VOOR POPERINGE EN IEPER 10 16 Van Bedevaarten en gebeurtenissen 5 De Militaire Diensttijd Twee gebroeders bij ontploffing op het strand te Lombardsijde om het leven gekomen 2 Soldaten uit Lombardsijde botsen per moto op stilstaande vrachtwagen en worden op slag gedood De autogeleider met zijn vrachtwagen ip de vlucht DerdeGarnaalfeest Dodelijk werkongeluk te Wijtschate Militiantn mogen na 21 maanden afzwaaien Mgr Roelensfeesten met luister gevierd te Oostduinkerke Koning Garnaal hield duizende Toeristen in Feeststemming blijft bepaald op 24 maanden KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEÏ Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG AUGUSTUS 1952 maar... BUITENLANDS OVERZICHT Een derde door granaatscherven gekwetst Ardooie, 15 Oogst UURROOSTER DER FEESTELIJKHEDEN Nachtelijke botsing te Esen Landbouwer door eigen tractor doodgereden HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELAR3 (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nleuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48' JAAR. N' 33. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 58 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge NA de Boerenjeugd, de ar beidersjeugd! Ge moet gezien of ten minste gehoord hebben, hoe die 11.000 Kajot- sters, die 9.000 Kajotters gebede vaart hebben te Lourdes! Ge moet vooral vernemen van buitenstaan ders of vreemdelingen, welke onbe schrijflijke indruk die bedetocht van onzemeisjes en jongens heeft gemaakt. Hoe er dan nog mensen gevonden worden, die me nen dat die jeugdorganisaties nut teloos zijn of uit den boze zijn!... Fiel zei er mij 't zijne over... raak zoals hij dat kan! Hij wist er ook, zo niet alles, dan (och veel over, want hij was in die dagen ook te Lourdes, met Vlaan- derens Bedevaartmaar zlj-n oude Kajottersliefde was weer opge weld en hij... stokte meer dan een keer als hij mij 't relaas gaf van die gebeurtenis. Want het wds een gebeurtenis. Die Dinsdag, wanneer dat leger Kajotters en Kajotsters daar op de Esplanadehun toewijding ver nieuwden aan de Lieve Vrouw, bij het zwaaien van honderden vlag gen, bij de zang van die vele dui zenden... dan stonden nog meer duizenden stom van ontroering, dan ging een rilling over dat een delijk plein; dan moest de ergste papenvreter, die ook eens naar Lourdes komt, qm de... afgoderij te bekijken, of weglopen van razer nij of de indruk opdoen dat er een geslacht opgroeit dat in zijn ge loof vastgegroeid zit als in de rot sen van de Pyreneeën. De DonderdagnachtAanbidding nn nachtmis, in... open lucht. Was het de Dinsdag onbeschrijflijk, die nacht was onvergetelijk! Donkere lucht maar verlicht plein! Duizen den en nog duizenden uniformen, waartussen ook... soldaten-unifor men. Onder de bomenrijen... biecht in open lucht. Biecht van jonge mannen! Pé, zei Fiel, dè,t heeft me meest gepakt, dat en de kruisweg van de jongens. Ik zag die rijen en rijen, ik zag hoe er steeds meer priesters biecht moesten horen; ik vernam nadien dat er... zestig biechtvaders waren, die nacht! Kwezelaars?... Mannen die niet bang zijn ook hun binnenste eens naar buiten te keren; ook dit bin nenste waar de X-stralen niet bin nen kunnen! Alleen de bangeriks, met een mond als een steenoven en een hert als een tabak-zaadje, zul len van kwezelaars gewagen. Ik sprak over de kruisweg» Pé! Dat moest ge gezien hebben!... Ik zegu dat ik... gepakt was. Die jon gens hebben... gebeden zoals ik nooit zag; en niet éénmaal, met de groep, maar in kleine groepjes gin gen ze opnieuw die lastige kruis weg; zoals zij in groepjes naar de grot gingen, bij 't gekroonde beeld baden. Er groeit een nieuwe wereld, Pé, een kwade die we kennen, maar ook een goede, waarvan we niet eens vermoedden dat zij nog goed was! En ik spreek dan nog niet over de mijnwerkers-brancardiers en de talloze andere brancardiers! Daar staat ge paf voor! De vreemdelingen stonden verbaasd. Kon men nog wel den ken dat in onze tijd van onver schilligheid en... platheid er nog jonge mannen waren uit één stuk? En kerels vol vuur en leven die Lourdes deden daveren niet alleen op de Esplanade! Het Kajotterslied dreunde dagen door de stad, de Vlaamse Leeuw was nooit het klauwen moe