INDIANA INDIANA Dé Kristene Ziekenkas te Roeshrugge Jubileert Nachtelijke brand te Beveren a/lüzer Bakkerij, Winkel en Woonhuis met aanhorigheden werden totaal vernield ZUID3CHOTE WESTKOZEBEKE LANGEMARK POELKAPELLE KEMMEL ZONNEBEKE DE KINDERVERLAMMING Het meest verbreid in de Verenigde Staten MESEN Tragische dood van man uit Brielen in Frankrijk De laatste windmolenmaker uit de streek. ■DE PRIJZEN DER POTASMESTSTOFFEN ZIJN VOOR DELIG. NEEM ONMIDDELLIJK UW VOORZORGEN OM DE BEVOORRADINGSMOEILTJKHEDEN GEDURENDE DE VERBRUIKSPERIODE TE VOORKOMEN. COGEPOTASSE 53, Zuidlaan, BRUSSEL KOMEN I BRIELEN BESELARE MOORSLEDE NIEUWKERKE BOEZINGE GELUWE Mgr Kujur, Bisschop van de Lievensmissie, te Moorslede gehuldigd Tot Ere-Burger der Gemeente genoemd. «TROOST IN NOOD» REEDS 50 JAAR OP DE BRES Verdienstelijke leden vereremerkt. WIJTSCHATE RUBBER-STALVLOEREN AAN DE INWONERS VAN BEVEREN-AAN- DE-IJZER en omliggende JOZEF WULLEN. ZANDVOORDE (leper) MAAR BESTEL NU! Dan kunnen wij U nog helpen! NOORDSCHOTE Aan Ets. MANGON-MAMPAEY, 11, Wolvendaellaan, Ukkel-Brussel HOLLEBEKE o] nriizeP- Kermisprogxamina. Zondag 14 September: te 16.30 uur, velokoers voor nieuwelingen geboren in 1935 en 1936; 1.500 fr. prijzen en talrijke pre- miën. Beker en palm en tube aan de overwinnaar. 48 Km. zeer goe de cimentbaan. Te 19 uur, prijskaarting. Maandag: te 9 uur, plechtig jaargetijde voor overleden paro chianen en kerkbezoekers. Te 17 uur, allerhande volksfeesten. Te 19 uu.r, prijskaarting. Donderdag: te 9 uur. solem nele mis voor de gesneuvelde sol daten en burgerlijke slachtoffers der wereldoorlogen 1914-1918 en 1940-1945. Te 17 uur, allerhan de volksfeesten. Te 20 uur, gro te prijsbolling d:or de tuin. Tijdens de kermis, micrc-repor- toge. Vcrercmcrking. Uit het staatsblad vernemen we dat de hr Jos. Balduck. School hoofd te Zuidschote bi.i Koninklijk Besluit van 21 Juli 1952, het spe ciaal mutualiteitsereteken van 1" klasse verleend werd om bewezen diensten aan de bevolking. We wensen Meester hartelijk proficiat en hopen dat hi.i nog vele jaren ten dienste van zijn duur bare bevolking zal staan. Burgerstand. Overlijden. Cyriel Strobant, 71 j., echtg. Cirnie Soenen. Huwelijksafkondiging. Remi Verhoest, landbouwer. Westrozc- belce, met Maria Vermeersch, land bouwster, Staden. Brand. In de namiddag van Woensdag 4 Sept., is er plotselipg brand uit gebroken in de voorraadschuur van Degandt Maurits, landbou wer alhier. In een oogwenk stond het gedorste stro in lichte laaie, zodat gans de inboedel en dak de prooi der vlammen werden. De oorzaak is onbekend. Aan de gepensionneerden. Vanaf de maand September wordt er vanwege het Verbond der Christelijke Mutualiteiten, re gelmatig op de gemeente zitdag gehouden voor de gepensionneer den of toekomstige gepensionneer den. Deze zitdag heeft plaats op het gemeentehuis, iedere 4" Maan dag, van 2 tot 3.30 uur. Alle belangstellenden kunnen op deze dagen gaan met hun moei lijkheden en er alle nodige inlich tingen bekomen inzake pensioen. Burgerstand. Geboorten. Vermeersch Linda, d. v. Georges en Lyse Clara. Du- mortier Aimé, d. v. Marcel en Si- monne Mylleville. Lammens Ro- lande, d. v. Albert en Candry Ger- maine. Lammens Yolande, d. v. Albert en Candry Germaine. Var.lauwe Anny, d. v. Jules en Ju lia Lingier. Dereyne José, z. v. Georges en Roelens Simonne. Huwelijken. Hoorelbeke Geor ges, metaalbew., Poelkapelle en Vantomme Angela, huish.. Lange- mark. Claereboudt Cesar, me- kanieker en Soulat Marie-Odette, huish., b. v. Langemark. Mille- vilie Maurits en Sedeyn Annette, huish.. b. v. Langemark. Overlijdens. Deladder Adolf, 57 j„ echtg. Vermaut Irma. Ri chard Teetaert, 64 j.. landb., echt genoot Segaert Sylvia. Duivennieuws. Duivenmij De Frontduifbij M. Blomme, uitslag prijsvlucht uit Breteuil, 30 oude duiven: 1. Com- pernolle C.: 2. en 3. D'Herck J.: 4. Bourgeois H.; 5. Vantieghem O.; 6. Lyphout L. Jonge duiven (50)1. Comper- noile C.; 2. Candry L.; 3. Debergh C.; 4. Idem; 5. Vanacker H.; 6. H. Deforche. Werk van de Akker. Uitslag der Hofprijskamp bij de leden: 1. E. H. Duhein A„ 96 2. Lie- venft Constant, 96; 3. Dcwilde Ar seen, 95; 4. Dut.hieuw Oscar, 93; 5. Va.ndamme Cyriel, 93; 6. Wil- laert Justin, 90; 7. Wed. Vandam- me Isd., 89; 8. Delie Adolf, 89; 9, Verbrugghe Cyriel, 89; 10. Van- boxstaei Raoul, 88; 11. Brevne Jo zef, 88; 12. Wed. Nuyttens'h.. 88; 33. Wed. Oost C., 88; 14. Thorrez Georges, 86; 15. Faillie Marcel. 86; 16. Verbrugghe André, beenhou wer, 85; 17. Baelden Hector, 83; 19. Claerhout Robert, 83: 20. E&kaert Jules, Poorterstraat, 82. Kermis. Kermis-Maandag, 15 September, te 15 uur, grote fruit- en groenten- tentoonstelling in de Patronage zaal; 1.000 fr. prijzen. Al de ingeschreven leden worden uitgenodigd eraan deel te nemen. De groenten en het fruit dienen in de voormiddag, tussen 10 en 12 uur aangebracht te worden. Duivenrubriek. Kermisvlucht uit Breteuil: 61 duiven, snelheid 1184 m.: 1. De- beuf; 2. Vandeianotte: 3. Devos; 4. Van Eeckhout A.; 5. Ennaert; 6. Timperman; 7. Van Eeckhout R.: 8. Ennaert; 9. Bossaert; 10. Desodt. Prijsbolling. 