^Uoot bezuiniging THAUMA THAUMATURGE het bewijó C.V.P.-fracties van Kamer en Senaat onderzoeken politieke toestand - si Werklieden door vlammen omringd in brouwerij te R/Beulebeke Z. E. H. De Cuyper, de nieuwe Herder van de St-Niklaas- parechle te leper DE WEDEROPBOUW VAN DE IJZERTOREN Nog 75 palen Dienstplichtige broeders van de klas 1953 Z. E. H. R/üchel ReeSesis, de nieuwe Pastoer te Pervijze De spelling van de Nederlandse taal Aardschok in de Borinage N.C.M.V.-Nieuws Installatie van Z. E. H. Ghyssaert als Pastoor te Vïnkem Opgelegde prijsfles van 1 liter 175.- r '14 liter 52.- F - 1/8 liter 31- F Lekehreeelers in Afrika Provinciale Berichten Z. E. H. SVZaurits AEIegaert nieuwhenoemde Herder te Beveren (Roes.) Kerkelijk Nieuws Geweldige brand te Wingene Veel sneeuw Sn Beierse Alpen Nieuwsjes in 't korf f iü PUBLIEK r om een lokaal met STOOKOLIE te verwarmen zullen de onkosten het DUBBEL bedragen als deze van een verwarming met de TMAUMA-haarden of het T H A U M AT U R G ^keukenbuffet <vulhaarden>. GEEN LEUGENS Sinds meer dan één Jaar, durlt TAMINES zijn toestellen f TAMINES wacht nog steeds op een belgische of ■ÏHAUMA en THAUMATURGE zijn veruit de spaarzaamste van 'a!le soortgelijks toestellen, die met kolen gestookt worden. Westvlaamse Prijskamp In het voordragen Rechtbank te leper Uitgifte van valse bankbiljetten. het WEKELIJKS NIEtTWS i Zaterdag 1 Nor. 1852 Bis. 7. Twee hunner lopen zware brandwonden op. Jinsdag jl., te 11.30 uur, waren werklieden van de brouwerij Von del te Meulebeke, de liggers, waar in het bier overgetapt wordt, aan liet pekken. Voor deze behandeling wordt butaangas gebruikt, ten ein de het pek warm en vloeibaar te maken. Terwijl Alidor Verheye, wonen de te Meulebeke, daarmede bezig was in een der grote liggers, is door ren onbekende oorzaak averij aan :le slang ontstaan, waardoor over rans de bewerkte oppervlakte het pek vuur vatte. Hij was langs alle kanten omringd door vlammen. Dank zij zijn tegenwoordigheid van geest, is hij langs een kleine opening uit die ligger kunnen ont- 'ïapoen. Zijn werkgezel, André Wolfcarius, uit Ruiselede, die bui ten de ligger werkte, was inmid dels ook door de vlammen van het in brand staande pek omringd en zeer zwaar verbrand aan het aan gezicht. De andere werkmakkers zijn die ongelukkigen bijgespron gen en deze laatsten zijn dan in al- lerhaast naar de kliniek van Tielt overgebracht. Beiden hebben zwarg brandwon den opgelopen, doch Verheye is, in dien zich geen verwikkelingen voor doen, buiten gevaar, terwijl de toe stand van Wolfcarius vrij bedenke lijk is. Onafgebroken hangt het gedreun van de valhamer en het gefluit van de stoommachine boven Kaas- kerke-Diksmuide. Nog vijf en ze ventig betonpaden moeten de grond ingedreven worden, alvorens men kan beginnen met het gieten van de zware plaat welke de IJzertoren zal moeten dragen. Wat eens de trots van Vlaanderen was, zal dan weer heropgebouwd worden, als de uitdrukking van de taaie levenswil van ons Volk. Alle Vlamingen moe ien helpen aan deze wederopbouw. Brengt stenen aanKoopt meerdere symbolische steentjes van 5 fr. Stort vandaag nog uw bij drage voor de wederopbouw van de IJzertoren. Postrekening 946.60 van de «Bedevaarten naar de Graven van den XJzerHoge Brug 86, Kaaskerke. KRYPT VAN DE IJZERTOREN KOSTELOOS TOEGANKELIJK OP 1, 2, 3 EN 11 NOVEMBER Ter gelegtenheid van Allerheili gen en Allerzielen, dagen van al gemene dodenherdenking, zal de Krypt van de IJzertoren te Kaas kerke (Diksmuide) evenals alle ja ren, kosteloos toegankelijk zijn voor iedereen, op