i Uit ons Gewest vertrokken 158 Kajotsters met 9 zieke Kajotsters naar Maria's genadeoord 30 JULI - 11 AUGUSTUS 1952. Onze Week-end Reportage 1 HÈT WEKELIJKS NIEUWSZaterdag 23 Aug. 1952 Bladz. 12.1 l id Li., TrioiMi Woensdag 30 Juli: En zo stroomden ze dan uit het enge stationnetje van Lourdes... die duizenden en duizenden kajotsters, gekomen uit alle hoeken van ons landeken. Wat 'n wemeling van kleurige tenue's, pakken, valiezen en rugzakken! Ook onze streek was vertegen woordigd. De kajotsters van het Gewest leper arriveerden in Lourdes op Woensdag 30 Juli om 16.16 uur. «We zijn er» klonk het uit aller mond en menigeen dacht 'n tikje weemoedig terug aan de heimat, aan ouders, familie, vrienden en sympathisanten die ons zo uitbun dig' uitgeleide hadden gedaan bij ons vertrek uit de parochie... Die gedachte echter werd direct ver drongen... Een niet te beschrijven vreugde maakte zich van ons mees ter... We waren in Lourdes, bij on ze Moeder Maria. We konden ons niet meer bedwingen en toen we nog maar in de verte de basiliek en de grot zagen opdagen klonk spont aan het Magnificaten Te Lourdes op de bergen uit honder den kelen... In stilte dankten we O. L. Vr., na 'n jaar verlangen, na talloze moeilijkheden en offers wa ren we eindelijk bij Haar. s. I Mgr CARDIJN op Wij sjouwden ons speciale bussen die ons doorheen het druk verkeer, naar onze aange duide hotels brachten. Madonna, Providence en St André werden door de Ieperlingen ingenomen. Vlug de. omgeving verkend, rugzak ken en valiezen uitgepakt, ons wat opgefrist en na 'n uurtje stonden we reeds klaar om onze eerste groet te brengen aan O. L. Vrouw. Wat hadden we naar dit ogenblik ge smacht. Op de Esplanade voor de rijzige witte basiliek stelden we ons op, waar onze groepproost, E. H. Vandenberghe uit Poperinge, ons nog eens het doel van de bedevaart voor ogen hield. Vandaar vertrok ken wij processiegewijs, zingend en biddend naar de Grot, naar de plaats waar O. L. Vrouw versche nen is aan één van de onzen, aan 'n arbeidersmeisje Bernadette. Beste lezers, wat ieder kajotster daar gevoeld, daar gebeden heeft... kan ik met geen woorden weerge ven. Vraagt het aan hen die er ge weest zijn, zij zullen zeggenO. L. Vrouw is daar werkelijk aanwe zig, zij leeft daar, zij spreekt daar.En zal O. L. Vrouw niet ge glimlacht hebben op die duizende meisjes die 'n jaar lang geofferd, gespaard, ja gesukkeld hebben om die vereiste som bijeen te brengen. Zal O L. Vrouw niet geluisterd hebben naar Haar arbeidende jeugd die kwam bidden voor het tijdelijk en geestelijk welzijn voor haar familie, kajotsters-thuiswachtsters, arbeidsmidden en voor heel de ar beidersstand? Zal Zij niet met wel gevallen neergezien hebben op die duizenden intentiebrievenop al die dringende beden... grote no den... en intieme verlangens van zovelen. Zal O. L. Vr. onze dierbare zieke kajotsters niet getroost heb ben waarbij er van ons gewest ne gen waren? Heel zeker, zij heeft geglimlacht, geluisterd en verhoord! Met tegenzin verlieten we die ge wijde plaats om ons naar ons ho tel te begeven, 'n Flink avondmaal deed ons deugd... 't Was voor velen wel de eerste keer dat ze Franse fricote verorberen kregen en... aan een bepaalde tafel werd voor alle zekerheid aan de dienster ge vraagd of de meloen pour le des sert of pour l'hors d'osuvre was. Donderdag 31 Juli: Terwijl het Lourdesstationnetje de kajotsters van nog 9 Belgische treinen te slikken kreeg, deden de reeds toegekomenen Lourdes dave ren van hun Vlaamse gezangen en hun lustig gebabbel. Die dag werd ingezet met een vurige Communie- mis waaraan alle kajotsters per groep deelnamen. Te 10 u. trokken alle groepen zingend naar het station om nog eens een algemene herhaling van onze liederen te houden, opdat alle plechtigheden in de beste orde zou den verlopen. 