MAÏZENA FLANDR1ETTS en het is voortrejfelyk in al uvD gerechten Een Gezelle Posthuum aan de eer de haard op de proef durft geven het buffet MIXTE L r. THAUMA gedurende 3 maand THAUMATURGE (GEBREVETEERÖj, reedsyo.ooo in dienst CALO "FLANDRIA,, Zonder reuze Prijskampen... maar wel met de Premiebons RADAR, gegeven door uw winkelier op allerbeste produkten. DE DOKTERS BEVELEN HET AAN VOOR BABY... Vrede of oorlog? GETALSTERKTE DER BRITSE STRIJDKRACHTEN VERKEERSONGE VALLEN IN ENGELAND PATER VAN MELCHEBEKE GEDOOD BIJ VERKEERS ONGEVAL TE ADEGEM WIELRIJDER UIT BOVE- KERKE DOET ERGE VAL TE TORHOUT Dijbeen gebroken. DIAMANTEN BRUILOFT TE NIEUWPOORT Rond de Caesar Gezellehulde te Moorsele op 21 September 1952 Gevaarlijke ziekte bij wild lil Noord-Frankrijk Hachelijk avontuur van drie Fransen te Nieuwpoort Ongeluk of zelfmoordpoging? Soldaat schiet zich met karabijn door het hoofd te Nederzwalm. Lonen der Belgische grensarbeiders in Frankriifi Wisselkoers ongewijzigd. LABOUR DAY-WEEKEND EISTE 524 LEVENS IN DE U.S.A. 403 ingevolge verkeers ongelukken. WASMACHINES DROGERS Fabriek te Tiegem. Grote Provinciale Paardenprijskamp te Oostende IVSiSitair uit Boes- brugge ernstig gewond te Mortrijk KAI2SIU TftET WEKELIJKS NIEUWS S Zaterdag 6 Sept. 1952 Blz. 9. OOKVtndl tltfl |o«<« aftap, lakkftra latn of «makelijk- («bak voorsétlea*.. tla I) naar "Maliena" gebruikt, d* oaborftna, dia ao aoirar «a fijn ia, dat de geneeaheren ta aanbevalen voor de voeding dar allerjongate kinderen. Op eaamaag aan enAentaand aoree antran(t 0 geheel k gratia een maai handboekje net de beate "Malaena" rxeoeptaa. Koop vandaag nog non pokjo, tnaar •I* ipedaal "Maïxena", want... •r ia maar 'Mn "Mihane" dal I* CORN PRODUCTS CY„ Dtamrt 02, Prin.alraal 32. Antwerpen. «■DtPONfl»» Toen een Franse vrouwenorganisatie hein ln November 1951 een witte duif, als symbool van de vrede, aanbood, had de Russische Minister van Buitenlandse Zaken, dhr Visjinski, de lach op het wezen. De manier waarop hij echter het vredesdiertjebehandelt, laat echter maar weinig goeds voorspellen. Noch Visjinski, noch Malik brachten de vre desboodschap. Zal Zorin, die thans als Russisch vertegenwoordiger bij de U.N.O, Malik komt opvolgen, de brenger van de echte vrede zijn? Os Brits# Minister van Lands verdediging deelt mede dat de En gelse strijdkrachten op 30 Juni 872.100 man sterk waren. Het leger telde 453.100 man, de marine 146.300 en de luchtmacht 272.000 man. Bij de reserve en de hulptroe pen waren 347.000 man. Het bur gerlijk personeel van het Ministe rie van Landsverdediging telde 268.100 man. Tijdens de eerste zes maanden van dit Jaar zijn 2.090 personen ge dood en 93.067 gewond tijdens ver keersongevallen ln Engeland. Tij dens het overeenstemmend half jaar 1951 waren er 248 doden en 2.060 gewonden meer. E, P. Van Melchebeke, Scheutist, banneling uit Rood-China en ver blijvend te Helst, werd te Adegem, wijl hij per bromfiets de baan Gent-Brugge volgde, in volle geweld gevat door een auto en op slag ge dood. Op de baan Torhout - Oostende, gehucht Wljnendale, werd de 14- jarige fletser De Bruyne Jozef uit Bovekerke omvergereden. Hij deed een zo erge val dat hij het dijbeen gebroken werd. Hij werd ter ver pleging naar de kliniek te Torhout overgebracht. De echtelingen Charles Vanborn- Van Belle, een der gelukkige pa ren, die in hun oude dag over een nieuw modern huisje beschikken, hebben Zaterdag de 65» verjaring van hun huwelijk gevierd. Ter ge legenheid van. dit Jubileum heeft het stadsbestuur hen op het stad huis ontvangen. Daar wenste de Hr Burgemeester hen in een korte toespraak geluk, waarna hij hen een bloemenrulker aanbood. Van de oudjes werd een foto genomen, die hen naderhand als stadsge- schenk zal aangeboden worden. 