ROiCO! ROYCO S- GERMAIN de hartige erwtensoep wagen Bij Gaston Duribreux GKLAPPER Bij de heropening van het Parlement hem' wekelijks nieuws zaterdag 15 Nov. 1952 biz. 2, Brief uit Brussel BLIJF JONG Cynische moord te Lier De Kerk en hef gebruik ,-n de wichelroede Kindje verkouden? Koionksle Loterij WEERSPREUK Maria's Opdracht klaar en hel Maakt de winter streng en hel. ZATERDAG 15 NOVEMBER HH. Leopold, Albertus de Grote. Zon op te 7.01 u., onder te 16.09 u. 1230: Overlijden van Albertus Ma gnus, leermeester v. de Hei lige Thomas van Aquino. 1630: Overlijden v. de Duitse ster- rekundlge Johan Kepler. 1741: Geboorte v. de Zwitserse let terkundige en grondlegger v. de gelaatkunde, Johan Kas- per Lavater. 1876: Geboorte v. de Franse dich teres, prinses de Noallles. ZONDAG 16 NOVEMBER (sy Zondag na Pinksteren) HH. Edmond, Agnès van Assisi, Gertrudis, Othmar. Zon op te 7.03 ll., onder te 16.08 u. 1683: Overlijden v. de Nederlandse schilder Jacob v. Ruysdael. 1846: Geboorte v. de Vlaamse let terkundige Jan Bouchery. 1847: Geboorte v. de Nederlandse taalkundige en literatuurhis toricus Jan de Winkel. 1863: Geboorte van de Franse wijs geer Pater Sertillanges. 1865: Halsrechting van de ten on rechte ter dood veroordeel de Vlamingen Coecke en Goethals. MAANDAG 17 NOVEMBER HH. Gregorius de Wonderdoener, Hugo, Dionisius, Anianus. Zon op te 7.04 u., onder te 16.07 u. Nieuwe Maan te 12.56 uur. 1587: Geboorte v. de Nederlandse dichter Joost v. den Vondel. 1829: Geboorte v. Z. E. P. Valen- tinus Pacquay, het Heilige Paterke van Hasselt. 1848: Overlijden van de Vlaamse rechts-historicus Jos. Cam- maert 1863: Geboorte v. de Franse schrij ver Pierre l'Ermite. 1877: Geboorte v. de Engelse veld heer Maarschalk Montgom- mery. 1905: Geboorte v. Koningin Astrid. DINSDAG 18 NOVEMBER (Wijding der Basiliek van SS- Petrus en Pauluste Rome.) HH. Hilda, Romanus. Zon op te 7.06 u., onder te 16.06 u. 1522: Geboorte van Graaf Égmont. 1803: Geboorte v. de Nederlandse letterkundige Corn. Broere. 1860: Geboorte van de Poolse mu sicus Paderewski. 1882: Geboorte v. de Franse wijs geer Jacques Maritain. 1895: Geboorte v. de Vlaamse wijs geer Prof. L. de Raeymaeker. 1922: Overlijden v. de Franse let terkundige Marcel Proust. WOENSDAG 19 NOVEMBER (Misdag voor Borduursters.) HH. Elisabeth, Pieter, Pontiaan. Zon op te 7.07 u., onder te 16.04 u. 1595: Overlijden van de Vlaamse musicus Waelrant, componist van het bekende lied «Vaer- wel, mijn Broeder». 1805: Geboorte v. de Franse staats man Ferdinand de Leeseps, ontwerper v. het Kanaal van Suez. 1828: Overlijden v. de Oostenrijkse componist Franz Schubert. 1879: Geboorte v. de Vlaamse let- terk. Karei van den Oever. 1904: Overlijden v. de Vlaamse ro- n: Vischrijver en journalist August Snieders. DONDERDAG 20 NOVEMBER HH. Felix van Valois, Octaaf, Blanche. Zon op te 7.09 u., onder te 16.03 u. 1669: Overlijden v. de Nederlandse wijsgeer Arnold Guellinc. 1858: Geboorte van de Zweedse schrijfster Selma Lagerlöf. 1861: Overlijden v. de Franse kan selredenaar Lacordaire. 1910: Overlijden v. de Russische letterkundige Leo Tolstoï. 1912: Geboorte v. Otto van Habs- burg. VRIJDAG 21 NOVEMBER (Feest van Maria's Opdracht) HH. Amelberga, Columbaan. 1694: Geboorte v. de Franse letter kundige Voltaire. 1811: Overlijden v. de Duitse to neelschrijver Heinrich von Kleist. 