!af. Ghisquièrewon ook de 13' Proef van ons Kriterium te Leisele Losse Wekelijkse Twee Provinciale Titels toegekend Vanderschrick, 'n groot kampioen, is niet meer Willy Jacob betuigde eens te meer zijn forme De Moto-Pistekoersen Dré Pieters bij do Beroupsrenners te Oedelem Debuterende Jozef Parmentier bij de Indé's te Ledegem Aangekondigde koersen De Pyreneeën brachten geen verrassingen Provinciaal Studiekamp van Sporta Koersuitslagen Stort 70 fr. SCHUIF HET WEKELI Over een traject van 180 Km. werd te Oedelem bij Brugge het We&tvlaams kampioenschap der Be roeper errners betwist. Het parcours bood practisch geen hindernissen zodat net werkelijk nooit tot enige merkwaardige afscheiding kwam. De grootste zifting geschiedde nog door bandbreuken. Onder meer wer den Vander Veken, Renler, Jonck- heere, Blomme, Bylle, Thuur Mom- mereney, Geers, Den eve en Boude- wijn Devos aldus uitgeschakeld. Het was eerst naar het einde toe dat de grote groep in twee delen viel, zodat tenslotte negentien ren ners zioh voor de eindspurt aanbo den. Hier toonde zich de ouwe taaie André Pieters eens te meer van zijn bekte:ztjde, vermits hij er in slaagde fameiuze spurters als Marcel Ril- ckaert en Latoaere achter zloh te houden. De felle eindspurt was dan nog de sohoonste faze van een koers die werkelijk niets om het lijf had. DE UITSLAG 1. PUTTERS ANDRE (Ingelmun- ater) de 180 Km. in 4 u. 38 anin.; 2. Rljokaert Marcel, op wiel; 3. Labaere Willem; 4. Dierckens Marcel; 5. Oreel René; 6. Van Dycke Ju lien; 7. Plovie Julien; 8. Depoorter Lucien; 9. Rljokaert Arseen: 10. Sa- lembier Staf; 11. Rond-elé Plorent; 12. Allemeersch Ernest; 13. Brae- ckeveldt Omer; 14. Purnlère Geor ges; 15. Claeys Robert; 16. Pauwels Jan, op 15 sec.; 17. Cleemput Willy; 18. Huwel Omer; 19. Meersman M.; 20. Huvaere Juul, op 21 min.; 21. Lamaire Gabriel, op 21 min. 10 sec.; 22. Sieuw Gabriel; 23. Siegers Fr.; 24. Van de Walle Valeer; 25. Daene- kynt Leon;.26. Sohepens Achiel; 27. Janssens Flander; 28. Dhaenens Omer. Het was voor Jozef Parmentier geen geschikter gelegenheid om zijn debuut bij de Onafhankelijken dan voor eigen volk, en dan nog in het kampioenschap van Westvlaande ren. te doen. Natuurlijk dat hij de grote attractie werd van dit kam pioenschap. Hij zette daarbij nog de kroon op het werk door afge scheiden te zegevieren na een effen af prachtige prestatie. Het eerste deel van de koers werd beheerst door Thuur Cleenewerck, welke een rijke preimiebuit opdeed en het eerst boven op de Rode Berg passeerde. Nadien kwam het tot een hergroe pering tot op 80 Km. van het einde Parmentier er van door ging en spijts elke reactie tot het einde stand Weid. De behaalde zege van de knappe Ledegemnaar onderlijnt eens te meer zijn vele mogelijkheden. De man die met Victor Lucien het voorseizoen beheerste en sedertdien meerdere maanden op het voorplan bleef, beschikt heden nog over een sprankelende forme. Dit alleen be wijst reeds zijn grote klasse. Ter waarheid echter dienen wij er bil te voegen dat de grote bazen die daags tevoren te Hod in het Beroepsrenners Bondag 20 Juli. Emelgem (Crite rium v. afd. Weebvlaanderen). Maandag tl Juli. Brusael-Izegem. Woensdag 28 Juli. Weetrozebeke. Donderdag 24 Juli. Aseebroek. Liefhebber* Zondag «0 Juli. Bttelgem. - Pol- Unfcherve. - Kortrijfc. - Ardoole. Maandag 21 Juli. Roeseiare. - Icfa- tegem. - VMhte. Donderdag 24 Juli. KlemSkerko. Nieuwelingen Zondag 20 Juli. Weetkerke. - Man- nekenfivere. - Waregem. - Lange- mark. - Moen. - Ste Kruis. - Zand voorde (Oostende). Maandag 21 Juli. Koekelare. - Lulngne. - Kortrljk. - Geluwe. - leper. - Westfozebeke. - Lombard- aljde. Anzegem. - SIJaele. Dinsdag 22 Juli. Dikamulde. Donderdag 24 Juli. Geluveld. VOETBALWEDSTRIJD TE MOORSLEDE First Vienna en St Etienne te gast. Op Zondag 17 Augustus, te 16.30 tt, gaat op het mooie 8.V.