's Middags werd hun en een 13- tal van him familieleden een feest maal aangeboden door de stad. Dit gezellig feestje zal hen wel deugd gedaan hebben en hen misschien nieuwe moed gegeven hebben om er nog enige jaren bij te doen. Onze le/.cns herinneren zich wellicht hnc wij verleden jaar in een reportage over de moderne woningbouw te Nieuwpoort, liet geluk van beide oudjes beschreven die in een der kraaknette woningen ge huisvest werden welke te Nieuwpoort opgericht werden voor de ouden van dagen. Hierboven deze nette woonwijk met in de inzet Char les cn Euphrasic; links dhr Burgemeester Gheeracrt en rechts dhr J. Decreus uit Fopcringe, stadsarchitect te Nieuwpoort. In 1939 ontsliep te Moorsele Eerw. Heer Caesar Gezelle, neef van Guido Gezelle en kozijn van Stijn Streuvels. Ver van zijn vaderstad Brugge en van het paradijs zijner kinder jaren leper (en omgeving) kwam hij sterven in de nabijheid van Kortrijk waar zijn eerste penne- vruchten het licht zagen. Hij werd toen, dank .zij het plaatselijk Da- vidsfondsbestuur, met ietwat meer dan het gewoon ritueel begraven. Schoolkinderen begeleidden zijn stoffelijk overschot tot aan de be graafplaats en een paar mensen uit de kunstenaarswereld brachten hem samen met familieleden en enkele collega's een laatste groet. Dit afsterven ging, in de span ning welke de tweede wereldoor log voorafging, practisch onopge merkt voorbij. Een zwaar eiken houten kruis, origineel van vorm en opgevat door een bewonderaar, wees de plaats aan waar een ver geten priester-dichter op deze wei nig gekende gemeente in Vlaam se grond te ruste ging. Maar de Voorzienigheid heeft er wellicht anders over beschikt. In Mei jl. werden de overblijfselen van Eerw. Heer Gezelle, weerom door toedoen van het plaatselijk DavidsfondSbestuur, ontgraven en in een blijvende concessie overge bracht. Familieleden, collega's en oud-leerlingen schonken de gelden om een duurzame zerk, naar het vroegere kruis ontworpen, te laten vervaardigen. Daarbij werd aan een wens van de aflijvige voldaan door het planten van een jonge treurberk op deze nieuwe en wel licht definitieve rustplaats. Hier bij mocht het nochtans niet blij ven; er werd dan ook besloten de heerlijke verteller van «Het Le ven der Dierende dichter van «Leliën van Dalen» en de biograaf van Guido Gezelleop Zondag 21 September e.k. te Moorsele plechtig te herdenken. Vlaanderen heeft aan Caesar Gezelle niet alleen een schone priesterziel verloren; we denken met dankbaarheid terug aan de dichter van Primula Verisen Herbloeiaan de schrijver van «De Dood van Vper» en aan de belijder die zijn jaarlijkse vlucht naar een Trappistenklooster zo roerend eerlijk weergaf in Soli- tudoBenevens deze titels ver schenen nog enkele werkjes waar onder vertalingen van E. A. Poe's verhalen, essays over de Vlaamse taal en bijdragen omtrent nagela ten werk van nonkel Guido. Caesar Gezelle heeft heel wat tijdgenoten al of niet Gezellia nen minder sympathieke beje geningen ondervonden, zowel in woord als in daad. En op het ogenblik dat noome Guidoon metelijk ver boven de toen geken de dichterschare troonde, viel het de critici niet moeilijk de kansen van diens neef en naamgenoot tot een minimum te herleiden. Die