HIT ONWEERLEGBAAR BEWIJS IS GELEVERP.' PAN AL WAT U KUNT GEBRUIKEN &M0 qeeft de schoonste en zuiverste was van alle De Wereld wordt warmer Z. E. H. Coevoet KRONIEK VflN HEI Oho ISWERKELIJK FORMIDABEL! SeWice 001 De 12" Alveringemse Jaarmarkt van 't Westvlaamse Rode Ras plechtig aangesteld als Pastoep te St-Jacohskapelle EQUII K DIESELI H f!i> Neem vers gewassen linnen. Laat het afkoken in een Omo-sop. Haal het er uit en kijk nu naar het sop helemaal vol vuil... Assisenhof van Westvlaanderen Slechts een zaak op de rol. SCHUIF VIERGESLACHT TE NIEUWPOORT Val kent dodelijke afloop te Geluwe SCHRIJF- REKEN- AFDRUKMACHINES DE N.S.B. IN FE EST TE IEPER geen visa meer voor ge wone reizen naar turkije Het Ministerie van Buitenlandse Taken en Buitenlandse Handel eelt mede, dat vanaf 1 Decmber 1952, de Belgische onderdanen, die wensen zich naar Turkije te bege ven. en te verblijven voor een pe riode welke 3 maanden niet over schrijdt, voortaan ontheven zijn van de verplichting een reisvlsa te tezitten, onder voorwaarde echter dat ze drager zijn van een geldig paspoort. mgr cardyn die 70 jaar is geworden vertrokken naar ceylon en india Mgr Cardyn, wiens 70* verjaar dag dezer dagen gevierd werd, is op reis vertrokken naar India en op Cyelon. De proost en tevens de ziel van gans de katholieke arbeidersjeugd- actie in heel de wereld, zal ó.m. in India aanwezig zijn op de viering aldaar van de 400° verjaardag van de dood van Pranciscus Xaverius, apostel van India. Van 5 tot 12 December zal hij deelnemen aan e:n conferentie georganiseerd door net Internationaal Werk voor Kinderwelzijn. Van 14 tot 20 December zal Mgr Cardyn te Madras een internatio nale conferentie over maatschap pelijk werd bijwonen, ingericht in samenwerking met de O V V en het Internationaal Arbeidsbureau De herdenking van de 1900» ver jaardag der verering van St Tho mas in Indië zal op 21 December voorgaan in aanwezigheid van een Pauselijk Legaat en zal ook door Mgr Cardyn worden bijgewoond. Na deze conferenties en godsdien stige plechtigheden In Indië zal Mgr Cardyn zich naar het einland Ceylon begeven, waar vergaderin- gsn zullen georganiseerd worden. lagere huishuur voor grote gezinnen? Het ministerieel comité voor ge- z.nszorg vergaderde Maandag on- oer het voorzitterschap van dhr De Taeye, Minister van Volksge zondheid en van Gezinszorg. Na een gedachtenwisseling over ver scheidene vraagstukken van fami liaal karakter werd het onderzoek aangevat van een ontwerp van ko ninklijk besluit van toepassing op de Nationale Maatschappij voor Goedkope Woningen en Woonver trekken betreffende de verlaging van huishuur te verlenen aan de grote gezinnen. Bij de eerstvolgende vergadering zal dit vraagstuk verder behandeld worden. geboortecijfers stijgen Uit de statistiek In ons land be kend gemaakt, over de beweging van de Belgische bevolking in 1952, wordt de verheugende vaststelling geput dat einde Augustus van dit jaar meer dan 3.000 geboorten meer werden geboekt dan in zelf de periode van 1951. Ziehier de vergelijkende geboor tecijfers voor de eerste acht maan den vanaf 1948 tot 1952: 1948: 101.787 1949: 100.388 1950: 96.874 195194 350 1951: 94.350 (voorlopige cijfers). 1952 97.277 (voorlopige cijfers). Men stelt dus vast dat na de voortdurende afglijding van het geboortecijfer sinds 1948, thans voor het eerst een vrij gevoelige stijging waar te nemen valt, bij zoverre dat niet alleen het geboor tecijfer van 1951, maar ook dit van 1950 overtroffen wordt. Deze onverwaohte kentering is daarbij niet het gevolg van een groter aantal huwelijken. In dë eerste acht maanden van 1950 wer den nl. 47.037 huwelijken gesloten, voor zelfde tijdstip van 1951 en 1952 lulden deze cijfers respectie velijk 47.176 en 45.123. De sterftecijfers voor de eerste 8 maanden van het Jaar waren ook gunstig, nl. 69.518, tegen 75.001, 70.016 en 75.138 voor de overeen stemmende termijnen van 1951, 1950 en 1949. inschrijvingen bij