en de man-nen van 't Kortrijkse hadden zelfs het Be zem-lied mee uit het Gulden- Sporenspel Pé, zei Fiel, dat moeten alle mensen in Vlaanderen weten! Dat moeten ze weten! Dat zijn van die gebeurtenissen die sporen nalaten. Een manifestatie, dat is als vuur werk... klapt open en verdwijnt. De kinders klappen in de handen en roepen: Oh! en vergeten... Maar die gebeurtenis? Dat is een aanloop! Zij luidt een nieuwe pe riode in van immer dieper werking. Ik geloof dat Fiel gelijk heeft. Ik geloof dat er inderdaad een nieuwe wereld groeit, een kwade die we kennen, die zich iedere dag op straat vertoont in al haar le lijkheid en onbeschaamdheid. Er is echter een andere, betere wereld, waar geloof, sterk geloof, als enthousiasme voor dat geloof aan de grondslag ligt. Die open baart zich af en toe bij een ge beurtenis zoals te Lourdes, werkt dan verder, niet zo veel op straat, maar van persoon op persoon, voedt overtuiging en durfkracht,... werft, werft bewust! Zuiver was immers hun bedoe ling... hun land te dienen. Zij dienden het in zo ver dat zij het offer van hun leven brachten. Zij brachten dat offer, spijts misken ning en vervolging. We bidden daar... ingetogen en vroom; is het niet meer nodig voor hen, dan toch... tot hen, want dan is hunvoorspraak van enorme waarde. Daar moet Vlaanderen... bidden! Dé,t is bedevaart. Het worde ook een gebeurtenis, geen... manifestatie. Het kan wel dat sommigen een manifestatie wensen, een ontploffing van en thousiasme of verbittering. Het kan wel dat sommigen er een ge beurtenis willen van maken in de kwade zin: de verdeeldheid niet alleen zaaien, maar aanvuren. Ver deeldheid was immer een ramp, blijft Immer een ramp. Waren we niet verdeeld geweest, dan waren we sedert lang meester in eigen huis. Het worde dan een gebeurtenis! in goede zin! Verdeeldheid worde afgezworen, Vlaanderen voor Christus zij geen slogan Nooit werd die leus door de oude Blauwvoeten elders bedoeld. Wie Christus zegt denkt aan naastenliefde, niet aan verbit tering of haat. Er is te veel... heidendom in onze beweging ge slopen, en juist dat heidendom heeft onze beweging vergiftigd. We moeten naar de zuivere be weging: «Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor ChristusDan wordt die bedevaart een gebeurte nis eendracht, gezonde ver standhouding, echte liefde voor volk en land, niet met woorden maar met de daad van iedere dag, geen afbreken, maar een gestadig opbouwen. Ben gestadig opbouwen van de IJzertoren worde 't sym bool van de opbouw van de jongere Vlaamse beweging. Dan is inder daad die Ijzerbedevaart niet een manifestatie, maar een echte ge beurtenis. PÉ VLAMYNCK. Actie en Waakzaamheid Op verzoek van de Belgische Re gering zijn Dinsdag 12 Aug. jl. te Parijs de vertegenwoordigers van de zes landen aangesloten bij de Euro pese Verdedigingsgemeenschap bij eengekomen om zo mogelijk voor alle leden van deze gemeenschap een eenvormige militaire dienst plicht vast te stellen. Een akkoord kon evenwel niet worden bereikt, daar o.m. Frankrijk evenmin als Italië bereid gevonden werden de dienstplicht te verhogen tot twee jaar. In Frankrijk bedraagt die thans 18 maanden. Als reden voor de Franse weigering zou tekort aan wapens en aan fondsen zijn aangehaald. Te Brussel werd met spanning de beslissing van de conferentie te Pa rijs verwacht. Voor Woensdag jl. werd een kabinetsraad voorzien om de kwestie te behandelen en des gevallend beslissingen te treffen. Woensdagnamiddag 13 Aug. werd een mededeling gedaan betreffende de militaire diensttijd. Tijdens de kabinetsraad werd besloten de mi litaire diensttijd op 24 maanden te handhaven, voorlopig althans, en dit tot een overeenkomst onder de N.A.T.O.