's Namiddags volgde voor ons Gewest de uitstap naar Gavarnie, terwijl andere groepen Pont d'Es- pagne bezochten. Onze bussen kron kelden zich tussen weelderige groe ne vlakten, dreigende rotsmassa's, snelvlietende bergstromen en wa tervallen. We hadden geen ogen genoeg om te kijken en te bewon deren. Onderwijl draaiden en klom men onze autobusten zonder einde. Bij 'n scherpe bocht loerden we wel eens 'n tikje vreesachtig naar de diepe ravijnen. Zo geraakten we in Gavarnie! En nu wachtte er voor de echte toeristen nog 'n flinke wandeling, 't Was van geef gaze met de voetof verbroeder U met 'n ezelEnkelen geraakten dood moe... doch zielsgelukkig bij de sneeuwtoppen. Veel acrobatische toeren werden uitgevoerd om 'n eeuwige souvenir van dit prachtig berglandschap te bezitten. De reis verliep Goddank zonder ongeluk ken en veilig belandden we weer in ons hotel. Na het avondmaal gingen we op ons eentje de kaarskensprocessie bewonderen. Daarna verzamelden allen in groepen waar ieder met zijn gewest de dag sloot met 'n ge zamenlijk avondgebed, om daarna zich naar het hotel en ter ruste te begeven. Vrijdag 1 Augustus: Die dag was de grote openings dag van de bedevaart en stond in het teken van de gebedsintenties voor de families en de ganse paro chie. Het waren onvergetelijke ogenblikken van gebed en hulde langs Maria aan Jezus. In de stille morgenuren hadden alle kajotsters hun eerste ontmoeting met God in de groepsmissen. Die H. Missen werden geleid door 'n priester en alle kajotsters namen deel aan het offer in geest van geloof en innige vroomheid. De meest indrukwek kende plechtigheid was wel de mas sale bijeenkomst in 't domein des voormiddags te 9.30 uur. In kleu rige drommen stelden de kajotsters zich op, vlug en ordelijk, in de bei de lanen van het domein. Rond het Gekroonde Beeld van O. L. Vrouw kwamen post vatten: De EE. HH. Proosten geleid door Mgr Calle- waert, bisschop van Gent; de hon derden vaandrig's met hun kleurige vlaggen, de afgevaardigden van ieder gewest met de duizende in tentiebrieven in blauwe dozen ver zameld; twee kajotsters met 'n gro te bedevaartskaars en ten laatste de groep mijnwerkers-brancardiers in mijnwerkerspak met hun bran dende mijnlamp. Op de Esplanade voor de Rozen kranskerk werden de vele zieken aangebracht. Ondertussen stapten de groepen in dichte rijen naar vo ren onder het voortdurend zingen van het «Te Lourdes...», afwisse lend met het bidden van een tientje van de Rozenkrans. Niet minder dan een half uur duurde de kleu rige opmarsch. Langs de vrijgehou den middenweg kwamen op 't laatst de priesters naar voren, gevolgd door de vlaggen. Ten slotte zette de zon die wijdse massa om in 'n ver blindend-kleurig tafereel. Het werd eén onvergetelijk schouwspel. Op het verhoogde voorplein, aan de ingang van de Rozenkranskerk, laadden de priesters plaats genomen met in hun midden Mgr Théas, bis schop van Lourdes, en Mgr Calle- waert, bisschop van Gent. Beneden op de Esplanade lagen de zieken met daarachter de vlag gen en de duizende kajotsters die gans de Esplanade vulden. De plechtigheid nam een aan vang met de wijding van de nieuwe vlaggen door Mgr Théas. Daarop werd door allen het ontroerende Ave Maria gezongen. Vervolgens las Pater Simons de brief van onze geliefde Mgr Cardyn, door ziekte weerhouden in België. In eerbiedi ge stilte aanhoorden alle kajotsters het bezielend woord van hun Stich ter dat hun opwekte tot echte bede vaartsgeest en 'n grenzeloos ver trouwen in de Moeder Gods. Dan kwamen achtereenvolgens aan 't woord, de beide Nationale Hulpproosten die de leiding namen van de bedevaart. E. H. Nolf richt te het woord tot de kajotsters van Vlaanderen. Ten slotte luisterden we naar het welkomwoord dat Mgr Théas ons toestuurde. Een