instellingen voor hoger onderwijs nemen steeds in aantal toe Statistieken wijzen uit dat het aantal inschrijvingen bij de instel lingen voor hoger onderwijs tel- kenjare toenemen, in zoverre zelfs dat de laatste cijfers met 92 ho ger zijn dan deze van voor de oor log. De vermeerdering is vooral op vallend gebleken voor de meisjes studenten. Wat het aantal studenten be treft, dit steeg van 20.178 in 1950-51 tot 20.720 ln 1951-52, hetzij een vermeerdering van 542 eenheden of 2,69 t. h. De Hogeschool van Leuven alleen telt dit jaar 8.200 studenten. De studenten in geneeskunde, phar- macie en bijgevoegde afdelingen vormen nagenoeg een vierde van het aantal hogeschoolstudenten. pp TMCTT C josephine-charlotte geestdriftig onthaald te luxemburg Maandag 17 November verkeerde de stad Luxemburg in een feest roes. Die dag immers had Erf- groothertog Jan zijn verloofde, Prinses Josephine-Charlotte, naar de hoofdstad van het Groot Her togdom meegebracht om haar aan de Luxemburgse bevolking voor te stellen. Op uitbundige geestdrift werd de Prinses er onthaald en een dave rend applaus brak los toen de Erf- groothertog met zijn verloofde ver scheen op het balkon van het Groothertogelijk Paleis, waar zij vervoegd werden door de Groot hertogin en Prins Felix. Prinses Josephine-Charlotte wist reeds het hart van de Luxemburg- sa bevolking te veroveren. vereenvoudiging van de documenten voor sociale wetgeving In het Staatsblad zijn de be sluiten verschenen waarbij een vereenvoudiging wordt voorzien van de dokumentatie bij te houden ter vervulling van de sociale wet geving. Deze besluiten worden met 1 Januari 1953 van kracht. LUITENANT GUY DE GREEF ZOON VAN ONZE MINISTER VAN LANDSVERDEDIGING NAAR KOREA VERTROKKEN Luitenant Guv De Greef, zoon van de Belgische Minister van Landsverdediging, is samen met md?re vrijwilligers, naar Korea var trokken. ACHTERSTALLIGE PENSIOENEN Het pensioen van de oorlogsw- duwen 1940-45 werd van 1 Juli '51 Jt, van 2.000 op 2.500 fr. gebracht. Vorig jaar werd hun 3.000 fr. uit betaald voor het tweede halfjaar 1051. Daarna volgde het pensioen op de oude br.sis. Men is dus ach teruit met wat verschuldigd is. «arnomen wordt dat het achter stallige voor 1952 voor het einde van hst jaar zal uitbetaald worden. EEN GEMEENTE ZONDER BESTUUR Te Baronville, een gemeente in te Provincie Namen, heeft geen »."mele Inwoner zijn kandidatuur willen stellen voor het besturen van de gemeente. Dit niettegen staande aandringen vanwege het Provinciaal Bestuur. Met 1 Januari e.k. zal aldus deze Jjhneente zonder gemeenteraad zonaer Burgemeester cn Schepenen komfn te staan. woelige kamerzitting over de repressie De Kamer heeft Dinsdag jl. de Interpellatie aanhoord van de So cialist Collard, over de repressie in het algemeen en de gevallen De Bodt en Coppenolle in het bijzon der. Vooraleer echter deze interpella tie aanhoord werd, tekende de So cialist Bohy protest aan tegen het feit dat gewezen veroordeelde per sonen, o.m. HH. Romsée, Borginon en De Pillecyn, deelgenomen had den aan vergaderingen van oud studenten, ter bespreking van het federalisme. HH. Lagae, minister van Justitie, en Van Houtte, eerste-minister, dienden de interpellant van ant woord. De Minister van Justitie deed uitschijnen dat het beginsel van de niet-uitvoering van de doodstraf, reeds in de Senaat werd geprocla meerd op 14 Feb. 1952 en dat toen niemand hiertegen protest heeft aangetekend. De Minister maakte eveneens de balans bekend van de huidige stand der repressie op het penitentiair plan: 800 gedetineerden verblijven nog in onze strafinrichtingen; onder hen zijn 13 terdoodveroordeelden wier straf nog niet werd omgezet, waaronder drie bij verstek terdood veroordeelden zich in de laatste maanden ter beschikking hebben gesteld van het gerecht, onder de gedetineerden zijn er 400 met een levenslange veroordeling onder wie 53 oorspronkelijk terdoodveroor deelden met een straf van 20 jaar en 153 