maktalles extra-voedzaam De Indische Missiebisschop Mgr Kujur veilig terug in de Lievensmissie in Indië Specialisten zouden de IJzertoren gedynamiteerd hebben Automobilisten! TUPOR Lijk van vermiste herbergier Caura uit de vaart opgedregd Auto 90 meter door trein meegesleept te Moen Vrouw door haar man het hoofd ingeslagen te Tielt VAN MARCKE De onwaardige echtgenoot pleegt zelfmoord Pe verdwijning ie Snaaskerke opgehelderd De actie van IVIilac SCHUIF Grijsaard door auto gevat te Langeiriark Wesfvlaanderen Inzittenden bij wonder aan de dood ontsnapt NIEUWE VERKIEZINGEN TE LEKE EN TE LAMPERNISSE NERO FIRMA GEBROEDERS DEWULF te HOOGLEDE EEN LOT B8LLE&1ANS want SoLo is puur-natuurlijk voedsel Vrosiw door auto gegrepen te Oostvleteren LAAT U NIET BEETNEMEN 18 maanden gewaarborgd M D P HHHffiSIBBIi Batterij Rijselstraat 30, I E P E R HEBT U REEDS EEN... POSTABONNEMENT OP HET WEKELIJKS NIEUWS HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 29 Nov. 1952 Blz. 9. Veertien dagen, dag op dag, nadat de verdwijning van de 48- jarige Lucien Caura, uitbater van het café Sportkringte Snaaskerke, de ganse streek in opschudding had gebracht, werd liet lijk van de vermiste uit de vaart van Nicuwpoort - Plassen- dale bovengehaald, op een 150 meter afstand van de plaats waar een paar dagen tevoren zijn rij wiel was opgevist geworden. Daar volgens de eerste vaststellingen geen sporen van geweld op het fijk werden gevonden, is het bij- nl zeker dat de thesis van moord hiermede valt, en dat men liier met een dramatische ver drinking mag rekening honden. Meteen valt de spanning weg die twee weken lang gans Snaaskerke en omstreken, waar Caura zeer goed gekend en gezien was, in de band hield. De lezers zullen zich zeker nog de omstandigheden herinneren hoe de ongelukkige verdween, zonder ook maar enig spoor na te laten. Het was op Maandag 10 November dat Lucien Caura, die benevens met de uitbating van een herberg en een rijwielhandel, ook nog als brugdraaier der Kalsijde-brug te Snaaskerke aan de kost kwam, zor.der veel uitleg naar Snaasker- !:e-dorp was gefietst zogezegd om er enkele zaken af te handelen. Naar achteraf bleek moet hij ver scheidene herbergen hebben be zocht. Van Edmond Willems ont ving hij nog een som van 252 fr. ter vereffening van een rekening. Het was rond acht uur dat hij de drankgelegenheid van Frans 't Jonck verliet en sedert dat ogenblik was hij door niemand meer gezien geworden. Toen Woensdagmorgen Caura nog niet was thuisgekomen, werd de rijkswachtbrigade van Leffinge verwittigd, terwijl de schoonbroe der van vermiste nog even naar De fiets werd opgevist. Het Is het begin van de opheldering van deze geheimzinnige zaak. Het probleem van de verlengde dienstplicht is niet alleen een pro bleem van louter militaire inspan ningen. Voor de ouders stelt zich veel meer de ernstige vraag: In welk midden komt mijn jongen te recht? Wat zal hij daar moeten doen? Hoe krijg ik hem terug? Welnu, om die ouders in te lich ten en vooral om die toekomstige soldaten een stevige voorbereiding te geven op hun legerdienst, werd door MILAC, de soldatendienst van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie, een handig en degelijk ge ïllustreerd boek uitgegeven: het Handboek van de SoldaatDit boek geeft de milicien een volledi ge kijk op het toekomstige solda tenleven. Het schenkt hem een perfecte en juiste voorlichting over de morele en materiële aspecten van het legermilien en bevat bo vendien een zeer uitgebreide docu mentatie nopens alle technische en sociale legeraangelegenheden. In een woord: het stelt hem het le ger voor, zoals het er In feite uit ziet. De reeds 40.000 verspreide exem plaren en de thans verschenen dertiende verbeterde uitgave, zijn alleen reeds een sprekend bewijs van de degelijkheid. Dit HANDBOEK VAN DE SOLDAAT is verkrijgbaar op het Nationaal Milac-secretariaat, Foln- earélaan 78, Brussel, tegen de ge ringe prijs van 20 fr. per exem plaar. In deze periode van het Jaar or ganiseert MILAC eveneens, prac- üsch in alle gemeenten van het Vlaamse land, voorbereldlngsavon- clen voor toekomstige miliciens, waarop een dokter, een aalmoeze nier en een oud-soldaat het woord \oeren en alle problemen behan delen, waarvoor de soldaten van morgen in de realiteit komen te staan. Verleden Jaar grepen aldus een 300-tal avonden plaats waarop in totaal ongeveer 15.000 toekomstige miliciens aanwezig waren. na lezing, ons blad In de handen van een vriend of gebuur dte het nog niet heeft, bewijst er ons een dienst mee. Dank. Zondagavond omstreeks 19 uur kwam de grijsaard Henrl Vuylsteke van bij landbouwer Jozef Vuylste ke, waar hij op bezoek was geweest met het inzicht naar zijn woonst terug te keren, die een paar hon derd meter verder is gelegen en waar hij inwoont bij zijn schoon zuster. Op het ogenblik dat hij de baan overstak werd hij verrast door de personenwagen van Louis Pattyn uit St-Jan-bij-leper. Niet tegenstaande de menner al deed wat hij kon om de ouderling te mijden, werd deze toch gevat en tegen de stenen gesmakt. Hij werd aanstonds geholpen door buren die kwamen toegesneld, doch een bij geroepen dokter oordeelde het noodzakelijk, gezien de ernst der verwondingen, het slachtoffer naar de Kliniek der Zwarte Zusters te leper te doen overbrengen, waar men vaststelde dat hi1 breuken op gelopen had ln niet min dan zeven nlaatsen, armen en benen. We kun nen echter het valse gerucht de kon indrukken ais zou het slacht offer overleden zijn. Tragische bijzonderheid: Louis pattyn kwam juist, terug van een bezoek aan zijn vader die schielijk was overleden. Gistel fietste om er in bekende drankgelegenheden navraag te doen. Niemand had evenwel Caura gezien. Daar Caura bij zijn laatste her bergbezoeken tot driemaal toe in geheimzinnige bewoordingen te ho ren had gegeven dat men hem hier niet meer zou zien en de te rugweg naar huis langs de vaart liep, dacht men onmiddellijk aan een verdrinking. Een flinke ploeg dreggers trok onmiddellijk aan het werk, doch na enkele dagen inspanning had men geen resultaat bekomen en werden de werken stopgezet. De dagen verstreken en de spanning rond het raadsel dezer geheimzin nige verdwijning nam met de dag toe. Een brief zou echter voor een spoedige oplossing zorgen. De ge naamde Vergauwen Gilbert uit Leffinge, beroepsmilitair en ge- kantonneerd ln Duitsland, was op bedoelde Maandag 10 November met verlof. Toen hij omstreeks 20 uur langs de vaart kwam gefietst op ongeveer 1.600 meter van de Kalsljde-Brug, hoorde hij plotse ling geroep. Hij sprong van zijn flets, riep een paar malen terug, maar kreeg geen antwoord. Daarop had hij zijn weg voortgezet. Toen hij langs de dagbladen ln zijn kan- tonnement het geval van die ver dwijning vernam dit gebeurde pas enkele dagen later liet hij aan zijn moeder weten wat hij die bewuste avond had gehoord. Zijn moeder verwittigde de familie Cau ra en de rijkswacht en Donderdag 11. hernamen dreggers Marcel Pol let en Georges Casteleyn hun werk. Hun pogi-gen zouden een spoe dig resultaat kennen, want reeds omstreeks 10.30 uur werd het rij wiel van Lucien Caura opgehaald, de dynamo van het fietsiicht nog tegen de