VOOR POPERINSE EN IEPER 12 15 Dat is Vaderlandsliefde zonder... Elf Bij Gaston Duribreux Onze Prinses Josephine-Charlotte verloofd met Erfgroothertog Jan van Luxemburg Vader van 5 kinderen uit Beseiare jammerlijk om het leven gekomen bij Mijnongeval te Frameries 1 Vroma Dodenherdenking in de Krypte de IJzertoren van Bankbediende door auto gedood te Oostnieuwkerke m WÈtm. 11111 m KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG NOVEMBER 1952 BUITENLANDS OVERZICHT Wesivlaanderen en het Davidsfonds ter ere.. ll November 1952 Daer u/aren twee Conincksldnderen Plechtige uitvaart midden een nog nooit gezien© treurende menigte Aanrijdende personenwagen door Stoplichten van tegenligger verblind Slachtoffer van de storm BPy I m HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuerastraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leieatraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELAR" (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48* JAAR. N' 46. POSTABONNEMENT 1952: relglë (tot einde 1952) 23 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge NOVEMBER, dan staat het verleden voor ons. 15 November, dan denken we aan het he den en aan de toe komst. 11 November Dan herdenken we, bedenken we, wat de vrijheid heeft gekost. Maar de vrijheid kostte bloedzingen we in het lied: «De Schelde». 15 NovemberDan vieren we 's Kon inga naamdag. Officieel wordt die dag gevierd; mocht hij het ook anders zijn! Zaterdag in de steden en garnizoenplaatsen. Zondag ln de gemeenten en te lande, wordt het «Te Deum» ge zongen. In de steden alleen maar het Te DeumIk hoorde dat er reeds steden zijn waar op 11 November ook nog slechts een «Te Deum» gezongen wordt; het «Te Deum» der bevrijding... Daar zijn de doden voor goed vergeten... Zo gaat het... Bij ons wordt Zondag het «Te Deum» gezongen na de Hoogmis. Dat ls... oneindig beter. Daar ma ken de officiëlen er zich niet van al met tien minuten officiële de votie die bestaat in rechtstaan en om te kijken naar 't oksaal als de koster de Brabangonne begint te spelen. Ik heb een hekel aan dat gedoe. Ieder Zondag wordt na de Hoogmis het gebed voor de Koning gezongen. Dan schieten er nog een dozijn mensen en wat kinders over, de anderen zijn al lang bui ten. Maar op Zondag zullen er van die weglopers zijn die zullen inspectie houden om te weten of die of gene wel aanwezig is bij dat officieel Te Deum Het ras van de Farizeeërs is bijlange nog niet uitgestorven. 15 November mag niet enkel of ficieel zijn. Op die dag moeten we denken aan het heden en aan de toekomst van ons vaderland. De vrijheid kostte bloed. De vrijheid te bewaren, te be vestigen, te vrijwaren, dat is va derlandse plicht voor ieder van ons. Wij, in Vlaanderen, zijn geen... Hoerah-patriotten, we zin gen niet bij alle gelegenheid (al was 't een... vinkenzetting) de Brabangonne maar we houden van ons land, we houden van onze Koning, we houden van onze vrij heid. We lopen niet te koop met die overtuiging. Ze zit zo diep, dat we die maar in grote omstandig heden naar buiten brengen. Zoals op morgen 's Konings Naamdag! Op die dag bekijken we het he den en de toekomst. Hij is ons sympathiek, die Jonge Koning. Kan het anders? We hebben zo vele sprookjes en legenden gehoord of gelezen over prinsen en prinsessen, paradijs historietjes vol zonneschijn en feestmuziek. Maar anders was het voor Ko ning Boudewijn. Koningin Astrid, moeder van het land, even als zij de moeder was van haar kinderen, ontviel ons en hun; Dan de ballingschap: die harde, onmenselijke ballingschap van de koning en de koningskinderen; daarna de onbegrijpelijk zware ballingschap in Zwitserland, bal lingschap opgelegd niet door Duit se onmensen, maar door... be schaafde Belgische regeringen. Daarna