met een straf van 20 jaar uitengewone hechtenis, verder 100 met een criminele straf van min der dan 20 jaar en ten slotte 10 met een correctionele straf. De Eerste-Mlnlster, Hr Van Houtte, betoogde zijnerzijds dat de wraak niet de maat van het recht mag" aangeven. Men moet er steeds voor oppassen beslissingen te ne men die men zich een jaar later deerlijk kan beklagen. Op een gegeven ogenblik waren er ln ons land 50.000 gevangenen wegens incivisme. Dat daaronder veel gevallen waren die niet recht vaardig waren, dat spreekt vanzelf. Men moest dus de gevallen indi vidueel herzien. Het lijdt geen de minste twijfel dat velen te streng werden veroor deeld. Aan velen werden onmogelijk te Innen boeten opgelegd. Zelfs de Hr Spaak stuurde des tijds een brief aan de Hr Eyskens ln de zin van het ontwerp De Gryse. Wat betreft de uitvoering van de doodstraf, houdt de Hr Eerste- Minister voor dat de niet-uitvoe- ring ervan een gevestigde Belgische traditie is. Hr Lilar, Liberaal, ge wezen Minister van Justitie liet niemand fusilleren onder zijn be leid. In België werden evenwel reeds genoeg mensen gefusilleerd, nl. 242. Na de eerste were'doorlog weigerde zelfs de Socialist Vander- velde en ook de Hr Fulgerre, die genen te laten fusilleren die ver antwoordelijk gesteld waren voor de dood van Gabrielle Petit. De rede van. de Hr EerstP-Minis- ter werd op aoplau.s onthaald op de banken van de C.V.P. Het verloop van de zitting was woelig geweest, daar herhaaldelijk de sprekers onderbroken werden en harde woorden gewisseld werden tussen de regeringsmeerderheid en de oppositie- Op Woensdag werd de bespreking van de interpellatie over de repres sie hernomen. Na tussenkomsten van de Libe raal Leclercq en de Communist Borremans aan beide werd wei nig aandacht geschonken werd het woord gevoerd door de Hr du Bus de Warnaffe, namens de C.V.P. Spreker wees op het tragiek voor een Minister van Justitie die moest beslissen in uiterste instantie over een tja» of een neenzo een mens moest worden gefusilleerd. Wat betreft het uitvoeren van de doodstraf, thans nog, zelfs voor een De Bodt, doet spreker uitschijnen dat zulks niet meer verantwoord is 8 jaar na de oorlog en wijl het von nis slechts uitgesproken werd bij verstek en niet op* tegenspraak zo dat de veroordeelde rooit zijn ver dediging heeft kunnen voorbrengen. Wat Van Coppenolle betreft, meent spreker dat gezien zijn hoedanig heid van officier, zijn Invrijheid stelling wat had kunnen wachten. Ten slotte kreeg de Hr du Bus de Warnaffe het aan de stok met de Hr Spaak. Een volgend spreker was de So cialist Geldhof, een der gewezen beulen van Breendonk. Deze gaf een roerend relaas van het onmen selijk lijden dat door lieden als De Bodt en Weiss in het kamp van Breendonk was veroorzaakt: deze toespraak werd eenparig door alle Kamerleden toegejuicht, wijl spre ker gelukgewenst werd door de Kamer en de Hr Eerste-Minister Staatsminister De Schrijver kwam eveneens in het debat tussen om bij een hoogstaande rede de hoge be ginselen van de repressiepolitiek, nl. beletten dat onschuldigen wor den gestraft en gelijkschakeling van straffen voor zelfde misdrijven. Spreker waarschuwde de Kamer tegen een overhaaste wijziging van de wet Lejeune. Nog enkele Kamerleden brachten nadien ook hun woordje bij. waar na besloten werd dat 's anderen daags zou worden gestemd over de Ingediende moties. «"EBT WEKELIJKS NIEUWS £S ZaTêrdagT22 Nov. 1952 "S" BIz. 9. OMO WASTBETER EN GRONDIGER ER ZAT DUS NÓG VUll IN DAT LINNEN DAT U PROPER SCHEEN I OMO MAAKT UW LINNEN NIET ALLEEN PROPERDER MAAR OOK MOOIER. Met Omo hoeft U niet meer bang te zijn voor het kalkschuim dat uw linnen verdofte en bevlekte. Zelfs kalkneerslagen door vroeger wassen tel kens nagelaten verdwijnen als bij toverslag. Zonder spoelen schittert uw witgoed en glanst uw bontgoed fris - nieuw fleurig! EN KIJK EENS WAT EEN BESPARING U DOET MET OMO Met een doos Omo - en zonder er één ander