Rond de aanstaande Gemeenteverkiezingen Ze zijn niet blind, zei Meester! Inwoner uit Zonnebeke verongelukt per moto te leper Jaarbeurs van Midden- Vlaanderen te Roeselare Z.E.H.Kan, De Keyser, bestuurder der Wijsbegeerte aan het Klein Seminarie te Roeselare, benoemd tot Vicaris-Generaal Z, E. H. Duforret, Superior aan het Klein Seminarie te Roeselare, benoemd tot Kanunnik KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG Bladzijden PRIJS 3 Frank OCTOBER 1952 ONZE 3 UITGAVEN: Zes jaren lang zullen de per sonen die gij zult kiezen, voor het wel en het wee van uw familie en van uw stadsgenoten, uw gemeenten besturen, en zij zullen aanblijven, zelfs indien de algemene politieke conjunc tuur moest veranderen... De goede keuze van BEKWAME, BELANGLOZE en ZEDELIJK HOOGSTAANDE gezag dragers, is derhalve voor de goede gang van onze instellingen en voor de eerbied die zij dienen in te boe zemen van overwegend belang». VLIEGTUIGEN VOOR ONZE LUCHTMACHT Voei 4 tof 14 October e. 1c. Z. E. H. O. Van Besien eveneens tot Kanunnik benoemd O^mpische zwem ster wordt kloosterzuster DE DRAAK VAN IEPER HOOFDBUREEL en REDACTIE Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 34 fr. Andere landen 4fr. p. week POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELART (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmulde en randgemeenten) Verantwoordelijke Uitgever: J. Santen, Gasthuisstraat 19, Poperinge Aangesloten hij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. Minister Moyersoen. IN de Krootie! We waren... compleet; en we waren allen even welge zind. Kon het anders? 12 Oc tober zou voor ons een dood gewone Zondag zijn, zonder... ver kiezing! Geen koude soep, geen aangebrande aardappelen 's mid dags. "t Is Immers miserie als vader en moeder naar 't stembureel moe ten gaan en er thuis een hoop... toekomstige kiezers zitten. Meester, begon Piel, ge haalt er ere van; want dat is uw werk dat we van al die miserie gespaard blijven. Och, "k heb bijna heel de pa rochie weten naar school lopen, 'k Was altijd goed vriend met al de families en 't is wel waar, de mensen luisteren nog naar hun ouden meester, meer nu dan in de tijd dat ze vol kattekwaad en stres sen zaten, 't Zei hier en daar: onze gemeente wordt goed bestuurd: 'k weet het wel er zijn altijd mis tententen, er is wel hier en daar een die zou willen kwê, garen spin nen, maar dat zijn veelal... vreem delingen. De mensen komen goed overeen, de ene benijdt de andere niet, waarom de gemeente in twee scheuren? Weet ge waar dat ein digt als er verdeeldheid komt? Oude vrienden bekijken mekaar niet meer, er komt ruzie in de bes te families en daar groeien veten uit die jaren en jaren van een goe ie gemeente een klein helleke ma ken; waar de beste mensen van mekaar niet anders meer dan kwaad weten, 't En ga boven dien nu geen voorzitter moeten zijn van het kiesbureel en 's avonds op mijn gemak aan de radio kunnen luisteren naar de uitslagen van an dere gemeenten en steden. Luisteren hoe ze elders gebak keleid hebben, meester? Is dat geen aardige voldoening? vroeg de smid. Ja, maar, niet naar uitslagen vaar oude vrienden nu tegen me kaar vechten dat 't stuift, maar naar die andere, nietwaar meester, zei Fiel. Zo kwamen we al van zelf op de partijpolitiek en 'k kreeg zelf mijn deel. Pé, gij en hebt nog geen woord geschreven over de gemeenteverkie zingen. Hebt gij niets te zeggen? Gaat het u niet aan? Al goed en wel, zei ik. "k Moest toch eerst de... situatie overschou- wen.en, nu ben ik er. 