Verstaan Plechtige aanstelling van Z.E.H.Vanden Abeele te Nieuwpoort Zilveren Jubileumviering der Koninklijke Toneelgilde In Deugd en Vreugd te Poperinge De eerste Roeselaarse Straalvlieger Sergeant-Piloot Robert Buyse uit Amerika terug KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN HOOFDBUREEL en REDACTIE Poperinge Gasthuisstr. 19. ZATERDAG Bladzijden PRIJS 3 Frank NOVEMBER 1952 Nieuwe beiaard zond eerste concert ui De Saarkwestie VROME DODENHERDENKING Plechtig in zijn stad ontvangen Het parkeren Bangs grote wegen Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 1L - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 12 fr. Andere landen 4fr. p. week ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER Xmet Wervik en randgemeenten). ROESELARL (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) Verantwoordelijke Uitgever. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge zien, ledereen moest: «Proficiat», klein en groot: Onze Moeder de wensen en honderden vonden dat H. Kerk. 't hun toekwam of dat het hun Daarom stelde zij die Allerzielen- plicht was met een handdruk hun dag in! vriendschap en genegenheid te be- Is er wel een moeder die zo... vestigen en te bezegelen. Charles menselijk voelt? Ziet ge niet hoe en Amelie waren... wreed onder de ook zij die niet geloven, Allerzie- indruk. Ze waren er werkelijk mee lendag niet uitschakelen kunnen, gediend en geloofden in die eende- al hebben zij het contact gebroken lijke vriendschap. met diegenen die aan de overkant Vóór die twee brave, oude dutsen van leven... voortleven? begraven werden, waren zij reeds... vergeten! Hier en daar nog iemand die 's binnenging en een vriende lijk woord sprak en de... zusters van 't manhuis. Ja, daar waren nog familieleden die van de oud jes hielden, al moesten zij er niet van... delen! Maar ze woonden zo ver af dat ze maar af en toe eens overstaken. De doden worden nog eerder... vergeten! Uitgenomen misschien in die gezinnen waar 's avonds bij 't avondgebed de akten nog gebe den worden voor onze afgestor venen! Vrienden vergeten, familie vergeet. Gelukkig zijn wij zelf, zo wij die Eén alleen vergeet niet: Moeder, tale verstaan! de moeder van oud en jong, van pé VLAMYNCK. IN' t begin van t Jaar vierden wij een diamanten bruiloft. Charles en Amelie zouden In diamant wiorden gezet! Charel, een oude boere- werkman die heel zijn leven hard had gewerkt voor de bete brood, Amelie die een bende jongens had verzorgd. Twee doorbrave mensen van de oude stempel. Miserie had den ze wel gekend als de kinders in hun opkomenwaren, 't was wel ne keer zwarte sneeuw geweest in plaats van miserie. Maar kom! Die tijd was ook voorbij en nu de den ze voort met hun pensioentje en woonden alleen, niet ver van de plaats. Die jubilé ging, diende en moest gevierd worden! Zestig jaar? Ge leest nu dag aan dag over die feestvieringen, die jubilé's van «vijftig jaar ge trouwd!», dat is gewone feestkost geworden. Maar zestig! En er kwam een ere-comité en feest-comité en eén gebuurte-oomité. De zaken werden groots aangepakt. Ge kunt u. dat indenken: wat men elders kon, dat kon men ten minste even goed bij ons. Plechtige jubelmis, ontvangst op het gemeentehuis, overhandigen van geschenken en vuurwerk 's avonds. Hoe 't ver liep kunt ge wel gissen. De fan fare haalde haar stapmaxs uit, in open rijtuig werden Charel en Amelie naar de kerk en 't gemeen tehuis gevoerd; daarna een tocht je door de versierde straten en... de geburen hadden 't bijzonder goed gedaan. De burgemeester had eén vriendelijk woord gezegd, de voorzitter van 't comité had een lange lofrede uitgesproken, t re gende bloemen in 't