product bij te voegen - wast U veel beter heel wat méér linnen... en U hebt vlugger gedaan. Wonderbaar U wrijft zo weinig dat uw linnen véél langer meegaat. Wat een besparing Als de boeren uit de Westhoek met één ding trots zijn dan is het zeker met hun beroemde Rood RasWij hebben daar vroeger al over geschreven en over de verbe ten strijd die Jaren lang gevoerd werd om een veestapel tot stand te brengen, zuiver en onvervalst, ste vig uitgegroeid en waarop onze ge westen zouden mogen trots gaan. De faam van deze veestapel ls reeds tot buiten Westvlaanderen doorgedrongen en op de grote na tionale prijskampen weet men van deze geduchte concurrent reeds mee te spreken. Ieder Jaar houdt de Westhoek zelf eens troepenschouw en dat ter gelegenheid van de grote Jaarmarkt te Alveringem. Deze jaarmarkt heeft een eigen cachet. In de voor middag ls het verzameling rond de grote ringmuur van het dorpsplein waar de keuring doorgaat. Jonge stieren van hoogsten 1 jaar worden er in verschillende categorieën ge rangschikt door de jury waarvan de grootste bevoegdheden op gebied van veeteelt deel uit maken. Het is geen eigenlijke prijskamp, wel een strenge keuring die de tentoonge stelde dieren indeelt in drie catego rieën. Het is de schifting die als richtsnoer dient voor de jaarmarkt die na de keuring doorgaat. De eigenaars komen immers om hun dieren te verkopen. Dat is het doel van een jaarmarkt als deze. Wie zijn dieren in eerste of tweede categorie geplaatst ziet, krijgt daartoe ruimschoots de kans, wie in derde categorie uitkomt is voor een jaar uitgesteld. Daar worden aardige prijzen ge maakt. Voor eerste categorie gaat De vierde en laatste zittijd van dit jaar wordt geopend op Maan dag 8 December 1952, onder voor zitterschap van Raadsheer Carne- wal. Op de rol komt slechts één zaak voor, namelijk een moordpoging, met als beschuldigde Van Fleteren uit Marke. na lezing, ons blad In de handen van een vriend of gebuur die t nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. OM 18 - 01927 BFL SAVONNERIES LEVER FRÈRES, BRUSSEL Het dagenlange stormweder dat over de kleine gemeente St-Jacobs- kapclle gegierd had, was geluwd en had plaats gemaakt voor een lichte sneeuwval gevolgd door re gen. Spijts deze ongure weersom standigheden was er toch heel wat volk opgekomen om de plechtige aanstelling van Z. E. II. Coevoet als Pastoor der gemeente bij te wonen. Z. E. H. Coevoet is afkomst:" uit het nabije Vcurne, alwaar hij ten jare 1900 het, levenslicht zag. Vóór zijn benoeming was hi.i On derpastoor ln de Magdnlenaknpcl op de parochie Sint Maartcns te Kort rijk. Te 14.15 uur had de plechtige ontvangst plaats van de nieuwe Herder en de hoeve «IJzerwende», alwaar dhr Burgemeester het wel komwoord tot, hem richtte. Te 14 30 uur zette de stoet zich in beweging in de richting va.n het Dorp. Men mag waarlijk getuigen dat de kleine gemeente alle krach ten aangesproken had om hun Pastoor een waardige ontvangst te bezorgen. De inwoners van Sint- Jacobskapelle hebben eer van hun wer'.c gehaald. Niet alleen de stoet, maar ook de liturgische plechtig heden, de aanstelling, de sleutel overhandiging en de kerkover- dracht werden aandachtig door een flinke schaar gelovigen ge volgd. Wij wensen Z. E. H. Coevoet een voorspoedig werkterrein. De natuur beweegt zich ln een eeuwige ontwikkeling. Millioenen jaren geleden waren de poolstre ken tropische gebieden. De Sahara was een eindeloze zee en ijsvelden bedekten grote delen van Europa en Azië. Als de meeste mensen dit horen knikken zij maar eens en denken dat dit in onze tijd geluk kig niet meer denkbaar is. Alles is immers allang tot rust gekomen, menen zij. Niets is echter minder waar! Wij zitten midden in een nieuwe ontwikkeling, die al zover gevorderd is, dat wij de gevolgen kunnen waarnemen. Hoewel het gehele proces nog wel eeuwen in beslag zal nemen. Het Deens Aardrijkskundig Ge nootschap heeft in een rapport be kend gemaakt dat de gemiddelde temperatuur in de wereld over een periode van 30 jaar met 0,33 gra den Celsius ls gestegen. De groot ste stijgingen vertoonden zich in Groenland, het Noorden van Cana da en Spitsbergen. Nauwelijks merkbaar in onze streken komt deze stijging van de temperatuur in de poolstreken duidelijk tot uiting. Als wij bv. kunnen consta teren dat het kolenvervoer van Noorwegen naar Spitsbergen in de Noorde'iike IJszee. 