die haat-campagne tegen Leopold III. Daar hebt gij de... rozenpaden die prins Boudewijn naar de troon hebben geleid. Hoe moet dat alles ingewerkt hebben op het gemoed van een kind, op hét gemoed van een jonge man? Vroeg heeft Bou dewijn de... kruisweg leren kennen en... gaan! En toch heeft hij het koningschap aanvaard. Wie meer dan hij kan weten en gisten wat dat betekent. Hij is ons sympathiek, om dat alles. Hij is ons, Vlamingen, sympa thiek, geweldig sympathiek. In zijn naam herleeft een stuk historie van Vlaanderen. We had den vele Boudewijns als graaf. Maar hij greep ons naar de ziel wanneer hij, de jonge koning, over de radio tot ons, Vlamingen, sprak in onze taal. In onze taal? We luisterden verbaasd en... opgeto gen. Hij sprak onze taal, scho ner, beter dan wij zelf. En hij mocht ons die koninklijke raad geven onze taal te eerbiedigen en beschaafd te spreken. De raad van een jonge kening, die weet dat ernst en plicht hem ouder maken dan hij is. Woorden van een jonge man die de taal van zijn volk leerde spreken, waar zovele politiekers en politieke hansworsten in ons land willen 't land besturen en niet eens de taal verstaan van de meerderheid van het volk. Die jonge Koning is voor ons een jonge, maar grote belofte. Eet is ons, Vlamingen, allen een grote en zware plicht ons te scharen rond Koning Boudewijn. Hij leerde ons begrijpen, leerde vorstelijk met ons te spreken. Wij leerden hem begiijpen* pal staat het Vlaamse volk naast hem. Uit de treurige jaren van dat jong leven en uit dat wederzijds begrijpen is die sympathie gegroeid. Die sympathie is een waarborg voor de vrede in ons land, vandaag en morgen. Heer, bewaar ons onze Koning. Domine salvum fac regem... Dat horen 's Zondags de weinigen die... patiëntie genoeg hebben om te bidden, met de Kerk, voor de Koning. Op 15 en 16 November zullen de klaroenen kletteren, de vlaggen wapperen, de regimenten opstap pen, al wat officieel is willen deel nemen aan het «Te Deum»... vol le kerken! Al de kosters en organisten zul len de registers hun gang laten gaan en de Brabangonnelaten dreunen, voor 's Konings Naam dag! Acht dagen later zal de pastoor na de Hoogmis wederom zingen «Domine salvum me fac» en... buiten de kerk zullen de mannen die vooraan stonden bij het Te Deumhun sigaret aan 't roken zijn! Heeft de jonge Koning, heeft het land, heeft ons Vlaamse volk, heeft het hele vaderland er geen baat bij... Is het in enze troebele tijd niet gewenst, niet nodig dat wij precies zestig... seconden langer in de Hoogmis blijven 's Zondags om gemeend mee te bidden dat gebed voor de Koning: «Heer, bewaar onze Koning Boudewijn»... Dat is vaderlandsliefde zonder klaroenen en zonder... dekoraties. PÉ VLAMYNCK. DE WAGEN KRAAKT... IKE OVERWINNAAR Eisenhower heeft het dus ge haald. 't \/as tijd dat het gedaan was op de een of de ander manier met die kiescampagne. In Bel gië mag die, volgens de grondwet, ■nooit langer duren dan lfi dagen en dat is al meer dan genoeg. Welnu in de States duurt ze prar- tisch 6 maand, en wanneer de kiesstrijd dan ten einde is, dan is er nog geen nieuwe regering. Het zijn nu alleen de grote kiezers die verkozen werden. En die moeten nu eigenlijk op 15 De Tijdens de gebeden der overledenen in de Krypte: v. 1. n. r. Itemer ken wij o.m, op de eerste rij kun stschilder Sam. De Vriendt; de hr Clottcns; Prof. Franssen; Z. E. II. Cnudde en de twee Paters Min derbroeders die hen bijstonden. De 11 Novemberherdenking aan de IJzer te Kaaskerke is dit jaar niet doorgegaan in de schaduw van het witte kruisje dat eens tussen de puinen van de IJzer toren oprees. De storm, die Vrij dagmorgen van verleden week over de streek raasde als een wildeman, heeft lget kruisje om vergeworpen en alleen e.cn klein restje laten staan met