VOOR POPERINSE EN IEPER 12 19 Wie zou daar durven te kort zijn W Motokampioen Frans Vanderschrick te Poperinge in Pistekoers om het leven gekomen Jubelviering Koninklijke Katholieke Harmonie Sinte CeciliaPoperinge De Westvlaamse Boerenjeugd Jubileert De Gemeentebesturen Kroostrijke Gezinnen KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG JUU 1952 BUITENLANDS OVERZICHT Zijn Side-car man, Jean-Harie Stas, zwaar gekwetst OP ZONDAG 20 JULI 1952 WAAROM EEN GEZINS POLITIEK OP DE GEMEENTE? GEBIEDEN DOOR DE GEZINSPOLITIEK BESTREKEN HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48* JAAR. N' 29. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: I J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge "E zijn, wij Westvla mingen, aardige men sen, die grote dingen zien gebeuren, maar geweldig rap verge ten. Dan moet ge Is een... speur hond op zoek bij oude mensen te lande. Die nog, kunnen de registers van hun memorie uittrekken en u beleefde dingen vertellen, die voor ons reeds echte legenden schijnen. Nog gehoord van Tippo-Tip en van Koning Massala? "k Durve bijna wedden dat gij monkelt of schaterlacht en over tuigd zajt dat ik u iets wil... ophan gen. Geen spraak van! Vijftig jaar geleden zongen onze straatjongens het liedje van Koning Massala uit Congo en was Tippo-Tip de naam of de... lapnaam van een Sul tan slavenhandelaar uit diezelfde Con go. Wij, in Vlaanderen, kenden van Congo precies 't geen onze Witte Paters daarover schreven. Onze Witte Paters: dat w .ren dan Pater Vyncke, Pater Roeien- en nog wat later Pater Vanacker en Pater Huys. Congo? Dat was 't land waar krokodillen en negers... mensen opaten. Dat was 't land van olifanten en nijlpaarden. Dat was 't land van oerwouden en brousse. Dat was 't land waar Arabieren regelmatig hele dorp:- en streken aanvielen en de mannen meesleur den naar Zanzibar toe om Cie daar als slaven te verkopen. Koning Massala. was h:ons volk een zwarte Koning, glimmend zwart, maar getuitematooid met alle soort pluimen; en Tippo-Tip was de slavenhandelaar en ivoor- marchand! 't Was ook de tijd waar de En gelsen, die de baas waren langs de hele Oostkust van Afrika, baas in de Soudan, baas bijna over 't Zui den van Afrika, het niet lijden kon den dat Koning Leopc1II hun dieCongo afhandig had ge maakt! Maar Leopold was niet... vervrozen. Hij wenste Congo aan België over te maken, moest daar om alleszins de Engelse makelaars buiten houden en rekende op de hulp van de enir mensen op wie hij staat mocht maken: de missio narissen. Er waren immers in ons ianid zelf politiekers die van Congo niet wilden horen. Zo g'ng de grote Socialist Vandevelde zelfs naar Londen om daar in de kaart van de Engelsen te spelen! Door hem en anderen werden onze zendelingen zo zwart gemaakt als de negers zelf. 'k Weet het wel, dat horen de So cialisten nu niet geren vertellen. Nu Congo een bloeiende kolonie is geworden, nu malaria en slaapziek te overwonnen zijn, nu er duizen den blanken zijn, rijzende steden, nu er banen en betonwegen aange legd werden, nu de beschaving er haar triomfale intrede deed, nu eisen zij er ook... staatsmiddelbare scholen. Zij doengewoonlijk niets, maar eisen zoveel te meer! Dat is geen stuk legende, maar historie En in die brok geschiedenis staat hoög en groot, niet als een legen darische held, maar als een man van de daad, Mgr Victor Roelens, de eerste Bisschop van Congo, een... Ardoöienaar. Moét ik u zeggen dat de jonge Roelens een... Blauwvoeter was? Uit datzelfde 'nest van Lievens, Vyncke, Rodenbaeh en van Notaris Persyn uit Wimgene, die op 't Col lege te Tielt de Roeselaarse