VOOR POPERINGE EN IEPER Moorsele en het Davidsfonds halen er ere van Z. Ex. Mgr De Smedt op geestdriftige wijze inWestvlaanderen verwelkomd De Christen Middenstand van West= Vlaanderen Congresseert te Roeselare Mgr De Smedt ontving in het Bisschoppelijk Paleis de leden van de Katholieke Pers Voorlichtingsvergadering in het Merghelynck- Museum te leper Het wordt een openbaar machtsvertoon van het N. G. M. V. Definitieve opening der Scholen op ID September vast bepaald 12 ZATERDAG 11 Bladzijden i*J PRIJS SEPTEMBER 3 Frank 1952 KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: EEN HARTELIJKE BEGROETING Morgen Zondag 14 September Verliezen van Belgisch Korea-bataljon in Augustus Vijf doden en negen gekwetsten. Brugge, die scone, juichte, samen met gans Westvlaanderen, op hartelijke wijze zijn 24e Bisschop toe Sterf 46 fr. Een gelukkig initiatief in de persgeschiedenis van ons land Eerste sneeuw in de Alpen Koudegolf over West-Europa HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bi] het Verbond der Belgische Periodieke Pers. 48' JAAR. Nr 37. POSTABONNEMENT 1952: Belgie (tot einde 1952) 46 fr. Andere landen 4 fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge HET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELAR- (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) GE hebt nog wel het lied gehoord van onze Vlaamse meisjes: «WIJ hebben «zo lang vergeten! Maar wij hebben zo gauw» vergeten. Gelukkig maar dat er nog Iets bestaat als een Davidsfonds om de slapende prinsen en... vergeters wakker te schudden. Alweer een goede daad op het actief van het wakkere Davidsfonds. Ik las verleden week in Het We kelijks Nieuwsdat de Gouwbond Westvlaanderen, in samenwerking met Davidsfonds Moorsele, op Zon dag 21 September te Moorsele een grootse CESAR GEZELLE - hulde belegt. Cesar Gezelle! Neen, die naam klinkt niet als die van zijn oom, Guido Gezelle; die naaim klinkt niet als die van zijn eigen rechtsweer Stijn Streuvels, en toch! Toch hadden we ongelijk hem helemaal te vergeten! Ik zie dat in de namiddag André Demedts en Professor Frans Baur in Akade- mische Zitting het woord zullen voeren. We weten wel dat André Demedts en Professor Baur, die de grote Gezelle kennen, het zou den aan... anderen overlaten te spreken over een letterkundige zonder verdienste! Cesar Gezelle stond te veel in de schaduw van die twee grote familieleden en een jammerlijke kwaal verhinderde hem langer ons zijn schoonproza te geven. Cesar Gezelle werd geboren te Brugge op 24 October 1875 en pries ter gewijd in 1899. Van 1899 tot 1923 was hij leraar van Poësis aan St Amand te Kortrijk, werd 1 Oogst 1913 onderpastoor op St Maarten te leper. Onder de oorlog was hij leraar aan 't Seminarie te Versail les en aalmoezenier van de vluch telingen. Na de oorlog, 30 Augustus 1919, werd hij onderpastoor te Roesbrugge om terug te keren naar leper als bestuurder der H. Familie en leraar van godsdienst aan de Middelbare School. Daar echter werd hij letterlijk neergehaald door een jammerlijke ziekte, ging op rust bij de Franse Zusters te Moorsele in 1933 en overleed aldaar op 11 Fe bruari 1939. Zijn glorietijd was zijn leraar schap te Kortrijk. Kon het anders? Oom Guido had jaren te Kortrijk verbleven, telde er vele en vertrouwde vrienden... Nog geen jaar was 't geleden dat bij naar Brugge verhuisde. Cesar Gezelle droeg een grote naam. Hij was welgekomen bij de vrienden van nonkel. Welgekomen op 't college en bij de studenten; bovendien bezat hij veel uitwen dige hoedanigheden, dat weten ten andere al diegenen die hem als on derpastoor te leper hebben gekend. Het St-Amandscollege in die tijd telde werkelijk een keurkorps le raars. Meer dan eens hoorde ik ver tellen dat Biekorfhet West