Oosterse Tributaries ROYCO 'nfestijn. Jneeno Heropbouw van do Uzertoren aangevat Schilder, Ingenieur, Filisool, Architect, Musicu Zofidaosermo DAG KLAPPER Het werk der Belgische Roden Koloniale Loterij Smokkelwagen uit Klemskerke aangeslagen te Halewijn Folkloristische Bloemenstoet te Koksijde 100 FR. VOOR U... GOLFBILJART Fransman loopt schedelbreuk op te Brielen Brief uit Brussel ARFNT^rHAPPFN BELGISCHE HYPOTHEEKMAATSCHAPPU ™!1 EN SPAARKAS N.V. Gezondheid. De natuur eelt het SPA-water met uitzonderlijke hoe danigheden begunstigd Volgens eensluidend oordeel der medicale wereld is SPA REINE het regiemwater, bij uit stek, voor arthritiekers en rheumatiekers.Drinkt zich thuis en op café. Zware aufobotsing te Oosfduinkerke 1452 - 1952 WEEK VAN 23 TOT 29 AUGUSTUS 1952 De dagen korten, met 23 minuten. WEERSPREUK Gelijk St Bartel 't heeft besteld. Het najaar is gesteld. ZATERDAG 23 AUGUSTUS HH. Philip Benitius, Sidonius, Si- donie, Zacheus. Zon op te 4.56 u., onder te 18.50 u. 1803: geboorte van de Vlaamse schilder Gustaaf Wappers. 1864: geboorte van de Griekse staatsman Venizelos. 1878: geboorte van de Vlaamse kerkvoogd van Luik, Z. H. Mgr Kerkhofs. ZONDAG 24 AUGUSTUS 12" Zondag na Pinksteren. HH. Ba.rtholomeus, Alidor. Zon op te 4.57 u., onder te 18.48 u. 1899: geboorte van de Nederlandse romanschrijver Johan Fabri- cius. 1906: overlijden van de Vlaamse schilder Alfred Stevens. 1929: overlijden van de Vlaamse dichter Karei van de Woes- tijne. 1930: onthulling te Kaaskerke van het thans vernielde IJzer- kruls. MAANDAG 25 AUGUSTUS HH. Lodewijk, Koning van Krank- rijk, Patricia, Adalbert. Zon op te 4.58 onder te 18.46 u. 1723: dood van de Nederlandse na tuurkundige en bioloog An- tonie van Leeuwenhoek. 1744: geboorte van de Duitse let terkundige Johan Gottfried Herder. 1868: overlijden van de Nederland' se romanschrijver Jacob van Lennep. 1903: overlijden van de Duitse wijsgeer Friedrich Nietsche. DINSDAG 26 AUGUSTUS HH. Zephyrin, Genesius, Samuel, Baldwin. Zon op te 5.00 u., onder te 18.44 u. 1743: geboorte van de Franse scheikundige Antoine Lau rent Lavoisier. 1830: geboorte van de Vlaamse historicus Lodewijk Mathot. 1885: geboorte van de Franse let terkundige Jules Romains. 1896: overlijden van de Vlaamse schilder Hendrik Leys. WOENSDAG 27 AUGUSTUS HH. Cesar, Ellsa, Euthalia, Jozef Calasanza. Zon op te 5.01 u., onder te 18.42 u. 1635: dood van de Spaanse drama turg Lope da Vaga. 1770: geboorte van de Duitse wijs geer Georg Hegel. 1809: geboorte van de Vlaamse strijder Philip Bïommaert. 1899: overlijden van de Vlaamse dichter Emmanuel Hiel. DONDERDAG 28 AUGUSTUS HH. Augustinus, Gustaaf, Hermes. Zon op te 5.03 u., onder te 18.40 u. 1645: overlijden van de Nederland se rechtsgeleerde en staats man Hugo de Groot. 1748: geboorte van de Duitse dich ter Johan Wolfgang Goethe. 1871: geboorte van de Franse staatsman Albert Lebrun. 1919: overlijden van de Zuid-Afri kaanse generaal Louis Botha. VRIJDAG 29 AUGUSTUS Onthoofding van St Jan de Doper. B- Sabina. Zon op te 5.04 u., onder te 18.38 u. 1268: overlijden van de Vlaamse mystieke schrijfster Beatrijs van Nazareth. 1862: geboorte van de Frans-Bel gische letterkundige Maurice Maeterlinck. 1935: dood van Koningin Asfcrld. WEEKSPREUK Men kan niemand kwaad doen, Zonder zich zeiven kwaad te doen. Eerste berichten over de win naars van de IIs schijf 1952 getrokken op 9 Augustus te LommeL Ziehier de winnaars die zich aan gegeven hebben om hun lot in te innen, vandaag 14 Augustus. 1. Zij die gekomen zijn om te innen, in gehele of tienden, de lo ten gaande van 100.000 tot twee en een half millioen, waren afkomstig van: Antwerpen, Bergen, Beau- raing, Blankenberge, Brussel, Cha- telineau, Gent, Leopoldstad, Lom- mei, Leuven, Moeskroen, Schaar beek. 2. Anderen komende uit Brussel, Eupen, Luxemburg, St. Truiden, zijn gekomen om loten te trekken, gaande van 20.000 tot 40.000 frank. Verklaarde beroepenafdelings chef, arbeiders waaronder twee potjes één van vijf arbeiders en één van tien electriekers, chauf feur, diamantslijper, gepensionneer- de mijnwerker, hanuelsvertegen- woordiger, huishoudster, houdster v. een bibliotheek, kellnerin, marskra mer, molenaar, societeitssekretaris, vrouw van een gepensionneerde mijnwerker. De Burgemeester van Lommei die het groot lot van twee en een half millioen getrokken heeft, had de gelukkige hand, want een tiende van dit lot werd gewonnen door een toeschouwster, de vrouw van een mijnwerker (gepensionneerd voor invaliditeit) moeder van ZES kinderen, die haar groot geluk niet heeft kunnen verbergen. De zaal heeft haar hartelijk toe gejuicht. Het toeval heeft nogmaals coed gekozen I «HOT WEKELIJKS NIEUWS» - Zaïerdag 23 Aug. 1932 - Bla. 2. =========-~ Ja, allen die graag iets fijns fusten verkiezen Royco Chicken Soup I Zodra deze