14 jaar geleden maar 175 dagen open zee ter be- Wij maakten een paar weken geleden, in ons blad melding van het ongeval dat de 57-jarige Ce- lina Debaere uit Geluwe, Weduwe van Hector Vanneste, overkwam toen zij 's morgens in haar woning van de trap viel. Het ongelukkig slachtoffer had hierbij een breuk van de wervel kolom opgelopen. Daar de toestand van de ongelukkige verergerde werd zij naar de St-Joriskliniek te Menen overgebracht. Alhoewel er een lichte verbetering in de toe stand intrad, heeft dit ongeval toch een tragische wending gekend en overleed het slachtoffer Zondag 16 November aan de gevolgen der opgelopen verwondingen. Vrouw Celina Debaere baatte in de Beselarestraat te Geluwe het café Anglo-Americainuit. Zij laat 5 kinderen na. Haar Jongste zoon Germain is een bekende spe ler van S. K. Geluwe. Wij bieden de achtbare familie onze christe lijke deelneming aan. schikking had, dit aantal dagen reeds 216 bedraagt. Ook de Russen hebben een dergelijke tempera- tuurswijziging geconstateerd in hun gebieden. Het poolinstituut in Le ningrad heeft bekend gemaakt dat de oppervlakte van hun ijsvelden met minstens een millioen vier kante km. is verminderd. vis uit de atlantische oceaan trekt naar de pool Was de Noordelijke IJszee in 1890 nog een koude zee met een kou de waterlaagvan 200 meter, thans ls deze laag teruggelopen tot de helft. Deze merkbare stij ging van de temperatuur heeft het bepaalde vissoorten uit de Atlan tische Oceaan mogelijk gemaakt naar de poolstreken te trekken. Vooral in de wateren van Groen land en Siberië treft men thans veel vissoorten aan die er voorheen onbekend waren. De kabeljauw bv. verscheen tientallen jaren geleden slechts tot de uiterste Zuidpunt van Groenland. Thans verschijnt zij tot boven dc poolcirkel! Zoals de temperatuur oploopt, zo trekt het ijs zich terug. De grens van 't eeuwig pakijs, welke zich in 1906 nog voor de gehele Oost kust van Groenland vastgezet had. is thans teruggelopen van 10 tot 40 km. Volgens Hansen, Nansen en Sverdrup wordt deze klimaatsver andering aan de zon geweten. Want niet alleen is er een veran dering ln de poolstreken waar te nemen. In de tegenstelling van de poolgebieden, nl. Afrika wordt een voortdurende droogte in Oost-Afri- ka merkbaar. Dr Nillson van het Zweeds Aardrijkskundig Genoot schap heeft bekend gemaakt dat het water van het Victoria-meer (een meer ter grootte van België) binnen 14 jaar 3,5 meter is gezakt. Prof. Hesselberg wijt de vastge stelde temperatuursveranderingen aan een toenemende atmosferische circulatie tussen de tropen en de poolstreken, veroorzaakt door het verschil tussen de door de zon af gegeven warmte ln de tropen en die ln de poolgebieden. WACHTPOSTEN X Y 7, Het nieuwe boek van Louis Sourie Een onzer Ijverigste auteurs ln deze gouw is ongetwijfeld Louie Sourie. Redactielid aan een tweetal Vlaamse kunsttijdschriften, een Noord-Neder landse en een Franstalige periodiek, heeft deze schrijver thans zijn her inneringen gebundeld aan zijn loop baan bij de Rijkswacht gewijd, on der titel «Wachtposten X Y Z Terecht mocht Aridré Demedts van het werk getuigen: «In Wachtpos ten X Y Z komen verschillende ult- zlohten van Sourie's persoonlijkheid naar voren. Het biedt een grote ver- scheldenheid, maar al de verschillen de onderwerpen uit dezelfde ge- zlohtshoek bekeken. In die zin is gegeven nummer gewijd aan de mu ziek, meer bepaald aan het werk en de figuur van toondichter Baron Jo zef Ryelandt. In het statige huls Genaamd Ko ning Davld langs