De Provinciale Cultuurdagen te Brugge iPATEY'""»" Twee kilo Kerstvreugde Grootse Hulde aan Toondichter Baron Jos. Ryelandt De uitvoering van "De Komst des Heeren i een Apotheose i Doos a fr. 18^^ Motorrijder tegen autobus te Wijtschate Steeds luchtvaart- rampen kent WERELDNIEUWS m T HORT In de U.N.O. GISTEL WINT PROCES TEGEN GAZELEC Kindje dodelijk verbrand te tfaezebrouck Zuster Kenny overleden Film ©¥sr bet leven en werk van Paf er Lievens Door bromfietser aangereden te Wulveringem GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN De verkiezingen In de Saar De Processenreeks achter het IJzeren Gordijn HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 6 Dee. 1945 •- Bis. 18. De Provinciale Cultuurdagen voor de muziek werden Zondag 11. te Brugge bekroond met een grootse hulde aan de 82-jarige Brugse toondichter Baron Jos. Ryelandt. Te 9 u. droeg E. H. Dumon. ere- aalmoezenier van het Leger, In de basiliek van het H. Bloed, een H. Mis op ter intentie van de kunste naars. De kanselrede werd uitge broken door Z. E. H. Kan. J. Do- chy, pastoor van St-Salvatorskerk, dié handelde over de komst van de Heer, het thema dat ook door Meester Ryelandt in zijn gelijkna mig oratorium wordt ontwikkeld. Tijdens de H. Mis voerde het mannenkoor van de muziekacade mie van Roeselare, o.l.v. dhr Ha- noulle, directeur, enkele gewijde motetten uit op muziek van de Brugse componist. Talrijke beken de figuren uit de Vlaamse muziek wereld namen aan de plechtigheid deel. ACADEMISCHE ZITTING Omstreeks 10 u. had een talrijk publiek plaats genomen in de raadszaal van het Provinciaal Hof, waar de academische huidezitting 7,ou plaats vinden. Onder de geno digden bevonden zich Baron Jos. Ryelandt, zijn broeder dhr Louis Ryelandt, voorzitter van de C.O.O. te Brugge; zijn dochter Jufïr. Ag nes Ryelandt, evenals verscheidene familieleden van de meester, verder de HH. V. Van Hoestenberghe en Senator E. Allewaert, respectieve lijke burgemeesters van Brugge en Izegem; de leden van de Besten dige Deputatie, OlivleT, Smlssaert, Loncke en Bossuyt: Lommez, Prov. Griffier; Botte, Arrondissements commissaris; en verder tal van jersonalitelten e n kunstenaars, lehorend tot de kringen van de conservatoria en de toondlchtkunst. In zijn openingswoord richtte dhr Gouverneur zich ln ontroeren de bewoordingen tot Meester Rye landt, die ln alle bescheidenheid zulks groot meesterschap ln het schone verworven heeft. Ingeleid door dhr Bestendig Af vaardigde Jozef Storme, hield E. Paul Francois, kapelmeester van de Kathedraal, vervolgens een spreekbeurt over de geestelijke mu ziek van Ryelandt. Spreker omschreef allereerst duidelijk het begrip van de reli- uze muziek, en legde de nadruk het dienstbaar karakter dat de- toonkunst t.o.v. de liturgie moet kunnen vervullen zonder afbreuk te doen aan de eisen van de ware kunst. Hij besprak daarna de veel zijdige bedrijvigheid die Baron Ryelandt op dit gewijde domein heeft tentoongespreid. Aan de h&nd van zijn talrijke Mlssae waarvan sommige hun eerste uit voering verkregen dank zij de toe wijding van de eerwaarde spreker en van de oratoria, cantates en geestelijke liederen, kwam E. H. Francois tot het treffend besluit dat de meester bestendig bekom merd is geweest om zijn rol als middelaar te vervullen, en zijn mu-' ziek ten dienste te stellen van zijn christelijke levensbeschouwing. Spreker belichtte dit edel facet van de kunstenaar door het voor ezen van een gedicht dat Meester Ryelandt in 1950 neerpende naar aanleiding van een zijner Missae die in de Kathedraal van Brugge ten gehore werd gebracht. Hij bracht verder kritiek uit op liet paleis van Schone Kunsten te •Brussel, dat de kunst van Ryelandt [blijft negeren, en stelde anderzijds rde vraag of de radio niet de uit- ivoering op zich kan nemen van de [godsdienstige werken, waarmede de [meester vrijwel geheel de cyclus BARON JOS. RYELANDT van het kerkelijk jaar heeft ver sierd. DE SYMPHONISCHE MUZIEK Een tweede deskundige, dhr De- roo Maurits, directeur van het muziekconservatorium te Brugge en toondichter, handelde op rijn beurt over het symphonisch werk van Ryelandt. Aan de hand van een chronolo gisch overzicht, belichtte de spre ker opeenvolgend de opgang en de uitgroei van 's meesters symphoni- sche partituren, daarbij wijzend op zijn klassieke opvattingen en op de persoonlijke lyriek der interpre taties. Ryelandt, aldus dhr Deroo, heeft in elk zijner werken de tra ditie van Tinei geëerbiedigd doch tevens vrije teugel gelaten aan de persoonlijke vertolking van het ge geven, wars van het stug anecdo- tiscbe dat bij sommige zijner anti poden tot uitdrukking komt. Spreker weidde breedvoerig uit over de technische kwaliteiten van het symphonisch oeuvre, en haalde tal van voorbeelden aan om de rij ke tonaliteit en het orchestratie- vermogen van Ryelandt te onder lijnen. Hij besprak in dit verband ook de minder omvangrijke ge wrochten zijner profane muziek, en wees terecht op de kostbare schat van ouvertures en liederen die de meester ons geschonken heeft. ZANGINTERMEZZI EN HULDE-ADRES SEN Als intermezzi voerden dhr Van Walleghem en Mevr. Mady Deroo- Borrey om beurten verscheidene liederen