Harlem Globetrotters Rik Van Steenbergen zwaait de scepter in ■DeRonde van Argentinië- Op zoek naar de mooiste stem Losse Wekelijkse Sportkroniek Leon Verhaeghe Wie kent ze niet, de Winterrit doorheen de West- vlaamse bergen het kruis over de /ti/n «rarr wbbjlctcb murws# Esitmc e x>*e. MOTORSPORT De testproef voor ultra-lichte Moto's HEET U REEDS EEN... POSTABONNEMENT OP HET WEKELIJKS NIEUWS De Diana, ttfatfëïïfsê godhrftm ïïer* Tlians is alles veef eenvoudiger één of twee Wit Kruisjes bij bet minste onlekkere gevoel en de pijn verdwijnt U voelt zich onmiddellijk opgemonterd, uw gelaat klaart op, uw bele wezen straalt weer van natuur lijke schoonheid HOOFDPIJN - MIGRAINE - DUIZELINGEN TANDPIJN EN ZENUWPIJNEN - LUSTELOOSHEID EN VERMOEIENIS - PIJNLIJKE MAANDSTONDEN Ex-konlngln Helena van BfaBEë overleden MARGARINE VERDRINGT BOTER MEER EN MEER IN DE U. S. A. Stoutmoedige diefstal te Dlksmulde ,|ta, d«t omk M, den ei wie kent se niet, de fiwnexwe heiaar» met de bal? I> ui zen en duizenden over de gehele wereld hebben hen reeds aan het werk gezien. Vele sportmannen ge troostten zich uitstappen van meer dan honderd kilometers om ook maar eenmaal dat fameus neger vijftal met de ronde bal aan het werk te zien. En honderdduizenden, sportmannen of niet, hebben en kele minuten genoten toen zij in de fllmactualiteiten de fratsen en de balvaardigheid van deze wereld beroemde basketball-ploeg te aan schouwen kregen. In de winter 1950-1951 heeft de Harlem Globetrottersploeg een om reis in Europa gedaan en in de meeste landen van 't Westen haar demonstraties gegeven. Ook in België, o.a. te Gent waren ze te gast. Basket-ball Is een der sporten die in Amerika het meest worden be oefend. Ieder dorpje, ieder college of universiteit heeft zijn ploeg, of zelfs zijn ploegen. In de Verenigde Staten alleen zijn er meerdere hon derdduizenden beoefenaars. Van Amerika uit heeft deze sporttak via Engeland de meeste landen van Europa veroverd. Eerst beperkt tot de grote steden, wint de basket steeds meer en meer veld in ons land, bij zoverre dat meerdere pro vinciesteden reeds hun beoefenaars kennen. Mogelijks komt wel eens de tijd dat ze met de voetbalsport voor de volksgunst zal wedijveren. De Harlem Globetrotters hebben de wereld, veroverd. In het jaar 1951 hebben meer dan één millioen toeschouwers, ongeveer 2 millioen dollar uitgegeven om dit neger-vijf tal aan het werk te zien. In het ross stadium van Pasadena in Ca- lifornlë liepen 31.648 toeschouwers samen om hen toe te juichen. De week daarop zagen 47.000 toeschou wers hen aan het werk ln het reus achtig stadium van de Braziliaan se hoofdstad. In de zomer 1951 heb ben zij voor niet min dan 600.000 toeschouwers opgetreden in Euro pa en Noord-Afrika. Hun debuut was nochtans verre van schitterend, vooral op finan cieel gebied. De Globetrotters zijn immers beroepssportmannen en daardoor komt het dat ze bij voor beeld in de Olympische Spelen niet van de p&rtil kunnen zijn, daar deze voor de liefhebbers zijn voor behouden. Hun geschiedenis loopt samen met deze van Abe Saper stein, een klein manneke zo rond als een basketbal zelf. Abe Is En gelsman van geboorte, maar kwam reeds op zijn zesde Jaar in Ameri ka aan. Zijn vader was kleermaker en voor dezes werkspiegel maakte de kleine Saperstein zich de kunst van het dribbelen met de bal eigen. Later werd hij beroepsbasket-ball- speler. Het was deze Abe die op ze kere dag op het origineel idee kwam een équipe samen te stellen met de grootste neger-spelers van Chica go. Hij noemde ze De Vijf Grote van Savoy en trad ermede op ln een nieuw hotel te Chicago. Wan neer de rolschaats tijdelijk de bas ket verdreef, doopte hij zijn ploeg om in de Harlem Globetrotters». De nieuwe ploeg had maar kleine ambities. Aanvankelijk traden ze enige vergoeding bestond ln 25 dollars, zo tenminste de match