rijke soep op tafel wordt gezet doet haar appetijtelijke geur ook bij de meest kieskeurigen het water in de mond komen. Waarlijk, Royco met haar heerlijke smaak van echt kippenvlees en haar malse noedels, Is éven fijn als de beste eigengetrokken kippensoep. En Royco biedt nog een groot voordeel in minder dan geen tijd kunt U uw huisgenoten of bezoekers een kop serveren. Royco is in een oogwenk klaar I Op eender welk ogenblik ie Royco welgekomen I Zorg du» altijd een paar pakje» in voorraad te hebben. f 18 - 01420 BR HARTOG VOEDINGSPRODUCTEN N.V. MERKSEM-ANWIRPEM OPGELET! De volgende trekking zal reeds plaats hebben op DINSDAG 26 AUGUSTUS. KOOPT UWE BILJETTEN! (9344) VMWWIMMMMMMWVMWV Inwoner uit Bredene en vrouw ingerekend Franse tolbeambten welke op dienst waren aan de Franse grens post van Halewijn-Menen, toen 's avonds ganse slierten auto's ko mende uit België, zich aan de Franse grenspost aanboden, stel den bij net nazien van een dezer auto's vast, dat de achterzittingen er gans abnormaal uitzagen. Zij verzochten hierop de voerder zijn voertuig wat zijwaarts te plaatsen voor het nodig onder-zeek. Bij dit onderzoek bleek dat onder de ach terzittingen niet minder dan 120 kilo's chewing-gum verborgen za ten. Dadelijk werd de autovoerder, een vróuw en een kind dat hen vergezelde, naar de tol post overge bracht, terwijl de auto nevens de tolpost geplaatst werd. De autovoerder, zekere Etienne Parmentler, 27 jaar, autocarist. te Bredene, was vergezeld van Césa- rine Asselbergh, 26 jaar, woonach tig te Ukkel. Parmentier verklaar de gedurende z'n ondervraging dat hij de lading chewing-gum naar Parijs moest overbrengen en hij aan de rit een meer familiaal ka rakter had willen geven, door het kind mede te nemen. De auto be hoorde toe aan dhr Raoul Leyn, wonende te Klemskerke. Het voer tuig werd aangeslagen alsmede de smokkelwaar, welke een waarde heeft van meer dan 206.000 Franse franken. Parmentier en Césarine Asselbergh wei-den in de handen der Franse gendarmen overgele verd. Zij kunnen voor deze smok- kelzaak een boete van 400.000 Fr. franken oplopen. (Vervolg van 1* blad) Deze funderingswerken worden uitgevoerd door aannemer Van dei- Kinderen uit Bazel (Oost - Vlaan deren) die het heien der palen toevertrouwde aan de firma Vibro die ook de heiwerken deed bij de opbouw van de eerste IJzertoren. HET HISTORISCH OGENBLIK Precies te 11.12 uur bracht Prof. Fransen de heimachine in bewe ging door een ruk aan de reep die de stoomtoevoer van de valhamer regelt. De meestergast De Wilde stond de professor bij dit werkje bij, want het schijnt toch zo een voudig niet als men op het eerste zicht zou denken. De werklieden namen vervolgens de taak over en met forse slagen werd de eerste betonpunt in de grond gedreven, die daverde en zinderde. Eens dat de nodige diepte bereikt was, stort te Professor Fransen een eerste schép beton in de 18 .metér diep gedreven buis. Zo was een schone plichtpleging volbracht en kon het werk zijn gang gaan. DE NIEUWE IJZERTOREN Terwijl de heimachine voort hijgde en stampte en de rustige IJzervlakte tot een modern werf omtoverde, verstrekte dhr Architect Van Avenbeke ons enkele inlichtin gen over de IJzertoren waarvan de bovenbouw in 1953 zal begonnen worden. Uiterlijk zal de toren er precies uitzien zoals de vorige, met alleen dit verschil dat zijn grotere hoog te, thans 80 m. en vroeger 50 m., vereiste dat de kruisvorm duide lijker tot uiting komt en de kruis- armen dus verbreed worden, ook de voet is monumentaler opgevat. De structuur en hoofdconstructie zijn opgevat in gewapend beton. Alle zichtbare delen van het mo nument boven de crypte zijn in baksteenhandvorm. De wanden der crypte in moëllonsteen, zeer ruw van uitzicht en de omringende trappen in geprefabriceerd beton met de zichtbare vlakken fijnkor relig afgewerkt. De funderingspalen eindigen bo ven het grondpeil; hierop rust de generale funderingsplaat. Erboven is de ruimte voorzien voor een crypte. De vier onderste kruisblok- ken kunnen als zalen dienst doen, b.v.b. Joe English-zaal, De Bonin- ge-zaal, enz... Afmetingen dezer: Twee zalen van 9,50 m. x 8 00 m., twee overige van 8 m. x 6,20 m. In het midden heeft de hal een afmeting van 9,50 x 16,50 m. De hoogte hiervan alsmede der vier zalen zou 5 m. bedragen. TWee liften geven toegang tot de verschillende verdiepingen van de toren tot op de 25° verdieping. Rond elke lift is een trap voorzien van 1,40 m. breedte voor ruim per sonenverkeer in enkele richting (stijgen en dalen apart). Op elk verdiep is er in elke drummer (4 maal) een plateau met raam voor uitzicht. De vier benedenzalen worden langs boven aan de zijkanten ver licht met koepels. Op de tweede verdieping, dus boven de onderste kruisblokken, zijn er nog vier kleinere .zalen voorzien welke een afmeting zou den