stfalia Het Begijnhof te Diksmuide maajt. apuwwiS De Academie voor Schone Kunsten te Roeselare MELI Firma R. MiLLEVILLE, Gasthuisstraat 65. Poperinge PEEGIE I si z'n Apejarer zoëven verschenen. UITGEVERIJ SANSEN Gasthuisstraat, Poperinge EEN WOORDJE HISTORIEK I Wanneer wij het Polenplein te ÏRoeselare verlaten, en de Leen- fétraat in de richting van de spoor- fceg inslaan, dan zijn wij nauwe lijks een 50 meter ver, of we ko- fcien aan nr 14, voor een oud ge- fbouw. Het opschrift Academie Koven de ingangsdeur, en een ge denkplaat aan de muur met de Keeltenis van Meester H. Horrie en [sde jaartallen 1837 en 1912 trekken Eis de aandacht op dit nederig en ouderdom dope zeer veiwen- illl-- ELKE AVOND het symphonisch orkest FRANK GREVEN ATTRACTIES GOUDEN BRUILOFT MET VEEL LUISTER GEVIERD TE ROESBRUGGE-HARINGE Zwaar verkeersongeval fe Lombardsijde Geslaagde bloemenparade fe Koksijde Mleuwsjes In 'f korf ZUINIGHEID HYGIENE VEILIGHEID Mededelingen dit Namen, Jiff® van de trommel onberispelijk LANDBOUWERS 'Schrift ons een postkaartje en U ontvangt gratis de geïllustreerde brochure WESTFALIA J W ZUINIGHEID HYGIENE VEILIGHEID Oewestclijlce Agent voor Pcpersiige en Omtreken Tel. 233 Televlsletelefoon Mooie vangst te Dikkebus-bij-leper) Assisenhof van Westvlaanderen Derde zittijd DE NIEUWE TUINWIJK DE WITTE POORTE OP BIJZONDERE WIJZE INGEHULDIGD TE GELUWE EERSTE DEEL Derde Druk Te bestellen In alle Boekwinkels en bii de HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 90 Ang. I95S Bit. t. stelijke man. 47 Jaar stond hij ten dienste van de Academie en de ho ge faam die de school genoot was grotelijks aan hem te danken. De plaats van Bestuurder, openstaan de, besloot de Academische Raad twee Bestuurders te benoemen, de Heren Gaston Vallaeys, kunstschil der, en Hilaire De Nys, bouwkun dige. De Heer Daniël Van Eeckhoutte, ontslagnemend, werd vervangen door de Heer Jeroom Callebert, zoon van de overleden Bestuurder. In 1910 mocht onze Academie op een Tentoonstelling te Brussel het diploma van Grote Prijsbeha len en in 1913 dezelfde onderschei ding te Gent. Met enkele jaren acherstel, om wille v.an droevige omstandigheden, werd de 75° verjaring der stichting plechtig gevierd. Met de inval van de Duitsers op 19 October 1914, diende de school als kazerne. De foto's hier aan de wand, vervolgt de Heer Seaux, her inneren daaraan, want hier be merkt men hoe de lessen in nood- lokalen werden gegeven tot in het jaar 1916. De aanzienlijke schade die het gebouw van de Academie in de Leenstraat had geleden, werd her steld om als gemeenteschool te worden gebruikt. Pas in 1920 wer den de tekenlokalen weer ingeno men met enkele bijgevoegde klassen in het Arsenaal. Hetzelfde jaar behaalde een oud leerling, Alfons Blomme, de 1" prijs van Rome in de schilderkunst, na zich volmaakt te hebben aan de Kon. Academie te Antwerpen. Het jaar daarop verloor de Aca demie haar medebestuurder dé Hr Hilaire De Nys, wat een gevoelig verlies betekende voor de bouw kundige klassen waar hij sinds 26 jaar leraar was. In het jaar 1930 werd de Bestuur der. de Heer Gaston Vallaeys fees telijk gehuldigd om zijn 27 jaar toewijding aan de stedelijke Aca demie, als drager der Herinne- ringsmedalie voor bewezen diensten gedurende de oorlogsjaren, Ridder van de Kroon en Officier in de Leopold II Orde. Bij het honderdjarig jubelfeest dat gevierd werd in 1937, werd be nevens een retrospectieve tentoon stelling van tekeningen van de lau reaten sinds de stichting, een ten toonstelling van kunstwerken inge richt, van kunstenaars gesproten uit de Academie, met de volle me dewerking van de Koninklijke Kunstkring waarvan de Heer G. Vallaeys een der stichtende leden was. Bij deze gelegenheid werd het boek 100 jaar Academiege schreven door de Bestuurder, uit gegeven, waarin een aanhangsel werd gelast met de korte levensbe schrijving van de kunstenaars ge sproten uit de Academie, en enkele reproducties van hun werken. Hetzelfde jaar werd ook besloten een klas voor juffrouwen in te rich ten met als leraar de Heer G. Val laeys, die sedert 1929 bestuurder zonder klas was. Daar de Heer Vallaeys begin Fe bruari 1938 erg ziek werd, besloot de Academische Raad de Heer Jo zef Seaux, kunstschilder, oud-leer ling, die later zijn studies voltooide te Brussel en te