48 hartstochtelijke bolders be slisten bij de lamp over volgende uitslag; 1. Samain M.. Cnockaert M.. Depuydt M„ Dondeyne A.; 2. mannen met. Oreel Henri; 3. man nen met Debruyne André: 4. met Vanloot, Julien; 5. met. Moerkerke Cyriel; 6. met Wybo Maurits. Burgerstand. Huwelijksbeloften. Bouten Ge rard met Dcnise Saelen, b. v. Zon nebeke. Celest Aririaens, Klems- kerke met Marie-Madeleine Muyl- le, uit Zonnebeke. Michel Van- hee, Passendale met Andrea Do- chy, Zonnebeke. Duivensport. Uitslag der kermisvlucht uit Breteuil Jongen (233 duiven)1. R. Verstraete; 2. Verfaille L.; 3. Ver stra ete R.; 4. Vanpeteghem; 5. A. Debackere; 6. Decommer G.; 7. G. Leroy; 8. Noyez G.; 9. Bouten M.; 10. Claerhout C. Oude (217 duiven); 1. Verfail le L.; 2. Graf O.; 3. Verschaeve K.; 4. Dejonghe M.; 5. Dierycke J.; 6. Hoflack R.; 7. Deceuninck A.; 8. J. Saelen; 9. Dieryckx J.; 10. Verfail le. Op Zondag 14 September '52. grote liefdadigheidsvlucht uit Bre teuil. Uitslag Koning- en Kampioen schappen: Koning: Degroote R.. Passenda le, 10 pr., 41 punten. 1" kampioen; Decommer G, uit Passendale, 10 pr., 80 punten. 2' kampioen: Vuylsteke M„ Pas sendale, 9 prijzen. Jongen; 1' kampioen: Vuylsteke D.. 7 pr., 51 punten. 2' kampioen: Dejonghe M., uit Zonnebeke, 7 pr., 57 punten. 3" kampioen: Couckhuyt L., uit Zonnebeke, 6 pr., 25 punten. Kwade val. Zondag jl„ omstreeks 11.50 uur, stapte Mevr. Defour uit Ingel- munster uit een personenwagen ter hoogte van de herberg De KatToen ze de baan overstapte om zich naar het huis van Diery cke te begeven, werd ze aangereden door een wielrijdster en stuikte ten gronde. Een dokter moest haar de eerste huip boedienen. Nog 'n kwade val. Maandagmiddag kwam Mevrouw Defever uit haar huis en wou zich per fiets naar de kerk begeven om er het jaargetijde bij te wonen. Toen ze evenwel op haar fiets sprong, viel ze en moest binnenge dragen worden. Er werd een open beenbreuk vastgesteld. Auto in gracht. Vrijdagavond, 5 dezer, omstreeks 19 uur, kwam een vrachtwagen, geladen met schroot en bestuurd door Waldrinus Pattyn. Iepersteen weg, uit de richting van het dorp gereden met richting leper. Ter hoogte van de boomgaard HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 13 Sept. 1952 Blz. fl. SS GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING PER 10 MILLI0EN INWONERS VER. STATEN W. DUITSLAND NEDERLAND ZWITSERLAND BELGIE FRANKRIJK 1 67Ü85Z1 Juli 1950p222 .1 1951 1952 CARTO Burgerstand. Huwelijksbeloften. Vancfen- ameele Robert, leper en Gisèle Want, Mesen. Marcel Tancred en Madelein Vandrcmme, b. v. Mesen. Huwelijk. André Ho.fkens, v. Wijtschate en Irma Cappelaere, v. Mesen. Geboorten. Linda. Verhoest, d. v. Gilbert en Marguerite Gesquie- re. Francine Scholaert, d. v. Henri en Irma Roard. Overlijden. Roger Willemyns, 2 j., z. v. Michel en Judith Wat- teyne. De grote Keer. Zondag 14. September, feest van de H. Kruisverheffing. Begin van de negendaagse plechtigheid ter ere van, O. L. Vrouw van Mesen en Zaterdag 11. is de genaamde Le- jeune Achiel uit Brielen, die de laatste hand sloeg aan een wind molen te Coquelles-bij-Calais, tra gisch om het leven gekomen. Achiel Le.ieune Is een kranige zeventiger die sedert 50 jaar het beroep van windmolenmaker be oefende, samen met zijn vriend Roose waarvan we eveneens en dit ongeveer een maand geleden, de dood door een verkeersongeval ver van de ommegang', genaamd De namen, grote Keeri Waar de windmolens uitsterven, 's Zondags de HH. Missen te zo gebeurt het ook met de windmo- 7, 8.30 en te 10 uur. j lenmakers. Na de dood van zijn In de week: H. Mis te 8 uur en werkmakker Roose was Achiel in- lof te 17 uur. derdaad de laatste specialist in het Alle dagen zegening met de re- vak. De kinderverlamming heeft dit jaar in verscheidene landen een vrij sterke uitbreiding genomen. Uit publicaties van de Internationale Gezondheidsorganisatie te Genève valt af té leiden, dat in het bijzon der in het Noordelijke gedeelte van het Rijnland, in Westi'alen alsmé- de in de Zuidelijke Provincies van Nederland en in België een toene ming werd geconstateerd. In de maand Juli werden in de Duitse Bondsrepubliek 1826 geval len van kinderverlamming' geregis treerd (waarvan 117 met dodelijke afloop), 337 gevallen in Nederland, 311 in Frankrijk, 260 In België en 158 in Zwitserland. De Verenigde Staten staan echter boven aan de lijst met niet minder dan 7016 ge vallen. Ten einde de cijfers beter te kunnen vergelijken hebben wij de aantallen herleid tot op een be volking' van 10 millioen zielen. Frankrijk blijkt dan per 10 millioen inwoners een verhoudingsgewijs klein aantal gevallen van kinder verlamming te hebben, maar uit onze grafiek blijkt, dat de kinder verlamming in