hebben van 4 m. x 6 m. Deze lokalen kunnen dienstig zijn voor bibliotheek, hulpsecretariaat, ver- blijfgelegenheid van de torenwach ter, enz... In de kruiskop is er ruimte ge noeg voor het plaatsen van klok ken, zelfs met kleine beiaard. Het platform, dat aan beide zij den 10 x 3 meter meet, biedt plaats voor totaal 100 personen. Dit is in enkele grote trekken hoe de inwendige verdeling er zou uitzien. De vier plateau's welke gelegen zijn voor elke zijde zijn: 12 x 5 m. groot, hebben dus een oppervlakte van 60 m2 en bieden gelegenheid tot het plaatsen van spreekkoren of zanggroepen, ter gelegenheid der plechtigheden, enz... BRENGT STENEN AAN De groots opgevatte IJzertoren wordt dus weer een gedenkteken onze dierbare Doden waardig. De Vlamingen die het zich tot plicht rekenden deze daad van eerherstel te stellen, moeten het eveneens als een eer aanschouwen hieraan me de te werken. Om een beeld te ge ven van de onkosten, die deze heropbouw meebrengt, volstaat het aan te halen dat de funderings werken, dus de palen samen met het betonnen plateau, 3.193.261 fr. kosten. Aan ieder Vlaming wordt de kans geboden om voor zijn over tuiging uit te komen en ieder naar zijn vermogen bij te dragen tot de wederopbouw van de IJzertoren. Door 't Bedevaartsecretariaat wor den met dit doel steentjes te koop geboden die 5 fr. kosten. Het steentje dat U aangeboden wordt is zelfs een mooi sieraad in plastiek uitgevoerd. Op de ene zijde staat de IJzertoren afgebeeld en op de andere zijde een tekst: «Mijn Steentje»! Morgen, ter gelegenheid van do XXV° Ijzerbedevaart, wordt de verkoop van steentjes ingezet. Ieder bedevaarder zal zich het herken ningsteken der Bedevaart aan schaffen, maar zórgt er ook voor een of meerdere steentjes te kopen. Als Vlaanderen zijn IJzertoren zal herbouwen, dan zal het bewij zen dat het Vlaams zijn van onze mensen niet alleen in woorden maar ook in daden wordt uitge drukt. GEMO. Zondag 24 Oogst trekt opnieuw de vermaarde historische boemen- stoet door de straten van Koksijde en St Idesbald. Er wordt op laatst genoemde plaats aangezet te 14.30 uur en de stad zal via de Baden te 17 uur Koksijde-Dorp bereiken. Tal van wagens en nieuwe groe pen zijn de reeds vermaarde stoet komen aanvullen en het lijdt geen twijfel of de grote massa zal ge tuige willen zijn van de fantasti sche bloemengevechten die in de straten van Koksijde zullen plaats hebben. Zaterdag 23 Oogst wordt het feest aangekondigd door 'n mach tig vuurwerk dat de Hoge Blekker aan een vuurspuwende berg zal doen gelijken. Aanduiden van een klant van Vraagt één maand proef bij: Biljarten Renier - Menen HANS SCHULTE Statiestraat 42 Tel. 285. Het huis van 't meeste vertrouwen. ALLE CAFÉSPELEN Groot Detail (9340) Met auto te pletter tegen boom. Van Liefland André, 25 jaar oud, gehuwd, woonachtig te Rijsel, die Zaterdagavond met zijn auto op de weg van leper naar Brielen gere den kwam, daar hij zich voor za ken naar Veurne diende te bege ven. Ter hoogte van het Brielen- hoekje, tussen bovengenoemde ge meente en leper, slipte de auto door de gladheid van de weg en liep'te pletter tegen een boom. In deerniswekkende toestand werd de bestuurder naar het L. Vrouw-ziekenhuis te leper Overge bracht, waar men een zware sche delbreuk Vaststelde. Zijn toestand is zeer onrustwekkend. (Vervolg van 1« blad) vloeid. Potsdam is alleen nog een woord en met de inhoud van die akkoorden gaat het zoals met al do rest: voor de Sovjets hebben de woorden een totaal andere be- tekenis als voor ons Westerlingen. Iedereen is het trouwens al lang moe zich daar nog aan te storen of daaraan belang te hechten. De werkelijkheid die iedereen kent is deze: waar Moskou binnenkomt daar gaat het niet meer uit, tenzij na de zekerheid te hebben verwor ven dat zijn handlangers er de plak zwaaien. De Duitsland-politiek van de Sovjets ligt in diezelfde lijn. Elke poging tot hereniging op redelijke basis hebben zij gedwarsboomd en van de hand gewezen. "Volgens hen zijn er inderdaad maar twee mo gelijkheden voor Duitsland denk baar: ofwel wordt het definitief in twee stukken gekapt ofwel wordt het zogezegd neutraal gehouden, in de stille hoop dat het ofwel van binnen uit zou kunnen ondermijnd worden, of door akkoorden ten slotte toch in het Oosters blok te rechtkomen. Na op alle mogelijke manieren gepoogd te hebben met Rusland een gemeenschappelijke basis voor de bespreking van de hereniging van Duitsland te vinden, hebben de Westmachten eindelijk besloten hun eigen weg te gaan, en werden de akkoorden van Bonn getekend waardoor West-Duitsland ten slot te in het wondend Verenigd West- Europa wordt ingeschakeld. Staal- en Steenkolenpool enerzijds en Europees Leger anderzijds, zijn de twee manifestaties van die nieuwe toestand. De grote vraag die in dat ver band bij veel mensen, binnen