Antwerpen, als on der-bestuurder te benoemen. Ook werd het leerprogramma gedeelte lijk gewijzigd. Met de mobilisatie en de oorlog 1940 zag de Academie zich enkele lokalen ontnemen, doch de lessen gingen verder hun normale gang. Door een nieuw statuut gegeven door het Schepencollege, werd in 1941 de Academie gerangschikt on der de openbare instellingen van de stad. De Heer G. Vallaeys werd om re den van ouderdom op rust gesteld en de Heer J. Seaux ten interimai- ren titel benoemd als bestuurder. De Heer Stadssecretaris De Man. tevens Secretaris van de Raad, werd belast met de cursus in Kunstge schiedenis. Ook deze oorlog bracht diepe rouw. Op 23 Maart 1944 overleed de zo verdienstelijke Bestuurder de Heer G. Vallaeys. In het jaar 1946 werd de Heer J. Seaux, die sinds 1941 dd. bestuur der was, ten definitieven titel als directeur bevestigd. Heden staat de. stedelijke Acade mie met een goed stel leraars, terug borg voor de toekomst. In de ver schillende klassen werd het pro gramma op nieuwe banen geleid, meer aangepast aan de noodwen digheden van deze tijd. De flinke uitslagen zijn de beste bewijzen van de degelijkheid van het on derricht. Tot slot van dit kort historisch overzicht, ons zo dienstvaardig door de huidige Bestuurder verstrekt, doorlopen we nog eens in vlug tempo de talrijke tekenklassen, zo wel van bouwkundige afdelingen, projectie, steensnede en bouwkun dige samenstelling, als interieur kunst, alsook tekenklassen van grondbeginselen, decoratieve sa menstelling, plaastertekenen, an tiek beeld, levend model en kunst schilderen, waar in de wintermaan den vanaf October tot Pasen de lessen druk worden gevolgd. Ook bezit de Academie een kunst bibliotheek, ofschoon nog beperkt, die elke avond voor de leerlingen en oud-leerlingen van 17 tot 18 uur open is, gedurende het schooljaar, en ieder jaar aangevuld wordt met tijdschriften, en kunst- en vakwer ken. We mogen gerust beweren dat het hart van deze aloude inrichting steeds jeugdig en fris is gebleven, maar toch vinden we het jammer dat de lokalen zo verouderd zijn, niet beter aangepast aan de hui dige noodwendigheden van deze zo bloeiende en degelijke Academie voor Schone Kunsten. S. L. Dhr J. SEAUX huidig bestuurder der Academie i voor Schone Kunsten te Roeselare. Puderd gebouw. Toevallig ont- ten wij er de sympathieke Be- rder, de Heer Jozef Seaux, die gaarne te woord staat, en met ■ue meeste bereidwilligheid onze ïveetlust bevredigt. I Het jaartal 1837 betekent de Stichting van de Tekenacademie te iloeselare, en 1912 is het jaar waar- ):op deze gedenkplaat werd ingehul digd Wie de Heer Horrie was, en |vat hij voor de Academie beteken de, zou ons dra duidelijk zijn. In 1837 was er voor de eerste sprake van een Tekenacade- iie, en in de Gemeenteraad van dit jaar werd tot de definitieve op richting ervan besloten, en zou de stad een toelage schenken voor de- je nieuwe inrichting. Vijf leden vormden de Raad van eheer, en de Heer H. Horrie die eeds op een zolderkamer van zijn .teller les in tekenen gaf, werd met de leiding belast. Voorlopig werd en lokaal uit de stadsschool ge- egen op de hoek der Vrouwen- en IVallenstraat, ten dienste gesteld, nits enkele veranderingen. De Hr aelfait, hoofdonderwijzer van de- e school, werd als hulpmeester .angesteld, en zou de grondbegin- lelen van lijntekenen geven. Op December 1837 werd de nieuwe tinrichting plechtig geopend, en ocht de volle goedkeuring en Jieun genieten van tal van voor aanstaande families. Daarvan is het groot aantal Honoraire le lden» (80) het sprekend bewijs. Wanneer men nu nadenkt over het feit dat alleen in grotere ste gen dergelijke scholen te vinden ivaren, en dat de kennis van het [tekenen en vakmanschap van va- Ider tot zoon overging, dan zal men Begrijpen dat de stichting van een Rekenschool te Roeselare een over grote leemte kwam aanvullen. F De Heer Horrie, die zijne studiën giedaan had aan de Koninklijke Kcademie te Antwerpen en die te ijs werkzaam was geweest bij [eester Paul Delaroche, stelde op m onbaatzuchtige wijze zijn ta lenten ten dienste van zijn leer- ïgen. Enkele foto's tonen ons de sa menstelling van het leraarkorps ■uit de eerste perioden van de ge schiedenis der Academie: i Heer Gustaaf Charlier (bouw kundige) 1840: Heer Ch. Soenen ((sieraadschilder) 