blauw- voeterij had... ingeblauwd. De leuze van -die kerels «Vlaanderen voor Christuswas waarachtig elders gedrukt als op papier, mair in het diepste van hun ziel. Voor die man nen als Vynoke, Lievens en Roelens betekende dat, dat Vlaanderen voor Christus de werel-' zeroveren zou, zowel Indië als de zwarte Congo! Hoog en groot staat Mgr Roelens. Was hij geen Vlaming geweest, uit Ardooie nog wel, men zou er een wereldfiguur hebben van gemaakt. Niets echter belet dat hij zulks is en wij het niet vergeten! In 1891 reisde Pater Roelens van Zanzibar naar de eerste missie van de Witte Paters aa' het Tangani- kameer, de reis van maanden en weken met zwarte dragers, vier honderd dragers en veertig solda ten Op die eerste tocht 1 :erde hij reeds kennis maken met de slaven handelaars en slave' Irij vers. Fe bruari 1892 kwam hij ter bestem ming. 1892... die blanke Congolees zal in Cóngo sterven in 1947. Zou men spreken van... oud - Kolonialen? 55 Jaar Congo! 't Eerste wat hij te v .'richten kreeg? Kibanga, Vy. cke's missie post geteisterd door de slaapziekte, immer aangevallen door de Arabie ren, moet verhuizen. Roelens heeft het gevonden. Boudewijnstad zal de nieuwe post heten, waar een grote kerk rijzen zal, een perel uit Congo. Maar die kerk zal Kathedraal wor den, want in 1895 wordt Mgr Roe lens de' eerste bisschop van Congo. In 1917 wordt de eerste Congolese priester gewijd. Gtefano Kaoze. Die kwam uit de missie van Mgr Roe lens, die Immers reeds jaren tevoor een klein en groot seminarie had opgericht. Met Mgr Roelens i wam die zwarte priester dan naar Vlaan deren; dat hebben we nog wel ont houden! Stefano, de eerste en de oudste van de 22 zwarte priesters uit die missie stierf in 1951, 70 jaar oud! Met de Bretoense oud-Zouaaf, Kapitein Joubert, met Commandant Jacques en Baron Dhanis wordt de strijd aangevangen tegen de sla venhandelaars en hun grote chef Rumaliza, de goede vriend van de Engelsen, maar de grote vijand van de... beschaving en de menselijk heid! Mgr zet de strijd in tegen de maatschappijen die de negers uit buiten: dan mocht hij te meer zijn stem verheffen 'en zijn gezag laten wegen in de lasterlijke campagne van 't begin dezer eeuw door Enge land en de Belgische logemannen gevoerd tegen Koning Leopo11 en de Zendelingen. Mgr Roelens daagde Vandevelde uit naar Congo te ko men. Vandevelde en Lorand waren tenslotte gedwongen hun ongelijk te bekennen. Niet te verwonderen dat Mgr Roelens en de Koning vrienden werden; en evenmin te verwonderen dat bij de onthulling van het standbeeld van Mgr Roe lens te Ardooie, t Koninklijk Huis vertegenwoordigd zal zijn! EUROPA-POLITIEK Want, dat moest ik u bij 't begin zeggen. Mgr Roelens wordt... ge- standbeeld te Ardooie, op Vrijdag 15 Oogst. Gij hebt nog Mgr Roelens gezien? Die rijzige, indrukwekkende gestal te, met de echte arendr reus er arendsblik. de purperen ceintuui op het witte kleed, het schitterend bisschopskruis op de borst en... toch de rondborstige Vlaming; de man van hoog gezag in alle Koloniale kringen, zo gezien en... ontzien en toch zo gemoedelijk met zijn oude bekenden en vrienden, de oude Blauwvoeter Vlaming uit één stuk, groot zen deling, groot Bisschop, een der glo ries van ons volk, van België, van de Kerk. De grote Koloniaal, die niet koloniseerde maar de ware be schaving bracht naar Congo, de Bwana Mrefoe lange meester, bij de zwarten, de grote man van Congo voor ons. Al ware er stoet noch muziek te Ardooie op 15 Oogst bij de onthul ling van dat standbeeld, toch zou den alle Vlamingen die hun groten eren, alle vrienden der zendelingen, daar geweest zijn. Maar