vlaams tijdschrift voor letterkun dige geschiedenis en folklore, onder de vakantie opgesteld werd door de leraars van Kortrijk. In die tijd ook was hij gegeerd als spreker of voordrachtgever in «'t Vlaams Huis» te Kortrijk waar de Vlaamse intel lectuelen van stad regelmatig sa menkwamen. Was hij dichter? Daar zullen André Demedts en Prof. Baur meer van weten dan ik, maar dat hij van nonkels school was? Hoe kon het anders? En ik geloof dat Cesar verzen heeft geschreven die hij ge rust G. Gezelle had mogen tekenen. Maar hij schreef vooral proza, 'k Verkneukele mij soms nog aan zijn Uit het Leven der Dieren En, 'k moet weer verwijzen naar Demedts en Baur maar, waar hij schrijft over de nachtegaal, heb ik dikwijls gedacht: «Hebben we wel iets dat schoner is?» C. Gezelle... kon proza schrijven. Verleden week werd in Het We kelijks Nieuwsde vraag gesteld, schreef hij niets over zijn reizen? Zo ik me niet vergis moet hij in derdaad in Het Kortrijks Volk enkele keren geschreven hebben over zijn reis naar Canada, wan neer te Montreal het Eucharistisch Congres gehouden werd. Uit de Kortrijkse tijd kennen we nog zijn Vlaamse Verhalenen het lijvig boek over 't leven en het werk van Guido Gezelle. De Tijd van Amsterdam nam dat werk op als mengelwerk. Hij was pas één jaar enderpas toor te leper wanneer leper niet langer meer alleen om zijn laken halle beroemd zou worden. Gezelle beleefde vier jaar lang balling schap... een triestige tijd is het voor hem geweest te Versailles. Zijn «Nood van leper» draagt er de sporen van. In 1921 keerde hij terug naar leper, als bestuurder van de H. Fa milie en leraar van godsdienst aan de Middelbare School. Maar hij was... Cesar Gezelle niet meer. Hij droeg de kiemen van een ziekte die hem helemaal bre ken zou. Hij werd hoe langer hoe meer cenzater. Af en toe ging hij CESAR GEZELLE nog eens naar de abdij van Sint Sixtus te Westvleteren. Solitudo zijn laatste boek, spreekt dus dan ook over zijn retraitein die abdij. In 1933 zag hij zich verplicht alle bedrijvigheid op te geven. Cesar Gezelle, de sterke, zoals we hem nog te leper hadden gekend, was een wrak geworden. Te Moorsele verbleef hij tot op 11 Februari 1939 de dood hem kwam verlossen. Triestig was de begrafenis... Een grauwe winterdag en bitter weinig mensen in de rouwdienst. Gelukkig maar dat de... schoolkinderen de ruime kerk hielpen halfvol lopen! C. Gezelle was vergeten! Zo gauw vergeten Gelukkig was het Davidsfonds Moorsele daar nog. Gouwbond West vlaanderen steunde onmiddellijk en ook de gemeente Moorsele, jammer genoeg wisten de socialistische ge meenteraadsleden van die gemeente niet dat Aug. Vermeylen bevriend was met C. Gezelle en hem hoog achtte: ze gingen vermoedelijk... fatsoenlijker zijn geweest. We moeten Moorsele dankbaar zijn. Brugge, Kortrijk, leper... ver gaten. Moorsele, waar Gezelle vijf jaar zijn dood afwachtte, Moorsele zal nu op Zondag 21 September hulde brengen aan dien Westvlaam sen dichter en schrijver die, niet zo groot als oom Guido of Stijn Streu vels, toch een zeer eervolle plaats inneemt onder onze Westvlaamse schrijvers. Moorsele herdenkt en de Gouw bond van het Davidsfonds heeft ge zag en invloed genoeg om van die herdenking een waar eerherstel te maken. Davidsfonds en Moorsele mogen ere halen van hun schone daad. PÉ VLAMYNCK. President Truman en Gouverneur Adlai Stevenson, kandidaat der De mocratische partij bij de aanstaande verkiezingen, schijnen goed met elkaar overweg te kunnen. De begroeting is in elk geval hartelijk. Het Belgisch Korea-bataljon had in de loop van de maand Augustus volgende verliezen te betreuren: Op 22 Augustus werd korporaal Stutz Roger (Luxemburg) gedood door scherven van een mortier- bom, korporaal De Weerdt liit Moorslede