-terrein, stadion 6int Adharius, ®en reuze voetbalmanl f©statie door. Immers We krijgen op die dag te Moorslede het voetbaltreffen tussen beroemde voetbalploegende Oostenrijkse ploeg First Vienna en de Franse ploeg St Etienne. Belde elftallen zullen optreden met hun volledige opstelling, dus met al hun Internationalen. Wat de Weners betreft, deze zijn in ons land reeds genoeg bekend om hun oogstrelend voetbalspel, doch aan de Franse profs-club St Etienne, zullen zij een zware dotober hetoben, want deze ploeg omvat immers de internationalen Cudssard, Prouff en Hugues, maar ook de bij ons zo populaire en puike voetbal-ster, de Hollandse vedette KEES RIJVERS, de man van België-Holland, en ook de dure Zwitserse Internationaal Hamstil. die eveneens e:n grote •ter ie bij St Etienne. Bh als voorsmaakje van dit voet- baltreffen, krijgen we een grote voormatch tussen de twee promo- tleploegen, nl. de jongste kampioe- nenploeg Sportkring Roeseiare en Waregem. Waarlijk een reuzepro gramma. Beslist zal het te Moor slede op 17 Augustus aan sportlief hebbers uit alle hoeken van West- vlaanderen niet ontbreken. Niettegenstaande het reuzepro- granima, zijn de prijzen ln Ieders bereik. Volksplaatsen 20 fr.; mid denterrein 40 fr.; zitnlaatsen 50 fr.; overdekte tribune met genummerde zitplaatsen 75 fr. (beperkt). landelijk kampioenschap aan de trok waren geweest, aldaar al te veel inspanningen hadden moeten doen om hier met spkses op te tre den. Wij vinden het wel jammer dat het landelijk en het gouwkam pioenschap twee dagen opeen moe ten worden betwist. Aan de presta tie van Jozef Parmentier willen wij evenwel niets afdoen. DE UITSLAG 1. PARMENTIER Jozef, de 140 Km. in 4 u. 06 min.' 2. Denii Jan, op 2 min. 25 sec.; 3. Basinettl Jean; 4. Dewolf Gilbert; 8. De Waeghenaere Romain; 6. Du- foué R.; 7. Blomme A„ op 5' 15"; 8. Van Houtegem A.: 9. De Meulénae- re A„ op 6'; 10. Nijs J. B.; 11. Proot Urto.: 12. Defreyn P.; 13. Maes Fr.; 14. Geryl M.; 15. Detiys H., op 7' 30"; 16. Cleenewerck, op 9'; 17. Bos- tijn; 18. Maes O.: 19. Bhaene J., op 12'; 20. Fauconnier. De Ronde van Frankrijk Als wij heden Woensdagavond deze lijnen neerpennen zijn wij reeds een paar ritten uit de Pyre neeën weg. Nog vier dagen en de renners zitten weer te Parijs, te vreden dat het grote avontuur weeral eens achter de rug is. De drie overblijvende etappe* zullen evenwel voor de renners, de laatste rit uitgezonderd, geen sinecuurtje worden, vermits wij morgen Don derdag de lezer zal inmiddels reeds de uitslag ln handen hebben nog met een zeer zware bergrit voor de boeg staan. Het Centraal massief, voor de eerste maal inge schakeld, dient nog te worden over wonnen. Daarop volgt nog eer zeer belangrijke tijdrit die wel eens over de ereplaatsen zou kunnen be slissen. Toch moeten wij zeggen dat de zwaarste brokken achter de rug liggen. De Pyreneeën, thans over twee ritten verdeeld, zijn niet bij machte geweest het klassement doorheen te schudden, al hebben zij toch enkele wijzigingen aange bracht. Zo zagen wij er een beste Robic oprukken naar de derde plaats en beleefden wij een vervoe rende strijd tussen Ockers en Ro bic» strijd waarvan de eerste phase die thans werd afgesloten, in het voordeel van onze landgenoot ls uitgevallen. Of Roblc zich bij deze stand van zaken 3'36" achter stand zal neerleggen, is even wel nog een andere zaak. In elk geval, de tweestrijd schijnt tot het laatste ogenblik het vuur van de ronde te doen oplaaien, want aan de eerste plaats van Coppi ls al sinds lang niet meer te tornen. Een ander feit is de lichte terug buig van onze landgenoot Close, uie echter kranig een inzinking doorbeet en alhoewel op de zesde plaats teruggeworpen, toch maar een goeie twee minuten achterstand op Robic telt. Tussen beide in zit ten Ruiz en Bartali, zodat het tus sen deze vier een spelletje ls van seconden, eerder dan van minuten. Ockers leverde een beste presta tie in de Pyreneeën, hij reed mis schien nooit zo goed als in deze etappes; slechts voor een beste Coppi moest hij het hoofd buigen, zij het dan nog na hard verweer. Ook onze andere landgenoten kun- HET WEKELIJKS NIEUWS i Zaterdag 19 Juli 1952 Blz. 9. TE GITS op 2 en 3 Augustus» Westvlaanderen het land van wielrenners en sportavonden deed nog weinig aan studie van het sportprobleem. Toen Pater van Olé, Sporta's hoofdproost, dat deed opmerken aan Z. Exc. Mgr Laml- roy. gaf deze dadeliljk enthousiast toelating studiedagen en -kampen te houden in zijn bisdom. Zo werd dan vorig Jaar het eerste Sporta- studlekamp gehouden op Hernieu- wenburg. Deze kon dit laar geen gastvrijheid geven, en ten slotte vonden we het kasteel Mariasteen te Gits, waar de N.S.L.O. is onder gebracht. Het ligt vlak bij het treinstation. Het kamp begint op 2 Aug. met het