nu... in 't volle! geweld der Roelens-feesten te Ardooie, zal het er Vlamingen... stromen. PÉ VLAMYNCK. EISENHOWER die de hoop van de republikeinse partij met zich draagt. DE SCHEIDINGSPOLITIEK IN OOST-DUITSLAND De zitting van "het parlement te Bonn, waarover wij verleden week hier schreven, is verlopen zoals wij voorzien hadden. Adenauer heeft al de argumenten gebruikt Aan de grote motorkoersen, die jaarlijks op de renbaan der Grote Heerlijkhede te Poperinge betwist worden op de tweede Kermis-Zon- dag, is voortaan een blijvende droevige herinnering verbonden. Zondag, 13 Juli, kreeg dit sport gebeuren, dat talrijke toeschouwers had aangelokt, een tragische wen ding. Eerst was het de motorrenner Deoat uit Ekeren die, bij het mis sen van een bocht, tegen de afslui ting der piste terecht kwam. De renner liep een hersenschudding en verwondingen aan de rug op, doch kon in de post van het Rood Kruis verzorgd worden. Tijdens de laatste koers, waar de beste side-caristen in lijn kwamen, sloeg de dood even wel onbarmhartig toe en trof de Kampioen van België, Frans Van derschrick. FRANS VANDERSCHRICK n? gen maal Belgisch moto-1' pioen bij de side-carristen. BROMMENDE MOTOREN Honderden toeschouwers wau Zondag, 13 Juli, naar de renbaan der Qrote Heerlijkhede getrok ken om er getuige te zijn van de sportieve strijd der brommende motoren. De inrichters hadden voor een puik programma gezorgd en niemand minder dan de Kampioen van België voor side-cars, de stoere Frans Vanderschrick uit Ander- lecht, was op verzoek van sport vrienden naar Poperinge "ekoimen om er zich met de motorduivels uit de Westhoek te komen meten Voor deze kampioen was het een inter- j mezzo, want pas had hij te Fran- Icorchamps een nijdig betwiste wed strijd gereden, waar hij op 6 dezer door een spijtig ongeval werd uit geschakeld. Deze 47-jarige motor renner, tevens zelf constructeur van zijn eigen side-carmerk Preci sion en Aiglonmaakte zich zelfs gereed om Zondag, 20 dezer, naar Duitsland ts vertrekken en zich daar te meten met geduchte kampioenen v a n internationale faam. In het rennerskwartier had Van derschrick heel wat bekijks van wege de sportliefhebbers. Op de aanhangwagen, waarmede het ma teriaal van de kampioen vervoerd werd, stond langs drie zijden de indrukwekkende lijst van zijn over winningen geschilderd. Hij zelf controleerde zijn materiaal terwijl op de renbaan de motoren bromden bij het betwisten der andere reek sen. Reeds toen de eerste reeks voor side-cars betwist werd, scheen het helemaal geen kolfje naar de hand van Vanderschrick te zijn. Hij was inderdaad in koers gekomen met een recht gebouwde side-car voor koersen op grote omloop, terwijl zijn tegenstrevers met schuin ge bouwde piste - side - cars in het strijdperk kwamen. Deze laatsten hadden daardoor het grote voordeel dat zij in de bochten een groter snelheid konden ontwikkelen. In de eerste en de tweede reeks moest Vanderschrick zich dan ook met een 4° en 5" plaats tevreder stellen. DE FINALE Aanvankelijk schenen de kansen in de finale te keren voor de kam pioen en zijn side-carman Jean- Marie Stas, die er beide alles uit haalden om een ereplaats te ver werven. Maar de bochten wreekten zich onherroepelijk en de kamnioen kon alleen in tweede versnelling rijden met een machine die ge bouwd is voor grote omlopen. Enkele toeschouwers hadden daarbij bemerkt dat er iets scheen te haperen met de machine van Vanderschrick, want het iel van Ie side-car gaf duidelijk de indruk heen en weer te slaan. HET FATALE ONGEVAL Op het ogenblik dat de eerste mners de laatste ronde begonnen, nad Vanderschrick