1829: Geboorte v. de Nederlandse dichter Petrus de Genestet. 1876: Geboorte van de Noorse ro manschrijver Olac Duun. 1879: Geboorte van de Vlaamse schrijver v. volks- en jeugd lectuur Cyriel Astaes. 1925: Overlijden van de Vlaamse missionaris, Pater Vandevel- de, geheten de manke zwartrok WEEKSPREUK Een nijdig hert Lijdt altijd smert. DE RODE MONARCHISTEN Al de bladen van het land heb ben uiting gegeven aan de vreug devolle voldoening van het volk bij het vernemen van de aankon diging van de verloving van Prin ses Josephine Charlotte met de erfprins van Luxemburg. Al de bladen hebben uitvoerige artikels laten verschijnen over de prins en de prinses en beider hoe danigheden en verdiensten In het licht gesteld. Al de bladen... behalve de rode natuurlijk. De Peupleheeft namelijk geen plaats gevonden op haar voorpagina maar in een verloren hoekske heeft zij tussen de gebro ken armen en benen en tussen aanhalingstekens de tienregellge mededeling geplaatst zoals die of ficieel is verschenen, zonder een letter commentaar. Zoals men de publiciteit plaatst voor een laxeer middel. Wij dachten nochtans dat de socialisten zulke goede monar chist en zijn. Zij zelf hebben het immers ook steeds beweerd dat eigenlijk niets andera dan hun mo narchistische gevoelens ten grond- slag lagen aan hun lastcrcam- pagnes tegen koning Leopold. Gelukkig maar dat we eens te meer aan deze nieuwe gemeenheid van de socialistische krant kun- nen zien welke op de snede ver. guide monarchisten wij hebben Ij dit gezegende land. EEN VERDIENDE RUST Eerlang gaat dhr Cyriel Van Overbergh, oudste in Jaren van d» Senaat, met rust. Deze C.V.P.-Se- nator heeft thans de hoge leeftijd van 86 jaren bereikt en toch zijn de meeste van zijn vrienden ver wonderd dat hij zich terugtrekt uit het politieke leven. Dit is ten dele te verklaren doordat dhr Van Overbergh steeds heeft blijk gege ven tot in de jongste tijden van een wakkere bedrijvigheid die me nige Jongere hem terecht kan be nijden. Nog niet zo lang geleden gaf hij groots opgevat en grondig doorwrochte studie in het licht over het marxisme. Hij meent nu, na een politiek» loopbaan van 31 Jaren, recht te hebben op een beetje rust. Deze is Inderdaad wel verdiend. DE HEER HOUBEN, SENATOR? Dhr Van Overbergh was in de Senaat verkozen door de Provin ciale Raad van Brabant Deze raad moet dus eerstdaags een plaatsvervanger aanwijzen. Naar verluidt zou dhr Houben, voor heen algemeen secretaris van de C.V.P., een goede kans hebben om door de hogere partijinstanties als kandidaat aangewezen te worden. Men spreekt ook van dhr Van Cauwcelaert Karei, hoofdredacteur van Het Volk Deze aanduiding van een plaat», vervanger van dhr Van Overbergh zou weieens niet van een leien dakje kunnen lopen Ingeval de 11. beralen en socialisten in de Pro vincieraad samenspannen tegen di C.V.P. wanneer deze bijvoorbeeld niet voltallig aanwezig Is op de vergadering tijdens welke de aan wijzing moet geschieden. IN ZIJN EIGEN vet Op 11 November werd in de Ka mer en de Senaat de openingsver gadering gehouden van het nieuw» zittingsjaar. Bij deze gelegenheid hebben de maneblussers van het Comité voor beroep op Wallonië eens te meer van zich doen spre ken. Zij hebben er namelijk nlete beter op gevonden dan hun sand wichmannen post te laten vatten, met vaandels en met gerinkel van hun medailles, voor het hekken van het parlement. De