van de kunstenaar uit. Zij werden aan de vleugel begeleid door dhr Renaud Deroo, en oogst ten telkens een verdiend succes. Dhr Storme deelde ver-volgens me de dat Prof. Dr Van der Mueren, door ziekte weerhouden, de voor ziene feestrede niet zou uitspreken. Hij verleende daarom dadelijk het woord aan de vier personaliteiten die, ieder namens een bepaalde sector van het muziekleven in het Vlaamse land, hulde-adressen ter- ere van Baron Jos. Ryelandt uit brachten. Dhr Directeur Van Mulders, ver tegenwoordiger van dhr Minister Harmei, en sprekend namens het Ministerie van Openbaar Onder wijs, loofde in Baron Ryelandt niet alleen de grootste der Westvlaamse musici en de toegewijde muziek- paedagoog en oud-prcfessor van conservatoria, doch ook de rijkbe- DE RIJKSMIDDELENBEGROTING Door Volksvertegenwoordiger R. Scheyven, C.V.P., werd verslag uit- ebracht over de Rijksmiddelen begroting. Dit verslag stipt om, aan dat de gewone en buitengewone begroting jl953 samen een bedrag vormen van ".1 milliard fr., wat een derde vertegenwoordigt van 's lands na tionaal inkomen dat op 300 mil liard wordt geschat. Van 63,5 milliard fr. in 1951 steeg (Ie Gewone Begroting tot 77,7 mil liard fr. in 1953, zegge met 20 in twee Jaren. Hieruit trekt de hr Scheyven 'n viervoudige conclusie: 1. Vergeleken met 1938 rijn de huidige staatsuitgaven 6,8 maal ho ger, wat ondanks de viermaal ho gere levensduurte, niet verant woord is. 2. De uitgaven stijgen voortdu rend. 3. Deze stijging is niet alleen het gevolg van de gestegen militaire uitgaven, maar ook van de hogere Uitgaven van 't burgerlijk bestuur. 4. Vergeleken met 1952 zijn de militaire uitgaven op de gewone begroting van 1953 2,8 milliard fr. hoger, die van de burgerlijke sec toren 3 milliard fr. hoger. Dhr Scheyven vestigt ook de aandacht op het feit dat de mili taire uitgaven gestegen rijn van 4,9 milliard fr. ln 1949 tot 13,1 mil liard fr. in 1953, in welke begroting 22,6 t. h. van de uitgaven naar de militaire sector gaan. Wat de oorlogsschade betreft, komt uit de begroting naar voren, dat deze ln totaal 54 milliard fr. zal kosten. Daarvan moet er nog 39 milliard fr. betaald warden. De gewone en speciale belastin gen die achterstallig zijn, belopen 16,5 milliard fr. Ér zijn thans 135.000 klachten hangende bij de directies van belastingen. De last van de pensioenen, steeg van 2,7 milliard fr. in 1938 tot 10.5 milliard fr. ln 1953. De last van de Rijks- schuld, welke per 31 October 1952 267,8 milliard fr. bedraagt, steeg van 2,6 milliard fr. tot 10,5 milliard fr. ln 1953. In 1940 bedroeg het effectief van de staatsambtenaren, de bijzondere korpsen zoals de rijkswacht mede- gerekend, 118.668 man. In 1952 zijn er 83.874 rijksambtenaren en 75.349 man personeel in de bijzondere ikorpsen Het verslag bevat een aan duide lijkheid niets te wensen overlaten de tabel over het aantal personen dat reducties geniet op de spoor wegen. Daaronder vindt men bvb. 620.000 leden van de grote gezin nen, circa 300.001 oudstrijders, 20 duizend actieve officieren en on der-officieren. Het besluit van dit zeer realis tisch verslag is hard; het is vol- strekt noodzakelijk rechtsomkeer te maken. De ganse financiële, eco nomische en sociale structuur van ons land hangt er van af. Morgen zal het zeker te laat zijn. DE TELEVISIE-KWESTIE De televisie-kwe -Üe in ons land blijkt nog steeds niet te zija op gelost. Zo werd thans gemeld dat vier raadgevende commissies wer- den opgericht om te zoeken naar de sleutel van het succes. MINISTER LAGAE ZIEK Dhr Leonce Lagae, Minister van Justitie, is in de nacht van Maan- dag op Dinsdag jl„ in zijn woning j te Gent, door een hartcrisis getrof- ten. Naderhand werd hij naar een kliniek te Gent overgebracht, .Naar de laatste berichten zou toestand; in gunstige ®v0* lueren. Dhr Héger zal voorlopig het Departement van Justitie waarnemen. WETSVOORSTEL DE GRYSE ZAL IN DE SENAAT WORDEN GOEDGEKEURD De Senaatsfractie van de C.V.P. heeft Dinsdag jl. besloten het wetsvoorstel De Gryse, dat reeds goedgekeurd werd door de Kamer, eveneens bij te treden. 64% VLAMINGEN IN *T LEGER BIJ een bijeenkomst van de Ka mercommissie voor Landsverdedi - ging werd de vraag gesteld in wel ke verhouding Walen en Vlamin gen in het leger thans dienst doen. Uit het antwoord van dhr Minister blijkt dat de Vlamingen thans nog steeds 64 vormen van het con tingent voor het Leger. Door dhr Minister werd nog ver klaard dat hij zich voornam de ge vallen van gezinnen waar, tenge volge van de verlengde dienstplicht, twee zonen tegelijkertijd opgeroe pen worden zelf te onderzoeken en eventueel aan de jongste een uit stel toe te kennen. Het nieuwe stelsel van keuring heeft volgens de minister goede gevolgen gehad, Tot bewijs merkt hij op dat het aantal afkeuringen dat 12,80 t. h bedroeg in 1951, geslonken is tot 8,7 t. h. ln 1952. gaafde geestesgenoot de Gezelle van de muziek Dhr Prosper Van Eeckhaute, Prijs van Rome 1933, namens de Conservatoria en Muziekscholen, vertolkte de gevoelens van eerbied en. dankbaarheid aan de gezagvolle en bescheiden dienaar van de toondichtkunst in wien een grote nationale traditie bestendigd blijft. Dhr Cornil