reeds heel wat achterstand. Hij volgde Bruneel op een 70-tal meters. De toeschouwers bemerkten dan hoe de vaandeldra ger der motorsport in ons land, met het kennummer 1 on zijn machine, van uit de bocht in de rechte lijn kwam om zijn voorlaatste ronde te eindigen. Plots, toen de machine nog q?n 100-tal meters van de meet was, joeg een kreet van ontzetting en angst door de menigte. Duidelijk zag men hoe het zijwiel van de side-car zich verwijderde van het voertuig. Het wiel schoof letterlijk van de as weg. Dank zij de grote snelheid bleef het voertuig een ogenblik in evenwicht. Maar onver mijdelijk dreef het naar rechts uit, hoe wanhopige pogingen Vander schrick ook deed om zijn voertuig in de baan te houden. In een oogwenk voltrok zich dan de fatale ramp. Op een 70-tal me ters van dé aankomstlijn, schoot de machine als een schicht in de richting der afsluiting en reed er drie betonnen palen omver om ver volgens nog een houten paal te vernielen. De side-carman, Jean- Marie Stas, was door de geweldige schok van het zijspan geslingerd, terwijl Vanderschrick nog hopeloos poogde zijn steeds draaiende ma chine uit de toeschouwers te hou den. Op het ogenblik dat het toe- (Zie vervolg blz. 6) die wij hier hadden aangegeven, doch de socialisten hebben in hun negatieve houding volhard. En ook dat was te voorzien, want de socialisten, of het nu in West- Duitsland zij of in België, zij ken nen geen nationale vraagstukken die boven alle partijbelangen ver heven staan. Zij kennen alleen een alledaags en laagstaand electora- lisme. Óm aan de macht te komen zijn voor hen alle middelen goed. Zoals dg kapitalisten destijds zeg den de wereld mag vergaan, als wij er maar ons profijt uitslaan zo zeggen de socialisten het land mag er aan ten onder gaan als wij er maar politieke munt uit slaan Hoe zwak hun argumentatie te gen de politiek van Kanselier Ade nauer is, bleek echter overduide lijk toen hun woordvoerder, Carlo Schmidt, in de hoek gedreven, moest antwoorden dat de socialis ten geen betere oplossing konden aanbieden dan die door de rege ring gegeven. Wat er trouwens aan de andere kant van het IJzeren Gordijn ge beurt is niet van aard om een andere oplossing te zien of moge lijk te maken. Alhoewel niemand in Duitsland zeer enthousiast is voor de akkoorden van Bonn, toch begint iedereen er van dag tot dag meer in te berusten, naarmate men vaststelt hoe Rusland eerder de definitieve splitsing van Duits land nastreeft in plaats van de hereniging van het Rijk waarover zij met de lippen spreken. Het jongste en tiende congres van de Oost-Duitse eenheidspartij, dat Zaterdagavond besloten werd, bracht er ons een nieuw en dui delijk bewijs van. De besluiten die daar werden aangenomen tonen duidelijk aan dat men in Oost-Duitsland de weg opgaat naar de volledige sociali satie volgens Stalinistische nor men en dat de Oost-Republiek hoe langer hoe steviger in het commu nistisch blok zal worden geïnte greerd. Die besluiten zijn trouwens niet veel meer dan de overname van de voornaamste punten uit de re devoering van Walter Ulbricht secretaris-generaal van de een heidspartij en vertrouwensman van Moskou. Ziehier trouwens het essentiële van zijn verklaring: Om de vrede te waarborgen, alsmede de democratische voor uitgang er. de uitbreiding van het socialism in de Duitse Republiek en te 7 rlijn tegen de aanvallen van h( Westendaarom is het no- 'i'is '!c grenzen var de democra tische republiek te consolideren en te verdedigen, de democrati sche macht van het volk, van het regime en van de wettelijkheid te versterken. Ook moet er gewerkt worden aan de opbouw van