band gedrukt. Het was ongeveer op de plaats door Ver gauwen aangewezen. Met de avond werden de werken stopgezet en Maandagmorgen her nomen door Georges Casteleyn, Frans 't Jonck en Camille Vanbel le. Met een lijn over de vaart ge spannen, waaraan vijf nevens el kaar aangebrachte dreggingshaken waren bevestigd, sleepten ze de vaart af. Met de middag werd plots hun moeite beloond. Nadat ze reeds verscheidene soorten afval- goederen hadden opgepikt, voelden ze plots een grotere weerstand. Het lijk van Caura was gevonden. Een der haken had zich aan de rugzijde van de vest vastgezet. Het lijk werd aan de oei'er gebracht en de Instanties werden verwittigd. De familieleden herkenden aanstonds het slachtoffer. Daarmede is grotendeels t doek over deze ophefmakende zaak ge vallen. Algemeen geldt de mening dat het hier niet om een ongeval gaat, daar op die plaats de vaart omzoomd is door een tamelijk hoge berm, waardoor het onmogelijk is met een fiets in het water terecht te komen. De berm is echter hier en daar doorsneden met doorgan- gen van nauwelijks een meter. Het voor zulk een opening dat het rijwiel werd bovengehaald. Het lijk moet ongeveer 150 meter met de stroom zijn afgedreven. Het lijk van de ongelukkige komt boven water. Men bemerke de ln rij geschakelde dreggingshaken. Donderdagavond, rond 19.10 uiur, reed dhr Matton Albert, loodgieter te Moen, vergezeld van zijn echt genote, de Langestraat te Moen in. Gekomen aan de onbewaakte over weg, lijn Kortrljk - Ronse, ver minderde hij zijn reeds lage snel heid alvorens de spoorlijn te over schrijden, doch hij had de in aan tocht zijnde goederentrein, die uit de richting Moen - Heestert kwam, wegens de grote duisternis niet be merkt met het noodlottig gevolg dat zijn auto door de buffers van de locomotief vierkant werd opge nomen en ingedeukt. Wanneer de trein een 90-tal me ter verder tot stilstand kwam en de machinist en stoker het ergste vreesden voor de inzittenden, en enkel nog doden dachten aan te treffen ln de gans verbrijzelde auto, kwamen dhr Matton en zijn echtgenote uit de auto gekropen. Terwijl dhr Matton, die slechts enkele kwetsuren aan de neus en aangezicht, alsook een stoot in de lenden had opgelopen, kwam zijn echtgenote er enkel met de schrik van af. Wat wel onbegrijpelijk scheen en een wonder mag ge noemd worden, als men de verniel de auto zag. Dr Pillen uit Moen, op de plaats ontboden, diende dhr Matton de nodige zorgen toe door het toe- naaien der neuswonde, waarna de beide echtelingen naar huis kon den keren. De rijkswacht uit St Denijs, spoedig ter plaats, deed de nodige vaststelling. Het ongeval werd begrijpelijk druk besproken, gezien de zo ge lukkige afloop. De echtgenoten Matton zijn vader en moeder van zes minderjarige kinderen. Gemeenteraadsverkiezingen van 12 October 1952 In zitting van 21 November 1952 heeft de Bestendige Deputatie de gemeenteraadsverkiezingen, die ln de navolgende gemeenten plaats hadden, geldig verklaard. Arr. BRUGOE: Oostkamp, Rud- dervoorde, Snellegem, Stalhille. Arr. OOSTENDE: Ettelgem, Gis tel, Snaaskerke. Arr. KORTRIJK: Aalbeke, Dot- tenijs. Harelbeke, Helklln, Hcr- zeeuw, Hulste, Luingne, Wevelgem. Arr. DIKSMUIDE: Kaaskerke, ICelem, Woumen. Arr. IEPER: Dranouter, Geluveld, Hollebeke, Houtem, Kemmel, Ko men, Mesen, Ploe.