Mertens, namens het Belgisch nationaal instituut voor radio-omroep, betoonde aan de ge huldigde de waardering van deze instelling, en beklemtoonde dat de uitvoering en uitzending van het oratorium De Komst des Heren de meest welsprekende blijk van haar huldebetoon zou vormen. Tenslotte sprak dhr Hanoulle, ondervoorzitter van het Christelijk Vlaams Kunstenaarsverbond, in wiens naam hij een origineel hul- de-album met de persoonlijke bij dragen van talrijke leden-kunste naars kon aanbieden. Na deze vier hulde-adressen nam ook dhr Burgemeester van Brugge nog het woord om hulde te bren gen namens de stad aan de grote kunstenaar die zij in Baron Rye landt bezit. Deze academische zitting werd besloten door dhr Storme, die zijn grote vreugde uitsprak over het welslagen van deze derde reeks van provinciale cultuurdagen en verder al de medewerkers, in het bijzon der dhr Gouverneur, de Bestendige Afvaardiging van Westvlaanderen, de Belgische Nationale Radio-Om roep en de stad Brugge, bedankte omdat deze Ryelandt-hulde tot zulke heerlijke kunstgebeurtenis is uitgegroeid. «DE KOMST DES HEREN» Te 15 u. werd een. speciaal bei aardconcert uitgevoerd door dhr Eugeen Uten, stadsbeiaardier, met werken van J. Van Hoof, Staf Nees, Jef Denijn, e.a. bekende klokken- componisten. De Ryelandt-hulde werd tenslot te Zondagavond op onvergetelijke wijze bekroond door de integrale uitvoering van het oratorium De Komst des Herenin de stads schouwburg te Brugge. Aan dit concert werkten mede: het Symfo nie-orkest van de B.N.R.O., het koor «Cantores» uit Brugge, voor bereid door dhr Aimé De Haene, het koor Singhet ende Weset Vrouit Kortrijk, voorbereid door dhr Maurits Denaux, de solisten Maria Ceuppens, sopraan; Renaat Verbrugge, bariton; Tony Van der Heyden, bas - bariton, en Franz Mertens, tenor; het geheel onder de leiding van Leonee Gras. De uitvoering werd uitgezonden door zender Brussel, Vlaamse uitzendin gen. In de schouwburgzaal was een. select gehoor bijeengekomen. On der de personaliteiten bevonden zich Z. Exc. Mgr De Smedt, Bis schop van Brugge; dhr Minister' van Koloniën en Mevr. Dequae; dhr Ridder van Outryve d'Ydewal- le, Gouverneur van Westvlaande ren; Baron Jozef Ryelandt; dhr Jan Boon, directeur-generaal bij het N.I.R.; dhr Van Hoestenberghe, burgemeester van Brugge; Juffr. Agnes Ryelandt en andere familie leden van de gehuldigde, verder de HH. leden van de Bestendige De putatie: Olivier, Storme, Smissaert, Gillon en Bossuyt (Westvlaande ren), Spillemaeckers (Antwerpen), Lattaque (Namen), Wille en De- wilde (Oostvlaanderen)dhr Lom mez. Provinciaal Griffier; dhr Bot te, Arrondissementscommissaris; de HH. Van Damme, Ne els en Mou- laert, schepenen van de stad Brug ge; J. Bernolet, stadssecretaris; Volksvertegenwoordiger Dr L. De Schepper; dhr Burgemeester van Kortrijk; dhr Directeur Van Mul ders; Z. E. H. Kan. Dochy; Z. E. H. P. Nicaise, privé-secretaris van Mgr De Smedt; E. H. P. Franqois; Mter Arthur Meulemans, en tal van an dere vooraanstaande figuren. Tijdens de pauze vond in het sa lon van de schouwburg een korte receptie plaats, waarop de perso naliteiten rich gemoedelijk onder hielden met .de gehuldigde en zijn familie, en. zich tevens de dirigent en de solisten van de uitvoering lieten voorstellen. Bij het einde van het concert, dat gedurende ruim twee uren het publiek ia vervoering bracht, steeg een applaus op dat onbedaarlijk aanzwol tot een minutenlange ova tie, vooral wanneer dhr Leonce Gras met een handgebaar de toon dichter in de hulde betrok, en deze laatste, zichtbaar onder de indruk, het publiek van uit zijn ereloge toewenkte. Op deze wijze is de Ryelandt- hulde te Brugge uitgegroeid tot een apotheose, waardig van de annalen onzer muziekgeschiedenis. Vanthuyne Maurice, wonende te Ploegsteert, Armentièresstraat 47, werkzaam in de Firma Picanol te leper, reed na de volbrachte dag taak terug naar huis. Gekomen aan de wijk «Strooien Haan» te Wijtschate, botste hij met geweid op een autobus, die, na werklieden te hebben afgeladen, terug in gang zette en de draai nam. Vanthuyne viel zwaar ten gronde en werd nog al tamelijk erg aan het linkerbeen gewond. Na het onderzoek door de veld wachter uit Wijtschate, werd de gekwetste naar het O. L. Vrouw hospitaal te leper overgebracht, waar een ernstige beenbreuk, en kele centimeters boven de voet werd vastgesteld. 36 Doden bij vliegtuigramp in U. S. A. Bij dichte mist is te Tacoma, U.S.A., een Amerikaans militair vliegtuig te pletter gestort. Het toestel kwam uit Alaska en had een 40-tal personen aan boord, zijnde terugkerende militairen en leden van hun gezin. Van de in zittenden werden er 36 gedood, waaronder 4 baby's. In Oostenrijk zou ook een Russisch vliegtuig te pletter zijn gestort en de gehele bemanning zou om het leven zijn gekomen. Thans werd ook het wrak gevonden van de vermiste Ameri kaanse Globemasterdie ver trokken was met 52 personen aan boord. Er werd geen enkel spoor van overlevenden gevonden. ■pectalist Iedereen bewondert de enig mooie glans van het Zilverwerk ln mijn uitstalraam. Ik vermijd eenvoudig alle twijfelachtige producten en gebruik uitsluitend een kwaliteitsmerk t SlLVO. Sllvo werd