BEROEPSKEUZE Wereldgebeurtenissen Koninklijke Katholieke Harmonie Sinte Cecilia Poperinge fjHi Ets. Pay! Demeulenaere-Roose Gaston SAMSAM Prachtig geslaagde Sinte- Godelieve-processie te Gistel mar ELHA 47, Grote Markt, Kortrijk In de Ganterie AfiEmsCHAPPEH BELGISCHE HYPOTHEEKMAATSCHAPPJ EN SPAARKAS N.V. In aanwezigheid van Z. H. Exc. Mgr Catry Heropening der scholen SCHOOL VOOR KINDERVERZORGSTERS Vijfde Familiaal Zomerfeest van de Middenstand Oude man van verdrinkingsdood gered te Menen Woning door brand vernield te Geluwe Protestmotie WEM Wm PENSIONNAT St CHARLES De oorlog In Korea Steeds moeilijkheden om Berlijn Korte historiek over het ontstaan en het leven der Maatschappij Ult hef Staatsblad Oude man door auto gevat te Torhout De Duitse kwestie JMGHststeyr Propagandist DE GELUKKIGE HAARD Ongeval tijdens Guidensperenspel te Kortrijk OCCASIE AUTO'S ALLER MERKEN België wordt vijf televisie-zenders toegezegd IVSgr Six met verlof Laat niet na ervan te profiteren WERELDNIEUWS IN 'T KORT ROESELARE Boterstraat 23, SEPER >Fn!. rnnilutl i' ct nilt ".f. In' roestvrij ^staai/ir' •20 Literinhoud'. - v\VN \WWN 9 ^SHIiaM A «iiaiBBi jfiSS53mS5& ISSSW' geeft U vooi slecht» weken bi) ieder êankoop van een FRICIDAIRE KOELKAST LANGE ÏIEITWSTRAAT 40 - ANTWERPEN Phillbert Ballleul, «ivail onderneming beheerd door hei koninku* «esiut van is dec. iiu Dorp 2. Beitem-Rumbekc: Alb. Vanelslandcr, Kerkhofstr. 134. Bevercn-Roesbr.: Robert Lepée, Hondschootestr. 22. Dlksmulde: M" G. Van Nevel- Melre, IJzerlaan 4. Hooglede: Marle-L. Pleters, Roeselarestr. 8. leper: Aug. Hendrlckx, Dikkebusstwg 150. Ingelmunster: Mare. Ampoorter, Weststraat 13. Izegem Rafaël Parret, St-Crlspljnstraat 19. Eemmel: Leo Duplacle, Renlngelststraat 03. Koekelarc: Mr Jozef Bulcke. Ichtegemstraat 12. Krombeke: MeJ. Maria Denys, Dorpplaats. Leke: Mr A. Denolf, koster, Nleuwstraat 21. Loker: W* L. Dousy-Mortreu, Dorp 62. Mesen: Hector Vercruysse, Ketelstraat 10. Moorslede: Aehlel Goemsiere, Dadlzelestraat 32. Nleuwpoort: Mr Alfons Depelchln, Kokstraat 24. Oostvletcrcn MeJ. Y. Van Houtte, Henrl Deberglistr. 6. Poelkapelle: M» W* M. De Sutter- De Wilde. Ploegsteert: Victor Menet, r. d'Armentlères 110. Proven: MeJ. Noëlla Prinzle Statiestraat, 55. Poperlngc: Paul Devos, M. Dewulfstraat 14. Michel Maes, Westvleterenstw. 25. Renlnge: Er. Van Eecke-Deleu, Zwartestraat 4. Roeselare: André Gillis, Germ. Hoetstraat 12. Roesbrugge: Gerard Delplaoe, Gemeentsecretarls, Haringe. St-Pleterskapelle- Lekc: Mr André Provoost. Dorp 12. Veurne: Bureel Plnson. Sporkljnstraat 23, tel. 168. Warneton: Pierre De Simpel. Wervlk: Valere Verfalllle, Molenstraat 49. Westvleteren: MeJ. A. Quaghebeur, Poperingestraat 71. IVoumen-Jonkcrsbove: Mevr. E. Barbler- Vercruysse, Langeanarkstraat 341. Wulverlngem: Michel Duron, Goudenhoofd 38, Vlnkem. Zlllebeke: Mevr. Germ. Coudron- Vandamme, Dorp 46. ERNSTIGE PERSONEN KUNNEN EEN AGENTSCHAP AANVRAGEN. fhibiimhb Hulde aan Vlaanderens schoonste Heilige Zondag 11. beleefde het gekende Westvlaams bedevaartsoord v. Ste Godelieve» zijn jaarlijkse hoog dag, Door het ononderbroken prachtig weder der laatste weken en de daaruit voortvloeiende opti mistische vooruitzichten, hadden onze mensen niets onverlet gelaten om door verslering en opsmuk de faam van hun stadje hoog te hou den. Reeds van In de vroege morgend stroomden duizend bedevaarders met autocars en speciale treinen toe, ook hadden enkelen uit Roese lare het zelfs aangedurfd de lange afstand te voet af te leggen. De plechtige Hoogmis werd op gedragen door Z. E. H. Dhoore, pastoor-deken te Gistel, met pon tificale assistentie van Mgr Catry, missie-bisschop der Capucijnenorde. Van op de hoge slanke toren, kondigden Thebaanse bazuinen de processie aan, terwijl deze zich langzaam een weg baande door de straten van het -oude