veronachtzaming moet onvermij delijk Caesar Gezelle's ragfijne ziel diep hebben getroffen, en hij voer dan ook scherp uit tegen elkeen die gretig van zijn verwantschap met de dichter van «Kerkhofblom men» gebruik maakte, om zijn werk en talent ongeveer als volgt te negeren: Gij dicht, zoo sprak een neusewijs, niet om den drang van 't dichten maar om uw deerlijk doen op dat van uw Heeroom te richten. Waarop Caesar vinnig en schalks rsplikeerde: Och ga uw gang, ik ga de mijn! Laat elk mijn voore steken, laat elkeen ongestoord begaan, laat elk zijn brokke breken. Dat elk zijn eigen lochting wied! elk vang' zijn eigen vlooien; g'en wilt toch niet dat elle kleed hang' in dezelfde plooien. Verbaast hij ons hier door zijn kordaat antwoord, talrijk zijn nochtans de passages waar hij getuigt van een gemis aan ver trouwen in zich zelf en in de an deren: «Waarom mij eens te meer tot bij de mensen wagen...» Ook zijn Gezelle-aarddroeg er toe bij om zijn leven van zon te be roven. Voeg daar de up and downvan een kunstenaarsge moed aan toe. 'k Ben kwaad gezind noch goed en er blijft weinig vreugde over om zijn werk te verlichten. Gelukkig zijn daar andere faktoren om de balans van zon en schaduw in evenwicht te brengen. Vooreerst de priester met het onbeperkt godsvertrouwen: In U alleen is 't rusten mij zoo goedmet da onvoorwaarde lijke overgave ln Fiatmet ten slotte de kranige strijdvaar digheid waar hij het geloof zijner vaderen bedreigd acht: Gij dichters van het kwaad, die wilt in teed're zielen waar nog de hoop in straalt, die iblijde hoop vernielen; die ons geloof, dees baken in de zware twijfelnacht met al 't vermogen eerter helsche [kunst versmacht. Caesar Gezelle bleek steeds on bekwaam zijn overtuiging voor vriend of vijand te verbergen. Dit positivisme was de Gezelle's eigen. En ongetwijfeld heeft hij langs vader Romaan de liefde voor de natuur en de achting voor kleine dingen meegekregen van Pieter Jan, Guido en Romaans vader; evenals de fijngeestigheid waar mede hij in Ode aan de mode de mensen van de wereld op de vingers tikt: Nu dragen zij nog hoeden en een wandelstok en schoen. Maar 't komt een dag als niemen- zal meer zijn af te doen. dal En als ze eens schaamteloos ge- 't al hebben afgedaan, noeg wat kunnen ze anders of ze doen het stuk voor stuk weer aan En zeggen dat men twijfelt nog daarna, zoals we 't hooren, of d'eerste mensch is ivaarlijk uit den laatstcn aap geboren... Hij kon het zeer raak zeggen, en waar een komische noot door trilt, zitten er beslist doorntjes onder de bladeren. Daar is ook nog de lyrische schepper die steeds met. gulle hand zijn parels strooit; omdat dichten zijn levensadem is: 'k Ben, als ik dichten mag, ge lukkig als een God Oni Caesar Gezelle van bitter heid ontdaan terug te vinden moe ten wij, ofwel teruggaan naar zijn leraarstijd (e Kortrijk, waarvan zijn oud-studenten een buitenge woon gunstig aandenken hebben bewaard, ofwel zijn werk raadple gen waar hij meesterlijk het pen seel hanteert: Door 't stille morgenduur ivcer- klinkt een heel klein klokje; 'i begijntje gaat ter kerk al steu- [nend op zijn stokje CAESAR GEZELLE neef van Guido Gezelle, leefde en stierf in vergetelheid. Op 21 Sept. zal hij in onze geest herleven. wijl op de Brugsche stad de schoo- ne beiaard kweelt en 't windje door de kruin der populieren speelt. Diep in een donk'ren hoek op zijn palet gebogen aan 't malen bij de glans der hel- [dere vensterbogen, een schilder brengt op doekgètoo- Iverd