de Verenigde Staten het meest is verbreid, zelfs als men rekening houdt met de bevolking van 150 millioen. De cijfers voor België en Nederland liggen welis waar lager dan die in de Verenigde Staten en Duitsland, maar het aantal gevallen van de ziekte was in de maand Juli 1952 toch aan zienlijk groter dan in de overeen komstige maand van de vorige jaren. KVWVWWWWWWWMWWWMWWWUWWWWWWWWW (d-9664) van Desmytter Camiel was hij door onbekende oorzaak zijn stuur niet meer meester met het gevolg dat de auto tegen een boom reed, vervolgens door een haag en gracht een appelboom aanreed en terug de steven wendde naar de baan om tegen de grachtkant hal te houden. Als bij toeval slechts stof felijke schade. Vechtersbazen. Gedurende de kermisdagen werd zowat overal luid gesproken of ge tierd. In een herberg ter Statie straat moesten nochtans enkele Langemarknaren worden aan de deur gezet. De mannen waren daarmede niet tevreden en begon nen handgemeen te worden. Ze scheurden daarbij een hemd en verbrijzelden een ruit. Om aan de ze vechtpartij een einde te stellen moest de uitbater met een goed geplaatste rechtse een der mannen k.o. zetten met het gevolg dat de luidschreeuwers de plaat poetsten. Autoskooter viel in. Dinsdagavond was heel wat volk samen om en op de autoskooter uitgebaat door G. Vandekerckhove uit Brussel. Op zeker ogenblik moest de snelheid der wagens wat te hoog opgedreven zijn. Wie er in zat werd goed door elkaar geschud. Een dezer wagens reed tegen een der kanten met het gevolg dat een der houten palen uit zijn plaats raakten en een deel der netten deed neerzakken. Er werd onmid dellijk stilgelegd en de breuk her steld. Er werd niemand gewond. De Handelsfoor. Dit jaar heeft onze handelsfoor weer grote bijval gekend. In die twee dagen zijn 1630 ingangskaar- ten verkocht. Hier volgen de num mers die prijs hebben in de gra tis-tombola. 1430 1051 1164 1144 197 213 760 1569 289 650 80 1028 777 559 1148 1402 1577 623 168 725 1240 1330 722 642 965 1305 1473 857 De prijzen dienen vóór 1 Octo ber afgehaald te worden bij Eric Gallens, Ieperstraat, Zonnebeke. Voetbal. Wat we verwacht hebben van de match Zonnebeke - Geluwe is be waarheid geworden. Aan de rust was de stand 1-1. Na de rust wa ren onze mannen blijkbaar ver moeid en kregen kort naeen nog 2 ballen te incasseren, zodat de eind stand 3-1 werd. Geen moed verlo ren. Turnfeesl. Zondagnamiddag kregen wij de St-Michielskring uit leper op be zoek, die de bevolking vergastte met een programma van 2 a 2.30 u. De kring stond ender leiding van dhr Roland Mayart. De beste nummers die ook wel do doorslaggevende waren, kwamen der mannen waar- onder kampioen Mus L. optrad. I Uitslag tafelvoetbal. Er waren 40 spelers. 1. Piet.ers Ghevsen (Wervik) en Stallaert Daevers (Wervik*. 3. Sonneville Dccaescmnr kcr (leper) 4. Vanysacker Mëssiaen (Gel.),. 5. Bamelis Verborgh (Moorsl.). i 6. Zole Dcsmedt (Beselare). ede vaart naar O. I,. Vrouw van Dadizelc. De jaarlijkse bedevaart naar O. L.- Vrouw van Dadizele heeft plaats op Zondag 14 Sept. 1952. Er wordt op een grote deelname ge rekend. De inschrijvingen worden aanvaard in St Joseph tegen de prijs van 18 fr. Voetbal. S. K. Vlamertinge 6—0 Brielen Sp. Voor haar eerste treffen, werd de match tegen het sterke Vlamertinge geen meevaller. Niettegenstaande de afwezigheid van Fr. Deman, had zich niemand aan een dergelijk resultaat verwacht. Het moet gezégd dat de lokalen ruimschoots de zége verdien den om hun sneller en meer klassiek vertoon. Wie echter ooggetuige van dit treffen was, zal moeten bekennen dat de uitslag, die het vermoeden van een overdonderend meesterschap van S. K. doet oprijzen, de juiste weergave van het tamelijk evenwich tig spelbeeld geweld aandoet. Geen enkel ogenblik werd Sport onder de voet gelopen en met een tikje meer begrijpen In de Brielense achterhoede, zou de scoor zeker niet hoger dan tot 3-0 opgelopen zijn. Twee der doelpunten kwamen van een Brielense voet, terwijl 2 andere berustten op de gebrekkige verstand houding tussen doelwachter en ver dedigers. Zonder van de verdienste van de overwinnaars iets af te doen. mogen we zeggen dat slechts het eerste door Guldo Vandromme op inzenden van zijn broer Jules en het vierde, dat op ontsnapping van An dré Deplancke gescoord werd, doel punten waren die honderd procent het Vlamerttngse stempel droegen. Na de rust, die intrad met een 3-0 stand, was Brielen zelf gedurende een kwartier de meerdere. Doch het zichtbaar gebrek aan punch onzer voorspelers enerzijds en de stevigheid van het geprezen lokaal achtertrio: H. Caulier, D. Vandromme en Hof an derzijds. waren er de oorzaak van dat het niet tot een eerreddend doel- puntje kwam. Dat de nieuweling, Brielen Sport, leergeld zou te betalen hebben, was een vooraf uitgemaakte zaak. We zijn echter zeker dat, mits de nodige aan passing en door verder gewetensvol trainen, de eervolle resultaten