stadje. Stuk voor stuk ontrolde zich in de pro cessie het veelbewogen leven van de grote Vlaamse heilige voor de ogen van de toeschouwers. In een pracht van kleuren en middeleeuw se klederdracht, volgde het ene ta fereel na het andere. De groep der Armen, met hun prachtige zang, typische klederdracht en tal van kleine kleuters, verdiende een spe ciale vermelding. Hierop volgden de Mirakelen, het Huwelijk, de Bruid stoet en de Verheerlijking, alles met de prachtige en aangepaste verzorging die dit jaar bijzonder in acht was genomen. Zes paarden waren gespannen voor de statige praalwagen met de kostbare ryve der H. Gebeenten, die de processie sloot. De groep werd opgeluisterd door een muziek korps en een machtig koor dat her haaldelijk de treffende triomf stro fen zingt uit Tinels Godelieve die een diepe indruk verwekten en een sprankel van Vlaamse fierheid nalaten bij de massa bedevaarders, die nu knielden voor het H. Sacra ment, dat gedragen werd door Mgr Catry gevolgd door geestelijke en burgerlijke overheden. Tot laat in de avond is de weg naar de abdij «Ten Putte» een zwarte stroom van bedevaarders, die de heilige op de plaats van haar marteldood kwamen vereren. Het plaatselijk pompierskorps zorgde voor een strikte orde, terwijl een speciaal dankwoordje gaat naai de EE. ZZ. van Maria, die geen moeite ontzien om deze mooie Vlaamse verering in stand te hou den en met de dag te verbeteren. Een vrouwelijk beroep. Twee jaar studie voor meisjes van mi nimum 16 jaar. Internaat - officieel. Cursussen in de school. Stage in school, kribbe, bibronnerie, froebel, speelplein, kolo nie, N.W.K., Hospitaal kinderafdeling. HOF TER LINDEN EVERGEM (Gent) Een prachtige toekomst. Ingangsexamen op 8 Augustus, te 14 uur. Opening leergang 1 September 1952. Bezoek voor inlichtingen alle dagen van 14 tot 18 uur of op afspraak of schrijven aan adres der school. (8754) TE I£EGEM Alle Westvlaamse Middenstands- families worden op 3 Oogst gecon voceerd naar het klein stadje Ize- gem, in heit midden van de provin- oie, alwaar wij samen een echte ttilddenstandsmanifestatie op grote schaal zullen houden met familiale inslag en grote feestelijkheden. Ieder jaar komen wij met onze Middenstandsfamilies in zomerfeest bijeen, telken jare in s-tijgende lijn. Dit jaar eohter wordt aan dit alles nog nieer feestelijkheid en luister toegevoegd door volgende 2 feiten: De K.B.M.J. die het Zomer feest inricht bestaat 20 jaar en op Zondag 3 Oogst te Izegem het de'Zomerfeesten 5 jaar. Aldus wordt tweede Congres van de Katholieke Burgers- en Middenstands jeugd gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der beweging. Hier gaat dan het programma: 10.00 u.: Plechtige Hoogmis in de Sint Hiloniuskerk. Kanselrede door Z. E. H. Kan. J. Colpaert, nat. proost der K.B.M.J. en N.C.M.V. 11.15 u.: Peestvergadering van de K.BM.J. in de feestzaal van het College. Feestrede door Z. E. H. Kan. K .Dubois, algemeen proost der K.A. Bisdom Brugge. 13.00 u.: Banket en Receptie in de eetzaal van het college. 14.00 u.: Opening van het park de Bosmolens. Begin van het Zo merfeest. Voetbalmatch K.B.M.J. Limburg - K.B.M.J. Westvlaande- ren. Volley-balltornooi tussen de K.B.M.J.-afdelingen Westvlaande- ren. Optreden van Athletiekgroep. j Ping-Pongwedstrijden. Kindertuin. Reidansen. Allerhande vermake lijkheden. Drank- en eetgelegenhe- den. 16.00 u.: Korte feestvergadering. Feestrede door de Heer Frans Tanghe, oud-gouwleider van de K.B.M.J. 16.45 ii.: Cabaret van het klein - kunstgezelschapXavier Geerolf en zijn Troubadours Tijdens de pauze: reidansen en rhythmische oefeningen. 