en soldaat Wils Paul uit Antwerpen, werden gekwetst. Op 24 Augustus werden sergeant Pauwels Roger uit Elen en soldaat Sommereyns Jean, uit Temse, ge kwetst. Op 29 Augustus werd soldaat Staes August, uit Burcht, gedood door granaatscherven; sergeant Baudet Lucien, uit Vorst (Brussel) en korporaal Boone Nicolas, uit Destelbergen, werden gekwetst. Op 30 Augustus werden soldaten Verschraegen Lucien, uit Sint- Amandsberg. Delen Jean-Baptiste, uit Herentals en Kellens Egide, uit Rijkhoven, gedood door bomscher ven. Korporaal Brison Theophile, uit Luik en soldaten Bottelberge Gustaaf uit Gent en Goormans Jean, uit Gent, werden gekwetst. op posteheekrekening 4763.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt ons blad tot einde 1952. Het Bestuur van het N.C.M.V. - Westvlaanderen heeft verleden Za terdag te Roeselare een interessan te persconferentie gehouden, met het oog op de organisatie van het Jaarlijks Provinciaal Congres voor de Middenstand, dat Zondag 14 September, te Roeselare plaats heeft. Het N.C.M.V., dat zich tot taak heeft gesteld de middenstand te groeperen, is nog een jonge organi satie. Zij werd pas na de tweede wereldoorlog opgericht en heeft door haar initiatieven en activitei ten reeds heel wat bereikt, waar vroegere pogingen mislukten we gens de onverschilligheid van de belanghebbenden en. het werken in verspreide orde. Het N.C.M.V. telt op heden 40.000 leden, is de sterkste middenstands organisatie van het land. Het bezet in de Nationale Raad voor Inter- professionnele Federaties 20 zetels en is er het sterkst vertegenwoor digd. VELE EN MOEILIJKE PROBLEMEN Dhr Renaat MORREEUW, de ac tieve algemene Provinciale Secre taris, onderstreepte tijdens de pers conferentie de grote verscheiden heid van de middenstandsproble men en wees er terloops op, hoe moeilijk de middenstanders te or ganiseren zijn. Niettemin is het ge bleken hoe, door volharding en me thodische organisatie, steeds meer middenstanders tot het N.C.M.V. toetreden om er hun economische en sociale belangen te laten verde digen. Door de grote verscheiden heid van de Middenstand lijken de belangen soms tegenstrijdig, doch in werkelijkheid kan en moet dit middenstandsprobleem een oplos sing krijgen door de verstandhou ding en de samenwerking van alle middenstanders, op grondslag van de christelijke moraal. HET PROVINCIAAL CONGRES OP 14 SEPTEMBER Dit congres wordt groots opgevat. Niet slechts is men verzekerd van een zeer groot aantal deelnemers, doch ook de wijze waarop het werk- Dinsdag voormiddag te 11 uur werd in de lokalen van het Mer- ghelynck-museum te leper een zeer talrijk bijgewoonde voorlich tingsvergadering gehouden ter ge legenheid van de aanvang der herstellingswerken. Deze vergadering werd voorgeze ten door dhr Coppieters de Gibson, voorzitter van de Vrienden van het Merghelynck-museum. Aan de voorzitterstafel bemerkten wij even eens Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle, Gouverneur van West vlaanderen; Graaf Louis de Lich- tervelde, vertegenwoordiger van dhr Tourneur, bestendig secretaris der Koninklijke Academie van Bel gië; dhr van der Meersch, secreta ris der vereniging; dhr van Re- nyng.be de Voxvrie, conservator van het Merghelynck-museum en dhr Heursel, schatbewaarder. Onder de zeer talrijke aanwezi gen stippen wij de Franse afvaar diging aan van het Comité Fla- mand de France, onder leiding van Mgr Detré, Prof. Decroix der Uni versiteit te Rijsei, Mter Morreel, De voorzitterstafel tijdens de ontvangst in het Merghelynck-museum te leper. Wij bemerken van links naar rechts: dhr van der Mersch, <lhr Gouverneur van Westvlaanderen, dhr Coppieters de Gibson, Graaf Louis de Lichtervelde cn dhr van Rcnynghe de Voxvrie. stafhouder der Balie van