e,n buiten Duitsland reeswas de vol gende: hoe zal Rusland hierop reageren. En dus: welke zullen, na de akkoorden van Bonn, de mogelijkheden voor een hereniging van het Rijk nog zijn? Adenauer en de Westmaohten hebben ge zegd: die kansen zullen daardoor niet verdwijnen, integendeel daar mee hebben wij een tegenwaarde in handen. Op die vraag nu zou Stalin per soonlijk anders hebben geantwoord aan de socialo - communistische Italiaan Nenni. Tijdens een onderhoud zou de Sovjetdictator in twee woorden het volgende gezegd hebben: met het Westen is geen akkoord inzake Duitsland te bereiken, dus moet het tot een definitieve splitsing komen en moet Oost-Duitsland bij het Sovjetblok aansluiten. Is dat nu een juiste weergave van het gesprek? De Italiaanse ambassadeur zegt van wel; Nenni daarentegen betwist het, maar Bij bosbranden nabil de Franse Riviera werden 8 a 4.000 Ha. bos ver woest, 12 hulzen in as gelegd en 100 personen zijn erdoor dakloos gewor den. In de Dolomieten kwamen vier bergbeklimmers om het leven bij plotseling opgekomen sneeuwstormen. De Hr Louis Roos, de laatste windmolenmaker van Frans Vlaande ren, werd te Kales op Zaterdag 16 Augustus Jl. door een Belgische auto doodgereden. zegt niet waarin het zou mis of verkeerd zijn. En indien het juist is, (s het dan wel gemeend of is het alleen maar bedoeld om een beetje herrie te schoppen in West-Duitsland en in West-Europa? Op die vraag kan moeilijk met zekerheid geantwoord wor den. Maar men kan toch vast dit zeggen: dat dit de pfactische poli tiek is door het Kremlin gevoerd ten overstaan van Oost-Duitsland, zolang het Westen niet bereid is te ondertekenen wat Moskou voor stelt. Een bewijs te meer van die mentaliteit van hebben is heb ben vinden we ook in het Rus sisch antwoord op de nota der Westerlingen in verband met het vredesverdrag met Oostenrijk. Na, vóór twee jaar, wekenlang vruchteloos te hebben gediscus sieerd over een ontwerpverdrag van 59 artikelen, hadden de West machten in de maand Maart jl. een nieuw voorstel gedaan over een kort vredesverdrag in acht artikelen. Na vijf maanden en twee rappels hebben de Sovjets ein delijk geantwoord en 't was eens te meer niethet gaat niet. En tussen alle woorden door mag men aannemen dat de grond- reden deze is: waar Sovjettroepen staan, daar trekken zij niet terug zonder het gezag in veilige han den te hebben overgegeven. Wordt Oostenrijk een werkelijke vrije democratie dan is dit niet het ge val. Dus wenst Moskou dat niet, niet méér in S dan in 59 artikelen. Van die kant dus ook weinig hoop. De enige uitweg blijft misschien nog een akkoord over de verdeling van de wereld in zijn geheel. En dit roépt dan weer in de eerste plaats de problemen van het Verre Oosten op. CHOU EN LAI TE MOSKOU Bet grote nieuws van de jongste dagen is de aankomst van de helft van de Rood-Chinese regering te Moskou. We zullen hierover niet veel zeg gen vooraleer het eindcommuniqué gelezen en enkele aanduidingen uit de realiteit te hebben gekregen. Is het een tegenhanger van de conferentie te Honolulu waarover wij het verleden week hier had den? Oaat het over de oorlog in Korea? Over een nieuwe overval ergens in Oost-Azië? Over een nieuw vijfjarenplan voor binnen lands gebruik? Over een nieuw vredesvoorstel Veronderstellingen kunnen ge maakt worden in het oneindige. En wellicht zelfs vermoedelijk gaat het over dat alles. Het ware nochtans vermetel voorspellingen te willen doen. En toch nemen wij graag aan wat Amerikaanse waarnemers laten opmerken: moet het over de voor bereiding van een nieuwe Korean operatie gaan dan zou men dit in 't geheim doen. We nemen dus voorlopig aan dat het geen zuivere warme oor logsbesprekingen zijn, maar we blijven ons oordeel toch liever tot later voorbehouden. 19-8-1952. V. WESTERLINCK. SPAAK ONDERTEKENDE HET ACCOORD Men kan niet genoeg herhalen dat de legerdienst van 24 maanden die in ons land werd aangenomen, het onontkoombaar gevolg is en de practische verwezenlijking van in ternationale accoorden die inder tijd door eerste-minlster Spaak werden aangegaan en in naam van België te Luxemburg ondertekend. Ingevolge deze accoorden had ons land zich verbonden bestendig 80.000 geoefende soldaten onder de wapens te houden. Hieruit volgde dat men twee militieklassen in dienst moest behoudén of circa 100.000 man. Immers, het aantal manschappen die nog geen Instruc tie kregen kan niet tot de geoefen de soldaten gerekend worden. Dit aantal schommelt steeds tussen een zesde en een vierde van het totale legercontingent. Dit eenvoudige re kensommetje is de socialisten uit ten treuren herhaald en was ook kameraad Spaak welbekend. Toen de socialisten aan het be wind waren aarzelden zij niet voor ons land zulke verstrekkende ver bintenissen aan te gaan. Maar wanneer zij in de oppositie