20.30 u.: Slot van het Zomerfeest Zondagmorgen omstreeks 7.15 u. is brand uitgebroken in de woning van Albert Van Haeste-Lenglaer, lepersteenweg te Geluwe. De echt genote was naar de mis en de man lag nog te bed, toen de voor bijkomende dagbladverkoper op merkte dat er rook uit de zolder kwam. De brandweer van Wervik werd verwittigd, terwijl inmiddels huurlieden trachtten de huisraad van het gezin, dat 5 kinderen telt, te redden. Slechts een deel van de inboedel kon worden gered. Gans de woning brandde uit. Men gist naar de oorzaken van de brand, die volgens de eerste vaststellin gen zou ontstaan zijn op de zol der. De schade, die groot is, zou door verzekering gedekt zijn. HET WEKELIJKS NTEtTWS Zaterdag 12 Juli 1952 Bla. 7. met betrekking tot de Onder nemingsrevisoren en de Boek houdkundige Registratie. De Handels- en Nijverheids kamer van Roeselare en omliggen de, in haar vergadering van 26 Juni te Roeselare, na een uiteenzetting te hebben gehoord over de kwestie van de ondernemingsrevisoren en van de boekhoudkundige registra tie, sluit zich aan bij de princi piële stellingname, vastgesteld in de rede in 1951 uitgesproken door de Heer L. Bekaert, nl. waar hij sprak in volgender voege: Het ware te wensen dat al de politieke partijen er zich reken schap zouden van geven, dat wij er ons tegen verzetten dat de toekomstige ondernemingsreviso ren iets anders zijn dan mede werkers en verbindingslieden tus sen de leiders van de onder nemingen en hun personeel. In dien men een orde laat tot stand komen van ondernemingsreviso ren, die er enkel en alleen zijn, volgens de wet van 20 Septem ber 1948, om aan de leden van de ondernemingsraad te komen zeggen dat hun patroon ja of neen de waarheid heeft gezegd, dan zal men eens te meer zeer slecht werk verrichten. Als de ondernemingsrevisoren in die geest opgevat worden, gaan wij nog een groter fiasco tegemoet dan wij tot nog toe wel hebben moeten vaststellen. Er is maar één middel om tot een oplossing te komen, het is dat wij er zou den toe komen in België een or de op te richten van deskundige Accountants, of men ze nu revi soren of commissarissen zou he ten, heeft niet zoveel belang. Wat wel van belang is, is dat wij in België een korps van mannen zouden bezitten van zeer ver heven morele waarde en hoge standing, die tegenover iedereen, tegenover de openbare machten, tegenover onze aandeelhouders op onze algemene vergaderingen, tegenover ons personeel voldoen de autoriteit zouden hebben om te kunnen zeggen: Mijne Heren, wij hebben onze handtekening onder deze balans geplaatst; die balans wordt dus een document dat door niemand kan betwist worden. Ziedaar de ware en enig mogelijke oplossing, de oplossing van het gezond verstand, die aan iedereen voldoening moet kunnen schenken, omdat wij er ons in de grond toch niet kunnen tegen verzetten en dat wij er ons niet tegen verzetten ook, dat de ba lansen die wij bekend maken echt en waar zouden zijn en als dusdanig verklaard door hoog staande Accountants. Doch wij verzetten er ons tegen dat In onze ondernemingsraden nieuwe oorzaken van verdeeldheid zou den in 't leven geroepen worden, welke de misverstanden tussen de leiders en het personeel van de ondernemingen nog zouden vergroten. verzet zich bijgevolg tegen het wetsontwerp betreffende de onder nemingsrevisoren, overwegende dat deze kwestie opgelost werd door de oprichting van het Nationaal Col lege van Deskundige-Boekhouders; verklaart niet akkoord te gaan met artikel 15bis van de wet van 20 September 1948, waar het be paalt dat de ondernemingsraad de revisor aanduidt, die de inlichtin gen van economische aard, mede gedeeld door het ondernemings- hoofd, moet juist en volledig ver klaren; verzet zich tegert' de reglemen tering der boekhoudkundige regis tratie. (Medegedeeld) 7;rSp'^ ïa^ i;, aa ii -^ïdw ?vo Kepast voor hét cdséi in de koel •;b'er|eiiGyaiY''T;;-' kast; t Laat uw kinderen goen en rap de FRANSE TAAL aanleren! Zendt ze daarom naar het Place 2 HERSEAUX VOORBEREIDENDE en MIDDELBARE AFDELING HANDELSWETENSCHAPPEN