avondmaal te 19 u. stipt en eindigt op 3 Aug. namiddag. Mon Laenen, maatsch. assistent, zal er spreken over de taak van Sporta op gebied van lichame lijke, zedelijke, culturele en sociale opvoeding van de sportbeoefenaar. Pater van Clé over de verhou dingen van Sporta tot andere bonden en Jeugdwerken; en ln een tweede lezing zal hij ons vertellen hoe Sporta dat in het verleden heeft betracht, en hoe het denkt die taak in de toekomst te verwe zenlijken. Naast de studie zal het er fris en jeugdig aan toegaan: geestdrift en warm enthousiasme ls verzekerd als Pater van Clé erbij ls. En als dan de deelnemers zorgen voor muziekinstrumenten en fototoestel len, is ook het ontspannend deel verzekerd, des te meer dat er ge zorgd wordt voor morgenoefenin gen en spel en sport onder deskun dige leiding van de Prov. Sporta- leider. WIE VERWACHTEN WE OP DIT KAMP? Natuurlijk alle Sportakerels zon der uitzondering. We begrijpen dat de renners niet komen tijdens het seizoen. Maar we verwachten ook alle sportbeoefenaarsvoetballers, turners, athleten, zwemmers, vol leyballers, handballers, boksers, enz. enz., allen zonder uitzondering l Ook hopen we dat ieder onderwijs gesticht en vakschool en normaal school, minstens middelbaar een paar afgevaardigden zal zenden. Ook jonge onderwijzers en alle jeugdleiders zijn op hun plaats op het kamp. Wacht niet om uw inschrijving te zenden aan de Provinciale Spor- tavoorzitterJulien Hanssens, We- velgemstraat 149, Gullegem. Om de goede gang van de zaken hopen we dat ieder tijdig zal aan wezig zijn voor het avondmaal. Wie zulks niet kan, schrijve wanneer hij precies denkt te komen. Wie niet het volle kamp meemaakt, betaalt toch 30 fr. Inschrijving, buiten de verblijfkosten. Deze be lopen 95 fr., met de inschrijving inbegrepen. Wat moet U meebrengen? Toilet- gerief, slaapzak of lakens (ver plichtend), sportbroekje en pan toffels. Stelt niet uit! Wacht niet lan ger! Zendt vandaag nog uw in schrijving! En misschien die van uw vrienden, die u meebrengt! Pater van Clé. Zo zag mem de betreurde kampioen Vanderschrick ontelbare malen ln onze snelheidskoersen evolueren. Stijl, snelheid en durf ziet men verenigd in deze foto, genomen ln een der Belgische kampioen schappen. Frans Vanderschrick ls niet meer. Op onze eerste bladzijde brengen wij het verhaal van het triestig ongeval dat hem het leven zou kosten. In Vanderschrick verliest de mo torsport een groot kampioen. Vanaf 1929 schafte hij zich een vergun ning aan en beoefende met sukses alle takken van de motorsport. De zijspannen droegen evenwel steeds zijn voorkeur weg en het ls ook als dusdanig dat hij zijn grootste suk- sessen ln zuivere snelheid be haalde. Zijn overwinningen en ereplaat sen zijn legio. Hieronder brengen wij een klein uittreksel van zijn voornaamste sutsessen. 1931; 1» in Antwerpen - Parijs - Antwerpen. 1932: 1° in Parijs - Roubaix - Parijs 1933: 1" ln de 24 uren van Antwer pen. 1" in Roubaix-Parijs-Roubaix 1" in Luik - Lyon - Luik. 1934; 1" in Roubaix-Parijs-Roubaix 1' in Parijs - Nizza. 1* ln Luik - Berne - Luik. 1938: 1° in Roubaix-Parijs-Roubaix 1" ln Parijs - Pyreneeën - Pa rijs. 1° in Luik - Turijn - Nizza - Parijs - Brussel - Luik (2.700 km.). 1936: 1° ln Parijs - Nizza. 1937: 1° in Parijs - Nizza. 1938: 1" in de Omloop van Floreffe. 1939: 1° in Luik -Chamonix - Luik. 1945: 1* ln de Grote Prijs der Grenzen. 1946: 1° ln Herenthals - Spa - He renthals. 1* ln Grote Prijs van Brussel. 1" in 24 u. van Schaerbeek. 2" te Barcelona en te Lyon. 1948: 1" ln de prijzen te Gédinne, Mettet, in de Ronde van Bra bant, de 24 u. van Sohaer- beek en de Grote Prijs van België. 1949: 1° in de Grote Prijzen van Gédinne, Mettet, Micheroux. 3° in 't wereldkampioenschap. 1950: 1" te Luxemburg, Mettewie, Waremme, Sombreffe en Ant werpen. 1® in de 12 u. van Elsene. 19512* in Antwerpen - Parijs - Antwerpen. 1" in de internationale zes- dagen van Varèse. 