staan komen zij in verzet tegen de na leving en de practische verwezen lijking van deze accoorden. GEEN EENVORMIGE DIENSTTIJD Reeds in Februari van dit Jaar heeft Minister De Greef in 9e Se naat verklaard dat België uiter aard de diensttijd van 24 maanden nodig had om zijn verbintenissen na te komen. Hij heeft er echter aan toegevoegd dat ons land deze diensttijd zou aanpassen aan deze van de andere landen der Europe se verdedigingsgemeenschap inge val deze er toe kwam de duur van deze diensttijd op eenvormige wijze vast te stellen. Deze beslissing van de Europese verdedigingsgemeenschap liet ech ter op zich wachten en het was op aandringen van de Belgische Re gering dat op 12 Augustus Jl. te Parijs een conferentie bijeenkwam waarop deze kwestie moest geregeld worden. Er werd echter eens te meer geen beslissing genomen noch in de ene noch in de andere zin. Er werd geen eenvormige diensttijd bepaald. Ons land werd aldus In een on aangename feitelijke toestand ge plaatst door het onbegrip van de andere westerse landen die er niet in geslaagd zijn een accoord aan gaande de duur van de legerdienst te bereiken. Phllibert Ballleul «ivati onoerneming beheerd door het kowiwujk beslui van is oec. hm Dorp 2. Beltem-Rumbeke: Alb. Vanelslander, Kerkhofstr. 134. Beveren-Roesbr.: Robert Lepée, Hondschootestr. 22. Diksmulde: M' G. Van Nevel- Meire, IJzerlaan 4. Hooglede: Marle-L. Pleters, Roeselarestr. 8. leper: Aug. Hendricks, Dikkebusstwg 150. Ingelraunster: Mare. Ampoorter, Weststraat 13. Izegem: SPA is synoniem van O LANGE ÏIEUWSTRAAT 40 - ANTWERPEN Rafaël Parret, St-Crtspijnstraat 19. Kemmel Leo Duplacie, Renlngelststraat 63. Koekelare: Mr Jozef Bulcke. Ichtegemstraat 12. Rrombeke: MeJ. Maria Denys, Dorpplaats. Leke: Mr A. Denolf, koster, Nieuwstraat 21. Loker: W* L. Dousy-Mortreu, Dorp 52. Mesen: Hector Vercruysse, Ketelstraat 10. Moorslede: Achlel Goemaere, Dadizelestraat 32. Niêuwpoort Mr Alfons Depelchin, Kokstraat 24. Oostvleteren: MeJ. Y. Van Houtte, Henrl Deberghstr. 6. PoelkapeHe: Mw W' M. De Sutter- De Wilde. Ploegsteert: Victor Menet, r. d'Armentlère» 110. Proven MeJ. Noëlla Prlnzle Statiestraat, 55. Poperlnge: Paul Devos, M. Dewulfstraat 14. Michel Maes, Westvleterenstw. 25 Roeselare: André Gillis, Germ. Hoetstraat 12 Itocsbrugge: Gerard Delplace, Gemeen tsecretarls, Harlnge St Idesbsld-Koks.: Er. Van Eecke-Deleu, Villa Kerkepanhe Frankrijklaan 9. St-Pletcrskapelle- Leke; Mr André Provoost, Dorp 12. Veurne: Bureel Pinson. Sporkljnstraat 23, tel. 168. Warneton: Pierre De Simpel. VVervik: Valère Verfalllle, Molenstraat 49. Wcstvleteren: MeJ. A. Quaghebeur, Poperlngestraat 71. Woumen-Jonkershove Mevr. E. Barbler- Vercruysse, Langemarkstraat 341. Wulverlngein: Michel Duron, Qoudenhoofd 38, Vllïkem. ZUlehe.kè: Mevr. Germ. Coudron- Vandammo, Dorp 46. ERNSTIGE PERSONEN KUNNEN EEN AGENTSCHAP AANVRAGEN. Zondagmorgen, kort na 9 uur, kwam het tot een zware botsing tussen twee personenwagens aan het kruispunt op Oostduinkerke- Dorp. Een Chevrolet die uit de 'richting Wulpen naar de kast reed, vatte een nie.uwe Opelwagen, die de staatsbaan in hoge snelheid kruiste in de richting Niêuwpoort, vlak in het midden der flank. Deze auto, die nog niet eens volledig was ingereden, maakte een dubbele buiteling en bleef rechtstaande op de zijde tegen het wandelpad lig gen. Op 't zelfde ogenblik waren ae andere autogeleider en diens gezel, alsook de vlakbljwonende tolbeambte G. Dereyghere, reeds bij de deerlijktoegetakelde wagen om de inzittenden alle hulp te bie den. Als bij wonder had echter geen enkel der vier personen het minste letsel. Vader, moeder en beide kinderen waren nochtans ge deeltelijk verdoofd door de zware slag en het schokken bij de bui teling. Het is waarlijk een wonder dat op dit zeer gevaarlijk kruispunt niet meer ongelukken te betreuren vallen. Vooral uit de richting Kok sijde zijn de verkeerssignalen on voldoende. Toen de V.V.V. de auto matische lichtsignalen plaatste op de Koninklijke laan, werd dit naar waarde gêschat. Een soortgelijke installatie zöu echter betere dien- Sten bewijzen op dit veel drukkere puilt in dé dorpskom, en Wel gedu rende gans het jaar mogen func- tionneren. Ge weet daarmee wie we bedoelen: een kunstenaar uit de Renaissance. Want in die tijd waren de grote kunstenaars veel zijdig ontwikkeld. Denk aan Michel An- gelo: schilder der Sistina, beeldhouwer der Madonna, dichter van machtige son netten, architect van St-Pieterskoepel. Nee, niet over Michel Angelo gaat het hier. Ook niet om Rafaël. Wel om de derde der big three de derde der grote Italiaanse drie uit het Luahocento: Leonardo Da Vinei, wiens vijfhonderdste geboorte verjaring alom gevierd wordt. KIND DER NATUUR Als zoon van de Heer Da Vinci, die het sohone kasteel betrekt, met rots en groen omtoverd, zo werd Leonardo