speciaal ontworpen voor het zilverwerk, geeft het zijn ware. natuurlijke glans weer en Iaat geen reuk of smaak achter. Jarenlange ondervinding heeft mij geleerd dat Sllvo het zilverwerk niet aantast Probeert U bet eens 1 DUITSLAND WEST-DUITS PARLEMENT 7,41, EUROPEES VERDRAG BEHANDELEN Enkele weken geleden liep de West-Duitse Bondskanselier een mislukking op toen hij de Bundes tag vroeg onmiddellijk het vredes- en het Europees Verdrag te behan delen. Einde vorige week is de Bundes tag evenwel op haar eerste stem ming teruggekeerd en met grote meerderheid ingestemd met het nieuw verzoek van Dr Adenauer om dezer dagen beide vraagstukken te bespreken. De stemming vond plaats na een stormachtig debat van 70 minuten, waarin Adenauer korte antwoorden gaf op de aanvallen die in hoofd zaak van links kwamen socialis ten en communisten. WEST-BERLIJNERS MOGEN GEEN AANKOPEN MEER DOEN IN OOST-BERLIJN Te Berlijn werd thans aan de West-Berlijners verboden voortaan nog inkopen te gaan doen in Oost- Berlijn. Dit verbod had tot gevolg een gevoelige prijsvermindering van de Oost-Berlijnse mark. Rond Oost-Berlijn wordt intus sen voort prikkeldraad aangebracht. FRANS SOLDAAT VERMOORD Te Ocken, nabij Trier, ontstond een twist in een restaurant tussen twee Franse soldaten en een aantal Duitsers, die nazi-liederen zongen. Toen de soldaten vertrokken wer den rij op straat achtervolgd door de Duitsers en neergestoken. Een der Jonge soldaten bekocht het met de dood, de tweeede liep erge ver wondingen op. De hoofdschuldige was een been houwer uit de gemeente, die dan ook werd aangehouden alsmede twee andere beschuldigden. De bur gemeester van de gemeente zou eveneens in fout zijn daar door verwaarlozing van de nodige zor gen aan. de' gewonden een dezer doodbloedde. INDO-CHINA VESTING VAN NASAM ONDER ZWARE COMMUNISTISCHE DRUK De Frans-Vietnamese vesting van Nasam heeft de eerste zware druk ondergaan van de belegerende Viet- minheenheden. De eerste aanval werd evenwel afgeslagen. De Vietminh heeft 20.000 solda ten samengetrokken rond Nasam en hun kanonnen bestrijken het vlieg veld der Fransen. De "SILVER POLISH" der zilversmeden Silvo W SILVER POLISH \g Indisch bemiddelingsresolutie met grote meerderheid goedgekeurd. Sovjet-b lok alleen stemde tegen. In de schoot van de politieke kommissie van de U.N.O. werd in de nacht van Maandag op Dinsdag gestemd over de Indische resolutie, die een bemiddelingsvoorstel in hield om een wapenbestand in Ko rea mogelijk te maken. Om tegemoet te komen aan ze kere Amerikaanse opwerpingen, had de Indische afgevaardigde Menon enkele wijzigingen gebracht aan zijn oorspronkelijke tekst van re solutie, zodat deze ten slotte, wat betreft de krijgsgevangenen, vol gende beschikkingen voorzag: «Bij het tot stand komen van een bestand zullen de krijgsgevan genen worden toevertrouwd aan een repatriëringscommissie. Zo deze commissie binnen de 102 dagen het niet tot een overeenkomst kan bren gen, zullen de krijgsgevangenen aan de U.N.O. worden toevertrouwd. De voorzitter van de Algemene U.N.O.-vergadering zal de resolutie ter kennis brengen van de Sino- Koreanen en naderhand in de Al gemene Vergadering verslag uit brengen. Indien in een neriode van 90 da gen na het wapenbestand de repa triëringscommissie niet met haar taak is klaargekomen, zal een po litieke commissie, die rich met net geheel van het Koreaanse vraag stuk zal inlaten, ook het probleem van de krijgsgevangenen behande len. De Heer Menon, afgevaardigde van Indië, verklaarde dat rijn land de resolutie zonder voorwaarden heeft ingediend en dat zijn rege ring met de Chinese communisten in contact zal blijven. De Heer Visjinski wist nog vóór de stemming de Indische resolutie te hekelen en betoogde dat aan de Indische oproep geen gehoor kon worden gegeven, dat die een dwaas heid was, het melodramatisch ka rakter er nog buiten latend enkeurden, slechts een verbleekte uitgave was van de Amerikaanse resolutie. De Indische voorstellers noemde hij ten slotte dromers of idealisten, die in feite de misdadige Amerikaanse politiek camoufleerden. Met 53 stemmen tegen 5 (Sovjet blok) en 1 onthouding (Nationalis tisch China) werd de Indische re solutie dan goedgekeurd. Naderhand werd de Sovjet-Rus sische resolutie verworpen met 41 stemmen tegen 5 en 12 onthoudin gen (Argentinië en Arabisch-Azia tisch blok). Bij de stemming over de Indische resolutie werd nu een indrukwek kend front van naties gevormd te gen de aanmatigingen van het Sov jetblok. De Sovjetgroep komt aldus voor de vrije naties voor als een blok dat geen wapenstilstand wil in Korea en onverzoenlijk blijft, omdat de eigen zienswijzen en eisen niet worden bijgetreden. De slag voor de politieke kommis sie van de U.N.O. hebben de Sov jets aldus moreel verloren. De Sovjets hebben tevens bijster weinig vriendelijkheid betoond ten opzichte van Indië, dat in het laat ste tijdsverloop wel eens onaange name dingen zegde aan de Wester- sen, maar de indruk wekte, steeds Moskou en Peking te willen ont zien. Het zal nu wel ervaren heb ben dat met de Communisten slechts een akkoord is te bereiken, wanneer men huil voorwaarden aanneemt. In de Algemene Vergadering