't Is zeker spijtig dat er hier en daar verschil lende katholieke lijsten zijn. Dat is minder een gebrek aan eendracht dan aan tucht. De C.V.P. is nog niet helemaal... ingereden, gerodeerd zouden de chauffeurs zeggen. Er moét nog meer verstandhouding komen van de... standen. Maar dat komt; we moeten die zogezeide ver deeldheid niet tragisch opnemen, te meer daar we in 1946 weet ge nog hoe triestig het er dan uitzag in heêl het land? nog niet goed de nieuwe richting kenden. Nu werd storm geblazen tegen de gemeenteraden! Neen, tegen de re gering. Maar 't wordt een storm in een glas water! In 1946 vonden de socialisten dat gemeenteverkiezingen geen uit staans hadden met de regering. Nu vinden ze dat 't precies het tegen overgestelde is. In 1946 waren ze in de regering, nu niet. Verandering van toneel, ziet ge? Een geweldig orkaan omdat De Bodt niet zal neergeschoten worden. Daarom een grote betoging en veel geschreeuw in meetings en in de bladen. En daar! Noch ruit noch muit over... Lages. Lages is een Duitser en die ke rel heeft een consciëntie die nog zwarter is en nog veel zwaarder weegt dan die van De Bodt. Die kerel was, onder de oorlog in Hol land. 't Is zijn schuld dat 70.000 Jo den werden weggevoerd en tal van 'veerstanders werden aangehouden. Maar Lages viel in de handen van de Nederlanders en van het gerecht. Doodstraf?... Natuurlijk! Maar hoe 't nu ook kwam, tot nog toe bleef het bij gevangenis straf. Men oordeelde nu in Holland dat de bloedhond al lang genoeg in doodangst had geleefd. De dood straf werd omgezet in levenslange hechtenis. 't Zelfde geval dus als dat van De Bodt; en eerst verleden week werd in Holland die wijziging in de straf bekend gemaakt. Het zelfde geval en toch niet. Want in Nederland werd die maatregel getroffen door een Mi nister van Justitie, hr Doncker, die behoort tot de... socialistische par tij, en... daar blijven de kameraden dan,., stil. Ge ziet, het gaat niet zo veel om H. Pastoor Roelens de opleiding van de knaap nauw ter harte. Achtereenvolgens liep Maurits De Keyzer college te Tielt en te Roe selare waar hij onder de vormende kracht der Katholieke Vlaamse Studentenbeweging in zijn hart de drang voelde ontluiken tot het Priesterschap met die éne begeerte, zijn volk ten beste te kunnen die nen. De knappe student werd naar Rome gezonden opdat de geest der aloude onvergankelijke Kerk hem dieper zou doordringen. Tot Priester gewijd, keerde de jonge leviet met de titels van Doc tor in de Godgeleerdheid en de Wijsbegeerte naar zijn geliefd Westvlaanderen terug. Weer kwam hij naar de Rodenbachstede om ei de leraar te worden van een frisse schaar jonge filosofen. Na korte tijd werd hij hun Bestuurder en met vaderlijk gezag, diepgaande genegenheid en verdragende wijs heid, gaf hij vorming en leiding aan de bloem van ons volk door het Katholiek Vlaanderen den He- re aangeboden als zijn schoonste gave. Met zijn heldere geest en zijn warm hart droeg Z. E. H. De Keyzer zorg voor deze kostbare Zijn filosofen zullen Z. E. H. De Keyzer met spijt zien heengaan. Hij, de sociaal voelende priester, werd door iedereen geraadpleegd, zowel door leken als door priesters, over de moeilijkste problemen. Hij bezit een onmetelijke vrienden kring. Zijn vrienden en kennissen mochten hem verleden week geluk wensen met zijn benoeming tot Kanunnik, thans mogen zij hem begroeten als Vicaris-Generaal, die Hoogeerw. Heer Vicaris-Generaal Van der Meersch in deze functie opvolgt. Een goede vriend van Z. E. H. De Keyzer, doelend op de jeugdige leeftijd van de nieuwe Vicaris-Ge neraal, haalde het latijns gezegde aan: «sapientia supplet estate», wat kan verdietst worden: «de wijsheid vult de jaren aan Aan de Hoogeerw. Vicaris-Gene raal De Keyzer, biedt Het We kelijks Nieuws een hartelijk ad multos annos»! Deze week kwamen een heel stel vliegtuigen onze luchtmacht aan vullen. Op de foto zien wij de eerste C119 komende uit Amerika, die op het vliegveld van Meisbroek landde. Z. E. H. Vicaris-Generaal De Keyzer Z. E. H. Maurits De Keyzer, Doctor in Godgeleerdheid en Wijs begeerte en Bestuurder der Wijs begeerte aan het Klein Seminarie te Roeselare. werd door Z. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brug ge, benoemd tot Vicaris-Generaal van het Bisdom. Deze eenvoudige en geleerde priester, geboren te Emêlgem op 3 April 1906, werd aldus geroepen tot een der hoogste bedieningen van het Bisdom. Iedereen die ooit Z. E. H. De Keyzer ontmoette, zal beamen dat Z. Exc. Mgr De Smedt een prachtige keuze deed. Roeselare ziet in de persoon van de nieuwe Vicaris-Generaal een hoogstaand en voornaam figuur heengaan. Jammer dat Pastoor Roelens, zaliger gedachtenis, die te Emel- gem aan de jonge Maurits De Keyzer de eerste vorming meegaf, deze schone dag niet mocht bele ven. Want naast vader en moeder De Keyzer, die naar Vlaamse ge- plogenheid hun jongen een dege lijke opvoeding gayen, nam Z. E. Kiescijfer 4980 Thans gaat men over tot de ver deling der zetels onder de ver schillende lijsten. Hier geldt de volgende regel: elke lijst dient zoveel zetels te bekomen als haar kiescijfer of grotere quo tiënten dan het nuttig quotient heeft opgeleverd. Dit laatste nuttig quotient kan 3310 1810 men vinden door het kiescijfer van iedere lijst te delen door 1, 1 2, 2 3, 3 enz. ofwel door 2, 3, 4, 5, 6, enz., in dit laatste geval echter zonder rekening te houden met het kiescijfer. Beide bereke ningen geven hetzelfde resultaat. (Zie vervolg blz. 13). Poësis over de moeilijkheden der Latijnse en Griekse spraakvormen heenhieip, toonde hij zich niet al leen een leraar die de studenten bezieling en geestdrift bijbracht voor hun studie, maar was hij te vens de medevoelende zielenleider. Zijn morgenmeditaties waren in slaande levensprogramma's voor de studenten. Nog groter werd deze invloed op de studenten toen Z..E. H. Dufor ret Proost benoemd werd der Ka tholieke Studentenactie. Zelfs de bange bezettingsjaren vermochten het niet hem in deze taak te rem men. Het was een tijd van verdie ping, vervroming, van krachtige en vaste vorming. Zijn heengaan naar Tielt, Kerst dag 1944, verwekte verslagenheid te Roeselare. Vijf jaren lang ver bleef er Z. E. H. Duforret als prin cipaal. Hij deed er de Collegegeest uitgroeien tot het zich thuisvoelen in één grote studentenfamilie. Lachend had een leraar te Roe selare voorspeld: «Binnen enkele jaren komt hij terug als Superior». Deze voorspelling werd bewaarheid. De schoonste vruchten der kroost rijke gezinnen uit Westvlaanderen werden aan Z. E. H. Duforret te Roeselare toevertrouwd. De zeer eervolle benoeming die aan Z. E. H. Duforret te beurt valt. stemt gans Westvlaanderen tot vreugde. De hoogstaande opvoeder, aan wiens zorg het beste der West- vlaamse jeugd werd toevertrouwd, kreeg in deze eervolle benoeming tot Kanunnik, mede de goedkeu ring van het Hoogste Kerkelijk Gezag over zijn Priesterwerk. Van harte en mede in naam on zer talrijke lezers, wensen wij Z. E. H. Kan. Duforret geluk om deze benoeming en wij wensen dat on der zijn wijze leiding het IClein Se minarie van Roeselare steeds ver der moge uitgroeien en voortgaar op de Ingeslagen weg. klein uitgedeeld. Ieder 25" bezoe ker (de geldige ticketnummers worden elke dag gemeld) ontvangt aan een der standen een waarde vol geschenk. Ieder bezoeker waar van het ticketnummer eindigt op 25, 50, 75 of 00 ontvangt een con sumptie aan een der twee café's of aan een der twee wijnstanden naar keus. Bij het binnenkomen ontvangen alle kinderen een bon voor de amusementsstand. Deze bonnen zulien aan verschillende standen eveneens te verkrijgen zijn. Vier televisieschermen zullen in werking zijn en de programma's, uitgezonden ter intentie van de bezoekers van Jaarbeurs gaan door, telkens op Maandag, Donderdag en Zaterdag. Speciale uitzending voor de kinderen op de Donderdagna middag. Alle dagen doorlopende gratis-cinemavertoningen. Groepen van meer dan 20 per sonen en