rijtuig en van hier en daar waren geschenken aangeboden. De geburen hadden in vers, rijm en proza heel 't leven van Charel en Amelie opgeroepen en de vrouwen hadden zelfs een traan weggevaagd wanneer ze za gen hoe Amelie er bij snikte van aandoening. Dagen en weken leef den Charel en Amelie nog van de herinnering aan dat feest, 't Was ten andere een gebeurtenis geweest voor heel 't dorp. Rond Pasen werd Charel ziek en stierf. Amelie was wel verplicht haar huis te verlaten; oud en ver sleten en... moedermens alleen! Gelukkig dat er nog Zusters zijn! Amelie ging naar 't oud... man nenhuis. Maar ja!... Nu, Amelie werd verleden week begraven, pre cies lijk Charel... met een klein dienst je! Waarom ik U dat alledaags ge beuren vertellen kom? Want dat is toch een alledaagse geschiedenis? Precies daarom! Heel de parochie was in de jubilé betrokken, groot en klein, oud en jong. Als Charel... begraven werd, waren er geen hon derd mensen in de kerk; voor de begrafenis van Amelie... enige fa milieleden, wat kostgangers van 't ouderlingengesticht en twee nonnen! 'k Peisde daarop omdat we... Allerheiligen - en Allerzielendag naderen. Allerheiligen dat is de dag van dé grote jubilé! Konden we maar door een klein spleetje eens zien hoe die dag hierboven wordt ge vierd. Er zijn daar de bekende heiligen, apostels, martelaren, bis schoppen, monikken en nevens een zalige Pius X zien we daar dat Italiaans arm kind Maria Goretti. Op die dag worden daar voorzeker- bijzonder gevierd al de nieuwe heiligen die in 't jaar door St Pie- ter binnengelaten werden. Al die mensen die O. L. Heer dienden, die meenden dat 't beter was de he mel te verdienen dan alleen maar er op uit te zijn om geld te ver dienen; mensen die nog wisten wat «goê werken» zijn en hun... goê werken niet aan 't klokzeel hin gen, mensen die, och arme, kerre- pap aten en nu rijstpap met zilve ren lepels! En 't. kan niet anders of O. L. Heer en de Lieve Vrouwe doen op die dag hun ronde om al die nieuwelingen hertelijk en vriendelijk te groeten. Konden we maar die gebeurtenis door 't spleetje afloeren! Toch kijken we die dag naar omhoog;' daar zijn reeds zoveel Charels en' Amelies binnengegaan, mensen die geen geld vergaai-den, 't is toch maar... papier, maar doodeenvou dig hun plicht kweten, O. L. Heer en zijn Moeder niet vergaten en geloofden geloofden in alle een voud en oprechtheid dat er voor wie gelooft en zijn plicht kwijt een beter, een eeuwig leven komt, een Allerheiligen zonder einde! Tc Peisde daarop, omdat Aller zielen nadert! Op die fameuse jubilé-dag was heel de gemeente op de been! Iedereen moest Charel en Amelie KENIA Frans-Duitse besprekingen geschorst. De besprekingen gevoerd tussen de Franse en West-Duitse regerin- x «.kW gen over de Saarkwestie,, zijn in het >vs slop geraakt en werden geschorst, daar geen mogelijkheid van ak- (W JfP t koord in het vooruitzicht kon wor- p J§ 1 den gesteld. f lpl§|l|§f Nog vóór einde 1952 moesten 'v W- normaal nieuwe verkiezingen ge- ÉL, irA houden worden in Saarland. Van ::v Duitse zijde werd hiertegen protest mr li aangetekend, gezien in het Saarge- WJÉIL j\ I bied aan de pro-Duitse bevolking V-...-.,*/ - jygsk verbod werd opgelegd politieke J partijen op te richten. ïMiïll Van Franse zijde werd een even- fct tuele verdaging van de verkiezin- gen afhankelijk gemaakt van een voorafgaandelijke gemeenscha ppe- ffc lijke verklaring af te leggen door r* ÉEmmiïM Frankrijk en west-Duitsland, over ^||lMa| de beginselen van de Europeanise- fpSatefei ring van het Saargebied. Maar de J Franse Schuman had tegen geëist MMfs» Ww dat in die verklaring gewag zou worden gemaakte van de handha- fe-.