Duinker- ke en dhr Cortyl, Maire te Belle, Uit leper en omgeving waren er talrijke vooraanstaande aanwezi gen. Wij bemerkten o.m. Z. E. H. Deken Verhaeghe uit leper; dhr Vander Ghote. Burgemeester te leper, evenals de heren Burgemees ters van Boezinge, Kemmel en De Moeren. Voor een zeer aandachtig publiek opende dhr Coppieters de Gibson de vergadering met een welkom- groet in het Vlaams en in het Frans. Hij dankte eveneens de pers voor de campagne die gevoerd werd tot herstelling van het Merghe lynck-museum. Zeer terecht wees spreker op de grote verdiensten van dhr van Renynghe de Voxvrie die zich met de zware taak belastte het werk van Merghelynck te doen herleven. Dhr van Renynghe de Voxvrie kwam vervolgens zelf aan het woord. Na een overzicht van de ongelukkige wederwaardigheden die het Merghelynck-museum sedert 15 Maart 1915 meemaakte, stelde dhr van Renynghe aan de aanwe zigen de merkwaardigheden voor die reeds konden hersteld worden om hun plaats in te nemen in het Merghelynck-museum. De Conser vator sprak ook zijn dank uit je gens dhr Lefèvre du Prey, oud- minister en burgemeester van St Omaars in Noord-Frankrijk, die aan het museum zes prachtige portretten schonk der familie Wal- wein. Graaf Louis de Lichtervelde wenste ten slotte de vrienden van het Merghelynck-museum geluk om het ondernomen werk en sprak zijn beste wensen uit voor het wel slagen ervan. In de beste stemming en met zeer hoopvolle vooruitzichten werd deze vergadering besloten. 's Namiddags brachten de aan wezige personaliteiten een bezoek aan het Noord-Franse stadje Belle dat eveneens zijn museum zag vernielen tijdens de oorlog '14-T8. Deze vergadering werd eveneens bijgewoond door Z. Exc. Mgr Du- pont, Hulpbisschop van Rijsel. Tijdens de verschillende toespra ken werd vooral nadruk geleed op de verstandhouding tussen Belgi sche en Franse kunstmiddens, ver standhouding die het beste Iaat verhopen voor de toekomst. programma van die bijeenkomsten wordt opgevat, getuigt van een za kelijke en psychologische kijk op de dingen. De ganse Zondag wordt aan die gebeurtenis gewijd, 's Voormiddags krijgen de veelvuldige afzonderlijke bijeenkomsten van de verscheidene professionele groeperingen het ka rakter van werkvergaderingen, waarop de problemen, eigen aan el ke beroepsvereniging, zullen worden besproken, waaruit passende be sluiten in moties zullen worden ver vat, 's Namiddags wordt dan de Al gemene Congresvergadering gehou den, tijdens dewelke de algemene middenstandsproblemen hun beurt krijgen in de toespraken die door de vooraanstaanden van de N.C.M. V.-beweging zullen worden gehou den, terwijl ook dhr DEQUAE, Mi nister van Koloniën, en de Kerke lijke Overheid er het woord zullen voeren. HET ALGEMEEN PROGRAMMA VAN HET CONGRES Te 9.45 u.: Aankomst te Roeselare van de deelnemers aan het congres. (Bussen en personenwagens parke ren op het Polenplein). Te 10 u.H. Mis met wijding van het provinciaal vaandel in de Sint- Michielskerk. De H. Mis wordt op gedragen door de Z. E. H. Kan. Col- paert, nationaal proost, met assis tentie van de E. H. Fruytier en de E. P. De Looz, provinciale proosten van Westvlaanderen en Brabant. Kanselrede door de E. H. Fruytier. Te 11.15 u.: In de onderscheiden lokalen der stad (volgens opgegeven plan) worden 13 sectievergaderin gen gehouden, waar de volgende groeperingen de hun eigen proble men zullen bespreken: Algemene Voeding, Bouw en Ambachten, Dor- sers, Houtverwerkende Ambachten, Metaalverwerkende Ambachten, Schoenmakers, Textiel en Klein handel, Textiel-Middengroothandel, Vrije Meesterschilders, Zelfstandige Kleermakers, Papierdetaillanteh, Stand De Vrouwuit Midden stand en Burgerij. Tijdens die sec tievergaderingen zullen de vesti gingswetten en de vakeisen bespro ken worden en passende conclusies getrokken worden. Te 13 u.: Vrij eetmaal, of op in schrijving 75 fr„ alles inbegrepen bij voorbaat te storten op post rekening 311210, N.C.M.V.