^steert, St-Jan, Vlamertinge, Werv'ik, Wulvergem, Wljtschate. Arr. ROESELARE: Ardoole. Ize- rem. Moorslede, Oostnieuwkerke, St Eloois-Winkel. Arr. TIELT: Ooigem. De verkiezing die te Lampernls.se plaats had werd nietig verklaard, wegens onregelmatigheid bij de voordracht van candidaten. Ingevolge een beslissing van de Bestendige Deputatie van West- vlaanderen, zullen nieuwe verkie zingen gehouden worden in twee gemeenten van het Arrondissement Diksmuide, nl. te Leke en te Lam- Pernissc, waar, bij het indienen de lijsten, Eigenaar: Wed. Debusschere te Kortemark. Geboren: 30/1/50. Gewicht: 1.104 kg. Werd gekweekt met Glutextra 1, 2 en 3 kalverkorrels. Wordt voortgekweekt met VTTAGEENSCHILFHIS van de (d-10.976) Eigenaar: G. Lammerant te Wulpen. Worden deze winter gemest met VITAGEENSOHILFERS van de FIRMA GEBROEDERS DEWULF te HOOGLEDE Vraag uw handelaarem .Viiagssasc&jlfws psvi'ULF. Ja, Solo bevat louter puur- natuurlijke grondstoffende fijnsteen lichtst verteerbare oliën, geperst uit arachide-, cocos- en palmnoten drie der voedzaamste vruchten die de natuur ons schenkt en zo uit zonderlijk rijk aan calorieën I De vitaminen D en A waarmee Solo nog wordt verrijkt verzekeren haar bovendien een constante extra voedingswaarde. Solo wordt met uiterst hygië nische zorg bereid, automatisch ver pakt en onmiddellijk verzonden zodat zij steeds vers op ieders tafel komt. Solo, puur-natuurlijk voedsel, fijn van smaak en zeer licht verteerbaar, maakt alle gerechten fijner en sma kelijker en geeft hun het toppunt van voedingswaarde. Geef hun dikwijls een boterham met een flink laagje Solo op. 't Is uitstekend om de verbruikte energie weer aan te vullen. Iedereen heeft dat nodig, ook uw man en Uzelf. S099A 01422 BPV UNION MAAGARIN1ÉR6 BEIGE. MERKSEM-ANTWERPEN HEERLIJKE ONTVANGSTEN Wat Ik me wél. herinner, zei Mgr Kujur verder, zijn die duizende sympathieke gezichten van vaders en moeders van missionarissen, van weldoeners, die scharen van kin deren en volk, de ontvangst bij de Kardinaal, de Nuntius en de Ko ning. Zijne Majesteit zei me aan het eind van het onderhoud: «Zeg aan uw volk, hoezeer ik hen gene gen ben, hoezeer India mij per soonlijk dierbaar is. Zeg vooral aan uw katholieken hoe ik verlang dat ze trouw en standvastig zijn en waardig van hun geloof Zijne Heiligheid de Paus ontving me saam met zes andere bisschoppen, en zegende allen die zich hier in spannen voor het rijk van Christus op aarde, in deze missie, waarvan hij veel verwacht. Toen dankte Mgr Kujur zijn plaatsvervanger, Mgr Sevrin, die tijdens zijn afwezigheid het Bis dom zo zorgvol had bestuurd... Het applaus verdoofde de laatste woor den. FEESTELIJKE VOORBEREIDINGEN Mgr Kujur werd ln zijn bis schopsstad Ranchl terug verwacht voor de eerste Vrijdag van Novem ber. Het vliegtuig van de S.AT.E. moest de 4* November landen te Calcutta. Te Ranchi waren de pro gramma's gedrukt en verspreid voor de feestelijke verwelkoming. Mgr zou met de trein komen tot Moeri, 40 km. van Ranch! Daar zou hij Mis lezen in een aluml- nium-fabrlek, waar nu en dan de H. Mis wordt opgedragen voor de katholieke arbeiders. Zijn eigen auto zou hem daar afhalen en naar Ranchl voeren tegen 9 uur morgens. Toen kwam er een kort telegram van Mgr Kujur uit Rome: Vertrek uitgesteld voor 24 uur. Geen ver dere uitleg. Men weet nooit met een vliegtuig... Dan maar alles ver schoven naar Zaterdag, 's Ande rendaags nieuw telegram: Vertrek voor andermaal 24 uur uitgesteld. Nu geen nieuws meer, maar Vrij dagvoormiddag landde Mgr Kujur te Calcutta. Dus onthaal te Ranchi op Zondag 9 November. NOG EEN TEGENVALLER 's Morgens vroeg te 5 mm, reed de Jeep van de Ranchipastorie om de bagage van de Bisschop naar Moeri. Bij de terugkeer slipte ze. De pastoor, Pater Durt, kreeg de bagage op zich terwijl de Jeep kan telde; hij moest dadelijk naar het nabije militaire