zo veel opbracht. Dit bedrag werd broederlijk ln zeven parten ver deeld en daarvan kreeg Abe, die als trainer en manager fungeerde, twee delen, met toestemming van de ganse ploeg. Abe was echter nog meer. Benevens de twee hogerver- melde functies was bij nog boek houder, secretaris, chauffeur, in valler en publiciteitsagent. Hij was werkelijk wat men een wandelend bureel noemt. Hun eerste rondreis liep op een sisser uit. De winter kwam en het gezelschap zat op droog zaad. Noodgedwongen ging men uiteen en trok ledereen naar zijn vroegere bezigheid. Van de 107 gespeelde matchen hadden zij er maar zes verloren. Saperstein was echter de man niet om zich te ontmoedigen. Iede re winter riep hij zijn mannetjes bijeen. Onder zijn knappe leiding speelden zij steeds beter en beter en haalden dan ook verbluffende uitslagen. In Engels-Columbia won het team eens met 112 punten te gen 5. Het was dan dat de Globe trotters, om het publiek te amuse ren, nu deze aan net spel zelf maar weinig meer hadden, met allerlei kunsttoeren begonnen uit te pak ken. De jongens gingen zich meer en meer ln het goochelen met de bal oefenen en weldra was leder van de vijf een kraan op dit ge bied. Willis Oliver wierp de bal de lucht in, ving ze op in de nek, liet ze langs de arm naar beneden lo pen en eer de tegenstrever het wist was een effectballetje reeds aan de overkant van het speelveld. Runt Pullins begeleidde zijn drlbbllngs met stepdanspasjes. Marques Hay- nes, met zijn kneveltje, ls wellicht de knapste van het vijftal. Even vaardig met de beide handen, ver blindt hij zijn tegenstrever met achter de rug door te dribbelen, of door op handen en voeten lopend, rond hem te draaen terwijl de bal nauwelijks op 5 centimeter van de grond op en neer danst. Als het einde van de match gefloten wordt, bemachtigt de meest nabije neger de bal en doet deze minuten lang op de top van een vinger ronddraai en. Kan het missen dat het publiek zich amuseert en het uitgiert van de pret. Abe heeft echter als principe aangenomen van eerst de zege te verzekeren vooraleer men aan die clownerieën begint. Het spreekt im mers vanzelf dat de Globetrotters bij hun fratsen weieens de regels van het spel te bulten gaan en strafpunten oplopen, hoewel de scheidsrechters gewoonlijk veel door de vingers zien. Waarom een ploeg bestrallen die na vijf minuten met 20 punten aan de leiding staat, zelfs als een der spelers het zover waagt op de schouders van een medespe ler te wippen, de bal door de korf laat vallen en zich er dan over buigt om te zien of ze er wel door S Het was ln 1940 dat de Trotters hun huidige plaats ln de basket wereld gingen Innemen. Dat jaar ontnamen ze aan de Bruins van Chicago de titel van de Amerikaan se beroepsspelers ten aanschouwe van 21.000 toeschouwers. Van dien tijd af reizen zij de wereld rond in een luxe-autocar, terwijl de bure len van Abe te Chicago 11 plaatsen Innemen. Met de beroemdheid kwam ook het fortuin. Men zegt dat Marques Haynes en Cloose Ta- tum, de twee beste spelers ongeveer 25.000 dollar per jaar oprapen. Hun activiteit ls evenwel niet verminderd. In 1950 begon hun in ternationale loopbaan. In Engeland behaalden zij een ongehoord suk- ses. Parijs riep hen telkens terug. Te Nancy ten aanschouwe van 9.000 gedesillusionneerde toeschou wers het regende slagwater en de match ging in open lucht door haalde Marques zijn dribblings uit onder de bescherming van een re genscherm, wijl Tatum ten tonele verscheen in een badpak van het jaar 1900 en een vrouwenhoed met bloemen op. De Europese rondreis was hun werkelijk hoogtepunt. De Paus stond hen een onderhoud toe. Te Berlijn, in het Olympisch Sta dium speelden zij voor 75.000 en thousiaste toeschouwers. Nooit had een basketmatch zoveel toeschou wers bijeen kunnen lokken. Is het niet met recht en reden dat Abe Saperstein, de ziel en