Da Vinei op een slot gebaren. Ofschoon een jong boe renmeisje zijn moeder was. Vinei ligt in Tofikane. Dit gebeurde dus in April 1452. Denk niet dat zijn jeugd vervuld werd met studie en ge leerde reizen. Hij staat buiten de geleerde wereld van zijn tijd. Latijn heeft hij zijn leven lang niet kunnen spreken, en wat was een mens zonder Latijn in de kring van de ver fijnde Florentijnen! Zijn jeugd brengt hij door op het land. Hij dwaalt door de bossen en langs de velden, het leven be speurend van planten en dieren. In het gebergte ontdekte hij spelonken. Een onweerstaanbare lust bekruipt me er bin nen te gaan om te zóeken wat er achter de duisternis verborgen zit», zo heeft hij in later tijd geschreven. Zijn hele leven lang is hij gedreven geweest door die onweerstaanbare lust om te weten wat er achter de duisternis verborgen zat. DE JONGE KUNSTENAAR Hij studeerde eerst bij Andrea de Verocchio, schilder, beeldhouwer en bouw meester, één der beroemdste artisten die Florence toen telde. Weinige jaren later verwierf hij een schitterend talent, zodanig dat hij, vol gens de overlevering zijn meester overtrof. Andrea had hem een engelenhoofd doen schilderen, en vond het werk van zijn leerling zo buitengewoon dat hij deze zijn palet overhandigde, zeggend dat TF, GOED DAT GE NIET DEl'GT.,, Begrijpelijkerwijze voelde de Bei, gische Regering zich dus gedwon, gen haar positie te herzien. Het immers niet aannemelijk dat al. leen de Belgische milttiepUcl%( 24 maanden onder de wapen» ga, houden worden, daar waar de au, dere soldaten die deel ultmakeg van eenzelfde geïntegreerd West, Europees leger, maar tot een andet land behoren, veel minder lang oj, der de wapens moeten blijven. Daarom heeft de Belgische fc gering zich verplloht gezien de sol daten te laten afzwaaien na j| maanden dienst. Men kan toeh Tm ons land niet eisen dat het tljn soldaten langer in de kazernes houdt dan de andere grotere lm. den waar het op de verdedigd aankomt van eenzelfde gemeen, schappelijk belang. Als andere landen hun interns, tlonale verplichtingen zo weinig ernstig opnemen, dan moet cm land geen afzonderlijke podtli gaan innemen en gaan poseren sis hoofdleverancier van kanonnen- vlees. Ge kunt ook wel te goed djn dat ge niet deugt. DE BELGISCHE RODEN Men heeft al geschreven dat Ai mislukking van de conferentie van Parijs op 12 Augustus jl. te wijten is aan de agitatie der Belgische socialisten en communisten en hun herrie rond de 24 maanden leger dienst. Wij weten niet of de socialisten erg fier zijn om dit bloempje oj hun hoed te steken. ZIJ doen welis waar het vuile werk van de com munisten, die in hun vuist lachen, maar zij willen nog niet overal vet- sleten worden als doodgravers van de democratie en wegbereiders voor de communistische nieuwe orde, Het kon hun weinig schelen dat hun landgenoten hun af en toe dit verwijt maken. Dat raakt hun kou de kleren niet. Maar in de jongste dagen zijn de Belgische socialisten danig ln hun wiek geschoten omdat een ge zaghebbende krant in het land van Uncle Sam de socialistische vak bondleiders in ons land doodverft als Belgische Roden Het valt niet zo erg mee met hun mislukte zogenaamde algeme ne staking. Uncle Sam is met hun snorrepijperij met den dag steeds minder ingenomen en noemt hun gestook tegen de verwezenlijking der West-Europese defensiegemeen- schap dan ook met de ware naami het werk der Roden. VADERTJE STALIN LACHT IN ZIJN BAARD Het gewoon antwoord der «socia listen. op dergelijk verwijt ia dit de communisten achteruitgaan daar waar de socialisten sterk rijn, Dat kunnen wij geloven zonder het te vragen aan onze rode vaan tjes. Die hebben immers het wacht woord gekregen om de Europa# verdediging op alle mogelijke wij zen te saboteren. En bij dit onaan gename werk krijgen zij nu de hulp van de socialistische vakbonden die een algemene 6taking tegen de dienstplicht organiseren. De communisten lachen natuur lijk in hun vuist want de B&P, voert nu in hun plaats de commu nistische hetze en volgt hun wacht woorden op. Dan laat het hun toch Siberisch koud hoe groot hun eigen sterkte is. Het werk wordt gedaan overeenkomstig de gegeven wenken en hun patroonheilige in het Krem lin zal in elk geval tevreden zijn, WEST-EUROPA OF WEST-DUITSLAND De vermindering van de dieal- tijd heeft in Amerika natuurlik enige ontstemming gewekt. Toet legt men daar veel begrip aan den dag voor de moeilijke positie van ons land. Het is volstrekt niet uitgesloten dat de Amerikanen op de duur hun geduld verliezen met de kinderstre ken der Wêst-Europese verdedi gingsgemeenschap die maar geen beslissing kan nemen over de meest essentiële programmapunten. Het gevolg hiervan kon weieens zijn dat Uncle Sam zijn pogingen en zijn aandacht uitsluitend concen treert op de herwapening van Duitsland. En dat