-West vlaanderen, met vermelding eet maal congres Te 14.30 u.: Algemene Congres- zitting in de schouwburg Patria (Toegang langs de Citroenstraat in de Ooststraat). De agenda is als volgt samenge steld Christelijke groet Psalm van Rodenbach, door dhr Hector Deylgat, declamator Openingsrede door dhr O. De- cuypere, provinciaal voorzitter Het Veld van Eer (A. Callant) door dhr Deylgat Toespraak door dhr Santens, se nator en nationaal voorzitter N.C.M.V. Toespraak door Z. E. H. Colpaert, nationaal proost N.C.M.V. Strijdgedicht, door dhr Deylgat Feestrede door dhr G. Vande- putte, nationaal secretaris Toespraak door dhr Dequae, mi nister van Koloniën Toespraak door de Kerkelijke Overheid Nationaal Lied De Vlaamse Leeuw. EEN JAARBEURS VAN MIDDEN-VLAANDEREN VAN 4 TOT 14 OCTOBER TE ROESELARE Aan het einde van die interes sante persconferentie werden door dhr Thoen, zaakvoerder van de Foorhalle te Roeselare, alle inlich tingen verstrekt in verband met de 3C Jaarbeurs van Midden-Vlaandc- ren, die van 4 tot 14 October e.k. in de ruime Foorhalle te Roeselare wordt ingericht. FLINKE WESTVLAAMSE ORGANISATIE De organisatie van het N.C.M.V. in de provincie Westvlaanderen, is Allerlei geruchten hebben de laatste dagen de ronde ge daan omtrent de heropening der scholen. Donderdag 11 September werd evenwel, na een bijeenkomst van de We tenschappelijke commissie, be- j# richt dat de heropening der 2 scholen op Maandag 15 Sep- C tember vastgesteld blijft. op flinke leest geschoeid. Moeite noch krachten worden gespaard om bestendig aan de uitbreiding van de vele diensten in de schoot van het verbond te bouwen. Na enkele jaren van intensieve arbeid is het reeds gebleken welke onschatbare dien sten een goed opgevatte vereniging aan de middenstanders kan bewij zen. Dat de middenstanders het niet vergetende oplossing van hun on telbare problemen ligt in eigen hand. Z. EXC. MGR DE SMEDT ZAL ER ZIJN Wij vernamen dat Z. Exc. de Bis schop van Brugge Zondag te Roe selare het Middenstandscongres met zijne tegenwoordigheid zal vereren. Wij mogen hieruit zeker wel besluiten dat onze nieuwe kerk vorst zeer groot belang aan de werking der organisatie hecht. Zondag 7 September was niet alleen Brugge, maar gans West vlaanderen in feest. Te 16 u. heb ben al de klokken een danklied gezongen dat weergalmde van de Noordzee tot het Leieland, om de gelovigen het blijde nieuws te brengen dat een nieuwe Herder werd aangesteld. Maar het hoogtepunt van het feest lag te Brugge zelf. Brugge, die Scone, had haar beste feestge waden aangetrokken en pronkte in een ongeëvenaarde luister van vlag gen en festoenen. Van heinde en verre waren afge vaardigden, tot van uit de verste hoeken van de provincie, naar de bisschopstede gekomen om hun nieuwe Kerkvorst toe te juichen. De .jeugd had zich het leeuwen aandeel toegeëigend. Zo talrijk wa ren de deelnemers aan de optocht dat de nauwkeurigste berekeningen in de war gestuurd werden. De op tocht begon tijdig, zeif vijf minu ten vóór tijd, en toch kwam de nieuwe Kerkvorst met een uur en half vertraging aan Sint-Salvator- kerk, die wel tienmaal te klein was om de gelovigen een plaatsje te bieden. AAN DE KATELIJNEPOOKT Bij de Kateüjnepoort was het vanaf 15 u. een ongelooflijke druk te en de politie had de handen vol om een gang vrij te houden voor de groepen van de stoet, die zich aan de overkant van de vaart gin gen opstellen. Men kon er over de koppen lopen. Te 15.20 u. arriveerde Mgr De Smedt in bisschoppelijk ornaat. Vader en Moeder De Smedt verge zelden hun zoon en namen naast hem plaats