de Philips de Goe- delaan woont deze twee-en-tachtig jarige Bruggeling van oude stam Hij werd geboren op 2 April 1870. Na zijn middelbare studies aan het St Lode- wijkscollege alhier, vatte hij de stu die van de wijsbegeerte aan te Na men en daarop, slechts enkele maan den, van de rechten te Leuven. Daar op gaat hij zich volledig wijden aan de muziek. Gedurende vier Jaar wordt hij de privaat-leerling van Edgar Ti nei en wordt in 1924 benoemd tot di recteur van het muziekconservaiA,- zlohtshoek bekeken. In die zin is recteur van het muzlekconservaiA,- Sourie's jongste boek merkwaardig: j rium te Bruvve. Gedurende twintig als een getuigenis over hemzelf en int in 194-R heeft, hu dtt ambt tfcio CCH gcvuigouio v o* uuuwv't OA* anderen, over het leven en de mens, het raadselachtigste wezen in een heelal vol raadselenEmiel Van Hemeldonck heette dit werk een levend getuigenisterwijl pries ter Remi Van de Moortel verklaarde: jaar, tot in 19"45, heeft hij dit ambt Waargenomen. Tezelfdertijd was hij van 1929 tot 1939 leraar van contra punt in het conservatorium te Gent In het kader van de provinciale cultuurdagen wordt deze grote kun ter Remi Van de Moortel verKiaarcie: LinuuiuaScii wu Waarlilk een bont allerlei van le- j stenaar op 30 November gehuldigd hoofdstukken, die in Het Ryelandt-nummer van West- 'Jl n. 1 9 In hun jaarverslag stellen de Ame rikaanse Katholieke bisschonper vast dat de ongekende welvaart ln de U.s A. er niet meer geluk heeft ge bracht. maar daarentegen dat de Jeugdmisdrijven en de echtscheidin gen er een nationaal schandaal zijn geworden. zenswaardtge hoofdstukken, die in hun opvallende eenvoud, de grote bescheidenheid de persoonlijkheid van de auteur beter doen ker.nen. Overal leveren ze het bewijs dat het menselijk leven op zichzelf boelend is en gemakkelijk onze aandacht in beslag neemt. Wachtposten X Y Z zal hartelijk welkom zijn en met veel genoegen worden verslonden Vooral het uitvoerigste opstel De Literatuur ln! waarin Louis Sourie een en ander vertelt over zijn tegen- komsten en wederwaardigheden, dur ven we aan Iedereen aanbevelen Eindelijk ls daar nog de Noord- Nederlandse Hoogleraar Prof. Dr D. H. Rèemers, die onomwonden verklaart: Louis Sourie, ln het Vlaamse land een schrijver met faam die geslaagde litteraire proeven aandurfde, heeft rrie blij verrast met een werk dat heel wat facetten van zijn persoonlijk heid belicht. Gewezen lid van de Bel gische Rijkswacht, gaf hij ons een, onder alle opzichten, geslaagd beeld van de vaak ondankbare, veelal to taal onbegrepen rol die een mens ln dienst van moeder Justltia te vervul len heeft. En Sourie doet zulks met smaak, met talent en met veel kleur. Die man tast diep en ls. paedago- gisch, beslagen. Aldus vervult hij een taak die, naar mijn oordeel, niet al leen van nabij mocht gekend, maar meer begrepen en gewaardeerd moet worden. Eén boek dat leest als de beste roman en niet alleen In milieu's van gewezen collega's zal genoten, doch de aandacht van wie ook zal gaande maken. En de prijs ls zo laag gehouden dat het boek een bijval moet worden hetgeen we zijn auteur van harte wensen Wachtposten X Y Z172 blzn tekst, is verkrijgbaar bij de auteur door storting van het bedrag van 59 frank on postrekening 4400.73 (Louis Sourie, Tumulusstraat 58, te Roeselare) iht.de aan een edel bki'GK kunstenaar Nieuwpoort telt een viergeslacht In vrouwelijke lijn. Het zijn: Mevr. Wed. J. Devos-Declercq Leonie, 75 jaar; Mevr. Gerard Geryl-Devos Bertha, 50 jaar; Mevr. Theofiel Vynck-Geryl Robertine, 20 jaar, en de kleine Vynck Mauricette, 13 maanden. het wel tot 80 en ook wel een.4 90.000 frank. In tweede categorie kan het nog 20 30.000 belopen. Men ziet al direct het belang van dergelijke Jaarmarkt. Voor de vee kwekers is het een aansporing om alle zorg aan hun kweek te beste den en voor de kopers is het een waarborg dat zij slechts prima-die- ren voor de hand krijgen. Verleden jaar was Alveringem