fotograa! van dienst zal voor de Peuple treffende cllché's gemaakt hebben van die «stoere helden en weerga loze vaderlandersen zal kolom men lang snotteren over al d» schandalen en misbruiken van dt C.V.P. inzake incivisme en re pressie. En de aartspatriot van dienst, Demany, de uitgestoten» van de communistische partij die nu inktkoelie is geword.en bij de Peuple zal in de pen klimmen om zijn nieuwe bazen, en ook zijn oude, welgevallig te zijn. Het gezonde deel van de pu blieke opinie heeft intussen zijn buik vol van die sinistere comedle, Zelfs de Libre begint het nu welletjes te vinden en verbindt aan het jongste communiqué van de vaderlandse koppensnellers eni ge ongezouten commentaar die zwaar op de maag zal vallen. Het is nu Immers al lang voor ledereen duidelijk dat het comité, mede door de slappe en toegeet- lijke houding der regering, haast al zijn doelstellingen heeft verwe zenlijkt Dat het desondanks nog de trom roert en gewag maakt van onvervulde eisen en wensen kan alleen de lachlust opwekken en tot wantrouwen stemmen. En dat wantrouwen is volkomen gewettigd wanneer het de ogen uitsteekt dat het Comité eigenlijk niet meer is dan een mantelorga nisatie van de oppositie die het vuile werk moet voortzetten dat indertijd met zulk goed gevolg door de bende van Ros op het ge touw werd gezet De regering schijnt dit inmid dels ook te hebben ingezien, Zij heeft wijs gehandeld door de drin gende sommaties die het Comité haar herhaaldelijk heeft gestuurd onbeantwoord te laten en zich doof te houden. Het beestje zal wel in zijn eigen vet gaar worden. MS, Royco-soepen - U kent en waardeert hun lijne smaak! Hier krijgt U nu een nieuwe soep Royco St Germain. Zij komt juist op tijd want... daar knapt ge van op met deze koude, regenachtige dagen. Het is een smijdige erwtensoep, heerlijk van smaak en zó voedzaaml En... Mevrouw, ze is zoveel vlugger klaar dan eigengemaakte erwtensoep. Royco St Germain spaart U lange uren werk. In 20 minuten nauwelijks de tijd nodig voor het koken van aardappelen - zijn de erwtjes lekker mals. vW\ wfil Reeds als ze op het vuur staat, doet de heerlijke geur van fiRoyco St Germain U het water in de mond komen. Vóór U 'lilffi '18ar 9eProe'c' ^ebl, weet U 8' dat ^el *chle erwtensoejz Is. Maak morgen eens Royco St Germain klaar... iedereen zal i opgetogen zijn over haar fijne smaak. en k/aar in m/nufen.' coo !f#<S RP 21 02415 BFl HARTOG'S VOEDINGSPRODUCTEN N. V. - MERKSEM ANTWERPEN (Vervolg van 1' blad) Man brengt zijn vrouw door verdrinking om het leven. Te Lier heeft zich Zondagavond een afschuwelijk familiedrama af gespeeld. De 31-jarige Jozef Nees, auc-obestuurder van beroep, die sa men met vrouw en twee kinderen bij familie op bezoek was geweest, heeft in het naar huls keren zijn vrouw en belde kinderen in de die pe wal van een hofstede gestoten. Hij sprong zelf te water en hield zijn vrouw met het hoofd onder water tot de dood door verstikking was ingetreden. De man veinsde een ongeval en riep om hulp. Slechts heel toevallig en dank zij spoedige hulp konden beide kinderen gered worden. Pas Dinsdagmorgen, toen de man ver strikt was in talrijke leugens en tegenspraken, bekende Nees zijn misdaad. Voordien had hij staande gehouden dat drie kerels hen over vielen op de terugweg naar huls en hen ln het water slingerden. Pendelen om toekomst te ontsluieren