Diploma van bureelbediende, hulp boekhoudster, steno-dactylo in bei de talen. SNIJ- en NAAILESSEN Huishoudelijke Opleiding. Herseaux is gemakkelijk te berei ken: een autobus vertrekt elk uur van 't station te Kortrijk en staat drie kwartier later vóór het Pen sionaat te Herseaux. (8759) t. Frigidairc. gebouwd dooi Ccneral Motors, wordt aHecti verkocht brj. Stevens Gcbr, Vamfcn Pccrcboomplaats 7. lepti (Tel. 249) Stevens Gebim teperstraat 5, Popciingc (Te!. 94) Strvens Ccbr„ Ooststraat 37. Rocjclarc (Tet 162} Contort Electric, Boterstraat 48. leper (Td. 249) Fr/guiot fapehestraat 93, Oostende (Tel. 74JJ9) Krijgsgevangenenkwe stie bleef onopgelost. In verband met de kwestie der repatriëring der krijgsgevangenen, het enig probleem waarover tot nogtoe geen oplossing kon worden bekomen, werd van U.N.O.-zijde thans voorgesteld de namen uit de lijsten te schrappen van de gevan genen die niet wensen naar Noord- Korea, of communistisch gebied, terug te keren. De communistische onderhande laars hebben daarop verzocht om die voorstellen in besloten zitting te behandelen, waarop hen voldoe ning werd gegeven. Evenmin als vorige besprekingen heben deze be sloten zittingen tot een akkoord kunnen leiden. Te Londen werd over de krijgs gevangenkwestie gemeld dat thans de regeringen van gedachten wis selen over dit probleem, om een poging te doen om uit het slop te geraken. Naar verluidt zouden hier bij bedoeld zijn de regeringen van Groot-Brittanje, de U.S.A. en I11- dië. Inzake de krijgsverrichtingen werden communistische aanvallen gemeld in het gebied van Koem- song. wijl de geallieerde lucht macht een nieuwe aanval uitvoer de op de electrische oen,trales aan de Jaloe en er ook een vijandig hoofdkwartier zou hebben vernield. SYNGHMAN RHEE KREEG ZIJN ZIN Om het quorum te doen berei ken in het Parlement, opdat dit zijn wetsvoorstellen zou kunnen stemmen, heeft President Syngh- man Rhee weinig demokratische methodes gebruikt. Van de 14 volks vertegenwoordigers die wegens anti regeringsactie werden opgesloten, heeft hij er tien in vrijheid doen stellen, maar die van de gevange nis naar het parlementsgebouw doen overbrengen. Zes en twintig andere leden van de oppositie deed hij in de loop van de nacht van hun woning afhalen en eveneens naar de Kamer voeren. De politie zorgde er verder voor dat geen en kel Parlementair nog de vergade ring verlaten kon. Na een vele urenlange zitting, al- over dag en nacht, kreeg de Pre sident zijn zin en werden zijn wets voorstellen door de Kamer goedge keurd. De bijzonderste punten van de wet die door het Koreaanse Parle ment is aangenomen, zijn: 1) De President van de Repuhliek en de Vice-President zullen voor taan gekozen worden bij algemeen stemrecht, en niet meer, zoals tot dusver, door het Parlement. 2) Een Tweede Kamer zal wor den ingesteld, wat in Zuid-Korea iets nieuws is. 3) De Vergadering zal de Rege ring kunnen omverwerpen door een motie van wantrouwen, waarop ten minste 2/3 van de stemmen worden uitgebracht, maar een Regering zal ook kunnen worden omvergeworpen door een stemming bij eenvoudige meerderheid, wanneer zij tenmin ste een jaar in functie is geweest. 4) De Minister-President en zijn Ministers zullen door de President van de Republiek worden aange wezen, na de investituur van het Parlement te hebben bekomen. Gewelddadige ontvoering uit West-Berlijn. Russen ontruimen radio-uitzendingsgebouw. In de archieven van de Stad Po peringe vindt men vanaf 1806 mel dingen van het bestaan van muziek maatschappijen. Deze hebben een privaat karakter en worden achter eenvolgens genoemdMusique de la Garde Nationale» (1806 tot 1814) Société des Musiciens (1815- 1824) Muziekminnende Maat schappij (Hollands bewind 1824- 1830). Na het einde van het Hollands bewind, in 1830, wordt de bestaande Muziekmaatschappij ingeschakeld