op de eretribune. Ach tereenvolgens kwamen de over heidspersonen de nieuwe bisschop begroeten maar de vriendelijke kerkvorst, met ononderbroken een vriendelijke glimlach op het ge laat, deed de strakke lijn van het protocol wegsmelten en wisselde met de genodigden de handdruk van een vriend. Sommige genodig den vergaten zelfs de goed bestu deerde buiging en het kussen van de bisschoppelijke zegelring. Nie mand kon hen dat kwalijk nemen en zeker Mgr De Smedt niet, die het druk had om de sympathiebe tuigingen met een vriendelijk ge baar te beantwoorden. Boven: de eretribune aan de Katelijnepoort waar Z. Exc. Mgr De Smedt de feestelijke optocht in ogenschouw nam. Op de eerste rij bemerken wij van links naar rechts: dhr Burgemeester van Hoes- tenberghe, Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle, Minister De Taeve, Hr en Mevr. De Smedt, Z. Exc. Mgr De Smedt, Z. E. H. Kan. Ma- hieu, Vicaris-Capitularis; Z. E. H. Kan. Vanderlieren en Dom Deleye, Abt van Sint Sixtus. Onder: de ontvangst van Z. Exe. Mgr De Smedt bij de ingang van de Kathedraal, Z. E. II. Kan. Mahieu, Vi caris-Capitularis bewierookt de nieuwe Kerkvorst. Naast Monseigneur namen zijn Vader en Moeder plaats aan zijn rechterzijde, links nam plaats de Hoogeerwaarde Heer Kanunnik Capitularis, Vicaris-Generaal Ma hieu. Verder bemerkten wij nog Dom Nève, Abt van Zevenkerke; Dom Deleye, Abt van St Sixtusab- dij te Westvleteren; de Kanunni ken van het Bisdom; dhr War land, ere-kamerheer van Z. H. de Mgr De Smedt met rondom hem de genodigde leden van de Katholieke Pers. Dinsdag 9 September jl„ had te Brugge, in het Bisschoppelijk Pa leis, voor de eerste maal in de persgeschiedenis van ons land, een gebeurtenis plaats die wij een ge lukkig initiatief heten. Mgr De Smedt, onze nieuwe bisschop, had er aan gehouden reeds 2 dagen na zijn machtsovername, de leden van de Katholieke Pers, op een pers conferentie uit te nodigen. Te 10 u. werd een groep van on geveer 25 journalisten, onder gelei de van E. P. Janssens, Landelijk Proost der Kath. Persactie, in het groot salon van het Bisschoppelijk Paleis door Monseigneur ontvangen. De prelaat deed gemoedelijk de ronde, en ieder journalist kuste, geknield, de ring van de uitnemend sympathiek voorkomende kerk voogd. Het was Pater Janssens die het inleidingswoord nam. Hij drukte zijn vreugde uit om dit zonderlinge gebeuren en noemde het een ge lukkige verschijning in de pers wereld, dat een bisschop zo bereid willig op het verzoek ingegaan was hen in conferentie te willen ont vangen. De conferentie toont, aldus spre ker, de waarde aan die Mgr De Smedt hecht aan het belang van de pers voor de verspreiding van het godsdienstig leven. nl. voor de vorming van de geest van liefde en reriitvaardighrid. die de ware chris telijke levensgeest is. Die geest hel pen vormen is één van de voorna me opdrachten van de katholieke journalisten, want hij moet er zorg voor dragen dat de mensen alles zien in de geest van de christelijke leer. zodoende zullen zij zich auto matisch in al hun handelingen en denken baseren op de christelijke moraal. DE PERS MOF/I' MEDEHELPEN TOT HET SCHEPPEN VAN DE ATMOSFEER VAN HET CHRISTELIJK LEVENSMILIEU Met een zachte glimlach op het vriendelijk gelaat, staat Monseig neur dan recht, en op een aan minnige en eenvoudige manier, verklaart hij zeer graag aanvaard te hebben dat de journalisten bij Hem zouden komen. De invloed van de pers, zegde Mgr De Smedt, heb ik verleden Zondag eens te meer mogen erva ren. Alhoewel ik in Westvlaanderen als een vreemdeling kwam. werd ik hier ontvangen met een uitbundig ke bladen, die mij aan de bevolking hadden weten voor te stellen. Daar om gaat ook mijn innige dank aan deze bladen. Vervolgens verklaarde Monseig