1864; Heer G. Pieters (tekenaar) 1864: Heer Alois Callebert (bouwkundige) 1864; Heer Ferd. Callebert (kunstschilder) 1865. Daar het aantal leerlingen steeds oeide werd de tekenschool te ein. Ze werd overgebracht naai de Leenstraat, de huidige plaats Baar ze zich nu nog bevindt. De ftlechtige opening had plaats op 20 October 1864. I De Heer Ferd. Callebert, één van Be verschillende laureaten van de goeselaarse Academie, had zijn {studies voortgezet aan de Kon. [■Academie te Antwerpen, en ook te Parijs. Hij werd in 1865 belast, be- Kievens met het geven van teken lessen, met aanvullende lessen van imtleedkunde en kunstgeschiedenis. I Meer en meer kwam de Academie top het voorplan te staan. Menig Beeldhouwer en schilder deed zijn ■studies aan hogere academiën en i mqcht zich reeds meten in de grote ome-prijs. Zo zien we: Désiré Mergaert, 1* prijs van Ro me 1854, schilder; Clement Carbon, 2* prijs van Ro ne 1864, beeldhouwer; Pieter Boncquet, 4» prijs van Ro ne 1872, beeldhouwer. Reeds in het jaar 1880 werden ïhoodzakelijke vergrotingswerken (uitgevoerd, zoals het bouwen van -en museum en een feestzaal, zo- lat de Academie naar de woorden fan de Heer Opziener Canneel on der deze van de steden van dezelf de rang als Roeselare, de schoonste pan het land was. Bij de 50" verjaring van het be staan der tekenschool, werden be- ïevens de prijskampwerken, ook verschillende kunstwerken van oud leerlingen tentoongesteld, onder meer schilderwerken van de Heren allebert-Blieck, Callebert Jeroom, Ouyvewaert-Desmedt, Gellynck Emiel, Goddyn Amand, Mergaert Désiré, Pieters-Bailleul en Vallaeys Tïaston, alsook beeldhouwwerken 'an de Heren Boncquet Hendrik, Eoncquet Pieter, Carbon-Laigneul, Delbare Karei, Dupon Josué, Du- non Karei, Lagae Jules, Sabbe Leo- lard, Vandevoorde Henri, alsook verschillende bouwkundige tekenin gen van de Heren Jules Soete, Van Caillie Medard en Wybo Henri. Een hoogtepunt voor de Acade mie was wel in 1888, toen de Heer •Jules Lagae de eerste prijs van Rome in de beelhouwkunst behaal de, en op feestelijke wijze door Stad en Academie werd gevierd. Het daaropvolgend jaar overleed on 86-jarige ouderdom de Heer 'erd. J. Callebert. een van de stich- 51-s der Academie, die zich meer r'an 60 jaar aan de school verdien stelijk had gemaakt. In 't jaar 1897 kwam zijn zoon F. Callebert als d'enstdoende bestuurder, terwijl de "leer Daniël Van Eeckhoutte als C5"ret"ris-ontvanger benoemd werd. Op 5 September 1901 overleed de "atste overlevende van de stich- l-Ts en eerste Bestuurder Heer H. ,Torrie. Met hem verdween een van schoonste en edelmoedigste figu- i"ïn van de stad. Reeds diermMoen- 'ri'werd de Heer Ferd. Collehert C'ioemd a's werkelijke directeur, ('och in 1903 reeds, werd de 71- ririge oude bestuurder-leraar ont- ,"?t ven de hcoaste klas. door dg "ver Gaston Vallaeys. kimstsebil- jj°r te Roeselare en laureaat van "BI. die zijn studies had voovtge- t 't eau de Academie te Brussel. Het bor^tbeeM dat U bier ziet. zo 'C"t de Heer Bestuurder J. Feeux is het werk ven beeldhou- ],'°r J. I.ognp, Het is nl. een sMet- ">I hot bronzen borstbeeld ven 11 Heer F. rtsïiebert. h»m pt~o- in 1907 door bestuursJden ■'i „rs (.„n (-oiren van achting ."or zitri "rot,® dieivf~n r°n '-".■Kvhoni bewezen. Do- h reeds op Februari 1908 overleed on 77-'«- Te Roesbrugge-Haringe vierden de echtelingen Camile Louwyck- Maria Delefortrie, wonende Heide- beekstraat, de vijftigste verjaardag van hun huwelijk. De Hr Camiel Louwyek werd de 28 Februari 1881 te Elverdinge ge boren, terwijl zijn echtegnote het levenslicht zag te Boezinge op 7 Juni 1885. De jubilarissen traden in het huwelijk te Boezinge op 23 Augustus 1902. In het jaar 1911 'gingen de jubilarissen zich vesti gen in de Heidebeekstraat te Roes brugge-Haringe, waar ze thans nog wonen en er samen een gezellige oude dag doorbrengen. Hun huwe lijk werd met twee kinderen ge zegend, beiden nog in leven. Thans tellen de jubilarissen reeds vier kleinkinderen. Om 9.30 u. werden de feestelin gen ten huize per auto afgehaald, en naar de kerk gevoerd, waar om 10 u. een plechtige H. Mis van dankzegging werd opgedragen. Tij dens de Heilige Mis hield Z. E. H. Pastoor Bruneel een kanselrede, waarin hij hulde bracht aan de gevierde jubilarissen. Na de H. Mis |§jp"T -OINKERKE DE