plechtig ogenblik ving- aan toen Mgr Callewaert de Pontificale II. Mis opdroeg. Hij werd bijgestaan door de Z. E. H. Kan. Joos en Z. E. H. Kan. Philips. De hoogmis werd gezongen door alle aanwezigen. De mijnwerkers stonden geschaard rond het altaar. De vlaggen werden opgesteld op de trappen van de Ro zenkranskerk. Zo offerde heel die biddende schaar Jezus-Christus op Op 3 September 1950 werd de (V)K.A.J. op het Heizelstadion plechtig aan O. L. Vrouw toegewijd ter gelegenheid van het Wereldcongres. Wie had toen durven denken dat Mgr Cardijn twee jaar later zijn Kajotters en Kajotsters zou oproepen om in bedevaart te gaan naar Lourdes om er gans de arbeidende jeugd aan Maria toe te wijden? Het moest worden een (V)K.A.J.-bcdevaart: Een bedevaart van ieder afzonderlijk, om inzicht en genade in de persoonlijke roeping, om een echto ka jotter en kajotster te zijn in het eigen levensmidden; om sterkte en strijd in de moeilijk heden van eiken dag. Een bedevaart van allen samen, als apostolaatsbeweging, opdat ze zouden beantwoorden aan de ver wachtingen van de Kerk: de eerste en onmiddellijke apostelen te zijn bij en midden de arbeiders jeugd, de missionarissen van het binnenland. Dag aan dag, een jaar lang, hebben allen zich ingespan nen in de talrijke afdelingen van het land om zich op materieel gebied en ook op geestelijk gebied voor te bereiden. De som van gebeden, offers, vergaderingen en herhalingen is dan ook ontzagwekkend geweest. Op veel plaatsen werden toneelopvoeringen gegeven, in andere plaatselijke en gewestelijke tombo la's. Bijna overal werd een papierslag gehouden. Maar de grootste som kwam van de besparingen van elke bedevaardster. Overuren kwamen goed te pas, hier of daar eens een handje helpen, thuiswacht, het laten van snoep en kinemabezoek, ook het kweken van konijnen, alles werd uitgedacht om de reissom te vergaderen. Veel vaders en moeders en familieleden gaven hun penning. Maar ook geestelijk werd de bedevaart voorbereid. In vele plaatsen ging een Mariabeeld rond in de huizen der kajot(s)ters om er enkele dagen te verblijven. De familie en de geburen kwamen samen eiken avond om er een tientje te bidden voor het welslagen van de bedevaart. In sommige dekenijen werd een mirakuleus beeld van parochie tot parochie plechtig in bedevaart gedragen. Op 11 Februari, verjaardag van de verschijning te Lourdes, werd in veel plaatsen een Maria-uur gehouden met kaarsjes-processie. Plaatselijke en gewestelijke be devaarten werden ingericht ten allen kante. De eerste Zaterdagen werden gevierd met Mis en H. Com munie. De negen laatste Zondagen voor het afreizen werden overal Communiemissen gehouden. Gans het jaar werd de nadruk er op gelegd op het verzorgd bidden van de 3 Weesgegroeten. Allen werden op het hart gedrukt dat ze niet alleen naar Lourdes gingen. Niet 11.000 maar 30.000 gaan mee. Ieder kajotster die naar Lourdes gaat slaat een akkoord met 2 a 3 thuiswachtcrsmet moeder, vader, broer, zuster, andere jonge arbeidsters of zieken. Eiken dag zullen ze met vijf een Ro zenhoedje bidden. Ze nemen de verantwoordelijkheid op voor een jongere (14 jarige). De leden die niet medegaan komen samen in een kapel of kerk om in vereniging met de bedevaardsters te bidden. Het moet voor allen een grote genade betekenen. r Boven: De Kajotsterstrein verlaat het station te Poperinge. On der: de Poperingse Kajotsters enkele minuten vóór de afreis. aan God de Vader door de handen van hun Bisschop. Te 12 uur liep de H. Mis ten ein de. Het ogenblik was aangebroken waarop de gebedswake aan de Grot werd ingezet door de groep van Laken, waar Mgr Cardyn 40 jaar geleden de beweging begonnen was. Zij vertrokken naar de Grot met de Nationale Leiding van de bewe ging en de kajotsters met hun vrachten intentiebrieven. Dag