het hoofd van de ongeëvenaarde Har lem Globetrotters, volgende citatie van het Ministerie van Buitenland se Zaken der U.S.A. kan citeren: De Harlem Globetrotters hebben er het hunne toe bijgedragen om de vriendschap onder de volkeren hechter te maken. Voor gelijk wel ke komende rondreis, aarzel niet op ons beroep te doen, wij zullen al wat mogelijk ls doen om U te helpen JODEO. Wormhoudt, Popertage, leper (600 meter koers), Kemmelberg. Loker, Rode Berg, Zwarte Berg, Belle, Cas- sel. Er zijn meer dan 20.000 B. fr. aan prijzen en daarbij nog een nieuwe bromfle' Al» er vroeger geschreven werd dat de Westhoek in de ontwikke ling van de Motorsport een voor name rol speelde, zullen de twijfe laars nu weer op 14 December voor een voldongen feit geplaatst wor den. Een nieuw voertuig, de brom fiets. wordt ln de motorsport inge schakeld. Tot op heden zag men verwarrende pogingen, door onbe voegden ingericht, zonder formule, zonder orde, zonder sensatie. 't Is weer de M.C.N.P. (Moto-Club du Nord de la France) en de Auto- Moto Club leper die na grondige studie een plan hebben uitgewerkt en ter goedkeuring van hun ge waagd initiatief voor de pinnen ko men. Een Zondag midden ln de Winter werd uitgekozen, juist dan, om de twijfelaars te tonen dat de brom fiets -een Ideaal voertuig ls, ook in de Winter, ook in de Bergen en haar plaats verdient bij haar zwaar dere zusters, voor mensen die goed koop, veilig en verstandig willen en kunnen reizen. Dus op 14 December vertrekken te Roubaix een goed honderdtal brom mers op de 160 km lange omloop, minuut per minuut om na al de Westvlaamse en Frans-Vlaamse heuvels te hebben getrotseerd, te Cassel te arriveren, koud of niet koud, droog of nat, glad of baan- vast, sneeuwen of wat ook, deze koers komt er. Een gemiddelde van 30 km. wordt opgelegd. Terwijl Bel gische scooters en zwaardere moto's leper en Cassel in Rallye aandoen, zal op de Haiglaan een 500 m. koers voor de brommers, die de rit der bergen doen, gereden worden (van aan de Garage Lenoir tot aan de Garage Mathieu) en 'n 18 km. ver der wacht hen het afdalen van de Zwarte Berg (Franse zijde) in een tegen het uurwerk-koers. Het ge middelde is 30 km. per uur met 35 km. als maximum snelheid buiten de twee vakken leper en de Mont- Noir. De wegwijzer is de volgende: Roubaix, Belle, Zwarte Berg. (af- dalingskoers)Catsberg, Steenvoor de, Recollettenberg, Casselberg, romflets. Ieder Frans gelicencieer- de mag deelnemen, alsook de Bel gen die de speciale licence en toe lating bekomen van de B.M.B. Tol- documenten en licence terugbetaald. Van 10.30 u. zal de afdalingskoers beginnen op de Zwarteberg en van af 12.30 u. tot 13 u. de koers te leper op de Haiglaan. De Inrichters herinneren aan de deelnemers dat ze alle politie- en verkeersreglementen tijdens hun promenades al brommen moeten eerbiedigen. Van het ogenblik dat ze een overtreding zullen uitvoeren, zijn ze automatisch uit de Rallye gesloten. Een initiatief, deze «Wlnterral- lye der Westvlaamse Bergen», dat succes zal kennen en ln 1953 bil zijn tweede uitgave (13-12-53) een over weldigend aantal deelnemers zal hebben daar 1953 het jaar van de bromfietsers wordt, gereglemen teerd door de bevoegden, per klas der 50 cc-ers. De nationale motor bonden, die reeds bij tienduizen den brommers enthousiaste leden tellen zullen werken. En in de Westhoek zal een mooi sportpro gramma worden uitgebouwd voor onze ultra lichte motoristen. Een Duitse uitvinder, Willi Weihrauch, zou erin geslaagd zijn een helicopter te vervaardigen die slechts 320 kgr. weegt, een snelheid ontwikkelt van 90 Km. per uur, slechts 4 4,5 liter benzine per 100 Km. gebruikt, maar slechts plaats biedt voor een persoon. Wlo aal zich ooit ua het raadselVan Steenbergen ver staan? Vandaag brengt hij de ont goocheling en morgen doet hij weer het ganse sportminnend land