-landen zal zijn bereikt in deze kwestie. Er werd evenwel medegedeeld dat ten voorlopigen titel de miliciens na 21 maanden dienst in verlof zul len worden gezonden. GEEN BLOEMENSLINGERS TE HONOLULU Als wij namen horen zoals Haiti, Taiti of Honolulu, dan komen ons onmiddellijk beelden voor de geest van jonge meisjes met grote bloe menkransen om de hals, dansend in paradijsachtige decors. Maar deze keer is er te Hono lulu wat anders gebeurd. Men heeft er gesproken over een Stille Oceaan Pact in de zin zoals aan deze kant van de wereld een Noord-Atlantisch verdrag werd af gesloten. Of het nu morgen of pas over morgen tot stand komt, doet wei nig terzake. De kwestie is aange sneden en een tweede regionaal pact in de zin van artikel 57 van het handvest van San Francisco is in wording. Het mag nu wel zo zijn dat de huidige besprekingen te Honolulu mede een binnenlandse betekenis hebben voor de Verenigde Staten, op het idee zelf is niet meer terug te komen, en ofwel wint Eisenho wer en dan gaat de aandacht voor de Stille Oceaan en het Verre Oosten onder republikeins impuls zeker versterkt worden, ofwel win nen de democraten en dan moeten zij hun ingezette actie doorvoeren. Het is trouwens duidelijk dat men in Amerika hoe langer hoe minder gelooft in de vredeswil van het internationaal communisme en dat men hoe langer hoe waakza mer is voor de beveiliging van die halve wereld en zijn kwetsbare punten. Men doet te Pan Moendjon nog wel altijd voort, maar intussen worden Amerikaanse marinevlieg tuigen door onbekende jagers on der vuur genomen, worden t'allen kante in de Stille Oceaan onbe kende duikboten gesignaleerd en maakt het U.N.O.-hoofdkwartier te Tokio bekend dat 58 Noord-Ko- reaanse steden door de luchtmacht zullen bezocht worden. Dat ruikt allemaal niet zeer erg naar vreedzame regeling van de geschillen. Geen wonder dan dat men een beetje haastiger wordt om ook de KONING TALAL VAN JORDANIË die verplicht werd troonafstand te doen ten voordele van zijn 17-jarige zoon Hoessein. Dan dacht ik aan een andere bedevaart... de Ijzerbedevaart! Ja, daar zullen ook de Kajotters zijn. Daar zullen ook duizenden ande ren zijn. Daar zullen ontelbaren zijn! 't Blijve een bedevaart en het zij een gebeurtenis! Een bedevaart uit ingetogenheid en vroomheid! We gaan naar een dodenveld, we blijven bidden voor hen die mis schien sedert lang voor... ons bid den. Wegens het koude en killige we der lag het strand van Lombard sijde als verlaten ondanks de sei- zoendrukte. De drie gebroeders Sureouf, Claude en Jacques Guil- bert, nog steeds van Franse natio naliteit, doch sedert 1938 te West- ende en Lombardsijde gehuisvest, waren op 't strand dezer laatste gemeente oud ijzer aan het uit delven. Even na 20 uur Donderdag avond 7 Augustus, waren ze aan dit gevaarlijk werk bezig tegenover 't Cristal Palace, aan de uiterste Noord-Oosthoek van 't militaire kamp. Onverwachts werd een vre selijke knal gehoord, een granaat ontplofte en twee slachtoffers te meer vielen ten prooi aan de mu nitie uit de eerste wereldoorlog. Twee onderofficieren, die de slachtoffers zojuist hadden aange sproken en tot 200 m. van de plaats des onheils waren, boden de eerste hulp. Het onderlichaam van Sureouf en Claude was aan stuk ken gereten en vreselijk verminkt moeten ze niet min dan op slag zijn gedood. Claude droeg nog de medaille van de H. Theresia om de hals. Jacques, die op een 4-tal stappen van zijn broer stond toe te zien, werd aan de rechterwang gewond en aan het ganse onder aangezicht verbrand. Voor de eerste zorgen werd hij naar het militair kamp overgebracht. In min dan vijf minuten na het ongeval was Z. E. H. Pastoor Bauteman ter plaatse om de beide slachtoffers de H. Olie in extremis toe te dienen. Dr Loones kon geen hulp meer bieden, gezien hij enkel het over lijden kon vaststellen. De veldwachter M. Govaert en de Rijkswacht van Middelkerke zorg den voor de ordedienst. Het parket van Veurne, telefonisch opgeroe pen, gaf bevel het stoffelijk over schot der beide slachtoffers naar het gemeentehuis over te brengen, gezien het wassende water dit dreigde mee te sleuren. Gaston Coulier en Frans Dheeren zorgden voor het bergen der fietsen en spaden van de Guilbert's. Een zakje met ongeveer 35 kgr. oud ijzer werd eveneens nevens hen gevonden. WIE ZIJN DE SLACHTOFFERS? De beide jonge mannen, woon achtig in de Kleitendijkstraat op de wijk 't Hoge waren geboren te Linselles, nabij Wervik in Frans Vlaanderen en stonden be kend als eerlijk en uiterst werk zaam en hadden een harde jeugd doorgemaakt welke zij nu moei zaam waren te boven gekomen. Sureouf, 23 jaar, visser van beroep, was nog maar sedert 6 weken ge huwd en laat een jonge weduwe van