en nacht werd de wake voortgezet, door de groepen die dan heel spe ciaal baden voor diegenen die zij vertegenwoordigden en hun inten ties aan hun toevertrouwd hadden. Aan de H. Sacramentsprocessie van 's namiddags namen ook alle kajotsters deel. Het werd 'n grootse manifestatie van gebed en geloof. De 350 zieke kajotsters wachtten op de Esplanade tot het H. Sacra ment aankwam na de eindeloze rij en van zingende en biddende ka jotsters met daarna de ontelbare priesters. Het H. Sacrament werd gedragen door Mgr Callewaert. Na hem volgden al de aanwezige bis schoppen en prelaten. En terwijl de zieken een voor een gezegend wer den met het Allerheiligste, klonken in machtige golven de aanroepin gen: «Heer, maak dat ik hoor... Heer, maak dat ik zie... Heer, in dien Gij wilt, Gij. kunt mij gene zen. Velen konden hun tranen niet weerhouden. De processie besloot met de ze gen van het H. Sacrament. Een on telbare menigte had de processie gevolgd, of liever meegeleefd vanaf de wandelgangen en de trappen van de basiliek. De kaarskensprocessie werd een schone sluiting van die gloriedag'. Onvermoeibaar en stijlvol stapten de kajotsters aan in grote groepen al maar door zingendAve Ma ria». Bij de invallende duisternis bood het uitgestrekte voorplein 'n heerlijke aanblik: de gans verlich te basiliek en die zovele duizende bewegende lichtjes. Het is onver geeflijk. Na de rondgang' verzamel den allen op het voorplein. Met het Credo en het Salve Regina wordt de plechtigheid besloten. De vreemde bedevaarders geraak ten niet uitgepraat over die Belgi sche arbeidersjeugd die zo diep ge looft en zo vroom bidt, die zo fris en jeugdig opmarcheert langs de straten en die gans Lourdes doet zinderen van hun schone, ontelba re liederen. Tussenin de plechtigheden stond er op 't programma voor 't Gewest leper: «WINKELEN»!!! En dat is iets wat we moeilijk kunnen be schrijven. Winkels werden be stormd, souvenirs becritiskeerd. prijzen vergeleken, want als ras echte Westvlamingen dachten we: «Laat U niet beetnemen...». Onze leuze was: «Schone zaken voor weinig geld...», 't Was ook daar vooral dat we ons Frans moesten uithalen en 't was prettig om zien, hoe sommigen met handen en voe ten moesten uitleggen wat ze pre cies begeerden. Een kajotster die vond dat het wel wat rapper kon gaan, swatelde: «A la vite... A la vite...». Enfin, na veel wikken en wegen vonden we allemaal datgene waarmee wij onze thuiswachters wilden verrassen... en nok de ka jotsters van onze afdeling waren we hierbij indachtig'. Zaterdag 2 Augustus: In de Rue Bernadetteen de Boulevard de la Grotte was het één komen en gaan van hele slier ten kajotsters die een bezoek brach ten aan het cachot dat kleine donkere plaatsje waar Bernadette met haar ouders, broers en zusters geleefd heeft. Ook het ouderlijk huis van Bernadette bezochten we, waar we nog de oude molen en tal van overblijfselen konden bezichti gen. In de namiddag kregen wij onze beurt om de kruisweg te doen. In geest van boetvaardigheid omwille van onze persoonlijke zwakheden maar ook om de tekortkomingen van heel de arbeidende jeugd uit te boeten, beklommen we, sommigen blootsvoets, de lastige kronkelende weg die naar de verschillende sta ties voerde. We brachten daarna een bezoek aan de 3 kerken; E. H. Vandenber ghe wees ons op de kleine bijzon derheden en verschafte ons de no dige uitleg. De heerlijke Nachtplechtigheid had plaats te 21.45 uur op de grote Esplanade. Heel zeker: wij kwamen naar Lourdes om veel te vragen aan O. L. Vrouw; maar we kwamen ook en vooral om Haar te huldi gen. Het hoogtepunt van onze hul de werd verwezenlijkt door die gro te, 3-urenlange plechtigheid. Ingetogen, zacht biddend... gin gen alle groepen kajotsters door heen de lanen van het domein it hulde tot een machtige apotheose doen uitgroeien. Zondag 3 Augustus: 't Was prachtig zonneweer. Ir de vrije uurtjes deden de kajotster, van ons gewest nog twee uitstap pen. 