zou dan voor de West- Europese landen, die nu al sip toe kijken op de schitterende wederop leving der West-Duitse economie die hun marktgebieden bedreigt een andere zure appel zijn. De smaak hiervan kon weieens heel wat meer tegenstaan dan deze van de lange legerdienst die zij tot nog toe wilden ontwijken. PAS. Van die stonde af verliet Verocchl de schilderkunst om zich meer aan de bouw kunde te wijden. Leonardo was een schone jongeling, hij bezat een grote gestalte en muntte uit in alle lichaamsoefeningen. Hij wist met alle wapens om te gaan en was zeer be dreven in het africhten van de wildste paarden. Zelfs dansen en schermen was hem niet vreemd. Op muzikaal gebied was Da Vinei min der groot talent ,dan op ander terrein, maar hij kon niettemin zelf aria's com poneren en had zich eens een soort van harp met zilveren stangen vervaardigd, doen in de anatomie, legde de jonge Da Vinei zich rêeds toe op het bestuderen van het dode lichaam. Da Vinei vond op het. lijk de bijzonderheden van elke spier, van elke vezel, wat hem bij het schil deren van zijn figuren van groot nut was. Niets ondernam Da Vinci of hij maakte er de diepste studie van. Alles bestudeer de hij tot in de kleinste bijzonderheden en werd een baas in het vak. Hij obser veerde iedere trek van elk gelaat en prentte zich elk détail van alle karakters in. Hij verkeerde soms onder de volks mensen en liet ze over hun leven ver tellen, volgde hun doen en laten en be- waarmee hij zijn eigen zang begeleidde, spiedde hun gelaatstrekken, die hij later In die tijd hield de technische wereld zich vooral bezig met het beroemde ka naal van de Arno. Men maakte schetsen, rekende en cijferde en kwam tot het be sluit dat het kanaal niet te verwezen lijken was. Leonardo be'gaf zich ter plaatse, be studeerde de omgeving en maakte plan nen op waarin alle moeilijkheden opge heven werden. Hij diende zijn ontwerp in, maar zijn jeugdige leeftijd deed hem wantrouwen cn de oude pruiken van de wetenschap lachten hem uit. Nochtans werd vijftien jaar later het ontwerp van Da Vinei uit gevoerd. Zijn plannen waren de enige die practisch uitgevoerd konden worden. WERK OP ALLE GEBIED De onrustige geest van de geniale man kon geen genoegen vinden in de ledig heid. De schilderkunst had hij zich we ten eigen te maken, zodat geen ander schetste en zeer getrouw wist weer geven. te raadpleegde hem bij alle gelegenheden. Naar gewoonte van die tijd, trad Da Vinei in dienst van een vorst. De hertog van Milaan had hem gevraagd in welke voorwaarden hij bij hem wilde komen en welk ambt hij bekleden wilde. Da Vinei antwoordde dat hij de hertog kon dienstig zijn in oorlogstijd met bruggen, geschut en verdedigingsmiddelen van zijn eigen uitvinding. In vredestijd kon hij schilderen, beeldhouwen, tempels op richten. Hij liet verder de hertog weten wat hij kon verwezenlijken op het gebied van de mechaniek en de waterbouw kunde. De hertog gelastte hem met de leiding van al de werken die in zijn staten uitgevoerd werden. Leonardo versterkte de steden, bouwde buizen, bruggen en. waterleidingen en deelden tot op de plaats van de terecht stelling te volgen om hun gelaatsuit drukking te beschouwen. Hij legde iedere trek van elke spier, die door angst ver trokken werd, in zijn geheugen vast en schetste, thuisgekomen, wat hij gezien had. Hij bestudeerde het schone, het lelijke, het wonderbare, het verhevene in de na- tutu- evenals het lage in de mens. Geen wonder dat Da Vinei een be roemdheid werd, niet alleen in Itglië maar ook ver buiten de grenzen van zijn land. En terwijl hij door de hoge adel en de rijke burgers als vriend gezocht werd, droeg men hem tal van werken op. Hij verdiende fortuinen als schilder, als beeldhouwer en als architect. Zijn woning geleek op een prinselijk vond dan nog de tijd om te schilderen en beelden te maken. Hij vond daarbij nog gelegenheid om later een studie over vergelijkende anatomie te schrijven. Hij schilderde met olieverf, een techniek die hem uit Vlaanderen, langs het werk echter op 67-jarige leeftijd te Ambolsë aan het doek zonder de geheimzinnige glimlach van de schone naar wens te kunnen maken. De mysterieuze glimlach brengt inderdaad de toeschouwer in ver voering. Men weet dat dit doek vóór de oorlog uit het Louvremuseum werd ont- I vreemd en men het later bij een opko per terugvond. Men heeft nog niet uitgemaakt welk werk van de meester het beroemdst ge worden is, Zijn Laatste Avondmaalof zijn Joconda Dit laatste is een god delijk werk, dat reeds veel nageschilderd maar nog niet geëvenaard werd. HET EINDE Hij verlaat zijn edel en schoon vader land om in Frankrijk te gaan sterven. Da Vinei stemde er in 1515 in toe aan het hof van Frans I van Frankrijk te komen. Het was op 2 Mei 1519 dat hij in het kasteel van Amboise de geest gaf ln de armen van