een tegenvaller om de goede reden dat het heersend mond- en klauwzeer alle vervoer en samenscholing van vee verbood. Het heeft dan ook van de land bouwers een grote inspanning ge vraagd dit Jaar met de traditie, vooral met de goede traditie, heraan, te knopen en schoon vee ter markt te brengen. Daarin zijn zij geslaagd en voor hun inspanning werden zij ruim schoots beloond. Tot 2 Km. buiten Alveringem stonden personen- en vrachtwagens geparkeerd. Slechts zij die van in de eerste morgenuren waren aan gekomen, hadden de dorpskom kun nen bereiken met hun wagen. Wer kelijk Alveringem was te klein en dat is een goed teken. Dat de Jaarmarkt aan hogerhand en vooral bij de onderwijsinstellin gen belangstelling wekt, werd be wezen door de aanwezigheid van af vaardigingen uit drie landbouw scholen, deze van Roeselare, Kok- sijde en Diksmuide. Met fierheid mogen de inrichters, waaronder wij vooral dhr Burge meester S. De Gheele, dhr Mahieu en dhr Morlion vermelden, op een schone dag terugblikken. De uitslag van de keuring in al- phabetische volgorde per categorie is als volgt: EERSTE REEKS (stieren gebo ren vóór 1-1-52). Eerste categorie. Pax: Beuselinck Arthur, Stuivekenskerke; Prins: Coens André, Oedelem; Paf: De- haemers H„ Zeebrugge; Olron: Go- deris H., Boezinge; Primo: Heme ry ck Om., Kortemark; Pierre: Ja cob Marc., Follinkhove; Prior: Syn- dikaat, Stavele; Pascal: Tanghe Dan-, Alveringem; Prins: Vande- putte Leon, Poelkapelle. Tweede categorie. Pito: Barra Cyr., Alveringem; Petrus: Bekaert André, St-Baafs-VIJve; Pier: Dan. Blanckaert, Beerst; Pieter: Butaye Mich., Leisele; Pascal: Bruynooghe Urb., De Moeren; Pascal: Dejonck- heere Heet., Staden; Prins: De- Jonckheere Osc., Avekapelle; Pal lieter: Devos Maur., Zarren; Pa pin: Maes Od., Kaaskerke; Piot: Patfoort Adr., Houtem-V.; Paul: Pauwelijn Ger., Pollinkhove; Plot: Pollet Èmeric, Torhout: Pol: Ro quet Georges, Steenkerke; Pe: Rou- seré Kamiel, Watou; Pallieter: Steelandt Em., leper; Pepijn: Dan. Tanzhe, Alveringem: Pol: Vanden- broucke Gebr.. Steenkerke: Prince: Verhaeghe Maur.. Staden: Pol: Jer. Perdu. Staden: Prince: idem. Derde categorie. Baele Aug., Lei sele; Cambier Remi, Veurne; Cam- bi?r Julien. Steenkerke; Decamps Cvriel. Krombeke; Huvghe Sylv., Wulveringem: Morlio Elie, Pollink hove; Notredame Maur., Watou; Pauwelijn Ger.. Pollinkhove: Tan ghe Dan., Alveringem; Vandenber- èrhe Wil., Wulpen: Vandenbruwane H„ Oeren: Veramme A„ Lo; Ver- doolaeghe Dan., Alveringem; Gust. W? ekenier. Alveringem. TWEEDE REEKS (stieren gebo ren na 31-12-1951). Tweede categorie. Picon: Can- naert Marc., Middelkerke: Pacha: Desaever Vict-, Wulpen; Pier: id.: Peter: Dumon A.. Wiitschate; Pe: Hauteel Juul, Stuivekenskerke- Pal mer: id.: Pito: Luchie Germ.. Al veringem: Piet: Patfoort Adr., Hou tem-V.: Pascal: Pollet Ern., Tor hout: Pros: Ramon André, Alve ringem: Pernod: Vandekerckhove Cyr.. Zonnebeke: Phenix: Vanden- berghe Joz.. Pollinkhove: Primus: Vandsnberghe Wil., Wulpen: Poé- inek: Vandermersch Ger., Oekene. Derde categorie. Desaever Vict., Wulpen: Hancke Geo. Lo; Mahieu Maur. A.lveringem; Vandenbussrhe Cam., Alveringem; Vandermersch Ger., Oekene. DUIVENMAATSCHAPPIJ «DE VOLKSVRIENDEN» TE WERVIK HULDIGT HAAR KONING 1952. maatschappij, bloemen overhandig- Te Wervik was de bloeiende dui- venmaatschappij De Volksvrien denin feest ter gelegenheid der inhuldiging van haar Koning 1952, nl. Vanheule Oscar, en Kampioen 1952 Vanhee Gerard. Te 14 uur vergaderden al de le den der maatschappij in het lokaal café Het ParkIn stoet ging men dan r.car de woning van de Koning en Kampioen 1952, waar dhr Haecke Victor, voorzitter der t va. de aan de gevierden. Daarop wer den enkele leden-herbergiers der maatschappij bezocht. Deze Kampioenenhulde werd be sloten met een g-ote feestvergade- ring in het lokaal waar nogmaals hulde werd gebracht aan de Kam pioenen 1952. Om te eindigen ha.d een groot duivenbal plaats voor de Fden en