's Voormiddags naar Pic di Béout... 's namiddags naar Pic di Jer. Daarbij splitsten we in twee groepen, een deel reisde met hei spoortreintje... de overigen durf der het aan te voet. 't Werd voor her een lastige klimpartij... velen be zweken onder de weg en gaven he. op, maar enkele durvers overwon nen alle moeilijkheden en klom men onverpoosd altijd maar hoge! en hoger tot ze eindelijk de toj. van de berg bereikten waar ze 'i. prachtig panorama te be wondere:, kregen. Het afdalen was niet zo lastig, maar wel gevaarlijker. On telbare buitelingen werden gemaakt doch gelukkig zonder ongelukken We hadden een «speciale engelbe waarder besteld en iedereen ge raakte behouden beneden. Te 1 u. mochten wij met onze groep de Wake aan de Grot overnemen. Het was een van de plechtige ogenblikken van onze be devaart. Bewust dat wij daar waak ten in naam van onze medekajot- jotsters... de kajotters verdienden er evenveel. Ook zij waren voor naam, jeugdig en stijlvol. Ook zij deden Lourdes daveren met hun geestdriftige zangen en hun lustig gebabbel. Met een bijzondere vurigheid heb ben onze kajotsters dan hun laat ste Communiemis bijgewoond en daarin hun besluiten aangeboden door Maria aan Jezus. In de voor middag defileerden alle kajotsters )er groep voor de Grot, om 'n laat ste groet te brengen aan hun He- nelmoeder. Daar baden we het ge bed om trouw te mogen blijven aan le levensbesluiten de we daar had- len genomen. Ondertussen kregen le vlaggen, die gans onze bedevaart meegeleefd hadden, 'n erelint. Diep ontroerd gingen alle Kajotsters van deze plaats weg. Voor de verloofden was er een speciale bijeenkomst voorzien. In de Rozenkranskerk kwamen ze samen, de jongens en meisjes die besloten wa:en hand in hand het leven in te gaan. Daarna gingen ze samen biddend naar de Grot, waar ze hun verkering en toekomstig huwelijksleven onder de hoede stelden van C. L. Vrouw. Omstreeks 12 u. ving het hoogte punt van de K.A.J.-V.R.A.J. bede vaart aan: voor de kajotters een schoon begin, voor de kajotsters het. onvergetelijk einde van hun bede vaart. Langs hoofd- en zijir.gangen van het domein kwamen jongens en meisjes: 20.000 in getal, zich opstel- zijn stem: «Onze Lieve Vrouw van Lourdes, zegen onze bedevaart, O. L. Vr. van Lourdes genees onze zieken, zegen onze verloofden, onze soldaten, onze arbeidsmiddens, onze ouders en familieleden. Door een vurig gehed ingezet en geleid door de Voorzitter en Voor zitster, vroegen wij licht en kracht om ons christelijk levensideaal te beleven. Samen hernieuwden wij dan onze plechtige toewijding aan O. L. Vrouw, die we besloten door ons Ave Maria op onberispelijke .vijze uit te voeren. Mgr Theas nam het woord en werd hartelijk toegejuicht door de 30.000. Mgr De Smedt, onze nieuwe bisschop, was zichtbaar ontroerd, wanneer hij op zijn beurt de arbei ders toesprak. Hij zegde: «Lourdes is als betoverd en vraagt zich af: Wie zijn die adelijke meisjes? Zijn dat arbeidsters? Indien ze zo zijn, is 't omdat ze geloven Gij gelooft in God uw Vader, uw Schepper; gij gelooft in Christus, uw Verlosser. Gij gelooft in de kracht van uw beweging.Diep bewogen bracht hij verder een dankbare hulde aan Mgr Cardijn, de priester die de arbeidersjeugd gered heeft. Heel de massa antwoordde door een machtig overtuigd Credo. Ter wijl de priesters het Allerheiligste aanbrachten, werden nog het Be- nedictus en het Tantum Ergo gezongen. De zegen et het Aller heiligste besloot de jlechtigheid. De meisjes vooral waren onder De Kajotsters van het gewest leper, samen met 4 van hun Proosten bewijst dat het gewest leper ze te Lourdes hij het altaar van de