in De Burgerlijke Wagt Op 9 October 1831 wordt de be staande muziekmaatschappij inge richt als Katholiek Stadsmuziek. Door het Stadsbestuur wordt een reglement opgemaakt en het Stads bestuur behoudt het beheer dei- Muziekmaatschappij die nu een Fanfare is. Van 1806 tot 1885 staat de Fami lie van Renynghe hier aan het hoofd der katholieke partij, cok van het Katholiek Muziek. Op 8 April 1837 wordt de Fan fare hervormd tot Harmonie en, neemt als dusdanig deel aan een muziekwedstrijd te Brussel. In 1852 wordt de bestaande Har monie de la Ville aangesloten aan het Pompierskorps en wordt So ciété d'Harmonie du Corps des Sa- peurs-Pompiers (wat zij blijft tot 1921). Tevens wordt dit jaar M. Felix Berten, grondeigenaar, door het Stadsbestuur benoemd tot lid dei- Commissie van de Muziek der Pompiers. Hij blijft dit tot 1903. In 1868 wordt M. Amand Maer- tens benoemd als chef. In Juli 1872 ontstaat grote seheu- Notariaat. Bij Koninklijk Besluit van 7 Juli, is aan dhr Reynaert E., op zijn ver zoek, ontslag verleend uit zijn ambt van notaris ter standplaats Staden. Is tot notaris ter stand plaats Staden benoemd, dhr Bar- hkdeNoteriaat Te! ^gaande Muziekkorps'dat hij mild 7. Kemmel: Fanfare «St Laurens». 8. Langemark: Muziekmaatschap pij Ste Cecilia 9. Ledegem: Koninklijke Harmo nie Ste Cecilia 10. Lissewege: Fanfare Kunst en Vermaak 11. Menen: Grote Harmonie «De Kunstvrienden 12. Meulebeke: Harmonie «Vreugd en Deugd 13. Oedelem: Koninklijke Harmo nie «Ste Cecilia 14. Pittem: Koninklijke Fanfare Eendracht en Kunstiever - 15. Roesbrugge: Koninklijke Har monie L'Union 16. Vlamertinge: Fanfare «De Vlaamse Vrienden». 17. Waregem: Koninklijke Harmo nie Ste Cecilia Alle deelnemende korpsen moeten zowel een opgelegde mars spelen, maar nog een mars' naar vrije keus. De jury, bestaande uit beken de personaliteiten uit de muziek wereld, zal oordelen over de spelen de korpsen zonder deze te kunnen zien behalve de opnemers be treffende de houding zetelend in een «isoloir». De wedstrijd gaat door onder de reglementen van het muziekverbond van België en bij dezes goedkeu ring en medewerking. Aan verwondingen bezweken. Zaterdagnamiddag stak de 77- jarige Felix Vanpoucke, ere-com- mandant van de brandweer te Lichtervelde, ter hoogte van de wijk De Breskens te Torhout de grote baan over. Op dat ogenblik kwam uit de richting van Lichtervelde de auto van Albert Marchand, garagist uit Gent. De bestuurder trompte en remde nog hevig doch alle pogin gen om een ongeluk te voorkomen, bleken vruchteloos, zodat de oude man die naar het schijnt hardho- rig was, door de auto gevat en met volle geweld ten gronde werd ge slingerd. Hij werd bewusteloos opgenomen doch had geen oppervlakkige ver wondingen opgelopen. Hij bloedde evenwel uit de neus. De ontboden dokter die voor een. schedelbreuk vreesde, deed het slachtoffer naai de St-Rembertuskliniek overbren gen, waar de ongelukkige een half uur nadien aan de opgelopen in wendige verwondingen is bezweken. Te Berlijn werd Dinsdag ji. op brutale wijze een bekend anti communistisch Duitser ontvoerd en meegesleurd naar de Oost-zone. Onbekenden spraken de ongelukki ge man aan, grepen hem vast en sleurden hem in een auto met een valse plaat van West-Berlijn. Ber- lijners poogden tussen te komen maar werden op schoten onthaald. De ontvoerende wagen werd on middellijk toegelaten in de Oost grens. De ontvoerde is zekere Dr Linse, Hoofd van de eoonomische afdeling van de bond der vrije ju risten, en was destijds ontvlucht uit Chemitz, nl. in 1947. Sedertdien heeft het West-Ber- lijns stadsbestuur besloten alle wegen leidend naar Oost-Berlijn te blokkeren. Anderzijds hebben de Riussen het gebouw, gelegen in de Britse zone en van waaruit zij hun radio-uit zendingen verzorgden, en waar zij voor kort enkele dagen door de Britten werden