de weermacht, uitgerust volgens de meest moderne techniek en bij machte om de veroveringen der arbeiders tegen de imperialisti sche aanvallen te verdedigen. En de resolutie voegt er aan toe dat de omverwerping van het re gime van Bonn een noodzakelijke voorwaarde is voor de hereniging van het Rijk, en dat een verscher ping van de klassenstrijd onver mijdelijk is. 1831 1952 Ter gelegenheid van: Benoeming tot Koninklijke Maatschappij; 120-jarig bestaan; Inhuldiging van nieuwe Vlag. SEN/Sfi. TAFT, de eervolle i ..siagene, thans een der grootste propagandisten voor Eisenhower. Het is dus voortaan duidelijk: de hereniging van het Rijk, waar over Grotewohl zoveel gesproken heeft in het verleden, is thans naar het achterplan (of de rom melkamer fj verwezen. De zuive ren van de partij hebben thans het hoge woord en dat is: in de eerste plaats socialisatie binnen de grenzen van de Oost-Republiek, grenzen die zullen geconsolideerd en verdedigd worden. Practisch zal dat leiden tot het afschaffen van het federaal sta tuut door de akkoorden van Pots dam opgelegd en de centralisatie van de vijf Laenderonder het gezag van een presidium van vijf leden die in feite alle macht zullen hebben. Een nieuwe epuratiegolf hangt in de lucht (de verscherping van de klassenstrijd is onvermijdelijk, zegt Ulbricht) en tezelfdertijd tijd komt een zekere boer Gross- mann aankondigen dat de eerste kolchoze (gemeenschappelijk land bouwbedrijf) werd opgericht. Al die maatregelen worden nog aangevuld met een snellere ui't- bouio van de Volkspolizeien aldus zullen de banden met de Sovjet-Unie, China en de andere volksdemocratiën nader worden toegehaald Het was werkelijk niet nodig het met zoveel woorden te zeggen. Maar het was toch goed dat het nog eens dik onderlijnd werd al ware het maar om de ziende blin den in West-Duitsland, en dus de eerste plaats de socialisten, dui delijk te maken dat zij de her eniging van het Rijk niet uit Rus sische hand moeten verwachten, tenzij men in het Westen zou be reid zijn voorafgaandelijk com munist te worden. Een meer orthodoxe bevestiging van de argumentatie van Kanse lier Adenauer kan men niet wen sen. Een Europa-politiek is er dus van Rusland niet te vemvach- ten. Alleen de communisatie van Europa. (Zie vervolg blz. 2) Te 9 uur: Officiële ontvangst op het Stadhuis te Poperinge. Te 10 uur: Vlaggewijding en Dankmis. Te 14 uur: GROTE MARSWEDSTRIJD. Deelname verzekerd van 17 Muziekmaatschap pijen. Massauitvoering mars, enz. KUNSTCONCERTEN. (Zie volledig programma blz. 7.) In ons verslag van het Provinciaal Congres van de Bond der Kroostrijke Gezinnen dat Zondag 22 Juni te Wervik door ging maakten wij meiding van het referaat door Adv. L. Van Louwe, lid van de Raad van Beheer en landelijk ondervoorzit ter der Vlaamse Sectie. De beperkte tijd liet spreker niet toe tijdens het Congres al de punten van zijn referaat te behan delen, wij komen daarom op enkele belangrijke punten hier van terug. Dit referaat werd onder de titel Gemeentelijke Gezinspolitiek» in brochurevorm uitgegeven en kan bekomen worden op het Algemeen Secretariaat van de Bond der Kroost rijke Gezinnen, Troonstraat 125, Brussel. Boven links: de laatste koersfoto van Frans Van tier? in' -V. zij werd eenomen t>'J de aanvang der fi nale toen hij de leiding ba l op B-;ir d, die men on enke'e malers ziet vo'g n. 11 ven reèh's: liet verni"'de voertr'? na h"t ongeval. Onder t'nfcs: fr'o g"- onmiddcuiik na het ongev'. "Ten be merkt tic perso.' i die te sne"ru om h-"n to bieden t rw'"' - bezig ■/■hi het voertuig te vet wij deren. Ontler rechis: Jean Marie Stas in de kliniek