1952: 1" in de Sterren van Hene gouwen en der Ardennen en in de omlopen van de Arden nen en der 3 Grenzen. Daarbij was de ongelukkige nog negenmaal kampioen van Belgié geworden, nl. in 1935, 1938, 1946, 1947, 1948, 1949, 1950 en 1951. Herinneren wij daarbij nog dat het juist zes jaar geleden is dag op dag dat de andere grote mo torrenner Grizzly te Knokke bij een ongeval titdens de trainingen om het leven kwam. nen op goede wedstrijden terug blikken. De Hertog hield flink stand, wijl Ward Van Ende met eender wie mee kon maar als knecht, niet ver van baas Ockers weg mocht. Spijtig voor de Ward dat de toestand zich aldus voordoet. Wij hadden hem graag ln het ge bergte eens rijn eigen kans zien gaan. Hij marcheert opperbest, heeft een stalen gezondheid, goed humeur, klimt goed, recupereert nog beter, kortom heeft alles om een beste rondeman te zijn. Mis schien komt wel eens de dag dat hij zijn eigen kans krijgt. Rosseel, Neyt en Decock klom men heel water beter dan in de Alpen, zij wonnen zelfs verschil lende plaatsen ln de klassering, wijl Rosseel voor een nieuwe rit- overwlnning zorgde. In de landenrangschikking ne men onze mannen de derde plaats ln. In de rug worden zij niet meer bedreigd wijl zij 38 minuten ach terstand tellen op Frankrijk dat na Italië de tweede plaats inneemt. Ook hier is nog niet alles gezegd en wij zien de onzen nog een felle inspanning doen om ook hier nog een trapje hoger te geraken. Al met al kunnen we op onze fel verminderde ploeg nog vrij fier gaan. Zij trok ach tot nog toe met ere uit de slag. DE RITTENUITSLAGEN 16" Rit: Perpignan -Toulouse 1. Rosseel André; 2. Vivler; 3. Baroni; 4. Bianchi; 5. Marinelli; 6. Teisseire7. Paret; 8. Telotte; 9. Goldschmi/dt; 10. De Hertog; 11. Van Est; 18. Neyt, op 1' 30"; 25, de groep met de andere Belgen. 17" Rit: Toulouse - Bagnères-de-Blgorre 1. Geminiani; 2. Rolland, op 1' 14"; 3. Ockers; 4. Bartali; 5. Coppi; 6. Nolten; 7. Robic; 8. Close, van Ende, De Hertog, Carrea, Ruiz, Dot- to, Gelabert; 30. Decock, Rosseel, Neyt, op 10' 08". 18* Rit: Bagnères-de-Blgorre - Pau 1. Coppi Fausto; 2. Ockers, op 4"; 3. Robic, op 5"; 4. Ruiz, op 7"; 5. Bauvin; 6. Gelabert; 7. Nolten; 10. Van Ende; 12. Close, op 1' 14'; 18. Decock, op 10' 24": 21 De Hertog; 42. Rosseel en Neyt. 19" Rit: Pau - Bordeaux 1. Dekkers Hans; 2. Voorting, op 9 sec.; 3. Pardoen; 4. Faanhof, op 1' 45": 8. Vibetta; 6. Glguet: 7. Ros seel: 13. Van Ende, op 2' 19''; 25. De Hertog, op 3' 34"; 30. de groep met alle grote favorieten en de andere Belgen, op 7' 05", 20" rit: Bordeaux Limoges. 1. Vivler; 2. Van Eest, op 20 me ter; 3. Decaux; 4. Renaud; 8. Ke- bailli, op 2'53"; 6. Ockers op 3'01"; 7. Goldschmidt; 8. Faanhof; 9. A. Rosseel; 10. Massip en de ganse groep met Coppi, Bartali, Robic, de Belgen en al ae grote vedetten. Beroepsrenners GISTEL. 1. Mathys L.; 2. Dier- okens; 3. Depoorter J.; 4. Labaere; 5. Plovie; 6. Bauwens; 7. Caupain; 8. Olllvler; 9. Debaere; 10. L. Wouters. HOEILAART-D1EST. 1. Ollivler Valeer; 2. Peeters; 3. Brut*— 4. Wou ters L.; 6. Mathys L.; 6. Anthonis; 7. Schaecken; 8. Storms; 9. Sneyders; 10. Gelijk: Renler, Gilbert Desmet en een tiental andere renners. PAMEL. 1. Barbé Leon: 2. De- prycker; 3. Boumon; 4. Lerno; 5. Smet; 6. Bouvard; 7. Baeyens; 8. De- lathouwer; 9. Vanderstockt; 10. Le- clercq. DUFFEL. 1. Zagers Jan; 2. Buyl; 3. Van As; 4. Suyckerbuyck; 5. Jo- dhums; 6. Van Roosbrouck; 7. Ver- söhueren Stan; 8. Mollln; 9. Hoef- kens. Deurne. 1. Hackselmans; 2. De- oorte; 8. Defejrter; 4. E. Jacobs; 5. E. Sterokx; 6. Brusselmans; 7. Bauwens; 8. Van Stayen; 9. Joris; 10. Gilbert Desmedt. Onafhankelijken HOEI (Kampioenschap van Bel gië). 1. Jan De Valck; 2. Denys Rik; 3. Deloor; 4. Debeule; 5. Ceule- mans; 6. Vandecasteele; 7. Adrlaens- sens; 8. Vervueren; 9. Borghmans; 10. Plas. EISDEN. 1. Leo Buyst; 2. Bau wens; 3. Pansaer; 4. Lambotte; 5. Kelohtermans; 6. Mathleux; 7. Lowle Petrus; 8. Cox. HÖEGAARDEN. 1. Vandecastee le Odlel; 2. Plas; 3. Vander Eist; 4. Vermaelen; 5. Bral; 6. Briesen; 7. Vanden Vonder; 8. Vangeel; 9. Borgh mans; 10. Branckaert; 20. Vuylsteke Michel. Liefhebbers LOKER. 1. Verbeke Roger (Ge luveld): 2. Planckaert; 3. Vandevoor- de; 4. Jacob W.; 5. Vancolllie; 6. Stof- ferls; 7. Hallaert; 8. Indevuyst; 9. Devolder; 10. Decraeye; 11. Pype. S ELOOI WINKEL. 1. Monchy Julien: 2, Vuylsteke G.; 3. Leen- knecht; 4. Vanrljssel; 5. Vuylsteke R.; 6. Nolf; 7. Verbeke J.; 8. Vlaene; 9. Vanhoutteghem; 10. Dhondt. OOSTENDE-LAUUWE. 1. Be- ckaert Marcel; 2. Vantieghem; 3. Naessens; 4. Demeulenaere Fr.; 5. De- voghel; 6. Vanbossel; 7. Vanassche; 8. Holvoet; 9. Deknook; 10. Malfait. LEDEGEM. 