opveren met een prachtige zege praal. Wie had zich zo maar kun nen voorstellen dat de oud-Aren- doncknaar eens De Ronde van Argentiniëzou rijden en daar iedereen door zijn brio zou doen verstommen? De Ronde van Ar gentinië, dat wist men vooraf, be tekent Immers: ondraaglijke hitte, verschroeiende dorst, weinig com fort en een zwaar parcours. Niets voor Van Steenbergen ln elk ge val, die ln De Ronde van Frank rijk al vroeg door de warmte was ontredderd en tot opgave ge dwongen. Mis. Rik won ln het land van Peron de eerste rit, werkte zich ln de tweede onweerstaanbaar met voorsprong aan de kop en blijft er sindsdien als grootmeester het or kest leiden. Waar de meeste an dere Europese renners door de overmatige hitte neergehaald wor den, houdt onze Rik stand. Onge looflijk. Heinz Müller, de wereld kampioen, gaf op wegens een zon nesteek, de Italiaan Casola putte tevergeefs in de vergaarbak van zijr. krachten, Lazaridès, Beviliac- qua. Weilenmann, Faanhof en an dere bekende renners zijn blij met 'de hoop mee te kunnen. Rik ech ter wil winnen, en geholpen door Stan Ockers (natuurlijk) en Close (de Waal rijdt ook in Argentinië een goede ronde) beheerst hij werkelijk de toestand. Aan zijn reeds rijke kroon wil hij beslist nog de parel van een rondezege hechten. Tegen veler verwachting in, komt de meeste tegenstand niet van de andere Europese renners. Grosso meldde zich in de beginne wel ge vaarlijk aan, maar kreeg de man met de hamer op zijn weg. Het zijn integendeel de Argentijnen die de tweede viool spelen. Renners als Sevilliano, Valmitjana en Crispin, schijnen niet van werkelijke wie- Iergaven gespeend en kunnen meer HET CYCLO CROSS-SEIZOEN GEOPEND Zondag werd het cyclo-cross-sel- xoen in ons land geopend. In Frankrijk integendeel waar dit soort koersen meer en meer in de smaak valt, zijn de veldritten al enkele weken bezig. Het debuut is eerder teleurstel lend geweest want te Denderwin- deke was er maar één renner in koers: Firmin Van Kerrebroeck. Al de anderen waren figuranten era medelopers. De wijze waarop de kampioen zijn tegenstanders domineerde, geeft een werkelijk beeld van onze huidige standing inzake cyclo-cross. Éuiten Van Kerrebroeck hebben wij werkelijk niemand. Vander Meirsch was weeral erg «wak, Decroix was werkelijk nergens, wijl de meeste tegenstand nog kwam van loper Feremans, die toch nooit van in ternationale waarde zal worden. Pover is het gesteld en wij denken wel eens met weemoed aan de tijd van Seynaeve en Vermassen terug. Is het te verwonderen dat de belangstelling in ons land steeds in dalende lijn gaatf Wie het ka lender onder de ogen kreeg zal het zeker opgevallen zijn dat de '■rossen hoofdzakelijk: in Oostvlaan- dcren geconcentreerd zijn. De Westvlaamse inrichters schijnen er de brui aa,n te geven. Hie teleurgang is zekerlijk erg lammer te noemen, dactr wij ln deze sporttak steeds ons mannetje gert eti bossen, te steeds een voorbeeld geweest *ma gratie^ sierlijkheid en natuurlijk evenwicht, van volmaakte gezondheid. Hoeveel vrouwen hebben baar In de loop der eerrwen niet benijd en wat recepten en middelen werden oniet uitgedacht om Diana te evenaren*. ALLE APOTHEKEN Poeders het doosje vnn 12 Cr. 16.50 Poeders liet doosje van 24 50. Poeder» het doosje van 48 58, 1 Cachets Icoker van 12 cachet» fr. 16.50 Doosje van 2 cachets voor het handtasje 4.50 Tablettenkoker van 24 tabletten 30,— dan wel te geweten. Wij zijn be nieuwd of ze, reals ze zich voorne men, ln de Ronde van Frankrijk zullen aanzetten. Op hun huidige prestaties bekeken, kunnen ze op Europese bodem best verrassen. De enige die Rik momenteel nog kan bedreigen tenzij onze land genoot op zijn beurt met een in eenstorting zou dienen af te reke nen Is Stan Ockers. Van deze zijde zal er wel geen gevaar drei gen, want Rik en Stan verstaan zich in de ronde evengoed als ln een