PANNE Een wonder met HONDERDEN SIERVOGELS Tijdens de sprookjesachtige verlichting hebben we nog gans de maand September Programma van 29 Aug. tot 4 Sept.: «THE BRUNELS», internationale parodisten. ARMAND'S alombekende animator-fantaisist. PIERRE PÉRIGNON zanger van Radio-Parijs. Elke avond kunnen tafels voorbehouden wor den voor restauratie: Tel. 180 De Panne. werd het Te Deumter hunner eer gezongen. Bij het verlaten der kerk werden de gevierden door hun familieleden en vrienden in de bloemen gezet. Vervolgens werden de jubilaris sen op het gemeentehuis door de gemeentelijke overheid ontvangen. Het was de Hr Burgemeester Mi ehei Maes die hen verwelkomde en een korte toespraak hield. Bij het einde van zijn rede, overhandigde hij in naam van het gemeentebe stuur een prachtige zetel aan beide jubilarissen. De erewijn werd daar op aan al de aanwezigen geschon ken. Na deze plechtigheid op het gemeentehuis werden de gelukkige oudjes terug huiswaarts gevoerd. Daar werd dit Gouden Bruilofts feest in familiekring tot in de late uurtjes verder gevierd, 's Avonds kwam de plaatselijke Koninklijke Harmonie Unionaan het huis van de jubilarissen een mooie hui deserenade ten gehore geven. Aan de jubilarissen en hun fa milie, bieden wij onze hartelijke gelukwensen. De 19-jarige soldaat Gilbert Van Damme, wonende Schoolstraat te Lombardsijde en in 't militaire kanfp aldaar gekazerneerd, kwam Zondag even vóór de middag per rijwiel van Nieuwpoort, alwaar hij zich een foto had laten nemen, huiswaarts gereden. Ter hoogte van de Schoolstraat verliet hij het wielerpad om de Koninklijke baan over te steken. Tussenin de dubbele baan is een 6 meter brede beplanting aange legd, welke op de plaats van het ongeval de twee meter hoogte overschrijdt. Op hetzelfde ogen blik kwam eveneens uit de richting van Nieuwpoort de «Ford» aange hold van dhr Antoon Huysentruyt wonende Deerlijkstraat te Beren- aan-Leie. Van Damme, die de auto niet had opgemerkt, werd er bovenop geslingerd, zodat hij met het hoofd terecht kwam in de ruit voor het stuur van de geleider. Zwaar gewond werd de jongen uit zijn netelige toestand gehaald. De vader van het slachtoffer en Dr Loones waren al spoedig ter plaatse en deze laatste diende'hem in 't militaire kamp de eerste zor gen toe, waarop hij het slachtof fer naar 't militair hospitaal te Oostende liet overbrengen. Een dodelijke afloop vrezend, werd het parket van Veume on middellijk opgebeld, dat reeds om 1.30 ter plaatse verscheen. De fiets is totaal verbrijzeld en de auto beschadigd. Nader vernemen we dat Van Damme, ondanks zijn zware verwondingen aan hoofd en bovenlichaam, niet levensgevaar lijk zou zijn gewond. Het stille, rustige begijnhof biedt de bezoekers een Indruk van vre dige stilte en ingetogenheid. De toerist die voor de eerste oor log Diksmuide bezocht om zijn oude gebouwen en schilderachtige hoek- De gevierde Jubilarissen Camiel Louwyck-Maria Delefortrie te Roes brugge-Haringe, omringd door hun kinderen, kleinkinderen en fami lieleden. Nergens komt een bloemenpara de beter tot haar recht dan te Koksijde. Reeds met Pasen lijkt Koksijde op een bloementuin en gaandeweg verschijnen steeds meer bloembakken en potten langs de lanen aan de vensters in de tui nen. De bloemenjaarmarkt, voo-r het eerst dit jaar gehouden, werd een groot succes en thans, aan het einde van het seizoen en na nog een geslaagde bloemententoonstel ling in de tuinen van de oude ab dij zorgde burgemeester senator Van Buggenhout voor een prach tige bloemencorso waarmede het bloemenjaar waardig werd afge sloten. De corso werd bedacht met een prettige warmte waarin het speel se windje af en toe verfrissing op diende. De stoet bevatte 21 opgesmukte wagens, 5 muziekmaatschappijen, en 800 figuranten, allen uitgedost in 17° eeuwse klederdracht. Ook de reuzen Ko en Wanne en de kleine Rochus waren van de partij. En kele groepen trokken bijzonder de aandacht, waaronder het bezoek' van de aartshertogin Isabella aan het stoffelijk overschot van de H. Idesbaldus in 1625 en de verwelko ming van Isabella door de Veurnse Rederijkerskamer. Ook de IJsland- vaarders waren in de stoet aanwe zig en oogstten veel succes- Deze feesten welke Zondag jl. plaats hadden, waren Zaterdag avond ingezet geworden met een machtig vuurwerk op de Hoge