ZATERDAG 1, ZONDAG 2, MAANDAG 3, alsook op DINSDAG 11 NOVEMBER, bij de herdenking van de Wapenstil stand. De jaarlijkse 11 November-plech- tigheid te Kaaskerke, wordt inge leid door een plechtige Herden kingsmis met sermoen, in de kerk, op Dinsdag 11 November, te 10.30 uur, waarna optocht naar de Krypt van de vernielde IJzertoren, waar de Wapenstilstand, wederom plech tig zal herdacht worden. Z. E. H. Jan De Cuyper werd ge boren te Veurne op 26 Augustus 1896 en werd er gekerstend in de St-Niklaaskerk op 27 Augustus. Hij werd Bruggeling in 1900 Na schitterende humaniorastudie, 5 jaar (1908-1913) aan 't St-Amands- college te Kor tri jk in zijn Rheto- rica aan het St-Lodewijkscollege te Brugge, ging hij, na eerst als vrijwilliger naar de oorlog te zijn getrokken, naar het Seminarie. Hij studeerde te Brugge aan het Groot Seminarie en werd priester gewijd in 1920. Na zijn priesterwijding werd hij door zijn oversten naai de hogeschool van Leuven gezon den voor de geschiedenis. Van 1922 tot 1927 was hij leraar van de poësis in het St-Lodewijkscollege te Brugge. In 1727 volgde zijn be noeming tot onderpastoor te Des- selgem en werd hij er de gevierde stichter en proost van de bloeien de K.A.-organisatie. In 1937 werd hij benoemd tot onderpastoor van de O. L. Vrouwparochie te Kiort- rijk en was er de alomgekende K.A.-proost. Na 9 jaar vruchtbare arbeid in zijn nieuw werkveld zond Mgr hem in 1946 als pastoor naar de St-Niklaas- en Ste-Catharina- parochie van Pervijze. Na in 6 jaar drie parochies tot e hoogste bloei te hebben gebracht, werd hij thans door Mgr De Smedt gepromoveerd tot pastoor van de schone St-Ni- klaasparochie van leper. Jongste van hen kan hernieuwbaar uitstel van een jaar bekomen Het Ministerie van Landsverde diging deelt mede, dat wanneer twee broeders aangeduid zijn om ïelijktiidig deel uit te maken van de klasse 1953, een buitengewoon hernieuwbaar verlof van een jaar aan de jongste van hen kan toege staan worden, met het doel zijn definitieve oproeping onder de wa pens te verdagen, totdat zijn broe der met onbepaald verlof zal ge zonden worden. Deze gunst zal nochtans slechts verleend kunnen worden wanneer de militieraad, belast met het on derzoek der aanvragen, het verle nen van uitstel aan een der twee broeders zal geweigerd hebben. De aanvragen dienen gericht tot de Hoge directie personeel dienst plichtige -directie werving 2° sec tie, kazerne Prins Boudewijn, Dail- iyplein, Brussel. Naar gemeld wordt, heeft de Ne derlandse Eerste Kamer besloten in de stukken, die van haar uit gaan, de naamval-n, niet meer te gebruiken. Dat was trouwens reeds het geval in de Nederlandse Twee de Kamer. Ook in de stukken, die uitgaan van het Belgisch Parlement, wordt de naamvals-n, niet meer gebruikt. Zoals men weet, is bij de over eenkomst tussen Nederland en Bel gië, wat de spelling betreft, beslist geworden, dat het gebruik van de oaamvals-n facultatief zou zijn. In België wordt ze nog bij herhaling aebruikt, omdat het gevoel voor het geslacht van de woorden bij ons levendiger is gebleven dan in Nederland. Maandagochtend, omstreeks 7.20 u., is in de Borinage een nieuwe aardschok waargenomen. Hij was heviger dan die van Donderdag jl. en had de Instorting van een schoorsteen in de rue Montavaux, te Frameries, tengevolge. Er wordt geen andere schade gemeld. De aardschok werd o.m. waargenomen te Bergen, Cuesmes, Paturages, Dour, Elouges, Boussu, La Bouve- rie en Frameries. Z. E. H. Michel Roelens werd ge boren te Roeselare op 14 Maart 1894. Hij deed zijn studiën ln zijn