hospitaal gebracht worden met nogal erge verwondin gen. De chauffeur kwam er beter van af. De telefoon berichtte dit te Ranchi en ook te Moeri. waar Monseigenur aan het ontbijt zat. ONDER DE PRAALBOGEN Ondertussen zo meldt een on zer Vlaamse zendelingen ging ik de brede Poeroeliaroad opwandelen, de Bisschop tegemoet. Op 'n paar km. van 't centrum was hij uitge stapt, gedwongen door de talrijke groepen katholieken om de rest van de weg te voet af te leggen. We hoorden al de knalbommetjes, maar zagen enkel volk en nog volk. Toen ineens een motorfiets: Monseigneur is vlakbij, roept Pater Meeus (van Lede). De fanfare van St-John's- school dreunt haar marchen. De wit-blauw-rode uniformen van de meisjesgidsen en de geei-groene uniformen van de scouts komen in beweging. Vlaggen per fiets, vlag^ gen te voet, nog meer knallers, nog meer geroep: Bishop Swami kl Jai: Leve onze Bisschop! Toen ineens, tussen de bloemenstrooiers, merkte ik het zwarte vilt met groene koord van een bisschopshoed tussen al het wemelende wit: daar was Mon seigneur, de oude, goedige glimlach, él hart, Al vreugde, zegenend, ge bogen onder de bloemenkransen. De katholieke lekelelders van de stad en de Missie-overste van de Jezuïeten begeleidden hem. Ter wijl ik zijn ring kuste, zag ik, hoe de bloemknlpsels, die men langs de weg had geworpen, op zijn voor hoofd bleven hangen en in zijn haar. Men kon wel raden, hoe aan genaam hij was: zo'n welkom had hij wel nooit verwacht. DANS EN GONG Traag vordert de stoet. Altijd meer mensen vervoegen ons. On gevraagd springen groepen trom melaars uit de wijken bij. Een ketting van dansende en cirkelende meisjes trippelde voor hem uit. Heel vooraan het spontaanste van al: een jochie van 5-6 jaar, met een ronde ijzeren gong in één hand, en met een houten knuppel ln de andere, galmde al de kinder vreugde uit die uit te galmen was. Telkens wanneer nieuwe groepen bijkomen, werden de handen van de Bisschop gewassen, volgens In dische gewoonte, nadat hij eerst duchtig met palm- en olijftakken vol water besproeid was. Zo'n Palm-Zondag is eeuwig Oosters. We bereikten reeds het klooster van de inlandse Zusters daar woont ook een zuster van Mon seigneur. Daar is de kathedraal: het ganse plein ervoor is ingeno men door het volk. Op het verhoog wachten de Ursulinen van Tildonk, de seminaristen, de Hogeschoolpro- ■ismnsn Y&U St SavUr'ê, de Paters van Ranchl. Allerhartelijkst was de ontmoeting met Mgr Sevrin, de goede, trouwe voorganger, die wel dra naar zijn eigen bisdom terug keert, en de Zondag te voor fees telijk was gevierd ten afscheid. Nog fanfare, nog zang voor de micro, welkomspeech door de Hr Voorzitter van de Katholieke Ac tie. Monseigneur vernam de vreug den en de zorgen van zijn bisdom gedurende zijn afwezigheid: oppo sitie tegen de Universiteit voor Meisjes, rijstplaag, maar goede hoop voor de volgende oogst... MGR KUJUR WEER VOOR DE MICRO Monseigneur was zijn Hindi ze ker niet vergeten met al dat Ne derlands in België. Maar, zoals naar het schijnt hem eveneens overkwam bij zijn eerste verwel koming in België, te Leuven op 16 Mei 11., stokten hem de woorden vanwege de ontroering. Hij vertel de dan. In België en ln Benelux, in Duitsland en Zwitserland had hij op zijn tochten haast geen moeilijkheden ondervonden. Maai bij de afreis uit Rome had het hem erger kunnen worden dan de twee telegrams lieten vermoeden. Toen het vliegtuig pas uit Rome vertrokken was en de Middellandse zee overvloog, viel «en van de mo tors stil. Zo goed en zo kwaad het kon, keerde het terug naar Rome, tot de schade