geblokkeerd, ont ruimd. Op de internationale grens heeft de Volkspolitie de wagons en de vrachtwagens, beladen, met aardap pelen, tegengehouden, onder voor wendsel dat er coloradokevers in verborgen waren. Zo werd de vraag gesteld of zij daarmede Berlijn van aardappelen willen beroven. Westers antwoord wordt de Russen overgemaakt. Donderdagmorgen jl. moest te Moskou, door de Westerse ambas sadeurs, het antwoord van Frank rijk, Groot-Brittannië en de U.S.A. betreffende het houden van vrije verkiezingen over geheel Duitsland, aan de Russische Regering worden overhandigd. Naar verluidt werd de inhoud door de Bondsikanselier Dr Ado nauer. Deze heeft anderzijds het West-Duitse Bondsparlement ver zocht de akkoorden gesloten met het Westen goed te keuren, om te vermijden dat geheel Duitsland ten prooi zou vallen van de Commu nisten. Verder betoogde hij dat de 18 millioen Oost-Duitsers niet in de van de Westerse nota goedgekeurd steek worden gelaten. ring spruitend uit politieke onenig heid in de partij. M. Jules van Mer- x-is, katholiek Gemeenteraadslid, «HwiimmltiMi was sedert 1851 Luitenant dd. Be velhebber van het Stedelijk Pom pierskorps en Officier van het me- STEYR TRAKTOREN snijden voren Godes hele wereld rond! Allertalen kan men horen. Nimmer schonei span bestond! 15 PK. 85.250 fr. 30 PK. 128.000 fr. DRINGEND GEVRAAGD voor weekblad DE VLAAM SE LINIEin de provincie Westvlaanderen. Ruime algemene ontwikkeling-, goed bespraakt, zeer actief. Proefperiode op provisie. Mogelijkheid vaste betrekking nadien. Schriftelijke aanbiedingen NIEUWLAND 77, BRUSSEL. (8473) werk der Kath. Huwelijken. Talr. gelegenh., strikte geheimh., waarb. verz. - Schr. om inlichtingsdoeum Statiestraat 35, LEISELE. (6681) FRANKRIJK SCHEURING BIJ DE R.P.F. Door de Nationale Raad van de R.P.F. (Partij van de Gaulle) werd een motie van wantrouwen goedge keurd ten overstaan van de 60 R.P.F.-volksvei'tegenwoordigers, die de Regering Pinay hadden ge steund. Zij werden tevens verzocht hun ambt neer te leggen. De betrokkenen hebben echter besloten ontslag' te nemen uit de Partij van Géneraal de Gaulle in zoverre dat de groep van de R.P.F. in de Nationale Vergadering nog slechts 89 leien telt. De afge- scheurden hebben besloten een nieuwe partij te stichten. V. S. VAN AMERIKA REPUBLIKEINSE CONVENTIE GEOPEND TE CHICAGO Maandag jl. werd te Chicago de republikeinse conventie ingezet welke de kandidaat der Republi keinen aanduiden moet voor de aanstaande presidentsverkiezingen. Vermoedelijk wordt het ofwel Se nator Taft ofwel Generaal Eisen hower, PERZIE REGERING MOSSADEGH NAM ONTSLAG Ingevolge de nieuwe verkiezingen heeft de Regering Mossadegh ont slag genomen. De shah heeft hem verzocht een nieuwe regering te vormen. Slechts schoorvoetend heeft de licenciaat Brugge. Ruiter en paard gekwetst. Aankoop - Verkoop - Krediet Occasie autobanden, alle afmetin gen. Zeer voordelige prijzen. OOK NIEUWE AUTOBANDEN Vertegenwoordiger Depothouder HECTOR BERQUIN ALLE VERZEKERINGEN Dikkebussteenweg 22, leper. Tel. 209. (6750) op Conferentie te Stockholm. Op een persconferentie Woensdag Jl. te Brussel gehouden, werd me degedeeld dat op de Televisie-con ferentie gehouden te Stockholm, België toezegging kreeg om op zijn grondgebied vier televisie-zenders van ieder 100 Kw. en een kleine van 10 Kw. in het Zuiden van de provincie Luxemburg te bouwen. Deze zenders zouden worden ge bouwd in omgevingen van Tielt, ten Zuiden van Brussel, in gebied van Luik, Mechelen en, bij Neuf- chêteau. POELJEN en EENDAG- KUIKENS ALLE RASSEN van geselectionneer- de stammen, ingeënt tegen alle plagen. Ter Kwekerij LEON ARTEEL Weststr. 