niet zullen achterwege blijven. Zondag 14 Sept. tweede competitie- match tegen F. C. Komen. Voetbal. S. K. Staden 21 E. Beselare. Deze eerste competitiematch zal door Eendracht Beselare niet zo gauw vergeten worden, niet zo zeer om de uitslag, maar .wel voor het verlies van onze gekende doelwachter: Ge rard Neyrinck, welke er een dubbele beenderbreuk opliep, in zeer pijnlijke omstandigheden. Beselare was noch tans met blij gemoed vertrokken en de ploeg stond voor het eerst sedert lang in goede conditie. Er werd eer der traag gestart. Eerst na een 10-tal min. begon Beselare zijn spel te ont wikkelen en het zag ér naar uit dat Eendracht hier een eerste overwin ning zou behalen. Toen echter ge beurde dat spijtig ongeluk. Onze kee per kwam in 'botsing met de locale centervoor Deruyter Marcel, met het vermelde ongelukkig gevolg. Er heers te natuurlijk algemene verslagen heid, zowel bij spelers als bij sup porters. De fut was er uit en Staden maakte natuurlijk van de gelegen heid gebruik om met 2-1 de overwin ning te behalen, echter niet zonder veel moeite. Voegen wij hier nog de weinig sportieve geste bij van de speler van Staden welke het ongeluk veroor zaakte. Hij heeft zich nooit bij onze ongelukkige speler begeven om zich te verontschuldigen, doch heeft in het vervolg van de wedstrijd de plaatsvervangende keeper Remi Van- devyvere verscheidene malen gechar geerd, wat aantoont welk karakter déze jongen heeft. Het is oprecht treurig wat men tegenwoordig ziet op onze voetbalvelden en de scheids rechters kunnen niet streng genoeg zijn. Zondag 14 Sept. spelen we thuis tegen Waasten en dat moet de gele genheid zijn om de eerste overwin ning te behalen. Verders wensen we een spoedig herstel toe aan Neyrinck Gerard. Burgerstand. Huwelijksbelofte. Lapere Ge rard, v. Oostnieuwkerke, en Ver hulst Simonne. likwie van O. L. Vrouw van Me sen en Grote Keer 's Zondags ónder de H. Missen, Maandag en Dinsdag onder het lof, sermoen door E. P. Romauld, Capucien. Sedert onheuglijke tijden (1057) wordt O. L. Vrouw van Mesen al hier vereerd, ontelbare gunsten werden bekomen, o.m. genezingen van lamheid, fleurecijn, siati'ca, phlebiet, zenuwziekten, verzwerin gen, ziekten aan armen en benen, enz... Komt tot O. L. Vrouw van Mesen in uw nood en U zult er vinden beteringen groot. Plechtige zegening der kinderen. Maandag 15 September, te 16 u., plechtige zegening der kinderen. Al de moeders met hun kinderen worden verwacht. Duivennieuws. Hand in Hand in samenwer king met De Zuiderbond Zon dag 14 September, kermisvlucht op Breteuil, inkerving in het lokaal te Mesen. Rennersnieuws. Onze locale nieuweling Ivan Beun wist de zegepalm weg te kapen te Waasten. KermisprogTamma. Zondag 14 September: ter ge legenheid van de kermis, grote prijsvlucht uit Breteuil. Te 11 uur concert door de Kon. Fanfare van Mesen op de kiosk van de Marktplaats. Te 16 uur: groot festival met de deelneming der muziekverenigin gen uit Waasten, Wijtschate, Dik- kebus, Ploegsteert, Bizet, Mesen. Wandelconcerten en muziekuit voeringen. Maandag 15 September: te 9.30 uur, plechtig jaargetijde voor de overleden parochianen en de oorlogsslachtoffers der beide we reldoorlogen. Vanaf 10 uur, grote schieting met de karabijn in het lokaal Au Tonnelier», Armentierstraat 5. Talrijke prijzen. Verder volks spelen in verschillende lokalen. Te 15 uur: wielerwedstrijd voor nieuwelingen B.W.B. met 3.000 fr. prijzen, beker en premiën. Dinsdag 16 September: voort zetting der volksspelen, te 20 uur, optocht van de balletgroep «De Toekomstverlichting op de Marktplaats en uitvoering van bal letten. Donderdag 17 September: volksspelen in verschillende loka len. Te 17 ur wielerwedstrijd voor veteranen. Zondag 21 September te 15 u.: verbroederingsfeest met deelne ming der muziekverenigingen uit de omliggende gemeenten, wandel- concerten en muziekuitvoeringen op de kiosk van de Marktplaats. Moet het gezegd, dat hij niet al leen in gans Westvlaanderen, maar eveneens in Frans-Vlaanderen, tot zelfs in Nederlénd naam en faam verwierf en vele werkjes op te knappen had honderden kilometer van huis. Zo had Achiel Lejeune te Co- quelles op een paar kilometer van de kanaalkast, een nieuwe molen opgetimmerd op de plaats waar de vroegere door de Duitsers gesloopt werd gedurende de bezettingstijd. Samen met werkmakker Roose had hij in 't begin van de Zomer het grootste werk verricht; de molen stond er kant en klaar, om Zater dag 11. aan een eerste proef onder worpen te worden. Zaterdagmorgen nu was Achiel bezig het gat uit te zagen, dat moest dient doen voor het plaatsen van de weegschaal. De oorzaak van het tragisch gebeuren is niet be kend, doch verondersteld wordt dat de ongelukkige draaierig is gewor den en zo door de opening is ge vallen. Van een hoogte van 6 meter is hij met zijn rug terecht gekomen op een der teerlingstenen die het fundament van een windmolen