Blekker». Ook dit had een grote toeloop van badgasten gelokt. In de Westerschelde wenden de lijken opgevist van drie perso nen, opvarenden van een bootje dat aldaar zou zijn vergaan. Naar ver luidt zouden zich nog 7 andere per sonen aan boord van het vaartuig hebben bevonden, waarover men ook zonder nieuws is. Een Belg, zekere Morate, lid van het Franse Vreemdelingenle gioen/op weg naar Indo-China, is nabij Malakka over boord gespron gen. Hij wend nadien opgevist door een andere boot. Hij is thans op terugreis naar België. Te Tarbes had een 19-jarige jorigeling een taxi gehuurd. Omdat de voerder hem weigerde de taxi zelf te voeren, heeft de jongeling de taxivoerder gewurgd en is ver volgens op de dool gegaan met de auto, met nevens hem de dode man. Twee dagen nadien werd de moor denaar aangehouden nabij Bor deaux. In ons vorig nummer deelden wij de geboorte mede van een vijf- ling in Brazilië. Sedertdien zijn 2 der kleintjes overleden. OORLOGSPENSIOENEN De Wet van 26 Juni' 1952, ver schenen in het Staatsblad van 22 Augustus, kent een verhoging van pensioen toe aan de oorlogsinva liden alsmede aan sommige cate gorieën weduwen, wezen en ascen denten van- militairen. Op 1 October e.k. zullen de pen sioenen nog uitbetaald worden volgens de normen welke voor het afkondigen van voormelde wet toegepast werden. Tijdens het 4" kwartaal 1952 zal de Nationale Kas voor Oorlogs pensioenen overgaan tot de ver effening der achterstallige verho ging welke zal verschuldigd zijn tot 31 December van dit Jaar. Van 1 Januari 1953 af zal de verhoging vervat zijn in het bedrag der driemaandelijkse betalingen. Ten einde het regelmatig verloop der werkzaam lieden niet te belem meren, worden de rechthebbenden dringend verzocht geen speciale aanvragen tot de Nationale Kas te richten. AANTAL AUTO'S IN DE V. S. Volgens het Amerikaans bureau voor vervoer bedraagt het aantal auto's dit jaar in de Verenigde Staten 53.263.000 cf 3 t.h. meer dan verleden jaar. MINDER GRENSARBEIDERS Eens telde men meer dan hon derdduizend Belgische grensarbei ders in Frankrijk, te weten toen de Franse frank gelijk of hoger stond met de onze. Op 15 Mei jl. telde men er nog slechts 45.997, nl. 21.127 mannen en 11.156 vrou wen uit Westvlaanderen 9.273 mannen en 10 vronven uit Hene gouwen: 465 mannen en 8 vrouwen cmetw-aamm,.. Onder iedere speed een RtfRgnrvoor afzonderlijke controle op 19 het vloeien van de melk door, de melkdarmeti 2° het uitmelken Eenvoudige, extra-snelle en onge-j hinderde reiniging Melken van meerdere koeien londee verplaatsing van de melkemmer Zachte en veilige behandeling van de koe HOOGSTE RENDEMENT MET MIN STE RISICO 4§|gfflV> 100% roestvrij Vervorming der schotels ■uitgesloten" Zelfs na jaren blijft de hoge ontromingsghaadi ""wasse»' onveranderd en Jlll blijft het automatisch evenwicht Epirlk en bestendig. 'MEER BOTER EN GEZONDER AF- GEROOMDE MELK MET LAAGSTE N» - VETGEHALTE. Wacht niet langer en vraag nauwkeurige inlichtingen aan onze gewestelijke verdelers of aan Een oud - veldwachter van Zuid-Zweden, zekere Tore Hedin, uit Hurva, pleegde niet min dan acht moorden, o.rn. op zijn ouders, zijn verloofde, de directrice van een gesticht voor bejaarde lieden, een molenaar, e.a., en die ook ver schillende branden stichtte, nam de vlucht en werd ijverig door de po litie opgespoord. Tenslotte vond men slechts zijn lijk; hij had zelf moord gepleegd. Bij zijn lijk werd esn verklaring gevonden, opgesteld in verzen, over de moorden door hem bedreven. jes, had dikwijls de .riad teruig ver laten zonder het begijnhof gevon den te hebben, zo lag het eenzaam en weggedoken. Slenterend langs de Grote Dijk, rechtover de Appelmarktbrug, met zijn zware arkaden, vond hij daar een oude herberg De Papegaai met het jaartal 1631, daarrechtover een hoekhuis -vaar op de gevel in een kapelleke het beeldje stond van St Thomas van Canterbury. Tussen de twee oude huizen loopt een klein straatje dat niets merk waardigs oplevert en waar een on kundig vreemdeling zich niet licht in waagde. Jammer, want zo zou men het oudste en merkwaardigste gebouw van gans de stad voorbijgelopen zijn. Treden we het otraatje in en een dertigtal meter -rder de oude poort binnen en het beeld dat we hier te aanschouwen krijgen maakt een overweldigende indruk. Men waant