14, ZUIDSCHOTE Tel. Elverdinge 108. (7671) Bij de passage van het Gulden- sporenspel te Kortrijk. waarin de slag wordt uitgebeeld komen ver scheidene paarden met ruiters te Woensdag, rond 19 uur, kwam Jozef Van W„ 76 jaar. uit Menen, in de dode arm der Leie, ter hoog- pas. Tijdens dit deel dat vooral uit te van de zwemkom, in liet water munt door realisme, kwamen twee terecht. Leden der S.C.A.-Scouts- dezer ruiters in botsing. Een hun groepering uit Menen, die daar aan 't roeien waren, konden de man uit het water redden. Na toepas sing der kunstmatige ademhaling werd de drenkeling bij hoogdrin gendheid naar de kliniek der Zwar- <e Zusters te Menen overgebracht, *aar uieu denkt hem te redden. ner viel ten gronde. Men vreesde aanvankelijk een beenbreuk, doch bij geneeskundig onderzoek bleek dit gelukkig niet waar te zijn. Be nevens inwendige kneuzingen liep de figurant een diepe vleeswonde o'p aan het been. Ook het paard werd aan de poot gekwetst. Mgr Joris Six, apostolisch vicaris van Leopoldstad (Belgisch Congo), moest Donderdag jl. uit Leopold stad te Meisbroek aankomen voor een rustperiode in ons land. Mgr Six verblijft sedert 38 jaar als missionnaris van Scheut in Belgisch Congo. Hij werd op 20 Oc tober 1887 te Vlamertinge geboren. Op 26 Februari 1934 werd bij be noemd tot titelvoerend bisschop van Baliana en apostolisch vicaris van Leopoldstad. Op 14 Mei van hetzelfde jaar ontving hij te lener de bisschousconseeratie. steunde. Met de gemeenteraads verkiezingen van 1 Juli 1872 werd M'. Jules van Merris niet herkozen als Gemeenteraadslid. Hij gaf zijn ontslag als Luitenant der Pompiers en trok zich terug uit de Katholie ke Partij. Een deel Pompiers en veel Muzikanten volgden hem. Ste delijk Pompiers- en Muziekkorps bleven bestaan. M. Amand Maer- tens bleef aan als chef, dit tot 1886. Hij wordt opgevolgd door M. André Wertz. In 1890 wordt als chef benoemd: M. Jeroom Matthys. In 1903 geeft M. Berten zijn ont slag (hij is 90 jaar) en, wordt als Katholiek Volksvertegenwoordiger, als Burgemeester en als Officier van het Katholiek Stadsmuziek op gevolgd door M. Felix van Merris. Sedert 1913 was M. Alfons Die- rlcx chef. Na de oorlog 1914-1918 die alle muziek stille'gde wordt chef: M. Jan Van de Weghe, dit tot 1921. Hij wordt opgevolgd door M. R. Neyrinckx. De Gemeenteverkiezingen van 1921 brengen wijziging mede in de meerderheid. De nieuwe meerder heid deelde mede dat zij geen Stadsmuziek begeerde. De muzi kanten bleven voltallig bijeen als Muziek van de Katholieke Kring In 1929 wordt M. Karei Heyl- broeck als chef benoemd. In 1930 nieuwe grote scheuring veroorzaakt door de VI. Nationalis ten. Ook deze breuk wordt hersteld en voortaan wordt het Katholie ke Harmonie Ste Cecilia In 1937 geeft M. Heylbroeck zijn ontslag uit gezondheidsredenen. M. J. Wynsberghe volgt hem op. In 1949 worden de muzikanten in nieuwe uniform gestoken. In 1951 wordt de Harmonie ver heven tol Koninklijke Maatschap pij- Op Zondag 20 Juli a.s. viert de Maatschappij op plechtige wijze: haar benoeming tot Koninklijke Maatschappij: de inhuldiging van haar nieuwe vlag; haar 120-jarig bestaan. 17 Maatschappijen komen deze feestelijkheden opluisteren en alle muziekliefhebbers zullen niet nala ten deze feestelijkheden en wed strijd te komen bijwonen. De deelnemende maatschappijen zij n 1. Rclleg-cm: Koninklijke Harmo nie St Leonardszonen 2. Comines-France; Harmonie Philharmonique. 3. Dadizele: Koninklijke Fanfare Ridder Jan's Zonen 4. Dikkebus: Koninklijke Fanfare De Vijverzonen 5. EsenMuziekmaatschappij De Eendracht». 