fijn en net, al met zijn beste kleur 't begijntje Izijn portret. En nadat we hem bij de veel kleurige waaier van allerlei ge moedstoestanden mochten open vouwen, waar de vrome pelgrim afwisselt met de talentvolle schil der, de ironische dweper met de bijna vrouwelijk vertederde, moe ten wij ten slotte besluiten dat hij overal een door en door echt Vla ming Is geweest, en dan bij uit stek een Westvlaming. Hij wijdde meerdere bladzijden aan zijn ge boortestad (uit land en leven van Guido Gezelle) schreef zeer smaak vol over leper oud en nieuw en bedacht de streek van Kortrijk in zijn Leiezangen (fragment uit Primula Veris). Van zijn talrijke reizen naar het buitenland heeft hij ons niets nagelaten; misschien wel omdat hij op de vreemde niets beters vond dan datgene wat in eigen streek zozeer de dichter boeide. In al zijn geschriften, zowel als in zijn gezegden kan een zedeles gezocht worden; en het was een kleurige zijde van zijn kunnen, steeds een schone vorm te vinden voor een nog schoner doel. Indien men hem moet verwijten zijn wer ken vaak met een sterke dosis melancholie te hebben gekruid, mag men de lyrische dichter geenszins uit het oog verliezen, die aanstonds het geluk vindt in een nietigheidje, omdat hij zo mense lijk is: Och 'k dichtte geerne, was het door U allen beluisterd Cmaar om 't hooren naar dat woordje daar: zoo is het goed gefluisterd. De hulde welke we Caesar Ge zelle binnen enkele weken post huum zullen brengen, zal een ont waken betekenen van ons gezond Vlaams Katholiek kultuurleven. Als een lichtbaken is een door materialisme bedreigd Vlaanderen, dit gebeuren schone herinneringen doen herleven bij de ouderen, en hoop doen opbloeien bij hen die nog vragend tegenover het leven staan. Geen nieuwe wegen worden hier gebaand, maar we grijpen te rug naar de heerlijkheid van het oude huis, waar de tijd rustig ver der schrijdt, met het tikken der hangklok. Mochten velen hun heil zoeken in de eenvoudige werken van deze eerlijke kunstenaar, en in de so berheid der boeken die er zwij gend in het duister staan hun toe vlucht nemen evenals Caesar Ge zelle: Een rijke vorstenzaal mijn ned'rig boekenraam Waar d'eed'len naar den geest op [mij te wachten staan. U. V. (GEBREVETEERD) (3 GROOTTEN 200 m3, 275 m3 en 400 m3> Vraag aan diegenen die er reeds een bezitten wat ze er van denken [Verwarmt 300 m3> Brand alia steenkolen en uitstekend het hout At DEZE TOESTELLEN VERBRUIKEN KOLEN 10/20 EN 20120 (CtBRtVETEERD) Kolen HALVE-THAUMATURGE met oven; verwarmt 300 ml Gas «PERFECTA» 4 branders, oven en roostervuur 1 MAAND OP DE PROEF (enig) i TAMtNtS m-apparaten Wndt men niet in ofte magazijnen, omdat TAMINE5 do verkoop van zijn toestellen slechts aan een gering aantal goede staofmakers toevertrouwt, bevraag U dus bij ten stoofmaker-verkoper von TAMINES boven al i>. Op aanvraag wordt U hun adressenlijst toegestuurd. Voor alle inlichtingen wendt men zich tot de Fonderits et potteries de TAMtNESw trouwt, ff J (GEBRtVETfERD) Verwarmt het dubbel van om 't even welk gelijkaardig apparaat, met GROTE ZUINIGHEID Hét binnenste kan zonder uiteennemen vervangen worden (3 Grootten 250 m3. 