van de U.N.O. werd na de beslissing van de Politieke Commissie, ook de Indische Korea-resolutie ter stem ming gelegd. Vooraf had de Indische af gevaardigde nog een wijziging er aangebracht om de Communisten tegemoet te komen, o.m. het on middellijk staken van het vuur. Ook in de Algemene Vergadering werd zelfde uitslag bereikt als ln de politieke commissie, nl. alle vrije naties blok vormend en ja- stemmend, tegen de 5 Communis tische landen en bij onthouding van Nationalistisch China. Voorzitter Pearson zal thans de beslissing van de U.N.O. moeten bekendmaken aan de Regeringen van Noord-Korea en Rood-China, die evenwel reeds bekend maakten dat zij de Indische zienswijze af- Onjuiste berichten. Sinds enkele weken verspreidden bepaalde personen het gerucht dat de gemeente Gistel een beroep in kortzitting tegen Gazelec te Gent zou verloren hebben. Het betreft hier Inderdaad het geschil, ontstaan tussen, de ge meente en genoemde maatschappij omtrent het al of niet uitvoeren van uitbreidingen aan het electri- citeitsnet. Dat deze geruchten op geen en kele grond berusten, is gebleken, gezien een arrest van het hof van Beroep te Gent op 1 December de gemeente in het gelijk stelde. Zoals men weet is de algehele overname der electriciteitsregie door de gemeente thans definitief. Maandag zal een aanvang geno men worden met de opneming der tellers. Al spelende ln de ouderlijke wo ning op de Steenvoordebaan, is de 2-jarige Jean-Luc Verstavel, in de keuken in een ketel met kokend water gevallen en zo erg verbrand dat het knaapje aan de opgelopen verwondingen overleden is. De beroemde zuster Elizabeth Kenny, vooral vermaard om haar pionierswerk tegen de kinderver lamming, die zoals we reeds meld den zwaar ziek was, is Zondag jl. overleden. De., begrafenisplechtigheden gre- pën Maandag te Toowooba, plaats in aanwezigheid van 27.000 per sonen. Welke uitkomst nu het Koreaans geval zal krijgen, is nog niet te voorzien, in ieder geval wordt er voort gevochten, en voor hoelang nog? Zware strijd werd er in de loop der laatste dagen evenwel niet gemeld. In Korea zelf verklaarde Presi dent Synghman Rhee gekant te zijn tegen het Indisch voorstel en drong aan op een nieuw geallieerd offensief naar de Jaloe. LANDBOUWERS, opgepast Laat U niet beetnemen!!! WAT DE GULDEN SPOREN- FEESTEN TE KORTRIJK GEKOST HEBBEN Voor de inrichting te Kortrijk van de Gulden Sporenfeesten in Juli van dit jaar, werden 6.088.424 fr, besteed. Het feestcomité be kwam hiervoor een toelage van één mlllioen van de regering; 600.000 fr. van de provincie Westvlaande ren; 72.000 fr. van de gemeenten; 379.695 fr. van bestuursorganlsmen en private personen. De verkoop van kaarten en boekjes bracht 1.611.500 fr. op. Het aandeel van de stad Kortrijk bedroeg 2.225.130 fr. In bovengaande uitgaven zijn de auteursrechten niet inbegrepen. RECORDCIJFERS IN DE STEENKOOLPRODUCTIE Hoogste tonneinaat sedert de oorlog Voor de week van 17 tot 22 No vember werden voor de steenkool productie volgende cijfers bereikt: 17 Nov.: 102.348 ton: 18 Nov.: 107.788 ton; 19 Nov.: 109.078 ton; 20 Nov.: 108.475 t.: 21 Nov.: 110.562 ton; 22 Nov.: 108.544 top. Op te merken valt dat op 21 No vember het hoogste cijfer sedert de oorlog werd bereikt. Het daggemid delde van 107.799 ton is eveneens een record evenals het dagelijks rendement van 770 kgr. per man. Voorts wordt gemeld dat de voor raden licht toegenomen zijn, het geen het gevolg zou kunnen zijn van de aangekondigde prijsdaling bij het van start gaan van het Schuman-plan. Italiaanse cineasten zullen Belgische acteurs aanwerven. Een Italiaanse filmmaatschappij zal eerlang in Vlaanderenopna men komen doen voor een film over het leven van Pater Constan- tijn Lievens, de grote Vlaamse missionaris in Indië. De regisseur, Audrey, denkt Belgische acteurs aan te werven voor dat werk, Ze lopen door de sneeuw, hand in hand. Een kleine jongen, een. nog kleiner meisje. Men zou ze vijf en zeven jaar geven., maar ze zijn er zeven en tien. Peter en Herta, twee der honderden ellende- kindertjes van. het vluchtelingen kamp. De Noorderwind jaagt snijdend tussen de rijen barakken. De klei nen hebben een vormeloos en. kleurloos iets dat een sjerp moet verbeelden rond hals en oren ge draaid. Ze komen van school en ze gaan naar hunbarak. Geen thuis, o neen, die kennen ze niet, zelfs niet in hun herinnering: het kample ven duurt nu al zeven jaar. Maar de gore houten keet, vol lawaai, met de walgelijke lucht van sa menhokkende mensen, biedt toch altijd' bescherming' tegen wind en kou. Toch gaan ze maar traagjes. Het broertje leidt het zusje omzichtig, en helpt haar om de plassen te vermijden. Ze hebben al de ganse dag met hun tenen gewurmd om de koude wat te overmeesteren, en nu zoeken de voetjes schuifelend de nog bevroren plekken uit tussen de smeltende sneeuw. Sneeuwwater is immers zo ellendig koud, en Peter en Herta dragen oude linnen turn- pantoffels. Dat is alles wat ze be zitten: van onder een laagje rub ber, van boven een lapje stof. Ach, die pantoffels zijn nog maar een gering deeltje van hun armoe de. Hun gezichtjes zijn klein en ouwelijk, want de ondermijning, der arme lichaampjes