ï* ving van de speciale overeenkom- sten van economische aard tussen Frankrijk en het Saargebied, wat door Dr Adenauer niet kon worden Dhr HOFFMAN sinriVELEircl Bij besprekingen tussen de Heer Voorzitter van de Raad der Saar- Sehüman en de Hr Hoffman, Re- Unie, die steeds de zijde van Frank- geringshoofd van het Saargebied, rijk kiest, tegen de Duitse eisen m. werd intussen besloten dat de ver- kiezingen normaal zullen worden gehouden. De Saarkwestie werd dikwijls Nu dient te worden rekening ge- aanzien als de toetssteen voor een houden met de kans dat Dr Ade- Frans-Duitse samenwerking en voor nauer de uitslag dezer verkiezingen de Europese eenmaking. De jongste niet zal willen erkennen, en de evolutie over de Saarkwestie is dus kwestie zal brengen voor de Raad weinig bemoedigend hiervoor, van Europa. DE ACTIE TEGEN DE MAOE-MAOE De leden van de Maoe-Maoe heb ben zich verder schuldig gemaakt, aan nieuwe moorden, o.m. op het voornaamste stamhoofd in Kenia, het grote opperhoofd Dr Kikoejoes, die gepoogd had een vergadering van de Maoe-Maoe uiteen te drij ven, maar door de mannen werd aangevallen en met messteken werd doorkorven. Een politieman deelde zijn lot. Nog twee andere moorden, ver moedelijk gepleegd tijdens een der Maoe-Maoe-pleehtigheden, werden bekend. De Maoe-Maoe-beweging heeft zich nu ook gekeerd tegen de ka tholieke godsdienst die. naar zij beweren, slechts goed is voor de blanken. Van Britse zijde wordt de be strijding van de Maoe-Maoe-actie met harde hand doorgevoerd en veel schuldigen werden in de loop der laatste dagen in het gevar.g ge worpen. Allerheiligen - Allerzielendag Dan horen we onze doden spre ken; een taal zo klaar en duide lijk, voor wie luisteren wil. Aller heiligen!... de weg van eer en deugd leidt naar ons, spijts miserie en beproeving die dingen duren maar een tijd tijd bestaat hier niet meer! Allerzielen! Denkt aan ons. Gij wordt zo geren geholpen als gij in nood zijt. Helpt ons: dat is vriend schap; dat is een goed werk! ENGELAND DE ATOOMPROEVEN OP DE MONTEBELLO EILANDEN Te Londen werden nadere gege vens bekend gemaakt over de ge houden atoomproeven op de Mon- tebello-eilanden, aan de Australi sche kust. Zo heeft de Hr Churchill mede gedeeld dat de atoombom ontploft is aan boord van een voor anker liggend fregatschip, waarvan, na de ontploffing, slechts enkele splinters en scherven werden teruggevonden, dat de gevolgen van de proef zich over een grote uitgestrektheid heb ben doen gevoelen en dat het zaak je zo maar 14 milliard heeft gekost, som die door de Labour-regering destijds hiervoor ter beschikking had gesteld. Het zou ook gebleken zijn dat de Britse bom beter is geweest dan deze die tot nog toe in de U.S.A. werden beproefd. Wisseling van atoom-kennis tussen Groot-Brit- tannië en U.S.A. werd nu ook in het vooruitzicht gesteld. De plechtige overhandiging van de kerksleutels aan de nieuwe Herder, omringd van Z. E. H. Deken en de getuigen. Zondag heeft Nieuwpoort zijn De belangstelling der toeschou-: nieuwe Parochieherder met grote wers was buitengewoon groot en luister begroet en verwelkomd, ook buiten alle verwachting voor Weken op voorhand was de voor- de tijd van het jaar. Daaruit mag bereiding georganiseerd geworden besloten worden dat vele honder- om er iets puiks van te maken, den vreemdelingen naar Nieuw- Een prachtig weertje en het eer- poort gekomen waren om dit feest ste concert op de nieuwe diachro- bij te wonen. Ij matische beiaard hebben er een waar hoogfeest van gemaakt, dat AANSTELLING in luister de grote zomerfeesten Aan de kerk gekomen, werd de nagenoeg overtroffen heeft. stoet ontbonden en te midden van