350 m3 en 500 m3) Voor cafés, burelen, versaderzalen, kaOellen, enz.. In geheel het Noorden van Frankrijk is het wild buitengewoon overvloedig, dank zij de gunstige temperatuur. Het broeden van de fazanten en de patrijzen is overal goed gelukt. Konijnen en hazen zijn er veel. De knaagdieren worden echter be dreigd door een gevaarlijke ziekte, de tularemie, die in volle hevigheid woedt in de streken van Duinker- ke, Rijsel en enkele gemeenten in de buurt van Douai en Kamerijk. De jagers worden verzocht voor zorgen te treffen om deze riekte, die zelfs voor de mens gevaarlijk is, niet verder te verspreiden. Reeds herhaaldelijk werd vast gesteld dat personen, die in aan raking kwamen met aangetaste dieren, gevaarlijke huidziekten op deden. S2F BFL SAVONNERIES LEVER FRÈRES - BRUSSEL De 84-jarige Amerikaanse zon derling Bernard Mac Padden sprong boven Parijs met een valscherm uit een vliegtuig. De vooruitzichten wa ren dat in zijn val hij in de Seine zou terechtkomen, maar hij moet zijn sprong' misrekend hebben want hij kwam op de begane grond neer, zonder ongelukken. Zijn eerste in zichten waren zulk" te doen boven Londen, iryr vanwege de Britse po litie werd dit hem echter verboden, zodat hij dan maar naar Parijs trok. Te "ustem heeft een spitfire een noodlanding gemaakt. De piloot ervan werd ernstig gewond. Ten Noorden van Lima, Peru, is een vrachtwagen met 28 opzit tenden in een afgrond gestort. De voerder, die in slaap was gevallen aan het stuur, was de enige die niet het minste letsel opliep. 20 inzitten den werden gedood en i gewond. De Nederlander Sleegers, die ■enkele weken geleden met zijn auto in de Zuid-Willemvaart terecht kwam ongeval waarbij zijn echt genote en drie kinderen om het le ven kwamen werd thans in vrij heid gesteld daar het Gerechtshof van 's Hertogenbosch, bij gebrek aan overtuigende bewijzen geen grond vond om de man nog gevan gen te houden. Zaterdagavond waren drie jonge Fransen even buiten de haven van Duinkerke aan het vissen met een palingschuitje. Rond 22 uur stak opeens zo een hevige wind op, dat ze hun bootje niet meer meester waren. Hoe ze ook roeiden, steeds werden ze door de Z.W.-wind ver der de zee ingedreven. Zo werden ze, terwijl ze naturlijk veel ang stige uren beleefden, gedurende de nacht tot voor onze kust gedreven. Een groot geluk en haast een wonderlijk toeval was het dat Zon dagmorgen een eenheid van de Nieuwpoortse vloot op visvangst uitgetrokken was. Zo werden zo 's morgens, rond 8 uur, opgemerkt door schipper Puystiens Maurits. Deze voer er met zijn N.758 De Goede Hoop onmiddellijk naartoe. Met enige moeilijkheden, veroor zaakt door de hevige wind, gelukte het hen de vreemdelingen op te pikken. Opnieuw was dit een groot geluk, want toen men het bootje opsleepte, knakte de voorsteven af, waardoor het bootje vol water liep en zonk. De mannen, die wel hun bootje kwijt waren, maar gelukkig nu hun leven in veiligheid hadden, werden aanstonds naar de Nieuw poortse haven gebracht. Na enige verzorging en opknapping, werden ze onmiddellijk naar de grens ge bracht, waar ze korte tijd van hun onbehaaglijke reis thuis geraakten. Had deze toevallige ontmoeting niet plaats gehad, dan hadden ze er zeker het leven bij ingeschoten daar Zondag, in de loop van de dag dan, een echte storm gewoed heeft op zee. Zondagnamiddag werd de ge meente Nederzwalm plotseling in opschudding gebracht door een drama dat wel een erge afloop zou kunnen kennen. Robert De Clercq, wonende in de Scheldelaan, broeder van de ge kende liefhebber-renner Roger De Clercq, die voor het ogenblik zijn militaire dienst vervult bij de zee macht, was met verlof gekomen en alleen thuis. Toen een makker van Robert De Clercq, eveneens soldaat, tamelijk laat in de namiddag bij zijn vriend ging aankloppen, doch geen ant woord kreeg en