ploegkoers. De andere renners staan op 21 minuten en meer. Wei lenmann die 25* geklasseerd staat, heeft reeds een uur in 't zicht. De ze klassementsverschillen, na één week koers, zeggen meer dan dui delijk wat te zeggen valt. Close staat vijfde. Hij rijdt goed, spijts hij reeds een paar maanden van koersen verstoken bleef. Het zelfde kan niet gezegd van onze andere landgenoten. Ward Van Ende begon zeer middelmatig en betert met de dag. Rik Van Kerck- hoven echter kan maar niet de goede kadans te pakken krijgen, maar wil van geen opgeven weten. Alles bij elkaar genomen is de prestatie der onzen zeer bevredi gend. Kan het missen dat de Bel gische renners in Zuid-Amerika fel ln aanzien staan en als de bes ten der wereld worden beschouwd? Rik wordt er zelfs nog min nog meer verafgood door een zeer tal rijk en geestdriftig publiek. Want op gebied van belangstelling is de ronde beslist een meevaller. Voor onze renners kan het een mooie bron van inkomsten worden. Het zullen ook wel de vergoedingen en contracten zijn, die voor Rik de grootste prikkel voor de zege zullen worden. Want wie Rik kent Hieronder brengen wij het alge meen klassement na de rit van Woensdag, die gewonnen werd door de Fransman Coste voor Gros so en Muliero. Stan Ockers eindig de vierde op 36 sec. van Coste. De groep met Seviliano op kop be twistte de spurt voor de zesde plaats met 9 min. achterstand. Al dus slaagde Ockers er in zijn twee de plaats zo te verstevigen dat hij thans een ware bedreiging vormt voor de blauwe trui van zijn beste vriend en landgenoot Rik Van Steenbergen. DB STAND NA T BITTEN 1. VAN STEENBERGEN 8» 2. Stan Ockers 36 3. Miguel Seviliano 35 4. Cavagliatto 35 36 5. Alex Close 35 38 6. Charles Coste 35 38 7. Valmitjana Jorge 35 39 16 01 16 30 31 59 De ex-Koningin van Italië, He lena van Savoie, weduwe van ex- Koning Victor Emmanuel, moeder van ex-Koning Umberto van Ita lië, is op 79-jarige leeftijd overle den in haar villa te Mas du Rouel, een voorstad van Montpellier. Zij stierf aan de gevolgen van een embolie. Sedert drie jaar werd zij anderzijds verzorgd door een kan- kerspeclalist. Zij werd in haar laatste stonden bijgestaan door haar zuster, de Prinses van Battenberg. Helena was de dochter van een mins van. Montenegro, Nikolai L. Petrovltsj Nejgos, die zijn leven begon als schaapherder. Later werd hl] koning van het kleine rijk ln de bergen van Noord-Albanlë. He lena was het zesde van zeven kin deren. Alvorens in het huwelijk te tre den bekeerde zij zich tot het Rooms-Katholiek geloof. Tevoren was zij Grieks-Orthodox. De afgestorvene ex - Koningin werd Dinsdag jl. ten grave gedra gen op het kerkhof St Lazare, ge legen op 3 Km. van haar villa waar zij in ballingschap leefde. Haar zoon, ex-Koning Umberto, zijn vrouw Marie-Josée en hun kinderen, prinses Maria Pia, leid den de stoet. Ingericht door het weekblad «Ons Volk en het water ApolUnaris Het vervolg van het kalender voor Westvlaanderen. Ziftingsreeksen t Zondag 7 December: Vlamertlnge, zaal Riviera Maandag 8 December: Ingooi gem, zaal «De Eendracht». Donderdag 11 December: Zarren, zaal Katholieke Kring Vrijdag 26 December: Beernem, zaal Plaza Woensdag 14 Januari: Popertage, zaal Oud Vlaenderen Kwartfinalen: Zaterdag 24 Januari: Zwevegesn, zaal Brouwershof Zondag 25 Januari: Iichterveld< zaal Ste Margaretha». dnó Majestlc Gtote Naar de laatste officiële stati stieken wordt in de V. S. van Ame rika het boterverbruik steeds meer en meer verdrongen door het mar- garineverbruik. Zo werd er in Augustus 55.000 ton boter geproduceerd tegen 40.000 ton margarine, wijl in September Jl. de boterproductie slechte 50.000 ton bedroeg tegenover 60.000 ton margarine. Verleden Jaar had de boter, met 700.000 ton, nog een voorsprong van 200.000 ton op de margarine. Thans wordt heel gewijzigde toe stand hierin verwacht. De