nauwelijks 19 jaar achter. Claude, 22 jaar, handlanger, was jonggezel en woonde bij Jacques, die gekwetst werd. Sureouf en Jacques waren gehuwd met twee gezusters, nl. Mariette en Marie- Louise Coopman. In deze levenslustige doch goede gemeente heeft dit pijnlijk onge- I val een ware verslagenheid veroor zaakt. iDe twee siacliteilet» Surcoui es Claude Guilbcrl. OORZAAK EN AAN WIE DE VERANTWOORDELIJKHEID? Donderdag was het stroomtij en dan is het strand aldaar onge veer 400 meter breed. Meer dan dertig jaar geleden wérden op de zelfde plaats van dit ongeval wij de putten gedolven; met obussen en granaten gevuld en deze met een dikke laag zand bedekt. Bij hoogtij werd dan dit goedje tot ontploffing gebracht. Talloos zijn de obussen welke aan genoemde ontploffingen ontsnapten en deze liggen thans, met een één-centi meter roestlaag overdekt, bloot of bedolven onder het zand over het strand verspreid. Zolang er niet op gekapt of geklopt wordt, leveren ze geen gevaar meer op. Mijn twee broeders stekten met de spade in 't zand, verklaarde nog dezelfde avond de gekwetste Jacques aan de Rijkswacht ten ge meentehuize, en moeten op een obus gestekt hebben, welke onder het zand was bedolven Zeer lonend is het delven van oude metalen, gezien de hoge prijs welke er in de laatste twee jaar werd voor gegeven. De drie ge broeders beschouwden dit opdelven als iets alledaags en ze schenen er de kneep van te hebben om, alle gevaren trotserend, elk ongeluk te ontgaan. Doch ditmaal is het de arme jongens fataal geworden. Enerzijds hebben ze wellicht niet zeer voorzichtig gehandeld, maar anderzijds dragen ook de openba re besturen mede verantwoordelijk heid om het gebeurde, door het niet wegnemen van oorlogstuig dat op enkelen 'n zekere aantrekkings kracht uitoefent en voor allen een bestendig gevaar betekent. Meermaals heeft de gemeente lijke overheid bij de bevoegde overheid aangedrongen om dit ge vaarlijk tuig weg te halen. Maar het ongeluk is ftu gebeurd, zeggen onze mensen. We mogen nog aanstippen dat juist op die plaats in 1920, toen aldaar munitie tot ontploffing ge bracht werd, bij het verhandelen van granaten, vijf werklieden op slag gedood werden, waaronder Ju les Dewitte als enig Lombardsljde- naar. Twee zwaar gekwetsten be zweken korte tijd nadien. HARTROERENDE BEGRAFENIS Ondanks de onwetendheid van de meerderheid der bevolking no pens de dag en uur der begrafenis van beide ongelukkige slachtoffers, was de deelname aan de plechtig heid zeer groot. Door acht geburen zijn de jongens ten grave gedra gen. Van het gemeentehuis ging de droeve stoet naar de kerk. Achter de kisten ging Jacques, die als bij mirakel aan de dood ont snapte. Dezes zoontje, de 4-jarige Willy, liep aan de hand van Henri Coopman, schoonvader van Sur eouf en Jacques. Gelijk de belde broeders Sureouf en Claude steeds samen lief en leed hebben gedeeld en naast el kaar woonden, zo liggen ze thans vereend in de dood, in een gemeen schappelijk graf, op het rustige kerkhof hunner gemeente. Een nieuwe kerkelijke plechtigheid zal later doorgaan. NAKLANK VAN DE RAMP Vrijdag en Zaterdag, de ganse dag waren een 5-tal soldaten van de Zeemacht uit Oostende, onder de leiding van Luitenant Destan- berg, duchtig in de weer om het ganse strand te zuiveren. 47 obus sen, meestal voortkomende uit de eerste wereldoorlog, met een totaal gewicht van meer dan 800 kgr. werden opgedolven en meegeno men. Een 4-tal tellermijnen wel ke veel gelijkenis vertonen met een telloor en te gevaarlijk blijken voor het vervoer, werden ter plaat se en bij lage tij, tot ontploffing gebracht. Een ongevaarlijke «pa ravan», waarvoor geen Franse of Nederlandse benaming bestaat, van 1,50 m. lengte, welke juist op een vliegerbom gelijkt en dient om de kabels van een mijnenveger op te houden, is eveneens opgedolven. De badgasten, de soldaten van het militaire kamp en de ganse bevolking kunnen nu weerom vrij ademen. strategische plannen voor het Stille Oceaangebied beter op punt te stellen. Dat er dan in dit verband ge sproken werd over een wederbe- wapening van Japan is zo klaar als pompwater en zo onvermijde lijk als de wederbewapening van Duitsland in het kader van de Westerse