1. Taecke Karei; 2. Verbeke (Wervlk): 3. Jacob W.; 4. Vanassche; 5. Indevuyst; 6. Verbeke (Geluveld); 7. Vanbossel; 8. Kerck- hove: 9. Vanrljssel; 10. Joseph Roger; 11. Verhaeghe Fr. MOORSLEDE-S LIJPS. 1. Van Holsbeke Jules; 2. Van Tleghem; 3. Salembler; 4. Parmentier J.; 5. Mal fait; 6. Van Welden; 7. Vanrljssel; 3. Truye; 9. Taecke; 10. Rebry G. op postcheckrekenlng 4763.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt ons blad tot einde 1952. Zondag zakten wij af naar het stille Leisele. Wij vreesden het dat wij maar een klein handvol ren ners aan de startlijn zouden krij gen, en toch waren het er nog 23. Er waren er die het Zondag met heel wat min moesten doen. De van stad tot stadOostende - Lauwe had er nauwelijks drie meer. En dan moet men nog be denken dat Leisele toch in een verloren en afgelegen hoekje ligt, en dat men in de nabije omtrek ook maar tevergeefs naar renners moet gaan zoeken. Er zat een geweldige wind toen sportafgevaardigde Vanden Abeele stipt op het uur het vertrek gaf. De stormwind die over het blote stak, was evenwel niet van aard om de renners af te schrikken, ver mits Raf Ghisquière en Cyriel De- ruyck onmiddelllijk de plaat poet sten en spijts een poging van Jo seph Roger voorop bleven. Het tempo is onmiddellijk fataal aan Devos, wijl 'op dé wijk Abeele ook Claerebout voeling verliest. Hij kan evenwel aanpikken bij Deneut, Decroo en Geerardyn, die eventjes los geraakten, maar opnieuw aan sluiting verkregen. In de tweede ronde tellen de vluchters 45 sec. boni op de groep, waarvan eerst Boets en Decroo en wat later De- vrlendt en Delannoye met Geerar dyn werden losgesch-ud. Als Deruyck evenwel plat valt, zal Ghisquière ook wijselijk niet meer aandringen. Zijn plaats voor aan wordt evenwel Ingenomen door de strijdlustige Indevuyst, die tot 200 meter voorsprong zal ne men maar nooit buiten schot van de groep geraakt. Deze telt nog negen man, maar Roger Huyghe zal ook wegvallen. Roger Noyelle, die fel op een mooie uitslag ge mutst was, zal wat verder plat rij den en na herstellen moedig ach tervolgen. Een tweede bandbreuk zal hem evenwel, spijtig genoeg, alle Illusies ontnemen. Inmiddels werd Indevuyst bijge- beend en zijn wij halfweg koers. Op kop tellen wij de grote favo rieten (op Roger Noyelle na) en de strijd belooft nog hard te worden. De kopmannen zijn: Vandevoord® Joseph Roger, Brouwers, Vander Heyden, de beide sterke Verbeke', Ghisquière, Jacob, Indevuyst en Meulemeester. In de zesde ronde zien wij herhaalde pogingen van de niet sprinters Jacob, Meulemeester en Vander Heyden, maar steeds zit men op vinkenslag en niemand geraakt weg. Tijdens de zevende ronde zullen Brouwers en Vander Heyden, op een demarrage van Vandevoorde en Ghisquière, voeling verliezen. Wanneer het tempo eventjes verslapt, komen beide Jongens weer knap bij-gepeddeld, zodat de laatste ronde met een 10- kopplge groep wordt aangevat. BIJ het uitgaan van het dorp spurten Raf Ghisquière en Willy Jacob sa men voor een premie. Zij liggen een 20-tal meter voorop en beslui ten maar van hun inspanning voort te zetten. De spurters reage ren echter geweldig. Het komt tot een helse achtervolgingsrit maar dank zij het machtwerk van Willy Jacob blijven de vluchters lichtjes veld winnen. Als Vandevoorde, die de overwinning ziet ontsnappen, daarop aan het sleuren gaat, ziet het er naar uit of alles weer sa men zal lopen-. Zo ver zal het ech ter niet komen. De vluchters ver staan elkaar goed en lopen- op nieuw meer en meer uit. In al dit geweld hebben V-ander Heyden en Brouwers voeling verloren, wijl de groep, het vruchteloze van de po gingen inziende, te Izenberge de achtervolging opgeeft. Ghisquière en Jacob snellen samen onbedreigd naar de eindmeet, waar de Ieper- ling zich zoals verwacht, afgete kend de snelste toonde. De daarop volgende spurt geeft nog iets van het bovenste beste. Vandevoorde wint na een harde zij aan zij op Verbeke van Geluveld en Joseph Roger. In de kategorfe sidc-cars (seniors) behaalde de lokale vedette René Bruneel, een zeer afgetekende zegepraal. Na zijn zege werd hij in de bloemen gezet. Thoma wint bij de Seniors JUNIORS Finale: 1. GHYSSELS; 2. Calus; 3. Soenen; 4. Minne; 5. Bekaert; 6. Versluys. SENIORS X" Reeks: 1. THOMA; 2. Vander- sluys; 3. Bisschop; 4. Decat; 5. Dox. 2" Reeks: 1. THOMA; 2. Vander- sluys; 3. Dox; 4. Carlier; 5. Bruneel. 