het versje Hoop op de oogst, O Vlaandcr- iand Het puin is weer volledig puin geworden en door de Pax- poorl, heen heeft men een nog schrijnender beeld van verwoes ting nu de twee betonnen stom pen weer alleen oprijzen boven de Krypte. In dit kader hebben zich Dins dag 11 November een paar hon- Ja, in de huidige tijdsomstandig heden. is er nog plaats voor een wondermooi sprookje. Gans het land heeft Vrijdagavond met vreugde de mare beluisterd die over de radio verspreid werd: Z. M. Koning Leopold III heeft toestemming verleend tot het hu welijk van zijn beminde dochter, H. K. Hoogheid Prinses Joséphine- Charlotte van België, met Z. K. Hoogheid de Erfgroothertog Jan van Luxemburg DE PRINSELIJKE VERLOOFDEN Er is blijdschap in het land om dit verheugend nieuws, en iedereen haalt bij dergelijke gelegenheden graag herinneringen boven uit het verleden. Prinses Joséphine - Charlotte, oudste dochter van Koning Leo pold III en de betreurde Koningin Astrid, werd geboren te Brussel op li October 1927. Reeds heel jong verscheen zij ln Gezin, op het kasteel te Laken, tot allen in Juni 1944 naar Duitsland gedeporteerd werden. Na de wereldramp was Prinses Joséphine-Charlotte de eerste om voor een kort verblijf naar België terug te keren op 11 April 1949. Het was of de zon eindelijk terug door de wolken heenbrak. Van Aarlen tot De Panne trok de Prin ses door het land, geestdriftig be groet door gans de bevolking. Op 10 Maart 1950 keerde de Prinses definitief terug in ons land en sedertdien ziet men haar regel matig bij allerhande plechtigheden en feestelijkheden in het publiek verschijnen. De Prinses toont veel belangstel ling voor sociale werken en voor de muziekkunst. Zij brengt vaak bezoeken aan kindertuinen en va- cantiehuizen voor kinderen en woont regelmatig kunstvoorstellin gen bij. Prins Jan, prins van Nassau en het publiek samen met Koningin Bourbon-Parma, is op 5 Januari Astrid. Haar lieve verschijning werd altijd met geestdrift begroet. Nauwelijks 8 jaar oud, verloor de Prinses haar Moeder en van dan af zag men haar als oudste van het gezin haar jongere broertjes vergezellen, wanneer de Prinsen op openbare plechtigheden moesten aanwezig zijn. Van bij het uitbreken van de oorlog, verblijft de Prinses onder bewaking van de bezetter, met de andere leden van het Koninklijk 1921 geboren op het kasteel te Berg in Luxemburg, aks oudste zoon van Prins Felix van Bourbon-Parma en de thans regerende Groothertogin Charlotte. Op 5 Januari 1939, toen hij 18 jaar oud werd, ontving de Prins officieel de titel van Erfgroother tog. Hij is de oudste van zes kin deren en heeft 1 broer en 4 zusters. Zijn zuster, Prinses Alix, is gehuwd met Prins Antoine de Ligne. en zijn zuster Prinses Marie Gabrielle met de Deense Graaf Knud Holl- sten Ledreborg. De Prins moest in 1940 zijn stu diën in Luxemburg onderbreken en volgde zijn ouders in ballingschap, eerst in Frankrijk en daarna in Engeland en dè Verenigde Staten. Tijdens de oorlog voltooide hij zijn studies in Canada om in 1942 naar Engeland terug te keren, waar hij dienst nam bij de Irish Guards. Hij maakte deel uit van de troepen die in 1944 België bevrijdden. Op 10 September kwam hij met de eerste bevrijders in Luxemburg toe. Prins Jan, die staathuishoudkun de, rechten en wijsbegeerte heeft gestudeerd, is lid van de groother togelijke raad van State. Hij is eveneens kolonel en adjunctinspec teur van het Luxemburgse leger, waarvan zijn vader, Prins Felix, inspecteur-generaal is. Hij is dra ger van verschillende hoge onder scheidingen, waaronder het groot kruis der Souvereine Orde van Malta. De veel bereisde Prins, die tevens bekendstaat als een uitstekend causeur, is een zeer sympathiek man. Zowel in ons land als in het Groothertogdom, heerst grote