te Totteringe. Uit antwoorden, binnengekomen op vragenlijsten door de B.K.G. gezonden aan de gemeentebestu ren, blijkt dat er reeds een stro ming bestaat voor het voeren van een gezonde gezinspolitiek. Zo noteren wij o.m.: 418 gemeenten die geboortetoe lagen verlenen; 319 die toelagen en diverse voor delen verlenen bij het bou wen; 254 die subsidies toekennen aan de Bond der Grote Gezin nen; 15 die een gemeentelijke ge zinscommissie hebben opge richt of een gemeentelijke gezinsraad hebben erkend; 25 die verminderingen of ris- tourno's toestaan inzake wa ter-, gas- en electriciteits- verbruik; 375 die officieel aan de Moeder- hulde deelnamen. De ongelukkige circulaire van 2 Mei 1948 van de toenmalige Mi nister van Binnenlandse Zaken had onze gemeentebesturen alle bewegingsvrijheid ontnomen, maar nu deze ingetrokken is, dank zij het kordaat optreden van de Bond drie jaar geleden, zijn onze ge meentelijke overheden weerom in de mogelijkheid gesteld zich van hun essentiële taak te kwijten, nl. het behartigen van de belan gen van de gezinnen van de haar den die hun gemeente uitmaken. Omdat de gezinnen de gemeente uitmaken. Zulke gezinnen zulke gemeente, en zonder gezinnen geen gemeente. De haard is het milieu waarin het gezin leeft, waar het wordt opgevoed, openbloeit, waar de kern wordt gelegd van het toe komstig gezinsleven van de kin deren. Het is de verheven roeping van de gemeente die onvervangbare gezinswaarde te beschutten tegen alle onheil, dit eeuwenoude en eeuwig jonge gezinsleven zo hoog mogelijk op te voeren en thans een helpende hand toe te steken, om die gezinnen opnieuw in staat te stellen hun eigen taak te ver vullen zowel in eigen kring, als in het maatschappelijk bestel. De vraag stelt zich, kan de ge meente dit? Het antwoord is, ja, omdat zij juist de openbare instantie is die het dichtst bij de gezinnen staat en dus best hun noden kan ken nen en naar gepaste maatregelen uitzien. Het gezin is een levende werke lijkheid, heilig en onaantastbaar. Elke afwijzende houding behelst een grove tekortkoming tegenover de belangen van de gemeenschap en een onrecht tegenover de he den-ten-dage zo verzwakte gezins cel. Elke beperking van zijn levens mogelijkheid alsmede elke aan randing van zijn vrijheid en van de ouderlijke verantwoordelijkheid leidt tot sociale verwording en is als verderfelijk te veroordelen. Elke welgemeende actie daaren tegen die ertoe strekt die haarden van vrijheid en leven weerom in staat te stellen, hun eigen opvoed kundige en sociale taak te ver vullen, is een zegen voor de men selijke en sociale herwording van het individu en voor de gaafheid en de grootheid van onze volks gemeenschap. A. - SOCIAAL-ECONOMISCHE MAATREGELEN Algemeen wordt erkend dat de grote gezinnen op sociaal-econo misch gebied gehandicapt zijn. Wij zullen hier niet voor de zoveelste maal onze argumentatie van de verbruikseenheden herhalen. Zulk- danige maatregelen zijn zowel so ciaal als economisch en zedelijk van groot belang. 1. - Sociaal omdat ze de prole- tarisatie van de gezinnen tegen houden. 2-. - Economisch omdat ze door de koopkracht op te drijven de gemeentelijke nering bevorderen. 3. - Zedelijk omdat ze een tast baar teken zijn van de waarde ring van de openbare instanties voor het gezin. (Sie vervolg Blz. 8.') Sedert vijf-en-twlntlg jaar zijn ln veel parochies in Westvlaanderen de B.J.B.