beveiliging. Men heeft dienaangaande gezegd dat die wederbewapening een be rekend risico was; dat er tijdens de eerste vijf tien jaar een scherpe controle zou moeten uit geoefend worden; en ten slotte dat men voorlopig Japan alleen zou toelaten defensieve wapens te be zitten. Dat is allemaal zeer mooie lite ratuur waardoor niemand zich laat misleiden. De werkelijkheid is deze: het Verre Oosten loopt, in zijn geheel, het gevaar door het communistisch imperialisme te worden aangevallen. Om dat te verhinderen moet men divisie tegen divisie en tank tegen tank kunnen stellen. Amerika kan dit in geen geval volledig op eigen rug nemen, alhoewel het ook een evident Amerikaans belang is. Maar het is evenzeer een belang der Oost-Aziatische volkeren. Welnu in dit raam en in dat per spectief is een militaire wederuit- rusting van Japan onvermijdelijk en noodzakelijk en wel om volgen de pertinente redenen: 1. - Japan is het eerste bolwerk dat kan aangevallen worden. 2. - Japan is een springplank naar de Stille Oceaan. 8. - Japan heeft een reusachtige Te 10 u.: Pontificale Hoog mis, opgedragen door Mgr Bi - GIRUMWAMI, eerste Kongo lese Bisschop. - Ruandese Mis, gecomponeerd door een neger priester, uitgevoerd door d Schola der Witte Paters, He verlee. - Kanselrede door Mgr CRUYSBERGHS. Te 11.30 u.: Roelenscantate: tekst P. Meersseman, muziek Remi Ghesquière (500 uitvoer ders) Te 12 u.: Ontvangst der per sonaliteiten op het Gemeente huis. Te 13 u.: Feestbanket. Te 15 u.: Luisterrijke stoet. Te 16.15 u. nemen de per- sonalitieten de stoet in ogen- schouw (hoek Brugstr. en Mgr Roelensstr.) Te 17 u.: Onthulling van het bronzen standbeeld door Wel edele Hr Ridder P. van OUT- RYVE d'YDEWALLE, Gou verneur van Westvlaanderen. - Dankwoord door Hr Marcel Sercu, Burgemeester van Ar dooie. - Eresalut door eer student. - Feestrede door Heer Senator Oud-Minister VER BIST. - Roelenscantate (50 uitvoerders) Te 18 u. Muziekconcerten. Te 22 u. Groot Kunstvuur werk. bevolking die goed onderlegd is en technisch uitgerust. li. - Japan is het land met de grootste militaire traditie en vor ming van geheel het Verre Oosten. Wil men dan ook de Stille Oceaan doelmatig beveiligen, dan moet men de gewezen vijand tot volwaardig bondgenoot maken. DE VERTRAGING IN DE OORLOGSINSPANNING Eigenaardig en spijtig genoeg valt de conferentie van Honolulu samen met een vertraging van de oorlogsinspanning in hei Westen en in Amerika zelf. In Amerika is men de credieten gaan verminderen voor de hulp aan Europa, en stelt men vast dat het reuze-programma van mate- rieelproductie niet volledig op tijd volgens plan verloopt. Anderzijds krijgen wij uit Enge land de berichten dat ook daar de oorlogsinspanning verslapt en dat de conservatieve regering in ze kere zin de back-bencher Aneurin Bevan gelijk geeft, wanneer die, bij zijn ontslagname als Labour- minister zegde dat het Engelse volk de last van het opgesteld militair programma niet kon dra gen. Verder is er de conferentie van Dinsdag 12 Augustus onder de ex- perten van de zes landen van het Europees leger tot vaststelling van de gemeenschappelijke diensttijd in al de deelnemende landen en waarvan men mag aannemen dat hij eerder op 18 maand dan op 2Jf zal worden vastgesteld, want Frankrijk schijnt in elk geval niet de minste lust te gevoelen om, naast al zijn andere moeilijkhe den, nog te moeten afrekenen met de verhoging van de militaire dienstplicht. En er is ten slotte de criminele agitatie van het socialistisch syn- dikaat, de socialistische jonge wachten, de socialistische partij en de beruchte comité's voor ge meenschappelijke actie tegen de 21, maanden. En van al die zaken is de actie van de Belgische socialisten de meest verderfelijke en de gevaar lijkste. In de eerste plaats omdat zij het moreel van de troepen volledig ka pot maakt en de soldaten tot on verantwoordelijke opstand aanzet. In de tweede plaats omdat zij aan de bevolking de indruk geeft dat het rode gevaar geweken is en dat men het bijgevolg met die militaire inspanning niet zo heel ernstig meer moet opnemen. In fle derde plaats omdat het buitenland er de nadelige terug slag van ondergaat en in die socia listische misdaad het bewijs vindt