geboortestad, nl. in 't Klein Semi narie. Tot priester gewijd in 1921 werd hij tot leraar benoemd aan het college te Moeskroen. Ten jare 1930 werd hij onderpastoor te Luingne bij Moeskroen en zou al daar blijven tot in 1946. In Sep tember van dat jaar werd hij als pastoor overgeplaatst naar Sinte Kruis, parochie Vivenkapelle. Nu volgt hij Z. E. H. pastoor De Cuy per op te Pervijze. De plechtige installatie te Per vijze zal doorgaan op Zondag 9 November te 14 uur. Provinciaal Verbond Houtverwerkende Ambachten Op Zaterdag 25 October, ging te Roeselare de beheerraadsvergade- ring van het provinciaal verbond der houtverwerkende ambachten door. De Hr Dewulf opende de bijeenkomst met het gebed, waar na de dagorde met spoed werd aangepakt: de nabeschouwingen over het congres van het N.C.M.V. in de provincie, waarover verschil lende wensen werden geuit en ge acteerd; de reorganisatie van het N.C.M.V. werd met vreugde be groet; aan de vraagstukken Bene lux en werkverschaffing werd een lange gedachtenwisseling besteedt, die zal neergelegd worden op de eerstkomende vergadering van de beheerraad van het nationaal ver bond. Er werd ook van gedachte ge wisseld betreffende de houtinsec ten ingaande op een vraag van één onzer leden en hun bestrijding, en de vergadering oordeelde het nuttig dat het vakblad daarover eens een studie zal publiceren. Teneinde het vraagstuk Benelux en Meubelambacht in België ver der af te werken, werd een beperk te commissie aangeduid die een bijeenkomst aan dit programma 2ad wijden. DE DUIVENMAATSCHA PPIJ DE WOUDDUIF TE PLOEGSTE ERT IN FEEST Te Ploegsteert was de bloeiende en welbekende Duivenmaatschappij De Woudduifin feest, ter ge legenheid van de inhuldiging van haar Koning en Kampioenen 1952, namelijk de Heer Georges Deblau- we, algemeen Kampioen en Koning 1952 der maatschappij, met 35 prijzen; de Heer Deblauwe is even eens Kampioen der vluchten bene den Parijs, met 23 prijzen; de Heer had, tijdens dewelke de Koning en Kampioenen 1952 op bijzondere wijze werden gevierd. Het was de Heer Jules Delparte, voorzitter der maatschappij, die een korte toespraak hield, waarin hij hulde bracht aan de feestelin gen. Verschillende bloemenruikers en drie prachtige bekers werden aan de gevierden overhandigd. Deze Kampioenenhulde werd be- Mahieu Antoon, Kampioen 1952 1 sloten met een feestmaal en een der vluchten boven Parijs, met 12 gezellig samenzijn, aangeboden aan prijzen; de Heer Delangre Henri, de leden en familie der feestvieren- Kampioen 1952 met de jongen ge- de duivenmaatschappij. bTenilnuur2in(1dePnimiddag wer- Tot zeer laat in de avond werd den de Korüne en Kamnmanen "r tussen pot en pint gefeest en 1952 ten hu ze Def auto doOT he^ -danst en gezongen van k Zie bestuur" der maatedhappri afge- ^ren nüjn Duivenkot», haald. In stoet ging men dan naar Aan de Koning en Kampioenen het lokaal In de Woudduif waar 1952 bieden wij onze beste geluk- een grote feestvergadering plaats wensen. België aan de spits. Voor wat het aantal lekebroeders betreft die werkzaam zijn in de Afrikaanse Missies, geven de sta tistieken van 1951 het volgende aan: België 563, Duitsland 358, Hol land 253, Frankrijk 248, Italië 213, Canada 154, Ierland 128, Zwitser land 111, Spanje 95, Engeland 68, V. S. Amerika 48, ahdèrelan'd'èh 57. In het totaal zijn er dus 2.296 buitenlandse lekebroeders werk zaam in Afrika. De Belgen treft men vooral aap in Centraal Afrika, en ook in de Zuid-Afrikaanse Unie. Naast die buitenlanders staan nog 849 inlandse lekebroeders. Een Antwerpse sergeant, Gui- do