reusachtige terreinwinst van margarine is grotendeels het gevolg van de intrekking der 64 jaar oude antirmargarinewetten en de ophef fing van het in vele staten be staande verbod tot vervaardiging en verkoop van gele margarine. In 42 van de 48 staten is de pro ductie en verkoop van gekleurde margarine thans wettelijk toege staan. Het verbod is alleen in zes zuivelstaten nog van kracht. Ook het merkelijk prijsverschil speelt hierbij natuurlijk een grote rol. In Texas is thans ook een nieuw product op de markt ge bracht, nl. synthetische roomijs, dat een grote slag blijkt te worden voor de productie van melkroom. Maandagvoormiddag werd in het gasthof «De Vrede», bij Jerome Zwaenepoel, op de Grote Markt, te Diksmuide, tijdens de drukte van de wekelijkse marktdag, een stoutmoedige diefstal gepleegd. Rond 11 uur hoorde de dochter des huizes, Denise, dat een vreem deling de trappen afdaalde. Daar er regelmatige gasten zijn en daar er in de bovenzaal geregeld verga deringen worden gehouden, werd daaraan geen aandacht geschon ken. Korte tijd nadien werd echter een diefstal vastgesteld. Alle ka mers, tot zelfs deze van de dienst meid, waren doorsnuffeld. Een par tij juwelen ter waarde van vijf tienduizend frank en een geldsom van ongeveer vijfduizend frank werden ontvreemd. Na een. eerste onderzoek door de politiecommissaris, kwam de bijzondere opsporingsbrigade ter plaatse. Naar het schijnt heeft men een vage persoonsbeschrijving van de sluwe inbreker. Donderdag 29 Januari: Kuurn zaal O'Connor Halve Finalen: Zondag 8 Februari: Zwcvezel zaal Kunst en Vermaak Donderdag 19 Februari: Were gem, cinema Royal Finale Westvlaanderen: Zaterdag 28 Februari: Boeselar, in da zaal De Beurs zijn i De prijzen: Voor de ziftingsproeven bijna overal 1 of 2 bekers voorzie voor de overwinnaars en verder ee, reeks naturaprijzen. Ieder deelnemer ontvangt daarb een pak van Honlngs Macaroni ter waarde van 50 fr. Voor de kwartfinalen zijn <te pri; zen natuurlijk al wat interessant* en van meer waarde dus. Zo geel1 Honlngs Macaroni pakken Va 250 tot zelfs 500 fr. waarde. Maar voor de halve finalen kur nen we nu reeds aankondigen: 1 Zwevezele aan de overwinnaar ee bromfiets Flandria, ter waarde va 6.450 fr., geschonken door de werh huizen Claeys, Zedelgem. Te Weve; gem aan de overwinnaar een drógji Flandria-luxe-automatic ter waard van 6.100 fr., geschonken door c Gebr. Van Maercke te Tiegem. Voor de finaal te Roeselare wore het natuurlijk iets enigs! Voor d eindoverwinnaar kunnen we rj reeds aankondigen als eerste pri een schone slaapkamer van h< Meubelpaleis te Kortrijk. Verder hebben we ook nu reed een prachtige wasmachien «ï'Ave nirder Gebroeders Carette Roeselare. Een fiets, enz. Kortom in Wesl Vlaanderen alleen zullen er zeke meer dan 50.000 fr. aan prijzen 1 verdienen zijn. Na de hybride maïs nu ook hybride kippen Hybride kuikens van H. Wallace Amerika. - Produc- tiekippen bij uitnemendheid. Voor prijzen en in lichtingen zich wenden: Handelsbroeder ij en Pluimveebedrijf p.v.b.a. Tel. Menen 318 Wijk F. 75 GELUWE llffll DE WEERWRAAK VAN DOLF De stayerskoersen te Antwerpen hebben heel wat belangstelling ge kend. Ze stonden immers in het teken van do herkansing Ver- schueren-Martino. De jongste ne derlagen van Dolf teen de kleine vechtlustige Italiaan, die zeker niet van stayerskwaliteiten is ge speend, hadden de pers heel wat stof tot schrijven gegeven. En er werd over geschreven ook, mis schien wel meer dan het hele ge val wel waard was. Men sprak nog min nog meer van een wereldkam pioen uit forme, van een leeg ge reden Verschueren, enz. enz. Na dg ophemelingen van de laatste maanden kwam het zo een beetje tot. oen godendeemstering. Het lag voor de hand dat Dolf de herkansing zou winnen. En waarom nietf Hij is momenteel ontegensprekelijk 's werelds beste stayer en de kleine Martino reikt