scholen worden toegel»* ten aan halve prijs. Wij schreven dat deze jaarbeurs een hoogfeest wordt, maar onze uiteenzetting kan enkel de waar heid benaderen. Z. E. II. KAN. DUFORRET Z. H. Exc. Mgr De Smedt, bis schop van Brugge, heeft Z. E. H. Karei Duforret, superior aan het Klein Seminarie te Roeselare, en Z. E. H. Maurits De Keyser, be stuurder der wijsbegeerte aan het Klein Seminarie, benoemd tot ere kanunnik aan de St-Salvatoska- thedraal te Brugge. Z. E. H. Kan. Duforret werd ge boren te Ardooie op 17 Juli 1911. Na de lagere school in zijn geboor tedorp te hebben bezocht, kwam hij naar het Klein Seminarie te Roeselare waar hij in 1931 zijn hu maniorastudiën voltooide. Uit zijn Rhetorika (1930-31) kwamen 10 priesters voor het Bisdom en 13 missionarissen, waaronder t w e e hoogleraars in de Theologie. Na zijn studiën in wijsbegeerte aan hetzelfde gesticht, werd hij door zijn oversten naar Leuven ge studeerd, waar hij de titel van kandidaat in wijsbegeerte en let teren met grote onderscheiding be haalde. Op 18 December 1937 tot pries ter gewijd, werd bij in April 1938 benoemd tot leraar aan het Klein Seminarie te Roeselare, eerst in de Ook Z. E. H. Omer Van Besien, vierde en de derde Latijnse en in Directeur van de St Andreas Nor- 1943 ais leraar van Poësis. In De- maalschool te Brugge, werd door cember 1944 werd hij benoemd als Mgr De Smedt benoemd tot ere- principaal aan het college te Tielt kanunnik der St-Salvatorskerk. en in April 1949 volgde hij Z. E. H. Z. E. H. Kanunnik Van Besien Kan. Vervende op als superior van werd geboren te Heist op 4 October het Klein Seminarie te Roeselare. 1905 en werd aldaar benoemd in Reeds als leraar te Roeselare, September 1945. Z. E. H. Van waar Z. E. H. Duforret achtereen- Besien is tevens lid der Hoofdraad volgens de studenten der 3» en van het Maimenverbond der K.A. Zondagavond 28 September wan- dede landbouwer Dochy Remi, te leper, in de Wieltjesstraat, een grintweg die de baan lepe.' - Zon nebeke verbindt met de baan leper - Brugge en die uitloopt rechtover het kerkhof St Charles 1e Potyze. Plots hoorde hij achter '.lch een moto afkomen, die hem roorbljstak en wat verder in de aoeht slipte. Toen gebeurde het vet haast onvermijdelijk was, de meto stuikte de gracht in, wijl de voerder over zijn rijtuig werd ge worpen en op het hst hoofd te recht kwam. Zo hevig was de slag dat de valhelm van de motorijder hem van het hoofd werd gerukt. Landbouwer Dochy snelde dadelijk ter hulp. Ziende dat het slacht offer er erg aan toe was, deed hij dadelijk de eerste hulpdiensten waarschuwen, die het slachtoffer naar het hospitaal te leper deden overbrengen, ai waar een dubbele schedelbreuk werd vastgesteld. Het slachtoffer bleek een zekere Nuytten Roger, wonende Ieper- steenweg te Zonnebeke en geboren h Moorslede op 15 September 1929, té zijn. Hij was op terugkeer van rei bezoex gebracht aar. kennissen op het gehucht «'t Wieltje» te St Jan. Het was ongeveer 18.10 uur tosn hij de terugweg aanvatte en aldus tragisch aan zijn einde zou kcmen. Alras bleek dat de ongelukkige Jongeling zijn kwetsuren niet zcu overleven, De familieleden werden Wet n» en ®oeder Nuytten week a®. m M H van tor, Het slachtoffer Roger Nuytten. zoon, dat voor hem helaas zijn doodsbed zou zijn. Spijts de beste heelkundigs zorgen en een schedel boring in de loop van de Maandag toegepast, overleed het jeugdig slachtoffer cp Maandag 29 Sep tember te 13.15 uur. De ongelukki ge was pas sedert enige maanden uit het leger teruggekeerd. Aan de familie Nuytten biedt «Het Wekelijks Nieuws» zijn christelijke dwJJBffltoi m- De in het nieuw gezette draak van het Belfort van leper, kende van wege de Ieperiingen veel bekijks. Het «monster» werd in een zaal van hel Belfort tentoongesteld.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1