zich verplaatst in een Middeleeuws midden, m een andere wereld van rust en s' 'ite. van inge togenheid. Stil en vreedzaam lig gen er de witgekalkte hr' ies rond de met bloemen versierde midden koer te blinken in de milde zonne schijn en schijnen te dromen van verleden grootheid in lang vervlo gen eeuwen. Niets roert, niets waajgt, geen geluid van de rusteloze buiten wereld dringt tot l ier door, men voelt er de stilte aan en onwille keurig bewondert men en zwijgt alsof men vreesde de droom te sto ren waarin de plaats sinds eeuwen verzonken ligt. Links, rechtover de ingang, ligt het CouventHet d-aagt het jaartal 1643. Voor ons prijkt het eigenaardige kerkje dat in de jaren 1400 moet gebouwd geweest zijn. Hoewel geen zekere oorkonden be waard gebleven zijn die ons inlich ten over zijn ontstaan kc ren alle geschiedschrijvers overeen om te beweren dat het begijnhof in de XII" eeuw gesticht werd. Vele eeuwen heeft het getrotseerd, vele stormen doorstaan en toch heeft het alles overleefd ~:i niettegen staande het in 14-18 ten gronde toe vernield werd, is het altijd herre zen en heeft het altijd zijn middel eeuws cachet behouden. Geen won der dus dat het altijd op kunstschil ders een wondere aantrekkings kracht uitoefende. Me Gilsoul werk te er twintig jaren en was nooit moe de bloemenparken die de mid denkoer versierden op doek te bren gen, maar ook Reckelbus, Vierin, Baertsoen, Brangwijn en vooral de door iedereen gekende Franse schil der Cassel, die iedere Zomer Diks- muide tot zijn nie-isterplaats uitkoos, die er als inboorling aanzien werd, en in zijn lange gestalte met zijn slappe breedgerande zwarte hoed voornaam door de straten wandelde op tien meter gevolgd door zijn vrouw, die hem altijd vergezelde, tuk op een schilderachtig hoekje op een nieuw gezichtspunt. Geen wonder dus dat ook het oude begijnhof zijn eige.. geschie denis en legenden heeft. Zo dient vermeld dat in Novem ber 1170 de H. Thomas Becket (t 1171) aartsbisschop van Canter bury door de kerkvervolging uit En geland verjaagd, hier zou verbleven hebben. Nochtans bestaan over het verblijf van de eerbiedwaardige aartsbisschop hier ter stede geen zekere gegevens en dit al dan niet verblijven heeft tot hesis gediend van de redetwisten van vele gezag hebbende kroniekschrijvers. Doch zelfs deze die tot het besluit komen dat het feit op geen waarheid be rust moeten toch bekennen dat een traditie zo diep ingeworteld bij de Diksmuidse bevolking, zo net en precies geformuleerd geen reden van bestaan zou hebben moest er geen grond van waarheid voor te vinden zijn. Voor het jaar 1914 bewaarde men in de kanel de kazuifel en de kelk. van de tleilige door hem hier als herinnering achtergelaten, wat wel bewijst dat de aartsbisschop in het begijnhof of in c huis in de onmiddellijke nabijheid nu nog het huis van Thomas van Canterbury genoemd, verbleven heeft en er me nigmaal de mis heeft gelezen. Die kazuifel, die iedere bewoner van die tijd gezien heeft, is w it ingekort en gemoderniseerd geworden. In het Couventbewaarde men benevens de eenvoudige kelk ook nog twee primitieven en een kunstig Pax in genileerd zilver vai. de XV" eeuw en het oud reglement door de ge meenschap aangenomen en door de Heer van Diksmuide bekrachtigd. Het was een eigenaardig stuk in hetwelk tot de kleinste bijzonderhe den toe vermeld werden. (Volgens E. Hosten in zijn Oud Diksmuide en We Sackenpré Dixmude et ses Environs). Daar leefden voor 1914 d begijn tjes rustig, stil en gemoedelijk, hun middeleeuwse klederdracht kwam woiKjergoed overeen met het oude midden dat ze bewoonden en ook zij verontrustten de ingetogenheid niet die er heerstte. In de Zomer hoorde men er niets dan het onafgebroken gekletter der spellew ;rkbouten op hun kussens en de trillers van de kanarievogels waar de begijnen gro te liefhebbers van waren. Behalve het vervaardigen van het nooit ein digende kantwerk hielden ze zich ook nog bezig met het bakken van het missebrood en het bereiden van de kleine kinders tot hun eerste communie. Hoe menig nu reeds oud geworden Diksmuideling heeft niet kind zijnde, naar de begijntjes ge weest om voor een cent een zakje snippertjes missebrood te gaan kó pen wat toch zo zalig en zielig en lekker smaakte. De begijntjes zijn altijd populair geweest in Diksruui- de. door