een dicht opeengepakte menigte, werden aan de nieuwe Herder de 1 kerksleutels overhandigd. Toen de Overheden binnengestapt waren, was het een ware overrompeling van de kerk. Deze was ook voor de plechtigheid in het groen en in de draperieën gezet, zodat dit flink gevulde heiligdom een uitzonder- lijke aanblik bood, wat alleen bij 1 de uitzonderlijkste gebeurtenissen het geval is. In de kerk werden de gewone liturgische plechtigheden van de aanstelling voltrokken. De nieuwe Herder werd officieel aangesteld door het aflezen van zijn benoe mingsbrieven. Vervolgens werd hij naar biecht- en predikstoel geleid. 1 Z. E. H. Deken stelde dan de j nieuwe Herder voor aan zijn pa- j rochianen en vroeg hen door hun onderdanigheid en hun genegen- i heid zijn beleid te aanvaarden en in hem de levende Christus te i zien. Met een plechtig Te Deum en de zegen van het. Allerheiligste j werd deze kerkelijke plechtigheid besloten. j VERDERE FEESTVIERING Daarmee was het feesten eo'r I ter nog niet gedaan. Daarna heef de nieuwe Pastoor een zeer ,s- geerde geste gedaan. Hij is j; fi open auto door al de straten van j, de stad getrokken om er al de be- p woners te begroeten en om er de vele mooie versieringen, bevlag- gingen en opschriften in ogen- i schouw te nemen: Dit gebaar werd 5; door de bevolking zeer gunstig onthaald en wij verhopen dat dit een voorbode zal zijn van de syftl- pathie, die ze verder hun nieuwe herder zullen toedragen. Dit ge- baar was dan ook een beloning i voor de mensen, de in groot ge- Ij tal hun huizen naar best vermo gen een feestelijk uitzicht bezorgd I hebben. j Na dit bezoek van kennisma- I king greep dan het lang verbeide I grote beiaardconcert plaats, dat uitgevoerd werd door de meester- 1 beiaardier van leper. Bergen en j Doornik, dhr Geo Clement. Dit. concert werd opgenomen op band en het zal op Zondag 2 November uitgevoerd worden door radio Brussel, van 10.15 tot 10.45 u. De beiaardier voerde op meesterliike wijze enkele gekende en geliefde I wijsjes uit, samen met enkele ernstige stukken. Het. was de Nieuwpoortnaars aan te zien hoe fier ze zijn met hun nieuw pronk- j stuk, dat nu voor het ogenblik de beste beiaard ter wereld is. De bijval van deze uitvoering zal I echter weldra in vele en uitge breide kringen zijn rondgang doen, zodat het te verwachten is dat er spoedig meer van dit i nieuw systeem zullen volgen. Het slot van deze feestelijke dag was dan een lunch voor de j genodigden en de overheden, die I in Stella Maris gehouden werd. 1 Als inleiding hierbij werd door de I Santhooftchorale het. lied Pries- terhanden uitgevoerd. Zo heeft Nieuwpoort weer een i van zijn zovele grote feesten be- I leefd, maar deze dag staat toch wat boven de andere verheven, daar het een ware triomfdag mag I1 genoemd worden, want deze bei- Ij aard is een bekroning van veel en Ij hard werk. Dan mocht de beiaard j spelen... en hij heeft gespeeld. BEGROETING EN FEESTSTOET Van in de vroege namiddag stond gans de Willem de Roolaan volgepropt met groepen, vaandels en wagens, terwijl de feestelijke tonen van de nieuwe beiaard over de stad weerklonken. Dit eerste concert kon natuurlijk niet aan dachtig beluisterd worden, maar het bracht er toch de feeststem ming in. Ondertussen begaven zich de stadsoverheden naar de Peli kaanstraat om er de aankomende Herder, Z. E. H. Vanden Abeele Joris, samen met de Deken, Zeer Eerw. Heer Vandenberghe, en de twee getuigen, Z. E. H. Jozef Van den Abeele, zijn broeder, en E. H. Declercq, godsdienstleraar aan de rijksmiddelbare school te Oosten de, te verwelkomen. De nieuwe Herder werd er begroet door de H. Gheeraert, burgemeester, uit naam van het