noo niet eens tot aan zijn schou ders. De Dolf heeft hem dan ook nog min nog meer verpletterd in de twee reeksen. Och kom, laten wij nuchter zijn. Toen Scherens onklopbaar was. werd hij op zijn beurt geklopt en door Richter, en door Michard en door Oerardin. Dat moest, er zo een beetje de spanning in houden, want anders was alle aantrekke lijkheid aan de sprinterskoerscn zoek. Als er iets groots op het spel stond, dan won 'Scherens, om dat hij wilde winnen. Gaat het zo ook niet een beetje in de stayerijl Als Verschueren steeds wint. moe' de publieke belangstelling er on- zelf. dus... de Dolf moet ook al eens verliezen, dan krijgt men ge legenheid om herkansingen in te richten die heel wat volk lokken en dan is dit publiek weer eens tevreden dat hun idiool het gewon nen lupeft en bewezen heeft toch steeds nog de beste te zijn. En het publiek betaalt... RONDEN EN NOG RONDEN Neen, wij hebben het hier niet over de rundenspielerei in de Zcs- dagen, maar over de werkelijke wegkoersen. Het internationaal kalender werd te Zurich samenge steld en is in de bladen versche nen. Zwaar beladen meldt het sei zoen zich aan inzake klassieke koersen. De renners zullen geen redenen tot klagen hebben. Noch tans valt het nog het meest op dat er in 1958 zoveel ronden op het programma staan. Benevens de gewone en reeds ingeburgerde ronden zijyi er dit jaar nog een vaa:- bijgekomen: deze van Enge land en van Denemarken. Deze komen het lijstje vxtllcn van de be staande: deze van België, Neder land, Frankrijk, Duitsland, Zwit serland. Italië en Luxemburg. Het is evenwel non niet alles. Daarbij komen nog: de Ronde van Algerië, van Marokko, van Roman- dië, de Omloop der Zes Provin ciën, de Omloop van het Zuid- Qosten, dune van het Hoord-wes- ten, de Ronde van het Westen, de Ronde van Catalonië en de Ronde der Middellandse Zee. Voeg daar bij nog enkele rittenkoersen als Parijs - Azurenkust en Zurich - Munrhen en men zal kunnen zeg gen dat men bijna van het goede te veel heeft. SYS -NEUHAUS Voor Karei Sys zal er veel af hangen van zijn match op IS, De cember tegen de Amerikaanse ne ger Al Hoosman. Niet alleen heeft Karei zijn reputatie hoog te hou den, maar voor hem hangt er nog een Europees kampioenschap van af. Heinz Neuhaus heeft tegenover Sys een zeer ridderlijk gebaar ge steld. Aan de Internationale Boks- unie heeft hij een schrijven ge richt waarop hij zich spontaan ak koord verklaard om onze landge noot op 11 Januari in België te komen ontmoeten met de Europe se titel als inzet. Neuhaus herin nert daarbij aan het feit dat Sys niet aarzelde naar Dortmund te gaan om er zijn titel op het spel te zetten. De Duitser wil ridderliik zijn. De kansen staan dus zeer goed dat Neuhaus naar België komt. Er zijn echter vooraf nog heel wat dingendie moeten in het reine getrokken worden. Daar is eerst en vooral de kwestie van da beurs, want het lijdt geen twij fel dat de Duitser hoge eisen zal stellen; misschien wel al te hoog. Welke inrichter zal het aandurven het risico te lopenf Pete Bracke- nier schijnt er wel toe bereid, maar vooralsnog wil hij de uitslag van de kamp Sys-Hoosman afwachten, vooraleer definitief de stap te wa gen. Voor Sys hangt er dus heel wat van de uitslag te Gent af. SLECHTS 9000 TOFSCHOU- WERS VOOR HET WIEL RENNEN TE HELSINKI Meeste publiek bij athletiek. In totaal hebben 1 millioen B00 duizend toeschouwers de Olympi sche Spelen 1952 in Helsinki bijge woond, naar thans officieel be kend geworden is. Athletiek trok de meeste belangstelling: 850 dui zend toeschouwers. Voetbal staat met een cijfer van 115.000 op de tweede plaats en hockey sluit met 1.000 de rij. Bij de openingsceremonie waren 10.000 personen aanwezig. Op de dag van de Marathon bevonden zich bijna 69.000 toeschouwers op de tribunes, op de dag van de 1.000 meter 66.000. De finale van het voetbaltornooi