II. Bernadette. De talrijke groep :cr flink vertegenwoordigd was. De Esplanade te Lourdes, overrompeld door de Kajotsters tijdens de Sacramentsprocessie. naar de Basiliek toe. Ter plaatse gekomen werd het Magnificat aan geheven waarin wij, één met Ma ria, God verheerlijkten voor Haar grote uitverkiezing tot Moeder Van God. Ondertussen kwam langs de middenweg: een kajotster dragen de een bloemenkroon... zij was om ringd van groepen kajotsters met brandende toortsen en zwaaiende witte linten. Aangekomen aan het beeld van O. L. Vrouw voor de in gang' van de Rozenkranskerk, bood de groep in ons aller naam de bloe menkroon aan, terwijl de sierlijke bewegingen van linten en toortsen ons verlangen om Maria te verheer lijken, uitdrukten. Daarna, terwijl de muziek het Salve Regine aan heft, traden 250 arbeidsters aan uit alle richtingen. Met spanning en bewondering leefden alle kajotsters mee met die arbeidsters, die voor aan, door hun betekenisvolle ge baren, onze dagelijkse arbeid ver tolkten en hem liefdevol aanboden aan Maria: «Neen, H. Maagd, wij hebben noch tijd, noch gelegenheid U dag aan dag' voor Uw beeld te komen huldigenMaar, zegen ons werk... ons werk weze onze voort durende hulde Heel de massa jubelde Salve Regina terwijl de basiliek en het voorplein totaal verlicht werden... Opeens werd het ons te machtig, toen op 'n gegeven moment op het rhythme van een machtige muziek, de klokken luiden, de honderden vlaggen op de gaanderijen en de nog talrijker wimpels wuifden, de 9 blauwe vlaggen beneden aan de voeten van O. L. Vrouw bewogen. Het werd één beweging, één jube len, één machtige hulde Maria ter ere. We konden niet meer zwijgen en allen zongen diepgevoeld het «Ave Maria»... eenmaal, tweemaal, ja driemaal, telkens crescendo, 'n Grote stilte daalde over gans de Esplanade... De Nachtaanbidding ving aan geleid door E. H. Nolf. We bereidden ons voor op de Midder- nachtmis die wij eensgezind door de handen van de Priester mee op droegen, Bij de Communie van de II. Mis kwamen tientallen priesters onder de menigte gewandeld om ieder kajotster met Christus' Vlees en Bloed te sterken. Met een laatste duizendvoudig Ave Maria wordt die onvergetelijke plechtigheid be sloten. Diep bewogen keerden de groepen daarna in de grootste stil te naar hun hotels terug. De vreem de bedevaarders geraakten niet uit verteld over die kunstige nacht - plechtigheid: E. P. Mevos, de com ponist; Heiko Kolt, de regisseur en Me.i. Demunter hebben onder hun bekwame leiding die Maria- sters, van onze thuis, van onze ar beidsmiddens, van alle mensen wier ;ntentiebrieven wij hadden aan vaard, hebben wij O. L. Vr. gegroet, bewonderd en zoveel gevraagd... Maandag 4 Augustus: Met rasse schreden naderde hei genblik waarop wij van O. L. Vr an de Grot, van het ons zo dier bare Lourdes zouden moeten af scheid nemen... maar we wilder laaraan nog niet denken!... Veel vuldig waren de vrijwillige bezoe ken aan de grot of aan een van de kerken. We hadden toch zovee1 te zeggen... Voor de laatste maal mochten wij dan de officiële wak» aan de Grot overnemen. 's Namiddags kregen de kajot sters 'n deugddoende onderrichtin: van E. P. Rose, die ons op het har drukteArbeidsmeisje, blijf rein, blijf fier, blijf Mariaal De jon-kajotsters luisterden naar E. H. Denys, die hen toesprak er aanzette om cordaat hun jong meisjesleven in te gaan onder d» blijvende bescherming van Maria Westvlaanderen nam nog een,' deel aan de Sacramentsprocessie e: weer baden alle kajotsters diep ge meend voor de genezing en de op beuring van alle zieken. Na de Sacramentsprocessie wacht te ons 'n grote verrassing... Onzf nieuwe Bisschop Mgr De Smedt, di gisteren aangekomen was, begroet te op de Esplanade alle Westvla mingen. Wat werd hij stormachtig' toegejuicht... Alle Westvlaamse ka jotsters kwamen toegelopen en het werd 'n drummen zonder einde... iedereen wilde Mgr van dichtbij zien. Er waren zelfs Ieperlingen diè het geluk hadden bij hem gefoto grafeerd te worden. 