3° Reeks: 1. THOMA; 2. Dox; 3. Bruneel; 4. Carlier; 5. Deboutte. Eindstand: 1. THOMA, 3 p.; 2. Dox, 10 p.; 3. Bruneel, 15 p.; 4. Vander- sluys, op 1 ronde, 10 p.; 5. Deboutte, 18 p.: 6. Carlier; 7. Blsschops; 8. De cat; 9. Tourneur. Bruneel wint bij de side-cars. ZIJSPAN I" Reeks: 1. BRUNEEL (Poperinge): 2. Denijs; 3. Marechal: 4. Bruneel (Merkem); 5. Vanderschrick. 2" Reeks: 1.BRUNEEL (Poperinge); 2. Denijs: 3. Marechal: 4. Vander schrick; 5. Bruneel (Merkem). 3" Reeks: 1. BRUNEEL (Poperinge): 2. Denijs: 3. Marechal; 4. Bruneel (Merkem). Eindstand: 1. BRUNEEL (Pooerin- ge), 3 p.; 2. Denijs, 6 p.; 3. Marechal, 9 4. Bruneel (Merkem), 13 p.; 5. Vanderschrick, 14 p. ALGEMEEN KLASSEMENT NA DE 13" PROEF 1. Joseph Roger 1S2 2. Verbeke R. (Geluveld) 125 3. Indevuyst 117 4. Vandevoorde 114 5. Verbeke R. (Wervlk) 111 6. Ghisqutere 75 7. Jacob WiUy 63 8. Noyelle Roger 50 9. Rebry Jacques 47 - 10. Quartier Maurice 37 I 11. Taecke Karei 32 12. Vander Heyden Daniel 32 13. Monchy Julien 29 14. Rebry Gaston 28 1(5. VanffT?eghemrNort>ert 25 Noyélle André 18. Winne Roger 24 19. Verhaeghe Frans 23 20. Meerscman Roger 22 DE UITSLAG 1. GHISQUIERE RAF, (leper), de 110 Km. in 2 u. 59 min.; 2. Jacob Willy (Poperinge) op 31.; 3. Vandevoorde Albert (Kemmel), op 1'03"; 4. Verbeke Roger (Gelu veld), op 1 meter; 5. Joseph Roger (Koekelare), op 15 cm.; 6. Verbeke Roger (Wcrvik); 7. Indevuyst Ge rard (Zillebeke); 8. Meulemeester Georges (Zandvoorde)9. Brouwers Leen (Veurne), op 30 sec.; 10. Da- öM Vaakler Heyden, (Adtafcert»), op 40 *ec.; 11. Noyelle R. (Mootree- lë), op 4 min.; 12. Huyghe Roger (Poperinge); 13. Delannoye Daniel (Nieirwkapellé): 14. Devrlendt Ju les (Veurne); 18. Geerardyn Willy; 16. Boedt Hendrik (Lo); 17. De croo Lucien (Adlnkerke); 18. Dê- vos Albert (Kemmel). ENKELE INDRUKKEN Raf Ghisquière won, en met hem ging een der verdienstelijkste ren ners uit koers met de zegebloemen lopen. Verdienstelijk, omdat hij niet alleen ter eindmeet de rapste was, maar vooral omdat hij zich een ongebreidelde aanvaller had getoond. Stilzitten staat nu een maal niet in het woordenboek van de Ieperling geschreven en te Lei sele werd hij om die ongedurigheid beloond. N-een, Raf steelt zijn ze gepralen niet, hij doet er zweat werk voor, en daarom zijn ze hem ook van harte gejond. Raf zal het ons evenwel niet tén kwade dulden als wij beweren dat Willy Jacob naar het einde toe zich de sterkste van het lot toonde, en- dat het slagen van de ontsnapping in grotendel-e aan de Poperingenaar toe te schrijven- is. Dit wil niet zeggen dat wil hiermede de ver diensten van de zoon van Fóhten willen verminderen, verre van daar. Maar toch willen we Cesar geven wat Cesar toekomt. Jacob won niet omdat Hij geen spurter is, maar in het koerselnde toonde hij zich de sterkste. Hij beschikt momenteel over de grote forme en stapelt de ene ereplaats op de andere. Zoals hij thans marcheert moet hij geen enkel liefhebber vrezen. Meteen citeerden wij de twee grote uitblinkers. Wie we verder de grootste verdiensten moeten toekennen, weten wij zelf zo spoe dig niet. Allen die in de hoofdgroep eindigden kunnen wij wel óp een lijn stellen, vermits zij elkaar maar niets toegaven. Dat Vandevoorde de rapste was, kan ons niet eens verwonderen, terwijl tussen Verbe ke (Geluveld) en Joseph Roger in de spurt toch bitter weinig ver schil lag. WIJ kunnen niet sluiten «wider eventjes te wijzen pp de verdien sten van de jongeren: Brouwers, Vander Heyden en Huyghe Roger. Eerstgenoemde die nog maar pas enkele weken uit de nieuwelingen- klasse overkwam, wordt beslist een- hele baas in deze categorie. Laat hem maar de tijd zich aan de af stand aan te passen. Een knaap met heel wat in zijn mars, ont- höüdt dlt vah ons. Vander Heyqeti. moest évenéëhs naar het einde toé begeven. Het was de tol die hij -be taalde voor enkele nodeloze in spanningen in de zesde ronde. An ders reed hij zeer puik. Roger Huyghe uit Poperinge, ging, lang, heel lang mede met de kopmannen. Ook hij moet nog leergeld beta len, maar is flink aan het verbete ren. Dat hij nadien stand hield en voor de achterkomenden wist te blijven wil heel wat Zeggen, Ten slotte waren Deruyck en Roger Noyelle de grote pechvogels. Jammer want wij hadden bèidèn graag in koers gezien, en hén tot het einde toe er in