werd bijgewoond door 58.000 toeschouwers. Hier zijn nog enkele cijfers zwemmen 18.000; boksen en worstelen: 61/.000; gymnastiek en gewichtheffen: 85 duizend; wielrennen; e.OOO; paar densport: 1.500; roeien; 6.500; bas ketball: J/.800; schermen: 1,200. De Spelen hebben een klein ver lies opgeleverd. Men verwachtte 80.000 buitenlandse bezoekers en er kwamen 55.000 mensen. Men had twee millioen kaarten gedrukt. Een belangrijk aantal bleef dus onverkocht. FAUSTO COPPI VISEERT DE WISSELBEKER COLOMBO—DESGRANGE Fausto Coppi die, tegen de ver wachting in, niet naar België zal komen om er enkele rustdagen door te brengen, is Maandagavond naar Novi- Ligure teruggekeerd waar hem enkele dringende af te handelen zaken wachtten. Hij zal op Zaterdag 29 dezer te Antwer pen. in omnium, uitkomen tegen L. Buyst, Schulte en Koblet, om Zondag, aan de zijde van Schulte, de koppelrit te Parijs te betwisten. Het optreden te Parijs zet een punt achter de wielerbedrijvigheid 1952 en Fausto zal dan, net als Louison Bobet in de bergen, een volledige rustkuur doormaken, om pas de oefening te hervatten in het vooruitzicht van de Zesdagen van Antwerpen, waarvoor hij kan didaat is (als ploegmaat van Bru- neelT) Fausto Coppi heeft Maandag, ter gelegenheid van een ontvangst te JP&riJa» xrij-n yrograrrvmau 1953 *g- in grote lijnen onthuld. Hij schikt volgende wegwedstrijden te be twisten: Ronde van Italië; Ronde van Frankrijk; Milaan-San Remo; Parijs-Roubaix Waalse Pijl; Luik-B astenaken-Luik De Grote Prijs der Naties: Parijs-Tours (of Tours-Parijs) Bordeaux-Parijs. Een wedstrijdprogramma dat al leen maar tot de mogelijkheden van een groot kampioen behoort! VAN HASSEL KAMPIOEN OP KADER 47/2 De biljartkampioenschappen die tijdens het jongste week-end hun beslaa kregen te Berchem, zijn niet «onder grote verrassingen ver lopen. Als algemeen favoriet start te kampioen Van Hassel met Ver- vest en Vingerhoedt als knapste tegenstrevers. Vervest zou, spijtig genoeg, na dg eerste dag reeds moeten forfait geven wegens af- stervan van zijn moeder. Anderen zouden evenwel zorgen "dat er spanning was, want Wafflard hield, zeer verrassend Van Hassel onder de knie. Waar ook Vinger- hoedt werd geklopt kwam het ten slotte tot een finaal tussen hem en Van Hassel. Deze laatste zette in met een serie van 118, maar Vingerhoedt replikeerde, mooi. Na 1 beurten ivas de stand 159288 in het voordeel van de Antwerpe naar. Met een reeks van 155 zette Vingerhoedt de situatie op haar kop, zodat na tien beurten de cij fers S6le289 aanwezen. Van Hos sel wilg» evenwel niet verliezen en in een machtige serie maakt hij de resterende 161 punten, e werd meteen opnieuw national kampioen in kader 1,1/2. DE EINDSTAND 1. V. HASSEL 8 11,16 51 28 91, V, 2. Vingerhoedt 5 1566 59 26 51, 15 8. Boulanger 5 1823 51 28 21 16 1,. Wafflard U 1190 UU 21 OU K 5. De Lombaert 0 1031 59 11 57 IC HET KAMPIOENSCHAP VAN BELGIE OP DE CITADEL VAN NAME Wij hebben, enkele weken gel, den, laten doorschemeren dat ht nationaal wegkampioenschap voc beroepsrenners vermoedelijk zij eindpunt zou beleven op de Cit< del van Namen. De logica zelf gaf dat in omdt het Casino rijkelijk zal steunen e omdat... op de Citadel enkel ee waarachtig kampioen kan vieren. Die stelling is Zondag bevcstio geworden tijdens de vergaderin van de Naamse wielerclubs. Hi is evenwel niet van een leien dak gelopen, want er waren heel w voorstanders van een aankomst Mettet. Tenslotte werd de Citad van Namen weerhouden, wat allr. zins voor de deelnemers een flink xaak is, kwestie van spoorverbi- dingen. De wegwijzer werd nog niet ui gestippeld maar algemeen won aangenomen dat de eerste 200 k> in één of twee omlopen zullen ico den afgelegd, terwijl dan drie vier kleinere ronden over Malonx het kampioensohap uilen beslv tsa*. jodsg.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 11