verboden. De Osservatore della Domeni- cahet officieus weekblad van het Vatlcaan, schrijft dat van katho liek standpunt uit het gebruiken van de wichelroede veroorloofd Is. doch dat het gebruik van de pen del, om de toekomst te ontsluieren, verboden is. (Vervolg van 1" blad) streven naar boven weet te esti- meren en uit te beelden. Zoals hii ons vóór de Radio verklapte, zal zijn nieuwste werk, dat nog een heel eind op 't getrouwe zal staan, ons laten kennis maken met een hoogstaande meisjesziel. Het is weer winter. Duribreux kan weer rustig werken. Do gas ten uit het hotel zijn heen. Daar i3 de zee en de gonzende stilte van de werkkamer, het steunen en be grijpen van een waardige vrouw; de werkdrift, die momenteel kracht en vreugde schenkt aan deze schrijver smeden terwijl het ijzer warm is, Gaston Duribreux! het besef dat hij kan, dat hij lukt, de volle hoop, waarmede wij dit werk tot hoogste bloei zien rij zen, dit alle3 moge hem begena digen als een zegen. Want in onze katholieke roman literatuur zijn wij niet rijk aan schrijvers, die ons de diepere ro man brengen, de roman die als literair werk, boven de gewone volksroman staat. In Westvlaanderen tellen wij en kele schrijvers, die ons deze roman kunnen schenken. En schenken. Ze heten Gaston Duribreux, Andró Demedts, Willem Putman. Mocht het werk van Demedts en Duri breux even goed bekend en begre pen worden als dit van Putman. Ons volk zou er goed bij varen. Want, dit volk, dat nog t.e veel over de grenzen kijkt, als het lite rair verantwoord werk gaat zon ken, vergeet te veel deze beide schrijvers. Ja, dat moet eens ge zegd worden. En tot slot: Gaston Duribreux, nog eens van harte geluk. Ge zult op uw lauweren niet rusten, we hebben het aangevoeld. Mocht uw werk uzelf en ons al len gelukkig maken. F. R. BOSCHVOGEL. Dan rug, keel en borstje Inwrijven met Over de winnaars van de 15" schijf van de Koloniale Loterij getrokken op 25 October te Zclzate BIJZONDERE OPMERKING: Het aantal «potjes» onder de winnaars van grote loten tot op heden, zijn er niet minder dan zes gekend. Potjes maken ter gelegen heid van vergaderingen, kaartspe len, enz... Dit is reeds een genoe gen! Enkele grote biljetten onder elkaar verdelen is er zeker een nog veel groter. Denk er aan! Voor de loten van 20.000 tot twee en een half millioen. De winnaars die zich tot op he den 7 November hebben aange meld, waren afkomstig van: Aalst, Antwerpen, Athus, Brussel, Court St. Etienne, Dinant, Etterbeek, Geel, Herstal, Jemeppe a/Maas, La Louvière, Leopoldstad, Luik, Merk- sem, Quiévraln, Ressaix, Ruiselede, St. Gillis, St. Niklaas, Ukkel en Winterslqg. Aangegeven beroepen.: aannemer, arbeiders, arbeidsters, colffeuse, ga ragist, handelaar, hoofdwachter N. M.B.S., industrieel, meesterslach- ter, postbediende, zoon van oud- kolónlaal. Verscheidene winnaars hebben hun loten doen innen door tus senkomst van financiële instellin gen. Het supergroot lot van twee en een half millioen werd gewonnen door een geheel biljet! De winnaar heeft zijn koelbloedigheid be waard... tot op het ogenblik dat hij zijn zakken begon vol te prop pen met de reusachtige stapel bankbiljetten die voor hem ge plaatst werden I Men kan wel doen alsof..., maar dat Iaat niemand koud... Het zal misschien uw beurt zijn bi) de volgende trekking van 6 December te Dendermonde. (d-10,723) SAVQNNERIES