dat België de bewapeningsinspan- ningen moe is. Waar is de tijd, Meneer Spaak, dat gij met tremolo's in de stem aan het adres van de Russen ver kondigde nous avons peur Waar is de tijd dat gij, als eerste voorzitter van de vergadering te Straatsburg de alarmklok luidde voor het tot standbrengen van een Europees leger en het opvoeren van onze militaire inspanningen? Waar is de tijd dat gij samen met uw collega van landsverdediging Defraiteur, te Luxemburg de ver dragen ondertekende die de 21, maanden dienst inslotent Is dat alles voorbij en door de geschiedenis uitgevaagd Is dat gevaar geweken? Hebt gij geen «peur» meer? Toch wel. Daar is niets van dat alles veranderd, tenzij dat er op 12 October in België gemeentever kiezingen gehouden worden, dat de socialisten de G.V.P. daar in het zand willen doen bijten in de hoop dan de Kamers te kunnen doen ontbinden en... weer in de regering te treden. (Zie vervolg biz. 2) De plaats waar het ongeval gebeurde. Vooraan rechts, de tractor die vastliep in de gracht. Op het achterplan de garagepoort vanwaar de tractor gereden kwam toen het ongeval gebeurde. De rustige wijk Diependaal een paar kilometer voorbij Sint- Elooi en ongeveer op de grens scheiding ti, sen Voormezele en Wijtschate, werd Maandagnamid dag rond 16.30 uur in beroering gebracht door een smartelijke on geval. De 72-jarige Evarist Cardi- nael, die daar in een nette lande lijke woning gehuisvest is, samen met zijn zuster Marie en zijn twee broers Cyriel en Hector, werd er in de garage der woning door zijn eigen tractor gegrepen en meege sleurd. Hij werd verpletterd door het logge voertuig dat slechts 5 meter verder in een gracht tot stilstand kwam. Een half uur na het gebeurde gaf de ongelukkige ouderling de geest. HOE HET ONGEVAL GEBEURDE Precies uitmaken hoe het onge val gebeurde kan alleen door ver onderstellingen, gesteund op tech nische gegevens, geschieden. Alleen het slachtoffer was in de garage aanwezig toen het ongeval zich voordeed. Te 16 uur hadden de drie ge- broers en hun zuster, samen de vier-uren-koffie gebruikt. Oogsttijd is een drukke tijd voor de land bouwers en de oogst die verbouwd wordt op de 2 Ha. land van het gezin Cardinael moest onverwijld binnengehaald worden, vermits het weder toch nog altijd wankel baar was. Terwijl Marie nog wat thuiswerk verrichtte, maakten Cy riel en Hector aanstalten om naar het werk op het land te gaan. Eva rist ging intussen in de garage, die aan de woning paalt, om de tractor naar buiten te halen en de oogst naar huis te voeren. Daar de tractor van geen batterijen voor zien is, moest deze langs voor met de handle in gang gezet worden. Er moet evenwel iets gehaperd hebben aan de koppeling, want al hoewel de koppelingspedaal op ontkoppeling der drijfas wees, is het voertuig toch in beweging geko men van het ogenblik dat de land bouwer de motor in gang trok. Door de schok moet de landbou wer onmiddellijk ten gronde zijn gevallen met het gevolg dat de tractor over hem heen reed. De ongelukkige werd echter door het onderstel van de tractor nog mee gesleurd naar buiten waar het log ge tuig de aardeweg kruiste en slechts in de gracht aan de over kant tot stilstand kwam. Op het hulpgeroep van het slachtoffer, dat onder de tractor gekneld zat, kwam zijn zuster Ma rie toegelopen. Nadat deze haar twee broers tei' hulp geroepen had, slaagde Cyrlel erin de motor, die nog steeds de achterwielen deed ronddraaien, sti] te leggen. Alhoewel zwaar gekwetst, had het slachtoffer zelf nog de tegen woordigheid van geest om te vra< gen dat men een cric zou halen ten einde het voertuig op te tillen Spoedig kon de ongelukkige bevrijd worden en in huis worden binnen gedragen. Inderhaast werd de ge neesheer verwittigd maar na een half uur gaf Evarist Cardinael de geest nadat hem door Z. E. H Pastoor van Wijtschate de Sacra menten der stervenden waren toe gediend. Bij het geneeskundig onderzoek was gebleken dat het slachtoffer een open schedelbreuk, linker dij breuk en een zware wonde aan de rug had opgelopen. SLACHTOFFER VAN Z'N ZELFGEBOUWDE TRACTOR Evarist Cardinael, geboren op 31-12-1880 had zich altijd veel be zig gehouden met mechanische constructie. Destijds was het