vreugde bij de bekendmaking dezer verloving. Met weemoed zal België zijn Sprookjesprinses zien heen gaan, die zo sterk in zich de her innering draagt van onze betreur de Koningin Astrid. derd getrouwen rond de Krypte der gesneuvelden geschaard om te bidden voor hen die streden en vielen en om er zichzelf aan te herinneren dat 11 November een dag van overwinning en vrede moest zijn. DE ZIELEDIENST Ta 10.30 uur werd in de stem- misre kerk van Kaaskerke een plechtige Zieledienst opgedragen door Z. E. H. Pastoor Cnudde aan het altaar bijgestaan door twee EE. PP. Minderbroeders. Toon dichter Renaat Veremans bespeel de met. zachte hand het harmo nium. Eenvoudig en schoon in een rustige dorpskerk waar het pre cies geleek of de laatste oorlogs wonden pas geheeld waren, want de nieuw-aangebrachte muurschil deringen, waar een prachtige Lieve Vrouw van Vlaanderen in voor komt omringd door frontsoldaten en middeleeuwse ridders, herinne ren zo sterk aan al het doorstane oorlogsleed. Vooraan hebben de leden van het Bedevaarteomité plaats geno men. Wij bemerken de Heren Prof. Fransseft, E. Clottens, Brouckaert, Lebeer, Aertsens, Gaby Vandeput.- te, E. Clauw, De Raedt. Pol Daels, kunstschilder Sam. De Vriendt, Karei Van Cauwelaert,, Clement De Landt.sheer, L. Vande Kerckhove, Senator Feryn, Van Hoeck, pro vincieraadslid, Mter Van Dieren, Flor. Grammens en meerdere an dere vooraanstaanden. Z. E. H. Cnudde hield na het Evangelie een korte toespraak tot de gelovigen en vroeg hen met aandrang te bidden voor de ziele- lafenis der gesneuvelden en voor (Zie vervolg blz. 2) gember bijeenkomen om de pre sident te kiezen. En dan duurt het nog tot ZO Januari vooraleer die nieuwe president in functie treedt. De politiek schijnt dus in Ame rika iets te zijn waarop men de leuze van de tijd steeds vlugger niet heeft weten toe te passen. Ware Amerika nu een kleine re publiek van Centraal Amerikq, dan zou dat nog zoveel belang niet hebben, maar de States zijn nu eenmaal de leidende mogendheid van de vrije wereld en bijgevolg ook het land dat, naast de Sovjet unie, het meeste gewicht in de internationale balans gooit. Men kan dan ook niet anders dan betreuren dat die ouderwetse verkiezingsprocedure de gehele we reld doei stil staan. En indien Eisenhower maar in de praktijk zijn regering wou in zetten en bv. zijn persoonlijke af gevaardigden zetten naast elke mi nister van Truman en zelf met de huidige president wou besprekin gen houden over de grote beslis singen die moeten genomen, dan zou de wereld toch weten waaraan zich te houden. In sommige kringen neemt men hem dan ook kwalijk dat hij dat niet doet. En toch is dat begrij pelijk en aannemelijk, aangezien het pas op 15 December is dat hij eigenlijk door de grote kiezers moet verkozen voorden. Tot op dat ogenblik mag hij dus niets doen dat hem enigszins bij die grote kiezers zou kunnen in opspraak brengen en het is pas nadien dat hij de handen vrij zal krijgen. Wanneer Ike pas op 17 Novem ber een onderhoud heeft met Tru man dan is het daarom. Wanneer hij verder spreekt van tijdens de eerste week van December naar Korea te gaan, dan zal1 dit ook wel gedeeltelijk zijn om te vermij den dat hij vóór 15 December standpunt zou moeten kiezen in gewichtige aangelegenheden. En intussen kan Truman ook niet veel ernstigs verrichten, want hij weet niet of Eisenhower mor gen niet alles onderste boven zal keren. De andere landen bouwen trouwens ook niet meer op beslis singen van de huidige regering, omdat ze niet weten voor hoelang die beslissingen nog zullen gelden. Op de algemene vergadering van de U.N.O. bv., die thans te New- York bijeen is, voelt men dat zeer goed. De wagen van de wereldpolitiek kraakt dus, omdat de Verenigde Staten nog steeds hun verkiezin gen