LEVER FR ER ES - BRUSSEL geslagen. De opgehitste menigte, zodra ze na haar opwinding, tot bezinning ge komen was en zich rekenschap gegeven had van het zware misdrijf waaraan ze zich had schuldig gemaakt, was hals over kop uiteengestoven en in het woud verdwenen. Toen ze, de een na do ander terugkwamen, was hun eerste zorg er zich van te vergewissen of hun slacht offer dood was. Wanneer ze bevonden I dat dit niet het geval was, wilden ze kost wat kost vermijden dat het op hun grondgebied stierf. Zijn laatste bekommernis was dat zijn moordenaars niet zouden gestraft wor den. en dat de koning zou worden mede gedeeld dat hij ze, vóór zijn dood, ver giffenis had geschonken. Als het bericht van deze moord aan het hof bekend werd, vaardigde de ko ning een proclamatie uit, die hü aan al zijn gewestbest,uurders en vazallen zond en waarvan elk missionaris een exem plaar kreeg. Zo had de dood van Joris van Geel veiligheid en bescherming van de mis sionaris verworven als eerste vrucht. Als de blanken van Nnonao-Mbnta daar voorbijkomen, zien ze de Pater lig gen. Ze rapen hem on en dragon hem mee naar hun stad. Enkele dagen latei- sterft de dannere Joris van Geel. Hij lijdt verschrikkelijk meer sterft, zacht,. De eerste Vlaamse Missionaris voor Kongo gaf zijn leven. Kan het missen dat onze Missionarissen er thans zo'n heerlijk werk verrichten? Het oude woord blijft waar: het bloed der martelaren is het zaad van nieuwe kristenen. F. R. BOSCHVOGEL. In November 1652 werd Pater Joris van Geel ln Kongo vermoord. Hij, die een der eersten geweest was om het Afrikaan se binnenland binnen te dringen, twee eeuwen nog vóór Livingstone en Stanley. Hij werd ln 1616 te Oevel in de Kem pen geboren. Rovers, ketters en leger benden doorsnijden als ploegen al de lage landen. Rookkolommen, galgen, lief deloosheid, armoede. Dit is het bilan van deze tijd. En toch mag het er nog af bij Willems om de schoolmeester te be talen. Adriaan is trouwens een vlugge vink. Om de grote kosten te dekken, staan allen thuis hun erfdeel af voor Adriaan. De student kan niet naar Bos waar het Seminarie door de geuzen werd platgelegd. Hij 6tudeert te Antwerpen, waar hij in 1642 tot priester gewijd wordt. Een Jaar nadien wordt hij Pater-op-de- blote-voeten, een Capucijn onder de naam: Joris van Geel. Een ronde, gezonde kerel! Geknipt om het te kunnen volhouden in de missie. Pater Joris mag naar Kongo. In 1482 hadden de Portugese zeevaarders de bre de Kongostroom ontdekt. Weldra bloeide de handel met de kust: Ivoor, koper en allerhande waar. En het christengeloof trad binnen in dat nieuw land. De ko ning van Kongo vroeg de Capucijnen het land dieper binnen te trekken en het negervolk te winnen voor het ware geloof. Ze trekken dan met een troepje Vlaam se Capucijnen naar het Zuiden. Onder hen zitten twee Vlamingen voor Kongo: Joris van Geel en Erasmus van Veurne. Het wordt een reis om er de koude koorts bij te krijgen. De Hollanders zijn tegen hen. Spanje is jaloers op Portugal en de Paters worden aan beide zijden niet ver trouwd. Twee jaar worden ze in Spanje weerhouden. Daar breekt de pest uit. Er zijn slechts drie overlevenden onder de Vlamingen. Joris van Geel en Erasmus van Veurne bereiken eindelijk ja, eindelijk de Kongolese kust. Ze worden verwelkomd door een verraderlijke koorts. Pater Erasmus schiet er het leven bij in. Geen