hersteld was en het weder rustiger. TERUG THUIS EN... ROUW De fanfare speelde weer terwijl Monseigneur zich naar zijn resi dentie, enkele kamers in het Se minarie, begaf. Maar dichtbij het gebouw gekomen, zweeg de fanfare. Diezelfde nacht was één van de eerstgewijde Indische priesters van het bisdom overleden. De heili gezo noemden wij hem, de Wel eerwaarde Mathias Barla. Hij was zo vroom, zo goed, spijts zijn uiterst zwakke gezondheid, die hem de laatste jaren weerhield op zijn kamer. Deze namiddag na het Lof, te 5 uur, wordt hij begraven op «Tamtam», het kerkhof waar de tientallen pioniers varl de Lievens missie hun laatste kruiske hebben boven him graf, witte letters op zwart hout, wachtend vol hoop... Medeged. door Llevens Missie - Centrale, Leuven. - Postrekening 4113.12 - Een herinnering aan het bezoek van Mgr Kujur aan ons land Als Bisschop van de Lievensmissie. hiehl hij er aan een bezoek te brengen aan Moorslede, waar eens Pater Llevens' wieg heeft gestaan. NIEUWE WENDING VAN HET ONDERZOEK Over het onderzoek naar de da ders der dynamitering van de «IJzertoiendat enkele v.eken geleden heropend werd en cp zéér discrete wijze wordt doorgevoerd, is tot nog coe weinig uitgelekt. De mantel der discretie is de jongste dagen toch even opgelicht en volgens persberichten heeft de onenigheid tussen de liberalen te Oostende, waarvan wij reeds vroe ger een echo brachten, een en an der aan het licht gebracht en de tergen losgemaakt. De gerechtelijke politie heeft in derdaad een nieuwe reeks van per sonen ondervraagd. Zo werd een zekere Maurice V. van Oostende opgeleid cn i::middels veer vrijge laten. Hij zóu, evenals een inge nieur van Russische afkomst, die destijds te Oostende verbleef, maar een paar weken geleden te Brussel Overleed, vroeger in dienst geweest zijn van een maatschappij, waar van een der beheerders Raymond Daenens, van Diksmuide, was. De ze laatste behoorde, zoals men weet tot de groep personen die op 1 April 1918 werden aangehouden in verband met de vernieling van de xJzsrtoren. Volger.s zekere verklaringen van derden, zou Daenens tijdens een zakenreis in Frankrijk, aan V. en aan de Russische ingenieur ver klaard hebben, dat de dynamite ring het werk was van vaklui en dat hij een van de militairen kende, die er zich mee bemoeid hadden Door ae gerechterlijke politie on dervraagd. heelt Daenens zopas verklaard dat het wel mogelijk is, dat hij gezegd zou hebben, dat de dynamitering het werk was van technici. Hij loochent echter dat hij zou verklaard hebben een dei- technici te kennen. Alhoewel dit rug weinig nieuws aan het licht brengt, houdt men in bevoegde kringen staande dat bin nenkort nieuwe feiten aan het licht zullen komen, die het onder zoek een beslissende wending ge ven. Anderzijds logenstraft men het bericht volgens hetwelk perso nen uit nieuwe ordebewegingen van tijdens de oorlog zouden on- derfloord geweest zijn. Donderdag 20 November werd Tielt in beroering gebracht door de ontdekking van een verschrik kelijk familiedrama, weer een moord en zelfmoord. De jongste tijd hoort men schier niets an ders meer dan de verhalen van moordtonelen, St Truiden, Lier, Ettelgem... Precies op de dag dat beide slachtoffers van het drama te Ettelgem begraven werden, kwam te Tielt een nieuw drama aan het licht. Alle eerbied voor andermans leven schijnt bij sommige mensen gans verloren. Gezonde levensnormen tellen voor velen niet meer. Zelfmoord epidemie, trachten sommige ge leerden staande te houden. Uit vloeisel van een ziekelijke tijd, zou juister zijn. HET GEZIN MARTENS Het gezin