iedereen r-ekend en be mind. Wie herinnert zich niet Juf frouw Annothé, Juffrouw Parein en bijzonderlijk de wakkere en eerbied waardige Groot-Juffrouw Ver Eecke die in liet bombardement, in de hel van Diksmuide, zo ellendig, zo ge heimzinnig en zo akelig haar dood gevonden heeft. Met het verdwijnen der begijnen in 1914 eindigt ook de geschiedenis van het vroegere begijnhof. Na de eerste oorlog werden de heropgebouwde huisjes voor een spotprijs verpacht aan alleenstaan de hulpbehoevende jonge dochters en aan getrouwde oudjes die daar in hun eigen huisje gemoedelijk en rustig saam konden blijven leven en niet vrezen moesten in een ouder lingengesticht opgesloten te worden wat velen als het grootste ongeluk schuwen dat hun op hun ouden dag kan overkomen. Ongelukkiglijk moesten ook min gunstige elemen ten aanvaard worden, die door ge brek aan woongelegenheid elders geen onderdak konden bekomen, maar naarmate de heropbouw van de stad vorderde en bijzonderlijk door het stichten van een Tuinwijk met honderd huizen, zijn die ver dwenen, hebben elders een onderko men gevonden zodat alleen nog en kele families of alleenstaanden de plaats innemen in de huizen waar de vroegere begijnen gedurende eeuwen geleefd hebben. Begin 1947 werd het oude begijnhof verkocht aan een vereniging, "enaamd Het Huis Ste Godelieve Nochtans zul len de oude mensen die er wonen voorlopig kunnen blijven en in de eerste jaren niet aanstonds hoeven te verhuizen. Hoewel het geheel zijn vroefer uitzicht gans behouden heeft, zijn innerlijk grote veranderingen en verbeteringen aangebracht, In het Couvent en het deel dat niet be woond was is centrale verwarming en watervoorziening aangebracht, kamers en zalen vergroot en plaats gemaakt om een 25 a 30-tal juffrou wen te herbergen die er een rust kuur komen doen, karnen opknap pen en er hun vroegere gezondheid komen terugwinnen. Wie daar verblijft za(i een onin gewijde zich wellicht afvragen. In één woord gezegd, allen die licha melijk of zedelijk vermoeid zich daar komen uitrusten, zoals maat schappelijke assistenten, verpleeg sters, onderwijzeressen, zelfs ge trouwde oudere vrouwen, allen be halve zieken, het rustoord is geen hospitaal. Wat nochtans min ge kend is, is dat het rustoord niet al leen de daar verblijvenden lichame lijk opknapt en gezond maakt, maar ook geestelijk. Daar komen ze trou wens uit de moderne neutrale groot stad terecht in een echt kristelijk godsdienstig midden. Waar de re gels van een onbaatzuchtige naas tenliefde in ere gehouden en toege past worden, wat voor velen een wa re revelatie is en ze terugbrengt naar de gezonde echte kristelijke levensaanschouwing die daar ten volle beleefd wordt. Een onderwijzeres staat in een overbevolkte kleuterschool. Dag na dag vele uren naeen is ze verplicht in dit soms niet te welriekend mid den te verblijven en er voortdurend te spreken, te vermanen, te beris pen, de orde te handhaven in dit rumoerig midden waar alles spring levend en beweeglijk is een «per petuum mobileIn de winter maanden geen gelegenheid eens ter dege uit te rusten in de frisse lucht en morgen en overmorgen herhaalt zich hetzelfde. Het gaat op de ze nuwen, ze is af. Een andere is dactylo op een bu reel. Dag na dag zit ze vooroverge bogen op haar schrijfmachien in een besloten kamertje en klopt, klopt van de morgen tot de avond zonder ophouden. De patroon komt van tijd tot tijd nog meer werk ge ven of een bemerking maken. De zaken draaien niet goed, de nijver heid heeft met veel moeilijkheden te kampen, de patroon is humeurig, kort en krijgt de dactylo haar deel te verduren. Zo gaat het ook dag na dag en ook die krijgt het op de zenuwen en behoeft rust. Waar moeten die nu om maar van die twee gevallen alleen te spre ken het weldoende rustige midden, de zuivere lucht vinden, waar ze zózeer behoefte aan hebben. Beiden leven in een grootstad, zijn kort gehuisvest en geen middelen genoeg om naar zee of de bergen te trekken. Voor zulke en veel anderen in het zelfde geval, in één woord, voor al len die nood hebben aan een stille rustige omgeving in ~en blijde at mosfeer lokt het Rustoord Ste Go delieve als een veilige haven. De sympathieke Juffrouw De Keyser staat er aan het hoofd, ze wordt ge holpen door drie juffrouwen, die er definitief verblijven