Van Mael, die opleiding volgde in een school voor vliegeniers in de U.S.A., is aldaar tijdens een oefen- vlucht om het leven gekomen. In Indië, te Jorhat, stortte een vliegtuig van de Indische luchtmacht te pletter. Zes inzit tenden werden gedood, drie andere erg gewond. Te Rome heeft een Brits pas sagiersvliegtuig Cometmet 35 Dassagiers aan boord, een buiklan ding moeten maken." De piloot zag geen andere kans om het er heel huids van af te brengen. Alles liep ten beste af en levens werden niet verloren. Veiligheid, hygiëne en ver fraaiing der werkplaatsen In het kader van de propagan da voor veiligheid, hygiëne en ver fraaiing der werkplaatsen, richt het Provinciaal Comité voor V.H.V. van Westvlaanderen, zoals voor gaande jaren, ook voor 1952 een wedstrijd in onder de werkgevers wier inrichting best beantwoordt aan de wettelijke voorschriften en tevens best geschikt is onder oog punten van veiligheid, hygiëne of verfraaiing, of van deze drie samen. Een kunstdiploma zal naderhand aan de modelinrichtingen uitge reikt worden. De werkgevers die menen daar toe in aanmerking te komen, wor den verzocht hun deelneming aan de prijskamp bij het Provinciaal Comité, Provinciaal Gouvernement, te Brugge, ten spoedigste te laten kennen. Zaterdag 1 November, Allerheili gen, heeft de plechtige inhuldiging plaats van E. H. J. Ghyssaert als Pastoor van de Sint Audomarus- parochie te Vinkem. Orde van de stoet: 1. Politie; 2. B.J.B. ruiters; 3. Muziekmaatschappij; 4. Oudstrij- ders met vlag; 5. Jongensschool; 6. Velo's; 7. Boldersgilde (wagen)8. Schoenmaker; 9. Bloemist (auto) 10. Bond der Kroostrijke Gezinnen (wagen); 11. Bakker; 12. Kraaiers van Beauvoorde (groep)13. Zin gende B.J.B, meisjes; 14. Smid (wagen)15. Timmerman (wagen) 16. Metser (wagen); 17. Garagist (auto's); 18. Boerengilde (wagen); 19. Reus «Belle»; 20. Meisjes school; 21. Audomaruswagen, pa troon der parochie: 22. Beenhouwer (auto); 23. Brouwer (Het Sas); 24. Kaarters (wagen); 25. Geitenbond; 26. Melkerij St Omer (auto's); 27. Handel (Jeep); 28. Boerinnenbond; 29. Vogelpikkers en brouwer (Per- Ie 281 (wagen); 30. Lustige Vissers (groen); 31. Duivengilde (wagen); 32. Bijenkwekers (auto); 33. Kerk raad. Gemeenteraad. Disraad, Geesteli ikheid, Genodigden. Ontvangst van Z. E. H. Pastoor aan de grens van de gemeente op •de weg naar het Zwaantje. De stoei; (begin) vormt zich bi.i Maurice Woutters om 2.30 uur. gaat door de Goudenhoofdstraat en ver der langs de gemeenteschool, liet dorp en de kerk terug naar het Goudenhoofd. Schouwing van de stoet door E. H. Pastoor, wanneer de stoet voor de tweede maal aan het Klooster voorbijkomt. Aanstelling in de kerk met een korte plechtigheid. Z. E. H. Allegaert is Roeselare- naar van geboorte (3-11-1896). Hij studeerde aldaar aan het Klein Seminarie. In 1915 begon hij aan 3 jaar wijsbegeerte en 4 jaar theo logie aan het Groot Seminarie te Brugge. De H. Wijding volgde op 21 Mei 1921, waarna hij tot ieraar aan het St-Leogesticht te Brugge werd be noemd. In 1932 volgde zijn benoe ming tot onderpastoor te Avelgem. Veertien jaar zou hij in deze ge meente werkzaam zijn. Op 15 Oc tober 1946 werd hij door Mgr de Bisschop overgeplaatst als Pastoor naar Outrijve, gemeente waar hij tot op heden zijn werkzaamheden tentoonspreidde. De plechtige aanstelling te Be- veren-Roeselare zal doorgaan op Allerheiligen, 1 November, te 14 u. De gevierde Koning en Kampioenen 1952 bij de Duivenmaatschappij «De Woudduif» te Ploegsteert, namelijk de Heer Georges Deblauwe, Ploegsteert; Mahieu Antoon, Wulvergem en