Stadsbestuur. Daar na begaven ze zich tot bij de tri bune op de Willem de Roolaan, waar de rituele gewaden aange trokken werden. Al de overheden hadden inmiddels plaats genomen op de tribune. Onder hen bemerk ten we Volksvertegenwoordiger Piers, Senator Van Buggenhout, Bestendig Afgevaardigde Smis- saert, bijna al de leden van de Gemeenteraad, de leden van de Kerkfabriek, de familie van de nieuwe Pastoor en verder de Pas toors uit het omliggende. Spoedig daarop zetten de onge duldig wachtende s..oet zich in be weging om vooreerst te defileren voor de tribune. De reusjes voer den er een dansje uit. De fanfare liet er haar vrolijke tonen horen. De verklede groepen werden er toegejuicht. De wagens werden er met bewondering gade geslagen. Eindeloze rijen schoolkinderen, die er een ware manifestatie van het vrij onderwijs van gemaakt had den, zagen er met ontzag en met vreugde op naar hun nieuwe Pas toor. Zo trokken er niet min dan 32 groepen en 7 versierde wagens voorbij. Tot slot dan een flinke groep vertegenwoordigers van ver schillende organisaties uit de Opex te Oostende, vanwaar onze nieuwe Herder komt, bij de stoet aan om te besluiten met de Overheden en de nieuwe Pastoor zelf. De stoet volgde de gewone volgorde der feestelijke optochten, terwijl steeds maar feestelijke beiaardklanken over de stad weerklonken. INDQ-CHINA VIETMINH-TROEPEN RUKKEN VERDER OP De Vietminh-troepen hebben hun krachtig offensief, ingezet te Nghi- alo, doorgezet, hebben er reeds de Zwarte Rivier bereikt en zouden er zelfs zijn overgetrokken. Het gevechtsgebied is een berg achtige streek, tweemaal zo groot als België, met slechts 300.000 in woners. In de Franse Nationale Vergade ring werden de jongste Franse ne derlagen pijnlijk genoemd, maar niet beslissend Voor President Auriol was de in huldiging van een nieuwe stuwdam een gelegenheid om de internatio nale toestand aan te raken en te betogen dat Frankrijk beledigd is om het aanvaarden door de U.N.O. van de Noord-Afrikaanse aanklach ten en door de bevoordeling van Duitsland. Hij betuigde zijn dank voor de Marshallhulp, maar. ver klaarde hij, de verdediging van de vrijheid in Indo-China heeft pre cies reeds het dubbele gekost van wat ontvangen werd als Marshall- steun. Auriol merkte op, dat sommige critici Frankrijk een vermoeide, oude natie hebben genoemd», maar zijn antwoord hierop is, dat Frank rijk een gedecimeerde en geha vende natie isomdat het voor de vrijheid 1.357.000 doden heeft geofferd in de jaren 1914-18 en 635.000 in de jaren 1939-45. Auriol merkte bitter op, dat Frankrijk aan schadeloosstellingen voor de tweede wereldoorlog slechts een duizendste heeft ontvangen van wat het is ontnomen en van het geen is verwoest en minder dan een honderdste van de financiële en economische lasten die het in vier jaar bezetting door de vijand zijn opgelegd. (Zie vervolg blz. 6) Allerheiligen en Allerzielen, twee dagen van Ingetogenheid en her innering. Zij die ons voorafgingen en op wiens graf het teken prijkt van ons Geloof verdwenen niet voor altijd uit onze herinnering. Wij bidden voor hen en geloven vast hen eens terug te ontmoeten aan de overzijde van het graf. Op deze feestdagen zijn wij inniger dan ooit met onze dierbaren verenigd in gebed. Wij sieren en eren hun graf, maar vergeten vooral niet een vurig gebed te storten om ver giffenis en kwijtschelding der misstappen die onze dierbaren uit menselijke zwakheid ooit deden. van van het brevet, van straalvlieger en verklaarde fier te zijn dat deze flinke prestatie geleverd werd door een Roeselarenaar. Hij maande de jeugdige vlieger tot voorzichtigheid aan bij het uit oefenen van zijn