wonder, deze grote sterfte, als we beden ken dat de geneeskunde van die tijd te genover deze tropische kwalen en ziek ten helemaal machteloos stond en er geen bestrijding, geen ingrijpende noch voorkomende middelen tegen kende. Van quinine was nog geen sprake, en niet al leen waren de moderne geneesmiddelen onbekend, maar daarbij, wanneer inge grepen werd, gebeurde dit op een uitzin nige wijze: zowel als in het Europa van die tijd, werd in Afrika als panacee te gen alle mogelijke ziekten, kwalen en ongesteldheden, de aderlating beschouwd. Er zijn van deze arme Paters, die in 20 dagen 40 maal adergelaten werden, en het hoeft geen betoog, dat deze methode van behandeling allesbehalve geschikt was om ze aan krachten te laten win nen! Eén blijft over: Joris van Geel. Maar één die telt. Gelukkig dat hij naar San-Salvator. Hij is reeds op weg als een bode hem achterhaalt. Hij moet terug naar Nnongo-Mbata, want het loopt daar van geen leien dakje. Op zijn reis naar Nnongo-Mbata moet hij door het dorpje. Ulolo. De mensen daar heeft hij vroeger bekeerd en ge doopt. Maar het nieuwe geloof zit er nog niet diep in. Ze hebben zich door de to venaar laten bang maken. Als Joris van Geel op het dorpsplein treedt, zitten zijn kristenen rond de hut van de tovenaar gehurkt en aanbidden de oude fqtisjen, de lelijke afgodsbeelden. Pater Joris leest hun hard maar kalm de les. Hij wil de ijdelheid van hun bijgeloof bewijzen. Hij gaat naar de fetisjen, slaat ze stuk, steekt ze in brand. Samen met de toverhut gaan ze in vlammen op. De negers zitten als versteend toe te kijken. Maar er stijgt plots gegrom op. De tovenaar springt recht en velt de Pater met een slag in de nek. Dit is het teken tot een algemene aanval. Het regent slagen op Joris van Geel. En na enkele ogenblikken ligt hij, bloed gul pend uit gapende wonden, zieltogend op de grond. Moederziel alleen! Want bij de eerste tekenen van het oproer zijn de dragers, die slechts huurlingen wa ren, door geen banden van genegenheid aan hun meester gehecht, op de vlucht het kind Is van een Kemplsch boertje, waar het taaie geduld de hoofddeugd is. De koning is plots vertoornd op de Ca pucijnen. Hij ziet in hen de mannen van Spanje, dat Portugal buiten wil. De missionarissen zijn aan duizend pla gerijen ten prooi: hun linnen, hun pa pieren, heel hun bezit wordt telkens weer opnieuw doorzocht. De tovenaars in de dorpen, die weten dat hun rjjk spoedig zal uit zijn, als de missionaris het haalt, worden opgehitst tegen hen. Niemand mag hen helpen, zelfs geen dronk of een lepel eten schenken. Honger, ellende, verdriet. Dat is hun dagelijks brood Gelukkig zijn daar enige christenen, die hun in 't geniep nog iets brengen. An ders sterven ze van de honger. Gedurende deze gedwongen rusttijd, studeert hij ijverig de taal en maakt een Latijns-Spaans-Kongolees woorden boek op. Hij verliest geen moed. Na re gen, zonneschijn! Na een half jaar ziet de koning in dat zijn wantrouwen onge grond is. En de missionarissen kunnen nu vrij en blij met hun werk beginnen. Pater Joris gaat dapper op verkenning uit in de streek van Beneden-Kongo, predikt en doopt. Hij trekt door naar het bekende middelpunt, Nnongo-Mbata. Daar kan hij zelfs blanke protestanten bekeren. Hij wordt nu verder opgestuurd De Volksheilige van de week

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 2