gehouden. Zij hadden beslist hun woordje ih de eindafrekening mede gesproken. EEN TOEKOMEND OLYMPISCH KAMPIOEN? PARRY O'BRIEN van de Universiteit van Zuid-Californië, die onlang* het wereidrekord kogelstoten van Jim Fuchs op 17,40 m. bracht» wordt al* een der grote kanshebbers op de Olympisch© titel aanzien. HET NIEUWELINGEN KAMPIOENSCHAP van BELGIE Bet selectie-comité van de B.W.B., afd. Westvlaanderen, heeft volgen de nieuwelingen aangeduid, om deel te nemen aan het kampioen schap van België voor nieuwelin gen, op Zondag 87 Augustus, te Wevelgem: Baert André, Berckaert Alfons, Crabbe Remi, Dcboodt Michel, Delrue Georges, Demarck Romain, Lagast Robert, Lesrrauwaet Daniël, Minne Cyriel, Moreel Grégoire, Muylle René, Pattyn Edgard, Parmentier Maurits, Peetere Leon, Taillieu Lucien, Vanhoucke Werner, Venneste Henri, Verhelst Jan, Verhougstraete N. DIELEN IS NIET MEER Ieder sporttak eist op tijd en stond zijn slachtoffer. Ook de wie lersport maakt hierop geen uit zondering. Van tijd tot tijd schie ten min of meer bekende renners het leven in bij de uitoefening van hun stiel, men gedenke Richard Depoorter en Roger Vuylsteke bij ons, en recenter nog het ongeval aan Sérse Coppi overkomen. Zaterdag laatst betreurden wij het heengaan van de jonge Franse renner Dielen. Deze is voor ons geen onbekende, vermits hij woon achtig is te Rijsel, en meer dan eenmaal in onze koersen uitkwam. Onder meer zagen wij hem in het voorjaar nog aan het vertrek van de Ronde van Westvlaanderen voor liefhebbers. Bet ongeval deed zich voor in de buurt van Toulouse tijdens het toegkampiocnschap van Frankrijk voor liefhebbers. De wedstrijd liep naar het einde toe en de jonge Rijselnaar lag lichtjes afgeschei den voorop, zodat allen meenden dat zij in hem de nieuwe kam pioen zouden mogen begroeten. In plaats van eer, aanzien en bloe men wachtte hem evenwel iets an ders. In de omgeving van het dorpje Fanjeaux moet hij plots onwel zijn geworden met het ge volg dat hij in grote snelheid te gen een boom terecht kwam. Hij werd onmiddellijk ndar een hos pitaal te Toulouse overgebracht al waar hij Zondagmorgen aan de opgelopen verwondingen bezweek. Volgens do algemeen aangeno men meningzóu hij dóór een zon nesteek zijn getroffen geworden. DE DAVIS CUP Dat België als klein land, op sportgebied in vele takken bewees groot te zijn, is reeds maar al te dikwijls gebeurd. Eén bewijs te meer kregen wij Zondag laatstle den te Parijs alwaar onze verte genwoordigers, Washer en Bri- chant, da Fransen Abdessalam en Remy met 2 tegen 3 versloegen. De tennissport is nu eenmaal geen populaire sport, vermits zij uitslui tend door meer bepoederden wordt beoefend, maar toch moet het ons verheugen dat wij ook op dit ge bied waardige vertegenwoordigers hebben. Nu de tijd van Lacroix, Geelhand en andere do Bormans voorbij is, hebben zij opvolgers van internationale waarde gekre gen. Brichant en Washer schakel den te Brussel de Zweden uit in de 1/finales voor de Davis Cup (Europese zone) om thans in de halve finales nipt van Frankrijk te gaan winnen. Voor onze jeug dige landgenoten is dit reeds een hele prestatie, die tevens een flin ke aansporing zal zijn om met vertrouwen de finale tegen Italië aan te pakken. Deze finale wordt op het einde van deze maand te Rome betwist. ITALIANEN IN ONS LAND Van 26 Juli tot 3 Oogst wordt in ons land de Ronde van België voor onafhankelijken verreden. De inrichters hebben dit jaar eens te meer voor een flinke buitenlandse vertegenwoordiging gezorgd en zo komen onder meer negen Italianen afgezakt om onze jongens het le ven zuur te maken. We geloven inderdaad dat dit de juiste uit drukking is, vermits het geen klantjes zijn die ons worden af gestuurd. Hier gaan ze: Barrozzi Danilo, Padovan Arrigo, Bartolozzi Valdemaro, Piazza Dónaio, Conterno Angelo, Zampieri Giacomo, Isotti Livio, Frosini Luciano, Ottusi Dino. Wie zich even deze namen goed voor het geheugen neemt, zal zich herinneren dat deze renners stuk voor stuk, alle negen, aan de jong ste Ronde van Italië hebben deel genomen, wel te verstaan in deze der beroepsrenners. Dat zij slechts in dienst van de grote ba zen Coppi, Magni en Bartali ston den. neemt niets iceg van hun mo gelijkheden. Evenmin als hier, zal men in Italië geen sukkelaars als knechten betalen. Wij mogen