houden zoals in de tijd van de krakende wagens, in plaats van dit aan te passen aan het rhythme van de atoomvliegtuigen. HET ONTSLAG VAN TRYGVE LIE De grote wereldkranten versche nen Maandag en Dinsdag met grote koptitels over de breedte van een gehele bladzijde en met slagzinnen als deze: «Een bom ontploft in de U.N.O. - Trygve Lie neemt ontslag. Alleman doet alsof dit ontslag het laatste was dat men verwacht te. Wij hebben het nochtans se dert. drie weken aangekondigd. Het lag in de lijn van de feiten. Waarom f Wel heel eenvoudig om dat Trygve Lie van alle kanten verdacht en uitgemaakt wordt. De communisten verwijten hem dat hij 'n propaganda- en werkinstru ment is in de handen van de Ver enigde Staten, en in de Verenigde Staten werpt men hem naar het hoofd dat zijn secretariaat te New- York een spionnage- en propagan- danest geworden is voor de landen achter het ijzeren gordijn. In die omstandigheden is het dan toch niet zo zonderling dat de man zou zeggen: ik heb er ge noeg van. Maar nu moeten ivij er toch ook dit aan toevoegen: zeggen: ik neem ontslag, en het werkelijk aftrappen zijn twee dingen. Inderdaad. In de tijd dat Lie aangesteld werd als algemeen U.N.O.-secretaris boterde het nog enigszins tussen het communistisch blok en de vrije wereld. Thans is dat absoluut het geval niet meer. In die omstandigheden ziet men dan ook moeilijk in wie er als op volger van Lie zou kunnen aan geduid worden. De candidaat die de goedkeuring van Rusland zou wegdragen zou waarschijnlijk door de vrije landen worden afgewe zen, en omgekeerd. Het is dan ook niet zo onmoge lijk dat de gehele U.N.O. ten slotte Trygve Lie zou smeken te willen aanblijven. Want als hii het wer kelijk moest aftrappen en men vindt neen opvolger bij gebrek aan onderling akkoord, dan zou de U.N.O., ook uiterlijk en structu reel, lelijk ziek geworden zijn. Vraagt men He aan te blijven, dan kan hij echter ook zijn voor waarden stellen en heel de troe bele atsmosfeer een beetje helpen opklaren. Wat er ook van zij, het feit al leen dat Lie met zijn ontslag moet zwaaien, is een hoorbaar bewijs dat de wagen van de U.N.O. hard aan 't kraken is. NOORD-AFRIKA EN HET KOLONIALISME Wij trokken vóór enkele weken hier de aandacht op het feit dat de huidige zitting van de U.N.O. vermoedelijk vooral op twee pun ten zou hameren: Korea en Afrika. Dit is inderdaad zo geworden. En de Afrikaanse gesprekken en discussies zijn zodanig dat ze in feite ook een luid gekraak van de U.N.O.-wagen laten horen. Hoofdschotel is: de inschrijving op klacht van de Arabische volke ren, van de Franse politiek in Al- gerie en Tunis. Welnu de Fransen houden vol dat de U.N.O. daar niets mee te zien heeft, want dat dit binnen landse aangelegenheden zijn. En inderdaad: krachtens de Franse instellingen zijn die beide Noord- Afrikaanse gebieden niet alleen stukken van het Franse imperium, maar echte departementen zo goed als de Pas de Calais, Seine et Oise, enzovoort. (Zie vervolg blz. 2) Op de ellendigste boemel van België, met wagons uit het oud stenen tijdperk, met een kwartier vertraging, met een beregende snoet... en bij elk station twee maal gekarnd - stilvallen en star ten zo reizen we van Brugge naar Kortrijk, een reis die een half uur langer duurt dan Brugge- Brussel... Doch vóór Radio Kortrijk heb ben we de eer het woord te voe ren met Gaston Duribreux, een even dooreengeschud man, doch een gelaten en beheerst mens, die we zalige en zalvende woorden hoorden spreken vóór de Radio. En de boemelbommel-terug wordt een plezierreis. Daar we nu de ge legenheid krijgen om nader met Duribreux kennis te maken. Om hem aan onze goede lezers van Het Wekelijks Nieuws voor te stellen. Iets wat hij verdient. Want in hem begroeten we hier een der beste onder de