6. Geluwe: Gemeentelijke Harmo nie «Ste Ceeiiia Waar U sensationele okkasies wachten inzake Handschoenen, Chemlserie, Kousen en Lingerie. (8751) DE BLAUWE W IMPEL AAN DE «UNITED STATES» Vorig record met 10 uur verbeterd. nieuwe Senaat 'de stem verleend aan Hr Mossadegh, nl. met slechts 14 stemmen tegen een en bij 19 onthoudingen. JORDANIË. Koning Talal te- rug. Koning Talal, die lange tijd in Europa verbleef en naar werd gezegd er een kuur moest door brengen,, over Wie onlangs ook veel verteld werd betreffende famille- moeilijkheden, is te Amman terug gekeerd en werd er triomfantelijk onthaald. SOVJET-UNIE. Weerom hoge benoeming. Dhr Bogomolov, ge wezen Russisch ambassadeur te Parijs, laatst adjunct-minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet- Regering, komt te Worden benoemd tot Sovjet-ambassadeur te Praag. Anderzijds werd de Russische am bassadeur te Boekarest, dhr Kav- taradze, die een goede vriend was van de gedegradeerde Anna Pau- ker en haar beschermeling Luca, uit zijn ambt ontzet. In zijn plaats werd een «.sterke man», Lavxent- jev, naar dé Roemeense hoofdstad gestuurd. MEXICO. Bloedige verkiezin gen. Verkiezingen gehouden hl Mexico gaven aanleiding in de Mexicaanse hoofdstad tot bloedige incidenten tijdens dewelke 3 per sonen werden gedood en meerdere gewond. Beverensteenweg, 123-125-189 TELEFOON: 87 - 161. Het oudst gekende huis van het land voor de verkoop van OCCASIE-AUTO'S, WISSELSTUKKEN, BANDEN, enz.., Specialiteit van allerhande LEGER-CAMIONS, volledig vernieuwd en verkocht met waarborg. Grote voorraad van PERSONENWAGENS in occasie, waarvan hieronder detail Buick 1947-50-51-49. Chevrolet 1948-49-50. Citroen 1946-47-48-49. Delahaye 1947, type sport. Ford 1947-49. Ford, Prefect 1950. Ford, Vedette 1950, Hillman 1947. Hudson 1949. Morris 1947. Oldsmobile 1947-48-49-49-50. Opel, Kapitan 1949-50. Packard 1947, coupé. Peugeot 1947. Plymouth 1947-48. Pontiac 1948-49-50. Renault 1949. Standard 1947-48-49. Standard 1948, décapotable. Sfudebaker 1950. Vanguard 1949. k Rheininefall [DRAAGBARE SCHRIJFMACHINE met TABULATEUR Het nieuw recordschip United States Het nieuwste Amerikaans passa giersschip United States heeft, zoals verwacht werd, de blauwe wimpel veroverd. De tocht over de Atlantische Oceaan werd afgelegd in 3 dagen, 10 uren en 40 minuten. Aldus werd het vorig record, ge houden door de «Queen, Elisabeth*, met 10 uren verbeterd. De snelheid van deze ultra-mo derne passagiersboot, waarop plaats is voor 2000 passagiers en 1000 be manningsleden, schommelde tussen 35 en 36 knopen. Indien men dit in kilometersnelheid uitdrukt komt het overeen met circa 65 km. per urn-, De United Statesgaat er te vens trots op het veiligste schip ter wereld te zijn. daar het gans uit onbrandbaar materiaal gebouwd werd» CAMIONNETTÊN Austin 1950 500 kg. Austin 1948 300 kg. Chevrolet 1949 750 kg. Fordson 1950 300 kg WEKELIJKSE STAND OP DE MARKTEN VAN KORTRIJK EN ROESELARE (8394) Te Afsnee stortte een Ameri kaanse straaljager te pletter. De piloot werd gedood maar ook een Gents echtpaar, dat nabij de plaats van het ongeluk over de baan reed per tandem, werd letterlijk door de motoren van het neerslaande toe stel opgezogen en fijngemalen, zo dat van beide nog slechts heel wei nig kon worden weergevonden, be nevens enkele onderdelen van d« tandem. Slechts hun vermissing 's anderendaags vastgesteld deed ertoe besluiten dat beide werden gedood. Over een afstand van 500 meter heeft de neerstortende straaljager alles verschroeid en ve le bomen afgeknakt. Te Oostende reed een auto tegen een gevel. De voerder poog de te vluchten maar hij werd door de politie ingehaald en aangehou den. Het blijkt wel een wonder te zijn dat de man geen ongelukken veroorzaakte. Te Antwerpen had een ivoor- veiling plaast. Er waren 600 loten voor een gezamenlijk gewicht van 30 ton ongeveer. De gemiddelde prijs schommelde tussen 300 4 360 frank per kgr. Voor een olifanten- tand zijn de vereisten: sterk en recht zijn. Een zeer mooie tand werd aldus verkocht voor 24,000 Hr. kost 5.400 frank en telt onder de beste en sterkste 'schrijfmachines. Te verkrijgen bij: SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat 15 POPERINGE. - Tel. 430.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 7