opdrachten en wenste hem een voorspoedige loop baan als piloot in dienst van zijn land en volk. a Als blijk van erkentelijkheid om zijn verdiensten overhandigde de Hr Burgemeester aan de gevierde piloot het eremetaal der stad Roe selare. Vervolgens werd de ere- wiin geschonken. Na de ontvangstzitting op het Stadhuis begaf Robert Buyse zich met zijn ouders en familie naar zijn woning, in de St-Jozefstraat, waar hem een geestdriftige ont vangst te beurt viel. Aan de ingang van de straat werd een spandoek aangebracht met het woord Welkomter wijl de talrijke vlaggen, de veel kleurige lampen en de uitgezon den muziek het feestelijk karak ter verhoogden. Aan de woning prijkte een mooie triomfboog met volgende heilwens: Rond U staan wij zo fier, Onze wensen klinken hier: Blijf onder ons, koene piloot, Rn ivees voor klein en groot Rondborstig en jeugdig als niet een, Trouwe Vriend, bewonderd door elkeen Toen de jeugdige piloot aan zijn ouderlijke woning aankwam werd onder een ontroerende stilte het Nationaal Lied uitgevoerd. En dan volgden de gelukwensen en de bloemen, altijd meer en meer en iedereen wilde hem de hand druk ken en feliciteren. En dan vertel de hij aan die mensen, die in de stillen avond opgekomen waren om hem toe te juichen, hij vertel de hen over zijn wedervaren, zijn moeilijkheden en zijn vreugde om weer thuis te zijn en hij bedankte hen innig gemeend om deze deugd doende en warme ontvangst. We sluiten ons gaarne bij deze welverdiende hulde aan en wensen de jeugdige piloot enkele aange name verlofdagen te midden van zijn overgelukkige ouders. Maandagavond, 27 dezer, is onze stadsgenoot, de 23-jarige sergeant piloot Rober Buyse, zoon van Heer en Mevr. Maurits Buyse-Rambout, wonende St-Jozefstraat 58, na een harde maar schitterende oplei dingsperiode bij de Amerikaanse luchtmacht, met zijn brevet van straalvlieger in verlof terugge keerd. Het Stadsbestuur, alsmede de bewoners van de Sint-Jozefstraat, hebben deze dappere jongeling een warme hulde gebracht. In 1950 was Robert Buyse bij het leger en dan reeds voelde hij zich aangetrokken tot het vlieg- wezen Samen met 720 candidaten nam hij deel aan een examen voor candidaat-piloot waarin hij schit terend slaagde. Na verschillende testen en een streng geneeskun dig onderzoek werd hij in Juli 1951, samen met. 26 candidaten, aangeduid om met de vierde groep luchtkadetten te vertrekken naar de Verenigde Staten om aldaar een training door te maken in een dei- Amerikaanse luchtbasissen. Eerste Roeselaarse straalvlieger. De opleiding, die dezelfde is als deze van de commando's, was bui tengewoon hard en vergde, naast een flinke dosis moed en uithou dingsvermogen, tevens een intense studie. Na een eerste trainingsperiode in Florida, waar hij zijn diploma behaalde van piloot, werd hij over geplaatst. naar de air-forcehasis te Chandler, in Arizona (U.S.A.), voor de verdere opleiding met de shoo- ting-star (F 80), de Amerikaanse straaljager die een snelheid kan bereiken van ruim 1000 km. per uur en waarvan men alleen het geluid hoort wanneer het vliegtuig reeds voorbij is. De opleiding tot het straalvlie- gen eist een buitengewone en voortdurende concentratie en veel durf en stelt de candidaat-vlieger aan veel gevaren bloot. Veel leer lingen zijn versuft, van deze oefe ningen en vallen bij de eerste vlucht bewusteloos. Niettegen staande al deze gevaren heeft Ro bert Buyse de vuurproef schitte rend doorstaan en op 2 Augus- HULDE AAN EEN PIONIER Na deze zeer toegejuichte feest rede had namens het A.W.T. de huldiging plaats van dhr Albert Morisse, die om zijn 25 jaar be drijvigheid in het bestuur van het Volkstoneel opgenomen