levende roman schrijvers uit ons gezegend West- Vlaanderen. Bewijzen? Eenvoudig: drie jaar naeen valt hem een schit terende bekroning te beurt. "Vóór drie jaar: de grote prijs der Scriptoria Catholic te Brus sel, met zijn krachtige roman De Grote Hemme Verleden jaar: de grote roman prijs der provincie Westvlaanderen met zijn nieuwe roman De Zure Druiven En thans verovert hij pas een goeie week geleden de Em. Vlie- bergh-prijs van het Davidsfonds 1952, met zijn roman: Tussen Duivel en Diepzee Laten we hier kort doch harte lijk herhalen, en deze keer uit naam der tienduizenden lezers van «Het Wekeljks Nieuws»: Gaston Duribreux, proficiat! Want onder deze tienduizenden zitten er duizenden leden van ons groeiende en bloeiende Davids fonds. Zij zijn de bevoorrechten, die deze nieuwe, meesterlijke ro man van Duribreux, als eerste nummer der boekenreeks 1953 zul len bekomen. In deze Em. Vlie- beri'h-prijskamp hebben 27 roman schrijvers medegedongen. Zo krijgt het Davidsfonds kans werk van eerste gehalte aan zijn publiek voor te leggen. Dank zij dergelijke prijskan die van het Davidsfonds een he inspanning vergt, kan het alle; beste worden verkozen. Want dez 27 zijn geen der minsten. Alleei schrijvers die werkelijk iets aan kunnen, durven in deze prijskam] mededingen. We hebben een beetje met Du ribreux over dit nieuwe boek ge praat. Zeg er eens een woord over! Het boek speelt zich hoofd zakelijk af op een lichtschip. Een moord, het zoeken naar de ophel dering, en de diepere morele ge volgen voor de zoeker, die tot lou tering en bezinning komt, samen met een kameraad, op de eenzaam heid van die zeekluis... Nee, we kunnen noch mogen niet alles vertellen wat Duribreux ons verklapte: de nieuwigheid zou er af zijn. Doch onze vreugde wil len wij hier uitspreken over het feit, dat dit boek er een is met een verheven uitkomst, met idea listische inslag. In deze neerhalen de en materialistische tijd doet het deugd aan 't hart telkens we van een boek kunnen zeggen: Het is niet alleen een hoogstaand lite rair werk, het is ook een goed boek. Ja, vertelt Duribreux, ik heb destijds in het Davidsfonds (reeks 1940) mijn roman gepubliceerd: De Laatste Vissers Dit boek bracht ons destijds de openbaring van de romancier Du ribreux, en tevens zijn bekendheid op grotere schaal. Het is de eerste niet van onze grote schrijvers, die een nader toetreden tot het. 'grote publiek aan het Davidsfgnds te danken hebben. Gaston Duribreux is te naaste Meie 50 jaar oud. Hij werd, te Oostende geboren,verbleef een eind in 't buitenland, doch kwam naar de zee terug, om er hotelier te worden te Mariakerke. Terug naar de zee! Een gevoel dat zijn leven bepaalde, een gevoel dat zijn werk bepaalt. Dit werk speelt zich vooral af aan zee, onder het vis sersvolk. We hebben allemaal Bruungelezen, De Laatste VissersHet Gouden Zeil Karoen De Roeschaard en (Zie vervolg blz. 2) Het was Zaterdagnamiddag, rond 14.30 uur, toen men in de Wervikstraat enkele mensen ge jaagd zag over de straat lopen. Fluisterend vernam men men durfde het haast niet uitspreken dat David Roger in de mijn verongelukt was. In ieders mond lag dat zelfde woord: «Maar dat is verschrikkelijk, dan blijft de vrouw daar alieen met haar vijf kleine mannekensWij hoorden ontelbare mensen zeg gen dat dit zeker het pijnlijkste verlies was dat ze in hun leven hadden gekend. Een jonge man, blij en opgeruimd, nederig en beminnelijk die er nog zo brood nodig was voor zijn vrouw en kindereu. Roger David was pas dertig jaar sedert 20 Juli, hij leefde alleen om te werken voor zijn gezin en hij is ook gevallen als slachtoffer in zijn werk. HET TRAGISCH ONGEVAL Zaterdagmorgen was Roger, op geruimd zoals altijd, naar de mijn in Frameries vertrokken. Zijn laat ste woorden waren: «Moeder, ik verlang tegen dat ik vanavond thuis kom om Dirkske terug te zien Dirkske, die pas één jaar is sedert Mei, was enkele dagen in ERÏGHOOTHLRXOG JAN rrinses JOSÉrHLNE CIIARLClTL Vrijdagavond 7 dezer, was de grote baan Roeselare - Diksmuide, ongeveer op de scheidingslijn van Hooglede en Oostnieuwerke en nog op het grondgebied dezer laatste gemeente, het toneel van een tra gisch verkeersongeval waarbij de door iedereen in de streek gekende en zeer geachte kasloper en verze keringsagent, dhr Maurits Vanden- bussche uit Oostnieuwkerke, op on gelukkige wijze om 't leven kwam. Rond 20.30 uur was dhr Vanden- bussche, woonachtig te Oostnieuw kerke, Roeselarestraat 128, per fiets op weg naar huis. Blijkbaar wilde hij de moeilijke doortocht vermij den op de rechtstreekse baan Roe selare - Oostnieuwkerke waar een nieuwe weg in aanleg is en verkoos hij daarom voorzichtigheidshalve de baan Roeselare - Diksmuide te gebruiken om dan aan Sleyhaeghe links af te slaan en aldus zijn woonplaats te bereiken. Daar deze grote baan geen fiets- lad heeft reed dhr Vandenbussche üterst rechts. Plots werd hij met geweld langs chter aangereden door een perso- \enwagen Citroën komende uit le richting Roeselare. De ongeluk kige wielrijder werd, over de gras berm heen, in de gracht geslingerd terwijl zijn fiets, schier onbescha- iigd op het wegdek bleef liggen. Precies op het ogenblik dat de on gelukkige aanrijding gebeurd was, kwam dhr Marcel Verpoort uit Oostnieuwkerke uit een aldaar ge legen woning. Toen deze persoon op straat kwam. bemerkte hij nog net een auto die rechts van de baan wegreed en een paar meter verder met het rechtervoorwiel in de gracht terecht kwam. In de duisternis was er verder niets te onderscheiden en toen de hr Marcel Verpoort tot bij de per sonenwagen ging om te informe ren wat er haperde en om even tueel hulp te bieden, stapte de ge leider van de wagen, dhr Vande- walle handelaar in bouwstoffen te Veurne, uit zijn voertuig en zegde gans ontdaan: «Ga toch eens mee om te kijken wat er gebeurd is, ik geloof dat ik iemand heb aange beden Het slachtoffer dhr Maurits Vandenbussche. In een naburige woning werd een lantaarn gehaald om bij te lichten en na enkele ogenblikken vond men in de gracht dhr Vandenbus sche, bewusteloos en bloedend uit mond, neus en oren. Dokter en priester werden verwittigd en men droeg de stervende in een woning binnen. E. H. Dewitte, onderpastoor te Oostnieuwkerke, diende het slachtoffer in extremis het H. Olie sel toe. Zonder tot het bewustzijn terug te keren gaf dhr Vandenbus sche enkele ogenblikken later de geest aan de gevolgen van een schedelbreuk. VERBLIND DOOR TEGENLIGGER Diep onder de indruk van het tragisch gebeuren, gaf dhr Vande- walle het relaas van het ongeval. Een andere auto komende uit de richting Diksmuide en die tot nog toe niet kon vereenzelvigd worden, naar getuigen staande houden, een zware vrachtwagen met beten, ver blindde de voerder van de perso nenwagen door zijn sterke kop lampen, zodat dhr Vandewalle op de baan niets meer kon onder scheiden. Hij voelde alleen de schok der aanrijding en remde dadelijk met het gevolg dat zijn wagen rechts van de baan afweek en gedeeltelijk in de gracht te recht kwam. Het ongeval is des te onbegrij pelijker, daar men na het ongeval vastgesteld heeft dat het achter licht van de eerder weinig bescha digde fiets, nog normaal werkte. Nog dezelfde avond stelde de Rijkswacht van Roeselare een on derzoek in, terwijl ook het parket ter plaatse kwam. EEN GRAAG GEZIEN MAN GING HEEN Het is met verslagenheid dat men te Oostnieuwkerke, waar dhr Van denbussche woonachtig was samen met zijn beide zusters, het droevig gebeuren vernam. Dhr Maurice Vandenbussche, geboren te Oost nieuwkerke op 19 Juli 1896. Kas