vormen. Een weesjongen, die een eind verder aan het spelen was en de val gezien had, liet een dokter ver wittigen die de ongelukkige naar het ziekenhuis van Calais over bracht. Men stelde een dubbele breuk van de ruggegraat vast, ter wijl een halswervel ingedrukt werd. Nog drie dagen heeft de onge lukkige Achiel Lejeune in de he vigste pijnen geleefd, om Dinsdag morgen de geest te geven. Burgerstand Augustus. Geboorten. Deschilder Erna, d, v. André en Allossery Godeüeve. Descliilder Willy, z. v. Leon eh Heughebaert Antoinette.' Ver schaeve Marie-Rose, d. v. Michel en Cailliau Blanche. Huwelijk. Desramaults Willy met Verstraete Martha. Overlijden. Denturck Irma, 73 j., wed. Reubrecht Jules. Marie- Louise Scherpereel, 81 j„ ongeh. Lemeire Henri, 77 j., wed. Mattelin Marie. Braem Albert, 69 j., echt genoot Bondue Eugenie. Laga- j ti'gde het parket, che Julie, 61 j., echtg. Leroy Hen ri. Mergaerts Hubert, 72 j., wed. Vallaeys Valerie. Boerinnengilde. Algemene vergadering in de kook- klas van onze Kloosterschool, op Zondag 14 September, te 15 uur. Kristen Middenstandsbond. Provinciaal Congres fe Roeselare, op Zondag 14 September. Te 14.30 uur congreszitting in Patrla-schouw- burg. Burgerstand. Geboorten. Lydie en Joëlla Gisquiere, d. v. Maurice en Mar- gareta Bostyn. Alain Penet, z. v. Cesar en Regina Scheldeman. Maria Dierynck, d. v. Georges en rosa Colpaert. Anna Debeuf, d. v. Andre en Ida Bintein. Huwelijk. Verkindere Cyriel met Malfait L. Huwelijksafkondigingen. Noël Dubois met Verhaeghe Simonne. Dutellie André met Galloo Noëlla. Nuytten André met Lantoine Yvonne. Pinoy Josuë met Jo- sette Lammens. Aanrijding. De 72-jarige Henri Madous, wo nende Keizer Karelstraat te Me nen, stak omstreeks 23 uur de weg Menen-Geluwe over, toen hij ter hoogte van het Kapellekenge vat werd door eert bromfietser. Mén weet nog niet of de aanrij der Vanneste Louis is ofwel De- witte Aimé, beiden uit Geluwe. L. Vanneste werd licht gewond. Madou was er erg aan toe en moest naar de kliniek worden over gebracht. Men constateerde sche delbreuk en verscheidene ribben hadden de longen doorboord. De veldwachter uit Geluwe opende het onderzoek en verwit- Het was Zondag groot feest te Moorslede ter gelegenheid van de komst van Mgr Kujur, Bisschop van de Lievensmissie, die uit naam van zijn volk en zijn missie, Moors lede en zijn Lievensfamilie kwam danken, om hun grote Missiezoon Pater Licvens. Overal wapperden dc vlaggen te Moorslede, en het ruitersbeeld op de markt was versierd met de Indi sche en Belgische vlag. Te 10 uur trok de Bisschop naar dc kerk en droeg er de Pontificale Hoogmis op. Hij hield tevens een toespraak in het Nederlands. Daar in loofde hij het grote werk van Pater Lievens. Daar Pater Lievens altijd bekommerd was om de ka tholieke geest der scholen, vroeg Mgr Kujur aan Moorslede het nieuw Lievenscollege van Chaindwa- te willen adopteren. Een nieuw stenen monument ter gelegenheid van de 100" verjaardag van Pater Lievens moet niet meer opgericht worden, maar een Levensgedenkte ken vraag ik U. Het is in het Bar- waydistrikt dat Pater Lievens zijn laatste tocht hield, toen zijn ge zondheidstoestand dit niet meer toeliet. Doch hij wou zijn volk nog helpen, en dit kostte hem zijn le ven. In Barway wordt nu in ar moede gebouwd om een college op te richten dat aan al de eisen van de Indische regering voldoet. Aan dit werk moet U, Moorsledenaars, medewerken. Na de H. Mis werd Mgr begroet door de Heer Burgemeester en de Gemeenteraad. Wij kunnen U niet decoreren als Brussel, sprak Heer Burgemeester Vandenbulcke, maar wij aanvaar den U als Ere-Burger van onze bloeiende gemeente. Mgr Kujur tekende het Gulden-, boek en vervolgens werd de erewijn aangeboden. 's Namiddags trok Mgr naar de Lievenshoeve, geboorteplaats van Constant-Jozef Lievens. Overal wa ren de straten bestrooid met bloe men en Monseigneur zegende de kinderen, net als hij deed na de H. Hoogmis. Aan het groengetinte Kapelletje bad Mgr in het Neder lands drie Weesgegroeten, terwijl een klein meisje herinnerde hoe de kleine Constant alle kinderen deed bidden. Op de Lievenshoeve stonden de vlaggen geplant en alles was fris versierd, zodat men de hoeve van Pater Lievens nog moeilijk kon herkennen. De meer dan 80-jarige Mevr. Lie- vens-Vannevele ontving met een 20-tal Familieleden Mgr Kujur. De Indische Bisschop sprak hartelijk: In deze familie heeft Constant geleerd wat hij ons is komen on derwijzen: Geloof, Hulpvaardigheid en Werkkracht. Al zijn broeders en zusters huwden. Hij huwde niet, maar zijn volk heeft hem lief als de vader van hun zielen». DE LIEVENSSTOET Te 15 u. schouwde' Mgr Kujur de Lievensprocessie, volgde dan nadien zelf de stoet en droeg het Allerhei ligste. Overal in de straten was er grote toeloop van volk, dat deze heerlijke dag medeleefde. Daarna ontving Z. E. H. Pastoor van Moorslede de hoge gast, die ont vangen werd