's Avonds, na de Kaarskenspro cessie, kwamen wij 'n laatste maal bijeen om ons gezamenlijk avond gebed te bidden en de richtlijnen te ontvangen voor de laatste dag van ons verblijf in het Mariaoord. Dinsdag 5 Augustus: In de vroege morgenuren kwamen de eerste treinen met kajotters bin nen. Tegen de middag waren de 15 treinen veilig aangeland. Spijts de reis, zagen de '-ajotters er fris uit in hun onberispelijke unifor men. Alles verliep in de beste tucht, in 'n minimum van tijd waren de groepen in hun autocars en op weg naar hun hotels. Langs alle kanten werden ze toegewuifd door dc ka jotsters, die reeds vroeg op de been waren om toch nog een laatste maal rustig aan de Grot te gaan bidden. Sprak Lourdes vol f over de ka len in hun groepen. Alles gebeurde ordelijk, vlug en stil. In minder dan geen tijd was heel .5 linkerhelft van de Esplanade i genomen door de 11.000 kajotsters in hun kleurige uniformen. De zieken stonden voor aan opgesteld. De B'sschoppen gin gen de trappen op van de Rozen kranskerk. De vlaggen vormden 'n kroon op de gaanderijen... allen wachtten zingend en biddend op de kajotters. Daar kwamen ze: 'n dub bele optocht van dichte rijen jonge arbeiders die 'n half uur duurde. Ze waren vergezeld van hun proos ten en vlaggen. De kajotsters be groetten hen geestdriftig met, vlag gengezwaai: het was weer één kleu rigelichtende wemeling. De kajot- iters-vaandrigs beantwoordden dip velkomstgroet door et heffen hun- ler vlaggen. Dan volgde de aanbieding van het prachtig geschenk dat de K.A.J. m V.K.A.J. voor O. L. Vr. mee brachten, het was een betekenis vol geschenk, bestaande uit 'n vol ledig stel gewaden 'oor 'n grootse Pontificale Mis. Het motief beeldt de ten Hemelopneming van Marir lit. /oorwaar, 'n feestelijk geschenk dat een blijvende herinnering za1 djn van ons bezoek bij onze Hemel- moeder. Krachtig klinkt, het bonds- ,ied van die 20.030. Daarna luisterden aller met ont roering naar de boodschap van Mgr Cardijn, die met hart en ziel onze bedevaart meeleeft van op zijn ziekbed. Met aandrang klonk de indruk, het waren hun laatste ogenblikken in het heiligdom. De terugtocht ving aan. De straten wa ren werkelijk overspoeld met kajot sters en kajotters. Lourdes kende zijn drukste dag. Veel kajotsters vertrokken per bus naar het station, anderen stapten op te voet belast en beladen met hun bagage Trein na trein vertrok, met zich meevoerende de jonge arbeidsters die daar getuigd hadden van hun diep 'ngeworteld Vlaams geloof; die Maria een onvergetelijke hulde ge bracht hadden, die Lourdes zo 'n jeugdig uitzicht hadden gegeven. Zij werden hartelijk toegejuicht door de kajotters, door de vreemdelin gen, ja ook docr de bewoners van Lourdes, die de kajotsters zo sym pathiek vonden. Intussen zetten de kajotters do geloofs- en gebedscam- pagne niet minder enthousiast voort. Ook hun bedevaart werd een triomf voor het katholiek geloof. Nu zijn de kajotters en kajotsters te ruggekeerd in hun families, in hun parochies, op hun arbeidsmidden, waar zij met vernieuwde aposto- 'aatsijver, met woord en daad zul- 'en vechten om met hen, gans de u-beidersstand langs Maria naar Jhristus te brengen. Neen, Lourdes was geen eindpunt, aok geen massale geestdrift van en kele dagen, maar wel 'n beginpunt van durvend geloofsleven. O. L. Vrouw van Lourdes, zegen de arbeidende jeugd, zegen dc ar beidersstand. Mgr Dr Smedt, de nieuwe Bisschop van Brugge, met enkele Kajot sters uit liet gewest leper. Links: E. Heer Vandenberghe, Proost der Poperingse Kajotsters.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 12