neur, dat Hij het onderhoud in een gemoedelijke toon wilde houden, een onderhoud onder mensen, die allen naar eenzelfde doel streven: de moderne christelijke ideeën doen ingang vinden in onze gouwen en het leven van de Kerk doen ken nen. De bisschop schetst dan de in vloed van de pers. De bisschoppen en hun onmid dellijke helpers, de priesters, hou den de mensen voor te leven vol gens de leer van Christus. Het christendom is een zaak tussen God en de mens. Doch niet alleen van de mens afzonderlijk, maar in ge meenschap met anderen. Het chris tendom is essentieel gemeenschap pelijk. Alle gelovigen zijn met el kander innerlijk verbonden door het leven van de genade. Welnu, vraagt Monseigneur, wel ke kracht is er bij de gelovigen niet nodig om consequent te leven vol gens hun christelijke overtuiging? Er zijn weinig' sterke persoonlijk heden die dat doen. Ieder mens hangt immers af van het milieu waarin hij leeft. Indien dat milieu of indien die openbare mening on godsdienstig is, dan wordt het zeer lastig voor de gelovige om conse quent christelijk te leven. Dc mens leeft in een gemeen schap en hij hangt cr van af. Daar om, zo ging' Monseigneur verder, moeten wij een algemene atmosfeer scheppen, die gunstig is voor zulk gemeenschappelijk christelijk leven. Hier nu ligt de macht van de pers: zij schept een publieke men taliteit. De journalisten vertegen woordigen de ideeën, die de pers verspreidt. U beschikt, zei de bisschop, over een ongelooflijke macht. Heren, die Wij niet kunnen missen. U zijt onontbeerlijk voor de Kerk ter bevordering van het gods dienstig leven van de individuen en van de gemeenschap. Mgr De Smedt haalt verder aan hoe Hij persoonlijk die taak wil vervullen in zijn diocees, door o.a. bij alle gelegenheden zijn parochies te bezoeken, opdat de parochianen de waarde en de betekenis van het parochiaal leven beter zouden leren begrijpen en fierheid er over bij enthousiasme, dank zij de katholle- hen zou aangekweekt worden. Het zelfde geldt voor het bisdom als zodanig en geldt ook op nationaal gebied: overal moet een christelijke levensatmosfeer geschapen worden. Daarin moet de pers Ons helpen, om in alle milieu's: de parochie, het bisdom, op nationaal plan, bij de verschillende standen en organi saties een christelijke atmosfeer te scheppen. Dat is, Heren, het eerste punt dat ik bij U wilde onderlijnen. De tweede taak van de katholieke pers, is, Heren, dat deze moet hel pen de doctrine verspreiden. Zij moet vermijden kieeën te versprei den die tegen de christelijke moraal zijn: dat is haar negatieve ver plichting. Maar zij heeft ook een positieve taak. Kan de katholieke pers, vraagt de bisschop, niet meehelpen tot het verspreiden van de katholieke ge loofsleer? Hier moet echter met voorzichtigheid opgetreden worden. De theologische leer voorstellen, vereist nauwkeurige geschooldheid. Het is niet gemakkelijk de theolo gische leer te transposeren in jour nalistentaal, zonder afbreuk te doen aan de integriteit van de waarheid De bisschop wijst hier op de vor ming van de journalisten en op de grote voorzichtigheid, die zij aan de dag moeten leggen. Wat u schrijft, zo sprak Monseigneur, zal door de doorsneelezer aanvaard worden en hij zal er zonder het zelf te -vermoeden zijn zedelijk leven naar regelen. Vandaar dat het apostolaat van de katholieke journalist zo delicaat is. Na de gemoedelijke toespraak van de bisschop, werden verschil lende punten van practische aard aangesneden. Vervolgens dankt E. P. Janssens Monseigneur voor zijn ontvangst en zijn uiteenzetting. Nadat nog een groepsfoto was genomen, nam Monseigneur af scheid van de aanwezigen, aan wie Hij de wens kenbaar maakte, dat het niet zou blijven bij die eerste contactneming. Het