Delangre Henri, Ploeg steert. Zij zijn omringd door het bestuur der maatschappij, waar onder wij herkennen de Heer Dclporte Jules, voorzitter; de Heer Cambier Eugène, ondervoorzitter; de Heer Bouten Floris, secretaris, en de Heer Delporte Raymond, schatbewaarder. Mgr Six bij de H. Vader Mgr George Six, apostolisch vi caris te Leopoldstad in Belgisch Kongo, werd door Paus Pius XII in particuliere audiëntie ontvan gen. In de Missiën van Scheut Op Maandag 27 October ver trokken drie Scheutisten naar Bel gisch Kongo. Het betreft hier E. P. August Severijns (Hasselt) naar het vicariaat Boma, E. P. Antoon Schotte (Beveren - Leie) naar het vicariaat Lisala en E. Br. August Matten (Veurne) naar het vicariaat Leopoldstad. Vermelden wij nog dat E. Pater Antoon Schotte, oud-missionaris is van China (Ningsia) en pas op 1 Augustus jl. In ons land terug keerde. In de nacht van Woensdag op Donderdag, is plotseling een gewei dige brand uitgebroken in de Meu belfabriek van Jules Cogge, gelegei. te Wingene op de Koker. Om streeks llu. ging de sirene en men zag na korte tijd de vlammen hoog oplaaien. De pompiers waren na betrekkelijk korte tijd ter plaatse en slaagden er in, de aanpalende gebouwen, nl. het woonhuis en de vernisafdeling, te vrijwaren. De pompiers zijn tot Donderdagmor gen ter plaatse moeten blijven. Vier van de vijf grote beuken de zer grote meubelzaak, zijn ten gronde uitgebrand. De schade werd op meer dan 800.000 fr. geraamd. De C.V.P.-Pracöee van Kamer en Senaat zijn Dinsdag te Brussel bijeengekomen om een onderzoek te wijden aan de huidige politieke toestand ln het land. Op de vergadering heerste een atmosfeer van.- optimisme en ver trouwen ln de toekomst. Eerste spreker was de Hr Ro- bijns, Limburger, die betoogde dat de Parlementsleden van de C.V.P. hun Inspanningen moeten aanwen den en hun talenten gebruiken, niet om de Regering voortdurend te be- critiseren, maar om haar te steu nen; dat de Regering in ieder geval de orde moet kunnen handhaven en dat een grondwetsherziening dient voorbereid. Door andere redenaars werd aangedrongen op een eensgezinde samenwerking en vooral dat de re gering nadruk zou leggen op die punten van haar programma die de goedkeuring wegdragen van de christelijk gezinde krachten van het land. Hr Van Houtte, Eerste-Minister, kwam zijnerzijds in het debat tus sen. De Regering aanziet het als haar plicht aan te blijven, betoog de hij. Zij zal voortwerkeim aan haar programma. De gewone be groting voor 1953 beloopt 77 mil liard, de buitengewone 20,6 mil- likrd. De volledige afwerking voor landsverdediging zal nog een bij komende 3 milliard vergen, maar hiervoor zal mededeling gedaan worden aan de buitenlandse part ners. Willen zij die ontbrekende 3 milliard ter hand stellen, dan zal het programma volledig worden afgewerkt, zo niet zal tering naar nering worden gesteld. In elk geval zal de Regering geen nieuwe belastingen heffen, en er zal voor gezorgd worden dat de Belgische munt zijn waarde blljve behouden. De onderwijs - politiek van de Hr Harmei zal eveneens verder worden doorgevoerd, wijl ervoor zal gezorgd worden dat de sociale voordelen kunnen worden 'eehouden. Ten slotte kwam de Hr Lefevre, Hrtijvoorzitter, aan het woord. HIJ drong erop aan dat de Rege ring de publieke opinie beter zou voorlichten over haar verwezenlij kingen, maar dat zij vooral meer aandacht zou schenken aan de Middenstand. Met vertrouwen in de toekomst, werd deze vergadering beëindigd. Ter bevordering der beschaafde omgangstaal Tijdens het weekeind viel op de Zugspitse, de