werd in het St-Genesiusgild en wel als 358" lid dezer vereniging, die de senaat vormt der toneelspelers. Door zijn gildebroeders werd de hr Morisse vervolgens in de bloe men gezet. (Zie vervolg blz. 2) Verbod in bepaalde gevallen. In het Staatsblad van 24 Octo ber is een besluit verschenen, tpt wijziging van het koninklijk be sluit van 1 Februari 1934, houden de het algemeen reglement op de verkeerspolitie. Dit nieuw besluit vult de tekst van artikel 3 van het koninklijk besluit van 1934 als volgt aan: 18° Rijstrook: eik gedeelte van een rijweg, dat overlangs met spe ciale tekens is afgebakend. Artikel 64 van het vroeger be sluit wordt als volgt aangevuld. 13": Op de rijwegvakken waar rijstroken bestaan. 14°: Langs een doorlopende gele streep, die hetzij de rand van de rijweg, hetzij de verhoogde band van een gaanpad of van een berm aanduidt. Deze aanvullingen van de vroe gere tekst, hebben betrekking op het verbod van parkeren. Er is dus parkeerverbod op de wegen die over hun lengte door witte lijnen in vakken zijn ingedeeld en ook op die door gele lijnen zijn afgezoomd. Dit verbod zal vele van de geva ren wegnemen, die ontstaan wan neer wagens langs de grote wegen, vooral 's nachts, blijven stilstaan. Het verbod is echter niet algemeen, vermits men verder zal mogen parkeren op de plaatsen waar de wegen niet in vakken zijn inge deeld, bijv. wanneer de weg door een agglomeratie loopt. OVER POSTDIENSTEN EN POSTZEGELS Zaterdag 1 en Zondag 2 November, telkens van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 19 uur, heeft het publiek de gelegen heid een prachtige POSTZE GELTENTOONSTELLING te bezoeken in de bovenzaal van het Christen Volkshuis, Sint Jacobstraat, te leper. Deze tentoonstelling, inge richt door de Ieperse post zegelclub, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan en met de welwillende medewerking van het lepers Stadsbestuur, zal de bezoeker in kennis brengen met verschillende prachtige verzamelingen. Het toegangstickst geeft daarbij recht tot deelname aan een prachtige tombola, waar mooie reeksen postzegels te winnen zijn. De uitslag der trekking verschiint in ons blad van volgende week. In het kader van deze ten toonstelling en om onze lezers een overzicht te geven over de geschiedenis van de postdien sten en van de postzegels, ge- v°n wii in dit nummer een Week-End Reportage, waar in dit onderwerp behandeld wordt. Lees onze boeiend" reoor- t.age OVER POSTZEGELS EN POSTDIENSTEN op blz. 12 van dit nummer. SERG.-PILOOT ROBERT BUYSE tus 11. werd hem, samen met drie andere Belgische vliegers door de Amerikaanse luchtmacht de pro motie «De Zilveren Vleugels» toe gekend. Een flinke onderscheiding die hij dubbel en dik heeft ver diend. Ontvangst op liet Stadhuis. Maandag is deze dappere Roe selaarse vlieger na 16 maanden verblijf in Amerika, in verlof naar huis teruggekeerd. Te 18 uur werd sergeant-piloot Buyse, samen met zijn gelukkige ouders en familieleden, door de Hr Burgemeester op het Stadhuis ontvangen in aanwezigheid van het voltallig Schepencollege. In zijn welkomt.oespraak felici teerde de Hr Burgemeester de ge vierde piloot om zijn verdienste lijke prestatie met het behalen Een paar herinneringen aan de .lubelvierlng van In Deugd en Vreugd». Boven: de plechtige ontvangst ten starthui/.e. Wij be merken hier van links naar rechts de Heren Jules Devos, gewestelijk Ondervoorzitter A.W.T.Burgemeester Sercu van Ardooie; Vrede rechter van Merris; Voorzitter De Gersem; Burgemeester Dr Van Walleghcm en Schepen Denys. Onder: de Leden der feestvierende plde samen niet de Overheidspersonen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1