zijn broodwinning geweest, toen hij, nog vóór de eerste wereldoorlog naar Canada vertrok' en te Montreal als paswerker in de Mac Dougail con-(' structiewerkplaatsen werkte. In 19141 kwam hij voor 'n kort verlof terug naar ons land, maar vertro! er haar de nieuwe wereld om er in 1921 voor goed uit terug te komen. Hij ves tigde zich bij zijn familie te Wijt schate als dorsondernemer. Hij had uit Canada een Ford perso nenwagen, model 1917 medege bracht, en het duurde niet lang of! hij had als handig mekanieker de wagen omgebouwd tot een deugde-: lijke tractor, die hem bij het werk veel diensten bewees. Ia 1937 gaf hij de dersonderneming op, doch alle dagen stond hij nog in zijn kleine werkplaats waar hij als oude pas werker nog altijd met mekaniek bezig was en op zijn tractor aller lei verbeteringen wist toe te pas- sen. Hij zou ten slotte, zoals zijn broe der het zegde, het slachtoffer wor den van zijn eigen werk. De politie van Wijtschate kwam! de nodige vaststellingen doen. AI- - les wijst op een gewoon werkonge val, te wijten aan een defect ir de koppeling van de tractor. Een verschrikkelijk nachtelijk verkeersongeval heeft Maandag 11 dezer, grote opschudding verwekt te Esen en omgeving. Twee sol daten, gekazerneerd te Lombardsijde, en die per moto uit verlof te rugkeerden, botsten rond 23 uur op de achterzijde van een stilstaan de vrachtwagen langs de baan Esen - Diksmuide, op 't rechte baan- einde tussen de wijk Eikhof en de Esenkapel. De ongelukkige slacht offers werden op slag gedood, terwijl de autogeleider met z'n vracht wagen op de vlucht sloeg. TWEE LIJKEN LANGS DE BAAN Enkele minuten na 23 u. kwam dhr Octaaf Verhelst, landbouwer, wonende in de Kruisstraat te Esen, met zijn auto huiswaarts van uit de richting Diksmuide. Gekomen op een SOO-tal meters van het kruispunt Eikhof. waar de grote baan naar links draait ill de rich ting Esen en waar rechts de banen van Woumen en Klerken op de grote baan uitkomen, bemerkte de autogeleider in de kopiichten van zijn wagen een vormeloze massa op de linkerkant van de baan. Toen hij zijn voertuig tot stil stand bracht en uitstapte, zag dhr Verhelst met ontzetting een ver nielde moto waarop twee perso nen met ingedrukte schedel uitge strekt lagen. Intussen was een fietser, dhr Duyck uit Bovekerke, van zijn rijwiel gestapt. Terwijl dhr Duyck ter plaatse bleef, haast te dhr Verhelst zich per auto naar Esen en was hij enkele minuten later met' dokter Denys ter plaatse, die enkel het overlijden van de Alles wees er op dat het ongeval zich pas enkele minuten voordien had voorgedaan. Bij het identificiëren der slacht offers, bleek het hier te gaan om twee militairen der luchtmacht ge kazerneerd te Lombardsijde. De ene is Soetens Gabriël, geboren te Heestert op 3 Juli 1931 en aldaar wonend in de Outrijvestraat 92: de andere is Klapuyt Roger, ge boren te Zwevegem op 13 Januari 1927, echtgenoot van Vanoverber- ghe Denise en wonende Broeken- hoekstraat 21, te Moen. DE VERDWENEN VRACHTWAGEN Het geheimzinnige van dit ver schrikkelijk verkeersongeval was wel dat uit alles duidelijk bleek dat de twee slachtoffers ergens te genaan gebotst waren, terwijl er noch boom noch muur op deze plaats langs de baan stond. An derzijds hadden de bewoners van het dichtstbij gelegen huis, duide lijk de slag van een botsing ge hoord en waren er zelfs door uit twee sekwetaten kou vaststellen, hun slaap gewgkt, doch toen zij zich op straat begaven, bemerkten zij niets in het nachtelijk duister. Het was pas toen zij een wagen bemerkten, deze van dhr Verhelst, die stilhield op de plaats der ramp, dat zij naderbij kwamen. Dhr Verhelst wist evenwel aan de Rijkswacht een belangrijke mededeling te doen. Toen hij op een 700-tal meters van de plaats was waar hem dit verschrikkelijk schouwspel wachtte, kruiste hij een zware vrachtwagen die zonder vracht reed en aan hoge snelheid het midden, der baan hield. Deze wagen, komende uit de richting Esen, verplichtte zelfs dhr Ver helst sterk naar rechts uit te wij ken om een aanrijding te voorko men. In het voorbijgaan kon de getuige vaststellen dat het vracht- wagenstel bestond uit tractor en aanhangwagen, de tractor was van het type waarvan de motor