loper bij de Bank Société Générale en tevens Verzekeringsagent, was in het Roeselaarse en tot ver in de Provincie een graag gezien man. Hij was een voorbeeld als onver moeibaar en eerlijk werker die door iedereen geacht werd. Van hem ge tuigt menigeen dat hij de voor zichtigheid zelve, die altijd z'n ver zekeringscliënten aanmaande voor zichtig te zijn met hun voertuigen. Oud-Strijder 1914-18 was hij houder van verschillende oorlogs onderscheidingen. Enkele maanden geleden hadden vrienden en ken nissen hem gehuldigd toen hij om zijn 30 jaren trouwe dienst nog vereremerkt werd met het Nijver heidsteken eerste klas. Een talrijke menigte woonde Donderdag te 9.30 uur de plechtige begrafenisdienst bij om aldus een laatste hulde te brengen aan een plichtgetrouw man die al te vroeg heen ging. Aan de achtbare familie biedl «Het Wekelijks Nieuws» zijn christelijk rouwbeklag aan. Het slachtoffer Roger David. verlof geweest bij zijn zuster en zou Zaterdagnamiddag terug thuis komen. Hoe het ongeluk juiste gebeurde, heeft niemand zo precies gezien. Roger was slechts met één mak ker aan het werk in de gang waar de instorting plaats vond. Ver moedelijk moet door het wegslaan van een stut de instorting veroor zaakt geweest zijn waaronder hij bedolven werd. Zijn makker kon zich aan de neerstortende massa onttrekken terwijl Roger bij een zelfde poging om te ontwijken ge struikeld of gehaperd moet hebben met de voet, zodat hij niet bij tijds weg was en door de instorten de stenen gekwetst werd en uit eindelijk versmacht is geworden. Tragisch is zeker dit ongeval, daar alleen juist Roger werd ge troffen en dat het eigenlijk werke lijk een toeval kan genoemd wor den dat juist op die plaats, waar men het minst te vrezen heeft, zich het ongeluk heeft voorgedaan. Van zijn medemakkers mochten wij vernemen dat Roger reeds veel gevaarlijker werken had uitge voerd, dat hij steeds bereid was ieder werk te aanvaarden dat men hem opdroeg of waarvoor men mannen vroeg. Van een zijner me- demakkers een vader van drie kinderen mochten wij deze heer lijke woorden horenIk heb Ro ger drie jaar gekend in de mijn. Dat was de beste jongen en er was eens niemand die iets tegen hem kon hebben of tegen wie hij iets had. Vlamingen. Walen en Italia nen, hij was voor allen de goede maat. Hoe dikwijls hebben wij ge- lachen op de autobus toen hij ver- telde over zijn kinderen. En hij j Teefde maar voor zijn kinderen. Dat mocht niet gebeurd zijn», j Zo spreken zijn makkers. I Zo spreken allen die hem ken- i nen. Hij laat een weduwe na die eveneens dertig jaar oud is en vijf kinderen, waarvan het oudste 7 jaar zal zijn in Maart en het jongste pas in Augustus geboren is. Hij werd op Dinsdag 11 Novem ber onder overgrote vclkstoeloop ter aarde besteld. Op het kerkhof werd door de Hr L. Masschelein een lijkrede uitge sproken. Toen onmiddellijk daarna de echtgenote aan de hand van Ro ger's moeder een laatste kruiske maakte op de lijkkist van haar dierbare man zeeg ze bijna in el kaar onder het jammerlijk en hartverscheurende gekreun «Papa, papa. Oh papa toch...». Op dit ogenblik was er zelfs onder de honderd aanwezige mannen niet één die zijn tranen kon bedwingen. Gans Beseiare rouwt mede met de zo zwaar getroffen familie en wij bieden dan ook namens Het Wekelijks Nieuws» onze christelij ke deelneming aan. I - - - WBmÊËmMÊMif, •7\ :-.v W,, - Het sierlijk kruisje, in baksteen opgetrokken en versierd met \laan- derens fiere leuze: A.V.V. - V.V.K.; bezweek Vrijdagmorgen onder de ruwe stoten van de storm. Op de foto ziet men het puin van de IJzertoren met in liet midden nog een klein restje van 't muurtje waarop nog alleen de versregel leesbaar is Hoop op de oogst, O Vlaanderland

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1