met de Heren der Kerkraad en de Burgerlijke en Mi litaire Overheden. Mgr Kujur druk te er nogmaals op dat Moorslede het Lievenscollege zou steunen, en vertrok vervolgens naar Nederland om er de Families van zijn Mis sionarissen te bezoeken. Do gevierde Jubilarissen bij de Christelijke Mutualiteiten ie Roes hrugge, omringd door de Hr Burgemeester Maes; Z. E. H. Pastoor Van den Hove: Z. E. H. Renty, Plaatselijk Proost van het A.C.W.; de Hr Albert Van Eyg'hcn, Arrondissementssecretaris der Christelijke Mutualiteiten; Meester Hcrpelinck, Voorzitter van het Gewest Pope. ringe; de Hr Georges Vandenbroucke, Plaatselijk Voorzitter. Verder bestuursleden en leden van de plaatselijke Ziekcnbond. Op de ach tergrond bemerken wij de prachtige vlag in het midden van «Troost in Noodvan Roesbrugge. Verleden Zondag vierde het ver bond der Christelijke Mutualiteiten te Roesbrugge op bijzondere wijze het 50-jarig bestaan van haar Verbond. Reeds van in de vroege morgen was geheelRoesbrugge in feeststemming. Vele huizen waren dan ook feestelijk bevlagd. Om 9.30 u. vergaderden al de plaatselijke leden in het lokaal bij Julien Gunst. Stoetsgewijze met de muziekmaatschappij Union vooraan, ging men naar de kerk, waar om 10 uur een plechtige dankmis voor de afgestorven leden van het verbond werd opgedragen. Tijdens deze H. Mis hield Z. E. H. Verbeke, Arrondissementsproost, 'n prachtige kanselrede. Na de H. Mis werd het Te Deumgezongen. Vervolgens had op het gemeente huis de plechtige ontvangst plaats van het bestuur, de Jubilarissen en het Verbondsbestuur. Het was de Hr Burgemeester Maes die hen verwelkomde en een bijzondere hulde bracht aan de gevierde Ju bilarissen. De erewijn werd daarop geschonken. In de namiddag had een grootse optocht plaats door de bijzonderste straten der gemeente. Verschillen de afdelingen en afgevaardigden met hun vlag uit het arrondisse ment namen aan deze grootse ma nifestatie deel. De optocht eindigde aan het klooster, waar op de speel plaats een grote feestvergadering in open. lucht plaats had. De plaat selijke Voorzitter Georges Vanden broucke verwelkomde de talrijke aanwezigen. Daarna volgde de toe spraak van de Heer Albert Van Eyghen, Arrondissementssecretaris der Christelijke Mutualiteiten. Spreker bracht een bijzondere hul de aan de pioniers van de Christe- ne Ziekenkas Troost in Nood gesticht in het jaar 1902. Na 50 jaar heerlijk werk van onderlinge bijstand, mag de bloeiende afdeling met fierheid en vreugde terugblik ken op de vruchten van haar vele werk. Hij eindigde met de woor den Mocht deze Jubelviering zete geen eindpunt zijn, maar bet ver treksein voor de nieuwe hardt werkjaren ten bate van gans de bevolking van Roesbrugge. Vervol gens kregen wij de indrukwekken de feestrede van Meester Herpe- linck uit Poperinge, die de Hee: Robert De Man, oud-minister et Voorzitter vani het A.C.W., weer houden door de inhuldiging tc Brugge van onze nieuwe bisschop Z. Exc. Mgr De Smedt, verving, Na deze toespraak volgde d< grootse hulde aan de stichters er gevierde Jubilarissen van di Christene Ziekenbond te Roesbrug ge, waarvan hier him namen vol gen: Laseure Leon, oud-voorzitter; Alexander Theophiel, oud-onder voorzitter: Samijn Benoit, oud-se cretaris; Vanstrayzeele Emiel, oud schatbewaarder; Camiel Maeckel- berghe, oud-bestuurslid, en Euchère Deheegher, oud-bestuurslid. Allen werden door de Hr Burgemeester vereremerkt met het bijzonder so ciaal ereteken le klas, die hen toe gekend werd door de Minister var. Arbeid en Sociale Voorzorg, dii voor de vele verdiensten die doo: hen bewezen werden aan de Chris telijke Mutualiteiten. Allen werdei: met bloemen overladen en langdu rig door de talrijke aanwezige: toegejuicht. Z. E. H. Renty, Proost dankte om te eindigen de talrijki aanwezigen en al deze die mede- geholpen hadden tot het welslagei van dit Jubelfeest. Deze Jubelviering werd besloten met een grote bailonwedstrijd voor de kinderen, waarna op de markt plaats een prachtig concert werd gegeven door de Katholieke Har monie Onder Ons van Wervik Om te eindigen gaf de gekende turngroep van het A.C.W. uit Wer vik een prachtig turnfeest ten beste. Aan de gevierde Jubilarissen bie den wij onze hartelijke gelukwen sen! Zondag is het dan de beurt aan Drongen om Mgr Kujur te ontvan gen. Vervolgens vertrekt de Bis schop in October naar Rome, en zal dan naar Indië terugreizen. Moorslede heeft Mgr Kujur op waardige wijze ontvangen, terwijl de Indische Bisschop grote indruk nJiet bij de bevolking om zijn hartelijke eenvoud. Een beeld van de verwoesting door deze brand aangericht. Het gebouw dat de hoek vormde der Dorpplaats te Beveren-aan-IJzer, werd totaal vernield door het vuur. In de nacht van Dinsdag op vVoensdag jl. heeft een hevige brand gewoed te Beveren a/IJzer, waardoor de winkel, het woonhuis met aanhorigheden en de bakkerij, gelegen Dorpplaats nr 1 en bewoond door de