelers op deze foto die tijdens het begin van het spel genomen werd. beeld, ter herinnering aan de slag hunne tegenwoordigheid komen van 1302. Op het getimmerde hoog koor bemerkten wij Mgr Morel, aartsbisschop van Sui-Yen; Z. Exc. Mgr Lagae, bisschop tit. van Trica- la; Z. Exc. Mgr Ku.iur, bisschop van Ranchi (Indië) en de Hoogeer waarde Vaders De Leye en Direckx, abten van Westvleteren en Bornem, evenals de Z. E. H. Kan Quaege beur, vicaris generaal. Op de eerste rijen van de gelovigen hadden de voormelde Heren Ministers plaats genomen evenals de Heer Senator Mullier en de Heer Volksvertegen woordiger A. Declerck. Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle, gouverneur van Westvlaanderen, nam plaats naast Minister De Taeye en was ge volgd door de Heer Burgemeester en de Heren Schepenen van de stad. Meerdere bestendige afgevaar digden waren de plechtigheid met Wij vernamen Vrijdag 11 Juli, dat de Gulden Sporenstoet te Kort rijk te 15 uur zou bijgewoond wor den door Z. K. H. Prins Albert in naam van Z. M. de Koning, alsme de Z. Em. Kardinaal van Roey en daar de voltallig? estti&s.» Enkele zicMjes uit deze schone wedstrijd. Linksboven: de heide kranige vluchters, B. Devos en Degrae- veleyn tijdens de kleine ronden; rechts boven: Briek Schotte rijdt zijn ereronde in gezelschap van een rennertje in de dop; links onder: Briek Schotte werd in de bioemengezet, v. 1. n. r. erkent men o. m. dhr Vander Moeren der SigarettenBelga, de HH. Masselus, Derynck en Igodt, leden van de inrichtende wielerclub, en Brick Schotte onder rechts dc zegevierende aankomst van de ex-wereldkampioen. tZie verslag sportblad, blz. 9). vereren. De Z. E. H. Arts, S. J„ hield het gelegenheidssermoen en verheer lijkte de Lieve Vrouwe van Vlaan deren. Na de hoogmis greep de ontroe rende kroningsplechtigheid plaats door Mgr Cento zelf. Z. E. H. Deken Verhelst las de pauselijke oorkon de waarmede volmacht gegeven werd om het gouden diadeem op het ivoren beeldje te plaatsen even als op het hoofd van het kindje Je zus, dat de lieve Maagd in haar handen houdt. Onder de leiding van de E. H. Francois hief de overtal- rijke menigte het Regina Caeli aan. Na deze kroning verzamelden de gelovigen en de duizende V.K.S.J.- meisjës zich in een lange stoet om het genadebeeld in triomftocht doorheen de bijzonderste straten van de stad te dragen. Spijt een drukkende en echt tropische hitte stonden duizenden gelovigen langs de straten om het genadebeeld in zijn triomftocht te groeten. Na de pauselijke zegen door Mgr Cento, zette de stoet zich in beweging. De Processie trok naar de Sint Michielskerk waar een geborduurd altaarkleed als Congregatie-geschenk werd aangeboden. De godsdienstige plechtigheden eindigden met een danklof en Te Deum in de kerk van de Paters Jezuiten. St Michielskerk, waar het genadebeeld berust in een, prachti ge ziikapel. 's Namiddags ging de prachtige historische stoet uit met 2.000 figu ranten en 5 praalwagens. Het was een weelde voor het oog. Tiendui zenden vreemdelingen konden hun (Zie vervolg blz. 5) De massamoord van Katyn is doorheen de wereld bekend. Tijdens de oorlogsjaren, na de Duitse aan val op Rusland, werden grote mas sagraven ontdekt te Katyn: de lij ken van 15.000 Pcofse officieren werden erin aangetroffen. Alle wa ren afgemaakt met een nekschot, wijl hun de handen op de rug wa ren gebonden. De Duitsers beschuldigden de Russen deze wandaad te hebben bedreven; de Russen kaatsten de bal echter terug en beschuldigden de Duitsers. Sedert de oorlog beëindigd is en de betrekkingen tussen Oost en West zeer scherp zijn geworden, werd in de U.S.A. de massamoord van Katyn onderworpen aan een onderzoek en een parlementaire commissie werd aangesteld om verslag over dit onderzoek op te stellen. Deze commissie heeft thans haar rapport uitgebracht, en volgens dit verslag wordt de Sovjet-Unie ten stelligste aansprakelijk gesteld voor die moord op 15.000 gevangen genomen. Poolse officieren.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1