Gustaaf Martens - Bonne Maria was een doodgewoon werkersgezin, zoals er vele zijn. De man was sedert lange tijd werk loos en men moest dus leven van steungeld. Nochtans waren de moeilijkste jaren achter de rug. Drie der vier kinderen waren reeds gehuwd en het vierde kind, de 17- jarige Jacqueline was nog alleen thuis. Het meisje ging naar de fa briek werken en hielp aldus het inkomen van het gezin verzekeren. Toen een maand geleden de dochter Adolphine in het huwelijk was getreden, had dit heel wat moeilijkheden verwekt. Martens Gustaaf wilde zijn toestemming tot het huwelijk niet geven en plaatste ten slotte slechts met te genzin zijn handtekening voor ak koord. Zag de man wellicht in dat er weer een kostwinner minder zou zijn in het gezin? Bij de twee vorige huwelijken van zijn kinde ren was het ook zo gegaan. Zondag 11., bij valavond, kwam dhr Andrè Pil-Acquet, wonende Schazenstraat te Oostvleteren, sa men met zijn vrouw en zoon langs de grote baan Veurne - leper ge fietst. Zoals het moet hielden zij de rechterbaan der tramlijn. Ge komen nabij de hoeve Fauwelyn moesten zij echter de baan over steken om aan de linkerzijde het verplichte fietspad te bereiken. Vader en zoon waren reeds de baan over, maar toen de vrouw over wilde, kwam een vrachtwagen aangehold. Mevr. Pil liet deze voor bij maar zal waarschijnlijk de per sonenwagen die op de vrachtwa gen volgde niet bemerkt hebben. Toen zij de baan overstak werd zij dan ook gevat en hevig ten gronde geslingerd. Onmiddellijk stopte de autogeleider, dhr Frimout uit Poperinge, en terwijl toesnel lende personen hulp boden, werd het slachtoffer opgenomen en bin nengedragen in de hoeve Pauwelyn. Mej. Clara Pauwelyn, verpleegster en Dokter Carton die ontboden werd, dienden het slachtoffer de eerste zorgen toe, waarna een zie kenwagen de gekwetste naar de kliniek te leper overbracht. Daar werd vastgesteld dat de ongelukki ge een schedelbreuk en een sleutel beenbreuk opgelopen had. De erge verwondingen in acht genomen, is haar toestand voor het ogenblik bevredigend. De vrouw, Bonne Maria, had het dan ook niet gemakkelijk met haar echtgenoot. Iedere dag was er kra keel in huis. Zondag 16 November was het nog tot een hoogoplopende twist gekomen tussen Martens en i zijn schoonzoon Jozef Coucquyt. j Deze twist had zich op straat af gespeeld en Martens was toen zijn schoonzoon te lijf gegaan met een mes, gelukkig zonder hem te kwet sen. DE VRESELIJKE ONTDEKKING Donderdagmorgen was Jacuellne zoals iedere dag te 6.15 uur opge staan om zich gereed te maken i voor het werk. Moeder was ook naar beneden gekomen om haar dochter behulpzaam te zijn en de koffie gereed te maken. Eens dat Jacqueline weg was naar de fa briek begaf de vrouw zich terug naar bed om nog wat te rusten. In de mening dat de twist tussen va der en moeder weer was bijgelegd trok Jacqueline naar het werk. 's Middags kwam het meisje te rug naar huis voor het middag maal. Zij vond het vreemd dat de deur nog gesloten was en dat de luiken nog dicht waren. Plots overviel een angstig voor gevoel het meisje. Zij dacht er aan hoe de avond voordien vader nog dreigende woorden geuit had aan het adres van moeder en terwijl dit ais een flits door haar hoofd joeg spoedde het meisje zich tot in de Bruggestraat, waar zij wist haar zuster Adolphine aan te tref fen, die er bij hun oom het mid dagmaal gebruikte. Terwijl het angstig voorgevoelen zich meer en meer toespitste, en ook. Adolphine de verschrikkelijke vermoedens van haar zuster deelde, trokken beide meisjes naar de politie. Een agent trok mede naar de