is nu al ze ven jaar onbarmhartig bezig. Elke dag hetzelfde smakeloze en onvol doende rantsoen. (Een ei, een stuk je spek? Nooit. Boter? Kennen ze niet. Chocolade? Nog nooit gezien). Als ze naar school gaan hebben ze al honger, een nooit gestilde hon ger; en hebben ze al kou, de hele Winter door. En toch moeten ze elke morgen zo op weg, in dezelfde voddige kleertjes, met de miserabele sjerp, waar de wind doorheen bijt. En zé mijden angstvallig de plassen, want de pantoffels zijn maar wat rubber en wat stof. En elke morgen kijkt een moe der de twee stumperdjes na, en ze gaat de vunzige barak weer bin nen met een hart dat zeer doet. Het zou niet mogen rijn. En nochtans, in de vele vluchte lingenkampen van Duitsland, om zo te zeggen naast onze deur, zwer ver. duizende kinderen rond, die door de komende Winter heen moeten martelen, door kou en Noorderwind, door bevroren en moddervuile sneeuw, op een paar armzalige rubberpantoffels, Pui- Voor uw spaden, grepen, zei sen, pikken, rieken, vorken en alle andere werktuigen, eist steeds het merk PATERNOSTER bij uw leverancier. Paternoster heeft 200 jaar ondervinding en zijn werktui gen zijn gegarandeerd tegen fabricatiefouten. Alleen de werktuigen «Pater noster zullen U 100 t.h. vol doening schenken. HET MERK IS IN HET STAAL GEGRAVEERD. Weigert de namaaksels. Te koop in alle goede ijzer- warenmagazijnen. (11.095) zende kinderen, die nog niets ge kend hebben dan ontbering, hon ger en koude. Het zou niet mogen. zijn. En daarom moeten wij ze helpen. Hier is een voorstel, gedaan aan alle mensen van goede wil, die wensen mee te helpen om ten Knaap loopt schedelbreuk op. minste op Kerstdag weer wat vre- j de en vreugde te brengen in die ongelukkige families. We willen naai- de vluchtelingen, van Duits land, waar de ellende het grootst is. 2 KILO KERSTVREUGDE zen den, die hun een bewijs van mee voelen zullen zijn, een beetje troost en een klein, vriendelijk kerstlicht je in hun donkere armoede. Wat mag er in dat pakket? De strenge grenscontrole eist dat de inhoud van al de pakketten vol komen dezelfde is. Daarom mag uw gift enkel bestaan uit: Een kilogram suiker; drie doosjes sardines; drie repen chocolade. Deze dingen hebben wij dus vooral nodig. Maar ook andere gif ten zijn van harte welkom, want in de kampen van West-Berlijn zitten reeds 185.000 vluchtelingen te wachten op een passage naar het Westen. Ze wachten in wan hoop, te midden van bittere kou en ontbering. Zendt ons voor hen klederen, on bederfbare levensmiddelen, schoe - nen, dekens, beddegoed! De kleinste gift is voor hen van onschatbare waarde! Zij redt mis schien hun leven; zij redt zeker hun geloof in God en in rijn christelijke leer, die de leer van de liefde is. Adres voor het verzenden der pakketten en gaven in natura: Oostpriesterhulp, Amerikalei 47, Antwerpen. Indien U geen tijd hebt om een pakje te maken en het op de post te bestellen, kunt U ons steeds helpen met een gift op Postcheck- rekening 4694.29 van Oostpriester- 1 hulp, Abdij Tongerlo. Zo helpt U ons de zware verzendingskosten van deze onderneming te dragen. Toen de 12-Jarlge scholier H. De- caignie, zich Woensdagmorgen naar de halte langs de staatsbaan leper - Veurne begaf om de auto bus naar Veurne te nemen, en uit voorzichtigheid de oude trambaan volgde, werd hij plots langs achter aangereden door een bromfietser uit Veurne, die verblind door de lichten van een aankomende auto, tussen de tramriggels terecht kwam. Beide stortten ten gronde, waarbij de kleine Decaignie zo on gelukkig viel dat hij een schedel breuk opliep en naar de kliniek van leper werd overgebracht. De bromfietser liep slechts lichte kneuzingen op, doch rijn motor fiets was deerlijk gehavend. V. S. VAN AMERIKA. Het lot der Rosenbergs. De advocaat van de man en vrouw Rosenbergs, beide ter dood veroordeeld wegens atoomspionnage, stelt thans alle rechterlijke middelen in om de zaak te kunnen brengen voor het Hof van Cassatie. Bouw van snelle schepen. Uit Washington wordt gemeld dat de Amerikanen zullen overgaan tot het bouwen van zeer snelle vracht schepen, die een snelheid van 20 knopen zouden kunnen halen. Deze snelheid Is groter dan die welke wordt ontwikkeld door de onder zeeboten, zodat de duikboten nog weinig gevaar voor die vrachtsche pen zouden bieden. ROEMENIË. Verkiezingen. Zondag heeft de Roemeense be volking een nieuw Parlement moeten kiezen. Slechts één lijst werd voorgedragen en alle candi- daten waren daarenboven Commu nisten. Het kon dan wel niet an ders of de meerderheid moest Communistisch blijven. KENIA. De Maoe - Maoe ter reur. Nog meerdere moorden werden gemeld, gepleegd door de Maoe-Maoe-aanhangers, het aan tal moorden gepleegd sedert Mei jl., bedraagt thans 55. Als straf werden ganse nederzettingen van inlanders geëvacueerd en onbe woonbaar gemaakt. De bevolking werd naar reservaten overgebracht. Als laatste misdrijven worden o.m. gemeld de aanval op een blanke landbouwer die gewond werd, maar zijn aanrander met revolverscho ten kon op de vlucht drijven. FRANKRIJK. De amnestie wet. De Franse Nationale zette, weieens midden veel rumoer, de behandeling voort van de verschil lende artikelen