ons dus zeker aan een felle strijd verwachten en zijn benieuwd hoe het Squadra Azurra, het er op onze wegen zal vanaf brengen. DE OPGANG DER HOLLANDERS Op wielergebied staan onze Noorderburen nog heel wat ten achter op de andere grote wieier- landen: Frankrijk, Italië. België cn Zwitserland. Desniettemin heb ben zij op tijd en stond renners gegeven van zeer grote ivaarde en kunde, in de diverse takken der wielrijdcrsport. Denken wij maar even aan om niet al te ver te rug te moeten gaan Van Vliet, Suite, Boeyen, Pellcnaars, Middel kamp, Schulte, e.a. Deze waren echter slechts individualiteiten, zij het dan ook van grote klasse. Nederland neemt dit jaar niet voor de eerste maal deel aan de Ronde. Ook verleden jaar was de Oranjeploeg van de partij. Aan vankelijk liep toen alles tamelijk goed van stapelvermits Van Est zeker ogenblik zelfs de gele trut droeg, maar na de val van hun kopman, trokken ook de andere overblijvenden naar huis. Neen, Nederland brak nog nooit veel potten in de Tour. Dit jaar schijnt echter verande ring in de traditie te zullen komen. Kees Pellenaers kreeg dit jaar een knappe ploeg onder zijn leiding cn op het huidig ogenblik zitten er nog acht van <le acht vertrekkers in koers. Met Nolten en Dekkers veroverden zij reeds twee rit- overwinningen, wijl Nolten 15' en Van Est 18' geklasseerd staan in de algemene rangschikking. In de landenklassering staan zijn 5° voor de Franse regionale ploegen cn Zwitserland. Daarbij bewees de jonge Nolten hij die dit jaar als liefhebber nog de Omloop van miskenbare klimmerskwaliteiten Bevrijd Dauphiné betwistte over onmiskenbare klimmerskwaliteiten te beschikken. In de komende ronden moet hij beslist tot nog beters in staat worden geacht. Alles samen genomen trekken onze buren goed hun streng, van kleine ploeg zijn zij naar de mid delmatige ploegen overgesprongen. KOMEN EN GAAN Over dc Ronde van Frankrijk schreven dat wij er als weekblad wordt in de dagbladen zoveel ge niet zo heel veel meer moeten over schrijven. Laat ons dan even blijven bij enkele opmerkingen, zo o. m. over het feit dat ver schillende renners die verleden jaar bij de uitblinkers waren, er dit jaar zo heel weinig van te recht brachten. Als wij de hui dige rangschikking overlopen dan vinden ivij op weinig benijdens waardige plaatsen renners als Bernard Gauthier, Teisseire, Quen- tin, Marinelli en Lazaridès. Zelfs Geminiani, spijts hij 12° gerang schikt is, is dit jaar een desillusie. Vergeten wij niet dat hij verle den jaar tweede eindigde en de grote veropenbaring van de ron de was. De grote verwachtingen die de Fransen op hem bouwden, heeft hij niet gestand gehouden, spijts hij dit jaar reeds twee berg ritten won. Neen Gem is voor de Fransen niet de verwachte ronde winnaar geworden. En wat dan gezegd van Mcunier, de Franse revelatie 1951, die dit jaar reeds vroeg uit het deelne mersveld verdween? Hoe uit te leggen dat Lucien Lazaridès, die toch een hele aas is, er dit jaar nog niets van terecht bracht, en zelfs in de bergen, zijn geliefst operatieveld nooit in dr. eerste gelederen te vinden was? Van ren ners als Teisseire cn Marinelli kan men gebourlijk I\un dienstjaren t&r verontschuldiging inroepen, al kunnen wij ze evenwel nog niet tot de hele oude garde rekenen. Hoe komt het dat Bernard Gau thier, die toch niet meer aan zijn eerste ronde is en reeds meerdere malen er in uitblonk, thans niet eens onder de eervolle 'vermel dingente noteren valt? Wal al vragen waarop niemand in staat is een antwoord te geven. Een feit is zeker dat de Franse ronderennerskorps dit jaar een lelijke deuk gekregen heeft. Als wij het algemeen klassement over- schouwen dan zien wij dat onze Zuiderburen slechts drie renners in de 15 eersten hebben: Robic, die eens in ongenade viel, moet nog de eer redden, Dotto dan ze vende en Geminiani twaalfde. Nee, zo heel schitterend ziet het er voor de Fransen niet uit. En ixt.n de regionale ploegen is er ook niemand die zich dit jaar op de voorgrond werkt. De beste is dan nog de jonge Le Guilty, die mo gelijks wel eens geroepen wordt om een vooraanstaande rol in de ronde te spelen. JODEC. na lezing, ons blad ln de handen van een v lend of gebnur <Ile het nog niet lieeft. U bewijst er ons eeu dienst mee. Dank.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 9