-afdelingen ontstaan. Als Katholieke Actie - jeugdbeweging heeft zij de boerenstand en gans ons volk, door de opvoeding van de beste onzer boerenjongens en boerenmeisjes, een ontzaggelijke dienst bewezen. Dit jaar, 1952, bestaat de B.J.B. 25 jaar, dat werd deze winter her dacht in de talloze parochiale ju belvieringen. Daar werden stich ters dankbaar herdacht, de gees telijkheid werd er gehuldigd en vooral de meisjes en jongens in eigen stijl, door ernst on leute brachten er de getuigenis van de B.J.B. Voor onze ouders was dit de openbaring van wat de vele ver gaderingen en verwezenlijkingen van de boerenmeisjes en -jongens aan bezieling en vorming kunnen meegeven. Te Leuven had met Sinxen een internationaal contact plaats, waai de boerenjeugdleidingen van elf landen zijn samengekomen om de gezamenlijke vraagstukken uit te diepen en richting te zoeken. Deze buitenlandse gasten en duizenden belangstellenden waren op Tweede Sinxendag getuige van de fiere geestdrift van meisjes en jongens uit alle gouwen, te Leuven samen gekomen. Daar hebben zij op gestapt: 7.000 bestuursleden, allen in kleurige uniform, flink op stap en met dreunend lied. Zo komen wij aan het hoogtepunt van ons jubeljaar; de provinciale viering, voor ons te Roeselare op Zondag 20 Juli 1952. Te 10 uur H. Mis met pontificale assistentie, daarna op tocht door de stad. Te 14.30 uur, op het sportveld 't Motje groots Jubelspel met 900 uitvoerders, on der leiding van Dhr Antoon Van develde. Dit heerlijk feest wordt besloten met een volksavond op de Grote Markt, waar ruim 300 B.J.B.-meis- jes prachtige reidansen ten beste geven. Die dag wordt een hoogdag voor onze meer dan 10.000 boerenjon gens en -meisjes uit de Westvlaam se gouw bij de B.J.B. aangesloten. Een feestelijk en aanmoedigend ge beuren voor ouder en sympathi sant. Een hoopvol teken voor iedereen die het met de toekomst van ons volk goed meent. Iedereen zal op Zaterdag 19 Juli, te 18 uur, afstemmen op Radio Kortrijk, voor de B.J.B.-uitzending en naar Roeselare komen om getuige te zijn van wat onze West vlaamse B.J.B. is en vermag. Westvlaanderen hoort! Uw jeugd marcheert in gesloten gelid door het hart uwer gouw. Uw boerenjeugd: fier, blij en sterk In Amerika gebeuren vele dingen waarover wij, hier ln de Oude We reld, meer dan eens verstomd staan. Niet alleen inzake techniek, voort- brengst en comfort h -den zij niet op ons te verbazen, maar zelfs op velerlei ander gebied kunnen wij wel eens over de mentaliteit van de Amerikaan verstomd staan. Een duidelijk voorbeeld vinden wij in de zogenaamde Town-mee ting die in vele stadjes van Nieuw Engeland, ieder jaar in de voorzo mer plaats grijpt. Deze Town- meetingis een v mg adering waarin alle mannen en vrouwen van de stad de stedelijke functionnarissen benoemen, de lokale belastingen stemmen, die ze zelf in de loo- van het jaar zullen te betalen hebben, en zorgvuldig het budget van de stad, in het belang van allen, op maken. Bijkomende vergaderingen hebben plaats wanneer de omstan digheden het vergen. Volgens de terminologie in de politieke wetenschappen, wordt dit soort besturen aangeduid onder de benaming van rechtstreekse de mocratie». Het systeem lijkt ir elk geval heel wat rechtstreekser en aangepaster dan onze zo geprezen democratische instellingen. Of dit bij ons zou inslag vinde is een andere vraag. Want op gebied van opvattingen lijkt de Amerikaan ook heel wat breder en nuchterder dan wij. Links: Wanneer iedereen vergaderd is, wordt de dagorde van de Town-meeting vastgesteld. Rechts: De stemmingen zijn geheim. Een vrouwelijk kiezer krijgt uit de handen van de stemopnemer de stembrief die zij zal invullen. Beide opnamen werden gedaan tijdens de meeting die plaats had in het stadje Exeter (5.000 zielen), in de staat New Hampshire,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1