bisschoppelijk huis te Brugge staat altijd voor ieder van u open». Aldus klonk het afscheidswoord van de nieuwe bis schop, die niet alleen verleden Zon dag het hart van zijn Westvlamin gen veroverd heeft, doch thans ook dat van de katholieke journalisten, die zich zo vereerd voelden en zeker niet gemakkelijk het zo vriendelijk onthaal van de nieuwe bisschop van Brugge zullen vergeten. Paus; Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle; de Ministers De Taeye en Dequae; talrijke Volksverte genwoordigers en Senatoren; dhr Van Hoestenberghe, burgemeester van Brugge; Bestendig Afgevaar digden en Provincieraadsleden en de schier voltallige clerus van het Bisdom en afgevaardigden van ver schillende Kloostergemeenschap pen. De feeststoet, met afgevaardig den uit gans Westvlaanderen, be gon te 15.25 u. voorbij te trekken. Flinke ruiters der B.J.B. openden de optocht, waarvan de deelne mers groetend voorbij de tribune trokken. Het eerste muziekkorps dat op stapte was dat der Belgische Zee macht, daarna volgden de Brugse afvaardigingen met hun talrijke vlaggen. Maar niet alleen Brugge was vertegenwoordigd, want, gans het Bisdom was hier aanwezig. Kajot- ters en Kajoisters, Middenstends- jeugd, Boerenjeugd en studerende Jeugd, tot de sympathiek" Rood kapjes toe die vlijtig de beentjes repten om mede te kunnen volgen. Afdelingen van de Sco'd" met hun indrukwekkende muz'"' """.pel stapten mede op. Ook de ouderen waren tegenwoordig, afgevaardig den der Boerengilden, Mannenver- bonders en leden van de H. Hrrte- bonden. Ieder van de deelnemende groe pen was voorafgegaan door vlag gen, die telkens een kleurig bos vormden en waarin de namen voorkwamen der onderscheidene steden en gemeenten van West vlaanderen. Z. Exc. Mgr De Smedt, vooraf gegaan door Seminaristen, Pries ters en Kloosterlingen en omringd door de Kanunniken van het Bis dom, sloot zich bij deze optocht aan om een triomfantelijke intre de te doen in de Bisschopsstede. Een drie-tot vijfvoudige haag toe schouwers omzoomde de weg die gevolgd werd langs de Katelijne- straat, de Dijver, Wollestraat, Gro te Markt en Steenstraat. Overal op zijn doortocht werd de Kerkvorst op toejuichingen ont haald. Zegenend en steeds met. die allesveroverende glimlach op het wezen schreed Mgr De Smedt door de versierde straten. Ontroerende toneeltjes speelden zich af. Kinderen die bedeesd op keken naar de plechtige stoet, ont dekten plots de glimlach van de vriendelijke Bisschop en af en toe zagen wij er eentje aan de hand van vader of moeder ontsnappen om an hun zojuist, ontdekte Vriend een kruisje te vragen. Monseigneur, rijzig van gestalte, bleef staan, bukte zich naar de kleinen en gaf een kruisje. Zo veroverde Mgr De Smedt van aan de Katelijnepoort tot aan St Salvator de harten van zijn dioce- sanen. DE CANONISCHE AANSTELLING De middenbeuk van St Salvator was afgesloten en voorbehouden voor de familieleden van de nieu we Bisschop, de overheden en de geestelijkheid. De zijbeuken ble ven voor het publiek toegankelijk. Dreunend orgelspel verwelkom de Kerkvorst in de Kathedraal. Bij de ingang bood Vicaris-Generaal Mahieu het wijwater aan en be wierookte de nieuwe Bisschop zo- het ritueel der Canonische aan stelling vereist. (Zie vervolg blz. 2) Op de toppen van de Alpen is Dinsdag de eerste sneeuw gevallen. In de vallei van de Arc is op de hellingen sneeuw gevallen op meer dan 1.500 meter hoogte, Een koude golf, een uitzondering voor de tijd van het jaar, heerst over West-Europa. Er wordt rijm gemeld in Engeland en Noord- Frankrijk, terwijl ook sneeuw ii gevallen in de Pyreneëen. Dinsdag voormiddag is in Zwitserland, na bij de Franse grens, de thermome ter gedaald tot op 3",

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1