familie der feestvierende maatschappij. Bij liet Novembernummer van Westvlaanderen. Het tijdschrift «Westvlaanderen» heeft zoeven zijn eerste jaargang beëindigd met een puik en royaal uit Het slachtoffer Cyliua Debaere. zijn geworden. I Aan de HUIDIGE VERKOOPSVOORWAARDEN kan men aan w eiden en boomgaarden: een FLINKE POTASBEMES- TING toedienen. Voor- WEIDEN geve men van 809 tot IC00 Kg. SYLVINIET 17 of 300 tot 400 Kg. CHLOORPOTAS 40 per Ha. Voor BOOMGAARDEN van 1030 tot 1500 Kg. SYLVINIET 17 of 500 tot 700 Kg. CHLOORPOTAS 40 per Ha. (d-10.C41) Het Ryelandt-nummer van West vlaanderen is on zichzelf reeds een groots hulr'e-adres. In een aantal originele bijdragen wordt het oeuvre van Baron Ryelandt door bevoegde musicologen onderzocht, en het ge heel is keurig en fraai met ta'riike nieuwe foto's "geïllustreerd. De beken de musicoloog. Dr Marcel Boereboom, opent dit onderzoek met een algeme ne behandeling van de kunst van Jozef Ryelandt. Zijn oeuvre wordt ge situeerd ln de algemene muziekge schiedenis. en ln hoofdzaak worden daarop behandeld, de vier grote ora toria, -die als het ware het meester werk vormen van dit merkwaardig muzikaal leven; De Komst des He ren, Maria, Agnus Del en Christus Rex. Dom Jozef Kreps, O.S.B., behan delt vervolgens de kerkmuziek van Ryelandt en onderzoekt op originele wijze hoe het werk van Rvelandt ls gegroeid naast dit van Stravinsky, Hohnegger en' Milhaud. Typische ge tuigenissen over de grote kunstenaar worden geleverd door Paul Tinei met een onuitgegeven brief van zijn va der Edgar"Tinel, door Arthur Meule- mans en door Alfons Moortgat. Paul Francois, de bekende kapél- meester van de Brugse kathedraal, I geeft de lezer een fijnzinnige analyse ten beste van het oratorium De Komst des Heerendat op 30 No vember in de stadsschouwburg te Brugge wordt uitgevoerd door het groot symphonie-orkest van de B.N.R.O. en de koren Cantoree uit Brugge en Slnghet ende weset vro uit Kortrijk. Ongetwijfeld wordt de waarde van deze "aflevering verhoogd door de vol ledige catalogus van de werken van Jozef Ryelandt. Van 1892 tot 1944 wordt hier de lijn getoond van een gans leven gewijd aan de muziek. Tot in Ierland én Canada werden tal van deze werken reeds uitgevoerd. Vanaf 1944 zwijgt de toondichter: hij meent dat hij niets meer brengen kan. dat wat hij ons reeds schonk in waarde kan overtreffen. Typisch voorbeeld van een bescheiden, edele kunste naar. Met dit Novembernummer heeft Westvlaanderen zijn eerste jaar gang beëindigd. De zes afleveringen vormen thans reeds een waardevol en gezocht bezit. De nieuwe jaargang die met het Januarinummer zal aanvangen, be looft opnieuw een mooi spiegelbeeld te worden van het artistiek en cul tureel leven ln de provincie. Achter eenvolgens zullen nummers verschij nen die in hoofdzaak zullen gewijd zijn aan volgende thema's: Vlamin gen in het buitenland; Vlaamse vroomheid; Richtingen in de moder ne Vlaamse kunst; Albrecht Roden- bach; Veurne-Ambacht en Toegepas te kunsten in Westvlaanderen. Deze nieuwe jaargang wordt aan geboden in een even royale als kunst volle vorm en... de abonnementsprijs blijft ongewijzigd: 150 fr. (Adminis tratie: Polenplein 5. Roeselare!. De gevierde Koning en Kampioen 1952 bij de dulvenmaatschappij De Volksvriendente Wervik, respectievelijk Vanheule Oscar en Vanhee Gerard, omringd door de sympathieke Voorzitter Haecke Victor en bestuursleden der maatschappij. 3£antoormacliinebedrijl OOSTSTRAAT, *1© Hl ROESELARE: WÊÊÊ TEUEFOON 1265 ZEER RIJKE KEUS KANT00RM0BILAIR BENODIGDHEDEN VERHURING ONDERHOUD HERSTELLING HANDELSDRUKKERIJ - KOPIEERDIENST Ter gelegenheid van de 11 Novemberfeesten was de Nationale Strij dersbond te Vener in feest. Het voltallig b stuur werd ter dier gele genheid vereremerkt. Men herkent o.m. op de eerste rij Secretaris Vandcweghc, dhr Eic-Vooizitter Advocaat Van der Mersch en Voor zitter Majoo r Moesman.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 9