echtgenoten Jos. Wullen- Louton totaal vernield werden. Het was rond 2 uur in de mor gen dat de tante van het echtpaar, Rachel Wullen, die mede inwoont, gewekt werd door rook die haar slaapkamer binnendrong. Terzelf- dertijd hoorde zij een krakend ge luid dat haar dadelijk zekerheid gaf dat brand was uitgebroken. Door te roepen kon zij de aan dacht trekken van de echtgenoten Wullus die een slaapkamer betrok ken boven de inrijpoort. Toen Jos, gebouw, de herberg Boerenhof dat ondertussen ontruimd werd, omdat men vreesde dat ook dit, gebouw de prooi der vlammen zou worden. Het kranig optreden van de twee brandweerkorpsen kon ver der uitbreiding van het onheil voor komen. Gans de doening van Jos. Wullen brandde echter totaal uit, wat een verschrikkelijk verlies voor deze jonge mensen betekent, die pas één jaar geleden in het huwelijk traden. Tot overmaat van ramp blijkt het vernielde goed op te lage voet ver zekerd. Tot 6 uur in de morgen moesten de brandweerkorpsen ter plaatse blijven, teneinde zekerheid te heb ben dat het vuur niet zou herop- Wullus en zijn echtgenote de slaap- flakkeren. Van gans het gebouw inw_ ral,6C|,„, kamer wilden verlaten had het vuur i Weven alleen wat verschroeide mu- i (lool. een Eerw pater. 's Namid- Voetbal. S. C. Zonnebeke 13 S. K. Geluwe. Zowel spelers als supporters reken den er vast op met beide puntjes huiswaarts te zullen keren. Welnu, toen er nog een kwartier te spelen was .stonden de bordjes Immer 1-1. Gevleid was het vast 'en zeker voor de thulsspelers, doch en kel doelpunten tellen. Geluwe speel de heel wat beter voetbal, maar de jonge ploeg van Zonnebeke verdedig de zich waarlijk prachtig. Moeder Fortuna stak ook een handje toe: tot zesmaal toe vloog de hal op de doel palen te pletter. Zou het mogelijk zijn dat, na 90 min. overwicht, Sport kring zich met een puntendeling zou moeten tevreden stellen? En toen kwam ln een paar minuten de opluchting. Op een mooi inzenden van de linkervleugel bemachtigde Robert Rozé de bal, ging door en het winnend doeltje zat. Om alle onrust weg te nemen, zorgde zelfde Robert Rozé. op schermutseling, voor een derde doel. De verdediging speelde kalm haar wedstrijd. Met blijdschap zagen we dat Rëmietje Wyffels deze maal geen enkele aarzeling kende en een flinke partij naast de steeds even naarstige Jef Vanlangendonck vervulde. De halflljn ls werkelijk opneuw een rug gegraat, van de ploeg. De lof voor Blondeel en Vanysacker moeten we niet. meer zingen: hun waarde ls ge kend. maar liet stemt ons hoopvol, de gestadige vooruitgang van Ben jamin Mahieu te bemerken. De voor- lijn had geen kans in het naar doel schieten Zondag 14 Sept. komt Sas Boezlnge op bezoek. Normaal moet deze wed strijd gewonnen worden. Burgerstand. Huwelijksbelofte. Witthouck Alexander v. Zandvoorde en Van- belleghem Maria. Javclotsvrienden. Op Zondag 14 September grote prijssmijting met javelots, in café Remi Sport. Verleden Zondag behaalde G. Cool de 7" en R. Gouwy de 8" plaats te Nieuwkapelle. Te Waasten (wijk Vierkoningenwas het R. Gouwy die 5° eindigde en G. Cool 6'. B.J.B. Op Zondag 14 September 1952 zuilen er enkele flinke boerenmeis- les opgenomen worden in de B.J.B. Te kwart vóór 9 uur plechtige Hei lige Mis in de kapel van het hos pice met een aangepast sermoen Een blik op de ontvangst door de gemeente-overheid. Men bemerkt benevens Mgr. Kujur, dhr Vandenbulcke H., Burgemeester; dhr Bos tyn, Schepene, en de Gemeenteraadsleden Phlypo, Espeel en Staelen. reeds zo geweldig om zich heen ge grepen in het binnengebouw, dat de uitgang langs de trap was afge sloten. Gelukkig bevond zich in de ren recht. De Rijkswacht van Roesbrugge stelde het onderzoek in. Nopens de oorzaak van de brand kunnen al Geen stalknieën; Geen stal benen; Droge ligging; Warme ligging; Schone, zuivere beesten; Hogere productie; Lage assurantiepremies; Minder exploitatiekosten; Besparing arbeidsloon. DAT ZIJN DE VOORDELEN VAN EEN slaapkamer een opening in de vloei' leen gissingen gemaakt worden. Zi.j iv -i. r.i. rita FiÉ»f eovcr nu rif» hi'Q/nn \xrnrpn langs waar destijds de meubels wa ren naar boven gebracht en die met lichte vloerbedekking was toege maakt. Langs daar konden de be woners uit de vuurgloed ontsnap pen om zo langs de inrijpoort, de straat te bereiken. Alarm werd gegeven en de veld wachter trachtte telefonisch het brandweerkorps van Roesbrugge te verwittigen. Moeilijke telefoonver bindingen brachten nog enige ver traging met zich mede. Men besloot eveneens de brandweer van Pope ringe ter hulp te roepen, waar vijf minuten vóór drie het brandalarm weerklonk. Hoewel de beide brand weerkorpsen spoedig na de verwit tiging ter plaatse kwamen, waar het brede gebouw in lichte laaie stond, moest nog kostbare tijd ver loren worden met het zoeken naar water. Toen dan met verenigde krachten het vernielend element bekampt werd, moest men zich beperken tot het vrijwaren van het aanpalend die het eerst bij de brand waren, zijn nochtans van mening dat de brand ontstond in de bakkerij. Ingevolge de zware ramp, die ons zo pijnlijk heeft ge troffen, heb ik de eer mijn geachte kliënteel te berichten dat mijn brood- en pasteiver koop zal worden voortgezet in het Huis REMI INGELAERE, kerkstraat, Nr 16, Beveren- aan-de-IJzer. Het is mijn vurigste verlan gen al mijn klanten trouw te dienen en hun vertrouwen waardig te bliiven. (bc-9746) (WWWWWWWWWMWWMiJ •lags worden ze dan plechtig inge lijfd in de B.J.B. Daarna gezellig qnmenziin met B. J. B.