in de kabine is ingebouwd. Het ganse stel had naar schatting van getui ge 12 meter lengte. VERDACHTE OLIEVLEKKEN Reeds tijdens de nacht werden opmetingen gedaan ter plaatse door de Rijkswacht te Diksmuide, onverwijld werd het militair par ket verwittigd. Telefonisch werden politiediensten en rijkswachtbriga des uit de provincie verwittigd, zodat een strenge wegcontrole in voege trad. k „(Zie vervolg biz. 2) Alles wat met folklore betrekking heeft, is een dankbaar onderwerp voor inrichters van feestelijkheden, maar als het avond wordt zien de toeschouwers met een tikje wee moed de reuzen en andere pronk stukken terug naar het museum verhuizen. Te Oostduinkerke is dat anders, daar wordt er aan folklo re gedaan, maar die is er nog zo stevig geworteld in het alledaags leven dat Oostduinkerke zich zelf niet meer zou zijn, zonder strand- vissers die er iedere dag, te paard en met de zuidwester aan, op uit trek ken om garnaalvisvangst te beoefe nen. Het gebruik is zo oud, dat het tot de beste stukken folklore be hoort, maar het leeft nog voort in een dagelijkse beoefening. Maar Zondag 10 Oogst was het voor de derde maal Garnaalfeest en toen mochten die stoere vissers De zee stond woelig en een ideaal er niet aan ontbreken, want zij wa- weder was het dus niet voor gar- ren de spil van het feest, zowel jn uaalvangst, maar op hun zware j de voormiddag tijdens de garnaal vangst als in de namiddag tijdens de feeststoet. GARNAALVANGST Er was Zondag maar één zuur- kijker en pretbederver te Oost duinkerke en dat was de storm wind die van uit het Zuid-Westen het zand in een ononderbroken vlaag over het brede strand joeg. Indachtig dat een kermis een ge seling waard is, trokken de bad gasten door het zandgordijn heen en werden dan beloond door het onvergetelijke schouwspel dat die dertien vissers te paard aan de toeschouwers boden. Boven: door de woelige zee slepen de paarden degarnaalnetten ach ter zich aan, de visser, met de zuidwester op, beheerst zee en wind. Onder: na de vangst trekken de vissers op hun bonkige paarden terug huiswaarts. Inzet links: sympathieke vissertjes en visserin- netjes ijl de feeststoet. paarden trokken zij, met hun net op sleeptouw, het water in. Dat was waarachtig levende folklore die tientallen fotografen en cine asten aanlokte. Enkelen maakten opnamen met de télélens van op het droge, terwijl anderen schoenen en sokken afdeden, de broekspijpen opstroopten en moedig te water gingen om het spectakel van dich terbij op de gevoelige plaat te brengen. Terwijl de vissers het strand afkordenwaren de kinderen ook aan de slag gegaan. Garnaal- vissertjes in de dop en gewapend met kleine handnetten dregden er in ondiep water met de netjes over de grond, dat het een aard had. Een grote garnaalmand gelijk de echte garnaalvissers er altijd een mee hebben, hadden zij niet bij de hand, maar die werd gunstig ver vangen door een sierlijk strand- emmertje. Neen, 't was geen laehe- spel op het strand te Oostduinker ke, het was een ernstige wedstrijd om het meest garnaal te vangen en de wind slaagde er niet in de mededingers van hun stuk te brengen. Terwijl de wedstrijd te 10 uur begon voor de garnaalvissers, had er in het Hotel Gaucquieeen receptie plaats, waar achtereen volgens dhr Loones, secretaris van het feestcomité in het Nederlands en dhr Ferrand, voorzitter van het feestcomité in het Frans, de ge meentelijke overheden en de jour nalisten verwelkomen en dankten om hun belangstelling. Oostduinkerke met zijn prachtig strand waar de natuur van het Noordzeestrand zo ongeschonden bewaard bleef, houdt ook van zijn oude tradities en zeer terecht deden beide sprekers opmerken dat het js garnaalvissen, zoals het hier be- If oefend wordt, een der dagelijkse !f bezigheden is waar altijd talrijk: toeristen voor in bewonderin; staan. GARNAALFEEST Voor grote en kleine garnaalvis- i sers was het bij stormwind een zware karwei geweest om buit tef bemachtigen. Op het middaguur werd op de dijk de vangst binnen gebracht en werd dadelijk aange vangen met het koken van de gar naal. Intussen waren in de ver schillende hotels de fijnste gerech- (Zie vervolg biz. 2)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1