en zorgt als een goede moeder vooi allen die onder haar hoede de rust en her stelling zoeken en ook vinden. Al len leven er en helpen elkander als in een grote familie, vrij en onbe kommerd, gaan uit wandelen of le zen en schrijven brieven, spelen pia no, spelen kaart of zingen zodat er op sommige avonden een echt blijde gezellige stemming heerst. Hoewei de bestuurster niet ten achteren blijft in het maken van leute en plezier is ze op een punt onverbid delijk streng. Van tw'ee tot vier uur moet er rust, algehele lust heersen, dan zou men het rustoord als uit gestorven wanen, dan ;s iedereen te bed of ligt In gemakkelijke ligzetels te dommelen en te rusten, buiten in de hof vanwaar men een verge zicht heeft over de wij'dé effene Veurne-Ambachtse weiden en vel den. En dat het rustoord toegankelijk is en aangepast aan ieders vermo ren bewijst wel het ongeëvenaarde eit dat een vaste kostprijs er niet bestaat. Iedereen geeft bij het af scheid in een bus wat men kan en meent te moeten besteden voor de dagen die se er doorgebracht heb ben. Alles is er vrij en te gebruiken zoals men thuis is gewoon te doen, boeken, zetels, piano, briefpapier, zegels, zijn er voor iedereen, er moet niets gevraagd, alleen maar geno men worden. En dat zulk «Self Gouvernement» voor de beheerders geen schadelijke gevolgen heeft, bewijst wel het feit dat het huis nu ongeveer vijf jaren in werking is en dat tot hiertoe de inhoud van de bus altijd volstond om de gewone uitgaven te dekken. In vroegere tijden lagen de be gijnhoven verspreid als stille groe ne oasissen midden in een werkende voor het bestaan strijdende wereld waar stille oude begijntjes hun vre dig rustig bestaan sleten. De begij nen zijn verdwenen, maar hun huis jes blijven en zijn de schuilplaats geworden van jonge meisjes die uit een rusteloze zenu' slepende we reld komen en er een schuilplaats vinden van stilte, rust, van bezin- king en gemoedelijkheid die hun opgezweepte zenuwen tot rust bren gen, hun gezondheid herstelt en ze wederom bekwaam maakt hun vroe gere plaats in te nemen in het we reldse strijdperk, in de strijd voor het bestaan. C. JANSSEUNE. Toestel zal weldra werken op de lijn Londen New-York Een televisietelefoon, waarbij de1 twee personen elkander kunnen zien tijdens het gesprek dat zij voeren, werkt op de nationale ra dio- en televisie-tentoonstelling te Londen. In de alomgekende Westvlaamse vijver te Dikkebus werd door dhr Gentil Seynaeve nit Dikkebus, een mooie karper gevangen met de hengel. Het beestje woog 8,870 kgr. en had een lengte van 79 cm. met een omtrek van 68 cm. Om de karper meester te worden zag hij zich verplicht in het water te wip pen. Op onze foto de gelukkige visser met zijn zeldzame vangst. Van harte proficiat, Gentil. De derde zittijd van het Gerech-t telijk jaar zal plaats vinden op Maandag 22 September, en volgen de dagen, onder voorzitterschap van raadsheer Carnewal. Er staat slechts een zaak op de rol, name lijk de brandstichting te Moorslede. Als beschuldigden zullen verschij nen: Jozef en Henri Olivier. Verleden Zondag was d" "•emeen- te Geluwe in grote feeststemming ter gelegenheid van de plechtige in huldiging van de prachtige nieuwe Tuinwijk, genaamd De Witte PoortgTe dier gelegenheid was deze enig mooie wijk, met zijn 102 goedkope woningen, gebouwd door de bouwmaatschappij De Leie prachtig bevlagd en versierd. Ge zien het mooi zomerweder was een talrijke menigte opgekomen naar deze officiële plechtigheid. Onder de aanwezige personaïitei- ten bemerkten wij o. m.: Hr De Coninck, afgevaardigde, van de Mi nister van Volksgezondheid, die het symbolisch lint doorknipte; Hr Burgemeester Achiel Flament; HH. Volksvertegenwoordigers J. Stubbe en F. Lef ere; Hr Lambrecht, Be heerder der N.M.G.W. er Hr Stor- me, Bestendig Afgevaardigde van de Provincie Westvlaanderen. Boven: de personaliteiten enkele ogenblikken voor dlir De Coninck liet symbolisch lint zal doorknippen en meteen de nieuwe wijk open zal verklaren. Onder: een mooi zicht van de prachtige. nieuwe Tuinwijk De Witte Poortedie verleden Zonda" met veel. luister werd ingehuldigd te Geluwe Hiermede is de woningnood te! Geluwe opgelost, want niet minder dan 102 gezinnen wonen thans opj .deze nieuwe wijk.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 7