van de voorgestel de amnestiewet. Zo werd thans ook het artikel goedgekeurd waar bij de gewezen Vichy-Ministers te rug verkiesbaar worden. TSJECHO-SLOWAKIJE. De Rassencultuur. Door de Tsjechi sche Regering werd aan alle Tsje- cho-Slowaken verbod opgelegd met vreemdelingen te huwen, behalve met speciale toestemming. Twee Tsjechen die poogden hun land te ontvluchten, zijn dichtbij de Oos tenrijkse grens op een landmijn ge stoten en zwaar gewond. Toch wis ten zij de Oostenrijkse bcdem nog te bereiken. Beiden werden opge nomen in een Oostenrijks zieken huis. De Sovjets hebben nu hun uitlevering geëist. ZWITSERLAND. De Vrouwen willen kiesrecht. In het kanton Genève werd een referendum, ge houden voor de vrouwen, om na te gaan zo de dames al dan niet wens ten ook kiesrecht te verkrijgen. Met 35.133 tegen 6.346 hebben de dames het vrouwenkiesrecht ge ëist. EGYPTE. Vrijlatingen. Van de 74 politieke figuren die 4 maan den geleden bij de machtsovername door Generaal Nagib werden inge rekend, werden er Zondag jl. 22 terug in vrijheid gesteld, waaron der verscheidene gewezen minis ters. Nog anderen werden voor dien vrijgesteld. Van de overigen die nog vastzitten, zullen er enke len voor de Rechtbanken moeten verschijnen, voor misdrijven hen te laste gelegd. Oproep van Bonn tot boycot beantwoordde niet aan Duitse verwachtingen. Grote meerderheid voor Regering Hoffman. Frankrijk en West-Duitsland verklaren be reid te zijn besprekingen over de Saar te hernemen. Met spanning werd Zondag avond en Maandag Jl. uitgezien naar de uitslagen van de Wetgeven de verkiezingen in het Saargebied gehouden op Zondag jl. Deze verkiezingen immers bleken van grote betekenis te zijn, niet al leen voor de toekomst van het Saargebied zelf, maar ook voor de Frans-Duitse betrekkingen en de Europese eenheid. Wij meldden reeds in ons vorig blad, dat de West-Duitse Regering te Bonn officieel had verklaard dat zij de verkiezingen niet als wette- ljik kon beschouwen, gezien de pro- Duitse partijen niet toegelaten werden kandidaten voor te dragen en de bevolking van het Saargebied verzocht had de stemming te boy cotten door onthouding of blanco- stemmen. Saarlandse parlement geschiedde als volgt: Christelijke Volkspartij: 29 ze tels (vroeger 28); Socialisten: 17 (vroeger 17); Communisten: 4 ze tels (vroeger 2). De Democratische Volkspartij bekomt geen zetel, te gen vroeger 3. Voor de Heer Hoffman, Eerste- Minister van de uittredende Rege ring, was het eveneens een persoon lijk sukses, gezien zijn partij, de C.V.P., de 55 der stemmen be haalde. De West-Duitse Regeling maakte onmiddellijk na de mededeling van de uitslagen bekend, dat zij de ge houden verkiezingen niet kon her kennen en klacht zou indienen bij de Raad van Europa. Dinsdag jl. hield de Franse Mi nister van Buitenlandse Zaken, de De dag van de stemming zelf Heer Schuman, een persconferen- werd reeds onmiddellijk vastgesteld tie, gewijd aan de verkiezingen ge- dat de Saarlanders in grote meer- houden in Saarland. Hij betoogde •derheid deelnamen aan de stem- dat de verkiezingen in de Saar een ming en bij het bekendmaken van binnenlandse aangelegenheid waren Help bij de wederopbouw van het Maritieme Sanatorium te Oostende, door in te schrijven op de Nationale Tombola «HERLEVEN» Ingericht door het Nationaal Werk van Zee- en Openlucht- kuren voor Kinderen (V.Z.W.O.). Volgende gemeenteraadsverkie zingen werden door de Bestendige Deputatie van Westvlaanderen, in zitting van 28 November 1952, gel dig verklaard: Dadizele, Heule, Ingooigem. Roes- brugge-Haringe, Ruiselede, Spiere, Staden en Woesten. De gemeenteraadsverkiezing van de gemeente Houtem (Veurne) werd nietig verklaard. Groot lot; EEN BUNGALOW te bouwen op uw eigen grond, waar U ook mocht wensen. TALRIJKE ANDERE LOTEN ENER TOTALE WAARDE VAN 4.000.000 FRANK omvattende o.m.: 10 auto's waarvan 5 voor de omslagen Televisieappa raten Radio's Pick-Upp Meubi leringen voor eetzaal, salon en keuken Electrische huishoudelijke appara ten Draagbare Naaimachines Wasmachines Kleine Moto's Fietsen Vulpennen Uurwerken, enz., enz. 10 Fr. het biljet, of 50 fr. het boek je van 5 biljetten met omslag recht- gevende op bijzondere trekking, 2 of 5 fr. voor verzendingskosten naar gelang U al dan niet lijst der winnen de nummers wilt ontvangen. Aankoop der biljetten uitsluitend bij storting op postcheck 716.30 van de Nationale Tombola Herleven77, Onderwijsstraat, Brussel. STEUNT DIT HOOGST EDELMOEDIG WERK DOOR HET ONMIDDELLIJK INZENDEN VAN UW BIJDRAGE. Trekking op 15 Januari 1953. N. B. Lijst der winnende nummers wordt kosteloos opge stuurd aan de kopers van 2 boekjes. (Med.) de eerste uitslagen stond het even eens vast dat de Regering Hoffman een klinkende meerderheid zou be halen en dat de verwachtingen van Bonn zouden worden teleurgesteld. De definiteve uitslagen brachten uiteindelijk de bevestiging van deze zienswijze. Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 93 Het aantal geldige stemmen bedroeg 75,6 De stemmen uitgebracht per par tij waren als volgt: Chr. Volkspartij: 239.383 (54,9 Sociaal Democr.: 141.855 (32,4 Communisten: 41.346 9.4 Democrat. Partij: 14.744 (3,3 De officiële zetelverdeling in het voor het betrokken gebied zelf en dat alleen de Duitse propaganda zulks had gewijzigd, zonder dat Frankrijk er voor iets tussen was. De Saar leeft onder een internatio naal regime. Ten slotte verklaarde hij dat Frankrijk steeds bereid blijft tot nieuwe besprekingen met West- Duitsland. Na bekendmaking van de inhoud van de persconferentie van de Heer Schuman werd zende dag nog door een woordvoerder van de West- Duitse Regering verklaard, dat ook West-Duitsland bereid is - met Frankrijk onderhandelingen te voeren over de Saar. Elf doodvonnissen te Praag: Clementis, Slansky en 9 anderen reeds opgeknoopt. Van de 14 beklaagden welke vo rige week terechtstonden voor het gerecht te Praag, werden er elf ter dood veroordeeld, de drie anderen liepen zware gevangenisstraffen op. Tijdens het proces had de vrouw van een der beschuldigden naar de Rechtbank geschreven om haar man een verrader te noemen en te gen hem de dood te eisen. Ook de zoon van een van de ongelukkigen noemde zijn vader een verrader en zegde dat de dood amper goed ge noeg was en vroeg de toelating om zijn vader eens te mogen zien om hem eens te kunnen zeggen wat hij over hem dacht Benevens Clementis en Slansky werden de volgende aangeklaagden ter dood verwezen: Bedrich Gemin- der. gewezen adjunct van Slansky; André Simone, voormalig propa gandaleider; Ludvik Frejka, vroe ger economisch raadgever van pre sident Klement Gottwald; Josef Frank, eveneens adjunct van Slans ky; Svab; Rudolf Margolius, gewe zen vice-minister van buitenlandse handel; Bedrich Reicin, voormalig vice-minister van landsverdediging; Otto Fisl. gewezen ambassadeur in Oost-Duitsland en Otto Sling, voormalig partijleider in de streek van Brno. Na de uitspraak verklaarden alle veroordeelden dat rij akkoord gin gen met de hen opgelegde straf. Woensdag Jl. werden de ter dood veroordeelden reeds opgeknoopt. Geen enkele had beroep aangete kend, maar wel een verzoek om cle- mentieverlening ingediend, die af gewezen werd. Te Praag worden nu reeds nieu- V. S. VAN AMERIKA AANSTAANDE REGERING VAN EISENHOWER VOLLEDIG SAMENGESTELD SENATOR TAFT MISTEVREDEN De toekomstige President der U.S.A., Hr Eisenhower, heeft reeds alle personaliteiten aangeduid ter vorming van rijn aanstaande rege ring. Hierbij heeft hij evenwel aanval len opgelopen vanwege Senator Taft, omdat Hr Elsenhower geen kandidaat, voorgesteld door de Se nator heeft weerhouden, maar daarentegen 'n democraat, Hr Mar tin Durkin. aanstelde tot toekom stige Minister van Arbeid. EERSTE ATOOMGRANAAT WORDT AFGEVUURD IN U.S.A. MET ATOOMKANON Volgens de New-York-Post zal de eerste atoomgranaat binnen 20 da gen in de Verenigde Staten worden afgevuurd. Deze proefneming zou in de Nevada worden genomen met het 280 milimeter atoomkanon dat in het najaar aan de journalisten werd voorgesteld. Zoals men weet kunnen met dit kanon zowel atoom granaten als gewone granaten wor den. afgevuurd, we processen verwacht en andere Tsjechische communistische func- tionnarissen zouden zich reeds in de gevangenissen bevinden. 5 TITOISTEN TERECHT GESTELD TE BOEDAPEST Een majoor van de Joegoslavische geheime politie en vier Hongaren, die de vorige week wegens het ont voeren van anti-Titoïstische Joego- slaven ter dood veroordeeld waren, rijn, naar de bladen vermelden, te rechtgesteld. POOLSE BISSCHOPPEN BESCHULDIGD Poolse Communistische bladen hebben een nieuw offensief ingezet tegen de Poolse bisschoppen en be schuldigen hen contact, te houden met de U.S.A.-ambassade en van geheime betrekkingen met het Va- tikaan. PROCESSEN VERWACHT IN OOST-DUITSLAND? Zekere tekenen blijken erop te wijzen dat Oost-Duitsland zich ook voorbereid op eigen politieke pro cessen. Zo werd onlangs door de waarne mende Eerste-Ivlinister Helnrich Rau verklaard, dat ook Oost-Duits land mannen ais Slansky en Cle mentis kent en noemde in die zin de Hr Willie Kriekemeyer, de voor malige president van de Oost-Duit se spoorwegen. Een week geleden werd anderzijds Paul Merker, voor malig lid van het Politbureau van de Sovjetzone, gebrandmerkt als Westers spion. Beide mannen vielen ongeveer in dezelfde tijd in ongenade. Zij wer den later gearresteerd met enkele anderen, zoals Bruno Goldhammer. de assistent van Gerhard Eisler, Lex Ende, de voormalige hoofdre dacteur van het partijblad Leo Bauer van Radio Berlijn en Marie Weiterer. TJECHO-SLOWAAKS DIPLOMAAT PLEEGT ZELFMOORD AAN BOORD VAN SCHIP De Tjechische diplomaat Ladislao Brozek, die uit Uruguay naar rijn and terugkeerde aan boord van de Italiaanse paketboot Giulo Cesa- reheeft zelfmoord gepleegd tij dens de reis. Hij zou door twee Rus sische agenten rijn geschaduwd wijl hij zich op het schip bevond en zou ongerust geweest rijn over rijn fa milie welke in zijn land vertoefde. LUCA WELDRA TERECHT TE BOEKAREST? Door Weense bladen wordt voor gehouden dat binnenkort te Boe karest de gewezen Minister van Financiën van Roemenië, Vasile Luca, een andere ex-minister Georgescoe «a mogelijks ook wel Anna Pauker, voor de rechtbank zullen verschijnen, als gevaarlijke elementen voor de Communistische Roemeense Staat.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 13