ouderlijke woning der meisjes. De deur werd opengebroken en zonder dralen begaf men zich naar de slaapkamer der moeder. Daar trof een afschuwelijk to neel hun blikken. Maria Bonne lag te bed met verbrijzeld hoofd op de vloer lag een bebloede hamer en een bebloed mes. De agent stelde vast dat het lijk reeds koud was en kon dus wel vermoeden dat de moord reeds een paar uren vroe ger had plaats gehad. Alles wees er trouwens op dat de vrouw in haar slaap moet ven-ast geweest zijn. Koe afschuwelijk dit vermoeden ook was, toch had men omzeggens zekerheid dat Martens zelf hierin de hand had. Onmiddellijk trok de agent naar de slaapkamer van Martens waar hij een kom aantrof met water in dat met bloed gekleurd was. De moordenaar had zich dus de han den gewassen na zijn gruwelijk werk. Terwijl het huis verder door zocht werd, kwam de agent in een aangebouwd werkplaatsje waar hij met ontzetting het lijk ontdekte van Martens. Deze had zich ver hangen aan een in de muur beves tigde fietshaak. Dit droevig gezinsdrama kreeg aldus een vrij spoedige opheldering, Het parket kwam de Vrijdag ter plaatse en gaf bevel de lijkschou wing te doen. Hieruit bleek dat de vrouw Martens met een hamer de schedel gekloven werd en nadien het lichaam door messteken door korven werd. Vermits tot geen verder gerechterlijke actie aanlei ding bestond werd toelating tot be grafenis gegeven. Vraagt aan uw garagisten de BRUSSEl welke steeds de meeste voldoening zal schenken! OFFICIEEL SERVICE STATION TE WERVIK VIERDE DE DUIVENMAATSCHAPPIJ DE OOST- EN VREDESDUIF FEEST Kampioenen 1952 gevierd. Verleden Zondag, 16 November 1952, was de duivenmaatschappij De Oost- en Vredesduif te Wer- vik in feestviering ter gelegenheid van de huldiging der Kampioenen 1952 der bond. Te 13 uur vergaderden al de duivenliefhebbers der maatschappij in het lokaal, herberg De Vijf- wege bij Abraham Degryse. Stoetsgewijze, met een gelegen- heidsmuziek vooraan, trok men naar de woning van de Ere-voor- zit der Bond, dhr Valeer Brou- ckaert, de I" kampioen 1952. Na dat het muziek een huideserenade had gebracht aan de kampioen '52, hield dhr Pierre Vanhéule, secre- taris der bond, een korte toespraax, waarin hij hulde bracht aan de kampioen 1952 om zijn prachtige en verdiende zegepraal. Namens de boud overhandigde dhr Valeer Ver- faillie, voorzitter, een prachtige bloemenruiker aan de gevierde duivenmelker. Daarna had in het huis van de kampioen een plechti ge ontvangst plaats waar de ere- wijn aan al de aanwezige duiven melkers werd geschonken. Na deze ontvangst had een ga- zamenlijke uitstap plaats naar de leden-herbergiers der maatschap pij. Daarna keerde men in stoet terug naar het lokaal, waar een grote feestvergadering werd ge houden! Daar werden de overige kampioenen, namelijk de HH. Os car Vanheule, 2* kampioen, Desma rets - Bousse, 3* kampioen; Bouss* Henri, 4* kampioen en Daniel Gal- loo, 5' kampioen op bijzondere wij ze gevierd. Deze kampioenenhulae besloot met een groot feest en een gezellig samenzijn, aangeboden aan al de leden en familie der maatschappij. Wij bemerken er In liet midden de gevierde ere - voorzitter, de heer Valeer Brouckairt, de 1' kampioen en koning 1952 bij de duivcnbor.d «De Oost- en Vredesduif» te Wervik. Hij is omringd door de overige kampioenen, zijn trouwe duivenverzorger, de heer Daniel Verfaillie, en bestuursleden van de bond. waaronder wij herkennen de heer Va leer Verfaillie, voorzitter, de heer Vanacker Georges, ondervoorzitter en dhr Vanheule Pierre, secretaris;

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 9