Frans I. Het was de koning zelf die de geniale man de ogen sloot. Had hij met kerk en godsdienst gebro ken? OOk zijn dagboek laat niet toe zo diep in zijn hart te schouwen, dat men die vraag zou kunnen beantwoorden. Er zijn scherpe woorden tegen de kerkelijke toestanden uit die tijd. Vele der meest gelovigen hebben Zich daaraan niet min der geërgerd. Uit andere aantekeningen echter blijkt dat hij alle geloof op grond van het gezag verwierp. Zelf zien, zelf experimenteren. De wetenschap is kapitein. Als hij van Rogier Van der Weyden om, bekend werd. Hij schilderde te Milaan, in de eetzaal van de Dominikanen het beroemde Laat ste Avondmaaldat jammer genoeg, le lijk door de eeuwen geschonden werd. De vochtigheid van de muur heeft aan het meesterwerk een groot deel van zijn vroegere glans ontnomen. Toen Frans I, koning van Frankrijk, het meesterwerk zag, wilde hij het met muur en al naar Frankrijk overbrengen. Hij schilderde ook de wereldberoemde hij niet verder wilde wedijveren met een meester hem neg evenaren kon. En daar paleis. Hij had talrijke pages en kncch- Joconda, de echtgenote van de rijke Flo st erft, dan staan er toch 2 paters bij het bed en de jonge vriend Melzi zegt dat I hij veel geweend en geklaagd heeft om zijn zonden. Vasari, voor wie er niets zo belangrijk is in de wereld als de schilder kunst meent echter: hij zal wel spijt gevoeld hebben over de geringe omvang van zijn schilderwerk. Een kort besluit: hij was een dei- machtigste kunstenaars die leefden. De mensheid, van zee tot zee, is hem dank verschuldigd omdat hij ons zoveel schoon heid schonk. Schoonheid die de vreugde aller eeuwen uitmaakt. jonge kunstenaar die reeds met derge lijk kunstwerk begon... waar de medici, in hun eerste studie- ten die hem dienden en hij bezat de jaren nog aarzelend hun eerste stappen prachtigste paarden van de streek. Men rentijn Francesco de Giocondo. Volgens de overlevering werkte Da Vinei vier jaar F. R. BOSCHVOGEL. NUT ROND PASEN HET BROOD DES HEREN Christus heeft Zijn wil over list ontvangen van de H. Communie klaar en duidelijk uitgesproken. Daags na de broodvermenigvuldi ging zegde HIJ tot de Joden: «Voor waar, voorwaar Ik ze* het V: IiMle» gij het Vlees van de Mensenzoon niet eet, en Zijn Bloed niet drinkt, hebt gil geen léven ill U zelven. Nogmaals ls dit een algemeen be vel. We vinden geen bizófldere tijd»- bepaling lil Christus' communiebevel. De eerste christenen hebben Ja- zus' woorden, naar do ware beteke nis Opgevat en nageleefd. In hun gloeiende liefde tot O. L. Heer, be hoefden zij geen bizonder commu niebevel. Ze kwamen zo dikwijl» mo gelijk te samen om de H. Mis bij te wonen en te communièteren. De geloofsverzwakklrtg, die zich in de loop der eeuwen bij de christe nen liet gevoelen, verplichtte de H. Kerk in te grijpen: In het 4' ls- teraans Concilie (1215) besliste zij: Ieder gelovige, van beider geslacht, nadat hij tot de Jaren van verstand gekomen ls, moet minstens omtrent Pasen eerbiedig het H. Sakrameilt van het Altaar ontvangen.» Voor deze jaarlijkse Communie be paalt de H. Kerk nauwkeurig de tijd. ZIJ zegt: Omtrent Pasen! d. 1. ge woonlijk vanaf Palmzondag tot Be loken Pasen. Nochtans kunnen d» bisschoppen deze tijd voor hun bis dom vervroegen of verlengen. Pasen ls het hoogfeest van Chria- tua' Verrijzenis, Christus zegevierde op die dag over de dood en stond «verheerlijkt» op uit het graf. Om deze grootse gebeurtenis mee te le ven, wil de H. Kerk dat de christe nen met Pasen uit de geestelijke dood opstaan. ZIJ wil dat wij, door een rouwmoedige biecht en vurige communie, uit de zonde verrijzen tot een nieuw leven voor God, die one levensdoel ls! De Kerkvergadering van Lateranen onderlijnde dat de Paascommunie (zoals ten andere alle communies) eerbiedig moet ontvangen worden, d. 1. waardig, ln staat van genade. Anders voldoet men niet aan tij» Paasplicht. De Paascommunie bil"1 verplichtend, zelfs na de Paastijd, zolang men niet in s .at van genade gecommuniceerd heeft. Het kerkelijk cómmunlebevel zegt: minstens omtrent Paaen.Dat I» minimum. De Kerk heeft dit mini mum moeten voorschrijver omwille van de onverschilligheid van vele christenen, die van de communie bank wegbleven. Maar, naast dit. be paald bevel van minstens één Com munie per Jaarheeft de Kerk steeds, naar de geest van het com- munlebevel van Christus zelf, bij baar conciliën en uitspraken, de christenen tot de veelvuldige Com munie aangezet. Naar de geest van Christus' woorden zelf, beschouwt de H. Kerk de H. Communie als e«® levenvoedende kracht voor ons bo vennatuurlijk geestelijk leven. Daar- om ook houdt zij niet op, haar kin deren aan te zetten tot veelvuldig, tot dagelijkse voeding van hun z>sJ het het Lichaam en Bloed van or.M I Verlosser. 0.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 2