hoogste top van. de Beierse Alpen, 60 cm. sneeuw. Thans bedraagt de sneeuwlaag 2 meter hoogte, hetgeen aanzienlijk Is voor deze periode van het jaar. TWEEMAAL VIER GESLACHTEN TE ST-ELOOIS-WINKEL Op de weg Parijs-Cahrleville kwamen de P a r i j s e industrieel Pierre en zijn echtgenote om het leven bij een auto-ongeval. De man was op slag gedood, de vrouw ademde nog wat, maar gaf kort daarop eveneens de geest. In het politioneel verslag werd evenwel vermeld dat beiden op slag werden gedood. Dit is nu aanleiding ge weest tot een proces. Zo immers de vrouw haar man niet overleefde, j moest hun ganse fortuin overgaan naar de erfgenamen van de indus trieel; leefde zij slechts één minuut langer dan haar man, dan zou zij erfgename zijn geweest van haai man en kwam haar deel toe aan haar familie. De familie van de veróngelukte wil nu bewijzen, aan de hand van getuigenissen, dat de vrouw enkele stonden haar man overleefde, om een deel van de koek ta.kunnen krijgen. De Rechtbank zal nu dienen te bepalen zo de vrouw al dan niet te vroeg officieel als overleden werd aangegeven. St-Eloois-Winkel kent tweemaal vier geslachten in vrouwelijke lijn. Het zijn Mevr. Marie Boucquet, 8 7 jaar; Mevr. Madeleine Dedeur- waerder, 56 jaar; Mevr. Henriette Vanhie, 31 jaar; Mej. Marie-Rose Delva, 18 m. en Mej. Marie-Claire Joye, 14 maanden. o Üifil fl1 Éfl BUITENLANDSE firma, die hetzelfde DURFT doen: HAARDEN (gepatenteerd) VÉRWARMDE KUBIEKMETERS 200 - 275 - 4O0 ml BUFFETTEN EN FORNUIZEN (LAGNEAU patenten) VERWARMDE KUBIEKMETERS i 300 mJ SCHIFTINGSWEDSTRIJDEN TE BRUGGE, OOSTENDE EN ROESELARE In aansluiting met een vorig be richt betreffende de inrichting door Westvlaanderens Toneelbond van een provinciale wedstrijd voor de clamatie ter bevordering der be- beschaafde omgangstaal hebben wij nog enkele inlichtingen ingewon nen, ten behoeve van de jonge lie den, die aan de wedstrijd wensen deel te nemen. Er zijn drie categorieën voorzien: een tot 16, een tot 20 en een tot 25-jarige leeftijd. De schiftings wedstrijden zullen plaats hebben: te Brugge op 30 November e.k.; te Oostende op 7 December e.k. en te Roeselare op 7 December e.k. Er worden telkens twee prijzen per categorie toegekend. De eindwedstrijd waaraan de best geclasseerden van de schif tingswedstrijden zullen mogen deelnemen zal plaats hebben op een nader te bepalen datum in Ja nuari e.k. te Brugge. Aan de eerste twee van iedere categorie wordt weer een prijs toegekend en de beste voordrager van de wedstrijd wordt laureaat uitgeroepen en be haalt de provinciale beker. Voor de schiftingswedstrijd moet iedere deelnemer of deelneemster uit het hoofd voordragen een lui mig en een ernstig gedicht of pro za, naar vrije keuze. Voor de eind- wedstrijd moet een opgelegd stuk voorgedragen worden en een naar vrije keuze, eveneens afwisselend ernstig of luimig. De deelnemers worden verzocht zich zo spoedig mogelijk te laten inschrijven op een der volgende adressen: Voor Brugge: bij de H. F. Bour don, Prins Leopoldstraat 18, Sint- Kruis. Voor Oostende: bij de H. A. Maes, Peter Benoitstraat 60, te Oostende. Voor Roeselare: bi] de H. O. Vandenbroeke, Cichoreistraat 27. Roeselare. Opgegeven dienen te worden: naam en adres, leefti'd en af schrift van de voor te d: gen stuk ken. De inschrijving is kosteloos. Uiterste datum van inschrijving: 8 dagen voor de wedstrijd. De uit slag zal nog dezelfde avond, na I afloop van de schiftingswedstrijden bekendgemaakt worden en tevens zullen aangeduid worden zij die aan de eindwedstrijd zullen kun nen deelnemen. De