de deur openstak, trof hij de ongelukkige in de keu ken aan, bloedend uit een vrese lijke wonden aan het hoofd. Uit het eerste onderzoek bleek dat het een schotwonde was voort komend van een karabijn, van on der naar boven afgevuurd. Spoedig w^rd een geneesheer bij geroepen die de eerste zorgen toe diende, waarna de ongelukkige per ambulance naar het hospitaal te Oudenaarde werd gevoerd. Naar blijkt is zijn toestand zeer ernstig. Allerhande geruchten deden de ronde. Het schot zou afgegaan zijn bij het kuisen van de karabijn; maar zeer hardnekkig is het ge rucht dat De Clercq zou gehan deld hebben uit liefdeverdriet. Een onderzoek is gaande. De Werkgevers van de Belgische grensarbeiders in Frankrijk heb ben bericht ontvangen van de be trokken diensten dat de overdracht der lonen van de grensarbeiders ongewijzigd blijft tot nader be richt. Bijgevolg is het nog steeds barema nr 2 van 22 September '49, opnieuw invoege gebracht op 22 Maart jl., dat van kracht blijft voor een nieuwe omzetting der lo nen van Franse in Belgische munt. Het lange weekeinde, dat Maan dag met Labour Day eindigde, heeft 524 mensen het leven gekost. 403 mensen werden het slachtoffer van verkeersongelukken, 52 mensen ver dronken, terwijl andere ongelukken nog eens 69 slachtoffers eisten. Vorig jaar werd het ongekend grote aantal slachtoffers van 653 bereikt, van wie er 461 bij verkeers ongelukken om het leven kwamen Het getal van 403 verkeersongeluk ken bleef beneden de voorspelde 408 mei Vleugel of Schroef Wast grondig, zonder sleet, 3 kg. linnen in 3 minuten. De snelste wasmachine. Kuip met dubbele wand, gans in rood koper, vernikkeld (le venslange duur) of in wit ver glaasd email (glazuur). Wringer FRESCO, groot for maat. Leverbaar met gas- en elee- trische verwarming. Verdelers- over gans het land. 10 modellen (5213) Op Zondag 21 September 1952 te 10 uur, op de «Wellingtons- renbaan te Oostende, grote pro vinciale paardenprijskamp voor 18- en dertigmaanders, alsook drie- jaarse paarden, zowel hengsten als merriën, ingeschreven in 't Bel gisch Studbook en toebehorende aan leden van de Paardenkwekers- bond van Westvlaanderen. 100.000 fr. prijzen en eremetalen. Inlichtingen en inschrijvingen vóór 11 September bij Jozef Van- demoortele, Frère Orbaustraat 11, Oostende. Bij gelegenheid van deze prijs kamp. toekenning der Nationale Premiën aan de rashengsten.; Be gin te 9 uur. Alle paardenkwekers en lief hebbers worden daar verwacht en zijn welkom! Vrijdagavond 29 Augustus, rond 19.30 uur, kwam de 24-jarige M. P.- Korporaal Willy Mares, wonende in de Poperingestraat te Roes- brugge-Haringe en gekazerneerd op het vliegplein van Wevelgem, per fiets uit de Toekomststraat te Kortrijk gereden. Toen hij ter hoogte van de Pyckestraat, ver moedelijk bij het uitwijken voor een vrachtwagen, plots met volle geweld terechtkwam tegen een al daar staande telefoonpaal. De mi litair viel zwaar ten gronde en werd door ooggetuigen opgenomen en in een naburige woning binnen gedragen. Een geneesheer diende de eerste zorgen toe, waarna het slachtoffer per ambulanciewagen naar het militair ziekenhuis van Oostende werd overgebracht. Het slachtoffer liep een schedelbreuk op. UllUVi IO f,aciuuc. «JAja* I> VCli UV/liVUvl VA V LlaV 1 '«vw¥M¥MwyMWMw.i.i>»tnnnt¥¥irvvvwiivinrr^nm-rvirvv¥^nrortfyvviriv,inr-riri-fvvvvifinnn«wwmiwv)nnn«yu1ni.„l,.[l ^pOSÏlieioleB RADAR) CoilScieilCestlODi, 20 iioririjlt. ALTIJD

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 9