-sters uit ICemmel en Voormezele. Prijskaarting. Op Zondag 21 September, bij Ju lien Deprinse, café Lion d'Or Poperingestraat, grote Prijskaar ting in het manillcn. Inleg 12,50 fr. Wie tweemaal aanblijft ontvangt 100 fr. Aanvang te 10 u. (9739) N. C. Middenstandsverbond. Vanaf Vrijdag 19 September '52 zal er te Zandvoorde regelmatig een zittijd doorgaan elke derde Vrijdag van de maand, te 11 uur. Gedurende de zitstonden van Sep tember, October en November ge nieten ALLE middentsanders van onze kosteloze raadplegingen, ter herberg van ons lid dhr LEUWERS Gerard, Dorpplaats 42. Middenstanders, die met be paalde moeilijkheden te worstelen hebben, zullen niet nalaten van de ze gelegenheid gebruik te maken. De zittijd eindigt op het ogen blik dat er zich niemand meer aanbiedt» INDIANA-RU BBER-STALV LOER Breek met de oude sleur; ga mee met uw tijd! Begin de nieuwe stalperiode met een INDIANA-RUBBER-STALVLOER! (Dat voorkomt teleurstelling!) Wanneer U ons onderstaande strook toezendt (als brief) ontvangt U zonder kost en vrijblijvend alle gewenste inlichtingen. Bij een overlijder Op Dinsdag 9 September 1951 werd ten grave gedragen de Het: Theophiel Soenen, volksvriend t;i gewezen burgemeester van Noord- schote. Een grote menigte vergezelde t dierbare overledene van zijn woons; naar de kerk waar een nog grote re volkstoeloop zich bevond. Bij de offerande tijdens de row- dienst scheen geen einde te komt: De kerk was nokvol en de deelne ming der bevolking, van verre c;i bij, was algemeen. Op het kerkhof werden drie lijk- reden uitgesproken: door de Heer Michel Butaye, namens de Watt- ringen; door de Heer Alfons Van- dewynckele, namens de Gemeente raad; en door de Heer Leon Bal duck, namens het Onderwijzend Personeel. Heer, geef hem de eeuwige rustl Hier volgt de lijkrede uitgespro ken door de Hr Alfons Vandewjn- cke! ï'ste schepen. 4 RDE FAMrLIB, iCHTE MEDEBURGERS, De leente Noordschote heeft m'- het (interven van gewezen burgemec- ter Theophiel Soenen een har er ver dienstelijke dienaars, een harer voor aanstaande burgers verloren. Het past hier ter wille van de talrv- ke en gewaardeerde diensten welke h gedurende zeer lange jaren aan on gemeenschap heeft bewezen, dat bij zijn graf, in naam van het Sein pencollege, van de Gemeenteraad van de bevolking van Noordschote, c afscheidsgroet, aan zijn gedachten een erkentelijke hulde breng. ;,ju Gedurende een lange en eervolle stuurlijke loopbaan, heeft de (Licrbc afgestorvene vanaf het jaar 1906 ffl 1946 in onze 'gemeenteraad de beU" gen van zijn dorpsgenoten beharii' en verdedigd, eerst als gemeenterad lid, daarna .als schepen en ten .dol als burgemeester. Kort va. de een wereldoorlog heeft oud-Burgevrnsi' Soenen, zijn beste krachten ingespa nén om ons gaius vernield dorp jiVoor'" schote uit zijn pmnen te doen herri zen, waarin hij ten volle gestae' is. Sedertdienen dit lot in )9'! heeft hij met toewijdende vlijt en vf- taaie volharding in dienst geslaan tip j zijn medeburgers, en wijdde hij ziï grote ervaringzijn toegevendheid M zijn vriendelijk, karaktertot rust, l' orde en tot voldoening zijner .oWm j danen. Aan dc familieleden van de dip baar overledene bieden wij onze der neming, en we troosten ons in (le p i dachte dat de oud-burgemeester .Soe 7ien nu zijn goede echtgenote is W vervoegen hierboven, bij Onze Lid Heer. Dat zijn rust zacht we ze! Verzoeke mij, zonder kost en vrijblijvend, nadere inlich tingen te verstrekken betreffende Rubber-Stalvloeren. NAAM WOONPLAATS ADRES IIEER THEOFIEL SOENEN Duivenrubnó Arras, 220 duiven: 1. Pieters E 2. Milleville Justin; 3. Degraeve L. 4. Werbrouck Frans5. Bordeai Leon; 6. Samy-n René; 7. Borden'1-. L.; 8. Samyn R.; 9. Bordeaux L' 10. Leroy Julien. Kampioenschap van de jojtp,' van het tweeverbond HollebeK Zillebeke: 1. Milleville Justin, j, prijzen; 2. Masschelein Albert, pr.; 3. Titeca Daniël, 8 prijzen- Uitslagen velokoers"' 1. Pierpont Roger; 2. VermeeW' A.; 3. Clarysse; 4. Lenoir; 5- croix; 6. Barbez; 7. Braem; 8. va devyver; 9. Salomé; 10. Belle. Maandag: 1. Pierpont; 2. Lei101 3. Vanderstraete; 4. Vandevoo'j 5. Salomé; 6. Barbez; 7. Demole.(l' 8. Clarysse; 9. Vermeersch; Decroix. L Koeke-Zondag, 14 September. 17 uur, mastbeklimming, %s prijskamp op de kleine biljarm

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 6