wedstrijden zijn openbaar en vrij voor iedereen die belang stelt in de voordrachtkunst. De Correctionele Rechtbank van leper, kamer met drie rechters, heeft op Donderdag 80 October een aanvang gemaakt met de zaak ten laste van een achttal personen, die ervan beticht zijn, nagemaakte of vervalste Belgische bankbiljetten van 1.000 fr. tussen 1 Mei 1952 en 4 Juni 1952 uitgegeven te hebben, of gepoogd, te leper, Komen. Wer- vik, Geluwe, Poegsteert en De Panne. Verschillende personen werden ln betrek hiermede opgesloten, waarvan vijf steeds aangehouden zijn, te weten: Zegres Roger, slachter, wonende te Wervik, deze zou zich te Geluwe minstens 225 nagemaakte biljetten aangeschaft hebben en daarvan minstens 1 uitgegeven hebben te Geluwe, 7 te Komen en 3 te Wer vik en eveneens 3 te leper. Betich te is verdedigd door Meester Six uit Komen. Lecleir Gerard, beenhouwer, wo nende te Geluwe, en zijn echtge note Bintein Antoinetta zouden minstens 250 nagemaakte biljetten te Geluwe en elders in het Ieperse uitgegeven of gepoogd hebben uit te geven. Lecleir is bijgestaan door Meester Snoeck uit Menen en Bin tein door Meester Boone uit leper. Verhack Andréas, wonende te Boezinge, heeft als raadsman Mees ter Boone uit leper en zou minstens door zijn tussenkomst, de daders geholpen of bijgestaan hebben in de voltooiing van het misdrijf. Zegres Robert, slachter-chevil- leur, wiens geval verdedigd wordt door Meester Vanaerde uit leper, zou minstens 3 biljetten te Komen, 7 te Ploegsteert en in twee maal 18 biljetten te leper uitgegeven of gepoogd hebben uit te geven. Drie betichten verschijnen vrij, te weten: Haeke Bertha, herbergierster, wo nende te leper, bijgestaan door Meester Vandermeersch Jozef, uit leper, zou minstens 2 nagemaakte of vervalste bankbiljetten van 1.000 frank uitgegeven of gepoogd hebben uit te geven te De Panne. De Troch Amanda, nij veraar te Denderleeuw, die verdedigd wordt door Meester Bauwens uit Aalst, zou zich minstens plichtig gemaakt hebben aan medeplichtigheid. Souvage Willy, kellner, wonende te leper, zou minstens 2 nage maakte biljetten te De Panne uit gegeven of gepoogd hebben uit te geven. Hij wordt bijgestaan door Meester Vandermeersch, zoon, uit leper. Verhack verschijnt met de ver zwarende omstandigheid, dat hij wegens dergelijke feiten in 1951 reeds door net Hof van Beroep te Gent, veroordeeld werd tot 3 jaar gevangenisstraf. Beide laatste betichten bevinden zich eveneens in staat van wette lijke herhaling. De Troch werd door het Hof van Beroep te Brussel, in 1948, gestraft tot 1 jaar gevangenis en Souvage werd door hetzelfde Hof van Be roep, in 1947, veroordeeld tet een gevangenisstraf van 4 jaar. De rechtbank is samengesteld door de Heer Voorzitter Lefebre, bijgestaan door de H.H. Rechters Verfaillie en Talpe. Het openbaar ministerie is ver tegenwoordigd door de substituut van de Heer Procureur des Ko- nings, de Heer Biebuyck R. De griffier is de Heer Claeys C. Niet minder dan 15 getuigen zijn opgeroepen. Te Aken heeft een Belgische sergeant zijn revolver afgevuurd op een Duits meisje dat nogal erg ge wond werd. De sergeant, en ook een soldaat die hem vergezelde, zouden zijn aangehouden. De Amerikanen hebben een bijzonder grote helicopter gemaakt, die meer dan 10 meter hoog is, wijl de spanwijdte van de schroef na genoeg 40 meter bedraagt. Te Charleroi is zekere Van Bael, zaakvoerder van een grote firma aldaar, aan de haal gegaan met de inhoud van de kas. belo pende een half millioen frank.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 7